Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,084 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Hμικρανίες

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:31, 21-01-10:

πρεεζαααααααα...
πραγματικα..αυτο που λενε..ενα καφες για να ανοιξει το ματι ειναι καθαρα εθισμος..
καφεινομανεις..
αν τον μειωνες για καιρο ή τον εκοβες θα εβλεπες σιγουρα να μην τον χρειαζεσαι το πρωι για να ξυπνησεις και πιθανον να ειχες πονοκεφαλο..
δεν ειναι κακος ο καφες αλλα οχι τοσο ωστε να εθιζεσαι...
εγω δεν πινω καθολου καφε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 17:43, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
πρεεζαααααααα...
πραγματικα..αυτο που λενε..ενα καφες για να ανοιξει το ματι ειναι καθαρα εθισμος..
καφεινομανεις..
αν τον μειωνες για καιρο ή τον εκοβες θα εβλεπες σιγουρα να μην τον χρειαζεσαι το πρωι για να ξυπνησεις και πιθανον να ειχες πονοκεφαλο..
δεν ειναι κακος ο καφες αλλα οχι τοσο ωστε να εθιζεσαι...
εγω δεν πινω καθολου καφε..
αν το κοψω τοτε ειναι που θα ειμαι στα πατωματα απο τις ημικρανιες..
ναι το παραδεχομαι...ειμαι καφεινομανης!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LAZARUS (ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LAZARUS
Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O LAZARUS έγραψε στις 17:49, 21-01-10:

Υπάρχουν Έλληνες που δεν πίνουν καφέ; Πρωτοφανές!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:55, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από LAZARUS
Βρε θηρίο!...... Πώς κατάλαβες ότι είμαι υπάλληλός του;
Έκτη αίσθηση.

Εγώ ο μόνος λόγος που πίνω καφέ είναι για να κάνω τσιγάρο. Αν δεν έχω τσιγάρα (σχεδόν ποτέ) δεν πίνω και καφέ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:40, 21-01-10:

βεβαιως! ξερω και αρκετους και μεσα στο φορουμ που δεν πινουν..και συνηθως εχουν και λιγοτερα νευρα..
εγω ειμαι του κακαου,,που ριχνει την πιεση και σε κανει να ζεις περισσοτερο..

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:10, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από LAZARUS
Ποιος ξέρει; Ίσως και να μην είναι Έλληνες και να μην το ξέρουν!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 00:20, 22-01-10:

Ίσως και να μην είναι Έλληνες και να μην το ξέρουν!
ο καφες δεν υπηρχε επι Αρχαιας ελλαδας ....
ειναι πολυ κακο οποιαδηποτε πρεζα...ειτε ειναι νικοτινη,ειτε καφεινη.......

Εγώ ο μόνος λόγος που πίνω καφέ είναι για να κάνω τσιγάρο. Αν δεν έχω τσιγάρα (σχεδόν ποτέ) δεν πίνω και καφέ.
ετσι εκανε και ο πατερας μου μεχρι τα 50 του που το εκοψε...και παρολο που το εκοψε...πια οταν χαλαει ο καιρος εχει ευαισθητο λαιμο και πνευμόνια και βηχει βηχει και ριχνει κατι ροχαλες να...η ζημια του τσιγαρου στους πνευμονες μετα απο καποια ηλικια ειδικα δεν επανερχεται ποτέ ,ακομα και αν το κοψεις...

κοψτο χιμελα οσο ειναι καιρος...το κοψιμο του τσιγαρου μεχρι τα 30 μπορει να σου εξαφανισει ολες τις συνεπειες μετα... αλλα μετα ειναι σχετικα αργα...

Παράθεση

Dr M

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dr M
Ο Dr M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O Dr M έγραψε στις 09:17, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Δεν θυμαμαι τι χαπια ηταν..Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι οταν πηγα σε αλλο γιατρο για αλλη νευρολογικη εξεταση μου ειπε οτι αυτα τα χαπια ειναι πολυ βαρια,και ειναι καλο να μην τα παιρνεις καθολου..Και μεσα στο κουτι ελεγε οχι πανω απο 3μηνο-4μηνο..

Αυτα δεν προκειται να τα ξανακουμπησω..
Αν βρεις κάπου τι χάπια είναι πραγματικά θα με ενδιέφερε, γιατί μου φάινεται πολύ περίεργο να σου τα έδωσαν για ημικρανία και να έγραφε μέσα "όχι χρήση για πάνω από 4 μήνες". Όλα τα φάρμακα που συνήθως χρησιμοποιούνται (αντιεπιληπτικά, αντιαρρυθμικά κ.α.) μπορούν να δωθούν με ασφάλεια για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Η αρχική σύσταση είναι για 6-12 μήνες, αλλά υπάρχουν ασθενείς (επίτρεψε μου να θεωρώ ότι η σοβαρή ημικρανία είναι ασθένεια) που ίσως χρειαστούν για περισσότερο, ακόμη και μακροχρόνια...

Παντως εγω διαβαζοντας στο ιντερνετ και συμφωνα με τον τελευταιο γιατρο δεν εχω ημικρανια αλλα εναν αλλο τυπο πονοκεφαλων..Αλλοι γιατροι μου εχουν πει οτι εχω ημικρανια..οτι να ναι..
Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα διαγνωστικά κριτήρια, οπότε δεν είναι δυνατόν η διάγνωση να είναι "ότι να 'ναι...". ΄Τελικά για ποια διάγνωση σου μίλησαν;

Βασικα εγω εχω καταλαβει οτι φταει πολυ για τους πονοκεφαλους ο ευαισθητος αυχενας μου και η κακη σταση σωματος..
Η κακή στάση σώματος ενοχοποιείται από πολλούς για πολλά... Βέβαια δεν μπορεί να φταίει μόνο αυτή. Η πλειονότητα όσων εργάζονται σε γραφείο και Η/Υ έχει κακή στάση, αλλά μόνο ένα 10-20% έχει ημικρανίες...

Παράθεση

Dr M

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dr M
Ο Dr M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O Dr M έγραψε στις 09:21, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
εγω αν δεν πιω καφε το πρωι ειμαι χαλια..εχω φοβερο πονοκεφαλο μεχρι την ωρα που θα πιω..
Τόσο η κατάχρηση, όσο και η στέρηση της καφεΐνης μπορεί να οδηγήσουν σε πονοκέφαλο.

1-2 καφέδες την ημέρα, γενικά δεν βλάπτουν...

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 13:09, 04-02-17:

*bringing this back from the dead *
Για να μας πουν οι γιατροι του φορουμ, αρα η ημικρανία ειναι ο πόνος που εντοπίζεται πισω απο το ματι κυριως? Ένας συνεχομενος πονοκεφαλος στους κροταφους ή σε διαφορα σημεια του κεφαλιου τελος παντων,χωρις να προκαλει ναυτία ή τα αλλα συμπτωματα που αναφερθηκαν στην αρχη, τι ειναι, τασεως; Είδα καποιον να το αναφερει... Ή είναι απλά πονοκεφαλος?
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:55, 04-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Για να μας πουν οι γιατροι του φορουμ, αρα η ημικρανία ειναι ο πόνος που εντοπίζεται πισω απο το ματι κυριως? Ένας συνεχομενος πονοκεφαλος στους κροταφους ή σε διαφορα σημεια του κεφαλιου τελος παντων,χωρις να προκαλει ναυτία ή τα αλλα συμπτωματα που αναφερθηκαν στην αρχη, τι ειναι, τασεως; Είδα καποιον να το αναφερει... Ή είναι απλά πονοκεφαλος?

το σχηματάκι θα σε βοηθήσει .
πρέπει να απαντήσεις και άλλες ερωτήσεις όπως συχνά σε πιάνει, πως σε πιάνει (πχ έχει σφύζουσα χαρακτήρα; ) αν είναι ετερόπλευτο ή αμφοτερόπλευρό , πότε σε πιάνει (πολλές φορές πιάνει και σε μέρες χαλάρωσης)., σε πιάνουν πλήρως τα φάρμακα; :eek , πολλές φορές φταίνε και φάρμακα που μπορείς να παίρνεις (κατάχρηση :O).

Υπάρχει και η μικτή κεφαλαλγία που έχει συμπτώματα και από την τάσεως και ημικρανίας

Στην ημικρανία δεν είναι αναγκαίο να έχεις ''αύρα πριν'' και πολλές φορές ούτε ναυτία μαζί με τον πονοκέφαλο.

Δεν είναι καλό να κάνουμε μέσω forum διάγνωση και δε γίνεται 100% αλλά το σχηματάκι θα σε βοηθήσει να κάνεις μόνη σου την διαφοροδιαγνωση ανάμεσα στους δύο τύπους κεφαλαλγίας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 04-02-17 στις 14:07.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:04, 04-02-17:

Την ημικρανία θα την καταλάβεις γιατί θα θες απλά να κλείσεις τα φώτα σε όλο το σπίτι και να πέσεις να σαπίσεις μέχρι να σου περάσει. Και προφανώς για να λέγεται ημικρανία σε πιάνει στο ένα ήμισυ, όχι στους 2 κροτάφους ή στην βάση του κεφαλιού.
Κατά τ άλλα η πιο συχνή είναι η κεφαλαλγία τάσεως. Διάφορα τα εκλυτικά αίτια, άγχος, κρύο, κάποιο φάρμακο, κούραση, αϋπνία...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 23:37, 04-02-17:

Eριχνα μια ματια στο θεμα και μου δημιουργηθηκε η απορια. Γενικα υποφερω απο πονοκεφαλους ΠΟΛΥ τα δυο τελευταια χρονια θα ελεγα, σε σημειο που οταν ξυπναω και νιωθω καλα, να μου φαινεται απιστευτο. Πολλες φορες ειναι σιγουρα λογω κουρασης ή επειδη δεν κοιμαμαι καλα, αλλα ακομα και να κοιμαμαι καλα, οσο και να κοιμηθω, τα ιδια... είναι πολύ κουραστικη αυτη η κατασταση και μου προκαλει και εκνευρισμο εκτος απ'ολα τα αλλα. Απο προβληματα καλα παμε. Anyway σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 00:10, 05-02-17:

Eριχνα μια ματια στο θεμα και μου δημιουργηθηκε η απορια. Γενικα υποφερω απο πονοκεφαλους ΠΟΛΥ τα δυο τελευταια χρονια θα ελεγα, σε σημειο που οταν ξυπναω και νιωθω καλα, να μου φαινεται απιστευτο. Πολλες φορες ειναι σιγουρα λογω κουρασης ή επειδη δεν κοιμαμαι καλα, αλλα ακομα και να κοιμαμαι καλα, οσο και να κοιμηθω, τα ιδια... είναι πολύ κουραστικη αυτη η κατασταση και μου προκαλει και εκνευρισμο εκτος απ'ολα τα αλλα. Απο προβληματα καλα παμε. Anyway σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Δοκιμασε συμπληρωματα μαγνησιου.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 00:15, 05-02-17:

Δοκίμασε να αλλάξεις στάση που κοιμάσαι και απομάκρυνε ηλεκτρονικές συσκευές από δίπλα σου καμιά ωρίτσα πριν πέσεις.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 09:15, 05-02-17:

Σιγουρεψου επισης οτι εισαι ενυδατωμενη.
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 17:59, 09-02-17:

Plus με τα παραπάνω, καλή διατροφή φυσικά.
Ή ψάξε στις συνήθειες σου και "κουλά" πράγματα.. όπως πχ να κάνεις μπάνιο και να μην είναι καλά στεγνωμένα τα μαλλιά σου και βγαίνεις έξω.. αυτή η υγρασία "μαζεύεται". (έχω περάσει 1,5 χρόνο με εντονότατες και ανησυχητικές ημικρανίες και σου λεω ό,τι έχω ακούσει)

Πιθανό να είναι και κάποιο άγχος σου/σκέψεις υποσυνείδητες, μια γενικά κάπως ψυχολογική σου φάση και ο οργανισμός σου να το ξεσπάει κάπως έτσι.;
Παράθεση

Morgaine

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morgaine
H Morgaine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H Morgaine έγραψε στις 20:49, 09-02-17:

Εκτος απο τα παραπανω, και η καταχρηση αναλγητικων προκαλει πονοκεφαλους.
Αν δε ξαναειχες ποτε πονοκεφαλους, και τωρα εχεις πραγματι τοσο συχνους και εντονους, μηπως θα ηταν καλυτερα να πηγαινες σε γιατρο για να αποκλεισεις την πιθανοτητα να κρυβεται κατι πισω απο τον πονοκεφαλο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους