Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,075 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,154 μηνύματα σε 92,198 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 536 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μανωλάδα : Aιματηρή επίθεση κατά αλλοδαπών - εργατών

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 14:28, 22-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από michael92
Κοπελιά θεωρείς την δική σου ζωή πιο σημαντική από την ζωή οποιουδήποτε άλλου ανθρώπου στην γη; Γιατί απλά δεν είναι.
Ναι οι άνθρωποι είναι παράνομοι ας τους γυρίσουν στη χώρα τους, ας σταματήσουν να τους απασχολούν, όχι να τους σκοτώνουν. Θεωρώ σαν Έλληνες στην Ελλάδα πρέπει να έχουμε παραπάνω δικαιώματα από τους μη Νόμιμους κατοίκους, όμως στα ανθρώπινα δικαιώματα και σαν ανθρώπινη ζωή γενικά ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετωπιζόμαστε ίσα.
Όχι δεν την θεωρώ πιο σημαντική ίσα ίσα λιγότερο σημαντική,απλά όταν δεν καταλαβαίνεις ακριβώς τι θέλω να πω μην μου την λες,επεξεργάσου και το υπόλοιπο κείμενο μου και μετά απάντα μην πιάνεσε μόνο στην μία παράγραφο.
Δεν σε άγγιξε το περιστατικό οπότε μην μιλάς χωρίς να το περάσεις και εσύ...
Ρε πας καλά εγώ τους βοηθάω και τους αισθάνομαι σαν γνωστούς μου,τους έχω δώσει ρούχα και τρόφιμα επειδή το ήθελα και όχι γιατί με ανάγκασαν.
Είπα εγώ να τους σκοτώσουν;;;;ΚΑΝΕΊΣ δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει ανθρώπινη ζωή ΚΑΝΕΊΣ!!!!Είμαστε όλοι ίσοι δεν φέρνω αντίρρηση...Απλά κατάλαβε ότι δεν είμαι κατά των Μπαγκλαντέζων απλά αυτό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 14:43, 22-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos Sitys
Καταδικαζουν την επιθεση αυτη , αλλα καταδικαζουν και τα αφεντικα αλλα και το κρατος που δεν ελεγχει ΚΑΝ τι γινεται , προσλαμβανωντας αλλοδαπους για 3 και μια ενω ΧΙΛΙΑΔΕΣ ελληνικες οικογενειες θα εδιναν τα παντα για να βρουν μια δουλεια ! Τι πιο απλο και λογικο . . Αλλα ειπαμε προβατα ησασταν , ειστε και θα ειστε για μια ζωη !
Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι για κάποιες δουλειές προτιμούνται αλλοδαποί αντί για Έλληνες... και όχι ότι συμπεριφερόμαστε στους μαυριδερούς λες και είναι ζώα; Ωραία λογική, να το χαίρεστε το κόμμα σας.

Αντί να αναρωτιόμαστε πότε και για ποιο λόγο γίναμε τόσο απάνθρωποι με τους ξένους (λες και πριν 50 χρόνια δεν είμασταν εμείς οι φτωχομπινέδες που πήγαιναν στο εξωτερικό να δουλέψουν για ένα κομμάτι ψωμί), καταδικάζουμε το κράτος που δεν ελέγχει τις προσλήψεις αλλοδαπών. Τόσα πράγματα δεν ελέγχει το κράτος, οι προσλήψεις αλλοδαπών είναι το πρόβλημα?

Βρε ουστ. Καλύτερα πρόβατο παρά φασιστόσκυλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos Sitys

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos Sitys
Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,547 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 14:50, 22-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Είσαστε τα αποβράσματα της κοινωνίας και μια ένδειξη ότι έχουμε ως χώρα αλλοτριωθεί σε βαθμό να πιστεύουμε ότι είμαστε υπεράνω όλων. Αυτό είσαστε, χαζοβιόλικα καθικάκια και τίποτα παραπάνω.
Ωπα , εσυ τωρα πιστευεις οτι ειμαι Χρυσα Αυγιτης ? Λαθος κανεις Ολυμπιακος ειμαι , κ αν υπηρχε Ολυμπιακη Συμμαχια στις εκλογες αυτη θα ψηφιζα ! Αλλα οποιος μιλαει σωστα θα εχει κα ιτην επιβραβευση μου . . και την επιβραβευση ολων οσων δεν ασχολουνται με τα ''μεγαλα'' κομματα ! Για να αποφυγω τυχων συμπεριφορες οπως της κοπελιας απο πανω ! Γιατι ως κλασικα προβατακια που ειστε ξεκινησατε να με βγαλετε φασιστα και νεοναζιστη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 23-04-13 στις 15:34. Αιτία: split
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 14:57, 22-04-13:

Ε δικιο εχεις , τελειωσε το και ελα να ανοιξουμε συζητηση ξανα
Το β προσωπο δεν αναφερεται στον συγγραφεα.
Αντε στην σχολουλα σου τωρα.

Παράθεση

Θεμιστοπόλος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Θεμιστοπόλος
Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,039 μηνύματα.

O Θεμιστοπόλος sitting here, thinking, έγραψε στις 15:16, 22-04-13:

Και θα κανω τωρα εγω τον κοπο να μιλησω σε ενα Κουμουνιστη . . . not !

Ασε που ειμαι σιγουρος οτι δεν κανατε ΚΑΝ τον κοπο να διαβασετε την ανακοινωση τους και απλα ξεκινησατε τα γνωστα που σας βαζουν να λετε για αυτο το κομμα σαν , επιτρεψτε μου να χρησιμοποιησω και ζητω συγνωμη απο τη διευθυνση του site , ΠΡΟΒΑΤΑ !
Χμ, για πες, τί σχετικό με την κοσμοθεωρία του Σοσιαλισμού-Κομμουνισμού έχεις διαβάσει εσύ, αφού δεν είσαι «ΠΡΟΒΑΤΟ» και το έχεις ψάξει το θέμα;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:24, 22-04-13:

ειμαστε ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ

Aυτός που φτάνει στην ανάγκη να υπερασπιστεί τον εαυτό του καλυπτόμενος πίσω από μια τόσο μη συγκεκριμένη έννοια, μάλλον χρειάζεται να το πάρει αλλιώς

Παράθεση

Nikos Sitys

Διακεκριμένο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,547 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 15:34, 22-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Θεμιστοπόλος
Χμ, για πες, τί σχετικό με την κοσμοθεωρία του Σοσιαλισμού-Κομμουνισμού έχεις διαβάσει εσύ, αφού δεν είσαι «ΠΡΟΒΑΤΟ» και το έχεις ψάξει το θέμα;
Kουμουνισμος = Δολοφονοι
Σοσιαλισμος = Ψευτες , Κλεφτες , Υποκριτες

Αιντε και καλο Πασχα να εχουμε !

Οσο για τον αλλον απο πανω , μονο να κρυφτω δεν θελω . Ειμαι 10 φορες πατριωτης και ειστε 10 φορες μεγαλυτεροι φασιστες απο οσο νομιζετε οτι ειμαι εγω και καλα !

Εζησα για να το δω παντως κ αυτο να με πουν φασιστα και νεοναζι χαχαχαχαχα ποσο ταραμαλικια παιζει να ειστε ! αχ ! αχ !

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hidd

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hidd
Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 245 μηνύματα.

O hidd έγραψε στις 15:37, 22-04-13:

Kουμουνισμος = Δολοφονοι

Οσο για τον αλλον απο πανω , μονο να κρυφτω δεν θελω . Ειμαι 10 φορες πατριωτης και ειστε 10 φορες μεγαλυτεροι φασιστες απο οσο νομιζετε οτι ειμαι εγω και καλα !

Εζησα για να το δω παντως κ αυτο να με πουν φασιστα και νεοναζι χαχαχαχαχα ποσο ταραμαλικια παιζει να ειστε ! αχ ! αχ !
Περισσοτερο αφορισμο, γενικευσεις και βλακεια δεν εχω ξαναδει σε ενα ποστ! Ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπεται?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θεμιστοπόλος

Περιβόητο Μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,039 μηνύματα.

O Θεμιστοπόλος sitting here, thinking, έγραψε στις 15:37, 22-04-13:

Kουμουνισμος = Δολοφονοι

Αχα. Καταλάβαμε. Μείνε στην αμάθεια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos Sitys

Διακεκριμένο μέλος

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 15:41, 22-04-13:

Οκ δεν ειναι κλεφτες οι σοσιαλοδημοκρατες που απο τοτε που ανεβηκαν στην εξουσια εχουν φερει τη χωρα στο πατο ! Οικονομικα και σε οποιο αλλο κλαδο και να δουμε !

Κουμουνισμος , εμφυλιος πολεμος μεσα στην Ελλαδα , ο κυριος Σταλιν εσφαξε και δολοφονησε ενα σωρο ανθρωπους ! Κουμουνισμος ! Να τον λουστειτε μαζι με τα μυαλα που κουβαλατε ! Αντε καλο πασχα να εχετε και καλο σουβλισμα να σας κανουν !

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θεμιστοπόλος

Περιβόητο Μέλος

O Θεμιστοπόλος sitting here, thinking, έγραψε στις 15:45, 22-04-13:

Οκ δεν ειναι κλεφτες οι σοσιαλοδημοκρατες που απο τοτε που ανεβηκαν στην εξουσια εχουν φερει τη χωρα στο πατο ! Οικονομικα και σε οποιο αλλο κλαδο και να δουμε !

Κουμουνισμος , εμφυλιος πολεμος μεσα στην Ελλαδα , ο κυριος Σταλιν εσφαξε και δολοφονησε ενα σωρο ανθρωπους ! Κουμουνισμος ! Να τον λουστειτε μαζι με τα μυαλα που κουβαλατε ! Αντε καλο πασχα να εχετε και καλο σουβλισμα να σας κανουν !
Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου, φίλε. Δεν ξέρεις ούτε κι εσύ τι λες. Έχεις μπλέξει τους σοσιαλδημοκράτες με τους σοσιαλιστές-κομμουνιστές.
Άνοιξε κανένα βιβλίο, έτσι από περιέργεια, να έχεις να λες τουλάχιστον ότι διάβασες κάτι για να πετάς αυτές τις μπούρδες.

Νά' σαι καλά για τις ευχές. Αυτοαναιρείσαι!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hidd

Δραστήριο Μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 245 μηνύματα.

O hidd έγραψε στις 15:47, 22-04-13:

Η ανθρωπινη ιστορια και γενικοτερα η κοινωνικη εξελιξη του ανθρωπου ποτε δεν ειχε μονο μια αιτια η μονο ενα λογο. Η ιστορια μπορει να μεταφραστει με παρα πολλους τροπους. Το να συνδεεις μια συγκεκριμενη οπτικη γωνια ενος ιστορικου γεγονοτος με ενα καθολικο συστημα αξιων-πολιτικης-οικονομικης οργανωσης εκτος απο τελειως αστοχο ειναι και δειγμα κουταμαρας. Ουτε εγω ειμαι υπερ του κομμουνισμου αλλα ο τροπος που παρουσιαζεις το επιχειρημα σου προσβαλει τη λογικη μου και δειχνει απολυτη ημιμαθεια!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:06, 22-04-13:

ο να συνδεεις μια συγκεκριμενη οπτικη γωνια ενος ιστορικου γεγονοτος με ενα καθολικο συστημα αξιων-πολιτικης-οικονομικης οργανωσης εκτος απο τελειως αστοχο ειναι και δειγμα κουταμαρας.

νταξ, εδώ που τα λέμε, το να περιγράφεις την ανθρώπινη δυστυχία με τόσο στεγνά πολιτικάντικο λόγο, είναι κι αυτό λιγο απρεπές

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hidd

Δραστήριο Μέλος

O hidd έγραψε στις 16:14, 22-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
νταξ, εδώ που τα λέμε, το να περιγράφεις την ανθρώπινη δυστυχία με τόσο στεγνά πολιτικάντικο λόγο, είναι κι αυτό λιγο απρεπές
Προσπαθω να εκφραστω οσο πιο αντικειμενικα γινεται, χωρις να κανω επικληση στο συναισθημα μεσα απο το λογο μου. Δεν θα κατσω να κανω αναλυση αυτη τη στιγμη , συγκεκριμενα για την ηγεσια του Σταλιν η τον εμφυλιο πολεμο, επειδη θα ξεφυγουμε τελειως απο το θεμα. Απλα εχε στο νου σου οτι η ιστορια μπορει να μεταφραστει με χιλιους δυο τροπους, και να εντοπιστουν χιλιαδες κινητηριες δυναμεις πισω απο καθε γεγονος. Συνεπως η αναφορα σε μια οπτικη γωνια ενος συγκεκριμενου ιστορικου γεγονοτος δεν μπορει να θεωρηθει επιχειρημα για αφορισμους του τυπου''Κομμουνιστες= δολοφονοι , Σοσιαλιστες= Κλεφτε''

Παράθεση

Θεμιστοπόλος

Περιβόητο Μέλος

O Θεμιστοπόλος sitting here, thinking, έγραψε στις 16:16, 22-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από hidd
''Κομμουνιστες= δολοφονοι , Σοσιαλιστες= Κλεφτε''
Και οι γιαγιάδες στα χωριά που δεν έχουν πάει ούτε δημοτικό, ρε συ, αυτά δεν τα λένε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 17:25, 23-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nefeli Graf
Σίγουρα στο ένα μέρος έχεις δίκιο αλλά σκέψου και κάτι άλλο,για την ακρίβεια αυτό που θα σου πω εγώ.
Ο αγρότης με λίγο αέρα παραπάνω έχασε την σοδειά του,εσύ το γραφείο σου όμως όχι...
Πριν μια εβδομάδα ίσως και κάτι παραπάνω έκανε τρομερό αέρα εδώ,χάλασε η πλειοψηφία των θερμοκηπίων με αποτέλεσμα να χαθεί ο κόπος των αγροτών...Απλά σκέψου λιγάκι και ότι το επάγγελμα των αγροτών στηρίζεται στις καιρικές συνθήκες και δεν είναι όπως το δικό σου επάγγελμα .
Και επίσης μαζί με τους κόπους πάνε χαμένα και χιλιάδες χρήματα τα οποία πήγαν για σπόρους,αγρότες κτλ κτλ...
Εν τέλει δηλαδή πολλές οικογένειες αγροτών θα μείνουν χωρίς χρήματα για τα βασικά μόνο σου λέω όχι τίποτα παραπάνω .
Aυτό που λες είναι άκυρο καθώς σε τέτοιες περιπτώσεις το κράτος τους δίνει αποζημειώσεις. Είναι εξοργιστικό αγρότες που πολλές φορές δεν έχουν σπουδάσει τίποτα να πληρώνουν λιγότερα έχοντας μεγαλύτερο εισόδημα από άλλους επαγγελματίες που έχουν χάσει χρόνια από τη ζωή τους σπουδάζοντας.

Επίσης είναι γελοίο το ΚΚΕ να υπερασπίζεται τους λαθρομετανάστες, όταν πριν λίγα χρόνια έκλεινε τους δρόμους μαζί με τους εργοδότες τους.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 17:40, 23-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Aυτό που λες είναι άκυρο καθώς σε τέτοιες περιπτώσεις το κράτος τους δίνει αποζημειώσεις. Είναι εξοργιστικό αγρότες που πολλές φορές δεν έχουν σπουδάσει τίποτα να πληρώνουν λιγότερα έχοντας μεγαλύτερο εισόδημα από άλλους επαγγελματίες που έχουν χάσει χρόνια από τη ζωή τους σπουδάζοντας.
έχεις δει με τα μάτια σου να δίνουν αυτές τις αποζημειώσεις σε όλουςςςςςςςςςςςς;;;;;;;;;;;;;;;;
Τα δικά σου χέρια νομίζω είναι μια χαρά εεε και θα είναι
Ο αγρότης δουλεύει και αυτός ξέρεις όποτε πρέπει με τα 2 του τα χεράκια,εισπνέει φυτοφάρμακα και άλλα τέτοια χημικά.
Δεν θέλω να δικαιολογήσω την κατάσταση αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις δυο εντελώς διαφορετικές δουλειές!
Αλλού χρειάζεται το μυαλό όπως στην δική σου δουλειά και αλλού τα χέρια και η αντοχή...Σε διαφορετικές συνθήκες εργάζεσαι εσύ σε άλλες ο αγρότης μην μου συγκρίνεις λοιπόν δυο δουλειές εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους...

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:00, 23-04-13:

Ωπα , εσυ τωρα πιστευεις οτι ειμαι Χρυσα Αυγιτης ? Λαθος κανεις Ολυμπιακος ειμαι , κ αν υπηρχε Ολυμπιακη Συμμαχια στις εκλογες αυτη θα ψηφιζα ! Αλλα οποιος μιλαει σωστα θα εχει κα ιτην επιβραβευση μου . . και την επιβραβευση ολων οσων δεν ασχολουνται με τα ''μεγαλα'' κομματα ! Για να αποφυγω τυχων συμπεριφορες οπως της κοπελιας απο πανω ! Γιατι ως κλασικα προβατακια που ειστε ξεκινησατε να με βγαλετε φασιστα και νεοναζιστη
όντως δεν είσαι φασίστας. Αν και η βλακεία είναι οργανικά συνδεδεμένη με το φασισμό, δεν σημαίνει ότι ντετερμινιστικά το πρώτο οδηγεί στο δεύτερο.

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 18:17, 23-04-13:

έχεις δει με τα μάτια σου να δίνουν αυτές τις αποζημειώσεις σε όλουςςςςςςςςςςςς;;;;;;;;;;;;;;;;
Τα δικά σου χέρια νομίζω είναι μια χαρά εεε και θα είναι
Ο αγρότης δουλεύει και αυτός ξέρεις όποτε πρέπει με τα 2 του τα χεράκια,εισπνέει φυτοφάρμακα και άλλα τέτοια χημικά.
Μηχανικός είμαι... όχι καθηγητής

Δεν θέλω να δικαιολογήσω την κατάσταση αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις δυο εντελώς διαφορετικές δουλειές!
Αλλού χρειάζεται το μυαλό όπως στην δική σου δουλειά και αλλού τα χέρια και η αντοχή...Σε διαφορετικές συνθήκες εργάζεσαι εσύ σε άλλες ο αγρότης μην μου συγκρίνεις λοιπόν δυο δουλειές εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους...
Με δουλεύεις τώρα. Ένας αγρότης δουλεύει το πολύ 3-4 μήνες το χρόνο.

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 19:43, 23-04-13:

Ε, όχι και απόλυτη εξαθλίωση.
E, βέβαια, όχι σε απόλυτη εξαθλίωση! Επειδή στην Κίνα έχουν κομμουνιστικό καθεστώς, ας χρυσώσουμε το χάπι, ας λειάνουμε τις γωνίες. Όμως στην Ελλάδα ΔΕΝ έχουμε κομμουνιστικό καθεστώς (δόξα τω Θεώ), ας το καπηλευτούμε λοιπόν!
Ελεεινοί...
Σχετικά με το περιστατικό, απαράδεκτο. Κι εγώ είμαι υπέρ της απέλασης των παρανόμων μεταναστών, δίχως να τους θεωρώ ζώα ή να εγκρίνω τέτοιου είδους εκμετάλλευση. Οι εν λόγω παραγωγοί πρέπει να καταδικαστούν εξαντλώντας την αυστηρότητα του νόμου.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

H Nefeli Graf έγραψε στις 19:45, 23-04-13:

μόνος σου το είπες 3-4 μήνες...τους υπόλοιπους μήνες ο καιρός δεν τους επιτρέπει να βάζουν τις καλλιέργειες τους άρα τι θα τρώνε τα νύχια τους ;;;
Άρα σκέψου και αυτό και βάλτο και αυτό στην φορολογία που είχες πει προηγουμένως
Δεν θέλω να τους υπερασπιστώ γιατί ο πατέρας μου ελεύθερος επαγγελματίας είναι αλλά να σου εξηγήσω λιγάκι λιγάκι.

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 19:51, 23-04-13:

Μα πώς καταφέρνετε σε όλα μα ΟΛΑ τα θέματα να τους δίνετε έντονη κομματική χροιά, ακόμη κι αν έχουν πανελλήνια και πανανθρώπινη διάσταση όπως ο ρατσισμός των μεταναστών?

Πείτε μου το μυστικό σας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 20:08, 23-04-13:

Επίσης είναι γελοίο το ΚΚΕ να υπερασπίζεται τους λαθρομετανάστες, όταν πριν λίγα χρόνια έκλεινε τους δρόμους μαζί με τους εργοδότες τους.
Έτσι νομίζεις; Ότι κατέβαιναν οι μεγαλοτσιφλικάδες να κλείσουν δρόμους;

Οι αγρότες που κατεβαίνουν κάτω και προτιμούν να δώσουν τα προϊόντα τους δωρεάν ή να τα πετάξουν, γιατί το κόστος παραγωγής είναι μεγάλο, γιατί η τιμή πώλησης είναι πολύ μικρή, παρά το ότι φτάνουν ακριβά σε εμάς, είναι άνθρωποι που είναι μικροαγρότες, που τους πνίγουν τα καρτέλ και οι μεγαλογαιοκτήμονες.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 20:11, 23-04-13:

εεεεεεεεεεμ......το ότι πουλάνε τα προϊόντα τους 3-4 μήνες το χρόνο δεν σημαίνει ότι δουλεύουν μόνο αυτούς τους μήνες.Φυτεύουν,ποτίζουν και γενικά σηκώνονται 6 το πρωί και κοιμούνται 1 το ξημέρωμα .ρώτα κάποιον θείο,παππού-όχι μεγαλοκτηματία ,βιοπαλαιστή

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
Μα πώς καταφέρνετε σε όλα μα ΟΛΑ τα θέματα να τους δίνετε έντονη κομματική χροιά, ακόμη κι αν έχουν πανελλήνια και πανανθρώπινη διάσταση όπως ο ρατσισμός των μεταναστών?

Πείτε μου το μυστικό σας.
το μεγάλο ταλέντο των ελλήνων:να διχάζονται και να τρώγονται για τα πάντα

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 23:12, 23-04-13:

μόνος σου το είπες 3-4 μήνες...τους υπόλοιπους μήνες ο καιρός δεν τους επιτρέπει να βάζουν τις καλλιέργειες τους άρα τι θα τρώνε τα νύχια τους ;;;
Άρα σκέψου και αυτό και βάλτο και αυτό στην φορολογία που είχες πει προηγουμένως
Δεν θέλω να τους υπερασπιστώ γιατί ο πατέρας μου ελεύθερος επαγγελματίας είναι αλλά να σου εξηγήσω λιγάκι λιγάκι.
Δεν με ενδιαφέρει πόσο πληρώνουν με ενδιαφέρει που παίρνουν από τα πλεονασμικά ταμεία για να τα δώσουν στα άλλα. Είναι τρελό ένας μηχανικός να είναι υποχρεωμένος να πληρώνει τον ΟΑΕΔ και ταμείο αλληλεγγύης χωρίς να έχει δικαίωμα να ενταχθεί σε αυτά.

Αρχική Δημοσίευση από exc
Έτσι νομίζεις; Ότι κατέβαιναν οι μεγαλοτσιφλικάδες να κλείσουν δρόμους;

Οι αγρότες που κατεβαίνουν κάτω και προτιμούν να δώσουν τα προϊόντα τους δωρεάν ή να τα πετάξουν, γιατί το κόστος παραγωγής είναι μεγάλο, γιατί η τιμή πώλησης είναι πολύ μικρή, παρά το ότι φτάνουν ακριβά σε εμάς, είναι άνθρωποι που είναι μικροαγρότες, που τους πνίγουν τα καρτέλ και οι μεγαλογαιοκτήμονες.
Έχεις την εντύπωση ότι οι αγρότες πεινάνε επειδή έτσι σου λέει το κόμμα. Ένας επαγγελματίας αγρότης με πάγκο στη λαική βγάζει αρκετά λεφτά καθώς δεν εμπορεύεται μόνο τα δικά του προιόντα αλλά και ερασιτεχνών αγροτών στη πενταπλάσια τιμή από αυτήν που τα αγοράζει. Αυτή τη περίοδο τα χωράφια οργώνονται και οι αγρότες που διαθέτουν τρακτέρ κάνουν χρυσές δουλειές.

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
εεεεεεεεεεμ......το ότι πουλάνε τα προϊόντα τους 3-4 μήνες το χρόνο δεν σημαίνει ότι δουλεύουν μόνο αυτούς τους μήνες.Φυτεύουν,ποτίζουν και γενικά σηκώνονται 6 το πρωί και κοιμούνται 1 το ξημέρωμα .ρώτα κάποιον θείο,παππού-όχι μεγαλοκτηματία, βιοπαλαιστή

το μεγάλο ταλέντο των ελλήνων:να διχάζονται και να τρώγονται για τα πάντα
Ο μηχανικός που δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος (0 εισόδημα) πληρώνει περισσότερη ασφάλεια από το μεγαλοκτηματία.

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,132 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 03:16, 24-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από elepan
σημ: την επόμενη φορά θα βάλω από τον ριζοσπάστη και μόνο.
Δε σχολιάζω τον Ριζοσπάστη γιατί δεν τον έχω διαβάσει ποτέ στη ζωή μου ομολογώ αλλά ξέρεις, δεν είναι και πολύ αστείο και εδώ θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Οι κοτσάνες τις lifo πάνε κι έρχονται επομένως δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση έγκυρη πηγή. Και το θέμα μας είναι σίγουρα ένα δείγμα αυτού. "Συμπλοκή" χαρακτηρίστηκε το γεγονός

Αρχική Δημοσίευση από Νεογέννητος
Σχετικά με το περιστατικό, απαράδεκτο. Κι εγώ είμαι υπέρ της απέλασης των παρανόμων μεταναστών, δίχως να τους θεωρώ ζώα ή να εγκρίνω τέτοιου είδους εκμετάλλευση. Οι εν λόγω παραγωγοί πρέπει να καταδικαστούν εξαντλώντας την αυστηρότητα του νόμου.
Σοβαρά;
Τι να πω, απίστευτο σχόλιο. Υποθέτω θα έχει κάποια δόση υποκρισίας βέβαια, αλλά δε βαριέσαι.

Δεν είδα σχόλια ομοιδεατών σου όμως και στενοχωριέμαι. Που είστε Πατρέα - Mittenwald να κάνετε κάποιο αιχμηρό σχόλιο; Φαντάζομαι ευχαριστηθήκατε ιδιαίτερα με το γεγονός.

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 03:46, 24-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από εμμα_τριντεντ
Δε σχολιάζω τον Ριζοσπάστη γιατί δεν τον έχω διαβάσει ποτέ στη ζωή μου ομολογώ αλλά ξέρεις, δεν είναι και πολύ αστείο και εδώ θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Οι κοτσάνες τις lifo πάνε κι έρχονται επομένως δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση έγκυρη πηγή. Και το θέμα μας είναι σίγουρα ένα δείγμα αυτού. "Συμπλοκή" χαρακτηρίστηκε το γεγονός

Έμμα, την lifo την έβαλα επειδή ήταν στα ελληνικά (επίσης πάντα τέτοια άρθρα τα παίρνει από κάπου) , για τις άσχημες συνθήκες π.χ. στην κομμουνιστική Κίνα και το εργοστάσιο του iphone, το είχε αντιγράψει από την dailymail και το ξαναέβαλα. http://www.dailymail.co.uk/news/arti...make-iPod.html

Άλλα άμα κάποιος τα βλέπει όλα ΡΟΔΙΝΑ...

Όσο για τον Ριζοσπάστη...δεν χάνεις και τίποτα. Παλιά μου τον έδιναν και τον διάβαζα κάθε μέρα, σαν αντιβίωση ένα πράγμα. Α! και κάποιον οδηγητή, if i remember right ....
Μπλιάχ. Και τώρα περιμένω τις αρνητικές μου

Κατά τα άλλα, μια τέτοια επίθεση στους εργαζόμενους στις φυτείες φράουλας, ασφαλώς και καταδικάζεται. Δεν χωρά συζήτηση.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 03:57, 24-04-13:

Ἐδῶ εἶμαι κι ἐγὼ ἄγρυπνος 65 χμ. μακριά...

Ἔχω περάσει ἀπὸ Νέα Μανωλάδα. Θυμᾶμαι μάλιστα ὅταν ἤμασταν πιὸ μικροί, πηγαίναμε μερικὲς φορὲς γιὰ μπάνιο σὲ μιὰ γνωστὴ παραλία τῆς περιοχῆς, τὸ Κουνουπέλι.

Γιὰ νὰ καταλάβῃ κανεὶς τὸ ποιὸν αὐτῶν τῶν ἀνθρώπων, ἀρκεῖ ἁπλῶς νὰ κάνῃ μία βόλτα σὲ ἐκεῖνο τὸ μέρος. Δὲν εἶναι ἀνάγκη νὰ περάσῃ ἀπὸ τὰ χωράφια, ἀρκεῖ νὰ πάῃ στὸ κέντρο τῆς κωμόπολης. Ἐγὼ λοιπὸν ποὺ ἔχω περάσει, δὲν εἶδα ἐκεῖ ἕνα φυσιολογικὸ πρόσωπο ἀνθρώπου. Παντοῦ ἀγριεμένες φάτσες καὶ γύφτοι μὲ BMW εἱκοσαετίας νὰ ἔχουν φορτώσει ὅλα τὰ ὑπάρχοντα καὶ τὴν οἰκογένεια μέσα. Ἐκεῖ γίνεται καὶ διάσημο παζάρι ὅπου ὅλοι αὐτοὶ πουλᾶνε τὴν «πραμάτεια» τους. Βέβαια ἂς μὴ μιλήσω γιὰ τὸ ἐμπόριο ναρκωτικῶν, τὴ διακίνηση γυναικῶν (κάθε μισὸ χιλιόμετρο δρόμου καὶ κωλόμπαρο), τοὺς τοπικοὺς μαφιόζους καὶ ἄλλα πολλά. Τὸ μέρος αὐτὸ εἶναι πραγματικὰ νὰ σὲ πιάνῃ ἡ καρδιά σου.

Δὲ μὲ ἐξέπληξε τὸ γεγονός· οἱ ἄνθρωποι ἐκεῖ ἔτσι ἔχουν μάθει νὰ λειτουργοῦν, αὐτὴν τὴ γλῶσσα καταλαβαίνουν, τὴν Beretta. Τώρα ποὺ βρῆκαν καὶ τοὺς Μπαγκλαντεσιανούς, ἦταν ἡ καλύτερή τους ἀφοῦ εἶναι πιὸ φθηνοὶ κι ἀπὸ τοὺς γυφτοβούλγαρους οἱ ὁποῖοι μέχρι πρότινος δούλευαν στὶς καλλιέργειές τους. Ἁπλῶς ἔκαναν τὸ λάθος καὶ στὴ δεδομένη στιγμὴ ποὺ ὑπάρχουν καὶ τὰ ζητήματα μὲ τὴν Χ.Α. νὰ τοὺς πυροβολήσουν ἐπειδὴ αὐτοὶ ζήτησαν τὰ (πενιχρότατα) μεροκάματα ποὺ οἱ μαφίοζοι τῆς Μανωλάδας δὲν τοὺς ἔδιναν κἄν. Δὲν τοὺς λυπᾶμαι καθόλου ἂν καὶ ἀντιπαθῶ ὅσο δὲν πάει τοὺς ἐπαγγελματίες «ἀντιρατσιστὲς» τύπου Κων/νου οἱ ὁποῖοι πῆγαν ἐκεῖ νὰ δείξουν «ἀλληλεγγύη» στοὺς «ἐργάτες τῆς γῆς».

Σημειωτέον ὅτι οἱ περισσότεροι αὐτοὶ τύπου εἶναι τὰ χειρότερα πασοκόσκυλα καὶ στὸν δῆμο Βουπρασίας ὅπου ἀνήκει αὐτὴ ἡ περιοχή, τὸ ΠΑ.ΣΟ.Κ. κτυποῦσε μέχρι τὸ 2009 60%. Μπορεῖ νὰ φαντασθῇ κανεὶς τί ἐπιδοτήσεις ἔφαγαν μὲ τὶς πλάτες τῶν πολιτικῶν τους προστατῶν ἀπὸ τὸ «σοσιαλιστικὸ» κόμμα τὸ ὁποῖο προστατεύει τὴ συγκεκριμένη μαφία... Κι αὐτὰ ποὺ λένε ὅτι δὲν ὅλοι ἴδιοι καὶ ὅτι κρίνουμε ἀπὸ λίγους κλπ εἶναι ὅλα τρῖχες κατσαρές· οἱ περισσότεροι ἐκεῖ λειτουργοῦν ἀκριβῶς ἔτσι. Δὲν ἀμφισβητῶ ὅτι μπορεῖ νὰ ὑπάρχουν καὶ τίμιοι ἄνθρωποι, ἀλλὰ ἐκείνη ἡ περιοχὴ πραγματικὰ ὄζει ἀπὸ ἀνομία... Μόνο ἑνὸς τύπου ἐπιχείρηση σκοῦπα χρειάζεται ἐκεῖ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 24-04-13 στις 04:04.
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 07:17, 24-04-13:

Έχεις την εντύπωση ότι οι αγρότες πεινάνε επειδή έτσι σου λέει το κόμμα. Ένας επαγγελματίας αγρότης με πάγκο στη λαική βγάζει αρκετά λεφτά καθώς δεν εμπορεύεται μόνο τα δικά του προιόντα αλλά και ερασιτεχνών αγροτών στη πενταπλάσια τιμή από αυτήν που τα αγοράζει. Αυτή τη περίοδο τα χωράφια οργώνονται και οι αγρότες που διαθέτουν τρακτέρ κάνουν χρυσές δουλειές.
Ναι, πλουτίζουν όλοι οι αγρότες...
Απορώ, τότε γιατί τα παιδιά των μικροαγροτών κάνουν αμάν και πώς να σπουδάσουν και να φύγουν μόνιμα στα μεγάλα αστικά κέντρα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 09:07, 24-04-13:

Ναι, πλουτίζουν όλοι οι αγρότες...
Απορώ, τότε γιατί τα παιδιά των μικροαγροτών κάνουν αμάν και πώς να σπουδάσουν και να φύγουν μόνιμα στα μεγάλα αστικά κέντρα.
Θεωρείς ότι οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι σε καλύτερη μοίρα.... Θα το ξαναπώ... Ο μεγαλογαιοκτήμονας πληρώνει λιγότερες εισφορές από τον άνεργο μηχανικό.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,403 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:40, 24-04-13:

Θεωρείς ότι οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι σε καλύτερη μοίρα.... Θα το ξαναπώ... Ο μεγαλογαιοκτήμονας πληρώνει λιγότερες εισφορές από τον άνεργο μηχανικό.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  debt.jpg
Εμφανίσεις:  40
Μέγεθος:  52,7 KB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

H Nefeli Graf έγραψε στις 09:50, 24-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ἐδῶ εἶμαι κι ἐγὼ ἄγρυπνος 65 χμ. μακριά...

Ἔχω περάσει ἀπὸ Νέα Μανωλάδα. Θυμᾶμαι μάλιστα ὅταν ἤμασταν πιὸ μικροί, πηγαίναμε μερικὲς φορὲς γιὰ μπάνιο σὲ μιὰ γνωστὴ παραλία τῆς περιοχῆς, τὸ Κουνουπέλι.

Γιὰ νὰ καταλάβῃ κανεὶς τὸ ποιὸν αὐτῶν τῶν ἀνθρώπων, ἀρκεῖ ἁπλῶς νὰ κάνῃ μία βόλτα σὲ ἐκεῖνο τὸ μέρος. Δὲν εἶναι ἀνάγκη νὰ περάσῃ ἀπὸ τὰ χωράφια, ἀρκεῖ νὰ πάῃ στὸ κέντρο τῆς κωμόπολης. Ἐγὼ λοιπὸν ποὺ ἔχω περάσει, δὲν εἶδα ἐκεῖ ἕνα φυσιολογικὸ πρόσωπο ἀνθρώπου. Παντοῦ ἀγριεμένες φάτσες καὶ γύφτοι μὲ BMW εἱκοσαετίας νὰ ἔχουν φορτώσει ὅλα τὰ ὑπάρχοντα καὶ τὴν οἰκογένεια μέσα. Ἐκεῖ γίνεται καὶ διάσημο παζάρι ὅπου ὅλοι αὐτοὶ πουλᾶνε τὴν «πραμάτεια» τους. Βέβαια ἂς μὴ μιλήσω γιὰ τὸ ἐμπόριο ναρκωτικῶν, τὴ διακίνηση γυναικῶν (κάθε μισὸ χιλιόμετρο δρόμου καὶ κωλόμπαρο), τοὺς τοπικοὺς μαφιόζους καὶ ἄλλα πολλά. Τὸ μέρος αὐτὸ εἶναι πραγματικὰ νὰ σὲ πιάνῃ ἡ καρδιά σου.

Δὲ μὲ ἐξέπληξε τὸ γεγονός· οἱ ἄνθρωποι ἐκεῖ ἔτσι ἔχουν μάθει νὰ λειτουργοῦν, αὐτὴν τὴ γλῶσσα καταλαβαίνουν, τὴν Beretta. Τώρα ποὺ βρῆκαν καὶ τοὺς Μπαγκλαντεσιανούς, ἦταν ἡ καλύτερή τους ἀφοῦ εἶναι πιὸ φθηνοὶ κι ἀπὸ τοὺς γυφτοβούλγαρους οἱ ὁποῖοι μέχρι πρότινος δούλευαν στὶς καλλιέργειές τους. Ἁπλῶς ἔκαναν τὸ λάθος καὶ στὴ δεδομένη στιγμὴ ποὺ ὑπάρχουν καὶ τὰ ζητήματα μὲ τὴν Χ.Α. νὰ τοὺς πυροβολήσουν ἐπειδὴ αὐτοὶ ζήτησαν τὰ (πενιχρότατα) μεροκάματα ποὺ οἱ μαφίοζοι τῆς Μανωλάδας δὲν τοὺς ἔδιναν κἄν. Δὲν τοὺς λυπᾶμαι καθόλου ἂν καὶ ἀντιπαθῶ ὅσο δὲν πάει τοὺς ἐπαγγελματίες «ἀντιρατσιστὲς» τύπου Κων/νου οἱ ὁποῖοι πῆγαν ἐκεῖ νὰ δείξουν «ἀλληλεγγύη» στοὺς «ἐργάτες τῆς γῆς».

Σημειωτέον ὅτι οἱ περισσότεροι αὐτοὶ τύπου εἶναι τὰ χειρότερα πασοκόσκυλα καὶ στὸν δῆμο Βουπρασίας ὅπου ἀνήκει αὐτὴ ἡ περιοχή, τὸ ΠΑ.ΣΟ.Κ. κτυποῦσε μέχρι τὸ 2009 60%. Μπορεῖ νὰ φαντασθῇ κανεὶς τί ἐπιδοτήσεις ἔφαγαν μὲ τὶς πλάτες τῶν πολιτικῶν τους προστατῶν ἀπὸ τὸ «σοσιαλιστικὸ» κόμμα τὸ ὁποῖο προστατεύει τὴ συγκεκριμένη μαφία... Κι αὐτὰ ποὺ λένε ὅτι δὲν ὅλοι ἴδιοι καὶ ὅτι κρίνουμε ἀπὸ λίγους κλπ εἶναι ὅλα τρῖχες κατσαρές· οἱ περισσότεροι ἐκεῖ λειτουργοῦν ἀκριβῶς ἔτσι. Δὲν ἀμφισβητῶ ὅτι μπορεῖ νὰ ὑπάρχουν καὶ τίμιοι ἄνθρωποι, ἀλλὰ ἐκείνη ἡ περιοχὴ πραγματικὰ ὄζει ἀπὸ ἀνομία... Μόνο ἑνὸς τύπου ἐπιχείρηση σκοῦπα χρειάζεται ἐκεῖ...

Αχ Κουνουπέλι
πόσο καλά περιγράφεις αντί για εμένα την κατάσταση βρε Πατρεύς,πες τα γιατί εμένα θα με βγάλουν τρελή
Ευχαριστώ

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 10:23, 24-04-13:

καλά,μη σε πω τώρα σούργελο και ρίξω το επίπεδο....έχεις ιδέα τι σημαίνει αγρότης; επαναλαμβάνω την ερώτηση που σου είχα κάνει πριν:έχεις συναντήσει ποτέ σου βιοπαλαιστή αγρότη;μη βιαστείς να μου κολλήσεις ταμπέλες όπως ο αλησμόνητος mittenwalden (κάπως ετσι) που μου είχε πει ότι είμαι του σύριζα.......μη δίνετε σε όλα τα θέματα πολιτικές διαστάσεις .Anyway,δεν έχεις συναντήσει αγρότες που να σηκώνονται 6 το πρωί ,να κοιμούνται 1 το ξημέρωμα,και με μια βροχή να τους χαλάει όλη η σοδειά,η να βλέπουν τη σοδειά,απούλητη, να σαπίζει στις αποθηκες; well,too bad for you,καθώς δε θα μάθεις ποτέ τι σημαίνει αγρότης,μόνο μεγαλοτσιφλικάς

πόσο καλά περιγράφεις αντί για εμένα την κατάσταση βρε Πατρεύς,πες τα γιατί εμένα θα με βγάλουν τρελή
Ευχαριστώ
Πρώτον,από που και ως που αναφέρεις το όνομά μου;

δεύτερον ,εεεεεεεμ νεφέλη; μαλλον δε διάβασες το κείμενο.....
από ότι κατάλαβα εσύ λες να μην γίνει αποκλεισμός στα προϊόντα μανωλάδας,ούτε στη συγκεκριμένη εταιρία.ο πέτρος μιλάει για την κατάσταση εκεί,ότι υπάρχουν παντού πόρνες ,για νεόπλουτους μεγαλοκτηματίες,για διακίνηση ναρκωτικών και για τους αλλοδαπούς (που ο ίδιος αντιπαθεί) αλλά βασανίζονται.....οπότε το συμπέρασμα που βγάζω εγώ τουλάχιστον απ'τα λεγόμενά του είναι ότι:
-πρέπρει να γίνει επιχείρηση "σκούπα" στην περιοχή
-πρέπει να γίνει κάτι να "εξαγνιστεί" η περιοχή από τους πλούσιους γαιοκτήμονες,τα ναρκωτικά,τιςς πόρνες

άρα να γίνει αποκλεισμός στα προϊόντα ολόκληρης της μανωλάδας

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,389 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 11:08, 24-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
"Mπήκες παράνομα; Ας πρόσεχες. Σου αξίζει μία σφαίρα στο κεφάλι."

Και γαμώ τις λογικές...
Αυτό κατάλαβες;
Δεν τους πυροβόλησαν γι'αυτό.

Είναι εξοργιστικό αγρότες που πολλές φορές δεν έχουν σπουδάσει τίποτα να πληρώνουν λιγότερα έχοντας μεγαλύτερο εισόδημα από άλλους επαγγελματίες που έχουν χάσει χρόνια από τη ζωή τους σπουδάζοντας.
Οι σπουδές και μόνο δε λένε τίποτα.
Μιλάς για τους αγρότες, για τον φίλο σου που έχει μεγαλύτερο εισόδημα από εσένα, και ξεχνάς τους μικρομεσαίους αγρότες(η πλειονότητα), η οποία πιθανότατα βγάζει λιγότερα χρήματα από σένα.Σκέφτεσαι το φιλαράκι σου που βγάζει πολλά φράγκα όμως παραβλέπεις το γεγονός ότι μια βροχή μηδενίζει το εισόδημα του μικρομεσαίου.Γενικά, υπάρχει μια αντίληψη την οποία έχουν καλλιεργήσει τα κανάλια, η οποία λέει ότι οι αγρότες είναι εκείνη η κοινωνική ομάδα η οποία ΕΦΑΓΕ πολλά με τις επιδοτήσεις και τίποτα άλλο.Αν είναι τόσο εύκολη και ευχάριστη η αγροτική ζωή, μπορείτε να γυρίσετε πίσω στα χωριά σας και να παράγετε κάτι, τέλος πάντων.

ΤΟ ΠΟΛΥ 3-4 ΜΗΝΕΣ!!!
Τι άλλο θα διαβάσουμε σε αυτό το φόρουμ, πια.
Κάτσε παλικάρι μου στη γραφειάρα σου και γύρνα με καθαρά ρούχα και προσεγμένα χεράκια στο σπίτι σου, στο τέλος της ημέρας, και άσε την συζήτηση για την αγροτική ζωή.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 11:24, 24-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Joaquín
Αυτό κατάλαβες;
Δεν τους πυροβόλησαν γι'αυτό.
το έλεγε για αυτό που είχε πει η nefeli graf ότι στην ελλάδα δε θα είχαν και την καλύτερη αντιμετώπιση
γυρνάς που γυρνάς 6 σελίδες πίσω ,γύρνα 7 να καταλάβεις

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 12:19, 24-04-13:

καλά,μη σε πω τώρα σούργελο και ρίξω το επίπεδο....έχεις ιδέα τι σημαίνει αγρότης; επαναλαμβάνω την ερώτηση που σου είχα κάνει πριν:έχεις συναντήσει ποτέ σου βιοπαλαιστή αγρότη;μη βιαστείς να μου κολλήσεις ταμπέλες όπως ο αλησμόνητος mittenwalden (κάπως ετσι) που μου είχε πει ότι είμαι του σύριζα.......μη δίνετε σε όλα τα θέματα πολιτικές διαστάσεις .Anyway,δεν έχεις συναντήσει αγρότες που να σηκώνονται 6 το πρωί ,να κοιμούνται 1 το ξημέρωμα,και με μια βροχή να τους χαλάει όλη η σοδειά,η να βλέπουν τη σοδειά,απούλητη, να σαπίζει στις αποθηκες; well,too bad for you,καθώς δε θα μάθεις ποτέ τι σημαίνει αγρότης,μόνο μεγαλοτσιφλικάς
Συγκρίνω τον μηχανικό με 0 εισόδημα (δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος) με τον μεγαλογαιοκτήμονα και ο πρώτος πληρώνει παραπάνω εισφορές από τον δεύτερο. Τα υπόλοιπα δεν έχει νόημα να τα σχολιάσω εκτός αν θεωρείς ότι δεν υπάρχουν βιοπαλεστές στα υπόλοιπα επαγγέλματα.

Xoνδρικά 1 μήνα συγκομιδή, 1 μήνας κλάδεμα, 1 μήνας λίπασμα - όργωμα, 1 μήνας σπορά. Τι κάνουν στους υπόλοιπους μήνες (πότισμα δεν το δέχομαι ως απάντηση).

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 12:34, 24-04-13:

Συγκρίνω τον μηχανικό με 0 εισόδημα (δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος) με τον μεγαλογαιοκτήμονα και ο πρώτος πληρώνει παραπάνω εισφορές από τον δεύτερο. Τα υπόλοιπα δεν έχει νόημα να τα σχολιάσω εκτός αν θεωρείς ότι δεν υπάρχουν βιοπαλεστές στα υπόλοιπα επαγγέλματα.
αμα σου πω ότι δε μας αφορά το εισόδημα του μηχανικου θα φανω κακια;;
Xoνδρικά 1 μήνα συγκομιδή, 1 μήνας κλάδεμα, 1 μήνας λίπασμα - όργωμα, 1 μήνας σπορά. Τι κάνουν στους υπόλοιπους μήνες (πότισμα δεν το δέχομαι ως απάντηση).
το ότι χρειάζεται προετοιμασία για να σπείρεις σε ένα χωράφι δεν το λαμβάνεις υπόψη σου;το ότι οι άνθρωποι καλλιεργούν 2 και παραπάνω είδους φυτά για 2 διαφορετικες εποχές του χρόνου(π.χ. ο θείος μου καλλιεργεί πορτοκάλια,μανταρίνια και καλαμπόκια πεπόνια)ουτε αυτο;μου φαινεται έχεις περάσει την αγροτική ζωή για farmville: φυτεύεις και κάθεσαι από πάνω 5 ώρες μέχρι να βγάλει καρπούς.οι άνθρωποι εκεί όμως έχουν ανάγκη να τραφούν,να πληρώσουν λογαριασμούς και για αυτό πρέπει να δουλεύουν αδιάκοπα ¨ΟΛΟ τον χρόνομσου συνιστώ να πας σε κάποιο χωριό έστω για δύο μέρες9όταν σου το επιτρέπουν τα οικονομικά σου και να παακολουθήσεις τους αγρότες και επαναλαμβάνω όχι τους μεγαλοτσιφλικάδες,που μόνο αυτούς γνωρίζεις εως τώρα

[/QUOTE]

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

H Nefeli Graf έγραψε στις 13:07, 24-04-13:

Πρώτον,από που και ως που αναφέρεις το όνομά μου;

δεύτερον ,εεεεεεεμ νεφέλη; μαλλον δε διάβασες το κείμενο.....
από ότι κατάλαβα εσύ λες να μην γίνει αποκλεισμός στα προϊόντα μανωλάδας,ούτε στη συγκεκριμένη εταιρία.ο πέτρος μιλάει για την κατάσταση εκεί,ότι υπάρχουν παντού πόρνες ,για νεόπλουτους μεγαλοκτηματίες,για διακίνηση ναρκωτικών και για τους αλλοδαπούς (που ο ίδιος αντιπαθεί) αλλά βασανίζονται.....οπότε το συμπέρασμα που βγάζω εγώ τουλάχιστον απ'τα λεγόμενά του είναι ότι:
-πρέπρει να γίνει επιχείρηση "σκούπα" στην περιοχή
-πρέπει να γίνει κάτι να "εξαγνιστεί" η περιοχή από τους πλούσιους γαιοκτήμονες,τα ναρκωτικά,τιςς πόρνες

άρα να γίνει αποκλεισμός στα προϊόντα ολόκληρης της μανωλάδας
Άντε μαρή δεν είσαι μόνο εσύ τρελή
Και δεύτερον περιέγραψα εγώ για τα προϊόντα της Μανωλάδας αλλά ο Πατρεύς περιέγραψε και γενικότερα την κατάσταση που επικρατεί στην περιοχή μου..Είχα ξεχάσει να αναφέρω η ίδια αυτό που είπε ο Πατρεύςγι'αυτό και το σχόλιο μου.
Καλέ (κοίτα μεγάλα γράμματα ) τι λες δεν νομίζω όλοι να είναι πλούσιοι γαιοκτήμονες ή πόρνες ή πουλούν όλοι ναρκωτικά..
Επιχείρηση σκούπα πως το εννοείς εσύ;;

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,132 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 13:18, 24-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από elepan
Έμμα, την lifo την έβαλα επειδή ήταν στα ελληνικά (επίσης πάντα τέτοια άρθρα τα παίρνει από κάπου) , για τις άσχημες συνθήκες π.χ. στην κομμουνιστική Κίνα και το εργοστάσιο του iphone, το είχε αντιγράψει από την dailymail και το ξαναέβαλα. http://www.dailymail.co.uk/news/arti...make-iPod.html

Άλλα άμα κάποιος τα βλέπει όλα ΡΟΔΙΝΑ...
No problem, απλά έκανα τη παρατήρηση γιατί ήθελα να θιχτεί πως στο συγκεκριμένο θέμα(και όχι μόνο βέβαια) η lifo έχει γράψει εκνευριστικές και προπαγανδιστικές σαχλμάρες.

Μόνο ἑνὸς τύπου ἐπιχείρηση σκοῦπα χρειάζεται ἐκεῖ...

Δηλαδή η λύση που προτείνεις είναι η επιχείρηση σκούπα;

Αν είναι δυνατόν ρε Πατρέα, άνθρωποι πυροβολήθηκαν και δε διάβασα πουθενά σε ολόκληρο ποστ να ζητάς την παραδειγματική τιμωρία των ζώων αυτών που τους πυροβόλησαν. Αντί αυτού εσύ γράφεις πως χρειάζεται μια επιχείρηση σκούπα; Βαρετά προβλέψιμος, ως συνήθως.

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 13:40, 24-04-13:

αμα σου πω ότι δε μας αφορά το εισόδημα του μηχανικου θα φανω κακια;;
Αδιάφορο μου είναι. Το λογικό είναι να φορολογούμαστε με βάση τα εισοδήματα μας και όχι την επαγγελματική μας ιδιότητα.

το ότι χρειάζεται προετοιμασία για να σπείρεις σε ένα χωράφι δεν το λαμβάνεις υπόψη σου;το ότι οι άνθρωποι καλλιεργούν 2 και παραπάνω είδους φυτά για 2 διαφορετικες εποχές του χρόνου(π.χ. ο θείος μου καλλιεργεί πορτοκάλια,μανταρίνια και καλαμπόκια πεπόνια)ουτε αυτο;μου φαινεται έχεις περάσει την αγροτική ζωή για farmville: φυτεύεις και κάθεσαι από πάνω 5 ώρες μέχρι να βγάλει καρπούς.οι άνθρωποι εκεί όμως έχουν ανάγκη να τραφούν,να πληρώσουν λογαριασμούς και για αυτό πρέπει να δουλεύουν αδιάκοπα ¨ΟΛΟ τον χρόνομσου συνιστώ να πας σε κάποιο χωριό έστω για δύο μέρες9όταν σου το επιτρέπουν τα οικονομικά σου και να παακολουθήσεις τους αγρότες και επαναλαμβάνω όχι τους μεγαλοτσιφλικάδες,που μόνο αυτούς γνωρίζεις εως τώρα
Εμείς παράγουμε πορτοκάλια, αγκινάρες, μανταρίνια και ελιές χωρίς να έχω κανένα στην οικογένεια μου επαγγελματία αγρότη. Γνωρίζω καλύτερα από σένα τι σημαίνει αγρότης. Αν ο αγρότης βρει τρόπο να διαθέσει τα προιόντα του κατευθείαν στους καταναλωτές τότε είναι εντάξει διαφορετικά καλύτερα να αλλάξει κύριο επάγγελμα.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 13:43, 24-04-13:

Μᾶλλον παρεξηγήθηκα ἔτσι ὅπως τὸ ἔγραψα γιατὶ λέγοντας «ἐπιχείρηση σκοῦπα» ἀναφερόμουν κυρίως στοὺς ντόπιους μαφιόζους καὶ δευτερευόντως στοὺς ξένους. Τὸ πῶς θὰ γίνῃ αὐτὸ δὲν ξέρω, μπορεῖ νὰ εἶναι μία ἐπιχείρηση κλίμακας ὅπως εἶχε γίνει ἀντίστοιχα στὰ Ζωνιανὰ πρὶν ἀπὸ κάποια χρόνια ἂν καὶ δὲν εἶχε φέρει δυστυχῶς τὰ ἀναμενόμενα ἀποτελέσματα λόγῳ διαφόρων παραγόντων.

Ὄχι ὅτι οἱ ξένοι -καὶ δὴ οἱ λαθρομετανάστες- εἶναι καλύτεροι ἐκεῖ πέρα· μιὰ χαρὰ συμμετέχουν στὴ διακίνηση ναρκωτικῶν πολλοὶ ἀπὸ αὐτοὺς καὶ σὲ διάφορες ἄλλες παράνομες δραστηριότητες. Τὸ σύστημα δουλεύει μὲ πολλοὺς μαζί καὶ μέχρι στιγμῆς φαινόταν ὅτι δούλευε καλά. Ἔπρεπε νὰ φθάσουμε σὲ αὐτὸ τὸ περιστατικὸ γιὰ νὰ «ξυπνήσουν» κάποιοι ὑψηλὰ ἱστάμενοι. Ὅπως ἀντίστοιχα καὶ στὴν Πάτρα ἡ ἀστυνομία ἔκανε πὼς δὲν ἔβλεπε τί γινόταν τόσα χρόνια μὲ τοὺς νονοὺς καὶ τοὺς μπράβους (ὅλο αὐτὸ βέβαια μὲ ἄνωθεν ἐντολὲς) καὶ τώρα ποὺ σκοτώνονται μέρα μεσημέρι εἶπαν νὰ κάνουν μία ἔρευνα τῆς προκοπῆς... Τουλάχιστον ἔτσι ἢ ἀλλιῶς, κάποια στιγμὴ νὰ βρεθῇ μία λύση...

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 18:50, 24-04-13:

Μᾶλλον παρεξηγήθηκα ἔτσι ὅπως τὸ ἔγραψα γιατὶ λέγοντας «ἐπιχείρηση σκοῦπα» ἀναφερόμουν κυρίως στοὺς ντόπιους μαφιόζους καὶ δευτερευόντως στοὺς ξένους. Τὸ πῶς θὰ γίνῃ αὐτὸ δὲν ξέρω, μπορεῖ νὰ εἶναι μία ἐπιχείρηση κλίμακας ὅπως εἶχε γίνει ἀντίστοιχα στὰ Ζωνιανὰ πρὶν ἀπὸ κάποια χρόνια ἂν καὶ δὲν εἶχε φέρει δυστυχῶς τὰ ἀναμενόμενα ἀποτελέσματα λόγῳ διαφόρων παραγόντων.

Ὄχι ὅτι οἱ ξένοι -καὶ δὴ οἱ λαθρομετανάστες- εἶναι καλύτεροι ἐκεῖ πέρα· μιὰ χαρὰ συμμετέχουν στὴ διακίνηση ναρκωτικῶν πολλοὶ ἀπὸ αὐτοὺς καὶ σὲ διάφορες ἄλλες παράνομες δραστηριότητες. Τὸ σύστημα δουλεύει μὲ πολλοὺς μαζί καὶ μέχρι στιγμῆς φαινόταν ὅτι δούλευε καλά. Ἔπρεπε νὰ φθάσουμε σὲ αὐτὸ τὸ περιστατικὸ γιὰ νὰ «ξυπνήσουν» κάποιοι ὑψηλὰ ἱστάμενοι. Ὅπως ἀντίστοιχα καὶ στὴν Πάτρα ἡ ἀστυνομία ἔκανε πὼς δὲν ἔβλεπε τί γινόταν τόσα χρόνια μὲ τοὺς νονοὺς καὶ τοὺς μπράβους (ὅλο αὐτὸ βέβαια μὲ ἄνωθεν ἐντολὲς) καὶ τώρα ποὺ σκοτώνονται μέρα μεσημέρι εἶπαν νὰ κάνουν μία ἔρευνα τῆς προκοπῆς... Τουλάχιστον ἔτσι ἢ ἀλλιῶς, κάποια στιγμὴ νὰ βρεθῇ μία λύση...
Οκ...

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 19:27, 24-04-13:

Αδιάφορο μου είναι. Το λογικό είναι να φορολογούμαστε με βάση τα εισοδήματα μας και όχι την επαγγελματική μας ιδιότητα.
μόνο που υπάρχει ένα θεματάκι..δεν μιλάμε για την φορολογία εδώ!

Εμείς παράγουμε πορτοκάλια, αγκινάρες, μανταρίνια και ελιές χωρίς να έχω κανένα στην οικογένεια μου επαγγελματία αγρότη. Γνωρίζω καλύτερα από σένα τι σημαίνει αγρότης. Αν ο αγρότης βρει τρόπο να διαθέσει τα προιόντα του κατευθείαν στους καταναλωτές τότε είναι εντάξει διαφορετικά καλύτερα να αλλάξει κύριο επάγγελμα.
μάλιστα....δηλαδή όποιοι δεν δίνουν τα προιόντα τους απευθείας στους καταναλωτές,να πα να γίνουν τραπεζίτες......οκ εσυ ξερεις τους αγρότες καλύτερα από όλους μας
εμ,σόρυ που θα το πω αλλά εεμ,όλοι οι αγρότες θέλουν να διαθέτουν τα προιόντα τους απευθείας στους καταναλωτές,διότι θα έπαιρναν κάποια από τα επιπλέον χρήματα που παίρνουν οι μεσάζοντες.αλλά δεν μπορούν!δεν μπορεί να ξημεροβραδιάζονται στη λαική διότι ξημεροδιαβάζονται ήδη στα χωράφια!άμα βρείς τρόπο να έχει η ημέρα παραπάνω από 24 ώρες,πάρε με στο κινητό (όχι στο σταθερό,οι γονείς μου είναι κουτσομπόληδες )

κάποιοι εδώ μέσα που έχουν παρόμοιες απόψεις να προσέξουν διότι δε θα αργήσει η μέρα που το ράδιο αρβύλα θα παίρνει υλικό απτο στέκι!
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=1P810ukMZ90

Μᾶλλον παρεξηγήθηκα ἔτσι ὅπως τὸ ἔγραψα γιατὶ λέγοντας «ἐπιχείρηση σκοῦπα» ἀναφερόμουν κυρίως στοὺς ντόπιους μαφιόζους καὶ δευτερευόντως στοὺς ξένους.·
διιορθώνεις το "επιχείρηση σκούπα" λέγοντας ότι φάνηκε ότι τα βάζεις με τους ντόπιους,ενώ εσύ το έλεγες κυρίως για τους ξένους;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris001 : 24-04-13 στις 19:39. Αιτία: merge posts
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 07:48, 25-04-13:

Προφανώς όχι, αλλά είναι αυτό που λέει ο Parafernalia, να ενωθούμε εναντίον αυτών που πρέπει, όχι να φαγωθούμε μεταξύ μας.

Όσο για τον μικρό αγρότη, το πρόβλημά του δεν είναι η φορολογία, αλλά το υψηλό κόστος παραγωγής και μικρό κέρδος λόγω καρτέλ, καταστροφών και μικρών αποζημιώσεων, κλπ.

Αν τόσο εύκολη και προσοδοφόρα θεωρείς την αγροτιά, γιατί δεν πας και εσύ να γίνεις αγρότης;
Και όχι δεν είναι το ίδιο να μαζεύεις ελιές ή να φυτεύεις μερικές αγκινάρες για κανένα έξτρα εισόδημα με το να είσαι μέσα στα χωράφια όλη μέρα και να είναι αυτή η μόνη πηγή εισοδήματός σου.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

H Nefeli Graf έγραψε στις 14:59, 25-04-13:

Προφανώς όχι, αλλά είναι αυτό που λέει ο Parafernalia, να ενωθούμε εναντίον αυτών που πρέπει, όχι να φαγωθούμε μεταξύ μας.

Όσο για τον μικρό αγρότη, το πρόβλημά του δεν είναι η φορολογία, αλλά το υψηλό κόστος παραγωγής και μικρό κέρδος λόγω καρτέλ, καταστροφών και μικρών αποζημιώσεων, κλπ.

Αν τόσο εύκολη και προσοδοφόρα θεωρείς την αγροτιά, γιατί δεν πας και εσύ να γίνεις αγρότης;
Και όχι δεν είναι το ίδιο να μαζεύεις ελιές ή να φυτεύεις μερικές αγκινάρες για κανένα έξτρα εισόδημα με το να είσαι μέσα στα χωράφια όλη μέρα και να είναι αυτή η μόνη πηγή εισοδήματός σου.
Μιλάς πολύ σωστά,ειδικά για τα τελευταία που λες.
Σχεδόν τα ίδια του είπα και εγώ

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:18, 25-04-13:

Του χρόνου τέτοια εποχή θα τρώτε όλοι φράουλες Μανωλάδας.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

H Nefeli Graf έγραψε στις 18:18, 25-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Του χρόνου τέτοια εποχή θα τρώτε όλοι φράουλες Μανωλάδας.
Αυτή την γνώμη έχω και εγώ
Το συζητάγαμε με τον πατέρα μου και μου λέει το καλοκαίρι θα τρώνε φράουλες και θα το έχουν ξεχάσει οι περισσότεροι

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 18:20, 25-04-13:

μόνο που υπάρχει ένα θεματάκι..δεν μιλάμε για την φορολογία εδώ!
Η μαύρη εργασία είναι η χειρότερη μορφή φοροδιαφυγής
Αν δεν υπήρχε κέρδος δεν θα υπήρχαν τόσοι ερασιτέχνες αγρότες.

Για τις φράουλες:
Εγκατάσταση θερμοκηπίου: 4000 ευρώ/στρέμμα (Το κάνεις μια φορά και το έχεις και τις επόμενες)
κόστο παραγωγής: 1 ευρώ/κιλό
Τιμή πώλησης 2.5 ευρώ/κιλό
Απόδοση: 4000 κιλά/στρέμμα

κέρδος: 6000 ευρώ/στρέμμα (2000 ευρώ/στρέμμα αν είναι η πρώτη χρονιά).

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:25, 25-04-13:

Ξέρεις exc για να γίνεις αγρότης πρέπει να έχεις και κάποια στρεμματάκια στην άκρη και ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Εκτός αν υπάρχει και άλλος τρόπος, οπότε ενημέρωσέ με γιατί με ενδιαφέρει.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 19:00, 25-04-13:

Η μαύρη εργασία είναι η χειρότερη μορφή φοροδιαφυγής

Αν δεν υπήρχε κέρδος δεν θα υπήρχαν τόσοι ερασιτέχνες αγρότες.

Για τις φράουλες:
Εγκατάσταση θερμοκηπίου: 4000 ευρώ/στρέμμα (Το κάνεις μια φορά και το έχεις και τις επόμενες)
κόστο παραγωγής: 1 ευρώ/κιλό
Τιμή πώλησης 2.5 ευρώ/κιλό
Απόδοση: 4000 κιλά/στρέμμα

κέρδος: 6000 ευρώ/στρέμμα (2000 ευρώ/στρέμμα αν είναι η πρώτη χρονιά).
Η απάντηση στην Ψαραδέλλη, αφορά και εσένα.
Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Ξέρεις exc για να γίνεις αγρότης πρέπει να έχεις και κάποια στρεμματάκια στην άκρη και ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Εκτός αν υπάρχει και άλλος τρόπος, οπότε ενημέρωσέ με γιατί με ενδιαφέρει.
Αν σου δώσω, δηλαδή, μερικά στρέμματα γη, θα είσαι οκ;
Αν θέλεις μία περισσότερη ανάλυση θα σου πω ότι καταρχάς ο αγρότης έχει κεφάλαιο, γη και μέσα παραγωγής, είναι καπιταλιστής, όσο περίεργο κι αν ίσως σου ακούγεται.
Αν ο άλλος έχει πολλά στρέμματα θα βγάλει καλά λεφτά και φυσικά λίγο πολύ έχει και έναν έλεγχο στην τιμή πώλησης των προϊόντων του. Θα πάρει και επιδοτήσεις, θα έχει και ανασφάλιστους εργάτες μέσα που θα τους δίνει ψίχουλα... Μια χαρά θα ζήσει.
Τι γίνεται, όμως με τον μικρό αγρότη; Και αυτός έχει μέσα παραγωγής, είναι τυπικά καπιταλιστής. Οι διαφορές είναι ότι το κόστος παραγωγής ανά στρέμμα είναι μεγαλύτερο, όσο μικρότερη είναι η καλλιεργήσιμη γη. Ότι έχει σχετικά μία μικρή παραγωγή και δεν έχει ιδιαίτερο έλεγχο στην τιμή πώλησης, αυτή καθορίζεται από καρτέλ. Ότι έχει λίγο κέρδος, ειδικά αν αφαιρέσεις από αυτό το κόστος προετοιμασίας της επόμενης παραγωγής.
Και σκέψου μεταξύ αυτών ότι δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ. Κανείς δεν θέλει τέτοια ζωή. Για αυτό τα παιδιά τους συνήθως την κάνουν για σπουδές και μετέπειτα μένουν κιόλας σε μεγαλουπόλεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους