Σύνταξη

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά από που κι ως που είναι αυτό δημιουργία;
Μπορεί να είναι ωφέλιμο ή ευχάριστο, αλλά αυτό δεν το κάνει και δημιουργικό.

Αν σου αρέσει τόσο να ζωγραφίζεις, ας το είχες κάνει επάγγελμα. Με αυτό που λες επιβεβαιώνεις απλά τον Δήμου ότι ο έλληνας νοιάζεται τόσο για τη σύνταξη επειδή μισεί τη δουλειά του.

Λέγοντας ότι πρέπει να κάνει επάγγελμα τη ζωγραφική εννοείς ότι αν η εργασία του είναι κάτι άλλο απλώς χάνεις το χρόνο σου. Έτσι το εκλαμβάνω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λέγοντας ότι πρέπει να κάνει επάγγελμα τη ζωγραφική εννοείς ότι αν η εργασία του είναι κάτι άλλο απλώς χάνεις το χρόνο σου. Έτσι το εκλαμβάνω.:)
Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Δημιουργικό το θεωρώ, είτε το έχεις κάνει επάγγελμα, είτε όχι.
Αν όμως γούσταρες τόσο τη ζωγραφική ώστε να θες να ξυπνάς μες τα χαράματα για να ζωγραφίσεις μια δροσοσταλίδα, τότε έκανες λάθος επαγγελματικό προσανατολισμό αν δεν διάλεξες κάτι σχετικό και έγινες πχ γραμματέας.
το κομμάτι που μου παραθέτεις, δεν το είδα στο αρχικό κείμενο που τέθηκε προς σχολιασμό
Από το πρώτο ποστ το πήρα... ;)
δεν παρακολουθώ το blog του Δήμου για να δω όλες τις παραμέτρους του πως ακριβώς σκέφτεται και εκφράζει αυτό που θέλει
Δεν έχει blog (πλέον), στο site του γράφει και στη Lifo.
αν ο Δήμου θέλει να τα πει λίγο τραβηγμένα για να αφυπνίσει κάποιους, ας μιλήσει στην κυβέρνηση για τις εξεφτιλιστικές συντάξεις που παίρνει ο κοσμάκης ώστε να μπορούν οι συνταξιούχοι να κάνουν κάτι δημιουργικό κι όχι να κάθονται στα παγκάκια γιατί μέχρι εκεί τους παίρνει
Mα δεν είπε ότι συμφωνεί με το ασφαλιστικό όπως έχει. Έθεσε και τη δική του πρόταση μάλιστα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η κυβέρνηση θα τον ακούσει ωστόσο;
προφανώς ούτε ο Δήμου αλλά ούτε και πολλοί άλλοι έχετε στο κοντινό σας περιβάλλον ανθρώπους τρίτης ηλικίας να τους ζείτε καθημερινά μαζί με τα προβλήματα υγείας τους για να δείτε τι σημαίνει να είσαι συνταξιούχος που περιμένει κάθε πρώτη του μηνός στην ουρά της Εθνικής απ τις 4 τα χαράματα να πάρει μια σύνταξη που θα του τελειώσει στις 15 του μήνα
Υπο αυτές τις συνθήκες, και το ότι κάθονται στα παγκάκια και δεν δένουν ένα σκοινί στο λαιμό τους να κρεμαστούν στο μπαλκόνι της πολυκατοικίας τους, και πάλι καλά, πολύ τους είναι
Εγώ πάντως έχω στο κοντινό περιβάλλον μου. :)
αντί να τα βάζει με αυτούς που πρέπει, τα βάζει με αυτούς που δεν μπορούν κι όλας να του απαντήσουν
Καταρχάς σκέψου και τη θέση από την οποία τα λέει.
Είναι 70+ ετών, βλέπει πόσα του προσφέρει η δουλειά του και πόσο του αρέσει, και από την άλλη βλέπει τους συνομηλίκους του να έχουν πάρει σύνταξη και να σέρνονται στα παγκάκια του ζαπείου ή στα γηροκομεία και τους σημερινούς νέους να ανυπομονούν να φτάσουν σε αυτή τη θέση. Δεν είναι λογικό να προσπαθήσει να αφυπνίσει τους νέους;
Εκτός αν πιστεύεις ότι πολλοί συνταξιούχοι διαβάζουν το ndimou.gr ή τη Lifo :P
edit
το Κύριος Δήμου, ουδέποτε το ανάφερα ειρωνικά
άλλο πράγμα ο σεβασμός κι άλλο η διαφωνία
Για τον ίδιο λόγο, ελπίζω να μην παρεξηγείς το ύφος μου απέναντι σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεν έχω να παραθέσω κάποια στοιχεία που να το αποδεικνύουν. Βρίσκομαι όμως σε μια ηλικία που το ζήτημα του επαγγελματικού προσανατολισμού είναι το κυρίαρχο. Στις συζητήσεις, σχετικά με το ποια θα ήθελες να είναι η δουλειά σου, έχω ακούσει πράγματα που μ' έκαναν να μη θέλω να έχω αυτιά. Απόψεις όπως:
  • "Θέλω" ή "Οι γονείς μου λένε" να "μπω κάπου στο δημόσιο". Για να έχω τις διακοπές μου, να βολεύομαι και να πάρω και μια σύνταξη.
  • "Δεν με νοιάζει". Κάτι που να υποφέρεται μέχρι να βγω στη σύνταξη.
  • Να έχω μια σίγουρη δουλειά και μετά να γίνω συνταξιούχος.
  • Εισοδηματίας ή συνταξιούχος.
Και σχετικά με το πώς θα ήθελες να είναι η δουλειά σου:
  • Ξεκούραστη και να κρατάει λίγο.
  • Να προσφέρει ελεύθερο χρόνο για να ασχολούμαι μ' αυτά που μ'αρέσουν τότε.
Δηλαδή πλέον, δεν συμβαίνει, δεν τα φέρνει η ζωή να κάνεις κάτι που δεν σ' ευχαριστεί. Το έχουμε σίγουρο και ψάχνουμε να βρούμε διεξόδους. Μία διέξοδος πολή καλή σήμερα, ένα διάστημα να κάνεις ό,τι σε χαροποιεί έχει φτάσει να'ναι η σύνταξη.:/:

Βρε πουλάκι μου στάνταρ, τα λες πολύ ωραία εδώ, κι εγώ πιστεύω ότι έτσι είναι.

Το ζήτημα είναι που ψάχνει καθένας μας να βρει τον ένοχο.
Και αν ψάχνεις να το βρεις η αν απλά σου αρέσει να βλέπεις τα πράγματα επιφανειακά και κατηγορείς τον δίπλα σου.

Συνεχίζω να προσκυνώ την primeκαι τις παρατηρήσεις της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
+1000 Michelle.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Βρε πουλάκι μου στάνταρ, τα λες πολύ ωραία εδώ, κι εγώ πιστεύω ότι έτσι είναι.

Το ζήτημα είναι που ψάχνει καθένας μας να βρει τον ένοχο.
Και αν ψάχνεις να το βρεις η αν απλά σου αρέσει να βλέπεις τα πράγματα επιφανειακά και κατηγορείς τον δίπλα σου.
Σύμφωνοι,
Ο ένοχος για να φτάσει ο Δήμου να γράψει αυτά που έγραψε ποιος είναι?
Κάτι τον οδήγησε να εκφράσει αυτή την άποψη. Κι αυτό το κάτι δεν είναι ο δίπλα του που κατηγορεί. Δεν του φταίει σε τίποτα. Είναι ο φόβος του για το μέλλον που έρχεται. Κίνητρό του είναι να αφυπνίσει τους κοιμισμένους και να μην αφήσει αυτούς τους περισσότερους αυριανούς κοιμισμένους να τον πάρουν.

Επιφανειακά δεν το βλέπει σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το 2012 λένε ενα κάρο κιτάπια, θα γίνει η αποκάλυψη. Ποιά σύνταξη;

Αν γλυτώσουμε απο αυτό, θ την πατήσουμε απο το ασφαλιστικό. Όταν θα είμαστε 65 η σύνταξη θα έχει πάει στα 75, (αισίως) όταν θα πάμε 75 θα έχει πάει στα 85 και άν τα κατφέρουμε κι εκεί στα 85 πλέον η σσυντάξιμη ηλικία θα μεταφέρεται αυτόματα στα εγγόνια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Ο ένοχος για να φτάσει ο Δήμου να γράψει αυτά που έγραψε ποιος είναι?
Κάτι τον οδήγησε να εκφράσει αυτή την άποψη. Κι αυτό το κάτι δεν είναι ο δίπλα του που κατηγορεί. Δεν του φταίει σε τίποτα. Είναι ο φόβος του για το μέλλον που έρχεται. Κίνητρό του είναι να αφυπνίσει τους κοιμισμένους και να μην αφήσει αυτούς τους περισσότερους αυριανούς κοιμισμένους να τον πάρουν.

Επιφανειακά δεν το βλέπει σε καμία περίπτωση.

Δλδ το κίνητρο του είναι η αφύπνιση.:hmm:
Συμφωνώ για τον όρο, αλλά τον εκλαμβάνω διαφορετικά.
Επίσης καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι το κείμενο αυτό γράφτηκε για να αφυπνίσει.
Μάλλον κάτι σε "διαίρει και βασίλευε'' μου κάνει.

Για μένα αφύπνιση είναι να γνωρίζεις ποιος προσβάλλει τα εργασιακά σου δικαιώματα, για ποιο λόγο το κάνει και να αντιδράς συνολικά μαζί με ΟΛΟΥΣ τους άλλους θιγόμενους υπερασπιζόμενος το δίκαιό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Όταν το βλέπεις αποκομμένο από την κοινωνία που ζεις και δρας είναι επιφανειακό.

Η τύπισσα που πλένει σκάλες ή μου καθαρίζει το σπίτι ονειρεύεται τη σύνταξη γιατί είναι κατατρεγμένη
Αυτή ζει στο δεδομένο κοινωνικό σύστημα όχι ο Δήμου που πληρώνεται για να θεωρητικολογεί :) .

Ο ένοχος είναι το σύστημα που υπάρχει, που όλοι το τρέφουμε γιατί το αμέρικαν ντριμ μας έχει ξεπλυνει τον εγκέφαλο.
Μας μεγάλωσε και γίναμε χειρότεροι των χειρότερων.

Ξαναλέω, συμφωνώ απόλυτα με την prime, γιατί η θεώρηση είναι γενικότερη και δεν έχει απλά να κάνει με το ζήτημα της σύνταξης αλλά με το πως βλέπουμε τη ζωή μας, υπό ποιο ορίζοντα, τι συνθήκες συναντάμε και που και πως θα καταλήξουμε.

Με τίποτα δεν επιδοκιμάζω την αδράνεια και τον ωχαδερφισμό, αλλά μακάρι να βλέπαμε λίγο και που οφείλεται.
Στο κράτος εχθρό ή στο κράτος σύμμαχο.

...Έχουμε παραδείγματα άλλων χωρών, εγώ προσωπικά θεωρώ ότι ζω σε μία που προσπαθεί όσο μπορεί να σου ευκολύνει τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
πω πω... διαφωνώ κάθετα με αυτό το κείμενο και το θεωρώ και προσβλητικό

Κι εγώ το κείμενο του Δήμου το βρίσκω μια πανάθλια επίδειξη σνομπισμού ενός βολεμένου του συστήματος.

Επειδη δηλαδη αυτός έχει βολέψει για τη πάρτη του σπίτια, βίλες, εισοδήματα, και τα ομόλογα που συζητάει, κοροιδεύει όσους , ύστερα απο εκμετάλλευη μίασ ζωής από διάφορους σαν τον Δήμου, αγωνιούν τουλαχιζστον να μήν πέθάνουν στον δρόμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Το 2012 λένε ενα κάρο κιτάπια, θα γίνει η αποκάλυψη. Ποιά σύνταξη;

Έλα ντε! Το τέλος του κόσμου σύμφωνα με τις αποκαλύψεις των Μάγια!
Δεν θα'χουμε να ανησυχούμε ούτε για τη σύνταξη ούτε για τα επιτόκια των στεγαστικών δανείων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δλδ το κίνητρο του είναι η αφύπνιση.:hmm:
Συμφωνώ για τον όρο, αλλά τον εκλαμβάνω διαφορετικά.
Επίσης καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι το κείμενο αυτό γράφτηκε για να αφυπνίσει.
Μάλλον κάτι σε "διαίρει και βασίλευε'' μου κάνει.

Για μένα αφύπνιση είναι να γνωρίζεις ποιος προσβάλλει τα εργασιακά σου δικαιώματα, για ποιο λόγο το κάνει και να αντιδράς συνολικά μαζί με ΟΛΟΥΣ τους άλλους θιγόμενους υπερασπιζόμενος το δίκαιό σου.

Υπερασπίζεται το δίκαιο όλων μας. Γιατί είναι δικαίωμά μας να κάνουμε μια δουλειά που θα την αγαπάμε. Είναι δικαίωμά μας να μην βλέπουμε τη δουλειά σαν μία κουραστική δυσάρεστη περίοδο που προηγείται της σύνταξης. Δικαιωμά μας, θα λέγαμε, είναι και να επιθυμούμε τη σύνταξη και ό,τι αυτή προσφέρει και να την απολαμβάνουμε. Το πρώτο όμως είναι και υποχρέωσή μας. Είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για να ζούμε όπως μας αξίζει.
Κι αν το δεύτερο επισκιάζει το πρώτο και αναδεικνύεται ως το σημαντικότερο όλων, όντως χρειάζεται κάποιος έστω και με ύφος προκλητικό- προσβλητικό να μιλήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μια ειναι η λύση: Γκιλοτίνα. Ετσι βγήκαν και τότε απο τον τότε μεσαίωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και να γενικεύσει κατηγορώντας τους πάντες για αδιαφορια και για βόλεμα...
όχι Nininaou δεν το δέχομαι αυτό... ακόμα και να έχεις καλές προθέσεις όταν τσουβαλιάζεις και απαξιώνεις τους πάντες είσαι απλά λάθος. Όποιος κι αν είσαι, ό,τι κι αν έχεις προσφέρει...
Τέτοιες απόψεις, όπως και οποιαδήποτε γενίκευση είναι απλως λάθος.


Είναι δικαίωμα μου και υποχρέωση μου να μου αρέσει η δουλειά μου, αλλά είναι δικαίωμα μου και υποχρέωση μου, όταν μου παρακρατούν 30% των δεδουλευμένων μου να ξέρω τουλ ότι όταν δεν θα μπορώ να τα δουλεύω, γιατί στα 65 και τα 70 μου [αν φτάσω] ΔΕΝ θα μπορώ να είμαι ούτε όσο παραγωγική είμαι σήμερα, ούτε θα έχω και τα κουράγια, ούτε την ... έμπνευση όπου αυτή απαιτείται... Και το να απαιτώ από τα 25 μου να έχω.. τιμημένα γηρατεία και να μην σέρνομαι σε ένα γραφείο (γιατί δεν έχουν όλοι την ... πολυτέλεια να είναι συγγραφείς, ζωγράφοι κτλ) υποχρεωτικά είναι εξίσου δικαίωμα μου και υποχρέωση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Υπερασπίζεται το δίκαιο όλων μας. Γιατί είναι δικαίωμά μας να κάνουμε μια δουλειά που θα την αγαπάμε. Είναι δικαίωμά μας να μην βλέπουμε τη δουλειά σαν μία κουραστική δυσάρεστη περίοδο που προηγείται της σύνταξης. Δικαιωμά μας, θα λέγαμε, είναι και να επιθυμούμε τη σύνταξη και ό,τι αυτή προσφέρει και να την απολαμβάνουμε. Το πρώτο όμως είναι και υποχρέωσή μας. Είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για να ζούμε όπως μας αξίζει.
Κι αν το δεύτερο επισκιάζει το πρώτο και αναδεικνύεται ως το σημαντικότερο όλων, όντως χρειάζεται κάποιος έστω και με ύφος προκλητικό- προσβλητικό να μιλήσει.

αυτό συνάδεις ότι λέει?

πάω πάσο, εκτός από χάσμα γενεών υπάχρει και χάσμα απόψεων μεταξύ μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τέτοιες απόψεις, όπως και οποιαδήποτε γενίκευση είναι απλως λάθος.

Η γενίκευση είναι η αρχή της ηλιθιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Δηλαδή μίλησε με τόσο απαξιωτικό ύφος για τους συνταξιούχους για να αφυπνίσει τους νέους να επιλέξουν ένα επάγγελμα που θα τους αρέσει; Από πού το συμπεραίνουμε αυτό; Αν όντως αυτός ήταν ο σκοπός του, θα μπορούσε κάλλιστα να το πει χωρίς να κατηγορεί και να εξευτελίζει όσους επέλεξαν στα 70 να βγουν στη σύνταξη (ντροπή τους!!!)

Συγνώμη που δεν καταλαβαίνω τις αγνές προθέσεις του αλλά ένιωσα πολύ άσχημα όταν το διάβασα σκεπτόμενη όσους γνωστούς έχω που έχουν βγει στη σύνταξη. Η γιαγιά μου ήταν μια ζωή στα χωράφια και τον ήλιο για να παίρνει τώρα στα σχεδόν 80 της μία σύνταξη 250 ευρώ. Αν αυτό το θεωρεί ο κύριος Δήμος δίκαιο ας πάει να της το πει. Επιμένω ότι μιλάει εκ του ασφαλούς και για μία μικρή ομάδα ατόμων. Το να τους τσουβαλιάζει όμως όλους και να μιλάει με τέτοιο μένος το θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο δεδομένης της μόρφωσης και της παιδείας που έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...μια απορία της στιγμής πάνω στο κείμενο του ΝΔ, μια που ενώ παρακολουθώ τη συζήτησή σας δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να γράψω πολλά...

Γιατί δεν είναι άραγε δημιουργική μια συζήτηση περί ανέμων και υδάτων σε ένα παγκάκι του Ζαπείου ή σε ένα καφενείο; Από που ξεκίνησε ο φιλοσοφικός στοχασμός (του οποίου ο ΝΔ είναι "εργάτης");
Από τα εργαστήρια; :hmm: :worry:
Αυτό που έχουμε εδώ δεν είναι άραγε μια μορφή "καφενείου" και ποιός μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν είναι δημιουργικό; :hmm: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σε όσους αρέσει το διάβασμα ανεβάζω ενα κείμενο μου σχετικο με το θέμα... ποιοί θα πάρουν σύνταξη... ποιοί θα επιβιώσουν....πως.... ίσως....

View attachment 3084
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
και να γενικεύσει κατηγορώντας τους πάντες για αδιαφορια και για βόλεμα...
όχι Nininaou δεν το δέχομαι αυτό... ακόμα και να έχεις καλές προθέσεις όταν τσουβαλιάζεις και απαξιώνεις τους πάντες είσαι απλά λάθος. Όποιος κι αν είσαι, ό,τι κι αν έχεις προσφέρει...
Τέτοιες απόψεις, όπως και οποιαδήποτε γενίκευση είναι απλως λάθος.

Μπορεί να είναι λάθος. Ποιο θα ήταν όμως το σωστό από έναν πνευματικό άνθρωπο σήμερα; Να καθίσει και να μιλήσει για κάθε εργαζόμενο ξεχωριστά, για να μην θίξει κανέναν; Να μην εντοπίσει το πρόβλημα; Να μην προσπαθήσει να χτυπήσει το καμπανάκι; Πίστεψέ με, δεν θα τον σχολιάζαμε τώρα. Αν δεν προκαλούσε με το ύφος του δεν θα προβληματιζόμασταν τώρα. Θα είχε περάσει το κείμενό του, αν ήταν απλά ευχολόγια.

Ίσως να θίγονται κάποιοι άδικα, αλλά μοιάζει απαραίτητο για να θιχτούν μαζί τους και αυτοί που πρέπει και επιβάλλεται να το πάθουν.

Μ' αυτόν τον τρόπο δεν μένει επιφανειακός. Κι αν απήχε από την κοινωνία που ζει, δεν θα ασχολούνταν καν με το θέμα.:/:

Ελένη,
Αυτό καταλαβαίνω εγώ. Σκέφτομαι για ποιο λόγο το έγραψε και όχι τόσο τι ακριβώς έγραψε. Το χάσμα γενεών που υπάρχει μεταξύ μας γίνεται και χάσμα απόψεων γιατί εγώ βλέπω γύρω μου πολλούς περισσότερους νέους που τείνουν να γίνουν αυτό που περιγράφει ο Δήμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δηλαδή πλέον, δεν συμβαίνει, δεν τα φέρνει η ζωή να κάνεις κάτι που δεν σ' ευχαριστεί. Το έχουμε σίγουρο και ψάχνουμε να βρούμε διεξόδους. Μία διέξοδος πολή καλή σήμερα, ένα διάστημα να κάνεις ό,τι σε χαροποιεί έχει φτάσει να'ναι η σύνταξη.:/:
Δεν γίνεται πάντα αυτό που σε χαροποιεί και με το οποίο δημιουργείς, να σου επιφέρει τα προς το ζην.
Μάλιστα,
ο Δήμου πλάθει κοινωνικές συνειδήσεις για πολιτικούς σκοπούς...
Μήπως κρύβεται και ο Μπους πίσω από όλα αυτά;
Αυτό δείχνει έλλειψη επιχειρημάτων νομίζω :)


Ομολογώ ότι τον Δήμου τον έμαθα πρώτη φορά από αυτό το forum, δεν είχα ιδέα ποιος είναι, οπότε αναγκάστηκα να διαβάσω το Βιογραφικό του για να δω πόσο "σημαντικός" είναι αυτός ο άνθρωπος και τι ζωή έχει ζήσει για να μπορεί να έχει ολοκληρωμένη εικόνα.

Αλήθεια ποια χειρωνακτική εργασία έχει κάνει αυτός, ώστε στην ηλικία που είναι να μην μπορεί να την ακολουθήσει σωματικά; Καμία, η δουλειά του είναι καθαρά πνευματική οπότε λογικό το βρίσκω να μην έχει κουραστεί το ίδιο με έναν αγρότη ή με έναν μπετατζή έπειτα από 30 χρόνια της ίδιας δουλειάς. Λογικό είναι να συγχέει την σύνταξη του με τον θάνατο, γιατί για αυτόν θα σήμαινε ότι το μυαλό του δεν θα λειτουργούσε πλέον για να παράγει κείμενα.

Αυτά που λέει είναι λογικά, αλλά δυστυχώς εκτός πραγματικότητας, γιατί το πρότυπο του είναι ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η γιαγιά μου ήταν μια ζωή στα χωράφια και τον ήλιο για να παίρνει τώρα στα σχεδόν 80 της μία σύνταξη 250 ευρώ. Αν αυτό το θεωρεί ο κύριος Δήμος δίκαιο ας πάει να της το πει. Επιμένω ότι μιλάει εκ του ασφαλούς και για μία μικρή ομάδα ατόμων.

Ο Δήμου πληρώνεται για να γράφει ότι γράφει. Το ίδιο και ο Χιτλερ για το "Ο Αγών μου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top