Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:48, 07-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Σπάνια, κάποιος υγιής στο μυαλό άνθρωπος ξαναπροσπαθεί.
Αχχ,και να ήξερες πόσο λάθος κάνεις....

Όσο για τους ασθενείς σου δε γνωρίζω τη δουλειά κάνεις αλλά αν είχε ψυχικά προβλήματα φυσικά και έπρεπε να τον βοηθήσεις και να τον παρεμποδίσεις με φυσική βία. Δε μιλάμε όμως για τέτοιες περιπτώσεις.

Η αυτοκτονία δε γίνεται πάντα εν βρασμώ ψυχής.
Οχι, δεν μιλάμε για ψυχικά νοσήματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 21:07, 07-03-08:

Νόμιζα ότι το topic ήταν "Η γνώμη σας για την αυτοκτονία" και όχι "Η επίθεσή σας στην αυτοκτονία".

Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες,αλλά τις λίγες που άντεξα δεν μπορώ να τις καταλάβω.Βλέπω όμως κάπου φωτογραφίες εξαθλίωσης από τριτοκοσμικές χώρες,όμως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δείχνουμε συμπόνια μόνο σε αυτούς.Απορρίπτετε λοιπόν αυτούς τους ανθρώπους που δεν πεινάει το στομάχι τους...Ξεχνάτε τους άλλους όμως.Ξεχνάτε αυτούς που μπορεί να "πεινάει" η ψυχή τους.Ξεχνάτε ότι μπορεί να "διψάνε" για αγάπη και να μην την βρίσκουν πουθενά.Ξεχνάτε ότι μπορεί να "παρακαλούν" για μια θέση στην κοινωνία.Την σκληρή κοινωνία που αποτελείται από εσάς.

Είναι κρίμα που γίνεται τέτοια επίθεση με υποτιμιτικούς χαρακτηρισμούς.Και το φέρνω προσωπικά γιατί είμαι και εγώ άνθρωπος που φλερτάρει καθημερινά με την αυτοκτονία.Γιατί να δεχόμαστε τέτοιες προσβολές από τη στιγμή που δεν μας γνωρίζουν;Που ξέρεις άγνωστε άνθρωπε τι έχω περάσει και τι περνάω στη ζωή μου;

Μπράβο σας.Για μία ακόμα φορά φέρεστε ρατσιστικά σε ένα θέμα για το οποίο δεν έχει κάνει καμπάνια καμία φιλανθρωπική οργάνωση!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:46, 08-03-08:

Diotima γιατί νιώθεις έτσι;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:11, 08-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Νόμιζα ότι το topic ήταν "Η γνώμη σας για την αυτοκτονία" και όχι "Η επίθεσή σας στην αυτοκτονία".

Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες,αλλά τις λίγες που άντεξα δεν μπορώ να τις καταλάβω.Βλέπω όμως κάπου φωτογραφίες εξαθλίωσης από τριτοκοσμικές χώρες,όμως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δείχνουμε συμπόνια μόνο σε αυτούς.Απορρίπτετε λοιπόν αυτούς τους ανθρώπους που δεν πεινάει το στομάχι τους...Ξεχνάτε τους άλλους όμως.Ξεχνάτε αυτούς που μπορεί να "πεινάει" η ψυχή τους.Ξεχνάτε ότι μπορεί να "διψάνε" για αγάπη και να μην την βρίσκουν πουθενά.Ξεχνάτε ότι μπορεί να "παρακαλούν" για μια θέση στην κοινωνία.Την σκληρή κοινωνία που αποτελείται από εσάς.

Είναι κρίμα που γίνεται τέτοια επίθεση με υποτιμιτικούς χαρακτηρισμούς.Και το φέρνω προσωπικά γιατί είμαι και εγώ άνθρωπος που φλερτάρει καθημερινά με την αυτοκτονία.Γιατί να δεχόμαστε τέτοιες προσβολές από τη στιγμή που δεν μας γνωρίζουν;Που ξέρεις άγνωστε άνθρωπε τι έχω περάσει και τι περνάω στη ζωή μου;

Μπράβο σας.Για μία ακόμα φορά φέρεστε ρατσιστικά σε ένα θέμα για το οποίο δεν έχει κάνει καμπάνια καμία φιλανθρωπική οργάνωση!
Επίθεση;
Ρατσισμός;
Από πότε κάθε γνώμη που διαφωνεί με κάποια άλλη, είναι επιθετική και ρατσιστική;
Μπορεί να μη γνωρίζω εσένα προσωπικά, όμως για όσα περιστατικά αναφέρομαι, γνωρίζω 100%.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:37, 08-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Επίθεση;
Ρατσισμός;
Από πότε κάθε γνώμη που διαφωνεί με κάποια άλλη, είναι επιθετική και ρατσιστική;
Μπορεί να μη γνωρίζω εσένα προσωπικά, όμως για όσα περιστατικά αναφέρομαι, γνωρίζω 100%.
Δεν έκανες ρατσιστικές επιθέσεις αλλά είσαι λίγο αρνητικά διακείμενος. Αποψή σου αλλά και εγώ τη βρίσκω προσωπικά λίγο σκληρή.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:55, 08-03-08:

Δεν έκανες ρατσιστικές επιθέσεις αλλά είσαι λίγο αρνητικά διακείμενος. Αποψή σου αλλά και εγώ τη βρίσκω προσωπικά λίγο σκληρή.
Η αρνητική θέση, απέχει πολύ από την ρατσιστική επίθεση. Δεν έχει καμία σχέση για την ακρίβεια, αν θέλουμε να ξέρουμε τι λέμε.
Ναι, είμαι λίγο σκληρός, όμως η ζωή είναι σκληρή από μόνη της, και αν θέλεις, προτιμώ να είμαι σκληρός και να προσπερνώ κάθε δυσκολία, παρά να την αφήνω να με καταβάλει.
Είναι και θέμα εγωισμού.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:04, 08-03-08:

Η αρνητική θέση, απέχει πολύ από την ρατσιστική επίθεση. Δεν έχει καμία σχέση για την ακρίβεια, αν θέλουμε να ξέρουμε τι λέμε.
Ναι, είμαι λίγο σκληρός, όμως η ζωή είναι σκληρή από μόνη της, και αν θέλεις, προτιμώ να είμαι σκληρός και να προσπερνώ κάθε δυσκολία, παρά να την αφήνω να με καταβάλει.
Είναι και θέμα εγωισμού.

Ναι και εγώ συμφωνώ να είσαι δυνατός αλλά καλό θα ήταν να μην είσαι και απόλυτα σκληρός με τους ανθρώπους. Αδυναμίες έχουν όλοι.

Βγήκαμε πολύ off topic...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:07, 08-03-08:

Οχι δεν έχουμε βγει, καθόλου.
Σχετικά με το θέμα μας είναι όλα αυτά.
Οι αδυναμίες υπάρχουν για να ξεπερνιούνται.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 19:10, 08-03-08:

Ναι και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να ξεπερνάμε τις αδυναμίες μας,αλλά δε γίνεται να απορρίπτουμε τους ανθρώπους που δεν τα καταφέρνουν!Όλοι μας έχουμε αγαπήσει τη ζωή και κατ'επέκταση κάποιοι από εμάς συνεχίζουν,κάποιοι όχι.Γίνετε πιο διαλλακτικοί...

Παράθεση

neraidoula (Πεγκυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη neraidoula
H Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H neraidoula έγραψε στις 20:22, 08-03-08:

δεν ειναι θαρρος ειναι μέγιστη μορφή δειλίας. Τέλος

Όλοι βρήκαμε την αυτοκτονία ότι είναι θάρραος, όχι δεν είναι. Δεν μπορώ τους ανθρώπους και κάτι γυναίκες να κλαίγονται που οι άντρες δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα. Να βάλλουν τον κ%Ρ^$ τους κάτω και να ανταπεξέλθουν στις όποιες δυσκολίες της ζωής με θάρρος.

Η Ζωή είναι σκληρή, μπορείς να την αντέξεις? Αυτό είναι το μότο μου. πέρασα πολλά και επειδή αξίζω πολλά δεν αφήνω κανέναν μα κανέναν πότε να με κάνει να στενοχωριέμαι για το τίποτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-03-08 στις 22:10. Αιτία: Merge + Κεφαλαία
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 07:48, 09-03-08:

Βασικά απλά τέλος.Οι κάθετοι άνθρωποι δεν είναι για συζητήσεις.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:44, 09-03-08:

Mα, βρε diotima, δεν είσαι κι εσύ εναλλακτική για συζήτηση. Σε ρώτησα πχ εγώ γιατί νιώθεις έτσι.
Ακούγεσαι ιδιαίτερα απαισιόδοξη και τα παραδείγματα θάρρους του Πειρατή δε σε επηρέασαν.
Γιατί βλέπεις την αυτοκτονία σα λύτρωση;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:27, 09-03-08:

Ναι και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να ξεπερνάμε τις αδυναμίες μας,αλλά δε γίνεται να απορρίπτουμε τους ανθρώπους που δεν τα καταφέρνουν!Όλοι μας έχουμε αγαπήσει τη ζωή και κατ'επέκταση κάποιοι από εμάς συνεχίζουν,κάποιοι όχι.Γίνετε πιο διαλλακτικοί...
Δεν τους απορρίπτουμε εμείς.
Μόνοι τους αυτοαπορρίπτονται.
Αυτοί, από μόνοι τους επιλέγουν να μη συμμετέχουν στο παιχνίδι της ζωής.
Αν αυτή είναι η επιλογή τους, γιατί θα πρέπει να τους επιβραβεύσουμε κιόλας;
Ο,τι δεν μπορείς να καταφέρεις, θα το καταφέρεις αν προσπαθήσεις λίγο περισσότερο.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 12:56, 09-03-08:

Πειρατή, εύχομαι να μη σου συμβεί ποτέ κάτι κακό.
Σημαντικά κακό.

Κόβω το κεφάλι μου ότι δε θα μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις,

γιατί θέλει χρόνο να προσγειωθείς από τα σύννεφα.

Στο θέμα, η αυτοκτονία δε μου αρέσει, για το βασικό λόγο ότι μετά πεθαίνεις. Και μετά δεν έχεις δεύτερη ευκαιρία ούτε δεύτερη μέρα. Δε σου δίνεται ο χρόνος ούτε καν να ξαναμελαγχολήσεις, πόσο μάλλον να χαρείς.

Αλλά, αν μη τι άλλο, σέβομαι τους ανθρώπους και τις αποφάσεις τους. Αυτούς που ο πόνος της ψυχής τους κάποια στιγμή γίνεται μεγαλύτερος από την επιθυμία να δουν ένα ακόμη ξημέρωμα. Και σίγουρα πονάνε πολύ.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:09, 09-03-08:

Κόψε το κεφάλι σου... (πλάκα κάνω)
Για να λέω όσα λέω, σημαίνει οτι μου έχουν συμβεί πολλά, μα πραγματικά πολλά, και απανωτά, καταστάσεις που παρόμοιες κατέβαλλαν κάποιους.
Κατάφερα όμως να αντεπεξέλθω, γιατί πολύ απλά το πάλεψα.
Ζωή είναι να πέφτεις 7 φορές και να σηκώνεσαι 8.
Κι εγώ έχω πέσει περισσότερες, και έχω σηκωθεί ακόμα πιο πολλές.

Επίσης, όπως προείπα, αδυνατώ να καταλάβω αυτό το "σέβομαι τις αποφάσεις τους"
Δηλαδή, αν κάποιος γνωστός σου, σου πει κάτι ανάλογο, εσύ θα του πεις "σέβομαι την απόφασή σου";
Πίστεψέ με, έχω δει ανθρώπους να πονάνε όσο δεν μπορείς να φανταστείς.
Και ήθελαν αν αυτοκτονήσουν.

Βρήκαν όμως το κουράγιο και τη δύναμη και συνέχισαν.
Αν μπορούν αυτοί, μπορούν όλοι.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 13:13, 09-03-08:

Πες ότι θες.

Η τελευταία σου φράση με βρίσκει εντελώς αντίθετη.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:38, 09-03-08:

Κι όμως.
Αν ήξερες τι παράδειγμα αποτελούν αυτοί που μπόρεσαν, για αυτούς που νομίζουν οτι δεν μπορούν, θα άλλαζες γνώμη.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:49, 09-03-08:

Δεν ξέρω αν τελικά η αυτοκτονία είναι δειλία, απλά ξέρω ότι αν κάποτε αποφάσιζα να το κάνω δεν θα με ενδιέφερε αν τελικά είναι.

Βλέπω ταινίες όπως το Mar adentro (2004/I) και λέω ότι στη θέση του πρωταγωνιστή, θα το ήθελα και εγώ. Έπειτα βλέπω ταινίες όπως το He Was a Quiet Man (2007) και σκέφτομαι ότι ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι όλα απόλυτα.

Γενικότερα δεν θα ήθελα να είμαι απόλυτος σε αυτό το ζήτημα. Δεν θεωρώ ότι ένας υγιής άνθρωπος είναι σωστό να flirtάρει με την αυτοκτονία, αλλά ίσως έχει τους λόγους του. Ίσως δεν έχει εκτιμήσει πραγματικά τη ζωή, ίσως όμως και η απόγνωση του να έχει ξεπεράσει αυτήν την εκτίμηση.

Εγώ θα ήθελα να μου πείτε αν θα βοηθούσατε ποτέ κάποιον να αυτοκτονήσει σε κάποιες περιπτώσεις(κάτι που θίγουν και οι δύο ταινίες που ανέφερα πιο πάνω).

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:52, 09-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Εγώ θα ήθελα να μου πείτε αν θα βοηθούσατε ποτέ κάποιον να αυτοκτονήσει σε κάποιες περιπτώσεις(κάτι που θίγουν και οι δύο ταινίες που ανέφερα πιο πάνω).
Νομίζω πως είναι περιττό να πω οτι δεν θα το έκανα σε καμία περίπτωση.

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 13:57, 09-03-08:

Σε καμία περίπτωση πραγματικά. Είναι κάτι μη αναστρέψιμο. Ο άλλος μπορεί τη στιγμή που σου το ζητάει να είναι συναισθηματικά φορτισμένος. Αναλαμβάνεις ποτέ τέτοια ευθύνη; Μπορείς μετά να ζήσεις με τις τύψεις ότι αντί να προσπαθήσεις να αποτρέψεις κάποιον να αφαιρέσει τη ζωή του εσύ τον βοήθησες κιόλας; Και το λέω αυτό έχοντας υπόψη ακόμα και τις περιπτώσεις ευθανασίας. Δηλαδή όταν για κάποιο λόγο ο άλλος είναι καθηλωμένος στο κρεβάτι ανίκανος να κουνήσει οποιοδήποτε μέλος του σώματός του και σου ζητάει να τον βοηθήσεις να αυτοκτονήσει. Ακόμα και τότε δε θα το έκανα. Δε δέχομαι δικαιολογίες του τύπου "Δεν μπορούσα να τον βλέπω να βασανίζεται"

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 14:04, 09-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fielda
Δε δέχομαι δικαιολογίες του τύπου "Δεν μπορούσα να τον βλέπω να βασανίζεται"
Τότε ποια δέχεσαι?

Ντοινκ ρε παιδιά, κουλ, σε κανέναν δεν αρέσει η ιδέα, πονάει, είναι δύσκολη, αλλά όχι άλλη αυστηρότητα.

ούτε κι εγώ θα βοηθούσα, αλλά απλά και μόνο για το λόγο ότι είμαι μεγάλος φλώρος

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 14:14, 09-03-08:

Η αυτοκτονία έχει καταντήσει ένα ουτοπικό αντικείμενο…σήμερα πλέον…Αποτελεί την πιο εύκολη λύση του υλοποιήτη ώστε να ξεφύγει από τα πράγματα - τις κατάστασης που τον βασανίζουν…κάποιες από αυτές εντάσσονται σε ψυχολογικούς παράγοντες και άλλες σε παράγονται που η ίδια η κοινωνία δημιουργεί…θεολογικά η αυτοκτονία είναι πράγμα ικανό να σε στείλει στην κόλαση…πόσοι άνθρωποι αυτοκτόνησαν? Διάσημοι και όχι πλούσιοι και φτωχοί με ψυχολογικά και όχι…Σε οποία διποτε περίπτωση και για οποιους λόγους συμβεί δεν θα πάψει να αποτελεί μια κατακριτέα πράξη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 14:20, 09-03-08:

Καμία απολύτως δε δέχομαι. Δεν υπάρχει δικαιολογία για κάτι τέτοιο!!! Εσύ δηλαδή δε θα βοηθούσες επειδή φοβάσαι; Κατά τα άλλα το θεωρείς σωστό; Συγγνώμη αλλά διαφωνώ πλήρως...

Προτιμώ να είμαι αυστηρή και να βοηθήσω κάποιον να δει τη ζωή με άλλο μάτι παρά να είμαι ελαστική και να είμαι ηθικός αυτουργός σε κάτι τόσο αποτρόπαιο. Ποια είμαι εγώ που θα αποφασίσει ότι κάποιος δεν πρέπει να ζει; Δε μιλάμε για αυτοκτονία τότε αλλά για δολοφονία.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:27, 09-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Τότε ποια δέχεσαι?

Ντοινκ ρε παιδιά, κουλ, σε κανέναν δεν αρέσει η ιδέα, πονάει, είναι δύσκολη, αλλά όχι άλλη αυστηρότητα.

ούτε κι εγώ θα βοηθούσα, αλλά απλά και μόνο για το λόγο ότι είμαι μεγάλος φλώρος
Πες μας πρώτα εσύ, με ποια δικαιολογία θα έκανες αποδεκτό ένα παρόμοιο αίτημα, ενός δικού σου ανθρώπου, συγγενή ή φίλου;

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 16:09, 09-03-08:

Η μοναδική δικαιολογία στη συναίνεση είναι ο σεβασμός.Και εννοείται πως αν αγαπάς τον άλλο δεν θα θες να τον αφήσεις να κάνει αυτό που κάνει,αλλά και εσύ προτιμάς να έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που πεθαίνει καθημερινά,έναν ζωντανό-νεκρό;
Αυτό δεν είναι λίγο εγωιστικό;

Δηλαδή ρε γα%$^$%^το πως συμβουλεύετε έναν εργαζόμενο να παραιτηθεί από την δουλειά του όταν δεν πάει άλλο;Πως παραιτείστε από μια σχέση;Γιατί μόνο τότε εγκρίνουμε μια παραίτηση;
Αυτό είναι η αυτοκτονία..Να λες στη ζωή παραιτούμαι πριν σε σχολάσει αυτή.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:18, 09-03-08:

Η μοναδική δικαιολογία στη συναίνεση είναι ο σεβασμός.Και εννοείται πως αν αγαπάς τον άλλο δεν θα θες να τον αφήσεις να κάνει αυτό που κάνει,αλλά και εσύ προτιμάς να έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που πεθαίνει καθημερινά,έναν ζωντανό-νεκρό;

Δηλαδή ρε γα%$^$%^το πως συμβουλεύετε έναν εργαζόμενο να παραιτηθεί από την δουλειά του όταν δεν πάει άλλο;Πως παραιτείστε από μια σχέση;Γιατί μόνο τότε εγκρίνουμε μια παραίτηση;
Καλά τι συγκρίνεις τώρα;
Αν κάποιος παραιτηθεί απο μια σχέση ή μια δουλειά, έχει πάρα πολλές πιθανότητες να βρει μια άλλη. Και μάλιστα καλύτερη.
Κανείς δεν θέλει να βλέπει έναν άνθρωπο δίπλα του όπως τον περιγράφεις.
Αλλά δεν είναι λύση αυτό που προτείνεις.
Επίσης, πάλι δεν απάντησες στην ερώτησή μου....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 16:20, 09-03-08:

Δηλαδή: Ο αετός πεθαίνει στον αέρα, ελεύθερος και δυνατός;;;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:22, 09-03-08:

Καλά τι συγκρίνεις τώρα;
Αν κάποιος παραιτηθεί απο μια σχέση ή μια δουλειά, έχει πάρα πολλές πιθανότητες να βρει μια άλλη. Και μάλιστα καλύτερη.
Κανείς δεν θέλει να βλέπει έναν άνθρωπο δίπλα του όπως τον περιγράφεις.
Αλλά δεν είναι λύση αυτό που προτείνεις.
Επίσης, πάλι δεν απάντησες στην ερώτησή μου....
Φίλε deadhead_pirate από ότι κατάλαβα διαφωνείς σε οποιαδήποτε προσπάθεια του ανθρώπου στην αυτοκτονία. Για οποιοδήποτε λόγο. Σωστά;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:23, 09-03-08:

Το έχω αναφέρει και παραπάνω.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 16:27, 09-03-08:

Ε τότε τι μιλάω.Από τη μία μπαίνει από την άλλη βγαίνει.ουφ.Deja vu η κατάσταση.Άλλος ένας κάθετος,άλλο ένα χ.Παμ' παρακάτω.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 16:36, 09-03-08:

Ε τότε τι μιλάω.Από τη μία μπαίνει από την άλλη βγαίνει.ουφ.Deja vu η κατάσταση.Άλλος ένας κάθετος,άλλο ένα χ.Παμ' παρακάτω.
Παρακάτω, λέει, πως τα χρώματα του ονείρου έχουν αξία και όχι τα ονειρικά χρώματα... και αυτό ένας αυτόχειρας, ποτέ δεν θα το αγγίξει σαν αίσθηση, αν δεν μετανιώσει, τουλάχιστον πριν τη συνειδητή επαλήθευση της πρόσκαιρης "ανοησίας' του!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 16:40, 09-03-08:

Αγαπητέ κατακριτή,αν αγαπάς τόόόόσο πολύ τη ζωή,ξεκόλλα από το Pc,βγες έξω-Κυριακή είναι- και ζήσε.Και άσε την αυτοκτονία για κάποιον που βλέπει μόνο ασπρόμαυρες ταινίες.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:43, 09-03-08:

Θα το εκλάβω σα ναι...

Οπότε θεωρείς ότι ένας άνθρωπος πρέπει να ζήσει οπωσδήποτε και αν επιχειρήσει την αυτοκτονία είναι αδύναμος (και ίσως και ανόητος). Η άποψη σου είναι ότι ένας άνθρωπος του οποίου η ζωή ήταν να απολαμβάνει τη ζωή και να χαίρεται κάθε στιγμή της όπως ο πρωταγωνιστής στη ταινία "Η θάλασσα μέσα μου" που αναφέρθηκε παραπάνω δε πρέπει να αυτοκτονήσει αν το χάσει αυτό. Το ίδιο και ένας άνθρωπος στη πραγματικότητα του οποίου η ίδια η ύπαρξη αποτελεί ένα καθημερινό μαρτύριο (ένας καρκινοπαθής στα τέλος της αρρώστιας).

Ουσιαστικά, αρνείσαι την ιδιαιτερότητα των καταστάσεων και υποστηρίζεις ότι είναι κατακριτέοι οι παραπάνω λόγοι όπως ας πούμε και το φλερτ της αυτοκτονίας της diotima το οποίο απλώς η ίδια έχει υπερεκτιμήσει κατα πάσα πιθανότητα (κοπέλα μου όλοι έχουμε τάσεις αυτοκτονίας δεν είσαι η μόνη και αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό λόγο ξεκόλλα γιατί μέσα στη πλάκα μπορεί και να το κάνεις, μη το πολυσκέφτεσαι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο).

Από αυτά βλέπω ότι κυριαρχεί η ιδέα μέσα από διάφορα post αρκετών η έντονη απαξίωση στην αυτοκτονία γενικά χωρίς κατανόηση. Μου θυμίζει τη τιμωρία στο μεσαίωνα όπου αν μια αυτοκτονία αποτύγχανε τότε οι αρχές κρέμαγαν τον παρολίγο αυτόχειρα. Και βλέπω ότι περιγράφεται η ζωή σαν υποχρέωση. Ε δεν είναι! Ίσως να με θεωρείς ηδονιστή αλλά αν κάτι σε χαλάει υπερβολικά σε σημείο να υποφέρεις κόψτο.

Η ζωή είναι δικαίωμα...

Φιλικά και χωρίς διάθεση να προσβάλλω κάποιον

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:44, 09-03-08:

ξεκόλλα από το Pc,βγες έξω-Κυριακή είναι- και ζήσε.
Παω για καφέ θα διαβάσω τις απαντήσεις αργότερα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:58, 09-03-08:

Αγαπητέ κατακριτή,αν αγαπάς τόόόόσο πολύ τη ζωή,ξεκόλλα από το Pc,βγες έξω-Κυριακή είναι- και ζήσε.Και άσε την αυτοκτονία για κάποιον που βλέπει μόνο ασπρόμαυρες ταινίες.
Επρεπε να ήσουν εδώ τώρα να δεις τι γίνεται σπίτι.
18 άτομα, έχουμε στήσει ένα πάρτυ από τις 11 το πρωί, τρώμε πίνουμε χορεύουμε τραγουδάμε....
Ασε τα ασπρόμαυρα μελό και ζήσε.....

Θα το εκλάβω σα ναι...

Οπότε θεωρείς ότι ένας άνθρωπος πρέπει να ζήσει οπωσδήποτε και αν επιχειρήσει την αυτοκτονία είναι αδύναμος (και ίσως και ανόητος). Η άποψη σου είναι ότι ένας άνθρωπος του οποίου η ζωή ήταν να απολαμβάνει τη ζωή και να χαίρεται κάθε στιγμή της όπως ο πρωταγωνιστής στη ταινία "Η θάλασσα μέσα μου" που αναφέρθηκε παραπάνω δε πρέπει να αυτοκτονήσει αν το χάσει αυτό. Το ίδιο και ένας άνθρωπος στη πραγματικότητα του οποίου η ίδια η ύπαρξη αποτελεί ένα καθημερινό μαρτύριο (ένας καρκινοπαθής στα τέλος της αρρώστιας).

Ουσιαστικά, αρνείσαι την ιδιαιτερότητα των καταστάσεων και υποστηρίζεις ότι είναι κατακριτέοι οι παραπάνω λόγοι όπως ας πούμε και το φλερτ της αυτοκτονίας της diotima το οποίο απλώς η ίδια έχει υπερεκτιμήσει κατα πάσα πιθανότητα (κοπέλα μου όλοι έχουμε τάσεις αυτοκτονίας δεν είσαι η μόνη και αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό λόγο ξεκόλλα γιατί μέσα στη πλάκα μπορεί και να το κάνεις, μη το πολυσκέφτεσαι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο).

Από αυτά βλέπω ότι κυριαρχεί η ιδέα μέσα από διάφορα post αρκετών η έντονη απαξίωση στην αυτοκτονία γενικά χωρίς κατανόηση. Μου θυμίζει τη τιμωρία στο μεσαίωνα όπου αν μια αυτοκτονία αποτύγχανε τότε οι αρχές κρέμαγαν τον παρολίγο αυτόχειρα. Και βλέπω ότι περιγράφεται η ζωή σαν υποχρέωση. Ε δεν είναι! Ίσως να με θεωρείς ηδονιστή αλλά αν κάτι σε χαλάει υπερβολικά σε σημείο να υποφέρεις κόψτο.

Η ζωή είναι δικαίωμα...

Φιλικά και χωρίς διάθεση να προσβάλλω κάποιον
Τίποτα από όλα τα παραπάνω δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Αυτά είναι δικά σου λόγια και όχι δικά μου.
Εγώ απλά λέω, και ξαναλέω μάλλον, οτι μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα, αρκεί να προσπαθήσουμε λιγάκι παραπάνω.
Αλίμονο, αν η ζωή ήταν υποχρέωση και αλίμονο σε όσους την αντιμετωπίσουν έτσι.
Η ζωή είναι ένα θείο δώρο, και δεν θα ήμουν καθόλου αρνητικός ως προς την αυτοκτονία, αν ήμουν τόσο βέβαιος οτι θα είχα κι άλλα τέτοια δώρα.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 16:59, 09-03-08:

Μελό;;;;;αχαχαχαχααχ εγώ μελό;;τσκ..συμμαζέψου.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:37, 09-03-08:

Τίποτα από όλα τα παραπάνω δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Αυτά είναι δικά σου λόγια και όχι δικά μου.
Εγώ απλά λέω, και ξαναλέω μάλλον, οτι μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα, αρκεί να προσπαθήσουμε λιγάκι παραπάνω.
Αλίμονο, αν η ζωή ήταν υποχρέωση και αλίμονο σε όσους την αντιμετωπίσουν έτσι.
Η ζωή είναι ένα θείο δώρο, και δεν θα ήμουν καθόλου αρνητικός ως προς την αυτοκτονία, αν ήμουν τόσο βέβαιος οτι θα είχα κι άλλα τέτοια δώρα.

Με συγχωρείς αλλά αυτά μου έδωσες να καταλάβω. Αν δεν ισχύουν χαίρομαι... Αλλά σε τι ακριβώς πέφτω έξω;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:55, 09-03-08:

Σύγκρινε, αυτά που είπες και αυτό που είπα εγώ μετά, και θα βρεις τις διαφορές.

Παράθεση

esperanza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη esperanza
H esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H esperanza έγραψε στις 21:41, 10-03-08:

ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ = ΔΕΙΛΙΑ Πρέπει να βρίσκουμε ΠΑΝΤΑ τη δύναμη και να αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες της ζωής. ΄Οσο υπάρχει η λογική στον άνθρωπο υπάρχει και η δύναμη αυτή μέσα του να αντέξει το οτιδήποτε. Λίγο αισιοδοξία δε βλάπτει. Ποτέ δε ξέρεις τι σου ξημερώνει το αύριο. Αν λοιπόν καταφέρεις να ξεπεράσεις το σήμερα θα ζήσεις να το δεις. ΑΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ, ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΜΕ.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:22, 11-03-08:

Βρήκαν όμως το κουράγιο και τη δύναμη και συνέχισαν.
Εμενα και αν βρισκει αντιθετη...δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι....

Παράθεση

Louard

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louard
H Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Louard έγραψε στις 10:21, 11-03-08:

ο,τι μα ο,τι και αν σου έχει συμβεί στη ζωή μπορείς να το αλλάξεις, ή να το δεις αλλιώς...
να βρεις την δύναμη μέσα σου και στο τέλος της ζωής σου να πεις αυτό το γνώστό "ΖΩΗ ΣΕ ΝΙΚΗΣΑ"

όσο παράλογο και να ακούγεται , οτι και αν γίνεται στη ζωή μας για καλό γίνεται...
ναι θέλει χρόνο να πέσεις απο τα σύννεφα ή απλά πέφτεις με την μια... θέλει ακόμα περισσότερο για να ανέβεις ξανά... ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια... αλλά αν το πιστέψεις μέσα σου θα ανέβεις... και θα ξαναπέσεις και θα ξανανέβεις... έτσι είναι... η θέα όμως απο εκεί ψηλά είναι πολύ όμορφη και αξίζει κάθε φορά να προσπαθεις για να την δεις...

ίσως αν ο καθένας μας έψαχνε την ομορφιά που κρύβει μέσα του, τελικά να καταφέρναμε να κάνουμε και αυτό τον κόσμο ακόμα πιο όμορφο και την ίδια μας την ζωή...
ουσιαστικά η αυτοκτονία είναι η δύσκολη απόφαση μιας εύκολης λύσης...

έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε τα πάντα στη ζωή μας... πως θα ζήσουμε , τι θα κάνουμε... τον θάνατο ας τον αφήσουμε να είναι επιλογή κάποιου άλλου...
υπάρχει πάντα κάτι πολύ χειρότερο απο εμάς για να παραδειγματιστούμε και πάντα κάτι καλύτερο.. επίλογη μας είναι πως θα δούμε την ζωή..
ακόμα και σε πολύ άσχημες καταστάσεις, όπως άνθρώπων που επέζησαν απο δυστυχήματα και έμειναν παράλυτοι απο τον λαιμό και κάτω ας πούμε, επέζησαν όμως... και αυτό είναι κάτι... επέζησαν... για κάποιο λόγο,
δεν είναι ζωή αυτό που ζουν, σαφώς... αλλά όσο μέσα τους η καρδιά τους χτυπάει γιατί επέλεξε να χτυπάει είναι ζωντανοί... και πρέπει να ζήσουν...
σκληρό και απάνθρωπο ίσως... ίσως επέζησαν για να γίνουν παράδειγμα στους άλλους... δεν ξέρω γιατί ,
Υπάρχει ομορφιά γύρω μας και πανω απο όλα μέσα μας..
ας την ζήσουμε την "παλιο"ζωή μας!!! και ας την χαρούμε... και ας μην μιλάμε εκ του ασφαλούς εμείς οι όρθιοι ακόμα... εμεις που μπορούμε να παίξουμε μαζί της με κάθε τρόπο... και που πάντα μα πάντα θα έχουμε την δυνατότητα να χαμογελάσουμε μια μέρα...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:53, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Louard
ο,τι μα ο,τι και αν σου έχει συμβεί στη ζωή μπορείς να το αλλάξεις, ή να το δεις αλλιώς...
να βρεις την δύναμη μέσα σου και στο τέλος της ζωής σου να πεις αυτό το γνώστό "ΖΩΗ ΣΕ ΝΙΚΗΣΑ"
Καταρχήν θα ήθελα όταν φτάσω στο τέλος της ζωής μου, να λέω "ζωή ευχαριστώ για τα υπέροχα που μου χάρισες". Το "σε νίκησα" δείχνει ότι τόσο καιρό προσπαθούσες ανταγωνιστικά να νικήσεις έναν αντίπαλο που δεν υπάρχει.
Επίσης, δεν αλλάζουν ούτε μπορείς να δεις αλλιώς τα πάντα στην ζωή, ie ο θάνατος κάποιου αγαπημένου προσώπου...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:05, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εμενα και αν βρισκει αντιθετη...δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι....
Οχι, όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι.
Οπως έχω ξαναπεί όμως και παραπάνω, ξέρεις τι υπέροχο που είναι να βλέπεις ανθρώπους που πίστευαν οτι δεν μπορούν να καταφέρουν κάτι, να προσπαθούν και τελικά να το καταφέρνουν;
Η ικανοποίηση στο πρόσωπό τους, είναι η καλύτερη ανταμοιβή.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:17, 11-03-08:

Οχι, όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι.
Οπως έχω ξαναπεί όμως και παραπάνω, ξέρεις τι υπέροχο που είναι να βλέπεις ανθρώπους που πίστευαν οτι δεν μπορούν να καταφέρουν κάτι, να προσπαθούν και τελικά να το καταφέρνουν;
Η ικανοποίηση στο πρόσωπό τους, είναι η καλύτερη ανταμοιβή.
Δε διαφωνω με αυτο...απεναντιας...
Απλα μπορω να καταλαβω την αδυναμια αυτου που επελεξε την αυτοκτονια, χωρις να τον δικαιολογω..
Τελος παντων ειναι ενα πολυ ευαισθητο θεμα, το οποιο σχολιαζουμε εδω μεσα και εχω λιγο φρικαρει με τις δηλωσεις "φλερταρω με τη σκεψη της αυτοκτονιας" απο καποιο (/-α???) μελος...

Παράθεση

Louard

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louard
H Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Louard έγραψε στις 18:42, 11-03-08:

Καταρχήν θα ήθελα όταν φτάσω στο τέλος της ζωής μου, να λέω "ζωή ευχαριστώ για τα υπέροχα που μου χάρισες". Το "σε νίκησα" δείχνει ότι τόσο καιρό προσπαθούσες ανταγωνιστικά να νικήσεις έναν αντίπαλο που δεν υπάρχει.
Επίσης, δεν αλλάζουν ούτε μπορείς να δεις αλλιώς τα πάντα στην ζωή, ie ο θάνατος κάποιου αγαπημένου προσώπου...
πρέπει να φτάσεις στο τέλος της ζωής σου για να πεις "ευχαριστώ για τα υπέροχα που μου χάρισες"? το θέμα είναι να το λες κάθε μέρα... γιατί κάθε μέρα κρύβει και κάτι υπέροχο... αρκεί να έχουμε τα μάτια μας και την καρδία μας ανοιχτή...
το σε "Νίκησα" θα το πεις στην ζωή γιατί απλά άντεξες αυτά τα "άσχημα" που σου χάρισε, και στον ίδιο σου το εαυτό... και έπειτα, εσύ γιατί θα πεις σε ευχαριστώ για όλα τα υπέροχα σε κάποιον που δεν υπάρχει?...
ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του αντιδράσεις στο θάνατο...
όταν πέθανε ο πατέρας μου , στα 15 μου, αρχικά δεν το δέχτηκα...και έπειτα τα έβαλα με τον Θεό...
ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι? δέχτηκα οτι έγινε για κάποιο λόγο που αν δεν καταφέρω να τον μάθω όσο είμαι ακόμα όρθια , θα τον μάθω σίγουρα όταν θα φύγω απο εδώ...
έχασα χρόνια απο την ζωή μου φοβούμενη να αγαπήσω ακόμα και την μητέρα μου, για να είναι λιγότερος ο πόνος αν την χάσω...
ζω σε χωρίο και δεν ήθελαν να μου μιλούν ακόμα και οι συγγενείς μου γιατί στα 15 μου δεν έβαλα μαύρα...
ξέρεις τι σκέφτηκα? οι άνθρωποι που μ'αγαπούν με θέλουν να γελάω, και να μην το βάζω κάτω.. το ίδιο θέλει και ο πατέρας μου γιατί ήταν χαρούμενος άνθρωπος...απο εκεί που με κοιτάει...
δεν παραιτήθηκα απο την ζωή γιατί κάποιος δικός μου πέθανε... απλά αποφάσισα να "νικήσω" τον πόνο? την θλίψη? την έλλειψη ασφάλειας? όλα μαζί? δεν ξέρω..
χρόνια αργότερα και όταν όλα αυτά που είχα αφήσει στην άκρη ήρθαν μπροστά μου , σκέφτηκα να αυτοκτονήσω... δεν άντεχα τον ίδιο μου τον εαυτό... δεν ήθελα να ζήσω άλλο...
ώσπου μια μέρα πήρα την απόφαση να μην παραιτηθώ... έτσι απλά βρήκα την δύναμη μέσα μου... και είδα πόσο ωραίο δώρο είναι η ζωή... ίσως αυτή να είναι η τελευταία άνοιξη της ζωής μου... γιατί να μην την περάσω όμορφα?

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:48, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Τελος παντων ειναι ενα πολυ ευαισθητο θεμα, το οποιο σχολιαζουμε εδω μεσα και εχω λιγο φρικαρει με τις δηλωσεις "φλερταρω με τη σκεψη της αυτοκτονιας" απο καποιο (/-α???) μελος...
+10

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:52, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Louard
και έπειτα, εσύ γιατί θα πεις σε ευχαριστώ για όλα τα υπέροχα σε κάποιον που δεν υπάρχει?...
Εννοούσα ότι η ζωή σου δεν είναι ένας αντίπαλος. Άρα ο αντίπαλος δεν υπάρχει.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:23, 13-03-08:

Να και μία περίπτωση, που με προβλημάτισε:
Σαντάλ Σεμπίρ.

Η 52χρονη Σαντάλ Σεμπίρ διανύει το τελικό στάδιο της νόσου από την οποία πάσχει από το 2002. Σύντομα θα πεθάνει. Έχει χάσει τις αισθήσεις της γεύσης, της όσφρησης και την όρασή της. Επιπλέον υποφέρει από φρικτούς πόνους. Ο καρκίνος έχει παραμορφώσει το πρόσωπό της. Η άλλοτε δυναμική δασκάλα ζητεί από τη γαλλική Δικαιοσύνη το δικαίωμα στην ευθανασία. Πρόκειται για το πρώτο τέτοιο διάβημα στη Γαλλία, σύμφωνα με τον δικηγόρο της.
...

Η πρώην εκπαιδευτικός και μητέρα τριών παιδιών που κατοικεί στην περιοχή Πλομπιέρ-λε-Ντιζόν στην κεντροανατολική Γαλλία, έμαθε το 2002 ότι έχει προσβληθεί από νευροβλάστωμα στη ρινική κοιλότητα και στους παραρρινίους κόλπους, έναν ανίατο, επώδυνο, κακοήθη όγκο.

Η ιδιαίτερα σπάνια ασθένεια, με 200 κρούσματα να έχουν καταγραφεί παγκοσμίως τα τελευταία 20 χρόνια, εξελίσσεται προκαλώντας μη αναστρέψιμη παραμόρφωση του προσώπου και φρικτούς πόνους.

Παράθεση

lotta (Vicky)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lotta
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H lotta έγραψε στις 17:29, 13-03-08:

τραγικό...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lotta : 14-03-08 στις 13:50.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 07:39, 17-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Να και μία περίπτωση, που με προβλημάτισε:
Σαντάλ Σεμπίρ.
Όντως… υπάρχουν και οι περιπτώσεις χωρίς ελπίδα…

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους