Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,308 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 06:30, 22-11-05:

Ίσως μπορεί να ονομαστεί δειλία να καταφεύγει κανείς στο θάνατο για να γλιτώσει από το μαρτύριο της ζωής. Ίσως όμως να είναι εξίσου δειλία να παραμένει κανείς ζωντανός από φόβο για το μαρτύριο του θανάτου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dim64

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dim64
Ο dim64 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O dim64 έγραψε στις 23:43, 29-12-05:

Η ζωή είναι πορεία, μονοπάτι εμπειριών αλλά και πόνου. Κάτι σαν φοίτηση σε σχολείο. Πρέπει να την ολοκληρώνουμε και να μην την σταματάμε.
Είναι πάντως χαρακτηριστικό ότι στην παράδοσή μας, στην μυθολογία, στο δημοτικό τραγούδι κλπ κανείς ήρωας δεν αυτοκτονεί. Ο Σωκράτης, όπως κι ο Διγενής Ακρίτας, ή οι στρατιώτες στον Β' Παγκόσμιο πόλεμο δεν αυτοκτονούν από αδιέξοδο ή κατάθλιψη ή τύψεις. Επιλέγουν την μάχη και τον θάνατο ως συνειδητή απόφαση ζωής.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 03:36, 03-03-08:

Είναι πάντως χαρακτηριστικό ότι στην παράδοσή μας, στην μυθολογία, στο δημοτικό τραγούδι κλπ κανείς ήρωας δεν αυτοκτονεί.
Γιατί κανένας τους δεν είναι πραγματικός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:31, 03-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Γιατί κανένας τους δεν είναι πραγματικός.
Οι ήρωες αντιπροσωπεύουν πραγματικούς ανθρώπους όμως…

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:02, 03-03-08:

Όλοι λέμε ότι για τις αποφάσεις μας φταίμε εμείς και είναι αλήθεια όταν υπάρχει ψήγμα "αγάπης και δύναμης" δοσμένο από την οικογένεια μας όταν είμασταν σε πολύ μικρή ηλικία και καθορίζει πως βλέπουμε τον εαυτό μας. Επειδή και όλα τα χαρακτηριστικά που προσάπτει η ΚουΕ στους ναρκομανείς και στους αυτόχειρες
δεν θα τα έλεγα ενγενή στον άνθρωπο αλλά επίκτητα θέλω να έχουμε στον νου μας όταν κρίνουμε (ειδικά καθώς μεγαλώνουμε παιδιά) ότι για να γίνεις αγωνιστής στη ζωή χρειάζεται να μην σου έχουν τσακίσει την αγωνιστικότητα όταν ήσουν σε προσχολική ηλικία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 18:07, 03-03-08:

Η αυτοκτονία είναι η μεγαλύτερη πράξη φόβου για πράγματα που ζούμε και που μπορεί να νοιώθουμε ότι έρχονται, όταν είναι κάποιος σε μία κατάσταση δεν ξέρει τι πάει να κάνει, χάνει τα λογικά του και προσπαθεί να βρεί λύση, χωρίς να ξέρει ότι η λύση είναι η δύναμη και όχι η διαφυγή.

Η αυτοκτονια είναι μία κρίση, ένα συναισθημα που δεν είναι έυκολο να μεταφραστεί με γράμματα, μία πράξη που όταν σωθείς λές γιατί να μου το κάνουν αυτό και όταν πιά χάσεις το τρένο δεν μπορείς να καταλάβεις ότι όλα τελείωσαν....

Η αυτοκτόνια σαν σκέψη και σαν πράξη γυρίζει απο το μυαλό του ανθρώπου που είναι μόνος ή νοιώθει μόνος, όταν όμως καταφέρει να επιβιώσει απο μία κατάσταση τότε έχει δύναμη, άν δεν καταφέρει μία απόποιρα τώτε μπορεί να το δεί ότι όλα αλλάζουν, άν δεν τα καταφέρει δεν θα μάθει ποτε τι έχασε, δεν θα μάθει ποτέ ότι άν πολεμουσε θα έβλεπε την ζωή ανθησμένη και όμορφη, πρέπει να παλέψουμε για αυτο που θα ζήσουμε, είναι κοντά μας η λύση αλλα δεν έχουμε υπομονή, βιαζόμαστε να φτάσουμε στο τέλος μπάς και ηρεμήσουμε, αλλα δεν είναι έτσι, όταν παλέψουμε για να περάσουν τα ασχημα τότε έρχετε το φώς και η ζωή γίνετε καλύτερη.... το ξέρω

Παράθεση

Louard

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louard
H Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Louard έγραψε στις 20:32, 03-03-08:

Εχώ σκεφτεί και εγώ 1-2 φορές να αυτοκτονήσω... ήταν οι φορές που ήθελα να περάσει αυτός ο πόνος στην ψυχή μου, χωρίς να έχει σημασία τι τον προκάλεσε... ο καθενας ούτως ή άλλως θεωρεί το προβλημά του μεγαλύτερο απο των άλλων... σκέφτηκα "και τι έγινε? θα πονέσω μια φορά, αλλά μετά θα σταματήσω να πονάω μέσα μου"
είχα χάσει το χαμογελό μου, και πάνω απο όλα δεν μπορούσα να κάνω όνειρα.. δεν ξέρω γιατί , απλά δεν μπορούσα, έψαχνα αφορμή για να έρθει η επόμενη μέρα... έλεγα στον εαυτό μου "έλα, άντεξε μέχρι την παρασκευή που θα έρθει η φίλη σου , να πάτε μια βόλτα , να δεις καινούργιες εικόνες, και μετά βλέπεις τι θα κάνεις"

Ώσπου μια μέρα ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΑΛΛΙΩΣ...
είχα γράψει και το γράμμα της αυτοκτονίας μου θυμάμαι... και πραγματικά μου έκανε καλό... είδα τι ήταν αυτό που με εμπόδιζε να χαμογελάσω, είδα τον εαυτό μου, έιδα τους άλλους...
και έτσι αποφάσισα να ζήσω...

το έχω πει και δεν θα σταματήσω να το λέω... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ , ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΤΩΣΗ...
πραγματικά το πέταγμα μετά είναι υπέροχο...
τώρα πια αγαπάω και τις πτώσεις μου και προσπαθώ να περνάω καλά και μ'αυτές...

θέλει μεγαλύτερο θάρρος και θράσος για να ζήσεις... μεγαλύτερα κότσια... να πονάς και αντιμετωπίσεις τον πόνο σου με θάρρος...
γιατί ο,τι και να γίνει ., όσο άσχημα και να είναι τα πράγματα , θα έρθει η μέρα που θα κάνεις όνειρα ξανά , που θα ξαναχαμογελάσεις... όσο και να αργήσει, θα έρθει αυτή η μέρα, δεν μπορεί να κάνει αλλιώς...
η ζωή είναι δώρο... καμιά φορά ακριβώς όπως το θέλουμε, καμιά φορά δεν μας αρέσει και πολύ, άλλες δεν μας αρέσει καθόλου...

αλλά όπως έλεγε και ο καβάφης νομίζω " ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΙΝΕΛΑ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΖΩΓΡΑΦΙΣΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΟΝ"

και εννοείται οτι για να φτάσει κανείς στο σημειο να αυτοκτονεί έχει να κάνει με ψυχολογικά προβλήματα... και τέτοια... και είναι ακριβώς τα ίδια με εκείνων που πίνουν "σκληρα" ναρκωτικά...

αλλά όπως και να έχει Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:12, 03-03-08:

Προσωπικά πιστεύω οτι η αυτοκτονία είναι η εύκολη λύση να αποφύγουμε οτιδήποτε μας συμβαίνει, να κρύψουμε τα σκουπίδια κάτω από το χαλί.
Πάντα κάτι τέτοιοι χαρακτήρες, με εκνεύριζαν και με αποθούσαν.
Αν είσαι μάγκας, ζήσε και πάλεψε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:30, 04-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Συμφωνώ με τα λεγόμενα του ]ifrit[
"Μηδέν προ του τέλους ...ειπείς!". Πολλές φορές, και οι ήρωες ακόμη μέτρησαν το θάρρος, με την δειλία των άλλων...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:15, 04-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Προσωπικά πιστεύω οτι η αυτοκτονία είναι η εύκολη λύση να αποφύγουμε οτιδήποτε μας συμβαίνει, να κρύψουμε τα σκουπίδια κάτω από το χαλί.
Πάντα κάτι τέτοιοι χαρακτήρες, με εκνεύριζαν και με αποθούσαν.
Αν είσαι μάγκας, ζήσε και πάλεψε.
Συμφωνω μαζί σου αλλα άλλο να είσαι μέσα στον χορό και άλλο απο έξω, δεν είπαμε να είσαι δυνεχώς έτσι, αλλα μερικές φορές νοιώθεις ότι δεν μπορείς άλλο, ότι είσαι τόσο κουρασμένος με όσα σου συμβαίνουν που δεν νοιώθεις το σώμα σου, εχεις δίκιο αλλα σκέψου λίγο πώς μπορεί κάποιος να είναι μέσα σε μία κατάσταση, εξάλλου αντί να σε εκνευρίζουν μπορείς να τους βοηθήσεις, μπορείς να μηλήσεις, συνήθως αυτοί οι άνθρωποι θέλουν λίγο σπρωξημο, εσύ θα έσπρωχνες κάποιον ώστε να το ξεχάσει; ή να περάσει μια δυσκολία; όσο κιαν βαριώσουν θα έδεινες χρόνο; να χαλάσεις την μέρα σου για να ακούσεις αυτό το άτομο;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:31, 04-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Συμφωνω μαζί σου αλλα άλλο να είσαι μέσα στον χορό και άλλο απο έξω, δεν είπαμε να είσαι δυνεχώς έτσι, αλλα μερικές φορές νοιώθεις ότι δεν μπορείς άλλο, ότι είσαι τόσο κουρασμένος με όσα σου συμβαίνουν που δεν νοιώθεις το σώμα σου, εχεις δίκιο αλλα σκέψου λίγο πώς μπορεί κάποιος να είναι μέσα σε μία κατάσταση, εξάλλου αντί να σε εκνευρίζουν μπορείς να τους βοηθήσεις, μπορείς να μηλήσεις, συνήθως αυτοί οι άνθρωποι θέλουν λίγο σπρωξημο, εσύ θα έσπρωχνες κάποιον ώστε να το ξεχάσει; ή να περάσει μια δυσκολία; όσο κιαν βαριώσουν θα έδεινες χρόνο; να χαλάσεις την μέρα σου για να ακούσεις αυτό το άτομο;
Μάνια μου, πως ξέρεις αν εγώ είμαι μέσα ή έξω από το χορό;
Φυσικά και χρειάζονται λίγο σπρώξιμο και μια βοήθεια αυτά τα άτομα.
Ποτέ δεν την αρνήθηκα, αντίθετα μάλιστα λόγω της δουλειάς μου, έχω αποτρέψει αρκετές αυτοκτονίες.
Μιλάω μόνο γι αυτούς που είναι αποφασισμένοι για κάτι τέτοιο, και δεν θα διστάσουν να το κάνουν με την πρώτη ευκαιρία.
Η πείρα μου μάλιστα μου έχει δείξει οτι αυτοί είναι που έχουν και τα λιγότερο σοβαρά προβλήματα...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:37, 04-03-08:

Μάνια μου, πως ξέρεις αν εγώ είμαι μέσα ή έξω από το χορό;
Φυσικά και χρειάζονται λίγο σπρώξιμο και μια βοήθεια αυτά τα άτομα.
Ποτέ δεν την αρνήθηκα, αντίθετα μάλιστα λόγω της δουλειάς μου, έχω αποτρέψει αρκετές αυτοκτονίες.
Μιλάω μόνο γι αυτούς που είναι αποφασισμένοι για κάτι τέτοιο, και δεν θα διστάσουν να το κάνουν με την πρώτη ευκαιρία.
Η πείρα μου μάλιστα μου έχει δείξει οτι αυτοί είναι που έχουν και τα λιγότερο σοβαρά προβλήματα...
Δεν το είπα με αυτή την έννοια, προσπαθώ να εξηγήσω όχι μόνο σε σένα αλλα σε όσους το κρίνουν λίγο σκληρά ότι καμιά φορά δεν υπάρχει κανένας να σπρώξει, δυστηχώς, κάποιοι νομίζουν ότι λέγοντάς το κάποιος είναι ανώριμος, καμιά φορά όμμως δεν υσχείει αυτό, δυστηχώς, διάβασα ποιο πάνω κάποιες απόψεις και μαζί με την δική σου διευκρινήζω κάποια πράγματα

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:15, 04-03-08:

Το μεγάλο πρόβλημα με την αυτοκτονία είναι ότι δε μπορείς να το μετανιώσεις ύστερα. Θα αποδεχόμουν κάποιο άτομο το οποίο θα είχε αποφασίσει ναν θέσει τέρμα στη ζωή του για τους χ λόγους. Οτιδήποτε και αν ήταν αυτός. Ακόμα και αν έχανε η ομάδα του στο πρωτάθλημα.

Το μεγάλο ερώτημα όμως είναι μήπως το έκανε εν θερμώ. Θα αποφάσιζε το ίδιο μερικούς μήνες ή χρόνια μετά? Μπορεί να υποφέρεις για κάποιες περιόδους της ζωής σου αλλά δε νομίζω ότι θα συμβαίνει για πάντα. Αν όμως είσαι τόσο ισχυρό (αλλά και τραγικό) πνεύμα και αρνείσαι τη ύπαρξη σου νιώθοντας ότι υποφέρεις μόνο και μόνο που ζεις (και θα υποφέρεις για όσο ζεις) ε τότε ναι. Πήδα από τον 6ο. Αλλά ειλικρινά δύσκολα φτάνει κανείς σε τέτοια απόγνωση. Τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει τέτοιες περιπτώσεις.

Παιδιά προσέξτε μη φουντάρει κανένας από αυτά που διαβάσατε. Η ζωή είναι ωραία...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:24, 04-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Παιδιά προσέξτε μη φουντάρει κανένας από αυτά που διαβάσατε. Η ζωή είναι ωραία...
Α γεια σου!!!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:45, 04-03-08:

Οι ήρωες αντιπροσωπεύουν πραγματικούς ανθρώπους όμως…
Οι πραγματικοί άνθρωποι δεν σταματούν στο "έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα".

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:50, 05-03-08:

Το μεγάλο ερώτημα όμως είναι μήπως το έκανε εν θερμώ. Θα αποφάσιζε το ίδιο μερικούς μήνες ή χρόνια μετά? Μπορεί να υποφέρεις για κάποιες περιόδους της ζωής σου αλλά δε νομίζω ότι θα συμβαίνει για πάντα. Αν όμως είσαι τόσο ισχυρό (αλλά και τραγικό) πνεύμα και αρνείσαι τη ύπαρξη σου νιώθοντας ότι υποφέρεις μόνο και μόνο που ζεις (και θα υποφέρεις για όσο ζεις) ε τότε ναι. Πήδα από τον 6ο. Αλλά ειλικρινά δύσκολα φτάνει κανείς σε τέτοια απόγνωση. Τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει τέτοιες περιπτώσεις.
Κάποιοι αποφασίζουν το ίδιο όταν η κατάσταση παραμένει πολύ καιρό, άν ξεφύγουν την άσχημη κατάσταση τότε αλλάζει και η άποψη για την ζωή, όσα καλά έρχοντε τα εκτιμάει κάποιος που δεν είχε καλά, απλά κάποιες φορές ποτέ δεν ξέρει κανείς τι του επιφυλάσει η μοίρα, άν κάποια επανέρχοντε ή όχι, πάντως κάποιοι που πέυτον όπως λές απο τον 6ο είναι αυτοί που το κάνουν ενβρασμό ψυχής, όπως π.χ. τους χρηματιστές που καταστρέφοντε χωρίς να δώσουν μία λύση για αυτό που έγινε

Ακριβώς, η ζωή είναι υπέροχη, δεν πρέπει να τα παρατάμε, πρέπει να πολεμάμε κάθε μέρα, αλλα όταν περάσουμε τότε είμαστε ευτυχισμένοι, είναι σαν τον πόλεμο, περνάς άσχημα, έχεις απόλιες αλλα συνεχίζεις, γιατί ξέρεις ότι η ελευθερεία που θα ζήσεις μετά είναι ότι καλύτερο

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:46, 05-03-08:

Η αυτοκτονια για μενα ειναι μια πραξη δειλιας και θαρρους ταυτοχρονα, μια ακραια επιλογη "ελευθεριας"...
Δειλια απεναντι στο συναισθηματικο αδιεξοδο που εχει βρεθει κανεις, αδυναμος να σταθει απεναντι του και να το αντιμετωπισει και συναμα θαρρους, γιατι θεωρω οτι πρεπει να εισαι πολυ αποφασισμενος και δυνατος για να αφαιρεσεις την ιδια σου τη ζωη σου...
Μπορει πολλοι να εχουν σκεφτει να την πραξουν , αλλα ειναι λιγοι αυτοι που τελικα βρηκαν τη δυναμη να υλοποιησουν αυτη τους την "αναγκη", σκεψη...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:03, 06-03-08:

Η δύναμη που χρειάζεσαι για να ζήσεις, είναι μεγαλύτερη από αυτήν που χρειάζεσαι για να πάψεις να ζεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:05, 06-03-08:

Δεν ξέρω, πόσο μπορούν να περιγραφούν σαν πράξεις παραίτησης οι αυτοκτονίες πολιτικών κρατουμένων, χρόνια βαριά αρρωστων, ανθρώπων πραγματικά απελπισμένων.
Ελπίζω να μη βάζουμε στο ίδιο καλούπι έναν φυλακισμένο στο Αφγανιστάν με ένα οργισμένο έφηβο.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να κατηγορήσω την Πηνελόπη Δέλτα, πχ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:07, 06-03-08:

Δεν πιστεύω πως αλλάζει κάτι.
Ακόμα κι αν δεχτούμε οτι σε κάποιες περιπτώσεις, οι λόγοι είναι περισσότερο σοβαροί από κάποιες άλλες.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:10, 06-03-08:

Η δύναμη που χρειάζεσαι για να ζήσεις, είναι μεγαλύτερη από αυτήν που χρειάζεσαι για να πάψεις να ζεις.
Ναι, ε; Οπότε εσύ θα μπορούσες να αυτοκτονήσεις αν κάποιος σε ανάγκαζε; Σου έλεγε ας πούμε ότι θα σε σκοτώσει με άσχημο τρόπο αν δε πεθάνεις με ακαριαίο; Δε νομίζω... (Συγνώμη για την μακάβρια αναλογία)Η αυτοκτονία ξεπερνά το ζωικό σου ένστικτο. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Αντίθετα, το να ζήσεις στο προτάσσει η ίδια σου η φύση...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:10, 06-03-08:

Αλήθεια δεν πιστεύεις ότι κάποιοια άνθρωποι πραγματικά δεν έχουν ελπίδα ζωής;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:14, 06-03-08:

Συγνώμη, αλλά σε κάποιες συνθήκες ΚΑΙ μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν είναι τόσο αδικαιολόγητο να δεις την αυτοκτονία σα διέξοδο.
Πχ 1.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:21, 06-03-08:

Ναι, ε; Οπότε εσύ θα μπορούσες να αυτοκτονήσεις αν κάποιος σε ανάγκαζε; Σου έλεγε ας πούμε ότι θα σε σκοτώσει με άσχημο τρόπο αν δε πεθάνεις με ακαριαίο; Δε νομίζω... (Συγνώμη για την μακάβρια αναλογία)Η αυτοκτονία ξεπερνά το ζωικό σου ένστικτο. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Αντίθετα, το να ζήσεις στο προτάσσει η ίδια σου η φύση...
Είπα εγώ κάτι τέτοιο;
Το ίδιο πράγμα λέμε...

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Αλήθεια δεν πιστεύεις ότι κάποιοια άνθρωποι πραγματικά δεν έχουν ελπίδα ζωής;
Οχι Γίδι, δεν το πιστεύω.
Με όσα έχω ζήσει και έχω δει, δεν το πιστεύω.

Συγνώμη, αλλά σε κάποιες συνθήκες ΚΑΙ μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν είναι τόσο αδικαιολόγητο να δεις την αυτοκτονία σα διέξοδο.
Πχ 1.
Προσωπικά μιλώντας πάντα, θα πω πως ΟΧΙ.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lala (Άσπα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lala
H Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H lala έγραψε στις 19:21, 06-03-08:

Το μόνο βέβαιο έιναι ότι όλοι μας το έχουμε σκεφτεί αλλά..αυτοί που τελικά το κάνουν παρουσιάζουν ένα περίρεγο χαρακτηριστικό.
Έχουν δηλαδή αρκετή δύναμη να κανουν πράξη αυτή τη σκέψη τους αλλά δεν έχουν τη δύναμη να συνεχίσουν τη ζωή τους.
Δε ξέρω αν αυτό που γράφω έχει νόημα αλλά θεωρώ ότι ακόμα και η ίδια η πράξη της αυτοκτονίας απαιτεί κάποια εσωτερική δύναμη..

Πάντως όταν ο κόσμος σου έχει καταστραφεί (ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει για τον καθένα μας) αν δε βρείς μεσα σου την ελπίδα (ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει για τον καθένα μας) κατευθύνεσαι μόνο προς δύσκολα μονοπάτια, που καμιά φορά μπορεί να είναι πολυ δύσκολο να ξεφύγεις..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:23, 06-03-08:

Αντρέα, είναι εύκολο να δώσεις κάποια παραδείγματα;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:31, 06-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από lala
Το μόνο βέβαιο έιναι ότι όλοι μας το έχουμε σκεφτεί αλλά..αυτοί που τελικά το κάνουν παρουσιάζουν ένα περίρεγο χαρακτηριστικό.
Ολοι μας;
Πως είσαι τόσο σίγουροι για όλους μας;

Αντρέα, είναι εύκολο να δώσεις κάποια παραδείγματα;
Εχω έρθει πολλές φορές σε επαφή με ανθρώπους που η αυτοκτονία, φάνταζε ως μονόδρομος, που η συνέχιση της ζωής τους δεν έδειχνε να έχει νόημα, που μερικοί από αυτούς επέλεξαν την αυτοκτονία, κάποιοι άλλοι όμως επέλεξαν να ζήσουν. Η μάλλον, όχι απλά επέλεξαν, αλλά δεν μπορούσαν να διανοηθούν κάτι διαφορετικό από τη ζωή. Η πορεία τους, μέσα από πολύ δύσκολες καταστάσεις, επιβραβεύει την επιλογή τους.
Μιλάω για ψυχωσικούς ασθενείς, και λυπάμαι που δεν μπορώ να πω περισσότερα καθώς εμπίπτουν και στα όρια του ιατρικού απορρήτου.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:31, 06-03-08:

Είπα εγώ κάτι τέτοιο;
Το ίδιο πράγμα λέμε...
Δε νομίζω φίλε μου. Εσύ κατακρίνεις αυτούς που αυτοκτονούν λέγοντας ότι δεν έχουν την απαιτούμενη δύναμη να ζήσουν και θεωρείς ότι χρειάζεται περισσότερη δύναμη για να ζήσεις από το να πεθάνεις. Εγώ σου λέω ότι για να ζήσεις δεν απαιτείται καμία δύναμη. Απεναντίας, χρειάζεται πολλή δύναμη για να προβείς στη πράξη της αυτοκτονίας. Μάλλον δε κατάλαβες καλά

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:36, 06-03-08:

Ξέρεις τι γίνεται όμως; Και το λέω έχοντας ΠΛΗΡΗ επίγνωση του ότι μιλάω εκ του ασφαλούς...
Ένας βαριά ασθενής με υγιές μυαλό μπορεί να αντλήσει ενέργεια και χαρά από άλλα πράγματα, όπως η οικογένειά του, ένα ευχάριστο περιβάλλον, κλπ.
Ένας ψυχικά διαταραγμένος ασθενής δε δικαιούται να πάρει τη ζωή του στα χέρια του (δηλαδή το αν θα ζήσει ή όχι), γιατί ακριβώς έχει διαταραγμένη κρίση.
Ακόμα κι ένας φυλακισμένος ή κάποιος εγκλωβισμένος μπορεί να διατηρήσει το θάρρος και την ελπίδα του.

Αλλά υπάρχει η ειρωνία του συνδυασμού καταστάσεων, όπου απλά αναρωτιέσαι "από πού να αντλήσω ελπίδα, σε μία τέτοια φάση;;;"

Ωστόσο αυτές είναι πολύ ειδικές περιπτώσεις. Αλλά υπάρχουν. Και μακάρι να παραμείνουν πάντα τόσο ειδικές.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:36, 06-03-08:

Δε νομίζω φίλε μου. Εσύ κατακρίνεις αυτούς που αυτοκτονούν λέγοντας ότι δεν έχουν την απαιτούμενη δύναμη να ζήσουν και θεωρείς ότι χρειάζεται περισσότερη δύναμη για να ζήσεις από το να πεθάνεις. Εγώ σου λέω ότι για να ζήσεις δεν απαιτείται καμία δύναμη. Απεναντίας, χρειάζεται πολλή δύναμη για να προβείς στη πράξη της αυτοκτονίας. Μάλλον δε κατάλαβες καλά
Ναι, αν εννοείς αυτό, ομολογώ πως δεν το κατάλαβα από το προηγούμενο ποστ.
Πράγματι, αυτό ακριβώς πιστεύω.
Αυτό όμως που εσύ περιγράφεις ως ζωή, και καθώς λες δεν χρειάζεται καμιά δύναμη, είναι παρασιτική ζωή. Κανείς δεν μπορεί να ζήσει χωρίς να καταβάλει προσπάθεια, εκτός από αυτόν που δεν κάνει ποτέ τίποτα.
Ζωή, δεν είναι μόνο η ανάσα.
Λάβε επίσης υπ' όψη σου, οτι γύρω μας υπάρχουν άνθρωποι, που ακόμα και για αυτήν την ανάσα, είναι υποχρεωμένοι να καταβάλουν τεράστια προσπάθεια.
Και την καταβάλουν.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:41, 06-03-08:

Ξέρεις τι γίνεται όμως; Και το λέω έχοντας ΠΛΗΡΗ επίγνωση του ότι μιλάω εκ του ασφαλούς...
Ένας βαριά ασθενής με υγιές μυαλό μπορεί να αντλήσει ενέργεια και χαρά από άλλα πράγματα, όπως η οικογένειά του, ένα ευχάριστο περιβάλλον, κλπ.
Ένας ψυχικά διαταραγμένος ασθενής δε δικαιούται να πάρει τη ζωή του στα χέρια του (δηλαδή το αν θα ζήσει ή όχι), γιατί ακριβώς έχει διαταραγμένη κρίση.
Ακόμα κι ένας φυλακισμένος ή κάποιος εγκλωβισμένος μπορεί να διατηρήσει το θάρρος και την ελπίδα του.

Αλλά υπάρχει η ειρωνία του συνδυασμού καταστάσεων, όπου απλά αναρωτιέσαι "από πού να αντλήσω ελπίδα, σε μία τέτοια φάση;;;"

Ωστόσο αυτές είναι πολύ ειδικές περιπτώσεις. Αλλά υπάρχουν. Και μακάρι να παραμείνουν πάντα τόσο ειδικές.
Μπορεί να μη δικαιούται, αλλά ποιος θα το κρίνει αυτό;
Και ποιος θα το αποτρέψει; Ποιος θα τον εμποδίσει;
Να διευκρινίσω οτι εξαιρώ τις περιπτώσεις όπου η θέληση για αυτοκτονία προέρχεται από την ίδια την ασθένεια.

Παράθεση

lala (Άσπα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lala
H Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H lala έγραψε στις 19:41, 06-03-08:

Οk then όχι όλοι μας αλλά πολλοί από μας..

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:43, 06-03-08:

Ναι, αν εννοείς αυτό, ομολογώ πως δεν το κατάλαβα από το προηγούμενο ποστ.
Πράγματι, αυτό ακριβώς πιστεύω.
Αυτό όμως που εσύ περιγράφεις ως ζωή, και καθώς λες δεν χρειάζεται καμιά δύναμη, είναι παρασιτική ζωή. Κανείς δεν μπορεί να ζήσει χωρίς να καταβάλει προσπάθεια, εκτός από αυτόν που δεν κάνει ποτέ τίποτα.
Ζωή, δεν είναι μόνο η ανάσα.
Λάβε επίσης υπ' όψη σου, οτι γύρω μας υπάρχουν άνθρωποι, που ακόμα και για αυτήν την ανάσα, είναι υποχρεωμένοι να καταβάλουν τεράστια προσπάθεια.
Και την καταβάλουν.
Ναι αλλά αυτοί οι οποίοι καταβάλουν τεράστια προσπάθεια να αναπνεύσουν υπάρχει η περίπτωση κάποτε να μην επιθυμούν άλλο τον αυτοβασανισμό τους. Και ακριβώς επειδή ζωή δεν είναι μόνο ανάσα κάποιος ο οποίος δε μπορεί να ζήσει για τους χ ή ψ λόγους οι οποίοι υπερβαίνουν την απλή επιβίωση να επιθυμήσει να αυτοκτονήσει. Και δε βλέπω το λόγο να προτάσσεται τόσο σθεναρά η ζωή (ναι, είναι ωραία αλλά όχι για όλους και πάντα).

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:45, 06-03-08:

Ναι αλλά αυτοί οι οποίοι καταβάλουν τεράστια προσπάθεια να αναπνεύσουν υπάρχει η περίπτωση κάποτε να μην επιθυμούν άλλο τον αυτοβασανισμό τους. Και ακριβώς επειδή ζωή δεν είναι μόνο ανάσα κάποιος ο οποίος δε μπορεί να ζήσει για τους χ ή ψ λόγους οι οποίοι υπερβαίνουν την απλή επιβίωση να επιθυμήσει να αυτοκτονήσει. Και δε βλέπω το λόγο να προτάσσεται τόσο σθεναρά η ζωή (ναι, είναι ωραία αλλά όχι για όλους και πάντα).
Σωστό κι αυτό...

Μπορεί να μη δικαιούται, αλλά ποιος θα το κρίνει αυτό;
Και ποιος θα το αποτρέψει; Ποιος θα τον εμποδίσει;
Να διευκρινίσω οτι εξαιρώ τις περιπτώσεις όπου η θέληση για αυτοκτονία προέρχεται από την ίδια την ασθένεια.
Δυστυχώς δεν ξέρω αρκετά για τις ψυχικές ασθένειες, ώστε να μιλήσω για αυτό.
Ναι, αν κάποιος έχει κατάθλιψη, καλό είναι να προσπαθήσει να γιατρευτεί. Αν η αρρώστια είναι άσχετη με τη θέληση για ζωή, γιατί να την αναφέρουμε;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:46, 06-03-08:

Προσωπικά είμαι της άποψης, οτι από τη στιγμή που έστω και ένας από τους προαναφερθέντες, επιθυμεί να ζήσει, έστω κι αν καταβάλει προσπάθεια να πάρει μια ανάσα, μπορούν να το κάνουν όλοι.
Ξέρω οτι δεν έχουν όλοι τις ίδιες αντοχές και την ίδια δύναμη, αλλά ξέρω επίσης οτι μπορούν να την αντλήσουν. Είναι πραγματικά απίστευτο τι μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος, όταν έχει θέληση.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:49, 06-03-08:

Σωστό κι αυτό...

Δυστυχώς δεν ξέρω αρκετά για τις ψυχικές ασθένειες, ώστε να μιλήσω για αυτό.
Ναι, αν κάποιος έχει κατάθλιψη, καλό είναι να προσπαθήσει να γιατρευτεί. Αν η αρρώστια είναι άσχετη με τη θέληση για ζωή, γιατί να την αναφέρουμε;
Αυτές οι δύο απαντήσεις σου δεν είναι λίγο αντιφατικές;
Ποιος θα κρίνει, αν μια ασθένεια, θα έχει μοιραία κατάληξη ή όχι;
Θέλετε να ανατρέξουμε στην ιατρική βιβλιογραφία και να αναφέρουμε περιστατικά που "ξύπνησαν", έπειτα από βαθύ κώμα πολλών ετών;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:52, 06-03-08:

Μπερδεύτηκα, πού αντιφάσκω;

Εννοώ, κατ' αρχήν για τις ψυχικές ασθένειες:
Είτε επηρεάζουν τη θέληση ενός για ζωή, οπότε αποτελούν λάθος λόγο για αυτοκτονία, είτε δεν την επηρεάζουν, οπότε είναι εκτός θέματος.

Σχετικά με τις σωματικές ασθένειες:
Μακάρι μακάρι και πάλι μακάρι να υπάρχουν συνέχεια παραδείγματα ασθενών που ανέκαμψαν.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:56, 06-03-08:

Στην πρώτη απάντηση συμφωνείς οτι για κάποιον που φέρει βαρέως μια ασθένεια, είναι προτιμότερο να αυτοκτονήσει για να μην ταλαιπωρείται απο την ασθένειά του.
Στη δεύτερη απάντησή σου συμφωνείς, οτι θα πρέπει να προσπαθήσει να γιατρευτεί.
Είμαι σίγουρος οτι έχουμε μπερδευτεί, λιγάκι.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:00, 06-03-08:

Κατάλαβα, λάθος μου.
Απλά ήθελα να τονίσω ότι είναι ένα σωστό επιχείρημα το ότι κάποιοι άνθρωποι απλά δεν έχουν άλλη χαρά στη ζωή, μόνο πόνο, κάθε ανάσα τούς βασανίζει, και συνειδητοποιούν απόλυτα κάθε μέρα που περνάει, χωρίς να έχουν χαρεί τίποτα, έχοντας απλά υπάρξει.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:04, 06-03-08:

Κατάλαβα, λάθος μου.
Απλά ήθελα να τονίσω ότι είναι ένα σωστό επιχείρημα το ότι κάποιοι άνθρωποι απλά δεν έχουν άλλη χαρά στη ζωή, μόνο πόνο, κάθε ανάσα τούς βασανίζει, και συνειδητοποιούν απόλυτα κάθε μέρα που περνάει, χωρίς να έχουν χαρεί τίποτα, έχοντας απλά υπάρξει.
Ναι, αλλά είναι και κάποιοι που ζουν με την ελπίδα.
Εγώ αυτό ήθελα να τονίσω....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:08, 06-03-08:

Καλά κάνεις και το τονίζεις. Και μακάρι, ξαναλέω, να ακούγονται συνέχεια τέτοια ελπιδοφόρα μηνύματα...
Προσωπικά απορρίπτω την αυτοκτονία, με απογοητεύει, και αμφιβάλλω αν αξίζουν συγχώρεση όσοι τη διαπράττουν.
Ωστόσο πού και πού έχω συναντήσει περιπτώσεις, όπου έχω πει "Θε μου, από το να βρεθώ έτσι/εκεί, καλύτερα να πεθάνω. Τι σε κρατάει στη ζωή;"

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 20:32, 06-03-08:

λύτρωση
όχι δεν είμαι emo

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:58, 07-03-08:

Όλοι αυτοί άνθρωποι παλεύουν για να ζήσουν ακόμα και σε απάνθρωπες συνθήκες… τους θαυμάζω. Τολμάμε να μιλάμε εμείς?

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  106791-3.jpg
Εμφανίσεις:  49
Μέγεθος:  80,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  107077-1.jpg
Εμφανίσεις:  51
Μέγεθος:  48,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  95907-3.jpg
Εμφανίσεις:  52
Μέγεθος:  81,4 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  107073-3.jpg
Εμφανίσεις:  51
Μέγεθος:  41,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  111995-1.jpg
Εμφανίσεις:  55
Μέγεθος:  62,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  107079-2.jpg
Εμφανίσεις:  50
Μέγεθος:  50,0 KB  

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:04, 07-03-08:

Τι σχεση εχει ?
Αυτοι που τολμουν την αυτοκτονια, ειναι αρρωστοι ψυχικα...οχι εγω, εσυ και ο διπλα....

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:16, 07-03-08:

Ήταν μια απάντηση στην «λύτρωση».

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:40, 07-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Ήταν μια απάντηση στην «λύτρωση».
Δες και τη θάλασσα μέσα μου με πρωταγωνιστή το Javier Bardem. Μιλά για ευθανασία αλλά μόνο και μόνο όμως επειδή ο πρωταγωνιστής δε μπορεί να αυτοκτονήσει. Δες την επιχειρηματολογία του...

Το cinema μπορει να γίνει διδακτικό

Οι παραπάνω άνθρωποι ζουν σε συνθήκες εξαθλίωσης αλλά έτσι έχουν μάθει να ζουν και επιθυμούν να ζουν. Και είναι αξιοθαύμαστο. Αυτός όμως που δε μπορεί να ζει και δε θέλει να ζει;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:46, 07-03-08:

Είναι δειλός.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:04, 07-03-08:

Ίσως, αλλά είναι η απόφαση του. Και καλό θα είναι να είναι σεβαστή εφόσον δε βλάπτει κανένα.

Και δεν επικροτώ την αυτοκτονία γενικά αλλά σε συγκεκριμένες ιδιαίτερες περιπτώσεις

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:11, 07-03-08:

Ίσως, αλλά είναι η απόφαση του. Και καλό θα είναι να είναι σεβαστή εφόσον δε βλάπτει κανένα.
Να είναι σεβαστή γιατί δεν βλάπτει κανέναν;
Δηλαδή να κάποιος φίλος σου σου ανακοίνωνε κάτι τέτοιο, θα σεβόσουν την απόφασή του, επειδή δεν σε ενοχλεί;
Αν ήταν συγγενείς σου;
Αν ήταν ασθενής μου, θα πρέπει να κάνω το ίδιο;

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:41, 07-03-08:

Να είναι σεβαστή γιατί δεν βλάπτει κανέναν;
Δηλαδή να κάποιος φίλος σου σου ανακοίνωνε κάτι τέτοιο, θα σεβόσουν την απόφασή του, επειδή δεν σε ενοχλεί;
Αν ήταν συγγενείς σου;
Αν ήταν ασθενής μου, θα πρέπει να κάνω το ίδιο;
Δεν έχει σημασία αν μου ήταν γνωστός ή άγνωστος. Θα ήταν παράλογο και ηλίθιο να έχω μια άποψη για τους φίλους μου και μια άλλη για τους ξένους. Αν ένας φίλος μου είχε πάθει κάτι το οποίο θα του στερούσε τη χαρά του να υπάρχει τότε εγώ τι πρέπει να κάνω;

Μα φυσικά και θα του μιλούσα και θα προσπαθούσα να το κρατήσω στη ζωή. Με πολύ πειστικό τρόπο κιόλας. Όπως θα έκανα με οποιονδήποτε. Όμως αν με σώας τας φρένας αποφάσιζε ότι θέλει να αυτοκτονήσει δε μπορώ να τον κατακρίνω ούτε να τον εμποδίσω με τη βία. Θα το έκανα μια, δύο τρεις φορές. Αλλά αν κάποιος προσπαθήσει να αυτοκτονήσει αποτύχει και ξαναπροσπαθήσει σημαίνει ότι κάτι δε πάει καλά. Σπάνια, κάποιος υγιής στο μυαλό άνθρωπος ξαναπροσπαθεί. Ένας άνθρωπος στο τελευταίο στάδιο μιας αρρώστιας αν έχει την ευκαιρία να γλιτώσει από το πόνο τότε γιατί να μη το κάνει

Όσο για τους ασθενείς σου δε γνωρίζω τη δουλειά κάνεις αλλά αν είχε ψυχικά προβλήματα φυσικά και έπρεπε να τον βοηθήσεις και να τον παρεμποδίσεις με φυσική βία. Δε μιλάμε όμως για τέτοιες περιπτώσεις.

Η αυτοκτονία δε γίνεται πάντα εν βρασμώ ψυχής. Αν εννοείς αυτές και εγώ πιστεύω ότι ειναι κατακριτέες... Ένας απογοητευμένος ερωτικά στα 19 του δε νομίζω ότι θα αυτοκτονούσε στα 21 του.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους