Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,973 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Gamucci

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap
Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O cap έγραψε στις 16:49, 26-04-08:

Μολις το παρήγγειλα και εγώ (starter pack).

Να πω βέβαια οτι υπάρχουν έξοδα αποστολής (9,99 λίρες), αλλά ενσωματώνονται στην τιμή. Σε πόσες μέρες περίπου το λάβατε, όσοι το παραγγείλατε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:08, 26-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από cap
Μολις το παρήγγειλα και εγώ (starter pack).

Να πω βέβαια οτι υπάρχουν έξοδα αποστολής (9,99 λίρες), αλλά ενσωματώνονται στην τιμή. Σε πόσες μέρες περίπου το λάβατε, όσοι το παραγγείλατε;
Τι εννοείς ότι "ενσωματώνονται στην τιμή"; Ότι τα υπολογίζει εξαρχής; Δηλαδή έιναι τα ίδια για παράδοση εντός και εκτός UK? Εμείς πάντως το αντίστοιχο των 100 λιρών σε ευρώ πληρώσαμε για το καθένα, δεν είχε κάτι παραπάνω (είχαμε πάρει starter kit + value pack).

Γρήγορα έρχεται, το παραγγείλαμε πέμπτη και ήρθε τρίτη IIRC.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap
Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O cap έγραψε στις 17:24, 26-04-08:

Item Name:Gamucci Classic Starter Kit - High
Item Number:1
Quantity:1
Total:£59.99 GBP

Cart Subtotal:£59.99 GBP
Shipping:£9.99 GBP
Sales Tax:
Cart Total:£69.98 GBP

Εχμ, ίσως το "ενσωματώνονται στην τιμή" που είπα να μην είναι σωστό.

Και μια άλλη ερώτηση: Για τον φορτιστή, φτάνει ένας αντάπτορας ή θέλουμε και μετασχηματιστή;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:38, 26-04-08:

Item Name:Gamucci Classic Starter Kit - High
Item Number:1
Quantity:1
Total:£59.99 GBP

Cart Subtotal:£59.99 GBP
Shipping:£9.99 GBP
Sales Tax:
Cart Total:£69.98 GBP

Εχμ, ίσως το "ενσωματώνονται στην τιμή" που είπα να μην είναι σωστό.
Doing!!!!! Από που το αγόρασες;;

Όσο για το φορτιστή, εμείς απλά καλώδιο αλλάξαμε, δεν βάλαμε και μετασχηματιστή. Αν δοκιμάσεις με μετασχηματιστή, πες μας αν φορτίζει γρηγορότερα γιατί σε μας κάνει αιώωωωνες

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 18:05, 26-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Doing!!!!! Από που το αγόρασες;;
Απο το smokevapour. Μηπως βάλανε έξοδα αποστολής μετά και απλά εγώ ήμουν ο άτυχος;

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη trojy
Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O trojy έγραψε στις 20:27, 26-04-08:

Ο αντάπτορας για ελληνική πρίζα, είναι καλύτερος από το κόψιμο στο καλώδιο.
Εκτός του ότι χάνεται η όποια εγγύηση, υπάρχει και ο κίνδυνος να συνδεθούν ανάποδα οι πολικότητες.

Στην Ελλάδα, τουλάχιστον όσο αφορά εμένα, η τιμή του Gamucci classic starter kit θα είναι 69,99 ?.
Τα Gamucci cartridges, σε συσκευασία των 5, θα κοστίζουν 8,91 ?.
Διαθέσιμα θα είναι από Τρίτη [έτσι μου είπαν από την TNT].

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:43, 26-04-08:

Μα το καλώδιο βγαίνει και έχει τέτοιο βύσμα που βρίσκεις άνετα παρόμοια καλώδια

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:48, 26-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από trojy
Ο αντάπτορας για ελληνική πρίζα, είναι καλύτερος από το κόψιμο στο καλώδιο.
Εκτός του ότι χάνεται η όποια εγγύηση, υπάρχει και ο κίνδυνος να συνδεθούν ανάποδα οι πολικότητες.

Στην Ελλάδα, τουλάχιστον όσο αφορά εμένα, η τιμή του Gamucci classic starter kit θα είναι 69,99 ?.
Αλήθεια, που βρίσκεται το φαρμακείο σου; (περιοχή εννοώ)
Θα φέρνεις Value packs?
Απο το smokevapour. Μηπως βάλανε έξοδα αποστολής μετά και απλά εγώ ήμουν ο άτυχος;
Μάλλον τα βάλανε μετά...
Είπα κι εγώ, δεν είναι δυνατόν να μην έχουν έξοδα αποστολής για πάντα!

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O trojy έγραψε στις 10:41, 27-04-08:

Κατ' αρχάς, Χριστός Ανέστι, και χρόνια πολλά στους Γιώργους κ' τις Γεωργίες.
Το φαρμακείο μου βρίσκεται στο Ηράκλειο Κρήτης. www.farmakopoios.gr
Όσον αφορά τον adaptora, δεν μπορώ να βρω πληροφορίες πουθενά για τον φορτιστή. Ούτε καν μία φωτογραφία. Επίσης, από τη στιγμή που δεν έχει φτάσει ακόμα στα χέρια μου, οι οδηγίες που μπορώ να δίνω είναι περιορισμένες. Αν το καλώδιο αλλάζει για ελληνική πρίζα, τότε ακόμα καλύτερα. Το ζητούμενο, είναι να μην χάνεται η εγγύηση.

Value pack?
Όσο περισσότερο αγοράζει κανείς, τόσο θα χαμηλώνει και η τιμή του.

Τέλος, να πω ότι είμαι περίεργος να δω πόσο μεγάλα είναι τα κουτιά, ώστε να μπορώ να υπολογίσω και τα έξοδα αποστολής. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα συγκρίνονται με τα έξοδα αποστολής από εξωτερικό.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:48, 27-04-08:

Όσον αφορά τον adaptora, δεν μπορώ να βρω πληροφορίες πουθενά για τον φορτιστή.
Στο e-steki εψάξες;
http://www.e-steki.gr/showpost.php?p=447251&postcount=9

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

O trojy έγραψε στις 16:26, 30-04-08:

To Review που σας υποσχέθηκα

Αρνητικά:
  1. Πρέπει να το βάζεις αρκετά μέσα στο στόμα σου, πράγμα που για μένα ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να το συνηθίσω, δεδομένου του τρόπου που κάπνιζα πριν.
  2. Ενδείκνυεται για άτομα που παίρνουν μεγάλες τζούρες και όχι πολλές και μικρές (κάτι που επίσης με δυσκόλεψε, μιας και άνηκα στη δεύτερη κατηγορία).
  3. Πρέπει να το έχεις οριζόντιο (ή περίπου οριζόντιο) για να καπνίσεις.
  4. Μερικές φορές βγαίνει λίγο "υγρό" από το cartridge στο στόμα σου ή πάνω στο Gamucci, ελάχιστο αλλά είναι κάπως ενοχλητικό. Βέβαια συμβαίνει αρκετά σπάνια.
  5. O καπνός δεν πολυμοιάζει με τσιγάρο, αλλά περισσότερο με ναργιλέ ή πίπα (αυτό μπορεί να θεωρηθεί και θετικό από ορισμένους).
  6. Πρέπει να ρουφάς πιο δυνατά απ'ότι ένα κανονικό τσιγάρο.
  7. Οι μπαταρίες τελειώνουν σχετικά γρήγορα. Αν εξακολοηθήσω να το χρησιμοποιώ, θα αγοράσω έξτρα μπαταρίες σίγουρα.
  8. Είναι αρκετά μακρύ σε μήκος και πολύ πιο βαρύ από τσιγάρο (κάτι που λογικά το περιμένατε)
  9. Θα μου άρεσε τα cartridges να "βίδωναν" κάπως, όπως η μπαταρία. Έτσι όπως το έχουν κάνει είναι αρκετά έυκολο να βγουν λίγο πιο έξω και να υπάρξει διαρροή.
Θετικά:
  1. Είναι πανέμορφο και πολύ στιλάτο. Επίσης βγαίνει σε 3 χρώματα (άσπρο, μαύρο, ασημί) παρ'ότι δεν το γράφουν πουθενά. Οπότε έχετε το υπόψιν και επικοινωνήστε μαζί τους μετά ώστε να τους πείτε το χρώμα που θέλετε (αν δεν έχουν κάποιο πεδίο επιλογής μέχρι τότε).
  2. To φέρνουν πολύ γρήγορα και χωρίς έξοδα αποστολής!
  3. Τα cartridges κρατάνε πολύ περισσότερο απ'ότι περίμενα, ίσως επειδή, σε αντίθεση με τα κανονικά τσιγάρα, μπορείς να πάρεις 1-2 τζούρες και να το βάλεις κάτω, δεν σε υποχρεώνει τίποτα να κάνεις πχ ολόκληρο τσιγάρο.
  4. Πολύ καλή κατασκευή, και το ίδιο το gamucci, και ο φορτιστής.
  5. Η γεύση είναι αρκετά καλή, παρ'ότι δεν μοιάζει ακριβώς με τσιγάρο (όπως έγραψα παραπάνω), και αντίθετα με ο,τι φοβόμουν, προσφέρει αυτό το χαρακτηριστικό "γαργάλημα" στο λαιμό, όπως και τα κανονικά τσιγάρα.
  6. Ο καπνός που βγάζεις (που είναι μπόλικος), το φωτάκι στην άκρη και γενικότερα ο τρόπος χρήσης του σε κάνει να πιστεύεις ακόμη περισσότερο ότι καπνίζεις.
  7. Most important: Με τη βοήθεια του, δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο εδώ και 32 ώρες!!
Γενικά, θέλει λίγη προσπάθεια στην αρχή για να το συνηθίσεις, αλλά πιστεύω ότι στο άνετο θα αντικαταστήσω τελικά το τσιγάρο με αυτό.

Λοιπόν, σήμετα παρέλαβα τα gamuccia, μαζί με τα cartridges τους. Από το πρωί, δεν έχω καπνίσει ούτε μισό τσιγάρο, και αυτό το βρίσκω πάρα πολύ θετικό. Ο λόγος που έκανα παράθεση στο review της Michelle, ήταν επειδή το βρήκα εξαιρετικά καλό και επίσης ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Αυτό που μου έκανε πολλή εντύπωση, είναι το γεγονός, ότι μόλις χρειαστώ το kick της νικοτίνης, δεν χρειάζεται να περιμένω να ζεσταθεί για να πάρω τζούρα. Ενδεχομένως να φταίει και το τέλειο ελληνικό κλίμα. Overall, είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου.
Μόνη εξαίρεση, ότι δεν μου έστειλαν, παρά το γεγονός ότι παρήγγειλα, και cartridges με μηδενική νικοτίνη.

Παράθεση

tsgiorgos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsgiorgos
Ο tsgiorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O tsgiorgos έγραψε στις 20:13, 30-04-08:

Λοιπόν, σήμετα παρέλαβα τα gamuccia, μαζί με τα cartridges τους. Από το πρωί, δεν έχω καπνίσει ούτε μισό τσιγάρο, και αυτό το βρίσκω πάρα πολύ θετικό. Ο λόγος που έκανα παράθεση στο review της Michelle, ήταν επειδή το βρήκα εξαιρετικά καλό και επίσης ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Αυτό που μου έκανε πολλή εντύπωση, είναι το γεγονός, ότι μόλις χρειαστώ το kick της νικοτίνης, δεν χρειάζεται να περιμένω να ζεσταθεί για να πάρω τζούρα. Ενδεχομένως να φταίει και το τέλειο ελληνικό κλίμα. Overall, είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου.
Μόνη εξαίρεση, ότι δεν μου έστειλαν, παρά το γεγονός ότι παρήγγειλα, και cartridges με μηδενική νικοτίνη.
Και εγώ έχω να προσθέσω ότι εδώ και 10 ημέρες από τα 30 περίπου τσιγάρα που κάπνιζα την ημέρα τώρα καπνίζω το πολύ 3, μερικές μέρες και κανένα. Αν και έχω αγοράσει την συσκευή από την Rutoo παρόλο με την μεγαλύτερη αυτονομία της μπαταρίας (6-9 ώρες) υπάρχουν στιγμές που έχω ξεμείνει και πρέπει να περιμένω 3 ώρες μέχρι να φοτρίσει, οπότε πιστέυω ότι μια τρίτη μπαταρία επιβάλεται, έτσι να υπάρχει γιατί μπορεί να μην έχεις προλάβει να φορτίσεις την άδεια και να σου τελειώσει αυτή που χρησιμοποιείς.
Πέρα από όλα αυτά έχω κάνει και μία παραγγελία για ένα e-cigar με διάφορες γεύσεις από cartridges (μήλο, βανίλια, σοκολάτα, Marlboro), θα σας πω εντυπώσεις τέλος της επόμενης εβδομάδας που θα το παραλάβω.

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

O trojy έγραψε στις 22:32, 01-05-08:

Κάποιες απορίες...
a.Πόσο συχνά αλλάζετε το cartridge?
b. Πότε αναβοσβήνει το Ledaki, μόνο για μπαταρια?
c. Εχετε παρατηρήσει ότι όταν τελειώνει το cartridge, σας βγάζει ένδειξη για μπαταρία (αναβόσβημα 20 φορές)

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:32, 01-05-08:

Εχετε παρατηρήσει ότι όταν τελειώνει το cartridge, σας βγάζει ένδειξη για μπαταρία (αναβόσβημα 20 φορές)
Ναι, το 'χω δει αυτό.
(Σε ξένο Γκαμούτσι, πριν 2-3 μέρες )

edit: My mistake, το ledάκι νόμιζα ότι έλεγες αντί cartidge, ignore me!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:39, 01-05-08:

Κάποιες απορίες...
c. Εχετε παρατηρήσει ότι όταν τελειώνει το cartridge, σας βγάζει ένδειξη για μπαταρία (αναβόσβημα 20 φορές)
1. Κάθε μέρα χονδρικά.
2. Το ledάκι αναβοσβήνει και όταν ενεργοποιείται το σύστημα ασφαλείας, δηλαδή όταν πάρεις τζούρα για πάνω από κάποια δευτερόλεπτα ή πολλές μέσα σε 1 λεπτό (σε μένα το κάνει συνέχεια, γιατί αφού δεν μπορώ να ρουφήξω δυνατά, ρουφάω για αρκετή ώρα)
3. Όχι δεν το έχω παρατηρήσει.

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη FaniFox
H FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H FaniFox έγραψε στις 11:10, 02-05-08:

Value pack?
Όσο περισσότερο αγοράζει κανείς, τόσο θα χαμηλώνει και η τιμή του.
Τα value packs με τα 55 catridges (Gamucci Classic Starter Kit VALUE PACK) τα οποία συμφέρουν στους heavy καπνιστές

Τέλος, να πω ότι είμαι περίεργος να δω πόσο μεγάλα είναι τα κουτιά, ώστε να μπορώ να υπολογίσω και τα έξοδα αποστολής. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα συγκρίνονται με τα έξοδα αποστολής από εξωτερικό.
Τώρα που τα παρέλαβες, έβγαλες τιμές πώλησης & έξοδα αποστολής;
Μπορούμε δηλαδή να τα αγοράσουμε από εσένα; Θα μας πεις τις τελικές τιμές και άν προτιμάς να σου στείλουμε παραγγελία με e-mail ή PM;

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

O trojy έγραψε στις 14:17, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από FaniFox
Τα value packs με τα 55 catridges (Gamucci Classic Starter Kit VALUE PACK) τα οποία συμφέρουν στους heavy καπνιστές
Τώρα που τα παρέλαβες, έβγαλες τιμές πώλησης & έξοδα αποστολής;
Μπορούμε δηλαδή να τα αγοράσουμε από εσένα; Θα μας πεις τις τελικές τιμές και άν προτιμάς να σου στείλουμε παραγγελία με e-mail ή PM;
Το gamucci classic Classic Electronic Cigarette Starter kit κοστίζει 69,99 ?[περιλαμβάνεται ο Φ.Π.Α].
Τα 1 cartridge pack το οποίο έχει 5 χ cartridges μέσα βγαίνει 8,91 ?
Η κοστολόγηση έγινε από την RRP της GAMUCCI ltd UK.

Έξοδα αποστολής είναι με την speedex 11,00 ?. Αν είναι με αντικαταβολή βγαίνει 4,20 ? επιπλέον.

Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα, με οποιοδήποτε τρόπο και να γίνει η μεταξύ μας επικοινωνία. Το e-mail μου είναι nikos@farmakopoios.gr Από εκεί και πέρα, γνωρίζω πως λειτουργεί μία δημόσια συζήτηση (forum), και δεν θα ήθελα να παραβιάσω τους κανόνες και να κάνω διαφήμηση.
Επίσης, θεωρώ το προϊόν, καλό, και πιστεύω ότι σε μικρό χρονικό διάστημα θα είναι πολύ ευκολότερη η πρόσβαση. Μακάρι, και σε περίπτερα.
Έχω να καπνίσω 3 μέρες...

Παράθεση

tsgiorgos

Νεοφερμένος

O tsgiorgos έγραψε στις 18:34, 02-05-08:

Κάποιες απορίες...
A. Τίς πρώτες 5 μέρες, περίπου 2 cartridges την ημέρα. Τώρα καθε cartridge το αλλάζω κάθε 1 ή 1 1/2 μέρα.
Β. Το led ανάβει για 2 λόγους. 1. μπαταρία 2. Άμα πάρεις πάνω από 15 τζούρες σε 1 λεπτό (τσιγάρο του πανικού ).
C. Τουλάχιστον στο Rutoo δεν σε ειδοποιεί πότε τελείωσε το cartridge.

Επίσης θέλω να προσθέσω κάτι που παρατήρησα:

Τό βράδυ που δεν χρησιμοποιώ το τσιγάρο ξεβιδώνω την μπαταρία με αποτέλεσμα να κρατάει περισσότερο το πρωί και να μην είναι ψόφιο. Το τσιγάρο μένει σε "standby" όταν υπάρχει μπαταρία συνδεμένη στο atomizer.
Μέτρησα με πολύμετρο την μπαταρία και έχει έδειχνε κάποια "διαρροή" mV παρόλο που δεν είναι συνδεμένη οπότε αυτό πρέπει να περνάει και στο atomizer χωρίς να λειτουργεί όμως. Στην φάση της λειτουργίας η μπαταρία δίνει 3.7V
Δοκιμάστε το και σείς και πείτε μου.

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 13:40, 03-05-08:

Απο την SmokeVapour που έχω παραγγείλει τα Gamucci δεν έχω πάρει ούτε invoice, ούτε tracking number. Εχω μόνο την απόδειξη του paypal.
Από την RuToo πήρα τελικά invoice και μου είπαν οτι έγινε ship 2/5 η παραγγελία μου. Δεν έχω πάρει ούτε από εκεί tracking number.

Σε εσάς που παραγγείλατε κάποιο από τα δύο, έγινε κάτι διαφορετικό;

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

H FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H FaniFox έγραψε στις 12:57, 04-05-08:

Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα, με οποιοδήποτε τρόπο και να γίνει η μεταξύ μας επικοινωνία. Το e-mail μου είναι nikos@farmakopoios.gr Από εκεί και πέρα, γνωρίζω πως λειτουργεί μία δημόσια συζήτηση (forum), και δεν θα ήθελα να παραβιάσω τους κανόνες και να κάνω διαφήμηση.
Γι'αυτό και είπα για e-mail ή PM. Βέβαια, στο ίδιο το thread κάνουμε "διαφήμιση" στο gamucci, αλλά αφού αποδεικνύεται τόσο καλό, πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ κόσμο...
Ευχαριστώ πολύ. Θα επικοινωνήσουμε σύντομα

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 14:25, 06-05-08:

Εφτασε το Gamucci, με καθυστέρηση, μια και ο ταχυδρόμος είχε αφήσει το ειδοποιητήριο σε άλλη πολυκατοικία από την Παρασκευή!

Η πρώτη εμπειρία δεν ήταν τόσο συναρπαστική από τη δική μου οπτική γωνία. Πολύ υγρό "ξεφεύγει" και σου μένει στο στόμα, ο καπνός δεν είναι τόσο πολύς ενώ μάλλον έχω ελαττωματικό θάλαμο μια και οταν εισπνέω ακούγεται κάτι σαν "σφύριγμα" και το λαμπάκι δεν ανάβει όλο, εκτός αν "μπλοκάρω" με τα δάχτυλά μου το σημείο οπου βιδώνει ο θάλαμος με την μπαταρία. Τους έχω στείλει ήδη email.

Ενα κακό είναι οτι δεν ξέρεις πόσο καπνίζεις, και φοβάμαι μήπως έχω ήδη από το πρωι κανει ένα πακέτο Εχω βάλει την medium cartridge για το φόβο των Ιουδαίων (εχω και high). Νοιώθω οτι μετα απο λίγο με ζαλίζει, πράγμα που σημαίνει οτι ίσως δίνει περισσότερη νικοτίνη από όσο πρέπει.

Ο καπνός θυμίζει πραγματικά αργιλέ, εμένα ΔΕΝ μου γαργαλάει το λαιμό όπως το τσιγάρο, αλλά είναι καπνός. Και πιστεύω οτι συνηθίζεται. Η χρήση θα δείξει.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:04, 06-05-08:

Εφτασε το Gamucci, με καθυστέρηση, μια και ο ταχυδρόμος είχε αφήσει το ειδοποιητήριο σε άλλη πολυκατοικία από την Παρασκευή!

Η πρώτη εμπειρία δεν ήταν τόσο συναρπαστική από τη δική μου οπτική γωνία. Πολύ υγρό "ξεφεύγει" και σου μένει στο στόμα, ο καπνός δεν είναι τόσο πολύς ενώ μάλλον έχω ελαττωματικό θάλαμο μια και οταν εισπνέω ακούγεται κάτι σαν "σφύριγμα" και το λαμπάκι δεν ανάβει όλο, εκτός αν "μπλοκάρω" με τα δάχτυλά μου το σημείο οπου βιδώνει ο θάλαμος με την μπαταρία. Τους έχω στείλει ήδη email.

Ενα κακό είναι οτι δεν ξέρεις πόσο καπνίζεις, και φοβάμαι μήπως έχω ήδη από το πρωι κανει ένα πακέτο Εχω βάλει την medium cartridge για το φόβο των Ιουδαίων (εχω και high). Νοιώθω οτι μετα απο λίγο με ζαλίζει, πράγμα που σημαίνει οτι ίσως δίνει περισσότερη νικοτίνη από όσο πρέπει.

Ο καπνός θυμίζει πραγματικά αργιλέ, εμένα ΔΕΝ μου γαργαλάει το λαιμό όπως το τσιγάρο, αλλά είναι καπνός. Και πιστεύω οτι συνηθίζεται. Η χρήση θα δείξει.
Καλά, πες μας και μετά απο 1-2 μέρες.
Είπα ότι θέλει λίγες μέρες να το συνηθίσεις.
Σαν να ακούω τον εαυτό μου την πρώτη μέρα είσαι

ΥΓ: Α και δοκίμασε και την άλλη μπαταρία, μήπως σου έτυχε κι εσένα 1 ελαττωμάτική, όπως στον Πάνο.

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 15:09, 06-05-08:

Θα δούμε. Ισως πρέπει να το συνηθίσω πρώτα.

Οι απορίες μου είναι τρείς:
1. Πώς ξέρω οτι δεν θα πάθω overdose νικοτίνης;
2. Το υγρό που ξεφεύγει δεν περιέχει συμπυκνωμένη νικοτίνη; Δεν θα μας κάνει ζημιά στη γλώσσα ή γενικότερα;
2. Πώς είμαστε σίγουροι οτι το υλικό που εισπνέουμε είναι πλήρως απαλλαγμένο από καρκινογόνα υλικά; Εχουν γίνει καθόλου έλεγχοι; (Εντάξει, καλύτερα από το τσιγάρο, αλλά να ξέρουμε βρε παιδί μου!)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:15, 06-05-08:

1. Πώς ξέρω οτι δεν θα πάθω overdose νικοτίνης;
Αυτό το έχει και στο faq
Υποτίθεται ότι σε προστατεύει το σύστημα που έχει που σταματάει να βγάζει ατμό όταν είτε πάρεις πολύ μεγάλη τζούρα είτε πολλές σε μικρο χρονικό διάστημα.
2. Το υγρό που ξεφεύγει δεν περιέχει συμπυκνωμένη νικοτίνη; Δεν θα μας κάνει ζημιά στη γλώσσα ή γενικότερα;
Καλή ερώτηση...
Εγώ έχω λίγο χαρτί κουζίνας και το σκουπίζω από το στόμα μου όποτε βγει.
Πάντως δεν θα πρεπε να συμβαίνει τόσο συχνά.
2. Πώς είμαστε σίγουροι οτι το υλικό που εισπνέουμε είναι πλήρως απαλλαγμένο από καρκινογόνα υλικά; Εχουν γίνει καθόλου έλεγχοι; (Εντάξει, καλύτερα από το τσιγάρο, αλλά να ξέρουμε βρε παιδί μου!)
Κάτι είχα διαβάσει για ελέγχους αλλά δεν το θυμάμαι...

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

O trojy έγραψε στις 15:33, 06-05-08:

Λοιπόν, το πρόβλημα με ορισμένες μπαταρίες, το έχω αντιμετωπίσει και εγώ. Ευτυχώς, έτυχε στο πακέτο που άνοιξα για μένα. Το πρόβλημα της μπαταρίας, είναι ότι το λαμπάκι αναβοσβήνει συνεχώς, και ποτέ δεν επιτυγχάνεται πλήρης φόρτιση. Για αυτό το λόγο είχα ρωτήσει και σε προηγούμενα posts, πότε αναβοσβήνει το λαμπάκι.

Έκτοτε, τόσο στα τσιγάρα που δίνω από το φαρμακείου μου (περίεργο μου φαίνεται που γράφω κάτι τέτοιο), όσο και σε αυτά που στέλνω με αντικαταβολή, φροντίζω να κάνω έναν έλεγχο στις μπαταρίες. Σε επικοινωνία που είχα με την εταιρεία, αν μπορούσα να κρατάω εγώ τα προβληματικά κομμάτια, και να μου στέλνουν σε αντικατάσταση καινούρια, δεν ήταν θετικοί.
Για την ακρίβεια μου είπαν ότι οι ίδιοι αντικαθιστούν απευθείας τα όποια ελαττωματικά κομμάτια.
Η διεύθυνση είναι
Gamucci Ltd,
Great Chapel Street
Soho,
London,
W1F 8FA United Kingdom

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 11:50, 09-05-08:

Η εμπειρία μου με το Gamucci:

Η Λία είχε δίκιο. Μετά από δύο μέρες δεν σκέφτεσαι το κάπνισμα συμβατικού τσιγάρου. Αλλάζει ο τροπος που καπνίζεις, η συχνότητα (δεν χρειάζεται να καπνίζεις σαν να βγήκες από το Γιεντικουλέ για να μην καεί το τσιγάρο, απλά τραβάς μια τζούρα όποτε θέλεις και το ξαναβάζεις κάτω), τον ξαναμαθαίνεις από την αρχή, σου αρέσει και ελευθερώνεται η αναπνοή σου (ειλικρινά!)

Πολλά προβλήματα όμως με το Gamucci (όπως και με κάθε gadget αλλωστε!)

1. Η μπαταρία (η μία) φαίνεται να τελειώνει πολύ γρήγορα (στα 15 λεπτά)
2. Με πλήρως φορτισμένη τη μπαταρία, ο καπνός είναι τέλειος. Μετά από μισή - μια ώρα, ο καπνός αρχίζει να γίνεται ανύπαρκτος. Εγραψα ήδη στη smokevapour ρωτώντας αν πρόκειται για πρόβλημα του atomiser (clogging).
3. Το μπαμπάκι της φύσιγγας που περιέχει το υγρό μάλλον έρχεται σε άμεση επαφή με το σιδεράκι του atomiser και "καίγεται". Το υγρό γινεται καφέ σκούρο, το μπαμπάκι στην άκρη μαυρίζει και η αίσθηση που παίρνεις είναι σαν να καπνίζεις...λάδι μηχανής. Εδώ μάλλον είναι ελάττωμα, μια και στην αρχή αυτό δεν γινόταν.

Αυτά παρατήρησα, και μάλλον την πάτησα και έχω ελατωμματικό. Πείτε μου και εσείς τι πιστεύετε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:39, 09-05-08:

1. Η μπαταρία (η μία) φαίνεται να τελειώνει πολύ γρήγορα (στα 15 λεπτά)
Αυτό το πρόβλημα το είχε και ο Πάνος.
2. Με πλήρως φορτισμένη τη μπαταρία, ο καπνός είναι τέλειος. Μετά από μισή - μια ώρα, ο καπνός αρχίζει να γίνεται ανύπαρκτος. Εγραψα ήδη στη smokevapour ρωτώντας αν πρόκειται για πρόβλημα του atomiser (clogging).
Αυτό ισχύει και σε μένα, αν και δεν ξέρω αν συμβαίνει στην ίδια κλίμακα.
Δλδ ενώ όντως, με φορτισμένη μπαταρία ο καπνός είναι καταπληκτικός, μετά από μισή με μια ώρα αρχίζει και εξασθενεί πολύ, σε ορισμένες τζούρες τραβάς αρκετό, σε άλλες όχι και γενικά σου σπάει λίγο τα νεύρα.
Υποψιάζομαι ότι όλα αυτά οφείλονται στις μπαταρίες τους που είναι για τα μπάζα
3. Το μπαμπάκι της φύσιγγας που περιέχει το υγρό μάλλον έρχεται σε άμεση επαφή με το σιδεράκι του atomiser και "καίγεται". Το υγρό γινεται καφέ σκούρο, το μπαμπάκι στην άκρη μαυρίζει και η αίσθηση που παίρνεις είναι σαν να καπνίζεις...λάδι μηχανής. Εδώ μάλλον είναι ελάττωμα, μια και στην αρχή αυτό δεν γινόταν.
Και αυτό γίνεται και σε μας, αν και εσύ το περιγράφεις κάπως πιο "δραματικά". Η γεύση βασικά δεν αλλάζει και τόσο, αλλά ότι "μαζεύει" και σκουραίνει το σφουγγαράκι στο cartridge, ισχύει.

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 00:02, 10-05-08:

Τα τελευταία νέα είναι οτι έγραψα ένα email στη smokevapour και τους είπα τα καθέκαστα:

Hello,

I contacted you a few days ago stating that there was either a problem with my atomiser or with my battery.

To be honest, I really can't figure out, at this point, what's wrong, but it seems that my Gamucci is not operating properly. Let me state what happens and you can figure out what's wrong since your experience is way higher than mine.

Let me first say that I have practiced on inhaling for a longer time than with traditional cigarettes (i.e. the light starts flashing most times) and gently.

1. My Gamucci produces a high amount of vapour with the battery fully charged, but only for the first 2-3 puffs. Tested with a new as well as with a slightly used cartridge (high). After the first 2-3 puffs, vapour is less or even none, even if I inhale gently and for a prolonged period of time
2. The wool in my cartridges gets burnt after a few puffs and the odour produced is that of ...burnt wool. The liquid gets a dark brownish color, as well as the wool itself. It stinks. Maybe some problem with the atomiser? Please note that it leaves a very ugly taste in my throat, like burning. I am (or better, used to be) a 1 1/2 -pack/day smoker (non-light cigarettes), so that shouldn't be happening.
3. My batteries seem like they don't last much, I'd estimate around 30-60 mins max from fully charged. If I put a new cartdrige with a battery used for more than 60 mins, no smoke, although the atomiser gets hot and the wool gets burnt (see no.2) but light doesn't light all the way and it takes a long time to achieve this effect compared to using a fully charged battery.

What can I do? I've ordered more cartridges but I'm afraid I won't be able to use them. Is there really some defect with my Gamucci? Should I order a new one, or can you do something about it? Although I was extremely excited when I first got the product, I currently feel very dissapointed for the fact that it doesn't really deliver what it promises. I've confirmed, by talking to other Gamucci users, that this behaviour, whether it comes from the atomiser or the batteries, is not normal. Please advice.

Με ρώτησαν αν μου είχε πέσει πουθενά και τους είπα πως οχι. Μου είπαν οτι θα μου στείλουν νέες μπαταρίες και atomizer, προφανώς αναγνωρίζουν οτι το συγκεκριμένο gamucci έχει πρόβλημα. Ειπα και εγώ! Να είμαι τυχερός με την πρώτη; Ο,τι και να έχω αγοράσει, έχει πρόβλημα: Οι υπολογιστές με τους δίσκους, τα gadgets με τις μπαταρίες, και πάει λέγοντας. Ετσι πέταξα ένα κινητό που είχα αγοράσει στη γυναίκα μου το καλοκαίρι... δεν άξιζε ούτε καν επισκευή.

Εν αναμονή του RuToo (ΑΚΟΜΑ τα ΕΛΤΑ από τις 2/5 που έγινε η αποστολή!) και των ανταλλακτικων του Gamucci..κρίμα και είχα να καπνίσω κανονικό τσιγάρο 2 μέρες.

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

H FaniFox έγραψε στις 11:56, 13-05-08:

Από εχθές που παρέλαβα και ξεκίνησα τα Gamucci, δεν νιώθω ούτε την έλλειψη του συμβατικού τσιγάρου ούτε την ανάγκη να καπνίζω συνέχεια.
Χαρακτηριστικά, ενώ συνήθως καπνίζω 1,5-2 πακέτα την ημέρα, τώρα άλλαξα το catridge μετά από 1,5 μέρα έντονης χρήσης (έκανα και δοκιμές) και μάλιστα πριν τελειώσει.
Το κύριο πρόβλημα ήταν το υγρό που έβγαινε από το catridge στο στόμα μου. Είναι και γλυκό (σερμπέτι!) και σου καίει και το λαιμό αν το καταπιείς (ναι, ναι, το δοκίμασα. Τελικά είμαι εγώ μια γλυκατζού, τζουτζουτζου!)
Η μία μπαταρία δουλεύει άψογα, η δεύτερη δείχνει να τελειώνει πιο σύντομα (τη μία τη χρησιμοποιούσα εχθές όλη την ημέρα, η άλλη άρχιζει να τελειώνει μετά από μόλις μισή μέρα χρήσης).
Δεν έχω καταλάβει πως γνωρίζει κάποιος πότε να αλλάξει το catridge. Λένε ότι ο καπνός μειώνεται αλλά εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο. Μια μικρή αλλαγή στη γεύση είδα που μπορεί να ήταν και η ιδέα μου. Εσείς πότε το αλλάζετε;

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 12:01, 13-05-08:

Αχ...το Gamucci μου έχει χαλασμένες και τις δύο μπαταρίες..περιμένω τις ανταλλακτικές..

Το RuToo έχει φύγει από 2/5 και ΑΚΟΜΑ να έρθει. Τα ΕΛΤΑ στη διανομή ισχυρίζονται οτι δεν έχουν παραλαβει τίποτα.

Παρήγγειλα και τα Sedansa (το ξέρω, είμαι παλαβός και σπάταλος, αλλά έχουν άρωμα σοκολάτα, καφέ και Marlboro(!))

Αντε να δούμε...τα κανονικά τσιγάρα μου ΒΡΩΜΑΝΕ πλέον!

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

O trojy έγραψε στις 14:32, 13-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από FaniFox
Από εχθές που παρέλαβα και ξεκίνησα τα Gamucci, δεν νιώθω ούτε την έλλειψη του συμβατικού τσιγάρου ούτε την ανάγκη να καπνίζω συνέχεια.
Χαρακτηριστικά, ενώ συνήθως καπνίζω 1,5-2 πακέτα την ημέρα, τώρα άλλαξα το catridge μετά από 1,5 μέρα έντονης χρήσης (έκανα και δοκιμές) και μάλιστα πριν τελειώσει.
Το κύριο πρόβλημα ήταν το υγρό που έβγαινε από το catridge στο στόμα μου. Είναι και γλυκό (σερμπέτι!) και σου καίει και το λαιμό αν το καταπιείς (ναι, ναι, το δοκίμασα. Τελικά είμαι εγώ μια γλυκατζού, τζουτζουτζου!)
Η μία μπαταρία δουλεύει άψογα, η δεύτερη δείχνει να τελειώνει πιο σύντομα (τη μία τη χρησιμοποιούσα εχθές όλη την ημέρα, η άλλη άρχιζει να τελειώνει μετά από μόλις μισή μέρα χρήσης).
Δεν έχω καταλάβει πως γνωρίζει κάποιος πότε να αλλάξει το catridge. Λένε ότι ο καπνός μειώνεται αλλά εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο. Μια μικρή αλλαγή στη γεύση είδα που μπορεί να ήταν και η ιδέα μου. Εσείς πότε το αλλάζετε;
Γεια σου Φανή..
Βάστα γερά... Κάθε τσιγάρο που δεν κάνεις, για καλό είναι! Η διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας, μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ότι το cartridge είχε μερικώς αδειάσει. Αν συνεχίζεται το πρόβλημα, κράτα με ενήμερο, ώστε να σου στείλω μία νέα.
Όσο για τη γλυκιά γεύση, να προτιμάς τριγωνάκια Πανοράματος.

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

H FaniFox έγραψε στις 11:09, 14-05-08:

Γεια σου Φανή..
Βάστα γερά... Κάθε τσιγάρο που δεν κάνεις, για καλό είναι! Η διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας, μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ότι το cartridge είχε μερικώς αδειάσει. Αν συνεχίζεται το πρόβλημα, κράτα με ενήμερο, ώστε να σου στείλω μία νέα.
Όσο για τη γλυκιά γεύση, να προτιμάς τριγωνάκια Πανοράματος.
...μπα! Προφυτερόλ Τερκενλή καλύτερα! Άπαιχτο!
Thanks! Σου έστειλα ήδη e-mail πριν διαβάσω το post.
Βαστάω...Βαστάω...
3 μέρες χωρίς τσιγάρο (but who's counting!)

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

O trojy έγραψε στις 16:55, 14-05-08:

Από τη gamucci, με ενημέρωσαν ότι σε 2 εβδομάδες, θα είναι διαθέσιμα και gamucco-components ανεξάρτητα. Δηλαδή, θα μπορεί κανείς να αγοράσει σκέτες μπαταρίες, φορτιστές, κλπ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-06-08 στις 21:59. Αιτία: split
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:58, 14-05-08:

Από τη gamucci, με ενημέρωσαν ότι σε 2 εβδομάδες, θα είναι διαθέσιμα και gamucco-components ανεξάρτητα. Δηλαδή, θα μπορεί κανείς να αγοράσει σκέτες μπαταρίες, φορτιστές, κλπ..
Τέλεια!! Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

H FaniFox έγραψε στις 11:17, 15-05-08:

Έτσι από απορία: οι μπαταρίες και ο φορτιστής του Rutoo είναι ίδιες με του Gamucci;
Τουλάχιστον φαίνονται ίδιες...
Τα έχει κανείς και τα δύο; Τα έχει συγκρίνει; Άν το Gamucci μας πει τίποτα τρελλές τιμές για τα ανταλλακτικά, να ξέρουμε που θα τα βρούμε φθηνότερα!

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 10:05, 20-05-08:

Εμένα το gamucci μου τα έπαιξε τελείως. Μπαταρια ξεφορτίζει σε δυο ρουφηξιές, ο atomizer βουλωνει, γενικά περιμένω τα ανταλλακτικά που μου τάξανε.

Μεχρι στιγμής με το gamucci πάντως ημουν (και θα συνέχιζα να είμαι αν δεν χάλαγε) πολύ ευχαριστημένος. Να δω ΠΟΤΕ θα δω και τα υπόλοιπα στα χέρια μου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-06-08 στις 22:21. Αιτία: split
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:33, 20-05-08:

Εγώ είχα ένα άλλο πρόβλημα: Χτες, ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει, ρούφαγα και δεν άναβε το φωτάκι, ούτε έβγαινε καπνός.
Μετά από καμία ώρα που προσπαθούσα, έφτιαξε, τόσο ξαφνικά όσο είχε χαλάσει
Είναι η δέυτερη φορά που το κάνει αυτό...
Να ανησυχώ;

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 11:48, 20-05-08:

Κατα τη γνώμη μου ναι. Εμένα άρχισε να το παθαίνει πολύ συχνά και στο τέλος απλά άναβε το φωτάκι και δεν έβγαζε καπνό (με καινούριο cartridge) / εναλλακτικά, κάποιες φορές δεν άναβε ούτε το φωτάκι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:50, 20-05-08:

Κατα τη γνώμη μου ναι. Εμένα άρχισε να το παθαίνει πολύ συχνά και στο τέλος απλά άναβε το φωτάκι και δεν έβγαζε καπνό (με καινούριο cartridge) / εναλλακτικά, κάποιες φορές δεν άναβε ούτε το φωτάκι.
Όχι, σε μένα όταν ανάβει το φωτάκι, βγάζει και καπνό.
Όταν το έπαθε αυτό, δεν άναβε ούτε το φωτάκι.
Και επίσης, αυτό το κάνει με μια συγκεκριμένη μπαταρία από τις 2.

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 12:03, 20-05-08:

Εγώ είμαι πιό άτυχος. Το κάνει και με τις δύο μπαταρίες και μάλιστα σε περισσότερες... παραλλαγές από ο,τι με τις δικές σου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:04, 20-05-08:

Πριν λίγο το ξανάκανε, αλλά για 5 λεπτά μόνο (πάλι η συγκεκριμένη μπαταρία)

Άντε να αρχίσουν να πουλάνε χωριστά μπαταρίες γιατί δεν με βλέπω καλά

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

O trojy έγραψε στις 13:47, 20-05-08:

Εμένα το gamucci μου τα έπαιξε τελείως. Μπαταρια ξεφορτίζει σε δυο ρουφηξιές, ο atomizer βουλωνει, γενικά περιμένω τα ανταλλακτικά που μου τάξανε.

Τα rutoo που παρήγγειλα χαθηκαν στο δρόμο(!) και μου τα ξαναστέλνουν, ενώ περιμένω και τα sedansa. Αλλα έχω την εντύπωση οτι τα Ελληνικά ταχυδρομεία έχουν κάποιο πρόβλημα γενικότερα...

Μεχρι στιγμής με το gamucci πάντως ημουν (και θα συνέχιζα να είμαι αν δεν χάλαγε) πολύ ευχαριστημένος. Να δω ΠΟΤΕ θα δω και τα υπόλοιπα στα χέρια μου...
Φίλε Σωτήρη, νομίζω ότι είναι η ώρα σου... Παίξε ένα Joker..Δεν μπορεί, αυτή η ρημάδα η τύχη θα γυρίσει. Αν σου δημιουργούν προβλήματα από την Rutoo, πες μου να σου στείλω την διεύθυνση ενός οργανισμού για αγορές μέσω Internet, στην ΕΕ. Πίστεψε με, οι άνθρωποι κάνουν σοβαρή δουλειά.
To atomiser του Gamucci, είναι λίγο σκυλί...Για να μπουκώσει, πρέπει να του βάλεις περίεργα υγρά μέσα (νερό κ' τέτοια). Για να ξεμπουκώσει άφησε το κάθετα για καμία ώρα με το ασημένιο δακτυλίδι προς τα κάτω. Έπειτα δοκίμασε να ρουφήξεις χωρίς να βάλεις cartridge.. Με αυτό τον τρόπο αδειάζει.

Για τις μπαταρίες, δες την απάντηση στη Michelle.

Αρχική Δημοσίευση από jall
Είσαι σίγουρος για αυτό που λές?
το είδες σε κάποιο πόστ ?
Για το περιέχομενο των cartridges του gamucci micro, γίνεται αναφορά στο site της gamucci.
Εκεί, αναφέρεται gamucci micro cartridge ~15 cig , gamucci classic catridge ~20 cig.
Προσωπικά, δεν με απασχολεί η χωρητικότητα των cartridges.. Είπαμε.. γίνονται και refill.

Άντε να αρχίσουν να πουλάνε χωριστά μπαταρίες γιατί δεν με βλέπω καλά
Γειά σου Michelle,

Είναι πολύ πιθανό, να έχει μπει υγρό στο εσωτερικό της μπαταρίας. Φαντάσου την κίνηση που κάνεις για να κατεβάσεις τον υδράργυρο του θερμομέτρου. Σε μία παρόμοια κίνηση μπορεί να περάσει το λαδάκι του atomiser στην μπαταρία...Άφησε την μπαταρία κάθετη, με το λαμπάκι να βρίσκεται στην πάνω πλευρά. Αν το πρόβλημα είναι αυτό, με την χρήση θα ξεκινήσει να δουλεύει κανονικά.
Από τις 40 μπαταρίες του Gamucci που μπορώ να ξέρω που πήγαν και έχω τη δυνατότητα να τσεκάρω, οι 4 είχαν πρόβλημα. Ποσοστό 10%. Θεωρούσα ότι είναι μεγάλο ποσοστό...
Άλλαξα γνώμη όταν έμαθα πόσες επιστροφές είχε από τον ΣΥΦΑΚ (Συνεταιρισμό Φαρμακοποιών Κρήτης) το smoke free.

Άντε να έρθουν και στην αγορά μπαταρίες, γιατί 2 μπαταριούλες δεν φτάνουν με τίποτα.. Έρχονται διακοπές...Πού να ψάχνεις σκηνή με πρίζα ;

Παράθεση

tsgiorgos

Νεοφερμένος

O tsgiorgos έγραψε στις 17:39, 20-05-08:

Προσπάθησε να την ξεβιδώσεις 2-3 βολτες και ξαναβίδωσέ την επιτόπου.

Άντε να έρθουν και στην αγορά μπαταρίες, γιατί 2 μπαταριούλες δεν φτάνουν με τίποτα.. Έρχονται διακοπές...Πού να ψάχνεις σκηνή με πρίζα ;
Μα τι λές τώρα, στην χώρα του ήλιου ζούμε.....

Αρχική Δημοσίευση από jall
Υπάρχει καποιος που να εχει το Rutoo να μας πει εντυπωσεις ?
Το χρησιμοποιώ εδώ και ενα μήνα και μπορώ να σου πω τα εξής:
Είναι ακριβώς το ίδιο με άλλα sites που πουλάνε τα αντίστοιχα mini's (δες freesmoke.eu).
Οι μπαταρίες κρατάνε 12 ώρες και οι δύο (6 ώρες η κάθε μία), οπότε επιβάλεται και μια 3η ή 4η μπαταρία.
Μία φορα την εβδομάδα το "atomizer" θέλει καλό καθάρισμα, αλλιώς μπουκώνει.
Τώρα γενικός για τα ε-τσιγάρα που πωλούνται παγκοσμίως φτιάχνονται όλα στην Κίνα, όλα είναι φασόν δηλαδή (δες farseegroup.com).
Άμα πάρεις την υπόθεση ε-τσιγάρο σοβαρά και να μην περιμένεις όταν θα τα "φτύσει" η συσκευή και να περιμένεις ανταλακτικό καλό θα ήταν να έχεις και ένα δεύτερο τσιγάρο πρόχειρο για παν ενδεχόμενο.
Για το θέμα του καπνού και της απόλαυσης θα πρότεινα την αγορά και ενος e-cigar για να το χρησιμοποιείς στο σπίτι. Ο όγκος του καπνού και η απόλαυση δεν συγκρίνεται με αυτού του e-τσιγάρου (να σκεφτείς μόνο ότι το "atomizer" και το cartridge έχει το διπλό μέγεθος από το ε-τσιγάρο), η συσκευή είναι πιο φτηνή, όλοι πουλάνε το ίδιο μοντέλο, οι μπαταρίες ανέρχονται στο κόστος του 15% μιας μπαταρίας του ε-τσιγάρου και τις βρίσκεις και στο εμπόριο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:07, 20-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από tsgiorgos
Προσπάθησε να την ξεβιδώσεις 2-3 βολτες και ξαναβίδωσέ την επιτόπου.
Το δοκίμασα πολλάκις, αλλά φευ...

trojy δεν κατάλαβα τι ακριβώς να κάνω

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 23:42, 27-05-08:

Άκόοομα έρχονται και τα ανταλλακτικά του Gamucci. Στη smokevapour.com ξανάγραψα, τους είπα "μου υποσχεθήκατε ανταλλακτικά batteries & atomizer αλλά ακόμα περιμένω" και απάντηση δεν πήρα. Αναμένω, γιατί μπορεί όντως να τα έχουν στείλει και να είναι παλι τα ΕΛΤΑ ο ένοχος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-06-08 στις 22:43. Αιτία: split
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:53, 30-05-08:

Όντως το θυμάμαι αυτό με τη SmokeVapour, είχαν απαντήσει μόνο όταν τους είπα ότι θα πάρω τηλέφωνο
Άσε που μας είπαν να στείλουμε πίσω τη χαλασμένη μπαταρία για να μας στείλουν καινούρια (με έξοδα αποστολής δικά μας ...φυσικά),οπότε δεν μας συμφέρει καν
Εγώ έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στο Janty KISSbox, για το οποίο διαβάζω πολύ θετικές κριτικές... Αν και αυτό έχει προβλήματα, ζήτω που καήκαμε...

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap

O cap έγραψε στις 11:25, 02-06-08:

Επειδή εκνευρίζομαι όταν με "γράφουν", και επειδή έχω γράψει στη SmokeVapour τρείς φορές ως τώρα χωρίς απάντηση, δημοσιεύω το email που τους έστειλα πριν απο λίγο (συγχωρήστε με αν τα Αγγλικά μου δεν είναι τέλεια, ήμουν εκνευρισμένος):

Good day,

this is the fourth mail I'm sending, maybe in vain since I haven't had any response to my three previous emails. Could you PLEASE respond and tell me whether you are eventually going to send the replacement batteries and atomizer?

I've asked you a couple of other questions but I haven't received any reply to those too.

My advise to you is that you should pay more attention to customers from countries like Greece, where smoking is still at large and people try to find ways to convert from traditional smoking to more harmless means like your products. Not responding to emails or customer enquiries in general is bad for the image of the company you represent. I've spoken to some people who've bought products from you and they had the same complaints.

I would like you to know that I'm actively participating in Greek forums and blogs where e-smoking is discussed and I'l be reviewing e-smoking products soon (unofficially, of course, but blogs and forums are sometimes better in influencing public opinion than traditional media). So far, the communication and support issues I've reported in relation to your company have made quite enough people turn to competitors like Sedansa (including myself). You really shouldn't have this kind of behaviour towards customers if you really want a market share in Greece.

I'm going to publish the text of this email to a Greek forum where e-smoking is discussed, mostly because I feel annoyed not getting a response from you and I'd like to inform other consumers to be cautious concerning support from your company.

Thank you.

Επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει το τηλέφωνο της smokeVapour γιατί δεν το λένε στο portal τους μπας και με ένα τηλεφωνικό χ***στήριο ανταποκριθούν καλύτερα;

Λοιπον! (Ξερω, σας έπρηξα σήμερα!)

Δεν πέρασαν ούτε 20 λεπτά από το email που έστειλα και με πήραν τηλέφωνο από τη Gamucci! Ο αντιπρόσωπος μου ζήτησε συγνώμη για το ελαττωματικό προϊόν και εκ μέρους της SmokeVapour για τις καθυστερήσεις στην επικοινωνία και μου υποσχέθηκε οτι θα μου στείλουν σήμερα ένα νέο πακέτο.

Επίσης μου ζήτησε να ενημερώσω όλους όσους έχουν αγοράσει προϊόντα της εταιρίας και έχουν θέματα στην επικοινωνία με τη SmokeVapour να απευθύνονται απευθείας στη Gamucci (mail at gamucci.com) για να έχουν ταχύτερη εξυπηρέτηση. Από ο,τι μου εξήγησε γίνεται χαμός στη SmokeVapour, προσλαμβάνουν κόσμο συνέχεια αλλά η ζήτηση των προϊόντων είναι μεγάλη. Επίσης μου είπε οτι η καινούρια "φουρνιά" των προιόντων τους περνάει εξαντλητικά stress tests και δεν αναμένουν οτι θα έχω ξανά το ίδιο πρόβλημα.

Αυτά για να είμαστε δίκαιοι

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

H FaniFox έγραψε στις 14:17, 02-06-08:

Τι να πω βρε παιδί μου! Εγώ έγραψα στην gamucci στο mail@gamucci .com μετά από προτροπή του Νίκου και μου απάντησαν άμεσα! Βέβαια, δεν μας είπαν πoιo ακριβώς είναι το πρόβλημα, όμως μας στέλνουν καινούργια ανταλλακτικά. Είναι μέσα σε αυτά που περιμένει ο Νίκος.
Sorry που δεν σου απάντησα νωρίτερα, όμως μόλις τώρα μπήκα για να δω τα νέα posts στο θέμα.
Ελπίζω να έχεις όντως σύντομα το πακέτο. Καλή τύχη!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:31, 03-06-08:

Εμένα πάντως τα έχουν παίξει ΚΑΙ οι δύο μπαταρίες του Gamucci, και επειδή δεν έχω και πολλή υπομονή αυτό τον καιρό, καπνίζω και κανονικά τσιγάρα...
Ελπίζω αυτό το KISSbox να είναι καλό...

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

O trojy έγραψε στις 23:05, 03-06-08:

Σήμερα παρέλαβα από την Gamucci Ltd, μία νέα παρτίδα συσκευών.
Μου είχαν υποσχεθεί και επιπλέον ανεξάρτητα components (2 φορές μάλιστα), και τελικά μου έστειλαν απλά ένα μέρος των Gamucci Classic Starters kit, τα οποία είχα παραγγείλει.
Από το φαρμακείο μου, δεν φεύγει κανείς, χωρίς να δοκιμάσουμε μαζί α) και τις 2 μπαταρίες β) τον φορτιστή γ) το atomiser..
ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΤΟ ΓΚΑΜΟΥΤΣΟ-ΝΕΦΟΣ! Είπα να τα δοκιμάσω, αλλά για να τα τεστάρω όλα, έχω ρίξει πολύ ... μα πολύ κάπνισμα.
Η διαφορά που είχε η νέα παρτίδα με την παλιότερη, είναι στην συσκευασία, και σύμφωνα με τα λεγόμενα της Gamucci LTD, και στα stress tests. H προηγούμενη παρτίδα είχε 15% ελαττωματικά προϊόντα, είτε αυτά λέγονται μπαταρίες, είτε atomisers.
Από τα 11 Gamucci που έδωσα σήμερα, δεν διαπίστωσα κάποιο ελάττωμα. Μακάρι να είναι καλά, να γλυτώσω και από τον βραχνά τον δοκιμών.
Michelle, τσέκαρε τα PM σου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους