Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δικαιολογείτε τους ναρκομανείς;

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:16, 06-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Στο χέρι μας είναι να τα κάνουμε απλά. Είμαστε πολίτες μιας δημοκρατικής χώρας και όπως απαιτούμε αυξήσεις στους μισθούς μας, θα πρέπει να απαιτούμε λύσεις και σε άλλα θέματα που μαστίζουν τους νέους μας (και όχι μόνο). Ένα από αυτά είναι και το θέμα των ναρκωτικών.
Κλείνοντας, θέλω να θυμίσω σε όλους σας/μας, την κλασική ελληνική νοοτροπία, όπου μόνο όταν το πρόβλημα χτυπήσει την πόρτα του σπιτιού μας θυμόμαστε να ευαισθητοποιηθουμε και να απαιτήσουμε λύσεις.
Ίσως όλα να ήταν καλύτερα, αν φροντίζαμε νωρίτερα για κάποια τόσο σοβαρά θέματα όπως των ναρκωτικών.
Συμφωνώ χίλια τα εκατό!!!

και γενικά συμφωνώ στην πρόληψη, διαφωνώ στην "λύπηση", στο ήταν "ατύχημα" .....

αχ.... έπρεπε να με γνωρίζατε πριν 20 χρόνια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 15:19, 06-10-05:

Στο χέρι μας είναι να τα κάνουμε απλά. Είμαστε πολίτες μιας δημοκρατικής χώρας και όπως απαιτούμε αυξήσεις στους μισθούς μας, θα πρέπει να απαιτούμε λύσεις και σε άλλα θέματα που μαστίζουν τους νέους μας (και όχι μόνο). Ένα από αυτά είναι και το θέμα των ναρκωτικών.
Κλείνοντας, θέλω να θυμίσω σε όλους σας/μας, την κλασική ελληνική νοοτροπία, όπου μόνο όταν το πρόβλημα χτυπήσει την πόρτα του σπιτιού μας θυμόμαστε να ευαισθητοποιηθουμε και να απαιτήσουμε λύσεις.
Ίσως όλα να ήταν καλύτερα, αν φροντίζαμε νωρίτερα για κάποια τόσο σοβαρά θέματα όπως των ναρκωτικών.
Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα καταρχην αρμοδιες υπηρεσιες για απεξαρτηση κτλ υπάρχουν αρκετες δεν έχουμε έλλειψη πιστεύω..Το πρόβλημα αλλού είναι πρωτίστως ελαχιστοι αποδέχονται ότιέχουν πρόβλημα και μπαίνουν..
Και κατά δεύτερο λόγο έστω ότι μπαίνουν και βγαίνουν τι να το κάνεις..Τους αφήνουν ήσυχους?Οχι φυσικά...ΑΠό την στιγμή που γινονται ανταλλαγες μπροστα στους ίδιους αστυνομικούς η ακόμα και μέσα στην ίδια αστυνομία και κανείς δεν συλλμβάνεται για να μην έχουν να ταίσουν περισσότερα στόματα στις φυλακές τι να το κάνεις όλα άκυρα..Για να λυθεί το πρόβλημα σε επίπεδο κράτους πρέπει να αλλάξει ριζικά ο κρατικός μετασχηματισμός..Πράγμα ουτοπικό..
Γι'αυτό ο αγώνας είναι καθαρά προσωπικός μόνο τότε μπορεί να έχει επιτυχή εκβαση..Αλλα και πάλι στην πλειοψηφια των περιπτώσεων ελαχιστοι δέχονται ότι έχουν πρόβήμα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 15:19, 06-10-05:

ΟΚ ούτε εγώ θέλω να τσακωθούμε, απλά σε ζητήματα κοινωνικής ευαισθησίας "τσιτώνωμαι" εύκολα. Όταν λέω ότι "δεν έχετε ζήσει τη ζωή τους" εννοώ ακριβώς αυτό: Δε μπήκατε στη θέση τους, στο σπίτι τους, στο κεφάλι τους... δεν ξέρετε τι τους έχει πληγώσει. Αυτοί μπορεί να είναι πιο ευαίσθητοι από εσάς, για Χ ή Υ λόγους, και δε φταίνε γι'αυτό. Στο παράδειγμα που ανέφερες ο ένας έχασε το παιδί του, ο άλλος χώρισε με την κοπέλα του. Ποιος πόνεσε περισσότερο; Ουσιαστικά δεν το ξέρουμε! Όσες υποθέσεις και αν κάνουμε, το γεγονός είναι ότι δε μπορούμε να ξέρουμε τον ψυχισμό του καθενός. Απλά δεν έχουμε ζήσει τη ζωή τους. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συμπαρασταθούμε σε όποιον μας το ζητά, γιατί δεν ξέρουμε πόσο το χρειάζεται. Η ανθρώπινη αλληλεγγύη δεν έχει όρους και κανόνες!

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 15:25, 06-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
ΟΚ ούτε εγώ θέλω να τσακωθούμε, απλά σε ζητήματα κοινωνικής ευαισθησίας "τσιτώνωμαι" εύκολα. Όταν λέω ότι "δεν έχετε ζήσει τη ζωή τους" εννοώ ακριβώς αυτό: Δε μπήκατε στη θέση τους, στο σπίτι τους, στο κεφάλι τους... δεν ξέρετε τι τους έχει πληγώσει. Αυτοί μπορεί να είναι πιο ευαίσθητοι από εσάς, για Χ ή Υ λόγους, και δε φταίνε γι'αυτό. Στο παράδειγμα που ανέφερες ο ένας έχασε το παιδί του, ο άλλος χώρισε με την κοπέλα του. Ποιος πόνεσε περισσότερο; Ουσιαστικά δεν το ξέρουμε! Όσες υποθέσεις και αν κάνουμε, το γεγονός είναι ότι δε μπορούμε να ξέρουμε τον ψυχισμό του καθενός. Απλά δεν έχουμε ζήσει τη ζωή τους. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συμπαρασταθούμε σε όποιον μας το ζητά, γιατί δεν ξέρουμε πόσο το χρειάζεται. Η ανθρώπινη αλληλεγγύη δεν έχει όρους και κανόνες!
Ισως είναι εύκολο να το λες αλλά δεν ξέρω αν το ζήσεις είναι διαφορετικά..Προφανως εγώ και η Κακη Επιρροη μιλάμε από εμπειρια προσωπική..Και εγώ έτσι έλεγα πάντα μέχρι να το ζήσω.Εγώ σταθηκα σε ανθρωπο που τον έζησα και μου έλεγε ότι ηθελε βοηθεια ενώ πραγματικα δεν ηθελε να σωθει,αλλά εγώ ήμουν αυτή που πληγώθηκε από όλη την ιστορία..Δεν είναι όλα τόσο απλά..Συγγνώμη αν είμαι απόλυτη αλλά έτσι πιστεύω πως είναι..Ακόμα και τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω την πλάτη μου σε κάποιον που έχει σχέση με ναρκωτικές ουσίες,θα τον βοηθήσω όσο μπορώ μέχρι όμως καποια όρια..Και σίγουρα δεν θα το δικαιολογήσω..

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:26, 06-10-05:

Ναρκωτικά δεν παίρνουν πλέον μόνο οι αλήτες, τα παιδιά χωρισμένων γονιών ή αυτοί που ακούν heavy metal.
Εύχομαι να μην θέλεις να πεις ότι όποιος έχει χωρισμένους γωνείς ή ακούει heavy metal σύνηθως παίρνει ναρκωτικά... Επίσης εύχομαι να μην θέλεις πεις ότι το heavy metal ευθύνετε για τους ναρκωμανείς... Γιατί τότε θα διαφωνήσω μαζί σου

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συμπαρασταθούμε σε όποιον μας το ζητά, γιατί δεν ξέρουμε πόσο το χρειάζεται. Η ανθρώπινη αλληλεγγύη δεν έχει όρους και κανόνες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 06-10-05 στις 19:12.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:28, 06-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα καταρχην αρμοδιες υπηρεσιες για απεξαρτηση κτλ υπάρχουν αρκετες δεν έχουμε έλλειψη πιστεύω..Το πρόβλημα αλλού είναι πρωτίστως ελαχιστοι αποδέχονται ότιέχουν πρόβλημα και μπαίνουν..
Και κατά δεύτερο λόγο έστω ότι μπαίνουν και βγαίνουν τι να το κάνεις..Τους αφήνουν ήσυχους?Οχι φυσικά...ΑΠό την στιγμή που γινονται ανταλλαγες μπροστα στους ίδιους αστυνομικούς η ακόμα και μέσα στην ίδια αστυνομία και κανείς δεν συλλμβάνεται για να μην έχουν να ταίσουν περισσότερα στόματα στις φυλακές τι να το κάνεις όλα άκυρα..Για να λυθεί το πρόβλημα σε επίπεδο κράτους πρέπει να αλλάξει ριζικά ο κρατικός μετασχηματισμός..Πράγμα ουτοπικό..
Γι'αυτό ο αγώνας είναι καθαρά προσωπικός μόνο τότε μπορεί να έχει επιτυχή εκβαση..Αλλα και πάλι στην πλειοψηφια των περιπτώσεων ελαχιστοι δέχονται ότι έχουν πρόβήμα..
Νομίζω ότι μπερδεύεις τους ναρκωμανείς με τους αλκοολικούς, τους τζογαδόρους κ.λ.π. Όταν ένας ναρκωμανής πονάει μέχρι να βρει τρόπο να εξασφαλίσει τη δόση του, δεν τίθεται θέμα συνειδητοποίησης του πρόβλήματος του. Σαφώς και γνωρίζει ότι έχει πρόβλημα, και σαφώς και θέλει να γλιτώσει από τους πόνους του (σωματικούς και μη).
Τα προγράμματα που υπάρχουν στην Ελλάδα, καταρχάς είναι ελάχιστα, απευθύνονται μόνο σε όσους έχουν την "πολυτέλεια" να μένουν σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσ/νικη κ.λ.π.) και φυσικά δεν σε εντάσσουν τόσο εύκολα στην εκάστοτε κοινότητα, διότι πρέπει να τηρηθεί ο γνωστός "αριθμός προτεραιότητας".
Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με την σαπίλα του συστήματος (οι μπάτσοι πουλούν τα ναρκωτικά), αλλά αν σηκώσουμε τα χέρια ψηλά και παραδοθούμε σε ένα θέμα που ίσως αύριο να αφορά τα παιδιά μας (χτύπα ξύλο) τότε δεν πρόκειται ποτέ να πάμε μπροστά.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:29, 06-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
Σε όποιον μας το ζητήσει... ναι!!! συμφωνώ!!! respect εδώ!
Επίσης respect στο ότι η ανθρώπινη αλληλεγγύη δεν έχει όρους και κανόνες!
Διαφωνώ όμως στο ότι μπορεί να πόνεσε περισσότερο αυτός που έχασε την κοπέλα του από αυτόν που έχασε το παιδί του.... με την όποια ψυχοσύνθεση... και οκ άντε να δεχτώ μια μικρή πιθανότητα... όμως θα ήταν εξαίρεση... μιλάμε όμως για τον γενικό κανόνα, για το σύνολο!
Διαφωνώ στο ότι θα "λυπηθώ" κάποιον που μόνος του έχει καταστρέψει τη ζωή του (και δε μιλάω για μικρά παιδάκια που δεν ξέρουν τι τους γίνεται)
Μπορεί όντως να είμαι και πάρα πολύ σκληρή όπως λες.... δεν ξέρω...
Αλήθεια θα το σκεφτώ και θα προβληματιστώ... αν είμαι όντως... γιατί είμαι... και αν θα έπρεπε να είμαι ....

Όλα όσα λέω και είμαι τόσο μα τόσο... ξεροκέφαλη να πω? επίμονη να πω? ... απόλυτη μάλλον είναι η σωστή έκφραση.... είναι γιατί έχω ζήσει τα ναρκωτικά από πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ κοντά...

Πάντως θα το ξανασκεφτώ

(για την ώρα πάω να φύγω να σκεφτώ τι θα μαγειρέψω )

Υ.Γ. είναι πολύ ωραίο όταν μπορούμε να αναπτύσουμε τόσο σοβαρά θέματα, να τα κουβεντιάζουμε, να ανταλλάσουμε τις διαφορετικές μας απόψεις, να σκεφτόμαστε, να προβληματιζόμαστε, να μαθαίνουμε...
wow! ευχαριστώ για αυτή την ανταλλαγή μηνυμάτων... ήταν άκρως επικοδομητική για μένα!

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 15:29, 06-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Εύχομαι να θέλεις να πεις ότι όποιος έχει χωρισμένους γωνείς ή ακούει heavy metal σύνηθως παίρνει ναρκωτικά... Επίσης εύχομαι να μην θέλεις πεις ότι το heavy metal ευθύνετε για τους ναρκωμανείς... Γιατί τότε θα διαφωνήσω μαζί σου

Δεν λέει αυτό απλά πλέον κάποιες κοινωνικές ομάδες είναι συνυφασμένες με τα ναρκωτικα.Χωρίς να λέω ότι αυτό είναι σωστό γιατι αποτελει και κοινωνικό ρατσισμο..

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:32, 06-10-05:

Εύχομαι να θέλεις να πεις ότι όποιος έχει χωρισμένους γωνείς ή ακούει heavy metal σύνηθως παίρνει ναρκωτικά... Επίσης εύχομαι να μην θέλεις πεις ότι το heavy metal ευθύνετε για τους ναρκωμανείς... Γιατί τότε θα διαφωνήσω μαζί σου

Απλά καταγράφω τη γνώμη αρκετών ανθρώπων για το ποιοί είναι αυτοί που παίρνουν ναρκωτικά. Πιστεύουν ότι τα ναρκωτικά απευθύνονται μόνο σε αυτές τις κατηγορίες ανθρώπων, αρά δεν ιδρώνει το αυτί τους και δεν ασχολούνται με το θέμα!
Σαφώς και δεν πιστεύω ότι ένα είδος μουσικής θα με ωθήσει σε ουσίες.... Έλεος!

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 15:33, 06-10-05:

Νομίζω ότι μπερδεύεις τους ναρκωμανείς με τους αλκοολικούς, τους τζογαδόρους κ.λ.π. Όταν ένας ναρκωμανής πονάει μέχρι να βρει τρόπο να εξασφαλίσει τη δόση του, δεν τίθεται θέμα συνειδητοποίησης του πρόβλήματος του. Σαφώς και γνωρίζει ότι έχει πρόβλημα, και σαφώς και θέλει να γλιτώσει από τους πόνους του (σωματικούς και μη).
Τα προγράμματα που υπάρχουν στην Ελλάδα, καταρχάς είναι ελάχιστα, απευθύνονται μόνο σε όσους έχουν την "πολυτέλεια" να μένουν σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσ/νικη κ.λ.π.) και φυσικά δεν σε εντάσσουν τόσο εύκολα στην εκάστοτε κοινότητα, διότι πρέπει να τηρηθεί ο γνωστός "αριθμός προτεραιότητας".
Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με την σαπίλα του συστήματος (οι μπάτσοι πουλούν τα ναρκωτικά), αλλά αν σηκώσουμε τα χέρια ψηλά και παραδοθούμε σε ένα θέμα που ίσως αύριο να αφορά τα παιδιά μας (χτύπα ξύλο) τότε δεν πρόκειται ποτέ να πάμε μπροστά.
Τώρα αν απευθύνεσαι μόνο στην κατηγορία καθαρά ναρκομάνης τότε ναι έκανα λάθος γιατι εγώ μιλούσα και γενικότερα για άτομα που το έχουν κάνει τρόπο ζωής τους χωρίς να ψάξουν κάθε μέρα την δόση τους..Γιατί υπάρχει και αυτή η κατηγορία που επίσης δεν είναι ακίνδυνη ως προς τις συνέπειες στον εαυτό τους..Οντως δεν είναι λύση να σηκώνεις τα χέρια ψηλά αλλα ποιος θα κάνει τι?

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:35, 06-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Υ.Γ. είναι πολύ ωραίο όταν μπορούμε να αναπτύσουμε τόσο σοβαρά θέματα, να τα κουβεντιάζουμε, να ανταλλάσουμε τις διαφορετικές μας απόψεις, να σκεφτόμαστε, να προβληματιζόμαστε, να μαθαίνουμε...
wow! ευχαριστώ για αυτή την ανταλλαγή μηνυμάτων... ήταν άκρως επικοδομητική για μένα!
Παιδιά, και γω ευχαριστώ.
Πραγματικά μου άρεσε πολύ αυτή η κουβέντα.
Φιλια!

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 15:37, 06-10-05:

Παιδιά, και γω ευχαριστώ.
Πραγματικά μου άρεσε πολύ αυτή η κουβέντα.
Φιλια!
Μe too ενδιαφέρον topic

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 15:44, 06-10-05:

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:47, 06-10-05:

Και εμένα μου άρεσε το topic και τα ποστ που έγιναν Κάτι ήξερα και δεν το έκανα off-topic αλλά split

Σαφώς και δεν πιστεύω ότι ένα είδος μουσικής θα με ωθήσει σε ουσίες.... Έλεος!
Ημουν σίγουρος για αυτό απλώς έκανα την διευκρίνηση γιατι αυτό μου έδωσε να κατάλαβω τα πρώτα sec

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:16, 06-10-05:

nikita13 και crazyhelen διακρίνω ένα ρατσισμό στα παιδιά χωρισμένων γονιών και σε όσους ακούν "heavy metal"??

Δεν θα πω τίποτα γιατί έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να συγκρατώ τα νεύρα μου! Όχι δεν θα πω!!!

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 19:21, 06-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
nikita13 και crazyhelen διακρίνω ένα ρατσισμό στα παιδιά χωρισμένων γονιών και σε όσους ακούν "heavy metal"??

Δεν θα πω τίποτα γιατί έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να συγκρατώ τα νεύρα μου! Όχι δεν θα πω!!!
Ο_ο sorry Michelle αλλά εδώ μάλλον παρεξήγησες και πολύ μάλιστα..
Εγώ το μόνο που είπα είναι ότι η Crazyheen δεν εννοούσε αυτό που κατάλαβε ο Exposed απλα ότι υπάρχει όμως το φαινόμενο του κοινωνικού ρατσισμού αν και δεν το εγκρίνω..Διάβασε καλα΄το ποστ μου..
Εξάλλου ακόμα και να το έλεγα δεν με παίρνει να πω κάτι γιατί και εγώ παιδί χωρισμένων γονιών είμαι και ακούω ηλεκτρονική μουσική που είναι κατεξοχήν συνδιασμένη με ναρκωτικά..
Μην παρερμηνεύεις έτσι τα ποστ και βάζεις λόγια που δεν είπα εξάλλου εγώ πουθενά αλλού δεν ενέφερα για Heayvy Μεταλ και χωρισμένους γονεις

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:44, 06-10-05:

Οk, μάλλον παρεξήγησα τώρα που ξαναδιαβάζω τα μηνύματα.
Peace

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:37, 07-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle

Με κάλυψε η Νικίτα, αλλά οφείλω και εγώ να σου τονίσω ότι ουδέποτε θα ήμουν ρατσίστρια σε θέματα που με αντιπροσωπεύουν!!!
(είμαι παιδί χωρισμένων γονιών, και στα νιάτα μου μπορεί να μην άκουγα heavy, αλλά ήμουν φανατική της rock μουσικής.)

Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 19:51, 13-11-05:

Εγώ δεν τους δικαιολογώ.Φυσικά δεν ξέρω τι μπορεί να τους οδήγησε εκεί,αλλά σε καμία περίπτωση δε θα τους δικαιολογούσα.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 22:40, 13-11-05:

Οποιαδηποτε πραξη αυτοκαταστροφης, δεν την δικαιολογω...
Απο εκει και υστερα ομως, επειδη οπως ειχα γραψει και σε αλλο topic δυστυχως την εχω ζησει απο "σχετικα" κοντα την ολη κατασταση, μπορω να πω οτι ειναι πολλα που μπορουν να οδηγηουν τους νεους εκει.
Απο το οικογενειακο περιβαλλον και οχι αν εχουν χωρισει ή οχι οι γονεις, αλλα αλλοι λογοι.
Π.Χ.-Ασχημο οικογενειακο περιβαλλον.Απο κακοποιηση πανω στα ιδαια τα παιδια, ή ακομα τα παιδια να βιωνουν την κακοποιηση της μητερας σαν παρατηρητες π.χ.
Αλλος λογος, ειναι η αμελεια των γονιων προς τα παιδια, με αποτελεσμα αυτα ειτε να ψαχνουν τροπους να τραβηξουν την προσοχη τους, ή να μην εχουν παρει τα σωστα "ερεθισματα" ωστε να διακρινουν τι ειναι σωστο και τι λαθος.
Επεισης ρολο μπορει να παιξει και οι συναναστροφες του παιδιου.(φιλιες κτλ κτλ)
Οι λογοι ειναι πολλοι και γι' αυτο αν θυμαμαι καλα τα ναρκωτικα στατιστικα τα ξεκινανε εφηβοι.
Με λιγα λογια παιδια σε ηλικια που το μυαλο δεν εχει "πηξει".
Εαν και καποιος ξεκινησει τα ναρκωτικα σε μεγαλη -ηλικια που δεν συμβαινει πολυ συχνα-, τοτε απλως αδικαιολογητος, απο πασα φυσης δικαιολογια.
Λοιπον, προσωπικα ναι και δεν τα δικαιολογω ουτε σαν επιλογη, ουτε σαν "λυση"( παπαρια λυση ειναι),ουτε σαν τιποτα, ναι και χρηματα εχω δωσει (οσα μπορω γιατι εδω που ειμαι ισα ισα τα βγαζω περα ), και εαν ειχα περισσοτερο χρονο και ψυχολογικη δυναμη ακομα θα βοηθουσα τετοια ατομα.
Αλλα δυστυχως, παρα πολλα ατομα που "βγαινουν"..."ξαναπεφτουν".

Και κατι τελευταιο:ΔΕΝ θα ηθελα σε καμια περιπτωση να παρεξηγηθω πιο πανω που μιλαω για οικογενειες.
ΔΕΝ, θεωρω τους γονεις μοναδικους υπευθυνους και παντα "ενοχους".
Υπαρχουν και γονεις διαμαντια που τα παιδια τους δυστυχως το μυαλο το εχουν για φιγουρα μονο.
Απλως παραδειγματα εδωσα.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 23:21, 13-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless

κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του αδυναμίες τις οποίες ίσως να μη καταλάβουμε ποτέ, γιατί απλά έχουμε διαφορετικό χαρακτήρα και ψυχισμό. ιγού δεν μπορώ να τους κατηγορήσω όλους .
Πρώτα από όλα συμφωνώ με το παραπάνω.....κατά δεύτερον δεν ξέρω αν μπορούμε να χρησιμοποιησουμε την λέξη "δικαιολογούμε" ..... Να τους δικαιολογείσουμε γιά ποιό πράγμα που το ρίξανε στα ναρκωτικά...? Δεν τους δικάζει η κοινωνία, δεν χρειάζονται απλακτικά και δικαιολογίες προκειμένου αυτή να τους αντιμετοπίσει διαφορέτικα. Το πρόβλημα είναι ένα! Έξάλου ποιοί είμαστε εμείς που θα κρίνουμε αν είχαν λόγο ή όχι να γίνουν χρήστες.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:06, 14-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
ΔΕΝ, θεωρω τους γονεις μοναδικους υπευθυνους και παντα "ενοχους".
Υπαρχουν και γονεις διαμαντια που τα παιδια τους δυστυχως το μυαλο το εχουν για φιγουρα μονο.
Απλως παραδειγματα εδωσα.
Αν το "κάκο" ξεκίνησε απο την οικογένια τότε υπευθύνοι είναι οι γόνεις ... Θα μπορούσα να είχαν κάνει πολλά...
Αν το "κάκο" ξεκίνησε απο φίλους τότε αλλάζει το θέμα αρκετά

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:34, 14-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Έξάλου ποιοί είμαστε εμείς που θα κρίνουμε αν είχαν λόγο ή όχι να γίνουν χρήστες.
Nα κρινουμε μπορουμε, και δεν χρειαζεται να ειμαστε "καποιοι".
Κεινοντας τις πραξεις αλλων, μαθαινουμε και κανοντας σωστη κριτικη γινομαστε καλλιτεροι.
Μεγαλο μερος της προοδου του ανθρωπου φειλεται στην σωστη κριτικη σκεψη, η οποια ξεκιναει απο την ικανοτητα μας να κρινουμε τις πραξεις αλλων, να μαθαινουμε και νααντιδραμε.
Να κατακρινουμε, ευκολα και αβιαστα πραξεις αλλων ειναι κατι το λανθασμενο, κατα την προσωπικη μου τουλαχιστον γνωμη.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 14:41, 14-11-05:

Αν το "κάκο" ξεκίνησε απο την οικογένια τότε υπευθύνοι είναι οι γόνεις ... Θα μπορούσα να είχαν κάνει πολλά...
Αν το "κάκο" ξεκίνησε απο φίλους τότε αλλάζει το θέμα αρκετά
Δεν είναι όλα έτσι άσπρο μαύρο όσον αφορά τους γονείς..Δεν είναι πάντα όλα στο χέρι τους..Και δεν μπορείς να ξέρεις το δράμα που περνάνε και αυτοί..Ναι έχουν ευθύνες αλλά όχι εξ'ολοκλήρου..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikita13 : 14-11-05 στις 14:53.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:50, 14-11-05:

Δεν είναι όλα έτσι άσπρο μαύρο όσον αφορά τους γονείς..Δεν είναι πάντα όλα στο χέρι τους..Και δεν μπορείς να ξέρεις το δράμα που περνάνε και αυτοί..Ναι έχουν αυθύνες αλλά όχι εξ'ολοκλήρου..
αυτό είναι σίγουρο ότι δεν έχουν την πλήρη ευθύνη, αλλά έχουν τον κύριο μέρος της ευθύνης.Εγώ προσωπικά αν το παίδι μου μάθενα ότι ήταν χρήστης θα με θεωρούσα αποτυχημένο .-

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:52, 14-11-05:

Δεν είναι όλα έτσι άσπρο μαύρο όσον αφορά τους γονείς..Δεν είναι πάντα όλα στο χέρι τους..Και δεν μπορείς να ξέρεις το δράμα που περνάνε και αυτοί..Ναι έχουν αυθύνες αλλά όχι εξ'ολοκλήρου..
Σε αυτο που λες με βρισκεις συμφωνο 100%...

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 14:56, 14-11-05:

αυτό είναι σίγουρο ότι δεν έχουν την πλήρη ευθύνη, αλλά έχουν τον κύριο μέρος της ευθύνης.Εγώ προσωπικά αν το παίδι μου μάθενα ότι ήταν χρήστης θα με θεωρούσα αποτυχημένο .-
Συγγνώμη αλλά δεν ισχύει πάντα αυτό..Ξέρω περίπτωση γονέων που μεγάλωσαν τα παιδιά τους με όλα τα καλά,αξίες και αρχές..Εδώ λυπάμαι αλλά περισσότερο φταίει το παιδί τους που τίποτα δεν εκτίμησε..

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:58, 14-11-05:

Αυτο ισως να ηταν η πρωτη "αντιμετωπιση" λογο του σοκ που θα παθαινες,-παθαινα.
Εξαρταται το τι αυτοκριτικη ασκει ο καθε γονιος οσο αφορα το μεγαλυτερο εργο του.
Το οποιο φυσικα ειναι τα παιδια του.
Προσωπικα πιστευω οτι οι περισσοτεροι γονεις θα το ελεγαν το "απετυχα".
Ασχετως εαν ειναι η απολυτη αληθεια ή οχι.
Γιατι παιδια δεν ειναι αναγκη να φταιει μονο ο γονιος.
Προσωπικα ΔΕΝ πιστευω οτι τα παιδια ειναι "ταμπουλα ράσα" και οτι εξελισονται ΜΟΝΟ βαση του πως τα ανατρεφουν οι γονεις τους.

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 15:02, 14-11-05:

Εγω πριν απο δεκα χρονια θα τους δικαιολογουσα. Τωρα ομως, ζουμε στην εποχη της πληροφορησης. Ολοι μας ξερουμε τι ειναι τα ναρκωτικα. Οχι λοιπον, δεν τους διακαιολογω...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 15:36, 14-11-05:

Εξαρταται το τι αυτοκριτικη ασκει ο καθε γονιος οσο αφορα το μεγαλυτερο εργο του.
Το οποιο φυσικα ειναι τα παιδια του.
Προσωπικα πιστευω οτι οι περισσοτεροι γονεις θα το ελεγαν το "απετυχα".
Ασχετως εαν ειναι η απολυτη αληθεια ή οχι.
Γιατι παιδια δεν ειναι αναγκη να φταιει μονο ο γονιος.
Προσωπικα ΔΕΝ πιστευω οτι τα παιδια ειναι "ταμπουλα ράσα" και οτι εξελισονται ΜΟΝΟ βαση του πως τα ανατρεφουν οι γονεις τους.
ΝΑΙ

Κεινοντας τις πραξεις αλλων, μαθαινουμε και κανοντας σωστη κριτικη γινομαστε καλλιτεροι.
Μεγαλο μερος της προοδου του ανθρωπου φειλεται στην σωστη κριτικη σκεψη, η οποια ξεκιναει απο την ικανοτητα μας να κρινουμε τις πραξεις αλλων, να μαθαινουμε και νααντιδραμε.
Να κατακρινουμε, ευκολα και αβιαστα πραξεις αλλων ειναι κατι το λανθασμενο, κατα την προσωπικη μου τουλαχιστον γνωμη.
ΚΑΙ ΝΑΙ.

συμφωνώ απολύτως.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:43, 14-11-05:

Mario εννοώ πως εμείς απλώς μπορούμε να κρίνουμε φαινομενικά την κάθε περίπτωση (ειδικά όταν είμαστε έξω από το πρόβλημα) δηλαδή δεν ξέρουμε σε τι βαθμό επηρρεάζει τον καθε ανθρώπο ο ίδιος λόγος γιατί δεν γνωρίζουμε την ψυχοσυνθεση του.... Δεν είπα να μην έχουμε άποψη όμως για να "κρίνουμε" έναν άνθρωπο δεν αρκεί μόνο αυτό. Έξάλου για να αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε τις αιτίες που το προκάλεσαν.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:45, 14-11-05:

Δεν είναι όλα έτσι άσπρο μαύρο όσον αφορά τους γονείς..Δεν είναι πάντα όλα στο χέρι τους..Και δεν μπορείς να ξέρεις το δράμα που περνάνε και αυτοί..Ναι έχουν ευθύνες αλλά όχι εξ'ολοκλήρου..
...Συμφωνώ

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:45, 14-11-05:

Σίγουρα, αλλά σε κάποια βασικά πράγματα εξελίσονται με βάση τους γονείς... Ισως στο μέλλον να αλλάξει βάση το παίδι αλλά αυτό δεν μας αφορά (τουλάχιστον έτσι νομίζω) Π.χ. τι είναι "σωστό" και τι "λάθος".... Τι "καλό" τι "κακό"...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 19:51, 14-11-05:

Σίγουρα, αλλά σε κάποια βασικά πράγματα εξελίσονται με βάση τους γονείς... Ισως στο μέλλον να αλλάξει βάση το παίδι αλλά αυτό δεν μας αφορά (τουλάχιστον έτσι νομίζω) Π.χ. τι είναι "σωστό" και τι "λάθος".... Τι "καλό" τι "κακό"...
Μα φυσικα!
Οι γονεις θα σου δωσουν πολλα βασικα "ερεθισματα" και θα σου δειξουν πολλους "παραλληλους δρομους" στις οποιες αποφασεις τις ζωης!
Ναι μενα θα σου δειξουν πως περιπυο να σκεφτεσαι, αλλα παλι δεν μπορουν να σε πλασουν στο 100%.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 19:56, 14-11-05:

Μα φυσικα!
Οι γονεις θα σου δωσουν πολλα βασικα "ερεθισματα" και θα σου δειξουν πολλους "παραλληλους δρομους" στις οποιες αποφασεις τις ζωης!
Ναι μενα θα σου δειξουν πως περιπυο να σκεφτεσαι, αλλα παλι δεν μπορουν να σε πλασουν στο 100%.
Έτσι ακριβώς είναι..Μην ξεχνάμε και ότι το κάθε παιδί κάνει τις επιλογές του αργά ή γρήγορα

Παράθεση

TAZ250

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TAZ250
H TAZ250 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H TAZ250 έγραψε στις 18:45, 04-02-06:

δεν τους δικαιολογώ αλλα δεν τους κατακρίνω. πιστεύω ότι για να φτάσει κάποιος σε σημείο να πάρει ναρκωτικά πρέπει να έχουν προηγηθεί κάποια πράγματα.π.χ. η συμπεριφορά των γονιών απένανι στο παιδί, η συμπεριφορά των ανθρώπων απέναντί του, το αν έχει δυνατό χαρακτήρα ή αν παρασύρεται εύκολα από τους φίλους του και τέτοια πράγματα. από το να τους κατακρίνουμε θα προτιμούσα να τους βοηθήσουμε με όποιον τρόπο μπορούμε. ποτέ δεν ξέρεις ποιος είναι ή να καταλήξει ναρκωμανής. μπορεί να είναι ένας πολύ κοντινός μασ άνθρωπος

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 17:35, 11-03-06:

Όχι,δεν μπορώ να δικαιολογήσω τους ναρκομανείς..καταλαβαίνω ότι είναι πολύ λογικό να υπάρχουν άνθρωποι,οι οποίοι μπορεί να μην έχουν το απαραίτητο ψυχικό σθένος για να αντιμετωπίσουν τις όποιες καταστάσεις συμβαίνουν στη ζωή τους..άλλοι άνθρωποι έιναι περισσότερο "δυνατοί" και άλλοι λιγότερο..αυτό είναι απόλυτα λογικό και κατανοητό..!όμως,δεν δικαιολογώ με τίποτα το γεγονός ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν προσπαθούν να βρουν μια άλλη λύση στο όποιο πρόβλημά τους και καταφεύγουν στα ναρκωτικά..όλοι γνωρίζουμε,από πολύ μικρή κιόλας ηλικία τι αποτελέσματα μπορεί να επιφέρουν τα ναρκωτικά σ'έναν άνθρωπο..όλοι γνωρίζουμε ότι τα ναρκωτικά σκοτώνουν...επομένως,δεν μπορώ να δώσω καμία δικαιολογία σε κάποιον που κάνει χρήση ναρκωτικών...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vaguraw (Βαγγέλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaguraw
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O vaguraw έγραψε στις 18:04, 11-03-06:

Το προβλημα για μενα δεν ειναι να δικαιολογησουμε εναν ναρκωμανη(ουτε εγω το κανω καθως ειναι μια προσωπικη αποφαση και πρεπει να δεχτει ο καθενας τις συνεπειες).Ομως δεν δεχομαι να διαδηλωνουν εναντια σε δημιουργια κεντρου του ΟΚΑΝΑ για να μην ειναι "τα πρεζακια" στην γειτονια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη actaestfaboula
H actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H actaestfaboula έγραψε στις 18:16, 11-03-06:

τι πάει να πει "τους δικαιολογώ"?
έτσι κ αλλιώς ,υπήρχαν , υπάρχουν κ θα υπάρχουν στη ζωή μας...
το τι επιλέγει ο καθένας να κάνει είναι δικαίωμά του,άλλωστε δημοκρατία σημαίνει το ότι εξουσιάζω το σώμα μου...

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 18:58, 11-03-06:

Αυτό που είπε η Burbuja πιο πάνω σχετικά με το ότι δεν έχουν το ψυχικό σθένος μερικοί άνθρωποι με βρίσκουν σύμφωνο, αλλά όχι το μέρος οτι ότι δεν τους δικαιολογώ. Καταρχήν το "δικαιολογώ" είναι πολύ "φλου"! Δικαιολογώ σημαίνει ότι βρίσκω αιτιολογία πίσω από την πράξη τους; Ναι. σε αυτή την περίπτωση τους δικαιολογώ. Αν όμως σημαίνει "το ενστερνίζομαι" τότε δεν το δικαιολογώ με την έννοια ότι δεν το βρίσκω ορθή πράξη.

Αλλά το τι πιστεύουμε εμείς δεν έχει καμία απολύτως σημασία, ούτε το τι πιστεύουν οι μέσοι πολίτες αυτής της χώρας, καθώς το ζήτημα είναι η καταπολέμηση της μάστιγας. Πολύ περισσότερο μάλιστα δεν έχει σημασία το αν εμείς θεωρούμε ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να καταπολεμήσουμε τα προβλήματα, πολύ απλά γιατί οι τρόποι αυτοί υπάρχουν για εμένα και για εσένα, όχι όμως και για όλους. Το πρόβλημα δεν είναι πάντα έτσι όπως ΕΜΕΙΣ το βλέπουμε, ούτε όλοι το αντιμετωπίζουν όπως ΕΜΕΙΣ το αντιμετωπίζουμε. Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτός ο κόσμος δεν είναι αγγλικά πλασμένος και είναι γεμάτος με προβλήματα και αδύναμους ανθρώπους. Αντί να τους βρίζουμε και να τους φωνάζουμε κατάμουτρα "Είσαι αδύναμος και δεν κάνεις τίποτα για να ξεπεράσεις το πρόβλημα" δεν λύνουμε κανένα πρόβλημα. Στήριξη, φροντίδα, κατανόηση και αγάπη χρειάζονται. Εγώ και εσύ είμαστε σε θέση να τα δώσουμε όλα αυτά;

Το "όλοι γνωρίζουμε από πολύ μικροί ότι τα ναρκωτικά = θάνατος" δεν μου λέει τίποτα απολύτως! Γιατί; Γιατί το οτι γνωρίζουμε "εμείς" δεν σημαίνει ότι το γνωρίζουν όλοι και πολύ περισσότερο το ότι εμείς έχουμε στο σχήμα "θανατος = κακό" δεν σημαίνει ότι το βλέπουν όλοι έτσι. Οι ναρκομανείς στην πλειοψηφία τους θέλουν να πεθάνουν και από αυτό ξεκινά η κατάχρηση των ναρκωτικών. Η χαμηλή αυτοεκτίμηση, τα έντοντα επιθετικά συναισθήματα, η ματαίωση, τα καταθλιπτικά συναισθήματα και οι πολλές πιέσεις της ζωής οδηγούν πολλά άτομα στον αργό θάνατο. Με το ερώτημα αν το δικαιολογώ είναι σαν να με ρωτάτε αν δικαιολογώ τους αυτόχειρες! Ε δεν θα το έκανα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να δω το ουσιαστικό πρόβλημα πίσω από το επιφανειακό πρόβλημα της τάσης προς την αυτοκτονία.

Άρα το ζήτημα δεν είναι αν δικαιολογούμε τους ναρκομανείς, αλλά αν δικαιολογούμε
τα προβλήματα που βρίσκονται πίσω από όλο αυτό το σκηνικό. Αν δεν τα δικαιολογούμε, γιατί δεν κάνουμε κάτι για να το αλλάξουμε;
  • Γιατί κλείνουμε τα αυτιά και τα μάτια μας αν ακούσουμε κακοποίηση στο διπλανό σπίτι;
  • Γιατί ενώ ξέρουμε ότι ένας ζει με πενταροδεκάρες, δεν έχει σταθερρή δουλειά, δεν έχει να πληρώσει το ενοίκιο και ότι θα τον πετάξουν έξω, δεν κάνουμε κάτι γι'αυτό; Γιατί όταν γίνονται έρανοι για τους φτωχούς λέμε "ωχ αδερφέ";
  • Γιατί δεν ακούμε τους προβληματισμούς των νέων ανθρώπων;
  • Γιατί δεχόμαστε στο φλού ορισμένα μικροπροβλήματα που αντιμετωπίζουν οι έφηβοι;
  • Γιατί μας ξυνίζει αν ανοίξει κέντρο απεξάρτησης ναρκωτικών στα 200 μέτρα από το σπίτι μας;
  • Γιατί αν μάθουμε ότι ένας κάνει χασίς, απλά γελάμε;
  • Γιατί δεν δεχόμαστε το διαφορετικό;
  • Γιατί μας αρέσει να δείχνουμε;
  • Γιατί απλά γυρίζουμε το βλέμα μας αλλού όταν βλέπουμε άτομα να κοιμούνται στα παγκάκια;
  • Γιατί δεν αντιδρούμε;
Άρα, εσείς δικαιολογείτε την κοινωνία μας να σκοτώνει αργά - αργά τα παιδιά της;
Δικαιολογείτε την κοινωνική αδιαφορία;
Μήπως είμαστε και εμείς ένοχοι όσο και αυτοί;

Εγώ πάντως ναι... Νοιώθω το ίδιο ένοχος με τους ναρκομανείς και ντρέπομαι να ζω σε μια παγκόσμια κοινότητα της αδιαφορίας!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 11-03-06 στις 19:06.
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 19:08, 11-03-06:

Εξαιρετικό post Μοναχέ, με μία ίσως ένσταση...
Το χασίς δεν είναι ναρκωτικό με την κλασική έννοια (αν και αυτό τείνει να αλλάξει τα τελευταία χρόνια καθώς η περιεκτικότητα του σε κάνναβη συνεχώς αυξάνεται). Ο εθισμός που μπορεί να προκαλέσει θα έλεγα ότι είναι ιδίου μεγέθους με αυτόν που μπορεί να προκαλέσει το junk food των McDonalds.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 19:31, 11-03-06:

Ναι Ο'ozorgnax σαφώς το χασίς δεν προκαλεί εθισμό σωματικό και πολύ κάνουν το λάθος να το θεωρούν αμελητέο..Αλλά δεν είναι έτσι..κυρίως η επιρροή του είναι ψυχολογική..Δεν φαντάζεσαι τι ψυχολογικά προβλήματα μπορέι να προκαλέσει σε εναν άνθρωπο χρόνια κατάθλιψη κτλ..Ξέρω άτομα που κάνανε μόνο χρήση χασις και τίποτα άλλο..Και μπορώ με βεβαίοτητα να σου πω ότι ήδη κατά μεγάλο βαθμό έχουν πάει στράφι..Δεν ξέρω αν ποτέ θα μπορέσουν να ευτυχήσουν πραγματικά..Και δεν το λέω έτσι αυτό..Γι'αυτο ας μην λέμε ότι είναι ακίνδυνο η αμελητεό..Γιατί πολλοί το πιστεύουν αυτο..

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 20:02, 11-03-06:

Ναι Ο'ozorgnax σαφώς το χασίς δεν προκαλεί εθισμό σωματικό και πολύ κάνουν το λάθος να το θεωρούν αμελητέο..Αλλά δεν είναι έτσι..κυρίως η επιρροή του είναι ψυχολογική..Δεν φαντάζεσαι τι ψυχολογικά προβλήματα μπορέι να προκαλέσει σε εναν άνθρωπο χρόνια κατάθλιψη κτλ..Ξέρω άτομα που κάνανε μόνο χρήση χασις και τίποτα άλλο..Και μπορώ με βεβαίοτητα να σου πω ότι ήδη κατά μεγάλο βαθμό έχουν πάει στράφι..Δεν ξέρω αν ποτέ θα μπορέσουν να ευτυχήσουν πραγματικά..Και δεν το λέω έτσι αυτό..Γι'αυτο ας μην λέμε ότι είναι ακίνδυνο η αμελητεό..Γιατί πολλοί το πιστεύουν αυτο..
Συμφωνούμε! Φυσικά και δεν είναι ακίνδυνο! Σήμερα όμως σχεδόν τίποτα δεν είναι...
Συνεχίζω να πιστεύω όμως ότι είναι από τις "καθαρότερες" μορφές κατάχρησης. Άτομα που έχουν "πάει στράφι" όπως λες κι εσύ από χρήση χασίς ξέρω κι εγώ πολλά, συνήθως όμως εκεί υποβόσκουν άλλου είδους προβλήματα, τα οποία έρχονται στην επιφάνεια με τη χρήση (να μην τα ξαναγράφω, τα έχουν πει πολλοί). Ξέρω επίσης και πάρα πολλούς, που είναι περιστασιακοί χρήστες (myself included) και δεν έχουν κανένα πρόβλημα εξάρτησης.
Αυτό που ήθελα να πω κατά βάση και δε φάνηκε από το πρηγούμενο post είναι ότι μου τη δίνει η "δαιμονοποίηση" του χασίς (ως ναρκωτικού, χωρίς να γίνεται καμία διάκριση από τα υπόλοιπα) και ο βομβαρδισμός με διαφημίσεις του "αθώου" τσιγάρου που είναι 100 φορές πιο εξαρτησιογόνο από το χασίς και που ένα παιδάκι 10 χρονών μπορεί να το αγοράσει από το περίπτερο.

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 22:10, 11-03-06:

"Μην κρίνεις, ίνα μην κριθείς..."

Λέει η Καινή Διαθήκη και σίγουρα κάτι θα ξέρει παραπάνω...

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lilith : 11-03-06 στις 22:14.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:29, 11-03-06:

Εγω πιστευω για να λυσουμε το προβλημα των ναρκωτικων πρεπει πρωτα οχι μονο να κατανοησουμε τους ναρκομανεις αλλα να μην τους αντιμετωπιζουμε σαν εγκληματιες.
Πρεπει να τους αποδεχτουμε. Να μην μας πειραζει που θα ανοιξει ενα ΟΚΑΝΑ κοντα στο σπιτι μας αλλα κυριως αυτους που "γιατρευονται" να τους βοηθηοσουμε να ξανα ενταχθουν στην κοινωνια.

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 22:55, 11-03-06:

Προσωπικά δεν τους δικαιολογώ για κανέναν απολύτως λόγο και με καμιά απολύτως εξαίρεση.Πάνω από όλα αυτοί οι άνθρωποι άσχετα με το τι προβλήματα αντιμετωπίζουν κάνουν κακό στον εαυτό τους και για τον εαυτό τους είναι υπεύθυνοι αποκλειστικά ο καθένας από αυτούς και κανένας άλλος.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι από αυτούς που καταλήγουν στα ναρκωτικά είναι άνθρωποι που δεν αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα αλλά με πρόφαση κάποιο μικροπρόβλημα που μπορεί να τους προκύψει στρέφονται στα ναρκωτικά.Το βλέπουν δηλαδή ως τη μοδάτη διέξοδο στο πρόβλημά τους.Οσοι άνθρωπου έχουν σοβαρά προβλήμτα παλεύουν και κάνουν ότι καλύτερο μπορούν για να βρούν λύσεις και να αντιμετωπίσουν τις καταστάσεις της ζωής.Δεν το ρίχνουν στα ναρκωτικά γιατί πολύ απλά δεν θα λυθούν τα προβλήματα τους έτσι...

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 23:09, 11-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από diddle
Προσωπικά δεν τους δικαιολογώ για κανέναν απολύτως λόγο και με καμιά απολύτως εξαίρεση.Πάνω από όλα αυτοί οι άνθρωποι άσχετα με το τι προβλήματα αντιμετωπίζουν κάνουν κακό στον εαυτό τους και για τον εαυτό τους είναι υπεύθυνοι αποκλειστικά ο καθένας από αυτούς και κανένας άλλος.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι από αυτούς που καταλήγουν στα ναρκωτικά είναι άνθρωποι που δεν αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα αλλά με πρόφαση κάποιο μικροπρόβλημα που μπορεί να τους προκύψει στρέφονται στα ναρκωτικά.Το βλέπουν δηλαδή ως τη μοδάτη διέξοδο στο πρόβλημά τους.
Οσοι άνθρωπου έχουν σοβαρά προβλήμτα παλεύουν και κάνουν ότι καλύτερο μπορούν για να βρούν λύσεις και να αντιμετωπίσουν τις καταστάσεις της ζωής.Δεν το ρίχνουν στα ναρκωτικά γιατί πολύ απλά δεν θα λυθούν τα προβλήματα τους έτσι...
Νομίζω αυτοί που λες, μένουν στο μαύρο, στα κουμπιά, άντε και στη κόκα που και που. Τα πλουσιόπαιδα δε νομίζω να βαράνε ηρωϊνή.

Όπως και να χει, εγώ πιστεύω πως πρέπει να είμαστε κοντά σε αυτούς τους ανθρώπους και να μην τους θεωρούμε εγκληματίες
Σίγουρα, πολλοί από αυτούς, δεν το κάνουν για την πλάκα τους ή επειδή δεν έχουν προβλήματα.
Επίσης, πολλοί είναι εθισμένοι στην νικοτίνη ή στο αλκοόλ (ακόμη χειρότερα)
Αυτούς γιατί τους δικαιολογούμε;

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε στις 23:11, 11-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από diddle
Πάντως η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι από αυτούς που καταλήγουν στα ναρκωτικά είναι άνθρωποι που δεν αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα αλλά με πρόφαση κάποιο μικροπρόβλημα που μπορεί να τους προκύψει στρέφονται στα ναρκωτικά.Το βλέπουν δηλαδή ως τη μοδάτη διέξοδο στο πρόβλημά τους.Οσοι άνθρωπου έχουν σοβαρά προβλήμτα παλεύουν και κάνουν ότι καλύτερο μπορούν για να βρούν λύσεις και να αντιμετωπίσουν τις καταστάσεις της ζωής.Δεν το ρίχνουν στα ναρκωτικά γιατί πολύ απλά δεν θα λυθούν τα προβλήματα τους έτσι...
Εγώ πάλι σε δικαιολογώ μόνο και μόνο για το νεαρό της ηλικίας σου... (εκτος και αν εννοεις κατι βουτυρομπεμπεδες που νομιζουν οτι ειναι cool να σνιφαρουν καμια γραμμη στα παρτυ, οποτε συμφωνουμε)
Δεν μπορεις ομως να τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι...
Δεν έχεις ιδέα τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίζει ένας ναρκομανής (μιλάμε για κανονικά ναρκωτικά, έτσι? όχι για κανενα τσιγαρακι).
Να εισαι σιγουρη ότι μόνο ως μοδάτη διέξοδο δε σκεφτονται τα ναρκωτικά..

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 23:18, 11-03-06:

Από προσωπική πείρα σου λέω ότι κάνεις λάθος και δεν μένουν μόνο σε αυτά.Απαξ και εθιστούν συνεχίζουν και σε βαρύτερα και αμα πάρουν την κατρακύλα τρέχα γύρευε..Ποιος άλλος λόγος υπάρχει για να πέσει κάποιος στα ναρκωτικά εκτός από προβλήματα και μόδα(μαγκιά)??Δεν είπα ότι το κάνουν επειδή δεν έχουν προβλήματα αλλά ότι χρησιμοποιούν ως πρόφαση κάπιο μικρο πρόβλημα που έχουν για να στραφούν προς τα εκεί.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 23:23, 11-03-06:

Δεν νομίζω αυτός που δεν έχει κάνενα πρόβλημα όπως λες να εθιστεί σε κάποιο βαρύ ναρκωτικό (πχ ηρωϊνη), ούτε καν να δοκιμάσει. Ε τώρα αν έχει τόσο σκ@τένιο μυαλό και πάει και παίρνει ότι βρει μπροστά του (speedball ξέρω γω) για να την βρει, ε τι να τον κάνεις...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους