Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εμπιστοσύνη: Από πού πηγάζει και πώς επηρεάζεται;

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:13, 29-05-10:

Να σου δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να σου παρέχει ασφάλεια είπες;

Νομίζω πως δεν μπορείς να δείξεις εμπιστοσύνη με βάση απλά τις εντυπώσεις. Εμπιστοσύνη δείχνεις μόνο σε κάποιον που έχει ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι την αξίζει, μέσα από δύσκολες καταστάσεις που πραγματικά θα δοκιμάζουν την αξιοπιστία του. Ίσως λόγω αυτής της λανθασμένης αντίληψης, να της πατάς τόσο συχνά, όσο λες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:18, 30-05-10:

Η εμπιστοσύνη προς τον έτερο πηγάζει βασικά από την ανθρώπινη αδυναμία απέναντι στη μοναξιά και τη μοναχικότητα. Πρώτος μάρτυράς της, κατά τη δυτική παράδοση, υπήρξε ο Αδάμ. Βέβαια, η Εύα δεν του ζήτησε να της δείξει εμπιστοσύνη, αλλά εκείνος την πίστεψε και δοκίμασε τον καρπό, και διαπίστωσε, ότι πράγματι ήταν "καλός στη γεύση"!
Είναι μία αδυναμία στο παρόν του ανθρώπου, να συναρτά το μέλλον του, από τη "γεύση" του παρελθόντος. Στην "αδυναμία" αυτή εδράζει και η αυτοματική (πλέον) λειτουργία του χρήματος, στις ανθρώπινες σχέσεις. Μόνον η απόλυτη πίστη στον Θεό που φανέρωσε ο Ιησούς Χριστός είναι ικανή συνθήκη, για τη θεραπεία αυτή, στο παρόν των ανθρώπων. Όταν πιστεύεις σ' αυτόν τον Θεό, δε σου μένει ίχνος πίστης, για οτιδήποτε άλλο. Επειδή απλούστατα τότε, εκείνα που θα εξυπηρετούσε στις ανθρώπινες σχέσεις το χρήμα, ικανοποιούνται από τα ενεργήματα της αγάπης. Η πίστη ανήκει στις (λογικές) αναγκαιότητες του Μαμμωνά, ενώ η αγάπη, στις συνέπειες της πίστης, μόνον προς τον Θεό. Γιατί μόνον αυτός είναι αναλλοίωτα Πιστός. Ενώ το χρήμα, πάντα ενέχει, κάποιο κρίμα!
Η εμπιστοσύνη επηρεάζεται βασικά και πάντα, ή από το μέλλον ή από την ολόπλευρη αφοσίωση προς το παρόν, νομίζω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jimmaki (Δήμητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jimmaki
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Jimmaki έγραψε στις 13:25, 29-06-10:

Δύσκολα κάποιος κερδίζει την εμπιστοσύνη μου,όμως την χάνει δύσκολα επίσης.Για να εμπιστευτώ κάποιον πρέπει να τον ξέρω καλά και να τον έχω δει σε διάφορες φάσεις της ζωής του και μετά, αν και δεν θα έπρεπε πολλές φορές ,δε τη χάνει καθόλου εύκολα'Οταν κάποιος με εμπιστεύεται προσπαθώ να φανώ αντάξια της εμπιστοσύνης του και πολλές φορές προσπαθώ να του την ανταποδώσω......

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 14:20, 29-06-10:

εμπιστευομαι πολυ ευκολα τους ανθρωπους(και δεν χανουν την εμπιστοσυνη μου ευκολα),εκτος κι αν μου εχουν δειξει απο την αρχη της γνωριμιας μας πως δεν την αξιζουν...βεβαια την εχω πατησει αρκετες φορες, ομως πιστευω πως ειναι καλυτερα να εχουμε εμπιστοσυνη στους ανθρωπους παρα να τους απομακρυνουμε με την καχυποψια μας,γιατι στο τελος εμεις θα ειμαστε αυτοι που θα βγουμε χαμενοι...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:34, 25-08-10:

Γενικα ειμαι εσωστρεφης ανθρωπος παρα την κοινωνικοτητα μου. Για να με ανοιξει καποιος θα πρεπει να τον εμπιστευτω και να τον θεωρησω ακινδυνο.
Εμπιστευομαι σχετικα δυσκολα και ειμαι απο τους καχυποπτους κι επιφυλακτικους ανθρωπους. Αυτο το παρατηρω χρονια με τα χρονια γιατι παλαιοτερα υπηρξα πιο ανοιχτη σε ακυρα ατομα κι εφαγα τα μουτρα μου. Οχι πως δε μου ξανασυνεβη αργοτερα η δε θα μου ξανασυμβει αλλα τουλαχιστον σημερα εχω την αντοχη αυτομουντζωματος και φτου κι απο την αρχη διορθωσεις. Με την αυτοκριτικη εχω καλες σχεσεις.
Εμπιστευομαι εναν ανθρωπο που ανοιγεται οσο εγω. Λιγο λιγο η φορα παρτιδα και οι δυο. Αυτο εξαρταται το ατομο και το ταιμινγκ μας. Εμπιστευομαι κυριως ατομα εχεμυθα κι οχι επιπολαια. Ατομα που δε με κοιτουν με φθονο, κι εχω γνωρισει τετοια μπολικα, τον οποιο μεταφραζουν ως θαυμασμο κι οχι ατομα αβγαλτα εννοωντας ατομα που τεινουν να κρεμαστουν απο πανω μου. Εμπιστευομαι ατομα δυνατα, που ακουν και σεβονται, ψαγμενα και προσγειωμενα.

Οταν εμπιστευομαι δε φοβαμαι καταρχας πως θακουστω και πως θα φανω. Μπορει να πω κατι που ξερω πως την επομενη στιγμη θα μετανιωσω, ομως ξεροντας πως ο αλλος με ξερει και με καταλαβαινει δε θα με παρεξηγησει. Θαμαι αντελως ανετη και κουλ.

Χανω δυσκολα την εμπιστοσυνη μου κι οταν φυσικα καποιος μου κανει κατι παρα πολυ κακο. Ευτυχως επιλεγω σε γενικες γραμμες καλους τυπους ανθρωπων γυρω μου που δε μου παιζουν βρωμιες. Προφανως το αποφευγω κι εγω δεν το επιτρεπω. Μου χει τυχει να εμπιστευτω συντομα ατομα αμφιβολου ηθικης και ψευτοαπατεωνες που χαν καποιο σκοπο/συμφερον απο μενα, ειτε συναισθηματικο ειτε οικονομικο/υλικο κοκ. Υπαρχουν στη ζωη μου δηλαδη για λιγο και μετα ξουτ συνηθως με κλωτσιες- εχω ενα κακο αλλα βγαινει και σε καλο, ομως κατα κυριο λογο ειναι κακο αλλα με καλες προθεσεις- κανω πειραματα στους ανθρωπους. Προσπαθω να το κανω ανωδυνα φυσικα χωρις να πληγωθει καποιος αλλα το κανω για να τσεκαρω αν αυτος κανει αυτο για μενα με την καρδια του.

Γενικα θεωρω πως με εμπιστευονται και μου ανοιγονται σχετικα ευκολα, δεν ξερω πως αλλα το καταφερνω ισως επειδη ειμαι ειλικρινης και δινω κι εγω εμπιστοσυνη ωστε να παρω λιγο λιγο.Οταν χανεται η εμπιστοσυνη μου υποφερω. Η εμπιστοσυνη για μενα ειναι το Α και το Ω στις σχεσεις. Συμβαινει σπανια κι οταν συμβαινει χανω τη γη. Φιλοσοφω και πλαθω κοσμοθεωριες, διαβαζω περισσοτερο, ψαχνομαι πολυ να βρω το γιατι, γιατι σταματησα να ανοιγομαι, γιατι απομακρυνθηκα συναισθηματικα, τι μου το δημιουργησε και πως. Οταν προκειται για ατομα αγαπης και χρονιες σχεσεις, δεν ψαχνω αυτο που εχασα, αλλου. Δεν αντικαθιστω με λιγα λογια.

Εχω ερωτημα εδω και θα κλεισω με αυτο.
Αν χαθει η εμπιστοσυνη κι απο τις δυο πλευρες ανακταται? Οταν η ζωη τα φερνει ετσι ωστε δυο ανθρωποι να φτασουν στο σημειο να διαφερουν κατα πολυ μεταξυ τους, μπορουν μετα απο καιρο να χτισουν τη σχεση τους απο την αρχη? Θεωρητικα γνωριζω πως μπορει να συμβει αρκει να θελουν και οι δυο. Οι εμπειριες σας τι απαντουν?

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 20:10, 25-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Εχω ερωτημα εδω και θα κλεισω με αυτο.
Αν χαθει η εμπιστοσυνη κι απο τις δυο πλευρες ανακταται? Οταν η ζωη τα φερνει ετσι ωστε δυο ανθρωποι να φτασουν στο σημειο να διαφερουν κατα πολυ μεταξυ τους, μπορουν μετα απο καιρο να χτισουν τη σχεση τους απο την αρχη? Θεωρητικα γνωριζω πως μπορει να συμβει αρκει να θελουν και οι δυο. Οι εμπειριες σας τι απαντουν?

Αν σπάσει το γυαλί, μπορεί να ξανακολήσει,
το ράγισμα όμως θα φαίνεται για πάντα.

Αν σε μια σχέση χαθεί η εμπιστοσύνη έστω και για ασήμαντα θέματα,
έκτοτε, θα υπάρχει πάντα η καχυποψία, για όλα.

Και για να απαντήσω στο ερώτημά σου,
όπως ήταν στην αρχή
η σχέση, αμόλυντη, δεν πρόκειται να ξαναγίνει.

Γνώμη μου και εμπειρία μου.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:12, 28-08-10:

Καλημερα! Θα σας επαναφερω εδω με την ελπιδα πως δεν εχει παρατηρηθει το ερωτημα και με την ελπιδα να παρω μερικες απαντησεις επιπλεον, με ενδιαφερει πολυ να δω αποψεις σας

κυριως για φιλικες σχεσεις

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 13:58, 28-08-10:

Σχετικα με το θεμα υπάρχουν 2 βασικοι τροποι να ζουμε.

1. να μην εμπιστευομαστε κανεναν ποτέ ή πολυ δυσκολα και ποτέ 100%
2. να εμπιστευομαστε με το ρισκο να απογοητευτουμε.

Χτιζεται δυσκολα, γκρεμιζεται ευκολα, αλλά κάπου χανει το νοημά της και η ζωη και η καθε μερα και στιγμη, αν κάνουμε το 1ο αντι για το 2ο.
Με το 1ο, θα νιωθουμε μοναξια μεσα μας. Και δυστυχως το κανει πολυς κοσμος, και φυσικα νιωθει μοναξια και δεν ξερει και γιατι τη νιωθει.

Αν για καποιο λογο χαθει, κλονισθει, δεν πιστευω οτι ειναι γυαλι και δε μπορει να επανελθει, αλλά σιγουρα θα θελει χρονο και δοκιμασιες, ωστε να ξεριζωθει αυτο το "κι αν με προδωσει παλι; " απ το μυαλο μας.

Παράθεση

Azimuthios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Azimuthios
Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O Azimuthios έγραψε στις 14:15, 28-08-10:

Αναμεσα στον Ανθρωπο και στον Θεο πρεπει να υπαρχει σχεση Εμπιστοσυνηs.
Εκεινοs ολα τα βλεπει ακομα και τιs πιο κρυφεs μαs σκεψειs και ετσι δεν μπορουμε να τον ξεγελασουμε.
Αρα ο μονοs δρομοs ειναι να του εχουμε τυφλη εμπιστοσυνη γιατι εκεινοs γνωριζει τιs αναγκεs μαs πριν απο εμαs.Στην σχεση αυτη εμπιστοσυνηs πρεπει και να τον ομολογειs παντου και παντοτε και να διακηρυξειs οτι ανηκειs σε αυτον και οτι εισαι δικοs του.
Ο Θεοs δινει μεγαλη σημασια στην ομολογια τηs πιστη σου,μην ντραπειs ποτε σου για εκεινον γιατι ειναι μεγαλο εμποδιο η κενοδοξια.Δεν θα ντραπειs ποτε σου να ομολογησειs για τον Χριστο μαs επειδη θα σε ειρωνευονται οι αλλοι.Κανεναs δεν κανει τον σταυρο του κατω απο το σακακι του περνανταs απο την εκκλησια για να μην τον δουν και ντραπει.Αν τον ντραπειs θα σε ντραπει και αυτοs το ειπε και ο ιδιοs << Οs εαν επαισχυνθη με και τουs εμου λογουs εν τη γενεα ταυτη τη μοιχαλιδι και αμαρτωλω και ο Yιοs του ανθρωπου επαισχυνθησεται αυτον,οταν ελθη εν τη δοξη του πατροs αυτου>>.
Αν τον αρνηθειs θα σε αρνηθει και αυτοs <<Oστιs δ αρνησεται με εμπροσθεν των ανθρωπων,αρνησομαι αυτον και εγω εμπροσθεν του πατροs μου>>.
Για αυτο πρεπει να το εχουμε καμαρι οτι ειμαστε Χριστιανοι Ορθοδοξοι διοτι ακολουθουμε ορθοδοξα τον χριστο μαs ειs την σωτηριαν.Αρχιστε απο σημερα κι ολαs Πνευματικο ορθοδοξο αγωνα και να μην ντρεπεστε ποτε να ομολογηται το ονομα του Ιησου Χριστου μαs και αν καποιοι σαs ειρωνευτουν για την ομολογια σαs αυτη ο Χριστοs για καθε κακοηθεια εναντιον σαs θα σαs δινει και απο ενα στεφανα οσο πιο πολυ θα σαs κακολογουν τοσα περισσοτερα στεφανα θα σαs δινει ο Χριστοs μαs για αυτη σαs την ομολογια.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:28, 28-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Αν για καποιο λογο χαθει, κλονισθει, δεν πιστευω οτι ειναι γυαλι και δε μπορει να επανελθει, αλλά σιγουρα θα θελει χρονο και δοκιμασιες, ωστε να ξεριζωθει αυτο το "κι αν με προδωσει παλι; " απ το μυαλο μας.
Πολυ ωραιο ''δεν πιστευω οτι ειναι γυαλι'' γιατι πραγματικα με αυτη τη φραση εχω εκνευριστει. Παμε και συγκρινουμε τα αισθηματα με ενα γυαλι, που ναι, δε λεω, ειναι ευθραυστα αλλα ταυτοχρονα κρυβουν δυναμη που το βρωμογυαλο δεν εχει.
Ευχαριστω Λορι!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:32, 28-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Azimuthios
Αναμεσα στον Ανθρωπο και στον Θεο πρεπει να υπαρχει σχεση Εμπιστοσυνηs.
Εκεινοs ολα τα βλεπει ακομα και τιs πιο κρυφεs μαs σκεψειs και ετσι δεν μπορουμε να τον ξεγελασουμε.
Αρα ο μονοs δρομοs ειναι να του εχουμε τυφλη εμπιστοσυνη γιατι εκεινοs γνωριζει τιs αναγκεs μαs πριν απο εμαs.Στην σχεση αυτη εμπιστοσυνηs πρεπει και να τον ομολογειs παντου και παντοτε και να διακηρυξειs οτι ανηκειs σε αυτον και οτι εισαι δικοs του.
Εδώ μιλάμε για την εμπιστοσύνη μεταξύ ανθρώπων. Για την εμπιστοσύνη των ανθρώπων προς το θείο, έχουμε ειδική κατηγορία με πληθώρα θεμάτων. Μπορείς να αναπτύξεις τις απόψεις σου αυτές, εκεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariophys
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 15:20, 28-08-10:

Προσωπική μου άποψη στο θέμα της εμπιστοσύνης μεταξύ των ανθρώπων είναι ότι η εμπιστοσύνη αποτελεί αγαθό πολύτιμο για τον καθένα. Ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να εμπιστευτεί για να γαληνεύει τους εσωτερικούς του δαίμονες. Η εμπιστοσύνη είναι εκείνη που οδηγεί σε μεγάλες φιλίες, των οποίων είναι και ο ακρογωνιαίος λίθος. Μια ερωτική σχέση μου έχει μεγάλη διάκρεια, μπορεί μεν να ξεκινά από τον έρωτα, αλλά για να φτάσει στην αγάπη πρέπει να αναπτυχθούν δεσμοί αμοιβαίας εμπιστοσύνης απο τους εραστές. Αλλιώς είναι δύο κύκλοι που ακουμπούν ο ένας τον άλλο αλλά ποτέ δεν τον φτάνουν πραγματικά. Ποτέ ο ένας δεν είναι μέρος του άλλου.

Ακριβώς επειδή είναι αγαθό περιούσιο για τον καθένα, δεν θα πρέπει, κατ εμέ να δίνεται απλόχερα και αλόγιστα. Πολλές φορές μπορεί σε μια στιγμή αδυναμίας να εμπιστευτούμε τον λάθος άνθρωπο, και αυτό συνήθως καταλήγει να μας πληγώνει περισσότερο. Η εμπιστοσύνη δύσκολα χτίζεται. Χρειάζεται χρόνος, κόπος και ρίσκο και όλα τα μέρη. Είναι σα να βρίσκεσαι σε ένα βάραθρο και να κάνεις βουτιά χωρίς να ξέρεις τι υπάρχει στην Άβυσσο.

Όμως δε νομίζω οτι υπάρχει πραγματικά αψεγάδιαστος αυτός ο δεσμός. Ειδικά όταν μιλάμε για πολύ μακρές περιόδους χρόνου, που ο χαρακτήρας του καθενός από τα μέλη αλλάζει, τότε το πιθανότερο είναι οτι κάποιες μικροτριβές υπάρχουν. Επιτρέπεται να πέσεις. Επιβάλλεται όμως να σηκωθείς. Η απογοήτευση είναι μέρος της ζωής, και μία αληθινή για μένα σχέση εμπιστοσύνης είναι εκείνη που καταφέρνει, παρά τις δυσκολίες των καιρών να προσαρμόζεται και να αυτοθεραπεύεται.

Προσωπική μου παρατήρηση, είναι ότι στις μέρες μας υπάρχει ένα διάχυτο κλίμα καχυποψίας. Μάλιστα παρατηρώ ότι όσο οι άνθρωποι μεγαλώνουν, τόσο πιο καχύποπτοι γίνονται, τόσο περισσότερο, χωρίς λόγο, ιδιαίτερο, κλείνονται στον εαυτό τους. Φοβόμαστε; Έχουμε πληγωθεί τόσες φορές που έχουμε χάσει την πίστη μας; Ίσως είναι που μας βομβαρδίζουν από όλες τις πλευρές για τη ματαιότητα της φιλίας και της αγάπης. Είναι σαν μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

Λέμε, μισοαστεία μισοσοβαρά ότι οι ψυχίατροι αποκτούν όλο και περισσότερη δουλειά στις μέρες μας. Μήπως όμως αναλαμβάνουν να καλύψουν τον κενό χώρο στους ανθρώπους που γίνονται σιγά σιγά ανίκανοι να εμπιστευτούν τον οποιονδήποτε; Μήπως η ασφάλεια που παρέχει το ιατρικό απόρρητο λειτουργεί σαν υποκατάστατο της ασφάλειας του να μπορείς να μιλήσεις με κάποιον και να ξέρεις ότι θα σεβαστεί εσένα και τις ανησυχίες σου και δεν θα γίνεις αντικείμενο σχολιασμού;

Άκουσα πρίν λίγο καιρό συζητώντας με μια ξαδερφή μου 12 χρονών την άποψη ότι δεν υπάρχει πραγματική φιλία. Πως μπορούν τόσο νέοι άνθρωποι να φοβούνται να εμπιστευτούν; Αναρρωτιέμαι και ανηχυχώ. Άν τόσο νέα παιδιά σκέφτονται έτσι τώρα, πως θα είναι αργότερα όταν ΘΑ πληγωθούν, όταν ΘΑ απογοητευθούν;

Χωρίς περίσκεψιν, χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ,
τείχη μεγάλα κι υψηλά
τριγύρω μου έκτισαν τείχη.

Και κάθομαι κι απελπίζομαι τώρα εδώ.
Άλλο δεν σκέπτομαι,
τον νούν μου τρώγει αυτή η τύχη.

Διότι πράγματα πολλά
έξω να κάμω είχον

Ά! όταν έκτιζαν τα τείχη
πως να μην προσέξω...
Αλλά δεν άκουσα ποτέ
κρότον κτιστών ή ήχον.
Ανεπαισθήτως μ' έκλεισαν
από τον κόσμον έξω.

Κ.Π. Καβάφης, Τείχη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariophys : 28-08-10 στις 15:30.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:47, 28-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από mariophys
Προσωπική μου άποψη στο θέμα της εμπιστοσύνης μεταξύ των ανθρώπων είναι ότι η εμπιστοσύνη αποτελεί αγαθό πολύτιμο για τον καθένα. Ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να εμπιστευτεί για να γαληνεύει τους εσωτερικούς του δαίμονες. Η εμπιστοσύνη είναι εκείνη που οδηγεί σε μεγάλες φιλίες, των οποίων είναι και ο ακρογωνιαίος λίθος. Μια ερωτική σχέση μου έχει μεγάλη διάκρεια, μπορεί μεν να ξεκινά από τον έρωτα, αλλά για να φτάσει στην αγάπη πρέπει να αναπτυχθούν δεσμοί αμοιβαίας εμπιστοσύνης απο τους εραστές. Αλλιώς είναι δύο κύκλοι που ακουμπούν ο ένας τον άλλο αλλά ποτέ δεν τον φτάνουν πραγματικά. Ποτέ ο ένας δεν είναι μέρος του άλλου.

Ακριβώς επειδή είναι αγαθό περιούσιο για τον καθένα, δεν θα πρέπει, κατ εμέ να δίνεται απλόχερα και αλόγιστα. Πολλές φορές μπορεί σε μια στιγμή αδυναμίας να εμπιστευτούμε τον λάθος άνθρωπο, και αυτό συνήθως καταλήγει να μας πληγώνει περισσότερο. Η εμπιστοσύνη δύσκολα χτίζεται. Χρειάζεται χρόνος, κόπος και ρίσκο και όλα τα μέρη. Είναι σα να βρίσκεσαι σε ένα βάραθρο και να κάνεις βουτιά χωρίς να ξέρεις τι υπάρχει στην Άβυσσο.

Όμως δε νομίζω οτι υπάρχει πραγματικά αψεγάδιαστος αυτός ο δεσμός. Ειδικά όταν μιλάμε για πολύ μακρές περιόδους χρόνου, που ο χαρακτήρας του καθενός από τα μέλη αλλάζει, τότε το πιθανότερο είναι οτι κάποιες μικροτριβές υπάρχουν. Επιτρέπεται να πέσεις. Επιβάλλεται όμως να σηκωθείς. Η απογοήτευση είναι μέρος της ζωής, και μία αληθινή για μένα σχέση εμπιστοσύνης είναι εκείνη που καταφέρνει, παρά τις δυσκολίες των καιρών να προσαρμόζεται και να αυτοθεραπεύεται.

Προσωπική μου παρατήρηση, είναι ότι στις μέρες μας υπάρχει ένα διάχυτο κλίμα καχυποψίας. Μάλιστα παρατηρώ ότι όσο οι άνθρωποι μεγαλώνουν, τόσο πιο καχύποπτοι γίνονται, τόσο περισσότερο, χωρίς λόγο, ιδιαίτερο, κλείνονται στον εαυτό τους. Φοβόμαστε; Έχουμε πληγωθεί τόσες φορές που έχουμε χάσει την πίστη μας; Ίσως είναι που μας βομβαρδίζουν από όλες τις πλευρές για τη ματαιότητα της φιλίας και της αγάπης. Είναι σαν μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

Λέμε, μισοαστεία μισοσοβαρά ότι οι ψυχίατροι αποκτούν όλο και περισσότερη δουλειά στις μέρες μας. Μήπως όμως αναλαμβάνουν να καλύψουν τον κενό χώρο στους ανθρώπους που γίνονται σιγά σιγά ανίκανοι να εμπιστευτούν τον οποιονδήποτε; Μήπως η ασφάλεια που παρέχει το ιατρικό απόρρητο λειτουργεί σαν υποκατάστατο της ασφάλειας του να μπορείς να μιλήσεις με κάποιον και να ξέρεις ότι θα σεβαστεί εσένα και τις ανησυχίες σου και δεν θα γίνεις αντικείμενο σχολιασμού;

Άκουσα πρίν λίγο καιρό συζητώντας με μια ξαδερφή μου 12 χρονών την άποψη ότι δεν υπάρχει πραγματική φιλία. Πως μπορούν τόσο νέοι άνθρωποι να φοβούνται να εμπιστευτούν; Αναρρωτιέμαι και ανηχυχώ. Άν τόσο νέα παιδιά σκέφτονται έτσι τώρα, πως θα είναι αργότερα όταν ΘΑ πληγωθούν, όταν ΘΑ απογοητευθούν;

Χωρίς περίσκεψιν, χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ,
τείχη μεγάλα κι υψηλά
τριγύρω μου έκτισαν τείχη.

Και κάθομαι κι απελπίζομαι τώρα εδώ.
Άλλο δεν σκέπτομαι,
τον νούν μου τρώγει αυτή η τύχη.

Διότι πράγματα πολλά
έξω να κάμω είχον

Ά! όταν έκτιζαν τα τείχη
πως να μην προσέξω...
Αλλά δεν άκουσα ποτέ
κρότον κτιστών ή ήχον.
Ανεπαισθήτως μ' έκλεισαν
από τον κόσμον έξω.

Κ.Π. Καβάφης, Τείχη
Φανταστικο το κειμενο σου!!!
Τα σε μπολντ με επιβεβαιωνουν σε οσα πιστευω. Θελει δυναμη και πιστη, πατωμα και σηκωμα. Σε μια σχεση αγαπης, ολα μπορεις να τα ξεπερασεις και για να πιστεψεις σε αυτη την αγαπη, ακομα και για τον πιο δυσπιστο και καχυποπτο ισχυει αυτο, περνα η σχεση απο 1040 κυμματα, με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

Παράθεση

lady31ath

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lady31ath
H lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H lady31ath έγραψε στις 16:40, 18-09-10:

Μου αρεσει παρα πολυ το θεμα που εχετε βαλει.... ειλικρινα με εντυπωσιασε...

Η σωστη απαντηση για τη φαρμακευτικη ερευνα / αρθρο που δημοσιευσατε ειναι μια ταινια που λεγεται : ΤΟ ΑΡΩΜΑ ... Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ
http://www.youtube.com/watch?v=CDhJkCv4M1k
οπου ειναι ενα σεναριο για εναν ανθρωπο με παρα πολυ καλη οσφρηση που κατασκευαζει ενα αρωμα (απο γυναικες που δολοφονει) Το αρωμα αυτο υπνωτιζει και υποτασσει τους ανθρωπους ...και τους κανει σκλαβους αυτου του δολοφονου...... μια και κανενας δεν μπορει να αντισταθει στην μυρωδια αυτη....
Περιεργη ταινια.... ιδιαιτερος λογος για να σκοτωνεις γυναικες.....εξυπνη ιδεα για θριλλερ

Δεν ξερω τιποτα για την εμπιστοσυνη.......αλλα μου αρεσουν αυτα που γραφετε......

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:28, 18-09-10:

Δυσκολα... Πολυ δυσκολα... Αλλα ποτε μην λες ποτε... Αν και πιστευω οτι πρεπει να γινει κατι πολυ πολυ σημαντικο για να ανακτηθει η εμπιστοσυνη...

Εγω προσωπικα δεν φοβαμαι να εμπιστευθω, και το κανω ευκολα, πολυ πολυ ευκολα... Αλλα ποτε δεν εμπιστευομαι τα παντα σε ενα και μοναδικο ατομο... Νιωθω οτι αν ξερει καποιος τα παντα για μενα, μπορει να με κατεχει... Να με εξουσιαζει...
Δεν χανω ευκολα την εμπιστοσυνη μου σε καποιον, αν την χασω ομως, θα πρεπει πρωτα ο αλλος να μου αποδειξει οτι θελει την εμπιστοσυνη μου και μετα να μου αποδειξει οτι την αξιζει... Οσο ευκολα την κερδιζει την πρωτη φορα, τοσο δυσκολα την ξανακερδιζει...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fatal Secretary
H Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Fatal Secretary έγραψε στις 11:26, 28-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Δεν χανω ευκολα την εμπιστοσυνη μου σε καποιον, αν την χασω ομως, θα πρεπει πρωτα ο αλλος να μου αποδειξει οτι θελει την εμπιστοσυνη μου και μετα να μου αποδειξει οτι την αξιζει... Οσο ευκολα την κερδιζει την πρωτη φορα, τοσο δυσκολα την ξανακερδιζει...
Και για μενα ισχυει το ιδιο.

Γενικα δινω ευκολα την εμπιστοσυνη μου (αν και διαφερει πολυ ο βαθμος εμπιστοσυνης απο ατομο σε ατομο) διοτι πιστευω στην αρχη του "πρεπει να δωσεις για να παρεις", δηλαδη αν δεν εμπιστευτω εγω καποιον δεν μπορω να περιμενω να το κανει εκεινος.Παρ'ολ'αυτα ας πουμε οτι ξεκιναμε με μια αρχικη δοση εμπιστοσυνης για καθε ατομο,περιμενουμε να την επεξεργαστει,να τη δεχτει,να αποφασισει αν θα την ανταποδωσει και απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας,εξαρταται απο τις επιλογες και τη συμπεριφορα που θα εχει το ατομο αυτο απεναντι μου σε βαθος χρονου για να του προσφερω κι εγω αντιστοιχα την εμπιστοσυνη μαζι με αλλα συναισθηματα που πιστευω οτι αξιζει στην εκαστοτε φαση.

Συμβαινει καποιες φορες να με εμπνεει πολυ ενα ατομο απο την πρωτη στιγμη με την προσωπικοτητα και το χαρακτηρα του οποτε σ'αυτες τις περιπτωσεις ανοιγομαι κατευθειαν περισσοτερο,δινω πιο πολλα,εμπιστευομαι περισσοτερο.Ειναι ομως λιγες αυτες οι φορες.Συνηθως και ειδικα σε καινουριες γνωριμιες στηριζομαι πολυ στη διαισθηση και στην παρατηρηση.Προσεχω και αξιολογω τη συμπεριφορα,την κινησιολογια του ατομου,τις αντιδρασεις του σε διαφορες καταστασεις...ειναι σαν παιχνιδι πλεον για μενα,και δινει σχετικα ακριβεις και πολλες πληροφοριες για το χαρακτηρα του απεναντι.Στην πορεια πιστευω οτι η εμπιστοσυνη χτιζεται μεσα απο εμπειριες που δινουν στον αλλο την ευκαιρια να αποδειξει οτι αξιζει την εμπιστοσυνη που του εχεις.Και τοτε η σχεση ενδυναμωνεται γιατι νιωθεις κι εσυ πιο ασφαλης να δωσεις περισσοτερα,να ανοιχτεις πιο πολυ.

Σε καμια περιπτωση παντως δεν δινω δικαιωμα στον αλλο να με κατεχει και να με εξουσιαζει..προσπαθω να κραταω ασφαλη καποια πολυ δικα μου κομματια και να κρινω προσεχτικα τις κινησεις και τις κρισεις μου σε σημειο που να εχω γνωση οτι αυτες δεν επηρεαζονται απο καποιο ατομο,οσο κι αν το εμπιστευομαι.

Συμφωνω κι εγω με ενα πολυ ωραιο κειμενο παραπανω,η εμπιστοσυνη στις μερες μας εχει εκλειψει,πολλη καχυποψια υπαρχει στον κοσμο,ο ενας κοιταει να φαει τον αλλο.Το θεωρω μεγαλο κριμα γιατι πιστευω οτι η εμπιστοσυνη ειναι πολυ βασικο στοιχειο για την ενοτητα μεσα σε μια κοινωνια,οπως και για καθε ειδους σχεση.Ισως γι'αυτο να πηγαινουμε κατα διαολου...Απο την αλλη πως μπορω να συμβουλεψω τους ανθρωπους να εμπιστευονται οταν εχω δει κι εγω μπροστα μου να συμβαινουν τοσα και τοσα απαραδεκτα περιστατικα προδοσιας?Σε μια εποχη που τιποτα δεν ειναι ασφαλες και επικρατει η νοοτροπια του μεσου και του ρουσφετιου?Που η πλειοψηφια χαμογελαει απο μπροστα και υπολογιζει πως θα σου βαλει τρικλοποδια απο πισω?

Τελειωνω μ'αυτο για να μην κουρασω αλλο οποιον διαβασει αυτην την απαντηση: Να εμπιστευομαστε αλλα να προσεχουμε.Να προσπαθουμε να κατανοησουμε τον αλλον,να μαζεψουμε τα στοιχεια που συνθετουν την οποια προσωπικοτητα του,να προσπαθουμε να μπουμε στη θεση του.Να μοιραζουμε χωρις τσιγκουνια καλη διαθεση,χαμογελο,αληθινο εαυτο.Να ειμαστε καλοι φιλοι για τους αλλους αν θελουμε να ειναι κι αυτοι καλοι φιλοι για μας.

Σε οποιους θελουν να δουν κατι παραπανω ας τσεκαρουν αυτα τα δυο κειμενα:
Φιλία, Λογική και...αναισθησία των Pens In Disguise.

Παράθεση

star65

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη star65
Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O star65 Frankly, my dear, I don't give a damn έγραψε στις 15:47, 28-10-10:

βρείτε εμπιστοσύνη σε εσάς πρώτα και τότε θα βρείτε και στους άλλους

εμπιστεύεσαι για όσο αξίζει ότι αξίζει

γενικότητες και συνταγές δεν υπάρχουν

Παράθεση

passenger123 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη passenger123
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O passenger123 έγραψε στις 06:33, 05-01-11:

Πολύ καλό το θέμα για συζήτηση .

Πραγματικά η εμπιστοσύνη αποτελεί τον ύψιστο βαθμό αυτοεπιβεβαίωσης και συνάμα ένα συναίσθημα που επειδή ακριβώς απορέει και χτίζεται απο πάρα πολλά άλλα συναισθήματα αποτελεί ένα απο τα "ύψιστα συναισθήματα" που μπορεί να βιώσει ο άνθρωπος και κυριολεκτικά έχει την δύναμη να τον μετατρέψει και γιατί όχι να τον επιβραβεύσει ή να τον τιμωρήσει σε μεγάλο βαθμό.

Το ζούμε από την αγκαλιά της μάνας μας μέχρι τον σπαρτιάτη στις θερμοπύλες στο πλάι του Λεωνίδα , το αναζητούμε σε κάθε στιγμή της ζωής μας γιατί μας εντάσσει σε κάποιο σύνολο , αποτελεί εν τέλει ακρογωνιαίο λίθο για τους περισσότερους στην δημιουργία και διατήρηση μιάς μακροχρόνιας αισθηματικής σχέσης με το άλλο φύλλο( έρωτας >αγάπη>σεβασμός/εμπιστοσύνη )

Δεν γνωρίζω το μέσο διατήρησης της γιατί είναι ένα εν δυνάμη συναίσθημα και συνεχώς εξελίσεται ανάλογα με τα βιώματα και τον χαρακτήρα των ανθρώπων .

Προσωπικά εμπιστεύομαι εύκολα γιατί το αντίθετο ίσως να ήταν πιό δύσκολο, χωρίς να είμαι φυγόπονος .

Εκείνο που γνωρίζω με βεβαιότητα είναι πως χωρίς αυτό το συναίσθημα ο άνθρωπος θα ήταν "φτωχότερος" και πολύ μα πολύ μόνος .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη passenger123 : 05-01-11 στις 17:38.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ana...

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ana...
H Ana... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Ana... έγραψε στις 14:19, 11-06-11:

Η εμπιστοσυνη ειναι απο εκεινες τις ανθρωπινες αξιες που χτιζουν τις ουσιωδης και βαθιες διαπροσωπικες σχεσεις.

Προσωπικα εφτασα στο σημειο να καταλαβω οτι πολλες απο τις απογοητευσεις που εχω βιωσει στο επιπεδο των ανθρωπινων σχεσεων ειτε ηταν φιλικες ειτε ερωτικες, ειχε να κανει σε τελικη αναλυση με το ζητημα της εμπιστοσυνης.

Νομιζω πως αναμεσα σε δυο ή και περισσοτερους ανθρωπους, δεν μπορει να υπαρξει ποιοτικο παρον (και ποσο μαλλον μελλον) διχως τα θεμελια της εμπιστοσυνης.
Ειναι βαθιες οι ριζες της λεξης ΅εμπιστοσυνη΅ και η επιρροη της καταλυτική κ πολυεπιπεδη ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 14:05, 18-10-11:

Κερδίζεται με την πάροδο του χρόνου, δεν πηγάζει και δεν υπάρχει μέσα μας. Καθημερινά αποδεικνύουμε αν την αξίζουμε ή όχι. Ακούω συχνά άτομα να την απαιτούν, να την ζητούν, μα δε γίνεται, όποιος το πεί θα είναι ψέμα. Δυστυχώς αν κλωνιστεί δύσκολα αποκτάται ξανά, ο καιρός σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ο καλύτερος γιατρός και ο εαυτός μας ο μόνος υπεύθυνος ωστε να τα καταφέρουμε.
Ο άνθρωπος έχει ανάγκη να εμπιστέυεται κάποιον, να έχει αποκούμπι στις καλές και τις κακές στιγμές.
Μην απαιτείτε την εμπιστοσύνη των άλλων, κερδίστε την μέσα απο τις πράξεις της καθημερινότητας σας, απο τις μικρές ή μεγάλες στιγμές, απο στιγμές ανούσιες για σας, σημαντικές όμως για τους άλλους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 08:45, 02-06-12:

Ο χρόνος είναι αυτός που δείχνει εάν θα υπάρξει εμπιστοσύνη μεταξύ ανθρώπων... όπως επίσης και οι πράξεις.
Ας μην ξεχνάμε πως κάθε απώλεια εμπιστοσύνης τραυματίζει την πίστη μας στους ανθρώπους. Η εμπιστοσύνη θα πρέπει να είναι αμοιβαία για να λειτουργήσει, αλλιώς η σχέση είναι είτε ψεύτικη , είτε μονόπλευρη!!
Η εμπιστοσύνη είναι και ένα από τα "μυστικά" κλειδιά της ευτυχίας μας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξανθη Κυπραιου
H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 12:11, 18-07-12:

Η εμπιστοσύνη είναι ένα ευαίσθητο λουλούδι.

Θέλει τις σωστές συνθήκες και μεγάλη φροντίδα να αναπτυχθεί και ν΄ανθίσει....

Πηγάζει από μια σειρά πράξεων που τη χτίζουν και μια σειρά ενεργειών που τη διατηρούν....

Επηρεάζεται από την προδοσία και όπως το οξύ καταστρέφει ένα λουλούδι, έτσι και η εμπιστοσύνη πεθαίνει....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 13:06, 18-07-12:

Εμπιστοσύνη.

Η εμπιστοσύνη για μένα είναι μορφή υπευθυνότητας και ωρίμανσης.Τι θέλω να πω με αυτό, ότι όταν κάποιος σε εμπιστεύεται σημαίνει ότι σου αναθέτει κάτι και περιμένει να είσαι αντάξιος-ια ώστε να το φέρεις εις πέρας. Αυτό είναι μέσα στις ανθρώπινες σχέσεις, στη δουλειά και σε κάθε τομέα της ζωή μας.

Η εμπιστοσύνη πηγάζει κυρίως από τις πράξεις που κάνει ο άλλος και έτσι μας κάνει να τον εμπιστευτούμε και αυτός εμάς αντίστοιχα. Ο βαθμός που επηρεάζεται είναι ανάλογα με τον άνθρωπο. Δηλαδή ανάλογα με τα όρια που θέτει ο καθένας.

Πάντως και στις 2 περιπτώσεις αν χαθεί είναι δύσκολο να γίνει όπως πριν.Θέλει συνεχής προσπάθεια και κόπο είτε για να την διατηρήσεις είτε για να την ξανακερδίσεις.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 17:02, 26-07-12:

Εμπιστοσύνη

Ίσως ένα από τα πιο '' μυστήρια συναισθήματα '', που μπορεί όμως να σημαδέψει για πάντα τη ζωής μας.....

Οι επιλογές που έχουμε, δεν είναι πολλές.....

Ή δεν εμπιστευόμαστε κανέναν.....

Ή δεν εμπιστευόμαστε πολύ ή αρκετά.....

Ή εμπιστευόμαστε, με όλο το είναι μας, με το ρίσκο να απογοητευτούμε και να πονέσουμε.....

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 843 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 17:06, 26-07-12:

Η εμπιστοσύνη χτίζεται με την πάροδο του χρόνου και τροφοδοτείται από την έμπρακτη στήριξη μας, στις εύκολες και δύσκολες στιγμές. Επίσης, όταν τηρούμε όσα υποσχόμαστε.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:07, 15-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νεογέννητος
Η εμπιστοσύνη χτίζεται με την πάροδο του χρόνου και τροφοδοτείται από την έμπρακτη στήριξη μας, στις εύκολες και δύσκολες στιγμές. Επίσης, όταν τηρούμε όσα υποσχόμαστε.
Έχεις δίκιο. Ενισχύοντας την άποψή σου θα πω το εξής: Η εμπιστοσύνη είναι σαν το ουίσκι. Αργεί να "ωριμάσει". Χρειάζεται να περάσει από πολλά στάδια.

Φιλικά,
Λυσιστράτη

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 15:43, 15-08-12:

Εμπιστοσυνη μπορει να νιωσεις και με καποιον που τον ξερεις για μια ωρα και να του πεις πραγματα που δε λες σε αλλους που τους ξερεις 15 χρονια ,
νομιζω ειναι το αν στο εκπεμπει ο αλλος , να του πεις πραγματα και να μην υποθουν παραεξω.
Επειτα,
δεν ειναι απαραιτητο οτι χρειαζεται καιρος για να εμπιστευτεις καποιον , εξαλλου καλα καλα δεν ξερουμε τον ιδιο μας τον εαυτο ,οποτε πως μπορει κανεις να ειναι σιγουρος οτι και μετα απο μια σχεση( φιλικη ,ερωτικη κτλ) πολλων ετων ο αλλος δε θα προδωσει την εμπιστοσυνη που του εδειξες...?

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:24, 16-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ρόζα Νέρα Flamingo
Εμπιστοσυνη μπορει να νιωσεις και με καποιον που τον ξερεις για μια ωρα και να του πεις πραγματα που δε λες σε αλλους που τους ξερεις 15 χρονια ,
νομιζω ειναι το αν στο εκπεμπει ο αλλος , να του πεις πραγματα και να μην υποθουν παραεξω.
Επειτα,
δεν ειναι απαραιτητο οτι χρειαζεται καιρος για να εμπιστευτεις καποιον , εξαλλου καλα καλα δεν ξερουμε τον ιδιο μας τον εαυτο ,οποτε πως μπορει κανεις να ειναι σιγουρος οτι και μετα απο μια σχεση( φιλικη ,ερωτικη κτλ) πολλων ετων ο αλλος δε θα προδωσει την εμπιστοσυνη που του εδειξες...?
Ναι συμφωνω μαζι σου απλα ξερεις κατι; Δεν μπορεις να πεις σε καποιον: σε εμπιστεύομαι λιγο ή εμπιστεύεσαι καποιον με ολο σου το ειμαι ή καθολου εγω αυτο ξερω.... Το εχω νοισωσει με ατομο που δεν το ξερω καλα καλα ενα χρονο και ομως ξερει τα παντα! Οπως κι εγω ξερω τα παντα για εκεινο το προσωπο και το αγαπω πολυ!

Παράθεση

peleas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peleas
Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O peleas έγραψε στις 12:53, 16-08-12:

Δεν υπάρχουν εχέγγυα για το αν μπορείς ή όχι να εμπιστευτείς κάποιον. Αφ' ενός γιατί δεν τον ξέρεις απόλυτα (αφού ούτε ο ίδιος ξέρει απόλυτα τον εαυτό του), αφ' ετέρου γιατί όλοι αλλάζουμε. Επομένως, το άτομο που κάποτε εμπιστεύτηκες, μπορεί να μην αξίζει την εμπιστοσύνη σου σήμερα.

Η εμπιστοσύνη είναι στάση ζωής. Είτε εμπιστεύεσαι τους πάντες (μέχρι αποδείξεως του εναντίου), ή κανένα. Οταν πιστεύεις στον εαυτό σου, τότε μπορείς να διαχειριστείς και να ξεπεράσεις όλες τις μικρές ή μεγάλες "προδοσίες" της εμπιστοσύνης σου από τους άλλους...

Παράθεση

ανατολή

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ανατολή
H ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H ανατολή έγραψε στις 17:11, 05-07-13:

Βασικά εμπιστεύομαι πάρα πολύ εύκολα, αρκεί να με "εμπνέει" ο άλλος. Χάνω την εμπιστοσύνη μου επίσης εύκολα αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις όπου δεν χάνεται με τίποτα. Για κάποιο περίεργο λόγο όμως!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

samina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη samina
H samina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H samina έγραψε στις 23:50, 06-07-13:

Ειχα εμπιστευτεί συγκεκριμένα άτομα και τους το ειχα πεί πως τα εμπιστεύομαι. Είχα δεθεί και ανοιχτεί σε αυτά καθώς τα θεωρούσα άξια εμπιστοσύνης. Πίστευα πως μπορώ γενικότερα να εμπιστεύομαι τόσο αυτούς οσο και ανθρώπους σαν αυτούς, που τους είχα ψηλά σε εκτίμηση,τους σεβόμουν και έδινα το 100% του εαυτού μου. Τι πιστεύω τώρα? Εμπιστοσύνη σε ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 00:25, 07-07-13:

Δε μπορούμε να κατηγορήσουμε κάποιον επειδή τελικά αποδείχθηκε αντάξιος της εμπιστοσύνης μας. Οι άνθρωποι σήμερα επιζητούν κοινωνική καταξίωση και λίγα άλλα πράγματα. Η μόδα και ο καθωσπρεπισμός καθορίζουν τη προσωπικότητα τους, δεν υπάρχει χώρος για κάτι ουσιαστικό. Γι΄αυτό το λόγο πάνε και σε πορείες άλλωστε, προσπαθούν να δώσουν στη ζωή τους νόημα από αυτή την χαζή και ανούσια διαδικασία. Κανείς δε κάθεται να σκεφτεί τι πραγματικά θέλει και δε θέλει, τι τον κάνει ευτυχισμένο, τι του γεμίζει τη ζωή. Είναι λοιπόν δυνατόν ένας τέτοιος άνθρωπος της μάζας να είναι εμπιστεύσιμος? Προφανώς και όχι. Όταν τα πιστεύεις όλα αυτά απομυθοποιείς πράγματα όπως η κοινή λογική και η αξιοπρέπεια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fast : 07-07-13 στις 00:37.
Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 17:49, 31-05-14:

οπως λεει και το ρητο, η εμπιστοσυνη σε χιλια χρονια χτιζεται και σε μια στιγμη γκρεμιζεται..
μου χουν συμβει καποια πραγματα που με εχουν κανει πιο επιφυλακτικη στις κοινωνικες μου δικτυωσεις..
λλα αυτο δεν παει να πει οτι πλεον δεν εμπιστευομαι κανενα..
δεν γινεται αυτο.. δεν λεω να εμπιστευεσαι καποιον τερμα.. αλλα οχι και καθολου.. παντα πρεπει να κρατας τις πισινες σου ειτε για φιλους ειτε για σχεσεις.. το μονο που δε θα σε προδωσει ποτε ειναι ο θεος και οι γονεις σου.. τωρα ολα τα αλλα ειναι ρευστα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:45, 31-05-14:

Δυσκολο, πολυ δυσκολο να εμπιστευτω. Σχεδον ακατορθωτο. Ειμαι πολυ παρα πολυ δυσκολη στις σχεσεις μου, οσοι με ξερουν θα το πουν με μεγαλη ευκολια. Σε παρεες ειμαι σουπερ, και τραλαλα και τραλαλο. Και πολλες παρεες εχω και πολυ κοινωνική είμαι και μπορω να σταθω σε οποιαδήποτε περίσταση. Στις πιο στενες σχεσεις, περναω απο κοσκινο με ειλικρινεια ομως. Αν δε μου δοθουν αποδειξεις δεν προχωραω πουθενα, ουτε σε φιλιες, ουτε σε ερωτες. Αυτο βεβαια με εχει δυσκολεψει καποιες φορες στο να αφεθω. Αφηνομαι ομως οταν εισπραξω αυτο που θελω, κι αφηνομαι τοσο που προκαλω πιστευω ευχαριστες εκπληξεις σε οποιον με εχει θελησει διπλα του. Εμπιστοσυνη εχω στον εαυτό μου πρωτα απολα κι επειτα σε ορισμένους, ελαχιστους ανθρωπους στην ζωη μου που μου εχουν τελικα αποδειξει πως την αξιζουν.
Οσο για το αντιθετο, αν με εμπιστευονται, ναι με εμπιστευονται και μου μιλανε για τα προσωπικα τους πολλοι ανθρωποι. Ξερω πολλα, παρα πολλά αλλα το στομα μου το εχω κλειστο. Γι αυτο μ' εμπιστευονται, επειδη καταλαβαινουν τι ατομο ειμαι. Με συγκινει αυτο πολλες φορες, να αισθανομαι δηλαδη οτι ειμαι ατομο εμπιστοσυνης και πολλες φορες ευχομαι να γνωριζα ατομα σαν εμενα - σε αυτο το κομματι- γιατι σε αλλα δε μου αρεσω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 31-05-14 στις 18:52.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:01, 31-05-14:

Η εμπιστοσύνη για μένα πηγάζει μέσα από έναν καλοσυνάτο αυθορμητισμό με ανιδιοτελή κίνητρα. Το προσποιητό νομίζω έχει ημερομηνία λήξης.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:35, 31-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Η εμπιστοσύνη για μένα πηγάζει μέσα από έναν καλοσυνάτο αυθορμητισμό με ανιδιοτελή κίνητρα. Το προσποιητό νομίζω έχει ημερομηνία λήξης.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι μάταιο να προσποιούμαστε κάτι που δεν είμαστε. Η αυθεντικότητα πάντα εκτιμάται, αρκεί να μην διολισθαίνουμε σε κυνικές εξάρσεις.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 14:54, 01-06-14:

Γι αυτο προσεξτε... Αν ραγισει το γυαλι δεν θα ειναι ποτε ξανα το ιδιο!

Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 18:27, 23-12-14:

Προσωπικά δύσκολα εμπιστεύομαι ανθρώπους. Ξέρω τόσο κόσμο, ζήτημα να εμπιστεύομαι δυο-τρις. Δεν μπορείς να εμπιστεύεσαι τόσο εύκολα τους άλλους...

Παράθεση

Αντωνια14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αντωνια14
H Αντωνια14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Αντωνια14 έγραψε στις 13:02, 29-08-17:

Δεν ξερω απο που πηγαζει η εμπιστοσυνη αλλα η ελλειψη εμπιστοσυνης οταν το ατομο απεναντι σου δεν εχει δειξει κατι αρνητικο συνηθως πηγαζει απο προσωπικες ανασφαλειες. Αν καποιος δειξει οτι δεν ειναι εμπιστο ατομο ναι να το δεχτω αλλα οταν δεν εχει δειξει απολυτως τιποτα τετοιο ειναι εχει να κανει καθαρα με τις ανασφαλειες και τα κομπλεξ. Τοσο σε κοινωνικες σχεσεις αλλα τοσο και προσωπικες σχεσεις. Γνωμη μου βεβαια
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 18:32, 29-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αντωνια14
Δεν ξερω απο που πηγαζει η εμπιστοσυνη αλλα η ελλειψη εμπιστοσυνης οταν το ατομο απεναντι σου δεν εχει δειξει κατι αρνητικο συνηθως πηγαζει απο προσωπικες ανασφαλειες. Αν καποιος δειξει οτι δεν ειναι εμπιστο ατομο ναι να το δεχτω αλλα οταν δεν εχει δειξει απολυτως τιποτα τετοιο ειναι εχει να κανει καθαρα με τις ανασφαλειες και τα κομπλεξ. Τοσο σε κοινωνικες σχεσεις αλλα τοσο και προσωπικες σχεσεις. Γνωμη μου βεβαια
Έχει διαφορά το καχύποπτος με το υποψιασμένος.

Η εμπιστοσύνη, κερδίζεται. Δεν χαρίζεται. Κι έτσι πρέπει να 'ναι, κατά τη γνώμη μου.
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 252 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 22:43, 29-08-17:

Την εμπιστοσύνη πρέπει να την δινεις και αν δεις κάτι στραβό την παιρνεις πίσω. Να ξεκινας μια οποιαδηποτε σχέση χωρίς εμπιστοσύνη είναι ο,τι χειρότερο. Δημιουργεις προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν και περιοριζεις τον άλλο χωρίς λόγο. Πάντα βέβαια κοιτας τι σου λέει το ενστικτο σου, αλλά να νομίζεις ότι μπορείς να αποτρεψεις οτιδήποτε περιορίζοντας τον άλλο είναι ανοητο. Αν πχ πιστευεις ότι αν αφησεις τον άνθρωπο σου να βγει για ένα καφέ με φίλους, θα σε απατησει, ποιό το νόημα να είσαι με έναν τέτοιο άνθρωπο? Και ακόμη πιο ανοητο είναι να του το απαγορεψεις. Λες και δεν μπορεί να κάνει κάτι χωρίς να το καταλαβεις, ή λες και αξίζει να είσαι με έναν άνθρωπο που απλά δεν είχε ευκαιρία να στην κάνει. Και δημιουργούνται εντάσεις από το πουθενά και παραλογες ζηλιες που απλά σε τρώνε. Μόνο αν τον αφησεις ελεύθερο θα δεις τι άνθρωπος είναι.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 10:11, 30-08-17:

Καλά, όταν λέω πως κερδίζεται, δεν εννοώ πως θα διατηρείς μέχρι τότε μια σχέση αποστειρωμένη κι εντελώς τυπική. Δεν είχα αυτό στο μυαλό μου - δεν βρίσκω και νόημα σε τέτοιες σχέσεις. Τις θεωρώ "νερόβραστες". Όλοι ξέρουμε πως για να πάρεις πρέπει (πρώτα) και να δώσεις/δοθείς. Κρίνεις και τον άλλο, τη στάση του, τη συμπεριφορά του και προχωράς αναλόγως. Απλά, κατά ένα βαθμό, η εμπιστοσύνη κερδίζεται. Βαθμιαία.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους