Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,860 μηνύματα σε 74,636 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιο το νόημα του e-Καπνίσματος;

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:15, 09-06-08:

Δεν εχω σκοπο να θιξω καπιους η να παρεξηγηθω με κανεναν εδω μεσα. Απλα εχω καποιες σκεψεις/αποριες και αποψεις και πιστευω πως θα ητανε εποικοδομιτικο να το συζητησουμε. Επαναλαμβανω οτι δεν θελω να προσβαλω η να θιξω κανεναν.

Βγηκαν καπια στιγμη τα γνωστα ηλεκτρονικα τσιγαρα... Εχουν τα πλεονεκτηματα τους, σιγουρα για τους καπνιστες ειναι πολυ θετικο το να μπορουν να καπνιζουν σε χωρους που απαγορευεται.
Ομως, γιατι τετοια "επανασταση"; Ολοι λετε για το ποσες μερες εχετε να βαλετε κανονικο τσιγαρο στο στομα σας... Μπραβο, αλλα μαγκια θα ητανε να μην βαζατε ουτε το ηλεκτρονικο.... Το επιχειρημα "Εχω δυο μηνες να πιω ουισκι, πινω κρασι" δεν νομιζω να το θεωρουσε κανεις ελαφρυντικο για εναν αλκοολικο, και ας εχει μικροτερη ποσοτητα αλκοολ το κρασι απο το ουισκι... Θες πραγματικα να το κοψεις; Κοψ'το! Μην ξαναβαλεις τιποτα τσιγαροειδες η καπνοιδες στο στομα σου.
Επισης διαβαζω για το ποσο υγιεινο ειναι... Ενταξυ, δεν αμφιβαλλω οτι ειναι πιο υγιεινο απο ενα κανονικο τσιγαρο, αλλα εχει νικοτινη... Απο ποτε η νικοτινη ειναι τοσο φιλικη στον οργανισμο;

Ακομα προσεξτε τι λετε... μπορει να διαβαζουν και παιδια, μην τους δειξουμε οτι το καπνισμα ειναι καλο... Ηδη ενω μιλουσα με εναν φιλο μου για αυτο και του ειπα τι διαβασα εδω μεσα (αφου μονο απο εδω εχω επαφη με αυτο το θεμα) η αντιδραση του ητανε "Να παρουμε και εμεις ρε!"

Τελικα μηπως ειναι μια μοδα με καλα στημενες δικαιολογιες για να μην θεωρηθει μοδα; (οπως συμβαινει και με τα αγορια και τα μακρια μαλλια πχ, για να μην κρινω μονο οσους εχουν καποιο απο αυτα τα τσιγαρα, αλλα και κατι πανω μου)
Μηπως ειναι κατι που μας συμφερει γιατι μπορουμε να καπνιζουμε εκει που μας απαγορευουν και πιανομαστε απο δικαιολογιες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_kronos : 09-06-08 στις 20:47.
15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:37, 09-06-08:

Πιστεύω ότι είναι όντως επικίνδυνο να θεωρηθεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο σαν κάτι "καλό".
Πολύ καλό το θέμα σου, Τάσο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:44, 09-06-08:

Σίγουρα δεν πρέπει να περαστεί σαν ιδέα ότι πλέον είναι οκ να καπνίζει ο καθένας μας ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά όπως και να το κάνουμε για τους καπνιστές ήταν ένα μεγάλο βήμα.

Σίγουρα είναι τουλάχιστον χαζό κάποιος να ξεκινήσει από το πουθενά να κάνει ηλεκτρονικό κάπνισμα

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη trojy
Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O trojy έγραψε στις 00:19, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Βγηκαν καπια στιγμη τα γνωστα ηλεκτρονικα τσιγαρα... Εχουν τα πλεονεκτηματα τους, σιγουρα για τους καπνιστες ειναι πολυ θετικο το να μπορουν να καπνιζουν σε χωρους που απαγορευεται.
Ομως, γιατι τετοια "επανασταση";
Φίλε Κρόνε, συμφωνώ ουσιαστικά με την προσέγγιση σου. Θα μου επιτρέψεις να παραθέσω τα επιχειρήματα σου και να παραβάλλω τις διαφωνίες μου.
Ξεκινώντας, να αναφέρω ότι οι απόψεις δεν μπορεί να είναι πλήρως αντικειμενικές. Έχει για παράδειγμα ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία, αν είναι κανείς καπνιστής ή όχι.

Ολοι λετε για το ποσες μερες εχετε να βαλετε κανονικο τσιγαρο στο στομα σας... Μπραβο, αλλα μαγκια θα ητανε να μην βαζατε ουτε το ηλεκτρονικο.... Το επιχειρημα "Εχω δυο μηνες να πιω ουισκι, πινω κρασι" δεν νομιζω να το θεωρουσε κανεις ελαφρυντικο για εναν αλκοολικο, και ας εχει μικροτερη ποσοτητα αλκοολ το κρασι απο το ουισκι... Θες πραγματικα να το κοψεις; Κοψ'το! Μην ξαναβαλεις τιποτα τσιγαροειδες η καπνοιδες στο στομα σου.
Για να φέρω λίγο το παραπάνω παράδειγμα στην πραγματική του διάσταση...
Είσαι λοιπόν αλκοολικός, πίνεις 20 μπύρες στην καθισιά σου, και οδεύεις με μαθηματική ακρίβεια στην κύρωση του ήπατος... Και ξαφνικά, χωρίς να νιώθεις ότι ο κόσμος σου γυρνά ανάποδα, πίνεις μισό ποτηράκι κόκκινο κρασί με το φαγητό σου το μεσημέρι (παρένθεση ευεργετικό για την καρδιά).
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Αν είσαι καπνιστής, και θέλεις να το κόψεις, έχεις την πλήρη συμπαράσταση μας, να το κόψεις μαχαίρι (μέθοδος της παγωμένης γαλοπούλας λέγεται αυτό).
Όποιος έχει αντικαταστήσει το κανονικό τσιγάρο με το ηλεκτρονικό, έχει μόνο καλό κάνει στον εαυτό του.

Επισης διαβαζω για το ποσο υγιεινο ειναι... Ενταξυ, δεν αμφιβαλλω οτι ειναι πιο υγιεινο απο ενα κανονικο τσιγαρο, αλλα εχει νικοτινη... Απο ποτε η νικοτινη ειναι τοσο φιλικη στον οργανισμο;
Διαβάζεις μάλλον για το πόσο ανθυγιεινό είναι το κάπνισμα, παρά για το πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα.
Υπάρχει cartridge κ' με μηδενική νικοτίνη βεβαίως βεβαίως..

Ακομα προσεξτε τι λετε... μπορει να διαβαζουν και παιδια, μην τους δειξουμε οτι το καπνισμα ειναι καλο... Ηδη ενω μιλουσα με εναν φιλο μου για αυτο και του ειπα τι διαβασα εδω μεσα (αφου μονο απο εδω εχω επαφη με αυτο το θεμα) η αντιδραση του ητανε "Να παρουμε και εμεις ρε!"
Αν θέλει ένα παιδί να πάρει ηλεκτρονικό τσιγάρο, πρέπει να πάει σε ένα φαρμακείο, και να το ζητήσει. Είμαι σίγουρος ότι πρακτικά όλοι οι συνάδελφοι μου, θα δώσουν στον υποψήφιο καπνιστή την ενημέρωση κ' τις συμβουλές που είναι απαραίτητες. Τέλος, να πω ότι δεν είναι τυχαίο που το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει αυξημένη τιμή (~75 ?). Και ο νοών νοείτο.

Για ποιούς λόγους μπορεί προσωπικά να έχω επιλέξει το ηλεκτρονικό τσιγάρο έναντι του μαλακού Marlboro medium, μία ματιά εδώ...
http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=13589

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trojy : 11-06-08 στις 00:30. Αιτία: προσθήκη πληροφορίας 0mg nicotine cartridge
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 10:01, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από trojy
Είσαι λοιπόν αλκοολικός, πίνεις 20 μπύρες στην καθισιά σου, και οδεύεις με μαθηματική ακρίβεια στην κύρωση του ήπατος... Και ξαφνικά, χωρίς να νιώθεις ότι ο κόσμος σου γυρνά ανάποδα, πίνεις μισό ποτηράκι κόκκινο κρασί με το φαγητό σου το μεσημέρι (παρένθεση ευεργετικό για την καρδιά).
Όντως το κρασί μπορεί να είναι ευεργετικό για την καρδιά σε συγκεκριμένες ποσότητες, δεν καταλαβαίνω όμως την αντιστοιχία. Βοηθάει σε κάτι στην υγεία μου μια συγκεκριμένη ποσότητα νικοτίνης; Ή μιλάμε απλά για τις ελαττωμένες ποσότητες νικοτίνης ορ γουατέβερ στα ηλεκτρονικά τσιγάρα σε σχέση με τα "κανονικά";

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 10:04, 11-06-08:

Τρομερά ώριμος προβληματισμός!

Μπράβο κρόνος και σημαντικο... έχεις επιχειρήματα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:22, 11-06-08:

@Μολκα: Αν έχω καταλάβει καλά παίρνεις μόνο τη νικοτίνη [που είναι η εξάρτηση] και όχι το σκασμό από τις υπόλοιπες ουσίες του καπνού. Αυτό το κάνει υγιεινότερο του κλασσικού τσιγάρου.

Δεν είναι δλδ υγιεινό απλώς αν κάνεις που κάνεις τη μλκ και καπνίζεις κάντο με τον λιγότερο επιβλαβή τρόπο. Κάπως έτσι.

[το παράδειγμα με τις ευεργετικές ιδιότητες του κρασιού ούτε εμένα μου φαίνεται πολύ ισχυρό πάντως!]

Κρόνε, μπράβο και πάλι για το θέμα!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:36, 11-06-08:

σωστός ο προβληματισμός αλλά δεν λαμβάνεις υπόψη σου όλους αυτούς που δεν θέλουν να κόψουν το κάπνισμα αλλά τους αρέσει και προτιμούν κάτι πιο υγιεινό

Υπάρχουν άτομα που δεν θέλουν να το κόψουν
Εγώ κάπνιζα 20 χρόνια... ξέρεις πόσα από τα 20 χρόνια κάπνιζα συνειδητά επειδή το ήθελα?
Τα 18....
Μόνο δύο χρόνια ήμουν καπνίστρια του "θέλω να το κόψω το ρημάδι"
Κι όταν το αποφάσισα τελικώς... το έκοψα

Υπάρχουν επίσης οι άνθρωποι που λόγοι υγείας τους επιβάλλουν να κόψουν το κάπνισμα αλλά καλώς ή κακώς είναι αδύναμοι χαρακτήρες και δεν μπορούν, δεν το έχουν πάρει τόσο καλά απόφαση ή δεν έχουν αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό τους ότι θα τα καταφέρουν.
Για αυτούς επίσης είναι μια καλή λύση

Ναι, ακόμα και για τους "κολλημένους" με το τσιγάρο και το ότι θα μπορούν να καπνίζουν εκεί που κανονικά απαγορεύεται... και για αυτούς είναι θεμιτό
Γιατί όχι? Γούστο τους καπέλο τους στο φινάλε... δικό τους το καρπούζι δικό τους και το μαχαίρι...

Και μόδα να γίνει.... που θα γίνει... δεν πιστεύω ότι θα προσελκύσει τον κόσμο που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να καπνίσει έτσι ή αλλιώς

Ναι μεν το κρασί και το ουίσκι είναι και τα δύο αλκοόλ, αλλά η ποσότητες του ενός και του άλλου στο αίμα δεν συγκρίνονται
Και αν κάποιος ΕΤΣΙ Η ΑΛΛΙΩΣ θέλει να πιει ή είναι κολλημένος με ένα ποτήρι αλκοόλ στην καθημερινότητα του, καλύτερα να είναι κρασί κι όχι ουίσκι

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:38, 11-06-08:

Το θέμα είναι όμως να προβάλεται τελικά το ηλεκτρονικό τσιγάρο σαν έσχατη λύση για όσους όντως απλά δεν μπορούν να το κόψουν... χωρίς όμως να 'ναι δικαιολογία να μην προσπαθήσει κάποιος όντως να το σταματήσει.

Αλίμονό μας αν γίνει cool.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:41, 11-06-08:

Μα ακόμα και cool να γίνει, θα γίνει έναντι του κανονικού τσιγάρου κι όχι έναντι του ΜΗ καπνίσματος
Θεωρώ ότι στην προκειμένη ισχύει το μη χείρον βέλτιστο!

Αυτοί που δεν θέλουν να καπνίσουν, ΔΕΝ θα καπνίσουν επειδή βγήκε ένα "πιο υγιεινό" τσιγάρο.
Δεν είναι υγιεινό... είναι απλά λίγο καλύτερο απ το κανονικό

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:43, 11-06-08:

Απλώς ΚουΕ, προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου σε αυτό που λες. Ελπίζω δλδ να γίνει έτσι αλλά ... κρατάω μικρό καλάθι.. Και έχω ένα "φόβο" ότι το "είναι υγιεινότερο" μεταφράζεται εύκολα από κάποιον με άγνοια του πόσο αισχρή είναι η εξάρτηση από το τσιγάρο (been there done that!) σε "είναι υγιεινό"

Ειδικά αν μιλάμε για πιο μικρές ηλικίες με διάθεση για πειραματισμό

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:45, 11-06-08:

προσωπικά είμαι αισιόδοξη πάντως
δεν ξέρω για ποιο λόγο
απλά η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν τις προάλλες που διάβαζα εδώ τα διάφορα...
μακάρι να είχα αυτή την πληροφόρηση 2 χρόνια πριν.... ίσως ζούσε η μαμά μου

δεν πιστεύω με τίποτα ότι κάποιος νέος θα πάει στο φαρμακείο να αγοράσει e-τσιγάρο για να ξεκινήσει το κάπνισμα...
και δεν πιστεύω ότι θα φτάσουν τα e-τσιγάρα να πωλούνται στα περίπτερα...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:29, 11-06-08:

Κρόνε μου θα σου πώ κάτι απλό...

Αν υπήρχε ένα ποτό χωρίς αλκοολ π.χ. ουίσκυ χωρίς τις παρενέργιες αλλα με την ίδια ακριβώς γέυση θα το έπινες; θα ήταν κάτι που θα σου άρεσε;

Ειναι σαν να μην χάνεις τις "χαρές" της ζωής αλλα με υγειηνό τρόπο, σκέψου ότι όλοι μας είμαστε εξαρτημένοι λίγο πολλύ σε πράγματα που κάνουν κακό σε μάς, άλλοι στο τσιγάρο, άλλοι στο ποτό, άλλοι στο φαι και πάει λέγοντας, άν λοιπόν υπήρχε τρόπος να είναι όλα ίδια χωρίς τις συέπιές τους δεν θα είμασταν λιγότερο καταπιεσμένοι;

οχι ότι είναι καλές οι εξαρτήσεις αλλα όταν είσαι ήδη στρεσαρισμένος θές κάπου να ξεδώσεις, εκεί μπένουν και οι εξαρτήσεις που σε χαλαρώνουν, εκεί βγαίνει και το τσιγάρο που όπως λές είναι τώρα μόδα αλλα αργότερα θα είναι η συνήθεια που δεν θα μας σκοτώνει

Οσο για την λέξη μόδα κάποτε ήταν μόδα τα ψηφιακά ρολόγια όταν προτοβγήκαν τώρα είναι στην ζωή μας, κάποτε η τηλεώραση ήταν μόδα τώρα είναι καθημερηνότητα, μακάρι αυτή η μόδα να εξεληχθεί για να βοηθείσει τους μη καπνήζοντες να μην αναπνέουν τον καπνό μας και οι καπνίζοντες να μην είναι θύματα καρδιοπάθιών και καρκίνου..

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O trojy έγραψε στις 14:21, 11-06-08:

α) Τί θέλει να πει ο ποιητής; Πρώτα από όλα, όταν μιλάω για ξεκίνημα μισού ποτηριού κρασιού, μιλάω για τη συστηματική-καθημερινή κατανάλωση μισού κ' μόνο ποτηριού κρασιού την ημέρα ως μοναδικού αλκοολούχου σκευάσματος.

β) Είναι η καθημερινή κατανάλωση 20 μπυρών την ημέρα κατάχρηση; ΝΑΙ

γ)Είναι η καθημερινή κατανάλωση μισού ποτηριού κόκκινου κρασιού το μεσημέρι κατάχρηση;
'Oχι, δεν είναι κατάχρηση. Ίσα ίσα που έχει και ευεργετική για την καρδιά δράση

Και ένα ερώτημα με ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα απάντηση...
δ) Είναι η κατανάλωση ενός κ' μόνο τσιγάρου την ημέρα κατάχρηση; H απάντηση είναι ΝΑΙ

Τέθηκε ένα ερώτημα για τη νικοτίνη, πού βρίσκεται.
Η νικοτίνη βρίσκεται στα καπνά, στις πράσινες πιπεριές, στις πατάτες, στις ντομάτες, τις μελιτζάνες κ.α.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:31, 11-06-08:

@trojy οπως το εμφανιζεις ειναι "Το ηλεκτρονικο τσιγαρο κανει καλο! Πηγεντε στα φαρμακεια και παρτε ολοι απο ενα!". Εγω ομως δεν το δεχομαι αυτο... Και επιπλεων, πως μπορουμε να ειμαστε απολιτα σιγουρη για το ακριβος πιες ουσιες περιεχουν αυτα τα τσιγαρα; Και τα κανονικα τσιγαρα καποτε δεν ξεραμε τι ζημεια κανουν... Μπορει σε εσενα ως καπνιστη να σου εκανε καλο το ηλεκτρονικο τσιγραρο, και μακαρι να σου εκανε, αλλα μην ωθουμε τους παντες εκει... Θυμισου αυτο που εγραψα στο πρωτο ποστ μου " Ακομα προσεξτε τι λετε... μπορει να διαβαζουν και παιδια, μην τους δειξουμε οτι το καπνισμα ειναι καλο...". Και αν εσυ ως φαρμακοποιος θα ενημερωνες ενα παιδι, εγω ειμαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι δεν θα ενημερωναν, ιδικα αν πηγεναν να τους πουν κατι και τα παιδια αμεσως λεγανε "Δεν χρειαζετε, ξερω τα παντα".
Επισης, που ειναι το υγιεινο ηλεκτρονικο καπνισμα; Απο ποτε το να βαζεις τεχνιτες ουσιες στο σωμα σου (συγκεκριμενα στα πνευμονια σου) ειναι υγιεινο; Απο ποτε κατι το οπιο ο οργανισμος σου δεν θα το ζητουσε ποτε αν δεν του το μαθενες εσυ, ειναι υγιεινο; Και μην μου φερεις ως αντεπιχειριμα τα φαρμακα πχ... Ειναι εντελος διαφορετικη περιπτωση.
Οσο για τα τις πρασινες πιπεριες, τις πατατες κλπ... Η νικοτινη που βρισκετε στις τροφες παει στο στομαχι μας, η νικοτινη των τσιγαρων (ειτε κανονικων ειτε ηλεκτρονικων) πανε στα πνευμονια μας... Ενας ασος στην διαριξη χρηματοκιβωτιων ειναι επικυνδινος μονο οταν υπαρχει χρηματοκιβωτιο να ανοιξει, χωρις αυτο ειναι απλα αδιαφορος...

@ Κουε, τους λαμβανο υποψην, αλλα αν δεν θες να το κοψεις, δεν φωναζεις περιχαρος οτι ειναι ενα βημα πιο κοντα στο να το κοψεις... Λες "ε καλητερα το ηλεκτρονικο μπας και κερδισω λιγα χρονια ζωης". Εσυ δλδ που το εκοψες εισουν βλακας; Η μηπος πολυ πιο δυνατη απο ολους τους αλλους που βρησκουν ενα ωραιο καταφυγειο με μια καλα φουσκομενη δικαιολογια στο ηλεκρτονικο τσιγαρο;
Και για οσους το θελουν μονο για να καπνιζουν σε χορο που απαγορευετε, φυσικα και γουστο τους και καπελο τους, αλλα επισης σε τετια περιπτωση δεν φωναζεις για το ποσο ευεργετικο ειναι....
Οσο για την μοδα... ελπιζω να ειναι οπως τα λες.. αλλα δεν νομιζω...

@ Γιδι, συμφωνω απολυτα!

@Resident evil, ακριβος αυτο....

@μανια, εγω προσωπικα το ουισκι, οχι δεν θα το επινα, γιατι δεν μου αρεσει ουτε το κανονικο. Αλλα ας ερθουμε στα δικα μου δεδομενα... μπυρα..! τοσες κυκλοφορουν εκει εξω χωρις αλκοολ,κιομως εγω πινω την κανονικη. Θελω οταν πινω μπυρα να πινω ΜΠΥΡΑ. Αμα δεν θελω να πιω αλκοολ δεν θα πιω μπυρα, θα πιω κοκα-κολα, χυμο, νερο...
Δεν κατακρινω την εξαρτηση, κατακρινω την διθεν σταση... Συμφωνω γενικα μαζι σου ως προς την σκεψη καλητερα να κανεις κατι που κανεις ουτος η αλλος αλλα με ενα πιο υγιεινο τροπο, αλλα τουλαχιστων να το παραδεχεσε ως πιο υγιεινο τροπο να κανεις κατι που σου αρεσει, οχι ως εναν υγιεινο τροπο να σταματισεις κατι που δεν σου αρεσει....
Οσο για την μοδα, δεν εξελιχθικαν ολες σε συνιθεια, αλλες συνεχιζουν να υπαρχουν και αλλες ξεχαστικαν...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 15:51, 11-06-08:

Το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν κανει καλο ωστοσο ουτε και μεγαλο κακο..Δεν νομιζω να προωθηθηκε ως δοκιμαστε το ολοι αλλα ως μια προτροπη να αντικατασταθει τι κανονικο τσιγαρο!Σιγουρα καποιος που δεν καπνιζει δεν υπαρχει λογος να ξεκινησει κατι τετοιο!Αν παλι λογω ηλικιας και ανωριμωτητας ενος παιδιου καταλαβει οτι εννουμε ξεκηνηστε το ολοι ανεξεραιτως αν καπνιζετε η οχι,ναι σε αυτο συμφωνω οτι ισως καποια πραγματα επερεπε να διατυπωθουν αλλιως!Οχι ομως να μην ειπωθουν!
Σε καθε περιπτωση καθε τσιγαρο που αντικατασταται με ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο καλο ειναι!Το να το κοψουμε ολοι μαχαιρι ειναι το ιδανικο,οταν ομως αυτο ειναι δυσκολο υπαρχουν και καποιες εναλλακτικες που μπορουν να βοηθησουν την κατασταση!
Ναι στο ηλεκτρονικο τσιγαρο εφοσον θελουμε να κοψουμε το καπνισμα,οχι στο ξεκηνημα του καπνισματος ομως σε αυτο!Αυτο το νοημα πρεπει να διατυπωθει,οχι ομως οτι δεν εχει νοημα αυτο καθευτο η συζητηση για το ηλεκτρονικο τσιγαρο

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:06, 11-06-08:

@μανια, εγω προσωπικα το ουισκι, οχι δεν θα το επινα, γιατι δεν μου αρεσει ουτε το κανονικο. Αλλα ας ερθουμε στα δικα μου δεδομενα... μπυρα..! τοσες κυκλοφορουν εκει εξω χωρις αλκοολ,κιομως εγω πινω την κανονικη. Θελω οταν πινω μπυρα να πινω ΜΠΥΡΑ. Αμα δεν θελω να πιω αλκοολ δεν θα πιω μπυρα, θα πιω κοκα-κολα, χυμο, νερο...
Δεν κατακρινω την εξαρτηση, κατακρινω την διθεν σταση... Συμφωνω γενικα μαζι σου ως προς την σκεψη καλητερα να κανεις κατι που κανεις ουτος η αλλος αλλα με ενα πιο υγιεινο τροπο, αλλα τουλαχιστων να το παραδεχεσε ως πιο υγιεινο τροπο να κανεις κατι που σου αρεσει, οχι ως εναν υγιεινο τροπο να σταματισεις κατι που δεν σου αρεσει....
Οσο για την μοδα, δεν εξελιχθικαν ολες σε συνιθεια, αλλες συνεχιζουν να υπαρχουν και αλλες ξεχαστικαν...
Πρώτα απο όλα η μπύρα χωρίς αλκοολ είναι νερόπλημα δέυτερον, θές να πειείς μπύρα γιατί σου αρέσει η γέυση η ζαλάδα και γενικά το πακέτο, άν λοιπόν είχες το ίδιο πακέτο αλλα να είναι υγειηνό και να μην έχεις καζάνι κεφάλι την επόμενη θα σε χαλούσε; αλλα λέμε ίδια γέυση και γενικά ακριβώς ίδια με αυτή που πίνεις πάλι με αλκοολ θα έπινες; δεν νομίζω, μετά το σκέυτεσε

Οσο για την μόδα που δεν εξελήχθηκε ήταν γιατί δεν υπήρχε κατανάλωση σε κάποια πράγματα, όταν ο μισός πλανήτης καπνήζει τότε και πατ΄ντες κάνουν και θα πιάσουν, φτάνει να είναι όλο το πακέτο όπως και με την μπύρα

Παράθεση

giver

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giver
Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O giver έγραψε στις 17:29, 11-06-08:

Δεν γνώριζα κάτι για το θέμα το έμαθα απο εσάς σήμερα...
και βρήκα αυτό
ψάχνoντας στο google

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:34, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από giver
Δεν γνώριζα κάτι για το θέμα το έμαθα απο εσάς σήμερα...
και βρήκα αυτό
ψάχνoντας στο google
καλά, αν δεις ότι στο στέκι έχουμε πλέον κατηγορία που λέγεται e-Κάπνισμα θα καταλάβεις πόσα απ το στέκι δεν έχεις διαβάσει ακόμα

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:34, 11-06-08:

Εχει και μπυρα χωρις αλκοολ που εχει κανονικη γευση μπυρας. Και συνιθος δεν πινω για να ζαλιστω, αμα θελω κατι τετιο παω σε πιο σκληρα ποτα... Οποτε εχτες πχ που απλα ηθελα κατι να εχω να πινω ενω εβλεπα των αγωνα γιατι να μην πιω μπυρα χωρις αλκοολ και ηπια κανονικη μπυρα;.. Γιατι θελω οταν πινω μπυρα να πινω μπυρα οπως ειναι, με τα καλα τις και τα κακα τις, αλλιως δεν νιωθω οτι πινω μπυρα, οχι για το οτι δεν θα με ζαλισει, αλλα για το οτι δεν ειναι πραγματικη μπυρα...

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

O trojy έγραψε στις 18:08, 11-06-08:

@trojy οπως το εμφανιζεις ειναι "Το ηλεκτρονικο τσιγαρο κανει καλο! Πηγεντε στα φαρμακεια και παρτε ολοι απο ενα!".
Μάλλον έχεις παρεξηγήσει τα γραφόμενα μου. Ενδεχομένως βέβαια και να μην έχεις δώσει κ' την προσοχή που θα έπρεπε. Επειδή όμως δεν μου αρέσει να περνάω πράγματα στο ντούκου σου ζητάω να κάνεις το εξής...

Ρίξε μία ματιά στα post που έχω κάνει. Δεν είναι τόσα πολλά κ' ευτυχώς φροντίζω να είναι ενδιαφέροντα. Αν βρεις κάποιο να παροτρύνει το ξεκίνημα του ηλεκτρονικού τσιγάρου γιατί κάνει καλό, ευχαρίστως να το κάνω edit. Αν πάλι βρεις ότι παροτρύνω το κόψιμο του κανονικού τσιγάρου, ίσως πάλι βρεις το πραγματικό νόημα..

Τέλος να πω ότι το άλλο νόημα με τα παραδείγματα του Αλκοόλ είναι το "μέτρον άριστον".

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:15, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δεν πιστεύω με τίποτα ότι κάποιος νέος θα πάει στο φαρμακείο να αγοράσει e-τσιγάρο για να ξεκινήσει το κάπνισμα...
Γιατι οχι ; Λογω κοστους ; Τι πιο δελεαστικο απο το να κανεις την κινηση, να νιωθεις "κουλ" κλπ, και να μην βλαπτεις τοσο πολυ την υγεια σου ;

Σιγουρα ειναι κατι που θα βοηθησει τους καπνιστες που θελουν να το κοψουν, αλλά παράλληλα χρειαζεται προσοχη στον τροπο που θα παρουσιαζεται στο κοινο και στα μικρα παιδια. Νομιζω οτι εχει καποια βαση ο προβληματισμος του Τασου..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:19, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Γιατι οχι ; Λογω κοστους ; Τι πιο δελεαστικο απο το να κανεις την κινηση, να νιωθεις "κουλ" κλπ, και να μην βλαπτεις τοσο πολυ την υγεια σου ;

Σιγουρα ειναι κατι που θα βοηθησει τους καπνιστες που θελουν να το κοψουν, αλλά παράλληλα χρειαζεται προσοχη στον τροπο που θα παρουσιαζεται στο κοινο και στα μικρα παιδια. Νομιζω οτι εχει καποια βαση ο προβληματισμος του Τασου..
γιατί τα πιτσιρίκια δεν πάνε ούτε για προφυλακτικά στο φαρμακείο και παίρνουν κάτι αηδίες απ το περίπτερο... για τσιγάρα θα πάνε?

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:19, 11-06-08:

Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Αν είσαι καπνιστής, και θέλεις να το κόψεις, έχεις την πλήρη συμπαράσταση μας, να το κόψεις μαχαίρι (μέθοδος της παγωμένης γαλοπούλας λέγεται αυτό).
Όποιος έχει αντικαταστήσει το κανονικό τσιγάρο με το ηλεκτρονικό, έχει μόνο καλό κάνει στον εαυτό του.

Διαβάζεις μάλλον για το πόσο ανθυγιεινό είναι το κάπνισμα, παρά για το πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα.

Αν θέλει ένα παιδί να πάρει ηλεκτρονικό τσιγάρο, πρέπει να πάει σε ένα φαρμακείο, και να το ζητήσει. Είμαι σίγουρος ότι πρακτικά όλοι οι συνάδελφοι μου, θα δώσουν στον υποψήφιο καπνιστή την ενημέρωση κ' τις συμβουλές που είναι απαραίτητες. Τέλος, να πω ότι δεν είναι τυχαίο που το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει αυξημένη τιμή (~75 ?). Και ο νοών νοείτο.
Αυτο που βγαινει απο αυτα ειναι "Το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι ευεργετικο για τον οργανισμο (οπως το μισο ποτιρη κρασι, σε αντιθεση με τις 20μπυρες), το ηλεκτρονικο τσιγαρο κανει μονο καλο, ειναι υγιεινο, τα παιδια μπορουν ελευθερα να ενημωρωθουν και να να αρχισουν το καπνισμα ηλεκτρικων τσιγαρων, δεν εχει κατι το κακο.

Καταλαβενω αυτο που ενοεις, αλλα το εκφραζεις με τετιων τροπο που ο καθενας μπορει να το παρερμηνευσει, και δεν νομιζω να θελεις να ωθισεις παιδια στο να καπνιζουν... Εκτος και αν πιστευις πραγματικα οτι το να καπνιζεις ηλεκτρονικα τσιγρα ειναι υγιεινο, και οχι απλα πιο υγιεινο απο κανονικα τσιγαρα

Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

O trojy έγραψε στις 18:59, 11-06-08:

Αυτο που βγαινει απο αυτα ειναι "Το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι ευεργετικο για τον οργανισμο (οπως το μισο ποτιρη κρασι, σε αντιθεση με τις 20μπυρες), το ηλεκτρονικο τσιγαρο κανει μονο καλο, ειναι υγιεινο, τα παιδια μπορουν ελευθερα να ενημωρωθουν και να να αρχισουν το καπνισμα ηλεκτρικων τσιγαρων, δεν εχει κατι το κακο.

Καταλαβενω αυτο που ενοεις, αλλα το εκφραζεις με τετιων τροπο που ο καθενας μπορει να το παρερμηνευσει, και δεν νομιζω να θελεις να ωθισεις παιδια στο να καπνιζουν... Εκτος και αν πιστευις πραγματικα οτι το να καπνιζεις ηλεκτρονικα τσιγρα ειναι υγιεινο, και οχι απλα πιο υγιεινο απο κανονικα τσιγαρα
Φίλε Τάσσο, σου έγραψα και πριν ότι συμμερίζομαι την ανησυχία σου ιδιαίτερα για τα παιδιά.
Μπορείς να ερμηνεύεις τα λόγια μου όπως θέλεις. Δεν δέχομαι όμως να μου βάζεις λόγια που δεν είπα.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που βγαίνει, είναι αυτό που συμπεραίνεις προσωπικά εσύ.
Πάμε πάλι...

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα υγιεινότερο εναλλακτικό του καπνίσματος tobacco.
Μη επιτρεπόμενοι χρήστες:
a. Ανήλικοι κάτω των 18 ετών
b. Μη καπνιστές
c. Άτομα με ευαισθησία στη νικοτίνη ή σε οποιοδήποτε άλλο συστατικό του εισπνευστήρα
d. Εγκύους και γυναίκες που θηλάζουν
e. Ασθενείς που δεν επιτρέπεται να καπνίζουν

Επιτρεπόμενοι χρήστες
a. Άτομα που καπνίζουν για μεγάλο χρονικό διάστημα και νοιώθουν ένα δυσάρεστο συναίσθημα.
b. Καπνιστές που εργάζονται σε χώρους μη καπνιζόντων.
c. Καπνιστές που επιθυμούν να σταματήσουν το κάπνισμα. Η ανώδυνη αποχή από το κάπνισμα μπορεί να επιτευχθεί με τη μείωση της περιεκτικότητας σε νικοτίνη.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 20:20, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
γιατί τα πιτσιρίκια δεν πάνε ούτε για προφυλακτικά στο φαρμακείο και παίρνουν κάτι αηδίες απ το περίπτερο... για τσιγάρα θα πάνε?
Μα για τα προφυλακτικά , ντρεπονται. Για ενα τσιγαρο που ολοι επαινουν οτι βοηθαει και δε βλαπτει κλπ, γιατι να ντραπουν ;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:51, 11-06-08:

Το e-τσιγάρο πάντως επί του παρόντος, έχει τόσες "παιδικές ασθένειες" που πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να θεωρηθεί "κουλ" που φοβάστε.

@Lorien: Ενώ στο περίπτερο δεν ντρέπονται; Άλλωστε και το προφυλακτικό, καλό για την υγεία είναι.

Αλήθεια, ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο με cartridges χωρίς νικοτίνη (NON), τι κακό κάνει στην υγεία; (δεν είναι ρητορική η ερώτηση)

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:54, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αλήθεια, ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο με cartridges χωρίς νικοτίνη (NON), τι κακό κάνει στην υγεία; (δεν είναι ρητορική η ερώτηση)
δεν ξέρω , αλλά με αφορμή αυτό, ένα ε-τσιγάρο χωρίς νικοτίνη τι νόημα έχει? (ούτε η δικιά μου είναι ρητορική!)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:57, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
δεν ξέρω , αλλά με αφορμή αυτό, ένα ε-τσιγάρο χωρίς νικοτίνη τι νόημα έχει? (ούτε η δικιά μου είναι ρητορική!)
Δεν ξέρω, απλά αν δεν βλάπτει, τότε είναι λάθος να λέμε ότι και το e-cig βλάπτει, απλά λιγότερο. Αυτό που βλάπτει, είναι e-cig με cartridges που περιέχουν νικοτίνη.

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 21:07, 11-06-08:

Δεν ειναι μονο η νικοτινη στην οποια εισαι εθισμενος πιστευω οταν καπνιζεις. Ειναι και η συνηθεια της διαδικασιας που γινεται κατα το καπνισμα. Οποτε κατι που μοιαζει με τσιγαρο, που δεν περιεχει τιποτα κακο για τον οργανισμο σου, και ειναι σαν τσιγαρο στην οψη, εχει νοημα για καποιον καπνιστη.

Εγω παντως δεν ελαβα καποιο τετοιο μηνυμα απο τα ποστ που εγιναν στα σχετικα θεματα για τα ι-τσιγαρα. Απλα μου εδωσαν την εντυπωση οτι ειναι ενας πιο υγιεινος τροπος να κανεις αυτο που εκανες μεχρι τωρα.

Οφ τοπικ: Ποτε δεν καταλαβα τι εχουν τα δυσμοιρα τα προφυλακτικα απο το περιπτερο που ειναι χειροτερο απο αυτα στα φαρμακεια Δλδ, οι ιδιες μαρκες οι μεν οι ιδιες οι δε... ποια η διαφορα;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:35, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorelai
Οφ τοπικ: Ποτε δεν καταλαβα τι εχουν τα δυσμοιρα τα προφυλακτικα απο το περιπτερο που ειναι χειροτερο απο αυτα στα φαρμακεια Δλδ, οι ιδιες μαρκες οι μεν οι ιδιες οι δε... ποια η διαφορα;
Ότι στα περίπτερα εκτίθενται στον ήλιο και χαλάνε και επίσης είναι πιθανότερο να έχουν λήξει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:43, 11-06-08:

Φίλε Τάσσο, σου έγραψα και πριν ότι συμμερίζομαι την ανησυχία σου ιδιαίτερα για τα παιδιά.
Μπορείς να ερμηνεύεις τα λόγια μου όπως θέλεις. Δεν δέχομαι όμως να μου βάζεις λόγια που δεν είπα.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που βγαίνει, είναι αυτό που συμπεραίνεις προσωπικά εσύ.
Πάμε πάλι...

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα υγιεινότερο εναλλακτικό του καπνίσματος tobacco.
Μη επιτρεπόμενοι χρήστες:
a. Ανήλικοι κάτω των 18 ετών
b. Μη καπνιστές
c. Άτομα με ευαισθησία στη νικοτίνη ή σε οποιοδήποτε άλλο συστατικό του εισπνευστήρα
d. Εγκύους και γυναίκες που θηλάζουν
e. Ασθενείς που δεν επιτρέπεται να καπνίζουν

Επιτρεπόμενοι χρήστες
a. Άτομα που καπνίζουν για μεγάλο χρονικό διάστημα και νοιώθουν ένα δυσάρεστο συναίσθημα.
b. Καπνιστές που εργάζονται σε χώρους μη καπνιζόντων.
c. Καπνιστές που επιθυμούν να σταματήσουν το κάπνισμα. Η ανώδυνη αποχή από το κάπνισμα μπορεί να επιτευχθεί με τη μείωση της περιεκτικότητας σε νικοτίνη.

Οταν λες "πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα" τι βγαινει; Δεν λες "πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα, εναντι του κανονικου" και υπαρχουν πολοι που μας διαβαζουν που θα το παρεξιγισουν...
Μαλλον δεν ειμαι εγω που δεν εχω καταλαβει τα λεγομενα σου, αλλα εσυ τα δικα μου...

Καταλαβενω τι ενοεις, αλλα ο τροπος που τα γραφεις δεινει αφορμη στον καθε ανηλικο να τα καταλαβει αλλιως, γιατι ουτε σε ξερει ουτε θα κατσει να διαβασει και να αναλυσει το ποστ σου... Θα καταλαβει αυτα που σου ανεφερα πριν...

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Μα για τα προφυλακτικά , ντρεπονται. Για ενα τσιγαρο που ολοι επαινουν οτι βοηθαει και δε βλαπτει κλπ, γιατι να ντραπουν ;
Δεν νομιζω... Δεν ξερω και πολλα παιδια που να ντρεπονται να παρουν προφυλακτικα, ασχετα απο το απο που. Απλα εχουν αγνεια...

Υγ, Μια παρακλειση στους mods/admins. Αν γινετε ο τιτλος να αλαξει σε "Πιο το νοημα τις θεωποιησης του e-τσιγαρου", γιατι εκει ειναι το θεμα, οχι στο e-καπνισμα που εχει νοημα, απλα να μην το παρακανουμε... Και να μην δεινουμε λαθος εντυπωσεις...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:47, 11-06-08:

Οταν λες "πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα" τι βγαινει; Δεν λες "πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα, εναντι του κανονικου" και υπαρχουν πολοι που μας διαβαζουν που θα το παρεξιγισουν...
Μαλλον δεν ειμαι εγω που δεν εχω καταλαβει τα λεγομενα σου, αλλα εσυ τα δικα μου...

Καταλαβενω τι ενοεις, αλλα ο τροπος που τα γραφεις δεινει αφορμη στον καθε ανηλικο να τα καταλαβει αλλιως, γιατι ουτε σε ξερει ουτε θα κατσει να διαβασει και να αναλυσει το ποστ σου... Θα καταλαβει αυτα που σου ανεφερα πριν...
Μα είναι αυτονόητο ότι δεν απευθύνεται σε μη καπνιστές, κάθε μα κάθε e-cig το γράφει αυτό!
Δεν γίνεται να περνάμε από εκατό φίλτρα αυτά που θα γράφουμε επειδή κάπου κάπως κάποτε μπορεί να τα διαβάσει κάποιος ανήλικος και να θελήσει να δοκιμάσει!
Ναι, να προσέχουμε, αλλά όλα έχουν και ένα όριο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 23:41, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μα είναι αυτονόητο ότι δεν απευθύνεται σε μη καπνιστές, κάθε μα κάθε e-cig το γράφει αυτό!
Δεν γίνεται να περνάμε από εκατό φίλτρα αυτά που θα γράφουμε επειδή κάπου κάπως κάποτε μπορεί να τα διαβάσει κάποιος ανήλικος και να θελήσει να δοκιμάσει!
Ναι, να προσέχουμε, αλλά όλα έχουν και ένα όριο.
Οχι, δεν ειναι αυτονοητο... Και το υγιεινο δεν εχει κατηγοριες. ειναι υγιεινο για τους καπνιζοντες και ανθυγεινο για τους μη-καπνιζοντες. Ειναι ανθυγινο για ολους, απλα στους καπνιζοντες κανει καλο απο την στιγμη που δεν καπνιζουν κανονικα τσιγαρα. Νομιζεις οτι ενας εφηβος που θα το διαβασει θα κατσει να το σκευτει τοσο; Θα διαβασει αυτα που θελει να διαβασει και θα τρεξει πασιχαρος να παρει το περιβοητο e-τσιγαρο... μεχρι και εγω το ειχα σκευτει στην αρχη αν βγουν γευσεις οπως ειχα διαβασει να δω αν τυχων εχει καμια ωραια γευση αφου ειναι υγιεινο... Μετα διαβασα πιο βαθια και πιο συνιδιτοποιημενα και καταλαβα... Αλλα εγω εχω εξασκιθει σε αυτο τοσα χρονια εδω μεσα, ποσα ακομα παιδια θα το κανουν αυτο;...
Και γινετε να περναμε απο εκατο φιλτρα αυτα που λεμε... Αν δεν ητανε θεμα καπνιζματος, αλλα του αν θα παρει ενα πολυβολο ενα παιδι και να παει να σκοτωσει ολους τους καθηγιτες του;... θα αρχιζαμε να λεμε "Ειναι πολυ καλο, αφου αλλοι βαζουν βομβα σε ολοκληρο το κτιριο, αλλοι ριξανε τους διδιμους πυργους, αλλοι σκοτωνουν ολοκληρους λαους, αλλοι κανουν πολεμους... να πεθανουν 5-6 ατομα ειναι απειροελαχιστο";
Καποτε ειχαμε εναν χρηστη (μην λεμε ονοματα) που ανοιξε ενα τοπικ για την αυτοκτονια.... Την ιδια εποχη ειχε αυτοκτωνισει ενα παιδι με την βοηθεια καπιου που συνομιλουσαν μεσω ιντερνετ.. Ειχε γινει σαλος... Τοτε το κλειδωσαμε το τοπικ γιατι "δεν θελουμε να φερουμε καμια ευθινη". Για το τσιγαρο δεν μας νοιαζει η ευθινη;...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 23:51, 11-06-08:

Καποτε ειχαμε εναν χρηστη (μην λεμε ονοματα) που ανοιξε ενα τοπικ για την αυτοκτονια.... Την ιδια εποχη ειχε αυτοκτονησει ενα παιδι με την βοηθεια καποιου που συνομιλουσαν μεσω ιντερνετ.. Ειχε γινει σαλος... Τοτε το κλειδωσαμε το τοπικ γιατι "δεν θελουμε να φερουμε καμια ευθυνη". Για το τσιγαρο δεν μας νοιαζει η ευθυνη;...
good point!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:11, 12-06-08:

Οχι, δεν ειναι αυτονοητο... Και το υγιεινο δεν εχει κατηγοριες. ειναι υγιεινο για τους καπνιζοντες και ανθυγεινο για τους μη-καπνιζοντες. Ειναι ανθυγινο για ολους, απλα στους καπνιζοντες κανει καλο απο την στιγμη που δεν καπνιζουν κανονικα τσιγαρα. Νομιζεις οτι ενας εφηβος που θα το διαβασει θα κατσει να το σκευτει τοσο; Θα διαβασει αυτα που θελει να διαβασει και θα τρεξει πασιχαρος να παρει το περιβοητο e-τσιγαρο... μεχρι και εγω το ειχα σκευτει στην αρχη αν βγουν γευσεις οπως ειχα διαβασει να δω αν τυχων εχει καμια ωραια γευση αφου ειναι υγιεινο... Μετα διαβασα πιο βαθια και πιο συνιδιτοποιημενα και καταλαβα... Αλλα εγω εχω εξασκιθει σε αυτο τοσα χρονια εδω μεσα, ποσα ακομα παιδια θα το κανουν αυτο;...
Και γινετε να περναμε απο εκατο φιλτρα αυτα που λεμε... Αν δεν ητανε θεμα καπνιζματος, αλλα του αν θα παρει ενα πολυβολο ενα παιδι και να παει να σκοτωσει ολους τους καθηγιτες του;... θα αρχιζαμε να λεμε "Ειναι πολυ καλο, αφου αλλοι βαζουν βομβα σε ολοκληρο το κτιριο, αλλοι ριξανε τους διδιμους πυργους, αλλοι σκοτωνουν ολοκληρους λαους, αλλοι κανουν πολεμους... να πεθανουν 5-6 ατομα ειναι απειροελαχιστο";
Καποτε ειχαμε εναν χρηστη (μην λεμε ονοματα) που ανοιξε ενα τοπικ για την αυτοκτονια.... Την ιδια εποχη ειχε αυτοκτωνισει ενα παιδι με την βοηθεια καπιου που συνομιλουσαν μεσω ιντερνετ.. Ειχε γινει σαλος... Τοτε το κλειδωσαμε το τοπικ γιατι "δεν θελουμε να φερουμε καμια ευθινη". Για το τσιγαρο δεν μας νοιαζει η ευθινη;...
Με την ίδια λογική, θα μπορούσα να σου πω κι εγώ ότι πρέπει να προσέχεις πως μιλάς για τη μπύρα, διότι μπορεί να σε διαβάσει κάποιος έφηβος και να αρχίσει να πίνει μπύρα ή και πιο βαριά ποτά. Επίσης νομίζω ότι έχουν υπάρξει συζητήσεις για πιο βαριά αλκοολούχα από τη μπύρα, και ουδείς είχε τέτοιους φόβους. Προσωπικά αμφιβάλλω αν το e-cig είναι πιο βλαβερό από το ουίσκι πχ. Αν πρέπει να φιλτράρουμε τόσο πολύ αυτά που λέμε για αυτό, τότε θα έπρεπε το ίδιο να ισχύει και για τις συζητήσεις για τα αλκοολούχα, για το σεξ (αν κολλήσεις κανένα ΣΜΝ είναι ακόμα πιο βλαβερό ) και πάρα πολλά άλλα πράγματα.

Θεωρώ ατυχέστατη τη σύγκριση με την αυτοκτονία και τα πολυβόλα. Ούτε καν το κανονικό τσιγάρο δεν είναι εξίσου βλαβερό με τα όπλα! Επίσης, τα παραδείγματα που αναφέρεις δεν είναι απλώς "ανθυγιεινά", αλλά και παράνομα.

Επίσης, πολύ αμφιβάλλω αν ο έφηβος θα έχει τα χρήματα να το αγοράσει. Θα πρέπει να μαζεύει καιρό (διότι δεν μπορεί να το ζητήσει από τους γονείς του) και μου φαίνεται λίγο αμφίβολο να το κάνει αυτό για κάτι που δεν ξέρει καν αν θα του αρέσει.

Επίσης, αν δεν γίνεται συζήτηση για το θέμα, τότε ο έφηβος δεν θα διαβάσει ούτε τα αρνητικά (για τα οποία έχει γίνει συζήτηση πολύ πριν σκεφτείς να ανοίξεις το θέμα). Πιο πιθανό θα είναι να (παρα)πληροφορηθεί από καμία διαφήμιση που όντως το παρουσιάζει σαν υγιεινό και τότε να τρέξει να το αγοράσει.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:26, 12-06-08:

Υπαρχει ομως μια διαφορα, το αλκοολ ειναι παλιο και γνωστο στην κοινονια μας, το ηλεκτρικο τσιγαρο οχι. Ακομα για το σεξ ολοι λενε συνεχος για σωστη προστασια κλπ. Οπως και για το αλκοολ δεν ειδα πουθενα κανεναν να λεει οτι ειναι υγιεινο.
Τα παραδειγματα ητανε σε πολυ μεγαλητερη εκταση απο αυτην του τσιγαρου, αυτο ενοειτε, αλλα εγινε απλα για να δειξει καπια πραγματα...
Εγω μιλοντας σου απο την πλευρα του εφηβου, σου λεω οτι πολυ περισσοτερα παιδια απο οσα ισως νομιζεις εχουν 400 και 500 ευρο στο σειρταρι τους, η και περισσοτερα, και πιος ξερει ποσα ακομα στην τραπεζα...

Δεν ειπα να μην γινετε συζιτηση για το θεμα, φυσικα και να γινει! Απλως να προσεχουμε λιγο τι λεμε... Ποτε δεν ξερουμε πιος διαβαζει και τι προθεσεις εχει...
Και εγω δεν θελω να ειμαι αβιαστα μελος μιας κοινοτιτας που θα προωθισει οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι καλο, ειναι cool, ειναι υγιεινο και πρεπει να το χρησιμοποιουμε, αλλα μιας κοινοτιτας που θα δειξει οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι μια καλη συσκευη για οσους θελουν θελουν να εχουν την δεινατοτιτα να καπνιζουν σε χορους οπου απαγορευετε με το επιπλεων πλεονεκτιμα οτι περιεχει σαφως λιγοτερες ουσιες απο το κανονικο τσιγαρο. Καλο για οσους δεν μπορουν να κοψουν το καπνισμα, αλλα καλητερα ολοι οι αλλοι να μεινουν μακρια του.
Και αφου δεν μπορω να φυμωσω ολο το φορουμ, τουλαχιστων προσπαθω να πεισω αυτους που πρεπει να σκευτονται μια δευτερη φορα πριν μιλισουν.
Και αν θεωριτε λαθος μου να μιλαω θετικα για την μπυρα το καλαβενω, και ομολογω οτι δεν το ειχα σκευτει, αλλα δεν μου το υπεδηξε και κανεις για να το σκευτω... απο εδω και περα σιγουρα θα το σκευτομαι περισσοτερο...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:45, 12-06-08:

Θεωρείς ότι το να μπει μια πιο αυστηρή προειδοποίηση στην περιγραφή του forum αυτού αρκεί;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:34, 12-06-08:

Το θεμα ειναι οσοι ποσταρουν σχετικα με αυτο το θεμα να καταλαβουν τι ενοω. Τωρα αν η ΟΔ πιστευει οτι ειναι καλο να γινει καπια ενεργια προκειμενου να συγκρατιθουν τα λεγομενα, αυτο ειναι δικο σας θεμα. Εγω αυτο που θελω ειναι αν εχω δικιο να το καταλαβουν οσοι (απο ενθουσιασμο μαλλον) θεοποιησαν τα τσιγαρα αυτα και να προσεχουν λιγο παραπανω γιατι υπαρχουν και παιδια που διαβαζουν οσα λεγονται εδω μεσα, και αν εχω αδικο να μου το δειξετε απλα και ωραια, ισως προμυθευτω και εγω ενα αν ειναι τοσο τελια τα πραγματα. Δεν θελω να μπλεχτω σε θεματα τις ΟΔ, απλα ειπα την γνωμη μου επι ενος θεματος για να το σκευτουμε ολοι εδω μεσα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:45, 12-06-08:

Το θεμα ειναι οσοι ποσταρουν σχετικα με αυτο το θεμα να καταλαβουν τι ενοω. Τωρα αν η ΟΔ πιστευει οτι ειναι καλο να γινει καπια ενεργια προκειμενου να συγκρατιθουν τα λεγομενα, αυτο ειναι δικο σας θεμα. Εγω αυτο που θελω ειναι αν εχω δικιο να το καταλαβουν οσοι (απο ενθουσιασμο μαλλον) θεοποιησαν τα τσιγαρα αυτα και να προσεχουν λιγο παραπανω γιατι υπαρχουν και παιδια που διαβαζουν οσα λεγονται εδω μεσα, και αν εχω αδικο να μου το δειξετε απλα και ωραια, ισως προμυθευτω και εγω ενα αν ειναι τοσο τελια τα πραγματα. Δεν θελω να μπλεχτω σε θεματα τις ΟΔ, απλα ειπα την γνωμη μου επι ενος θεματος για να το σκευτουμε ολοι εδω μεσα.
Ναι αλλά όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι εφικτό να διαβάζει το παρόν ο καθένας που μπαίνει στην κατηγορία, ώστε να περνάει από ...δέκα φίλτρα αυτά που λέει (που και ακόμα και να γινόταν, θα δυσκόλευε αρκετά την επικοινωνία να πρέπει να σκεφτείς εκατό φορές τι γράφεις).
Οπότε πιστεύω μια πιο γενική αντιμετώπιση, όπως μια προειδοποίηση στην περιγραφή του forum είναι προτιμότερη.
Εγώ ρώτησα αν εσύ, ως χρήστης, θεωρείς ότι καλύπτεσαι από κάτι τέτοιο.
Η ΟΔ δεν έχει σχέση με τι τι περιγραφή θα έχει το forum btw

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:55, 12-06-08:

Το καταλαβενω αυτο, και σιγουρα ουτε οι μισοι απο αυτο το φορουμ δεν εχουν διαβασει αυτο το θεμα... Απλα δεν με ενδιαφερει αν θα υπαρχει σημανση η οχι... οπιος ειναι αρμοδιος ας αποφασισει τι πιστευει οτι ειναι καλητερα.... Εγω θελω απλα να καταλαβουμε ολοι καταλαβουμε ολοι οτι δεν πρεπει να θεωποιουμε το e-τσιγαρο... να συζιτισουμε για αυτο, να δειξουμε τα καλα του και τα κακα του, να δωσουμε στον καθε ενδιαφερομενο τα θετικα και τα αρνητικα, αλλα ετσι ωστε να κρινει μονος του αν ειναι καλο η κακο, αν του κανει η οχι, συμφωνα με τα δικα του δεδομενα, την δικη του ζωη και την δικη του κριση.... Φυσικα και να εκφραζει ο καθενας την αποψη του, αλλα αντι να πει "Το e-τσιγαρο μου εσωσε την ζωη" να ερθει πιο κοντα στην πραγματικοτιτα και να πει "Το e-τσιγαρο με εκανε να κοψω το κανονικο, σιγουρα καλητερα να εισπεω νικοτινη παρα νικοτινη και 4000+ αλλες ουσιες."

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:00, 12-06-08:

Ναι αλλά αυτό που λέω είναι ότι δεν γίνεται ο κάθε ένας που γράφει σε αυτό το φόρουμ να διαβάσει αυτό το θέμα και να εκφράζεται έτσι...
Και σίγουρα θα υπάρχουν οι ενθουσιώδεις που θα πουν "το e-cig μου έσωσε τη ζωή" και θα χουν και δίκιο κατά κάποιο τρόπο.
Οπότε αν δεν θες να φιλοσοφούμε απλά για το ζήτημα αλλά να βρούμε και κάποια λύση, πιστεύω ότι πρέπει να σκεφτούμε κάτι πιο γενικό, όπως πχ η προσθήκη προειδοποίησης στην περιγραφή που ανέφερα παραπάνω.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 03:09, 12-06-08:

Σου ειπα, το καταλαβενω αυτο, απλα απο εκει και περα ειναι ενα πολυ καλο βημα να συνιδιτοποιησουμε οσοι διαβασαμε και μιλισαμε εδω. Απο εκει και περα δεν εχω αντιρηση με αυτο το μετρο, αν και σιγουρα μια παρατιρηση δεν την βλεπουν ολοι, και θα υπαρχουν παλι αυτοι που θα πουνε "το e-τσιγαρο μου εσωσε την ζωη", αλλα δεν πιστευω να υπαρχει και κατι πιο αποτελεσματικο...Και κατι του στυλ να μπει κανονας η να γινονται edit τετια ποστ πιστευω παραπαει και γινετε και λιγο φασιστικο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_kronos : 12-06-08 στις 19:17.
Παράθεση

moysatos_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη moysatos_
Ο moysatos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Γιατρός . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O moysatos_ έγραψε στις 16:55, 12-06-08:

Ολοι λετε για το ποσες μερες εχετε να βαλετε κανονικο τσιγαρο στο στομα σας... Μπραβο, αλλα μαγκια θα ητανε να μην βαζατε ουτε το ηλεκτρονικο.... Το επιχειρημα "Εχω δυο μηνες να πιω ουισκι, πινω κρασι" δεν νομιζω να το θεωρουσε κανεις ελαφρυντικο για εναν αλκοολικο, και ας εχει μικροτερη ποσοτητα αλκοολ το κρασι απο το ουισκι... Θες πραγματικα να το κοψεις; Κοψ'το! Μην ξαναβαλεις τιποτα τσιγαροειδες η καπνοιδες στο στομα σου.
Επισης διαβαζω για το ποσο υγιεινο ειναι..
Αγαπητε Kronos...επετρεψε μου να κανω μερικα σχολια στα post σου,χωρις να θελω να σε προσβαλω.

Κατ'αρχας η λεξη "υγιεινο" σημαινει οτι κατι ειναι ή κανει καλο στην υγεια.
Οποτε δεν υπαρχει υγιεινο τσιγαρο,ειτε ηλεκτρονικο ειτε οχι (σε αυτο συμφωνουμε).
Ουτε βεβαια μπορουμε να ισχυριστουμε οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι πιο υγιεινο απο το κανονικο,γιατι απλα ( το ξαναλεω ) δεν υπαρχει υγιεινο τσιγαρο!
Ειναι σαν να λεμε οτι ενα τσιγαρο με π.χ 2mg πισσα και 0,3mg νικοττινη ειναι πιο υγιεινο απο ενα αλλο που εχει 6 και 0,9 αντιστοιχα.Μην τρελαθουμε κιολας!
Το σωστο οπως και στην περιπτωση του e-τσιγαρου ειναι ''λιγοτερο βλαβερο''.
Παει αυτο...

Οσον αφορα τον αλκοολικο που αναφερεις...
Μα φυσικα και ειναι προοδος απο ουισκι να περασεις στο κρασι...
Μα φυσικα και ειναι προοδος απο 10 πακετα/μερα να κανεις 2/μερα...
Μα φυσικα και ειναι προοδος απο κοκκαινη να περασεις στο χασις...
( η ζωη μας δεν ειναι μονο ασπρο-μαυρο..υπαρχει και το γκρι)
Η διαδικασια λεγεται ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ.
Εσυ τι νομιζεις οτι κανουν στα κεντρα απεξαρτησης εκτος απο ψυχολογικη υποστηριξη;
Εσυ νομιζεις οτι ενας αλκοολικος (που ανεφερες ) μπορει να σηκωθει ενα πρωι και να πει τερμα!;Οσο και να το θελει,οσο και να το εχει πιστεψει...δυστυχως ενα παρα πολυ μικρο ποσοστο το καταφερνει και γιατι αραγε αυτο;
Εχεις ακουστα για το Συνδρομο Στερησης;Τι μπορει να σου προκαλεσει;
Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι το θεμα δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις.Δεν ειναι απλα και μονο θεμα αποφασης,αλλα και ΟΡΓΑΝΙΚΟ.

Απο ποτε το να βαζεις τεχνιτες ουσιες στο σωμα σου (συγκεκριμενα στα πνευμονια σου) ειναι υγιεινο; Απο ποτε κατι το οπιο ο οργανισμος σου δεν θα το ζητουσε ποτε αν δεν του το μαθενες εσυ, ειναι υγιεινο; Και μην μου φερεις ως αντεπιχειριμα τα φαρμακα πχ... Ειναι εντελος διαφορετικη περιπτωση.
Μα εννοειτε οτι θα σου φερω σαν επιχειρημα τα φαρμακα.
Τι εννοεις οταν λες ''Απο ποτε κατι το οπιο ο οργανισμος σου δεν θα το ζητουσε ποτε αν δεν του το μαθενες εσυ, ειναι υγιεινο;''.
Ας πουμε οτι π.χ. ποναει το κεφαλι σου.Ο οργανισμος σου σου ζηταει κατι;
Προφανως και οχι.Ο πονοκεφαλος ειναι ενα συμπτωμα που πολυ ευκολα με ενα αναλγητικο (συνηθως) μπορει να σε ανακουφισει.Αν θελεις το παιρνεις,αν θελεις οχι.Φανταζομαι θα ξερεις οτι δεν υπαρχει φαρμακο στο κοσμο που να μην εχει παρενεργειες.Ετσι συνειδητα παιρνεις το φαρμακο για να σε ανακουφισει,ενω ξερεις οτι μπορει και να σου προκαλεσει πεπτικο ελκος.
Ετσι και με τη νικοτινη.Την θελεις για να ανακουφιστεις και δεν χρειαζεται να καπνισεις,υπαρχει και σε χαπια.Η διαφορα ειναι οτι ειναι εθιστικη ουσια και τον εθισμο αυτο τον εχεις προκαλεσει ο ιδιος,αλλα οχι και να μας πεις οτι οι τεχνιτες ουσιες που βαζουμε στο σωμα μας προκαλουν ντε και καλα κακο.

Οσο για τα τις πρασινες πιπεριες, τις πατατες κλπ... Η νικοτινη που βρισκετε στις τροφες παει στο στομαχι μας, η νικοτινη των τσιγαρων (ειτε κανονικων ειτε ηλεκτρονικων) πανε στα πνευμονια μας...
Και ποιος σου ειπε οτι,οτιδηποτε παει στα πνευμονια μας ειναι πιο βλαβερο απ'οταν παει στο στομαχι;Συγκεκριμενα για την νικοτινη χρειαζεσαι να καταπιεις 0,5-1,0mg/kg χονδρικα μονο 40-60mg,ωστε να επιφερει τον θανατο.

Εχει και μπυρα χωρις αλκοολ που εχει κανονικη γευση μπυρας. Και συνιθος δεν πινω για να ζαλιστω, αμα θελω κατι τετιο παω σε πιο σκληρα ποτα... Οποτε εχτες πχ που απλα ηθελα κατι να εχω να πινω ενω εβλεπα των αγωνα γιατι να μην πιω μπυρα χωρις αλκοολ και ηπια κανονικη μπυρα;.. Γιατι θελω οταν πινω μπυρα να πινω μπυρα οπως ειναι, με τα καλα τις και τα κακα τις, αλλιως δεν νιωθω οτι πινω μπυρα, οχι για το οτι δεν θα με ζαλισει, αλλα για το οτι δεν ειναι πραγματικη μπυρα...
Δηλαδη οι διαφορες αναμεσα στις περιπου 100.000 ειδη μπυρας που υπαρχουν ειναι το ποσοστο του αλκοολ;

Μετα διαβασα πιο βαθια και πιο συνιδιτοποιημενα και καταλαβα... Αλλα εγω εχω εξασκιθει σε αυτο τοσα χρονια εδω μεσα, ποσα ακομα παιδια θα το κανουν αυτο
Δηλαδη μεχρι εκεινη την ωρα διαβαζες ''επιφανειακα'' και'' ασυνειδητα'';

Ενας ασος στην διαριξη χρηματοκιβωτιων ειναι επικυνδινος μονο οταν υπαρχει χρηματοκιβωτιο να ανοιξει, χωρις αυτο ειναι απλα αδιαφορος...
No comment...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moysatos_ : 12-06-08 στις 17:07.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:38, 12-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από moysatos_
Αγαπητε Kronos...επετρεψε μου να κανω μερικα σχολια στα post σου,χωρις να θελω να σε προσβαλω.

Κατ'αρχας η λεξη "υγιεινο" σημαινει οτι κατι ειναι ή κανει καλο στην υγεια.
Οποτε δεν υπαρχει υγιεινο τσιγαρο,ειτε ηλεκτρονικο ειτε οχι (σε αυτο συμφωνουμε).
Ουτε βεβαια μπορουμε να ισχυριστουμε οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι πιο υγιεινο απο το κανονικο,γιατι απλα ( το ξαναλεω ) δεν υπαρχει υγιεινο τσιγαρο!
Ειναι σαν να λεμε οτι ενα τσιγαρο με π.χ 2mg πισσα και 0,3mg νικοττινη ειναι πιο υγιεινο απο ενα αλλο που εχει 6 και 0,9 αντιστοιχα.Μην τρελαθουμε κιολας!
Το σωστο οπως και στην περιπτωση του e-τσιγαρου ειναι ''λιγοτερο βλαβερο''.
Παει αυτο...
Φυσικα και σου επιτρεπω, το θεμα ειναι να συζιτισουμε και οχι να μονολογω...
Θα συμφωνισω στο πρωτο σκελος του ποστ σου, λαθος διατυπωση το "πιο υγιεινο", το "λιγοτερο βλαβερο" ειναι απολυτα σωστο

Οσον αφορα τον αλκοολικο που αναφερεις...
Μα φυσικα και ειναι προοδος απο ουισκι να περασεις στο κρασι...
Μα φυσικα και ειναι προοδος απο 10 πακετα/μερα να κανεις 2/μερα...
Μα φυσικα και ειναι προοδος απο κοκκαινη να περασεις στο χασις...
( η ζωη μας δεν ειναι μονο ασπρο-μαυρο..υπαρχει και το γκρι)
Η διαδικασια λεγεται ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ.
Εσυ τι νομιζεις οτι κανουν στα κεντρα απεξαρτησης εκτος απο ψυχολογικη υποστηριξη;
Εσυ νομιζεις οτι ενας αλκοολικος (που ανεφερες ) μπορει να σηκωθει ενα πρωι και να πει τερμα!;Οσο και να το θελει,οσο και να το εχει πιστεψει...δυστυχως ενα παρα πολυ μικρο ποσοστο το καταφερνει και γιατι αραγε αυτο;
Εχεις ακουστα για το Συνδρομο Στερησης;Τι μπορει να σου προκαλεσει;
Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι το θεμα δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις.Δεν ειναι απλα και μονο θεμα αποφασης,αλλα και ΟΡΓΑΝΙΚΟ.

Σε εναν αλκοολικο που βρισκετε λιγο πριν την κυρωση του υπατος δεν νομιζω να κανει ιδιετερη διαφορα αν θα αλλαξει απο το ουισκι για να παει στο κρασι... Μπορει γενικα να ειναι λιγοτερο βλαβερο, αλλα και παλι καταστρεφει τον οργανισμο σου. Απεναντι μου μενει ενας ανθρωπος 64-65 χρονων... Αυτος ο ανθρωπος απο τα 20 του περιπου επινε σχετικα πολυ, καπια στιγμη πριν καμια 20αρια χρονια του ετυχε κατι, γυρισε στην Ελλαδα προσπαθισε να ξαναφτιαξει την ζωη του, δεν τα καταφερε, και καπια στιγμη το εριξε στο ποτο, αρχικα οτι εβρισκε, τωρα πλεων μονο μπυρα. Και παλι ομως βρισκετε με το ενα ποδι στον ταφο, εκοψε τα πιο σκληρα γιατι "τον πειραζαν", και πια ειναι η προοδος; Οτι κερδισε ισως 5χρονια ζωης; Αν αυτο θεωριτε προοδος, τοτε ναι υπαρχει προοδος, αλλα απο την στιγμη που δεν εχει την θελιση να απεξαρτιθει και να ξαναζησει, αλλα περιμενει την ωρα που θα τον βρουμε νεκρο στο κρεβατι του, δεν βλεπω καμια απολυτος προοδο...

Επισης για την απεξαρτιση... Εχω την ατυχια να γνωριζω τι γινετε... και ως προς την απεξαρτιση απο αλκκολ και ως προς την απεξαρτιση απο αλλες ουσιες.. Το μονο που ειδα να πιανει, απο οσες περιπτωσεις ξερω, ειναι η θεληση και η προσοπικη προσπαθια, που συνιθος μεταφραζετε σε κοψιμο μαιχαιρι. Ειδικα δε ως προς το τσιγαρο, ξερω παρα πολλους που ξυπνισαν ενα πρωΐ και ειπαν "τελος" και απο αυτην την μερα δεν εχουν ξανακαπνισει, ενω δεν ξερω ουτε εναν που να το ελατωσε σιγα-σιγα και να καταφερε να το κοψει εντελος...
Αν εχεις την αποφαση και την θελισει, βρισκεις τροπο να κανεις τον οργανισμο σου να μαθει σε καινουργια δεδομενα και να επανελθει. Υπομονη και θελιση θελει.

Μα εννοειτε οτι θα σου φερω σαν επιχειρημα τα φαρμακα.
Τι εννοεις οταν λες ''Απο ποτε κατι το οπιο ο οργανισμος σου δεν θα το ζητουσε ποτε αν δεν του το μαθενες εσυ, ειναι υγιεινο;''.
Ας πουμε οτι π.χ. ποναει το κεφαλι σου.Ο οργανισμος σου σου ζηταει κατι;
Προφανως και οχι.Ο πονοκεφαλος ειναι ενα συμπτωμα που πολυ ευκολα με ενα αναλγητικο (συνηθως) μπορει να σε ανακουφισει.Αν θελεις το παιρνεις,αν θελεις οχι.Φανταζομαι θα ξερεις οτι δεν υπαρχει φαρμακο στο κοσμο που να μην εχει παρενεργειες.Ετσι συνειδητα παιρνεις το φαρμακο για να σε ανακουφισει,ενω ξερεις οτι μπορει και να σου προκαλεσει πεπτικο ελκος.
Ετσι και με τη νικοτινη.Την θελεις για να ανακουφιστεις και δεν χρειαζεται να καπνισεις,υπαρχει και σε χαπια.Η διαφορα ειναι οτι ειναι εθιστικη ουσια και τον εθισμο αυτο τον εχεις προκαλεσει ο ιδιος,αλλα οχι και να μας πεις οτι οι τεχνιτες ουσιες που βαζουμε στο σωμα μας προκαλουν ντε και καλα κακο.
Εχεις προσπαθισει να περνεις depon καθε φορα που σε πιανει το κεφαλι σου;... Εγω το εχω προσπαθισει... αποτελεσμα; Καπια στιγμη εθιζεσε στο depon... και ποναει το κφαλι σου μονο και μονο για να το παρεις, και δεν σου περναει φυσικα με το να παρεις... Αυτο δηλαδη ειναι υγιεινο;
Εγω δεν ξερω τεχνιτες ουσιες που ειναι αποκλιστικα καλες... Σιγουρα οταν υπαρχουν ασθενιες κλπ χρειαζετε θεραπευτικη αγωγη, αλλα αυτο δεν συμενει και οτι τα φαρμακα ειναι υγιεινα... Αν πχ παω αυριο εγω στο περιπτερο και παρω viagra και τα χρησιμοποιω καθε φορα που θελω να βρεθω μονος μου με την κοπελα μου δεν θα κανω καλο στον οργανισμο μου... Ουτε αμα περνω lexotanil... Και μην ξεχνας και οτι αυτα που ονομαζουμε ναρκωτικα, ειναι φαρμακα...

[quote=moysatos_;482812]
Και ποιος σου ειπε οτι,οτιδηποτε παει στα πνευμονια μας ειναι πιο βλαβερο απ'οταν παει στο στομαχι;Συγκεκριμενα για την νικοτινη χρειαζεσαι να καταπιεις 0,5-1,0mg/kg χονδρικα μονο 40-60mg,ωστε να επιφερει τον θανατο.[quote]
Κανεις δεν μου το ειπε, ουτε το υποστιριξα.... Ειπα απλος πως αλλο να την τρως αλλο να την εισπνεεις... και αλλο να την τρως ως μερος τις πιπεριας, αλλο να την εισπεεις ως μερος ενος τσιγαρου....

Δηλαδη οι διαφορες αναμεσα στις περιπου 100.000 ειδη μπυρας που υπαρχουν ειναι το ποσοστο του αλκοολ;
Οχι μονο αυτο, αλλα δεν καταλαβενω και το νοημα της ερωτισης σου....

Δηλαδη μεχρι εκεινη την ωρα διαβαζες ''επιφανειακα'' και'' ασυνειδητα'';
Μεχρι εκει την ωρα διαβαζα ως ενας 16χρονος που ετυχε να πεσει πανω σε ενα θεμα που δεν τον ενδιαφερει ιδιετερα και ετυχε να παρει καπιες πληροφοριες, τις οπιες και παρερμινευσε μαλλον...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

trojy

Νεοφερμένος

O trojy έγραψε στις 00:50, 13-06-08:

Το thread είναι περισσότερο flame, παρά ό,τι άλλο. Το θεωρώ άδικο κόπο να επισημάνω ό,τι ασυναρτησίες φαρμακολογικές, φαρμακοδυναμικές, φαρμακοκινητικές κ.α.
Εντάξει διατυπώθηκαν οι όποιες αναστολές, αλλά έλεος, πάμε παρακάτω.
Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε κ' τέλος.
Παρακαλώ θερμά εκ μέρους όλων,
Όχι άλλες μπύρες, όχι άλλο κρασί, όχι σκουπίδια κ' πλαστικά σε θάλασσες κ' ακτές, κ' πάνω από όλα... τα lexotanil με ρέγουλα.

ps: moysate_ καλά τα λες

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:51, 13-06-08:

Το thread είναι περισσότερο flame, παρά ό,τι άλλο. Το θεωρώ άδικο κόπο να επισημάνω ό,τι ασυναρτησίες φαρμακολογικές, φαρμακοδυναμικές, φαρμακοκινητικές κ.α.
Εντάξει διατυπώθηκαν οι όποιες αναστολές, αλλά έλεος, πάμε παρακάτω.
Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε κ' τέλος.
Παρακαλώ θερμά εκ μέρους όλων,
Όχι άλλες μπύρες, όχι άλλο κρασί, όχι σκουπίδια κ' πλαστικά σε θάλασσες κ' ακτές, κ' πάνω από όλα... τα lexotanil με ρέγουλα.

ps: moysate_ καλά τα λες
Για εμενα το θεμα εχει ληξη απο την στιγμη που η michelle πηρε μια χ θεση, απο εκει και περα οσο καπιος λεει κατι και υπαρχει μια αντιθετη αποψη λογικο δεν ειναι να υπαρχει μια απαση και να συνεχιζει ετσι;...
Αυτο που θες ειναι να το λιξουμε; Ωραια λοιπον, διαφωνουμε! νομιζω σε αυτο το εχουμε καταλαβει ολοι προ πολου....

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη FaniFox
H FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H FaniFox έγραψε στις 08:48, 13-06-08:

Για εμενα το θεμα εχει ληξη απο την στιγμη που η michelle πηρε μια χ θεση, απο εκει και περα οσο καπιος λεει κατι και υπαρχει μια αντιθετη αποψη λογικο δεν ειναι να υπαρχει μια απαση και να συνεχιζει ετσι;...
Αυτο που θες ειναι να το λιξουμε; Ωραια λοιπον, διαφωνουμε! νομιζω σε αυτο το εχουμε καταλαβει ολοι προ πολου....
Για να καταλάβω: έληξε το θέμα μόνο όταν η Michelle πήρε θέση;
Δηλαδή όλα αυτά που είπαν οι υπόλοιποι δεν μετράνε για εσένα;
Τότε γιατί δεν έκανες απ'ευθείας pm στην Michelle;

Ε, βρε Λία, παληκάρια σφάζονται για την αποψή σου... Δώσε και σε εμάς από αυτό που πίνεις και τους γοητεύεις

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:59, 13-06-08:

χωρίς να ξέρω τι εννοεί ο Κρόνος, υποθετω ότι εννοεί ότι η Λία και ο Πάνος πήραν την απόφαση να κάνουν το Thread "Gamucci, ryan και άλλα ε-τσιγάρα" ολόκληρο sub-forum

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:07, 13-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
χωρίς να ξέρω τι εννοεί ο Κρόνος, υποθετω ότι εννοεί ότι η Λία και ο Πάνος πήραν την απόφαση να κάνουν το Thread "Gamucci, ryan και άλλα ε-τσιγάρα" ολόκληρο sub-forum
Λάθος υποθέτεις, δεν εννοεί αυτό

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους