Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συγγνώμη... έκανα λάθος!!

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:13, 29-09-05:

Λένε... ότι "από τότε που βγήκε η συγγνώμη, χάθηκε το φιλότιμο!"
Λένε επίσης... " συγγνώμη ζητούν οι δυνατοί και ισχυροί!"

Έχει ακουστεί ότι.... "αν δεν μπορείς να συγχωρείς δεν ξέρεις και να αγαπάς".... καθώς επίσης και "αν δεν μπορείς να συγχωρείς και να ξεχνάς, μάθε τουλάχιστον να συγχωρείς και να προχωράς"....

τελικά έχω ακούσει - διαβάσει πολλά....

εσείς τι λέτε?
ζητάτε εύκολα συγγνώμη? συγχωρείτε και προχωράτε ή ξεχνάτε?

ακούει....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:16, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ

Έχει ακουστεί ότι.... "αν δεν μπορείς να συγχωρείς δεν ξέρεις και να αγαπάς".... καθώς επίσης και "αν δεν μπορείς να συγχωρείς και να ξεχνάς, μάθε τουλάχιστον να συγχωρείς και να προχωράς"....

εσείς τι λέτε?

ακούει....
Ο σκοπός είναι να το εννοής το συγνώμη αν είναι απλά για να το πεις καλύτερα μην πεις τίποτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KoRaKi
Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O KoRaKi έγραψε στις 13:38, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Απο τα πρωτα πραγματα που παρατηρει καποιος που ζει εκτος Ελλαδας ειναι το ποσο πολυ συχνα λενε οι ανθρωποι 'συγγνωμη' , 'παρακαλω' και 'ευχαριστω' . Οποτε φυσικα και τον πιανει καταθληψη αναλογιζομενος το επιπεδο κοινωνικης συμπεριφορας των συμπατριωτων πισω στην Ελλαδα ...

Ισως ακουγεται ασχετο με το ζητημα του τι σημαινει συγγνωμη στις πιο στενες σχεσεις, αλλα μαλλον δεν ειναι. Οταν δεν ζητας συγγνωμη στο δρομο που πεφτεις επανω στον αλλο, ή δεν λες ποτε στη ζωη ευχαριστω σε καποιον που σε εξυπηρετησε, γιατι να εισαι καλυτερος/η στις προσωπικες σου σχεσεις ?

Υπαρχει πολυ δρομος ακομη !!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:57, 29-09-05:

Ζητάω συγνώμη όταν πιστευω ότι όντως έκανα λάθος και δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να το πω...

Όσο για τις συγνώμες των άλλων τις δεχόμαι, συγχωρώ - αν και προτιμώ την λέξη καταλαβαίνω- και συνεχίζω είτε μαζί τους είτε χώρια τους....Απλά δεν μένω στάσιμη συνέχεια....Η ζωή συνεχίζεται με ή χωρίς συγνώμες...

Το θέμα είναι να μπορείς να μπεις στη θέση του άλλου και να καταλάβεις για ποιο λόγο ενέργησε έτσι...Όταν το πετυχαίνεις αυτό τότε καταλαβαίνεις πολλά που αψηφούσες και ναι συγχωρείς....Βασικά σε όλη μου την ζωή δεν έχω συγχωρέσει έναν άνθρωπο..και βασικά δεν το βλέπω να το συγχωρώ και στο μέλλον...Ο λόγος; Δεν κατάλαβα ποτέ- όσο και να προσπάθησα- γιατί συμπεριφέρθηκε έτσι και όχι γιατί με πλήγωσε....Και δεν μου είχε ζητήσει ποτέ συγνώμη για ότι έκανε....

Βασικά συγχωρώ και χωρίς συγνώμη...Είμαι πολύ ελαστική...Ίσως γιατί πιστεύω στην ανθρώπινη φύση και αδυναμίες που υπάρχουν και τις οποίες κι εγώ σαν άνθρωπος έχω

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:32, 29-09-05:

Στη δική μου περίπτωση ισχύει το "μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και η κακή του μέρα". Και συγχωρώ, και καταλαβαίνω πότε ο άλλος το εννοεί, αλλά και ζητάω και συγνωμη αναγνωρίζοντας με αυτόν τον τρόπο τα λάθη μου. Άλλωστε, μαθαίνοντας από τα λάθη του δεν γίνεται κανείς καλύτερος?

Το ζητημα είναι να μπορείς να δεις στον άλλο αν όντως έχει μετανοήσει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:38, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi
Απο τα πρωτα πραγματα που παρατηρει καποιος που ζει εκτος Ελλαδας ειναι το ποσο πολυ συχνα λενε οι ανθρωποι 'συγγνωμη' , 'παρακαλω' και 'ευχαριστω' . Οποτε φυσικα και τον πιανει καταθληψη αναλογιζομενος το επιπεδο κοινωνικης συμπεριφορας των συμπατριωτων πισω στην Ελλαδα ...

Ισως ακουγεται ασχετο με το ζητημα του τι σημαινει συγγνωμη στις πιο στενες σχεσεις, αλλα μαλλον δεν ειναι. Οταν δεν ζητας συγγνωμη στο δρομο που πεφτεις επανω στον αλλο, ή δεν λες ποτε στη ζωη ευχαριστω σε καποιον που σε εξυπηρετησε, γιατι να εισαι καλυτερος/η στις προσωπικες σου σχεσεις ?

Υπαρχει πολυ δρομος ακομη !!
Εγώ βρε Κοράκι που έχω ζητήσει συγγνώμη ακόμη και απο...πόρτα επειδή έπεσα πάνω της τι να πω??

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KoRaKi
Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O KoRaKi έγραψε στις 14:51, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ βρε Κοράκι που έχω ζητήσει συγγνώμη ακόμη και απο...πόρτα επειδή έπεσα πάνω της τι να πω??
Λοιπον αυτο μου εχει τυχει, δεν θυμαμαι εαν ηταν πορτα ή στυλος στο δρομο ... Επισης εχω πει ευχαριστω σε καποιον για κατι που του εκανα εγω ...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:54, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi
Λοιπον αυτο μου εχει τυχει, δεν θυμαμαι εαν ηταν πορτα ή στυλος στο δρομο ... Επισης εχω πει ευχαριστω σε καποιον για κατι που του εκανα εγω ...
Καλα αυτό να δεις πόσες φορές μου έχει τύχει!!!! Έχω χάσει το μέτρημα!!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:17, 30-09-05:

Παλιότερα δυσκολευόμουν πολύ να ξεστομίσω αυτή τη λέξη, Πίστευα ότι θίγεται ο εγωισμός μου και το "εγώ" μου και προσπαθούσα να αποδείξω την συγνώμη μου με πράξεις και όχι με λόγια. Σήμερα ζητάω πιο εύκολα συγνώμη, αλλά μόνο στις περιπτώσεις που 1) πραγματικά την εννοώ και 2) εχώ πραγματικά φταίξει.
Ως προς το θέμα αν δέχομαι την συγνώμη του άλλου, ναι, την δέχομαι, αλλά ουδέποτε ξεχνάω το τι μου έκανε. Από το πιο χαζό μέχρι το πιο σοβαρό. Αυτό με κρατάει πίσω....δυστυχώς.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:33, 30-09-05:

Εγώ δέχομαι την συγγνώμη μόνο αν το ύφος που θα την πεί θα με καλύψει... Και δεν νομίζω να δεχτώ πότε συγγνώμη για το ίδιο πράγμα πάνω απο μια φορά!

Επίσης ζητάω συγγνώμη όταν πιστεύω ότι φταίω και το μετάνιωσα που έκανα ότι έκανα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Black_Butter_flies
Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Black_Butter_flies έγραψε στις 01:10, 03-10-05:

Συγχωρώ αλλά δεν ξεχνώ...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:12, 03-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Black_Butter_flies
Ακριβως αυτό κάνω κι εγώ

Παράθεση

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Black_Butter_flies
Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Black_Butter_flies έγραψε στις 01:14, 03-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ακριβως αυτό κάνω κι εγώ
Τα μεγάλα πνεύματα...

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 01:16, 03-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Ζητάω συγνώμη όταν πιστευω ότι όντως έκανα λάθος και δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να το πω...

Όσο για τις συγνώμες των άλλων τις δεχόμαι, συγχωρώ - αν και προτιμώ την λέξη καταλαβαίνω- και συνεχίζω είτε μαζί τους είτε χώρια τους....Απλά δεν μένω στάσιμη συνέχεια....Η ζωή συνεχίζεται με ή χωρίς συγνώμες...

Το θέμα είναι να μπορείς να μπεις στη θέση του άλλου και να καταλάβεις για ποιο λόγο ενέργησε έτσι...Όταν το πετυχαίνεις αυτό τότε καταλαβαίνεις πολλά που αψηφούσες και ναι συγχωρείς....Βασικά σε όλη μου την ζωή δεν έχω συγχωρέσει έναν άνθρωπο..και βασικά δεν το βλέπω να το συγχωρώ και στο μέλλον...Ο λόγος; Δεν κατάλαβα ποτέ- όσο και να προσπάθησα- γιατί συμπεριφέρθηκε έτσι και όχι γιατί με πλήγωσε....Και δεν μου είχε ζητήσει ποτέ συγνώμη για ότι έκανε....

Βασικά συγχωρώ και χωρίς συγνώμη...Είμαι πολύ ελαστική...Ίσως γιατί πιστεύω στην ανθρώπινη φύση και αδυναμίες που υπάρχουν και τις οποίες κι εγώ σαν άνθρωπος έχω
Θα συμφωνήσω με την Vkey για αυτα που είπε με κάλυψε απόλυτα μέχρι και στο ότι έναν άνθρωπο δεν έχω συγχωρήσει και δεν ξέρω αν θα καταφέρω να συγχωρήσω ποτέ για τους ίδιους λόγους.Ρε όντως λες να είμαστε αδερφές ψυχές??

Όπως επίσης:
Αρχική Δημοσίευση από Black_Butter_flies

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 01:18, 03-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Ρε όντως λες να είμαστε αδερφές ψυχές??
Προτίνω να το ψάξουμε το θέμα

Παράθεση

Metallou19 (Blood Guzzler In Wonderland)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Metallou19
H Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H Metallou19 Kill Me... With Your Kisses... έγραψε στις 10:02, 03-10-05:

Ζηταω συγγνωμη ακομα κ οταν εχω αδικο μπορει να μου λενε οτι ειμαι ισχυρογνωμων αλλα οταν αγαπαω δν εχω ιχνος εγωισμου.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 23:46, 31-10-05:

Ποτε δεν ειχα προβλημα να ζητησω συγγνωμη για οτι λαθος εκανα...
Ισως σε αυτο να συμβαλει και οτι ασκω εντονη αυτοκριτικη.
Πολλες μαλιστα για αγαπημενα ατομα,ζηταω συγγνωμη ή κανω εγω ενα βημα πισω, ακομα και αν ξερω ειμαι πεπεισμενος οτι εχω δικιο.
Μπορει να θυμωσω, αλλα κακια δεν κρατω...γιστι ο θυμος μου πηγαζει απο στεναχωρια προσωπικη οποτε οταν τελειωσει το "βρασιμο" για κατι που μου εκαναν,τοτε φυσικα και συγχωρω.
Πολυ σωστω αυτο που ειπε και ο exposed bone παντως οτι δυσκολα -ισως ποτε- δεν συγχωρει δυο φορες για το ιδιο λαθος.
Υπαρχει κι ενα ρητο που λεει: "Εαν με κοροιδεψεις μια φορα ντροπη σου,εαν με κοροιδεψεις και δευτερη...ντροπη μου".
Παντως πιστευω πως δευτερης ενιοτε και τριτης ευκαιριας χρηζουν ολοι.

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 12:26, 25-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Παλιότερα δυσκολευόμουν πολύ να ξεστομίσω αυτή τη λέξη, Πίστευα ότι θίγεται ο εγωισμός μου και το "εγώ" μου και προσπαθούσα να αποδείξω την συγνώμη μου με πράξεις και όχι με λόγια. Σήμερα ζητάω πιο εύκολα συγνώμη, αλλά μόνο στις περιπτώσεις που 1) πραγματικά την εννοώ και 2) εχώ πραγματικά φταίξει.
Ως προς το θέμα αν δέχομαι την συγνώμη του άλλου, ναι, την δέχομαι, αλλά ουδέποτε ξεχνάω το τι μου έκανε. Από το πιο χαζό μέχρι το πιο σοβαρό. Αυτό με κρατάει πίσω....δυστυχώς.
κι εγώ έτσι δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 15:13, 31-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
Ποτε δεν ειχα προβλημα να ζητησω συγγνωμη για οτι λαθος εκανα...
Ισως σε αυτο να συμβαλει και οτι ασκω εντονη αυτοκριτικη.
Πολλες μαλιστα για αγαπημενα ατομα,ζηταω συγγνωμη ή κανω εγω ενα βημα πισω, ακομα και αν ξερω ειμαι πεπεισμενος οτι εχω δικιο.
Μπορει να θυμωσω, αλλα κακια δεν κρατω...γιστι ο θυμος μου πηγαζει απο στεναχωρια προσωπικη οποτε οταν τελειωσει το "βρασιμο" για κατι που μου εκαναν,τοτε φυσικα και συγχωρω.
Πολυ σωστω αυτο που ειπε και ο exposed bone παντως οτι δυσκολα -ισως ποτε- δεν συγχωρει δυο φορες για το ιδιο λαθος.
Υπαρχει κι ενα ρητο που λεει: "Εαν με κοροιδεψεις μια φορα ντροπη σου,εαν με κοροιδεψεις και δευτερη...ντροπη μου".
Παντως πιστευω πως δευτερης ενιοτε και τριτης ευκαιριας χρηζουν ολοι.
συμφωνω με ολα απολυτως!! ειναι ακριβως ο τροπος μου να ζηταω συγγνωμη ετσι στο ακυρο απο καποιον που αγαπαω ακομα και αν δεν φταιω.
εκτος βεβαια απο το μαυρισμενο κομματακι του exposed: εγω συγχωρω πολλες φορες για το ιδιο πραγμα, γιατι δεν αντεχω να χασω αγαπημενο προσωπο. και ειναι λαθος και το ξερω, αλλα τι να κανω. οχι μονο δευτερη και τριτη ευκαιρια αλλα επ' απειρον.....
παντως μαριε με εκφραζει ακριβως το ποστ σου!!!!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:20, 31-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από ines
εκτος βεβαια απο το μαυρισμενο κομματακι του exposed: εγω συγχωρω πολλες φορες για το ιδιο πραγμα, γιατι δεν αντεχω να χασω αγαπημενο προσωπο. και ειναι λαθος και το ξερω, αλλα τι να κανω. οχι μονο δευτερη και τριτη ευκαιρια αλλα επ' απειρον.....
Μηπως δεν το συγχωρεις αλλά απλως το ξεχνάς; ή δεν του δινεις την διάσταση που θελεις;

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 15:00, 01-02-06:

μπαααααα...δεν το ξεχναω. και ξερεις που το ξερω;; γιατι αργοτερα οταν ο αλλος μου κανει μια τσατσια που θα επρεπε να ειχα προσεξει χροοοοονια τωρα.....
χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο. και θυμαμαι ακριβως με τι βηματα μου εκανε την τσατσια.

Παράθεση

tserno (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tserno
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O tserno έγραψε στις 14:51, 05-02-06:

Να πω την αλήθεια μου σπανια ζηταω συγνωμη......Εννοειται οτι θα ζητησω αν καταλαβω το λάθος μου.....και το λέω οταν ο αλλός φαίνεται πως εχει ανάγκη να το ακούσει....προτιμώ να το δείχνω με πράξεις οτι καταλαβα το λάθος μου...

Ξέρω να συγχωρω και ξέρω να "ξεχνάω" αν δω οτι ο αλλός καταλαβε την μαμακια του....απεχθάνομαι τους ανθρώπους που ζητανε συγνωμη απλα και μόνο για εκεινη την στιγμη χωρις να εχουν σκοπό να δεχτουν το λαθος και χωρις να "αλλαξουν".....Δεν με νοιάζει τόσο αν θα το ακούσω όσο εαν το δω...
Δυστύχως όσο και αν καποια πράγματα τα αφήνω να περνανε στο ντουκου καποιοι νομίζουν πως ειμαι χαζός...όμως δεν ξεχναώ ποτε πραγματικά απλα αδιαφορω για το παρελθόν οταν βλέπω πως ο αλλος εχει "αλλαξει"
(ελπιζω να γίνομαι κατανοητος)

Βεβαια στο θέμα με τους αγνωστους ειναι πιο ευκολο να ζητήσεις συγνωμη αν πεσεις πανω του..για παραδειγμα

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 17:41, 12-03-06:

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι θα ζητήσουν μια συγνώμη και θα "καθαρίσουν"-για να το εκφράσω στη δημοδέστερη..-και ότι μετά όλα θα'ναι καλά κι όλα ωραία..Αυτό,προσωπικά,το θεωρώ δείγμα ανωριμότητας και έλλειψης σοβαρότητας..Πιστεύω όμως ότι θέλει πραγματική δύναμη να ζητήσεις συγνώμη από κάποιον και να την εννοείς πραγματικά..!Δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα,καθώς μπαίνει πάντα στην μέση και ο ανθρώπινος εγωισμός...τώρα όσον αφορά εμένα,δεν ζητάω εύκολα συγνώμη και σίγουρα όχι με το παραμικρό..συγνώμη ζητάω όταν ξέρω ότι έχω άδικο/έχω κάνει κάποιο λάθος,κλπ και άθελά μου μπορεί να έχω πληγώσει τους ανθρώπους που αγαπάω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 00:32, 13-05-06:

Έχω μάθει να λέω συγνώμη όταν έχω κάνει λάθος. Εκεί που πρέπει να βελτιωθώ είναι στο μετά το συγνώμη. Μάλλον δεν κάνω αρκετά για να αλλάξω την κατάσταση και αυτό δεν με βοηθάει πολύ στη ζωή μου. Το παλεύω όμως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 21:34, 13-05-06:

Δεν φοβάμε να παραδεχθώ τα λάθη μου, ειναι ομως μερικά που μ'αρέσουν και δεν το μετανιώνω... Συγνώμη θα ζητήσω οταν ο άλλος την αξίζει! χμ... Πολύ εγωιστικό ακούγετε αλλά ετσι είναι...!

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 09:50, 16-05-06:

Συγνώμη, ίσως είναι η πιο ταπεινή και συγχρόνως δυνατή λέξη.
Ναι, όποτε θεωρώ ότι κάνω ή λέω κάτι λάθος που ένοχλεί τον άλλο ζητάω άμέσως συγνώμη και φυσικά πάντα την εννοώ!

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aayla
H Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Aayla έγραψε στις 10:46, 16-05-06:

Μια συγνώμη μπορεί να κάνει τη διαφορά σε μια σχέση. Φυσικά πάντα όταν την εννοούμε...Έχω μάθει να λέω συγνώμη, ακόμα και όταν νιώθω, ότι δε φταίω ή τελοσπάντων όταν φταίμε κι οι δύο. Πολλές φορές τυχαίνει να μου κάνει κάποιο κοντινό πρόσωπο κάτι που με ενοχλεί(μαμά πχ) και να φερθώ σκληρά απέναντί του ή να μιλήσω άσχημα. Δε θα απαιτήσω μετά συγνώμη για αυτό που έκανε και μ'ενόχλησε, αλλά θα πάω εγώ να πω συγνώμη για τη συμπεριφορά μου...Δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά έτσι νιώθω καλύτερα εγώ μετά. Όσον αφορά το σύζυγο...σ'αυτόν κι αν λέω συνεχώς συγνώμη! Πολλές φορές την εννοώ, όταν νιώθω ότι είχα άδικο. Άλλες πάλι, την λέω μόνο και μόνο γιατί με εκβιάζει να την πω (π.χ. "ή μου λες τη "μαγική λέξη" ή μη μου μιλάς καθόλου πια"). Σ'αυτή την τελευταία περίπτωση, μπορεί και να μην πω αυτή τη συγνώμη που θέλει και με την οποία δεν είμαι σύμφωνη, αλλά κάποιες στιγμές φτάνω στο σημείο να την πω, γιατί πλέον δεν αντέχω αυτή την βαριά ατμόσφαιρα...
Όπως και νά'χει μια ειλικρινή συγνώμη είναι ό'τι καλύτερο και για μας, γιατί μας βοηθάει να μετριάσουμε τον εγωισμό μας και για τους γύρω μας, για να έχουμε καλές σχέσεις μαζί τους.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:45, 16-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από erodia
Συγνώμη, ίσως είναι η πιο ταπεινή και συγχρόνως δυνατή λέξη.
χωρίς το "ίσως"....ΕΙΝΑΙ η πιο ταπεινή και συγχρόνως πιο δυνατή λέξη...

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 18:12, 16-05-06:

όχι δεν ζητάω εύκολα συγγνώμη..δεν το κάνω επειδή είμαι πολύ εγωίστρια..τα λάθη μου τα ξέρω και τα παραδέχομαι πρώτα στον εαυτό μου..

προτιμώ και είμαι απόλυτη σε αυτό, να δείχνω έμπρακτα τη μετάνοιά μου για κάτι.. αν έσφαλα κάπου, αν πλήγωσα κάποιον άθελά μου κτλ.. παρά να την λεκτικοποιήσω

Πάντα έτσι αντιμετώπιζα το θέμα αλλά ενέμεινα ακόμα πιο πολύ σε αυτή τη θέση από τη στιγμή που συνάντησα στη ζωή μου έναν άνθρωπο ο οποίος είχε μεν το φιλότιμο να ζητάει συγγνώμη αλλά το κατάντησε ψωμοτύρικαι επιπλέον μετά έκανε τα ίδια και χειρότερα..

Οπότε παίδες να προβαίνετε σε περισσότερες πράξεις και αφήστε τα πολλά λόγια

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 01:07, 18-05-06:

Ζητάω πολύ συχνά συγνώμη... Είμαι, βλέπετε, το άτομο που του πέφτει το ποτήρι, που ρίχνει ανάποδα το τασάκι, που χτυπάει κόσμο όταν ανοίγει πόρτες, που όλοι οι γνωστοί απομακρύνονται όταν κρατάω δίσκο (γιατί άραγε; ) Α! ναι! και πολύ συχνά σκουντουφλάω σε τοίχους. χεχεχε

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:21, 18-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από ^^Vampire^^
Ζητάω πολύ συχνά συγνώμη... Είμαι, βλέπετε, το άτομο που του πέφτει το ποτήρι, που ρίχνει ανάποδα το τασάκι, που χτυπάει κόσμο όταν ανοίγει πόρτες, που όλοι οι γνωστοί απομακρύνονται όταν κρατάω δίσκο (γιατί άραγε; ) Α! ναι! και πολύ συχνά σκουντουφλάω σε τοίχους. χεχεχε
έχεις σκεφτεί να φορέσεις γυαλιά?

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:58, 18-05-06:

Ζηταω συγνωμη οταν οντως αισθανθω οτι εχω κανει/πει βλακεια, και καταλαβω οτι ο αλλος εχει δικιο.
Να ζητησω συγνωμη για τα ματια του κοσμου, δεν το κανω..

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 00:26, 19-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
έχεις σκεφτεί να φορέσεις γυαλιά?
Βασικά δεν είναι εκεί το θέμα. Μια χαρά βλέπω... Είμαι όμως αδέξια...

Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 17:30, 14-11-06:

Δέχομαι τη συγνώμη του αλλου αν ο αλλος τη ζηταει και την εννοεί και δεν τη λεει έτσι μόνο για να τη πεί...Ζητάω συγνώμη όταν καταλαβαίνω πως έχω κάνει κάτι λάθος.Γενικά δεν είμαι εγωίστρια (πολύ τουλάχιστον γιατί όλοι λίγο πολύ είμαστε)και θέλω να παραδέχομαι τα λάθη που έχω κανει και να ζητάω συγγνώμη...Τουλάχιστον προσπαθω...

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 02:42, 28-12-09:

(Ας ξεθάψω και αυτό το θέμα)

Μπορεί να δεχτώ την συγγνώμη του άλλου δίνοντας του παράλληλα μια ακόμα ευκαιρία..Αυτό δεν σημαίνει πως ξεχνάω ή κάνω delete στα όσα έγιναν ή στα όσα ειπώθηκαν, άλλωστε όταν πληγώνομαι πρέπει να περάσει αρκετός καιρός για να ''επανέλθω'', απλά δίνω μια ακόμα ευκαιρία γιατί μικροπαρεξηγήσεις γίνονται και μπορούν να γίνουν από όλους μας..

Εγώ ζητάω αρκετά εύκολα συγγνώμη, ακόμα και όταν δεν φταίω εγώ.Δεν νομίζω πως πρόκειται για θέμα ''εξευτελισμού'' της λέξης, ζήτημα χαρακτήρα θα έλεγα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 03:23, 28-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από theodora18
(Ας ξεθάψω και αυτό το θέμα)

...
Ω, τι ξέθαψες, καλή μου Θεοδώρα18 !

Ζητώ συγνώμη απο όσους συγχώρεσα και συγχώρεση, από όσους δε συγνωμοδότησα, όταν μου το ζήτησαν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

<<ΝΙΚΟΛ>> (Νικόλια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη <<ΝΙΚΟΛ>>
H Νικόλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H <<ΝΙΚΟΛ>> Αγάπη...τι δύσκολο πράγμα... έγραψε στις 03:37, 28-12-09:

Η αληθεια ειναι οτι δν ζηταω ευκολα συγνωμη!πρεπει ν ειναι κατι πολυ σοβαρο για ν τ κανω!
θ πω εχεις δικιο/ειχα αδικο...αλλα συγνωμη....
την λεω μονο σ ανθρωπους π πιστευω οτι τν αξιζουν και την εκτιμουν!
συγχωρω...ομως δν ξεχνω!
αργω να συγχωρισω....θελω ν μ αποδειξει ο αλλος οτι θελει να κερδισει παλι αυτη την θεση π ειχε στν καρδια μ(η αληθεια ειναι οτι αργω πολυ....).
οταν γινει ομως αυτο θα ξαναδωσω ευκαιριες,θα γινω παλι χαλι ν μ πατησουν,θ σκουπισω δακρυα,θ κανω οτι δν εγινε ποτε...αλλα παντα θ βρισκετε μεσα στο μυαλο μ...εστω κ στο πισω μερος(μνημη ελεφαντα βλεπεις!)
ειμαι δυσκολος χαρακτηρας τελικα.....

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 19:22, 28-12-09:

Η αλήθεια είναι ότι δεν ζητάω εύκολα συγνώμη..
Απο την άλλη σχεδόν ποτέ δεν αποδέχομαι την συγνώμη του άλλου,ακόμα και η ίδια μου η μάνα αν ήταν, και αναφέρομαι σε περιπτώσεις που έγινε κάτι απο τον άλλον συνιδητα.. να μου κάνει κάτι που θα με ενοχλήσει η θα μου κάνει κακό και απλά αδιαφόρησε? και μετά τι? συγνώμη? ακόμα και να το μετάνιωσε δεν θα τον συνχωρεσω ποτέ και έχει διαγραφεί απο τη ζωή μου.. αν έγινε κάτι ασυνήδητα και ακόμα και κακό να μου προκάλεσε που λέει ο λόγος το συζητάμε..

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:31, 28-12-09:

Πάντα ζητάω συγνώμη. Είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσω από τις συνέπειες...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:33, 28-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από <<ΝΙΚΟΛ>>
Η αληθεια ειναι οτι δν ζηταω ευκολα συγνωμη!πρεπει ν ειναι κατι πολυ σοβαρο για ν τ κανω!
Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Η αλήθεια είναι ότι δεν ζητάω εύκολα συγνώμη..
εχουμε μυθοποιησει τη συγνωμη μου φαινεται. μια λεξη ειναι. thats it.
τιποτα αλλο. ειτε την πεις ειτε οχι δεν αλλαζει κατι.
με τις πραξεις μας μετανοιωνουμε οχι με τα λογια.

προσωπικα συγχωρω, αλλα δε ξεχνω.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:19, 25-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή

εσείς τι λέτε?

ακούει....
Επειδή έχω μέσα μου ισχυρό το αίσθημα του δικαίου θέλω να ζητάω συγγνώμη αν θεωρώ οτι έκανα κάτι άδικο σε κάποιον. Προσωπικά νομίζω οτι συγχωρώ εύκολα - κακώς καμιά φορά βέβαια. Υπάρχουν κάποια πράγματα βέβαια που δεν μπορώ να συγχωρήσω. Θεωρώ όμως πολύ πολύ κακό κάποιος να μη δεχτεί τη συγνώμη από τη στιγμή που το λάθος που συνέβη έγινε μόνο μια φορά και η μετάνοια είναι ειλικρινής. Με αγχώνουν οι άνθρωποι που δεν μπορούν να συγχωρέσουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

A_myrto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη A_myrto
H A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H A_myrto έγραψε στις 16:03, 22-04-10:

ζητάω συγνώμη μόνο όταν πραγματικά το εννοώ,συγχωρώ όμως ξεχνώ πολύ δύσκολα και χρειάζεται ριζική αλλαγή της συμπεριφοράς που με ενόχλησε για την ξεχάσω.το ότι δεν ξεχνάω δεν πάει να πει ότι δεν προχωρώ ακόμα και με τα ίδια άτομα γιατί στις παρέες μου ισχύει ότι αυτά που με ενοχλούν είναι πολύ λιγότερα από αυτά που μου προσφέρουν σαν φίλοι,σαν παρέα,σαν στήριγμα...................
ελπίζω να γίνομαι κατανοητή...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 16:25, 22-04-10:

Αυτό το "συγχωρώ αλλά δεν ξεχνώ", τι πρεβεύει ακριβώς; Όταν συγχωρείς δεν υποτίθεται ότι απαλάσσεσαι από τον εγωισμό, τον αρνητισμό και την ένταση και ότι δε θα επαναφέρεις το ζήτημα στο προσκήνιο με την πρώτη ευκαιρία;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:10, 22-04-10:

Συγχωρώ σημαίνει "δεν κρατώ κακία", ή "δεν μισώ όποιον μ' έβλαψε". Δεν ξεχνώ σημαίνει είτε ότι "σε περίπτωση που το ξανακάνεις θα σε πάρει και θα σε σηκώσει", είτε "αποφάσισα να γυρίσω σελίδα ούτως ή άλλως"...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 21:21, 22-04-10:

Δυστυχως σε αυτη την φαση της προσωπικης μου ζωης ειμαι τοσο ενοχικη που σε λιγο θα ζηταω συγνωμη κι απο τις πετρες που παταω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! για τον αερα που αναπνεω για ολα τα στραβα και αναποδα που ειναι γυρω μου τωρα αν συνχωρω ευκολα ?εξαρταται απο το ποιος την ζητα τι μου εκανε ποσο το εννωει νομιζω ομως οτι περισοτερο ευκολα ζητω συγνωμη παρα δινω συνχωρεση!!!!!!!!!!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:29, 22-04-10:

Οταν δεν μπορεις να αλλαξεις το παρελθον, διοτι υπαρχουν , αν οχι ολα, τα περισσοτερα στη ζωη που δεν μπορουν να αλλαχθουν η να προβλεφθουν (οπως μια καταιγιδα η η συμπεριφορα ατομων που σε στεναχωρει) οφειλεις να μαθεις να συγκεντρωνεσαι και να εστιαζεις την προσοχη στο να κανεις τον εαυτο σου δυνατο κι αποφασιστικο. Μονο με το να συγχωρεις αληθινα το πετυχαινεις, κι οχι με τα λογια λιγη σημασια εχουν εως μηδαμινη. Δυστυχως αν δε το νιωσεις ξαναγυρνας εκει που αρχισες.
Η συγχωρεση ειναι μια πραξη εγωιστικη, θελω να πω καθαρα ατομικη, το να κοβεις τον ομφαλιο αναμεσα σε εσενα και του θεματος που δεν αλλαζει. Θα πει ετοιμοτητα και σιγουρια πως θα παψεις να νιωθεις αρνητικα.
Αυτο δε σημαινει επαναληψη των ιδιων και των ιδιων, το παθημα οφειλεται να γινεται μαθημα, αλλιως δεν προχωρας.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 10:42, 30-04-10:

η πρώτη αντίδραση, με το που μπήκα στο θέμα, ήταν να βγω στα καπάκια και αυτήν αποτυπώνω....
για κάποιο λόγο δεν ήθελα να πάρω θέση..., μου φάνηκε οτί αυτά που θα έγραφα, θα ήταν περιπά....
ωραία αντίδραση, μπαίνεις, λες να βγεις και αποτυπώνεις....

δεν ξέρω αν επιτρέπεται να λες συγνώμη, από ένα σημείο και μετά.... και μετά...;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apro : 30-04-10 στις 11:35.
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 04:17, 01-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Συγχωρώ σημαίνει "δεν κρατώ κακία", ή "δεν μισώ όποιον μ' έβλαψε". Δεν ξεχνώ σημαίνει είτε ότι "σε περίπτωση που το ξανακάνεις θα σε πάρει και θα σε σηκώσει", είτε "αποφάσισα να γυρίσω σελίδα ούτως ή άλλως"...
Και αφες ημιν τα οφειλήματα ημων ως και ημεις αφιεμεν τοις οφειλεταις ημων. Προσωπικά με δυσκολεύει αρκετά να βρω μία χρυσή τομή. Έστω ότι δείχνεις κατανόηση για μία συμπεριφορά του άλλου, όχι μεμονωμένη συμπεριφορά αλλά επαναλαμβανόμενη. Αντιλαμβάνεσαι ότι πρόκειται για δυσλειτουργική έκφανση μιας πυρηνικής ιδιοσυγκρασίας και ως εκ τούτου δύσκολης να αλλάξει. Απαλάσσεσαι από τον εγωισμό σου και σκέπτεσαι ότι και εσύ διακατέχεσαι από εκατοντάδες τέτοιες οπότε οφείλεις να δείξεις μία στοιχειώδη κατανόηση και μια καλή πίστη στη σταδιακή εσωτερική μεταστροφή που υπόσχεται η "συγγνώμη". Τι στην ευχή κάνεις όμως όταν ο άλλος συνεχίζει να σε βιάζει; Και το απόθεμα της δύναμης όλου του κόσμου να έχεις για να τον ανεχτείς αυτό δε θα ήταν ολότελα συνετό από την άποψη ότι με την ανοχή σου συντηρείς τη συμπεριφορά.

Ποια είναι καλή τακτική, να δείχνεις καλή πίστη και να εμπνέεις (αποδοχή άνευ όρων) ή να στερείς τον εαυτό σου από τον άλλον αφενός διακόπτοντας τη θετική ενίσχυση και αφετέρου σώζοντας την αξιοπρέπειά σου (μην καταντήσουμε και χαλάκι για τα παπούτσια δηλαδής);

Παράθεση

tinaki!! (χριστινα!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinaki!!
H χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H tinaki!! έγραψε στις 17:58, 02-06-10:

Προσωπικα αν ζητησω συγνωμη θα το ενωω ......δεν κανω χαζομαρες ευκολα αλλα ολοι κανουμε λαθοι!!!!οταν μ ζητανε συγνωμη συνγχωρρω μια δυο τρρεις αλλα ποτε δεν ξεχνω ....ενοωντας οτι μπορει να συνγχορω αλλα αν μ κανουν το ιδιο πραγμα τοτε αντε γεια!!!!!!!! την συγνωμη δεν την λεμε ευκολα ...και οταν την λεμε το ενοουμε !!!!!εχω ακουσει πολλες φορες συγνωμη απο ανθρωπους που αποδιχτικε οτι δεν αξιζανε και εγω εχω πει συγνωμη αλλα το ενουσα και δεν ξαναπληγωσα ανθρωππους !στις μερες μας ομως η συγνωμη εχει υποβιβαστει γιατι μερικοι ανθρωποι την λεννε για χαρη γουστου και μετα την πετανε στα σκουπιδια πληγωνοντας ανθρωπους που τους δωσανε αγαπη , στοργη , φιλια !!!!πρωσοπικα πλεον συνγχορω μονο οσους το ενωουν γιατι εχω πληγωθει αρκετα με τις απειρες συγνωμες και πλεον δενν εμπιστευομαι ευκολα!!!!!!!

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 20:55, 02-06-10:

Η αποδοχή της συγνώμης ισοδυναμεί με άδεια στον άλλον να ξανακάνει το ίδιο λάθος..
Δεν δέχομαι πια ποτέ την συγνώμη και με το πρώτο παράπτωμα έχει φάει σούτ..
Όσες, ελάχιστες είναι η αλήθεια, φορές επιχείρησα στο παρελθόν να συνχωρέσω κάποιον για κάτι, ΠΑΝΤΑ έκανε το ίδιο πραγμά και απο την τελευταία φορά, που πάει καιρός πλέον, δεν έκανα,ούτε πρόκειται να ξανακάνω αυτό το λάθος..

Υ.Γ. Η καλύτερη δικλείδα ασφάλείας για να μένουν δίπλα σου μόνο όσοι πραγματικά αξίζουν...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους