Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,733 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και σπαστική κολίτιδα

Γιώργος Γ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γιώργος Γ.
Ο Γιώργος Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Γιώργος Γ. έγραψε στις 18:04, 27-04-13:

Γεια σας παιδιά . Το φόρουμ το βρίκα στην τύχη ψάχνωντας μια λύση στο πρόβλημά μου , που δεν είναι άλλο από υπερευαίσθητο έντερο.
Πρίν 1 + χρόνο μετακόμισα μόνιμα Αγγλία (λόγω κρίσης , να μην ανοίξω κι αυτο το θέμα). Όλα μια χαρά , ποτέ δεν είχα πρόβλημα με στομάχι έντερο κτλ. Σίγουρα δεν διεκδικώ βραβείο υγειυνής διατροφής αλλά δεν έτρωγα ποτέ και τα χειρότερα.
2 μήνες, λοιπόν, αφότου έφτασα Αγγλία μια μέρα έφαγα ένα σαντουιτς το οποίο αγόρασα απο γνωστη αλυσίδα σουπερμάρκετ της Αγγλίας, να πω ότι λεγόταν chicken feast (περιείχε δηλ. διάφορα είδη κοτόπουλου σε ένα σάντουιτς). Αυτό έγινε κατά της 5 το απογευμα. Στις 6 πήγα στη δουλειά κι ολα ήταν μια χαρά , ώσπου κατα της 23.00 άρχισα να νιώθω κουρασμένος και ζεστός. Για να μην τα πολυλογώ στις 2.00 το πρωί ακόμα στην δουλειά , δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Κατέληξα για 3 περίπου μέρες με υψηλό πυρετό κι αφού πέρασε κι ο πυρετός , από τότε έχω να αφαιδεύσω σαν άνθρωπος. Δεν μπορώ να φάω ότι θέλω ή τουλάχιστον ότι έτρωγα πριν γιατι φουσκώνω νιώθω εκνευριστική πίεση εκ των έσω μου και βέβαια έντονους εντερικους σπασμούς. Τα κοπρανά μου εννοειται έκτωτε δεν είναι όπως ήταν. Ο γιατρός που επισκεύτηκα το καλοκαίρι ξοδεύωντας χρόνο και 400 ευρουλάκια χωρίς βενζίνες μου είπε ότι έχω υπερευαίσθητο έντερο. Αφού βέβαια έκανα πρώτα κωλονοσκόπηση , γαστροσκόπιση , αξονική, αίματος, ούρων και κοπράνων .
Μου εδωσε μια αγωγή η οποία δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Το πρόβλημα μου είναι ότι οι γιατροί στην Αγγλία δεν είναι και οτι καλύτερο και πρεπει να περιμένω το καλοκαίρι για να επισκευθω ξανά γιατρό στην Ελλάδα. Πρεπει να πω ότι επειδή προσπαθώ να τρώω μη λιπαρα φαγητα και για μια περίοδο έτρωγα μόνο ρύζι , έχω χάσει περίπου 10 κιλά.
Δυστυχώς χωρίς να το καταλάβω έτσι μια τυχαία μέρα έπαθα κάτι που μου έχει αλλάξει τη ζωή και δεν ξέρω τι μπορώ να κανω και σίγουρα δεν νιώθω ο υγιης άνθρωπος που ήμουν πριν. Όλες οι δίαιτες για υπερευαίσθητο έντερο δεν είναι σαφής , η ίδια η πάθηση δεν είναι σαφής...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

azucar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη azucar
H azucar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H azucar έγραψε στις 18:31, 07-10-13:

Καλησπέρα, έχω εδώ και 7 περίπου χρόνια το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου, χωρίς να γνωρίζω αρχικά τι έχω και αφού έψαξα αρκετά για να καταλήξω να πιστεύω ότι από αυτό πάσχω (με διάγνωση βέβαια γιατρού).
Με τα χρόνια η συχνότητα των ασχημάτιστων κενώσεων αυξήθηκε , σε μία φορά την εβδομάδα τουλάχιστον. Το αποτέλεσμα ήταν το γνωστό όπως φαίνεται τελικά για αυτούς που πάσχουν από αυτό το σύνδρομο. Άρχισα να κλείνομαι στο σπίτι ώστε να νιώθω ασφάλεια, αλλά να έχω και την εύκολη πρόσβαση στο χρήσιμο αυτό δωμάτιο για εμάς, την τουαλέτα!!! Σαφώς και έχω πιει και πολλά immodium, duspatalin κ.ο.κ..
Τελευταία αποφάσισα να κάνω κάτι για τον εαυτό μου, επειδή ένιωθα ότι ή θα παραιτηθώ από τη ζωή ή θα παλέψω άλλη μια φορά πιο δυνατά αυτή τη φορά, αποφεύγοντας τις εύκολες λύσεις. Γιατί κακά τα ψέματα το να πίνουμε χάπια και να τρώμε μακαρόνια και βραστές πατάτες είναι εύκολη λύση τελικά. Γιατί εμείς που πάσχουμε από αυτό το σύνδρομο πρέπει να καταλάβουμε προφανώς ότι η ζωή μας δεν θα είναι ποτέ απλή και η ίδια με πριν αλλά και με άλλους ανθρώπους. Αφήστε που από αυτή τη διατροφή άρχισε να πάσχει και ο οργανισμός μου αλλιώς, διότι μία προδιάθεση με τόσα μακαρόνια σου κάνει ένα μελλοντικό ζάχαρο.
Συνεπώς βρήκα ένα ειδικό παθολόγο, τυχαία από μία φίλη, ο οποίος τα βλέπει τα πράγματα ολιστικά. Στο ιατρείο του έκανα το τεστ διατροφικής δυσανεξίας. Τρεις εβδομάδες τώρα τρώω πολύ αυστηρά ότι με συμβούλευσε ο γιατρός. Και παίρνω εκείνα τα φυτικά φάρμακα που πουλάνε τα φαρμακεία αλλά όπως κατάλαβα και καταστήματα με βιολογικά προϊόντα.
Τρώω απλές τροφές και πράγματα που αποκλειστικά ταιριάζουν σε εμένα, τυρί πουθενά βέβαια, αυτό σημαίνει ότι διαβάζω όλες τις συσκευασίες και δεν παίρνω τίποτα που να λέει γλουτένη και ότι υποψιάζομαι ότι έχει ίχνη γάλακτος (π.χ. γαλοπούλα για το τοστ, πιο τόστ βέβαια και το ψωμί έχει και αυτό λακτόζη). Όλα αυτά απαιτούν χρόνο και κόπο και αρκετά χρήματα για τα φάρμακα και το γιατρό.
Να καταλάβετε φτιάχνω μόνη το ψωμί μου χωρίς μαγιά. Και είναι αρκετά αυτά που δεν μου επιτρέπονται.
Σημασία όμως έχει ότι τώρα πια για τρεις συνεχόμενες εβδομάδες δεν έχω καμία διάρροια σε αντίθεση με τη συχνότητα που είχα πριν.
Και σημασία έχει επίσης ότι η διατροφή μου δεν θα είναι για πάντα αυτή σύμφωνα με το γιατρό.
Περιμένω και εγώ να δω τα αποτελέσματα αυτής της προσπάθειας μου, που είναι όλη δική μου, όπως και το σύνδρομο αυτό. Δυσκολία υπάρχει στο να πάω για φαγητό με παρέα, αλλά ούτως ή άλλως είχα δυσκολία και πρίν και επιπροσθέτως ταπείνωση.
Θα κάνω ότι μπορώ και ελπίζω κάποια στιγμή να μου πει ο γιατρός οτι είχα μια λάθος διάγνωση και ότι κάποια στιγμή θα ζω χωρίς αυτό. Άλλωστε η ελπίδα πεθαίνει τελευταία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ocyalos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ocyalos
Ο Ocyalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 58 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Ocyalos έγραψε στις 07:28, 08-10-13:

Ιατρική παραίνεση ! Επισκεφθείτε έναν ΠΑΘΟΛΟΓΟ. Συζητήστε μαζι του το θέμα σας εάν μαζι με το έυερέθιστο έντερο έχετε και πυρετό. Εάν έχετε και αλλα περίεργα συμπτώματα, όπως πρηξίματα άκρων η πόνους στις κλειδωσεις η έξανθήματα που έρχονται και φεύγουν χωρις αιτία. Οι Πιθανότητες να μην ειναι έυερέθιστο έντερο και να έχετε μετάλλαξη στο DNA ειναι πάρα πολλές. Αχαρτογραφητη η περιοχή αυτη και η ασθένεια θερίζει τους λαούς στη λεκάνη της Μεσογείου. Ισραηλιτες, Τούρκοι και έλληνες ειναι οι ΚΑΤ εξοχήν ασθενείς. Ονομάζεται Οικογενης Μεσογειακός Πυρετός, η θεραπεία ειναι πολυ απλή και η εξακρίβωση πολυ εύκολη. Πρέπει όμως να δείτε τον σωστό γιατρό που ειναι ενημερωμένος και να σας κάνει τη σωστή εξέταση. Εάν όλες οι εξετάσεις σας ειναι αρνητικές σε κάποια πάθηση, τότε έχετε πολλές πιθανότητες να ανήκετε σε αυτη την κατηγορία των ασθενών με ΟΜΠ. Διαβάστε τη βιβλιογραφία με τίτλο ΟΙΚΟΓΕΝΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΚΟΣ ΠΥΡΕΤΟΣ, θα βρείτε αρκετά άρθρα στο διαδίκτυο. Εάν θέλετε μπορω να σας συστήςω γιατρούς που ασχολούνται. Εγω πάντως μετα απο 19 χρονια βρήκα την υγεία μου, απλά βρήκα τον γιατρό που ασχολήθηκε και ήταν ενημερωμένος.

Παράθεση

Σοφιαγ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σοφιαγ
H Σοφιαγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Σοφιαγ έγραψε στις 17:42, 17-10-13:

Υποφερω και εγω απο σπαστικη κολιτιδα και πραγματικά έχει αλλάξει η ζωή μου η κοιλια μου μόνιμα τουμπανιασμενη να φουσκώνω με 3 μπουκια φαγητό κάκιστη πεψη πόνοι σπασμοι όλα αυτά μετα απο μια γαστρεντεριτιδα περνώ λιμπραξ αλλα τπτ υποφερωω καμία λύση κανείς που να το παρουσίασε μετα απο γαστρεντεριτιδα υπάρχει ;;; Το εχω ένα χρόνο και εχω κουραστει !!!!

Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 23:24, 17-10-13:

Παιδια δεν ειμαι κ πολυ σχετικος με την εν λογω παθηση αλλα μια φορα που ειχα γαστρεντεριτιδα για 4 μερες ειχα μαρτυρησειιι οτι χειροτερο εχω ζησει

Παράθεση

miltos1819 (miltos)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη miltos1819
Ο miltos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O miltos1819 ζησε το ονειρο σου!!! έγραψε στις 01:25, 18-10-13:

επειδη τυχαινε να το εχει αυτο το δυσαρεστο προβλημα μια πρωην κοπελα μου που συζουσαμε κοντα στα 2 χρονια γνωριζω τι την θεραπευσε!τον πρωτο χρονο ειχαμε δοκιμασει τα παντα για να βρουμε λυση τσαγια,βοτανα,μπαχαρικα,χαπια biocolon με προβιοτια και πρεβιοτικα κ.α!Το αποτελεσμα μηδενικο και η κοπελα μου δεν εβλεπε καμια βελτιωση και αυτο με στεναχωρουσε και εμενα!Επειτα ανατρεξαμε σε 3 γαστρεντερολογους οπου της εκαναν οτι εξεταση υπηρχε οπως κωλονοσκοπηση,αιματολογικες εξετασεις ακομα και γαστροσκοπηση οπου και ευτηχως δεν βρεθηκε απολυτως τιποτα!Δοκιμασε πολλα χαπια που της προτεινανε ανα περιοδους οπως το ultra levure,ibutin,duspatalin,imodium αλλα το αποτελεσμα και παλι μηδενικο!πεταμενα λεφτα!Ωσπου τυχαια ανακαλυψαμε την Αμερικη εννοω την πληρη γιατρεια απο τους πονους και τα ενοχλητικα φουσκωματα με το φυτικο ανθρακα οπου δεν απαιτειτε συνταγη γιατρου και λεγετε Arkocaps-ενεργος ανθρακας!ειναι ενα χαπι εντελως φυτικο και ακινδυνο κυκλοφοριας 2012 και παρασκευαζετε απο λαδι καρυδας!συμπληρωματικα πηρε και την βοηθησαν επισης αρκετα αλλα 2 φυτικα σκευασματα,το ενα το βγαζει η ιδια εταιρεια το Arkocaps μαραθο οπου παλι δεν απαιτητε ιατρικη συνταγη και το peppermint oil menta της εταιρειας lamberts!Αυτα τα επαιρνε ως εξης-καθε πρωι ενα δισκιο μεντας πριν το φαγητο και ενα δισκιο ενεργο ανθρακα,το μεσημερι 2 ωρες πριν το φαγητο 1 δισκιο ενεργο ανθρακα και το βραδυ παλι 2 ωρες πριν το φαγητο 1 δισκιο μαραθο και 1 δισκιο ενεργο ανθρακα!τα αποτελεσματα θεαματικα!εφυγαν τα φουσκωματα,οι διαρροιες,οι πονοι χαμηλα στην κοιλια!και το πιο ωραιο ειχε αρχισει να τρωει τα παντα,να καπνιζει και να πινει μαζι μου αμετρητες ποσοτητες αλκοολ!βεβαια δεν συνιστω σε κανενα να αλλαξει τα διατροφικα του προτυπα οπως εκανε η πρωην πια κοπελα μου και να αρχισει στην αρχη τουλαχιστον να τρωει μικρες ποσοτητες απο τροφες που αποδεδειγμενα ερεθιζουν το εντερο οπως τα φασολια!σταδιακα μπορει να αυξησει αυτες τις τροφες αν δει οτι δεν εχει ενοχλησεις!επισης πολυ σημαντικο να καταναλωνετε τουλαχιστον 1 λιτρο νερου με τα χαπια![...]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 21-10-13 στις 21:24. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

Σοφιαγ

Νεοφερμένος

H Σοφιαγ έγραψε στις 17:00, 18-10-13:

Σε ευχαριστουμεεεεεε σώθηκε με αυτο δηλαδή μακάρι είναι χωρις συνταγή αυτά η κοπέλα σου φουσκώνε με το παραμικρό και είχε δυσπεψια υποφερωω και μένα το αγόρι μου είναι χάλια καθώς πλέον όλη μέρα κλαίω αφού δε μπορώ μα φάω !!!!!

Παράθεση

miltos1819 (miltos)

Νεοφερμένος

Ο miltos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O miltos1819 ζησε το ονειρο σου!!! έγραψε στις 19:02, 19-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Σοφιαγ
Σε ευχαριστουμεεεεεε σώθηκε με αυτο δηλαδή μακάρι είναι χωρις συνταγή αυτά η κοπέλα σου φουσκώνε με το παραμικρό και είχε δυσπεψια υποφερωω και μένα το αγόρι μου είναι χάλια καθώς πλέον όλη μέρα κλαίω αφού δε μπορώ μα φάω !!!!!
ειναι χωρις συνταγη!η κοπελα μου ειχε πολλα φουσκωματα και πονους χαμηλα στην κοιλια νομιζω περισσοτερο στην αριστερη πλευρα!για δυσπεψια δεν ξερω!θα σου προτεινα να δοκιμασεις το arkocaps ανθρακα και αν δεν βελτιωθει η κατασταση σου μετα απο 1 μηνα χρησης να επισκεφτεις καποιο γιατρο!εγω ομως πιστευω οτι θα σε βοηθησει αρκετα !το κοστος ειναι 9 με 10 ευρω το σκευασμα που περιεχει 30 δισκια!αν παιρνεις 2-3 δισκια τη μερα θα χρειαστεις περπου 20 ευρω για ολο το μηνα!αυτο που θελω να σου πω ειναι να μην το βαζεις κατω και να ξερεις οτι για καθε οργανισμο και αρωστια υπαρχει το καταλληλο αντιδοτο-φαρμακο!το μονο που μενει ειναι να το ανακαλυψεις!

Παράθεση

miltos1819 (miltos)

Νεοφερμένος

O miltos1819 ζησε το ονειρο σου!!! έγραψε στις 13:55, 20-10-13:

Αυτο που θελω να προσθεσω και ειναι σημαντικο ειναι να τρωτε πολυ γιαουρτι και να πινετε ξινογαλο.Επισης βοηθαει να τρωτε κρεμες φαριν λακτε.Περιεχουνε παρα μα παρα πολλα πρεβιοτικα και προβιοτικα και ειναι αρκετα ευπευτες γιατι απευθυνονται σε μωρα!κυριως οι κρεμες θα βοηθησουν οσους πασχουνε απο αυτο το συνδρομο παρα μα παρα πολυ!

Παράθεση

Σοφιαγ

Νεοφερμένος

H Σοφιαγ έγραψε στις 23:41, 20-10-13:

Νομίζω ότι οι κρέμες που λες απαγορεύονται περιέχουν γάλα που επιβραδύνει τη πεψη και φουσκώνουν

Επίσης εχω κάνει γαστροσκοπηση υπέρηχο ακτινογραφία κοιλιας και οι γιατροί μου είπανε για συνδρομο ευερεθιστου εντερου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 21-10-13 στις 09:11. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

miltos1819 (miltos)

Νεοφερμένος

O miltos1819 ζησε το ονειρο σου!!! έγραψε στις 14:51, 21-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Σοφιαγ
Νομίζω ότι οι κρέμες που λες απαγορεύονται περιέχουν γάλα που επιβραδύνει τη πεψη και φουσκώνουν

Επίσης εχω κάνει γαστροσκοπηση υπέρηχο ακτινογραφία κοιλιας και οι γιατροί μου είπανε για συνδρομο ευερεθιστου εντερου
δεν εχεις κατι να να χασεις αν δοκιμασεις να φας 1 φορα μια κρεμα και αν δεις οτι σε πειραζει κοψε την!οι γιατροι τι φαρμακα σου προτεινανε?η διαγνωση εγινε αλλα το θεμα ειναι να σου δωσουνε και φαρμακα ωστε να θεραπευτεις!εγω πιστευω οτι οι γαστρεντερολογοι ειναι τελειως μα τελειως ασχετοι με την παθηση!εγω το ειδα με την κοπελα μου που ολα τα φαρμακα που της γραψανε κατεληξαν στα σκουπιδια!απορω μαλιστα που κοτζαμ γιατροι δεν εχουνε υποψη τους το πιο σπουδαιο φυτικο σκευασμα που αποδεδειγμενα βοηθαει στους πονους και στα φουσκωματα το arkocaps ενεργο φυτικο ανθρακα!αλλα απο φυτικα σκευασματα δεν πεφτουνε μιζες και δωρο τα ταξιδακια οπως συμβαινει με τις διαφορες εταιριες φαρμακων![...]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 21-10-13 στις 22:03. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρησης
Παράθεση

Σοφιαγ

Νεοφερμένος

H Σοφιαγ έγραψε στις 19:31, 22-10-13:

Και εγω το πιστεύω και το λέω δε γίνεται να μη μπορεί κανένας να με βοηθήσει να μου λένε για αγχος κτλ και εγω μα υποφερω απο τον έντονο μετεωροσμο έχει παρενεργειες αυτο η το περνω άφοβα ;;;;; Ελπίζω να βοηθήθωγτ εχω κουραστει πολυ με τα φουσκωματα νιωθω σα να εχω μονίμως πέτρες μέσα στη κοιλια μου εχω Παρει ότι γαστρεντερολογικο χαπι μπορείς να φανταστείς παριετ νεξιουμ ιμπουτιν λιμπραξ εχω κάνει βελονισμο ψυχοθεραπεια τπτ εχω κουραστει !!!!!!!!!! Και χιλιάδες ευρω στους γιατρούς

Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Volkswagen Fan
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 14:01, 07-05-17:

παιδια ξερετε τα συμπτοματα.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:10, 07-05-17:

Πόνος στην κοιλιά, πολλαπλές κενώσεις (συνήθως διάρροια, αλλά ίσως και με εναλλαγές δυσκοιλιότητας), ίσως ανάμιξη με αίμα ή βλέννη, αίσθημα τεινεσμού, trigger συνήθως από κάποιο στρεσογόνο παράγοντα. Είναι νόσος εξάρσεων και υφέσεων. Η όρεξή σου και το βάρος σου δεν επηρεάζονται, ούτε κάνεις πυρετό ή κάποιο άλλο σύμπτωμα πέραν του γαστρεντερικού.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JoanKa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JoanKa
H JoanKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H JoanKa έγραψε στις 12:02, 05-06-17:

Καλημερα και απο εμένα !!! Θα ξεκινησω λεγοντας οτι ζω με το συνδρομο του ευερεθιστου εντερου (Σ.Ε.Ε) τα τελευταια πεντε χρονια !! Διαβασα τα περισσοτερα σχολια σας και θα ηθελα να πω οτι η σπαστικη κολιτιδα ειναι η παλια ονομασια για το ΣΕΕ καθως οτι τελειωνει σε -ιτιδα σημανει φλεγμονη κατι το οποιο εμεις δεν εχουμε οποτε ο ορος ειναι λαθος και επισης στα συμπτωματα του ΣΕΕ δεν συμπεριλαμβανεται ο πυρετος η το αιμα !!!!!! αυτα ειναι θεωρω τα SOS σημαδια τα οποια θα πρεπει αμεσα να εξεταστουν
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-06-17 στις 09:57. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

Mary1990

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mary1990
H Mary1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Mary1990 έγραψε στις 15:41, 15-06-17:

Σπαστική κολιτιδα μπορει να ειναι το πιο εκνευριστικο πράγμα οσοι δεν τον εχουν απλα δεν μπορούν να καταλάβουν.εχω δοκιμασει τα πανρα σημερα ξύπνησα το πρωί με κοιλια τούμπανο και δεν ειναι απο τη δυσκιλιοτητα που εχω και ειχα φαει τουλάχιστον 5 ωρες πριν κοιμηθώ.επαιρνα να ιμπουτιν οταν ηταν σε εξαρση για μια βδομαδα και ειχε ηρεμησει λιγο Τώρα μολις τα σταματησα το ιδιο παλι δεν ειναι κατασταση αυτη.εχω διαβασει για κατι νεα χαπια που λέγονται colon life εχει παρει κανεις απο αυτά ξερετε αν ειναι αποτελεσματικά?? Επισης ο βελονισμος βοηθάει??
Παράθεση

anastasisag

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη anastasisag
Ο anastasisag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O anastasisag έγραψε στις 15:43, 15-06-17:

Δοκίμασε να κάνεις ένα μεγάλο water fasting καμιά 10αρια μέρες. Θεραπεύει ότι έχει σχέση με το πεπτικό.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 776 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 18:21, 15-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από anastasisag
Δοκίμασε να κάνεις ένα μεγάλο water fasting καμιά 10αρια μέρες. Θεραπεύει ότι έχει σχέση με το πεπτικό.
"θεραπεύει"
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:02, 15-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Mary1990
Επισης ο βελονισμος βοηθάει??
Εξαρτάται τον άνθρωπο, κάποιοι έχουν βελτιωθεί αρκετά.
Εννοείται θα πας σε ιατρείο πόνου και εξειδικευμένο αναισθησιολόγο για κάτι τέτοιο, όχι στην καφετζού που κάνει και ομοιοπαθητική ή δίνει ματζούνια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anastasisag

Αποκλεισμένος χρήστης

O anastasisag έγραψε στις 22:47, 15-06-17:

Από την αρχαιότητα το πρώτο πράγμα που κάναν οι γιατροί σε έναν άρρωστο ήταν τρεις μέρες νηστεία. Η αποχή από το φαγητό έχει πολλά ιατρικά οφέλη και χρησιμοποιείται από τους γιατρούς σήμερα για την θεραπεία πολλών ασθενειών. Δεν βλάπτει σε κάτι να το δοκιμάσει αν έχει χρόνιο πρόβλημα.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mary1990

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mary1990
H Mary1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Mary1990 έγραψε στις 00:17, 16-06-17:

Τι είναι το water fasting?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 16-06-17 στις 15:18. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

JoanKa

Νεοφερμένος

H JoanKa έγραψε στις 00:56, 16-06-17:

Καλησπερα και απο εμενα !! Το colon life δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα αλλα το εχουν δοκιμασει καποια μελη της ομαδας που εχω στο φβ για το ΣΕΕ και ειπαν οτι δεν τους βοηθησε !!
@Ερινύς δυστυχως απο οσο μπορω να γνωριζω δεν μας δεχονται στα ιατρεια πονου !! Εσυ εχεις παει ?
Παράθεση

anastasisag

Αποκλεισμένος χρήστης

O anastasisag έγραψε στις 05:29, 16-06-17:

Νηστεία όπου επιτρέπεται να πίνεις μόνο νερό.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:43, 16-06-17:

Από την αρχαιότητα το πρώτο πράγμα που κάναν οι γιατροί σε έναν άρρωστο ήταν τρεις μέρες νηστεία. Η αποχή από το φαγητό έχει πολλά ιατρικά οφέλη και χρησιμοποιείται από τους γιατρούς σήμερα για την θεραπεία πολλών ασθενειών. Δεν βλάπτει σε κάτι να το δοκιμάσει αν έχει χρόνιο πρόβλημα.
Μερικοί πρέπει λίγο να προσέχετε τι γράφετε για να μην σκίζουμε τα πτυχία μας ακόμα και μεις που δεν τα 'χουμε ακόμα, εντάξει;
Καταρχήν και μόνο η ατάκα "από την αρχαιότητα" κάνει το επιχείρημα invalid, γιατί καμία τεχνική ή θεραπεία δεν χρησιμοποιείται αυτούσια τα τελευταία 5000 χρόνια.

Πάμε τώρα στο ζουμί της υπόθεσης για το τι εφαρμόζεται σήμερα. Η αποχή από το φαγητό και η δίαιτα που πίνεις μόνο νερό, είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Όντως η αποχή από το per os φαγητό συστήνεται σε διάφορες περιπτώσεις (για παράδειγμα σε εξάρσεις σε φλεγμονώδεις νόσους του εντέρου που δεν θέλουμε να το επιβαρύνουμε με τις περισταλτικές κινήσεις, ή σε γαστρεντερίτιδα που εκδηλώνεται κυρίως με εμετούς γιατί δεν μπορούν να συγκρατήσουν οτιδήποτε περνάει τον οισοφάγο). Παρ' όλα αυτά χορηγείται διατροφή παρεντερικά και η ενυδάτωση δεν γίνεται με το αφαλατωμένο νερό, αλλά ενδοφλέβια με φυσιολογικό ορό ή με διάλυμα Dextrose (αλατόνερο ή ζαχαρόνερο, για ευκολία). Κι αυτό γιατί μία δίαιτα βασισμένη μόνο στο νεράκι που πίνεις θα σου κάνει σοβαρές ηλεκτρολυτικές διαταραχές.

Ναι, ίσως οι αρχαίοι σε κάποιον που π.χ. ξέρναγε τα σωθικά του να έκοβαν το φαγητό για 2 μέρες και να έδιναν μόνο νερό ώστε να μην πάθει τουλάχιστον αφυδάτωση, και δεν αμφιβάλλω ότι αυτή η μέθοδος ίσως ήταν πολύ πιο αποτελεσματική από το να τον ταϊζουν κανονικά ή να μην κάνουν τίποτα και να περιμένουν αν θα αναρρώσει ή θα πεθάνει. Ωστόσο οι αρχαίοι δεν νομίζω να είχαν ανακαλύψει την ενδοφλέβια χορήγηση υγρών, οπότε μάλλον ήταν λίγο πίσω όσον αφορά τις εναλλακτικές τους, και η οποιαδήποτε σύγκριση είναι κομμάτι άτοπη τόσες χιλιετίες μετά.

Αρχική Δημοσίευση από JoanKa
@Ερινύς δυστυχως απο οσο μπορω να γνωριζω δεν μας δεχονται στα ιατρεια πονου !! Εσυ εχεις παει ?
Τι εννοείς δεν σας δέχονται στα ιατρεία πόνου; Βάζουν και πόρτα για το ποια χρόνια πάθηση δικαιούται να περάσει από το ιατρείο; Πρώτη φορά το ακούω αυτό...δοκίμασες και σε βελονιστή-ιατρό και έφαγες και από εκεί πόρτα;
Όχι δεν έχω πάει (δεν έχω ΣΕΕ).
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anastasisag

Αποκλεισμένος χρήστης

O anastasisag έγραψε στις 11:41, 16-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Μερικοί πρέπει λίγο να προσέχετε τι γράφετε για να μην σκίζουμε τα πτυχία μας ακόμα και μεις που δεν τα 'χουμε ακόμα, εντάξει;
Καταρχήν και μόνο η ατάκα "από την αρχαιότητα" κάνει το επιχείρημα invalid, γιατί καμία τεχνική ή θεραπεία δεν χρησιμοποιείται αυτούσια τα τελευταία 5000 χρόνια.
Καταρχάς κούλαρε λίγο, διότι το ότι σπουδάζεις ιατρική δεν σε κάνει αυτομάτως παντογνώστρια αυθεντία, ούτε σημαίνει πως όποιος εκφράζει άποψη με την οποία δεν συμφωνείς είναι άσχετος. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα ο άλλος να το έχει ψάξει αρκετά το θέμα και να ξέρει περισσότερα από εσένα για το συγκεκριμένο, εκτός και αν μερικά εξάμηνα στην ιατρική σε κάνουν ειδική επί παντός επιστητού, οπότε πάω πάσο. Χαμήλωσε λοιπόν λίγο τον εγωισμό σου και μην σκίζεις τα πτυχία που δεν έχεις.

Το "από την αρχαιότητα" δεν κάνει τίποτα άτοπο, διότι το water fasting είναι πολύ συγκεκριμένη διαδικασία και χρησιμοποιήται αυτούσια από την αρχαιότητα, κυρίως διότι αποτελεί μέρος πολλών ανατολικών θρησκειών όπως ο Βουδισμός και Ινδουισμός. Έχει παρατηρηθεί εδώ και πολλές χιλιετίες ότι η αποχή από το φαγητό για κάποιες μέρες έχει αρκετές θετικές επιδράσεις στον οργανισμό.

Όταν ο οργανισμός σταματήσει να τρώει για κάποιες μέρες το σώμα περνά διάφορα στάδια, αρχικά καταναλώνει όλες τις αποθήκες γλυκόζης και μετά μπαίνει σε διαδικασία κέτοσης και αρχίζει να ζει με το αποθηκευμένο λίπος. Παράλληλα και σε διαφορετικά στάδια της νηστείας ο οργανισμός αρχίζει να αποβάλει όλες τις τοξίνες που έχει μαζέψει και σε προχωρημένα στάδια νηστείας μπορεί να αποβάλει μέχρι και τοξίνες αποθηκευμένες από την παιδική ηλικία. Επίσης μετά τις 20 ημέρες συνήθως αρχίζει να καταστρέφει τα νεκρά και επιβλαβή κύτταρα και γι αυτό χρησιμοποιήται από σημερινούς ιατρούς για την θεραπεία ασθενειών όπως ο καρκίνος. Το ανοσοποιητικό σύστημα δυναμώνει επίσης καθώς τα γηρασμένα λευκά αιμοσφαίρια πεθαίνουν και ο οργανισμός παράγει καινούργια. Η ικανότητα αυτή του σώματος να καταναλώνει να νεκρά του κύτταρα σε περιόδους νηστείας έχει θετικές επιδράσεις σε πάρα πολλές παθήσεις όπως για παράδειγμα αρθρίτιδες και παθήσεις του πεπτικού.

Ναι, ίσως οι αρχαίοι σε κάποιον που π.χ. ξέρναγε τα σωθικά του να έκοβαν το φαγητό για 2 μέρες και να έδιναν μόνο νερό ώστε να μην πάθει τουλάχιστον αφυδάτωση, και δεν αμφιβάλλω ότι αυτή η μέθοδος ίσως ήταν πολύ πιο αποτελεσματική από το να τον ταϊζουν κανονικά ή να μην κάνουν τίποτα και να περιμένουν αν θα αναρρώσει ή θα πεθάνει. Ωστόσο οι αρχαίοι δεν νομίζω να είχαν ανακαλύψει την ενδοφλέβια χορήγηση υγρών, οπότε μάλλον ήταν λίγο πίσω όσον αφορά τις εναλλακτικές τους, και η οποιαδήποτε σύγκριση είναι κομμάτι άτοπη τόσες χιλιετίες μετά.
Επίσης όταν είπα αποχή το φαγητό εννούσα αποχή από την διατροφή, δηλαδή νηστεία νερού. Δεν μίλησα για εναλλακτικές μορφές διατροφής όπως ενδοφλέβια ώστε να παρακάμψεις το πεπτικό. Η σύγκριση λοιπόν δεν είναι καθόλου άτοπη γιατί εγώ δεν αναφερόμουνα σε διαφορετικές μορφές διατροφής αλλά στην απουσία αυτής.

Τέλος δεν το έπαιξα ούτε γιατρός, ούτε έγραψα φάρμακα. Εξέφρασα μια άποψη για ένα θέμα που έχω ψάξει και έχω εφαρμόσει προσωπικά. Έχω παρατηρήσει αυτές τις θετικές συνέπειες, όπως έχουν και διάφοροι σύγχρονοι γιατροί που προτείνουν την συγκεκριμένη θεραπεία. Δεν ισχυρίστηκα ότι είναι πανάκεια, ούτε πως ενδείκνυται για κάθε ασθενή και κάθε περίπτωση, απλά το έθεσα στην κοπέλα ώστε να το ψάξει καθώς ταλαιπωρείται χρόνια όπως λέει και ίσως βοηθηθεί.
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JoanKa

Νεοφερμένος

H JoanKa έγραψε στις 14:26, 16-06-17:

Τι εννοείς δεν σας δέχονται στα ιατρεία πόνου; Βάζουν και πόρτα για το ποια χρόνια πάθηση δικαιούται να περάσει από το ιατρείο; Πρώτη φορά το ακούω αυτό...δοκίμασες και σε βελονιστή-ιατρό και έφαγες και από εκεί πόρτα;
Όχι δεν έχω πάει (δεν έχω ΣΕΕ).
Ακυρο !!! Εκανα λαθος για αλλο λογο ειχε παει η φιλη μου !! σορρυ !!!
εισαι γιατρος ?
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 16:10, 16-06-17:

Almost.
Παράθεση

JoanKa

Νεοφερμένος

H JoanKa έγραψε στις 20:03, 16-06-17:

αντε με το καλο !!!! με τι ειδικοτητα ??
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:18, 16-06-17:

Ευχαριστώ!
Ειδικότητα παίρνουμε μετά το πτυχίο και θα κάνω παιδιατρική
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 15:29, 17-06-17:

Καταρχάς κούλαρε λίγο, διότι το ότι σπουδάζεις ιατρική δεν σε κάνει αυτομάτως παντογνώστρια αυθεντία, ούτε σημαίνει πως όποιος εκφράζει άποψη με την οποία δεν συμφωνείς είναι άσχετος. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα ο άλλος να το έχει ψάξει αρκετά το θέμα και να ξέρει περισσότερα από εσένα για το συγκεκριμένο, εκτός και αν μερικά εξάμηνα στην ιατρική σε κάνουν ειδική επί παντός επιστητού, οπότε πάω πάσο. Χαμήλωσε λοιπόν λίγο τον εγωισμό σου και μην σκίζεις τα πτυχία που δεν έχεις.

Το "από την αρχαιότητα" δεν κάνει τίποτα άτοπο, διότι το water fasting είναι πολύ συγκεκριμένη διαδικασία και χρησιμοποιήται αυτούσια από την αρχαιότητα, κυρίως διότι αποτελεί μέρος πολλών ανατολικών θρησκειών όπως ο Βουδισμός και Ινδουισμός. Έχει παρατηρηθεί εδώ και πολλές χιλιετίες ότι η αποχή από το φαγητό για κάποιες μέρες έχει αρκετές θετικές επιδράσεις στον οργανισμό.

Όταν ο οργανισμός σταματήσει να τρώει για κάποιες μέρες το σώμα περνά διάφορα στάδια, αρχικά καταναλώνει όλες τις αποθήκες γλυκόζης και μετά μπαίνει σε διαδικασία κέτοσης και αρχίζει να ζει με το αποθηκευμένο λίπος. Παράλληλα και σε διαφορετικά στάδια της νηστείας ο οργανισμός αρχίζει να αποβάλει όλες τις τοξίνες που έχει μαζέψει και σε προχωρημένα στάδια νηστείας μπορεί να αποβάλει μέχρι και τοξίνες αποθηκευμένες από την παιδική ηλικία. Επίσης μετά τις 20 ημέρες συνήθως αρχίζει να καταστρέφει τα νεκρά και επιβλαβή κύτταρα και γι αυτό χρησιμοποιήται από σημερινούς ιατρούς για την θεραπεία ασθενειών όπως ο καρκίνος. Το ανοσοποιητικό σύστημα δυναμώνει επίσης καθώς τα γηρασμένα λευκά αιμοσφαίρια πεθαίνουν και ο οργανισμός παράγει καινούργια. Η ικανότητα αυτή του σώματος να καταναλώνει να νεκρά του κύτταρα σε περιόδους νηστείας έχει θετικές επιδράσεις σε πάρα πολλές παθήσεις όπως για παράδειγμα αρθρίτιδες και παθήσεις του πεπτικού.
Τα 2 βιβλία βιοχημείας, 4 βιβλία φυσιολογίας καθώς και τα 2 βιβλία χειρουργικής που έχω στην βιβλιοθήκη μου μόλις αυτοαναφλέχθηκαν. Συγνώμη που το λέω έτσι ωμά, αλλά δεν έχεις ιδέα για το θέμα. Blog science στην καλύτερη. Που τα διάβασες, στο thesecretrealtruth ως "ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΡΥΒΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ! ΔΓΙΑΔΟΣΤΑΙ!11!"???

1) Το θέμα με τις ~~~τοξίνες~~~ έχει παραγίνει. Θέλω κάποιος να μου πει ποιες είναι αυτές οι περιβόητες ~~~τοξίνες~~~ που ο οργανισμός δεν αποβάλει ως μέρος της φυσιολογικής λειτουργίας του (π.χ. ενώσεις αζώτου με τα ούρα) αλλά χρειάζονται ειδικές δίαιτες, ζαρζαβατικά και... γιόγκα για να βγουν? Με όνομα, χημικό τύπο και μεταβολικό δρόμο σύνθεσης, όχι μαλακίες για να μαζεύουμε τα λάικ από αμόρφωτες σπιτονοικοκυρές και broscientists από το τοπικό γυμναστήριο.
2) Όλα τα κύτταρα, μαζί με τα καρκινικά, καταστρέφονται συνεχώς με κάποιες εξαιρέσεις (π.χ. νευρικά), και ανανεώνονται από προγονικά κύτταρα μικρότερης διαφοροποίησης. Ποια είναι τα "επιβλαβή" κύτταρα που για κάποιο λόγο καταστρέφονται μόνο στη νηστεία (?!??), και κυρίως, τι στον διάολο λες για τα "νεκρά" κύτταρα? Ξέρεις τι είναι ο κυτταρικός θάνατος και τι διαδικασίες περιλαμβάνει? Όχι? Τι, νόμιζες ότι μέσα στο σώμα έχουμε νεκροταφεία με καημένα κυτταράκια που τα έχουν θάψει οι φίλοι τους?
3) Στον καρκίνο εφαρμόζουμε δίαιτες με χαμηλή περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες, αλλά δεν βάζουμε τον ασθενή σε νηστεία. Το ανοσοποιητικό σύστημα είναι εξαιρετικά ευάλωτο στην έλλειψη θερμίδων και αποτελεί έναν από τους δείκτες που χρησιμοποιούμε για να διαπιστώσουμε την υποθρεψία, καθώς αυτή προκαλεί ανοσοκαταστολή. Τα λευκά αιμοσφαίρια πεθαίνουν συνέχεια, δεν χρειάζονται κάποια μαγική διατροφή για να το κάνουν.

Γενικώς, παπαρολογίες από αυτές που βγαίνουν στην αρχική μου στο ΦΒ επειδή πάτησε λάικ η θεία Νίτσα από το χωριό ενώ περίμενε να τελειώσει το μέντιουμ με την προηγούμενη πελάτισσα διαβάζοντας τα ζώδια στο κοσμοπόλιταν. Σταματήστε να εξαπλώνετε την ημιμάθεια.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anastasisag

Αποκλεισμένος χρήστης

O anastasisag έγραψε στις 17:51, 17-06-17:

Ναι όλες οι μεγάλες θρησκείες λένε παραρολογίες. Οκ.
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 19:52, 17-06-17:

Ναι όλες οι μεγάλες θρησκείες λένε παραρολογίες. Οκ.
Αν είναι έτσι να προτείνουμε ως θεραπεία του ευερέθιστου εντέρου και το ξεμάτιασμα. Θα καλύπτεται από τον ΕΟΠΥΥ, όπως θα καλύπτονται και χαρτορίχτρες, μέντιουμ, ομοιοπαθητικά σκευάσματα (νεράκι του θεού) και αγιασμός.

Βασικό σημείο της σύγχρονης ιατρικής είναι οι αποδείξεις. Κάνεις έναν ισχυρισμό, π.χ. ότι το water fasting βοηθάει τους ασθενείς με IBS. Μπορείς να το αποδείξεις με μελέτες? Στατιστικές έχεις? Αν όχι, τότε είναι άχρηστο μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 20:36, 17-06-17:

Στον ινδουισμό και στον βουδισμό που ανέφερες παραπάνω, ξέρω ότι υπάρχει μία διαδικασία σαν καθαρισμός του εντέρου, την κάνουν κάθε εξάμηνο/χρόνο, όπου για ένα 24ωρο δεν τρώνε τίποτα πέρα από νερό ή λίγο λαπά και πίνουν ένα πολύ ισχυρό καθαρτικό. (Το αποτέλεσμα μπορείτε να το φανταστείτε). Τον λόγο για τον οποίο το κάνουν δεν μπορώ να τον ξέρω αλλά είναι κάτι εξαιρετικά short-term και δεν προλαβαίνει να έχει side effects. Δεν ξέρω αν κάνουν έξτρα και αποκλειστικό water fasting για κάποιες μέρες αλλά το point δεν είναι εκεί. Από την άλλη το ΣΕΕ είναι μία μακροχρόνια κατάσταση με εξάρσεις και υφέσεις, οπότε το bowel resting οποιασδήποτε μορφής δεν μπορεί να εφαρμόζεται συνέχεια.

Οι λόγοι για τους οποίους η οποιαδήποτε θρησκεία θα ήθελε να εφαρμόσει water fasting, είναι μια άλλη συζήτηση. Εν προκειμένω όμως χρησιμοποίησες ως αιτιολόγηση, αφενός ότι είναι μια διαδικασία που χρησιμοποιείται από την αρχαιότητα και αφετέρου ότι είναι κάτι σύνηθες σε διάφορες θρησκείες. Και με αυτά τα επιχειρήματα ήθελες να στηρίξεις το γιατί μια κοπέλα, με χρόνια νόσο πρέπει να το δοκιμάσει και η ίδια! Οπότε ναι, σ'χώρα με που το παίζω αυθεντία και γω και ο PeterTheGreat, σε μια προσπάθεια να μην αυταναφλεχθούμε μαζί με τα τόσα ιατρικά συγγράμματα που πήραμε σε "μερικά εξάμηνα στην ιατρική".
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 11:20, 18-06-17:

Νηστεια και προσευχη και ολα φτιαχνουν. Τωρα γιατι οταν δεν ειχε αναπτυχθει η κακη ιατρικη, πεθαινανε στα 45 τους και τωρα με την ιατρικη-απατη πεθαινουμε στα 85 μας, δεν μπορω να το εξηγησω. Θα ρωτησω κανα καλογερο να μου πει...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους