Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,721 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ζωή έως τα βαθειά γεράματα ή θάνατος σε μια νεότερη ηλικία;

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 15:48, 21-06-13:

Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα(αν υπάρχει you know what to do ) απλά πάντα αναρωτιόμουν:τι είναι προτιμότερο τελικά
-να ζήσουμε μέχρι τα βαθειά γεράματα (προσοχή!μιλάω για την ηλικία 75-90 μην πεταχτεί κανας 30-40-50άρης) να απολαύσουμε μέχρι την τελευταία χαρά-αλλά και λύπη-που μπορεί να μας δώσει η ζωή
-ή να πεθάνουμε σε μια ηλικία γύρω στα 60-75 έχοντας απολαύσει τα περισσότερα,ίσως και τα πιο σημαντικά,γυρνώντας την πλάτη στις μικροασθένειες και στη μιζέρια που υποθέτουμε ότι φέρνουν τα γηρατεία;
π.σ. λίγο μακάβριο θεματάκι ........

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 15:52, 21-06-13:

να ζήσω μεχρι τα 120,και στα 100 να καψουρευτώ με ένα πιπίνι 25 χρονών.

φέηλ,
αυτο θα έπρεπε να είχε γραφτει στο άμεσοι στοχοι για το μέλλον

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mairou
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 16:01, 21-06-13:

Να ζεις όσο περισσότερα χρόνια γίνεται αρκεί να μπορείς να αυτο-εξυπηρετείσαι και να είσαι στα καλά σου (εννοώ να μην αρχίζουν άνοιες και τέτοια,οι μικροασθένειες είναι αναπόφευκτες )..το ίδιο λέει και η γιαγιά μου

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

morphine

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη morphine
H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H morphine έγραψε στις 16:10, 21-06-13:

Προσωπικα ειμαι καπως ευαισθητη με την υγεια μου, λιγο πυρετο ν'ανεβασω ή λιγο πονοκεφαλο να εχω και καλω συγγενεις και φιλους για την τελευταια μου ομιλια

ε, οποτε υποθετω πως στα γεραματα θα παρακαλαω να τελειωσει αυτο το μαρτυριο και να πεθανω με αξιοπρεπεια. Μονο απο περιεργεια για τις εξελιξεις του μελλοντος θα ηθελα να μεινω και αυτο ομως με τη προυποθεση οτι δε θα τα'χω χαμενα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 17:53, 21-06-13:

Βαθειά γεράματα οφκόρς, γιατί και οι παππούδες έχουν τη χάρη τους...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:42, 21-06-13:

Εγώ ψηφίζω βαθιά γεράματα 150+ αλλά να μπορώ να σκουπίσω τον κώλο μου μόνος μου και να μου σηκώνεται.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 21:42, 21-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Εγώ ψηφίζω βαθιά γεράματα 150+ αλλά να μπορώ να σκουπίσω τον κώλο μου μόνος μου και να μου σηκώνεται.
Με το πρώτο κάτι γίνεται, τώρα για το άλλο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 21:47, 21-06-13:

Βαθιά γεράματα θα έλεγα αρκεί να μην έχεις προβλήματα υγείας που να σε κάνουν να εξαρτάσαι από άλλους.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,288 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 22:03, 21-06-13:

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,247 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:45, 21-06-13:

Ο παππούς μου όταν του λέγανε "ρε συ μην καπνίζεις, μην πίνεις, μην ξενυχτάς" κλπ κλπ, εκείνος έλεγε "δε βαριέστε; τι Σάββατο βράδυ, τι Κυριακή πρωί". Πέθανε βέβαια στα 62 του και πιστεύω πως κανείς δε θα θέλει να πεθάνει όταν νιώσει πως τελειώνουν τα περιθώριά του. Εγώ πιστεύω οτι αν κάνεις υγιεινή ζωή και στερείσαι απολαύσεις, δε σου εγγυάται κανείς οτι όντως θα ζήσεις πολλά χρόνια, ενώ αν ζήσεις όπως θες, τουλάχιστον θα έχεις ευχαριστηθεί.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma_Libre
H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 23:22, 21-06-13:

Νέα και άφθαρτη.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 01:07, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ο παππούς μου όταν του λέγανε "ρε συ μην καπνίζεις, μην πίνεις, μην ξενυχτάς" κλπ κλπ, εκείνος έλεγε "δε βαριέστε; τι Σάββατο βράδυ, τι Κυριακή πρωί". Πέθανε βέβαια στα 62 του και πιστεύω πως κανείς δε θα θέλει να πεθάνει όταν νιώσει πως τελειώνουν τα περιθώριά του. Εγώ πιστεύω οτι αν κάνεις υγιεινή ζωή και στερείσαι απολαύσεις, δε σου εγγυάται κανείς οτι όντως θα ζήσεις πολλά χρόνια, ενώ αν ζήσεις όπως θες, τουλάχιστον θα έχεις ευχαριστηθεί.
Υπάρχουν χιλιάδες απολαύσεις στη ζωή οι περισσότερες δεν επιβαρύνουν την υγεία και αρκετές την βοηθάνε κιόλας. Όταν κάποιος ''στερείτε'' κάποιες απολαύσεις δε σημαίνει ότι κάνει στερημένη ζωή. Μπορεί καλά καλά να μην είναι απολαύσεις γι αυτόν.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 10:11, 22-06-13:

Ρε τι λες; Να σε φάει το χώμα στα καλύτερά σου;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 11:52, 22-06-13:

Βρε να πεθάνω στον ύπνο μου να μην νιώσω πόνο και να φύγω με ηρεμία γίνεται;
Μακάρι να είναι στα γεράματα, και μακάρι να μην ταλαιπωρηθώ, μπαμ και κάτω στον ύπνο μου να φύγω κιόλας!!!

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 13:36, 22-06-13:

Ή αλλιώς:
Μερικοί ζούνε περισσότερα σε 20 χρόνια απο ότι άλλοι σε 80 χρόνια...

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 13:55, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury

Ή αλλιώς:
Μερικοί ζούνε περισσότερα σε 20 χρόνια απο ότι άλλοι σε 80 χρόνια...

Ναι αλλά αυτός που θα πέθαινε στα 20 έχοντας ζήσει στο έπακρο φαντάζεσαι πόσα θα ζούσε ακόμα αν έφτανε στα 80;

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 13:56, 22-06-13:

Θα επιλέξω και μακροζωϊα και ευτυχία, s'il vous plaît

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:28, 22-06-13:

Θυμάμαι ήταν Ιούνιος του 2005 όταν το κοντέρ στο Στέκι έγραφε Valder - Ηλικία: 21 ετών

Ήταν η εποχή που θεωρούσα τα πάντα μόνιμα, ανέγγιχτα, χαλαρά κι αθάνατα και έκανα ότι κουταμάρα μπορούσατε να φανταστείτε.

Βέβαια και τώρα που είμαι 4 μήνες πριν τα 30, πάλι κάνω ότι κουταμάρα μπορείτε να φανταστείτε, απλά λίγο πιό συγκρατημένα. Ίσως γιατί προσπαθώ να κρατηθώ απ' το παιδί μέσα μου, ίσως γιατί αυτό είμαι κι αυτό πάντα θα είμαι. Μια παιχνιδιάρικη ψυχή. Μια ψυχή που ανακουφίστηκε που πλέον σ αυτή την ηλικία έχει ξεπεράσει το άγχος του να περάσει μαθήματα, να πάρει πτυχίο, να φλερτάρει τη Μήτση απ' τη διπλα σχολή κλπ.

Μια ψυχή όμως που ακόμα ζηλεύει τα νιάτα και λεει "Μακάρι να μπορούσα να μείνω πάντα κολλημένος στο 2005-6-7." Έρωτες, ρακόμελα, φάρσες με το Λαμπρο το Θοδωρή και την Ελένη, τα βρισίδια με τον Κώστα στις εξεταστικές που διαβάζαμε όλη νύχτα και οι κάφροι σκεφτόμασταν να χτίσουμε με τσιμέντο και σκατά μια πόρτα για να κάνουμε φάρσα στο γείτονα, οι φρεντοτσίνο δίπλα στις τουαλέτες της σχολής και ο κλασσικός διάλογος "Τι θες να σου φέρω απ' το κυλικείο; - Ε απο κεινα τα σκατολοίδια με τα κοτοπουλάκια και την αραβική". Το ρολόι που έγραφε 17:05 όταν έμπαινα στο μετρό για να παω να πάρω μια παλιά αγάπη από το σταθμό των τρένων, και το σύγκορμο κοκκάλωμα που υπέστην όταν άκουσα τη φωνή της από πίσω μου να λέει "Δε χρειάζεται (σσ. εννοούσε το τηλέφωνο για να την ειδοποιήσω ότι είμαι στα εκδοτήρια), εδώ είμαι!"

Παντα ανησυχούσα όταν ήμουν μικρός. Μήπως μεγαλώσω και δε ζήσω όλα αυτά που ζούσαν οι άλλοι άνθρωποι. Πάντα γκρίνιαζα και παραπονιόμουν πόσο δύσκολη είναι η ζωή μου. Και ήταν, αντικειμενικά αρκετά δύσκολη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήμουν και καλότυχο μέσα στην ατυχία μου. Χωρίς να σημαίνει ότι άλλοι άνθρωποι δεν στερήθηκαν περισσότερα απ' όσα εγώ.

Γυρίζω πίσω και τα κοιτάζω και καμιά φορά παλιότερα έλεγα "ας ζούσα για μια ώρα εκεί πίσω τις στιγμές εκείνες". Πλεον ξερω ότι δεν ωφελεί. Δε θα ήταν το ίδιο. Δε θα ήταν κανενας θοδωρής στη σχολή να μας λέει για τα ντραμς του, κανένας κώστας που να ηθελε να χτίσει με τσιμεντόσκατο την πόρτα του γείτονα, καμία αγάπη που να με περίμενε στα τρένα.

Κι ακόμα κι αν υπήρχαν όλοι αυτοί, πιστεύω πως οι στιγμές θα έχαναν με την επανάληψη, αυτό που τις έκανε μοναδικές και ξεχωριστές, και μαζί μ' αυτό, σχημάτισε κι εμένα τον άνθρωπο που είμαι σήμερα. Οπότε λοιπόν θα έλεγα ότι καλώς υπήρξαν και πέρασαν αυτές οι στιγμές, κι ας μην ξανάρθουν ποτέ.

Καμιά φορά συζητάω με τον πατέρα μου, που ειναι 67 χρονών, έναν άνθρωπο που πάντα είχαμε μια σχέση αντιπαλότητας, που ούτε με ενδιέφερε αν θα σηκώσω το τηλέφωνο να ακούσω την κριτική του, και το μόνο που σκέφτομαι πια είναι ότι έχει μεγαλώσει και θα αναγκαστω σε Χ Ψ χρόνια να τον χάσω. Σκέφτομαι ότι έχει ζήσει τα 2/3 της ζωής του, τον βλέπω πια πιό γαλήνιο, τη μάνα μου το ίδιο. Όταν τους σκέφτομαι, βουρκώνω, γιατί σκέφτομαι "Τόσα μέχρι τα 100 τους, αρα έχω πόσα χρόνια ακόμα να τους χαρώ; Τόσα!", για να πάρω την αποστομωτική απάντηση από τον πατέρα μου:

"Παιδί μου δεν αλλάζουν αυτά. Είναι νομοτελειακό. Δεν είσαι των θετικών επιστημών κι έτσι το φιλοσοφείς πιο άδικα. Εϊναι νομοτελειακό, κάποτε θα πεθάνω κι εγώ, κι εσύ", και απλά δε θέλω να το ακούω. Ουτε καν να το ακούω. Θυμώνω γιατί έχει δίκιο και δε μπορώ να το δεχτώ.

Το μόνο που εύχομαι, είναι να ζήσω πολύ, για να δημιουργήσω καινούριες στιγμές και να συγκινηθώ ακόμα πιό πολύ. Ξέρω ότι μια μέρα θα πεθαίνω και θα βλέπω εξω απ' το παράθυρο τα τότε νεα παιδιά όλο αγωνία να κανουν όλα όσα έκανα εγώ στην ηλικία τους, ξέρω ότι δε θα δω πολλά.

Αλλά ελπίζω μέχρι τότε το ταξίδι να είναι πολύ μακρύ, πραγματικά πολύ μακρύ. Το να ζείς είναι δύσκολο, μα διάολε, είναι ωραίο.

Βαθύτατα γεράματα λοιπόν κι από μένα.

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma_Libre
H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 16:35, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Ρε τι λες; Να σε φάει το χώμα στα καλύτερά σου;
ε και;

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 16:51, 22-06-13:

εγώ παιδιά θα ήθελα να πεθάνω νέα
I know ,i know δεν θα έχω απολαύσει ευτυχίες του τύπου απόκτηση θυμοσοφίας,μέγιστης πείρας,ευτυχία βλέποντας τα παιδιά και τα εγγόνια να προοδεύουν,κλπ κλπ
αλλά δεν θέλω να βιώσω και τα άλλα....να μου λένε όλοι πόσο γέρασα,να θέλω βοήθεια για τα βασικά,να με υποχρεώνουν οι γιατροί να κόβω το ένα και το άλλο
θα ήθελα πραγματικά να πεθάνω κάπως ηρωικά,θριαμβευτικά..........ξέρω ,λίγο δύσκολο να πεθάνω στον πόλεμο () αλλά δεν θα ήθελα να πεθάνω σε νοσοκομεία,με σωληνάκια,σαν να ικετεύω για λίγες σταγόνες άνοστης ζωής.με έναν πρωτότυπο τρόπο,δεν ξέρω,πάντως όχι σαν κακομοίρα,όχι άδοξα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη stefan87
Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O stefan87 έγραψε στις 17:09, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Θυμάμαι ήταν Ιούνιος του 2005 όταν το κοντέρ στο Στέκι έγραφε Valder - Ηλικία: 21 ετών

Ήταν η εποχή που θεωρούσα τα πάντα μόνιμα, ανέγγιχτα, χαλαρά κι αθάνατα και έκανα ότι κουταμάρα μπορούσατε να φανταστείτε.

Βέβαια και τώρα που είμαι 4 μήνες πριν τα 30, πάλι κάνω ότι κουταμάρα μπορείτε να φανταστείτε, απλά λίγο πιό συγκρατημένα. Ίσως γιατί προσπαθώ να κρατηθώ απ' το παιδί μέσα μου, ίσως γιατί αυτό είμαι κι αυτό πάντα θα είμαι. Μια παιχνιδιάρικη ψυχή. Μια ψυχή που ανακουφίστηκε που πλέον σ αυτή την ηλικία έχει ξεπεράσει το άγχος του να περάσει μαθήματα, να πάρει πτυχίο, να φλερτάρει τη Μήτση απ' τη διπλα σχολή κλπ.

Μια ψυχή όμως που ακόμα ζηλεύει τα νιάτα και λεει "Μακάρι να μπορούσα να μείνω πάντα κολλημένος στο 2005-6-7." Έρωτες, ρακόμελα, φάρσες με το Λαμπρο το Θοδωρή και την Ελένη, τα βρισίδια με τον Κώστα στις εξεταστικές που διαβάζαμε όλη νύχτα και οι κάφροι σκεφτόμασταν να χτίσουμε με τσιμέντο και σκατά μια πόρτα για να κάνουμε φάρσα στο γείτονα, οι φρεντοτσίνο δίπλα στις τουαλέτες της σχολής και ο κλασσικός διάλογος "Τι θες να σου φέρω απ' το κυλικείο; - Ε απο κεινα τα σκατολοίδια με τα κοτοπουλάκια και την αραβική". Το ρολόι που έγραφε 17:05 όταν έμπαινα στο μετρό για να παω να πάρω μια παλιά αγάπη από το σταθμό των τρένων, και το σύγκορμο κοκκάλωμα που υπέστην όταν άκουσα τη φωνή της από πίσω μου να λέει "Δε χρειάζεται (σσ. εννοούσε το τηλέφωνο για να την ειδοποιήσω ότι είμαι στα εκδοτήρια), εδώ είμαι!"

Παντα ανησυχούσα όταν ήμουν μικρός. Μήπως μεγαλώσω και δε ζήσω όλα αυτά που ζούσαν οι άλλοι άνθρωποι. Πάντα γκρίνιαζα και παραπονιόμουν πόσο δύσκολη είναι η ζωή μου. Και ήταν, αντικειμενικά αρκετά δύσκολη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήμουν και καλότυχο μέσα στην ατυχία μου. Χωρίς να σημαίνει ότι άλλοι άνθρωποι δεν στερήθηκαν περισσότερα απ' όσα εγώ.

Γυρίζω πίσω και τα κοιτάζω και καμιά φορά παλιότερα έλεγα "ας ζούσα για μια ώρα εκεί πίσω τις στιγμές εκείνες". Πλεον ξερω ότι δεν ωφελεί. Δε θα ήταν το ίδιο. Δε θα ήταν κανενας θοδωρής στη σχολή να μας λέει για τα ντραμς του, κανένας κώστας που να ηθελε να χτίσει με τσιμεντόσκατο την πόρτα του γείτονα, καμία αγάπη που να με περίμενε στα τρένα.

Κι ακόμα κι αν υπήρχαν όλοι αυτοί, πιστεύω πως οι στιγμές θα έχαναν με την επανάληψη, αυτό που τις έκανε μοναδικές και ξεχωριστές, και μαζί μ' αυτό, σχημάτισε κι εμένα τον άνθρωπο που είμαι σήμερα. Οπότε λοιπόν θα έλεγα ότι καλώς υπήρξαν και πέρασαν αυτές οι στιγμές, κι ας μην ξανάρθουν ποτέ.

Καμιά φορά συζητάω με τον πατέρα μου, που ειναι 67 χρονών, έναν άνθρωπο που πάντα είχαμε μια σχέση αντιπαλότητας, που ούτε με ενδιέφερε αν θα σηκώσω το τηλέφωνο να ακούσω την κριτική του, και το μόνο που σκέφτομαι πια είναι ότι έχει μεγαλώσει και θα αναγκαστω σε Χ Ψ χρόνια να τον χάσω. Σκέφτομαι ότι έχει ζήσει τα 2/3 της ζωής του, τον βλέπω πια πιό γαλήνιο, τη μάνα μου το ίδιο. Όταν τους σκέφτομαι, βουρκώνω, γιατί σκέφτομαι "Τόσα μέχρι τα 100 τους, αρα έχω πόσα χρόνια ακόμα να τους χαρώ; Τόσα!", για να πάρω την αποστομωτική απάντηση από τον πατέρα μου:

"Παιδί μου δεν αλλάζουν αυτά. Είναι νομοτελειακό. Δεν είσαι των θετικών επιστημών κι έτσι το φιλοσοφείς πιο άδικα. Εϊναι νομοτελειακό, κάποτε θα πεθάνω κι εγώ, κι εσύ", και απλά δε θέλω να το ακούω. Ουτε καν να το ακούω. Θυμώνω γιατί έχει δίκιο και δε μπορώ να το δεχτώ.

Το μόνο που εύχομαι, είναι να ζήσω πολύ, για να δημιουργήσω καινούριες στιγμές και να συγκινηθώ ακόμα πιό πολύ. Ξέρω ότι μια μέρα θα πεθαίνω και θα βλέπω εξω απ' το παράθυρο τα τότε νεα παιδιά όλο αγωνία να κανουν όλα όσα έκανα εγώ στην ηλικία τους, ξέρω ότι δε θα δω πολλά.

Αλλά ελπίζω μέχρι τότε το ταξίδι να είναι πολύ μακρύ, πραγματικά πολύ μακρύ. Το να ζείς είναι δύσκολο, μα διάολε, είναι ωραίο.

Βαθύτατα γεράματα λοιπόν κι από μένα.
Φιλε χωρις παρεξηγηση ,μου φαινεται πολυ εγωιστικο να λες αλλοι περασαν καλυτερα απο σενα κτλ,δεν ισχυει,να λετε ολοι παλι καλα που ζειτε και δεν εχετε σοβαρα προβληματα υγειας,οικονομικα προβληματα,και εχετε δουλεια,για δες γυρω σου ποσοι υποφερουν απο προβληματα.Γιατι να λεμε την αληθεια ρε παιδια,ολοι οσοι δεν εχουν ουτε να φανε στην Αφρικη και οπουδηποτε,εμεις φταιμε,που υπερσπαταλαμε τους πορους κλπ,σορρυ but its true!οποτε θα λεγα οτι το θεμα δεν ειναι ποσα χρονια θα ζησεις αλλα ποσο ποιοτικα ειναι και αν καναμε κατι χρησιμο στη ζωη,πχ δες τον S.Hawkings,αν τωρα δεν ηταν παραλυτος ή αν ο Einstein ζουσε μεχρι τα 100 και τα ειχε 400 οπως ο Μιτσοτακης,ποιος ξερει πως θαταν ο κοσμος σημερα.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:28, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από stefan87
Φιλε χωρις παρεξηγηση ,μου φαινεται πολυ εγωιστικο να λες αλλοι περασαν καλυτερα απο σενα κτλ,δεν ισχυει,να λετε ολοι παλι καλα που ζειτε και δεν εχετε σοβαρα προβληματα υγειας,οικονομικα προβληματα,και εχετε δουλεια,για δες γυρω σου ποσοι υποφερουν απο προβληματα.Γιατι να λεμε την αληθεια ρε παιδια,ολοι οσοι δεν εχουν ουτε να φανε στην Αφρικη και οπουδηποτε,εμεις φταιμε,που υπερσπαταλαμε τους πορους κλπ,σορρυ but its true!οποτε θα λεγα οτι το θεμα δεν ειναι ποσα χρονια θα ζησεις αλλα ποσο ποιοτικα ειναι και αν καναμε κατι χρησιμο στη ζωη,πχ δες τον S.Hawkings,αν τωρα δεν ηταν παραλυτος ή αν ο Einstein ζουσε μεχρι τα 100 και τα ειχε 400 οπως ο Μιτσοτακης,ποιος ξερει πως θαταν ο κοσμος σημερα.
Φίλε χωρίς παρεξήγηση, αν διάβασες προσεκτικά, είπα:

Χωρίς να σημαίνει ότι άλλοι άνθρωποι δεν στερήθηκαν περισσότερα απ' όσα εγώ.
Νομίζω είναι σαφές τι θέλω να πω. Ειδικά αν διαβάσεις και άλλα πόστ μου και καταλάβεις τι έχω περάσει και παρόλαυτά εξακολουθώ να πιστεύω ότι έχω ζήσει καλύτερα από πολλούς ανθρώπους.

Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 17:42, 22-06-13:

δεν εχει σημασια το ποσο μεγαλη ειναι η ζωη καποιου αλλα πως την περασε
προσωπικα φοβαμαι τα γεραματα και δεν θελω να γερασω με τιποτα, οσο το σκεφτομαι τοσο περισσοτερο προτιμω να πεθανω σχετικα σε μικρη ηλικια
ειδικα γιατι δεν θελω να εξαρτομαι απο αλλους ή να βλεπω πως δεν ειναι ικανη να κανω πραγματα εξαιτιας της ηλικιας
τωρα οκ δεν θελω με τιποτα να πεθανω απο αρρωστεια ή απο κατι απροοπτο
εναν οσο γινεται ανωδυνο θανατο και σε σχετικα νεαρη ηλικια

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 19:54, 22-06-13:

Πιστεύω πως δε χρειάζεται να φοβόμαστε και τόσο τον θάνατο. Και αυτός αποτελεί κομμάτι της ζωή μας. Της ζωής γενικά... Είναι η "φυσική πορεία των πραγμάτων" που λέμε. Συνεπώς, όπως προαναφέρθηκε, σημασία έχει πώς την ζούμε. Με αυτό το σκεπτικό, θεωρώ την ερώτηση του συγκεκριμένος θέματος επουσιώδη.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 20:05, 22-06-13:

Λίγα και καλά !

Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elena
H elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 417 μηνύματα.

H elena έγραψε στις 20:06, 22-06-13:

σημασία δεν έχει τόσο να ζήσεις χρόνια πολλά αλλά χρόνια καλά..

βέβαια το ιδανικό θα ήταν να ζήσεις χρόνια πολλά και καλά.. ή πριν πεθάνεις να έχεις προλάβει να ζήσεις κάποια πράγματα..
όπως λέει και το τραγούδι ''φοβάμαι μη περάσει η ζωή και έχω μόνο σιωπή να θυμάμα''ι..http://youtu.be/N7Hb_co60tY

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aliona
H Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 325 μηνύματα.

H Aliona έγραψε στις 20:33, 22-06-13:

νέα και όμορφη!

η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι τα γεράματα.δεν θέλω να φορτωθώ σε κανέναν,να πάθω άνοια ή κάτι τέτοιο,να γεράσω,να δυσκολεύομαι στην καθημερινότητα μου...
δεν έχω καμία ιδιαίτερη τρέλα να δω τα εγγόνια μου ή τα παιδιά μου (αν κάνω) να μεγαλώνουν και φυσικά ούτε από περιέργεια να δω εξελίξεις..

θα ήθελα να πεθάνω ηρωικά νομίζω (ξέρω χαζό) αλλά θα ήθελα κάτι διαφορετικό...όχι άρρωστη και ταλαιπωρημένη,μίζερη και άσχημη...
να με θυμούνται,έστω και ελάχιστοι,και να λένε κάτι για μένα...

Παράθεση

Kurosaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kurosaki
Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Kurosaki έγραψε στις 23:04, 22-06-13:

Γεράματα χωρίς δεύτερη σκέψη. Ό,τι ζήσουμε, αυτό ήταν.. πάπαλα μετά. Γιατί να πεθάνω νέος; Πάντα θα έχω στόχους που ακόμα δεν εκπλήρωσα. Όταν λέτε πως "δε θέλω να πεθάνω γέρος, να βασίζομαι στα φάρμακα και τους γιατρούς, να είμαι αδύναμος" πρέπει να συνειδητοποιήσετε πως αυτό, ούτως ή άλλως είναι θάνατος. Δε χαίρεσαι, δε "ζεις". Ένας στίχος που με έχει σημαδέψει απ' τους Metallica στο τραγούδι τους One, "I cannot live, I cannot die" που υποτίθεται το λέει ένας τύπος ο οποίος ζει με τη βοήθεια των μηχανών και μόνο των μηχανών και των φαρμάκων. Αυτό, δεν είναι ζωή. Ο άνθρωπος δεν είναι φυτό... Επομένως, γουστάρω να ζήσω όσο πιο πολύ μπορώ, αλλά να ζήσω και κυριολεκτικά και μεταφορικά. Είμαι λίγο κουρασμένος αλλά ελπίζω να καταλάβατε τι πάει να πει ο ποιητής.

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 617 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 00:05, 23-06-13:

καλά δε θα ταν να μην υπάρχει το τρομακτικό τέλος του θανάτου; ... δίνει τόση ματαιότητα στη ζωή... από την άλλη βέβαια σε κινητοποιεί να αδράξεις τη μέρα κ να τολμήσεις σκεπτόμενος " τι περιμένω; το αύριο δεν είναι δεδομένο. δεν πρέπει να αναβάλω όσα θέλω να ζήσω" ουφ... αφού είναι αναπόφευκτος ο θάνατος, κι εγώ θα επέλεγα τα βαθιά γεράματα λοιπόν για να νιώθω μία πληρότητα από τη ζωή μου.. πάντως πιστεύω πως κανείς και ποτέ δε συμβιβάζεται μέσα του με το θάνατο.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 11:31, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Tabby
καλά δε θα ταν να μην υπάρχει το τρομακτικό τέλος του θανάτου; ... δίνει τόση ματαιότητα στη ζωή...
αν και οφ-τόπικ θα σου απαντήσω:
φαντάσου μία ζωή χωρίς θανατο(πρώτα απόλα δεν υπάρχει αυτή η έννοια διότι η ζωή περιλαμβάνει το θάνατο αλλά ας τη φανταστούμε έτσι)
φαντάσου να ζουν για πάντα όλοι οι καλοί άνθρωποι,όσοι αγωνιούν για τον άνθρωπο,για το περιβάλλον,οι εφευρέτες.....και μαζί με αυτούς να ζει ο george papandreou,η μέρκελ,ο σόιμπλε,και άλλα καμάρια
nightmare huh?

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 11:34, 23-06-13:

καλά δε θα ταν να μην υπάρχει το τρομακτικό τέλος του θανάτου; ... δίνει τόση ματαιότητα στη ζωή...
Εγώ πάλι πιστεύω πως ο θάνατος, το τέλος, πείτε το όπως θέλετε, είναι αυτό που δίνει σημασία στην ζωή, καθώς έτσι μαθαίνουμε να εκτιμούμε ακόμα και τα πιο μικρά πράγματα.

Παράθεση

Kurosaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kurosaki
Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Kurosaki έγραψε στις 13:07, 23-06-13:

καλά δε θα ταν να μην υπάρχει το τρομακτικό τέλος του θανάτου; ... δίνει τόση ματαιότητα στη ζωή... από την άλλη βέβαια σε κινητοποιεί να αδράξεις τη μέρα κ να τολμήσεις σκεπτόμενος " τι περιμένω; το αύριο δεν είναι δεδομένο. δεν πρέπει να αναβάλω όσα θέλω να ζήσω" ουφ... αφού είναι αναπόφευκτος ο θάνατος, κι εγώ θα επέλεγα τα βαθιά γεράματα λοιπόν για να νιώθω μία πληρότητα από τη ζωή μου.. πάντως πιστεύω πως κανείς και ποτέ δε συμβιβάζεται μέσα του με το θάνατο.

This, ladies and gentlemen, is called nihilism.

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 14:46, 23-06-13:

συμφωνώ ότι σε κάνει να εκτιμάς και τα πιο μικρά πράγματα, καθώς τίποτε δεν είναι δεδομένο.. το είπα κι εγώ άλλωστε ότι σε κινητοποιεί να είσαι πιο τολμηρός και δραστήριος. Αλλά δεν παύει να είναι τρομακτικός. Δεν μπορεί ο άνθρωπος ο ίδιος να δεχτεί το τέλος του. Αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ.
Τι από όλα όσα είπα σου έφερε στο μυαλό το μηδενισμό;

Παράθεση

antonisd95

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonisd95
Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 619 μηνύματα.

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε στις 14:54, 23-06-13:

Κάνετε λάθος.Ακόμα και τώρα υπάρχουν πράγματα που όλοι μας τα θεωρούμε δεδομένα.Αν νομίζετε ότι είστε από τους ανθρώπους που δίνουν αξία στα μικρά πράγματα τότε κοροϊδεύτε τον εαυτό σας έχοντας ανόητες αυταπάτες.

Δε φοβάμαι το θάνατο, επειδή δεν πιστεύω σ’ αυτόν. Είναι σαν να βγαίνεις από ένα αμάξι και να μπαίνεις σ’ ένα άλλο.
John Lennon

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 15:47, 23-06-13:

συμφωνώ ότι σε κάνει να εκτιμάς και τα πιο μικρά πράγματα, καθώς τίποτε δεν είναι δεδομένο.. το είπα κι εγώ άλλωστε ότι σε κινητοποιεί να είσαι πιο τολμηρός και δραστήριος. Αλλά δεν παύει να είναι τρομακτικός. Δεν μπορεί ο άνθρωπος ο ίδιος να δεχτεί το τέλος του. Αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ.
Τι από όλα όσα είπα σου έφερε στο μυαλό το μηδενισμό;
Τον μηδενισμό μπορείς να τον δεις στο quote του ποστ μου. Απλά με αυτά που έλεγες παρακάτω μου φαινόταν κάπως αντιφατικό το μήνυμά σου, γι' αυτό σχολίασα μόνο την συγκεριμένη περίοδο.

Αρχική Δημοσίευση από antonisd95
Κάνετε λάθος.Ακόμα και τώρα υπάρχουν πράγματα που όλοι μας τα θεωρούμε δεδομένα.Αν νομίζετε ότι είστε από τους ανθρώπους που δίνουν αξία στα μικρά πράγματα τότε κοροϊδεύτε τον εαυτό σας έχοντας ανόητες αυταπάτες.
Γιατί σχεδόν σε όλα τα ποστ σου είσαι απόλυτος; Δικαίωμά σου να ισχυρίζεσαι ό,τι θέλεις, αλλά καλό θα ήταν να μένεις ως εκεί.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 16:06, 23-06-13:

Εν ολίγοις σε κανέναν δεν αρέσει ο θάνατος. Ο άνθρωπος είναι το μοναδικό ζώο που ξέρει ότι κάποτε θα πεθάνει

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 16:09, 23-06-13:

η ερώτηση περί μηδενισμού πήγαινε στον kurosaki
Natalia Secret έχεις δίκιο ως προς την αντιφατικότητα μου. πιστεύω ότι ο θάνατος ναι μεν μας κινητοποιεί, αλλά από την άλλη μας παραλύει καθώς απειλεί να μας αφανίσει.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 16:15, 23-06-13:

η ερώτηση περί μηδενισμού πήγαινε στον kurosaki
Natalia Secret έχεις δίκιο ως προς την αντιφατικότητα μου. πιστεύω ότι ο θάνατος ναι μεν μας κινητοποιεί, αλλά από την άλλη μας παραλύει καθώς απειλεί να μας αφανίσει.
ααα ναι! Τώρα το είδα! (nihilism )

Παράθεση

antonisd95

Διάσημο Μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 619 μηνύματα.

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε στις 16:39, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
Γιατί σχεδόν σε όλα τα ποστ σου είσαι απόλυτος; Δικαίωμά σου να ισχυρίζεσαι ό,τι θέλεις, αλλά καλό θα ήταν να μένεις ως εκεί.
Δεν είμαι απόλυτος σε όλα τα μηνύματά μου.Είμαι εκεί που μπορώ να είμαι.
Αν πιστεύεις ότι ο θάνατος δίνει στους ανθρώπους την ευκαιρία να εκτημίσουν τα "μικρά" πράγματα, τότε δεν γνωρίζεις τους ανθρώπους.

Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ καθημερινά βλέπω ανθρώπους να νοιάζονται μόνο για την πάρτη τους αδιαφορόντας για τους γύρω τους.Να προσπαθούν να ανέβουν ψηλά πατόντας σε πλάτες τρίτων.Να κάνουν τα πάντα για το χρήμα, τα υλικά αγαθά και για την δόξα.Ανθρώπους να προσποιούνται και να υποκρίνονται.Βλέπω πουτάνες και φλώρους.Ψέμα, μετριότητα και διαφθορά.

Που είναι λοιπόν οι άνθρποι που έμαθαν να δίνουν αξία στα μικρά πράγματα της ζωής;
Προφανώς και υπάρχουν, αλλά είναι ελάχιστοι σε σχέση με το σύνολο.Οι οποίοι ελάχιστοι έχουν κάποιες από τις παραπάνω αδυναμίες.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 17:00, 23-06-13:

Δεν είμαι απόλυτος σε όλα τα μηνύματά μου.Είμαι εκεί που μπορώ να είμαι.
Αν πιστεύεις ότι ο θάνατος δίνει στους ανθρώπους την ευκαιρία να εκτημίσουν τα "μικρά" πράγματα, τότε δεν γνωρίζεις τους ανθρώπους.

Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ καθημερινά βλέπω ανθρώπους να νοιάζονται μόνο για την πάρτη τους αδιαφορόντας για τους γύρω τους.Να προσπαθούν να ανέβουν ψηλά πατόντας σε πλάτες τρίτων.Να κάνουν τα πάντα για το χρήμα, τα υλικά αγαθά και για την δόξα.Ανθρώπους να προσποιούνται και να υποκρίνονται.Βλέπω πουτάνες και φλώρους.Ψέμα, μετριότητα και διαφθορά.

Που είναι λοιπόν οι άνθρποι που έμαθαν να δίνουν αξία στα μικρά πράγματα της ζωής;
Προφανώς και υπάρχουν, αλλά είναι ελάχιστοι σε σχέση με το σύνολο.Οι οποίοι ελάχιστοι έχουν κάποιες από τις παραπάνω αδυναμίες.
"Δε γνωρίζεις τους ανθρώπους", "Κάνετε λάθος" (στο συγκεκριμένο θέμα) --> απόλυτος. Επίσης, δεν είπα σε ΌΛΑ τα ποστ σου, αλλά "σχεδόν". Το αν γνωρίζω καλά ή όχι τους ανθρώπους το ξέρω εγώ και κανείς άλλος. Αυτό το θέμα είναι προσωπικό, συνεπώς σχετικό. Ο καθένας κρίνει ανάλογα.
Και εγώ βλέπω γύρω μου τέτοιους ανθρώπους. Άνθρωποι που είναι για λύπηση. Ωστόσο, πιστεύω ότι υπάρχουν έστω και λίγοι που συνειδητοποιούν τη ματαιότητα των υλικών αγαθών. Γενικά, πάντα υπάρχει η εξαίρεση στον κανόνα. Γι' αυτό ισχυρίζομαι πως δεν είναι και ό,τι καλύτερο να είμαστε μονόπλευροι και απόλυτοι. Θα ήταν καλύτερα αν αφήναμε και ένα περιθώριο αμφισβήτησης, καθώς συνήθως αυτή μας οδηγεί σε ορθά και βέβαια συμπεράσματα.

Παράθεση

antonisd95

Διάσημο Μέλος

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε στις 17:07, 23-06-13:

Αν πιστεύεις ότι ο θάνατος δίνει στους ανθρώπους την ευκαιρία να εκτημίσουν τα "μικρά" πράγματα, τότε δεν γνωρίζεις τους ανθρώπους
Βλέπεις κάτι το απόλυτο που δεν βλέπω; Εγω βλέπω μια μεγάλη αλήθεια.

Εγώ πάλι πιστεύω πως ο θάνατος, το τέλος, πείτε το όπως θέλετε, είναι αυτό που δίνει σημασία στην ζωή, καθώς έτσι μαθαίνουμε να εκτιμούμε ακόμα και τα πιο μικρά πράγματα.
Εδώ δεν σε βλέπω να μιλάς για τους ελάχιστους. "καθώς έτσι μαθαίνουμε να εκτιμούμε ακόμα και τα πιο μικρά πράγματα."

Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν; Δεν σχολίασα το ότι υπάρχουν ελάχιστοι που διαφέρουν.Σχολίασα τα μηνύματά σας που αναφέρθηκαν στο σύνολο.

Θα ήταν καλύτερα αν αφήναμε και ένα περιθώριο αμφισβήτησης, καθώς συνήθως αυτή μας οδηγεί σε ορθά και βέβαια συμπεράσματα.
Προφανώς και πρέπει να αφήνουμε ένα περιθώριο αμφισβήτησης, αλλά για άλλους λόγους.Το παραπάνω δεν ισχύει.(ναι είμαι απόλυτος)

Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βλα
Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 795 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 17:13, 23-06-13:

Τίποτα από τα δύο
Προτιμώ να πεθάνω όταν το αποφασίσω εγώ.
-Αν δεν έχω πεθάνει ήδη-

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 17:16, 23-06-13:

Βλέπεις κάτι το απόλυτο που δεν βλέπω; Εγω βλέπω μια μεγάλη αλήθεια.
Αυτό στο εξήγησα παραπάνω.

Εδώ δεν σε βλέπω να μιλάς για τους ελάχιστους. "καθώς έτσι μαθαίνουμε να εκτιμούμε ακόμα και τα πιο μικρά πράγματα."
Σωστά. Δε πιστεύω ότι ο άνθρωπος γεννιέται εκτιμώντας το κάθετι στην ζωή του. Πολλές φορές, οι συγκυρίες της ζωής τον ωθούν αφενός να αμφισβητήσει και αφετέρου να αναθεωρήσει τα πιστεύω του. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι μπορούμε να δούμε τα πράγματα από την συγκεκριμένη οπτική γωνία, αρκεί να το θέλουμε.

Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν; Δεν σχολίασα το ότι υπάρχουν ελάχιστοι που διαφέρουν.Σχολίασα τα μηνύματά σας που αναφέρθηκαν στο σύνολο.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μήπως έχεις εσύ;

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 18:57, 23-06-13:

Φυσικά μέχρι τα βαθειά γεράματα...ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει!

Παράθεση

El Salazar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη El Salazar
Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O El Salazar έγραψε στις 03:58, 25-06-13:

Προτιμότερο θεωρώ να ζήσει κανείς λόγου χάρη μέχρι τα 70-75 του,έχοντας απολαύσει ικανοποιητικά όλες τις χαρές της ζωής (επαγγελματική επιτυχία,οικογενειακή θαλπωρή,οικονομική ευμάρεια,αμοιβαία αγάπη) παρά να καταλήξει ένα υπεραιωνόβιο ερείπιο,με ανυπέρβλητες δυσχέρειες στην υγεία του και πλήρη εξάρτηση από τους άλλους.

Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Areti91
H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 10:49, 25-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από El Salazar
Προτιμότερο θεωρώ να ζήσει κανείς λόγου χάρη μέχρι τα 70-75 του,έχοντας απολαύσει ικανοποιητικά όλες τις χαρές της ζωής (επαγγελματική επιτυχία,οικογενειακή θαλπωρή,οικονομική ευμάρεια,αμοιβαία αγάπη) παρά να καταλήξει ένα υπεραιωνόβιο ερείπιο,με ανυπέρβλητες δυσχέρειες στην υγεία του και πλήρη εξάρτηση από τους άλλους.
Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι όποιος περάσει τα 70-75 θα έχει ανυπέρβλητες δυσχέρειες και πλήρη εξάρτηση από τους άλλους; Υπάρχουν πολλοί 75άρηδες και 80άρηδες και 85άρηδες που ζουν μια χαρά ανεξάρτητες ζωές.

Εγώ θα ήθελα να ζήσω όσο το δυνατόν περισσότερο.

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 11:29, 25-06-13:

Το συγκεκριμένο θέμα θα ταίριαζε καλύτερα σε συζητήσεις μεταξύ ηλικιωμένων άνω των 70

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 11:40, 25-06-13:

Κανείς δεν απάντησε.... έως όπου με βγάλει.

Δεν είναι τις περισσότερες φορές στο χέρι μας guys.

Παράθεση

El Salazar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη El Salazar
Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O El Salazar έγραψε στις 04:02, 26-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Areti91
Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι όποιος περάσει τα 70-75 θα έχει ανυπέρβλητες δυσχέρειες και πλήρη εξάρτηση από τους άλλους; Υπάρχουν πολλοί 75άρηδες και 80άρηδες και 85άρηδες που ζουν μια χαρά ανεξάρτητες ζωές.

Εγώ θα ήθελα να ζήσω όσο το δυνατόν περισσότερο.
Όσα άτομα τυχαίνει να γνωρίζω στις ηλικίες που αναφέρεις (80-85) έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας και χρειάζονται κάποιο νεότερο άτομο για βοήθεια.Οι περισσότεροι υπερήλικες ζητούν τη συνδρομή των παιδιών τους για να τους πηγαίνουν σε γιατρούς,να διεκπεραιώνουν εξωτερικές δουλειές,υποχρεώσεις ή δέχονται τις περιποιήσεις κάποιας οικιακής βοηθού.Μάλιστα πολλοί ενδόμυχα παρακαλούν να πεθάνουν όταν βρίσκονται σε αυτές τις ηλικίες,καθώς αισθάνονται πλήρεις από όσα έχουν ζήσει,ενώ άλλοι έχουν ταλαιπωρηθεί από τα βάσανα της ζωής.Ακόμα και αν εσύ στα 85 σου είσαι ανεξάρτητη οικονομικά,θα αντέχεις να βλέπεις τον εαυτό σου να εξασθενεί συνεχώς,όσο επέρχεται αμείλικτη η φυσική φθορά;

Εκτός και αν θες να ακολουθήσεις το παράδειγμα της Σόφης και της Θεοπούλας

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 23:38, 26-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από El Salazar
Όσα άτομα τυχαίνει να γνωρίζω στις ηλικίες που αναφέρεις (80-85) έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας και χρειάζονται κάποιο νεότερο άτομο για βοήθεια.Οι περισσότεροι υπερήλικες ζητούν τη συνδρομή των παιδιών τους για να τους πηγαίνουν σε γιατρούς,να διεκπεραιώνουν εξωτερικές δουλειές,υποχρεώσεις ή δέχονται τις περιποιήσεις κάποιας οικιακής βοηθού.Μάλιστα πολλοί ενδόμυχα παρακαλούν να πεθάνουν όταν βρίσκονται σε αυτές τις ηλικίες,καθώς αισθάνονται πλήρεις από όσα έχουν ζήσει,ενώ άλλοι έχουν ταλαιπωρηθεί από τα βάσανα της ζωής.Ακόμα και αν εσύ στα 85 σου είσαι ανεξάρτητη οικονομικά,θα αντέχεις να βλέπεις τον εαυτό σου να εξασθενεί συνεχώς,όσο επέρχεται αμείλικτη η φυσική φθορά;

Εκτός και αν θες να ακολουθήσεις το παράδειγμα της Σόφης και της Θεοπούλας
Εάν από μικρός κάνεις μια υγιεινή ζωή τότε είναι πολύ πιθανόν
αν φτάσεις σε αυτή την ηλικία να μην έχεις σοβαρά προβλήματα υγείας.
Ξέρω ένα παππού στο χωριό μου ο οποίος είναι 94 χρονών ζει ολομόναχος από τα 70 και κάθε μέρα βόσκει τα πρόβατα πάνω στο βουνό. Δε τον λες και ανήμπορο. Οι περισσότεροι ηλικιωμένοι σήμερα που εύχονται να πεθάνουν, είναι είτε βαριά άρρωστοι , είτε είναι εντελώς μόνοι τους και βαριούνται τη ζωή τους.

Η ζωή είναι ωραία ότι ηλικία και να έχεις, αρκεί να ξέρεις να τη ζεις. Πολλοί συχαίνονται τα γεράματα γιατί δε μπορούν να κάνουν κάποια πράγματα που κάναν νέοι. Εγώ λέω πως απλώς τα γεράματα είναι μια άλλη περίοδος της ζωής μας και ακριβώς το ότι δε μπορούμε να κάνουμε κάποια πράγματα που κάναμε νέοι μας κάνει να μπορούμε να δούμε με άλλο μάτι κάποια άλλα πράγματα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Νεότερη Ελληνική Ιστορία; - Από shark.0wNz
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-08-10 στις 17:58.
    • Εκκλησία και θάνατος - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 151 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-05-10 στις 11:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους