Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο εύκολα δοκιμάζετε νέες γεύσεις;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:14, 19-06-08:

Πιστεύω πλέον ότι οι έλληνες γενικά δοκιμάζουν πάρα πολύ δύσκολα γεύσεις που δεν είναι κοντά σε αυτά που έχουν συνηθίσει... Παλιότερα είχα την εντύπωση ότι αυτό το έχουν οι περισσότεροι άνθρωποι, και όχι μόνο οι έλληνες, αλλά και οι δικές μου εμπειρίες από το εξωτερικό, και άλλων που ακούω δείχνουν ότι μόνο στην Ελλάδα είμαστε τόσο διστακτικοί απέναντι στο (γευστικά) καινούριο.
Πιστεύετε ότι ισχύει κάτι τέτοιο; Ισχύει και σε σας;
Αν ναι, που πιστεύετε ότι οφείλεται;
Είναι κάτι που το έχω διαπιστώσει ακόμα και στα πιο ανοιχτόμυαλα άτομα που γνωρίζω, και πάντα με παραξένευε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 09:44, 19-06-08:

Εγώ έχω δοκιμάσει μεταξύ των άλλων τοστ με τυρί και μαρμελάδα, μπουγατσάκι με σως κέτσαπ-μαγιονέζα, πατατάκια με παγωτό... Και είμαι πρόθυμος να δοκιμάσω αρκετά ακόμα! Δεν νομίζω ότι ανήκω σε αυτή την κατηγορία που αναφέρεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 09:44, 19-06-08:

Να πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί, αλλά νομίζω όντως ότι οι ξένοι έχουν μεγαλύτερη ευκολία στο να δοκιμάσουν νέες γεύσεις.
Εγώ προσωπικά δεν έχω κόλλημα στο να δοκιμάσω κάτι καινούργιο (εκτος από φασολάδα και πατσά, που τα σιχαίνομαι). Όμως μου έχει τύχει να μη φάω κάτι, επειδή δεν μου άρεσε οπτικά ή επειδή δε μου άρεσε η μυρωδιά του.

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 09:56, 19-06-08:

Πολύ πιθανόν να ισχύει, αν το δούμε από ιστορική σκοπιά. Οι Έλληνες των τελευταίων γενεών των παππούδων μας δεν είχαν την πολυτέλεια να δοκιμάζουν καινούργιες γεύσεις. Σε περιόδους πολέμων, κατοχής έτρωγαν μάλλον παρόμοια πράγματα κάθε μέρα. Είναι λογικό αυτό να επηρέασε τη δεκτικότητά τους σε νέες γεύσεις. Το πέρασαν και στα παιδιά τους που έτρωγαν ό,τι μαγείρευαν στο σπίτι.

Πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο το πόσο ανοιχτή σε νέες γεύσεις είναι η οικογένεια μας. Αυτό πρώτα μας επηρεάζει. Μιλώντας για τον εαυτό μου, υπάρχουν φαγητά που ούτε να τα δοκιμάσω δεν δέχομαι και τα αποκλείω. Όσο για τις γεύσεις, δεν το συζητάω. Και μάλλον αυτό οφείλεται στο ότι ποτέ δεν φτιάχτηκε κάτι εξτριμ στο σπίτι, όσο επηρεαζόμουν ακόμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 09:56, 19-06-08:

Εξαρτάται από τη διάθεσή μου εκείνη τη στιγμή. Για παράδειγμα, αν πεινάω πολύ δε θα πάρω κάτι καινούριο να δοκιμάσω αν δεν ξέρω πως είναι γιατί μπορεί να μη μου αρέσει και να μην το ακουμπήσω καν. Ισχύει πολύ αυτό που λέει η Σίμπυ, αν δε μου αρέσει κάτι οπτικά ή αν δε μυρίζει ωραία δε θα το δοκιμάσω ή τουλάχιστον θα είναι πιο δύσκολο. Μου έχει τύχει βέβαια να με πείσει μία φίλη μου να φάω κάτι που υπό άλλες συνθήκες ούτε που θα ακουμπούσα. Άρα στο έτσι κι έτσι είμαι εγώ μάλλον, ούτε απορρίπτω αμέσως κάτι καινούριο αλλά ούτε φτάνω στο άλλο άκρο του να θέλω να δοκιμάσω ό,τι καινούριο υπάρχει. Μάλλον λειτουργώ εκ του ασφαλούς, αν μου προτείνουν δηλαδή κάτι που άρεσε σε άλλους θα το δοκιμάσω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:10, 19-06-08:

Βασικά δεν αναφέρομαι τόσο σε fast food ή πιάτα της ελληνικής κουζίνας που όλοι τα ξέρουμε και συνήθως το να μην τα τρώμε συνεπάγεται ότι όντως δεν τα γουστάρουμε (είτε εμφανισιακά, είτε λόγω μυρωδιάς, είτε επειδή τα δοκιμάσαμε στο παρελθόν).
Αναφέρομαι πχ σε διαφορετικές κουζίνες (πχ γιαπωνέζικη), πρωτότυπες γεύσεις παγωτών, γλυκά που δεν συνηθίζονται και τόσο στην Ελλάδα (πχ cheesecake), πιο "περίεργους" καφέδες κλπ (ναι, τα παραδείγματα που ανέφερα αφορούν πιο πολύ εμένα γιατί αυτά μου έρχονται πρώτα, μην περιοριστείτε εκεί ομως).

Και δεν αναφέρομαι σε φαγητά που δεν τα δοκιμάζουμε επειδή δεν μας αρέσει η όψη/μυρωδιά τους, αλλά σε φαγητά που δεν τα έχουμε δει ποτέ και τα ξέρουμε μόνο από περιγραφή. Πχ μου έχει μείνει μια φορά που είχα πάει Haagen Dazs με αρκετά άτομα και όλοι παρείγγειλαν παγωτό βανίλια ή σοκολάτα (άντε με καμία βάφλα) ενώ είχε τέτοια ποικιλία που είμαι σίγουρη ότι αν ήταν λίγο πιο τολμηροί, όλοι θα έβρισκαν κάτι που να τους άρεσε ΠΟΛΥ περισσότερο από αυτά!

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 10:12, 19-06-08:

Σε σχέση με γεύσεις παγωτών, ψηφίζω μακράν ρούμι-σταφίδες από Δωδώνη και γιαούρτι-αγριοκέρασο από το Νούφαρο στο Ξυλόκαστρο.

Αυτά σου κάνουν;

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 10:26, 19-06-08:

Λία μου ειδικά για τις γεύσεις παγωτών που λες έχω δοκμάσει παααρα πολλές και σχεδόν ποτέ δεν επιλέγω βανίλια ή σοκολάτα. Ωραίες γεύσεις έχει η Παγωτομανία αλλά ακόμα περισσότερο το Waffle House στη Βουλιαγμένη. Εκεί έχω φάει τα πιο τέλεια παγωτά και τις πιο περίεργες γεύσεις. Τώρα ειδικά που είναι και καλοκαίρι...

Όσον αφορά τις κουζίνες άλλων χωρών δεν μπορώ να πω ότι είμαι τόσο επιφυλακτική. Ίσα ίσα πολλές φορές έχω δοκιμάσει κάτι και δε ου έχει βγει καλό. Έχω παρατηρήσει πάντως ότι τα άτομα που δε δοκιμάζουν εύκολα καινούριες γεύσεις είναι είτε επειδή έχουν μεγαλώσει έτσι είτε επειδή δεν είναι σωστά ενημερωμένα. Πόσες φορές έχω ακούσει να επικρίνουν κάτι χωρίς καν να το έχουν δει πόσο μάλλον να το δοκιμάσουν κιόλας.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:38, 19-06-08:

Νομίζω ότι γενικά οι λαοί με μεγάλη κουλτούρα στο φαΐ έχουν μία διστακτικότητα... Και το δέχομαι από τους μεσογειακούς λαούς, γιατί είναι κι αποδεδειγμένα "καλή" η κουζίνα μας. Πολλοί ιταλοί φίλοι πχ είναι σαν εμάς.

Κατά τ' άλλα, ναι, έχω δει το σκηνικό. Να είμαστε σε ιαπωνικό, να τρώει η φιλενάδα μου ένα ψάρι μαγειρεμένο ... ε, ιαπωνικά, και να λέει "ε και τι, ψαράκι είναι, και με λαδορίγανη καλό θα 'ταν".
Προσωπικά δοκιμάζω ευχαρίστως τα πάντα, με τον ιχλίμπεντιχ πάμε τακτικά σε λιβανέζικο, τυνησιανό, ιαπωνικό, βιετναμέζικο, θιβετιανό, αφγανικό, της καραϊβικής...
Ωστόσο σπίτι προτιμάω να μαγειρεύω πιο μεσογειακά, αν και ποτέ δεν ήμουν της παραδοσιακής κουζίνας. Εννοώ δε μεγάλωσα με παστίτσιο και γεμιστά στο σπίτι.

Αλλά, ναι, αν συγκρίνω πχ με την ελβετική κουζίνα, θα καταλάβω γιατί ο Ελβετός θα λάμπει από χαρά και μέθη στο ελληνικό εστιατόριο, έχοντας στο ένα χέρι το ούζο και στο άλλο ένα κομμάτι "ochtapodàki". Και το παραδέχονται και οι ίδιοι.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 10:42, 19-06-08:

Τρωω ο,τι να ναι εκτος απο μπαμιες :X

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:01, 19-06-08:

Δεν ξέρω, νομίζω ότι η διστακτικότητα που λες ισχύει περισσότερο σε μεγαλύτερα άτομα. Δηλ. με φίλους πάω συνέχεια σε πολυεθνικά μαγαζιά και τρώω. Το μόνο ''δύσκολο'' να δεχτούν μερικοί είναι το σούσι. Οι γονείς μου όμως είναι δύσκολοι, όχι ότι θέλουν μόνο παστίτσιο και μπριζόλες, αλλά δεν θα ενθουσιαστούν στην πρόταση του ασιατικού.

Όταν λίγες δεκαετίες πριν οι άνθρωποι δεν είχαν τις επιλογές που έχουμε τώρα έμαθαν σε 1 πεπατημένη. Κι όλα αυτά περί του πόσο θρεπτική είναι η ντόπια κουζίνα συνέβαλλαν. Αλλά για εμάς τους νεώτερους δεν υπάρχει αυτό το θέμα.

Παρόλα αυτά, όπως ανέφερε και το Γιδάκι, όταν μαγειρεύω χρησιμοποιώ μεσογειακά υλικά. Κάτι μακριά από αυτά θα το φτιάξω για πειραματισμό και τώρα το καλοκαίρι δεν προτιμώ κάτι άλλο περισσότερο από 1 σαλατούλα ή ντάκο με ελληνικά υλικά.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:06, 19-06-08:

εγώ δεν έχω πρόβλημα να δοκιμάσω οτιδήποτε, αρκεί να μου αρέσει η μυρωδιά του. Πριν λίγες μέρες δοκίμασα σούσι και ταρ ταρ, παρόλο που η ιδέα των ωμών φαγητών δεν μου αρέσει. Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσαν καθόλου, όπως το περίμενα, αλλά δεν είχα πρόβλημα να δοκιμάσω.

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:48, 19-06-08:

Όσον αφορά εμένα δεν διστάζω να δοκιμάζω νέες γεύσεις...δεν μπορώ να πώ για π.χ. αυτό το φαγητό δεν μου αρέσει αν δεν το έχω δοκιμάσει...μέχρι τώρα ότι και να έχω δοκιμάσει μου αρέσει..δεν υπάρχει κάτι που να μην μου αρέσει...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:50, 23-06-08:

Mocolate cranberry cake δε θέλω.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:05, 23-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αναφέρομαι πχ σε διαφορετικές κουζίνες (πχ γιαπωνέζικη), πρωτότυπες γεύσεις παγωτών, γλυκά που δεν συνηθίζονται και τόσο στην Ελλάδα (πχ cheesecake), πιο "περίεργους" καφέδες κλπ (ναι, τα παραδείγματα που ανέφερα αφορούν πιο πολύ εμένα γιατί αυτά μου έρχονται πρώτα, μην περιοριστείτε εκεί ομως).
Αααα αυτό εννοείς... τα δοκιμάζω όλα. Ακόμα και φίδι θα μπορούσα να φάω. Τρελαίνομαι για κινέζικο, για σούσι και ινδικό. Επίσης μ' αρέσει και η τσέχικη κουζίνα πολύ.

Και δεν αναφέρομαι σε φαγητά που δεν τα δοκιμάζουμε επειδή δεν μας αρέσει η όψη/μυρωδιά τους, αλλά σε φαγητά που δεν τα έχουμε δει ποτέ και τα ξέρουμε μόνο από περιγραφή. Πχ μου έχει μείνει μια φορά που είχα πάει Haagen Dazs με αρκετά άτομα και όλοι παρείγγειλαν παγωτό βανίλια ή σοκολάτα (άντε με καμία βάφλα) ενώ είχε τέτοια ποικιλία που είμαι σίγουρη ότι αν ήταν λίγο πιο τολμηροί, όλοι θα έβρισκαν κάτι που να τους άρεσε ΠΟΛΥ περισσότερο από αυτά!
Σε γλυκά και παγωτά επίσης δοκιμάζω τα πάντα και συνήθως δεν μου αρέσουν τα συνηθισμένα. Δεν μ' αρέσουν δηλαδή οι τούρτες σοκολάτας ή κρέμα, επίσης και παγωτό ποτέ δεν τρώω βανίλια η κρέμα, αλλά κάθε φορά διαφορετικό. Δεν δοκίμασα βέβαια ποτέ μου παγωτό ποπ κορν, ούτε και έφαγα ποτέ μου γλυκό ποπ κορν στο σινέμα, αλλά τρελαίνομαι για ένα γλυκάκι που είναι με φύλλα από καταϊφι, έχει μέσα τσιχλοτύρι (δεν ξέρω τι είδος) και το τρως με παγωτάκι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:10, 23-06-08:

Σε φαγητα...ναι ειμαι πολυ δυσκολη....εχω παρατηρησει οτι τις περισσοτερες φορες οταν δοκιμαζα κατι περιεργο και λιγο εξω απο την ελληνικη κουζινα ηταν γευστικα για μενα αθλιο..
Βεβαια και με την ελληνικη κουζινα στο συνολο της δεν τα παω πολυ καλα....αλλα ενιγουει.....

Αααα...πολυ δυσκολα μου αρεσει επισης και η μαγειρικη καποιας αλλης εκτος αυτης με την οποια μεγαλωσα...της μαμας μου δλδ...

Τωρα οσον αφορα σε γλυκα, καφεδες, ποτα κ.ο.κ....δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα να δοκιμαζω το ο,τιδηποτε...

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 13:09, 07-07-08:

Αν δεν έχουν περίεργη οσμή ή αηδιαστική όψη δεν έχω πρόβλημα να δοκιμάσω.

Παράθεση

katerina_s

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_s
H katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H katerina_s έγραψε στις 13:53, 07-07-08:

χμ εγω ειμαι λιγο περιεργη. δυσκολα θα δοκιμασω κατι που δεν θα μου κανει κλικ στο ματι.ολα περνανε απο αυτον τον ελεγχο πρωτα. αν μου κανει στο ματι θα το δοκιμασω, αν οχι....να παει απο κει που ρθε!!!!

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 15:26, 07-07-08:

Εχω δοκιμασει κινεζικη-γιαπονεζικη κουζινα, εκτος απο τα παραδοσιακα γλυκα τους τα περισσοτερα απο τα πιατα μου αρεσαν πολυ. Ακομα και οι σουπες κλπ. Ο τροπος που κανουν τα λαχανικα και το τηγανιτο ρυζι ειναι θεικος, καθως και τα μανιταρια που τα λατρευω ^^ Θα δοκιμαζα ανετα sushi αλλα δεν εχει κατσει. Για αλλες κουζινες δεν μπορω να πω γιατι δεν τις εχω δοκιμασει σε μαγαζι της προκοπης ή στη χωρα τους.

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 18:44, 07-07-08:

Αρκετά εύκολα και συχνά...Ωστοσο πάντα μα πάντα προτιμώ το παραδοσιακό ελληνικό φαγητό...
Το καλύτερο παράξενο που έχω δοκιμάσει είναι σνίτσελ γαλοπούλας με μαρμελάδα από βατόμουρα στην Αυστρία...Και γενικά το φαγητό σε Γερμανία και Αυστρία αν και πολύ βαρύ ήταν εμπειρία ζωής για μένα...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:03, 07-07-08:

Πόσο εύκολα δοκιμάζετε νέες γεύσεις;
Πολύ εύκολα.
Σήμερα πχ μπέρδεψα το αλάτι με τη ζάχαρη
και δοκίμασα κάτι καινούριο

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:11, 07-07-08:

εγώ δοκιμάζω πολύ εύκολα αρκεί να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις

1. να μην είναι ζωντανό το φαγητό
2. να μην έχει γλυώδη όψη και απαίσια μυρωδιά
3. να μην γνωρίζω ότι έχει μέσα κάτι που η δική μας κουλτούρα το έχει ως μπλιαχ (μη μου πεις δλδ να δοκιμάσω σκύλο επειδή στην κίνα τους τρώνε χαλαρά )

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 01:52, 08-07-08:

Θεωρώ πως δοκιμάζω αρκετά εύκολα νέες γεύσεις...γενικά μου αρέσει να πειραματίζομαι στο φαγητό!
καλά εκτός βέβαια αν μου πεις τίποτα βατραχάκια, σαλιγκάρια και άλλα τέτοια αυτά δε τα βάζω με τίποτα στο στόμα μου!
πάντως τρελαίνομαι για μεξικάνικη κουζίνα και γενικά καυτερά φαγητά...

και συμφωνώ ότι για να δοκιμάσω ένα καινούργιο φαγητό παίζει ρόλο και η μυρωδιά του...

Παράθεση

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΥΑ!
H ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Designer . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H ΕΥΑ! έγραψε στις 08:00, 08-07-08:

Γενικά μπορώ να πώ οτι δοκιμάζω εύκολα διάφορα νέα πράγματα...Αν όμως αυτα τα πράγματα πρίν απο το πιάτο μ ξέρω τι σχήμα- χρώμα- υφή είχαν (πχ βατράχια- σαλιγκάρια- μερικά ψάρια) δν νομίζω να τα δοκιμάσω ποτέ...
Κ ΠΟΤΕ ΔΝ θα έτρωγα κάτι άψητο εεε!!!!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 08:22, 08-07-08:

Στο σπίτι μου μπορεί να δοκιμάσω οτιδήποτε.

Όταν βγαίνω όμως έξω με φίλους ή γνωστούς σχεδόν πάντα επιλέγω γεύσεις που γνωρίζω ότι μου αρέσουν και σπάνια δοκιμάζω νέες γεύσεις. Όταν πεινάω και γενικά βρίσκομαι σε μία έξοδο με σκοπό να περάσω καλά δε διακινδυνεύω πχ να μην ευχαριστηθώ το φαγητό -πιθανότητα που υπάρχει - δοκιμάζοντας νέες γεύσεις.
Αυτά ξέρουμε, αυτά εμπιστευόμαστε.

δλδ Μπολονέζ πάντα στη La Pasteria!

-petros

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:00, 10-07-08:

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά χθες στο ιαπωνικό του δώσαμε και κατάλαβε...
Επιτέλους δοκίμασα το περιβόητο Okonomiyaki, ένα fast food των ιαπώνων, γιάμι!!!

Και άλλα περίεργα πράγματα, λατρεύω το χέλι!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:34, 14-07-08:

Οκονομιγιάκι θελω να δοκιμασω κι εγω. Ειναι σαν τηγανίτα που πρακτικά βαζεις οτι θες επανω.Αλλα αν δε το φας απο καπου τσεκαρισμενα, ή απο την πηγη, δε θα ξερεις αν ειναι σωστα ετοιμασμενο.

Γενικα δοκιμαζω ευκολα νεες γευσεις και μάλιστα ακουγοντας τα υλικά σπανια πεφτω εξω στο αν θα μου αρεσει. Θελω να εμπλουτιζω τις γευσεις, ειναι σαν καλλιεργεια γουστου/γευσης.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Georges5773 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Georges5773
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Georges5773 έγραψε στις 16:09, 17-07-08:

πανευκολα....ειδικα αν πειναω......

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 23:27, 17-07-08:

Το πιο περίεργο που έχω δοκιμάσει είναι πάριζα με πραλίνα φουντουκιού. Μέτρησε! Σας προτείνω να το δοκιμάσετε και εσείς. Τώρα από εξωτικά γεύματα, έχω δοκιμάσει αρκετά από κινέζικη κουζίνα (σε εστιατόριο και τώρα τελευταία πειραματίζεται και η μητέρα μου με κινέζικες συνταγές) και θέλω μερικές προτάσεις από γιαπωνέζικη και ινδική κουζίνα.

Παράθεση

Mia.yo (Μία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mia.yo
H Μία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Mia.yo έγραψε στις 08:39, 22-07-08:

Είμαι πολύ δύσκολη στις γεύσεις κ τρώω υπερβολικά επιλεκτικά!Οπότε κάπως δύσκολο για μένα να δοκιμάζω γεύσεις καινούργιες...

Παράθεση

Teo21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Teo21
Ο Teo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Teo21 έγραψε στις 12:45, 27-04-09:

Για τους γευσιγνώστες η δοκιμή νέων γεύσεων είναι το ευαγγέλιο τους,δεν υπάρχει λόγος να είσαι καλοφαγάς αν δεν δοκιμάζεις νέες γεύσεις,υπάρχουν εκατομμύρια συνταγές που καθεμία έχει άλλη γεύση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 27-04-09 στις 13:39. Αιτία: Αφαιρέθηκε κείμενο που παραβίαζε τους όρους χρήσης
Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 15:05, 12-06-10:

εγω ειμαι πολυ περιεργη με τις καινουριες γευσεις.ειδικα αν κατι δεν μου μυριζει πολυ ωραια δεν προκειται να το δοκιμασω που να με παρακαλανε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 12:22, 05-07-10:

δοκιμάζω πολύ εύκολα νέα πράγματα αρκεί να βοηθάει η οσμή και η εμφάνιση..!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 12:29, 05-07-10:

Εγώ πάντως είμαι από αυτούς που είναι διατεθειμένοι να δοκιμάσουν οτιδήποτε. Και ναι, είμαι από αυτούς που τρώω αυτά που πολλοί σιχαίνονται (σαλιγκάρια, εντόσθια, αμελέτητα κλπ)

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 12:48, 05-07-10:

Εγώ αν δεν ξέρω τι είναι αυτό που τρώω, δεν το δοκιμάζω με τίποτα, όσο ωραίο κι αν φαίνεται στην όψη και στην μυρωδιά.
Είμαι λίγο δύσκολος σε θέματα διατροφής ...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:53, 05-07-10:

δεν ειμαι καθολου ανοιχτη σε νεες γευσεις... εκτος και εαν η νεα γευση εχει σχεση με ζυμαρικα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:46, 08-09-10:

Καθόλου εύκολα. Σε γλυκά ή ποτά ΟΚ, σχετικά εύκολα αλλά σε φαγητό πολύ σπάνια. Συνήθως αν η μυρωδιά κάποιου φαγητού μου αρέσει ίσως το δοκιμάσω, αλλιώς με τίποτα.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 21:25, 13-09-10:

Καθόλου εύκολα και εγώ αλλά όταν δοκιμάζω πολλές φορές αλλάζω γνώμη για το φαγητό. Παράξενος άνθρωπος, τι περιμένεις;

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:53, 13-09-10:

πολύ εύκολα - αρκεί να είναι τσάμπα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:39, 13-09-10:

πολύ εύκολα - αρκεί να είναι τσάμπα
σωστόοοςς..

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 22:45, 13-09-10:

Πρέπει λίγο η εμφάνιση να με τραβάει & η μυρωδιά, αλλά κατά τα άλλα δεν μπορώ να πω ότι δεν δοκιμάζω...Όμως προτιμώ κυρίως τις οικείες γεύσεις.

Παράθεση

AgaveLie (Λία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AgaveLie
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H AgaveLie Forever Dreamer έγραψε στις 23:50, 13-09-10:

Για να πω του στραβού το δίκιο σπάνια θα φάω κάτι που ξέρω ότι δεν θα μου αρέσει ακούγοντας τα υλικά του. Αν και γενικά αν με ελκύει η εμφάνιση ή η μυρωδιά συνήθως προχωράω στην δοκιμή. Το πρόβλημα είναι ότι αν μια γεύση δεν μου αρέσει μου κάθεται στο λαιμό για ώρες με αποτέλεσμα να εκνευρίζομαι απείρως! Γι'αυτό όταν έχω το περιθώριο βάζω τη μαμά μου να το δοκιμάσει πρώτη και μετά ρωτάω :"θα μου αρέσει?" ε και πράττω ανάλογα με την απάντηση.... Παρ'όλα αυτά όταν βρέθηκα μόνη μου στην Αυστρία δοκίμασα τα πάντα αν και γύρισα 2 κιλά λιγότερη μετά από 1 εβδομάδα γιατί η κουζίνα τους είναι απαίσια!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 14-09-10 στις 15:24. Αιτία: προς μεταφορά
Παράθεση

angels wings

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angels wings
H angels wings αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H angels wings έγραψε στις 11:28, 06-04-11:

γενικα .δοκιμαζω σχετικα ευκολα διαφορα φαγητα....αυτα ομως που δεν προκειται να δοκιμασω ειναι αυτα που περιεχουν νεκρα εντομα κλπ κλπ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 12:11, 06-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από angels wings
γενικα .δοκιμαζω σχετικα ευκολα διαφορα φαγητα....αυτα ομως που δεν προκειται να δοκιμασω ειναι αυτα που περιεχουν νεκρα εντομα κλπ κλπ...
Όπως;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Incendioo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Incendioo
Ο Incendioo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Incendioo έγραψε στις 22:06, 17-04-11:

Εγώ από τότε που έγινα 13 και μπορούσα να βγαίνω χωρίς συνοδεία...ότι μου κινούσε την προσοχή...το δοκίμαζα...
Μέσα στα όρια φυσικά...αλλά γενικά...ναι.. Εύκολα δοκιμάζω νέα πράγματα..!

Παράθεση

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 15:40, 01-06-11:

δεν δοκιμαζω ευκολα νεες γευσεις

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 16:04, 01-06-11:

Πολυ ευκολα αρκει να μου κινησει κατι το ενδιαφερον,ειτε οσον αφορα το χρωμα ,ειτε τη μυρωδια,γενικα θελω να τα δοκιμαζω ολα,ακομα και τους πιο ακυρους συνδυασμους.Εχω δοκιμασει πολλα ακυρα,αλλα μ αρεσαν και αλλα οχι.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:53, 01-06-11:

Αρκεί να ξέρω τι περιέχει, αν δεν ξέρω και απλώς μου δίνουν να δοκιμάσω, δεν το βάζω στο στόμα μου με τίποτα.
Είμαι λίγο δύσκολος σε θέματα διατροφής.....

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:45, 01-06-11:

Τελευταία έχω αλλάξει τραγικά σε αυτό το θέμα και τρώω φαγητά που δεν έτρωγα!
Είμαι περήφανη! xD

Παράθεση

ria17 (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria17
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H ria17 έγραψε στις 15:45, 24-06-11:

σπανια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους