Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,745 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συμφωνείτε με το έθιμο του πασχαλινού οβελία;

τα αρνάκια και το "γύρισμα",εσεις σουβλίζετε αρνί;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
σουβλίζω και μ'αρέσει αυτό το έθιμο
21
56,76%
σουβλίζουν οι γονείς μου,αλλά εγώ δεν θέλω
6
16,22%
δεν σουβλίζω το θεωρώ αηδιαστικό
6
16,22%
δεν σουβλίζω,δεν έχω λεφτά
4
10,81%

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:19, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Τι το αναλυεις και εσυ τωρα μωρε? Και οταν σκοτωνεις ενα κουνουπι και αυτο αφαιρεση ζωης λεγεται. Και οταν κοβεις ενα λουλουδι. Ενταξει ο μεσος ορος βλακειας και ασχετοσυνης του ανθρωπου ειναι ακομα σε ψηλα επιπεδα, θα πεσει με τα χρονια, που θα παει.
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν είναι παράξενο που γίνεται αυτό. Και δλδ αν ήταν να μη σκοτώναμε ούτε ζώα ούτε φυτά γιατί τους αφαιρούμε τη ζωή και δεν κάνει τι θα τρώγαμε; Και τα ζώα σκοτώνουν αλλά ζώα για να τραφούν, έτσι κάνει και o άνθρωπος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 13:33, 15-05-13:

Εάν τα λιοντάρια γνώριζαν γλυπτική, θα έβρισκες πολλά γλυπτά με ανθρώπους κάτω απο αυτά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:58, 15-05-13:

Από μωρό πηγαίναμε στο χωριό, που ο παππούς είχε τα δικά του ζώα και "θυσίαζε" 2 κατσίκια κάθε φορά. Από μωρό λοιπόν είχα αυτήν την εικόνα. Ένα ζώο να σφάζεται μπροστά στα μάτια μου για να περάσει τη διαδικασία της γάστρας ή του σουβλίσματος μια μέρα αργότερα. Ήταν κάτι απολύτως φυσικό. Δε μου φαινόταν καθόλου μακάβριο αν και ήμουν αρκετά μικρή.
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι μεγαλώνοντας αυτά τα χρόνια γινόμουν όλο και περισσότερο ευαίσθητη. Πλέον θα στρέψω το κεφάλι μου αλλού όταν το μαχαίρι θα φτάσει στο λαιμό του ζώου, κάτι που παλιότερα δε με ένοιαζε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους