Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,265 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έχοντας θέση υψηλότερη των ικανοτήτων μας...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:41, 09-06-08:

Ήθελα να μάθω τις γνώμες και τις εμπειρίες σας από περιπτώσεις, όπου βρεθήκατε σε μία θέση που απαιτούσε μεγαλύτερη εμπειρία απ' όση είχατε.
Κάποιες φορές απλά πρέπει να κάνουμε κάτι τέτοιο, για να ανέβουμε επαγγελματικά, άλλες φορές μάλιστα λέμε ψέμματα πριν προσληφθούμε.

Το έχετε κάνει; Θα το κάνατε;
Πώς επιβιώσατε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 16:53, 09-06-08:

To έκανα!

Έπεσε πολύ κλάμα, πολύ διάβασμα και πολύ ξενύχτι για να αποκτήσω ότι προσόν «είχα» κατά τη διάρκεια της συνέντευξης *όπου τις μισές λέξεις, ορολογίας κτλ δεν τις καταλάβαινα καν.

Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ, αλλά θα το ξαναέκανα αν χρειαζόταν.

Εκτός αν έχεις προυπηρεσία κάποιου καιρού, θεωρώ ότι ποτέ δεν ξέρεις όλα όσα απαιτούνται.
Άσε που κάποια από αυτά συχνά είναι και επιεικώς παράλογα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:01, 09-06-08:

Μου εχει τυχει να ειμαι σε θεση οπου σιγουρα δεν ειχα την απαιτουμενη εμπειρια και το γνωριζαν, αλλα λογω συγκυριων με εριξαν στα βαθια αποτομα και δεν ειχα να κανω τπτ αλλο απο το να κολυμπησω....Τα καταφερα, ασχετα με το εαν περασα τα αγχη της ζωης μου, ως πρωταρα που ημουν...
Οχι βεβαια πως εκτιμηθηκε, αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο..
Σημασια εχει οτι πηρα αρκετα απο την αποτομη αυτη "βουτια" ..
Αλλα ποτε δε θα προσποιουμουν λεγοντας ψεματα οτι εχω μεγαλυτερη εμπειρια απο οση εχω για να ανελθω ή απλα για να παρω μια δουλεια που θελω..
Ειναι αλλο να το γνωριζουν εξαρχης και παραυτα να σε προσλαβουν για τους χ,ψ λογους και αλλο να τους κοροιδευεις και να γινεις ρεζιλι σε περιπτωση που αποκαλυφθει το όποιο ψεμα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 09-06-08 στις 17:30.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:04, 09-06-08:

lol... τα ίδια με την Εδάδ...

"πολύ καλή γνώση Unix" έλεγε το cv μου [και έπεισα κιόλας ότι είναι έτσι ] όταν μετά βίας ήξερα 2 εντολές σε Unix...

πιέστηκα, ζορίστηκα, διάβασα, έκλαψα κάποιες στιγμές και τελικά... το κάλυψα. Και... χαλαρά θα το ξανάκανα αν χρειαζόταν...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:06, 09-06-08:

Εγώ είμαι στη φάση αυτή, όπου πρέπει να πω ψέματα.
Για τα χρόνια προϋπηρεσίας, για την εμπειρία στην εκτέλεση έργων, για την εμπειρία σε ελβετικό γραφείο.
Πιο πολύ το τελευταίο με αγχώνει, γενικά δε θα μασούσα τόσο αν ήμουν Ελλάδα, πιστεύω. Αλλά εδώ δεν ξέρεις από πού θα σου 'ρθει...

Από την άλλη πιστεύω ότι κάθε εργοδότης ζητάει πολλά για να πετύχει κάποιον που λέει ότι κατέχει τα περισσότερα ενώ ξέρει τα μισά.
Ελπίζω, δηλαδή.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:24, 09-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Εγώ είμαι στη φάση αυτή, όπου πρέπει να πω ψέματα.
Για τα χρόνια προϋπηρεσίας, για την εμπειρία στην εκτέλεση έργων, για την εμπειρία σε ελβετικό γραφείο.
Πιο πολύ το τελευταίο με αγχώνει, γενικά δε θα μασούσα τόσο αν ήμουν Ελλάδα, πιστεύω. Αλλά εδώ δεν ξέρεις από πού θα σου 'ρθει...

Από την άλλη πιστεύω ότι κάθε εργοδότης ζητάει πολλά για να πετύχει κάποιον που λέει ότι κατέχει τα περισσότερα ενώ ξέρει τα μισά.
Ελπίζω, δηλαδή.

πφφφφφφφφφφ εύκολο
λες ότι τα έχεις αλλά σε συνθήκες Ελλάδας
trust me... αν έρθουν τα πολύ δύσκολα και κινδυνεύεις να εκτεθείς λες απλά... "ααα εμείς στο Ελλάδα...."

πάντως, όχι δεν μου έχει συμβεί
συνήθως μου έλεγαν ότι είμαι over qualified
αν χρειαζόταν να το κάνω μάλλον θα το έκανα αλλά... σε κάτι το οποίο γνωρίζω ότι αν χρειαστεί να μάθω εν μία νυχτί θα τα καταφέρω και δεν θα γίνω ρόμπα
κοινώς, δε θα έλεγα ότι μιλάω άπταιστα Ιταλικά ενώ γνωρίζω όλο κι όλο 10 γραμμές
αλλά θα έλεγα ότι ξέρω μέτρια corel γνωρίζοντας μόνο 10 βασικές εντολές

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:26, 09-06-08:

Δυστυχώς εδώ θεωρούν τις ελβετικές συνθήκες έτσι κι αλλιώς ιδιαίτερες, οπότε δεν περνάει τόσο το "α, εμείς στην Ελλάδα..."
Εννοείται το έχω χρησιμοποιήσει όπου με έπαιρνε, αλλά όπου βλέπεις "Ζητείται... με εμπειρία στην Ελβετία", ξέρεις ότι θα σε ξετινάξουν.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:28, 09-06-08:

ααααααααααα
δεν ξέρω.... αν ήμουν ελλάδα θα το έκανα χαλαρά... όξω θα ντρεπόμουν
κι αυτό γιατί ξέρω ότι στην Ελλάδα λειτουργούν αν όχι όλοι έτσι, σίγουρα οι περισσότεροι
εκτός τοιχών ελλάδας όμως... δεν ξέρω καρδιά μου να σου πω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:31, 09-06-08:

Δεν πειράζει, υπάρχουν ένα σωρό άλλες απαιτήσεις, για τις οποίες μπορώ να πω ψέμματα...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:34, 09-06-08:

Δεν πειράζει, υπάρχουν ένα σωρό άλλες απαιτήσεις, για τις οποίες μπορώ να πω ψέμματα...
οκ, σε παραπέμπω στο #6 τότε για το τι θα έκανα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 17:51, 09-06-08:

Ήθελα να μάθω τις γνώμες και τις εμπειρίες σας από περιπτώσεις, όπου βρεθήκατε σε μία θέση που απαιτούσε μεγαλύτερη εμπειρία απ' όση είχατε.
Κάποιες φορές απλά πρέπει να κάνουμε κάτι τέτοιο, για να ανέβουμε επαγγελματικά, άλλες φορές μάλιστα λέμε ψέμματα πριν προσληφθούμε.

Το έχετε κάνει; Θα το κάνατε;
Πώς επιβιώσατε;
Εξαρτάται από την "σοβαρότητα" του ψέμματος. Δλδ αν πει κάποιος πως είναι λογιστής κ πως ξέρει να κλείνει ισολογισμό ενώ ήταν μια ζωή γραμματέας, οκ θα φανεί η άγνοιά του σίγουρα κ σύντομα. Αν κάποιος με γνώσεις πληροφορικής/προγραμματισμού πει πως γνωρίζει ένα πρόγραμμα/λειτουργικό/κτλ ενώ δεν έχει ιδέα, μικρό το κακό καθώς είναι του επαγγέλματος κ εύκολα θα μπορέσει να ανταπεξέλθει κ να το μάθει.

Προσωπικά, δεν έχω πει ψέμματα για καμία θέση εργασίας, κ όχι γτ δεν το σκέφτηκα αλλά γτ αφενός δεν μπορώ (μου φαίνεται ρε γμτ ) κ αφετέρου γτ συνήθως μου έλεγαν ότι ήμουν οverqualified για τη θέση οπότε δεν χρειάστηκε.

Γενικά, υποστηρίζω την ειλικρίνεια σε cv & συνεντεύξεις (χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως είναι κ το σωστό). Γνωρίζω περιπτώσεις που ο εργοδότης μεταξύ 2 υποψηφίων με τα ίδια περίπου προσόντα, όπου ο ένας παρουσίασε με ειλικρίνεια τα προσόντα του κ ο δεύτερος εμφανίστηκε με περισσότερη αυτοπεποίηθηση (όχι όμως σε βαθμό "αυθάδειας"), τελικά προτιμήθηκε ο 2ος καθώς η αυτοπεποίηθησή του ερμηνεύθηκε ως γνώση. So... you never know!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:47, 09-06-08:

Δεν έχω πει ψέματα, έχω όμως ''φουσκώσει'' την αλήθεια! Σε συνέντευξη που πήγα παρουσίασα τον εαυτό μου ειδήμονα σε 1 συγκεκριμένο τομέα, χωρίς φυσικά να είμαι. Ο λόγος είναι ότι είχα πάρει εξειδίκευση στο master σε αυτό (που σε 1 master 8 courses η εξειδίκευση ήταν 2 από αυτά!). Τι κατόρθωσα? Έπεσα στα βαθιά, είχα δυσκολίες και ματαιώσεις, αλλά έφτασα σε 1 πολύ καλό επίπεδο που αν δεν είχα πάρει πρωτοβουλία δεν ξέρω αν θα είχα. Όπως είπαν κι άλλοι πιο πριν, θα το ξαναέκανα (αλλά με υπευθυνότητα, δεν θα έλεγα ότι ξέρω κάτι και δεν θα γνώριζα τίποτα, ούτε θα δημιουργούσα εντυπώσεις που δεν θα μπορούσα να τιμήσω, ισορροπία)!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:55, 09-06-08:

Υποθέτουμε ότι έχουμε έναν υπάλληλο που λέει ψέματα σχετικά με το CV του, και ο εργοδότης τον ανακαλύπτει μετά από 20 μέρες. Έχει το δικαίωμα να τον πετάξει έξω χωρίς καμία απολύτως αμοιβή; Αν όχι, γιατί ο υπάλληλος έχει το δικαίωμα να πει ψέμματα;

Anyway. Μιας και αναφέρθηκε, το πει ένας υπάλληλος γνωρίζω illustrator ενώ δεν έχει την παραμικρή ιδέα από Vector Design τότε είναι το ίδιο να πει ξέρω να χειρίζομαι ισολογισμούς και ημερολογία ενώ το μόνο ξέρει είναι υπηρεσίες γραμματέα. Τα "προγράμματα" υπολογιστών δεν είναι πάντα Word και Internet Explorer

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:00, 09-06-08:

Ε, υποθέτω αν πει χοντρό ψέμα, θα τον πετάξει έξω.

Δεν ξέρω αν κατάλαβα τις αντιστοιχίες που παρουσίασες, αλλά όλα θέλουν εξυπνάδα... και κάποια ιδέα πώς θα ανταπεξέλθει κανείς αφού προσληφθεί.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 19:02, 09-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
...

Anyway. Μιας και αναφέρθηκε, το πει ένας υπάλληλος γνωρίζω illustrator ενώ δεν έχει την παραμικρή ιδέα από Vector Design τότε είναι το ίδιο να πει ξέρω να χειρίζομαι ισολογισμούς και ημερολογία ενώ το μόνο ξέρει είναι υπηρεσίες γραμματέα. Τα "προγράμματα" υπολογιστών δεν είναι πάντα Word και Internet Explorer
Μπορεί όμως να "ξεσκιστεί" κ να το μάθει γτ έχει τις βασικές γνώσεις, ενώ αν είσαι γραμματέας κ δεν έχεις ιδέα από χρεώσεις/πιστώσεις λογαριασμών, πόσο μάλλον να ισοσκελίσεις τον ισολογισμό, δεν μπορείς με την καμία να το μάθεις σε 1 μήνα

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:05, 09-06-08:

Υποθέτουμε ότι έχουμε έναν υπάλληλο που λέει ψέματα σχετικά με το CV του, και ο εργοδότης τον ανακαλύπτει μετά από 20 μέρες. Έχει το δικαίωμα να τον πετάξει έξω χωρίς καμία απολύτως αμοιβή; Αν όχι, γιατί ο υπάλληλος έχει το δικαίωμα να πει ψέμματα;
FYI, υπάρχουν εταιρίες (προσωπικά το γνωρίζω για 3 συγκεκριμένες) που στο συμβόλαιο που υπογράφεις το λένε ότι αν αποκαλυφθεί ότι δήλωσες ψευδή στοιχεία διατηρούν το δικαίωμα να σε απολύσουν άνευ αποζημίωσης.

Επίσης ο εργοδότης (βάσει των νόμων που υπάρχουν) διατηρεί το δικαιώμα να σε απολύσει χωρίς αποζημίωση αν δεν τηρείς τους όρους του συμβολαίου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:17, 09-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Μπορεί όμως να "ξεσκιστεί" κ να το μάθει γτ έχει τις βασικές γνώσεις, ενώ αν είσαι γραμματέας κ δεν έχεις ιδέα από χρεώσεις/πιστώσεις λογαριασμών, πόσο μάλλον να ισοσκελίσεις τον ισολογισμό, δεν μπορείς με την καμία να το μάθεις σε 1 μήνα
Αν δεν έχεις ιδέα τι εστί προγραμματισμός ή σχεδιασμός ή ακόμη και Administrating όσο και να χτυπίεσε ούτε σε 6 μήνο δεν προλαβαίνεις να γίνει κάπως καλός. Τα προγράμματα απλά βοηθούν να εκτελέσεις καλύτερα κάποιες εργασίες.

π.χ. κάποιους που "ξέρει" από προγράμματα (???) μπορεί να μάθει ένα λογιστικό πρόγραμμα μέσα σε 1 μήνα; Δηλαδή τσάμπα μαθαίνω πολλαπλούς μικτούς;

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 19:31, 09-06-08:

Επιπλέον τους 2 πρώτους μήνες εργασίας ο εργοδότης μπορεί να σε απολυσει χωρίς αποζημίωση. Ε αν σε 2 μηνες δεν έχει καταλαβει τι ξερεις και τι όχι...ας πρόσεχε!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:32, 09-06-08:

Θα θέλατε ο εργοδότης να σας πει ψέματα για τον μισθό;

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 19:34, 09-06-08:

π.χ. κάποιους που "ξέρει" από προγράμματα (???) μπορεί να μάθει ένα λογιστικό πρόγραμμα μέσα σε 1 μήνα; Δηλαδή τσάμπα μαθαίνω πολλαπλούς μικτούς;
Οχι, αλλά καποιος που ξερει να χρησιμοποιεί υπολογιστές (δεν εννοώ να τον λύνει και ξαναφτιάχνει σε 5 λεπτά αλλά ούτε και να ξέρει μόνο να πατάει το κουμπάκι του firefox) και έχει και γνώσεις λογιστικής μπορεί να το μάθει και σε λιγότερο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:34, 09-06-08:

Μα γι' αυτό υπάρχουν οι 2 μήνες, Πάνο.
Άλλωστε οι περισσότερες εταιρίες δίνουν διάστημα προσαρμογής τουλάχιστον μίας εβδομάδας, όταν πιάσεις δουλειά...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:36, 09-06-08:

Σαφώς, αρά για να ξέρει κάποιος Corel πρέπει να έχει γραφιστική παιδεία,γνώσεις, και κουλτούρα

Μα γι' αυτό υπάρχουν οι 2 μήνες, Πάνο.
Άλλωστε οι περισσότερες εταιρίες δίνουν διάστημα προσαρμογής τουλάχιστον μίας εβδομάδας, όταν πιάσεις δουλειά...
Ωστόσο ο εργοδότης δεν μπορεί να πει, σου είπα ψέμματα δεν θα σου δίνω 1000 αν θέλεις φύγε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 09-06-08 στις 22:08. Αιτία: merge
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:37, 09-06-08:

Αυτο δεν το καταλαβα...τι εννοεις...?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:38, 09-06-08:

Όχι, αλλά μπορεί να "φουσκώσει" τις απαιτήσεις του στην αγγελία, για να "πιάσει" κάτι όσο γίνεται καλό.
Πίστεψέ με, αν θέλει ο εργοδότης μπορεί να σε "πηδήξει" πολύ πιο εύκολα και ποικιλλοτρόπως από ότι να την πατήσει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:38, 09-06-08:

Πάνο, αντί να το παίζεις ...Σωκράτης θέλεις να μας πεις τι σκέφτεσαι αντί να προσπαθείς να μας εκμαιεύσεις κάτι δια της πλαγίας οδού?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:38, 09-06-08:

Ωστόσο ο εργοδότης δεν μπορεί να πει, σου είπα ψέμματα δεν θα σου δίνω 1000 αν θέλεις φύγε
Μα δε σου το λεει καν...το βλεπεις στον πρωτο μισθο...
Εγω παντως εχω δει αλλα να εχουν συμφωνηθει και αλλα να μπαινουν στο λογαριασμο...χωρις καμμια ενημερωση νωριτερα..

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:39, 09-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Αυτο δεν το καταλαβα...τι εννοεις...?
π.χ. εγώ δεν μπορώ με τίποτα να αποδώσω στα γραφιστικά, όσο και να προσπαθήσω πάντα άχρηστος θα είμαι σε αυτόν τον τομέα. Αρά δεν έχω γραφιστική κουλτούρα

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Μα δε σου το λεει καν...το βλεπεις στον πρωτο μισθο...
Εγω παντως εχω δει αλλα να εχουν συμφωνηθει και αλλα να μπαινουν στο λογαριασμο...χωρις καμμια ενημερωση νωριτερα..
Ωραία, και δηλαδή αντί να μην ξανα πατήσουμε σε αυτόν τον εργοδότη, καθόμαστε και του λέμε και εμείς ψέματα;

Είναι σαν μου λες ότι επειδή κάποιες γυναίκες, κάνουν σχέση για τα λεφτά, εγώ θα πρέπει να λέω σε όσες γυναίκες μου αρέσουν ότι έχω χρεόγραφα αξίας 100εκ ευρώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 09-06-08 στις 22:08. Αιτία: merge
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:46, 09-06-08:

Ωραία, και δηλαδή αντί να μην ξανα πατήσουμε σε αυτόν τον εργοδότη, καθόμαστε και του λέμε και εμείς ψέματα;

Είναι σαν μου λες ότι επειδή κάποιες γυναίκες, κάνουν σχέση για τα λεφτά, εγώ θα πρέπει να λέω σε όσες γυναίκες μου αρέσουν ότι έχω χρεόγραφα αξίας 100εκ ευρώ
1. Δεν μπορείς να μην ξαναπατήσεις, έχεις συμβόλαιο, που για τη δική σου παρουσία είναι πιο ξεκάθαρο και δεσμευτικό, από το παραθυράκι που βρήκε αυτός με το μισθό σου.
2. Τα ψέματα αν είναι τα έχεις πει από πριν. Και σκοπός σου είναι να φτάσεις το επίπεδο που επικαλέστηκες, ενώ ο μισθός δε θα ανέβει απαραίτητα.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:49, 09-06-08:

1. Μπορείς να ζητήσεις παραίτηση
2. Και αυτός το ψέμα στην αρχή το είπε. Επίσης, τι σημασία έχει πότε ειπώθηκε ένα ψέμα;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 19:54, 09-06-08:

π.χ. εγώ δεν μπορώ με τίποτα να αποδώσω στα γραφιστικά, όσο και να προσπαθήσω πάντα άχρηστος θα είμαι σε αυτόν τον τομέα. Αρά δεν έχω γραφιστική κουλτούρα
Μην είσαι τόσο αυστηρός. Μπορείς να αποδώσεις, απλά δεν θα είσαι όσο καλός όσο κάποιος που έχει ταλέντο πχ. Όλα μπορείς να τα μάθεις, αρκεί να έχεις θέληση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:55, 09-06-08:

Ε, ναι, παραιτήσου. Μόνο που για κάποιους ανθρώπους η παραίτηση δεν είναι μία καραμέλα που όποτε θέλουν έχουν κι όποτε θέλουν τη φτύνουν. Αν έχεις ψάξει 4 μήνες για μία δουλειά, δεν παραιτείσαι.
Επίσης είναι πρακτικά αδύνατο να σε προσλάβει ο άλλος κι αφού σου βάλει λιγότερα λεφτά, να πεις "α, βασικά, είμαι πιο καλός απ' όσο είχα πει".

Επαναλαμβάνω: να πει ο υποψήφιος εργαζόμενος ψέματα για τις ικανότητές του, με στόχο να προσληφθεί και σκοπό να βελτιωθεί έτσι κι αλλιώς, είναι θεμιτό και είναι μέρος του παιχνιδιού.
Να συμφωνήσεις σε κάτι αριθμητικό, σε λεφτά, και να βρεις τρόπο να βάλεις λιγότερα, είναι τσατσιά.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:57, 09-06-08:

Οπως και να εχει, οπως εχετε καλα καταλαβει στον ιδιωτικο τομεα με την ειλικρινεια και το σταυρο στο χερι δεν πας και πολυ μακρια....σπανια εκτιμαται....

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:03, 09-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Μην είσαι τόσο αυστηρός. Μπορείς να αποδώσεις, απλά δεν θα είσαι όσο καλός όσο κάποιος που έχει ταλέντο πχ. Όλα μπορείς να τα μάθεις, αρκεί να έχεις θέληση.
Δηλαδή με αυτόν τρόπο δεν προσβάλω τον εαυτό μου; Εγώ αυτό το ονομάζω υποκρισία.

@Γίδι, είναι δηλαδή θεμιτό κάποιος να αρχίσει μοιράζει τα "σε αγαπώ" με στόχο να φτιάξει σχέση και σκοπό να κάνει προσπάθεια να αγαπήσει ;

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:03, 09-06-08:

και σε κάθε περίπτωση όταν μιλάμε για ψέμα δεν νομίζω να εννοεί κανείς να πάει μια γραμματέας να δηλώσει ότι έχει κάνει support σε linux και solaris (!) ενώ δεν τα χει δει στη ζωή της, αλλά κυρίως σε πράγματα όπως να "Φουσκώσει" την τριβή που έχει με ένα αντικείμενο ή πρόγραμμα ... τέτοια πράγματα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:08, 09-06-08:

Γιατί ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να φουσκώσει κάποια πράγματα;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:12, 09-06-08:

Μπα συνηθως τα λεει πιο ξεφουσκωμενα...οπως πχ τι αρμοδιοτητες θα εχεις, ποιο θα ειναι το ωραριο...κ.ο.κ...
Παντα σου ζηταει περισσοτερα απο οσα σου ειχε πει, οπως επισης δουλευεις περισσοτερες ωρες απο οσες ειχε συζητηθει...(και χωρις να σε πληρωνει γι αυτο εξτρα, βεβαιως βεβαιως..)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:14, 09-06-08:

Ο εργοδότης 9 στις 10 έχει ήδη φουσκώσει αυτά που περιμένει από έναν υποψήφιο υπάλληλο. Αν δεν με πιστέυεις τράβα στο kariera να δεις τι ζητάνε με προϋπηρεσία 1-2 χρόνια και από απόφοιτο ΙΕΚ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:14, 09-06-08:

Δηλαδή με αυτόν τρόπο δεν προσβάλω τον εαυτό μου; Εγώ αυτό το ονομάζω υποκρισία.
Πρώτον θα ήθελα να δω το δικό σου CV

Κατά δεύτερον αν έπρεπε να είμαστε αυθεντία σε ότι γράφαμε στο ως προσόν, μάλλον θα είχαμε άδειο CV.

Δεν μιλάω για τραβηγμένα παραδείγματα όπως αυτό της Αθηνάς με την γραμματέα, αλλά πχ εγώ που ξέρω C πχ, δηλώνω ότι ξέρω C, αλλά όπως είναι φυσικό δεν μπορώ να τα ξέρω όλα. Μπορώ να μάθω ότι μου ζητηθεί όμως. Αντίστοιχα και με το photoshop. Ξέρω τόσα, δεν δηλώνω γραφίστας, αλλά για γενικές ανάγκες ξέρω. Δικαιούμαι να τα δηλώσω;

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki έγραψε στις 20:16, 09-06-08:

Γιατί ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να φουσκώσει κάποια πράγματα;
Και ποιος σου είπε ότι δεν φουσκώνει? οταν σου μιλανε για θεση με...εξελιξη και εξελιξη δεν υπαρχει, όταν μιλάνε για εξτρα παροχες (πχ μπονους κλπ) και οι μονες εξτρα παροχες που βλεπεις είναι το "δωρο" του φλουριου στην πρωτοχρωνιατικη πιττα της εταιρείας, όταν σου λένε για αυξησεις και εννοούν πολλές φορές κάτω κι απο τις νομιμες.....τι είναι όλα αυτά?
Σε τελική με το να πω ότι έχω περισσότερα προσόντα απο ότι έχω πραγματικα, αν τελικα με τις ικανοτητες μου τα βγάλω περα, σε τι ζημιώνω τον εργοδότη μου? Εκανα τη δουλειά μου έτσι όπως "υποσχέθηκα" ότι θα την κάνω? Ναι κι ολα καλα. Δεν την εκανα? Μπορεί να με απολυσει. ΑΝ ομως μου μιλήσει για 1500 ευρώ και τελικα εννοεί...ετησίως...ε εμενα μου εκανε ζημιά...

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:26, 09-06-08:

@Γίδι, είναι δηλαδή θεμιτό κάποιος να αρχίσει μοιράζει τα "σε αγαπώ" με στόχο να φτιάξει σχέση και σκοπό να κάνει προσπάθεια να αγαπήσει ;
Αχ έλα, μην μπλέκουμε τ' αυγά με τα πασχάλια. Δε θα πάω να αγαπηθώ με τον εργοδότη μου.

Κι όπως λένε και τα παιδιά, εσύ έχεις πολλά να κερδίσεις από τη δουλειά, να μάθεις πράγματα, να μπεις στα κυκλώματα, να βγάλεις λεφτά. Οπότε το ψέμα που θα πεις, πάντα με δεδομένο ότι θα 'ναι αθώο σχετικά, είναι μία πρόσκληση προς εσένα τον ίδιο.

Ο εργοδότης θα σου μιλήσει για εξελίξεις που δεν υπάρχουν, για ταξίδια, για κύρος που δε θα βρεις, και ό,τι ανέφερε η Youki. Αλλά ο στόχος του είναι -αν είναι αυτού του είδους το αφεντικό- να βρει κάποιον όσο γίνεται καλό για όσο γίνεται λιγότερα λεφτά...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:28, 09-06-08:

Αλλά ο στόχος του είναι -αν είναι αυτού του είδους το αφεντικό- να βρει κάποιον όσο γίνεται καλό για όσο γίνεται λιγότερα λεφτά...
Μπινγκοοοοο!!!!

(τα περισσοτερα ειναι αυτου του ειδους)

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:31, 09-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Πρώτον θα ήθελα να δω το δικό σου CV

Κατά δεύτερον αν έπρεπε να είμαστε αυθεντία σε ότι γράφαμε στο ως προσόν, μάλλον θα είχαμε άδειο CV.

Δεν μιλάω για τραβηγμένα παραδείγματα όπως αυτό της Αθηνάς με την γραμματέα, αλλά πχ εγώ που ξέρω C πχ, δηλώνω ότι ξέρω C, αλλά όπως είναι φυσικό δεν μπορώ να τα ξέρω όλα. Μπορώ να μάθω ότι μου ζητηθεί όμως. Αντίστοιχα και με το photoshop. Ξέρω τόσα, δεν δηλώνω γραφίστας, αλλά για γενικές ανάγκες ξέρω. Δικαιούμαι να τα δηλώσω;
Ποίος μίλησε για όλα; Ένας προγραμματιστής της C μόλις διαβάσει το manual για κάτι που δεν ξέρει το μαθαίνει, έτσι δουλεύουν όλοι με manuals. Το ίδιο και ένας γραφίστας, αν διαβάσει μια νέα τάση στην γραφιστική αμέσως θα μπορεί να χειριστεί σε αντίθεση με εμένα που το μόνο που θα καταφέρω είναι στην καλύτερη να την αντιγράψω.

Το γελοίο για εμένα είναι να πεις ευσυνείδητα ψέματα, π.χ. εγώ θεωρώ ότι ξέρω καλά τα Vista, μπορεί ωστόσο κάποιος να με κάνει Ρόμπα στο τομέα αυτό. Όμως να πω ότι γνωρίζω Linux ενώ το μόνο που ξέρω είναι να πατάω apt-get στην κονσόλα ε αυτό το λέω υποκρισία

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:38, 09-06-08:

Βρε Πάνο. Και τα ψέματα θέλουν την τέχνη τους. Κι ένα καλό λόγο να τα λες εξ' αρχής.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 09:51, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Σε τελική με το να πω ότι έχω περισσότερα προσόντα απο ότι έχω πραγματικα, αν τελικα με τις ικανοτητες μου τα βγάλω περα, σε τι ζημιώνω τον εργοδότη μου? Εκανα τη δουλειά μου έτσι όπως "υποσχέθηκα" ότι θα την κάνω? Ναι κι ολα καλα. Δεν την εκανα?
Τίποτα πιο πολύ από αυτό!

Και επίσης FYIExposed και από δω, αυτό που ξεχωρίζει μία σοβαρή μεγάλη επιχείρηση από μία άλλη (που καταπώς φαίνεται ως τώρα δεν έχεις δουλέψει ούτε σε μεγάλη ούτε σε μικρή, αλλιώς η γνώμη σου δε θα ήταν χωρίς κανένα ουσιαστικό επιχείρημα) είναι ότι δε θέλει γνώσεις 5 προγραμμάτων, θέλει ένα μυαλό.
Αν εκτιμήσει το μυαλό σου, θα σε πάρει κορίτσι και θα σε κάνει γυναίκα :P

Αν έχεις το backgroundμαθαίνονται όλα.
Και ο εργοδότης σου το ξέρει.
Μια δουλειά 5 ατόμων ενδεχομένως να απαιτεί κάποιον ετοιμοπαράδοτο :P και καλά θα κάνουν στη συνέντευξη ή στα τεστ δεξιοτήτων (μουχαχα) που κάνουν να προσπαθήσουν να το διασταυρώσουν.
Αλλιώς κακό του κεφαλιού τους.

Η δική μου εταιρεία πάντως για να σε προσλάβει σε περνάει από 5 συνεντεύξεις.
Όχι μία, όχι δύο αλλά πέντε.
Και βασικά νιωθω περήφανη που ξεγέλασα και τους πέντε και τελικά ανταποκρίθηκα κι όλας :D

Και παρεμπιπτόντως, κάθε σοβαρός εργοδότης που δε σε προσέλαβε για ξεπέτα, αλλά για μία μακροχρόνια συνεργασία, ειδικά σε πρόσφατους απόφοιτους, αναγνωρίζει ότι χρειάζεσαι κανένα εξάμηνο ουσιαστικής προσαρμογής.

Σε 6 μήνες δεν μαθαίνεις δύο προγράμματα, αλλά πολλά πράγματα περισσότερα.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:59, 10-06-08:

To Eδάδι τα λέει πολύ καλά! Έτσι ακριβώς!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:14, 10-06-08:

Εχει τύχει να βρώ δουλειά που να είναι καλή, να έχω τα προσόντα αλλα να είμαι σύγουρη ότι δεν μπορώ να το κάνω, είπα λοιπόν πώς μπορω και έβαλα άλλες παραμέτρους, χρεισιμοποιησα αυτά που είμουν καλή πραγματικά και τα προσάρμοσα στις ανάγκες του γραφείου, και αυτά που δεν μπορούσα να τα κάνω ή δεν ήξερα ρωτούσα βάση παρόμοιων εμπειριών μου π.χ. ξέρω 6 προγράμματα τιμολόγισης, αλλα στο γραφείο είχε ένα άλλο που δεν ήξερα, ρωτούσα βάση της πείρας μου στα άλλα και ρωτούσα λέγοντας πώς είχα καιρό να το πιάσω..

Ετσι έμαθα και μπορούσα να αναπεξέλθω, τ΄ωρα που είμαι 2 χρόνια σε αυτή την δουλειά το επίπεδο του ατόμου που μπορεί να με αντικαταστήσει πρέπει να έχει παραπάνω ικανότητες απο ότι όταν ξεκίνησα και είναι δύσκολο να εκπεδέυσεις κάποιον βάση αυτών που έυτιαξα εγώ, αρα δεν παίζει ρόλο η ικανότητα αλλα καμιά φορά η ας το πούμε εξυπν΄'αδα του να ανοίγεις νέες πόρτες όταν σε κάποιες δεν έχουμε το κλειδί

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:28, 10-06-08:

Έχοντας δει αρκετά από εργοδότες, συνεντεύξεις, βιογραφικά, έχω να πω τα εξής:
έναν σοβαρό εργοδότη δεν τον ξεγελάς, για πράγματα που δεν γνωρίζεις ή δεν έχεις ιδέα.
Όλοι οι εργοδότες σου φουσκώνουν τα περί μισθών/εξέλιξης/κλπ, ξέρουν όμως πολύ καλά τι ζητάνε από σένα.
Η έκβαση της συνέντευξης εξαρτάται από το τι προτίμησες να φουσκώσεις: τις εσωτερικές σου χάρες (είμαι φίνο κοριτσάκι, τα πάω καλά με όλους, κλπ), τις γνώσεις σου επί του αντικειμένου, τις δευτερεύουσες γνώσεις σου (που όμως χρειάζονται καμιά φορά)...
Οι εργοδότες εκτιμούν την ειλικρίνεια και τρελαίνονται να τους πουλάς τον εαυτό σου (άσχετα αν αυτοί δεν το κάνουν τελικά).

Εν κατακλείδι, το αν η θέση είναι υψηλότερη των δυνατοτήτων μας είναι πάρα πολύ σχετικό. Για μένα ισχύει περισσότερο το ότι ο εργοδότης ξέρει ότι ζητάει παραπάνω και τζογάρει εκ του ασφαλούς.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 10:36, 10-06-08:

Ρε συ dooo, ασχετο αν συμφωνω πολυ με το ποστ σου.
Ενας εργοδοτης που ας πουμε σου κανει συνεντευξη, δεν ειναι παντα πχ ο απευθειας υπευθυνος σου.
Ειδικά αν η συνέντευξη γινεται απο καποιον μανατζερ που λιγο ξερει τελικα το αντικειμενο της δουλειας μιας και οι μανατζερς δεν ξερουν ποτέ τίποτα.
Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο να τον κοροιδέψεις ε?

Btwποια είναι η γνώμη σας για τους managers?
Γνωρίζετε άλλη δουλέιά ποιο παρασιτική από τη δική τους.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:46, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Ρε συ dooo, ασχετο αν συμφωνω πολυ με το ποστ σου.
Ενας εργοδοτης που ας πουμε σου κανει συνεντευξη, δεν ειναι παντα πχ ο απευθειας υπευθυνος σου.
Ειδικά αν η συνέντευξη γινεται απο καποιον μανατζερ που λιγο ξερει τελικα το αντικειμενο της δουλειας μιας και οι μανατζερς δεν ξερουν ποτέ τίποτα.
Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο να τον κοροιδέψεις ε?

αν δεν είναι ο μάνατζέρ σου, δεν είναι δύσκολο να τον κοροιδέψεις.Συνήθως, πρώτα αυτοί σε ελέγχουν για τις γνώσεις σου...Αν σε αυτό είσαι οκ, σε κόβουν στα γρήγορα και από χαρακτήρα και σε περνάνε στις υπόλοιπες συνεντεύξεις, όπου ολοκληρώνεται η εικόνα σου..
εμένα ο μέγιστος αριθμός ακολουθιών συνεντεύξεων είναι 4, με τον 4ο να είναι ο Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας..ε προφανώς η τελευταία αυτή συνέντευξη ήταν μούφα, απλά ήθελε ο τύπος να δείξει ότι μαμεί και δέρνει και τα ξέρει όλα στην εταιρεία..λες πάλι το παραμυθάκι, χαμογελάς με σιγουριά πια (δεν υπάρχει περίπτωση να πει όχι στη πρόσληψη, εκτός κι αν του έχεις κάνει μεγάλο κακό και δε το ξέρανε οι απο κάτω του) και αυτός χαίρεται με τα γαμάτα και άνετα άτομα που προσλαμβάνει. everybody's happy.

Άσχετο. Ο μεγιστος αριθμός Interviewers από τον οποίο έχω περάσει είναι 7!!! Ο καθένας με ρωτούσε το μακρύ του και το κοντό του, αλλά είχαν πλάκα οι τύποι...Κάνανε όλες τις ερωτήσεις σε μία μόνο συνέντευξη!! cool!!!!!!!!

προτιμώ να παίρνω τα ίδια λεφτά, αλλά να μην είμαι μάνατζερ. Αυτό τα λέει όλα

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:52, 10-06-08:

OXI! .-

Nα πω κάτι σε αυτό που λέει η dooo. Όταν είχα πάει για πρόσληψη στη..μεγάλη εταιρία [] που με προσέλαβε, υπερεκτιμώντας ( να το θέσω κομψά) τις γνώσεις μου σε Unix, η manager του τμήματος είχε βρεθεί manager ύστερα από 1 δεκαετία μηχανικός στο εν λόγω τμήμα. Προφανώς και αν ήθελε να με ξεσκίσει θα με ξέσκιζε. Προφανώς και συμπάθησε (όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων) τον... καλό μου χαρακτήρα, το ότι της έδειξα ότι τα ... πιάνω (έριξε κανά 2 πράγματα στη συνέντευξη που τα "έπιασα" και ανταπάντησα, και όπως προέκυψε το έκανε "επιτήδες"), το ότι δεν καιγόταν για κάποιον ετοιμοπόλεμο εκείνη τη στιγμή, είχε δλδ το περιθώριο να με εκπαιδεύσει στο εξάμηνο που χρειαζόταν πριν με ρίξει στα βαθιά, ότι είχε εκείνη τη στιγμή τη διάθεση να δώσει ευκαιρία σε κάποιον νέο απόφοιτο, ότι οι αποδοχές που θα ζητούσα θα ήταν χαμηλότερες προφανώς από τον ... ετοιμοπόλεμο με την 2ετη-3ετη-5ετη εμπειρία. Προφανώς οοοοοολα αυτά μετράνε.

1 χρόνο μετά ήρθε νέος manager στο τμήμα και αυτό συνενώθηκε με 2 άλλα. Ο νέος manager έπρεπε να συντονίζει 3 αντικείμενα, ενώ ο ίδιος δεν ήξερε πραγματικά κανένα από αυτά (μιας και είχε μια βραχύβια θητεία σε άλλη εταιρία ως μηχανικός ενός...4ου πράγματος ).
Kαλά που διέλυσε το τμήμα (αυτό νομίζω έχει να κάνει με το...χαρακτήρα του ), επειδή είχαν φύγει αρκετοί ακριβώς πριν αναλάβει έπρεπε και στους 3 τομείς να προσλάβει νέους. Έπαιρνε μαζί του στις συνεντεύξεις και τον εμπειρότερο /παλαιότερο μηχανικό του κάθε τομέα. Ε, καθένας από τους 3 μετά από κάθε συνέντευξη ...τράβαγε τα μαλλιά του κυριολεκτικά με το πόσο αλλού ντ'αλλου ήταν οι εκτιμήσεις του Manager και πόσο εύκολα του πούλαγαν οι υποψήφιοι φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Δεν ξέρω για τα άλλα 2 τμήματα (έφυγα από την εταιρία πριν προσλάβουν νέους, ασε που δεν ξέρω το αντικείμενο) αλλα στο δικό μας τμήμα έμεινε ενθουσιασμένος και προσέλαβε τελικά, με χοντρό μισθό, ένα άτομο που του πούλησε τον εαυτό του τρελά και στους 2 μήνες που συνεργαστήκαμε με ρωτούσε πράγματα που δεν τα είχα απορία εγώ ούτε στις πρώτες 15 μέρες! Τόσο προφανή ήταν (!). Από ότι μαθαίνω στο μεταξύ, εδώ και ένα χρόνο που έχει προσληφθεί εκτός από 2-3 ... καταστροφές σε server δεν έχει καταφέρει να φέρει τπτ σε πέρας και τον έχουν περιορίσει σε ...βοηθητικές δουλειές... Οπότε το τι βλέπει ο manager και πόσο καλά εκτιμά... είναι μεγαααααααλη ιστορία!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους