LCD-TFT vs CRT για games.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Ποιόν τύπο οθόνης προτιμάτε και γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ με LCD δεν έχω πρόβλημα στα περισσότερα games. Μονο στο Unreal σααα να βλέπω κάτι, αλλά έχω και 4 χρονών οθόνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Εγώ με LCD δεν έχω πρόβλημα στα περισσότερα games. Μονο στο Unreal σααα να βλέπω κάτι, αλλά έχω και 4 χρονών οθόνη.

Ποιό μοντέλο οθόνης έχεις???Εγώ έχω μία samsung syncmaster 757dfx.2 χρόνια και κάτι την έχω και για μένα κρατάει ακόμη.Εγώ πιστεύω πως οι LCD-TFT δεν είναι ακόμη για παιχνίδια για τους εξής λόγους:
α)Δεν έχουν και τόσο "ζωντανά" χρώματα.
β)Μεγάλο χρόνο απόκρισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Προτημώ τις LCD/ TFT για τους εξής λόγους:
1,) Είναι πιο φωτινές απο τις CRT και πιστεύω πως έχουν πιο ζωντανά χρώματα.
2,) Ο χρόνος απόκρισης έχει βελτιωθεί πολυ ικανοποιητικά [8ms] και δε νομίζω πως πρέπει να θεωρείται πλεον ώς ένα απο τα σημαντικότερα μειωνεκτήματα των οθόνων TFT /LCD στο θέμα games.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Προτημώ τις LCD/ TFT για τους εξής λόγους:
1,) Είναι πιο φωτινές απο τις CRT και πιστεώ πως έχουν πιο ζωντανά χρώματα.
2,) Ο χρόνος απόκρισης έχει βελτιωθεί πολυ ικανοποιητικά [8ms] και δε νομίζω πως πρέπει να θεωρείται πλεον ώς ένα απο τα σημαντικότερα προβλήματα των οθόνων TFT /LCD στο θέμα games.

Το δεύτερο που λες δεν ισχύει απόλυτα διότι πολύ κατασκευαστές όταν λένε χρόνο απόκρισης 8ms εννοούν για το πρώτο στάδιο της απόκρισης.Δεν θυμάμαι ακριβώς τί είναι πάντως το αποτέλεσμα ειναι αντί να είναι 8 ms είναι τελικά 16 ms.Το διάβασα σε ένα πολύ γνωστό σε όλους μας περιοδικό για Η/Υ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Συμφωνω με αυτα που ειπαι ο Petros αλλα εχω να προσθεσω κατι ακομα οτι οι TFT/LCD ειναι πιο ξεκουραστες για τα ματια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι η CRT είναι για Games ειδικά σε συστήματα με χαμηλών επιδόσεων κάρτα γραφικών έτσι ώστε να μπορείς να παίζεις το παιχνίδι σε μικρές αναλύσεις χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Προσωπικά πιστεύω ότι η CRT είναι για Games ειδικά σε συστήματα με χαμηλών επιδόσεων κάρτα γραφικών έτσι ώστε να μπορείς να παίζεις το παιχνίδι σε μικρές αναλύσεις χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα
Α ναι, η crt επειδή είναι αναλογική μιμείται ουσιαστικά το full screen antialiasing που έχουν πολλές κάρτες (εεμμ,ανάποδα: το full screen antialiasing μιμείται το θόλωμα της οθόνης).
Είναι πιο φωτινές απο τις CRT
Αυτό ισχύει μέν, αλλά καμιά φορά είναι κουραστικό. Εγώ βρίσκω το βράδυ την οθόνη μου πολύ φωτεινή ακόμα και με το ελάχιστο brightness (το μειώνω απο το gamma setting των drivers μετα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Α ναι, η crt επειδή είναι αναλογική μιμείται ουσιαστικά το full screen antialiasing που έχουν πολλές κάρτες (εεμμ,ανάποδα: το full screen antialiasing μιμείται το θόλωμα της οθόνης).
Εγώ είχα στο μυαλό μου το θέμα με τις αναλύσεις μιας και οι TFT δυσκόλευονται να δειξούν αναλύσεις εκτός απο τις προτεινόμενες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δυσκολεύονται επειδη δεν είναι αναλογική η επιφάνεια της οθόνης και δεν κάνει αυτό το "μπέρδεμα" με τα διπλανά pixels, που είναι το φαινόμενο που περιγράφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paris

Νεοφερμένος

Ο paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Nαι, αλλα στις CRT έχεις ευκρίνεια από όλες τις οπτικές γωνιές ενώ στην TFT πρέπει να κοιτάς στο κέντρο της οθόνης για να μπορέσεις να διακρίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πλέον έχει αλλάξει η οπτική γωνία στις TFT κατά πολύ! Αρά δεν νομίζω να είναι τόσο πρόβλημα πλεον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Nαι, αλλα στις CRT έχεις ευκρίνεια από όλες τις οπτικές γωνιές ενώ στην TFT πρέπει να κοιτάς στο κέντρο της οθόνης για να μπορέσεις να διακρίνεις.
Εχεις δίκιο λοιπον, οι TFT είναι καλύτερες για τα network games που κλέβει ο διπλανος κοιταζοντας την οθόνη σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Επισης, οι TFT πιστευω πως εχουν καλυτερη χρωματικη αποδοση. Πριν απο λιγο, ειδα στο κατω μερος της οθονης μου(CRT) καπως περιεργα τα χρωματα. Μετα απο πολυ ωρα σκεφτηκα οτι ισως να εφταιγε το οτι δεν της ειχα κανει απομαγνητισμο. Μολις το εκανα, ολα διορθωθηκαν. Πιο φωτεινη η οθονη, καλυτερα χρωματα κτλ. Δεν νομιζω να συμβαινει τιποτα αντιστοιχο στις TFT.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Μήπως μπορεί να μου πει κανένας τι ρόλο παίζουν τα hz σε μια οθόνη?Ποιά λέτε να είναι η καλύτερη συχνότητα?Εχω μια crt samsyng syncmaster 757dfx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Στο σημερινό μαθημα: Οθόνες και συχνώτητα ανανέωσης.

Η συχνώτητα είναι η συχνώτητα ανανέωσης της εικόνας που βλέπεις. Αν έχεις 100Ηz βλέπεις maximum 100 καινούριες εικόνες κάθε δευτερόλεπτο.
Στις TFT αυτός είναι ολος και ολος ο ρολος της συχνώτητας, επειδή η οθόνη είναι μονίμως αναμμένη. Σχεδόν οποιαδηποτε συχνώτητα κάνει. Η crt ομως λόγω του τρόπου που δουλεύει δεν είναι ποτέ ταυτόχρονα αναμμένη, με αποτέλεσμα να "αναβοσβύνει" με αυτή τη συχνώτητα. Στην τηλεόραση αυτή είναι 50 Hz αλλά όσο πιό μεγάλο ευρος του οπτικόυ πεδιου καλύπτει η οθόνη (μεγαλύτερη οθόνη η κάθεσαι κοντύτερα) τόσο πιο ευαίσθητο ειναι το μάτι στο γεγονός οτι υποσυνήδητα "βλέπει" την οθόνη να αναβοσβύνει και έτσι κουράζεται. Γι αυτό οι σύγχρονες οθόνης (και οι μεγαλύτερες σύγχρονες τηλεοράσεις) παίζουν ψηλότερα, μέχρι και στα 120 Ηz. Αυτό μειώνει την κούραση.
Προσωπικά δεν βλέπω flicker (το αναβόσβυμα) μετά τα 85 Ηz αλλά κάποια άτομα είναι πιό ευαίσθητα. CRT@<70Hz=στιγμιαία μυοπία (είχα μία 65 παλιάαα παλια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Προσωπικά δεν βλέπω flicker (το αναβόσβυμα) μετά τα 85 Ηz αλλά κάποια άτομα είναι πιό ευαίσθητα.
Σαν εμενα π.χ. που ακόμη και 100Hz με ενοχλούσαν....

@gademi μπορεις να ξαναπεις γιατί στις tft δεν παίζει ρόλο τα Ηz γιατί δεν το επίασα αυτό :(;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
gademi ποίο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο συχνοτητας στις οθονες crt?Κατι μου έχουν πει ότι σε κάποια συχνοτητα μπορεί να καούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Επίσης η οθόνη μου έχει θυρα usb την οποία την έχω συνδέση με την θύρα usb του υπολογιστή μου.Τί κάνει αυτό το πράγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Επίσης η οθόνη μου έχει θυρα usb την οποία την έχω συνδέση με την θύρα usb του υπολογιστή μου.Τί κάνει αυτό το πράγμα?
Νομίζω ότι έχεις samsung ε; Αν θυμάμαι κάλα είναι απλώς να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις από πρόγραμμα αντι απο το μενου τις οθόνη...
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
gademi ποίο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο συχνοτητας στις οθονες crt?Κατι μου έχουν πει ότι σε κάποια συχνοτητα μπορεί να καούν
Αυτό έχει να κάνει με την οθόνη, διάβασε το manual... Αν έχεις την 757dfx τότε μπορεί να βάλεις και 1152x768@85hz ή 1024χ768@100hz (δοκιμασμένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top