Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:08, 24-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Όντως… υπάρχουν και οι περιπτώσεις χωρίς ελπίδα…
Και οι λεπροί κάποτε ήταν χωρίς ελπίδα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:28, 24-04-08:

Ναι, έχεις δίκιο… και διαφωνώ με όλη την ιδέα της αυτοκτονίας…
...απλά όταν είδα την συγκεκριμένη φωτογραφία αισθάνθηκα ένοχη. Ένιωσα σαν να κρατώ με το ζόρι κάποιον σε μια κατάσταση που μόνο πόνο του προσφέρει όσο και αν προσπαθούμε να του προσφέρουμε καλό. Όταν όλη η γνώση και προσπάθεια δεν αποδίδει και ο άνθρωπος συνεχίζει να υποφέρει φριχτά… έχουμε δικαίωμα να τον φυλακίζουμε στον πόνο του? Δεν ξέρουμε βέβαια αν όντως ελευθερώνεται απο τον πονο με το να πεθάνει αλλά… έχουμε δικαίωμα να του αρνηθούμε όταν η ζωή του είναι αποδεδειγμένα μαρτύριο ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:35, 24-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Ναι, έχεις δίκιο… και διαφωνώ με όλη την ιδέα της αυτοκτονίας…
...απλά όταν είδα την συγκεκριμένη φωτογραφία αισθάνθηκα ένοχη. Ένιωσα σαν να κρατώ με το ζόρι κάποιον σε μια κατάσταση που μόνο πόνο του προσφέρει όσο και αν προσπαθούμε να του προσφέρουμε καλό. Όταν όλη η γνώση και προσπάθεια δεν αποδίδει και ο άνθρωπος συνεχίζει να υποφέρει φριχτά… έχουμε δικαίωμα να τον φυλακίζουμε στον πόνο του? Δεν ξέρουμε βέβαια αν όντως ελευθερώνεται απο τον πονο με το να πεθάνει αλλά… έχουμε δικαίωμα να του αρνηθούμε όταν η ζωή του είναι αποδεδειγμένα μαρτύριο ?
Συμφωνώ γενικά, αλλά βασικά, κανένας δεν έχει δικαίωμα να περιορίσει οτιδήποτε στον άλλον(στον "πλησίον" του)...ακόμη και το "δικαίωμα στην αυτοκτονία"!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 08:54, 25-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Συμφωνώ γενικά, αλλά βασικά, κανένας δεν έχει δικαίωμα να περιορίσει οτιδήποτε στον άλλον(στον "πλησίον" του)...ακόμη και το "δικαίωμα στην αυτοκτονία"!
Η αυτοκτονία είναι κι αυτή θάνατος. Πριν προχωρήσεις στην πράξη να σκοτώσεις το σώμα σου, έχει πεθάνει η ψυχή σου και το πνεύμα σου ή έχει τρελλαθεί ή πάσχει από ανίατη ασθένεια. Πίσω από το φυσικό τέλος υπάρχει το ψυχοπνευματικό. 'Εχει έρθει η ώρα σου, ο χρόνος έχει δείξει το τέλος, ένα παράδοξο τέλος, αλλά δεν παύει να είναι φυσικό γεγονός, η φυσική σου αντοχή σου ξεπέρασε τα όριά της. Δεν αντέχεις και τότε απλά αναλαμβάνεις να υποκαθιστήσεις τη Θεότητα, να διαταράξεις την κοσμική τάξη, το σχέδιο, το αρχιτεκτόνημα πας να διαλύσεις επειδή δεν το αντέχεις άλλο.
Το ζήτημα του αν η αυτοκτονία είναι δικαίωμα ή όχι, τέθηκε μόνο από θεολογικά κεφάλια και από ιερατεία. Γράφει ο Σιοράν "Αν οι θρησκείες μας απαγόρευαν να πεθαίνουμε ιδία βουλήσει, το έκαναν γιατί το θεωρούσαν σαν σύμπτωμα ανυπακοής που ταπείνωνε τους θεούς. Κάποια Σύνοδος της Ορλεάνης θεωρούσε την αυτοκτονία ως ένα αμάρτημα βαρύτερο από το έγκλημα, γιατί ο φονιάς μπορεί να μετανοήσει, ενώ εκείνος που αυτοκτονεί αψηφά τα όρια της σωτηρίας...
γιατί δεν υπάρχει τίποτα πιο απλό και πιο φοβερό από την πράξη με την οποία αποφασίζουμε αμετάκλητα για τον εαυτό μας. Σε μια και μόνη στιγμή καταργούμε όλες τις στιγμές. Ούτε ο θεός δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο".

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ioannis Metaxas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ioannis Metaxas
Ο Ioannis Metaxas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O Ioannis Metaxas έγραψε στις 09:25, 25-04-08:

εγώ θα αυτοκτονούσα αν με ευνουχίζανε ή μου κόβανε τα χέρια σε πόλεμο

αλλιώς με τίποτα δεν αυτοκτονώ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 11:02, 25-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ioannis Metaxas
εγώ θα αυτοκτονούσα αν με ευνουχίζανε ή μου κόβανε τα χέρια σε πόλεμο ....αλλιώς με τίποτα δεν αυτοκτονώ
Αυτό είναι ενα ενδιαφέρον πολ. "υπο ποίες συνθήκες θα αυτοκτονούσατε;" . Μερικές ιδεες

αν έχανα την όραση μου
αν έχανα την ακοή μου
ενα ή δύο πόδια
ενα ή δύο χέρια
την υγεία μου γενικά (διαβήτης π.χ.)
αν εχανα τα λεφτά μου
τον/την σύντροφό μου
το κοινο μου (βλ. Λαζόπουλος)
το σκυλί μου (βλ. Κωστετσος)
........
προσθέστε άλλα
..........
..........
..........

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:57, 25-04-08:

Υπό καμία συνθήκη νομίζω.
Πλέον στη σύγχρονη ιατρική, υπάρχουν τρόποι να υποκαταστήσεις και τα χέρια σου και την υγεία σου εν μέρει.
Αλίμονο σε αυτούς που θα το έκαναν αν έχαναν τα χρήματα τους ή τη σύντροφό τους.
Κάποιοι μάλιστα παρακαλάνε να τη χάσουν.........

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 14:44, 03-12-08:

Γειά χαρά σε όλους.
Κατ'αρχήν δεν νομίζω ότι πρέπει να βλέπουμε την αυτοκτονία σαν μια απόφαση.
Είναι ένα αποτέλεσμα πολλών και διάφορων πραγμάτων που το καλιέργησαν.
Η ζωή είναι όμορφη άμα μπορείς να τη βιώσεις ανθρώπινα(ότι και να σημαίνει αυτό για τον καθένα μας). Αν όχι για ποιά ζωή μιλάμε.
Υπάρχουν όρια αντοχής διαφορετικά για τον καθένα.
Όπως και αν κρίνουμε την πράξη την απόφαση δεν την παίρνουμε εμείς.
Εμείς απλά εκτελούμε την απόφαση που έχουν πάρει αυτοί που για τον ένα η τον άλλο λόγο μας απαξιώνουν.
Δεν μιλάω για εχθρούς και ξένους αλλά για αυτούς που καλώς η κακώς θεωρούμε δικούς μας ανθρώπους.
Τα λόγια είναι εύκολα μόνο για αυτόν που δεν βίωσε την απόγνωση.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:50, 03-12-08:

Γειά σου κι εσένα και καλωσόρισες στην παρέα μας!

Όπως ανέφερες κι εσύ, ΜόνοΣ, καθένας έχει τα όριά του κι αυτά είναι διαφορετικά για κάθε άτομο. Το να πιστέψει κάποιος ότι βιώνει την απόγνωση κατ' αποκλειστικότητα (και άρα μόνο αυτός έχει φτάσει στα όριά του και άρα κανείς δεν τον καταλαβαίνει) είναι δείγμα εγωισμού ή έστω εγωκεντρισμού...

Τα προβλήματα των ανθρώπων μοιάζουν πολύ μεταξύ τους! Αν κάνεις μια βόλτα στο φόρουμ, θα δεις πολλά προσωπικά προβλήματα να μοιράζονται και πολλούς να συμμερίζονται τη Χ ή την Ψ κατάσταση, γιατί...την έχουν ζήσει!!

Από την προσωπική μου εμπειρία, η ίδια η εξομολόγηση του προβλήματος, είναι λυτρωτική για όποιον βρει το θάρρος να την κάνει. Λες και μόλις ακούσεις τον εαυτό σου να βάζει σε λέξεις αυτό που σε προβληματίζει, το έχεις αποδυναμώσει... Πόσο μάλλον όταν αυτή σου η εξομολόγηση βρίσκει ανταπόκριση σε αυτιά και καρδιές που έχουν κι εκείνες πονέσει.
Αυτό φαντάζομαι, θα έκανε τον καθένα να αισθανθεί λιγότερο μόνος...

Όσο για την "εκτέλεση της απόφασης που κάποιοι άλλοι παίρνουν για μας", προσωπικά δε θα επέτρεπα σε κανέναν να μου επιβάλει κάτι, ειδικά μη αναστρέψιμο, αν πρώτα δεν πολεμούσα με όση δύναμη μπορούσα να συγκεντρώσω μέσα μου!
Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δηλώσουμε υπεύθυνοι για τις αποφάσεις μας! Να αναλάβουμε την ευθύνη του εαυτού μας και των πραξεών μας!
Γιατί βέβαια όποιος σκεφτεί "θα αυτοκτονήσω και θα δείτε εσείς" το μόνο που καταφέρνει είναι να χάσει τη ζωή του. Υπάρχουν καλύτεροι μέθοδοι εκδίκησης, που τουλάχιστον είσαι παρόν να δεις τα αποτελεσματά τους! Καλύτερη εκδίκηση ας πούμε είναι η ...επιτυχία!

Έχω βρεθεί σε απόγνωση...και ξέρεις τι με έσωσε; Τα όνειρά μου!
Τα όνειρά μας δε μπορεί κανείς να μας τα πάρει. Αρκεί να μη πάψουμε να πιστεύουμε στην ικανότητά μας να ονειρευόμαστε...

Και πάλι καλωσόρισες!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper ann7365 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pepper ann7365
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 9 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H pepper ann7365 Έχει γίνει λίγο "Trekkie" :) έγραψε στις 17:45, 03-12-08:

Δε μπορώ να κρίνω την αυτοκτονία σαν σωστή ή λάθος απόφαση σε πάρα πολλές περιπτώσεις - ανίατες ασθένειες, ανθρώπους που έχει καταστραφεί η ζωή τους για τον x y λόγο ολοκληρωτικά, ανθρώπους με πολύ βαριά ψυχολογικά προβλήματα κτλ. Κανείς δε μπορεί να νιώσει πόσο ο συνάνθρωπός του μπορεί πραγματικά να υποφέρει ή να έχει κουραστεί από μια κατάσταση την οποία ζει. Ακόμα κι αν η κατάσταση αυτή βλέπεται κάτω από ένα πολύ υποκειμενικό πρίσμα.
Φυσικά άνθρωποι που περνάνε για παράδειγμα κατάθλιψη θα πρέπει να τους προσφέρεται βοήθεια και συμβουλές από ανθρώπους που μπορεί να τους βοηθήσουν να ξεπεράσουν το πρόβλημα αυτό, δεν εννοώ ότι πρέπει να αφήσουμε έναν άνθρωπο να φτάσει σε τέτοιο σημείο αν μπορεί να αποφευχθεί δεχόμενος οποιαδήποτε επιπλέον υποστήριξη.
Αλλά δε συμφωνώ με εκβιαστικές τεχνικές και απόψεις όπως κάποιων θρησκειών ότι αυτός που αυτοκτονεί δεν έχει δικαίωμα να το κάνει, και θα χάσει την ψυχή του, και θα πάει στην κόλαση κτλ.
Ο καθένας μπορεί να κάνει τη ζωή του ό,τι θέλει, και εν τέλη είναι δική του απόφαση το τι θα επιλέξει και πάνω από ηθικούς ενδοιασμούς οποιουδήποτε είδους όσον αφορά το θέμα αυτό, κατά την άποψή μου πάντα

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 19:34, 03-12-08:

Φίλη Isiliel ευχαριστώ για το καλωσόρισμα
Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι είμαι κατά της αυτοκτονίας.
'Οσο για τα όνειρα.
Μέχρι πόσα όνειρα μπορεί κάποιος να αντεξει να βλέπει να γίνονται σκόνη;
Όταν ξέρεις τον εχθρό σου μπορείς να βρείς τρόπο να τον αντιμετωπίσεις.
Όταν όμως έχει την ικανότητα να χρησιμοποιήσει ακόμα και συγγενείς και φίλους εναντίων σου,όταν μπορεί να σε αποκλείσει με διάφορους τρόπους απ΄την αγορά ερασίας, όταν έχει στρεβλώσει την εικόνα σου τόσο που να σε αποφεύγουν όλοι εκτός απο πρώην τρόφιμους φυλακών το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Η αυτοκτονία δεν είναι ούτε εκδίκηση ούτε εγωιστική πράξη είναι το αποτέλεσμα σιωπηλής συναίνεσης κάποιων ανθρώπων στην εξόντωση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Επιμηθέας : 03-12-08 στις 20:19.
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 19:49, 03-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Από την προσωπική μου εμπειρία, η ίδια η εξομολόγηση του προβλήματος, είναι λυτρωτική για όποιον βρει το θάρρος να την κάνει. Λες και μόλις ακούσεις τον εαυτό σου να βάζει σε λέξεις αυτό που σε προβληματίζει, το έχεις αποδυναμώσει... Πόσο μάλλον όταν αυτή σου η εξομολόγηση βρίσκει ανταπόκριση σε αυτιά και καρδιές που έχουν κι εκείνες πονέσει.
Αυτό φαντάζομαι, θα έκανε τον καθένα να αισθανθεί λιγότερο μόνος...
Εδώ έγκειται η έννοια της παθολογίας, Isiliel. Η κατάθλιψη δε σ'αφήνει να δεις τα πράγματα καθαρά και αυτό δεν υπόκειται στον έλεγχό σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:58, 03-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΜονοΣ
Φίλη Isiliel ευχαριστώ για το καλωσόρισμα
'Οσο για τα όνειρα.
Μέχρι πόσα όνειρα μπορεί κάποιος να αντεξει να βλέπει να γίνονται σκόνη;
Όταν όμως έχει την ικανότητα να χρησιμοποιήσει ακόμα και συγγενείς και φίλους εναντίων σου,όταν μπορεί να σε αποκλείσει με διάφορους τρόπους απ΄την αγορά ερασίας, όταν έχει στρεβλώσει την εικόνα σου τόσο που να σε αποφεύγουν όλοι εκτός απο πρώην τρόφιμους φυλακών το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Η αυτοκτονία δεν είναι ούτε εκδίκηση ούτε εγωιστική πράξη είναι το αποτέλεσμα σιωπηλής συναίνεσης κάποιων ανθρώπων στην εξόντωση.
Εμένα αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται περισσότερο σαν δολοφονία. Το να εκβιάζεις κάποιον με κάποιο τρόπο, δεν είμαι ειδική στα νομικά, λογικά όμως αποτελεί αξιόποινη πράξη.
Σε κάθε περίπτωση, αυτός που βιώνει κάτι τέτοιο πρέπει να ζητήσει βοήθεια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 22:17, 03-12-08:

Εμένα αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται περισσότερο σαν δολοφονία. Το να εκβιάζεις κάποιον με κάποιο τρόπο, δεν είμαι ειδική στα νομικά, λογικά όμως αποτελεί αξιόποινη πράξη.
Σε κάθε περίπτωση, αυτός που βιώνει κάτι τέτοιο πρέπει να ζητήσει βοήθεια.
Έτσι είναι αλλά!
Εκτός απ' τους συγγενείς,φίλους καί αστυνομία που τέθηκε το πρόβλημα και απλά
από που αλλού;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:28, 03-12-08:

.................
ΛΑΘΟΣ-ΘΑΛΟΣ-ΑΘΛΟΣ!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 03-12-08 στις 22:48. Αιτία: διόρθωση quote tags
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 22:44, 03-12-08:

Η γνώμη σας για την αυτοκτονία.
Ότι κάποιοι θα πρέπει να την εφαρμόσουν όσο είναι νωρίς! (Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Μόνου ίσως να οδηγώ αυτούς τους κάποιους προς την αυτοκτονία. just joking)

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με το Μόνο στο ότι αρκετοί άνθρωποι ενδέχεται λόγω δυσάρεστων συγκυριών να σταματήσουν να βλέπουν την ομορφιά στη ζωή, οπότε αντιμετωπίζουν το θάνατο σαν το μοναδικό δρόμο προς τη λύτρωση και την απαλλαγή από το μαρτύριο που βιώνουν.

Προσωπικά, πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να αντιμετωπίσει τα όσα τον φθείρουν ψυχικά, όπως προείπε και η Isi. Όλοι μας έχουμε τη δύναμη, όμως αρκετοί δεν έχουν τη θέληση να το κάνουν.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 10:45, 04-12-08:

Όλοι μας έχουμε τη δύναμη, όμως αρκετοί δεν έχουν τη θέληση να το κάνουν.
"Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω". Μακάρι βρε Τσίπουρε να ήταν έτσι, μακάρι.

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 12:21, 05-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Ότι κάποιοι θα πρέπει να την εφαρμόσουν όσο είναι νωρίς! (Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Μόνου ίσως να οδηγώ αυτούς τους κάποιους προς την αυτοκτονία. just joking)

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με το Μόνο στο ότι αρκετοί άνθρωποι ενδέχεται λόγω δυσάρεστων συγκυριών να σταματήσουν να βλέπουν την ομορφιά στη ζωή, οπότε αντιμετωπίζουν το θάνατο σαν το μοναδικό δρόμο προς τη λύτρωση και την απαλλαγή από το μαρτύριο που βιώνουν.

Προσωπικά, πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να αντιμετωπίσει τα όσα τον φθείρουν ψυχικά, όπως προείπε και η Isi. Όλοι μας έχουμε τη δύναμη, όμως αρκετοί δεν έχουν τη θέληση να το κάνουν.
Τσίπουρε δεν ξέρω με τι συνφωνείς και με τι διαφωνείς αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι.
Αφού δεν μπήκες στον κόπο να καταλάβεις, γιατί έκανες τον κόπο να απαντήσεις.
Τα περί δυσάρεστων συγκυριών δίνουν το καλύτερο άλλοθι στούς ανθρώπους που δημιούργησαν το πρόβλημα να ολοκληρώσουν το έγκλημα τους.
Όσο για την ψυχική δύναμη, μεγάλη μπουκιά κάνε μεγάλα λόγια μην λες.

Παράθεση

pepper ann7365 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 9 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H pepper ann7365 Έχει γίνει λίγο "Trekkie" :) έγραψε στις 13:57, 05-12-08:

Εντάξει τώρα, ας μην τρελαινόμαστε με "τους ανθρώπους που δημιουργησαν το πρόβλημα". Απλώς δεν υπάρχουν στις περισσοτερες περιπτώσεις. Ειδικά όταν η αυτοκτονία προέρχεται από κατάθλιψη.
Και φυσικά μπορείς να κατηγορήσεις αδιάφορους γονείς, "φίλους", συνεργάτες κτλ, αλλά σε πολύ μεγάλο αριθμό περιπτώσεων αρκεί ένα και μοναδικό άσχημο γεγονός για να το κάνει αυτό στην ψυχολογία κάποιου.

Όποιος έχει ζήσει ΚΑΙ ξεπεράσει μια τέτοια κατάσταση, συνήθως ξέρει ότι από ένα σημείο και μετά το πρόβλημα απλώς παρέμενε στο μυαλό του, και χειροτέρευε η κατάσταση κυρίως λόγω και της αδράνειας και της έλλειψης διάθεσης στην οποια βρισκόταν ο ίδιος. Αυτό μπορεί να συμβαίνει ακόμα κι όταν υπάρχουν άνθρωποι γύρω του που προσπαθούν να τον βοηθήσουν.

Και η ψυχική δύναμη που λετε, παίζει συνήθως ρόλο στο πόσο θα αντέξει κάποιος, όχι στο αν θα αντέξει. Γιατί κανείς δεν αντέχει για πάντα σε μια τέτοια κατάσταση. Από συγκυρίες θα βγει κι όλας, είτε γιατί θα βρεθεί κάποιος άνθρωπος που θα τον βοηθήσει περισσότερο / θα τον εμπνεύσει να κάνει κάτι, είτε γιατι θα παρουσιαστεί κάποια νεα ευκαιρια, ή θα γίνει κάποια μεγάλη αλλαγή που θα τον κάνει να ξυπνήσει. Αν ξυπνήσει, γιατί από ένα σημείο και μετά είναι πάρα πολύ βαριά αρρώστια, και ο άνθρωπος συχνά τείνει να ξανακυλήσει στην ίδια κατάσταση. Το να μιλάς για έλλειψη ψυχικής δύναμης λες και αυτοί οι άνθρωποι "απλώς δεν προσπαθούν αρκετά" είναι το λιγότερο προσβλητικό γι αυτούς, δε μπορείς να ξέρεις πόσο δύσκολο είναι για κάποιον το να ζει έτσι για χρόνια. Λες να μην θελουν να γινουν καλα; Δεν υπαρχει ανθρωπος που να μη θελει να ειναι χαρουμενος κατα βαθος.
Και μιλάω για περιπτώσεις σαν αυτες, γιατί εκεί οφείλονται πια οι περισσότερες αυτοκτονίες στις μέρες μας, τώρα για άλλες περιπτώσεις τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά... αλλά αυτά ξέρω, κι αυτά σχολιάζω.

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 15:11, 05-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Pepper Ann
Εντάξει τώρα, ας μην τρελαινόμαστε με "τους ανθρώπους που δημιουργησαν το πρόβλημα". Απλώς δεν υπάρχουν στις περισσοτερες περιπτώσεις. Ειδικά όταν η αυτοκτονία προέρχεται από κατάθλιψη.
Ελπίζω να μην καταλήξουμε να προτείνουμε και την κατάργηση της ανάκρισης που γίνεται σε κάθε αυτοκτονία για να βρεθούν οι λόγοι η οι άνθρωποι που τον έχουν οδηγήσει στην πράξη;
Ο νομοθέτης σιγουρα κάτι ήξερε.

Παράθεση

pepper ann7365 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H pepper ann7365 Έχει γίνει λίγο "Trekkie" :) έγραψε στις 15:26, 05-12-08:

Ελπίζω να μην καταλήξουμε να προτείνουμε και την κατάργηση της ανάκρισης που γίνεται σε κάθε αυτοκτονία για να βρεθούν οι λόγοι η οι άνθρωποι που τον έχουν οδηγήσει στην πράξη;
Ο νομοθέτης σιγουρα κάτι ήξερε.
Δεν διαφωνώ με αυτό
Δεν μιλησα για κατι τετοιο, ουτε για καταστασεις εκβιασμου / κακόβουλων ενεργειών με σκοπό την καταστροφή κάποιου. Απλώς στις περισσοτερες περιπτώσεις (που δε γινονται και γνωστες) δε συμβαίνει αυτό το πράγμα. Δεν είπα ότι δεν πρέπει να το ψάχνουμε κι όλας. Ούτε ότι πρέπει να αφήνουμε τους ανθρώπους στη μοίρα τους.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:53, 06-12-08:

Τα περί δυσάρεστων συγκυριών δίνουν το καλύτερο άλλοθι στούς ανθρώπους που δημιούργησαν το πρόβλημα να ολοκληρώσουν το έγκλημα τους.
Στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτός που δημιουργεί το πρόβλημα είναι τελικά ο εαυτός μας, ακόμη και σε νοσηρές περιπτώσεις σαν αυτή που περιγράφεις. Όσο μεταθέτουμε το πρόβλημα στους άλλους, στεκόμαστε άβουλοι μπροστά του χωρίς διόδους διαφυγής. Πρέπει να παίρνει κανείς την κατάσταση στα χέρια του.
"Αν δε σκύψεις κεφάλι, κουλούρα δε μπαίνει" λένε στο χωριό μου...
Όσο αφήνεις περιθώρια σε κάποιον να σε κακομεταχειρίζεται, θα το εκμεταλεύεται.

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 12:18, 07-12-08:

Στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτός που δημιουργεί το πρόβλημα είναι τελικά ο εαυτός μας, ακόμη και σε νοσηρές περιπτώσεις σαν αυτή που περιγράφεις. Όσο μεταθέτουμε το πρόβλημα στους άλλους, στεκόμαστε άβουλοι μπροστά του χωρίς διόδους διαφυγής. Πρέπει να παίρνει κανείς την κατάσταση στα χέρια του.
"Αν δε σκύψεις κεφάλι, κουλούρα δε μπαίνει" λένε στο χωριό μου...
Όσο αφήνεις περιθώρια σε κάποιον να σε κακομεταχειρίζεται, θα το εκμεταλεύεται.
Και όταν ένας άνθρωπος δεν δέχεται την κακομεταχείρηση παλεύει καθημερινά να βελτιώσει τις γνώσεις του για να μπορέσει να ζήσει με αξιοπρέπεια και όλοι γύρω του τον θέλουν όχι απλά με το κεφάλι σκυφτό αλλά γονατιστό-σμένο.
Όταν η κάθε του ενέργεια υπονομεύεται και οι ικανότητες του απαξιώνονται με παρασκηνιακές και ύπουλες ενέργειες.
Όταν η εικόνα που βλεπουν οι άλλοι είναι αυτή που με επιμονή προβάλουν κάποιοι επιτήδειοι
και όχι η αληθινή.
Όταν το κάθε βήμα του κόβεται πριν καν το κάνει.
Τι έχουμε να προτείνουμε σ'αυτόν τον άνθρωπο;

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 12:39, 07-12-08:

[...]
Το "κόψε το λαιμό σου" θα κρινόταν κοινωνικώς απαράδεκτη πρόταση, αν σ'αυτόν τον έμμεσο στόχο κατευθύνεται η διαδοχή των ρητορικών ερωτημάτων σας.

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 13:45, 07-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Το "κόψε το λαιμό σου" θα κρινόταν κοινωνικώς απαράδεκτη πρόταση, αν σ'αυτόν τον έμμεσο στόχο κατευθύνεται η διαδοχή των ρητορικών ερωτημάτων σας.
Λυπάμαι πολύ αν κατάλαβες κάτι τέτοιο γιατί αν και δεν κόβομαι γιά ρήτορας νόμιζα ότι τα Ελληνικά μου είναι αρκετά καλά.
Ψάχνω λύση σε υπαρκτό πρόβλημα
.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:10, 07-12-08:

Όποιος το συζητά δεν το κάνει.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:14, 07-12-08:

Λυπάμαι πολύ αν κατάλαβες κάτι τέτοιο γιατί αν και δεν κόβομαι γιά ρήτορας νόμιζα ότι τα Ελληνικά μου είναι αρκετά καλά.
Ψάχνω λύση σε υπαρκτό πρόβλημα
.
Το οποίο όμως δεν παραθέτεις οπότε κανείς δεν ξέρι τι να σου απαντήσει. Μόνο αν γίνεις συγκεκριμένος μπορεί να σου πει κάποιος γνώμη.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:33, 07-12-08:

να αλλάξει παρέες, να αλλάξει περιβάλλον, να βγάλει απ τη ζωή του αυτούς τους σκατένιους ανθρώπους, να φύγει στο εξωτερικό αν χρειάζεται
Ηδη παλεύει σκληρά, αν παλέψει λίγο ακόμα, θα πετάξει την κακή αυτή ενέργεια απ τη ζωή του και θα τα καταφέρει περίφημα.
Στο τέλος, όταν θα έρθει η ώρα του απολογισμού, θα δει απλά ότι τελικώς ήταν σωστή η απόφαση να ξεκινήσει κάπου μια νέα ζωή που δεν τον θεωρούν τον μ@λ@κ@ της παρέας

Ολα στη ζωή μας έχουν ένα νανοσεκόντ απόσταση
Τόσο κάνει κάποιος να πάρει μια απόφαση που θα μπορέσει να αλλάξει τη ζωή του με τρόπο που θα του φέρει την ευτυχία εφόσον θα έχει πάρει την ευθύνη της ζωής του στα χέρια του

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 18:47, 07-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
να αλλάξει παρέες, να αλλάξει περιβάλλον, να βγάλει απ τη ζωή του αυτούς τους σκατένιους ανθρώπους, να φύγει στο εξωτερικό αν χρειάζεται
Ηδη παλεύει σκληρά, αν παλέψει λίγο ακόμα, θα πετάξει την κακή αυτή ενέργεια απ τη ζωή του και θα τα καταφέρει περίφημα.
Στο τέλος, όταν θα έρθει η ώρα του απολογισμού, θα δει απλά ότι τελικώς ήταν σωστή η απόφαση να ξεκινήσει κάπου μια νέα ζωή που δεν τον θεωρούν τον μ@λ@κ@ της παρέας

Ολα στη ζωή μας έχουν ένα νανοσεκόντ απόσταση
Τόσο κάνει κάποιος να πάρει μια απόφαση που θα μπορέσει να αλλάξει τη ζωή του με τρόπο που θα του φέρει την ευτυχία εφόσον θα έχει πάρει την ευθύνη της ζωής του στα χέρια του
Ευχαριστώ Αναστασία θα ήταν το καλύτερο,αλλά αυτό το τρένο χάθηκε λόγω ληξιπρόθεσμων χρεών.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:26, 07-12-08:

Μόνος δεν ξέρω φυσικά τι είδους δυσκολίες υπάρχουν
Αλλά αυτό που βλέπω απ τη δική μου ζωή είναι ότι το μόνο χαμένο τρένο είναι αυτό που δεν κυνηγήσαμε
Κι ακόμα κι αν δεν κυνηγήσουμε ένα τρένο, δόξα το θεό, υπάρχουν και τα επόμενα...

Η αρχή είναι η δραστηριοποίηση, η τοποθέτηση ενός στόχου και στην συνέχεια το κυνήγι του να πραγματοποιηθεί ο στόχος
Υπάρχουν ληξιπρόθεσμα χρέη... οικογένεια, παιδιά πιθανά...
Δε θα υπάρχουν για πάντα... ξέρω φαίνεται μακρινό το σε 10-20 χρόνια
Είναι όμως καλύτερο απ το ποτέ, εφόσον αυτό επιλέγει ένας άνθρωπος να κάνει
Είναι μια ελπίδα, είναι ένα όνειρο που σε κρατάει στη ζωή
Είναι αυτό που μπορεί να σε κάνει να συνεχίσεις να αναπνέεις μέχρι κάποια στιγμή να ξαναρχίσεις να ζεις
Ποτέ δεν είναι αργά...
Βλέπουμε τους μεγάλους ανθρώπους σαν μακρινό από εμάς μέλλον
Κι όμως είναι τόσο μα τόσο κοντά

Ούτε που κατάλαβα πότε έφτασα να λέγομαι "40άρα"
Ξέρεις πόσο μακρινο κι αστείο μου φαινόταν κάποτε αυτό?
Πλέον έμαθα όμως να κάνω όνειρα και σχέδια και για τα 60 μου και για τα 70 μου ακόμα!
Ναι για τα 70 μου! κι είναι υπέροχα όνειρα! είναι ένας λόγος για να μην πεθάνω στα 60 μου!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:22, 07-12-08:

Αυτό που βλέπω εγώ, χωρίς να μπορώ να κατανοήσω ακριβώς το πρόβλημα, αφού μας παρουσιάζεται σαν αμερικάνικη ταινία με κάποια συνωμοσία της CIA, είναι πως ο άνθρωπος για τον οποίο υποθετικά συζητάμε, δεν μπορεί να κάνει τίποτε για τη ζωή του, επειδή κατά βάθος αυτοί που βυσσοδομούν τον έχουν πείσει πως δεν είναι ικανός για τίποτε, πως η φυσική του θέση είναι να βρίσκεται γονατιστός, ότι δεν έχει καμμία αξία ως άνθρωπος κι ότι η πραγματική του εικόνα είναι αυτή που πιστεύουν εκείνοι κι όχι αυτός ο ίδιος.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι: Επανάσταση (προς την Ελευθερία) ή Θάνατος! Προσωπικά συστήνω το πρώτο. Το κατάλληλο όπλο για την αντιμετώπιση των πραγματικών ή φανταστικών εχθρών είναι το "Ξίφος της Απιστίας", που συνοψίζεται στην απλή μαγική φράση "Δεν σε πιστεύω, δεν υπάρχεις".

Στο κάτω κάτω αν είναι να πεθάνω, προτιμώ να πεθάνω επάνω στη μάχη, φορώντας τις μπότες μου, παίρνοντας και μερικά σκυλιά μαζί μου στην τελική.

Πες στον φίλο σου αγαπητέ Μόνε, να ζωστεί το σπαθί και να "πάρει μερικά κεφάλια" (ή αλλιώς αμερικανιστί To kick some asses), ειδάλως..."Καμμιά προσευχή για τους πεθαμένους", ή με άλλα λόγια "Νεκροί γεννιόμαστε, μαζί με τους νεκρούς" και ελπίζω να καταλαβαίνεις το βαθύτερο νόημα του Θανάτου για τον οποίο μιλάω. Αυτόν που δεν ακολουθείται από αναγέννηση...

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 03:09, 04-02-09:

Καθε περιπτωση αυτοκτνιας ειναι με διαφορετικες μεταβλητες-κρητιρια. Μεταβλητες ειναι πολλες που απαδιαργωνουν την ψυχικης ισσοροπιας.

1. Και κυριοτερο. ΓΩΝΕΙΣ. Αυτοι οι μαγκες ή μας αγγαλιασαν ελευθερα, ειτε αδιαφορησαν ή ακομη κι οταν μεγαλωσωμε ηταν ακομη εκει. Ο γωνεις ειναι ΕΝΑΣ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ λογος να απογοητευεις για τη μετεπειτα ζωη σου.
Εγω που ειμαι και νεαρος το γνωριζω.

2.Δυνατα χτυπηματα της ζωης, (δουλεια,χρεοι,υγεια,αποκαλυψεις...)Σ'αυτες τις περιπτωσεις οι σκεψεις ειναι γρηγορες και εντονες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rascal_gd : 04-02-09 στις 03:47.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 03:45, 04-02-09:

λοιπον, κι επειδη το ζητημα της αυτοκτονιας με ενδιαφερει τον τελαιυτεο καιρο, καλω ειναι σας πω εγω τι γινεται με τους νεους που την κανουν... Κατ'αρχην 1στους3 νεους που πεθαινουν μεταξυ 15-24, πεθαινουν απο αυτοκτονια. Οχι και τοσο αυτο. Καταρχην με το αυτοκτονει ενας νεος ανθρωπος, ειναι κατι το λυπηρο. Ολα αυτα εχουν να κανουν με τους γωνεις. Γωνεις που αδιαφορησαν κυριως οταν το παιδι τους ηταν στην αναπτυξη. Ισως μεγαλυτερα αδερφια καταπιεζαν το μικροτερα, επειδη ειχαν κι'αυτα αποθημενα απ'τους γωνεις του και παει λεγοντας. Θα σας περιγραψω τωρα μια συγγαινικη οικογεινια για να καταλαβετε:

γωνεις,sot,pol,fot
Ο σοτ με την πολ ειναι 23,25. Κοινωνικα ατομα με χαβαλε αρκετο.
Γωνεις : ψυχραιμοι, ωραιοι, με τα αστεια τους, ελαφρως αδιαφοροι.
φοτ: η μικρη της παρεας,13 εξυπνη, αστεια, αλλα συμμαζεμενη, χωρις να ανοιγεται ιδιαιτερα.
Αυτη τη κατασταση τωρα την δημιουργησαν ο σοτ και η πολ που σαν μεγαλυτερα αδερφια πιεζαν και πιεζουν για τα παντα ολα. Αλλα κυριως ειναι η απαξιωση με την οποια αντιμετωπιζουν το κοριτσι. Μ'αυτο το ι φοτ κραταει ενα παθητικο ρολο στο σπιτι και εξω ακομη ποιο εντονα.

Αυτο που γινεται δηλαδη ειναι οτι υπαρχουν μεσα στην οικογενεια υποβασκουσες καταστασεις οι οποιες με πλαγιο τροπο μπορουν σιγα-σιγα να κτυπουν την αυτοπεποιθηση-αυτοεκτιμηση ενος παιδιου που εκεινη την ωρα χτιζεται ο μέλλοντικος ανθρωπος ο οποιος λογικα θα εχει προβλημτα με τον εαυτο του. ΜεχριΚι ειμαι σιγουρος γιατι και εγω τα ιδια παθαινω με την οικογενεια μου.

Εγω τωρα εχω μεγαλωσει και πολλες φορες σκεφτηκα την αυτοκτονια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:38, 12-02-09:

Κατ'αρχην 1στους3 νεους που πεθαινουν μεταξυ 15-24, πεθαινουν απο αυτοκτονια.
Έτσι όπως το θέτεις, είναι αντίστοιχο του να λες "πεθαίνουν από ναρκωτικά/υπερβολική ταχύτητα/...."

Εγω τωρα εχω μεγαλωσει και πολλες φορες σκεφτηκα την αυτοκτονια.
Η προσωπικότητά σου είναι πιο συγκροτημένη απ' ότι πιστεύεις,
άλλοι δεν το σκέφτονται καν.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:57, 12-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
...
Σε αυτές τις περιπτώσεις, υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι: Επανάσταση (προς την Ελευθερία) ή Θάνατος! Προσωπικά συστήνω το πρώτο. Το κατάλληλο όπλο για την αντιμετώπιση των πραγματικών ή φανταστικών εχθρών είναι το "Ξίφος της Απιστίας", που συνοψίζεται στην απλή μαγική φράση "Δεν σε πιστεύω, δεν υπάρχεις".

... να ζωστεί το σπαθί και να "πάρει μερικά κεφάλια" (ή αλλιώς αμερικανιστί To kick some asses), ειδάλως..."Καμμιά προσευχή για τους πεθαμένους", ή με άλλα λόγια "Νεκροί γεννιόμαστε, μαζί με τους νεκρούς" και ελπίζω να καταλαβαίνεις το βαθύτερο νόημα του Θανάτου για τον οποίο μιλάω. Αυτόν που δεν ακολουθείται από αναγέννηση...
" Ξίφος της Απιστίας": ολαλά!!! Θα συμπλήρωνα, αγαπητέ μου φίλε Οττο, και ..."μη δίδετε τα άγια τοις κυσί!". Γιατί, τι άλλο είναι η αυτοκτονία, απ' το να ρίξεις το μόνο μαργαριτάρι, που σου έδωσε η Πλάση,... στους χοίρους; Ναι, και πάλι ναι, καιρός να ζωστούμε όλοι με το "Ξίφος της Απιστίας", αφού εν κατακλείδι, όλους εμάς, τη "Μάζα", μας έχουν... για τη δική τους αυτοκτονία!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spiros Antono
Ο Spiros Antono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Spiros Antono έγραψε στις 00:29, 22-03-09:

αν δεν συντρεχουν πολυ σοβαροι ηθικοι λογοι,η αυτοκτονια ειναι δειλια

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 18:06, 22-03-09:

αν δεν συντρεχουν πολυ σοβαροι ηθικοι λογοι,η αυτοκτονια ειναι δειλια
Αποψη σου αυτο.

Επιπολεα, ανωριμη και επικυνδηνη βεβαια αποψη...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

Ο Spiros Antono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Spiros Antono έγραψε στις 19:50, 22-03-09:

Ισως δεν το εθεσα καλα.Αν καποιος βιασει την κορη του και μετα αυτοκτονησει τι πρεπει να πω οτι κακος αυτοκτονησε;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 01:03, 23-03-09:

χαχαχαχα, οχι δεν με επιασες, η ενσταση μου ηταν στο δειλια.

Το να αυτοκτονησεις δεν σε κανει δειλο, απελπισμενο σε κανει.

Εκτος αν θεωρεις ευκολο δηλαδη να παιθανεις. Υπαρχει ενας απλος τροπος να διαπιστωσεις ποσο ευκολο ειναι να κοιτας το θανατο καταματα, τραβα μια μερα μετα τις 1 το βραδυ στην γερανιου και βρισε τους θαμωνες...

Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

O Spiros Antono έγραψε στις 23:34, 24-03-09:

ουτε στη Γερανιου ουτε Μενανδρου θα παω μετα τις 1 το βραδυ.Αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν υπαρχει τιποτα που θα κανει ενα νεο να σκεφτεται να αφαιρεσει την ζωη του.ολα τα προβληματα με σωστη καθοδηγηση λυνονται.

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη deathpale
H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 01:40, 25-03-09:

Βαρέθηκα να ακούω τα άτομα να λένε τα ίδια και τα ίδια για την αυτοκτονία. Θα συμφωνήσω ότι η αυτοκτονία μπορεί να θεωρηθεί εγωιστική πράξη αλλά πράξη δειλίας... Δεν ξέρω αν είναι δειλό. Αυτό που ξέρω είναι ότι θέλει πολύ δύναμη για να καταφέρεις να τα αφήσεις όλα πίσω σου και να σκοτώσεις τον εαυτό σου... Υπάρχουν πάρα πολλοί διαφορετικοί λόγοι που μπορεί να οδηγήσουν στην αυτοκτονία... Κατά τη γνώμη μου κάθε περίπτωση διαφέρει γιατί πολύ απλά κάθε άτομο διαφέρει... Δεν είναι απαραίτητο να πάσχει ένα άτομο από κάποια ψυχική ασθένεια ή διαταραχή για να αυτοκτονήσει. Αν και τις περισσότερες φορές that's the case. Πάντως ότι κι αν συμβαίνει δεν πρέπει να αντιμέτωπίζονται με τόση προκατάληψη και σκληρότητα οι αυτόχειρες. Δεν ξέρεις τι έχει περάσει ο άλλος και οδηγήθηκε εκεί.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 22:23, 27-03-09:

λοιπον προσωπικα θεωρω οτι αν καποιος φτασει σε αυτο το σημειο που δεν παει αλλο δεν πρεπει να κρινουμε χωρις να γνωριζουμε τι εχει περασει αυτο το ατομο μεχρι να παρει αυτη την αποφαση........για μενα ειναι η εσχατη λυση.........ο τροπος να λυθουν ολα........το τιμημα ομως ειναι οτι δεν θα ξαναζησεις ποτε τιποτα.............παντως αμαρτημα δεν νομιζω οτι ειναι και ας λεει η εκκλησια,ποθ προσωπικα δεν πιστευω......

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 23:15, 08-04-09:

Ειναι απολυτο δικαιωμα και θεμα αξιοπρεπειας επισης. Μερικες φορες τα πραγματα μπορει να ειναι πολυ χαλια και πολυ αδικα για καποια ατομα. Ειναι πολυ σκληρη πραξη αλλα οσο σκληρη ειναι τοσο αυθεντικη ειναι απ'την αλλη. Ειναι πολυ απακαρδιοτικο να θες να σκοτωσεις το δικο σου "ειναι", να νοιωθεις μια αδυναμια να αγαπησεις τον εαυτο σου. Οσοι φτανουν σ'αυτη την κατασταση πεθαινουν απο μοναξια. Ισως αυτοι οι ανθρωποι δεν δεχθηκαν ποτε την αγαπη που τους αξιζε. Ειναι πραγματικα θλιβερο.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 15:47, 10-04-09:

Ειναι πραγματικα θλιβερο.

Δεν θα έλεγα 'θλιβερό'.
Είναι η μόνη πράξη που έχει ένα μικρό, ελάχιστο νόημα
μέσα σε έναν κόσμο που στερήται νοήματος.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:38, 10-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Δεν θα έλεγα 'θλιβερό'.
Είναι η μόνη πράξη που έχει ένα μικρό, ελάχιστο νόημα
μέσα σε έναν κόσμο που στερήται νοήματος.
Η ζωή αποκτά αξία μόνο όταν συνειδητοποιούμε ότι δεν έχει κανένα σκοπό, ότι είμαστε όλοι κατά βάθος περαστικοί ρεμπεσκέδες. Τότε είμαστε οι πιο σημαντικοί άνθρωποι στον πλανήτη, όταν έχουμε συνείδηση του πόσο περιτοί είμαστε μέσα στο αχανές σύμπαν, όταν ξεκαβαλάμε το καλάμι τσακισμένοι ή επαναστατημένοι ανάλογα. 'Οπως είχε πει και ο Ρένος Αποστολίδης "ήρωας δεν είναι αυτός που πεθαίνει για μια ιδέα, αλλά αυτός που ζει για μια ιδέα. Και το εκτελεστικό απόσπασμα να κάνεις ό,τι μπορείς για να το αποφύγεις, ακόμα και να τους ξεγελάσεις, μην τους δώσεις τη χαρά να γίνεις ήρωας". Το ίδιο ισχύει και για την αυτοκτονία.

Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

O Spiros Antono έγραψε στις 01:32, 12-04-09:

Πιστευω οτι η αυτοκτονια ειναι αδυναμια.Αδυναμια να αντιμετωπισεις τους φοβους σου,αδυναμια να αντιμετωπισεις τις δυσκολιες,αδυναμια να αντιμετωπισεις την κοινωνια,αδυναμια να συμμετεχεις,αδυναμια να δειξεις οτι εισαι καποιος.Δεν υπαρχει τιποτα αξιοπρεπες στην αυτοκτονια.Μπορω να συμφονισω οτι δεν υπαρχουν σωστα προτυπα.Ομως εμεις δεν ειμαστε που δημιουργουμε τα λαθως προτυπα ;Γιατι να τρωμε στη μαπα ολη τη σαβουρα και να μην αντιστεκομαστε κανοντας την διαλογη μας;

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 13:30, 12-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Spiros Antono
Δεν υπαρχει τιποτα αξιοπρεπες στην αυτοκτονια.
Επιμενω στη προηγουμενη αποψη μου.
Και για να βαλουμε σωστες βασεις στο θεμα, το προβλημα με την συνχγηση που μπορει να εχει ενα ατομο για τις δυνατοτητες και τις αδυναμιες του σαν ξεχωριστο ατομο, εμφανιζεται στην ηλικια που ηταν παιδι και ηταν εξαρτημενος απο τους γονεις του. Οι γονεις παιζουν καθοριστικο ρολο στην αναπτυξη και εξελιξη της "αυτοεικονας" που σχηματιζει καθε παιδι. Συνηθως η ελειψη νοηματος για τον κοσμο μας και για εμας, πηγαζει απο την πραγματικη αγαπη που δεν πηραμε ποτε απ'τους γονεις μας. Ο καθενας πρεπει να ψαξει και να βρει τη δικια του ιστορια αν θελει να αντιμετωπισει τα δικα του κενα.
Μια ταινια που ειναι αρκετα αντιπρωσοπευτικη για την αποψη μου και για ολα οσα λεμε εδω μεσα ειναι "Ο κυκλος των χαμενων ποιητων". Τη συνιστω ανεπιφυλακτα και σ'αυτους που την εχουν δει ακομη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rascal_gd : 12-04-09 στις 13:32. Αιτία: Διορθωση.
Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

O Spiros Antono έγραψε στις 14:45, 12-04-09:

Συμφωνω απολυτα οσο αφορα την ευθυνη της οικογενοιας στο να μπουν οι σωστες βασεις.Επισης το σχολειο φταιει γιατι δεν ενδιαφερεται η και πολλες φορες υπαρχει φοβος.Η ταινια που αναφερεις διχνει τι μπορει να κανει και ενας ανθρωπος οταν θελει και ενδιαφερεται.Εγω εχω παιδια δημοτικου και αντιμετοπιζω πολλα προβληματα με την αδιαφορια δασκαλων και γονιων.

Παράθεση

unknown

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη unknown
Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O unknown έγραψε στις 15:03, 12-04-09:

(ναι το εχω σκεφτει και οχι μονο για 1 sec,αλλα για πολλες χιλιαδες sec παραπανω.Μου "εφυγε" καπως οταν εζησα απο πολυ κοντα τον θανατο συγγενικου μου προσωπου)
αδυναμια ή οχι,φανταζει σαν μια λυση οταν πονας μεσα σου για λογους που δεν μπορεις να επηρεασεις (οχι αμεσα),παρα μονο να προσπερασεις.
Επισης φανταζει σαν μονη λυση οταν πονας σωματικα χωρις διεξοδο απο αυτον τον πονο ή τροπο να τον περιορισεις.
οπως και να χει συνδεεται με πονο.

Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

O Spiros Antono έγραψε στις 15:13, 12-04-09:

τι ειναι πιο ευκολο να αυτοκτονησει καποιος η μηπως να ζησει ξανα δινοντας νοημα στη΄΄ αθλια΄΄ ζωη του

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους