Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,682 μηνύματα σε 74,625 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

θρυαλλίδα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη θρυαλλίδα
H θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H θρυαλλίδα χέρια και πόδια βρωμικα,μάτια καθαρά έγραψε στις 00:00, 10-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Αχ, γιατί μου τα κάνετε αυτά;;
Ξεκινάμε... Άρχισες να λες, για μετεμψυχώσεις, άλλες ζωές κλπ... Ξέρεις ότι όντως ακολουθεί κάτι τέτοιο;;ΟΧΙ!! Άρα τι είναι το να στηρίξει την επιχειρηματολογία σου πάνω σε αυτό;; Βρες την λέξη μόνη σου...
Δεν ξέρω αν υπάρχει ζωή... Δεν το πιστεύω αν με ρωτάς, αλλά δεν έχω και κανέναν τρόπο να το αποκλείσω... Ποιο είναι το θέμα όμως; Ότι τώρα το μόνο που ξέρουμε, είναι αυτό που έχουμε εδώ, πάνω σ' αυτήν την κόλαση/παράδεισο/"πες το όπως θες"... Όλα τ' άλλα είναι εικασίες... Οπότε δεν μπορούμε να βασιζόμαστε σε αυτές...
Άρα αυτός που αυτοκτονεί, παραιτείται από το μόνο που του έχει πραγματικά απομείνει, που είναι και ό,τι σημαντικότερο έχει και κάνει ένα βήμα προς την ανυπαρξία... Συνεπώς, για μένα τουλάχιστον είναι δειλός... Πολύ πιο δειλός, από αυτόν που εγκαταλείπει το πεδίο της μάχης, για να σωθεί...
Γιατί όσο θάρρος θέλει για να προσπαθήσεις να αυτοκτονήσεις, θέλει το δεκαπλάσιο για να αποφασίσεις να παλέψεις μ' όλα τα σκατά της ζωής σου, με όλα αυτά που σε κάνουν να θες να την αφήσεις... Για να μην συζητήσω για ψυχική δύναμη...
Ακόμη κι αν υπάρχει όμως κάτι άλλο πέρα από τον θάνατο, τότε αυτή η ζωή είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο, μια προετοιμασία αν θες, για το επόμενο... Το να αυτοκτονείς είναι σαν να χρησιμοποιείς cheat σε game... Ναι μεν κερδίζεις, αλλά δεν ξέρεις και να παίζεις...
Και για να κλείσω... Ό,τι μα ό,τι και να έχει περάσει κάποιος, πάντα θα μπορεί να βρει την δύναμη να ανταπεξέλθει, αρκεί να το θέλει...
θα απαντησω με τη σειρα:
''Ξέρεις ότι όντως ακολουθεί κάτι τέτοιο;;ΟΧΙ!!'': εδω απανταω με αντιγραφη επικολληση αυτο που ειπα:''μπορει να εχω αδικο μπορει οταν πεθανεις τελικα να μη γινεται ΤΙΠΟΤΑ σπο αυτο που ειπα για τη ψυχη ωστοσο αν ο αλλος ειναι απελπισμενος μπορει να ελπιζει και να το πραξει.''

''Ότι τώρα το μόνο που ξέρουμε, είναι αυτό που έχουμε εδώ, πάνω σ' αυτήν την κόλαση/παράδεισο/"πες το όπως θες"... Όλα τ' άλλα είναι εικασίες... Οπότε δεν μπορούμε να βασιζόμαστε σε αυτές...'':ΧΑΧΑΧΑΧΑ απο ποτε ξερουμε με ΣΙΓΟΥΡΙΑ το τι υπαρχει μετα το θανατο????

''Γιατί όσο θάρρος θέλει για να προσπαθήσεις να αυτοκτονήσεις, θέλει το δεκαπλάσιο για να αποφασίσεις να παλέψεις μ' όλα τα σκατά της ζωής σου, με όλα αυτά που σε κάνουν να θες να την αφήσεις... Για να μην συζητήσω για ψυχική δύναμη...'':μη ξεχνας οτι σε καποια πραγματα μπορει να μη φταιει το ιδιο το ατομα και να μη μπορει με ΤΙΠΟΤΑ να ταδιορθωσει οσο και να προσπαθει

''Ακόμη κι αν υπάρχει όμως κάτι άλλο πέρα από τον θάνατο, τότε αυτή η ζωή είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο, μια προετοιμασία αν θες, για το επόμενο... Το να αυτοκτονείς είναι σαν να χρησιμοποιείς cheat σε game... Ναι μεν κερδίζεις, αλλά δεν ξέρεις και να παίζεις...'':αργα ή γρηγορα θα πεθάνεις.αμα ο θεος δεν θελει να φυγεις τοτε επιζεις οσες φορες και αν αυτοκτονεις αμα οχι τοτε πεθαινεις οτι και να κανουμε τελικα αυτη η θεικη δυναμη αποφασιζει ο,τι και να κανει ο αλλος.

με λιγα λογια και εγω και εσυ δεν ξερουμε τι υπαρχει στη μετα θανατον ζωη ωστοσο δεν μπορεις να εμποδιζεις καποιον απο το να το μαθει μπορει να του βγει σε καλο μπορει σε κακο το θεμα ειναι οτιειναι δικια του αποφαση

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Αντιχριστιανικό κατ'αρχάς
Για τους άλλους δεν ξέρω πως το βλέπουν, γω πάντως δεν πρόκειται για κανένα λόγο... εδω θα είμαι να ταλαιπωρώ τον κόσμο (και να με ταλαιπωρούν )Ασε που λατρεύω τη ζωη με τα πάνω της και τα κάτω της, αυτό που το βάζεις;;
σε ζηλευω Ο_Ο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 10-07-11 στις 00:34. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 22:43, 10-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ioanna_otaku
ΧΑΧΑΧΑΧΑ απο ποτε ξερουμε με ΣΙΓΟΥΡΙΑ το τι υπαρχει μετα το θανατο????
Γιατί είπα εγώ ότι ξέρουμε;; Αντίθετα είπα ότι ακριβώς επειδή δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα, είναι λάθος να υποθέτουμε ότι υπάρχει το οτιδήποτε...

μη ξεχνας οτι σε καποια πραγματα μπορει να μη φταιει το ιδιο το ατομα και να μη μπορει με ΤΙΠΟΤΑ να ταδιορθωσει οσο και να προσπαθει
Θέλω παράδειγμα...

αργα ή γρηγορα θα πεθάνεις.αμα ο θεος δεν θελει να φυγεις τοτε επιζεις οσες φορες και αν αυτοκτονεις αμα οχι τοτε πεθαινεις οτι και να κανουμε τελικα αυτη η θεικη δυναμη αποφασιζει ο,τι και να κανει ο αλλος.
Άσε τους Θεούς και τους δαίμονες απ' έξω, αν θες να κάνουμε σοβαρή συζήτηση...

με λιγα λογια και εγω και εσυ δεν ξερουμε τι υπαρχει στη μετα θανατον ζωη ωστοσο δεν μπορεις να εμποδιζεις καποιον απο το να το μαθει μπορει να του βγει σε καλο μπορει σε κακο το θεμα ειναι οτιειναι δικια του αποφαση
Όχι δεν μπορώ να τον εμποδίσω... Αλλά δεν σημαίνει ότι θα τον επικροτήσω κιόλας... Κάθε άλλο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

θρυαλλίδα

Δραστήριο Μέλος

H θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H θρυαλλίδα χέρια και πόδια βρωμικα,μάτια καθαρά έγραψε στις 00:56, 11-07-11:

Γιατί είπα εγώ ότι ξέρουμε;; Αντίθετα είπα ότι ακριβώς επειδή δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα, είναι λάθος να υποθέτουμε ότι υπάρχει το οτιδήποτε..

Θέλω παράδειγμα...
ας πουμε ενα ατομο προσβαλλεται απο μια ασθενεια και ζει μες το πονο και ο γιατρος δεν ξερει ποσο θα ζησει.αν αυτο θελησει να πεθανει δεν θα ειναι καλυτερα?

Άσε τους Θεούς και τους δαίμονες απ' έξω, αν θες να κάνουμε σοβαρή συζήτηση....
δηλαδη εσυ δεν πιστευεις οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη απο μας που αποφασιζει ποτε θα πεθανουμε?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,799 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:27, 11-07-11:

ας πουμε ενα ατομο προσβαλλεται απο μια ασθενεια και ζει μες το πονο και ο γιατρος δεν ξερει ποσο θα ζησει.αν αυτο θελησει να πεθανει δεν θα ειναι καλυτερα?
Αν νομιμοποιηθει η ευθανασια...δεν χρειαζεται η αυτοκτονια.

δηλαδη εσυ δεν πιστευεις οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη απο μας που αποφασιζει ποτε θα πεθανουμε?
Γιατι καλε;;;Υποχρεωτικο ειναι;;;Εγω δεν το πιστευω.Αλλα πες οτι το πιστευα..αρα..και την αυτοκτονια..ο θεος την αποφασιζει;;
Κατα τα αλλα..θεωρω οτι ο ανθρωπος το εχει αυτο γτο δικαιωμα..της αυτοκτιονιας..ασχετα αν δεν συμφωνω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 07:49, 11-07-11:

Αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα... Είμαστε έτοιμη να πιάσουμε τα περί ευθανασίας... Και θα ξεφύγουμε...

Όχι; Γιατί να το πιστεύω; Σε τι θα με ωφελήσει;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsarachaf : 11-07-11 στις 09:10.
Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 08:50, 11-07-11:

Η ζωή είναι το μεγαλύτερο δώρο που μας έχουν κάνει ποτέ! Παντα θεωρούσα οτι όποιος έχει το κουράγιο να κάνει κάτι τέτοιο μάλλον δεν θα είναι σώφρων!!

Παράθεση

talismans

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη talismans
Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O talismans έγραψε στις 09:42, 11-07-11:

Νομίζω χωρίς να είμαι και ειδικός ότι σε όλους κάποια στιγμήπέρασε από το μυαλό.

Η χαρά της ζωής όμως είναι πιο δυνατή

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 10:10, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από talismans
Νομίζω χωρίς να είμαι και ειδικός ότι σε όλους κάποια στιγμήπέρασε από το μυαλό.

Η χαρά της ζωής όμως είναι πιο δυνατή

Εμένα δεν μου πέρασε ποτε!!!

Παράθεση

θρυαλλίδα

Δραστήριο Μέλος

H θρυαλλίδα χέρια και πόδια βρωμικα,μάτια καθαρά έγραψε στις 10:17, 11-07-11:

Αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα... Είμαστε έτοιμη να πιάσουμε τα περί ευθανασίας... Και θα ξεφύγουμε...

Όχι; Γιατί να το πιστεύω; Σε τι θα με ωφελήσει;;
αμα δεν το πιστευεις τοτε ποιος καθοριζει το θανατο μας?
Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Γιατι καλε;;;Υποχρεωτικο ειναι;;;Εγω δεν το πιστευω.Αλλα πες οτι το πιστευα..αρα..και την αυτοκτονια..ο θεος την αποφασιζει;;
Κατα τα αλλα..θεωρω οτι ο ανθρωπος το εχει αυτο γτο δικαιωμα..της αυτοκτιονιας..ασχετα αν δεν συμφωνω.
μου αρκει που παραδεχεσαι οτι εχει δικαιωμα.χαρηκα για τη συζητηση που καναμε

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:15, 11-07-11:

αμα δεν το πιστευεις τοτε ποιος καθοριζει το θανατο μας?
λολ;
Η μοίρα;
Πιθανότατα κανείς και όλοι... Σκέψου μόνο πόσοι είναι οι δυνατοί τρόποι να πεθάνεις κι από πόσους παράγοντες εξαρτάται ο καθένας... Είναι κατά κάποιο τρόπο τυχαίο(ίσως και εντελώς σε κάποιες περιπτώσεις), αλλά εξαρτάται άμεσα και από τον τρόπο ζωής μας κλπ...
Δεν χρειάζεται κανένας να καθορίσει τον θάνατό μας... Γιατί να χρειάζεται άλλωστε;

Παράθεση

θρυαλλίδα

Δραστήριο Μέλος

H θρυαλλίδα χέρια και πόδια βρωμικα,μάτια καθαρά έγραψε στις 20:14, 11-07-11:

λολ;
Η μοίρα;
Πιθανότατα κανείς και όλοι... Σκέψου μόνο πόσοι είναι οι δυνατοί τρόποι να πεθάνεις κι από πόσους παράγοντες εξαρτάται ο καθένας... Είναι κατά κάποιο τρόπο τυχαίο(ίσως και εντελώς σε κάποιες περιπτώσεις), αλλά εξαρτάται άμεσα και από τον τρόπο ζωής μας κλπ...
Δεν χρειάζεται κανένας να καθορίσει τον θάνατό μας... Γιατί να χρειάζεται άλλωστε;
η μοιρα, η τυχη ειναι ανωτερες δυναμεις αρα κατι το θεϊκο αρα συμφωνεις με εμενα

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 20:31, 11-07-11:

η μοιρα, η τυχη ειναι ανωτερες δυναμεις αρα κατι το θεϊκο αρα συμφωνεις με εμενα
Συγγνώμη που επεμβαίνω στην κουβέντα σας
Κατ' αρχάς, μοίρα και τύχη είναι εξ' ορισμού αντίθετες έννοιες.
Κατά δεύτερον, οι εκφράσεις "ανώτερες δυνάμεις" και "θεϊκό" είναι πολύ απροσδιόριστες και συγκεχυμένες για να μπορούν να χρησιμεύσουν ως λογικό επιχείρημα.
Ίσως αν αναπτύξεις περισσότερο το συλλογισμό σου, να γίνεις περισσότερο σαφής αν και το "θεϊκό" είναι κάτι που εύκολα αμφισβητείται και κυρίως δεν αποδεικνύεται.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 23:58, 11-07-11:

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα...
Η ειρωνία περί μοίρας δεν ήταν αρκετά εμφανής...
Αν θεωρείς κάτι το θεϊκό την τύχη, απλά δεν συζητώ άλλο...

Παράθεση

θρυαλλίδα

Δραστήριο Μέλος

H θρυαλλίδα χέρια και πόδια βρωμικα,μάτια καθαρά έγραψε στις 01:44, 12-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Συγγνώμη που επεμβαίνω στην κουβέντα σας
Κατ' αρχάς, μοίρα και τύχη είναι εξ' ορισμού αντίθετες έννοιες.
Κατά δεύτερον, οι εκφράσεις "ανώτερες δυνάμεις" και "θεϊκό" είναι πολύ απροσδιόριστες και συγκεχυμένες για να μπορούν να χρησιμεύσουν ως λογικό επιχείρημα.
Ίσως αν αναπτύξεις περισσότερο το συλλογισμό σου, να γίνεις περισσότερο σαφής αν και το "θεϊκό" είναι κάτι που εύκολα αμφισβητείται και κυρίως δεν αποδεικνύεται.
μα οταν μιλας για θανατο αναγκαστικα θα αναφερθεις σε τετοια πραγματα .δεν ειπα οτι αυτο που πιστευω ειναι το σωστο απλα ειπα την αποψη μου για το πως μπορει να σκεφτεται καποιος που θελει να αυτοκτονησει.ο θανατος για μενα καθοριζεται απο μια ανωτερη δυναμη που δεν μπορουμε να την συλλαβουμε οσο και αν προσπαθουμε.το μηστυριο του θανατου θα παραμεινει για παντα αλυτο

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 19:54, 12-07-11:

μα οταν μιλας για θανατο αναγκαστικα θα αναφερθεις σε τετοια πραγματα .δεν ειπα οτι αυτο που πιστευω ειναι το σωστο απλα ειπα την αποψη μου για το πως μπορει να σκεφτεται καποιος που θελει να αυτοκτονησει.ο θανατος για μενα καθοριζεται απο μια ανωτερη δυναμη που δεν μπορουμε να την συλλαβουμε οσο και αν προσπαθουμε.το μηστυριο του θανατου θα παραμεινει για παντα αλυτο
Σε ποια αναφέρεσαι;
Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι τα περί ανώτερων δυνάμεων δεν έχουν συγκεκριμένο περιεχόμενο. Τι είναι ανώτερη δύναμη και πώς ορίζεται; Αφού κατά τα λεγόμενά σου δεν μπορούμε να συλλάβουμε αυτή την "ανώτερη δύναμη" τότε πώς γνωρίζουμε ότι υπάρχει;
Προφανώς και ο θάνατος δεν καθορίζεται από καμία ανώτερη δύναμη, έχει συγκεκριμένη αιτία κάθε φορά, πόσο μάλλον στην περίπτωση της αυτοκτονίας.
Off topic είμαι, αυτό που θέλω να σου πω είναι να χρησιμοποιείς πιο ξεκάθαρες και απτές έννοιες αν θέλεις να στηρίζεις επαρκώς τις θέσεις σου τουλάχιστον στα ζητήματα που έχουν σαφή υπόσταση (π.χ αυτοκτονία) . Τώρα το τι πιστεύεις στην σφαίρα της σκέψης σου δεν με αφορά. Αν θέλεις να το συζητήσουμε εκτενέστερα, στείλε μου προσωπικό μήνυμα να μην βγούμε κι άλλο εκτός θέματος.

Παράθεση

himemar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη himemar
H himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H himemar έγραψε στις 22:35, 21-07-11:

Χμμμ... Οι ψυχίατροι πάντως συνδέουν την αυτοκτονία με την σχιζοφρενεια... Γενικότερα, έχω διαβάσει πως όποιος έχει πρόθεση να κάνει κακό είτε σε άλλους είτε στον εαυτό του, πάσχει απο κάποιας μορφής σχιζοφρένεια...Κάτι θα ξέρουν και οι επιστήμονες για να το λένε...

Παράθεση

Drama Prinzessin

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,309 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 22:48, 21-07-11:

Εγώ πιστεύω ότι αρκετοί έχουν κάνει αυτή τη σκέψη σε κάποια δύσκολη και αντιμέτωπη κατάσταση.
Όταν όμως κάποιος το σκέφτεται πολύ καιρό, τότε πολύ πιθανόν να έχει ψυχολογικά προβλήματα. Και καλό θα ήταν να επισκεπτεί έναν ψυχολόγο, του οποίου η δουλεία προσφέρει μόνο καλό. Γιατί έχω ακούσει μερικούς να λένε "δεν είμαι τρελός για να πάω σε ψυχολόγο". Αυτό είναι λάθος.

Παράθεση

θρυαλλίδα

Δραστήριο Μέλος

H θρυαλλίδα χέρια και πόδια βρωμικα,μάτια καθαρά έγραψε στις 02:53, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεοπάτρα^^
Εγώ πιστεύω ότι αρκετοί έχουν κάνει αυτή τη σκέψη σε κάποια δύσκολη και αντιμέτωπη κατάσταση.
Όταν όμως κάποιος το σκέφτεται πολύ καιρό, τότε πολύ πιθανόν να έχει ψυχολογικά προβλήματα. Και καλό θα ήταν να επισκεπτεί έναν ψυχολόγο, του οποίου η δουλεία προσφέρει μόνο καλό. Γιατί έχω ακούσει μερικούς να λένε "δεν είμαι τρελός για να πάω σε ψυχολόγο". Αυτό είναι λάθος.
προσωπικα η σκεψη οτι πρεπει να πληρωνω καποιον για να με βοηθησει σε οποιο ψυχολογικο προβλημα θα με κανει να αισθανθω ανημπορη και ενοχη που ξοδευω ετσι τα χρηματα των γονιων μου και το μεγαλυτερο ερωτημα μου:πως μπορεις να εμπιστευτεις και να νοιωσεις ανετα με καποιον που τον πληρωνεις για να σε ακουσει????

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 03:18, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από θρυαλλίδα
προσωπικα η σκεψη οτι πρεπει να πληρωνω καποιον για να με βοηθησει σε οποιο ψυχολογικο προβλημα θα με κανει να αισθανθω ανημπορη και ενοχη που ξοδευω ετσι τα χρηματα των γονιων μου και το μεγαλυτερο ερωτημα μου:πως μπορεις να εμπιστευτεις και να νοιωσεις ανετα με καποιον που τον πληρωνεις για να σε ακουσει????
Είσαι λίγο ενοχική και προκατειλημμένη.
Κάνε μια βόλτα απο το σχετικό ιατρείο να σου λυθεί η απορία και το πρόβλημα.

Στο θέμα μας,
Η αυτοκτονία μπορεί να μην είναι λύση,αλλά δεν παύει να είναι επιλογή.

Παράθεση

θρυαλλίδα

Δραστήριο Μέλος

H θρυαλλίδα χέρια και πόδια βρωμικα,μάτια καθαρά έγραψε στις 03:43, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Είσαι λίγο ενοχική και προκατειλημμένη.
Κάνε μια βόλτα απο το σχετικό ιατρείο να σου λυθεί η απορία και το πρόβλημα.

Στο θέμα μας,
Η αυτοκτονία μπορεί να μην είναι λύση,αλλά δεν παύει να είναι επιλογή.
ενα παραδειγμα εφερα δεν εννοουσα εμενα εγω μια χαρα ειμαι με τον εαυτο μου και δεν πιστευω οτι ειναι προκαταληψη αυτο αλλα η σκληρη αληθεια

Παράθεση

thanosnt

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη thanosnt
Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 353 μηνύματα.

O thanosnt έγραψε στις 10:32, 05-08-11:

πιστευω πως οποιος σκεφταιται να αυτοκτονησει το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να επισκφθει αμεσως ψυχολογο...παντως η αποψη μου ειναι πως στην ζωη σου ΠΟΤΕ δεν πρεπει να εγκαταληπεις την προσπαθεια για κατι καλυτερο για αυτο και η αυτοκτονια ειναι τελειως λαθος σαν πραξη...

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 09:47, 26-09-11:

πιστεύω ότι το σκέφτηκαν στήν ζωή τους οι άνθρωποι που δεν είχαν τα εφόδια να ξεπεράσουν είτε την δύσκολη κατάσταση που ζούσαν,(παροδική κατάθλιψη)είτε δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν σε συναισθηματικό,νοητικό,πνευματικό επίππεδο.(χρόνια κατάθλιψη)

φυσικά αναγνωρίζω σε όλους την ελεύθερη βούληση.

Παράθεση

Mert

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mert
Ο Mert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Mert έγραψε στις 22:19, 26-09-11:

Ο καθένας κάνει με την ζωή του ό,τι θέλει. Αν κάποιος πει πως θέλει να αυτοκτονήσει, το να αντιδράσεις λέγοντας κάτι του στυλ "παράτα τις βλακείες" ή κατί παρόμοιο είναι ανόητο. Το οτι θέλει να βάλει τέλος στην ζωή του για τους χ,ψ λόγους σημαίνει πως βρίσκεται σε άθλια ψυχολογική κατάσταση και το λιγότερο που πρέπει να κάνεις είναι να προσπάθησεις να καταλάβεις την θέση στην οποία βρίσκεται και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Προφανώς και πρέπει να πάει σε ψυχολόγο όσο πιο γρήγορα γίνεται, για να ξεπεράσει τα προβλήματα του.

Εννοείται πως δεν πρέπει να εγκαταλείπεις ποτέ την προσπάθεια για να πάρεις τα πάνω σου πάλι αλλά όταν έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο, είσαι ράκος ψυχολογικά και το μόνο που θέλεις είναι να βάλεις ένα τέλος. Ειδικά αν έχεις κλινική κατάθλιψη, το να κάνεις οποιαδήποτε προσπάθεια σου φαίνεται κουραστικό μονο και μόνο στην σκεψη.
Δεν υποστηρίζω την αυτοκτονία ως "λύση" αλλά από την άλλη και εγω αναγνωριζώ την ελεύθερη βούληση.

Παράθεση

basilis001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη basilis001
Ο basilis001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O basilis001 έγραψε στις 22:28, 26-09-11:

Τασεις αυτοκτονιας και καταθλιπτικη διαθεση ειχα εντονα πριν 2 χρονια στα 16 μου.Δε λεω οτι τωρα πεταω απο τη χαρα μου αλλα καταφερα να τα νικησω και τα 2 κυριως με την οικογενεια μου και την πιστη μου στο Θεο.Να θυμαστε,ΠΟΤΕ δεν ειστε μονοι και ΠΟΤΕ μη τα κρατατε,μοιραστειτε αυτες τις αρνητικες σκεψεις σε ενα εμπιστο και συζητησιμο ατομο και θα νιωσετε καλυτερα ακομη και αν αυτος ειναι ο ψυχολογος σας.Ολα αυτα κρατησαν πανω απο χρονο και νιωθω περηφανος και δυνατος για τον εαυτο μου,πολεμηστετο και θα βγειτε νικημενοι.Εμενα η θεραπεια μου ηταν οι βολτες,η ομιλια μου περι αυτου του θεματος και καλη παρεα.Δεν ειπα να εχετε ολο το πακετο αλλα καντε τη διαφορα ξεκινωντας απο σημερα.Και κατι ακομη,ποτε μου δε πηρα χαπια και ποτε μου δε πηγα σε ψυχολογο γιατι δεν ειναι αρρωστεια αλλα αντιθετα η συναισθηματικη μας διαθεση,ολοι περασαμε απο αυτο το σταδιο.Ειμαι εδω για ολους !

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 20:34, 27-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από basilis001
.Να θυμαστε,ΠΟΤΕ δεν ειστε μονοι και ΠΟΤΕ μη τα κρατατε,μοιραστειτε αυτες τις αρνητικες σκεψεις σε ενα εμπιστο και συζητησιμο ατομο
Αν δεν υπάρχει τέτοιο άτομο;

Παράθεση

basilis001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη basilis001
Ο basilis001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O basilis001 έγραψε στις 17:02, 30-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Αν δεν υπάρχει τέτοιο άτομο;
αν δεν υπαρχει τετοιο ατομο δεν ειναι κακο να μιλησεις σε δικους σου ανθρωπους (γονεις) και αν και αυτο δεν ειναι δυνατο για τους χ-ψ λογους απευθυνσου σε ψυχολογο.Εγω οταν ημουν πιο μικρος ντρεπομουνα και η διεξοδος μου ηταν το διαδικτυο.Εμπενα σε σιτε και μιλουσα αλλα δε θα στο συνιστουσα,ποτε δε ξερεις με ποιον μιλας και συνηθως βρισκεις αδιεξοδο οποτε κανε αυτο που πιστευεις καλυτερο για σενα!Και σου υπενθυμιζω ο ψυχολογος ισως να'ναι ο καλυτερος φιλος μας που δυστυχως δεν υπαρχουν........καλοι φιλοι!Πιστευω να βοηθησα

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 21:55, 03-10-11:

Με την υγεία δεν παίζουμε....αν κάποιος αποφασίσει οτι θέλει να ξεπεράσει την κατάθλιψη θα απευθυνθεί σε κάποιον κλινικό ψυχολόγο η ψυχίατρο,κανείς άλλος δεν μπορεί να προσφέρει θεραπεία σε αυτήν την ασθένεια.Λυπάμαι αν ακούγομαι κάπως αυστηρή....αλλά όπως προείπα.....ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ.

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 22:55, 03-10-11:

Πιστευω οτι η αυτοκτονια ειναι ταυτοχρονα μια θαρραλεα και μια δειλη πραξη.. Διοτι εισαι θαρραλεος να αποφασισεις να βαλεις τελος στην ζωη σου αλλα ταυτοχρονα δειλος να ερθεις αντιμετωπος με τις δυσκολιες της.. Παντως, αν εισαι ψυχικα υγιης, προτιμας να το παλεψεις λιγο ακομα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενη_
H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 22:34, 29-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από renia_1995
Πιστευω οτι η αυτοκτονια ειναι ταυτοχρονα μια θαρραλεα και μια δειλη πραξη.. Διοτι εισαι θαρραλεος να αποφασισεις να βαλεις τελος στην ζωη σου αλλα ταυτοχρονα δειλος να ερθεις αντιμετωπος με τις δυσκολιες της.. Παντως, αν εισαι ψυχικα υγιης, προτιμας να το παλεψεις λιγο ακομα
εγω δεν πιστευω οτι ειναι θαρραλεα πραξη η αυτοκτονια. απ τη στιγμη που το κανεις, ξερεις οτι ολα τελειωνουν και δε θα υπαρξουν αλλες επιπτωσεις.. περισσοτερο δειλη θα τη χαρακτηριζα. το θαρραλεο θα ηταν να πεις οχι ρε γαμωτο! δε θα το αφησω να με καταστρεψει, θα το αντιμετωπισω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 01:19, 30-04-12:

λογικα ναι δεν ειναι θαραλλεα πραξη γιατι καποιος που αυτοκτονη το βλεπει ως λυτρωση οποτε δεν θελει θαρρος για να το κανει επειδη το κινητρο που εχει ειναι πιο ισχυρο απο το να αποδειξει οτι εχει θαρρος .
οσο για τους ψυχολογους κτλ νομιζω (απο προσωπικη πειρα ) οτι ποτε δεν μπορουν να βοηθησουν ουσιαστικα,
οτι ειναι να κανει κανεις θα το κανει μονος του
ισως και με τη βοηθεια καλων φιλων και βεβαια της οικογενειας .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 13:10, 30-04-12:

η αυτοκτονία είναι η υπέρτατη εκδικητική πράξη,
προς εαυτόν, προς οικείο περιβάλλον, προς το σύμπαν..

αν για οποιοδήποτε λόγο έχανα τη διάθεσή μου για ζωή σε καμία περίπτωση δε θα σκεφτόμουν κάτι τέτοιο.
Θα επέλεγα κάποια οργάνωση π.χ. στην Αφρική και θα πήγαινα εκεί να προσφέρω εθελοντική εργασία σε λιγότερο προνομιούχους.

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 14:03, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από wonderfool
η αυτοκτονία είναι η υπέρτατη εκδικητική πράξη,
προς εαυτόν, προς οικείο περιβάλλον, προς το σύμπαν..

αν για οποιοδήποτε λόγο έχανα τη διάθεσή μου για ζωή σε καμία περίπτωση δε θα σκεφτόμουν κάτι τέτοιο.
Θα επέλεγα κάποια οργάνωση π.χ. στην Αφρική και θα πήγαινα εκεί να προσφέρω εθελοντική εργασία σε λιγότερο προνομιούχους.
δε νομιζω οτι αυτοι που αυτοκτονουν απλα εχουν βαρεθει τη ζωη... μαλλον εχουν και ψυχολογικα προβληματα(η γενικα πολυ σοβαρα προβληματα-οχι ψυχολογικα) και σε τετοιες περιπτωσεις δεν μπορεις παντα μονος σου να ελεγξεις τον εαυτο σου και τις πραξεις σου...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 14:36, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη_
δε νομιζω οτι αυτοι που αυτοκτονουν απλα εχουν βαρεθει τη ζωη... μαλλον εχουν και ψυχολογικα προβληματα(η γενικα πολυ σοβαρα προβληματα-οχι ψυχολογικα) και σε τετοιες περιπτωσεις δεν μπορεις παντα μονος σου να ελεγξεις τον εαυτο σου και τις πραξεις σου...

άλλοι χρωστάνε, άλλοι θέλουν να κάνουν το θάνατό τους πολιτική πράξη = διαμαρτυρία, άλλοι έχουν μια ερωτική απογοήτευση που δεν αντέχουν να συνεχίσουν να ζουν, είναι πολύ απλοϊκό να λέμε ότι δεν έχουν βαρεθεί τη ζωή και έχουν ψυχολογικά προβλήματα πολύ σοβαρά.

Όλοι έχουμε προβλήματα και κατά καιρούς όλοι χάνουμε το κουράγιο μας, απλά κάποιοι συνεχίζουμε και κάποιοι σε δεδομένη στιγμή της ζωής τους όχι..

Το γεγονός ότι συχνά αυτό που λένε οι οικείοι ότι δηλαδή, αυτός που αυτοκτόνησε ήταν άνθρωπος συγκροτημένος, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, πρόσχαρος, εργατικός, χωρίς να δείχνει σημάδια κατάθλιψης σημαίνει πως δεν είναι η πλειοψηφία των περιπτώσεων άνθρωποι που αποτελούν κλινική περίπτωση.

Όσο για το ποια προβλήματα είναι πολύ σοβαρά και ποια λιγότερο είναι πολύ σχετικό.

Για μένα που αισθάνομαι απλά τυχερή που δε γεννήθηκα στην Αφρική και να μου έχουν κάνει κλειτοριδεκτομή ή στην Ινδία και να με έχουν παντρέψει από την ώρα της γέννησης (αν με έχουν αφήσει να ζήσω καθότι .. κορίτσι = προίκα) και χίλια δυο άλλα που ζουν και έχουν να παλέψουν οι άπειροι άτυχοι της γης, μου φαίνεται γελοίο να χάσω την όρεξή μου για ζωή επειδή μπορεί να είχα μια ερωτική απογοήτευση ή επειδή χρωστάω χρήματα ή για να δείξω τη δυσφορία μου στην παρούσα πολιτική κατάσταση ή επειδή κουράστηκα να ξεκινάω από το 0.

Όπως και να έχει τα 80 χρόνια περίπου (αν τα φτάσουμε κι αυτά) μου φαίνοντα τραγικά λίγα για να μη θέλει κανείς να τα ζήσει.

Επιπλέον το γεγονός ότι οι αυτοκτονίες είναι περισσότερες στις ανεπτυγμένες χώρες από ότι στις αναπτυσσόμενες κάτι λέει από μόνο του.

Η ευθανασία είναι μια περίπτωση που μπορώ να ταυτιστώ. Αν βρίσκομαι σε κάποιο τελικό στάδιο κάποιας σοβαρής ασθένειας ή γενικά νοσώ από κάτι που δε μου επιτρέπει μια στοιχειώδη ποιότητα ζωής θα ήθελα να μπορώ να επιλέξω έναν "ανώδυνο" και θάνατο και αξιοπρεπείς τελευταίες ώρες ύπαρξης.

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ έγραψε στις 15:44, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από wonderfool
άλλοι χρωστάνε, άλλοι θέλουν να κάνουν το θάνατό τους πολιτική πράξη = διαμαρτυρία, άλλοι έχουν μια ερωτική απογοήτευση που δεν αντέχουν να συνεχίσουν να ζουν, είναι πολύ απλοϊκό να λέμε ότι δεν έχουν βαρεθεί τη ζωή και έχουν ψυχολογικά προβλήματα πολύ σοβαρά.
ειπα ή ψθχολογικο προβλημα ή αλλο προβλημα γενικα οχι απαραιτητα ψυχολογικο.
οσο για το οτι η σημαντικοτητα των προβληματων ειναι υποκειμενικη συμφωνω, αλλα για τον καθενα το προβλημα του ειναι σοβαρο. απ αυτη την αποψη το λεω

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 18:27, 11-08-12:

Ύφεση στις αυτοκτονίες αυτόν τον μήνα. Με νέα μέτρα θα απαντήσει η κυβέρνηση.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βλα
Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 795 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 18:39, 11-08-12:

Αυτοκτονία --> Μέγιστη βλακεία!!

Κατά την γνώμη μου, η αυτοκτονία είναι η μεγαλύτερη βλακεία που μπορεί να κάνει κανείς!
Γιατί ουσιαστικά σπαταλάει την μοναδική του ευκαιρία να φτιάξει τη ζωή του όπως αυτός γουστάρει!

Το να λέει ότι δεν του αρέσει η ζωή (όπως πολλοί λένε) εγώ δεν πρόκειται ποτέ να το πιστέψω. Αλλιώς η αυτοκτονία δεν θα περιλάμβανε και αμφιβολλίες (που όλοι όσοι αυτοκτόνησαν τις είχαν).

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 21:34, 11-08-12:

Η αυτοκτονία δεν είναι απλώς μια επιπολαια κίνηση επειδη ''βαρεθηκε να ζει'' το ατομο.Είναι απλά μια κίνηση που προκαλειται απο τεραστια απογοηητευση απο την ζωη. Παρολα αυτά επειδή οι άνθρωποι συχνά υπερβάλλουν με τα προβληματα τους. Π.χ οταν δεν εχει φιλους ή από κάποια προβλήματα λέει:ive had enough, αυτοκτονεί. Αυτό που λέτε οτι αυτοκτονουν στις αναπτυγμενες χωρες επιβεβαιωνει τα λεγόμενά μου.Και στο κάτω κάτω είναι δυνατόν μια γυναίκα στην αφρικη να υπομενει την σκληρη δουλεια και την ταπεινωση που υφιστανται απο τον ανδρα της ενω στην ιαπωνία να πηδάνε απτα παραθυρα επειδη εχασαν στο χρηματιστήριο 1000000 τη στιγμη που έχουν άλλα 5;;;;

Παράθεση

peleas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peleas
Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O peleas έγραψε στις 09:57, 14-08-12:

Υπάρχει και μιά άλλη διάσταση στο θέμα: Η πράξη του Λεωνίδα και των ανδρών του θεωρείται ηρωική θυσία, δεν παύει όμως με τη στενή έννοια να είναι αυτοκτονία. Πολλοί αρχαίοι φιλόσοφοι επέλεγαν σε προχωρημένη ηλικία να τερματίσουν τη ζωή τους επειδή πίστευαν πως έφτασε "το πλήρωμα του χρόνου". Πολλοί ποιητές, επηρεασμένοι από το κίνημα του Ρομαντισμού το 19ο αιώνα αυτοκτονούσαν από έρωτα ή από επιλογή να μη συμμετέχουν πλέον στην "παρωδία της ζωής". Οι Σαμουράι έκαναν χαρακίρι σε περίπτωση ατίμωσης. Τέλος, υπάρχει και η ηθελημένη έξοδος από τη ζωή ενός ανθρώπου με ανίατη ασθένεια, ειδικά όταν υποφέρει από αφόρητους πόνους.

Κατά μία άποψη, υπάρχουν αξίες και ιδεώδη που ξεπερνούν την ίδια τη ζωή. Προσωπικά είμαι αντίθετος με την αυτοκτονία σα μέσο φυγής από τον αγώνα της ζωής. Η αναφορά μου στα παραπάνω ήθελε να καταδείξει οτι ακόμα και για ένα θέμα που μπορεί να φαίνεται ξεκάθαρο υπάρχει και η "άλλη άποψη"....

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:49, 14-08-12:

Φυσικά διαφωνώ με την αυτοκτονία, αλλά από την άλλη, ποιος ξέρει τι νιώθει ο αυτόχειρας, πριν το κάνει?
Γι αυτό, ας μην λέμε μεγάλα λόγια.. Κανείς δεν ξέρει.

Παράθεση

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mafalda8520
H mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H mafalda8520 έγραψε στις 15:33, 23-08-12:

Ειμαι αρκετα χαρουμενος και αισιοδοξος ανθρωπος και μερικες φορες πολλοι με θεωρουν και χαζοχαρούμενο...
Ομως εχουν υπαρξει στιγμες που εχω σκεφτει να αυτοκτονησω οχι τοσο όταν αισθανομαι πιεσμενη απο το περιβαλλον αλλα κυρίως όταν νιωθω παραμελημενη ή θυμα εκμεταλευσης απο τους γυρω μου.... Τετοιες στιγμες λοιπον σκεφτομαι να γινοταν να πεθαινα για λιγο και να εβλεπα πως θα αντιμετωπιζαν οι αλλοι τον θανατο μου. εχω φανταστει πολες φορες την κηδεια μου με συγγενεις γονεις και δασκαλους να κλαινε και φιλους που ειτε ερχονται επειδη στενοχωρηθηκαν και θα τους λειψω ειτε.... για το τζερτζελο...
Ξερω ακουγεται τρελα μακαβριο όλο αυτό που περιγραφω αλλά όταν μιλαμε για αυτοκτονία δεν μπορουμε να θετουμε και περιορισμους στοποσο μακαβρια θα ακουστει μια φαντασιωση
Ακομα εχω σκεφτει να θεσω τελος στη ζωη μου μονο και μονο για να δω τι γινεται μετα....αν υπαρχει Θεος Παραδεισος και οτιδηποτε συναφες
Βεβαια όλα αυτά στο πισω πισω μερος του μυαλού μου..

Παράθεση

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Demlogic
Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 596 μηνύματα.

O Demlogic λ έγραψε στις 20:53, 02-09-12:

μπλαμπλαμπλα και παλι να διαβαζω την ιδια γ@@@@η αποψη. Ολοι σας εχετε την ιδια γ@@@@η αποψη , δε διαφερει πραγματικα. Ποσο μαζοποιημενοι μπορει να ειστε; Παντου και παντα ξερω το τι θα διαβασω σε ενα thread γιατι δεν εχετε αποψη δεν εχετε προσωπικοτητα. Ειστε οτι σας εκανε αυτο το σαπιοσυστημα, και αφου ολοι λαμβανετε μαζικα τα ιδια σκατοερεθισματα αποκτατε την ιδια σκατοαποψη.

Ναι ναι οποιος αυτοκτονει ειναι δειλος οποιος αυτοκτονει φοβαται να αντιμετωπισει τις δυσκολιες μπλαμπλα.

Η ανθρωπινη ψυχολογια ειναι ενα πολυ συνθετο θεμα, εμπεριεχει παμπολλες μεταβλητες και εαν την αναπαραστουσαμε απο μια συναρτηση, αυτη σιγουρα θα ηταν ασυνεχης, και πολυ διαταραγμενη.. Οποτε μη βιαζεστε να κρινετε οσο δε γνωριζετε την κατασταση που βιωνει το ατομο. Για μενα ο καθενας εχει το δικαιωμα να το κανει. Η μονη μου ενσταση ειναι, οτι πρεπει να το επεξεργαστει επι μεγαλο χρονικο διαστημα, γιατι δεν υπαρχει γυρισμος.

Δεν ειναι δειλια σε καμια περιπτωση. Ειναι αγανακτηση. Ενα απογοητευση απο εναν βρωμερο και σαπιο κοσμο. Ειναι "δε μπορω να δω τιποτα θετικο μεσα σας". "Ειστε φτωχοι στο μυαλο, δεν αντεχω ουτε να σας βλεπω, την υποκρισια, την βλακεια , την ηλιθιοτητα, θα αυτοκτονησω να γλιτωσω". Ειναι παρα πολλα =)

Οποτε πριν κρινετε μαθετε τις παραμετρους. Μην ειστε επιφανειακοι και στην σκεψη. Ειστε σε ολα τα αλλα φτανει.

Υ.Γ. οχι δε θα αυτοκτονησω, μη μου κουβαλησετε τους μπατσους. Απλα εκφραζω την δικια μου προσεγγιση στο θεμα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 02-09-12 στις 21:49. Αιτία: Επεξεργασία κατόπιν αιτήματος του χρήστη.
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 22:13, 02-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Demlogic
μπλαμπλαμπλα και παλι να διαβαζω την ιδια γ@@@@η αποψη. Ολοι σας εχετε την ιδια γ@@@@η αποψη , δε διαφερει πραγματικα. Ποσο μαζοποιημενοι μπορει να ειστε; Παντου και παντα ξερω το τι θα διαβασω σε ενα thread γιατι δεν εχετε αποψη δεν εχετε προσωπικοτητα. Ειστε οτι σας εκανε αυτο το σαπιοσυστημα, και αφου ολοι λαμβανετε μαζικα τα ιδια σκατοερεθισματα αποκτατε την ιδια σκατοαποψη.

"Ειστε φτωχοι στο μυαλο, δεν αντεχω ουτε να σας βλεπω, την υποκρισια, την βλακεια , την ηλιθιοτητα, θα αυτοκτονησω να γλιτωσω".

Οποτε πριν κρινετε μαθετε τις παραμετρους. Μην ειστε επιφανειακοι και στην σκεψη. Ειστε σε ολα τα αλλα φτανει.
Ουί, αλλά αν συνεχώς λέγαμε ότι η αυτοκτονία δεν είναι κατακριτέα ή ένδειξη αδυναμίας ή μη αναστρέψιμη τότενες θα κάναμε μόδα το σουισάιντινγκ...

Επίσης κανείς δεν θα πιστέψει ότι θα αυτοκτονήσεις, με τέτοιο μήνυμα μάλλον για ανθρωποκτονία σε κόβω να το σκέφτεσαι...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 21:07, 10-09-12:

Παγκόσμια ημέρα πρόληψης των αυτοκτονιών

Το Τμήμα Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας της Γενικής Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, με αφορμή τη 10η Σεπτεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα κατά της αυτοκτονίας, εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (Π.Ο.Υ.) σε συνεργασία με την Διεθνή Συνεργασία για την Πρόληψη της Αυτοκτονίας ( International Association for Suicide Prevention IASP ) και την Παγκόσμια Ομοσπονδία για την Ψυχική Υγεία καθιέρωσαν την 10η Σεπτεμβρίου κάθε έτους ως επέτειο για την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Αυτοκτονίας .

Στόχος της επετείου αυτής είναι η παγκόσμια αφύπνιση και ενημέρωση για αυτό το σοβαρό κοινωνικό φαινόμενο, καθώς και η ανάπτυξη στρατηγικών πρόληψης και προαγωγής που οδηγούν στην αντιμετώπιση του ( suicide prevention, SUPRE ).

Παγκόσμια, η αυτοκτονία αποτελεί μία από τις πρώτες 20 αιτίες πρώιμου θανάτου που μπορεί να προληφθεί. Επομένως, είναι σημαντικό να συμπεριληφθεί η πρόληψη της στις προτεραιότητες των χωρών, ως προς τις στρατηγικές υγείας που αναπτύσσουν. Οι στρατηγικές πρόληψης θα πρέπει να έχουν πολυτομεακό χαρακτήρα μια και το πρόβλημα είναι σύνθετο επειδή αφορά ανθρώπους με διαφορετικά πολιτιστικά, οικονομικά , θρησκευτικά, μορφωτικά και λοιπά χαρακτηριστικά.

Το φετινό θέμα εορτασμού είναι (σε ελεύθερη μετάφραση): «Πρόληψη της αυτοκτονίας σε όλη την Υδρόγειο: Ενίσχυση των παραγόντων προστασίας των ατόμων και ενστάλαξη της ελπίδας»

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ),κατά μέσον όρο, περίπου 3000 άνθρωποι την ημέρα κάνουν απόπειρα αυτοκτονίας και σε αυτούς που τελικά πετυχαίνουν τον σκοπό τους έχουν προηγηθεί 20 ή και περισσότερες απόπειρες. Στην αυτοκτονία παίζουν ρόλο ένα σύνολο από παράγοντες όπως ψυχολογικοί, κοινωνικοί, βιολογικοί, πολιτιστικοί και περιβαλλοντικοί

Η αυτοκτονία είναι το τελικό σημείο μίας σειράς διαφορετικών παραγόντων οι οποίοι συμβάλουν στο τελικό αποτέλεσμα . Είναι πιθανότερο να συμβεί σε περιόδους κρίσης που συνδέονται με προσωπικά θέματα, οικονομικά προβλήματα ,ανεργία, φτώχεια αλλά και προβλήματα εξάρτησης από ουσίες. Μεγάλη μερίδα έχουν και τα ψυχικά νοσήματα όπως η κατάθλιψη και άλλα προβλήματα ψυχικής υγείας.

Δεν είναι τυχαίο ότι ο αριθμός των αυτοκτονιών συχνά χρησιμοποιείται ως δείκτης της ψυχικής υγείας του πληθυσμού μιας χώρας. Αλλά ας δούμε πρώτα την πραγματικότητα και τα στοιχεία αυτού του μείζονος κοινωνικού προβλήματος. Σύμφωνα με τον ΠΟΥ οι αριθμοί δείχνουν το μέγεθος του:

• Κάθε χρόνο, σχεδόν για ένα εκατομμύριο ανθρώπους η αυτοκτονία είναι η αιτία θανάτου. Ο δείκτης «παγκόσμιας» θνητότητας είναι 16 ανά 100.000, δηλαδή ένας θάνατος κάθε 40 δευτερόλεπτα.

• Τα τελευταία 45 χρόνια υπάρχει αύξηση της αριθμού των αυτοκτονιών κατά 60% σε παγκόσμιο επίπεδο. Η αυτοκτονία σε μερικές χώρες και στις ηλικίες 15-44 ετών αποτελεί μια από τις τρεις πρώτες αιτίες θανάτου και την δεύτερη αιτία στην ομάδα ηλικιών απο10-24 ετών. Αυτά τα στοιχεία δεν περιλαμβάνουν και τις απόπειρες, που είναι πάνω από 20 φορές συχνότερες από την ίδια την αυτοκτονία, σαν τελικό αποτέλεσμα.

• Ως το 1998 οι αυτοκτονίες αντιπροσώπευαν το 1,8% του παγκόσμιου «φορτίου» ασθενειών και θα αποτελεί το 2,4% ως το 2020 στις χώρες που έχουν χαρακτηριστεί ως Σοσιαλιστικές Οικονομίες.

• Έως το 2009 από τις 34 χώρες μέλη του ΟΟΣΑ, το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών το είχε η Βόρεια Κορέα με 19 θανάτους/ 100.000 πληθυσμού και το μικρότερο η Ελλάδα (δεκαπλάσια διαφορά).Το προσδόκιμο ζωής στην Ελλάδα για το ίδιο έτος ήταν τα 80,3 έτη

Στην Ελλάδα.

• Σύμφωνα με τον Π.Ο.Υ. ο δείκτης ήταν περίπου 4/100.000/έτος. Από το 2009 ανέβηκε κοντά στο 6/100.000 πληθυσμού / έτος.

• Το 2006 ( Εθνική Στατιστική Υπηρεσία) σημειώθηκαν 394 θάνατοι από αυτοκτονίες. Οι 326 ήταν άνδρες και 68 γυναίκες. Ο αριθμός όμως των καταγεγραμμένων υπολείπεται του πραγματικού επειδή κάποιες συγκαλύπτονται για λόγους «στιγματισμού» (π.χ πτώση από ύψος, δηλητηρίαση κ.λ.π ). Αν και οι γυναίκες παρουσιάζουν περισσότερα καταθλιπτικά επεισόδια ο αριθμός των επιτυχημένων αποπειρών είναι μικρός λόγω της μεθόδου που επιλέγουν ενώ οι άνδρες είναι περισσότερο αποτελεσματικοί .

• Το χρονικό διάστημα 2008-2009, με την έναρξη της οικονομικής κρίσης, παρουσιάστηκε μία ανοδική τάση με συνολική αύξηση 19,2% που ήταν η μεγαλύτερη στην Ευρώπη.

• Για την διετία 2009 - 2011, σύμφωνα με τα στοιχεία του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, όσο βάθαινε η οικονομική κρίση, σημειώθηκαν 1727 αυτοκτονίες. Τις μεγαλύτερες αυξήσεις στα ποσοστά παρουσίασαν με την σειρά η Αττική, η Θεσσαλονίκη και η Θεσσαλία.

• Την δεκαετία 2001-2010 σημειώθηκαν 3.656 θάνατοι δηλαδή κατά μέσον όρο 365,6 θάνατοι/έτος.

Σε παγκόσμιο επίπεδο η πρόληψη των αυτοκτονιών είναι ανεπαρκής εξ αιτίας της απουσίας επαγρύπνησης και της παραδοχής (ταμπού) ότι πρόκειται για ένα μείζον πρόβλημα Δημόσιας Υγείας.

Είναι φανερό ότι η πρόληψη απαιτεί παρεμβάσεις καινοτόμες και μεγάλου εύρους με πολυτομεακή προσέγγιση, η οποία θα περιλαμβάνει εκτός από τον τομέα της Υγείας και άλλους τομείς όπως: την Εκπαίδευση, Απασχόληση, Δικαιοσύνη, Θρησκεία, Νομολογία, πολιτική και τα ΜΜΕ.

Επιπλέον απαιτείται κοινωνική υποστήριξη, οικογενειακή συνοχή και συμπαράσταση για την ενίσχυση του ψυχικού σθένους (με την βοήθεια πάντοτε των ειδικών) των ατόμων που έχουν τάσεις αυτοκτονικές.

Τα προγράμματα Αγωγής Υγείας, με την συνεργασία πολλών φορέων, μπορούν να αλλάξουν τον τρόπο ζωής και την στάση απέναντι στα προβλήματα, ενισχύοντας την ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον.

Σημαντικό μέτρο για την πρόληψη είναι η αναφορά και η καταγραφή των αυτοκτονιών σε σταθερή βάση, ώστε να υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα του προβλήματος.

Συμπερασματικά ,πρέπει να νονιστή κόστος της αυτοκτονίας είναι τεράστιο. Εκτός από την απώλεια σε ανθρώπινες ζωές, υπάρχουν και σημαντικές ψυχολογικές επιπτώσεις για την οικογένεια και το φιλικό περιβάλλον αλλά και επιπτώσεις στην κοινωνία και την οικονομία.ται σε θέματα αυτοκτονιών.

Παράθεση

άντζυ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη άντζυ
H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 475 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 21:25, 10-09-12:

Αχχχ..δεν έπρεπε να ανοίξετε τέτοιο θέμα...είχα πρόσφατα ένα τέτοιο περιστατικό..
Δεν θα αναφερθώ ούτε σε θέματα ψυχολογίας ούτε σε τίποτα...
Το μόνο που έχω να πω είναι πως ότι και να σου συμβαίνει, ότι πρόβλημα και αν έχεις, και όλα τα δεινά να σου συμβούν την ίδια στιγμή σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να φτάσεις σε αυτό το σημείο....

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 22:35, 10-09-12:

..Συχνά λέμε ότι κάποιος αυτοκτόνησε γιατί δεν άντεξε την ανεργία ή τα χρέη ή ακόμα γιατί είχε αισθηματικά, οικογενειακά ή άλλα προβλήματα. Ωστόσο, αν και οι περισσότεροι άνθρωποι αντιμετωπίζουν στη ζωή τους δυσκολίες και προβλήματα, η πλειοψηφία δεν φτάνει στην αυτοκτονία.
Φαίνεται ότι αυτό που παίζει ρόλο δεν είναι μόνο το ίδιο το πρόβλημα, αλλά και η ικανότητα του καθενός από εμάς να το αντιμετωπίσει. Αυτή η ικανότητα να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα (ή αντίστροφα η «ευαλωτότητα» μας απέναντι σε αυτά και η τάση να γίνουμε αυτοκαταστροφικοί) διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες που έχουν να κάνουν με την ψυχική μας κατάσταση, την προσωπικότητά μας, τις εμπειρίες που είχαμε στη ζωή μας, τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε, την κοινωνία που ζούμε αλλά και με βιολογικούς παράγοντες, δηλαδή με τον τρόπο που λειτουργεί ο εγκέφαλός μας. Όταν ένας άνθρωπος σκέφτεται ν’ αυτοκτονήσει συνήθως συντρέχουν αρκετοί από αυτούς τους παράγοντες...
Η αυτοκτονία δεν είναι ιδεολογική επιλογή κάποιου. Συμβαίνει όταν ο πόνος βιώνεται ως μεγαλύτερος απ’ ότι μπορεί να αντέξει και να χειριστεί το άτομο σε μια δεδομένη φάση της ζωής του....

Παράθεση

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ανδρεας1991
Ο Ανδρεας1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Ανδρεας1991 rock n roll έγραψε στις 08:23, 21-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Demlogic

Ναι ναι οποιος αυτοκτονει ειναι δειλος οποιος αυτοκτονει φοβαται να αντιμετωπισει τις δυσκολιες μπλαμπλα.

Η ανθρωπινη ψυχολογια ειναι ενα πολυ συνθετο θεμα, εμπεριεχει παμπολλες μεταβλητες και εαν την αναπαραστουσαμε απο μια συναρτηση, αυτη σιγουρα θα ηταν ασυνεχης, και πολυ διαταραγμενη.. Οποτε μη βιαζεστε να κρινετε οσο δε γνωριζετε την κατασταση που βιωνει το ατομο. Για μενα ο καθενας εχει το δικαιωμα να το κανει. Η μονη μου ενσταση ειναι, οτι πρεπει να το επεξεργαστει επι μεγαλο χρονικο διαστημα, γιατι δεν υπαρχει γυρισμος.

Δεν ειναι δειλια σε καμια περιπτωση. Ειναι αγανακτηση. Ενα απογοητευση απο εναν βρωμερο και σαπιο κοσμο. Ειναι "δε μπορω να δω τιποτα θετικο μεσα σας". "Ειστε φτωχοι στο μυαλο, δεν αντεχω ουτε να σας βλεπω, την υποκρισια, την βλακεια , την ηλιθιοτητα, θα αυτοκτονησω να γλιτωσω". Ειναι παρα πολλα =)

Υ.Γ. οχι δε θα αυτοκτονησω, μη μου κουβαλησετε τους μπατσους. Απλα εκφραζω την δικια μου προσεγγιση στο θεμα
Λες οτι ολες οι αποψεις εδω μεσα ουσιαστικα δεν εχουν αξια, οτι ολοι σκεφτομαστε το ιδιο και επιφανειακα, οτι ξερεις σε καθε ποστ τι θα διαβασεις και πολλα αλλα..... ξερεις γελασα τοσο πολυ οταν διαβασα αυτο που εγραψες. Γιατι; προφανως γιατι θα μπορουσα να πω οτι εισαι ο κλασικος γ***ω tao τυπος που παει κοντρα σε ολα, στην κοινωνια στο περιβαλλον του ακομη και στον εαυτο του. Ο τυπος που δεν σκεφτεται επιφανειακα οπως οι αλλοι, ο μη μαζοποιημενος. Ξερεις ομως που ειναι το θεμα; Οτι δεν σεβεσαι τις αποψεις των αλλων... Και ναι η αυτοκτονια ειναι δειλια ειτε σου αρεσει ειτε οχι. Υπηρξαν χιλιαδες ατομα που αφησαν ιστορια και που εβλεπαν ολα αυτα που ανεφερες για την βλακεια και την σαπιλα του κοσμου. Αν ειχαν αυτοκτονησει ομως τωρα εμεις θα μεναμε ακομα σε σπηλιες...

Παράθεση

Angelofdarnknes (Sociopath)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Angelofdarnknes
Ο Sociopath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Angelofdarnknes Όταν κάηκε το Σνίτσελ έγραψε στις 14:47, 29-12-12:

ναι καλά πείτε ότι θέλετε η αυτοκτονία δεν είναι δειλία..δεν είναι του τύπου δεν μπορώ να βρω δουλεία,μλπουμ στο ποτάμι με τα πέτρα στον λαιμό.. είναι κάτι που γίνεται για διάφορους λόγους, εγώ μπορεί να αυτοκτονήσω επειδή δεν έχω και δεν μπορώ να κάνω φίλους,ο διπλανός μου επειδή έχει πολλά λεφτά και βαριέται ,ο κάτω επειδή είναι ερμαφρόδιτος (θέλω 20 στην βιολογία μόνο για τον όρο )και ξέρει πως δεν έχει μέλλον .και δεν υπάρχουν πάντα λύσεις όπως πολλοί πιστεύουν... ..το μόνο που μπορεί να λύσει όλα τα προβλήματα σου είναι να πας στην Αμερική και να τα αρχίσεις όλα από την αρχή και να ζεις όπως θες νόμιμα ή παράνομα ...ενιγουι..θα αλλάξω λίγο το ρητό της υπογραφής μου και για να δώσουμε και μια εύθυμη νότα
Live fast,
Be wild
Have fun
n' never look back .. τελικά είμαι κυκλοθυμικός ...δεν εξηγείται αλιώσ..

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 17:47, 31-01-13:

Άμα πω την αληθινή μου άποψη για την αυτοκτονία, θα πέσετε όλοι σαν τα κοράκια να με φάτε.

So, no.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 18:21, 31-01-13:

Το θέμα είναι ότι αν κάποιος αρχίσει και έχει τάσεις αυτοκτονίας, να επισκεφθεί κάποιον ειδικό γιατί κανένα πρόβλημα δεν είναι άλυτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giogWgiog
Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O giogWgiog through the doors of perception έγραψε στις 18:39, 31-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Το θέμα είναι ότι αν κάποιος αρχίσει και έχει τάσεις αυτοκτονίας, να επισκεφθεί κάποιον ειδικό γιατί κανένα πρόβλημα δεν είναι άλυτο.
Γιατί κρίνεις τα άλλα άτομα με βάση τον εαυτό σου;Ακόμα και αν έχεις συναντήσει αληθινά προβλήματα και δυσκολίες, κράτα το μότο: "όλα λύνονται", για σένα.
Δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που αυτοκτονεί, γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω τον συναισθηματικό του κόσμο.Μπορεί να βιώνει την λύπη και την δυστυχία σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από ότι εγώ πχ, και σαν φορτίο πραγματικά να είναι ασήκωτο.Οπότε ας κρατάει ο καθένας την άποψη του και μην κρίνεται πράγματα που ενδεχομένως να μην καταλαβαίνετε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους