Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,664 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,087 μηνύματα σε 91,601 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 891 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Συναίσθημα ή λογική;

Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση χρησιμοποιείτε...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
...το συναίσθημα
38
33,93%
...την λογική
74
66,07%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:27, 04-10-05:

Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση , χρησιμοποιήτε το μυαλό/λογική σας ή την καρδία/συναίσθημα σας ;

Προσωπικά προσπαθώ να συνδιάσω και τα 2, αλλά πάντα δίνω λιγη παραπάνω προτεραιότητα στο συναίσθημα. Μέχρι στιγμής σε καλό μου βγήκε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:40, 04-10-05:

Εξαρτάται την απόφαση: Αν είναι πολύ σημαντική, τότε σίγουρα τη λογική (συνήθως τα βάζω κάτω, εξετάζω τα υπέρ και τα κατά, κάνω μια προσέγγιση για τα μελλον). Αν και είμαι πολύ συναισθηματικός άνθρωπος, έχω "πιάσει" τον εαυτό μου να συμπεριφέρεται υπολογιστικά όλο και περισσότερο καθώς μεγαλώνω. Οι καθημερινές ανάγκες είναι μάλλον η αιτία...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:42, 04-10-05:

Εγώ πάλι βλέπω πολλές φόρες να τον ευατό μου να σκέφτεται συναισθηματική με αποτέλεσμα η απόφαση που παίρνω να μην είναι τόσο θετική όσο για τους άλλους

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:47, 04-10-05:

θα έλεγα οτι δρας παρορμητικά, που δικαιολογείται από το νεαρό της ηλικίας. Τώρα αν οι αποφάσεις που παίρνεις δυσαρεστούν τους άλλους και αυτό συμβαίνει πολλές φορές, τότε ίσως πρέπει να τις εξετάσεις πάλι... αν βέβαια είσαι εσύ ευχαριστημένος και κρίνεις ότι σωστά έπραξες, δεν μπορεί να σου πει κανεις τίποτα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:01, 04-10-05:

Αυτό που είπα ήταν ότι καμία φόρα κάνω κάτι που είναι για θετικό για τον άλλον και όχι τόσο για εμένα
Ομως αν αυτός άλλος είναι κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο τότε δεν το σκέφτομαι καν μιας η χαρά του αγαπημένο αυτού προσώπου είναι δίπλη χαρά για εμένα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:06, 04-10-05:

i'm sorry, κατάλαβα λάθος

το να κάνεις κάτι που θα ευχαριστήσει περισσότερο τον άλλον, τότε ναι, δρας συναισθηματικά και αλτρουιστικά. Και αυτό είναι υπέρ σου

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:08, 04-10-05:

Ο καθένας μας πάντα αμφιταλαντεύεται μεταξύ λογικής και συναισθήματος...Παλιότερα λειτουργούσα με το συναίσθημα καθαρά!Μεγαλώνοντας η λογική έρχεται πρώτη και μετά η καρδιά...Τώρα θα μου πεις με την λογική αγαπάς; Όχι...αλλά με την λογική καταλάβαίνεις π.χ. αν αξίζει μια σχέση να υπάρχει 'η όχι...

Το παράδοξο με εμένα είναι ότι πολλές φορές εκεί που χρειάζεται λογική χρησιμοποιώ συναίσθημα και το αντίθετο...Είμαι ένα παράδοξο από μόνη μου

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,607 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 12:49, 04-10-05:

Εγώ απο μικρή θυμάμαι πάντα με την λογική ενεργούσα για να αποφεύγω και κάποια λάθη που μετά θα μετάνιωνα
Μια φορά πήγα με το συναίσθηαμ και το μετάνιωσα αλλά πάλι καλά έμαθα απο τότε

Παράθεση

Arty2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Arty2
Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Arty2 έγραψε στις 13:51, 04-10-05:

Το να δρας με τη λογική δεν σημαίνει ότι δρας εγωιστικά, δεν νομίζω να δρω συναισθηματικά όταν υπολογίζω οι πράξεις μου να είναι διακριτικές και να μην εππηρεάζουν αρνητικά τους άλλους.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,823 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:57, 04-10-05:

Μια και εγώ είμαι πολύ συναισθηματικός τύπος, δρω περισσότερες φορές με το συναίσθημα. Γενικά δεν είμαι και τόσο άτομο ''του πρέπει''...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:13, 04-10-05:

Και εγώ την λογική επιλέγω, αν και το συναίσθημα είναι που σε ταλαιπωρεί και σε επιρεάζει πολύ

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:28, 04-10-05:

Αναλογα την περιπτωση...
Παντος για μια σοβαροτατι περιπτωση που εχουμε τωρ αμε τον πατερα μου αποφασισαμε με το συνεστιμα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:26, 04-10-05:

Η χρήση της λογικής είναι αποτέλεσμα συναισθηματικής πράξης!

Αν κάτσετε και αναλογιστείτε τις φορές που λειτουργήσατε σε κάτι "λογικά" θα διαπιστώσετε ότι αυτό ήταν απόρροια κάποιου συναισθήματος!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 15:51, 04-10-05:

όχι πάντα...και σου δίνω αντιπαράδειγμα: όσες αποφάσεις παίρνουμε ένεκα συνθηκών.

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 15:58, 04-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση , χρησιμοποιήτε το μυαλό/λογική σας ή την καρδία/συναίσθημα σας ;

Προσωπικά προσπαθώ να συνδιάσω και τα 2, αλλά πάντα δίνω λιγη παραπάνω προτεραιότητα στο συναίσθημα. Μέχρι στιγμής σε καλό μου βγήκε...
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες παραπάνω.Πρώτα το συναίσθημα και μετά η λογική.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:36, 04-10-05:

Χμμ μάλλον τη λογική χρησιμοποιώ αν και όχι πάντα...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:58, 04-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
όχι πάντα...και σου δίνω αντιπαράδειγμα: όσες αποφάσεις παίρνουμε ένεκα συνθηκών.

μα οι συνθήκες δεν μας προκαλούν συναισθήματα? και πάλι βάσει αυτών δεν θα πάρουμε την απόφαση?

παράδειγμα....
η λογική μου, μου λέει ότι δεν πρέπει να αλλάξω δουλειά γιατί είναι ένα μεγάλο ρίσκο, γιατί βάσει των συνθηκών της ζωής μου αυτή τη στιγμή δεν με παίρνει να πάει κάτι στραβά... αυτό όμως στην πραγματικότητα ....δεν είναι απόρροια του συναισθήματος του φόβου που έχω βάση της γνώσης και της εμπειρίας μου για το πόσα κακά μπορεί να προκληθούν στη ζωή μου αν κάτι δεν πάει καλά επαγγελματικά?
άρα... τι έχουμε εδώ? έχουμε το συναίσθημα του φόβου... και βάσει αυτού πορευόμαστε και λέμε... η λογική μου μπλα μπλα μπλα...

ότι κι αν κάνουμε είναι βάση κάποιου συναισθήματος....
απλά κάποιες φορές το έχουμε μετονομάσει σε "λογική" για να νοιώθουμε πιό ασφαλείς και να μην κοπανάμε το κεφάλι μας στον τοίχο αν στραβώσει... εγώ το έκανα αυτό βάση της λογικής άρα ήταν και σωστή κίνηση άσχετα αν δεν πήγε καλά

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,607 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 19:35, 04-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Και εγώ την λογική επιλέγω, αν και το συναίσθημα είναι που σε ταλαιπωρεί και σε επιρεάζει πολύ

το μήλο κάτω απο την μηλιά θα πέσει

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 07:16, 05-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
μα οι συνθήκες δεν μας προκαλούν συναισθήματα? και πάλι βάσει αυτών δεν θα πάρουμε την απόφαση?

παράδειγμα....
η λογική μου, μου λέει ότι δεν πρέπει να αλλάξω δουλειά γιατί είναι ένα μεγάλο ρίσκο, γιατί βάσει των συνθηκών της ζωής μου αυτή τη στιγμή δεν με παίρνει να πάει κάτι στραβά... αυτό όμως στην πραγματικότητα ....δεν είναι απόρροια του συναισθήματος του φόβου που έχω βάση της γνώσης και της εμπειρίας μου για το πόσα κακά μπορεί να προκληθούν στη ζωή μου αν κάτι δεν πάει καλά επαγγελματικά?
άρα... τι έχουμε εδώ? έχουμε το συναίσθημα του φόβου... και βάσει αυτού πορευόμαστε και λέμε... η λογική μου μπλα μπλα μπλα...

απλά κάποιες φορές το έχουμε μετονομάσει σε "λογική" για να νοιώθουμε πιό ασφαλείς και να μην κοπανάμε το κεφάλι μας στον τοίχο αν στραβώσει... εγώ το έκανα αυτό βάση της λογικής άρα ήταν και σωστή κίνηση άσχετα αν δεν πήγε καλά
λογικά, η αλλαγή εργασίας είναι ρίσκο. Ρίσκο όμως είναι και να μείνεις στην ίδια δουλειά, γιατί μπορεί αυριο μεθαυριο, να κλείσει η εταιρεία! Αν φοβάσαι για το επαγγελματικό μέλλον, θα πρέπει να φοβάσαι γενικότερα, όχι μόνο όταν αλλάζεις δουλειά. Άρα δεν μπορώ να πω ότι αποφασίζω να αλλάξω δουλειά ή να μείνω στην ίδια επειδή φοβάμαι. Αποφασίζω να μείνω ή να φύγω λόγω χρημάτων, λόγω φύσεως εργασίας, λόγω θέσης, λόγω τοποθεσίας, κλπκλπ..

Να τονίσω ότι δεν διαφωνώ με το ότι πολύ συχνά μετονομάζουμε το συναίσθημα "λογική", ιδίως σε ότι αφορά τις ανθρώπινες σχέσεις.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,262 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:14, 05-10-05:

Λόγω παρορμητικού χαρακτήρα, δυστυχώς λειτουργώ βάση του συναισθήματος και κάνω συχνά πυκνά λάθος κινήσεις, λάθος εκτιμήσεις κ.λ.π. Την λογική μου την χρησιμοποιώ άριστα, όταν πρόκειται να συμβουλέψω κάποιον άλλον!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:17, 05-10-05:

Tότε γιατί όταν είναι να πάρεις μια απόφαση δεν σκέφτεσαι οτι έχει άλλος το πρόβλημα και πας να τον συμβουλεύσεις?

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:19, 05-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Tότε γιατί όταν είναι να πάρεις μια απόφαση δεν σκέφτεσαι οτι έχει άλλος το πρόβλημα και πας να τον συμβουλεύσεις?
Δεν προλαβαίνω να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Την έχω ήδη κάνει την μ@λ@κί@ μου πριν σκεφτώ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:22, 05-10-05:

Ε ναι αυτό είναι εύκολο στη θεωρία αλλά στην πράξη δεν το εφαρμόζει κανείς

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:32, 05-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ε ναι αυτό είναι εύκολο στη θεωρία αλλά στην πράξη δεν το εφαρμόζει κανείς
Έξω από τον χορό......

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 21:03, 17-01-06:

Δίνω προτεραιότητα στη λογική...

Παράθεση

TAZ250

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TAZ250
H TAZ250 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H TAZ250 έγραψε στις 18:03, 04-02-06:

εξαρτάται από την κατάσταση. οι περισσοτεροι χρησιμοποιούν την λογική άλλοι πάλι χρησιμοποιούν το συναίσθημα. πιστεύω οτι πρέπει σε κάθε περίπτωση να αντιδράσουμε με την καρδιά ακόμα και αν θίγεται ο "εγωισμός" μας. ο λόγος που φοβόμαστε να τη χρησιμοποιήσουμε είναι για το τι θα πει ο κοσμος αν το μαθει, το αποτέλεσμα που θα έχει και η γνώμη που θα σχηματίσουν για εμάς.εγω λειτουργώ τις περισσότερες φορές με την καρδιά. συμβουλή? τον κοσμο να το έχετε γράψει στα..... παλιά σας τα πα*****ια και όλα θα πάνε καλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zxr
Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε στις 18:23, 04-02-06:

Λειτουργώ κυρίως με τη λογική. Καταραμένο Πολυτεχνείο που μας έκανες τεχνοκράτες!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 18:53, 04-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από zxr
Λειτουργώ κυρίως με τη λογική. Καταραμένο Πολυτεχνείο που μας έκανες τεχνοκράτες!!!
μη δαγκώνεις παιδίμ, το χέρι που σε ταϊζει

πολυτεχνειο οέο

Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zxr
Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε στις 12:13, 07-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
μη δαγκώνεις παιδίμ, το χέρι που σε ταϊζει

πολυτεχνειο οέο
Δίκιο έχεις. Καλό μου Πολυτεχνειάκι! Γούτσου, γούτσου!!!!

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 16:49, 17-02-06:

Ανέκαθεν μέχρι στιγμής,ενεργούσα με βάση το συναίσθημα και τώρα που όσο πάει μεγαλώνω και βλέπω κάποια πράγματα με άλλο μάτι,προσπαθώ να λειτουργήσω λίγο περισσότερο με την λογική..το θέμα είναι όμως,πως ποτέ δεν καταλήγω σε μια λογική λύση και αγχώνομαι κι έτσι,στο τέλος,κάνω αυτό που έκανα ούτως ή άλλως,πάντα...συναίσθημα και πάλι συναίσθημα...!!

Παράθεση

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη actaestfaboula
H actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H actaestfaboula έγραψε στις 17:00, 17-02-06:

Κατά βάση,είμαι άνθρωπος που λειτουργώ πολύ με το συναίσθημα,αλλά δεν έχουν λείψει και οι φορές που βάζω πάνω απ'όλα τη λογική...εξαρτάται από την απόφαση που πρέπει να πάρω.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:02, 17-02-06:

Λογική μακράν! Το συναίσθημα υπάρχει σε έντονο βαθμό αλλά αποτελεί μια πρόσμιξη μέσα στη λογική (ενίοτε και το αντίθετο αλλά σε στιγμές απώλειας αποφασιστικότητας, κάτι που το αποφεύγω εδω και ενα χρόνο πολύ έντονα)

Η λογική πρέπει να κυβερνά και το συναίσθημα απλώς να δίνει εναν όμορφο τόνο στο πολικό τοπίο της λογικής, ώστε ο άνθρωπος να μην καταλήξει ενα απρόσιτο και παγερό ον.

Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι είμαι αναίσθητος...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 17:02, 17-02-06:

Αυτό είναι το πιο σωστό ανάλογα την απόφαση να χρησιμοποιείες συναίσθημα ή λογική
γιατί και η λογική κάποιες φορές σε οδηγεί σε συναισθηματικά λάθη

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθίκια (Κόρινθος). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 19:18, 11-03-06:

τις περισσότερες φορές με το συναίσθημα

Παράθεση

Leviathan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Leviathan
H Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Leviathan έγραψε στις 23:52, 11-03-06:

Γιατι η δημοσκοπηση δεν εχει επιλογη 'και τα δυο', η ακομα καλυτερα, 'κατα δυο το ιδιο ειναι' (ειναι το ενα και αυτο δηλ). ?? Δηλ συγνώμη αν οντως κατσουμε και το σκεφτουμε (ή αισθανθουμε ) ποια ειναι η διαφορα ?
οπως λεει και η κακη επιρροη:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ

παράδειγμα....

ή καποιας λογικης συμπληρωνω εγω...
Γιατι που τελειωνει το αυναισθημα και αρχιζει η λογικη ? (και το αναποδο?) Και τα συναισθηματα ειναι 'ρουτινες λογικης' οι οποιες ομως ειναι hardwired και εκτελουνται αυτοματως. Δεν καθομαστε να το 'σκεφτουμε' συνειδητα. Εκτελειται αυτοματα.. Αλλα ειναι λογικοτατες. Tα συναιασθηματα εγγυονται οτι σε συγκεκριμενες συνθηκες/περιπτωσεις θα αντιδρασουμε με συγκεκριμενο [λογικο, ναι λογικο!] τροπο. (Γιατι ετσι 'αισθανομαστε'). Και η αντιδραση ειναι κατα βαση αυτο που γενικα μας συμφερει (η 'λογικη' της φυσης). Σε πιο πολυπλοκες & μη προβλεψιμες εκ των προτερων περιπτωσεις, 'σκεφτομαστε συνειδητα' ('λογικη') και μαλιστα πολες φορες λαμβανοντας υποψην διαφορα αντικρουομενα συναισθηματα (βλ. προτεραιοτητες). Στα απλα και προβλεψιμα η λογικη αντιδραση ειναι hardwired (γιατι ποιος ο λογος να το σκεφτουμε ? Ασε που χανομυε και χρονο.. πχ (μια πολυ απλη περιπτωση, υπαρχουν και πολυ πολυπλοκοτερα συναισθηματα) βλεπεις λιονταρι, τρεξε. "Φοβος" -και δεν χρειαζεται να κατσουμε να το σκεφτουμε 'λογικα'.) Σε πιο πολυπλοκες περιπτωσεις το 'προγραμμα' λεει "κανε οτι νομιζεις καλυτερο", λαμβανοντας υποψην ολους τους παραγοντες/ συνθηκες (και τα συναισθηματα που το καθενα δημιουργει), αρα δηλ 'σκεψου' και αποφασισε τι συμφερει συνολικα ... Τα 'απλα', εκει που η σωστη ('λογικη') αντιδραση ειναι μια, και μαλιστα με αυξημενη προτεραιοτητα, γλυτωνουμε χρονο (και ειναι εγγυημενη η 'σωστη' αντιδραση) αισθανομενοι (και οχι σκεπτομενοι) ...

Αρχική Δημοσίευση από KAKH EPIPPOH
ή αλλιως:
ότι κι αν κάνουμε είναι βάση κάποιας λογικης....
απλά κάποιες φορές το έχουμε μετονομάσει σε "συναισθημα" γιατι το 'νοιώθουμε' και δεν μπορουμε να 'αισθανθουμε' (και αρα να πραξουμε) αλλιως. we just can't help it ....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Παναγιώτης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Παναγιώτης
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Παναγιώτης έγραψε στις 23:00, 26-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

Πολύ ωραιο θέμα για συζήτηση.Να πω την γνώμη μου.Ο άνθρωπος που μπορεί να διακρίνει πιο στοιχείο να χρησιμοποιήσει,χωρίς να μετανιώνει μετα,και να έχει τήν δύναμη να το χρησιμοποιήσει,είναι σοφός και ευτυχισμένος πραγματικά

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 23:31, 26-06-06:

Λογική, κατά 99%... και αυτό γιατί με το συναίσθημα φοβάμαι πως θα φάω τα μούτρα μου για λάθος επιλογές και το τελευταίο πράγμα που εμπιστεύομαι είναι τα συναισθήματα, δεν ξέρω πως θα γυρίσουν (αν και είμαι πολύ "κολλημένο" άτομο, δεν αλλάζω εύκολα)... όταν παίρνω αποφάσεις με τη λογική, ακόμα και αν δε νιώθω πολύ καλά αρχικά, σιγά σιγά συνειδητοποιώ οτι πάντα η καλύτερη δυνατή λύση είναι αυτή που προκύπτει από λογικές διαδικασίες σκέψης, υπολογίζοντας τα υπέρ και τα κατά κτλ κτλ κτλ, η λογική λύση είναι πάντα η ασφαλής λύση...

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 14:46, 27-06-06:

Κι εγώ προσπαθώ να αποφασίζω με βάση τη λογική.

Αν όμως ρε παιδιά χτυπάει η καρδιά μου... δεν μπορώ να τη σταματήσω με τίποτα.
Συναίσθημα και μόνο συναίσθημα... Τουλάχιστον όσον αφορά τη σχέση μου με το έτερον ήμισυ. Στα επαγγελματικά καθώς και σε άλλες αποφάσεις υπερέχει σαφώς η λογική.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:02, 27-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από BReaTHeR
Κι εγώ προσπαθώ να αποφασίζω με βάση τη λογική.

Αν όμως ρε παιδιά χτυπάει η καρδιά μου... δεν μπορώ να τη σταματήσω με τίποτα.
Συναίσθημα και μόνο συναίσθημα... Τουλάχιστον όσον αφορά τη σχέση μου με το έτερον ήμισυ. Στα επαγγελματικά καθώς και σε άλλες αποφάσεις υπερέχει σαφώς η λογική.

σενάριο που θέλει την απάντηση σου....

είσαι συνεργάτης με κάποιον επί 15 χρόνια με τον οποίων εκ των πραγμάτων είσαστε και οι οικογενειακοί φίλοι. Είναι υπάλληλος σου.
Ο τύπος μαθαίνει ότι η γυναίκα του τον κερατώνει και ο τύπος καταρακόνεται και η επαγγελματική του επίδοση πέφτει τόσο πολύ ώστε πλέον να σου κάνει και εσένα επαγγελματική ζημιά.
Ερώτηση.... τι κάνεις μαζί του?
α) τον κρατάς στην δουλεια γιατί υπάρχει και συναισθηματικό δέσιμο?
β) τον απολύεις γιατί πλέον δεν αποδίδει και δεν κάνει την δουλειά σου?

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 18:32, 27-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Μια και εγώ είμαι πολύ συναισθηματικός τύπος, δρω περισσότερες φορές με το συναίσθημα. Γενικά δεν είμαι και τόσο άτομο ''του πρέπει''...

Και εγώ το ίδιοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Προσπαθώ να συνδιάσω συναίσθημα κ λογική αλλά σπάνια δρώ με την λογική κυρίως συναίσθημα με λογική μαζί ή σκέτο συναίσθημα!!!

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 18:54, 27-06-06:

Μπορώ να πω και με τα δυο! Υπό νορμάλ συνθήκες προτεραιότητα έχει η λογική πολλές φορές όμως μιλάει και το συναίσθημα! ΑΝΑΛΟΓΑ τι νιώθω εντονότερα εκείνη την στιγμή!

Παράθεση

panathas (Μαριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη panathas
Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O panathas έγραψε στις 00:53, 19-07-06:

Συναίσθημα για να καταστραφείς.
Λογική για να πας μπροστά.

Μάλλον λειτουργώ με το συναίσθημα

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 13:16, 20-07-06:

κι εγω συναισθημα...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:53, 21-07-06:

Ψήφισα λογική, αλλά η αλήθεια είναι πως εξαρτάται από το τι αφορά αυτή η απόφαση. Αν είναι ερωτικό θέμα, προτεραιότητα έχει το συναίσθημα συνήθως (χωρίς να αποκλείεται και η λογική εντελώς), αν η απόφαση αφορά επαγγελματικό ή άλλο θέμα, προέχει η λογική.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 15:20, 21-07-06:

Και τα δυο έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
Με το συναίσθημα αφήνεις να παρασυρθείς από την ζωή και να χαρείς πράγματα που αλλιώς δεν αφήνεσαι αλλά φυσικά να φας και επανειλλημένα τα μούτρα σου!
Με την λογική προστατεύεις την ύπαρξη σου, δεν αφήνεις πράγματα στην τύχη αλλά κάποια πράγματα δεν απολαμβάνονται όσο θα μπορούσαν!

Από τότε που γενήθηκα η λογική είναι σήμα κατατεθέν μου, παρόλο που κατά πολλούς χαρακτηρίζομαι ιδιαίτερα συναισθηματικός!
Αλλά όταν χρειάστηκε και άφησα να κινηθώ με το συναίσθημα έφαγα τα μούτρα, πόνεσα πολύ,και μου πήρε καιρό να συνέλθω και με προσωπικές απώλειες! Πολύ θα ήθελα να ξανανιώσω έτσι αλλά νιώθω λες και είμαι δεμένος σαν τους ξιφομάχους! Μέχρι τώρα με έχει σώσει αλλά και πάλι δεν ξέρεις καθώς το αν ήταν αλλιώς είναι υποθετικό!
Πάντως η λογική με έχει βοηθήσει πολύ επαγγελματικά, αλλά και σε φίλους! Εϊναι κάτι που εκτυπάνε οι φίλοι μου. Δυστυχώς δεν το εκτιμάνε καθόλου οι γυναίκες! Είναι και το βασικό στοιχείο της δουλειάς μου.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 16:57, 21-07-06:

Δεν ξερω.. Νομιζω οτι καταφερνω και λειτουργω τις περισσοτερες φορες με την λογικη. Ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον..

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 18:34, 27-07-06:

Προτιμώ τη λογική. Σε μένα το να λειτουργώ συναισθηματικά είναι σαν να οδηγώ χωρίς φρένα..συνήθως στουκάρω σε τοίχους και ποιος μαζεύει μετά τα κομμάτια..

Παράθεση

WildCherry

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη WildCherry
H WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H WildCherry έγραψε στις 00:13, 17-12-08:

Κυρίως με οδηγεί το συναίσθημα ...αλλά που και που και αυτό χρείαζεται το "χαλινάρι" του που είναι η λογική, με έχει αποτρέψει πολλές φορές από βλακείες που πάω να κάνω....και δεν το έχω μετανιώσει μέχρι στιγμής.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:54, 17-12-08:

Τις περισσοτερες φορες τη λογικη, ευτυχως..

(όπου "λογικη" δεν εννοουμε "οτι με συμφερει" / "την προσωπική εγωιστικη οπτικη γωνια μου" ...για να μην μπερδευομαστε..)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anda (Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anda
H Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H anda έγραψε στις 13:00, 17-12-08:

Δυστυχώς αποκλειστικά και μόνο τη λογική....και μυαλό ακόμα δεν έβαλα!!!
Τώρα τελευταία βέβαια καταβάλλω σοβαρες προσπάθειες προκειμένου να βάλω και το συναίσθημα στο "παιχνίδι"...αλλά δεν το βλέπω και πολύ πιθανό...
Προσωπικά παραδέχομαι απόλυτα και θαυμάζω τους "συναισθηματικούς" τύπους...!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους