Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί τόση ειρωνεία για την αστυνομία;

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 09:39, 01-05-13:

Η δημιουργία της ομάδας ΔΙΑΣ είναι ό,τι πιο σοφό και αποτελεσματικό έχει σκεφτεί να κάνει το κράτος.
Kαλά διαφωνώ αλλά οκ.

Για να είμαι δίκαιη κι εγώ δεν γουστάρω καθόλου την εικόνα όταν βλέπω πχ Ζητάδες να έχουν απλώσει τις μηχανές τους πιο κει και αυτοί να κάθονται και να πίνουν καφέδες εν ώρα υπηρεσίας ή πχ όταν παίζουν τάβλι ή κοιμούνται κανονικά ή διαβάζουν εφημερίδα μέσα στην κλούβα πάλι εν ώρα υπηρεσίας. Αυτό είναι προκλητικό ναι. Γιατί πληρώνονται από την τσέπη μου και εκείνη την ώρα αισθάνομαι μ@λάκας. Αυτό το παραδέχομαι, γιατί το έχω δει με τα μάτια μου να γίνεται.
Αυτή σου η παράγραφος είναι λάθος σε πολλά σημεία.
Αυτό το "εν ώρα" υπηρεσίας που λες δε σημαίνει αράζω στη μηχανή για να κοιτάω από δω και από κεί τι τρέχει στο δρόμο. Σημαίνει είμαι στη πένα χωρίς να δίνω δικαιώματα σε κανέναν και σε συνεχή αναμονή. Αν έχεις στρατιωτικό γνωστό ρώτα τον πως τον αναγκάζει η υπηρεσία να είναι σε ώρα που συναναστρέφεται τους πολίτες.
Το "πληρώνονται από τα λεφτά σου" είναι και αυτό περίεργο διότι από όσο ξέρω οι μισθοδοσίες τους καθυστερούν και επίσης κλήθηκαν οι ίδιοι να αγοράσουν τον εξοπλισμό τους ακόμη και το όπλο τους την ίδια στιγμή που το κράτος έκλεισε μεγαλοσυμφωνίες για bmw aprilia ktm μοτοσυκλέτες με τεράστιο κόστος αντί να στραφεί σε κάτι που θα επιβάρυνε λιγότερο τον έλληνα πολίτη.

Ναι άλλο τροχαία και άλλο αστυνομία αλλά και τα δύο ανήκουν στα σώματα ασφαλείας.
Γενικεύεις, και η πυροσβεστική είναι σώμα ασφαλείας αλλά δε θα ακούσεις ποτέ κάτι για αυτούς.

Σε πληροφορώ, ότι ενώ εγώ ακόμα δεν είχα καταλάβει τι είχε γίνει και προσπαθούσα να συνέλθω από το σοκ , ξαφνικά είδα ένα πλήθος αστυνομικών να βγαίνει από την κλούβα και να κυνηγούν τον μηχανόβιο ο οποίος σηκώθηκε κι έφυγε αφού με χτύπησε. Τελικά πρόλαβαν να πιάσουν μόνο τον συνεπιβάτη που καθόταν από πίσω. Ο άλλος που οδηγούσε τη μηχανή τούς ξεγλίστρησε.Σε πληροφορώ, επίσης, ότι ήταν ευγενέστατοι και μαζί μου που δεν έφταιγα φυσικά αλλά και με αυτόν που κατάφεραν να πιάσουν . Μας έδωσαν και τους δυο νερό, μας έβαλαν κάπου να καθίσουμε μέχρι να έρθει η τροχαία να καταγράψει το γεγονός κτλ. Ούτε επίδειξη εξουσίας είδα σε κανέναν, ούτε τίποτα.
Απλά έκαναν τη δουλειά τους, που αν δεν κάνω λάθος δεν ξέρω αν ήταν και υποχρεωμένοι εκείνη την ώρα να ασχοληθούν με αυτό το περιστατικό ή αν ήταν της δικής τους αρμοδιότητας τέλος πάντων. Δεν ξέρω πώς πάνε αυτά.
Αλλά και μετά από κάποιες μερούλες, όταν με κάλεσαν στο αστυνομικό τμήμα για να υποβάλλω μήνυση, άσχετα που εγώ επέμενα ότι δεν ήθελα να δώσω συνέχεια στο γεγονός , ήταν όλοι τους πολύ εξυπηρετικοί.
Και θα σου πω ξανά, δεν είναι όλοι μπάτσοι, δεν είναι όλοι δολοφόνοι, δεν είναι όλοι γουρούνια.
Ελπίζω να είμαι σαφής.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 10:36, 01-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Και για να τελειώνει η ιστορία με τους καλούς και τους κακούς μπάτσους (σκεφτείτε αν θέλετε πόσο χιλιοειπωμένη καραμέλα είναι αυτή) το θέμα δεν είναι το ποιόν του ανθρώπου που βρίσκεται κάτω από τη στολή αλλά ακριβώς η ίδια η στολή και ό,τι αυτή εκπροσωπεί.
Όχι. Κάνεις λάθος. Αν θες να κοιτάς σφαιρικά το θέμα θα βλέπεις όλες του τις πλευρές και όχι μόνο αυτές που σε βολεύουν. Ναι, η αστυνομία είναι ένας θεσμός ο οποίος εκπροσωπεί την εξουσία του κράτους ή είναι ο διαμεσολαβητής ,αν θες, ανάμεσα στον πολίτη και στο κράτος αλλά και από την άλλη απαρτίζεται από ανθρώπους που δεν είναι μια αφηρημένη έννοια.
Αν απ' τη σκοπιά σου τουλάχιστον αναγνωρίζεις το κράτος και τους νόμους του ως παράγοντες εκμετάλλευσης και καταπίεσης
Από τη σκοπιά μου έχω κατακρίνει πάμπολλες φορές την ασυδοσία του κράτους και θα συνεχίσω να το κάνω όπου αυτή υφίσταται. Δε γεννήθηκα χθες. Αλλά έχεις σκεφτεί ποτέ ποιος διαμόρφωσε αυτό το κράτος ή μόνο να φωνάζουμε ξέρουμε;
τότε αυτομάτως η αστυνομία αποτελεί για σένα έναν εχθρό.
Σόρι. Δεν έχω μάθει να σκέφτομαι και να λειτουργώ "αυτομάτως"
Το σύνθημα "μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι"....
Έχεις ψάξει ποτέ την ιστορία αυτού του συνθήματος; Ξέρεις πώς ξεκίνησε; Έχει τουλάχιστον 30 χρόνια ιστορία. Έχεις κάτσει ποτέ να σκεφτείς πόσο έχει γελοιοποιηθεί αυτό το σύνθημα από άτομα- που ανάθεμα αν το λένε ορμώμενοι από πολιτικά κίνητρα -και όχι απλά για να κερδίσουν εντυπώσεις φτιάχνοντας στιχάκια με αυτό κάθε τρεις και λίγο σε άσχετα θέματα;
Εγώ δεν αρνούμαι το συμβολισμό αυτού του συνθήματος και το τι αντιπροσωπεύει. Με ενοχλεί, όμως, αυτή η φαρσοκωμωδία στην οποία κατέληξε τελικά όλη αυτή η αριστερότροπη νοοτροπία. Αν θες να το παίξεις αριστερός, θα είσαι πιστός στα πιστεύω σου και όχι επειδή θα πεις δυο τρεις π@..ριές εναντίον της αστυνομίας στο ίντερνετ (εκ του ασφαλούς δηλαδή) να νομίζεις ότι έγινες αγωνιστής.
Έχω άδικο;
δείχνει έναν μάλλον δουλοπρεπή άνθρωπο
Δουλοπρεπής, κούκλα μου, είσαι κι εσύ κι εγώ και όλοι μας. Πάρτο χαμπάρι. Δουλοπρεπής είναι όλη η αντίληψη που είχε ο ελληνικός λαός από το 1974 και έπειτα και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Κι εδώ το κείμενο τελειώνει,
μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι!
Εντάξει, το καταλάβαμε.
Αρχική Δημοσίευση από borat
Αυτή σου η παράγραφος είναι λάθος σε πολλά σημεία.
Αυτό το "εν ώρα" υπηρεσίας που λες δε σημαίνει αράζω στη μηχανή για να κοιτάω από δω και από κεί τι τρέχει στο δρόμο. Σημαίνει είμαι στη πένα χωρίς να δίνω δικαιώματα σε κανέναν και σε συνεχή αναμονή. Αν έχεις στρατιωτικό γνωστό ρώτα τον πως τον αναγκάζει η υπηρεσία να είναι σε ώρα που συναναστρέφεται τους πολίτες.
Το "πληρώνονται από τα λεφτά σου" είναι και αυτό περίεργο διότι από όσο ξέρω οι μισθοδοσίες τους καθυστερούν και επίσης κλήθηκαν οι ίδιοι να αγοράσουν τον εξοπλισμό τους ακόμη και το όπλο τους την ίδια στιγμή που το κράτος έκλεισε μεγαλοσυμφωνίες για bmw aprilia ktm μοτοσυκλέτες με τεράστιο κόστος αντί να στραφεί σε κάτι που θα επιβάρυνε λιγότερο τον έλληνα πολίτη.
Ε;
Πού διαφωνούμε;
Και θα σου πω ξανά, δεν είναι όλοι μπάτσοι, δεν είναι όλοι δολοφόνοι, δεν είναι όλοι γουρούνια.
Ελπίζω να είμαι σαφής.
Αρχίζουμε σιγά σιγά και συνεννοούμαστε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:39, 01-05-13:

Ε;
Πού διαφωνούμε;
Στο ότι εσύ λες πως σε ενοχλεί και στο ότι εγώ λέω πως αυτό είναι αιτία πειθαρχικού αλλά το κάνουν αβαβά.

Αρχίζουμε σιγά σιγά και συνεννοούμαστε.
Από την αρχή τα ίδια λέω.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 10:44, 01-05-13:

Από την αρχή τα ίδια λέω.
Δε νομίζω.
Για κοίτα ποια ήταν η πρώτη σου τοποθέτηση στο συγκεκριμένο νήμα.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:00, 01-05-13:

Tη κοιτάω αλλά δε τη βλέπω σα τοποθέτηση.
Τέσπα.
Αν σε βολεύει πάντως θα σου πω ξανά το εξής
προφανώς και το σύνθημα
δεν δείχνει όλους τους εργαζόμενος στα σώματα ασφαλεία
και προφανέστατα δε πάει σε όλους όσους ανήκουν
στην Ελ.Ας.!
Αν κάποιος αναφέρεται στους πυροσβέστες με τα επίθετα γουρούνι ή δολοφόνος τότε θα πρέπει να αναθεωρήσει μερικά πράγματα, επίσης σώματα της Ελ.Ας. όπως η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, η τροχαία δεν εμπίπτουν σε αυτή τη κατηγορία γουρουνιών και δολοφόνων.
Τώρα αν θες να μιλήσουμε ειδικότερα για κατηγορίες που έχουν δώσει αφορμές που τους χαρακτηρίζουν ως "μπάτσους" μπορούμε να μιλήσουμε για ΜΑΤ, ΔΙΑΣ, διώξη ναρκωτικών, ασφαλίτες και κάμποσες άλλες κάστες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 11:04, 01-05-13:

Tη κοιτάω αλλά δε τη βλέπω σα τοποθέτηση.
Τέσπα.
Αν σε βολεύει πάντως θα σου πω ξανά το εξής
προφανώς και το σύνθημα
δεν δείχνει όλους τους εργαζόμενος στα σώματα ασφαλεία
και προφανέστατα δε πάει σε όλους όσους ανήκουν
στην Ελ.Ας.!
Αν κάποιος αναφέρεται στους πυροσβέστες με τα επίθετα γουρούνι ή δολοφόνος τότε θα πρέπει να αναθεωρήσει μερικά πράγματα, επίσης σώματα της Ελ.Ας. όπως η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, η τροχαία δεν εμπίπτουν σε αυτή τη κατηγορία γουρουνιών και δολοφόνων.
Τώρα αν θες να μιλήσουμε ειδικότερα για κατηγορίες που έχουν δώσει αφορμές που τους χαρακτηρίζουν ως "μπάτσους" μπορούμε να μιλήσουμε για ΜΑΤ, ΔΙΑΣ, διώξη ναρκωτικών, ασφαλίτες και κάμποσες άλλες κάστες.
Τώρα μιλάς σωστά.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:26, 01-05-13:

Απ´ αρχής σωστά μιλάω αλλά το θέμα κατ´ ανάγκη γυρνά σε προσωπικές απόψεις καθενός, σε ειρωνίες, εικασίες και ενίοτε βλακείες. Όχι από εσένα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 13:54, 01-05-13:

Κι εδώ το κείμενο τελειώνει,
μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι!
Ναι μεν ο μπάτσος εκπροσωπεί το αστικό κράτος και αυτό δεν μας αρέσει, αλλά δεν έγινε αυτόματα δολοφόνος.
Είναι πολύ λάθος αυτή η αναρχίστικη (και όχι αριστερίστικη όπως γράφτηκε) νοοτροπία που καταργεί το νόημα της ίδιας της αναρχίας. Την ελευθερία του κάθε μπάτσου να υπηρετεί την αστική δημοκρατία αν αυτό θέλει.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν με συνθήματα μίσους και χωρίς αλλαγή στις συνειδήσεις η κοινωνία δεν πρόκειται να αλλάξει, τουλάχιστον από μόνη της. Επειδή όμως πιστεύω ακράδαντα ότι κανένας αποκαλυπτικός θεός δεν πρόκειται να μας σώσει ας γίνουμε όλοι λιγάκι πιο ανοιχτόκαρδοι μπας και παραμείνει το ένα 1% πιθανότητα να σωθεί ο πολιτισμός...

Καλό Πάσχα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kwstasIdealism

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kwstasIdealism
Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

O kwstasIdealism Αν δεν καώ Αν δεν καείς Αν δεν καούμε έγραψε στις 22:04, 01-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Ναι μεν ο μπάτσος εκπροσωπεί το αστικό κράτος και αυτό δεν μας αρέσει, αλλά δεν έγινε αυτόματα δολοφόνος.
Είναι πολύ λάθος αυτή η αναρχίστικη (και όχι αριστερίστικη όπως γράφτηκε) νοοτροπία που καταργεί το νόημα της ίδιας της αναρχίας. Την ελευθερία του κάθε μπάτσου να υπηρετεί την αστική δημοκρατία αν αυτό θέλει.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν με συνθήματα μίσους και χωρίς αλλαγή στις συνειδήσεις η κοινωνία δεν πρόκειται να αλλάξει, τουλάχιστον από μόνη της. Επειδή όμως πιστεύω ακράδαντα ότι κανένας αποκαλυπτικός θεός δεν πρόκειται να μας σώσει ας γίνουμε όλοι λιγάκι πιο ανοιχτόκαρδοι μπας και παραμείνει το ένα 1% πιθανότητα να σωθεί ο πολιτισμός...

Καλό Πάσχα!
σε γενικες γραμμες σωστο το ποστ σου αλλα μην ψεχναμε οτι οι μπατσοι αποτελουν εχθρο(για να αποφευγονται παρανοησεις με τον ορο μπατσοι εννοω τους υψηλοβαθμους τα ματ τα εκαμ και τα λοιπα)

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:34, 02-05-13:

Borat, επειδή έτυχε μαζί να συνομιλήσουμε για την περίπτωση που σου είχε τύχει με εκείνο το τροχαίο και έτυχε να σου πω κι εγώ μια ανάλογη περίπτωση με έναν μηχανόβιο που οδηγούσε ανάποδα στο ρεύμα κυκλοφορίας κι έπεσε πάνω μου, θέλω να σου πω ότι αυτό το περιστατικό, για καλή μου τύχη, έτυχε να γίνει μπροστά σε μια κλούβα της αστυνομίας η οποία βρισκόταν εκεί για άσχετο λόγο.
Σε πληροφορώ, ότι ενώ εγώ ακόμα δεν είχα καταλάβει τι είχε γίνει και προσπαθούσα να συνέλθω από το σοκ , ξαφνικά είδα ένα πλήθος αστυνομικών να βγαίνει από την κλούβα και να κυνηγούν τον μηχανόβιο ο οποίος σηκώθηκε κι έφυγε αφού με χτύπησε. Τελικά πρόλαβαν να πιάσουν μόνο τον συνεπιβάτη που καθόταν από πίσω. Ο άλλος που οδηγούσε τη μηχανή τούς ξεγλίστρησε.Σε πληροφορώ, επίσης, ότι ήταν ευγενέστατοι και μαζί μου που δεν έφταιγα φυσικά αλλά και με αυτόν που κατάφεραν να πιάσουν . Μας έδωσαν και τους δυο νερό, μας έβαλαν κάπου να καθίσουμε μέχρι να έρθει η τροχαία να καταγράψει το γεγονός κτλ. Ούτε επίδειξη εξουσίας είδα σε κανέναν, ούτε τίποτα.
Απλά έκαναν τη δουλειά τους, που αν δεν κάνω λάθος δεν ξέρω αν ήταν και υποχρεωμένοι εκείνη την ώρα να ασχοληθούν με αυτό το περιστατικό ή αν ήταν της δικής τους αρμοδιότητας τέλος πάντων. Δεν ξέρω πώς πάνε αυτά.
Αλλά και μετά από κάποιες μερούλες, όταν με κάλεσαν στο αστυνομικό τμήμα για να υποβάλλω μήνυση, άσχετα που εγώ επέμενα ότι δεν ήθελα να δώσω συνέχεια στο γεγονός , ήταν όλοι τους πολύ εξυπηρετικοί.

Να λέμε και τα αρνητικά, να λέμε και τα θετικά όμως.

αχ τι καλοι που ειναι, μωλέ μωλέ

υγ. όταν κατεβείτε στο σύνταγμα με το σύλλογο για να διαμαρτυρηθείτε επειδή θα σας ρίκσουν στα 480,
να τους ευχαριστήσεις στο ανάμεσα στα χημικά και τις γκλομπιές

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 01:15, 02-05-13:

Γενικά ναι, έχεις άδικο. Και ήταν αναμενόμενο γιατί απάντησες αποσπασματικά και βιαστικά, παραλείποντας κομμάτια του κειμένου που ήταν βασικά για την κατανόηση της άποψης που εξέφρασα. Δεν έγραψα για να κάνω εσένα ή κάποιον άλλο να συμμεριστεί αυτή την άποψη (γιατί εμπεριέχεται το ζήτημα της απόρριψης του κράτους και των δομών του που από μόνο του είναι τεράστιο για να αναλυθεί εδώ) αλλά για να εξηγήσω και μόνον την πολιτική διάσταση του συνθήματος.

Εσύ έχεις κολλήσει στο ότι κάποιοι φωνάζουν το σύνθημα από μόδα ή μαγκιά, το άνοιξες και θρεντ και θες να σταθείς μόνο σε αυτό. Ε τι θες να σου πούμε ακριβώς; ναι προφανώς κάποιοι το λένε και από μόδα και από μαγκιά. Μαλακία; Μαλακία! Οταν φωνάζεις ένα σύνθημα πρέπει να ξέρεις γιατί το φωνάζεις, δεν διαφωνώ σε αυτό. Εγώ πχ. δεν φωνάζω ποτέ και για κανένα λόγο το εμετικό "ΕΑΜ ΕΛΑΣ Μελιγαλάς" και έχω τους λόγους μου.

Πέραν όμως αυτής της προβληματικής πλευράς που δεν είναι η βασικότερη, υπάρχει η πολιτική διάσταση την οποία εξήγησα στο προηγούμενο μήνυμα. Ο μπάτσος είναι ένστολος, φοράει στολή και αυτό σημαίνει ότι υπακούει σε εντολές. Οι εντολές αυτές είναι να επιβάλει την εξουσία του νόμου με κάθε τρόπο. Οταν φτάσει η στιγμή να το κάνει αυτό, καλός ή κακός άνθρωπος, θα το κάνει γιατί οφείλει να το κάνει, είναι η δουλειά του. Οπότε αυτό που κρίνει κανείς δεν είναι ο χαρακτήρας του (γιατί εκείνη την στιγμή δεν πράττει βάσει της βούλησής του άλλα βάσει των εντολών που πρέπει να εκτελέσει) αλλά η φύση της δουλειάς του. Ποια είναι αυτή; Η προστασία των συμφερόντων των ολίγων, της άρχουσας τάξης (δεν μπορώ να επεκταθώ επ' αυτού εδώ, μελέτησε αν θέλεις την ιστορία των κοινωνικών και πολιτικών κινημάτων). Συνεπώς, όπως είπα και πριν και βιάστηκες να απαντήσεις για τον εαυτό σου, το "βλέπω στην αστυνομία έναν εχθρό ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ" , δεν προέκυψε αυθαίρετα, προέκυψε λογικά από μια πολιτική θέαση.

Απο κει και πέρα, οι προσωπικές ευθύνες δεν αναιρούνται, όταν επιλέγεις το επάγγελμά σου οφείλεις να γνωρίζεις τι είναι αυτός ο θεσμός τον οποίο θα υπηρετήσεις, πώς κινείται, πώς δρα, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι θα υπακούς σε εντολές που στρέφονται κατά της κοινωνίας, να τα ζυγίσεις και να πάρεις τις αποφάσεις σου. Οπως επίσης οι προσωπικές ευθύνες δεν αναιρούνται όταν γίνονται βασανιστήρια, εξευτελισμοί, ξυλοδαρμοί και ό,τι άλλο εν γνώσει σου ή μπροστά σου και το συγκαλύπτεις βουλώνοντας το στόμα σου. Γι αυτό μετά να μην κλαίγεσαι άμα σε βρίζει όλη η κοινωνία. Και για να μην ξεχνιόμαστε, ένας στους δύο μπάτσους ψηφίζει Χρυσή Αυγή, για να μιλάμε και με πραγματικά δεδομένα. Αυτό λέει πολλά από μόνο του.

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia

Καλό Πάσχα!
παραφ, δεν διαφωνώ εν γένει με όσα γράφεις, προφανώς και δεν είναι όλοι οι μπάτσοι δολοφόνοι, προφανώς και είναι δικαίωμα του καθενός να υπηρετήσει τους αστικούς νόμους αν το θέλει, αλλά έχω κι εγώ το δικαίωμα να μην σέβομαι και να μην εκτιμώ την επιλογή του.

-----
btw, δεν θα ασχοληθώ άλλο, έχω συζητήσει για αυτό το θέμα πολλές φορές και το βρίσκω ολίγον τι βαρετό.

καλή (επ)ανάσταση στα μυαλά και στις συνειδήσεις!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 10:06, 02-05-13:

Μιας και θεωρείς το θέμα βαρετό θα σου απαντήσω σύντομα για να μην σε κουράσω.
Πρώτον δεν απάντησα βιαστικά. Διάβασα και δυο και τρεις φορές το κείμενό σου πριν απαντήσω και κατανόησα πολύ καλά αυτά που έγραψες.
Δεύτερον, το γεγονός ότι απάντησα αποσπασματικά οφείλεται προφανώς ότι ήθελα να σταθώ στα κομμάτια που θεώρησα άξια σχολιασμού ή που μου έδιναν πάσα να προσφέρω κάτι καινούριο στη συζήτηση. Διαφορετικά θα αναλωνόμασταν συνέχεια στα ίδια και στα ίδια. Άλλωστε όποιος θέλει να διαβάσει ολόκληρες και αυτούσιες τις απόψεις σου μπορεί να ανατρέξει στα μηνύματά σου.
Τρίτον και κυριότερο εσύ μπορεί να μιλάς γενικά όταν κάνεις τις κοινωνικοπολιτικές σου αναλύσεις (και καλά κάνεις) αλλά εγώ ήθελα να υπερασπίσω τον εαυτό μου με αφορμή αυτά που είπες γι' αυτό και απάντησα σε προσωπικό επίπεδο. Μου αρέσει να μιλάω για λογαριασμό μου και ειδικά σε αυτό το θέμα που είμαι μειοψηφία. Νόμιζω έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω για να ξεκαθαρίζω το σκεπτικό μου όταν αισθάνομαι ότι αυτό παρερμηνεύεται ή ότι το σκεπτικό μου αυτό θα χρησιμοποιηθεί μεταγενέστερα ενδεχομένως εις βάρος μου σε περιπτώσεις που η ΕΛ.ΑΣ δώσει κάποιο δικαίωμα οπότε θεωρώ πολύ πιθανό να μου την πουν κάποιοι εδώ μέσα αργότερα για αυτά που λέω τώρα.

Και τέλος δεν είμαι ούτε εκπρόσωπος της ΕΛ.ΑΣ ούτε έχω κάποιο γνωστό φίλο ή συγγενή αστυνομικό για να έχω καμιά καΐλα να υπερασπιστώ τον κλάδο τους.
Εξέφρασα έναν προβληματισμό μου με αφορμή κάτι που βλέπω να γίνεται σε μεγάλο βαθμό γύρω μου . Δικαιολογημένα το λένε οκ, αλλά κι εγώ ήθελα να θίξω μια νοοτροπία που έχουν κάποιοι άνθρωποι που θεωρώ λάθος.
Δεν υποστήριξα ποτέ ότι οι αστυνομικοί είναι αγγελούδια ή ότι δεν εκπροσωπούν την κρατική εξουσία. Αυτό που προσπαθώ να πω τόση ώρα είναι ότι αλλού βρίσκεται το πρόβλημα...πιο ψηλά.

Τέσπα δεν ξέρω γιατί πέφτω στην παγίδα να απολογηθώ για τις απόψεις μου και να σου πω την αλήθεια βαρέθηκα κι εγώ τώρα.
Καλή (επ)ανάσταση κι σε εσένα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 02-05-13 στις 10:19.
Παράθεση

ΨΑΡΑΚΙ1993 (BLOODY MARY)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΨΑΡΑΚΙ1993
H BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H ΨΑΡΑΚΙ1993 έγραψε στις 17:07, 02-05-13:

δεν καταλαβα ειρωνευονται την αστυνομιααπο ποτε?μπα ιδεα μου θα ναι αποκλειεται..........

Παράθεση

Markos T.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Markos T.
Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Markos T. έγραψε στις 18:19, 02-05-13:

Μεταξύ των ελλήνων και της ΕΛ.ΑΣ. πάντοτε υπήρχε 'ενα χάσμα που οφείλεται σε πολλούς κοινωνικούς, πολιτικούς και ιστορικούς λόγους. Αναλόγως το άτομο βέβαια. Αυτός που την βρίσκει να οδηγάει ας πούμε ενάντια στον ΚΟΚ, είναι λογικό να μην τα έχει καλά με τους τροχονόμους. Ή αυτός που είναι αριστερών ή κομμουνιστικών ιδεών και που πηγαίνει σε πορείες επίσης δεν θα τα έχει καλά με την ΕΛ.ΑΣ., ιδίως τα ΜΑΤ. Άλλοι έχουν κακές εμπειρίες άλλοι καλές, αναλόγως σε τι αστυνομικό τύχαν και σε τι υπηρεσία ανήκε αυτός (ΔΙΑΣ,ΜΑΤ,ασφάλεια,τροχαία,δίωξη κτλ) όπου συνήθως ο κόσμος στο σύνολο του έχει περισσότερο ένα μίσος προς τα ΜΑΤ (που καταστέλλουν πολλές διαδηλώσεις απτελούμενες από πολίτες που υπερασπίζονται καποια δικαιώματα τους), λίγο με την τροχαία και τους ασφαλίτες ενδεχομένως για ευνόητους λόγους.
Το γεγονός όμως ότι υπάρχουν κάποιοι ένστολοι που δε συμπεριφέρονται σωστά και το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιες υπηρεσίες που κάτα κάποιο τρόπο είναι λίγο ενάντια στις λαικες κινητοποιήσεις δε σημαίνει κ πως ΟΛΟΙ είναι έτσι. Αν είναι δυνατόν να τους βάζουμε όλοι στο ίδιο τσουβάλι, υπάρχουν κ καλοί. Σαυτή τη νοοτροπία πέρα από εμπειρίες κ πολτικά ιδεώδη φταίνε κ οι γονείς που αυτό το περναν κ στα παιδιά τους επειδή εκείνοι ίσως ειχαν μια κακή εμπειρία ή επειδή ζήσαν επι χούντα όπου οι τοτε χωροφύλακες δε ηταν κ ιδιατερα δημοφιλείς.
Πάντως σε μια εποχή τετιας εγκληματικότητας κ ανασφάλειας πιστεύω πως ο κόσμος θέλει η αστυνομία να έχει ενα δυναμικό παρόν ώστε να καθιερωθεί ενα αίσθημα ασφάλειας αλλά δυστηχώς ακούγονται περισταστικά περίεργα ενώ στις διαδηλώσεις η ΕΛ.ΑΣ. είναι στην αντίπαλη μεριά κ αυτο γιατί ακολουθεί εντολές από ανώτερους οι οποίοι είναι αυτοί που κάναν την χώρα έτσι.
Προσωπικά πάντως είχα πολύ καλές σχέσεις με την ΕΛ.ΑΣ., και εχω εξυπηρετηθεί πάντα αρκετά καλά, ειδικά από άτομα σχετικά νέα.
Γενικώς οταν λεμε κα΄τι ή φωνάζουμε συνθήματα πρέπει να το ψάχνουμε λίγο, να ξέρουμε περι τινος προκειται κ γενικά να δουμε αν το ταδε συνθημα μας εκφραζει κ στα αληθεια.

Παράθεση

kwstasIdealism

Περιβόητο Μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

O kwstasIdealism Αν δεν καώ Αν δεν καείς Αν δεν καούμε έγραψε στις 18:32, 02-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Markos T.
Μεταξύ των ελλήνων και της ΕΛ.ΑΣ. πάντοτε υπήρχε 'ενα χάσμα που οφείλεται σε πολλούς κοινωνικούς, πολιτικούς και ιστορικούς λόγους. Αναλόγως το άτομο βέβαια. Αυτός που την βρίσκει να οδηγάει ας πούμε ενάντια στον ΚΟΚ, είναι λογικό να μην τα έχει καλά με τους τροχονόμους. Ή αυτός που είναι αριστερών ή κομμουνιστικών ιδεών και που πηγαίνει σε πορείες επίσης δεν θα τα έχει καλά με την ΕΛ.ΑΣ., ιδίως τα ΜΑΤ. Άλλοι έχουν κακές εμπειρίες άλλοι καλές, αναλόγως σε τι αστυνομικό τύχαν και σε τι υπηρεσία ανήκε αυτός (ΔΙΑΣ,ΜΑΤ,ασφάλεια,τροχαία,δίωξη κτλ) όπου συνήθως ο κόσμος στο σύνολο του έχει περισσότερο ένα μίσος προς τα ΜΑΤ (που καταστέλλουν πολλές διαδηλώσεις απτελούμενες από πολίτες που υπερασπίζονται καποια δικαιώματα τους), λίγο με την τροχαία και τους ασφαλίτες ενδεχομένως για ευνόητους λόγους.
Το γεγονός όμως ότι υπάρχουν κάποιοι ένστολοι που δε συμπεριφέρονται σωστά και το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιες υπηρεσίες που κάτα κάποιο τρόπο είναι λίγο ενάντια στις λαικες κινητοποιήσεις δε σημαίνει κ πως ΟΛΟΙ είναι έτσι. Αν είναι δυνατόν να τους βάζουμε όλοι στο ίδιο τσουβάλι, υπάρχουν κ καλοί. Σαυτή τη νοοτροπία πέρα από εμπειρίες κ πολτικά ιδεώδη φταίνε κ οι γονείς που αυτό το περναν κ στα παιδιά τους επειδή εκείνοι ίσως ειχαν μια κακή εμπειρία ή επειδή ζήσαν επι χούντα όπου οι τοτε χωροφύλακες δε ηταν κ ιδιατερα δημοφιλείς.
Πάντως σε μια εποχή τετιας εγκληματικότητας κ ανασφάλειας πιστεύω πως ο κόσμος θέλει η αστυνομία να έχει ενα δυναμικό παρόν ώστε να καθιερωθεί ενα αίσθημα ασφάλειας αλλά δυστηχώς ακούγονται περισταστικά περίεργα ενώ στις διαδηλώσεις η ΕΛ.ΑΣ. είναι στην αντίπαλη μεριά κ αυτο γιατί ακολουθεί εντολές από ανώτερους οι οποίοι είναι αυτοί που κάναν την χώρα έτσι.
Προσωπικά πάντως είχα πολύ καλές σχέσεις με την ΕΛ.ΑΣ., και εχω εξυπηρετηθεί πάντα αρκετά καλά, ειδικά από άτομα σχετικά νέα.
Γενικώς οταν λεμε κα΄τι ή φωνάζουμε συνθήματα πρέπει να το ψάχνουμε λίγο, να ξέρουμε περι τινος προκειται κ γενικά να δουμε αν το ταδε συνθημα μας εκφραζει κ στα αληθεια.
εν μερη σωστα αυτα που λες,το θεμα ειναι οτι οι συγκεκριμενες υπηρεσιες ειναι φυσει εναντιον στον λαο καθως εξυπηρετουν τα συμφεροντα του καθε μεγαλοαστου,με αλλα λογια το θελω του εκμεταλλευτη

Παράθεση

Markos T.

Δραστήριο Μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Markos T. έγραψε στις 18:54, 02-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από kwstasIdealism
εν μερη σωστα αυτα που λες,το θεμα ειναι οτι οι συγκεκριμενες υπηρεσιες ειναι φυσει εναντιον στον λαο καθως εξυπηρετουν τα συμφεροντα του καθε μεγαλοαστου,με αλλα λογια το θελω του εκμεταλλευτη
Σαυτο εχεις δικιο. Ενω οι υπολοιπες αστυν. υπηρεσιες εχουν μια σχετικη αυτονομια οπου μονο μεμονωμενοι αστυνομικοι ειναι μ....ες, τα ΜΑΤ (ισως κ αλλες υπηρεσιες) πιστευω κ γω πως δημιουργηθηκαν γι αυτον ακριβως το λογο που λες κ ελεγχονται απευθειας στην ουσια απο τους πολιτικους μας...αρχοντες

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 18:54, 02-05-13:

btw σε πορείες και διαδηλώσεις δε πάνε μόνο οι αριστεροί και οι κομμουνιστές.

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 19:01, 02-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
btw σε πορείες και διαδηλώσεις δε πάνε μόνο οι αριστεροί και οι κομμουνιστές.
Ναι, παιδί μου, συνέχισε τη σκέψη σου για εμάς που δεν παρακολουθούμε το νήμα

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 19:06, 02-05-13:

η σκέψη μου είναι μη κάνετε ομαδοποιήσεις εκεί που δεν υπάρχουν

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 19:08, 02-05-13:

η σκέψη μου είναι μη κάνετε ομαδοποιήσεις εκεί που δεν υπάρχουν
Μάλλον για την αστυνομία υπάρχει η ομαδοποίηση που γίνεται, ε;

Παράθεση

kwstasIdealism

Περιβόητο Μέλος

O kwstasIdealism Αν δεν καώ Αν δεν καείς Αν δεν καούμε έγραψε στις 13:13, 03-05-13:

http://www.youtube.com/watch?v=9bKOz4QX5PY
αυτο εστι ελληνικη αστυνομια
choose side

Παράθεση

metspanos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη metspanos
Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O metspanos έγραψε στις 20:46, 08-05-13:

γιατιμ ειναι ολοι παρε τον ενα βαρα τον αλλο. και καλος να εισαι, αν μπεις μεσα, χαλας

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 843 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 15:51, 11-05-13:

http://www.youtube.com/watch?v=9bKOz4QX5PY
αυτο εστι ελληνικη αστυνομια
choose side
Το βιντεάκι βέβαια εστιάζει μόνο στα ΜΑΤ και την ΥΜΕΤ που είναι οι ομάδες καταστολής, οι οποίες αποτελούν το 10% (; ) - 12% (; ), ενώ οι υπόλοιποι ασχολούνται με το ηλεκτρονικό έγκλημα, το οικονομικό έγκλημα, ληστείες, διαρρήξεις, ναρκωτικά κ.λπ.
Είμαστε πολύ πίσω σαν χώρα γενικά... στο εξωτερικό τουλάχιστον οι πολίτες ξέρουν να κάνουν διαχωρισμούς ανάμεσα στα ΜΑΤ και την υπόλοιπη αστυνομία.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 16:28, 11-05-13:

Σήμερα μου χτύπησαν το κουδούνι.
Σηκώνω το θυροτηλέφωνο. Λέω: "Ναιαιαιαιαιαιαιαι;;;;"
Μου απαντάνε: Από την αστυνομία είμαστε.

Σκέφτηκα: "Κοίτα να δεις. Με καταράστηκε όλο το στέκι. Οι κατάρες τους θα είναι."
Ανοίγω την πόρτα ....σκεπτόμενη τι διάλο έχω κάνει και με ψάχνουν.

Τελικά ήταν για εκείνο το τροχαίο που σας είπα. Κλήση μάρτυρα στο όνομα του νόμου.

Και δεν έλεγα να κερδίσω το τζόκερ καλύτερα τόσο που το μελέτησα;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 10:52, 14-05-13:

οι υπόλοιποι στην ΕΛΑΣ ασχολούνται με το ηλεκτρονικό έγκλημα, το οικονομικό έγκλημα, ληστείες, διαρρήξεις, ναρκωτικά

...και ποιός θα τους συλλάβει?

Παράθεση

kwstasIdealism

Περιβόητο Μέλος

O kwstasIdealism Αν δεν καώ Αν δεν καείς Αν δεν καούμε έγραψε στις 12:50, 14-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Νεογέννητος
Το βιντεάκι βέβαια εστιάζει μόνο στα ΜΑΤ και την ΥΜΕΤ που είναι οι ομάδες καταστολής, οι οποίες αποτελούν το 10% (; ) - 12% (; ), ενώ οι υπόλοιποι ασχολούνται με το ηλεκτρονικό έγκλημα, το οικονομικό έγκλημα, ληστείες, διαρρήξεις, ναρκωτικά κ.λπ.
Είμαστε πολύ πίσω σαν χώρα γενικά... στο εξωτερικό τουλάχιστον οι πολίτες ξέρουν να κάνουν διαχωρισμούς ανάμεσα στα ΜΑΤ και την υπόλοιπη αστυνομία.
συνεπως τα ματ δεν ειναι αστυνομια;

Παράθεση

Wilfred

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Wilfred
Ο Wilfred αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Wilfred Ο καλύτερος. έγραψε στις 13:42, 14-05-13:

πραγματικα συζηταμε σε επιπεδο ''κι οι μπατσοι εχουν μαναδες'' και ''κι οι μπατσοι εχουν ψυχη'' και ''δεν ειν ολοι ετσι'';

γιατι ειναι =)

Παράθεση

Markos T.

Δραστήριο Μέλος

O Markos T. έγραψε στις 15:07, 14-05-13:

συνεπως τα ματ δεν ειναι αστυνομια;
Είναι αλλά μάλλον το παιδί εννόεί να μην βάζουμε όλους τους αστυνομικούς στο ίδιο τσουβάλι καθώς πολλοί υπηρετούν σε υπηρε΄σιες πολύ λιγότερο μισητές από το λαό και αρκετά πιο χρήσιμες, κάτι που στο εξωτερικό προφανώς έχουν καταλάβει.

Παράθεση

kwstasIdealism

Περιβόητο Μέλος

O kwstasIdealism Αν δεν καώ Αν δεν καείς Αν δεν καούμε έγραψε στις 16:32, 14-05-13:

Είναι αλλά μάλλον το παιδί εννόεί να μην βάζουμε όλους τους αστυνομικούς στο ίδιο τσουβάλι καθώς πολλοί υπηρετούν σε υπηρε΄σιες πολύ λιγότερο μισητές από το λαό και αρκετά πιο χρήσιμες, κάτι που στο εξωτερικό προφανώς έχουν καταλάβει.
Δεν ειναι τσουβαλιασμα θες να πιασουμε το θεμα των λοιπων υπηρεσιων(φυσικα δεν ειναι τοσο μισητες) ποσο ΒΡΩΜΙΑ εχουν βλ.διωξη ναρκωτικων

Παράθεση

aleχrapak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aleχrapak
Ο aleχrapak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O aleχrapak έγραψε στις 19:32, 14-05-13:

Διαχωρίζω την αστυνομία σε 2 στρατόπεδα:
>Στους αστυνομικούς που υπηρετούν το "Προστατεύω τους πολίτες της Ελλάδος" και ακολουθούν τους κανόνες για μία πολιτεία με νόμους.
>Στα...γουρούνια που πρόσκεινται στην Χρυσή Αυγή και παίρνουν το επάγγελμα του αστυνομικού ως επάγγελμα εξουσίας, προσπαθώντας να επιβάλλουν τα δικά τους πράγματα.

Παράθεση

gregor1995

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gregor1995
Ο gregor1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O gregor1995 έγραψε στις 23:05, 16-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από aleχrapak
Διαχωρίζω την αστυνομία σε 2 στρατόπεδα:
>Στους αστυνομικούς που υπηρετούν το "Προστατεύω τους πολίτες της Ελλάδος" και ακολουθούν τους κανόνες για μία πολιτεία με νόμους.
>Στα...γουρούνια που πρόσκεινται στην Χρυσή Αυγή και παίρνουν το επάγγελμα του αστυνομικού ως επάγγελμα εξουσίας, προσπαθώντας να επιβάλλουν τα δικά τους πράγματα.
Συγχαρητηρια απεδειξες και εσυ ποσο.δημοκρατης εισαι οπως ολοι...πρεπει να καταλαβετε κατι πως θελετε δε θελετε εφοσον λετε πως ειστε δημοκρατες πρεπει να υποστηριζετε τους δημοκρατικους θεσμους οπως το δικαστιριο του αρειου παγου που.εκρινε νομιμο το κομμα της χρυσης αυγης.....για την αστυνομια τι θεπετε να γινει δλδ να.μην εχει ματ για να πατε να σπατε οτι υπαρχει....ψευτοεπαναστατες...

Παράθεση

Markos T.

Δραστήριο Μέλος

O Markos T. έγραψε στις 23:12, 16-06-13:

Επειδι τοχουμε χεσει το θεμα πια ας το παρουμε αλλιως. Ναι οκ υπαρχουν καποιοι διεφθαρμενοι αστυνομικοι (μειοψηφια ειναι) και επισης και μια υπηρεσια που λεγεται ΜΑΤ που επειδη εχει χαρακτηρα καταστολης τα μισουν ολοι, λογικο αλλωστε. Στην ΕΛ.ΑΣ. υπαρχουν 55.000 αστυνομικοι υπαλληλοι. Οκ?
Ας κανουν μια φορα ΑΠΕΡΓΙΑ αυτοι οι υπαλληλοι της ΕΛ.ΑΣ (οπως και αν ειναι αυτη τελος παντων) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΛΟΙ για ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ 24ωρο! Να μην απαντατε σε κλησεις, να μη κανουν περιπολιες, να μην υπαρχει παρουσια τους σε διαδηλωσεις, να μην κανουν τιποτα, να ειναι απλα για ενα 24 ωρο σπιτια τους ΟΛΟΙ.

Σχολιαστε οτι θελετε, ειλικρινα αλλα αμα γινονταν κατι τετοιο, δεν θα ηθελα να μουν Ελλαδα εκεινο το 24ωρο. Πιστευω ετσι μπορουμε να εκτιμησουμε το εργο της ΕΛ.ΑΣ. ως συνολο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 02:26, 17-06-13:

Επειδι τοχουμε χεσει το θεμα πια ας το παρουμε αλλιως. Ναι οκ υπαρχουν καποιοι διεφθαρμενοι αστυνομικοι (μειοψηφια ειναι) και επισης και μια υπηρεσια που λεγεται ΜΑΤ που επειδη εχει χαρακτηρα καταστολης τα μισουν ολοι, λογικο αλλωστε. Στην ΕΛ.ΑΣ. υπαρχουν 55.000 αστυνομικοι υπαλληλοι. Οκ?
Ας κανουν μια φορα ΑΠΕΡΓΙΑ αυτοι οι υπαλληλοι της ΕΛ.ΑΣ (οπως και αν ειναι αυτη τελος παντων) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΛΟΙ για ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ 24ωρο! Να μην απαντατε σε κλησεις, να μη κανουν περιπολιες, να μην υπαρχει παρουσια τους σε διαδηλωσεις, να μην κανουν τιποτα, να ειναι απλα για ενα 24 ωρο σπιτια τους ΟΛΟΙ.

Σχολιαστε οτι θελετε, ειλικρινα αλλα αμα γινονταν κατι τετοιο, δεν θα ηθελα να μουν Ελλαδα εκεινο το 24ωρο. Πιστευω ετσι μπορουμε να εκτιμησουμε το εργο της ΕΛ.ΑΣ. ως συνολο.
Θα είχανε χτυπηθεί όλες οι τράπεζες και τα σουπερμάρκετ της Ελλάδος αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Η αστυνομία παράγει έργο καθώς είναι
ο μόνος λόγος που οι νόμοι τηρούνται (όσοι τηρούνται τέλος πάντων). Δυστυχώς οι περισσότεροι΄όταν σκέφτονται αστυνομία σκέφτονται ματ, δακρυγόνα, γκλομπ και ξυλιές. Αυτό αδικεί βέβαια ένα τεράστιο μέρος αστυνομικών.

Για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου θα πω πως ακόμα και τα ΜΑΤ χρειάζονται, καθώς χωρίς αυτούς ο καθένας θα μπορούσε π.χ. να μπει στη βουλή και να τα σπάσει όλα, καρέκλες και βουλευτές. Και θα μου πείτε τέτοιοι που είναι οι βουλευτές καλά να πάθουν, αλλά θα πω πως καλοί, οι κακοί τους ψήφισε ο Ελληνικός λαός, την επόμενη φορά καλά θα κάνει ο Έλληνας να σκέφτεται πριν την κάλπη αντί να βρίζει μετά. Χωρίς την αστυνομία θα επικρατούσε το απόλυτο χάος.

Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη thalalla
H thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H thalalla έγραψε στις 04:00, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου θα πω πως ακόμα και τα ΜΑΤ χρειάζονται, καθώς χωρίς αυτούς ο καθένας θα μπορούσε π.χ. να μπει στη βουλή και να τα σπάσει όλα, καρέκλες και βουλευτές.
Αυτός ο συνδυασμός-συνειρμός καρέκλας βουλευτή πολύ επιτυχημένος.
Όταν η βουλή χρειάζεται να λειτουργεί υπό την προστασία των ΜΑΤ κάτι δεν πάει καλά εκεί μέσα.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:10, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από thalalla
Αυτός ο συνδυασμός-συνειρμός καρέκλας βουλευτή πολύ επιτυχημένος.
Όταν η βουλή χρειάζεται να λειτουργεί υπό την προστασία των ΜΑΤ κάτι δεν πάει καλά εκεί μέσα.
Αλήθεια? Για πες μου μια δημοκρατική κυβέρνηση σε αυτό τον πλανήτη που δεν έχει τουλάχιστο ένα 5% του κόσμου δυσαρεστιμένο και έτοιμο να τα τα σπάσει αν μπορεί, γιατί και ένα 5% άνετα μαζεύει τον όχλο που χρειάζεται. Δεν καταλαβαίνω γιατί την ώρα της κάλπης όλοι τους ψηφίζουν και μετά διαμαρτήρονται?

Παράθεση

Markos T.

Δραστήριο Μέλος

O Markos T. έγραψε στις 15:19, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Θα είχανε χτυπηθεί όλες οι τράπεζες και τα σουπερμάρκετ της Ελλάδος αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Η αστυνομία παράγει έργο καθώς είναι
ο μόνος λόγος που οι νόμοι τηρούνται (όσοι τηρούνται τέλος πάντων). Δυστυχώς οι περισσότεροι΄όταν σκέφτονται αστυνομία σκέφτονται ματ, δακρυγόνα, γκλομπ και ξυλιές. Αυτό αδικεί βέβαια ένα τεράστιο μέρος αστυνομικών.

Για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου θα πω πως ακόμα και τα ΜΑΤ χρειάζονται, καθώς χωρίς αυτούς ο καθένας θα μπορούσε π.χ. να μπει στη βουλή και να τα σπάσει όλα, καρέκλες και βουλευτές. Και θα μου πείτε τέτοιοι που είναι οι βουλευτές καλά να πάθουν, αλλά θα πω πως καλοί, οι κακοί τους ψήφισε ο Ελληνικός λαός, την επόμενη φορά καλά θα κάνει ο Έλληνας να σκέφτεται πριν την κάλπη αντί να βρίζει μετά. Χωρίς την αστυνομία θα επικρατούσε το απόλυτο χάος.
Περα απο αυτο , δε θα χτυπηθουν μονο σουπερμαρκτε, τραπεζες κ ολες οι πολυεθνικες (κατι ισως που μπορει να γινει κ απο απλο αγαμκτισμενο κοσμο ή φτωχους) αλλά όλοι αυτοι οι ληστες κ δολοφονοι θα μπουκαρουν μαζικα μεσα στα σπιτια ολονων και τοτε να δεις τι θυματα θα υπαρξουν. Η μηπως οι εκατονταδες χιλιαδες λαθρομεταναστες στους δρομους της αθηνας θα κατσουν να ζητιανευουν τη στιγμη μαλιστα που πεινανε? Μαλλον οχι.....
Ας μη σκεφτομαστε ΜΟΝΟ ΜΑΤ οταν λεμε αστυνομια, αυτα ειναι μονο ενα μικρο μερος αυτης κ ειλικρινα στα ΜΑΤ πανε αυτοι π μπηκαν για να ριχνουν ξυλο, οι υπολοιποι στις αλλες υπηρεσιες. Στο εξωτερικο ο κοσμος εχει αλλη νοοτροπια, ας πουμε Γερμανια, ξεχωριζουν τα ΜΑΤ απο την υπολοιπη Αστυνομια.
Σημερα ας πουμε στο Διστομο σκοτωθηκε ενας 37 χρονος αστυνομικος απο δραπετες των φυλακων τρικαλων, πατερας 3 παιδιων που μαζι μεαλλους προσπαθησε να τους πιασει γτ ηδη εχουν κανει πολλα. Συμφωνα με αυτους που τους βριζουν δεν ειναι τπτ αλλο παρα ενας μπατσος δολοφονος που απλα πεθανε.......
Αλλά μονο οταν χασει κανεις κατι καταλαβαινει την αξια του.

Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη thalalla
H thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H thalalla έγραψε στις 16:48, 17-06-13:

Περα απο αυτο , δε θα χτυπηθουν μονο σουπερμαρκτε, τραπεζες κ ολες οι πολυεθνικες
Κι όμως εγώ και η
πιστεύουμε σε ενα καλύτερο αύριο.

Παράθεση

Alastar (Ντο Ματζόρε)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Alastar
Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Alastar I have become the lie beautiful and free έγραψε στις 12:33, 20-06-13:

Μια «ανεξιχνίαστη» υπόθεση βίας

Την πιο νοσηρή φαντασία ξεπερνά η κτηνωδία τεσσάρων ειδικών φρουρών που xτύπησαν 24χρονο μέχρι θανάτου και σύλησαν τη σωρό του

Της Αντας Ψαρρά

Την Πέμπτη 20 Ιουνίου και εκτός απροόπτου θα διεξαχθεί επιτέλους η δίκη μιας ανεξιχνίαστης υπόθεσης αστυνομικής βίας με θύμα έναν εικοσιτετράχρονο και κατηγορούμενους 4 αστυνομικούς. Μια υπόθεση που διαδραματίστηκε το 2008 και ακόμα περιμένει τη δικαιοσύνη.

Οδός Αναξαγόρα, 11 Μαΐου 2008, ένας νεαρός 24 ετών «ακινητοποιείται» στα χέρια 4 ειδικών φρουρών. «Δεμένος με χειροπέδες πισθάγκωνα, πεσμένος στα γόνατα κι ενώ ο ένας τού έχει κάνει κεφαλοκλείδωμα οι άλλοι δύο τον χτυπούν στο κεφάλι. Μαζί τους και μια γυναίκα αστυνομικός», λέει ο αυτόπτης μάρτυρας. Ο Νίκος Σακελλίων πέφτει σε κώμα στα χέρια των αστυνομικών, ενώ το βίντεο του μάρτυρα δείχνει τους αστυνομικούς να τον εγκαταλείπουν αφού βγάζουν τελικά τις χειροπέδες.

Bίντεο-ντοκουμέντο

Ο αυτόπτης μάρτυρας δηλώνει ότι τον έσυραν περίπου 8 μέτρα, τον γύρισαν ανάσκελα και τον άφησαν. Αστυνομικός φέρεται να κάλεσε μέσω ΕΚΑΒ τον ΟΚΑΝΑ σαν να… γνώριζε εκ των προτέρων ότι θα πρέπει να αποδοθεί ο θάνατος σε ουσίες.

Στην εκπομπή του Παύλου Τσίμα τον Δεκέμβρη του 2008 με θέμα υποθέσεις αστυνομικής βίας είχαν παρουσιαστεί το βίντεο-ντοκουμέντο αλλά και η συγκλονιστική κατάθεση του αυτόπτη μάρτυρα και φυσικά ο Γολγοθάς του πατέρα στην προσπάθεια να εξιχνιάσει ο ίδιος, αντί για τις ελληνικές αρχές, τον θάνατο του παιδιού του. Οι φωτογραφίες που δημοσιεύτηκαν τότε στις εφημερίδες πάγωσαν το αίμα των αναγνωστών. Ενα ψηλό, όμορφο, νέο παιδί μεταμορφωμένο σε μια φρικτή απομίμηση προσώπου.

Η υπόθεση αρχικά είχε τεθεί στο αρχείο, ενώ ο εισαγγελέας απεφάνθη ότι ο μάρτυρας ψεύδεται και μάλιστα άσκησε και δίωξη εναντίον του.

Η αστυνομική βία όμως συνεχίστηκε, κι αυτό είναι ακόμα πιο φρικτό, στο σώμα του νεκρού, κάτι που είναι έξω από κάθε νοσηρή φαντασία. Οι ίδιοι οι αστυνομικοί του Α.Τ. Ακροπόλεως επέλεξαν τον εργολάβο κηδειών κι ενώ εκείνος βεβαίωνε ότι η σορός είχε μεταφερθεί αμέσως σε ψυγείο, εν τούτοις υπεβλήθη μήνυση εναντίον του για προσβολή νεκρού, δεδομένου ότι το σώμα του νεκρού όταν το είδε ο πατέρας ήταν σε σήψη και βουτηγμένο στο αίμα.

Εξάλλου το κοιμητήριο βεβαίωσε εγγράφως ότι την επομένη της αστυνομικής «επιχείρησης» δεν παρέλαβε τον νεκρό. Αφού η σορός… χάθηκε για τουλάχιστον δώδεκα ώρες, αμέσως μετά ανακοινώθηκε επίσημα ότι ο νεαρός είχε μια «νάιλον σακουλίτσα» στο στόμα (με ναρκωτικά) που την κατάπιε και πνίγηκε.

Ξαναγυρνώντας πίσω στην αναζήτηση των πραγματικών στοιχείων που έχουν πλέον στη διάθεσή τους οι δικαστικές αρχές χάρη στις προσπάθειες του πατέρα, της δικηγόρου, των γιατρών-ιατροδικαστών, αλλά και την ΕΔΕ που διενεργήθηκε από την ΕΛ.ΑΣ., πληροφορούμαστε ότι η γιατρός του ασθενοφόρου που παρέλαβε τον νεαρό σε κωματώδη κατάσταση περιγράφει την τραχειακή διασωλήνωση χωρίς να εντοπίσει σακουλάκια. Σακουλάκια όμως δεν βρέθηκαν ούτε στο νοσοκομείο «Ελπίς» όπου μεταφέρθηκε ο νεαρός χωρίς να έχει μέχρι την ώρα που παρελήφθη από τον τελετάρχη σημάδια αλλοίωσης.

Η τοξικολογική έκθεση

Ο διορισμένος από το Α.Τ. Ακροπόλεως ιατροδικαστής που διενήργησε τη νεκροψία δύο μέρες μετά, ενώ ήδη ήταν σε πλήρη αλλοίωση η σορός, είπε στη μαρτυρία του πως ίσως παράπεσε το σακουλάκι μέσα στο σώμα του νεκρού με τις μαλάξεις της γιατρού και «επανήλθε μετά την αποσωλήνωση» άθικτο στον λάρυγγα, οπότε και το βρήκαν οι αστυνομικοί.

Στην τοξικολογική έκθεση που έκανε ο ιατροδικαστής βρέθηκε αλκοόλ (0,3) στο αίμα και στοιχεία οπιούχων στη χολή, ενώ δεν παρατηρήθηκαν κακώσεις. Από την ΕΔΕ προέκυψε ότι 3 αστυνομικοί που είχαν κατέβει από περιπολικό και βρέθηκαν τυχαία στο σημείο περιέγραψαν τη στιγμή όχι πολύ διαφορετικά από τον αυτόπτη μάρτυρα. «Κρατούσαν ακινητοποιημένο στο έδαφος ένα άτομο και του έβαζαν χειροπέδες, ενώ σιγά σιγά κατέρρεε», «όλοι οι αστυνομικοί τον περιστοίχιζαν και επιχειρούσαν να του πιάσουν τα χέρια για να του κάνουν την προβλεπόμενη λαβή χειροπέδησης, αλλά δυσκολεύονταν αρκετά», «δεν είδα να καταπίνει κάτι».

Παράλληλα οι τρεις αστυνομικοί κατηγορηματικά δήλωσαν ότι δεν ασκήθηκε βία από τους συναδέλφους τους. Οι μαρτυρίες τους βρίσκονταν μέσα στον φάκελο που είχε αποφασίσει ο εισαγγελέας να βάλει στο αρχείο, με σαφείς μάλιστα αιχμές περί κατασκευής! Οταν η συνήγορος του πατέρα προχώρησε σε προσφυγή, βρήκε φυσικά στον φάκελο και τις σημαντικές καταθέσεις των αστυνομικών του περιπολικού. Αντίθετα, δεν βρέθηκαν ποτέ τα προσωπικά είδη του νεκρού που παρελήφθησαν μεν από το Α.Τ. Ακροπόλεως, αλλά «όταν αναζητήθηκαν δεν ανευρέθησαν».

Μετά την προσφυγή ασκήθηκε νέα δίωξη για ανθρωποκτονία εξ αμελείας εναντίον των 4 ειδικών φρουρών και ταυτόχρονα απαγγέλθηκε σε αυτούς αλλά και στους μάρτυρες του περιπολικού η κατηγορία της ψευδούς ανωμοτί κατάθεσης κατ” εξακολούθηση και μη, και παράβαση καθήκοντος.

Η γνωμοδότηση της επίκουρης καθηγήτριας Ιατροδικαστικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Σταυρούλας Παπαδόδημα, που ορίστηκε από την οικογένεια ως τεχνικός σύμβουλος, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι σε κάθε περίπτωση η κοινή παράμετρος των τριών πιθανών εκδοχών (θάνατος από απόφραξη του λάρυγγα, θάνατος από κεφαλοκλείδωμα, θάνατος λόγω ακινητοποίησης κατά την προσπάθεια σύλληψης) είναι ότι ο θάνατος επήλθε από εξωτερικούς παράγοντες και στην προκειμένη περίπτωση από βίαιους χειρισμούς των αστυνομικών.

Πέντε χρόνια μετά

Επίσης σαφώς βεβαιώνει ότι δεν ήταν υπό την επίδραση ναρκωτικών, ενώ η χαμηλή ποσότητα οινοπνεύματος μπορεί να οφειλόταν και στη διαδικασία σήψης. Αναφέρει επίσης ότι η έλλειψη φωτογραφιών και η σήψη κατέστησαν προβληματική την εξαγωγή συμπερασμάτων σχετικά με την κακοποίηση. Τέλος, σημειώνει ότι η διασωλήνωση που έγινε και η ύπαρξη ξένου σώματος στον λάρυγγα την ίδια στιγμή είναι καταστάσεις μη συμβατές μεταξύ τους.

Από την ημερομηνία που ο Νικόλας Σακελλίων έπεσε νεκρός πέρασαν πέντε χρόνια με συνεχείς αναβολές στη δίκη, με τον κίνδυνο της παραγραφής και με τον πατέρα να αναζητά έστω και τώρα μια δίκαιη απόφαση για το νεκρό παιδί του. Ενας πατέρας που γεννήθηκε στην Τασκένδη από πρόσφυγες, που έστειλε τον πρωταθλητή της κολύμβησης γιο του στην Ελλάδα και που ύστερα από 33 μόλις ημέρες παραμονής του Νίκου στην Αθήνα γύρισε ο ίδιος για να παραλάβει τη σορό του παιδιού του.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:44, 27-01-14:

Η αλήθεια είναι ότι τρέφω τεράστιο μίσος για τους μπάτσους ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ, δε θα αναλύσω τους λόγους, αλλά μιλώντας αντικειμενικά, ντάξει, φυσικά και δεν είναι όλοι ζώα, φυσικά και δε κάνουν όλοι τα ίδια, φυσικά και δε μ' αρέσει να γενικεύω, αλλά και μόνο το ότι έχουν κάποιες ''συγκεκριμένες'' απόψεις και ιδεολογία εκ φύσεως του επαγγέλματος, και να μην τις έχουν εξ' αρχής, θα τις αποκτήσουν στη πορεία, αηδιάζω, κι έχω μάθει πλέον να μένω μακριά από χρυσαυγίτες και μπάτσους κομπλεξικά όντα που επειδή φοράνε μια μπλε στολή νομίζουν ότι όλοι οι άλλοι είναι κατώτεροι. ΑΗΔΙΑ.
Φυσικά δε θα μιλήσω για ''συζήτηση'' με μπάτσο, δε θα μιλήσω για ''πέφτουλες'' μπάτσους εν ώρα υπηρεσίας, δε θα μιλήσω για ασφαλίτες, δε θα μιλήσω για ματ, βασικά δε θα μιλήσω άλλο.

Εντάξει δεν είναι όλοι ίδιοι, αλλα δε με νοιάζει και πολύ, είμαι προκατειλημμένη and i dont give a shit .

/χολή μοοουντ οφφ.

.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 27-01-14 στις 22:52.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 22:51, 27-01-14:

Η ερώτηση θα μπορούσε να είναι "Γιατί ΄τόση ειρωνεία από την αστυνομία;" και μάλλον έτσι θα δώσω και την απάντηση...!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:02, 27-01-14:

Δεν γινεται γενικα σε κανενα επαγγελμα να ειναι ολοι ιδιοι. Αυτονοητο ειναι. Λογω της ελληνικης πραγματικοτητας και νομιζω ξερουμε ολοι παραδειγματα, επικρατησε το μισος αυτο. Αδικα; Σιγουρα οχι. Ολη αυτη η βια; Που χτυπανε λες και βγαζουν τα νευρα τους; Σιγουρα δεν το κανουν για να φανουν αξιοι. Τοσα βγαινουν στη φορα...μετα λες να συμπαθει ο κοσμος τους αστυνομικους σε γενικες γραμμες;

Παράθεση

Markos T.

Δραστήριο Μέλος

O Markos T. έγραψε στις 02:34, 28-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Η αλήθεια είναι ότι τρέφω τεράστιο μίσος για τους μπάτσους ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ, δε θα αναλύσω τους λόγους, αλλά μιλώντας αντικειμενικά, ντάξει, φυσικά και δεν είναι όλοι ζώα, φυσικά και δε κάνουν όλοι τα ίδια, φυσικά και δε μ' αρέσει να γενικεύω, αλλά και μόνο το ότι έχουν κάποιες ''συγκεκριμένες'' απόψεις και ιδεολογία εκ φύσεως του επαγγέλματος, και να μην τις έχουν εξ' αρχής, θα τις αποκτήσουν στη πορεία, αηδιάζω, κι έχω μάθει πλέον να μένω μακριά από χρυσαυγίτες και μπάτσους κομπλεξικά όντα που επειδή φοράνε μια μπλε στολή νομίζουν ότι όλοι οι άλλοι είναι κατώτεροι. ΑΗΔΙΑ.
Φυσικά δε θα μιλήσω για ''συζήτηση'' με μπάτσο, δε θα μιλήσω για ''πέφτουλες'' μπάτσους εν ώρα υπηρεσίας, δε θα μιλήσω για ασφαλίτες, δε θα μιλήσω για ματ, βασικά δε θα μιλήσω άλλο.

Εντάξει δεν είναι όλοι ίδιοι, αλλα δε με νοιάζει και πολύ, είμαι προκατειλημμένη and i dont give a shit .

/χολή μοοουντ οφφ.

.
Χαχα ε καλά εντάξει δεν σου είπε και κανείς να συμπαθήσεις ή να δείς με άλλο μάτι την Αστυνομία με το ζόρι. Ο καθένας έχει τις απόψεις του γι αυτήν, είτε θετικές είτε αρνητικές
Ένα σχόλιο μόνο, μπορεί να μην τους πας, μπορεί να σου προκαλούν αηδία ίσως (όπως λες) αλλά αν τώρα κάποιος πάει και προκαλεί σε μεγάλο βαθμό κάνεναν Αστυνομικό και μπλέξει εξαιτίας του τότε να μην εκπλαγεί κιόλας αν υποστεί συνέπειες. Το λέω γιατί ξέρω άτομα με ίδιο σκεπτικό σαν κ σένα και οι οποίοι προκαλούν.....ρε φίλε αμα δεν τους πας απλά μην ασχολείσαι μαζί τους (όταν και εκείνοι δεν σου έχουν κάνει κάτι μάλιστα)!
((Εννοείται πως δεν αναφερομαι σε σένα προσωπικά απλώς το είπα με αφορμή αυτά που είπες ))

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 04:23, 28-01-14:

Χαχα ε καλά εντάξει δεν σου είπε και κανείς να συμπαθήσεις ή να δείς με άλλο μάτι την Αστυνομία με το ζόρι. Ο καθένας έχει τις απόψεις του γι αυτήν, είτε θετικές είτε αρνητικές
Ένα σχόλιο μόνο, μπορεί να μην τους πας, μπορεί να σου προκαλούν αηδία ίσως (όπως λες) αλλά αν τώρα κάποιος πάει και προκαλεί σε μεγάλο βαθμό κάνεναν Αστυνομικό και μπλέξει εξαιτίας του τότε να μην εκπλαγεί κιόλας αν υποστεί συνέπειες. Το λέω γιατί ξέρω άτομα με ίδιο σκεπτικό σαν κ σένα και οι οποίοι προκαλούν.....ρε φίλε αμα δεν τους πας απλά μην ασχολείσαι μαζί τους (όταν και εκείνοι δεν σου έχουν κάνει κάτι μάλιστα)!
((Εννοείται πως δεν αναφερομαι σε σένα προσωπικά απλώς το είπα με αφορμή αυτά που είπες ))
Θεωρώ χαζόμαρα να πάω να προκαλέσω μπάτσο [τι να προκαλέσω δλδ, 1,20ύψος το πολύ πολύ να μου δώσουν καμιά καραμέλα και να με γυρίσουν σπίτι με το περιπολικό] γιατί η κατάληξή μου είναι καταδικασμένη και δεν έχω κανένα + για να το κάνω. Μακριά και αγαπημένοι-νοτ.
Βέβαια είναι τόσο φυσιολογικό για αυτούς αντίστοιχα να σταματήσουν τύπο που μοιάζει με αναρχικό, ή επειδή δε του αρέσει η φάτσα του, ή επειδή είναι έγχρωμος, ή επειδή μιλάει σπαστά ελληνικά.
Για να μη σχολιάσω τη νέα μόδα που εισβάλουν μέσα στα λεωφορεία και παίρνουν ''πιθανούς παράνομους'' , τους κατεβάζουν και τους ζητάνε χαρτιά. μαπόσηξεφτίλα.
ΕΜΕΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.
Ενιγουέη, είπαμε ΕΞΟΥΣΙΑ γαμάτη.yo*

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 04:52, 28-01-14:

Σαν να υπονοείς πως είναι φυσιολογικό ένας αστυνομικός να σε τρέχει επειδή ξέρω γω του φώναξες κάτι την ώρα που περνούσες δίπλα του. Ελπίζω να κατάλαβα λάθος.

Παράθεση

Markos T.

Δραστήριο Μέλος

O Markos T. έγραψε στις 19:12, 28-01-14:

Θεωρώ χαζόμαρα να πάω να προκαλέσω μπάτσο [τι να προκαλέσω δλδ, 1,20ύψος το πολύ πολύ να μου δώσουν καμιά καραμέλα και να με γυρίσουν σπίτι με το περιπολικό] γιατί η κατάληξή μου είναι καταδικασμένη και δεν έχω κανένα + για να το κάνω. Μακριά και αγαπημένοι-νοτ.
Βέβαια είναι τόσο φυσιολογικό για αυτούς αντίστοιχα να σταματήσουν τύπο που μοιάζει με αναρχικό, ή επειδή δε του αρέσει η φάτσα του, ή επειδή είναι έγχρωμος, ή επειδή μιλάει σπαστά ελληνικά.
Για να μη σχολιάσω τη νέα μόδα που εισβάλουν μέσα στα λεωφορεία και παίρνουν ''πιθανούς παράνομους'' , τους κατεβάζουν και τους ζητάνε χαρτιά. μαπόσηξεφτίλα.
Αυτό είναι και το σωστό, σχετικά με το μακριά και αγαπημένοι. Πάντως επειδή είμουν και στην Γερμανία και εκεί το έβλεπα αυτό να ζητάνε χαρτιά από μελαχρινούς μαυρομάλληδες ή επειδή μιλάνε σπαστά γερμανικά (λόγω των πολλών αλλοδαπών που με αυτά τα χαρακτηριστικά συνήθως παρανομούν υποτίθεται, ντάξει ένα μικρό ΄δικιο το έχουν αλλά το έχουν παρακάνει) Τοχουν παρακάνει γιατί κάθε φορά που πάω Γερμανία (από Ελλάδα προερχόμενος) όταν κατεβαίνω κ μπαίνω μες στο κτήριο τότε τα τελευταία 2 χρόνια πάντα μου ζητάνε χαρτιά κ αν μιλαω γερμανικά καταρχήν (είμαι μελαχρινός). Αλλά κ σε σάλλους Έλληνες της πτήσης, ίσως λόγω της καταστασης της Ελλάδας τι να πω.Εκεί ένα πραγμα αναρωτιέσαι.....είναι δυνατόν να μπήκες λαθραία χωρίς χαρτιά σδτο αεροπλάνο???? Τρύπωσες στον αέρα μήπως??? Δηλαδή τι στα ελληνικά αεροδρόμια δεν σε ελεγξαν πριν μπείς? Τελος παντων τυχαινω κ εγω σε μαλακες μου φαινεται

Σαν να υπονοείς πως είναι φυσιολογικό ένας αστυνομικός να σε τρέχει επειδή ξέρω γω του φώναξες κάτι την ώρα που περνούσες δίπλα του. Ελπίζω να κατάλαβα λάθος.
Ίσως το διατύπωσα λάθος.....Όχι δεν είναι ότι πιο φυσιολογικό. Το φυσιολογικό σε μία τέτοια περίπτωση θα ήταν να σου κάνει απλά μία παρατήρηση (όπως έχω δει να γίνεται κιόλας, καλά άλλοι ηλίθιοι σε τρέχουν βέβαια κιόλας αν κ σπάνια τοχω ακούσει). Κυρίως εννοούσα τώρα αμά πας και τον βρίζεις και του ρίχνεις τίποτα πέτρες ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων, ε τότε λογικό μου φαίνεται να σε τρέχει μετά. Τότε φταίς και σύ κάπως, προκαλείς την τύχη σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 28-01-14 στις 20:42. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 21:20, 28-01-14:

Ισχύει. Πέρσι πήγαινα μια φορά για τρέξιμο το βράδυ και πέτυχα έναν Αλβανό συμμαθητή μου και πιάσαμε κουβέντα περπατώντας. Περνάμε από ένα σημείο που την είχαν στήσει οι ΔΙΑΣ και φωνάζει ο ένας με υφάκι στο παιδί: “εε εσύ που πας τέτοια ώρα;“. Η ώρα ήταν εννιάμιση περίπου. Τι να κάνει το παιδί απαντάει “για τρέξιμο βγήκα“. “Τόσο αργά;“ λεει ο μπάτσος. Εντωμεταξύ εγώ ήμουν αόρατος επειδη προφανώς είχα τα ελληνικά χαρακτηριστικά. Τέλος πάντων τον ρώτησαν από που είναι και τέτοια και τον άφησαν. Το θέμα δεν είναι τόσο το τι του είπαν αλλά ο σιχαμερός ρατσισμός που επιτάσσει ότι: Αλβανός ή Πακιστανός ή δεν ξέρω κι εγώ τι=εγκληματίας. Γιατί να μην ρωτούσαν κι εμένα για τα στοιχεία μου, είμαι λιγότερο ύποπτος ως Έλληνας;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 23:31, 28-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Ισχύει. Πέρσι πήγαινα μια φορά για τρέξιμο το βράδυ και πέτυχα έναν Αλβανό συμμαθητή μου και πιάσαμε κουβέντα περπατώντας. Περνάμε από ένα σημείο που την είχαν στήσει οι ΔΙΑΣ και φωνάζει ο ένας με υφάκι στο παιδί: “εε εσύ που πας τέτοια ώρα;“. Η ώρα ήταν εννιάμιση περίπου. Τι να κάνει το παιδί απαντάει “για τρέξιμο βγήκα“. “Τόσο αργά;“ λεει ο μπάτσος. Εντωμεταξύ εγώ ήμουν αόρατος επειδη προφανώς είχα τα ελληνικά χαρακτηριστικά. Τέλος πάντων τον ρώτησαν από που είναι και τέτοια και τον άφησαν. Το θέμα δεν είναι τόσο το τι του είπαν αλλά ο σιχαμερός ρατσισμός που επιτάσσει ότι: Αλβανός ή Πακιστανός ή δεν ξέρω κι εγώ τι=εγκληματίας. Γιατί να μην ρωτούσαν κι εμένα για τα στοιχεία μου, είμαι λιγότερο ύποπτος ως Έλληνας;
Τελλ μι αμπάουτ ιτ. -.-
Επειδή είχα τη τιμή κάποια στιγμή να κάνω τέτοια συζήτηση με μπάτσσσ, κατάλαβα ότι έχουν αυξημένη την ικανότητα εντοπισμού υπόπτου.
Έχουν ''πολιτικές'' σε φάση '''φοράς μαύρα, κυκλοφορείς βράδυ και έχεις περίεργη φάτσα? ΚΑΤΙ ΚΡΥΒΕΙΣ".
Περιττό δε να αναφέρω συμβάν με τον αδερφό μου, που τον είχαν σταματήσει με το αμάξι χειμωνιάτικα, τον έβγαλαν έξω και επειδή είχε κρύο είχε τα χέρια στις τσέπες του και αυτοί ήταν σε φάση ''ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ; ΒΓΑΛΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ'' XAXAXAX
για κλάμματα.

επίσης, έχω άθλιες εικόνες στο μυαλό μου από το τμήμα στον αγ.παντελεήμονα, που έτυχε να κάνω κάτι εκεί, και η φάση ήταν ότι ήταν πολύ ''ανθρώπινοι'' με όσους έπιαναν.
Πραγματικά ψάχνω να βρω καλά παραδείγματα και δε μπορώ.

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 14:33, 29-01-14:

Τελλ μι αμπάουτ ιτ. -.-
Επειδή είχα τη τιμή κάποια στιγμή να κάνω τέτοια συζήτηση με μπάτσσσ, κατάλαβα ότι έχουν αυξημένη την ικανότητα εντοπισμού υπόπτου.
Έχουν ''πολιτικές'' σε φάση '''φοράς μαύρα, κυκλοφορείς βράδυ και έχεις περίεργη φάτσα? ΚΑΤΙ ΚΡΥΒΕΙΣ".
Περιττό δε να αναφέρω συμβάν με τον αδερφό μου, που τον είχαν σταματήσει με το αμάξι χειμωνιάτικα, τον έβγαλαν έξω και επειδή είχε κρύο είχε τα χέρια στις τσέπες του και αυτοί ήταν σε φάση ''ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ; ΒΓΑΛΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ'' XAXAXAX
για κλάμματα.

επίσης, έχω άθλιες εικόνες στο μυαλό μου από το τμήμα στον αγ.παντελεήμονα, που έτυχε να κάνω κάτι εκεί, και η φάση ήταν ότι ήταν πολύ ''ανθρώπινοι'' με όσους έπιαναν.
Πραγματικά ψάχνω να βρω καλά παραδείγματα και δε μπορώ.
Τι να πεις. Υπάρχουν και αστυνομικοί πιστεύω που κάνουν το καθήκον τους είναι στην υπηρεσία του πολίτη κλπ αλλά συνήθως θα δεις το αντίθετο. Κάτι άλλο που με ενοχλεί είναι οτι προστατεύουν τους “δικούς“ τους. Π.χ. μια φορά ήμουν. σε ένα αυτοκίνητο με φίλους και η κοπέλα που οδηγούσε ήταν αδερφή αστυνομικού. Μας σταματάνε μετά από ένα φανάρι χωρίς ζώνες χωρίς τίποτα και της ζητάνε δίπλωμα. Αυτή είχε μόνο ένα φοιτητικό πάσο ούτε ταυτότητα ούτε τίποτα. Βγάζει το μπλοκάκι τότε ο μπατσος και μόλις το βλεπει η άλλη του λέει “ο αδερφός μου είναι ο τάδε!“ (που σημειωτέον ήταν και αξιωματικός). “Ωω το φίλο τον ταδε πες του χαιρετίσματα από τον αστυφύλακα ταδε και άλλη φορά πιο προσεκτική..“ λέει ο μπατσος. Το θυμάμαι αυτό και μετά συγκριτικά θυμάμαι εμένα στα 16 να με σταματάνε χωρίς κράνος, δίπλωμα και να μου αλλάζουν τα φώτα με 700 ευρώ πρόστιμο. Αν είχα φίλο/αδερφό/μπάρμπα αστυνόμο δεν θα πάθαινα τίποτα

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 03:37, 30-01-14:

Ειναι αυτονοητο οτι το επαγγελμα του αστυνομικου δινει μια ειδους εξουσια σε οσους το ασκουν. Η εξουσια τις πιο πολλες φορες διαφθειρει ακομα και τους πιο εντιμους πολιτες. Πολλοι κατακρινουν τους μπατσους κτλ. Αν ηταν ιδιοι πχ ματατζηδες ομως, θα ειχαν την ιδια η και χειροτερη συμπεριφορα.

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 21:38, 30-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Ειναι αυτονοητο οτι το επαγγελμα του αστυνομικου δινει μια ειδους εξουσια σε οσους το ασκουν. Η εξουσια τις πιο πολλες φορες διαφθειρει ακομα και τους πιο εντιμους πολιτες. Πολλοι κατακρινουν τους μπατσους κτλ. Αν ηταν ιδιοι πχ ματατζηδες ομως, θα ειχαν την ιδια η και χειροτερη συμπεριφορα.
Για να πας να γίνεις αστυνομικός με αυτό το σκεπτικό της εξουσίας, ή είσαι καραψωνάρα ή έχεις καβαλήσει το καλάμι ή αα ναι είσαι καραψωνάρα. Τους βλέπεις να κορδόνωνται συνέχεια και λες από μέσα σου "σιγά ρε σε λίγο θα μας απαγορεύσεις και να αναπνέουμε;"
Στο κάτω κάτω αν είσαι σωστός δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα! Αυτοί γίνονται ρεζίλι εάν π.χ σταματήσουν έναν Αλβανό ή έναν Πακιστανό ενώ δεν τους έχει κάνει κάτι. Άλλωστε οι περισσότεροι από αυτούς που πάνε για μπάτσοι έχουν την προδιάθεση να εξελιχθούν σε διεφθαρμένες ψωνάρες.... (οι περισσότεροι όχι όλοι). Υπάρχουν και οι άνθρωποι που απλά κάνουν τη δουλειά τους και είναι σωστοί απέναντι σε όλους... Τώρα για τους κομπλεξικούς που θέλουν να τονώσουν το εγώ τους ποσώς με ενδιαφέρει!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους