Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,308 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:19, 28-09-05:

Δεν είναι λίγες οι φορές που παρομοιάζεται η αυτοκτονία σαν μια εφηβική τρέλα ή γενικά μια επιπόλαια κίνηση. Απο την αλλή μερία η ψυχολόγοι ρίχνουν τις ευθύνες στα ψυχολογικά προβλήματα του ατόμου.

Εσείς; Έχετε σκεφτεί πότε να αυτοκτονήσετε έστω και αν η σκέψη κράτησε 1sec;
Προσωπικά το ρίχνω στα ψυχολογικά προβλήματα γιατί από όσες περίπτωσεις ξέρω (=έχω ακούσει) πάντα πρίν υπήρχε κάποιο είδος κατάθλιψης ή γενικά το ατόμο ήταν πολύ απόμακρο.

Προσοχή: Δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας , τουλάχιστον αυτή την στιγμή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 22:44, 28-09-05:

Ε πανω κατω αυτα. Για να αυτοκτονησει ενα ατομο, δυο θα ειναι οι λογοι συνηθως που θα τον οδηγουν σε κατι τετοιο:
1) Ο μαζοχισμος.
2) Τα ψυχολογικα προβληματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 22:59, 28-09-05:

Για μένα αυτοκτονία είναι δειλία να αντιμετωπίσεις την ζωή και τίποτα παραπάνω..

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 23:10, 28-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Για μένα αυτοκτονία είναι δειλία να αντιμετωπίσεις την ζωή και τίποτα παραπάνω..
Συμφωνώ με τα λεγόμενα του ]ifrit[

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:29, 28-09-05:

Exposed μην μπερδεύεις την αυτοκτονία με τις ιδέες θανάτου...Είναι δύο τελείως διαφορετικές περιπτώσεις...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:46, 29-09-05:

Εγώ πάντως πιστευω οτι ο,τι και να λετε, όλοι μα όλοι το έχουμε σκεφτεί έστω για κλάσματα δευτερολέπτου. Ολονών έχει περάσει απο το μυαλό μας.
Το είχα διαβάσει παλιά και σε μια έρευνα αυτό...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 07:14, 29-09-05:

Όταν υπάρχει το ερέθισμα από το περιβάλλον (όλοι έχουμε ακούσει για αυτοκτονία), αναπόφευκτα περνάει και από το δικό μας μυαλό..
Εχω αναρωτηθεί (κυρίως στις δύσκολες καταστάσεις) αν αυτοκτονούσα τι θα κάνανε οι συγγενείς/φίλοι μου. Είναι μια σκέψη όμως που όπως γρήγορα έρχεται, γρήγορα φεύγει.

@Vkey: ποια είναι η διαφορά μεταξύ αυτοκτονίας και ιδέας θανάτου? δεν είναι η αυτοκτονία μια ιδέα θανάτου?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 07:20, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Όταν υπάρχει το ερέθισμα από το περιβάλλον (όλοι έχουμε ακούσει για αυτοκτονία), αναπόφευκτα περνάει και από το δικό μας μυαλό..
Εχω αναρωτηθεί (κυρίως στις δύσκολες καταστάσεις) αν αυτοκτονούσα τι θα κάνανε οι συγγενείς/φίλοι μου. Είναι μια σκέψη όμως που όπως γρήγορα έρχεται, γρήγορα φεύγει.
Αυτό εννοούσα κι εγώ! Αν δεν φύγει γρήγορα...υπάρχει πρόβλημα!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 07:27, 29-09-05:

Καλά,αν σου κάτσει.....πάει

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 07:28, 29-09-05:

Θεωρείτε ότι οι άνθρωποι που παίρνουν ναρκωτικά, ενδόμυχα, αποδέχονται την αυτοκτονία?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:18, 29-09-05:

Θεωρείτε ότι οι άνθρωποι που παίρνουν ναρκωτικά, ενδόμυχα, αποδέχονται την αυτοκτονία?
Προσωπικά όχι...
απλά ότι είναι χαμηλού επιπέδου, ηλ*θιοι και αυτοκαταστροφικοί

Η γνώμη μου για την αυτοκτονία είναι ότι όποιος τελικά την διαπράτει, είναι δειλός και δεν έχει τη δύναμη να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες της ζωής.
Έχω διαβάσει επίσης ότι μετά από έρευνες που έγιναν, τελικώς στην μεγάλη πλειοψηφία τους τα άτομα που αυτοκτονούν, είναι κάτω του Μ.Ο. σε IQ!

Φυσικά και έχω σκεφτεί κάποια στιγμή να το κάνω, και η σκέψη κράτησε και πάνω από ένα δευτερόλεπτο, για την ακρίβεια κράτησε κάτι ώρες, αλλά όταν άρχισε να λειτουργεί η λογική μου, φυσικά και δεν το έκανα! (άλλωστε πως θα ήμουν εδώ τώρα αν το είχα κάνει )

όλοι φτάνουμε κάποιες φορές να λέμε "φτάνει, μέχρι εδώ ήταν, δεν αντέχω άλλο, θέλω να πεθάνω τώρα!" .... από την σκέψη αυτή όμως που ουσιαστικά δηλώνει απογοήτευση, κούραση και ελαφριάς μορφής παραίτηση, ώς τελικά την ίδια την πράξη, υπάρχει μια χαόδης απόσταση!

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:20, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Exposed μην μπερδεύεις την αυτοκτονία με τις ιδέες θανάτου...Είναι δύο τελείως διαφορετικές περιπτώσεις...
Πως το συμπερένεις αυτό; Νομίζω ότι μιλήσα καθαρά για αυτοκτονία δεν εμπλέξα πότε την ιδεά θανάτου, άσχετα αν πιστεύω οτι η γραμμή που διαχωρίζει αυτές τις δύο έννοιες μεταβάλλεται από άνθρωπο σε άνθρωπο.

@ifrit από πότε η απογοήτευση από την ζωή λέγετε δειλία; Ξέρεις για την ζωή μας πολλές φορές δεν ευθυνόμαστε μόνο εμείς , μερικές φορές παιρνούν και αλλοί αποφάσεις που θα επιρρεάσουν την ζωή μας , γιατί θεωρείτε δειλία λοίπον όταν κάποιος δεν δεχτεί να διαλλήσει την ζωή του μόνο και μόνο επειδή κάποιος είναι κακιασμένος;

@Hetfield αχά δλδ όταν κάποιος δεν θέλει να είναι φορτομένος άλλο με βάσανα είναι μαζοχιστής; Αχά μίσο να ενημερώσω την λεξικό μου

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:26, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
@ifrit από πότε η απογοήτευση από την ζωή λέγετε δειλία; Ξέρεις για την ζωή μας πολλές φορές δεν ευθυνόμαστε μόνο εμείς , μερικές φορές παιρνούν και αλλοί αποφάσεις που θα επιρρεάσουν την ζωή μας , γιατί θεωρείτε δειλία λοίπον όταν κάποιος δεν δεχτεί να διαλλήσει την ζωή του μόνο και μόνο επειδή κάποιος είναι κακιασμένος;
Για την ζωή μας ευθυνόμαστε ΜΟΝΟ εμείς ΠΑΝΤΑ!!!
Αν αρχίσεις να ρίχνεις το βάρος της ευθύνης της ζωής σου στους άλλους (όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλάω) εκτός απ όλα τα άλλα είσαι και ευθυνόφοβος!

Φυσικά και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να επιρεάσει τη ζωή μας αν δεν τον αφήσουμε ΕΜΕΙΣ να το κάνει! Αρα συμπερασματικά, η ευθύνη για τη ζωή μας είναι ευτυχώς... ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:35, 29-09-05:

Δεν μπορούμε να βάλουμε τα πάντα στο ίδιο καζάνι πάντος. Υπάρχουν και άτομα που καταστράφηκαν οικονομικά, που έχασαν όλη τους την οικογένεια σε ατυχήματα κτλ. Είναι τελείως διαφορετικό για μια κοπελίτσα να θέλει να αυτοκτονήσει γιατι την γράφει ο γκόμενος της και για κάποιον που έχει χάσει τα παιδία και την γυναίκα του σε ένα τροχαίο. Δεν ξέρω κάποιες φορές αξίζει να συνεχίζεις να παλεύεις για να ξαναχτύσεις ότι γκρεμίστηκε.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:40, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Για την ζωή μας ευθυνόμαστε ΜΟΝΟ εμείς ΠΑΝΤΑ!!!
Αν αρχίσεις να ρίχνεις το βάρος της ευθύνης της ζωής σου στους άλλους (όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλάω) εκτός απ όλα τα άλλα είσαι και ευθυνόφοβος!

Φυσικά και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να επιρεάσει τη ζωή μας αν δεν τον αφήσουμε ΕΜΕΙΣ να το κάνει! Αρα συμπερασματικά, η ευθύνη για τη ζωή μας είναι ευτυχώς... ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!
Λοίπον, σου αδίαζω όλους τους λογαρισμούς, σου αδίαζω το σπίτι, σου δημιουργώ τόσα πολλά χρέη που έρχονται και σε παίρνουν το σπίτι, δεν υπάρχει καμία αποδειξή ότι το έκανα εγώ. Για αυτό ευθυνέσε εσύ; Δεν νομίζω;

Να σου πω και ένα ακόμη πχ; Σου σκοτώνω όλα τα αγαπημένα σου προσώπα, για αυτό ευθύνεσαι εσύ;

Υπάρχουν χιλίαδες ακόμη παραδείγματα

@yianni με καλύψες απόλυτα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:41, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Δεν μπορούμε να βάλουμε τα πάντα στο ίδιο καζάνι πάντος. Υπάρχουν και άτομα που καταστράφηκαν οικονομικά, που έχασαν όλη τους την οικογένεια σε ατυχήματα κτλ. Είναι τελείως διαφορετικό για μια κοπελίτσα να θέλει να αυτοκτονήσει γιατι την γράφει ο γκόμενος της και για κάποιον που έχει χάσει τα παιδία και την γυναίκα του σε ένα τροχαίο. Δεν ξέρω κάποιες φορές αξίζει να συνεχίζεις να παλεύεις για να ξαναχτύσεις ότι γκρεμίστηκε.

Σίγουρα δε μπορούμε να τους βάλουμε όλους σε ένα καζάνι αλλά δεν αυτοκτονεί και όλος ο κόσμος που χάνει σε τροχαίο ή δεν ξέρω και γω πως αλλιώς ένα δικό του άνθρωπο... δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν χάσει το/τα παιδί/ά τους και συνέχισαν όμως να ζουν... τι σημαίνει αυτό? ότι δεν αγαπούσαν αρκετά τα παιδιά τους και συνέχισαν τη ζωούλα τους?
Τι είναι αυτό που διαχωρίζει τους αυτόχειρες τελικά από αυτούς που αποφασίζουν να συνεχίζουν να παλεύουν στην ζωή Ο,ΤΙ κι αν αυτή τους σερβίρει?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:46, 29-09-05:

Λοίπον, σου αδίαζω όλους τους λογαρισμούς, σου αδίαζω το σπίτι, σου δημιουργώ τόσα πολλά χρέη που έρχονται και σε παίρνουν το σπίτι, δεν υπάρχει καμία αποδειξή ότι το έκανα εγώ. Για αυτό ευθυνέσε εσύ; Δεν νομίζω;

Να σου πω και ένα ακόμη πχ; Σου σκοτώνω όλα τα αγαπημένα σου προσώπα, για αυτό ευθύνεσαι εσύ;

Υπάρχουν χιλίαδες ακόμη παραδείγματα

@yianni με καλύψες απόλυτα

πολύ ωραία τα παραδείγματα σου και μου δίνουν αφορμή να εδρεώσω αυτό ακριβώς που λέω...
αν πάω και αυτοκτονήσω επειδή καταστράφηκα οικονομικά, σαφώς και θα φταίω εγώ που έχω δώσει τόσο μεγάλη αξία στα υλικά αγαθά που με κάνουν να πιστεύω ότι η ζωή δέν είναι ωραία χωρίς σπίτι, λογαριασμούς καταθέσεων και αυτοκίνητο....

όσο για το ότι μου σκοτώνεις όλα μου τα αγαπημένα πρόσωπα... σαφώς και δεν θα αυτοκτονήσω... θα σε ψάχνω μέχρι να σε σκοτώσω!!!
κι άλλοι έχουν χάσει ρε παιδιά δικά τους αγαπημένα πρόσωπα αλλά δεν τέλειωσε η ζωή τους...
Η ζωή, το δώρο της ζωής, είναι ανεκτίμητο .... το θεωρώ απαράδεκτο να πετάς ένα τέτοιο δώρο τη στιγμή που δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει...
Ναι μου σκότωσες το παιδί μου... και που ξέρω ότι την επόμενη μέρα δεν θα έρθει στο δρόμο μου ένα άλλο παιδί, ένα ορφανό που θα του δώσω εγώ η ίδια ζωή μέσα απ το μεγαλείο της δικής μου ζωής και ψυχής!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 10:15, 29-09-05:

Σίγουρα δε μπορούμε να τους βάλουμε όλους σε ένα καζάνι αλλά δεν αυτοκτονεί και όλος ο κόσμος που χάνει σε τροχαίο ή δεν ξέρω και γω πως αλλιώς ένα δικό του άνθρωπο... δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν χάσει το/τα παιδί/ά τους και συνέχισαν όμως να ζουν... τι σημαίνει αυτό? ότι δεν αγαπούσαν αρκετά τα παιδιά τους και συνέχισαν τη ζωούλα τους?
Τι είναι αυτό που διαχωρίζει τους αυτόχειρες τελικά από αυτούς που αποφασίζουν να συνεχίζουν να παλεύουν στην ζωή Ο,ΤΙ κι αν αυτή τους σερβίρει?
Σίγουρα βρε Κακή Επιρροή αλλα εκει πια μπαίνει και ο παράγοντας άνθρωπος. Άλλοι τα παρατάνε πιό εύκολα απο κάπιους που θέλουν να το παλέψουν.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:19, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Σίγουρα βρε Κακή Επιρροή αλλα εκει πια μπαίνει και ο παράγοντας άνθρωπος. Άλλοι τα παρατάνε πιό εύκολα απο κάπιους που θέλουν να το παλέψουν.
μα γιαυτό ακριβώς και αυτούς που τα παρατάνε τους λέμε σε άψογα ελληνικά QUITTERS! ή ενίοτε και LOOSERS!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:02, 29-09-05:

πολύ ωραία τα παραδείγματα σου και μου δίνουν αφορμή να εδρεώσω αυτό ακριβώς που λέω...
αν πάω και αυτοκτονήσω επειδή καταστράφηκα οικονομικά, σαφώς και θα φταίω εγώ που έχω δώσει τόσο μεγάλη αξία στα υλικά αγαθά που με κάνουν να πιστεύω ότι η ζωή δέν είναι ωραία χωρίς σπίτι, λογαριασμούς καταθέσεων και αυτοκίνητο....

όσο για το ότι μου σκοτώνεις όλα μου τα αγαπημένα πρόσωπα... σαφώς και δεν θα αυτοκτονήσω... θα σε ψάχνω μέχρι να σε σκοτώσω!!!
κι άλλοι έχουν χάσει ρε παιδιά δικά τους αγαπημένα πρόσωπα αλλά δεν τέλειωσε η ζωή τους...
Η ζωή, το δώρο της ζωής, είναι ανεκτίμητο .... το θεωρώ απαράδεκτο να πετάς ένα τέτοιο δώρο τη στιγμή που δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει...
Ναι μου σκότωσες το παιδί μου... και που ξέρω ότι την επόμενη μέρα δεν θα έρθει στο δρόμο μου ένα άλλο παιδί, ένα ορφανό που θα του δώσω εγώ η ίδια ζωή μέσα απ το μεγαλείο της δικής μου ζωής και ψυχής!
Προσωπικά πλέον θα έχω την τάση οποιοδήποτε εμπόδιο να το παλεύω μέχρι τέλος ή να το εκμεταλλεύομαι. Αλλά δεν είναι πάντα τόσο εύκολο. Αν ξαθνικά βρεθείς σε παγκάκι και το μόνο που θα έχεις είναι μόλις 20Cent δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά, δεν νομίζω ουτε καν το κουράγιο θα έχεις. Τα υλικά αγαθά καμία φορά είναι απαραίτητα να μπορέσεις να επιβιώσεις

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 12:06, 29-09-05:

κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, μη γενικεύετε... κακή επιρροή, αυτό που πες για τα ναρκωτικά ακούστηκε στα αυτιά μου πολύ άσχημα , να τους ρίξουμε και στον καιάδα άμα είναι .

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:07, 29-09-05:

τα υλικά είναι απαραίτητα για να επιβιώσει κανείς, σε συνδυασμό όμως με τη διάρκεια απουσίας τους. Γιατί αν σήμερα αυτός στο παγκάκι έχει 20 σεντς, την επόμενη μέρα μπορεί να έχει περισσότερα.

Ο άνθρωπος είναι αγωνιστής από τη φύση του νομίζω. Οι συνεχείς κακουχίες μπορούν να τον λυγίσουν.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:10, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, μη γενικεύετε... κακή επιρροή, αυτό που πες για τα ναρκωτικά ακούστηκε στα αυτιά μου πολύ άσχημα , να τους ρίξουμε και στον καιάδα άμα είναι .
όχι βρε weak...τουλάχιστον αυτοκαταστροφικοί είναι! το αν θα αλλάξει η κατασταση τους εξαρτάται πρώτα από αυτους.

Πριν δυο μερες πέθανε ένα αγόρι στην πολυκατοικία μου από ναρκωτικά. Τον ήξερα από πάρα πολύ μικρό..έφτασε τα 25 και τέλιωσε. Για μένα αυτοκτόνησε..τόσο απλά.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:12, 29-09-05:

@Vkey: ποια είναι η διαφορά μεταξύ αυτοκτονίας και ιδέας θανάτου? δεν είναι η αυτοκτονία μια ιδέα θανάτου?
Στην ψυχολογία είναι δύο διαφορετικά πράγματα...και βάση ορισμού η ιδέα είναι απλά ιδέα,αυτοκτονία η πράξη...

Το να έχει κάποιος άνθρωπος ιδέες θανάτου δεν σημαίνει ότι θα αυτοκτονήσει ή ότι σχεδιάζει το θάνατό του...Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής του δεν έχει σκεφτεί το θάνατο,ευχηθεί κλπ...Και όσο περίεργο και αν είναι, είναι φυσικότατο...Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι θα το κάνει...

Αυτοκτονία είναι η πράξη...Το άτομο που αυτοκτονεί δεν έχει μόνο ιδέες θανάτου...Η διαφορά έγκειται στο γεγονός (πως τα λέω η γυναίκα σήμερα) ότι έχει πάρει την απόφαση και μετά σχεδιάζει το πως...Έχει αποφασίσει εγώ τότε θα πεθάνω...το πως θα το ψάξω...

Όσο για τους καταθληπτικούς δεν σημαίνει ότι φτάνουν πάντα στην αυτοκτονία...Σύμφωνα με έρευνες το ποσοστό δεν είναι και τόσο τραγικό...Βασικά- κι εδώ δανείζομαι φράση καθηγητού μου- οι καταθληπτικοί είναι απλά πολύ ρεαλιστές...Και όταν αποφασίσουν να αυτοκτονίσουν ηρεμούν, γιατί έχουν πάρει την απόφασή τους και δεν βασανίζονται για το μέλλον!

Και να μιλήσω και στο θέμα μας...Την θεωρώ δειλία....Ποτέ λύση...Άνθρωποι ελεύθεροι είμαστε...Στόχους μπορούμε να βάλουμε, δύναμε κρύβουμε μέσα μας απίστευτη....Όλα μπορούν να διορθωθούν αν το θέλουμε...Η μοιρολατρική στάση δεν βοήθησε κανέναν..και βασικά δεν ξέρουμε αν ο θάνατος εξαφάνισε όλα τα προβλήματα γιατί βασικά δεν ξέρουμε τι γίνεται μετά θάνατον...Αν και το πάω μεταφυσικά τώρα...

Ναι είχα ιδέες θανάτου...ειδικά στην εφηβεία...Τώρα πλέον όχι...δεν μου χρειάζονται...Και ναι θα αυτοκτονούσα χρησιμοποιώντας την ευθανασία σε περίπτωση που βασανίζομαι από ανίατη ασθένεια αλλά γιατί κυρίως υποφέρω από αυτήν όχι μόνο ψυχικά αλλά σωματικά...Μόνο τότε την δέχομαι και την καταλαβαίνω...Σε άλλες περιπτώσεις όχι δεν την δέχομαι και είμαι απόλυτη

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:15, 29-09-05:

Λυπάμε βρε weak ... αλλα ο καιάδας απεργεί μαζί με την χωματερή των άνω Λιοσίων!

Συμφωνώ ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός το ίδιο πρόβλημα μπορεί τον έναν να τον οδηγήσει στην αυτοκτονία ενω κάποιον άλλο να τον πεισμώσει. Αυτοί που έχουν επιτύχει πάντος είναι αυτοί που έχουν πείσμα και όχι τύχη. Η αυτοκτονία είναι η εύκολη λύση η αλλιως η παραίτηση απο τα πάντα. Πάντος είναι και αρκετά εγωιστικό μιας και δεν σκέφτεσαι τι θα κάνουν όλοι αυτοί που αφήνεις πίσω. Χάλια υπόθεση!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:18, 29-09-05:

όχι, να μην τους ρίξουμε στον καιάδα αλλά σκέψου λίγο το εξής....

για τους ναρκομανείς έγραψα ότι είναι...
χαμηλού επιπέδου, ηλ*θιοι και αυτοκαταστροφικοί ....

τα αντίθετα αυτών που έγραψα είναι :
υψηλού επιπέδου, πανέξυπνοι και με θέληση για ζωή....

για πες μου τώρα... ισχύουν τα αντίθετα αυτών που έγραψα?

άντε αν θες να τους βάλουμε στη μέση... να μην είναι όλα άσπρα ή μαύρα.. ας βάλουμε και γκρι....

είναι μετρίου επιπέδου, μέτριας ευφυϊας και δεν ξέρουν αν θέλουν να ζήσουν ή όχι....

τελικά... τι μπορεί να συμβαίνει??

σόρρυ αλλά δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση και για κανέναν απολύτως λόγο τους ναρκομανείς (και αυτό είναι ένα άλλο θέμα που το έχουμε εξετάσει στο παρελθόν)

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:19, 29-09-05:

τα υλικά είναι απαραίτητα για να επιβιώσει κανείς, σε συνδυασμό όμως με τη διάρκεια απουσίας τους. Γιατί αν σήμερα αυτός στο παγκάκι έχει 20 σεντς, την επόμενη μέρα μπορεί να έχει περισσότερα.
Οσο παραπάνω και να έχει δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να αγοράσει σπίτι. Μιας και πιστεύω ότι είναι αδυνάτον να αυξήσει τα λέφτα του πάνω από 1000%

βασικά δεν ξέρουμε αν ο θάνατος εξαφάνισε όλα τα προβλήματα γιατί βασικά δεν ξέρουμε τι γίνεται μετά θάνατον...
Θα συμφωνήσω σε αυτό. Είμαι σίγουρος ότι ο κύριος λόγος που δεν έχω σκεφτεί ή δεν έχω πράξει (διάλεξε ότι θες εσύ) πότε την αυτοκτονία είναι αυτός. Με φοβίζει τι υπάρχει μετά τον θάνατο και δεν θέλω να το ρισκάρω

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:23, 29-09-05:

Οσο παραπάνω και να έχει δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να αγοράσει σπίτι. Μιας και πιστεύω ότι είναι αδυνάτον να αυξήσει τα λέφτα του πάνω από 1000% ...
Δηλ. άντε να φτάσει τα 200 δολάρια?? και αν έβρισκε το λαχείο που όλως τυχαίως κερδίζει το τζακποτ?
δεν υπάρχει άνω όριο...ούτε κάτω

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:26, 29-09-05:

Δηλ. άντε να φτάσει τα 200 δολάρια?? και αν έβρισκε το λαχείο που όλως τυχαίως κερδίζει το τζακποτ?
δεν υπάρχει άνω όριο...ούτε κάτω
Τεσπά δεν το θεωρώ πιθανόν και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν βοηθάει να πετάς στα σύνεφα!

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 12:36, 29-09-05:

my opinion is just a point of view and your position is the other side...

άλλα πράγματα έχουνε δει τα μάτια μου, άλλα τα δικά σου.

την κάνω να προλάβω ανοιχτές τις τράααπεζες .

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:53, 29-09-05:

[off-topic] όλο στις τράπεζες γυρνάς τωρα τελευταία βρε weak..ετοιμάζεις κανά ριφιφί?[/off-topic]

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 14:27, 10-10-05:

Υπάρχει και η αυτοκτονία για λόγους τιμής, που δεν τη σκέφτηκε κανένας. Σε αυτήν την περίπτωση δε νομίζω ότι ταιριάζουν όσα ειπώθηκαν.

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 18:20, 16-10-05:

Υπάρχει και η αυτοκτονία από σιχαμάρα για το έργο του διαβόλου. Νομίζω ο ιδρυτής των Νιρβάνα την έκανε γι' αυτό το λόγο.
Υπάρχει και αυτοκτονία με εντολή της πολιτείας, όπως ο Σωκράτης ή ο κάθε στρατιώτης, όπου τότε θεωρείται ηρωϊκή πράξη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 16-10-05 στις 18:28.
Παράθεση

mini_mouse

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mini_mouse
Ο mini_mouse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O mini_mouse έγραψε στις 19:22, 16-10-05:

Η ιδέα αυτή περνάει απο το νου όταν νιώθω μόνος, όταν έχω φάει χυλόπιτα, όταν έχω μπερδευτεί συναισθηματικά. Περνούσε θέλω να πω, επειδή τώρα όλο και καλύτερα νιώθω. Πιο ασφαλής και πιο δυνατός.
Πιο μικρός ήθελα να φύγω απο το σπίτι για την περιπέτεια. Πνιγόμουν και η ιδέα του τέρματος ήταν σε πρώτη ζήτηση. Οχι για ιδιαίτερους λόγους, μάλλον θέμα εσωτερικής σύγκρουσης ήταν. Αλλιώς περίμενα τον κόσμο των μεγάλων και αλλιώς φαινόταν να προκύπτει.
Τελικά, τώρα έχω κάποιο σκοπό πέρα απο τις σπουδές και αυτό με γεμίζει. Το καλό (έτσι πιστεύω) είναι ότι έψαχνα μέσα μου να βρίσκω αιτίες για τις σκέψεις που έκανα, έτσι ξέφευγα πολλούς κινδύνους και... δοκιμές. Ούτε χαπάκι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου! Μπορεί να φταίνε κι οι άφθονες... ενδορφίνες μου! νάναι καλά...
γεια σας ενδορφινούλες μ'

Η γνώμη μου είναι ότι η αυτοκτονία είναι μεγάλη βλακεία τελικά, αλλά αυτό το καταλαβαίνεις πολύ καλά όταν έχεις φτάσει στο παρατσάκ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mini_mouse : 16-10-05 στις 19:25.
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:58, 18-10-05:

Προφανώς το ερώτημα δεν αφορά αυτόχειρες που έπασχαν απο κάποια μορφή κατάθλιψης ή γενικότερα είχαν ψυχολογικό πρόβλημα αλλά άτομα που απλώς δεν άντεξαν μια,δυο ή και παραπάνω απογοητεύσεις.
Με βάση αυτό θα απαντήσω ότι κι εγώ το θεωρώ ένδειξη αδυναμίας.
Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που έστω για μια στιγμή δεν απελπίστηκε τόσο ώστε να σκεφτεί να φύγει....
όμως κάτι μας συγκρατεί είτε είναι ο φόβος για το θάνατο είτε η αναλαμπή που έχουμε την απέλπιδα στιγμή.
Όταν ήμουν στην εφηβεία ήταν έμμονη ιδέα μου,αυτό που πάντα με συγκρατούσε ήταν η σκέψη του τι θα γίνει μετά.Πέρα απο την παροδική στεναχώρια όλοι θα συνέχιζαν την ζωή τους χωρίς εμένα κι εγώ θα γινόμουν άλλος ένας αριθμός σε στατιστικά στοιχεία.Εγωιστικό αλλά μου αποδείκνυε ότι αγαπούσα την ζωή κι ήθελα να είμαι μέρος της.
Μεγαλώνοντας και τρώγοντας πραγματικά χαστούκια υιοθέτησα μια άλλη άποψη βγαλμένη απο το πιο γνωστό "παραμύθι" του κόσμου, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα θρήσκα έδωσα την δική μου ερμηνεία στα πάθη του Χριστού κι ίσως για μένα αποτελεί και το σπουδαιότερο ηθικό δίδαγμα της διδασκαλίας: Πάντα μετά το Γολγοθά όποιος κι αν είναι κι όσο κι αν διαρκέσει έρχεται η Ανάσταση.Και πλέον στη ζωή ότι κι αν μου συμβεί το αντιμετωπίζω με αυτή τη βάση,κάποτε θα τελειώσει όσο άσχημο κι αν είναι και θα έρθουν κι οι ρημάδες οι καλύτερες μέρες.

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 05:20, 19-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από kynofilos
Υπάρχει και αυτοκτονία με εντολή της πολιτείας, όπως ο Σωκράτης ή ο κάθε στρατιώτης, όπου τότε θεωρείται ηρωϊκή πράξη.
Υπάρχει μία διάκριση ανάμεσα στην επιχείρηση αυτοκτονίας του ανατολικής και δυτικής κουλτούρας στρατιώτη. Για τον Ιάπωνα καμικάζι η επιτυχία της αποστολής του συνδέεται άρρηκτα με το δικό του θάνατο. Για τον αμερικανό κομάντο η επιχείρηση αυτοκτονίας είναι μιά πολύ δύσκολη αποστολή με μικρές πιθανότητες επιβίωσης, η επιτυχία όμως της αποστολής συνδέεται τελικά με τη διάσωση του επιτιθέμενου.

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
...κάποτε θα τελειώσει όσο άσχημο κι αν είναι και θα έρθουν κι οι ρημάδες οι καλύτερες μέρες.
Ας υποθέσουμε ότι αύριο κατέβαινε για μια μέρα ο Θεάνθρωπος στη γη και κοινοποιούσε αυτοπροσώπως μία αναθεωρημένη εκδοχή των δέκα εντολών, όπου η αυτοκτονία θα έπαυε να είναι αμάρτημα. Πιστεύεις ότι αυτό θα οδηγούσε σε αύξηση των αυτοκτονιών; Νομίζω πως όχι. Οι σημαντικότεροι λόγοι που οι άνθρωποι δεν αυτοκτονούν είναι πρώτον ότι η αυτοκτονία πονάει, και δεύτερον ότι προκαλεί ψυχικό πόνο στα αγαπημένα μας πρόσωπα.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 12:08, 19-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos
Υπάρχει μία διάκριση ανάμεσα στην επιχείρηση αυτοκτονίας του ανατολικής και δυτικής κουλτούρας στρατιώτη. Για τον Ιάπωνα καμικάζι η επιτυχία της αποστολής του συνδέεται άρρηκτα με το δικό του θάνατο. Για τον αμερικανό κομάντο η επιχείρηση αυτοκτονίας είναι μιά πολύ δύσκολη αποστολή με μικρές πιθανότητες επιβίωσης, η επιτυχία όμως της αποστολής συνδέεται τελικά με τη διάσωση του επιτιθέμενου.

Ας υποθέσουμε ότι αύριο κατέβαινε για μια μέρα ο Θεάνθρωπος στη γη και κοινοποιούσε αυτοπροσώπως μία αναθεωρημένη εκδοχή των δέκα εντολών, όπου η αυτοκτονία θα έπαυε να είναι αμάρτημα. Πιστεύεις ότι αυτό θα οδηγούσε σε αύξηση των αυτοκτονιών; Νομίζω πως όχι. Οι σημαντικότεροι λόγοι που οι άνθρωποι δεν αυτοκτονούν είναι πρώτον ότι η αυτοκτονία πονάει, και δεύτερον ότι προκαλεί ψυχικό πόνο στα αγαπημένα μας πρόσωπα.
Μήπως παρανόησες λίγο το μνμ μου,δεν θεωρώ ότι οι άνθρωποι δεν αυτοκτονούν γιατί είναι αμάρτημα απλώς αναφέρω την σκέψη που πλέον κάνω όταν είμαι σε απόγνωση.Αν ξαναδιαβάσεις λίγο πιο προσεχτικά τι γράφω θα δεις ότι συμπνέουν οι απόψεις μας στους λόγους αποτροπής των αυτοκτονιών

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 04:57, 20-10-05:

Κοίτα, έκανα παράθεση τη τελευταία σου φράση γιατί αντιπροσωπεύει μια πολύ συνηθισμένη στάση ζωής γενικώς, δεν είναι κάτι προσωπικό. Η ζωή που ζούμε όντας ζωντανοί δε μας αρέσει και πολύ. Η ζωή που θα ζήσουμε όντας πεθαμένοι θα είναι αντίθετα υπέροχη. Αλλά παρόλο που αναγνωρίζουμε ότι έχουμε ανά πάσα στιγμή τη δυνατότητα να μεταβούμε από τη δυστυχία στη ευτυχία, για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο προτιμάμε να παραμένουμε δυστυχείς. Οπότε προσπάθησα αίροντας υποθετικά τα ηθικής φύσης εμπόδια να δω που τελειώνει η αλήθεια και που αρχίζουν οι προφάσεις. Γιατί - το καταλαβαίνεις φαντάζομαι - οι άνθρωποι δεν είμαστε εντελώς ειλικρινείς ούτε καν στον εαυτό μας, ειδικά σε τέτοια θέματα.
Edit : Τώρα ξαναδιάβασα προσεκτικότερα κι έπιασα το νόημα. Οι καλύτερες μέρες αναφέρονται σε αυτή τη ζωή, όχι την επόμενη. Σόρρυ ... όσο για τις προφάσεις κ.λπ. αναφέρομαι στους ανθρώπους εν γένει, εμού συμπεριλαμβανομένου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skeftomilos : 20-10-05 στις 06:58.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:44, 20-10-05:

Πως ξέρεις ότι η ζώη μετά τον θάνατο είναι ευτυχία, αφού δεν ξέρουμε τπτ για τον θάνατο

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:46, 20-10-05:

Πως ξέρεις ότι η ζώη μετά τον θάνατο είναι ευτυχία, αφού δεν ξέρουμε τπτ για τον θάνατο
γιατί είμαστε αισιόδοξοι άνθρωποι τελικά..

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:55, 20-10-05:

Για αυτό κανείς δεν αυτοκτονεί εύκολα, γιατί δεν είναι σίγουρος για το τι θα βρεί

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 08:59, 07-11-05:

Σε καμμία περίπτωση δε θεωρώ την αυτοκτονία επιλογή (για όποιο λόγο κι αν έγινε...κανείς λόγος δεν είναι ικανός να οδηγήσει ένα άτομο στην αυτοκτονία...μόνο αφορμές μπορούν να υπάρξουν κάτω από τις οποίες υπάρχουν ψυχοπαθολογικά αίτια) οπότε απέχω από το να το χαρακτηρίσω πράξη που δηλώνει ιδιότητα του χαρακτήρα.Δηλαδή ακόμη και το κοριτσάκι που βίωσε μια ερωτική απογοήτευση,αυτό που σε μας φένεται ασήμαντο για τη ψυχολογία του μπορεί να ήταν ένα φορτίο αβάσταχτο,ένα γεγονός που διατάραξε την χημική ισοοροπία του εγκεφάλου του έστω και προσωρινά....
Ακόμη και αυτοκτονίες εν βρασμώ ψυχής δεν είναι επιλογή αφού εκείνη τη στιγμή το άτομο απλά δε βρισκόταν σε διανοητική κατάσταση που του επέτρεπε να δει τις επιλογές που έχει ...Και εγκλήματα γίνονται εν βρασμώ ψυχής ,δηλαδή ασυνείδητα,εγκλήματα τα οποία αν το άτομο βρισκόταν σε νηφάλια κατάσταση ή/και μακρυά από το άτομο που του τα προκάλεσε ,δε θα τα έκανε ποτέ...Ίσως επειδή την τελευτέα κατάσταση τη βίωσα,θεωρώ ότι η λογική από την 'τρέλα' απέχουν πάρα πολύ και καθόλου ταυτόχρονα ...

Από την άλλη υπάρχουν και αυτοκτονίες που έχουν 'φιλοσοφικό' υπόβαθρο,οπότε εκεί απλά θα έλεγα ότι ο αυτόχειρ έχει πολύ διαφορετικό τρόπο σκέψης από μένα,χωρίς αυτό να σημένει ότι εγώ είμαι ανώτερη...απλά διαφορετική...(αν και υποψιάζομαι ότι και σ'αυτήν τη περίπτωση υπάρχουν ψυχοπαθολογικά αίτια).

Σε όλες τις περιπτώσεις η μόνη τραγωδία είναι η κατάσταση και τα κατάλοιπα που θα αφήσει η πράξη του σε όσους τον αγαπούσαν.
Επίσης κάτι άλλο τραγικό...για σκέψου την ώρα που πηδάς να το μετανιώσεις.Τραγικά δευτερόλεπτα φαντάζομαι.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:27, 07-11-05:

Προσωπικά όχι...
απλά ότι είναι χαμηλού επιπέδου, ηλ*θιοι και αυτοκαταστροφικοί

Η γνώμη μου για την αυτοκτονία είναι ότι όποιος τελικά την διαπράτει, είναι δειλός και δεν έχει τη δύναμη να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες της ζωής.
Έχω διαβάσει επίσης ότι μετά από έρευνες που έγιναν, τελικώς στην μεγάλη πλειοψηφία τους τα άτομα που αυτοκτονούν, είναι κάτω του Μ.Ο. σε IQ!

Φυσικά και έχω σκεφτεί κάποια στιγμή να το κάνω, και η σκέψη κράτησε και πάνω από ένα δευτερόλεπτο, για την ακρίβεια κράτησε κάτι ώρες, αλλά όταν άρχισε να λειτουργεί η λογική μου, φυσικά και δεν το έκανα! (άλλωστε πως θα ήμουν εδώ τώρα αν το είχα κάνει )

όλοι φτάνουμε κάποιες φορές να λέμε "φτάνει, μέχρι εδώ ήταν, δεν αντέχω άλλο, θέλω να πεθάνω τώρα!" .... από την σκέψη αυτή όμως που ουσιαστικά δηλώνει απογοήτευση, κούραση και ελαφριάς μορφής παραίτηση, ώς τελικά την ίδια την πράξη, υπάρχει μια χαόδης απόσταση!
Λυπάμαι ειλικρίνα που πιστεύεις κατί τέτοιο για τους χρήστες ελπίζω να αλλάξεις γνώμη κάποια στιγμή γιάτι δεν είναι καθόλου έτσι.....

Όσο για την αυτοκτονία όταν γίνετε από άτομα που δεν έχουν περάσει την οριακή γραμμή της λογικής, τότε πιστεύω ότι θέλει πολύ θάρρος για να δώσει κάποιος τέλος στην ζωή του συνειδητά... (χώρις αυτό να σημαίνει ότι την αποδέχομαι σαν λύση)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:47, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Λυπάμαι ειλικρίνα που πιστεύεις κατί τέτοιο για τους χρήστες ελπίζω να αλλάξεις γνώμη κάποια στιγμή γιάτι δεν είναι καθόλου έτσι.....

Όσο για την αυτοκτονία όταν γίνετε από άτομα που δεν έχουν περάσει την οριακή γραμμή της λογικής, τότε πιστεύω ότι θέλει πολύ θάρρος για να δώσει κάποιος τέλος στην ζωή του συνειδητά... (χώρις αυτό να σημαίνει ότι την αποδέχομαι σαν λύση)
Και γω λυπάμαι που νιώθω έτσι... όσο απίστευτο κι αν ακούγεται....
όπως όμως έχω ξαναπεί ο καθένας έχει κάποιες απόψεις βάσει των εμπειριών του....
Αν θυμάμαι καλά τα κοσμητικά επίθετα τα είχα χρησιμοποιήσει σε σχέση με τους ναρκωμανείς... και λυπάμαι όντως αλλά αυτή είναι η γνώμη μου για αυτούς. Η γνώμη μου έγινε τέτοια μετά από όσα έχω ζήσει μαζί τους.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 21:57, 08-11-05:

Και γω λυπάμαι που νιώθω έτσι... όσο απίστευτο κι αν ακούγεται....
όπως όμως έχω ξαναπεί ο καθένας έχει κάποιες απόψεις βάσει των εμπειριών του....
Αν θυμάμαι καλά τα κοσμητικά επίθετα τα είχα χρησιμοποιήσει σε σχέση με τους ναρκωμανείς... και λυπάμαι όντως αλλά αυτή είναι η γνώμη μου για αυτούς. Η γνώμη μου έγινε τέτοια μετά από όσα έχω ζήσει μαζί τους.
Δεκτή η αποψή σου και ειλικρινής....δεν ξέρω τις δικές σου εμπειρίες και δεν ξέρεις και τις δικές μου και για αυτό ας το αφήσουμε καλύτερα...

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 01:55, 09-11-05:

Για αυτό κανείς δεν αυτοκτονεί εύκολα, γιατί δεν είναι σίγουρος για το τι θα βρεί
Αν καποιος θελει να πεθανει νομιζω οτι του ειναι αδιαφορο τι θα βρει. Του φτανει που θα αφησει πισω του αυτα που τον πνιγουν σ αυτη τη ζωη!
Προσωπικα νομιζω οτι πολλες φορες η αυτοκτονια ειναι πραξη απογνωσης. Ορισμενοι ανθρωποι δεν βλεπουν αλλη διεξοδο, αισθανονται πιεσμενοι και μονοι και κανουν αυτη την κινηση. Θεωρητικα ειναι μια κραυγη βοηθειας. Π.χ την περιοδο της εφηβειας πολλοι εφηβοι κανουν τετοιες σκεψεις. Η ζωη τους ειναι απαισια γιατι την μια την εφτυσε ο φιλος της, η αλλη νομιζει οτι ειναι χονδρη, ο αλλος νιωθει οτι δεν τον αγαπαει κανεις κ.τ.λ. Το θεμα ειναι να μην το βαζεις στα ποδια!
Υ.Γ Κι αυτο απο καποια που το εχει βαλει πολλες φορες στα ποδια!
Αλλα τι να γινει αν δεν παθεις δεν θα μαθεις!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:23, 09-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Δεκτή η αποψή σου και ειλικρινής....δεν ξέρω τις δικές σου εμπειρίες και δεν ξέρεις και τις δικές μου και για αυτό ας το αφήσουμε καλύτερα...
έχεις δίκιο....
όπως και να το κάνεις είναι άσχημες καταστάσεις....
όμως αυτό που θέλω να πω είναι ότι συμμετέχοντας σε αυτά τα θέματα (αυτοκτονία, ναρκωτικά .... αλβανοί...κλπ) σκέφτομαι πολύ... προβληματίζομαι... κάποιες φορές νιώθω μέσα μου να αναθεωρώ κάποια πράγματα... να τα βλέπω με άλλο μάτι.... ίσως να βλέπω από τις απαντήσεις και των άλλων κι άλλα πράγματα και να γίνομαι πιο αντικειμενική.
Αυτό για μένα τουλάχιστον, μόνο καλό μπορεί να είναι

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:29, 09-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Σε καμμία περίπτωση δε θεωρώ την αυτοκτονία επιλογή (για όποιο λόγο κι αν έγινε...κανείς λόγος δεν είναι ικανός να οδηγήσει ένα άτομο στην αυτοκτονία...μόνο αφορμές μπορούν να υπάρξουν κάτω από τις οποίες υπάρχουν ψυχοπαθολογικά αίτια) οπότε απέχω από το να το χαρακτηρίσω πράξη που δηλώνει ιδιότητα του χαρακτήρα.Δηλαδή ακόμη και το κοριτσάκι που βίωσε μια ερωτική απογοήτευση,αυτό που σε μας φένεται ασήμαντο για τη ψυχολογία του μπορεί να ήταν ένα φορτίο αβάσταχτο,ένα γεγονός που διατάραξε την χημική ισοοροπία του εγκεφάλου του έστω και προσωρινά....
Ακόμη και αυτοκτονίες εν βρασμώ ψυχής δεν είναι επιλογή αφού εκείνη τη στιγμή το άτομο απλά δε βρισκόταν σε διανοητική κατάσταση που του επέτρεπε να δει τις επιλογές που έχει ...Και εγκλήματα γίνονται εν βρασμώ ψυχής ,δηλαδή ασυνείδητα,εγκλήματα τα οποία αν το άτομο βρισκόταν σε νηφάλια κατάσταση ή/και μακρυά από το άτομο που του τα προκάλεσε ,δε θα τα έκανε ποτέ...Ίσως επειδή την τελευτέα κατάσταση τη βίωσα,θεωρώ ότι η λογική από την 'τρέλα' απέχουν πάρα πολύ και καθόλου ταυτόχρονα ...

Από την άλλη υπάρχουν και αυτοκτονίες που έχουν 'φιλοσοφικό' υπόβαθρο,οπότε εκεί απλά θα έλεγα ότι ο αυτόχειρ έχει πολύ διαφορετικό τρόπο σκέψης από μένα,χωρίς αυτό να σημένει ότι εγώ είμαι ανώτερη...απλά διαφορετική...(αν και υποψιάζομαι ότι και σ'αυτήν τη περίπτωση υπάρχουν ψυχοπαθολογικά αίτια).

Σε όλες τις περιπτώσεις η μόνη τραγωδία είναι η κατάσταση και τα κατάλοιπα που θα αφήσει η πράξη του σε όσους τον αγαπούσαν.
Επίσης κάτι άλλο τραγικό...για σκέψου την ώρα που πηδάς να το μετανιώσεις.Τραγικά δευτερόλεπτα φαντάζομαι.
Το μνμ σου με καθύλωσε, δεν έχω κάτι να προσθέσω...

Σχετικα με το ερωτήμα που θέτεις και πιστεύω ότι ειναι τραγικά, αλλά μπορεις να φανταστείς ποσο τραγικό είναι αν συνεχίζεται η ζωή με τον θάνατο;

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:00, 09-11-05:

έχεις δίκιο....
όπως και να το κάνεις είναι άσχημες καταστάσεις....
όμως αυτό που θέλω να πω είναι ότι συμμετέχοντας σε αυτά τα θέματα (αυτοκτονία, ναρκωτικά .... αλβανοί...κλπ) σκέφτομαι πολύ... προβληματίζομαι... κάποιες φορές νιώθω μέσα μου να αναθεωρώ κάποια πράγματα... να τα βλέπω με άλλο μάτι.... ίσως να βλέπω από τις απαντήσεις και των άλλων κι άλλα πράγματα και να γίνομαι πιο αντικειμενική.
Αυτό για μένα τουλάχιστον, μόνο καλό μπορεί να είναι
Έτσι το βλέπω και έγω δεν υπάρχει χειρότερο ελλάτωμα από το να είναι κάποιος ισχυρογνώμων και στενόμυαλος!

Σχετικά τώρα με το θέμα μας εγώ πιστεύω σε κάτι που είναι χιλιοειπωμένο άλλα πολύ αληθινό "...Δεν έχει σημασία το πως πέφτεις, σημάσια έχει το πως θα σηκωθείς...."

Παράθεση

jasper

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jasper
H jasper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H jasper έγραψε στις 14:17, 17-11-05:

διαβασα ολες τις απαντησεις και θελω να πω και εγω την γνωμη μου για το θεμα αυτοκτονιας.Ειμαστε υπευθυνοι για τις ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ που περνουμε στη ζωη μας και ΟΛΑ ειναι στο χερι μας περα απο την υγεια μας καποιες φορες(αρρωστιες πχ)...
Οποτε μπορει να μας ερθουν ασχημα τα πραματα στη ζωη και να μην φταιμε εμεις παντα για τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ αλλα για τις ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ που θα παρουμε.
Η αυτοκτονια για μενα ειναι δειλια...Θελει μαγκια για να ζησεις και απλα μια παραιτηση για να πεθανεις....
Προσωπικα παρα πολλες φορες εχω επιθυμισει να πεθανω και παρα πολλες φορες εχω δοκιμασει αλλα οχι μεχρι τερμα γιατι στη πορεια φοβηθηκα για το τι με περιμενει μετα...Οποτε ειμαι ακομα ζωντανη..Πολλες φορες που νιωθω ΤΟΣΟ ΜΟΝΗ θελω να μην υπαρχω στο κοσμο αυτο αλλα σκεφτομαι το τι εχω καταφερει να αντιμετωπισω ως τωρα και νιωθω δυνατη πια στο καθε εμποδιο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους