Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,953 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί τόση ειρωνεία για την αστυνομία;

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:49, 25-04-13:

Παρατηρώ το γνωστό πλέον σύνθημα "ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ" να χρησιμοποιείται ευρέως και από την κουτσή Μαρία και γενικά οποιαδήποτε αναφορά γίνεται στους αστυνομικούς χρησιμοποιείται ο υποτιμητικός όρος ΜΠΑΤΣΟΙ. Άντε πες να το λέει κανένας αναρχικός που έχει φάει και καμιά κλωτσιά σε καμιά πορεία ή κανένας μετανάστης που έφαγε ξύλο να το καταλάβω. Οι υπόλοιποι γιατί το λέτε συνέχεια; Είναι καμιά μόδα να είσαι εναντίον της αστυνομίας; Μαγκιά; Τι είναι ακριβώς; Κάποτε μπορεί να ήταν αστείο. Τώρα πλέον πάλιωσε. Τουλάχιστον, σκεφτείτε κανένα άλλο σύνθημα.

Καμιά φορά τόσο μένος που βλέπω εναντίον της αστυνομίας, μου δίνετε την εντύπωση ότι θα θέλατε να μην υπάρχει καν. Δηλαδή αν σας ληστέψουν το σπίτι, θα καλέσετε την πυροσβεστική; Δεν πρέπει να υπάρχει και κάποιος που θα βάζει την τάξη ή προτιμάτε το χάος;

Προφανώς, αυτό το σύνθημα έχει προκύψει από κάποιες περιπτώσεις (και φυσικά δεν είναι λίγες) που έγινε κατάχρηση εξουσίας. Οκ. Το δέχομαι. Αλλά σε όλα τα επαγγέλματα μπορεί να γίνει κατάχρηση εξουσίας είτε με τη μορφή βίας είτε με άλλους τρόπους και μάλιστα πολύ πιο ύπουλους.

Το ότι υπάρχουν κακοί και βαρεμένοι αστυνομικοί δεν το αμφισβητώ, αλλά με ενοχλεί αυτή η δηθενιά που βγάζουν κάποιοι γύρω από αυτό το θέμα.

ΥΓ1:Αν υπάρχει ανάλογο θέμα, you know...

ΥΓ2: Παρακαλώ το γιουχάρισμα με όσο το δυνατόν πιο πολιτισμένο τρόπο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 00:05, 26-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Είναι καμιά μόδα να είσαι εναντίον της αστυνομίας; Μαγκιά;
Ναι.Ναι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μαυρουλης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαυρουλης
Ο μαυρουλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O μαυρουλης έγραψε στις 00:38, 26-04-13:

καλη ερωτηση ! Δεν ειμαι μεταναστης ουτε αναρχικος,οποτε μπορεις να με ενταξεις στην κατηγορια της κουτσης μαριας και προσωπικα μισω τους μπατσους απο τα 16 μου οταν ενας ζητας επριξε το προσωπο ενος συνομηλικου φιλου μου επειδη οδηγουσε μηχανακι χωρις διπλωμα !απο τοτε εχω 10δες λογους προσωπικους και οχι μονο αφου βλεπω τι κανουν καθημερινα να λεω το συνθηματακι και να το εννοω με ολη μου την ψυχη !μονο αναρχικους και μεταναστες χτυπανε οι μπατσοι?τι ωρα?????

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:50, 26-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από μαυρουλης
καλη ερωτηση ! Δεν ειμαι μεταναστης ουτε αναρχικος,οποτε μπορεις να με ενταξεις στην κατηγορια της κουτσης μαριας και προσωπικα μισω τους μπατσους απο τα 16 μου οταν ενας ζητας επριξε το προσωπο ενος συνομηλικου φιλου μου επειδη οδηγουσε μηχανακι χωρις διπλωμα !απο τοτε εχω 10δες λογους προσωπικους και οχι μονο αφου βλεπω τι κανουν καθημερινα να λεω το συνθηματακι και να το εννοω με ολη μου την ψυχη !μονο αναρχικους και μεταναστες χτυπανε οι μπατσοι?τι ωρα?????
Καμιά φορά νομίζω επίτηδες πιάνεστε από τις λέξεις. Ανέφερα τα πιο συνηθισμένα παραδείγματα που μου ήρθαν στο μυαλό. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που έχουν κάποιο λόγο να το λένε. Αλλά δε με πείθεις με την καμία ότι υπάρχουν και αυτοί που το λένε γιατί το λέει η μάζα. Και γενικά έχουν απόψεις της μάζας.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 01:00, 26-04-13:

Καμιά φορά νομίζω επίτηδες πιάνεστε από τις λέξεις. Ανέφερα τα πιο συνηθισμένα παραδείγματα που μου ήρθαν στο μυαλό. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που έχουν κάποιο λόγο να το λένε. Αλλά δε με πείθεις με την καμία ότι υπάρχουν και αυτοί που το λένε γιατί το λέει η μάζα. Και γενικά έχουν απόψεις της μάζας.
2013 έχουμε τα νέα δε κυκλοφορούν με περιστέρια, αν κάποιος το θέλει μπορεί να είναι ενήμερος για την ΕΛ.ΑΣ και τα μεμονωμένα περιστατικά της χωρίς να χρειαστεί να τα ζήσει από πρώτο χέρι. Όταν καθημερινά σχεδόν ακούμε για κάτι τέτοιο δε μπορώ να καταλάβω με τι σκεπτικό αποδίδουμε τα αίτια στους πολλούς. Εκτός κι αν το target group σου είναι το κάθε καβλωμένο 15χρονο.

Παράθεση

μαυρουλης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαυρουλης
Ο μαυρουλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O μαυρουλης έγραψε στις 01:03, 26-04-13:

Κοιταξε απο την στιγμη που τα φαινομενα αστυνομικης βιας απο την ελας ειναι αναριθμητα και καθημερινα,εχουν σκοτωσει εν ψυχρω αθωους πολιτες,δυο 15χρονα κλπ κλπ..μου ακουγεται λογικο η μαζα να μην εχει ιδιαιτερη αδυναμια στην αστυνομια.Μεμονομενα περιστατικα θα μου πεις.ποσα πια??
κατι ακομα:το οτι οπως λες οι μεταναστες τρωνε ξυλο δεν ειναι απο μονο του αιτια να φωναζεις ΜΓΔ?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 843 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 01:05, 26-04-13:

Είναι όπως το φαινόμενο των ταξιτζήδων. Νταβατζήδες του δρόμου τους ανεβάζουμε, κίτρινη φυλή τους κατεβάζουμε, επειδή μία μερίδα απ' αυτούς έχει αποκτήσει ιδιοτροπίες ή λόγω κακής ανατροφής έχει αποκτήσει κακές συνήθειες. Φυσικά, όλοι μας κρίνουμε από το κλασσικό, κοινό κίτρινο αυτοκίνητο κι όχι από τον οδηγό που το κινεί, ο οποίος αποτελεί και διαφορετική προσωπικότητα ανά περίπτωση. Είναι η λογική του τσουβαλιάσματος, με λίγα λόγια.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 01:55, 26-04-13:

Σίγουρα είναι μια μορφή μαγκίας, όπως ήταν το κάπνισμα κάποτε. Δε γίνεται το κάθε 15χρονο να έχει βγάλει απόφαση για τους μπάτσους. Εν πάση περιπτώσει, σίγουρα υπάρχει μίσος λόγω γνωστής κατάχρησης εξουσίας, δε νομίζω να αρνηθεί κανείς πως είναι σημερινό φαινόμενο. Ωστόσο καλό θα ήταν να μη πιστεύουμε ό,τι διαβάζουμε ή βλέπουμε και να θυμόμαστε πως βασικός λίθος στο σημερινό δίκαιο είναι ο <<αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου>>. Αnyways, εγώ 3ης φορές που ήρθα σε επαφή με αστυνόμους (η 3η ήταν σήμερα!), δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ευγενικοί, λογικοί, αποτελεσματικοί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 02:10, 26-04-13:

Πάντως σὲ πολλὲς περιπτώσεις καὶ οἱ ἴδιοι οἱ ἀστυνομικοὶ μεταξύ τους φωνάζουν ὁ ἕνας τὸν ἄλλον μὲ αὐτὸν τὸν χαρακτηρισμό, ἰδίως οἱ πιὸ χαμηλόβαθμοι οἱ ὁποῖοι εἶναι συνήθως καὶ οἱ πιὸ «λαϊκοι» τύποι... Πολλὲς φορὲς λειτουργεῖ καὶ σὰν ὑποκοριστικὸ ὅπως ἀντίστοιχα οἱ Ἀμερικανοὶ ἔχουν τὴ λέξη «cop». Τολμῶ δὲ νὰ πῶ ὅτι πολλοὶ ἀστυνομικοὶ ἡδονίζονται κιόλας μὲ τὸ νὰ τοὺς λένε μπάτσους ἀφοῦ ἔτσι ἐπιβεβαιώνεται ἡ βασική τους ἰδιότητα, δηλαδὴ τὸ γεγονὸς ὅτι ῥίχνουν ξῦλο... Ἐνίοτε ὑπάρχει καὶ ὁ πιὸ «ὑποκοριστικὸς» ὅρος, τὸ «μπατσόνι».

Τώρα γενικώτερα γιατί οἱ ἀστυνομικοὶ εἶναι θύματα τέτοιου χλευασμοῦ, ὀφείλεται ἀφ' ἑνὸς μὲν στὴν ἐπικράτηση τῆς ἀριστερῆς σκέψης στὴν Ἑλλάδα καθὼς οἱ ἀριστεροὶ δὲν τὰ εἶχαν καὶ ποτὲ καλὰ μὲ τοὺς ἀστυνομικούς, ἀφ' ἑνὸς δὲ στὸ γεγονὸς ὅτι σπανίως οἱ χαμηλόβαθμοι ἀστυνομικοὶ μὲ τοὺς ὁποίους ὁ πολίτης συνήθως ἔρχεται σὲ ἐπαφὴ ἦταν ἄνθρωποι ἰδιαιτέρως μορφωμένοι καὶ ἦταν αὐτοὶ οἱ ὁποῖοι ἀναλάμβαναν πάντοτε τὴ «βρώμικη» δουλειὰ νὰ κάνουν τὴ σύλληψη καὶ γενικὰ ὁ ῥόλος του, πλὴν τῆς περίπτωσης ποὺ θὰ παρέμβουν σὲ ἕνα ἐπεῖγουν περιστατικό, δὲν εἶναι καὶ ὁ πλέον κοινωνικὰ δημοφιλής. Μὲ αὐτὰ καὶ μὲ αὐτά, τοὺς πῆρε ἡ μπάλα ὅλους τοὺς ἀστυνομικούς.

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 03:11, 26-04-13:

Συμφωνώ ότι υπάρχει μια αρνητικότητα με την ΕΛ.ΑΣ αλλά είμαι της άποψης ότι τη φήμη τη κερδίζεις με κόπο δε στη χαριζουν όπως και το σεβασμό... απο τη δική μου άποψη έχω μια αρνητικότητα μάλλον επείδη δεν κανει σωστά τη δουλειά της πάντα...δε λεω ότι δεν υπάρχουν καλοι στην ΕΛΑΣ η ότι όλοι ειναι σκάρτοι αλλά πως μπορεί έτσι να λειτουργήσει σωστά....και το χειρότερο για μένα είναι παρα την όλη ειρωνία βελτιωση δεν υπάρχει.....

Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη thalalla
H thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H thalalla έγραψε στις 03:38, 26-04-13:

Μια άποψη του Χρήστου Μπρατάκου συγγραφέα του "Τα ΜΑΤ, οι κρανοφόροι" που θήτευσε στο νεοσύστατο, τότε, σώμα των Μονάδων Αποκατάστασης Τάξης.

"Η πολιτεία έχει δώσει στο αστυνομικό όργανο όπλο και εξουσία που συνήθως γίνεται ‘‘εξουσία’’ για εκτόνωση του οργάνου. Με θλιβερά και πολύ επιζήμια αποτελέσματα, σε βάρος του λαού όπως ξυλοδαρμοί στους δρόμους σε νεαρούς που αντιμίλησαν, σ’ αυτούς που έφεραν για εξακρίβωση στο τμήμα ή σ’ αυτούς που πιάσανε σε λέσχες, σ’ αυτούς που πιάσανε με μηχανάκια."

«Όταν βγαίνετε από τη σχολή στον έξω κόσμο, να είσαστε κόσμιοι. Πρέπει να το καταλάβετε ότι είσαστε οι αυριανοί αστυφύλακες. Να προσέχετε με ποιους κάνετε παρέα. Η Αθήνα δεν είναι σαν τα χωριά σας. Μακριά από πουτάνες, πούστηδες και κομμουνιστές». (σελ. 28 ) Η εκπαίδευση περιλαμβάνει και το καμάρι για το υπηρεσιακό περίστροφο που κουβαλάνε μαζί τους στις εξόδους. «Αισθάνονται όλοι συμπρωταγωνιστές του Αλαίν Ντελόν, στο έργο ‘‘για το τομάρι ενός μπάτσου’’». (σελ. 29)

Anyway εννοείται πως υπάρχουν και καλά όργανα, αλλά όταν οι οργανοπαίχτες και ο διευθυντής της ορχήστρας
δεν επιθυμούν να χειριστούν σωστά τα όργανα τους πως περιμένεις ενα καλό αποτέλεσμα;
Πως σου κάνει εντύπωση που το κοινό που υπομένει αυτήν την παράσταση τους γιουχάρει;
Δεν μπορούμε να χειροκροτούμε την καθημερινή παραφωνία της ζωής αν έχουμε αυτιά, και οι περισσότεροι έχουμε,
οι 15χρόνοι δε, μπορεί να τα έχουν και πιο ευαίσθητα, μιας και δεν έχουν συνηθίσει αυτόν το σαματά.
Μπορεί και ελπίζω να τους βγαίνει πιο αυθόρμητη η αντίδραση,
σαν φυσιολογικού αντανακλαστικού ενός λιγότερου εκτεθειμένου κυττάρου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris Van

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris Van
Ο Dimitris Van αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Dimitris Van έγραψε στις 07:32, 26-04-13:

έτσι ειναι. πολλές φορές πάμε με τους πολλους για να μη μας πουνε οπιστοδρομικούς!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 16:28, 26-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από thalalla
Πως σου κάνει εντύπωση ...
Ξέρω τι γίνεται γύρω μου. Μην μπαίνετε άδικα στον κόπο να μου παρουσιάζετε την πραγματικότητα.

Ξεκαθαρίζω τη θέση μου για άλλη μια φορά.
Οι περιπτώσεις κατά τις οποίες η αστυνομία ξεφεύγει από το νόμο και οι ενέργειές της είναι πέρα από τις δικαιοδοσίες που της έχουν οριστεί ή ασκεί πλημμελώς τα καθήκοντά της σαφώς και καταδικάζονται και τα όργανα αυτά πρέπει να απομακρύνονται από το αστυνομικό σώμα με συνοπτικές διαδικασίες.

Από κει και πέρα θίγω μια πολύ συγκεκριμένη συμπεριφορά κάποιων ατόμων που όπως έχω ξαναπεί και στο παρελθόν για άλλο θέμα, ξέρουν να εκφράζονται μόνο μέσα από οχλο-απόψεις.

Εσείς πιθανώς θεωρείτε ότι δεν υπάρχουν τέτοια άτομα ή είναι μειοψηφία ή μόνο κ@λωμένα 15χρονα.
Άποψη σας, άποψή μου.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:34, 26-04-13:

Μεγάλο ῥόλο ἔπαιξαν καὶ οἱ ταινίες πιστεύω μὲ τὶς ὁποῖες γαλουχήθηκαν καὶ γαλουχοῦνται ἀκόμα γενιὲς ἑλληνοπαίδων. Ὅταν ἔχῃς ἀφίσα στὸ σπίτι σου τὸν «Σημαδεμένο» ἤ ἔχεις δεῖ ἀπὸ δέκα φορὲς ὅλη τὴν τριλογία τοῦ «Νονοῦ» ἤ οἱ νεώτεροι ἀντίστοιχα ὅλη τὴ σειρὰ τοῦ «Fast and the furious» κ.α., λογικὸ εἶναι νὰ ἀντιμετωπίζῃς ἔτσι τοὺς ἀστυνομικούς. Μόδα εἶναι κατ' ἐμέ. Τὸ νὰ εἶσαι «ἀλήτης» καὶ ἑκτὸς νόμου θεωρεῖται λίγο ὡς πολὺ μαγκιὰ στὶς νέες ἡλικίες ἔστω κι ἂν αὐτὸ πολλὲς φορὲς ἐκφράζεται σὲ ἕνα καθαρὰ θεωρητικὸ ἐπίπεδο καὶ δὲν φθάνει στὴν ἴδια τὴν παρανομία...

Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 22:04, 26-04-13:

Από κει και πέρα θίγω μια πολύ συγκεκριμένη συμπεριφορά κάποιων ατόμων που όπως έχω ξαναπεί και στο παρελθόν για άλλο θέμα, ξέρουν να εκφράζονται μόνο μέσα από οχλο-απόψεις.

Εσείς πιθανώς θεωρείτε ότι δεν υπάρχουν τέτοια άτομα ή είναι μειοψηφία ή μόνο κ@λωμένα 15χρονα.
Άποψη σας, άποψή μου.
Οκ λοιπόν κάνε το θέμα οχλο-απόψεις.

Γιατί όλες οι γυναίκες είναι πουτά..ες;
Γιατί όλοι οι Χρυσαυγίτες είναι ουγκ;
Γιατί όλοι οι τρομοκράτες είναι μουσουλμάνοι;
Γιατί όλοι οι Αμερικάνοι είναι φονιάδες των λαών;
Γιατί όλοι οι μπάτσοι είναι γουρούνια δολοφόνοι;
(Αυτό κάνει τους Αμερικανους μπάτσους, φονιάδες δολοφόνους ; )
Γιατί τέτοια μανία με την κά..λα των 15χρόνων;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thalalla : 27-04-13 στις 01:27.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:59, 26-04-13:

Τουλάχιστον, σκεφτείτε κανένα άλλο σύνθημα.
Μπάτσοι Γουρούνια Ανεμώνη (σουρεάλ)

Όντας εκ φύσεως ρομαντικός πίστευα πάντα στη συμπαράσταση.

666 το χάος είναι σέξι. Έμμα τσίχλα όλο δικό σου.

Τολμῶ δὲ νὰ πῶ ὅτι πολλοὶ ἀστυνομικοὶ ἡδονίζονται κιόλας μὲ τὸ νὰ τοὺς λένε μπάτσους
Δε θέλω να ξέρω περισσότερα.

Μεγάλο ῥόλο ἔπαιξαν καὶ οἱ ταινίες πιστεύω μὲ τὶς ὁποῖες γαλουχήθηκαν καὶ γαλουχοῦνται ἀκόμα γενιὲς ἑλληνοπαίδων.
Εγώ μεγάλωσα με μάτριξ για αυτό
Πράκτορες Γουρούνια Εργαλεία του Μάτριξ

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 08:11, 27-04-13:

Οι υπόλοιποι γιατί το λέτε συνέχεια; Είναι καμιά μόδα να είσαι εναντίον της αστυνομίας; Μαγκιά; Τι είναι ακριβώς; Κάποτε μπορεί να ήταν αστείο. Τώρα πλέον πάλιωσε.

[.........]
Το ότι υπάρχουν κακοί και βαρεμένοι αστυνομικοί δεν το αμφισβητώ, αλλά με ενοχλεί αυτή η δηθενιά που βγάζουν κάποιοι γύρω από αυτό το θέμα.

Γιατί έχει παγιωθεί μια αντίληψη. Η αντίληψη αυτή, μπορεί να έχει παγιωθεί για πολλούς λόγους. Ο κυριότερος είναι η «μεταδοτικότητα» της tv. Ένα συγκεκριμένο θέμα με κατάχρηση εξουσίας «αναμεταδίδεται» με ταχύτητα φωτός από δελτίο σε δελτίο, και από εκπομπή σε εκπομπή. Όταν αναμεταδίδεται… δυστυχώς δεν λείπει και η προσωπική θέση του εκάστοτε παρουσιαστή.
Αυτό στέλνει ένα μήνυμα στον δέκτη. Ο αστυνομικός κλώτσησε έναν αναρχικό, ο αστυνομικός έριξε δακρυγόνα, άρα όλοι οι αστυνομικοί είναι γουρούνια και δολοφόνοι (το ίδιο ισχύει με τον γιατρό που «έσφαξε» ασθενή – άρα όλοι οι γιατροί είναι χασάπηδες, και πάει λέγοντας).

Αν σκεφτείς πως οι φανατικοί χρήστες της tv είναι παιδιά από 12 και μέχρι το πολύ 20 ετών, τότε μπορείς να καταλάβεις γιατί μπορεί εύκολα να αναμεταδoθεί το μήνυμα αυτό. Σε αυτές τις ηλικίες έχεις την ανάγκη να μοιάζεις με τον\την διπλανό\ή σου. Θέλεις να είσαι μέσα στα πράγματα και η επιρροή είναι τόσο μεγάλη που έχει ως αποτέλεσμα την ολοκληρωτική μετάλλαξη του ατόμου και την υιοθέτηση κοινών αντιλήψεων, απόψεων αλλά και αντιδράσεων. Οπότε η μάζα αποτελείται από άτομα, που ενώνονται σε μια κοινή οντότητα σκέψης και συναισθήματος.

Γι’ αυτό, αν το άτομο χαρακτηρίζεται από την κριτική ικανότητα, τη συνείδηση και τη λογική, αν μπορεί να σκεφτεί από μόνο του πότε πραγματικά είναι αντικειμενική μια είδηση ή μια φράση ή μια ενέργεια, αν μπορεί να αντιληφθεί πως μεμονομένα περιστατικά, δεν μπορούν να αποτελούν απόδειξη για να χαρακτηριστεί μια ολόκληρη ομάδα, νομίζω πως δεν θα μπεί καν στην διαδικασία να αναπαράγει τέτοιες τετριμμένες εκφράσεις.

Εκτός κι αν γίνεται πια για λόγους αστειότητας ή μαγκιάς (που προαναφέρθηκε), οπότε εκεί λες φάση είναι, θα περάσει.

Παράθεση

ΨΑΡΑΚΙ1993 (BLOODY MARY)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΨΑΡΑΚΙ1993
H BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H ΨΑΡΑΚΙ1993 έγραψε στις 09:32, 27-04-13:

γιατι δεν αντεχω το ηλιθιο υφακι τους την ωρα που σε σταματανε για ελεγχο και νομιζουν επειδη φορανε στολη οτι εχουν ταυτοχρονα και εξουσια.βρε ουστ απο κει

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 10:49, 27-04-13:

Δεν έβαλα στον λογαριασμό τους θεατές των πρωινάδικων, των μεσημεριανών και των απογευματινών βραζιλιανοτουρκικων, γιατί πάμε σε άλλες συνομοταξίες. Εσύ βέβαια θα γνωρίζεις καλύτερα...

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 10:53, 27-04-13:

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά πιστεύω πως περισσότερο ΤΙΒΙ βλέπουν οι γιαγιάδες!
Εμείς στο λύκειο πάντως, στην πλειονότητά μας, βλέπουμε ελάχιστη τιβί, από τα παιδιά που γνωρίζω τουλάχιστον.
Internet for the win

άκυρο, αλλά τώρα ακούω αυτό και θα σας το βάλω ν' απολαύσετε κι εσείς.

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 10:57, 27-04-13:

Και αυτός ο τρόπος αποτελεί μέσον μετάδοσης μιας είδησης και πολλές φορές δεν μπορείς και εύκολα να βρεις και την πηγή της. Στο νετ κι αν έχουν γραφτεί τα χίλια άκυρα.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 12:48, 27-04-13:

έχει δίκιο
οι περισσότεροι τηλεθεατές (κατά την άποψή μου) είναι οικογενειάρχες,κλεισμένοι μέσα 35-65 χρονών

αυτό για το οποίο είμαι σίγουρη είναι πως οι μαθητές,αλλά κυρίως οι φοιτητές,βλέπουν ελάχιστη εως καθόλου τηλεόραση(δεν έχουν ούτε τηλεόραση σπίτι τους,και αν έχουν -σπανίως-βλέπουν μόνο ένα πρόγραμμα)

όσον αφορά το "μπάτσοι,γουρούνια δολοφόνοι",μπορώ να το ανεχτώ όταν λέγεται από ανθρώπους που το έχουν πάει και σε 5 πορείες,έχουν δει τι κάνουν τα ματ εκεί περά,αλλά απο συνομηλίκους μου,που δηλώνουν αναρχικοί για να κάνουν εντύπωση,που ψιθυρίζουν μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι μέσα στις τάξεις τους ,με το iphone στο χέρι,ένα έχω μόνο να πω:ΣΟΎΡΓΕΛΑΑΑΑΑΑ

εγώ θεωρώ-και ελπίζω-ότι δεν είναι όλοι οι αστυνομικοί είτε βίαιοι-ή κλεισμένοι στα γρεφεία και τεμπελιάζουν-αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που προσπαθούν να είναι κοντά στους πολίτες

είτε έχουν παιδιά,είτε αδέρφια που είναι άνεργοι ή χαμηλόμισθοι,που πηγαίνουν στις πορείες,και δεν θα τολμούσαν να ρίξουν δακρυγόνα,να δείρουν κάποιον πολίτη.............

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τρελή φιλόσοφος : 27-04-13 στις 12:49. Αιτία: παρένθεση
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 15:40, 27-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΨΑΡΑΚΙ1993
γιατι δεν αντεχω το ηλιθιο υφακι τους την ωρα που σε σταματανε για ελεγχο και νομιζουν επειδη φορανε στολη οτι εχουν ταυτοχρονα και εξουσια.βρε ουστ απο κει
Ρε,
μήπως θες να σε κερνάνε και κάνα μπακλαβά κατά την ώρα του ελέγχου;

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 15:56, 27-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΨΑΡΑΚΙ1993
νομιζουν επειδη φορανε στολη οτι εχουν ταυτοχρονα και εξουσια

έχουν.
εκτελεστική.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sal Paradise

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sal Paradise
Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πιλότος . Έχει γράψει 455 μηνύματα.

O Sal Paradise - έγραψε στις 16:56, 27-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από catlin

έχουν.
εκτελεστική.

λαθος!
νομιζουν οτι εχουν εξουσια.
Αλλοι τους δημιουργουν αυτη την ψευδαισθηση.

υ.γ. dont take some men around here too seriously

Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Engineer
Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O Engineer κάποτε έγραψε στις 17:24, 27-04-13:

Όπου υπάρχει καπνός.....Μάλλον αυτός ο χώρος που ανταλλάσουμε πολιτισμένα (δυστυχώς όχι πάντα) απόψεις, είναι ένας καθρέφτης της κοινωνίας. Προφανώς το κλίμα είναι πολύ αρνητικό για την ΕΛ.ΑΣ. και αυτό είναι κάτι που πρέπει να απασχολήσει και την αστυνομία αλλά και τους ίδιους τους αστυνομικούς.
Κατά τα άλλα εγώ προσπαθώ πάντα να είμαι ευγενικός και συνεργάσιμος όποτε με σταματάνε για έλεγχο και παραδέχομαι το όποιο παράπτωμα στο οποίο έχω υποπέσει. Εντάξει. Κι αυτοί άνθρωποι είναι.
Επίσης, σχεδόν πάντα πιάνει και η τεχνική του "χιουμορίστα". Παραθέτω παραδείγματα:

Το κόκκινο φανάρι δεν το είδατε κύριε;
Το φανάρι το είδα, κυρ αστυνόμε..... εσένα δεν είδα!
ή
Έχετε πιει κύριέ;
Γ@μησετα!
Περάστε να κάνουμε ένα αλκοτέστ.
Γιατί? Δε με πιστεύεις?

Παράθεση

ΨΑΡΑΚΙ1993 (BLOODY MARY)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΨΑΡΑΚΙ1993
H BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H ΨΑΡΑΚΙ1993 έγραψε στις 17:27, 27-04-13:

έχουν.
εκτελεστική.

αν ειναι να εξουσιαζω και εγω και καλα να παω να παρω μια για να κανω ελεγχο βρε ουστ απο κει χαμο

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 17:39, 27-04-13:

(εσύ η από πάνω , ό,τι να 'ναι )

guys
η ασυνομία είναι όργανο της εκτελεστικής εξουσίας.
αρκεί απλώς να καταργηθεί το κράτος.
γεια χαρά.

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 18:44, 27-04-13:

αρκεί απλώς να καταργηθεί το κράτος.

Μην βάζεις σε 15χρονα ιδέες......

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:54, 27-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
ὀφείλεται ἀφ' ἑνὸς μὲν στὴν ἐπικράτηση τῆς ἀριστερῆς σκέψης στὴν Ἑλλάδα
Αυτό που γίνεται σήμερα δεν είναι απόρροια αριστερής σκέψης.Διότι αν ήταν δε θα είχε ευτελιστεί τόσο το αρχικό νόημα αυτού του συνθήματος.
Είναι απόρροια ενός ψευδοαριστερισμού που έχουν υιοθετήσει κάποια άτομα για να πουλάνε μούρη και να νομίζουν ότι με αυτόν τον τρόπο χτυπάνε το κατεστημένο.
Φαντάζομαι έχετε ακουστά για την ψυχολογία του όχλου και πώς εύκολα αυτός παρασύρεται σε λανθασμένες αντιλήψεις και καταστάσεις.
Αν θες να χτυπήσεις το κατεστημένο κάνε κάτι τέτοιο:

τέτοιο:

ή τέτοιο:

Τέλος πάντων κάτι που θα είναι χρήσιμο στην ανθρωπότητα. Όλα τα άλλα για μένα είναι μαγκιά κλ@νιά.

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 00:43, 28-04-13:

Ωραία, λοιπόν, ας καταργήσουμε και το κράτος, και τη δεξιά, και τα όργανα προστασίας και επιβολής του νόμου, και ας θαυμάσουμε το κάθε κακοποιό στοιχείο να εισέρχεται αμέριμνο στην οικία μας, να ριμάζει τα πάντα και να μη λογοδοτεί σε κανένα. Ζήτω η αναρχία!

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 00:54, 28-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
ας θαυμάσουμε το κάθε κακοποιό στοιχείο να εισέρχεται αμέριμνο στην οικία μας, να ριμάζει τα πάντα και να μη λογοδοτεί σε κανένα.

όπως κάνει η αστυνομία δηλαδή?

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 01:00, 28-04-13:

όπως κάνει η αστυνομία δηλαδή?

Η γενίκευση, της γενίκευσης, ω γενίκευση...

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 01:04, 28-04-13:

Η γενίκευση, της γενίκευσης, ω γενίκευση...

μήπως μιλάς λίγο γενικά?

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

H Dalian έγραψε στις 01:17, 28-04-13:

Δικαιολογώ να μισείς έναν αστυνομικό για προσωπικούς λόγους.
Δικαιολογώ το να είσαι αλλοδαπός και να υφίστασαι καθημερινή καταδίωξη/καταπίεση.
Δικαιολογώ το να τις φας από ΜΑΤατζή.

Όμως να προσάπτεις σε όλο το σώμα το χαρακτηρισμό "γουρούνια δολοφόνοι" δεν είναι ούτε μαγκιά ούτε αλλάζει τίποτα ουσιαστικό.
Αναγνωρίζω το γεγονός ότι μερικά άτομα διψούν για εξουσία και την καταχρώνται με την πρώτη ευκαιρία. Αλλά από την άλλη υπάρχουν και σοβαροί οικογενειάρχες αστυνομικοί που απλά κάνουν τη δουλειά τους. Αυτοί είναι η μειοψηφία δυστυχώς και η σπανιότητά τους ο λόγος που ο κόσμος εχθρεύεται τόσο πολύ την αστυνομία.
Νομίζω θα συμφωνήσουμε στο ότι κάτι πρέπει να γίνει για τη διαφθορά των προσώπων που αποκαλούνται "μπάτσοι".

Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 01:24, 28-04-13:

Αν θες να χτυπήσεις το κατεστημένο κάνε κάτι τέτοιο:

τέτοιο:

ή τέτοιο:

Τέλος πάντων κάτι που θα είναι χρήσιμο στην ανθρωπότητα. Όλα τα άλλα για μένα είναι μαγκιά κλ@νιά.
Τα παραδείγματα που δίνεις είναι αρκετά ελιτίστικα θαρρώ.

Η μη αποδοχή της άρχουσας τάξης και των οργάνων επιβολής της, ακόμη και αν κυκλοφορεί σαν αστειάκι μέσω του όχλου τουλάχιστον κυκλοφορεί.
Κάτι κινείται, και από τους 100 που θα περάσει μπορεί για τους 95 να είναι μόδα και μαγκιά αλλά κάτι θα μείνει.
Η δυσφορία ακούγεται σαν φασαρία, αλλά η ιστορία του ανθρώπου έχει επηρεαστεί αρκετές φορές από την βουή και τον όχλο των ατάκτων.

Μήπως όπως ο κόσμος μας έλεγε τρελούς.
Έτσι ο κόσμος μας λέει ψευτόμαγκες;

Ελπίζω να είναι κάπως έτσι, αυτή η υπερβολή με το μπάτσο να σημαίνει οτι ο κόσμος ετοιμάζεται να αντισταθεί στην άκρως διεφθαρμένη εξουσία που του επιβάλλεται με τόση βία καθημερινά, στο σχολείο, στην εργασία, στο δρόμο, στο σπίτι, παντού.

Ελπίζω στα 15χρόνα και στους μετανάστες που έχεις μέσα στην κοιλιά σου.

Όμως να προσάπτεις σε όλο το σώμα το χαρακτηρισμό "γουρούνια δολοφόνοι" δεν είναι ούτε μαγκιά ούτε αλλάζει τίποτα ουσιαστικό.
Δεν είναι το θέμα ο κάθε μπάτσος κατα μόνας το θέμα είναι τι εκπροσωπεί ο μπάτσος.
Και τώρα ενα σύνθημα που όλους μας ενώνει.
(Μικρόφωνο στο κοινό) Δικό σας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kit-kat : 28-04-13 στις 12:58. Αιτία: λιγη αποσταση ωρας αναμεσα στα μυνηματα
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 01:44, 28-04-13:

κάνω μπάνιο και βουλώνει το σιφόνι
μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

H Dalian έγραψε στις 01:53, 28-04-13:

Η μη αποδοχή της άρχουσας τάξης και των οργάνων επιβολής της, ακόμη και αν κυκλοφορεί σαν αστειάκι μέσω του όχλου τουλάχιστον κυκλοφορεί.
Κάτι κινείται, και από τους 100 που θα περάσει μπορεί για τους 95 να είναι μόδα και μαγκιά αλλά κάτι θα μείνει.
Η δυσφορία ακούγεται σαν φασαρία, αλλά η ιστορία του ανθρώπου έχει επηρεαστεί αρκετές φορές από την βουή και τον όχλο των ατάκτων.
Ισχύει, η έκβαση πολλών κομβικών ιστορικών περιόδων εξαρτήθηκε από τη δράση της μάζας στο παρελθόν.
Ωστόσο, κατά πόσο ένας δρα εξαιτίας ιδεολογίας καθαρά, αυτόβουλα, αποφεύγοντας τον ετεροπροσδιορισμό? Ή μήπως ακολουθεί το ρεύμα και απορροφάται στο τέλος από τον όχλο ως απλά μια ακόμη κουκίδα στη λαοθάλασσα?
Αν θεωρείς πως σ'αυτή τη φάση η χώρα είναι ικανή να σταθεί μόνη στα πόδια της, be my guest...

Ελπίζω να είναι κάπως έτσι, αυτή η υπερβολή με το μπάτσο να σημαίνει οτι ο κόσμος ετοιμάζεται να αντισταθεί στην άκρως διεφθαρμένη εξουσία που του επιβάλλεται με τόση βία καθημερινά, στο σχολείο, στην εργασία, στο δρόμο, στο σπίτι, παντού.
Χωρίς ένα -υγιές- σύστημα κανόνων που θα σου "επιβάλλεται", αν θες, τα όρια χάνονται, ακμάζει η ασυδοσία, παραβιάζονται δικαιώματα. Σαν όντα μόνοι μας,μας υπολείπεται η εγγενής αίσθηση του μέτρου, η ουσία της δημοκρατίας.
Και για να είμαστε δίκαιοι, η σημερινή κοινωνία ήδη από τώρα βαδίζει στο δρόμο της πλήρους ασυδοσίας. Ή, μάλλον, βάδιζε τόσα χρόνια.
Η κατάργηση είναι η εύκολη λύση για τα πάντα. Κανείς δεν κάθεται να αναρωτηθεί τί πάει στραβά...

Δεν είναι το θέμα ο κάθε μπάτσος κατα μόνας το θέμα είναι τι εκπροσωπεί ο μπάτσος.
Επαναπροσδιορισμός στόχων λοιπόν...

Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 02:18, 28-04-13:

Επαναπροσδιορισμός στόχων λοιπόν...
για να γίνουμε πάλι ανθρώποι στο κήπο της Γεθσημανής.

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

H Dalian έγραψε στις 02:24, 28-04-13:

για να γίνουμε πάλι ανθρώποι στο κήπο της Γεθσημανής.
Μ'αρέσει που από τόσο κείμενο, σ'αυτό επέλεξες να εστιάσεις

Τέλος πάντων. Anarchists gonna hate

Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 02:41, 28-04-13:

Μ'αρέσει που από τόσο κείμενο, σ'αυτό επέλεξες να εστιάσεις

Τέλος πάντων. Anarchists gonna hate
Ε ναι, αν είναι επιτυχής ο επαναπροσδιορισμός τα υπόλοιπα υπολείπονται βαρύτητας και σημασίας.
Όταν το κακό χτυπηθεί στην ρίζα του, δεν σε προβληματίζουν στην συνέχεια τα παρακλάδια του και οι καρποί του, γιατί έχουν καταρρεύσει ήδη.

Έρχεται η ανά(σ)ταση.

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 07:12, 28-04-13:

Είναι απόρροια ενός ψευδοαριστερισμού που έχουν υιοθετήσει κάποια άτομα για να πουλάνε μούρη και να νομίζουν ότι με αυτόν τον τρόπο χτυπάνε το κατεστημένο.
Φαντάζομαι έχετε ακουστά για την ψυχολογία του όχλου και πώς εύκολα αυτός παρασύρεται σε λανθασμένες αντιλήψεις και καταστάσεις.

Κυρίως είναι οι καθαρά αναρχικοί. Σπάνια να υπάρχουν και λίγοι αριστεροί μέσα. Είναι οι γνωστοί Μπακουνιστές. Που το βράδυ πριν κάνουν νάνι, έχουν πάρει αγκαλίτσα την φώτο του Μπακούνιν και την φιλάνε. Είναι γύρω στα 16 με 28 και βρίσκονται στον αναρχικό χώρο σχεδόν κατά λάθος ή γιατί τους αρέσει (επειδή βράζει το αίμα τους) να τα κάνουν όλα πουτ@ν@ ή ίσως γιατί δεν γουστάρουν τις εκλογές ή απλά την κωλοζωή που δεν δίνει ίδιες ευκαιρίες σε όλους. Μισούν και ζηλεύουν ό,τι κινείται και έχει την ελάχιστη καπιταλιστική οσμή. Συνήθως τεμπέληδες που κωλοβαράνε και προφέσορες του κ*λου, καμιά φορά και της φιλοσοφικής, θα τους δεις να ανοίγουν φιλοσοφικές συζητήσεις, για το πώς θα ξεχωρίσεις το θηλυκό από το αρσενικό ψάρι. Θα τους πετύχεις είτε να αράζουν κάπου στα Εξάρχεια πίνοντας μπύρες ή να κατεβαίνουν στις πορείες με λογική πύρκαυλου που είναι έτοιμος να ισοπεδώσει τα πάντα. Συνήθως δεν τα πάνε καλά με τους αριστερούς, γιατί τους θεωρούν ψευτοκουλτουριάρηδες και ακούνε μόνο Άσιμο ως το απόλυτο αναρχικό αδέρφι! Είναι οι γνωστοί «Ρομπέν των βλακών», που πιστεύουν πως οι τράπεζες θα καούν και τα λεφτά από τα ταμεία θα πάνε στις τσέπες των φτωχών (εννοώντας τους ίδιους φυσικά). Είναι οι ίδιοι που στα δικά τους φόρουμς αναρχικών συζητήσεων τρώγονται μεταξύ τους, αλλά και οι ίδιοι που πιστεύουν πως άμα φύγει η αστυνομία (οι μπάτσοι ήθελα να πω) από τα πόδια τους, θα καταφέρουν αδερφωμένοι να συνυπάρξουν και όχι να φάνε ο ένας τον άλλον. Μόλις τα γουρούνια και οι δολοφόνοι σιωπήσουν, είναι αυτοί που θα αναλάβουν να καθαρίσουν τον ορίζοντα από ότι έχει χρώμα σκατουλί. Φυσικά είναι τόσο σίγουροι για τον εαυτό τους, που κατεβαίνουν μόνο με κουκούλες, διότι άμα πιαστούν από τα μπατσικά, αλλάζουν αμέσως ιδεολογία, και λένε τον Δεσπότη – Παναγιώτη. Είχα φίλους αναρχικούς, σημερινούς 30άρηδες και βάλε, βολεμένους πλέον, που όταν κάτι συμβεί τηλεφωνούν στο τμήμα σαν κοτούλες. Και το μπάτσος δίνει την θέση του, στο κύριε αστυνόμε! Φυσικά πίσω από το πισι, μπορώ να βρίσω, να υποτιμήσω, να γ@μ*σω, να πουλήσω μαγκιά, κλανιά και κωλοκουβαρίστρα. Το πρόβλημα είναι πως τα παιδιά του Κροπότκιν και του Νετσάγιεφ μπορούν πραγματικά με την βλακεία που τα δέρνει να σου σπάνε τα @@ για ώρες.

Keep going.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elepan : 28-04-13 στις 08:21.
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 09:57, 28-04-13:

Τα παραδείγματα που δίνεις είναι αρκετά ελιτίστικα θαρρώ.

Μήπως όπως ο κόσμος μας έλεγε τρελούς.
Έτσι ο κόσμος μας λέει ψευτόμαγκες;

Ελπίζω στα 15χρόνα και στους μετανάστες που έχεις μέσα στην κοιλιά σου.
Καλή μου thallala, που πολύ σε συμπαθώ και γενικά σε αρκετά θέματα έχουμε την ίδια οπτική γωνία, το ξέρω ότι τα παραδείγματα που έδωσα είναι αρκετά ελιτίστικα. Αυτό που θέλω να πω, όμως, είναι ότι για την κατάντια που βλέπουμε γύρω μας ...δε γίνεται συνέχεια να κατηγορούμε μόνο το σύστημα ή να στοχοποιούμε μόνο μια συγκεκριμένη ομάδα και να την κατηγορούμε ότι αυτή φταίει για όλα.
Εφόσον είμαστε όλοι μέρη αυτού του συστήματος ο καθένας έχει τις ευθύνες του. Υπάρχουν περισσότερο εποικοδομητικοί τρόποι αν θες να αλλάξεις το σάπιο κατεστημένο από το να τα κάνεις όλα λαμπόγυαλο. Καταρχήν το πιο εύκολο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αλλάξουμε τη νοοτροπία μας. Απο κει και πέρα από τη θέση που βρίσκεται ο καθένας και στο βαθμό που μπορεί...ας βάλει το δικό του λιθαράκι.
Αντιλαμβάνομαι την οργή όλων των ανθρώπων για αυτά που ζούμε. Κι εγώ τα ίδια τραβάω. Δε λέω να μην αντιδράμε στις αδικίες που βλέπουμε γύρω μας. Κι εγώ έχω κατέβει σε πορείες κι εγώ έχω σηκώσει το ανάστημά μου όταν αισθάνθηκα ότι καταπατήθηκαν τα δικαιώματά μου ή κάποιου διπλανού μου.
Άλλο το ένα...άλλο το άλλο.
Από τη στιγμή που αποφασίσαμε να ζούμε όλοι μαζί σε οργανωμένες κοινωνίες θα πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες και κάποια όργανα τα οποία θα είναι υπεύθυνα για την τήρηση αυτών των κανόνων, ώστε να μπορούμε να ζούμε όλοι μαζί αρμονικά. Αν απαξιώνουμε τα πάντα....τότε να πάμε να ζήσουμε με τους νόμους της ζούγκλας.

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,196 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 12:09, 28-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από μαυρουλης
Δηλαδή η οδήγηση άνευ διπλώματος είναι νόμιμη. Και προάγει την οδική ασφάλεια. Κρίμα το παρεξηγησαν το παιδί και του βγάλανε άδικα τη ρετσινιά. Τς τς και δε τον μαυρίσατε στο ξύλο τον ζητά για το ατόπημά του;

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 16:21, 28-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από elepan
Το πρόβλημα είναι πως τα παιδιά του Κροπότκιν και του Νετσάγιεφ μπορούν πραγματικά με την βλακεία που τα δέρνει να σου σπάνε τα @@ για ώρες.

Keep going.
λολ.

το τσουβάλιασμα μας παίρνει και μας σηκώνει...

υγ. είσαι εκτός θέματος - σοβαρέψου.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:09, 28-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από εμμα_τριντεντ
Το 'χεις πει ποτέ αυτό face to face σε κάποιον "μπάτσο" ;

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 20:12, 28-04-13:

Προσωπικά είμαι κατά της οποιασδήποτε διάκρισης μεταξύ ανθρώπων. Όσο οι παραπάνω τύποι παραμένουν... άνθρωποι, δεν με ενοχλούν. Παρόλα αυτά το επάγγελμά τους βρίσκεται κάπως χαμηλά στα μάτια μου, όχι οι ίδιοι, και αυτό ξεκινά από θέματα που δεν χρειάζεται ούτε έχω διάθεση να θίξω εδώ.

Πιστεύεις πως έχει κάποιο νόημα αυτή η ερώτηση;

Διακρίνω μια δυσκολία στο να ξεχωρίσουμε το σοβαρό από την πλάκα και μια υπερευαισθησία of the ass στο συγκεκριμένο αστείο. Γνωρίζω άτομα που επαγγέλονται αστυνομικοί και κάνουν και οι ίδιοι χαβαλέ με το γνωστό σύνθημα, εσείς τι πρόβλημα έχετε;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 20:14, 28-04-13:

Ναι.

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 20:19, 28-04-13:

Και μετά και μετά; Τι έγινε μετά; Στις βρέξανε;

Φαντάζομαι θα έχει αγωνία να μάθει η ερωτούσα.

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 843 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 20:25, 28-04-13:

Παρακαλώ κάποιος να σημειώσει την γενναία πράξη αυτού του νεαρού. Είναι μία από τις αγωνιστικές κινήσεις του ανυπότακτου Borat και των ομοίων του ενάντια στο σύστημα.

-Σύντρουφοι, μια φορά πήγα σε έναν μπάτσο και του είπα: Μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι!

- Είσαι μεγάλος ρε! Είσαι σπουδαίος σύντρουφε! Πω, το τσάκισες το τσιράκι του συστήματος!

- Ουγκ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους