Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:09, 22-03-11:

Θεωρώ ότι η αυτοκτονία είναι ένα νόμισμα με δύο όψεις...
Όταν πριν δύο χρόνια αυτοκτόνησε μία πολύ αγαπημένη συνάδελφος,
-πέραν των αναμενόμενων συναισθημάτων, και του ότι επηρεάστηκα πολύ, στενοχωρήθηκα πολύ, προβληματίστηκα και ακόμα την σκέφτομαι έντονα, ειδικά την ημέρα της γιορτής της -
συγχρόνως έκανα δύο σκέψεις...
1- δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η Η. ήταν τόσο ευάλωτη, ευαίσθητη κτλ -δεν της φαινόταν...-
2-δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η Η. είχε τέτοια κότσια -αλλιώς τα είπα.... οκ, αρ@.....-
Οπότε, θεωρώ γενικότερα την αυτοκτονία ως ένα νόμισμα με δύο όψεις ... απ'τη μία στοιχεία που σε χαρακτηρίζουν ευάλωτο, ευαίσθητο, αδύναμο, φυγόπονο... απ'την άλλη guts... -χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το επικροτώ σαν ενέργεια-, απλά πάντα με εντυπωσίαζε η αντίφαση που κρύβουν οι αυτόχειρες μέσα τους - συγκερασμός αδυναμίας και δύναμης...-
Και έπειτα πολλά επιμέρους βαθύτερα στοιχεία... Μια πράξη άμεσα και έμμεσα τιμωρητική.... Αφού εκτός από αυτομαστίγωμα, ¨τιμωρείς¨ και τους δικούς σου.... εκτός αν δεν υπάρχουν ιδιαίτεροι συναισθηματικοί δεσμοί με κανέναν και με τίποτα,... ή αν υπάρχουν και δεν τους αξιολογείς αρκετά σημαντικούς για να σε φρενάρουν, οπότε εκεί μπαίνουν και άλλα ζητήματα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 15:54, 22-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Ε τουλάχιστον το παραδέχονται.
Ισχύει...

Σωστό. Όμως, We can't solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them (Albert Einstein). Ίσως να ισχύει το ίδιο και με το άτομο που δημιούργησε το πρόβλημα. Αν έχεις κάνει χοντρή πατάτα δηλαδή, πώς θα μπορέσεις να την διορθώσεις (δεδομένου ότι ο χαρακτήρας/οι (αν)ικανότητες σου/ οι χειρισμοί σου ήταν αυτοί που σε οδήγησαν εκεί in the first place); Επίσης, θα σε εμπιστευτεί ο άλλος για να σε αφήσει να διορθώσεις το πρόβλημα;
Ναι ίσως και να μην μπορεί να το κάνει... Γι' αυτό και δεν γίνεται να εξιλεωθούν όλοι... Αλλά δες το έτσι... Εσύ όταν τελειώσεις την σχολή και βγεις στο επάγγελμα, λογικά μιλώντας υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να χάσεις έναν ασθενή, από δικιά σου λάθος εκτίμιση... Σύμφωνα με αυτό είναι ευγενής πράξη το να αυτοκτονήσεις... Ειδικά αφού δεν γίνεται με την καμία να διορθώσεις το λάθος...
Αλλά είναι και η σωστή πράξη, ή μήπως είναι πολύ καλύτερο να πεισμώσεις και να σώσεις άλλα 100 άτομα με την σωστή σου δουλειά???

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Θεωρώ ότι η αυτοκτονία είναι ένα νόμισμα με δύο όψεις...
Όταν πριν δύο χρόνια αυτοκτόνησε μία πολύ αγαπημένη συνάδελφος,
-πέραν των αναμενόμενων συναισθημάτων, και του ότι επηρεάστηκα πολύ, στενοχωρήθηκα πολύ, προβληματίστηκα και ακόμα την σκέφτομαι έντονα, ειδικά την ημέρα της γιορτής της -
συγχρόνως έκανα δύο σκέψεις...
1- δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η Η. ήταν τόσο ευάλωτη, ευαίσθητη κτλ -δεν της φαινόταν...-
2-δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η Η. είχε τέτοια κότσια -αλλιώς τα είπα.... οκ, αρ@.....-
Οπότε, θεωρώ γενικότερα την αυτοκτονία ως ένα νόμισμα με δύο όψεις ... απ'τη μία στοιχεία που σε χαρακτηρίζουν ευάλωτο, ευαίσθητο, αδύναμο, φυγόπονο... απ'την άλλη guts... -χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το επικροτώ σαν ενέργεια-, απλά πάντα με εντυπωσίαζε η αντίφαση που κρύβουν οι αυτόχειρες μέσα τους - συγκερασμός αδυναμίας και δύναμης...-
Και έπειτα πολλά επιμέρους βαθύτερα στοιχεία... Μια πράξη άμεσα και έμμεσα τιμωρητική.... Αφού εκτός από αυτομαστίγωμα, ¨τιμωρείς¨ και τους δικούς σου.... εκτός αν δεν υπάρχουν ιδιαίτεροι συναισθηματικοί δεσμοί με κανέναν και με τίποτα,... ή αν υπάρχουν και δεν τους αξιολογείς αρκετά σημαντικούς για να σε φρενάρουν, οπότε εκεί μπαίνουν και άλλα ζητήματα...
There are no guts in committing suicide... Είναι η μεγαλύτερη πράξη δειλίας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:58, 22-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Ισχύει...

Ναι ίσως και να μην μπορεί να το κάνει... Γι' αυτό και δεν γίνεται να εξιλεωθούν όλοι... Αλλά δες το έτσι... Εσύ όταν τελειώσεις την σχολή και βγεις στο επάγγελμα, λογικά μιλώντας υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να χάσεις έναν ασθενή, από δικιά σου λάθος εκτίμιση... Σύμφωνα με αυτό είναι ευγενής πράξη το να αυτοκτονήσεις... Ειδικά αφού δεν γίνεται με την καμία να διορθώσεις το λάθος...
Αλλά είναι και η σωστή πράξη, ή μήπως είναι πολύ καλύτερο να πεισμώσεις και να σώσεις άλλα 100 άτομα με την σωστή σου δουλειά???

There are no guts in committing suicide... Είναι η μεγαλύτερη πράξη δειλίας...
Ακούγεται πολύ νομοτελειακό και αδιαπραγμάτευτο έτσι που το εκφράζεις... Σ'αυτά δεν υπάρχουν νομοτέλειες και οριστικές ή απόλυτες γνωματεύσεις , παρά μόνο προσπάθειες προσέγγισης και προσπάθειες να πιθανολογήσουμε όσο περισσότερο και αρτιότερα μπορούμε..Ωστόσο υπάρχει η υποκειμενικότητα της άποψης και είναι σαφώς σεβαστή...και την εκφράζουμε όχι σαν νόμο...
Καλό είναι να μην είμαστε αδιάλλακτοι και απόλυτοι γενικότερα ... Ειδικά όσο δεν είμαστε στα παπούτσια κάποιου...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 16:25, 22-03-11:

Την οποία βοήθεια μπορεί να ζητήσει χωρίς να καταφεύγει σε τέτοιες αυτό-καταστροφικές μεθόδους...
Δεν είναι όλες οι κινήσεις μας συνειδητές ούτε όλες τις φορές οι γύρω μας διατεθιμένοι να ακούσουν την διακριτική απαίτηση για βοήθεια ή να μπορέσουν να βρουν τον τρόπο να βοηθήσουν.
Έχοντας κάνει το διασώστη έχω να πω ότι δεν έβρισκα τρόπο να βοηθήσω τον άλλον πρακτικά να αλλάξει οπτική αλλά του έδωσα το χρόνο να βγει από το τρυπάκι του μόνος του ή με την βοήθεια άλλων (κι ίσως κάπου μέσα του να θεώρησε ότι αφού κάποιος μπήκε στον κόπο να τον σώσει μάλλον θα τον νοιαζόταν).
Το βρίσκω ευγενές να αυτοκτονεί κανείς για τέτοιο λόγο (έκανα μεγάλη χαζομάρα, πρόδωσα τις αρχές μου, την ηθική μου, τον κώδικα τιμής μου, bye bye γλυκέ μου κόσμε). Και χαζό ταυτόχρονα βέβαια. Αλλά still noble.
Όμως παραμένει αποδοχή ανικανότητας...
Εγώ θα θεωρούσα πιο ευγενικό το να κάτσει ο άλλος να διορθώσει την π@παριά και μετά να φύγει...
Η άμα δεν μπορεί, ας αυτομαστιγωθεί απλώς...
Εμένα πάλι μου κάνει "δεν θα σας αφήσω να με κοιτάζετατ σαν ξεφτιλισμένο... αποχωρώ , και μου φαίνεται σαν ανικανότητα για ταπείνωση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:53, 22-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Εμένα πάλι μου κάνει "δεν θα σας αφήσω να με κοιτάζετατ σαν ξεφτιλισμένο... αποχωρώ , και μου φαίνεται σαν ανικανότητα για ταπείνωση.
Ένας θείος της μητέρας μου, όταν απέκτησε ακράτεια, έδεσε ένα σχοινί και κρεμάστηκε στην αυλή του σπιτιού της αδερφής του, δίπλα στο δικό μας. Φώναξαν τον πατέρα μου να τον κατεβάσει.
Στο σημείωμα που άφησε έλεγε πως δεν θέλει να γίνει βάρος στη γυναίκα του και την αδερφή του.
Μεγάλος ο πόνος όμως, η τελευταία ανάμνηση που έχεις από το αγαπημένο σου πρόσωπο, να είναι αυτή.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 18:16, 22-03-11:

Λογικά δεν άντεχε την κατάσταση.
Εξάλλου και εμένα δε θα με ένιαζε ΤΟΣΟ πολύ οι δικοί μου.
Ας πονέσει ένας παρά 2.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 01:57, 27-03-11:

Η αυτοκτονία είναι δικαίωμα. Είτε κρύβει ψυχολογικούς, είτε άλλους λόγους. Είναι δικαίωμα. Βέβαια αυτοί που μένουμε πίσω, δεν μπορούμε πολλές φορές να το αντιληφθούμε έτσι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:53, 27-03-11:

Η αυτοκτονία είναι δικαίωμα.
δεν ξερω..

σου ανηκει η ζωη σου για την σκοτωσεις?
ή ειναι απλα δανεικη?

γιατι τοτε ο νομος και οι θρησκειες βασικα την τιμωρουν..ή προσπαθουν να την εμποδισουν?

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:55, 27-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δεν ξερω..

σου ανηκει η ζωη σου για την σκοτωσεις?
ή ειναι απλα δανεικη?

γιατι τοτε ο νομος και οι θρησκειες βασικα την τιμωρουν..ή προσπαθουν να την εμποδισουν?
Ποιά εννοείς ότι προσπαθούν να εμποδίσουν ;;; τη ζωή μάλλλον ε;;;
Καλά, αυτό είναι σχετικό, γιατί η άλλη μεριά είναι ότι οι νόμοι προσπαθουν να την περιφρουρίζουν, να την διασφαλίσουν κτλ, όσο συντηρητικό κ'αν ακούγεται...
Μάλλον προσπαθούν να εμποδίσουν να κανιβαλίσεις (σ)τη ζωή του άλλου...
Πάντως ο χριστιανισμός προσπαθεί να αποτρέψει -και- την αυτοκτονία...
-με τελείως δογματικό τρόπο...καλά, χριστιανισμός χωρίς δόγματα, γάτα χωρις ουρά...-
Η Χριστιανικούρα αντίληψη που αρνείται να θάψει τους αυτόχειρες
μου φαίνεται εξωφρενική... Δεν ξέρω αν κάποιος συμφωνεί με αυτή την αντίληψη...
Δεν ανήκει κατεξοχήν σε σένα η ζωή σου;;;
Ή για να ακριβολογούμε σε εσένα , και αναπόφευκτα -όσο πατάει η γάτα- και στους δικούς σου,
γιατί -μας αρέσει δεν μας αρέσει- και αυτή catι τσιμπάνε απ'αυτή...

Παράθεση

blackgirl (Take care of the one you love)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη blackgirl
H Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H blackgirl έγραψε στις 13:39, 27-03-11:

Εγώ πιστεύω ότι η ζωή του καθενός του ανήκει... Αν νιώθεις ότι δεν υπάρχει τπτ πια σε αυτό τον κόσμο για σένα, ότι μόνο κακό προκαλεί η ύπαρξή σου, ότι δεν αντέχεις να ξυπνάς άλλο το πρωί και αν βρίσκεσαι στην ίδια κατάσταση τότε είναι δικαίωμά σου να αυτοκτονήσεις........ Αλλά επίσης πιστεύω ότι για κάθε πρόβλημα υπάρχει και μια λύση....οπότε καταλήγουμε στο ότι η αυτοκτονία δεν είναι λύση, αφού δημιουργεί πολύ περισσότερα προβλήματα από αυτά που υποτείθεται ότι θα έλυνε............

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:02, 27-03-11:

Ποιά εννοείς ότι προσπαθούν να εμποδίσουν ;;; τη ζωή μάλλλον ε;;;
την αυτοκτονια εννοω..

Εγώ πιστεύω ότι η ζωή του καθενός του ανήκει..
απολυτα?

σαν ρηχο το βρισκω κατι τετοιο..

οσο μας ανηκει το υπολοιπο συμπαν,,τοσο μας ανηκει και το σωμα μας..

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:06, 27-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Η αυτοκτονία είναι δικαίωμα. ...
Δεν υπάρχει δικαίωμα, χωρίς αντίστοιχη ισοδύναμη ευθύνη, νομίζω... Εκτός από το εγώ, χρειάζονται και οι υπόλοιπες προσωπικές αντωνυμίες, για να υπάρχει ο κόσμος και ο λόγος που του δίνει νόημα! Αυτοκτονία, χωρίς προηγούμενη τακτοποίηση των όποιων ευθυνών συνεπάγεται το δικαίωμα, απλά αποτελεί ακραία εκδήλωση εγωπάθειας!

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 14:14, 27-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Δεν υπάρχει δικαίωμα, χωρίς αντίστοιχη ισοδύναμη ευθύνη, νομίζω... Εκτός από το εγώ, χρειάζονται και οι υπόλοιπες προσωπικές αντωνυμίες, για να υπάρχει ο κόσμος και ο λόγος που του δίνει νόημα! Αυτοκτονία, χωρίς προηγούμενη τακτοποίηση των όποιων ευθυνών συνεπάγεται το δικαίωμα, απλά αποτελεί ακραία εκδήλωση εγωπάθειας!
Συμφωνώ, γι' αυτό μιλώ για αυτούς που μένουν πίσω. Εκείνοι θεωρούν πως έχει ευθύνη. Εκείνος που αυτοκτονεί δεν το πιστεύει αυτό. Αλλά εγωπαθής ο αυτοκτονισμένος;;;Αν δεν έχει κάτι να τακτοποιήσει, συγχωρείται για το ατόπημά του;;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IL PENSIERO : 27-03-11 στις 15:42.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:18, 27-03-11:

...Αν δεν έχει κάτι να τακτοποιήσει, συγχωρείται για το ατόπημά του;;;
Ε, καλά, έτσι κι αλλιώς οι νεκροί...δικαιώνονται, κατά τα ανθρώπινα ειωθότα!

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 17:31, 19-04-11:

Εφηβική τρέλα δε θα έλεγα, αλλά επιπόλαια κίνηση, σίγουρα. Μέσα σε εκείνη την στιγμή που κάποιος μπορεί να πλημμυρίζεται από άσχημα συναισθήματα, μια βαθιά απογοήτευση ή χρόνια κατάθλιψη ή ακόμα και μια βαριά νόσο, οδηγείται στην αυτοκτονία γιατί δε κατάφερε να ελέγξει την κατάσταση, τον εαυτό του τον ίδιο. Όμως, αν κατάφερνε να ξεπεράσει εκείνη την στιγμή είμαι σίγουρη πως δε θα κατέφευγε σε αυτό το μέσο διαφυγής, ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω.
Επομένως, δε θεωρώ ότι είναι δείγμα δειλίας, το να τερματίσει κανείς την ζωή του με αυτό τον τρόπο. Αδυναμίας ναι, όχι δειλίας.

Θα έλεγα ψέματα πως δεν έχω σκεφτεί την αυτοκτονία ως λύση, και μάλιστα σε πολλές στιγμές της ζωής μου. Όμως δε θα προχωρούσα ΠΟΤΕ στην αυτοκτονία! Επειδή πάντα σκέφτομαι πως, αν σήμερα είναι μια άσχημη μέρα τότε θα πρέπει να κάνω υπομονή για την επόμενη,γιατί ίσως η επόμενη μέρα να είναι πολλή καλύτερη και εγώ αν έφευγα δε θα κατάφερνα ποτέ να αρπάξω αυτή την ευκαιρία.

Οπότε αν κάποιος για οποιονδήποτε λόγο σκέφτεται αυτή την διέξοδο, ας μη σβήσει την ελπίδα που ζει μέσα του. Είναι φορές που, όταν το παρελθόν ή ακόμα και το παρόν είναι άσχημο, τότε το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να ανυπομονούμε για το μέλλον, για εκείνο το αύριο που όλα θα αλλάξουν στην ζωή μας αρκεί να μη την εγκαταλείψουμε.!

Παράθεση

heidi.enjoy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη heidi.enjoy
H heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H heidi.enjoy έγραψε στις 17:53, 19-04-11:

Ο καθένας στην πορεία της ζωής του έχει ξοδέψει διαφορετική ψυχική ενέργεια για να ανταπεξέλθει σε όσα περνάει και ανάλογα με τα αποθέματα που έχει θα πάρει διαφορετικές αποφάσεις για τη ζωή του.Δεν μπορώ να ζητήσω,να απαιτήσω ή να περιμένω απλώς από κάποιον να σκεφτεί τους άλλους,τι είναι καλύτερο,ορθότερο και τα λοιπά όταν έχει φτάσει στο σημείο να θέλει να πάψει να ζει.Είναι απλώς λίγα λεπτά,μια σκέψη..ίσως ακόμα και μια λύτρωση.Δέχομαι το ότι θέλει δύναμη και κουράγιο για να μείνεις και να παλέψεις αλλά θέλει κι άλλη τόση δύναμη και ψυχικό σθένος για να φύγεις (ναι,ακόμα κι όταν μιλάμε για καταθλιπτικούς και σχιζοφρενείς).Και δεν έχει να κάνει μόνο με ψυχολογικά προβλήματα ή δύσκολες συναισθηματικά φάσεις.Υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων ψυχικά υγιών που μέσα σε λίγα λεπτά τα είδαν όλα αλλιώς.Πτώση σεροτονίνης για τους θετικιστές,δαίμονας για τους πιστούς,τρέλλα για τους πολλούς,άνθρωπος για μένα..

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 17:59, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από heidi.enjoy
Δεν μπορώ να ζητήσω,να απαιτήσω ή να περιμένω απλώς από κάποιον να σκεφτεί τους άλλους,τι είναι καλύτερο,ορθότερο και τα λοιπά όταν έχει φτάσει στο σημείο να θέλει να πάψει να ζει.Είναι απλώς λίγα λεπτά,μια σκέψη..ίσως ακόμα και μια λύτρωση.Δέχομαι το ότι θέλει δύναμη και κουράγιο για να μείνεις και να παλέψεις αλλά θέλει κι άλλη τόση δύναμη και ψυχικό σθένος για να φύγεις (ναι,ακόμα κι όταν μιλάμε για καταθλιπτικούς και σχιζοφρενείς).
Μίλησες πάρα πολύ σωστά και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εκείνη την στιγμή, θα σκεφτείς μόνο τον εαυτό σου και όχι, δεν θα είναι εγωιστική σκέψη, αλλά απόφαση που αφορά εσένα και εσένα μόνο. Είναι η ζωή σου, σου δόθηκε για κάποιο λόγο οπότε εσύ είσαι ο κυρίαρχος της, αν θες την τερματίζεις αν θες την συνεχίζεις..

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:23, 20-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από theRunawayDream
... Είναι η ζωή σου, σου δόθηκε για κάποιο λόγο οπότε εσύ είσαι ο κυρίαρχος της, αν θες την τερματίζεις αν θες την συνεχίζεις..
Δεν σου δόθηκε πάντως για να την τερματίσεις! Αν ήταν αυτός ο λόγος, απλά δεν θα σου δινόταν, νομίζω...Μοιάζει πολύ γιαπωνέζική η άποψή σας για τη ζωή. Σα να σας βλέπω κάπου εκεί στη Φουκουσίμα, να φιλοσοφείτε περί...θανάτου!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 09:11, 20-04-11:

Δεν σου δόθηκε πάντως για να την τερματίσεις!
Ναι αλλά δεν σου δόθηκε και με την θέλησή σου.....

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:41, 20-04-11:

Ναι αλλά δεν σου δόθηκε και με την θέλησή σου.....
Η θέληση προηγείται ή η ζωή;

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 10:47, 20-04-11:

Η θέληση για ζωή ή η μή θέληση για ζωή......

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:56, 20-04-11:

Σαφώς και προηγείται, για αυτό το λόγο η έννοια του Θεού γκρεμίστηκε στα μάτια μου σαν πύργο από τράπουλα. Ο Θεός δεν είναι (πιο) ελεύθερος από την ύπαρξη ...

Παράθεση

ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ
Ο ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ έγραψε στις 11:20, 20-04-11:

Δε γίνεται να έχω γνώμη για την αυτοκτονία, γενικά κι αόριστα, απ τη στιγμή που δε γνωρίζω για τη ζωή του αυτόχθονα, αλλά ούτε καν τις συγκυρίες και αιτίες που τον οδήγησαν στην υλοποίηση αυτής του της απόφασης. Αλλά ακόμα και να γνώριζα προσωπικά κάποιον άνθρωπο που θα είχε αυτοκτονήσει, πάλι δε θα μπορούσε η γνώμη μου νά'ταν απόλυτα σωστή γιατί είναι αδύνατον να γνωρίζει κανείς όλες τις πτυχές της ζωής του άλλου, απ τη στιγμή που δε μπορούμε ούτε έχουμε ανακαλύψει ούτε τον ίδιο μας ακόμα τον εαυτό. Γνώμη θα μπορούσα να έχω, αλλά και πάλι με επιφύλαξη για τα ακριβή αίτια, μόνο στη περίπτωση που είχα αποφασίσει κι ούτε βέβαια αν είχα απλώς σκεφτεί, της δικής μου αυτοκτονίας και κανενός άλλου. Οι γενικεύσεις, ιδιαίτερα σε τόσο προσωπικά, πολύπλοκα και ευαίσθητα θέματα, τουλάχιστον για μένα είναι το λιγότερο αποκρουστικές.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:35, 20-04-11:

Προφανώς για να τα λες αυτά, θα έχεις στο νου σου ένα παράδειγμα αυτοχειρίας που δεν θεωρείς κατακριτέα??

Παράθεση

ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ

Νεοφερμένος

Ο ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ έγραψε στις 12:25, 20-04-11:

Δε μπορώ να θεωρήσω καμμιά αυτοκτονία κατακριτέα και εξήγησα το λόγο στη πιο πάνω τοποθέτησή μου. Μπορώ όμως εύκολα να κάνω κάποια διαπίστωση για πρόσωπα που οδήγησαν κάποιον στην αυτοκτονία, μα αυτό είναι εκτός θέματος.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:32, 20-04-11:

Μάλιστα... Δηλαδή κάθε αυτοκτονία είναι δικαιολογημένη... Nice!!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 12:34, 20-04-11:

Μάλιστα... Δηλαδή κάθε αυτοκτονία είναι δικαιολογημένη... Nice!!
Δηλαδή κάθε αυτοκτονία είναι ... σεβαστή...

Παράθεση

ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ

Νεοφερμένος

O ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ έγραψε στις 12:43, 20-04-11:

Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει ελεύθερα τις διαπιστώσεις του για το ότι κατάλαβε απ τα γραφόμενα κάποιου άλλου. Είναι σεβαστές καθ'όλα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:46, 20-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Δηλαδή κάθε αυτοκτονία είναι ... σεβαστή...
Εγώ δεν θυμάμαι να σέβονται κάνεναν δειλό στην μάχη...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:55, 20-04-11:

Καθίστε βρε παιδιά, τι εννοούμε "δικαιολογημένη" και τι "σεβαστή";

Αν έρθει κάποιος και μας εξιστορήσει τα προβλήματά του και μας δηλώσει την απόφασή του ν' αυτοκτονήσει, θα του πούμε "Καταλαβαίνω και σέβομαι την απόφασή σου, να βάλω το σαπούνι, θα βάλεις το σκοινί;"
(Εξαιρώ τις περιπτώσεις ευθανασίας για ευνόητους λόγους που ανήκουν σε κάποιο άλλο θέμα).

Σεβαστή, μπορεί να είναι μόνο κατόπιν εορτής, όταν ο αυτόχειρας θα κοιτάζει τα ραδίκια ανάποδα. Ο νεκρός δεδικαίωται, δεν χωρά αμφιβολία περί αυτού και να 'μαστε καλά να τον θυμόμαστε και να τον μακαρίζουμε!
Σάμπως μπορούμε να τον πιάσουμε και να του ζητήσουμε τα ρέστα; Πριν το μοιραίο όμως -και αυτό συζητάμε μάλλον εδώ- πώς ακριβώς δικαιολογείται ή γίνεται σεβαστή μια τέτοια απόφαση εμπράκτως; Αδυνατώ να κατανοήσω. Άσε που αν δεν κάνω λάθος είναι ποινικά κολάσιμη πράξη το να αφήσεις κάποιον να πεθάνει.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:11, 20-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Καθίστε βρε παιδιά, τι εννοούμε "δικαιολογημένη" και τι "σεβαστή";

Αν έρθει κάποιος και μας εξιστορήσει τα προβλήματά του και μας δηλώσει την απόφασή του ν' αυτοκτονήσει, θα του πούμε "Καταλαβαίνω και σέβομαι την απόφασή σου, να βάλω το σαπούνι, θα βάλεις το σκοινί;"
(Εξαιρώ τις περιπτώσεις ευθανασίας για ευνόητους λόγους που ανήκουν σε κάποιο άλλο θέμα).

Σεβαστή, μπορεί να είναι μόνο κατόπιν εορτής, όταν ο αυτόχειρας θα κοιτάζει τα ραδίκια ανάποδα. Ο νεκρός δεδικαίωται, δεν χωρά αμφιβολία περί αυτού και να 'μαστε καλά να τον θυμόμαστε και να τον μακαρίζουμε!
Σάμπως μπορούμε να τον πιάσουμε και να του ζητήσουμε τα ρέστα; Πριν το μοιραίο όμως -και αυτό συζητάμε μάλλον εδώ- πώς ακριβώς δικαιολογείται ή γίνεται σεβαστή μια τέτοια απόφαση εμπράκτως; Αδυνατώ να κατανοήσω. Άσε που αν δεν κάνω λάθος είναι ποινικά κολάσιμη πράξη το να αφήσεις κάποιον να πεθάνει.
Όοοοοχιιιι! Εννοώ ¨σεβαστή¨ σαν τετελεσμένο γεγονός... Αφού ήδη το έχει πράξει κάποιος...(όχι πριν!)
Πριν, κάνεις ό,τι μπορείς και με όποιο τρόπο θεωρείς αποτελεσματικότερο για να τον αποτρέψεις...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ

Νεοφερμένος

O ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ έγραψε στις 13:12, 20-04-11:

Δε με ενδιαφέρουν οι αντιπαραθέσεις με θαρραλέους ιντερνετικούς μαχητές μέσω του πληκτρολογίου μιας οθόνης. Αφήνω τις δάφνες της νίκης σ'αυτούς. Οταν θελήσω να τοποθετηθώ και να επιμείνω περαιτέρω σε κάποιο θέμα μέσω ερωταποκρίσεων θα το κάνω μόνο επειδή θα το επιθυμώ εγώ κι εφόσον διακρίνω πως οι συνομιλητές είναι καλοπροαίρετοι και τα γρφόμενά τους δε δείχνουν πρόσωπα με άσχημη διάθεση.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:51, 20-04-11:

@Έρημο νησί: Φαίνεσαι να είσαι νέος στο χώρο των διαδικτυακών συζητήσεων γι' αυτό ίσως αντιμετωπίζεις τις συζητήσεις ως πεδία μαχών με νικητές και ηττημένους.
Ούτε δάφνες διεκδικούμε ούτε άλλα ανύπαρκτα τρόπαια. Συζήτηση κάνουμε και βασικό συστατικό της είναι ο διάλογος και η ανταλλαγή απόψεων.
Δεν νομίζω να βάλαμε κανέναν με το ζόρι ν' απαντήσει σε οποιοδήποτε θέμα, εξάλλου το κουμπάκι της υποβολής βρίσκεται στον δικό σου υπολογιστή.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 15:33, 20-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ
Δε με ενδιαφέρουν οι αντιπαραθέσεις με θαρραλέους ιντερνετικούς μαχητές μέσω του πληκτρολογίου μιας οθόνης. Αφήνω τις δάφνες της νίκης σ'αυτούς. Οταν θελήσω να τοποθετηθώ και να επιμείνω περαιτέρω σε κάποιο θέμα μέσω ερωταποκρίσεων θα το κάνω μόνο επειδή θα το επιθυμώ εγώ κι εφόσον διακρίνω πως οι συνομιλητές είναι καλοπροαίρετοι και τα γρφόμενά τους δε δείχνουν πρόσωπα με άσχημη διάθεση.
Σεβαστό αυτό, αν και δεν κάνουμε πόλεμο εδώ...

Βέβαια, συνήθως όταν λέει κάποιος μία άποψη, η οποία γεννά απορίες, είθισται να τις επιλύει...

Πάντα φιλικά και με χαρούμενη φάτσα και διάθεση...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 15:57, 20-04-11:

Η θέληση για ζωή ή η μή θέληση για ζωή......
Τότε το ερώτημα λέει: Η άρνηση προηγείται της κατάφασης; Προσωπικά θεωρώ, ότι η ύπαρξη ακριβώς του κόσμου είναι η Μεγάλη Κατάφαση του Θεού, που στην ανθρωπότητα φανερώνεται ως Λόγος, δια Ιησού Χριστού, ήτοι, με την Αλήθεια και την Οδό και τη Ζωή!

Αρχική Δημοσίευση από Johnny Cash
Σαφώς και προηγείται, για αυτό το λόγο η έννοια του Θεού γκρεμίστηκε στα μάτια μου σαν πύργο από τράπουλα. Ο Θεός δεν είναι (πιο) ελεύθερος από την ύπαρξη ...
Επειδή ακριβώς ο Θεός είναι Υπάρχων, έχει νόημα η ύπαρξη, κατά τη χριστιανική κοσμοθεώρηση. Υπ' αυτή την έννοια, σαφώς και έχεις απόλυτο δίκιο, περί της ελευθερίας!!! Προφανώς αυτή η "έννοια του Θεού" που γκρεμίστηκε στα μάτια σου, άξιζε το γκρέμισμά της!

Παράθεση

galla

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη galla
Ο galla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O galla έγραψε στις 16:00, 20-04-11:

Η φυγη δεν ειναι λυση!Σκοπος μας ειναι πως μπορουμε εμεις να συμβαλουμε στην αποφυγη της,και δεν μιλω σαν σκεψη!Μηπως παιρνουμε και εμεις,καπως ελαφρα καποια θεματα που σε μερικους συνανθρωπους μας,φαινονται βουνο?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:45, 20-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από galla
Μηπως παιρνουμε και εμεις,καπως ελαφρα καποια θεματα που σε μερικους συνανθρωπους μας,φαινονται βουνο?
Για κάθε άνθρωπο το πρόβλημά του είναι δικαίως το μεγαλύτερο στον κόσμο.
Έχεις δει πως κλαίει ένα μικρό παιδί επειδή έσπασε κάποιο παιχνίδι του; Για εκείνο, αυτό το τόσο μηδαμινό για εμάς πρόβλημα, είναι το μεγαλύτερο στην σύντομη ζωούλα του.
Όμως το θέμα μας εδώ είναι άλλο: Υπάρχει πρόβλημα που να δικαιολογεί την αυτοκτονία;

Παράθεση

galla

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη galla
Ο galla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O galla έγραψε στις 16:51, 20-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Για κάθε άνθρωπο το πρόβλημά του είναι δικαίως το μεγαλύτερο στον κόσμο.
Έχεις δει πως κλαίει ένα μικρό παιδί επειδή έσπασε κάποιο παιχνίδι του; Για εκείνο, αυτό το τόσο μηδαμινό για εμάς πρόβλημα, είναι το μεγαλύτερο στην σύντομη ζωούλα του.
Όμως το θέμα μας εδώ είναι άλλο: Υπάρχει πρόβλημα που να δικαιολογεί την αυτοκτονία;
Για μενα κανενα προβλημα,δεν αξιζει τετοια θυσια!

Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 16:54, 20-04-11:

οι αδύναμοι χαρακτήρες είναι πιο επιρρεπείς στις αυτοκτονίες γιατί νιώθουν πως δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τη ζωή ..

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:15, 20-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από ShatteredIce
οι αδύναμοι χαρακτήρες είναι πιο επιρρεπείς στις αυτοκτονίες γιατί νιώθουν πως δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τη ζωή ..
Ίσως οι αδύναμοι- ίσως οι δυνατοί,
ίσως οι φυγόπονοι- ίσως οι υπερευαίσθητοι,
ίσως οι εσωστρεφείς, - ίσως οι πολύ εξωστρεφείς -που χρησιμοποιούν την εξωστρέφεια σαν άμυνα-..
Ίσως οι τελειομανείς..
Δεν υπάρχουν στάνταρς νομίζω... Προφανώς και παίζει ρόλο και η ύπαρξη καταστάσεων που ενεργοποιούν την μέσα σου αυτοκαταστροφή...
Εγώ μέσα μου το ορίζω σαν αντιφατικό συγκερασμό αδυναμίας και δύναμης...(είναι η δική μου προσέγγιση...)

Η συνάδελφός μου που το έπραξε ήταν χαρακτήρας που με εξέπληξε -και ακόμα με εκπλήσει- όταν έμαθα ότι έκανε κάτι τέτοιο...
Γιατί έδειχνε πως είχε πιο ¨τετράγωνη¨ λογική, ήταν πιο ¨επιφανειακή¨ -δεν το λέω σαν μείον, απλώς δεν πολυεμβάθυνε, και τελικά έκανε την κίνηση...
Με έναν επίσης κυνικό τρόπο... Δεν θα πω τον τρόπο που διάλεξε,δεν υπάρχει λόγος, απλώς το γεγονός ότι μπήκε, έκανε το μπανάκι της, σινιαρίστηκε, έβαλε τα καλά της, έφτιαξε την μαλλούρα της και μετά άντε γεια, χωρίς σημείωμα , χωρίς τίποτα... είναι ανατριχιαστικό όταν το σκέφτεσαι...

Παράθεση

αορ (the less you know,the better it is....)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αορ
Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O αορ Καλως Ορισατε έγραψε στις 18:03, 20-04-11:

Αυτοκτονία...Δεν υπάρχουν στάνταρντς που να την καθορίζουν.Υπάρχουν άνθρωποι που την υιοθετούν.Άνθρωποι που για ένα λεπτό χάνουν τον έλεγχο ,χάνουν το τιμόνι της ζωής τους και φυγοπονούν.Δεν σκέφτονται εκείνη τη στιγμή.Δεν αισθάνονται.ένα μαύρο πέπλο τυφλώνει τα ήδη θολά μάτια τους και χάνουν ολοκληρωτικά τον κόσμο τους.Χάνουν το νόημα της ύπαρξης τους,φέρνονται εγωιστικά και δεν έχουν το δικαίωμα να το μετανιώσουν,δεν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν.Πιέζουν,εξωθούν,εξαναγκάζουν τον εαυτό τους να θεωρήσει οτι ο θάνατος είναι λύση.Μάταια,ο θάνατος είναι τέλος και το τέλος ποτέ δεν ήταν λύση.Αισθάνονται παγιδευμένοι σε μια επώδυνη πραγματικότητα και αντί να απομακρύνουν απο τη ζωή τους το επώδυνο αποβάλλουν την πραγματικότητα,χωρίς συναίσθηση.Γίνονται έρμαια των σκέψεων,γίνονται υπόδουλοι ενός άλλου εαυτού,γίνονται οξύμωροι υπόλογοι των παιδιών τους,των γονέων τους,των ανθρώπων τους μην έχοντας τη δυνατότητα,τη δυνατότητα να απαντήσουν.
Η ζωή είναι για να σου χαρίζει ευτυχία και να σου δίνει νόημα με τα μικρά ασήμαντα καθημερινά της τερτίπια..Μόνο ένα πράγμα ζητά απο σένα..να μπορείς να τα δεχθείς...

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 19:19, 20-04-11:

Τότε το ερώτημα λέει: Η άρνηση προηγείται της κατάφασης; Προσωπικά θεωρώ, ότι η ύπαρξη ακριβώς του κόσμου είναι η Μεγάλη Κατάφαση του Θεού, που στην ανθρωπότητα φανερώνεται ως Λόγος, δια Ιησού Χριστού, ήτοι, με την Αλήθεια και την Οδό και τη Ζωή!

Ωχ έτσι και υπάρχει Θεός, θα με κάψει για τις θέσεις μου επάνω στην αυτοκτονία. Με βλέπω να ζω μια δεύτερη κόλαση του Δάντη. Ας ελπίσουμε πως δεν υπάρχει μπας και σωθώ.... αλλιώς.....

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:26, 20-04-11:

Ωχ έτσι και υπάρχει Θεός, θα με κάψει για τις θέσεις μου επάνω στην αυτοκτονία. Με βλέπω να ζω μια δεύτερη κόλαση του Δάντη. Ας ελπίσουμε πως δεν υπάρχει μπας και σωθώ.... αλλιώς.....
Με μία τέτοια οπτική, φίλη μου, αναφέρεσαι σε θεότητα, που δίκαια, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο φίλος μας J.C. τη γκρέμισε σαν τραπουλόχαρτο!

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 19:40, 20-04-11:

Με μία τέτοια οπτική, φίλη μου, αναφέρεσαι σε θεότητα, που δίκαια, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο φίλος μας J.C. τη γκρέμισε σαν τραπουλόχαρτο!
Συμπαθέστατε Νωεύς νομίζω πως ή όποια θεότητα, δεν χρειαζόταν εμάς (εμένα και τον JC) για να γκρεμιστεί, θαρρώ πως έχει γίνει προ πολλού.

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 20:26, 20-04-11:

Δεν σου δόθηκε πάντως για να την τερματίσεις! Αν ήταν αυτός ο λόγος, απλά δεν θα σου δινόταν, νομίζω...Μοιάζει πολύ γιαπωνέζική η άποψή σας για τη ζωή. Σα να σας βλέπω κάπου εκεί στη Φουκουσίμα, να φιλοσοφείτε περί...θανάτου!
Δεν νομίζω πως ο πληθυντικός ήταν απαραίτητος, διότι είμαι μόνο 17. Ωστόσο, σχετικά μ'αυτό που είπες, εγώ είμαι της άποψης ότι από την στιγμή που σου δόθηκε αυτή η ζωή αυτομάτως εσύ και μόνο εσύ θα αποφασίσεις τι θα την κάνεις. Και δε θεωρώ την θέση μου ούτε υπερβολική ούτε...γιαπωνέζικη...

Παράθεση

eveRd'noRmalgUy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eveRd'noRmalgUy
Ο eveRd'noRmalgUy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O eveRd'noRmalgUy έγραψε στις 20:27, 20-04-11:

αν δεν αλλάξεις άβαταρ , θα αυτοκτονήσω

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:14, 20-04-11:

Συμπαθέστατε Νωεύς νομίζω πως ή όποια θεότητα, δεν χρειαζόταν εμάς (εμένα και τον JC) για να γκρεμιστεί, θαρρώ πως έχει γίνει προ πολλού.
Ναι, έτσι είναι ...και μάλιστα για πολλές!
Αρχική Δημοσίευση από eveRd'noRmalgUy
αν δεν αλλάξεις άβαταρ , θα αυτοκτονήσω
Ποιος είν' αυτός που σε φθάνει σε τόσο απελπιστική κατάσταση;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:44, 20-04-11:

Νομίζω δεν θα μπορούσα ποτέ να αυτοκτονήσω. Ακόμα και στις πιο άσχημες στιγμές μου που ένιωθα πως δεν έχει πλέον νόημα η ζωή μου (μια φορά το έχω νιώσει αυτό, μην υπερβάλλω κιόλας), ποτέ δεν σκέφτηκα σοβαρά να δώσω τέλος - όχι από φόβο ή δειλία, αλλά γιατί μου αρέσει τόσο πολύ αυτή η ζωή που ό,τι άσχημο κι αν περάσω, απλώς δεν μπορεί να με κάνει να θέλω να την κοπανήσω. Για την ακρίβεια έχω σκοπό να ζήσω ως τα 90 μίνιμουμ.
Οπότε δύσκολα μπορώ να καταλάβω αυτούς που αυτοκτονούν ή κάνουν απόπειρα, παρόλο που θεωρώ πως το πως διαθέτει ο καθένας το κορμί του είναι δικό του θέμα.

Παράθεση

ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ

Νεοφερμένος

O ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ έγραψε στις 14:03, 21-04-11:

Καλησπέρα. Εχει κάπου παραπάνω γραφτεί πως η αυτοκτονία είναι δικαιολογημένη και όχι κατακριτέα, μόνο σε κάποιες περιπτώσεις ευθανασίας.

Θα ήθελα να πάω λίγο παραπέρα και να τοποθετηθώ στο συγκεκριμένο θέμα πιο πρακτικά μέσω ενός παραδείγματος που θα τεθεί σαν ερώτηση. Παραδείγματος που η ζωή η ίδια φτιάχνει όπως νομίζω πως όλοι ξέρουμε, πιο φριχτά και πολύπλοκα σενάρια. Μπορώ εύκολα να΄γράψω κι άλλα πολλά, μα θέλω να πιστεύω ότι αυτό θά'ναι αρκετό για να γίνει κατανοητό πως η αυτοκτονία είναι δικαιολογημένη και όχι κατακριτέα σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Ακόμα θέλω να δείξω με το πιο κάτω παράδειγμα, ότι πολλές φορές τους αυτόχειρες, οδηγούν άλλα πρόσωπα στη πράξη της αυτοκτονίας, όπως έγραψα σε πιο πάνω απάντησή μου.

Δε θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί προτιμώ να τις καταλάβει ο καθένας απο μόνος του και γιατί δε θέλω να εμβαθύνω σε τέτοια περιστατικά:

Σε μια πόλη ζει μια οικογένεια με το γιό της. Ο πατέρας πεθαίνει και μένει το αγόρι ορφανό. Μα η μητέρα ξαναπαντρεύεται όταν το αγόρι είναι περίπου 4ετών. Ο πατριός αρχίζει να βιάζει το αγόρι απ'αυτη την ηλικία μέχρι και 8ετών. Η μητέρα το μαθαίνει και το ανέχεται. Ο πατριός απ τη στιγμή που έχει κορεστεί η διαστροφή του πάνω στο παιδάκι αυτό, το προσφέρει απλόχερα σε γνωστούς και μη, έναντι κάποιας αμοιβής και εξαργυρώνοντας τα στη συνέχεια σε οινοπνευματώδη λόγω αλκοολισμού.

Αυτό εξακολουθεί να γίνεται μέχρι και την εφηβεία του αγοριού καθώς έχει υποστεί ακραία τρομοκρατία απ τον πατριό του, έχοντάς το κάνει υποχείριό του. Παρ'όλα αυτά το αγόρι όταν πλέον γίνεται ενήλικος, βρίσκει το ψυχικό σθένος και τη δύναμη να γνωρίσει μια κοπέλα και να πορευτεί παλεύοντας να διώξει το παρελθόν του σαν ένα όνειρο κακό.

Οι βλέψεις του πατριού όμως τον βρίσκουν αντίθετο σ'αυτό, καθώς τον θέλει να συνεχίζει το δρόμο της αντρικής πορνείας. Το αγόρι αρνείται, ώσπου ο πατριός το χλευάζει λέγοντας και δείχνοντάς του πλήθος βίντεο και φωτογραφιών απο ερωτικές στιγμές του. Του ξεκαθαρίζει ότι δεν πρόκειται ότι κι αν κάνει να τον αφήσει ελεύθερο. Δεν χρειάστηκε καν να του πει ότι θα δείξει τις φωτογραφίες και βίντεο. Το μήνυμα το έλαβε.

Την ίδια μέρα το αγόρι αυτοκτονεί.

υγ.Σε αυτό και μόνο το παράδειγμα μπορεί ο καθένας μας να κάνει πάρα μα πάρα πολλές αλλαγες σεναρίου και μετατροπές. Ακόμα και τη θέση του πατριού να πάρει ο φυσικός πατέρας. Τα συμπεράσματα δικά σας, για την κατάκριση, για το ότι δεν είχε καμμιά δικαιολογία και για το ότι πολλές φορές δεν οδηγείται ο αυτόχειρας απο άλλα πρόσωπα σε τέτοιο αδιέξοδο.

Κατακρίνετε το αγόρι αυτό λοιπόν και μη του δώσετε δικαιολογία.

Παράθεση

eveRd'noRmalgUy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eveRd'noRmalgUy
Ο eveRd'noRmalgUy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O eveRd'noRmalgUy έγραψε στις 14:28, 21-04-11:

Θα δικαιολούσα τον Φώσκολο αν αυτοκτονούσε - επηρέασε αρνητικά πολύ κόσμο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους