Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,047 μηνύματα σε 74,648 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ζωή έως τα βαθειά γεράματα ή θάνατος σε μια νεότερη ηλικία;

El Salazar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη El Salazar
Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O El Salazar έγραψε στις 03:59, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Εάν από μικρός κάνεις μια υγιεινή ζωή τότε είναι πολύ πιθανόν
αν φτάσεις σε αυτή την ηλικία να μην έχεις σοβαρά προβλήματα υγείας.
Ξέρω ένα παππού στο χωριό μου ο οποίος είναι 94 χρονών ζει ολομόναχος από τα 70 και κάθε μέρα βόσκει τα πρόβατα πάνω στο βουνό. Δε τον λες και ανήμπορο. Οι περισσότεροι ηλικιωμένοι σήμερα που εύχονται να πεθάνουν, είναι είτε βαριά άρρωστοι , είτε είναι εντελώς μόνοι τους και βαριούνται τη ζωή τους.

Η ζωή είναι ωραία ότι ηλικία και να έχεις, αρκεί να ξέρεις να τη ζεις. Πολλοί συχαίνονται τα γεράματα γιατί δε μπορούν να κάνουν κάποια πράγματα που κάναν νέοι. Εγώ λέω πως απλώς τα γεράματα είναι μια άλλη περίοδος της ζωής μας και ακριβώς το ότι δε μπορούμε να κάνουμε κάποια πράγματα που κάναμε νέοι μας κάνει να μπορούμε να δούμε με άλλο μάτι κάποια άλλα πράγματα.
Aυτό που λες εσύ,φίλε,είναι μια πολύ αισιόδοξη θεώρηση των πραγμάτων.Ο παππούς που αναφέρεις αποτελεί εξαίρεση.Τυχαίνει να θυμάμαι τον προπάππου μου,που πέθανε 97 χρονών.Στα τελευταία του ήταν ένα φυτό και δεν καταλάβαινε τι του γινόταν.Εννοείται πως η ζωή είναι μοναδική,γι'αυτό άλλωστε είναι και τόσο ωραία.Στα γεράματα ο άνθρωπος έχει αποκτήσει εμπειρία,σύνεση και σοφία,την οποία δεν μπορεί να την έχει στα 20 ή στα 30.Στατιστικά όμως,βασανίζεται από προβλήματα υγείας,όσο υγιεινός και αν είναι ο πρότερος βίος του,γεγονός που δεν τον αφήνει να απολαύσει τη ζωή του.Και όταν λέω γεράματα,εννοώ από τα 80-85 και μετά.Τότε η ζωή αρχίζει να γίνεται δυσβάσταχτη για το 90% των ανθρώπων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 05:41, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από El Salazar
Aυτό που λες εσύ,φίλε,είναι μια πολύ αισιόδοξη θεώρηση των πραγμάτων.Ο παππούς που αναφέρεις αποτελεί εξαίρεση.Τυχαίνει να θυμάμαι τον προπάππου μου,που πέθανε 97 χρονών.Στα τελευταία του ήταν ένα φυτό και δεν καταλάβαινε τι του γινόταν.Εννοείται πως η ζωή είναι μοναδική,γι'αυτό άλλωστε είναι και τόσο ωραία.Στα γεράματα ο άνθρωπος έχει αποκτήσει εμπειρία,σύνεση και σοφία,την οποία δεν μπορεί να την έχει στα 20 ή στα 30.Στατιστικά όμως,βασανίζεται από προβλήματα υγείας,όσο υγιεινός και αν είναι ο πρότερος βίος του,γεγονός που δεν τον αφήνει να απολαύσει τη ζωή του.Και όταν λέω γεράματα,εννοώ από τα 80-85 και μετά.Τότε η ζωή αρχίζει να γίνεται δυσβάσταχτη για το 90% των ανθρώπων.
Ναι αλλά η πλειονότητα των σημερινών γέρων δεν κάνανε υγιεινή ζωή όταν ήταν νέοι. Ακόμη και στα χωριά που όλοι σχεδόν κάνανε χειρωνακτικές εργασίες, κάνανε τεράστιες καταχρήσεις σε φαγητό αλκοόλ και τσιγάρα. Εγώ βλέπω σήμερα ότι όλοι οι γέροι αρχίζουν να προσέχουν όταν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ενώ το όλο θέμα είναι να προσέχεις για να μην εμφανιστεί.

Ένας άνθρωπος που κάνει έντονη άσκηση και τρέφεται υγιεινά έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να περάσει γερατειά χωρίς αρθρίτιδες καρδιοπάθειες καρκίνους κτλ. Άσε που πλέον οι γέροι παίρνουν και 15 χάπια τη μέρα που επιβαρύνουν ως σύνολο τον οργανισμό. Δε χρειάζεσαι χάπια για χοληστερίνη και τριγλικερίδια εάν τρέφεσαι σωστά π.χ.

Σίγουρα τα γερατειά εξασθενούν τον οργανισμό, αλλά με το κατάλληλο τρόπο ζωής μπορείς την καρδιοπάθεια που ήταν να πάθεις στα 70 να την πάθεις στα 90. Δεν είναι μικρό πράγμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Areti91
H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 13:37, 28-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Σίγουρα τα γερατειά εξασθενούν τον οργανισμό, αλλά με το κατάλληλο τρόπο ζωής μπορείς την καρδιοπάθεια που ήταν να πάθεις στα 70 να την πάθεις στα 90. Δεν είναι μικρό πράγμα.
Συμφωνώ απόλυτα!

Και ΟΚ ας ζήσω εγώ μέχρι τα 97 κι ας είμαι φυτό τα τελευταία 2-3 χρόνια. Από το να πεθάνω "ακμαία" στα 70, καλύτερα θα είναι.

Να προλάβω τουλάχιστον να δω εγγόνια!

Παράθεση

Stalker70

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stalker70
Ο Stalker70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Stalker70 έγραψε στις 17:59, 28-06-13:

Oπως το βλέπω τώρα, θα θελα να ζήσω όσα χρόνια ακριβώς θα μπορώ να αυτοεξυπηρετουμαι. Θα χαριζα 10 χρόνια απο τη ζωή μου για έναν ξαφνικό ήσυχο θάνατο, απο το να πάω για παράδειγμα απο καρκίνο ταλαιπωρούμενος και ταλαιπωρώντας και άλλους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Νεότερη Ελληνική Ιστορία; - Από shark.0wNz
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-08-10 στις 17:58.
    • Εκκλησία και θάνατος - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 151 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-05-10 στις 11:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους