Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

[ΕΡΤ] Συμφωνείτε με την απόφαση της κυβέρνησης;

Συμφωνείτε με την απόφαση της κυβέρνησης;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
Ναι, απολύτως
16
19,05%
Συμφωνώ με την αναδιάρθρωση, διαφωνώ με το κλείσιμο
40
47,62%
Οχι, δεν συμφωνώ
26
30,95%
Δεν με ενδιαφέρει
1
1,19%
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
1
1,19%

nikos/keratsini

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos/keratsini
Ο nikos/keratsini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O nikos/keratsini έγραψε στις 20:17, 13-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Δεν διαφωνώ. Αλλά σου λέω το εξής απλό: Γιατί ψηφίσαμε πάλι τους ίδιους? Εγώ απαντώ σε εσένα, εσύ δεν απαντάς σε εμένα.

Μαζόχες είμαστε και ψηφίσαμε τους ίδιους? Ή σκεφτήκαμε "ας ψηφίσουμε τα ίδια λαμόγια και ας κάνουμε επανάσταση μετά". Ας μην τους ψηφίζαμε από την αρχή.
Εφόσον δεν διαφωνείς πιστεύω ότι πρέπει να καταλάβεις ότι τα πρόσωπα(κόμματα κυβέρνησης) αναγκάζονται-συμβιβάζονται(γιατί έχουν συμφέρον) για αυτή την πολιτική.Αν ερχόταν μια Χ κυβέρνηση για παράδειγμα και ανέβαζε τους μισθούς στα 1400(λέω ένα τυχαίο παράδειγμα φιλολαικού μέτρου) την ίδια στιγμή θα γινόταν ένα περίεργο πράγμα:οι εφοπλιστές θα παίρναν τα καράβια τους από τη χώρα,οι βιομηχανίες θα πηγαίναμε και αυτές αλλού πράγμα που θα επέφερε χάος(no money no honey ).... επομένως είσαι σε αδιέξοδο.....

Όσο για αυτό που είπες πιστεύω ότι εγκλώβισαν τον κόσμο δλδ αν δεν ψηφίσεις ΝΔ θα βγούμε από την ευρώπη και θα καταστραφούμε,η αναμονή για να μας λύσει κάποιος τα προβλήματα από τα πάνω,η άνοδος του εθνικισμού αν θέλεις εγκλώβισαν και τρομοκράτησαν τη λαική συνείδηση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-steki.gr

The site

Το avatar του χρήστη e-steki.gr
Ο e-steki.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 12 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O e-steki.gr έγραψε στις 20:29, 13-06-13:

Το Poll μηδενίστηκε. Αυτή την φορά χωρίς την δυνατότητα να μπορούν οι επισκέπτες να μπορούν να ψηφίσουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη thalalla
H thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H thalalla έγραψε στις 21:43, 13-06-13:

Εκτός από το να γενικεύεις, κάνεις και τίποτα άλλο?

Γιατί να παίρνει μισθό κάποιος που δεν προσφέρει ή δεν χρειάζεται?

Πολλοί μπήκαν αποκλειστικά με μέσον.

Δεν είπα ότι είναι όλοι τεμπέληδες.

Δεν είπα να τρώμε ο ένας τον άλλον.
Δυστυχώς δεν νομίζω πως γενικεύω όταν λέω ότι κατηγορούμε ο ένας τον άλλο.

Οι μισοί τουλάχιστον ιδιωτικοί υπάλληλοι χαίρονταν όταν κόβανε τα δώρα από τους δημοσίους γιατί είναι τεμπέληδες ή ακόμα και όταν εργάζονται είναι πιο ασφαλείς και πιο καλοπληρωμένοι στο δημόσιο από ότι στον ιδιωτικό τομέα.

Όταν μεγάλο ποσοστό του ιδιωτικού τομέα χάνει την εργασία του άξαφνα, σαστισμένος μπαίνει στην διαδικασία να κατηγορεί τους άλλους που παρέμειναν όχι επείδη ήταν πιο άξιοι αλλά πιο Αρτέμης Μάτσας του αφεντικού.

Γίνονται διαγωνισμοί εκεί έξω, στον ιδιωτικό τομέα, για τον καταδότη του μήνα, γιατί ο καθένας κοιτάει να σώσει το τομάρι του.
Δεν είναι αλληλοσπαραγμός αυτό;
Είναι γενίκευση;
Μακάρι να έχεις δίκιο.

Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι καλούνται τώρα να αντιμετωπίσουν νέες συνθήκες εργασίας, χωρίς ένσημα, χωρίς ασφάλιση, με διευρυμένα ωράρια, με κουτσουρεμένες αποδοχές γιατί άλλαξε η αγορά.
Ξεπουληθήκαμε έτσι απλά και δημοκρατικά.
Το 40ώρο κερδήθηκε με αγώνες και χάθηκε στην μακρινή δύση και λέμε πάλι καλά να έχουμε μια δουλίτσα.

Η κοινωνία εκποιείται, ο άνθρωπος χαίρεται που θα ζήσει έστω σαν δουλοπάροικος γιατί δεν τον έχουν μάθει να βλέπει τον διπλανό του σαν συνάθρωπο αλλά σαν απειλή για την ζωούλα του.

Γενικεύοντας θα σου πω πως έχουμε μάθει να ζούμε για την πάρτη μας, φοβισμένοι και διχασμένοι σαν να έχει αξία να το ονομάζουμε αυτό ζωή.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:44, 13-06-13:

Μια ωραία εικόνα που είδα στο facebook (το νέο τηλεκοντρόλ)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 22:24, 13-06-13:

Λάθος πάλι. Εγώ λέω να εξισορροπηθεί ο δημόσιος τομέας με τον ιδιωτικό και να μην είναι μπάτε σκύλοι αλέστε. Αυτό σημαίνει: να μην μπαίνουν με αποκλειστικότητα το μέσον, να μην παίρνουν 2μιση χιλιάδες επιδόματα, να εργάζονται actually, να μην παίρνουν άδεια μια μέρα κάθε εβδομάδα, και να αμείβονται δίκαια.

Θεωρείς ότι είμαι απάνθρωπος που θεωρώ ότι ένας εργάτης που κλείνει 8 ώρες στο εργοστάσιο πρέπει να αμείβεται το ίδιο με έναν που κάθετε 4-5 ώρες σε ένα γραφείο? Για κοίτα ποιος είναι ο απάνθρωπος και ο καταδότης.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:54, 13-06-13:

Θα μου επιτρέψετε να πάρω το λόγο και να εκφραστώ με βάση τα δυο πράγματα που με διακρίνουν και στον βαθμό τον οποίο πιστεύω ή είναι αποδεκτό ότι τα κατέχω.

1. Την κατάρτισή μου στους τομείς της Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής αλλά και της Στρατηγικής Επιχειρήσεων μέσω του ΜΒΑ

2. Τη δημοκρατική μου συνείδηση

Ξεκινάω από το πρωτο, καθότι ελαφρώς πιό εύκολο (ίσως και πιό εύπεπτο για τους πολλούς) το να μιλάς για επιστήμες παρά για δημοκρατία:

1. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να μελετήσω τις λογιστικές καταστάσεις της ΕΡΤ Α.Ε.. Στο site της ΕΡΤ μέχρι την Τετάρτη τα ξημερώματα, ήταν διαθέσιμος ο Ισολογισμός (και η Κατασταση Αποτελεσμάτων Χρήσεως), για τη χρήση 1/1/2010 - 31/12/2010. Παλαιές καταστάσεις, αρχαία ιστορία σχεδόν, νούμερα που με μια βιαστική ματιά έδειχναν μια κακή εικόνα - τα "δωράκια" των υπολοίπων ζημιών παρελθουσών χρήσεων αν είδα καλά, που ως αποδείχθηκε είχαν ουσιώδες βάρος στο τελικό αποτέλεσμα, λέγε με "Σήμερα είμαι κορμάρα, απλά χάνω την κοιλιά του χθες".

Σκάβω κι άλλο αλλού (μιας και το σαιτ το κλείσανε γρήγορα γρήγορα τα καλά παιδιά της ΝΔ, αλλά το domain nerit.gr τους το βούτηξε ιδιώτης την ίδια μέρα και τώρα το φυσάνε και δεν κρυώνει για να το αγοράσουν απο αυτόν) και βρίσκω τον Ισολογισμό του 2011 (χρήση 1/1/2011 - 31/12/2011) και μην έχοντας χρόνο να διαβάσω 85 σελίδες έκθεση, ρίχνω μια ματιά με τον καφέ, στη σελίδα 85 στη σύνοψη.

Τι βλέπω:

Ελεγκτική εταιρεία Grant Thornton (όποιος κατάλαβε-κατάλαβε ότι μιλάμε για εταιρεία με βαριά αρχ...ια, να μου συγχωρέσετε την έκφραση.)

Τα πιο ρευστοποιήσημα στοιχεία, αποθέματα, απαιτήσεις και τα συναφή σε σύγκριση με βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις. Τα Assets καλύπτουν τα βραχυπρόθεσμα Liabilities επαρκώς. Δε λες ότι πετάει κι όλας, αλλά δε την λες και ΟΣΕ.

Βλέπω μακροπρόθεσμες (όπου μακροπρόθεσμες βάλε 5+ έτη από τότε) υποχρεώσεις ενώ σεβαστό μέρος αυτών είναι προβλέψεις. Παρόλαυτα στο Cash Flow Statement βλέπω Λειτουργικές ροές θετικές και μάλιστα δωδεκαπλάσιες και βάλε από εκείνες της χρήσης 2010. (50 εκατομμύρια με 4+ εκατομμύρια)

Η εταιρεία επενδύει και αποπληρώνει δάνεια (λεγε με εκροές στους άλλους δυο πυλώνες του CFS).

Για να μην τα πολυλογώ, φτάνω στο Income Statement και φυσικά βλέπω το αυτονόητο και εκεί. Αν και με μειωμένο ελαφρώς τον κύκλο εργασιών σε σχέση με το 2010, τα κέρδη είχαν διπλασιαστεί. Ξαναλέω, κέρδη, όχι ζημίες αλλά κέρδη, και μάλιστα διπλάσια του '10.

Κι εκεί που λεω στον εαυτό μου "εντάξει, συγκρατήσου και λίγο λογιστάρα, φάε ένα λουκουμά", πέφτει το μάτι μου στις απολαβές Γενικών Διευθυντών και Μελών ΔΣ - Σύνολο 518.000 ευρώ (το 2010 ήταν 819.000 ευρώ) και το CFS να έχει σύνολο 6 εκατομμύρια.

Πρακτικά μιλάμε ότι οι καλοί μας άνθρωποι, τσιμπούσαν το 1/7 των ταμειακών διαθεσίμων και ισοδυνάμων το 2010 και κάτι περισσότερο από το 1/12 το 2011 (η μεγάλη μείωση ήρθε στους Γενικούς. Το ΔΣ συνέχισε στα ίδια).

Και όλα αυτά, μην έχοντας εικόνα για τα φιλέτα της μισθοδοσίας τόσο στους κράχτες - μεγάλα ονόματα, που έχει εδώ και καιρό κυκλοφορήσει μια λίστα με κάτι σεβαστά εξαψήφια ανα έτος για τον καθένα, μην έχοντας εικόνα για τα άτομα που διόρισε η ΝΔ (γραμματείς με μισθό 4000/μήνα για να σηκώνουν μόνο τηλέφωνα και αν), μην μην μην....

Και μην ξεχνάτε, υπάρχουν και 2000 πόσοι εργαζόμενοι, του μισθού των 800 ευρώ, με πτυχία και βλέπουν αυτές τις σπατάλες προς τους "βολεψάτους" και στους "φιλετάτους".

Γιατί να πληρώνεις τη Μπήλιω 100.000 και 200.000 το εξάμηνο; Γιατί να πληρώνεις το Λάμπη τον Ταγματάρχη; Γιατί να πληρώνεις την Έλλη Σταη; Κάνε μια περικοπή προσωπικου αρχίζοντας από τις μεγάλες κοστολογικές αιμορραγίες. Στρατηγική Επιχειρήσεων ξέρει και ο κ. Σαμαράς (Οικονομολόγος με ΜΒΑ είναι, τα ξέρω εγώ και δεν τα ξέρει αυτός τάχα μου; ) και διακεκριμένοι λοιποί κυβερνητικοί οικονομολόγοι που μόλις έγιναν πολιτικοί ξέχασαν την επιστήμη τους. Μπορούσες να πας σε Στρατηγικές Διάσωσης (Αναστροφής/Συρρίκνωσης) ΑΝ και ΟΠΟΤΕ χρειαζόταν. Άλλο η αναστροφή, άλλο το κλείσιμο.

2. Και τώρα πάμε στη Δημοκρατία, την πιό δύσκολη ανάλυση μα και την πιό συμμαζεμένη σε λέξεις, αναλόγως πόσο δημοκράτης, ευσυνείδητος και νοήμων είναι κανείς και δεν μακρυγορεί απλά για να κρύψει φασίζουσες κορώνες πίσω απο εκλογικευμένες λαικίστικες δηλώσεις.

α) Η ΕΡΤ είναι δημόσιο αγαθό. Τα δημόσια αγαθά, δεν τα κόβεις.-
β) Η ΕΡΤ κρατάει ζωντανή την ακριτική Ελλάδα - ζητήματα εθνικής ασφάλειας στη χειρότερη, ενημέρωσης στην καλύτερη. Δεν την κόβεις.-
γ) Δεν απολύεις μέσα σε μια νύχτα 2700 άτομα επειδή στο ζήτησε ο Τομσεν ή επειδή θες να κάνεις επίδειξη ισχύος μετά το φιάσκο της Γκαζπρομ.
δ) Δεν το κάνεις γιατί θα βρείς τον κόσμο απέναντί σου, εκτός κι αν αυτό θες για να προσέχουν αυτό και όχι άλλα θέματα που περνάνε κάτω απ το τραπέζι. Επίσης δεν το κάνεις εκτός αν θες ντε και καλά να φύγεις νύχτα όπως ο Καραμανλής, γιατί ξέρεις ότι στο μέλλον κάτι θα πάει στραβά και θες να το αποφύγεις δημιουργώντας μια τεχνητή κρίση.
ε) Τα 4 ευρώ της ΕΡΤ δεν ηταν πολλά, μπροστα στο παράνομο ΕΕΤΗΔΕ και στο παράνομο τέλος (μεταφοράς/υποδομής???) ηλεκτρικής ενέργειας που επρεπε να είχε καταργηθεί απο το 2011 (υπάρχει νόμος εαν δεν κάνω λάθος)

κλπ κλπ.

Άλλο εξυγιαίνω κάτι, κι άλλο το κάνω λειψό, το απαξιώνω και τέλος το κόβω. Κεδίκογλου διόριζε, Κεδίκογλου απαξίωνε, Κεδίκογλου έριξε μαύρο στις οθόνες. Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει, έτσι ε;

Και αναδιάρθρωση/εξυγίανση από τη Στάη των 300.000 ευρώ ε, όχι να μου ξεκινήσεις από το Μάκη το μπούμαν με τα 750 ευρώ.

Εξυγίανση από πάνω. Αυτή ήταν η λύση. Βγάλτε τα λαμόγια απ' την κυβέρνηση και το Δημόσιο να ανεβούν νέα παιδιά να εργαστούν, με πτυχία και με γνώσεις, που μου βάζετε τους συγχωριανούς σας με υποπαραγράφους σε καθε ΑΣΕΠ και φωτογραφικες διατάξεις. Μην απολύετε τον απλό κοσμάκη που εργάζεται για το μεροκάματο, μην απολύετε τον πτυχιούχο.

Απολύστε τους καλοφαγάδες μεγαλοκαρχαρίες και τους βολεμένους σας, και ύστερα παραιτηθείτε κι εσείς να ησυχάσουμε.

Ενυπόγραφα,

Λυκούργος ο Ταπηρακρανίο.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:09, 13-06-13:

Δε καταργούν την δημόσια τηλεόραση απλα την αλλάζουν. Επιχειρηματα τυπου δε θα έχει κανάλι η ομογένεια να βλέπει απλα δε στέκουν κ αποτελούν παραπληροφόρηση κ λαϊκισμός . Ενω αρχικά ήμουν καθαρα κατα της κατάργησης της ΕΡΤ περισσότερο για τον τροπο που έγινε όλο αυτο όσο βλέπω περισσότερο το απεργιακό δελτίο τοσο πάω προς την πλευρά της κυβέρνησης

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 23:37, 13-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Δε καταργούν την δημόσια τηλεόραση απλα την αλλάζουν.
Nαι, όπως ήταν προσωρινό το ΕΕΤΗΔΕ, κάτι έκτακτες εισφορές και τόσα όσα άλλα έχουμε ακούσει από μια παρωδία κυβέρνησης συνεργασίας στην οποία το κόμμα του μεγαλύτερου ποσοστού φέρεται ως μονοκομματική κυβέρνηση, ενώ οι εταίροι(ες?) έχοντας πλήρη επίγνωση της φθοράς που έχουν υποστεί, ποιούν την ανάγκη φιλοτιμία και δέχονται τα πάντα βρυχώμενοι κατ' αρχήν και διακηρύσσοντας στη συνέχεια ότι ήσσονος σημασίας αλλαγές στις κυβερνητικές αποφάσεις είναι ριζικές τροποποιήσεις οφειλόμενες στην σθεναρή τους αντίσταση... (ποιος ήρθε?)
Και για να ρίξω υπότιτλους... εγώ τουλάχιστον, Δεν τους πιστεύω, Δεν τους εμπιστεύομαι. Και να την ξανανοιξουν, απλα θα ξανακάνουν ρουσφέτια και εκ των προτέρων αποτυχημένους πειραματισμούς. Τέρμα.

Επιχειρηματα τυπου δε θα έχει κανάλι η ομογένεια να βλέπει απλα δε στέκουν κ αποτελούν παραπληροφόρηση κ λαϊκισμός .
Θα ήταν εάν δεν υπήρχαν η Θράκη και τα νησία του ΒΑ και Α Αιγαίου τα οποία πιάνουν με ε-ξαι-ρε-τι-κό σήμα τα τουρκικά κανάλια.
Και ξέρεις... όταν είσαι 'Eλληνας, άντε να το προσπεράσεις τον Σουλεϊμάν στην version originale, όταν όμως είσαι Πομάκος, όταν είσαι μουσουλμάνος της Θράκης που διδάσκεται και τουρκικά στο σχολείο, και καταλαβαίνει τί του λένε τα κανάλια, και έχεις την οικειότητα της θρησκείας, τότε η πλύση εγκεφάλου ειναι αναπόφευκτη έστω και για μια εβδομάδα, στο μήνα πάνω δε, μη αναστρέψιμη.

Ενω αρχικά ήμουν καθαρα κατα της κατάργησης της ΕΡΤ περισσότερο για τον τροπο που έγινε όλο αυτο όσο βλέπω περισσότερο το απεργιακό δελτίο τοσο πάω προς την πλευρά της κυβέρνησης
Αναφαίρετο δικαίωμα σου, κατά τη γνώμη μου, η μετάδοση αυτή ειναι μια ίσως μοναδική ευκαιρία για το δυναμικό της ΕΡΤ να υπερασπιστεί τον εαυτό του, να κάνει ειλικρινή αυτοκριτική και να φέρει στην επιφάνεια στοιχεία αποκλειστικά και μόνο με δημοσιογραφική δεοντολογία, μήπως και καταλάβουμε κι εμείς οι απέξω τί γίνεται...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 23:42, 13-06-13:

Λάθος πάλι. Εγώ λέω να εξισορροπηθεί ο δημόσιος τομέας με τον ιδιωτικό και να μην είναι μπάτε σκύλοι αλέστε. Αυτό σημαίνει: να μην μπαίνουν με αποκλειστικότητα το μέσον, να μην παίρνουν 2μιση χιλιάδες επιδόματα, να εργάζονται actually, να μην παίρνουν άδεια μια μέρα κάθε εβδομάδα, και να αμείβονται δίκαια.

Θεωρείς ότι είμαι απάνθρωπος που θεωρώ ότι ένας εργάτης που κλείνει 8 ώρες στο εργοστάσιο πρέπει να αμείβεται το ίδιο με έναν που κάθετε 4-5 ώρες σε ένα γραφείο? Για κοίτα ποιος είναι ο απάνθρωπος και ο καταδότης.
Ο ιδιωτικός τομέας σήμερα γίνεται συνώνυμο του ανασφάλιστος, κακοπληρωμένος ή και απλήρωτος, χωρίς ωράριο εργαζόμενος.
Σημαίνει λαθρομετανάστης στην χώρα σου.

Δεν λειτουργεί με το μέσον ολόκληρος ο δημόσιος τομέας ούτε υπάρχει μαγικά η αξιοκρατία στον ιδιωτικό τομέα.
Τα παιδιά του αφεντικού θα διαδεχθούν τον μπαμπά στην ιδιωτική του επιχείρηση και τα παιδιά του εργάτη θα ψάχνουν για δουλειά.

Δεν ξύνονται όλοι στο δημόσιο ούτε σκοτώνονται όλοι στον ιδιωτικό.
Δεν είναι όλοι οι γραφιάδες άχρηστοι, ούτε όλοι οι εργάτες προκομμένοι.

Να εξισωθούμε όλοι σε δούλους δεν μου φαίνεται ωραία λύση.

Επειδή ψόφησε η δικιά μου κατσικά δεν θέλω να ψοφήσει και η κατσικά του γείτονα.
Άμα βοηθήσω τον γείτονα να μεγαλώσει την κατσίκα του αυτή θα κάνει κατσικάκια και θα μπορεί να μου δώσει και εμένα ένα και άμα με βοηθήσει ο γείτονας θα μεγαλώσει και εμένα η κατσίκα μου και θα μου κάνει και εμένα κατσικάκια.
Έτσι θα έχουμε και εγώ και ο γείτονας και δουλειά και τροφή και αλληλοεκτίμηση γιατί ο ένας βοήθησε τον άλλο.

Και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.
Και με αυτό το παραμύθι θα ήθελα να καληνυχτίσω και τον γείτονα και την κατσίκα και τον λύκο και το πρόβατο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 23:46, 13-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Nαι, όπως ήταν προσωρινό το ΕΕΤΗΔΕ, κάτι έκτακτες εισφορές και τόσα όσα άλλα έχουμε ακούσει από μια παρωδία κυβέρνησης συνεργασίας στην οποία το κόμμα του μεγαλύτερου ποσοστού φέρεται ως μονοκομματική κυβέρνηση, ενώ οι εταίροι(ες?) έχοντας πλήρη επίγνωση της φθοράς που έχουν υποστεί, ποιούν την ανάγκη φιλοτιμία και δέχονται τα πάντα βρυχώμενοι κατ' αρχήν και διακηρύσσοντας στη συνέχεια ότι ήσσονος σημασίας αλλαγές στις κυβερνητικές αποφάσεις είναι ριζικές τροποποιήσεις οφειλόμενες στην σθεναρή τους αντίσταση... (ποιος ήρθε?)
Και για να ρίξω υπότιτλους... εγώ τουλάχιστον, Δεν τους πιστεύω, Δεν τους εμπιστεύομαι. Και να την ξανανοιξουν, απλα θα ξανακάνουν ρουσφέτια και εκ των προτέρων αποτυχημένους πειραματισμούς. Τέρμα.

Θα ήταν εάν δεν υπήρχαν η Θράκη και τα νησία του ΒΑ και Α Αιγαίου τα οποία πιάνουν με ε-ξαι-ρε-τι-κό σήμα τα τουρκικά κανάλια.
Και ξέρεις... όταν είσαι 'Eλληνας, άντε να το προσπεράσεις τον Σουλεϊμάν στην version originale, όταν όμως είσαι Πομάκος, όταν είσαι μουσουλμάνος της Θράκης που διδάσκεται και τουρκικά στο σχολείο, και καταλαβαίνει τί του λένε τα κανάλια, και έχεις την οικειότητα της θρησκείας, τότε η πλύση εγκεφάλου ειναι αναπόφευκτη έστω και για μια εβδομάδα, στο μήνα πάνω δε, μη αναστρέψιμη.

Αναφαίρετο δικαίωμα σου, κατά τη γνώμη μου, η μετάδοση αυτή ειναι μια ίσως μοναδική ευκαιρία για το δυναμικό της ΕΡΤ να υπερασπιστεί τον εαυτό του, να κάνει ειλικρινή αυτοκριτική και να φέρει στην επιφάνεια στοιχεία αποκλειστικά και μόνο με δημοσιογραφική δεοντολογία, μήπως και καταλάβουμε κι εμείς οι απέξω τί γίνεται...
Αν έχω μια επιχειρηση που δε δουλεύει ή την πουλάω ή την αλλάζω. Αφου δε μπορω να την πούλησω επειδη θελω να μεινει δημοσια την αλλάζω και την φέρνω στα μέτρα μου. Αυτο ακριβώς κάνει η κυβέρνηση.

Όσο αφορά τα νησιά σε 1 μήνα με 3 μήνες θα έχουν νεο δημόσιο κανάλι να βλέπουν. Δε νομίζω ότι το πρόβλημαμα θα λυθεί αν για αυτούς τους μήνες υπάρχει εκπομπή δε διαμαρτύρονται για αυτο εξάλλου.. για αυτο τον αποκσλω λαϊκισμό διαμαρτύρονται για τις απολύσεις

Αυτο που βλέπω στο απεργιακό δέλτιο ειναι προπαγάνδα ... Επίσης πέφτει κ τρελή διαφήμιση έχτες με το zougla.gr και σημερα με ενα σωρό αλλα site.

βλέπω να έχουν μονόπλευρη λογικη και δεν αφήνουν να μιλήσει κανένας που εχει διαφορετική άποψη .Πχ βουλευτης της νδ

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 23:52, 13-06-13:

Θα έλεγα δυο τρεις τέσσερις ιστορίες που έζησαν η γονείς μου από την εξυπηρέτηση του δημοσίου, ή μάλλον Δημοσίου, γιατί είναι ένα και μοναδικό, αλλά είναι νύχτα και την πέφτω τώρα. Δεν απέκτησε άδικα την φήμη φίλτατε thalalla

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 02:49, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Valder

Γιατί να πληρώνεις τη Μπήλιω 100.000 και 200.000 το εξάμηνο; ...............

Κεδίκογλου διόριζε, Κεδίκογλου απαξίωνε, Κεδίκογλου έριξε μαύρο στις οθόνες. Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει, έτσι ε;
...........................

Και αναδιάρθρωση/εξυγίανση από τη Στάη των 300.000 ευρώ ε, όχι να μου ξεκινήσεις από το Μάκη το μπούμαν με τα 750 ευρώ.

Valder , παντρεύομαι την Μπήλιω! (δεν ξέρω καν τι σημαίνει το όνομα).

Αχ και το αποφεύγω να μιλήσω για τον Σίμο!
Διότι φίλοι μου…. άλλο Συμεών Κεδίκογλου και άλλο Σίμος Κεδίκογλου.
Λέρες και οι δυο! ΠΑΣΟΚΟΙ φανατισμένοι, ορκισμένοι εχθροί της δημοκρατίας. Μα ξαφνικά ο θείος Βασίλης τα έσπασε με το ΠΑΣΟΚ (δεν του έκαναν όλα τα γούστα) και πήρε και τον υιό (τον μονογενή) μαζί του με κατεύθυνση προς την Νέα Δημοκρατία (δεν θέλω τέτοια σκυλιά στο κόμμα ρε!).
Ο Σίμος λεπόν….δεν είναι ρε φίλοι μου παρά εκτελεστικό όργανο. Δεν έχει δυνατότητες για παραπάνω. Είναι long η ιστορία.

Όσο για την Στάη..…γιατί δουλεύει ρε παιδιά? Για να πληρώνει τον personal trainer?
Είναι τελικά να απορείς πως καταφέρνει στο Ελλαδιστάν ο μονόφθαλμος να βασιλεύει…
Αξιοκρατία επιτέλους…και να δουν μια άσπρη μέρα τα παιδιά που παιδεύονται χρόνια με σπουδές.

Παιδιά… όσο και να το πιέσουμε…δεν συγκρίνεται η δουλειά στην οικοδομή και στα εργοστάσια με την δουλειά του Δημοσιοϋπαλληλίκου….μην κουραζόμαστε άλλο.
Στον δημόσιο τομέα έχει πέσει φαγοπότι. Και θα συνεχιστεί αυτό. Στο χέρι μας είναι να δώσουμε ένα τέλος. Πρέπει να πέσει σκούπα στους μεγαλοκέφαλους. Πάρτε το χαμπάρι. Κάποιοι ζουν βασιλικά εις βάρος σας. Δεν είναι η ΕΡΤ μόνο.

Πάω και εγώ να την πέσω, γιατί έχω ταξίδι αύριο.
Μόνο ρε παιδιά, πριν φτάσετε στην κάλπη…λίγο σκέψη!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 08:55, 14-06-13:

Μερικές ερωτήσεις....

1. Τον επικεφαλή της ΕΡΤ Νίκο Σίμο και τα άλλα golden boys συμβούλους του, ο Σαμαράς δεν τους διόρισε;

2. Είχε ο Μόσιαλος στο γραφείο του έτοιμο σχέδιο εξυγίανσης της ΕΡΤ που δεν εφαρμόστηκε ποτέ;

3. Ήταν η ΕΡΤ επί εποχή Ταγματάρχη πλεονασματική ή όχι;

4. Τι οδήγησε τον Επίτροπο του Συμβουλίου της Ευρώπης Μούιζνιεκς να μιλήσει για βαρύ πλήγμα στη δημοκρατία;

5. Γίναμε διεθνώς ρεζίλι μετά από αυτή την κίνηση Σαμαρά (βλέπε άρθρα του BBC...);

6. Αιφνιδίασε ο Σαμαράς ακόμα και τους ίδιους του τους υπουργούς με αυτή την αλαζονική ενέργεια;

7. Που βρισκότανε η ΕΡΤ στη μαύρη λίστα με το κλείσιμο οργανισμών; Είχε εισηγηθεί ο Στουρνάρας να κλείσουν τα Αμυντικά Συστήματα που δεν παράγουν τίποτα ή όχι;

8. Γιατί δεν έχουν απολυθεί ακόμα οι επίορκοι του δημοσίου;

9. Με τι αμείβεται η Έλλη Στάη και η Μπίλιω σε σχέση με την πλειοψηφία των εργαζομένων δημοσιογράφων στην ΕΡΤ; Ποιοι τους δώσανε αυτά τα λεφτά και γιατί συνέχιζαν να τα δίνουν ακόμα και πριν λίγες μέρες;

10. Είναι εφικτό με μια πράξη νομοθετικού περιεχομένου να οριστεί αυτομάτως ανώτατος μισθός στους υπαλλήλους ενός δημόσιου οργανισμού, ή όχι;

11. Έχει βλέψεις ο Σαμαράς για διάδοχος της Θάτσερ;

12. Τι θα συμβεί αν ένα "τσουνάμι" απειλήσει ακριτικές περιοχές της χώρας; Θα το μάθουν ποτέ οι πολίτες που δεν μιλάνε τούρκικα;

Ερώτηση Δώρο: Πως ξαφνικά από τη συμμετοχή των επισκεπτών στη δημοσκόπηση του e-steki με τα 200άρια και άνω, βρεθήκαμε απότομα στα 30 άτομα;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 09:24, 14-06-13:

Οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ στο απεργιακό δελτίο δεν αφήνουν να μιλήσει κανένας βουλευτής από την Κυβέρνηση ούτε κυβερνητικός εκπρόσωπος, την Τρίτη καθόντουσαν και λέγανε ότι αυτοι οι δεν καταδέχονται να μιλήσουν γιατί θεωρούν την εκπομπή τους παράνομη. (ψέμα)

Επίσης παρουσιάζανε μια δήλωση του 2011 του κυβερνητικου εκπρόσωπου και λέγανε ότι ήταν πριν 2 μήνες. (ψέμα)

Παρουσιάζονται σαν παναγίτσες λέγοντας προς τα έξω ότι κάνανε υπόδειγμα δουλειάς. Καλόυνε τους δημοσιογράφους σε πολυήμερες απεργίες την ώρα που άλλοι κλάδοι απεργούσανε η ΕΡΤ σιωπούσε.

Τώρα που πειράχθηκε το μέλλον τους μιλάνε για επανάσταση.......αν τους ξαναφτιάξουνε θα σιωπήσουν και πάλι δε τρώμε κουτόχορτο.

Κάθονται και διαφημίζουν δημοσιογραφικά ιδιωτικά site. (zougla. newsit, enikos) Aπό που και ως που κάθονται και διαφημίζουν με τα χρήματα μας τους ιδιώτες δημοσιογράφους γιατί λοιπόν να μην διαφημίσουν και το steki (μήπως γιατι δεν ανοίκει σε δημοσιογράφους) ;

ΌΧΙ
συγγνώμη δε τους υπσοτηρίζω πια.

Ας ανοιχτεί ένας νέος οργανισμός δημόσιας τηλεόρασης και ας δουλέψουν σε αυτό όσοι χρειάζονται τα πλεονάσματα στις μέρες μας ειναι περιττά.

Υ.Σ. την Τρίτη ήμουνα καθαρά κατά της κατάργησης της ερτ (κυρίως για το απότομο της διαδικάσίας) σήμερα δικαιολογώ την κυβέρνηση.

Τι ήταν λοιπόν η ΕΡΤ
Έφερε ψηφιακή σε mpeg2 εκεί που δε χρειαζόταν ενώ οι αλλοι περιμένανε και βάλανε το καινούριο πρωτόκολλο
Άνοιξαν ένα σωρό κανάλια (prisma, sport+, cine+, erthd...) που μετά κλείσανε τα μισά.
βάλανε ελληνικό δορυφόρο ο οποίος σταμάτησε να μεταδιδει πριν κανα χρονο περίπου.

εκμεταλευτηκαν το δημόσιο χρήμα προς ώφελος τους κρίμα.
στο απεργιακό κάθονται και λένε για υποδειγμα δουλειάς μήπως τρώμε κουτόχορτο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 14-06-13 στις 09:34.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 10:14, 14-06-13:

Θα έλεγα δυο τρεις τέσσερις ιστορίες που έζησαν η γονείς μου από την εξυπηρέτηση του δημοσίου, ή μάλλον Δημοσίου, γιατί είναι ένα και μοναδικό, αλλά είναι νύχτα και την πέφτω τώρα. Δεν απέκτησε άδικα την φήμη φίλτατε thalalla
Καλημέρα φίλτατε,

Ο καθένας ξέρει τρείς τέσσερις ιστορίες απο την εξυπηρέτηση του δημοσίου και άλλες τρείς τεσσέρις απο την εξυπηρέτηση του ιδιωτικού.
Όμως εγω θα ήθελα να πώ μια άλλη ιστορία.

Όταν φοβόμαστε τα σκυλιά μας επιτίθενται.
Γιατί ο φόβος και ο θυμός τους μυρίζουν το ίδιο.
Επιτίθενται γιατί νιώθουν πως απειλούνται από εμάς.

Όταν είμαστε συνέχεια σε κατάσταση μάχη ή φυγή,
όταν είμαστε συνέχεια φοβισμένοι και θυμωμένοι, γινόμαστε τροφή για τα θηρία.
Πετάμε την ζωή μας στα σκυλιά.

Δεν είναι η ζωή αρένα, δεν είναι το επάγγελμα στίβος.
Μας έχουν μάθει να μυρίζουμε άσχημα για να μας έχουν υπό έλεγχο.
Να ζούμε ασθμαίνοντας χωρίς ανάσα σε έναν ατέλειωτο ανήφορο.

Έχουμε αναπτύξει σαν είδος καλύτερες δεξιότητες αιώνες τώρα,
αλλά η καλλιέργεια του φόβου και του θυμού δεν λέει να μας αφήσει να τις αξιοποιήσουμε.
Τις διαθέτουμε όμως και αυτό είναι κάτι.

Ας πάρουμε βαθιές ανάσες, να οξυγονώσουμε λίγο τον εγκέφαλο μας.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 10:19, 14-06-13:

Υ.Σ. την Τρίτη ήμουνα καθαρά κατά της κατάργησης της ερτ (κυρίως για το απότομο της διαδικάσίας) σήμερα δικαιολογώ την κυβέρνηση.
Είσαι η γνωστή διχασμένη προσωπικότητα του στεκιού, το ξέρουμε αυτό.

Επειδή έθιξες τον επαγγελματισμό των εργαζομένων της ΕΡΤ - ως βαθύς γνώστης των πραγμάτων, φαντάζομαι , εγώ που δεν ξέρω πολλά σκέφτομαι απλά ότι άλλο πράγμα η διοίκηση ενός οργανισμού και άλλο οι εργαζόμενοί του.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι "ψυχολογικού" τύπου διαπιστώσεις...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 10:33, 14-06-13:

Εγώ μιλάω για ισονομία και αξιοκρατία και εσύ θες να αφήσεις τα πράγματα ως έχουν, δηλαδή άδικα και χωρίς αξιοκρατία. Και αυτό επειδή είναι κακό να "τρωγόμαστε" μεταξύ μας. Όχι, εγώ δεν θα τρώω το φαγητό μου σε βάρος του άλλου, και ο άλλος δεν πρέπει να τρώει το δικό του σε βάρος μου.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 11:11, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Είσαι η γνωστή διχασμένη προσωπικότητα του στεκιού, το ξέρουμε αυτό.

Επειδή έθιξες τον επαγγελματισμό των εργαζομένων της ΕΡΤ - ως βαθύς γνώστης των πραγμάτων, φαντάζομαι , εγώ που δεν ξέρω πολλά σκέφτομαι απλά ότι άλλο πράγμα η διοίκηση ενός οργανισμού και άλλο οι εργαζόμενοί του.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι "ψυχολογικού" τύπου διαπιστώσεις...
εντάξει είναι κοινό μυστικό πως οι εργαζόμενοι της ερτ δε διορίστηκαν με αντικειμενικά κριτίρια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 11:27, 14-06-13:

Εγώ μιλάω για ισονομία και αξιοκρατία και εσύ θες να αφήσεις τα πράγματα ως έχουν, δηλαδή άδικα και χωρίς αξιοκρατία. Και αυτό επειδή είναι κακό να "τρωγόμαστε" μεταξύ μας. Όχι, εγώ δεν θα τρώω το φαγητό μου σε βάρος του άλλου, και ο άλλος δεν πρέπει να τρώει το δικό του σε βάρος μου.
Δεν θέλω να αφήσω τα πράγματα ως έχουν, θέλω να μπορούμε να τρώμε παρέα, κανείς σε βάρος κανενός.
Αλλά μας έχουν μάθει πως αυτό δεν γίνεται.
Η αδικία και η αναξιοκρατία δεν υπάρχουν μόνο στο δημόσιο, είναι παντού.
Ο γιός του εφοπλιστή, ιδιώτη, καναλάρχη δεν έχει τις ίδιες ευκαιρίες με γιό του απολυμένου καμεραμάν της ΕΡΤ.
Η αδικία και η αναξιοκρατία ξεκινάει από τον ιδιώτη, από εμένα και από εσένα που την καλλιεργούμε, που έχουμε μάθει να την δεχόμαστε.
Δεν είναι το θέμα η ΕΡΤ, το θέμα είναι ότι όλοι εμείς οι πολλοί ενάντια ο ένας στον άλλο δεν πάμε πουθενά.
Η μάλλον πάμε δυναμικά πίσω.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  feudalism.jpg
Εμφανίσεις:  110
Μέγεθος:  192,3 KB

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 11:27, 14-06-13:

εντάξει είναι κοινό μυστικό πως οι εργαζόμενοι της ερτ δε διορίστηκαν με αντικειμενικά κριτίρια.
Και αυτό τους κάνει κακούς επαγγελματίες;

Αν ήταν τόσο κακοί γιατί πριν μερικά χρόνια βγάζανε πλεονάσματα στο Ελληνικό δημόσιο;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 11:34, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Και αυτό τους κάνει κακούς επαγγελματίες;

Αν ήταν τόσο κακοί γιατί πριν μερικά χρόνια βγάζανε πλεονάσματα στο Ελληνικό δημόσιο;
αυτό έλειπε να μην βγάζανε και πλεόνασμα με τόσα λεφτά που τους δίνουμε

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 12:01, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από thalalla
Δεν θέλω να αφήσω τα πράγματα ως έχουν, θέλω να μπορούμε να τρώμε παρέα, κανείς σε βάρος κανενός.
Αλλά μας έχουν μάθει πως αυτό δεν γίνεται.
Η αδικία και η αναξιοκρατία δεν υπάρχουν μόνο στο δημόσιο, είναι παντού.
Ο γιός του εφοπλιστή, ιδιώτη, καναλάρχη δεν έχει τις ίδιες ευκαιρίες με γιό του απολυμένου καμεραμάν της ΕΡΤ.
Η αδικία και η αναξιοκρατία ξεκινάει από τον ιδιώτη, από εμένα και από εσένα που την καλλιεργούμε, που έχουμε μάθει να την δεχόμαστε.
Δεν είναι το θέμα η ΕΡΤ, το θέμα είναι ότι όλοι εμείς οι πολλοί ενάντια ο ένας στον άλλο δεν πάμε πουθενά.
Η μάλλον πάμε δυναμικά πίσω.

Συνημμένο Αρχείο 53068
Δυστηχώς ή ευτυχώς πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν οι ευνοούμενοι και οι λιγότερο ευνοούμενοι..Αυτό πολύ απλά δεν πρόκειται να αλλάξει!Ισχύει σε όλο το κόσμο! Το θέμα είναι να μειωθεί η ψαλίδα! Άλλο να υπάρχουν αυτοί που πεινάνε κ αυτοί που δεν ξέρουν τι έχουν..Εδώ είμαστε σε μια κατάσταση που έχει εξαφανιστεί η μεσαία τάξη!
Καλό είναι λοιπόν να μην μιλάμε για ουτοπικές καταστάσεις αλλά για ένα καλό επίπεδο ζωής!

Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 12:21, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
Δυστηχώς ή ευτυχώς πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν οι ευνοούμενοι και οι λιγότερο ευνοούμενοι..Αυτό πολύ απλά δεν πρόκειται να αλλάξει!Ισχύει σε όλο το κόσμο! Το θέμα είναι να μειωθεί η ψαλίδα! Άλλο να υπάρχουν αυτοί που πεινάνε κ αυτοί που δεν ξέρουν τι έχουν..Εδώ είμαστε σε μια κατάσταση που έχει εξαφανιστεί η μεσαία τάξη! Καλό είναι λοιπόν να μην μιλάμε για ουτοπικές καταστάσεις αλλά για ένα καλό επίπεδο ζωής!
Το θέμα είναι ότι η ψαλίδα μεγαλώνει όταν εξαφανίζεται η μεσαία τάξη.
Η ουτοπία είναι ότι είμαστε αδύναμοι να αλλάξουμε τον κόσμο.
Όσο το 99% φτωχαίνει το 1% πλουτίζει πολύ απλά.
http://panosz.wordpress.com/2013/06/04/redistribution/

Ενώνουν φωνές και νότες σήμερα στις 7 το απόγευμα στο Ραδιομέγαρο οι μουσικοί της Ελλάδας, σε μία μεγάλη συναυλία στήριξης της Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης και των Μουσικών Συνόλων της ΕΡΤ.
Η Π.Ο.Σ.Π.Ε.Ρ.Τ. μαζί με την Π.Ο.Ε.-ΥΠ.ΠΟ. οργανώνουν αυτή τη μεγάλη συναυλία για τη στήριξη της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης, καταγγέλλοντας τη «δολοφονία της και για τη στήριξη του αγώνα των εργαζομένων της, που είναι πλέον αγώνας όλων των εργαζομένων».
Όπως τονίζεται στην σχετική ανακοίνωση «καταγγέλλουν την κατάργηση των Μουσικών Συνόλων της ΕΡΤ, που με βάναυσο τρόπο δολοφονούνται από την κυβέρνηση καταφέρνοντας καίριο χτύπημα στον πολιτισμό της πατρίδας μας».
Στη συναυλία συμμετέχουν οι μουσικοί και οι χορωδοί όλων των μουσικών συνόλων της Αθήνας: Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα ΕΡΤ, Ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής ΕΡΤ, Χορωδία ΕΡΤ, Κρατική Ορχήστρα Αθηνών, Ορχήστρα και Χορωδία Εθνικής Λυρικής Σκηνής, Ορχήστρα και Χορωδία Δήμου Αθηναίων, Καμεράτα, Φιλαρμονική του Δήμου Αθηναίων, Φιλαρμονική Δήμου Πειραιά.

http://http://www.imerisia.gr/articl...ubid=113061854

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thalalla : 14-06-13 στις 12:41.
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 13:05, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από nikos/keratsini
Χρειάζεται αλλαγή πολιτικής, όχι προσώπων....
Αυτη η αφελης λογικη μας εχει φτασει ως εδω. Οτι αυτοι που τα εκαναν χαλια,θα τα φτιαξουν κιολας!

Tα υπαρχοντα προσωπα ΔΕΝ μπορουν (ενδεχομενως και να μη θελουν...) για διαφορους λογους να παραξουν αλλη πολιτικη,εκτος απο αυτη ξερουμε - και βιωνουμε. Θα τα κρατησουμε παρ'ολα αυτα???

Συνεπως,πρεπει (λογικα) να αλλαξουν τα προσωπα,προκειμενου να αλλαξει και η πολιτικη. Γιατι τα υφισταμενα εχουν δοκιμαστει,εχουν "καει" και δε μπορουν να παραξουν κατι νεο. Οποτε,γιατι να (επιμενουμε μανιωδως) τα ψηφιζουμε???

Αν περιμενουμε να αλλαξουν τα υφισταμενα προσωπα πολιτικη - εξου και τα ψηφιζουμε συνεχως,με την ελπιδα μπας....- τοτε θα περιμενουμε ως τη Δευτερα Παρουσια.

Ο μαζοχιστικος εγκλωβισμος μας στην απελπιδα ελπιδα να υπαρξει αλλαγη προς το καλυτερο απο ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ που εφτασαν τα πραγματα ως εδω - και που αποτυπωνεται συνεχως και στην καλπη,ψηφιζοντας τους ΙΔΙΟΥΣ - δειχνει ποσο κολλημενα ελληναραδικα μυαλα ειμαστε και πως μας αξιζει τελικα αυτο που παθαινουμε.

Ενώνουν φωνές και νότες σήμερα στις 7 το απόγευμα στο Ραδιομέγαρο οι μουσικοί της Ελλάδας, σε μία μεγάλη συναυλία στήριξης της Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης και των Μουσικών Συνόλων της ΕΡΤ.
Η Π.Ο.Σ.Π.Ε.Ρ.Τ. μαζί με την Π.Ο.Ε.-ΥΠ.ΠΟ. οργανώνουν αυτή τη μεγάλη συναυλία για τη στήριξη της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης,
Μαλιστα.....

Τα γνωστα κλασσικα πραγματα και παλι.

Η κλασσικη ελληνικη απαντηση/στηριξη-"συνταγη" στους απανταχου κατατρεγμενους/αναξιοπαθουντες & Co: H διοργανωση συναυλιων!

Λες και οι συναυλιες θα λυσουν το προβλημα!

Πραγματικα,εχω απορησει με το ποσο προβλεψιμα - και συναμα τοσο ανουσια και ανοητα - διοχετευονται/εκφραζονται οι λαϊκες διαμαρτυριες. Μια χαρα πιεση προκαλουν οι συναυλιες!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Heptamer : 14-06-13 στις 13:16.
Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 14:02, 14-06-13:

Γιατί η ΕΡΤ είναι μόνο η αρχή.
Αλλά και οι δάσκαλοι τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι;
Ούτε αυτό θα μας πειράξει αν δεν είμαστε δάσκαλοι.

Δόθηκε στη δημοσιότητα η απόφαση του Υπουργείου Παιδείας για τις «ιδρύσεις, προαγωγές, υποβιβασμούς, συγχωνεύσεις και καταργήσεις Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων».

Σύμφωνα με την απόφαση:
-υποβιβάζονται 34 Δημοτικά και 5 Νηπιαγωγεία
- συγχωνεύονται 27 Δημοτικά και 13 Νηπιαγωγεία
- καταργούνται 32 Δημοτικά και 89 Νηπιαγωγεία

Ωστόσο ο Υπουργός Παιδείας σε συνάντησή του με το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ στις 8/5/2013 είχε αναφέρει «64 συγχωνεύσεις σχολείων εκ των οποίων οι 22 θα είναι στη Β/βάθμια και οι 42 στην Α/βάθμια εκπαίδευση». Παράλληλα non paper που κυκλοφόρησε το Υπ. Παιδείας την επόμενη μέρα, 9/5/2013 ανέφερε ότι «το 2013 το ΥΠΑΙΘΠΑ προχωρά στην κατάργηση περίπου 60 σχολικών μονάδων μετά από εισήγηση των Διευθυντών Εκπαίδευσης και των Περιφερειακών Διευθυντών και στις περισσότερες περιπτώσεις με σύμφωνη γνώμη των ΟΤΑ που εδρεύουν».
Η σημερινή απόφαση όμως δείχνει ότι τελικά το Υπουργείο προχωρά σε πολύ περισσότερες συγχωνεύσεις και καταργήσεις σχολείων από όσες είχε προαναγγείλει. Αυτός είναι ως φαίνεται και ο λόγος της τόσο μεγάλης καθυστέρησης ανακοίνωσης των σχετικών αποφάσεων καταργήσεων σχολείων.
Προφανώς η ίδια ανακολουθία λόγων και πράξεων θα ακολουθήσει και στην περίπτωση των σχολικών μονάδων Β/βάθμιας εκπαίδευσης;

Δείτε παρακάτω την απόφαση «Ιδρύσεις, προαγωγές, υποβιβασμοί, συγχωνεύσεις και καταργήσεις Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων»

http://http://www.alfavita.gr/arthra...B5%CE%AF%CE%B1

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 14:07, 14-06-13:

Δηλαδή απολύσεις δεν θέλουμε, συγχωνεύσεις δεν θέλουμε, μειώσεις δεν θέλουμε..
Και πως θα γίνει η κατάσταση δηλαδη?
Όταν η κατάσταση στη χώρα έχει φτάσει τον πάτο για τους χ,ψ γνωστούς λόγους δεν πρέπει να παρθούν μέτρα για να βρούμε μια λύση?
Δυστηχώς δεν γίνεται και να μην γίνουν απολύσεις και να μην γίνουν συγχωνεύσεις και να μην γίνουν μειώσεις και να βγούμε απο το οικονομικό αδιέξοδο!

Όταν χρωστάς πχ 5,000 ευρώ αλλά δεν βγαίνεις για να τα επιστρέψεις δεν θα κόψεις κάποια έξοδα για να καλύψεις τα χρωστούμενα?
Δεν λέω οτι καλώς γίνονται όλα αυτα αλλά δυστηχώς δεν γίνεται αλλιώς!

Σκοπός λοιπόν είναι να παρθούν κάποια μέτρα όσο το δυνατόν λιγότερο επώδυνα για να βρεθεί μια λύση!

Πραγματικά πιστεύεις πως και άλλος να βγεί κυβέρνηση θα πάρει λιγότερο ζημιογόνα μέτρα?

Παράθεση

jjoohhnn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη jjoohhnn
Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O jjoohhnn ☭★ έγραψε στις 14:26, 14-06-13:

Όταν η κατάσταση στη χώρα έχει φτάσει τον πάτο για τους χ,ψ γνωστούς λόγους δεν πρέπει να παρθούν μέτρα για να βρούμε μια λύση?
Δυστηχώς δεν γίνεται και να μην γίνουν απολύσεις και να μην γίνουν συγχωνεύσεις και να μην γίνουν μειώσεις και να βγούμε απο το οικονομικό αδιέξοδο!

Όταν χρωστάς πχ 5,000 ευρώ αλλά δεν βγαίνεις για να τα επιστρέψεις δεν θα κόψεις κάποια έξοδα για να καλύψεις τα χρωστούμενα?

Σκοπός λοιπόν είναι να παρθούν κάποια μέτρα όσο το δυνατόν λιγότερο επώδυνα για να βρεθεί μια λύση!

Πραγματικά πιστεύεις πως και άλλος να βγεί κυβέρνηση θα πάρει λιγότερο ζημιογόνα μέτρα?
Κοίτα, για να ξεπεράσουν λάτσηδες βαρδινογιάννηδες και λοιποί την κρίση εγώ λέω να ξεκινήσουμε να δουλεύουμε και εθελοντικά με 2,5 σταγόνες νερό και 1,5 μουκιά ψωμί τη μέρα. Οι ανίκανοι να προσφέρουν να εκτελούνται να μην ανεβαίνουν και τα ποσοστά της ανεργίας. Είναι μια αρχή για να ξεφύγουμε από την κρίση.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 14:28, 14-06-13:

Οι απολύσεις θα μας οδηγήσουν ακόμα πιο γρήγορα στον πάτο και το οικονομικό τέλμα.
Λαός που πεινάει, δεν καταναλώνει, ο κύκλος εργασιών σταματάει.
Think about it, δεν είναι τόσο δύσκολο, το βλέπεις ήδη να συμβαίνει.

Αλλά γιατί μανία να απολυθούν οι τίμιοι εργαζόμενοι θα μου εξηγήσει κανείς; Έχουμε χιλιάδες επίορκους, έχουν μερικές εκατοντάδες παχύδερμων στελεχών που πληρώνονται όσοι χιλιάδες άλλοι. Γιατί δεν ξεκουμπίζουν πρώτα αυτούς;

Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 14:33, 14-06-13:

Όταν τα πράγματα δεν γίνονται καλώς μπορούν να γίνουν καλώς.
Τα λιγότερο επώδυνα και τα λίγο περισσότερο επώδυνα μέτρα, μας κάνουν να συνηθίζουμε τον πόνο.
Να γινόμαστε ηθικά και κοινωνικά ανάλγητοι.

Όλο παίρνουν μέτρα, όλο το χρέος μεγαλώνει, όλο δεχόμαστε κι άλλα μέτρα, γιατί είναι για το καλό μας.
Μας έχουν πείσει πως ήμασταν κακά παιδιά και πρέπει να κάτσουμε τιμωρία.

Πραγματικά πιστεύω πως δεν χρειάζεται να μας σώσει καμία κυβέρνηση.
Χρειάζεται να είμαστε ενεργοί πολίτες χωρίς σημαίες, χωρίς κομματική ταυτότητα.
Χωρίς καμία ταυτότητα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 14:46, 14-06-13:

Θα απαντήσω και στους 3 σας για να μην κάνω πολλές παραθέσεις!

Δυστηχώς όταν βλέπεις οτι δεν σε παίρνει για έχεις 250 σχολεία στη χώρα αλλά 200 πχ είναι τόσο τραγικό ένας καθηγητής που εργάζεται σε ένα σχολείο 10 ώρες την εβδομάδα να δουλέψει και άλλες 5 σε κάποιο άλλο σχολείο? Δεν το βρίσκω τραγικό όταν ο μέσως άνθρωπος δουλέυει τουλάχιστον 40!

Όταν έχεις 40 άτομα να δουλέυουνε σε έναν δήμο αλλά χρειάζεσε 20 γιατί πρέπει να κρατάς τα 40? για να μην σου πούν οτι έδιωξες κόσμο? Θα μου πείς ποιος φταίει που φτάσανε 40 τα άτομα..αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Για τέτοιες περικοπές αναφέρομαι! Δυστηχώς το ιδανικό θα ήταν να μην γίνει τίποτα απ' όλα αυτά και να έχει και ο κόσμος χρήματα αλλά δεν γίνεται! Και λογιστικά να το δείτε δεν γίνεται! Όταν μια χώρα έχει έξοδα πχ 50,000,000 το μήνα αλλά έσοδα έχει 25,000,000 η λύση δεν είναι να αφήσει τα πράγματρα ώς έχει αλλά να κάνει αλλαγές! Φυσικά έξω απο αυτές τις αλλαγές δεν είναι οι πολιτικοί και το συνάφι τους!

Ναι να αντιδράσει ο κόσμος, ναι να ξεσηκωθεί και να μην δέχεται τα πάντα αδιαμαρτύρητα αλλά πρώτος στόχος μας είναι να σηκωθούμε στα πόδια μας όχι να ξεκινήσουμε να τρέχουμε!

Μόνο η επανάσταση δεν θα μας φέρει λεφτά, ούτε θα κάνει τους δανειστές μας να σταματήσουν να μας ζητάνε τα λεφτά τους πίσω...

Η ναυτιλία αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι η μόνη που ακόμα κρατιέται ας πούμε καλά...
Όταν ο κύριος Τσίπρας είπε οτι θα φορολογηθούν και τα πλοία κανονικά βγήκαν όλοι οι πλοιοκτήτες και είπαν οτι αν γίνει αυτό θα πάρουν την έδρα της εταιρείας τους έξω! Όταν ρε φίλε έχεις σκοτώσει την αγροτιά και κάθε πηγή εισοδήματος που έχεις στην Ελλάδα πας να χτυπήσεις και την τελευταία σου πηγή?
Αν φύγει η ναυτιλία λοιπόν απο την Ελλάδα εκεί να δείτε γλέντια...

Για να καταλήξω καλά τα πολιτικά πιστεύω του καθενός αλλά πρέπει να βλέπουμε και τι μας συμφέρει σαν χώρα γενικότερα και όχι τυφλωμένοι απο τα χρώματα να κάνουμε ανόητες κινήσεις!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη L0uk0umas : 14-06-13 στις 14:55. Αιτία: πρόσθεση λέξης
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 15:01, 14-06-13:

Για να προσθέσω και κάτι ακόμα!

Για μένα δεν είναι τόσο λάθος τα μέτρα αλλά λάθος είναι η εφαρμογή τους!
Όπως είπα και πριν δεν μπορείς να έχεις πχ 40 άτομα σε έναν δήμο αλλά να έχεις 3 άτομα στην ομάδα ΔΙΑΣ για μια ολόκληρη περιοχή!
Είναι ανεπίτρεπτο τα παιδιά αυτά να αγοράζουν μόνοι τους τον εξοπλισμό τους όταν έχουν βασικό μισθό 700 ευρώ.

Δεν μπορείς να απασχολείς 3000 άτομα στην κρατική τηλεόραση και τα σύνορα μας να είναι αφύλακτα γιατί δεν έχεις προσωπικό!

Με τα παραπάνω παραδείγματα θέλω να πω οτι θεωρώ οτι είναι λάθος η κατανομή των απασχολούμενων και ο μοιρασμός των χρημάτων και όχι τα μέτρα καθε αυτά!

Παράθεση

jjoohhnn

Δραστήριο Μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O jjoohhnn ☭★ έγραψε στις 15:08, 14-06-13:

Για να προσθέσω και κάτι ακόμα!

Για μένα δεν είναι τόσο λάθος τα μέτρα αλλά λάθος είναι η εφαρμογή τους!
Όπως είπα και πριν δεν μπορείς να έχεις πχ 40 άτομα σε έναν δήμο αλλά να έχεις 3 άτομα στην ομάδα ΔΙΑΣ για μια ολόκληρη περιοχή!
Είναι ανεπίτρεπτο τα παιδιά αυτά να αγοράζουν μόνοι τους τον εξοπλισμό τους όταν έχουν βασικό μισθό 700 ευρώ.

Δεν μπορείς να απασχολείς 3000 άτομα στην κρατική τηλεόραση και τα σύνορα μας να είναι αφύλακτα γιατί δεν έχεις προσωπικό!
Με τα παραπάνω παραδείγματα θέλω να πω οτι θεωρώ οτι είναι λάθος η κατανομή των απασχολούμενων και ο μοιρασμός των χρημάτων και όχι τα μέτρα καθε αυτά!
Απολύσεις, μισθοί στα 400 ή 300, εργασιακά δικαιώματα πουθενά, συνταξή στον πάτο ή ποτέ και πουθενά. Τί θα μπορούσε άραγε να γίνει για να εφαρμοστούν αυτά τα μέτρα καλύτερα;

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 15:15, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από jjoohhnn
Απολύσεις, μισθοί στα 400 ή 300, εργασιακά δικαιώματα πουθενά, συνταξή στον πάτο ή ποτέ και πουθενά. Τί θα μπορούσε άραγε να γίνει για να εφαρμοστούν αυτά τα μέτρα καλύτερα;
Και τώρα και τα ασφαλιστικά ταμεία...
Βίντεο με αναφορές και στην ΕΡΤ: http://www.youtube.com/watch?feature...&v=Kkuzj0lOsvI

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 15:16, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από jjoohhnn
Η σύνταξη είναι αναφθέρετο δικαίωμα του κάθε εργαζόμενου! Γιατί στην τελική εμείς την πληρώνουμε!
Αλλά πες μου..όταν ριμάξανε τα ταμία πως σκέφτεσαι οτι θα μπορούσαν ακόμα να υπάρχουν συντάξεις 1000 ευρώ? Να βγούν απο που? Πραγματικά θα με ενδιέφερε η άποψη σου! Θα μου πείς να κόψουν απο τους μισθούς των πολιτικών..
Και θα σε ξαναρωτήσω αλήθεια το πιστεύεις οτι θα γίνει?

Και ερωτώ ξανά όλους εδώ που συμφωνούν με εσένα..Πείτε μου απο που θα εξοικονομίσουμε χρήματα για καλές συντάξεις, υψηλούς μισθούς για όλους και επιδόματα (αυτά που αντικειμενικά δικαιούται κάποιος)..
Δεν λέω οτι δεν είναι πολύ ωραίες οι απόψεις αυτές, τον τρόπο όμως δεν μου λέτε για να βρεθούν τα λεφτά αυτα!

Όταν σου λέει κάποιος οτι το ταμείο δεν έχει μέσα ούτε ευρώ αλλά εσύ του λες οτι είναι εργασιακό μου δικαίωμα να παίρνω μισθό 1000 ευρώ και επιμένεις, πείτε μου ειλικρινά που θα βρεθούν αυτα τα λεφτά!

Γιατί και ο Γιωργάκης έλεγε οτι λεφτά υπάρχουν και όπως αποδείχθηκε ήταν μπαρούφες...
Και τώρα ακόμα βγαίνουν πολιτικοί και σου λένε θα κάνω αυτό θα κάνω εκείνο..τα λεφτά πείτε μου ρε παιδιά που θα βρεθουν!!

Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 15:20, 14-06-13:

Θα απαντήσω και στους 3 σας για να μην κάνω πολλές παραθέσεις!

Όταν έχεις 40 άτομα να δουλέυουνε σε έναν δήμο αλλά χρειάζεσε 20 γιατί πρέπει να κρατάς τα 40? για να μην σου πούν οτι έδιωξες κόσμο? Θα μου πείς ποιος φταίει που φτάσανε 40 τα άτομα..αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Η ναυτιλία αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι η μόνη που ακόμα κρατιέται ας πούμε καλά...
Όταν ο κύριος Τσίπρας είπε οτι θα φορολογηθούν και τα πλοία κανονικά βγήκαν όλοι οι πλοιοκτήτες και είπαν οτι αν γίνει αυτό θα πάρουν την έδρα της εταιρείας τους έξω! Όταν ρε φίλε έχεις σκοτώσει την αγροτιά και κάθε πηγή εισοδήματος που έχεις στην Ελλάδα πας να χτυπήσεις και την τελευταία σου πηγή?
Αν φύγει η ναυτιλία λοιπόν απο την Ελλάδα εκεί να δείτε γλέντια...

Για να καταλήξω καλά τα πολιτικά πιστεύω του καθενός αλλά πρέπει να βλέπουμε και τι μας συμφέρει σαν χώρα γενικότερα και όχι τυφλωμένοι απο τα χρώματα να κάνουμε ανόητες κινήσεις!

Ποιός από τους τρείς σου ανέφερε τον Κύριο Τσίπρα;

Θα σου πω πως το ποιός φταίει που φτάσανε 40 τα άτομα είναι το ζουμί της ιστορίας.

Καλά τα πολιτικά πιστεύω του καθενός αλλά όταν καίγεται το σπίτι του γείτονα και κάθεσαι και λες καλά να πάθει ας είχε εγκαταστήσει συστήματα πυρασφάλειας η φωτιά θα έρθει και στο δικό σου τίμιο σπίτι.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 15:28, 14-06-13:

Ποιός από τους τρείς σου ανέφερε τον Κύριο Τσίπρα;

Θα σου πω πως το ποιός φταίει που φτάσανε 40 τα άτομα είναι το ζουμί της ιστορίας.

Καλά τα πολιτικά πιστεύω του καθενός αλλά όταν καίγεται το σπίτι του γείτονα και κάθεσαι και λες καλά να πάθει ας είχε εγκαταστήσει συστήματα πυρασφάλειας η φωτιά θα έρθει και στο δικό σου τίμιο σπίτι.
Τον κύριο Τσίπρα τον ανέφερα γενικά όχι σε κάποιον απο εσάς ώς απάντηση! Δεν με αφορούν τα πολιτικά πιστεύω του καθενώς καθώς είναι δικαίωμα του να πιστεύει ότι θέλει! Δεν θα τον κρίνω εγώ! (εκτός αν είναι χρυσαυγίτης! )

Και ποιος σου είπε οτι η φωτιά δεν έχει έρθει και στο δικο μου σπίτι? Θεωρείς οτι κρίνω εκ του ασφαλούς?
Δυστηχώς όλοι λίγο πολύ πληρώνουμε να λάθη μας, τα πάθη μας (και τις γυναίκες )

Και ξαναλέω πως όχι δεν χαίρομαι για τους άνεργους απ' όπου και αν προέρχονται αυτοί..
Η πείνα είναι άσχημο πράγμα..Όταν όμως παίζεις με την φωτιά (και πολύ παίξαμε) κάποια στιγμή την πατάς..
Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο απο το να δεχτείς τις συνέπειες και να ψάξεις για λύση...

Δεν είμαστε όλοι αθώοι και ας το παραδεχτούμε πλέον!
Όλοι έχουν μερίδιο ευθυνών...άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο!
Κανείς δεν αναρωτήθηκε τόσα χρόνια απο ποιο ταμίο βγαίνανε όλα αυτά τα παράνομα επιδόματα? Κανείς δεν αναρωτήθηκε τόσα χρόνια πως είναι δυνατόν μια χώρα με 10.000.000 κατοίκους να απασχολεί το 1/3 στο δημόσιο? Χρόνια ολόκληρα οι αγρότες παίρνανε επιδόματα και τα τρώγανε στα μπουζούκια της εθνικής οδού. και τώρα σου λένε δεν έχουμε επιδοτήσεις...Απασχολούσαν χωρίς ένσημα ξένους για ένα κομμάτι ψωμί για να καθαρίζουν τα χωράφια και τα σπίτια γιατί ο νεόπλουτος Έλληνας δεν καταδεχότανε!

Κακά τα ψέμματα κανείς μας δεν φανταζότανε 10-15 χρόνια πριν οτι θα ερχότανε η μέρα που το πηγάδι θα στέρευε...
Και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:28, 14-06-13:

Αισθάνομαι λίγο άβολα που δεν έχω πάρει θέση σε ένα τόσο σοβαρό θέμα. Δεν έγινε, όμως, από αδιαφορία αλλά λόγω αυξημένου φόρτου εργασίας, γεγονός που δεν μου επέτρεψε να παρακολουθήσω καθόλου μα καθόλου το συμβάν. Έχω χάσει πολλά επεισόδια και πραγματικά δεν μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη.
Ίσως να φαίνεται ότι ποστάρω μόνο όταν καίγεται η δική μου γούνα και με απασχολεί μόνο το τομάρι μου αλλά σε καμία περίπτωση δεν συμβαίνει αυτό.
Αν και ο δικός μου ο κλάδος έφαγε την απίστευτη λάσπη από τα ΜΜΕ τον καιρό που κι εμείς καλούσαμε σε συμπαράσταση τον κόσμο και ξέρω τι πάει να πει να μη σε στηρίζει κανείς και να έχεις όλον τον κόσμο εναντίον σου και να σε πνίγει το δίκιο σου, γι' αυτό και μόνο γι'αυτό το λόγο δηλώνω την συμπαράσταση και την αλληλεγγύη μου και εδώ αλλά και σε οποιοδήποτε κάλεσμά τους στους υπαλλήλους των 800 ευρώ και μόνο σε αυτούς.

Για όλες τις άλλες υψηλόβαθμες λέρες , όμως, της κρατικής δημόσιας τηλεόρασης νομίζω ότι ήρθε η ώρα να πάρουν πόδι και να αρχίσει να γίνεται κάποιο νοικοκύρεμα. Αυτοί να πάνε να .....
Δεκάρα δε δίνω.

Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 15:55, 14-06-13:

Να τι λέει για το θέμα και ένας δικός τους:

14.6.13

Έντρομος ακούω την αποκρουστική σιγή στην ΕΡΤ...

Ο ευρωβουλευτής της ΝΔ Γιάννης Τσουκαλάς, «αδειάζει» τον πρωθυπουργό...

Ο... ευρωβουλευτής της Ν.Δ. Ιωάννης Τσουκαλάς ανήρτησε την εξής δήλωση στην ιστοσελίδα του, με τίτλο «Η ευθανασία ως θεραπευτική μέθοδος» :

Έντρομος ακροώμαι την αποκρουστική σιγή που επιβλήθηκε στα δημόσια ραδιοτηλεοπτικά μέσα ενημέρωσης, υπό τον εκκωφαντικό θόρυβο των υπερχρεωμένων, διαπλεκόμενων, χωρίς άδεια λειτουργούντων ιδιωτικών αντίστοιχων μέσων του συστήματος, σε χώρα ημιαναίσθητης ή και επιληπτικά λειτουργούσας δημοκρατίας.

Ολίγο με παρηγορεί η εξαγγελία ίδρυσης νέου φορέα, γιατί ξέρω τι εννοούν, δεν γνωρίζω πότε, και πώς θα λειτουργήσει.

Γνωρίζω επίσης, ότι κανένας σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ιδίως όταν ως θεραπεία νοείται η ευθανασία και το πεδίο εφαρμογής η δημόσια ενημέρωση και το δημόσιο συμφέρον.

Στην πολιτική, οι συμβολισμοί λόγων και πράξεων συχνά υπερβαίνουν σε συνέπειες, όσα οι ενεργουντες νόμισαν πως θα πετύχουν, με τους σχεδιασμούς τους.

Νόσον έτλα η Ελλάς, Νόσον

news-nonews

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 16:29, 14-06-13:

H ert δε θα κλείσει θα αναγεννηθεί

Στην ψηφοφορία του Στέκιου 23 άτομα συμφωνούν με την ανάδιαρθωση και 16 δε συμφωνούν

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

H thalalla έγραψε στις 17:12, 14-06-13:

Όταν σου λέει κάποιος οτι το ταμείο δεν έχει μέσα ούτε ευρώ αλλά εσύ του λες οτι είναι εργασιακό μου δικαίωμα να παίρνω μισθό 1000 ευρώ και επιμένεις, πείτε μου ειλικρινά που θα βρεθούν αυτα τα λεφτά!

Γιατί και ο Γιωργάκης έλεγε οτι λεφτά υπάρχουν και όπως αποδείχθηκε ήταν μπαρούφες...
Και τώρα ακόμα βγαίνουν πολιτικοί και σου λένε θα κάνω αυτό θα κάνω εκείνο..τα λεφτά πείτε μου ρε παιδιά που θα βρεθουν!!
Τα ευρώ ούτε οι δραχμές, δεν νομίζω πως έχουν φτεράκια.
Το ταμείο δεν αδειάζει μαγικά.
Κάποιοι τα πήραν, κάποιοι τα φάγανε και τώρα πρέπει να μοιραστούμε ισομερώς την απώλεια.
Δεν είμασταν όλοι καλεσμένοι στο φαγοπότι, αλλά είμαστε όλοι καλεσμένοι στην προπαγάνδα και στην εξαπάτηση.
Δεν είμαστε όλοι απατεώνες, τεμπέληδες, οι περισσότεροι είμαστε απλά θιασώτες στην παράσταση.
Τα λεφτά λοιπόν καλό θα ήταν να βρεθούν απο εκείνους που τα πήραν και αυτό το τσίρκο να κατεβάσει αυλαία.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:45, 14-06-13:

Με εξαίρεση κάποιους ελάχιστους εργαζόμενους της ΕΡΤ που παρήγαν πραγματικό έργο και τώρα τους παίρνει και αυτούς η μπάλα...αυτή είναι σε γενικές γραμμές η άποψή μου για τη δημόσια τηλέοραση.

Οι άνθρωποι της ΕΡΤ ακόμη και χθες συμπεριφέρθηκαν με μια τρομακτική αλαζονεία θεωρώντας ότι εμείς ήμασταν εκεί για αυτούς και όχι και το αντίστροφο

Εγώ πάντως δεν είδα πουθενά την ΕΡΤ να στηρίζει ούτε έναν αγώνα άλλων εργασιακών (ιδιωτικών/δημοσίων) κλάδων που βρέθηκαν στον στόχο της κυβέρνησης. Είδατε μήπως εσείς;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jjoohhnn

Δραστήριο Μέλος

O jjoohhnn ☭★ έγραψε στις 20:11, 14-06-13:

Η σύνταξη είναι αναφθέρετο δικαίωμα του κάθε εργαζόμενου! Γιατί στην τελική εμείς την πληρώνουμε!
Αλλά πες μου..όταν ριμάξανε τα ταμία πως σκέφτεσαι οτι θα μπορούσαν ακόμα να υπάρχουν συντάξεις 1000 ευρώ? Να βγούν απο που? Πραγματικά θα με ενδιέφερε η άποψη σου! Θα μου πείς να κόψουν απο τους μισθούς των πολιτικών..
Και θα σε ξαναρωτήσω αλήθεια το πιστεύεις οτι θα γίνει?

Και ερωτώ ξανά όλους εδώ που συμφωνούν με εσένα..Πείτε μου απο που θα εξοικονομίσουμε χρήματα για καλές συντάξεις, υψηλούς μισθούς για όλους και επιδόματα (αυτά που αντικειμενικά δικαιούται κάποιος)..
Δεν λέω οτι δεν είναι πολύ ωραίες οι απόψεις αυτές, τον τρόπο όμως δεν μου λέτε για να βρεθούν τα λεφτά αυτα!

Κοίτα, από τη στιγμή που το προιόν που προκύπτει από την παραγωγή αποτελεί εμπόρευμα που χρησιμοποιείται από τον ένα (μην τρομάξεις, καπιταλιστή τον λένε) ώστε να κερδίσει ο ίδιος ανεξαρτήτως των αναγκών της κοινωνίας προφανώς και χρήματα για το 99% του πληθυσμού, εντός μάλιστα καπιταλιστικών κρίσεων, δεν υπάρχουν. Τα χρήματα βρίσκονται εύκολα αν αλλάξουν οι σχέσεις ιδιοκτησίας στα μέσα παραγωγής και από καπιταλιστικές γίνουν κοινωνικές.

Παράθεση

jjoohhnn

Δραστήριο Μέλος

O jjoohhnn ☭★ έγραψε στις 20:13, 14-06-13:

Επειδή ο μπογιό τα λέει όλα σε 15 λεπτά νομίζω αξίζει: http://www.youtube.com/watch?v=K6muhikdgwU

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:25, 14-06-13:

Ρε πάνε καλά εκεί στην ερτ?
Έχουν βάλει τη συμφωνική ορχήστρα και τραγουδάει όπερα.

Παράθεση

i_lie_us

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη i_lie_us
Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 604 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε στις 20:42, 14-06-13:

Δεν λέω ότι δεν έκανε μαλακίες η ΕΡΤ, έκανε..
Δεν λέω ότι δεν τρώγανε άπειροι λεφτά από εκεί πέρα, τρώγανε..
Δεν λέω ότι δεν ήθελε μάζεμα το μαγαζί, προφανώς ήθελε..
Δεν λέω ότι έβλεπα την ΕΡΤ και με νοιάζει, @@, μόνο στους Ολυμπιακούς και στο Roland Garros ξέρω 'γω και αυτό επειδή μου αρέσει ο θεσμός και το τέννις..
Είμαι σχεδόν σίγουρος βέβαια από την άλλη, ότι από τη στιγμή που θα πήγαινε να γίνει μια αλλαγή προς το καλύτερο όλοι οι συνδικαλιστές θα πέφτανε σε απεργίες και σε δεν ξέρω τι άλλο προκειμένου να μη συμβεί αυτό που δεν θα θέλανε κάποιοι και θα ήταν κατά των συμφερόντων τους..
Γενικά, δεν ξέρω με ποιο τρόπο θα μπορούσε να γίνει πετυχημένα κάποια αναδιάρθρωση-συμμάζεμα-πες το όπως θες, και στην τελική δεν είμαι ούτε ο Σαμαράς ούτε ο Στουρνάρας (που θα έπρεπε να ήξεραν) και δεν έχω καμία σχέση με την οικονομολογία για να ξέρω πως θα μπορούσε να επιτευχθεί κάτι τέτοιο..

Από την άλλη η κατάσταση έχει αρχίσει και γίνεται κομματάκι γελοία..
Πάνε δηλαδή Χ-Υ άτομα που όντως διαδηλώνουν γιατί δεν τους άρεσε είτε το κλείσιμο της ΕΡΤ είτε γενικά το να γίνει μια τόσο μαζική απόλυση, και κουβαλιούνται και Ζ-Ω άκυροι, που πάνε γιατί το γρασίδι της ΕΡΤ τους θυμίζει φεστιβάλ, πάνε για πικ-νικ, πάνε για να δούνε κάνα καλό γκομενάκι, πάνε για να φάνε σουβλάκια..
Πέρασα και εγώ από την ΕΡΤ να δω τι παίζει.. Δεν λέω ρε γαμώτο, όντως ήτανε απαράδεκτο.. Όχι να αλλάξει η υφιστάμενη κατάσταση της ΕΡΤ, ήταν απαράδεκτο καταρχήν αυτό το καινούριο που έγινε, ότι κάθε υπουργός μπορεί στο έτσι να κλείσει όποια εταιρεία-οργανισμό είναι της αρμοδιότητάς του και να αφήσει τόσα άτομα απολυμένα, αλλά γιατί σε κάθε ""επανάσταση"" ρε φίλε να τρέχουν από πίσω οι σουβλατζήδες, οι ξηροκαρπάδες και οι αναψυκτικά-μπύρες;!
Περνάς απ, έξω, και είναι κυριολεκτικά σαν να περνάς από πανηγύρι.. Θέλω να πω ότι αυτή η μορφή που καταντάνε να παίρνουνε οι διαδηλώσεις μου ξυνίζει.

Για να καταλήξω κάπου πάντως, δεν ξέρω τι θα έπρεπε να γίνει, αλλά εγώ αν ήμουνα τεχνικός-δεν ξέρω εγώ τι-εργαζόμενος των 700-800 ευρώ στην ΕΡΤ και ξαφνικά άκουγα ότι απολυόμουν γιατί είτε η τρόικα το είπε είτε ο Σαμαράς δεν ξέρει πως να φτιάξει σωστά κάτι που έχει χαλάσει, ε, ναι ρε πούστη θα με έπνιγε το δίκιο και θα διαδήλωνα και όλα αυτά..
Πάντως, νομίζω ότι σχετικά γρήγορα θα ξεφουσκώσει αυτό το πράγμα με τον ίδιο τρόπο που τελείωσαν και οι αγανακτισμένοι..
Χημικά, περιφρούρηση, μάνικες, μπλα μπλα μπλα.. (Απορώ πως και δεν έχει γίνει ακόμα η αλήθεια είναι..)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη i_lie_us : 14-06-13 στις 20:49.
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:46, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Ρε πάνε καλά εκεί στην ερτ?
Έχουν βάλει τη συμφωνική ορχήστρα και τραγουδάει όπερα.
MIA ΧΑΡΑ ΠΑΝΕ.

(Δεν ήταν όπερα, το requiem του Fauret ήταν )

Απόψε στην ΕΡΤ, στο στουντιο C του ραδιομεγάρου γίνεται συναυλία συμπαράστασης από

1 - Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα ΕΡΤ,
2 - Ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής ΕΡΤ,
3 - Χορωδία ΕΡΤ,
4 - Κρατική Ορχήστρα Αθηνών,
5 -Ορχήστρα και Χορωδία Εθνικής Λυρικής Σκηνής,
6 -Ορχήστρα και Χορωδία Δήμου Αθηναίων,
7 - Καμεράτα,
8 -Φιλαρμονική του Δήμου Αθηναίων,
9 - Φιλαρμονική Δήμου Πειραιά.

Πηγή

...γιατί η ΕΡΤ είναι και τα μουσικά της σύνολα, με τις εκτελέσεις τους, την ιστορία τους, τους μουσικούς και φυσικά τους μαέστρους που έχουν περάσει από τα πόντιουμ ...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:56, 14-06-13:

Πολύ επίκληση στο συναίσθημα βλέπω από την ΕΡΤ όμως ,Ντριμς ,σε σημείο γραφικότητας.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:20, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Πολύ επίκληση στο συναίσθημα βλέπω από την ΕΡΤ όμως ,Ντριμς ,σε σημείο γραφικότητας.

(προσωπικές αναμνήσεις γαρ και πολύτιμες)

Αν όμως η γραφικότητα, όπως τη χαρακτηρίζεις, ντύνεται τη δύναμη του Dies Irae (Μέρα Οργής από το Requiem του G.Verdi ) που άκουσα μόλις από την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών και την Χορωδία της Εθνικής Λυρικής Σκηνής υπό τον Ανδρέα Πυλαρινό, ...

δηλώνω Ένοχη κατά το Κατηγορητήριο

και για να μην αφήσω μόνο προσωπικό τόνο στην ανάρτηση μου, επέτρεψε μου να παραθέσω μετ' επαίνων την εργασία μαθητών οι οποίοι συνέλεξαν σπάνιες ηχογραφήσεις θεατρικών έργων που έχουν μεταδοθεί από το κρατικό ραδιόφωνο.
Με την ελπίδα να γίνει πάλι προσβάσιμο το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ το οποίο είναι αυτή τη στιγμή κατεβασμένο ως "ιδιοκτησια του ελληνικου δημοσιου" ...

Και για να τελειώνουμε, συμφωνώ πλήρως με την αναδιάρθρωση, την κάθαρση ή ό,τι άλλο της ΕΡΤ.
Αλλά όχι κλειστή. Γιατί όταν κάτι νεκρωθεί δεν ανασταίνεται.

Όποιος έχει το θάρρος και τις ιδέες, ας το κάνει με τον οργανισμό ανοιχτό. Μπορεί?

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 22:43, 14-06-13:

Διαφωνώ με το ότι έκλεισαν την ΕΡΤ. Ντάξυ δεν λέω υπήρχαν άνθρωποι που έφαγαν πολλά λεφτά αλλά δεν γίνεται να μείνουν στο δρόμο τόσοι άνεργοι και να τους παίρνει η μπάλα για όλα αυτά που γίνονται

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 01:44, 15-06-13:

Μία λίστα με ενδεικτικές διευθύνσεις για κάθε μέσο της ΕΡΤ που μεταδίδει:
ΝΕΤ: http://www3.ebu.ch/cms/en/sites/ebu/...rt-online.html
ΕΤ3: http://veetle.com/index.php/channel/...6a2bdc6b65ed0e
Βουλή: http://www.hellenicparliament.gr/vouliTVMP.html
ΕΡΑ: http://193.43.93.230/ert.php

Και άλλα:
facebook: https://www.facebook.com/ertforever
twitter: https://twitter.com/ErtSocial
youtube: http://www.youtube.com/user/ertsocia...?feature=watch

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exc : 15-06-13 στις 03:42.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους