Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συμφωνείτε με το έθιμο του πασχαλινού οβελία;

τα αρνάκια και το "γύρισμα",εσεις σουβλίζετε αρνί;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
σουβλίζω και μ'αρέσει αυτό το έθιμο
21
56,76%
σουβλίζουν οι γονείς μου,αλλά εγώ δεν θέλω
6
16,22%
δεν σουβλίζω το θεωρώ αηδιαστικό
6
16,22%
δεν σουβλίζω,δεν έχω λεφτά
4
10,81%

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 20:25, 02-05-13:

συμφωνείτε με αυτή το έθιμο του να σουβλίζουμε κάθε κυριακή του πάσχα,ένα σχεδόν αρνί ανά οικογένεια;
είναι σωστό μερικές ώρες αφού γιορτάζεται η ανάσταση του χριστού να σφάζουμε χιλιάδες αρνάκια και μάλιστα να γιορτάζουμε,να πίνουμε και να τραγουδάμε καθώς αυτά βασανίζονται;
σας ακούγεται χριστιανικό;
σας ακούγεται όμορφο;
που κρύβονται όλοι όσοι μιλάνε με αηδία γιαα το γεγονός ότι ο αθανάσιος διάκος σουβλίστηκε;μήπως πίσω από την πιατέλα με το κοκορέτσι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 20:59, 02-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
συμφωνείτε με αυτή το έθιμο του να σουβλίζουμε κάθε κυριακή του πάσχα,ένα σχεδόν αρνί ανά οικογένεια;
είναι σωστό μερικές ώρες αφού γιορτάζεται η ανάσταση του χριστού να σφάζουμε χιλιάδες αρνάκια και μάλιστα να γιορτάζουμε,να πίνουμε και να τραγουδάμε καθώς αυτά βασανίζονται;
σας ακούγεται όμορφο;
που κρύβονται όλοι όσοι μιλάνε με αηδία γιαα το γεγονός ότι ο αθανάσιος διάκος σουβλίστηκε;μήπως πίσω από την πιατέλα με το κοκορέτσι;
Μα αν δεν σφαζοντουσαν τα αρνακια αυτα ,θα ηταν κατι αλλο στην θεση τους.Το κρεας ειναι στην ανθρωπινη διατροφη ,οποτε ουτος η αλλος αρκετοι θα τρωγανε κρεας εκεινη την μερα ,απλα οχι τοσοι πολλοι.Αυτο ''αντισταθμιζεται'' απο ολες τις προηγουμενες μερες που υπαρχει η νηστεια ,αρα και 'σωζεται κρεας'.Δεν τιθεται ηθικο θεμα εκει
Σχετικα με το δευτερο upsize, οτι σχετιζεται με θρησκεια συνηθως ειναι απαρχαιωμενο και ''καθυστερημενο''

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:16, 02-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή
είναι σωστό μερικές ώρες αφού γιορτάζεται η ανάσταση του χριστού να σφάζουμε χιλιάδες αρνάκια
Συμφωνώ με την τρελή και το επεκτείνω: είναι σωστό του Αγ. Βαλεντίνου να "γιορτάζεται" η γιορτή αυτή και να απομυζούμε χιλιάδες δέντρα κακάου στην Βραζιλία, προκειμένου να καταναλωθούν χιλιάδες σοκολάτες; Jamais! Να καταργηθεί και εκείνο το έθιμο, πάραυτα. Λευτεριά στα σοκολατόδεντρα της Βραζιλίας.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 22:00, 02-05-13:

Μαζεύεται πολύς κόσμος σε ένα μέρος, παίρνει ένα ζωο και του περνάει μια σιδηρόβεργα από το κεφάλι. Πιο πριν του είχαν βγάλει τα εντόσθια, τα άδειασαν από τη μισοχωνευμένη τροφή, και τα γέμισαν με το ίδιο του το συκώτι. Μετά, ψήνουν το ζωο πάνω από κάρβουνα, και δίπλα τα εντόσθιά του, ενώ χορεύουν και τραγουδούν γύρω του. Οι μεγαλύτεροι κάνουν θόρυβο με τα όπλα τους.
Αν το δεις αντικειμενικά, μοιάζει με τελετή μύησης αγοριών φυλής του Αμαζονίου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 22:03, 02-05-13:

Τα παθη του χριστου σου λεει μετα γιορταζουμε.Οποιος θελει να γιορτασει ρε τα παθη του χριστου,να παει να ανεβει σε εναν σταυρο,και να σταυρωθει.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 22:35, 02-05-13:

*Πέφτει το μάτι στον τίτλο* χμμ this should be interesting...

*διαβάζει ποστς*

yy-ννννννοοοοουπ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη taketrance
Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O taketrance έγραψε στις 01:16, 03-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Τα παθη του χριστου σου λεει μετα γιορταζουμε.Οποιος θελει να γιορτασει ρε τα παθη του χριστου,να παει να ανεβει σε εναν σταυρο,και να σταυρωθει.
για την ακριβεια δε νομιζω πως γιορταζει κανεις τα παθη του Χριστου , περισσοτερο η Ανασταση ειναι η γιορτη (Κυριακη του Πασχα δηλαδη)

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 08:00, 03-05-13:

ΟΧΙ

Δεν έχει να κάνει με την ανάσταση κανενός.
Είναι άδικο και σκληρό να αφαιρείται η ζωή από οτιδήποτε πριν από λίγο περπατούσε και είχε αντίληψη (όση είχε- μην πεταχτεί κανείς ξερόλας)

Μου ακούγεται άδικο και σκληρό, ανεξάρτητως θρησκείας.

Λογοπαίγνιο ….not good.
Δυστυχώς τα ήθη και τα έθιμα πολλές φορές επιτάσσουν την θυσία.

Για να αλλάξει αυτό…. θέλει πρώτα πολύ ατομική δουλειά και στην συνέχεια συνολική.
If you know what I mean…

Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O taketrance έγραψε στις 09:23, 03-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από elepan
ΟΧΙ

Δεν έχει να κάνει με την ανάσταση κανενός.
Είναι άδικο και σκληρό να αφαιρείται η ζωή από οτιδήποτε πριν από λίγο περπατούσε και είχε αντίληψη (όση είχε- μην πεταχτεί κανείς ξερόλας)
δηλαδη να αφαιρεθει το ψαρι και το κρεας απο τη διατροφη του ανθρωπου ?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 09:28, 03-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από taketrance
ο elepan επεκτάθηκε και μίλησε γενικά για τα ζώα.Βασικά το θέμα μας είναι αν συμφωνούν οι υπόλοιποι,με το εθιμο,του να σουβλίζονται(που το σούβλισμα είναι κάτι σαν βασανισμός,δεν είναι απλά το βάζω στο φούρνο) χιλιάδες-για να μην πω εκατομμύρια-αρνάκια,προβατάκια και λοιπά ζωάκια,την κυριακή του πάσχα-κυριακή δεν γίνεται αυτό;συγχωρήστε με αλλλά δεν θυμάμαι

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 09:45, 03-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από taketrance
Κώστα δεν έχω ακούσει για ψάρια.... σε θυσίες και σουβλίσματα. Όσο για το κρέας (είτε μιλάμε για γουρούνοπουλο σουβλιστό, είτε για κατσικάκι - αρνάκι γάλακτος (που σημαίνει δεν έχει απογαλακτιστεί), αν δεν φάμε τι θα πάθουμε? Δεν μπορούμε να πάρουμε τα στοιχεία αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός μας απο άλλες τροφές? Αν μπορεί να τα πάρει ο οργανισμός από άλλες παραπλήσιες τροφές.... καλά είναι να το αποφύγουμε, αν πάλι κάποιος δεν μπορεί με την καμία χωρίς κρέας ας κάνει ότι θέλει (ανεξαρτήτως πάσχα).

(που το σούβλισμα είναι κάτι σαν βασανισμός,δεν είναι απλά το βάζω στο φούρνο) -κυριακή δεν γίνεται αυτό;συγχωρήστε με αλλλά δεν θυμάμαι
Σε συγχωρούμε

Όμως όταν το βάζουν στη σούβλα είναι ήδη νεκρό. Του έχουν αφαιρέσει την ζωή νωρίτερα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Xaroulitaaaaa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Xaroulitaaaaa
H Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Xaroulitaaaaa έγραψε στις 09:49, 03-05-13:

οχι δεν συμφωνω. Ειναι σαν να κανουμε θυσια στο θεο. ενταξει ειναι η φυση μας ετσι που τρεφομαστε με ζωα, αλλα ειναι αλλιως αυτο.Ολοι κανονιζουν απο την πρωτη μερα της μεγαλης εβδομαδας για το αρνι και περιμενουν πως κ πως την ανασταση. Το σουβλιζουν και χαιρονται τοσο πολυ που το γιορταζουν. Γενικα εμενα αυτη η μερα ποτε δεν μου αρεσε γιατι μου φαινεται ηλιθιο το γεγονος οτι ολοι περιμενουν πως κ πως να σουβλισουν ενα αρνι.Ειναι σαν να περιενουμε το πασχα για να σουβλισουμε αρνι και να φαμε κοκορετσι. Ελεος δηλαδη.

Παράθεση

Isom1312

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Isom1312
Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Public Relations . Έχει γράψει 207 μηνύματα.

O Isom1312 έγραψε στις 10:15, 03-05-13:

Εγώ λέω όλα τα μέλη του στεκιου σαν ένδειξη διαμαρτυρίας να σουβλίσουμε κάτι άλλο φέτος.Πχ χόρτα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 10:19, 03-05-13:

Όμως όταν το βάζουν στη σούβλα είναι ήδη νεκρό. Του έχουν αφαιρέσει την ζωή νωρίτερα.
το ξερω.απλά δεν είναι ανόητο ενώ το έχεις ήδη σφάξει,να πρέπει να το σουβλίσεις κιόλας;
σαν να θέλεις να το εξευτελίσεις.
μπορεί αυτή η παρομοίωση να σας φανεί γελοία και πολύ τρελοφιλοσοφικού στυλ ( ),αλλά μου θυμίζει αυτό που έκανε ο αχιλλέας:αφού είχε σκοτώσει τον έκτορα ,τον περιέφερε νεκρό και περιγελούσε τον νεκρό και γιόρταζε τη νίκη του.
έτσι περίπου δεν κάνουμε κι εμείς;μπορεί να μην κοροιδεύουμε το νεκρό ζώο,όμως κακομεταχειριζόμαστε το ήδη νεκρό σώμα του και το ταπεινώνουμε με μόνη δικαιολογία τον εορτασμό της ανάστασης του χριστού

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 10:19, 03-05-13:

Εγώ πάλι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτό, δηλαδή αν το αρνί δεν το σουβλίζαμε την Κυριακή του Πάσχα, αλλά μια άλλη μέρα θα είχε διαφορά; Που το πρόβλημα; Και μην μου πείτε τώρα ότι το ζώο το σκέφτεστε γιατί έχει ψυχή, και γιατί το ένα, και γιατί το άλλο, γιατί και η κοτούλα στο φούρνο με πατάτες ζωντανή ήταν πιο πριν αλλά δε σε σταμάτησε τίποτα, την έφαγες, και το σαλάμι που βάζεις στον τοστ, πάλι κρέας είναι και αυτό το τρως... οπότε;
Μικρότερη ναι δεν άντεχα ούτε να το βλέπω, αλλά μικρότερη ήμουν τελείως κάθετη και δεν έτρωγα γενικότερα κρέας, οπότε δεν γκρίνιαζα μόνο για το αρνί μια φορά το χρόνο, γκρίνιαζα κάθε μέρα που έβλεπα τους δικούς μου να καταναλώνουν κρέας...
Άρα όχι δεν έχω κανένα θέμα με το σούβλισμα του αρνιού, όπως δεν έχω θέμα και με την τσικνοπέμπτη που οι ψησταριές παίρνουν μπρος και σιγοψήνονται τα σουβλάκια όχι σε κάθε σπίτι μόνο, αλλά σε κάθε γωνία της γειτονίας...

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 10:35, 03-05-13:

το ξερω.απλά δεν είναι ανόητο ενώ το έχεις ήδη σφάξει,να πρέπει να το σουβλίσεις κιόλας;
μπορεί αυτή η παρομοίωση να σας φανεί γελοία και πολύ τρελοφιλοσοφικού στυλ ( ),αλλά μου θυμίζει αυτό που έκανε ο αχιλλέας:αφού είχε σκοτώσει τον έκτορα ,τον περιέφερε νεκρό και περιγελούσε τον νεκρό και γιόρταζε τη νίκη του.
έτσι περίπου δεν κάνουμε κι εμείς;μπορεί να μην κοροιδεύουμε το νεκρό ζώο,όμως κακομεταχειριζόμαστε το ήδη νεκρό σώμα του και το ταπεινώνουμε

Έχω απαντήσει.
Αρχική Δημοσίευση από elepan
Δυστυχώς τα ήθη και τα έθιμα πολλές φορές επιτάσσουν την θυσία.

Για να αλλάξει αυτό…. θέλει πρώτα πολύ ατομική δουλειά και στην συνέχεια συνολική.
If you know what I mean…
με μόνη δικαιολογία τον εορτασμό της ανάστασης του χριστού
Αν θέλουμε οι άνθρωποι, μπορούμε να βρούμε δικαιολογίες για όλα.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 10:36, 03-05-13:

Σιγα μην ειναι "εξευτελιστικο" το σούβλισμα...αμα είναι έτσι, μην ξαναφάς σουβλάκι και γύρο. Το ψήσιμο στο φούρνο, το βράσιμο και το τηγάνισμα δηλαδή είναι εξευγενισμένες μορφές μαγειρέματος που "τιμούν" το ζώο? Ο κιμάς?
Σχετικά με το αρνί του πασχα δεν έχω άποψη γιατί δεν μου αρέσει γενικά το κρέας και δεν το τρώω ποτέ, δεν θα επιτεθω όμως σε αυτούς που τους αρέσει. Ούτε ψάρια/θαλασσινά τρώω, ούτε πουλερικά, αλλά όχι επειδή είναι "βάναυσοι" αυτοί που το κάνουν, απλά δεν μου αρέσει η γέυση. Με αυτή την λογική κάποιος που δεν τρώει γαλακτοκομικά (που εγώ τρώω αρκετά) θα μπορούσε να μου πει πως βασανίζω αγελάδες οι οποίες αρμέγονται όλη μέρα από μηχανήματα και υποφερουν.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 10:38, 03-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Σιγα μην ειναι "εξευτελιστικο" το σούβλισμα...αμα είναι έτσι, μην ξαναφάς σουβλάκι και γύρο. Το ψήσιμο στο φούρνο, το βράσιμο και το τηγάνισμα δηλαδή είναι εξευγενισμένες μορφές μαγειρέματος που "τιμούν" το ζώο? Ο κιμάς?
Συμφωνώ απόλυτα. Ούτε κι εγώ τρώω αρνί, αλλά δεν βλέπω και τι θα γλιτώναμε αν αντί να σουβλίζουμε αρνιά ψήναμε κοτόπουλα ή τσακίζαμε καλαμαράκια και χταπόδια.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 10:56, 03-05-13:

αλλά δεν βλέπω και τι θα γλιτώναμε αν αντί να σουβλίζουμε αρνιά ψήναμε κοτόπουλα ή τσακίζαμε καλαμαράκια και χταπόδια.
γιατί όμως πρέπει να τσακίζουμε;γιατί να μην τρώμε όπως όλες τις μέρες και να πρέπει να σκάμε από το φαί ειδικά εκείνη την ημέρα

οκ,πες ότι έκανες νηστεία 40 μερες γιατί πρέπει μετά να τσακίσεις αυγά,κρές,τυρί γάλα γιαούρτια;αυτός είναι ο σκοπός της νηστείας;να φανείς εγκρατής για 40 μέρες και ότι δεν έφαγες σε αυτές τις μέρες να τ φάς την κυριακή του πάσχα;

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 11:12, 03-05-13:

γιατί όμως πρέπει να τσακίζουμε;γιατί να μην τρώμε όπως όλες τις μέρες και να πρέπει να σκάμε από το φαί ειδικά εκείνη την ημέρα

οκ,πες ότι έκανες νηστεία 40 μερες γιατί πρέπει μετά να τσακίσεις αυγά,κρές,τυρί γάλα γιαούρτια;αυτός είναι ο σκοπός της νηστείας;να φανείς εγκρατής για 40 μέρες και ότι δεν έφαγες σε αυτές τις μέρες να τ φάς την κυριακή του πάσχα;
Προσωπικά, σε μια κανονική βδομάδα καταναλώνω περισσότερο κρέας απ ότι την Κυριακή του Πάσχα.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 11:16, 03-05-13:

Σκάμε από το φαΐ επειδή είναι γιορτή, όχι επειδή κάναμε 40 μέρες νηστεία. Και την Πρωτοχρονιά σκάμε από το φαΐ, και την 25η Μαρτίου και τις περισσότερες Κυριακές. Δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημά σου είναι η εγκράτεια ή τα σουβλισμένα αρνιά.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:10, 03-05-13:

Εδώ θα μπορούσαμε να πούμε πολλά. Πάμε:
1) Ο άνθρωπος είναι κατασκευασμένος από τη φύση ζώο πανφάγο. Είναι ανάγκη να τρώει και κρέας. Οι πρωτεΐνες του κρέατος του είναι απαραίτητες για τη σωστή σωματική και (κυρίως) νοητική ανάπτυξη.
2) Το να τρώει το ένα είδος το άλλο, είναι απλά νόμος της φύσης και δεν χωράνε ...τύψεις. Αν κάποιος λυπάται τα αρνάκια τα καημένα, ας λυπηθεί και τα ραδικάκια που και αυτά έχουν ...ψυχή.
3) Το Πάσχα είναι εβραΐκή γιορτή που περιλαμβάνει και αρνί. (Ο Μωυσής δεν είπε να βάψουνε τις πόρτες με αίμα αρνιού?). Από εκεί μεταφέρθηκε στους χριστιανούς και στους "χριστιανούς".
4) Γενικά δεν είμαι υπέρ των εθίμων. Δεν θα είχα αντίρρηση να φάω ψητό αρνί των 3 ιεραρχών και τόστ το πάσχα. Όμως δεν έχω και πρόβλημα να ακολουθήσω τις συνήθειες των άλλων.
5) Δεν μου αρέσει και πολύ το αρνί γιατί έχει πολύ λίπος. Το τρώω όμως αν κάποιος μου διαλέξει κομμάτια ψαχνό. Προτιμώ τα άλλα κρέατα (μοσχάρι, κότα, γουρούνι).
6) Την όλη διαδικασία του πασχαλινού ψησίματος τη θεωρώ ανούσια, σαχλή, κουραστική και εντελώς βαρετή. (Να και η διαφήμιση του Jumbo: "στα μπούτια - στα μπούτια). Περνάω την ώρα μου μελετώντας τη στροφορμή του αρνιού, την κρούση των αυγών και βλέποντας στην τηλεόραση τις χημικές αντιδράσεις των κεριών του πατριάρχη που ανάβουν με ...θαύμα.
7) Τη νηστεία τη θεωρώ εντελώς ξεπαρασμένη ανοησία, όπως επίσης ότι μετά από αυτή κάποιοι μεταφέρονται στο νοσοκομείο επειδή "σκάσανε" από το πολύ αρνί.
8 ) Κάτι γράφηκε ότι το αρνί σχετίζεται με θυσία. Όλες οι αρχαίες θρησκείες είχαν θυσίες, κάποιες έφτασαν ως σήμερα. Στην εβραϊκή μυθολογία ο Αβραάμ πήρε εντολή να σφάξει το γιό του και στην ελληνική ο Αγαμέμνων την κόρη του. Στο αρνί θα κωλώσουμε?
9) Χρόνια Πολλά και "καλό πάσχα" σε όλους.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

O taketrance έγραψε στις 15:51, 03-05-13:

μια σημειωση για κατι απο τα παραπανω ,νομιζω πως για τους Εβραιους η παραλιγο θυσια του Αβρααμ , οπως και οι δεκα εντολες του Μωυση , η Σαρα , ο Ισαακ κλπ κλπ , δε πρεπει να ειναι στη μυθολογια τους , αλλα στη θρησκεια τους . Εφ'οσον τα αναφερει η Παλαια Διαθηκη δηλαδη.

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 17:03, 03-05-13:

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 10:48, 04-05-13:

δεν είναι θέμα χορτοφαγίας,μιλάμε αποκλειστικά για το έθιμο του σουνλίσματος.μην γενικεύετε

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 11:51, 04-05-13:

Δηλαδή αν το αρνάκι το ψήσεις στη λαδόκολλα είσαι ΟΚ?

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 11:57, 04-05-13:

Βασικά αρνιά πεθαίνουν όλο το χρόνο, εγώ τουλάχιστον τιμώ ιδιαιτέρως τα παιδάκια... Το έθιμο, σαν έθιμο δεν μου αρέσει ιδιαίτερα, αλλά σουβλίζουμε οικογενειακά πολύ συχνά. Πάντως όποιος πραγματικά λυπάται και σέβεται τα αρνιά γενικά δεν τα τρώει. Ούτως ή άλλως, από τη στιγμή που το ζώο θανατώθηκε λίγο το νοιάζει αν το σουβλίσαμε, το βάλαμε στη γάστρα ή ό,τι άλλο.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:29, 04-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Βασικά αρνιά πεθαίνουν όλο το χρόνο, εγώ τουλάχιστον τιμώ ιδιαιτέρως τα παιδάκια....
Ανθρωποφάγος? Ή μήπως εννοείς παϊδάκια? (Υπάρχουν και τα διαλυτικά).

Παράθεση

science_lover

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη science_lover
H science_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H science_lover έγραψε στις 15:33, 04-05-13:

έτσι περίπου δεν κάνουμε κι εμείς;μπορεί να μην κοροιδεύουμε το νεκρό ζώο,όμως κακομεταχειριζόμαστε το ήδη νεκρό σώμα του και το ταπεινώνουμε με μόνη δικαιολογία τον εορτασμό της ανάστασης του χριστού
Kοίτα, εν μέρη κατανοώ την άποψή σου όμως δες το αλλιώς. Το κρέας που καταναλώνεις (αν φυσικά δεν είσαι χορτοφάγος) είναι πάντα τεμαχισμένο, με χαρακτηριτικότερα παραδειγματα τις μπριζόλες, τα παΪδάκια, τον κιμά κ.α. Δηλαδή αφόυ ειχει θανατωθεί τεμαχίζεται σε μικρά κομματα ή ακόμη πολτοποιείται η σάρκα του. Σε ρωτώ λοιπόν : Δεν είναι και αυτο ένα είδος εξευτελισμού για το ζώο; Δεν άπτεται τέλεια το παράδειγμα σου στις προαναφερθείσες περιπτώσεις;

Παράλληλα πρέπει να αναλογιστείς ότι για τον σύγχρονο άνθρωπο είναι αδύνατο να καταναλώσει ωμό κρέας , επομένως κρίνεται επιτακτικό το μαγείρεμα του(με πικοιλους τρόπους). Ούτως ή άλλως ειναι περιττό να αναφέρω πως τεμαχισμός του κρέατος αποσκοπεί στο να μαγειρευτεί σωστά και ομοιόμορφα. Τώρα στις περιπτώσεις που δεν επιθυμούμε να κόψουμε το κρεας σε επιμέρους μικρότερα κομμάτια και να το μαγειρέψουμε ολόκληρο πρέπει να ακολουθηθεί η τεχνική του σουβλίσματος.

Τέλος όσο αφορά τον εορτασμό του πάσχα μεσω αυτού του εθίμουδεν μπορω να πω οτι είμαι 100% υπέρ ή κατά, όμως άν συλλογιστούμε οτι το Πάσχα έιναι η σημαντικότερη γιορτη της χριστανοσυνης νομίζω πως γινεται κατανοητη η επιθυμία μας να την γιορτασουμε με έναν ιδιαίτερο τρόπο κάνοντας κάτι που δεν εφάπτεται αμεσα στην καθημερινότητα μας (εκτός αν κάποιος μπορεί και έχει σε καθημερινη βαση στημενη μια σούβλα στον κήπο του και μπορει να σουβλιζει καθε μερα :Ρ ) .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη science_lover : 04-05-13 στις 15:38.
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:47, 04-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Ανθρωποφάγος? Ή μήπως εννοείς παϊδάκια? (Υπάρχουν και τα διαλυτικά).

Αναφερόμουν στα παιδάκια των αρνιών

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 16:53, 04-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Αναφερόμουν στα παιδάκια των αρνιών
Kι εμένα μ αρέσουν τα αρνάκια γάλακτος!

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 17:00, 04-05-13:

Ποιος Αντίχριστος προωθεί πάλι τέτοια βλάσφημα θέματα;;

33 χρόνια θαύματα κι ευλογία,
κουφάλες τα λέμε Δευτέρα Παρουσία!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:05, 04-05-13:

Πασχαλινός οβελίας...
Ποιανού πάσχα όμως?

Σύμφωνα με τις εβραϊκές Γραφές, το Πάσχα αποτελούσε ανάμνηση της εξόδου από την δουλεία της Αιγύπτου υπό την ηγεσία του Μωυσή. Το βράδυ της εξόδου κάθε οικογένεια πρόσφερε ως θυσία στο Θεό ένα αρνί για τη σωτηρία όλου του λαού. Το έφαγαν, χωρίς να σπάσουν τα κόκαλά του, μαζί με άζυμο ψωμί και πικρά χόρτα. Μετά έβαψαν την πόρτα τους με το αίμα του, σύμφωνα με την εντολή του Θεού, για να ξεχωρίζουν από τα σπίτια των Αιγυπτίων, έτσι ώστε ο Άγγελος του Κυρίου να μη χτυπήσει με θάνατο και τα δικά τους παιδιά. (πηγή)
Αυτό είναι το "ελληνικό πάσχα".

Απλά, όπως προσωπικά συμπεραίνω, οι κήρυκες του χριστιανισμού δεν μετέδωσαν μόνο τη διδασκαλία του Ιησού αλλά και όλα τα άλλα ήθη κι έθιμα με τα οποία είχαν οι ίδιοι γαλουχηθεί και τα οποία ούτε ο Ιησούς άγγιξε, Ιουδαίος κι ο ίδιος, καθότι όπως διαβεβαίωσε στην Επί του Όρους ομιλία:
«Μη νομίσετε ότι ήρθα να καταλύσω το νόμο ή τους προφήτες. Δεν ήρθα να καταλύσω, αλλά να συμπληρώσω. Γιατί αλήθεια σας λέω: ωσότου παρέλθει ο ουρανός και η γη, ένα γιώτα ή μια κεραία δε θα παρέλθει από το νόμο, ωσότου όλα γίνουν. (πηγή)
Με τί να συμφωνήσει κανείς? Με το αλλότριο έθιμο-ανάμνηση αλλότριων παραδόσεων που καταλήγει σε λουτρό αίματος?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 04-05-13 στις 17:20.
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 18:13, 04-05-13:

Τὸ ἔθιμο τοῦ σουβλιστοῦ ἀρνιοῦ δὲν ἔχει νὰ κάνῃ ἀποκλειστικὰ μὲ τὸ Πάσχα. Γιὰ τὴν ἀκρίβεια, στὸ παρελθὸν σὲ λίγες περιοχὲς τῆς Ἑλλάδος σούβλιζαν ἀρνιὰ εἴτε τὸ Πάσχα εἴτε σὲ κάποιες ἄλλες περιστάσεις (Δεκαπενταύγουστο, γάμους κλπ). Συγκεκριμένα, τὸ ἔθιμο τοῦ σουβλίσματος ὑπῆρχε στὶς περιοχὲς τῆς Κεντρικῆς Ἑλλάδος (Εὐρυτανία, Φωκίδα, Αἰτωλοακαρνανία, Λάρισσα, Τρίκαλα, Φθιώτιδα κλπ) καὶ αὐτὸ ὅπως εἶπα ἐλάχιστες φορὲς τὸν χρόνο. Ὁ πατέρας μου ποὺ μεγάλωσε σὲ χωριὸ τῆς Ἀχαΐας σὲ οἰκογένεια κτηνοτροφική μοῦ ἔλεγε ὅτι δὲν εἶχαν σουβλίσει ποτὲ ἀρνὶ καὶ τὸ ἔβαζαν στὸ φοῦρνο μὲ πατάτες ἀφοῦ ἦσαν πολλοὶ καὶ δὲν ἔφθανε τὸ σουβλιστό (ὅπως καὶ νὰ τὸ κάνῃς, δὲ «φτουράει» ποὺ λέμε»). Ἄλλωστε τότε τὸ κρέας ἦταν εἶδος πολυτελείας καὶ ἀρνὶ ἔτρωγαν πολὺ λίγες φορὲς τὸν χρόνο. Τὸ γεγονὸς πάντως ὅτι προτιμᾶται τὸ συγκεκριμένο ζῷο εἶναι καθαρὰ ἐπειδὴ ἀρνιὰ παράγονται κυρίως στὴν Ἑλλάδα καὶ αὐτὴν τὴν περίοδο εἶναι στὴν καλύτερή τους φάση. Μὲ τὴν ἔκρηξη τῆς εὐημερείας μεταφέρθηκε αὐτὸ τὸ ἔθιμο στὶς περισσότερες περιοχὲς τῆς Ἑλλάδος γιατὶ ὅπως καὶ νὰ τὸ κάνουμε, εἶναι πιὸ νόστιμο τὸ ἀρνὶ σουβλιστό.

Υ.Γ. Ἐμεῖς πάντως σουβλίζουμε σχεδὸν κάθε χρόνο καὶ φυσικὰ φροντίζω νὰ φάω τὰ καλύτερα κομμάτια ποὺ οἱ ἄλλοι συνήθως περιφρονοῦν, δηλαδὴ τὰ νεφρά, τὸν ἐγκέφαλο, τὰ ἀμελέτητα κλπ

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 20:24, 04-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
ἐπειδὴ ἀρνιὰ παράγονται κυρίως στὴν Ἑλλάδα

παραγωγή αρνιών..

τεσπα,θέλω μόνο να σας υπενθυμήσω ότι πρόκειται για συναισθανόμενα και νοήμονα όντα.
Αντε,καλή ανάσταση και καλό σούβλισμα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 21:09, 04-05-13:

Εσείς στην πρωτεύουσα ετοιμάζεστε για το καλαμάκισμα του αρνιού;

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 22:46, 04-05-13:

μπορεί η σχέση μου με την εκκλησία να είναι σαν και αυτήν που έχω με τον αρακά αλλά το κατσικάκι στη σούβλα το τιμάω έχει τζέρτζελο η όλη φάση (και ρετσίνες)

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 09:39, 05-05-13:

Δεν έχω τόσο θέμα με το έθιμο απλά 1) το λυπάμαι το ζωάκι έτσι που το βλέπω στη σούβλα και 2) δεν μ αρέσει το αρνί

Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 10:40, 05-05-13:

Το έθιμο νομίζω συνδέεται με τις θρησκευτικές θυσίες που γινόταν κατά την εποχή της Παλαιάς Διαθήκης!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 12:44, 05-05-13:

Οι θυσίες της Παλαιάς Διαθήκης σταμάτησαν με την σταύρωση του Ιησού Χριστού, που ήρθε στον κόσμο σαν "Αμνός του Θεού" ο αίρων την αμαρτία του κόσμου.

Εκείνη την εποχή, γιόρταζαν το εβραϊκό Πάσχα, που ήταν η έξοδος των Ισραηλιτών από την σκλαβιά στην Αίγυπτο, και ο Ιησούς κάλεσε τους μαθητές Του και έκανε δείπνο μαζί τους, και τους έδωσε την Νέα Διαθήκη που είναι η θεία κοινωνία δίνοντάς τους άρτο και οίνο και λέγοντάς τους ότι αυτή είναι η Καινή Διαθήκη. Πεθαίνοντας σαν Αμνός του Θεού, φορτίστηκε τις αμαρτίες του κόσμου όλου, και όσοι τον δεχθούν θα έχουν αιώνια ζωή μαζί Του αφού τους έδωσε εξουσία να γίνουν παιδιά του Θεού. (Ιωάννη α' κεφάλαιο).
Επομένως σταμάτησαν κάθε είδους άλλες θυσίες.

Το σούβλισμα του αρνιού, δεν είναι κάποια προσταγή μιας θρησκείας, αλλά είναι καθαρά ένα έθιμο, κάτι δηλαδή σαν γιορτή, για να γιορτάσουμε την Ανάστασή Του, και όπως έγραψε ο Πατρέας κάποτε σπάνια έτρωγε κάποιος κρέας, εκτός αν ήταν κάποια ειδική περίπτωση κάτι σαν γιορτή, όπως είναι η Κυριακή του Πάσχα, σαν η μεγαλύτερη γιορτή της Χριστιανοσύνης.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 15:39, 05-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Οι θυσίες της Παλαιάς Διαθήκης σταμάτησαν με την σταύρωση του Ιησού Χριστού.....Το σούβλισμα του αρνιού, δεν είναι κάποια προσταγή μιας θρησκείας, αλλά είναι καθαρά ένα έθιμο.....
Και εντελώς τυχαία και οι Εβραίοι την ημέρα του πάσχα τους ψήνουν αρνιά (όχι απαραίτητα στη σούβλα) και βράζουν αυγά....

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 06:19, 06-05-13:

Στην εβραϊκή μυθολογία ο Αβραάμ πήρε εντολή να σφάξει το γιό του και στην ελληνική ο Αγαμέμνων την κόρη του. Στο αρνί θα κωλώσουμε?

Βρε να μην το ξέρω…. Να πιάσω το γειτονόπουλο και να το θυσιάσω! Παίζει μπάλα τις πιο ακατάλληλες ώρες. Στο πρόσωπό του θα θυσιάσω όλα τα βρωμόπαιδα που παίζουν μπάσκετ εντός της οικίας.

2) Το να τρώει το ένα είδος το άλλο, είναι απλά νόμος της φύσης και δεν χωράνε ...τύψεις.

Νόμος της φύσης. Τα ζώα διακατέχονται από δύο βασικά ένστικτα. Της επιβίωσης και της αναπαραγωγής. Θέλω να πιστεύω....πως οι άνθρωποι είμαστε κάτι παραπάνω από «ένστικτα». Και κάτι παραπάνω απο ζώα.

Αν κάποιος λυπάται τα αρνάκια τα καημένα, ας λυπηθεί και τα ραδικάκια που και αυτά έχουν ...ψυχή.

Τώρα θυμήθηκα το harvest festival μας. Πόσα καρότα και μήλα να θυσιάζονται αυτές τις μέρες? Τύφλα να έχει το thanksgiving by usa. Άμοιρη γαλοπούλα και εσύ.

τεσπά, καλή χώνεψη όσοι φάγατε.

Εγώ πάλι, μόνο κάτι μπισκότα είχα και τσιγάρο.

Και του χρόνου.

Παράθεση

Θεμιστοπόλος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Θεμιστοπόλος
Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.

O Θεμιστοπόλος sitting here, thinking, έγραψε στις 10:52, 06-05-13:

Σοκολατένια πασχαλινά αυγά και τσουρέκι με μερέντα ftw!
Αυτά αξίζουν από το Πάσχα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 14:08, 06-05-13:

Θεωρω αυτο το εθιμο αρκετα αντιχριστιανικο, ομως ειναι αληθεια οτι μας φερνει πιο κοντα.
Εχω διαφορες ευχαριστες αναμνησεις συνοδευομενες απο ενα αρνι στη σουβλα.Ωστοσο δεν ειναι το αρνι που κανει τις αναμνησεις ομορφες αλλα η καλη παρεα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενη_
H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 12:01, 12-05-13:

Επιλογη που να λεει δεν σουβλιζε ποτε η οικογενεια μου και επομενως ουτε κι εγω, δεν εχει; ασε που ειναι τελειως αηδιαστικο. Ακουω απο κατι παιδια στο σχολειο οτι σπανε τα κοκαλα του αρνιου οταν ειναι ζωντανο και φριττω. Παλι καλα που δεν εχω χωριο να παω το πασχα να βλεπω τετοια...

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:23, 12-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη_
Επιλογη που να λεει δεν σουβλιζε ποτε η οικογενεια μου και επομενως ουτε κι εγω, δεν εχει; ασε που ειναι τελειως αηδιαστικο. Ακουω απο κατι παιδια στο σχολειο οτι σπανε τα κοκαλα του αρνιου οταν ειναι ζωντανο και φριττω. Παλι καλα που δεν εχω χωριο να παω το πασχα να βλεπω τετοια...
Νά σε ρωτήσω..
Κρέας τρώς;;
Αν ναι...μπορώ να πώ πως απλά υποκρίνεσαι αυτή τη στιγμή...
Τα ζώα στο σφαγείο(και γενικότερα όσο ζούνε) τραβάνε τα πάνδεινα...
Αν πάλι όχι...πάω πάσο...

ps.όσοι απαντήσατε πως σας αρέσει...Του χρόνου αγοράστε ένα ζωντανό αρνί...πάρτε και ένα μαχαίρι,και σφάξτε το επιτόπου άν έχετε τα @@....

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενη_
H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 16:10, 12-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Νά σε ρωτήσω..
Κρέας τρώς;;
Αν ναι...μπορώ να πώ πως απλά υποκρίνεσαι αυτή τη στιγμή...
Τα ζώα στο σφαγείο(και γενικότερα όσο ζούνε) τραβάνε τα πάνδεινα...
Δεν τρωω κρεας.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 12:28, 15-05-13:

Οχι, δεν συμφωνω με τον ορο εθιμο. Απο τις μεγαλυτερες ανθρωπινες βλακειες και ανθρωπινη εγκεφαλικη αρρωστεια η παραδοση και το εθιμο.

Οσο για το αρνι που σφαζεται και του αφαιρουμε την καημενη του την ζωουλα, τοσο βαναυσα και αδιστακτα , αυτο που εχω να πω ειναι, χμμμμμμμμμ κατι μου ξυνεται θα σας το πω αλλη φορα.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 12:36, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Οχι, δεν συμφωνω με τον ορο εθιμο. Απο τις μεγαλυτερες ανθρωπινες βλακειες και ανθρωπινη εγκεφαλικη αρρωστεια η παραδοση και το εθιμο.

Οσο για το αρνι που σφαζεται και του αφαιρουμε την καημενη του την ζωουλα, τοσο βαναυσα και αδιστακτα , αυτο που εχω να πω ειναι, χμμμμμμμμμ κατι μου ξυνεται θα σας το πω αλλη φορα.
Την καημένη ζωούλα ενός ζώου την έχουμε αφαιρέσει και όταν πχ αυτό κομματιάζεται για να τρώμε μπριζόλες και αλλά τέτοια κρεατικά αλλά θέμα δεν έχουμε

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 13:11, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Την καημένη ζωούλα ενός ζώου την έχουμε αφαιρέσει και όταν πχ αυτό κομματιάζεται για να τρώμε μπριζόλες και αλλά τέτοια κρεατικά αλλά θέμα δεν έχουμε
Τι το αναλυεις και εσυ τωρα μωρε? Και οταν σκοτωνεις ενα κουνουπι και αυτο αφαιρεση ζωης λεγεται. Και οταν κοβεις ενα λουλουδι. Ενταξει ο μεσος ορος βλακειας και ασχετοσυνης του ανθρωπου ειναι ακομα σε ψηλα επιπεδα, θα πεσει με τα χρονια, που θα παει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους