Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,842 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κατανάλωση αλκοόλ από ανηλίκους (;)

Skrillex (Νένα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Skrillex
H Νένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Skrillex . έγραψε στις 12:58, 06-04-13:

Omg δεν γίνεται να πέφτω σε αυτό το θέμα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,747 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 13:44, 06-04-13:

Όταν ήταν η μάνα μου γύρω στα 10 είχε πάει σε ένα οικογενειακό τραπέζι με θειάδες που έμεναν στην πόλη. Στρώνουν λοιπόν το τραπέζι, βάζουν τα φαγητά, βάζουν και κρασί... Σερβίρουν σε όλους από ένα ποτήρι. Λέει η μάνα μου:
-Θεία, μου δίνεις σε παρακαλώ λίγο νερό;
-ΝΕΡΟ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ;;;;;;!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 14:06, 06-04-13:

Ειδικό σχέδιο δράσης για την προστασία των σχολικών κοινοτήτων και των ανηλίκων από το αλκοόλ, θα εφαρμόσει το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, καθώς τα στοιχεία δείχνουν την έκταση του προβλήματος. Τα στοιχεία που διαβίβασε ο κ. Δένδιας στη βουλή, δείχνουν, όπως αναφέρει το ΑΜΠΕ, ότι μέσα στο 2012, στους 212.257 ελέγχους που διενεργήθηκαν από τις αρμόδιες αστυνομικές υπηρεσίες σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, βεβαιώθηκαν 666 παραβάσεις για μη ανάρτηση πινακίδας απαγόρευσης εισόδου ανηλίκων.

Ακόμη διαπιστώθηκαν 72 υποθέσεις διάθεσης αλκοόλ σε ανήλικους και 163 είσοδο ανηλίκων σε κέντρο διασκέδασης. Το ειδικό σχέδιο δράσης του υπουργείου προβλέπει ενταντικούς ελέγχους σε κέντρα αλλά και διοργάνωση εκδηλώσεων με τοπικούς παράγοντες και φορείς (ΟΤΑ, σχολεία, συλλόγους γονέων κλπ) με στόχο την ενημέρωση- ευαισθητοποίηση της νεολαίας, ως προς τους κινδύνους που προέρχονται από τη χρήση αλκοόλ και λοιπών εξαρτησιογόνων ουσιών.

Θα γίνει επίσης και εκστρατεία ενημέρωσης για τους σοβαρούς κινδύνους της οδήγησης υπό την επήρεια μέθης, ενώ θα υπάρξει και συνεργασία με συναρμόδιους, για θέματα ανηλίκων, δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς και οργανισμούς και την ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση προσωπικού που χειρίζεται υποθέσεις ανηλίκων.
πηγή

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 14:52, 06-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
Θλίβομαι που η νέα γενιά σε μερικούς τομείς δυστυχώς ξεσαλώνει τόσο εύκολα.

Τί να το κάνεις το αλκοόλ από τα 13 σου ρε μάναμ? Άφησε τον οργανισμό σου καθαρό όσο είναι νωρίς.

Βέβαια θα μου πεις ποια είμαι εγώ που θα σε κρίνω ή ο χ ή ο ψ, απλά συμβουλευτικά στο λέω γιατί από 2,3 5 μπύρες δεν αργείς να καταλήξεις στις 10 στα 18 σου. Μην παίζεις με τέτοια πράγματα.
Μήπως είστε πολύ αυστηροί με το κοριτσάκι? Μια μπίρα ήπιε δεν έκανε και ηρωίνη. Κι εγώ σε χωριό μεγάλωσα, η πρώτη φορά που ήπια μπίρα ήταν στα 8 όταν έπινε ο παππούς μου και τον είχα πρήξει να μου βάλει και μου έβαλε λίγη σε ένα ουζοπότιρο. Κανονικά άρχισαν να με αφήνουν να πίνω στα 13 μου. Δεν με έβλαψε σε τίποτα, ούτε αλκοολικός έγινα ούτε στα ναρκωτικά έπεσα, ίσα ίσα επειδή έπινα από μικρός άρχισε να μη με πιάνει και ποτέ δεν είχα τα τρελά μεθύσια που είχανε άλλοι με 2 μπίρες.

Δεν λέω να πίνει ένα 13οχρο ουίσκια και βότκες, ούτε 5 λίτρα μπίρα τη μέρα, αλλά μια δυο μπίρες μια στο τόσο δε φέρνουν το τέλος του κόσμου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 15:19, 06-04-13:

Η Κατανάλωση αλκοόλ από ανήλικους έχει ρίζες στο σπίτι

Το πρόβλημα της κατανάλωσης αλκοόλ από ανήλικους φαίνεται ότι έχει τις ρίζες του στο σπίτι.
Αυτό τουλάχιστον δείχνουν τα αποτελέσματα έρευνας που έγινε στην Αγγλία, όπου η κατανάλωση αλκοόλ από εφήβους εξελίσσεται σε σοβαρό πρόβλημα και οι αρμόδιοι αναζητούν τρόπους για να το αντιμετωπίσουν.
Έτσι, σύμφωνα με την έρευνα που έγινε με.....

συνεντεύξεις 4.000 ατόμων, γονέων και εφήβων, τα παιδιά που προέρχονται από οικογένειες στις οποίες γίνεται συστηματική κατανάλωση αλκοόλ, έχουν σημαντικά περισσότερες πιθανότητες να αρχίσουν να καταναλώνουν αλκοόλ σε μικρότερη ηλικία.
Οι μισοί από τους έφηβους που ρωτήθηκαν, απάντησαν ότι για πρώτη φορά τους προσέφεραν αλκοόλ οι ίδιοι οι γονείς τους.
Την ίδια στιγμή, 8 στους 10 γονείς απάντησαν ότι δεν θεωρούν σοβαρό θέμα την κατανάλωση αλκοόλ από ανηλίκους, ενώ ένας στους τέσσερις δεν μίλησε ποτέ στα παιδιά για τους κινδύνους που μπορεί να κρύβει αυτή η συνήθεια.
πηγή

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 16:50, 06-04-13:

για μαζευτείτε λίγο λέω γω.
μία κοπέλα που πίνει δυο μπύρες 1-2 φορές το μήνα με την έγκριση των γονιών του,δεν έχει εκτροχιαστεί,κάθε άλλο.κοιτάξτε να μαζέψετε τα πουτανάκια του γυμνασίου τις πόλης σας,που όταν βγαίνουν με τους γονείς πίνουν πορτοκαλάδα χωρίς ανθρακικό και όταν βγαίνουν μόνα τους κάνουν άντε να μη πω

και εγώ δηλαδή που είμαι 16 χρονών και πίνω αλκοόλ παρέα με τον πατέρα μου πρέπει να μαστιγωθώ δημοσίως;

αυτούς τους ψευτοπουριτανισμούς δεν μπορώ.είστε έτοιμοι να λιθοβολίσετε μια κοπέλα,που πίνει λίγη μπύρα,ενώ με τους εαυτούς σας είστε πολύ πιο λάσκα*μπορεί την προηγούμενη στιγμή να μιλούσατε για τα τρελά μεθύσια που κάνατε στο γυμνάσιο,για το πόσες π#δήξατε στην τριήμερη στη τρίτη γυμνασίου...

Παράθεση

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lucas D.Hagg
Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O Lucas D.Hagg έγραψε στις 16:56, 06-04-13:

υποκρισια και ψευτοπουριτανισμος
ALCOCHOL IS FREE

Παράθεση

the_truth

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη the_truth
Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

O the_truth έγραψε στις 17:04, 06-04-13:

είστε έτοιμοι να λιθοβολίσετε μια κοπέλα,που πίνει λίγη μπύρα,ενώ με τους εαυτούς σας είστε πολύ πιο λάσκα*μπορεί την προηγούμενη στιγμή να μιλούσατε για τα τρελά μεθύσια που κάνατε στο γυμνάσιο,για το πόσες π#δήξατε στην τριήμερη στη τρίτη γυμνασίου...
Μπα αποκλειεται, ο ψευτοπουριτανισμος προερχεται κυριως απο ατομα με καταπιεσμενη εφηβικη ηλικια φοβισμενα και με υπερπροστατευτικους γονεις.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 17:10, 06-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Lucas D.Hagg
υποκρισια και ψευτοπουριτανισμος
ALCOCHOL IS FREE
Η χειρότερη εικόνα που θα μπορούσα να δω σε σχεση με τον αλκοολισμό!

Απλά ντροπή!
Και ναι το αλκοολ ξεκινά από τα σπίτια!
Τα παιδια οφείλουν να ζησουν τη ζωη τους σαν παιδια και σαν εφηβοι....
οχι παριστάνοντας τους μεγαλους και παιρνοντας παραδειγμα κακοτροπες συμπεριφορες ενηλίκων!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 17:12, 06-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από the_truth
Μπα αποκλειεται, ο ψευτοπουριτανισμος προερχεται κυριως απο ατομα με καταπιεσμενη εφηβικη ηλικια φοβισμενα και με υπερπροστατευτικους γονεις.
μία εφηβεία γεμάτη καταπίεση,οδηγεί συνήθως σε μια ενηλικίωση στο άλλο άκρο,κοινώς:
οι καταπιεσμένοι έφηβοι,με το που πατήσουν τα 18 κάνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι,επειδή ακριβώς οι γονείς τους δεν τους έμαθαν για το αλκοολ ,τα τσιγάρα,το σεξ *απλά τους απαγόρεψαν οποιαδήποτε αναφορά σε αυτά τα θέματα.
έτσι κατακρίνουν τα παιδιά που ενημερώνονται για αυτά κατά την εφηβεία (τα θεωρούν πολύ ξεβγαλμένα για την ηλικία τους),και άποψή τους είναι ότι:μόλις πατήσεις τα δεκαοχτώ κάνε ότι γουστάρεις,μέχρι τότε οφείλεις να συμπεριφέρεσαι σαν στρατιωτικός
(κάτι ξέρουμε κι εμείς από ψυχολογία )

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 23:43, 06-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Μήπως είστε πολύ αυστηροί με το κοριτσάκι? Μια μπίρα ήπιε δεν έκανε και ηρωίνη. Κι εγώ σε χωριό μεγάλωσα, η πρώτη φορά που ήπια μπίρα ήταν στα 8 όταν έπινε ο παππούς μου και τον είχα πρήξει να μου βάλει και μου έβαλε λίγη σε ένα ουζοπότιρο. Κανονικά άρχισαν να με αφήνουν να πίνω στα 13 μου. Δεν με έβλαψε σε τίποτα, ούτε αλκοολικός έγινα ούτε στα ναρκωτικά έπεσα, ίσα ίσα επειδή έπινα από μικρός άρχισε να μη με πιάνει και ποτέ δεν είχα τα τρελά μεθύσια που είχανε άλλοι με 2 μπίρες.

Δεν λέω να πίνει ένα 13οχρο ουίσκια και βότκες, ούτε 5 λίτρα μπίρα τη μέρα, αλλά μια δυο μπίρες μια στο τόσο δε φέρνουν το τέλος του κόσμου.
Το έντονο με πεθαίνει.
Μα, μία στο τόσο δεν είναι κακό. Συμφωνώ με την άποψη [την δεύτερη έντονη].
Κατά την άποψή μου, όπως έχω πει και σε άλλα μηνύματα, προηγούμενα, πιο εύκολα εθίζεται κάποιος που δεν έχει πιει ποτέ παρά κάποιος που ξέρει τις παρενέργειες και έχει τον έλεγχο του εαυτού του, όταν πίνει. Δηλαδή; Ξέρει μετά απο πόσα ποτά μεθάει και σταματάει.

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
για μαζευτείτε λίγο λέω γω.
μία κοπέλα που πίνει δυο μπύρες 1-2 φορές το μήνα με την έγκριση των γονιών του,δεν έχει εκτροχιαστεί,κάθε άλλο.κοιτάξτε να μαζέψετε τα πουτανάκια του γυμνασίου τις πόλης σας,που όταν βγαίνουν με τους γονείς πίνουν πορτοκαλάδα χωρίς ανθρακικό και όταν βγαίνουν μόνα τους κάνουν άντε να μη πω

και εγώ δηλαδή που είμαι 16 χρονών και πίνω αλκοόλ παρέα με τον πατέρα μου πρέπει να μαστιγωθώ δημοσίως;

αυτούς τους ψευτοπουριτανισμούς δεν μπορώ.είστε έτοιμοι να λιθοβολίσετε μια κοπέλα,που πίνει λίγη μπύρα,ενώ με τους εαυτούς σας είστε πολύ πιο λάσκα*μπορεί την προηγούμενη στιγμή να μιλούσατε για τα τρελά μεθύσια που κάνατε στο γυμνάσιο,για το πόσες π#δήξατε στην τριήμερη στη τρίτη γυμνασίου...
Είπα οτι το ανώτερο που έχει τύχει να πιώ είναι 5 και με 4 έχω αρχίσει να μεθάω. Μια φορά ήπια τόσες και απο τότε πίνω 1-2. Και δεν βγαίνω πολύ. Μιλάω για βράδυ. Βράδυ βγαίνω μία στις τόσες, πιο συχνά θα βγω για καφέ/χυμό παρά για ποτό το βράδυ. Και εγώ με τους γονείς πίνω, πιο συχνά σε γιορτές. Με παρέα δεν πολυπίνω. Γιατί τελευταία φορά που ήπια με παρέα, ο κολλητός μου νόμιζε οτι είχα αδειάσει τέσσερα κιβώτια με μπύρες, επειδή χόρευα τσιφτετέλι και τον φώναξα να χορέψουμε μαζί.
Παρόλα αυτά ήταν η πρώτη μπύρα, δεν είχα μεθύσει καθόλου, και ήμουν μια χαρά.
Αυτό με τη πορτοκαλάδα μου την σπάει. Με τους γονείς πίνουν χυμό και το βράδυ με τη παρέα τους μαζεύουνε απο τα μπαράκια τα ξημερώματα, λιώμα.
Εγώ πίνω αλκοολούχα [κρασιά, μπύρες..] ελαφριά σε γιορτές και σε μερικές εξόδους μία στο τόσο..
Επειδή πίνω μια φορά το τρίμηνο που βγαίνω με τις κολλητές μου μια μπύρα το βράδυ, επειδή πίνω κρασί στις οικογενειακές γιορτές, δεν με κάνει αλκοολική.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:30, 08-04-13:

Έχει γεμίσει ο κόσμος μπαρ, clubs, τσιπουράδικα και ουζερί. Τα supermarket συνήθως έχουν περισσότερα ράφια με αλκόολ παρά με παιδικές τροφές, γάλα ή έστω μακαρόνια. Και μας ενοχλεί που ένα παιδί πίνει 1 ή 2 μπύρες ή έστω ήπιε 5 μπύρες σαν μέγιστο κάπου και κάποτε.

Αφού ο κόσμος υπερχείλισε από αλκοολ, είναι λογικό να φτάσει στα παιδιά ή και να μιλάμε για αλκοολισμό.

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με το αλκοολ και το καταναλώνω ευχάριστα (), απλά αναγνωρίζω ότι υπάρχει τόσο πολύ αλκοολ εκεί έξω που μπορούν να πιούν ακόμη και οι κότες... κάποια στιγμή θα μάθουμε για κάποια κότα που το έριξε στην βότκα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους