Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,842 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οικογένεια, τι είναι τελικά;

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:49, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Θελουμε να εχουμε ψευδαισθησεις οτι ο ανθρωπος μας και μονο ή οι γονεις μιας φιλης μας ειναι για εμας οικογενεια ...?
Ας εχουμε...αλλα δεν ειναι....
Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εγω το μονο που σκεφτομαι...ειναι οτι ο χειροτερος να ηταν π.χ π μπαμπας μου (αχ ειναι και η αδυναμια μου) δεν υπηρχε περιπτωση να μην εδινα τα παντα για εκεινον...στην περιπτωση που ο αντρας μου ηταν ο χειροτερος δε θα εκανα το ιδιο ομως...Οποτε εμενα αυτο με προβληματιζει....
Κρατάω τις πρώτες μου παραθέσεις (αν και κάποια στιγμή σταμάτησα να πατάω το κουμπί για τις υπολοιπες) γιατί ήταν οι πρώτες που με έβαλαν σε σκέψεις.
Νομίζω ότι "τα παιδιά" και οι "γονείς" βλέπουν διαφορετικά την έννοια οικογένεια λόγω των διαφορετικών τους ρόλων, και επίσης όλοι επηρρεαζόμαστε από το από που μας δώθηκε αγάπη.
Νομίζω λοιπόν ότι η Νεράϊδα, με έντονες αγαπημένες εικόνες από την οικογένεια της, νομίζει ότι και αν είχε έναν γονιό αδιάφορο ή ανταγωνιστικό, που δεν της είχε δώσει αγάπη, που της είχε τσακίσει την αυτοπεποίθηση θα έκανε τα πάντα γι'αυτόν λόγω αίματος. Όμως δεν είναι έτσι Νεραϊδα γιατί τότε δεν θα σε είχε μάθει να αγαπάς.
Για τα παιδιά οικογένεια είναι η γλάστρα που μέσα της ανθίζουν. Αν δεν τα βοηθήσει να ανθίσουν, όσα από αυτά καταφέρουν να το ξεπεράσουν και να μη γίνουν εικόνες του σπιτιού που τα γέννησε, ψάχνουν να βρουν αλλού την αγάπη, τη θαλπωρή, την στοργή και πολλά από αυτά δημιουργούν την δική τους οικογένεια (όπως πχ φίλες, γονείς φίλων, μια άσχετη γιαγιά...) που τους βοηθάει σαν εφαλτήριο για την είσοδό τους στον μεγάλο απέραντο κόσμο.
Οι γονείς από την άλλη έχοντας νοιώσει την ανάγκη να δημιουργήσουν τη φωλιά που θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους, βλέπουν αυτήν την πλευρά και συνδυάζουν με αυτό μόνο την οικογένεια.
Όμως πάρε την Μάνια που δεν έχει την αντιμετώπιση που θα ήθελε από το σπίτι της. Βρίσκει στον σύντροφό της αυτό που δεν βρήκε σπίτι της - αποδοχή αμέριστη για αυτό που πραγματικά είναι και για αυτό που θέλει να είναι. Αυτό και μόνο θα με έκανε να τον θεωρώ οικογένεια περισσότερο από τους γονείς μου! Θες γιατί εκπληρώνει και γονικούς ρόλους που της έλλειψαν? ΟΚ. Όμως ως ενήλικας, δεν θέλει έναν μπαμπά, απλώς θέλει πιό πολύ αποδοχή από κάποιον που είχε αυτήν την πλευρά καλυμμένη όταν ήταν παιδί.
Επειδή το αίμα, το μεγάλωμα και ο χρόνος/καθημερινότητα παίζουν επίσης μεγάλο ρόλο οι γονείς δύσκολα βγαίνουν από το κομμάτι οικογένεια (εκτός πό πραγματικά εξτρήμ καταστάσεις) οπότε απλώς προστίθενται και άνθρωποι που καλύψαν πολύ βασικές συναισθηματικές μας ανάγκες που δεν μπορέσαν να μας τις καλύψουν οι γονείς μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τι είναι τελικά ομορφιά; - Από eirinitkd1996
      Το θέμα έχει λάβει 47 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-10-13 στις 16:24.
    • Τι είναι τελικά ιδεολογία; - Από underwater
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-03-12 στις 11:51.
    • Πόσο τελικά είναι το χρέος μας - Από H-M
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-07-10 στις 18:48.
    • ΑΟΔΕ Τελικά είναι μικρή η ύλη... - Από theodim
      Το θέμα έχει λάβει 30 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-03-09 στις 06:54.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους