Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,708 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί θα παντρευτώ στην εκκλησία

Ο λόγος είναι:

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)
Για να πάρω την ευλογία του Θεού και της θρησκείας μου.
25
37,88%
Για το γλέντι και το ωραίον του πράγματος και τα όνειρα που είχα από παιδί.
17
25,76%
Για να κρατήσω τις παραδόσεις και να μην έχω γκρίνιες από την οικογένειά μου.
18
27,27%
Άλλος (πείτε ποιός).
5
7,58%
Κουμπάκιας
15
22,73%

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 12:01, 23-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ε ορίστε η λύση τότε για ωραίο πολιτικό γάμο
Και δεν νομίζω να βγαίνει και τόσο πιο ακριβό από το μέσο θρησκευτικό (μαλλον φτηνότερο)
αρκεί να μην ναυλώσεις τσάρτερ για να μεταφέρεις τους καλεσμένους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 12:27, 23-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
αρκεί να μην ναυλώσεις τσάρτερ για να μεταφέρεις τους καλεσμένους
βασικά και αυτό να κάνεις, τουλάχιστον ένας πολιτικός γάμος προσφέρει περισσότερη φαντασία στα έξοδα αν θέλει κάποιος να το κάνει υπερπαραγωγή, όχι το τυποποιημένο εξοδολόγιο του θρησκευτικού τυπικού
...τελικά μάλλον ένας γάμος κοστίζει όσα θέλει κανείς να ξοδέψει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:19, 23-06-08:

σε όλα τα κοινωνικά eventς, μπορεί κανείς να γυρίσει υπερπαραγωγή... ακόμα και στον θρησκευτικό γάμο!!
Αν σε λένε Ωνάση, έχεις δυνατότητες

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loupo (π.Δανιήλ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loupo
Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Loupo έγραψε στις 00:36, 10-03-09:

[...]
Και στο Δημαρχείο αν εχεις φαντασία και χρήμα μπορείς να κάνεις ότι θες και φιλαρμονική να φέρεις και χαβαλέ να κάνεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 10-03-09 στις 00:42. Αιτία: Προσαρμογή στους Όρους χρήσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 09:52, 10-03-09:

Θρησκεία!!!!
Γλέντι το Σάββατο το βράδι σπίτι.
Μετά το γάμο θα κάνω το δικό μου γλέντι στο σπίτι με τον συζυγο πλέον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:46, 10-03-09:

το χα ξαναδηλωσει νομιζω! γαμο στην εκκλησια με παπα και ολα τα σχετικα!! το προτιμω και για το θεμα της θρησκειας και γενικα για ολο το σκηνικο και επειδη ειμαι των παραδοσεων γενικα τασσομαι κατα του πολιτικου γαμου οσον αφορα το δικο μου γαμο! δεν εχω χειροτερο εφιαλτη απο το ενδεχομενο ενος πολιτικου γαμου!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:44, 10-03-09:

Γιατί θα παντρευτώ στην εκκλησία;
Γιατί έχω χρήματα για χάσιμο.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:20, 11-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Γιατί έχω χρήματα για χάσιμο.

Και γιατί άμα παίξουν καθυστερήσεις οι προηγούμενοι γάμοι (γιατί ανά μισάωρο τους κλείνουν στην Αθήνα τουλάχιστον τα Σάβατα) θα μπερδευτούν οι καλεσμένοι μου με τους προηγούμενους μη σας πω και με τους επόμενους και στο video θα δείχνει ΜπενΧουρ το event!!!
(Κάτι συγγενείς ακόμα ψάχνουν στο βίδεο τους δικούς τους καλεσμένους γιατί έχει κι άλλους μέσα πολλούς όμως...)

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:18, 16-07-09:

Μαλλον η συνηθεια...Και οι αντιδρασεις του περιγυρου και των συγγενων...Και ειναι και σχετικα δυσκολο να μην θελουν και οι δυο να κανουν θρησκευτικο γαμο..Αλλα ειναι μια αποφαση που θα επρεπε να παρει το ζευγαρι χωρις να σκεφτει τι θα πει ο ενας και ο αλλος..

Παράθεση

Stelios75

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stelios75
Ο Stelios75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 62 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Stelios75 Καλα να περναμε έγραψε στις 12:19, 13-10-09:

Έτσι τόπε Ο Θεός Κ έτσι έγινε.Έτσι οπως λεμέ μπες με το δεξί. Το νήπιο από το δεξί πόδι αρχίζει να κάνει το βηματάκι βηματάκια χωρίς να ξέρει ότι ξεκίνησε με το δεξί πόδι.Μετα ειναι κ δημοσια δηλωση κ εκδηλωση να γινεται γνωστο .Αν χρειαστει κατι το ευλογημενο ζευγαρι κατι ο κοσμοσ η κοινωνια οι ανθρωποι το βοηθανε (τους σπιτομενους δεν του βοηθανε κ πολυ μεχρι κ που τους αγνοουν ) Ετσι δεν μπορει μετα η νυφη η ο Γαμπροσ να γαμπριζουν να γκομμενιζουν.Ειναι γνωστοι ειναι Παντρεμενοι .Αυτο κ αλλα πολλα (οικονομικα κ )σε οδηγουν στην εκκλησια.Σε αγαπω κ το φωναζω το δειχνω,σε αγαπω κ επισημα,κ ολοι μαζι σε προστατευουμε.Να θυμασαι οτι τα πολυ παλια χρονια τα πραγματ δεν τοσο ειρηνικα οσο σημερα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 13-10-09 στις 12:26. Αιτία: greeklish
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 14:32, 13-10-09:

αν ήταν στο χέρι μου , δεν θα παντρευόμουν.

αν όμως παντρευτώ, ο γάμος θα είναι πολιτικός και ο λόγος.... δεν είναι άλλος από την άδεια γάμου

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:10, 13-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
Καταραμένη χρονομηχανή, κάποιος να με πάει ξανά στο 2009!

χούμορ χούμορ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 15:20, 13-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από zanin

αν όμως παντρευτώ, ο γάμος θα είναι πολιτικός και ο λόγος.... δεν είναι άλλος από την άδεια γάμου

τώρα είδα τι έγραψα... με συνεπήρε που διάβαζα εμπειρίες άλλων

δεν ειμαί παντρεμένη και ούτε θέλω να παντρευτώ. ο μόνος λόγος που θέλω να παντρευτώ (με πολιτικό) είναι για την άδεια γάμου, δε λέει να μη κάτσω κάποιες μέρες.

αναρωτιέμαι γιατί όταν τα λέω αυτά στις φίλες μου με κοιτάνε με μισό μάτι;;;;

Παράθεση

Burp

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Burp
H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp έγραψε στις 16:16, 13-10-09:

δν θα παντρευόμουν σε εκκλησία για τους εξής λόγους:
1.το θεωρώ χάσιμο λεφτών απο μέρους μου και συντήρηση της βιομηχανίας του γάμου
2.ποτέ δν ήμουν παραδοσιακός τύπος :ρ
αν το ήθελε βέβαια η άλλη πλευρά δν ξέρω αν θα έλεγα όχι
απο την άλλη σε δημαρχείο θα παντρευόμουν λόγο και μόνου της άδειας γάμου

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:07, 13-10-09:

Να υπενθυμίσω ότι το θέμα λέγεται "Γιατί θα παντρευτώ στην εκκλησία" και αφορά κυρίως όσους σκοπεύουν να κάνουν αυτή την επιλογή.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:08, 13-10-09:

παντως ο θρησκευτικος γαμος δεν ειναι ακριβος..μια τελετη στο τσακα τσακα ειναι..εμεις τον κανουμε ακριβο και η ματαιοδοξια μας..γιατι ακουω καποιους να λενε οτι "δεν εχουμε λεφτα για θρησκευτικο και γιαυτο ας κανουμε πολιτικο τωρα.."
μπουρδες..

Παράθεση

Παπαδόπουλος10077

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος10077
Ο Παπαδόπουλος10077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Παπαδόπουλος10077 έγραψε στις 18:04, 13-10-09:

Η ένωση των ανθρώπων μπορεί να γίνει μόνο με τη αγάπη, τώρα η θρησκεία μας ορίζει τον γάμο. Δεν διαφωνώ, δεν είμαι ούτε ΄φανατικός.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:36, 13-10-09:

Η ένωση των ανθρώπων μπορεί να γίνει μόνο με τη αγάπη,
σωστοος...η τελετη του γαμου ειναι απλα η επισημη κοινοποιηση της ενωσης δυο ανθρωπων μπροστα σε ολη την κοινωνια..
η ενωση δεν δημιουργειται με το γαμο..απλα δηλωνεται στους αλους ανθρωπους..
ετσι γινεται με απειρες θρησκειες,δοξασιες,εποχες και χιλιετιες,απο τα νεολιθικα χρονια μεχρι σημερα..στο περασμα πολλων πολιτισμων ..

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:10, 25-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Πολιτικός γάμος λέει γίνεται μόνο στο δημαρχείο... Βέβαια σε κάποιες περιοχές ίσως τον πείσεις το δήμαρχο να βγει προς τα έξω...
(Αν ισχύει ότι το λέει ο 1250/82)
Ξέμπαρκο, αλλά πριν λίγο καιρό συγγενείς γνωστών μου έκαναν γάμο στο κάστρο του νησιού, καθώς ήξεραν τον δήμαρχο και δέχτηκε να κάνει την "παραχώριση" να βγει από το δημαρχείο. Κι έγινε και Σάββατο βράδυ ο γάμος!

Αν είναι λίγο τυχερός κάποιος και έχει τα "μέσα" πιθανώς να μπορέσει να κάνει τον γάμο των ονείρων του χωρίς να χρειαστεί να μπει στην διαδικασία να τον "ευλογήσουν" εκπρόσωποι κάποιου θρησκευτικού δόγματος το οποίο δεν εστερνίζεται (και να τους πληρώσει κι από πάνω!).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:30, 25-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Ξέμπαρκο, αλλά πριν λίγο καιρό συγγενείς γνωστών μου έκαναν γάμο στο κάστρο του νησιού, καθώς ήξεραν τον δήμαρχο και δέχτηκε να κάνει την "παραχώριση" να βγει από το δημαρχείο. Κι έγινε και Σάββατο βράδυ ο γάμος!

Αν είναι λίγο τυχερός κάποιος και έχει τα "μέσα" πιθανώς να μπορέσει να κάνει τον γάμο των ονείρων του χωρίς να χρειαστεί να μπει στην διαδικασία να τον "ευλογήσουν" εκπρόσωποι κάποιου θρησκευτικού δόγματος το οποίο δεν εστερνίζεται (και να τους πληρώσει κι από πάνω!).
Μην τα πολυλές δημόσια αυτά. Θα κατηγορηθούν οι φίλοι σου σαν πλουτοκρατία που δεν σέβεται την κληρονομιά αυτού του τόπου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 25-08-10 στις 20:05. Αιτία: Διόρθωση quote tag
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:35, 25-08-10:

Δεν ξερω για τους αλλους αλλα εγω θαθελα να με οδηγησει στην εκκλησια ενα καρο με λευκο αλογο η μια slc , να φοραω γοβα και νυφικο μακρυ με swarofski σε ενα ξωκλησι με πολλα δεντρα, επισης θαθελα να γινει εξω απο το ξωκλησακι και να κανω δεξιωση στο κτημα Νασιουντζικ που θα χει πιανο και γνωστο ευρωπαιο ντιτζει για αργοτερα
Σοβαρα τωρα θα με οδηγουσε στην εκκλησια ο μπαμπακουλης μου
Ενταξει σοβαρευομαι. Θα με οδηγουσε στην εκκλησια η επιθυμια του συντροφου μου να παντρευτουμε εκει αλλα και η δικη μου επιθυμια, δε μαρεσουν οι πολιτικοι γαμοι ειναι ψυχροι. Νιαχ νιαχ

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 21:57, 25-08-10:

Βασικά ούτε που τους ξέρω. Και εντάξει, στις μικρές κοινωνίες το "ξέρω τον δήμαρχο" δεν σημαίνει και τίποτα. Το ανέφερα πιο πολύ επειδή όταν είχα πρωτογράψει ότι ο πολιτικός γάμος μπορεί να γίνει και σε καλύτερα δεδομένα από κάποια 5λεπτη ξεπέτα στο δημαρχείο μου είχαν πει ότι δεν ισχύει.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:13, 25-08-10:

γιατι δεν ειναι ακριβο.
η σκετη τελετη..ειναι φτηνη απλη και γρηγορη

οι φιγουρες θελουν λεφτα..

εκνευριζομαι απιστευτα οταν ακουω οτι κανω πολιτικο γιατι ο θρησκευτικος ειναι ακριβος..

ο θρησκευτικος που θελεις εσυ ειναι ακριβος..επειδη θελεις φιγουρα ή θεαμα,οχι ο καθαρος γαμος..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

worshipperjesus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη worshipperjesus
Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O worshipperjesus έγραψε στις 03:59, 26-08-10:

Ο χριστιανικός γάμος είναι ο μόνος θεσμός που νομιμοποιεί το σεξ (φυσικά για αναπαραγωγή).

Τα ζευγάρια που νομίζουν ότι είναι παντρεμένα (με πολιτικο "γάμο"), στην πραγματικότητα δεν έχουν πάρει θεϊκή έγκριση για σεξ, αρά ενώπιον του Θεού το σεξ εντός πολιτικού γάμου είναι προγαμιαίο σεξ.

Τέλος, κάνοντας θρησκευτικό γάμο, ενισχύουμε οικονομικά την Εκκλησία της Ελλάδος, οργάνωση με εκτεταμένη φιλανθρωπική δραστηριότητα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:10, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από worshipperjesus
Τέλος, κάνοντας θρησκευτικό γάμο, ενισχύουμε οικονομικά την Εκκλησία της Ελλάδος, οργάνωση με εκτεταμένη φιλανθρωπική δραστηριότητα.
Θα με πνιξεις!!!
Φιλανθρωπικη δε λες τιποτα!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:55, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από worshipperjesus
Τα ζευγάρια που νομίζουν ότι είναι παντρεμένα (με πολιτικο "γάμο"), στην πραγματικότητα δεν έχουν πάρει θεϊκή έγκριση για σεξ, αρά ενώπιον του Θεού το σεξ εντός πολιτικού γάμου είναι προγαμιαίο σεξ.
Σωστά!! Μάλιστα, ο θεούλης, μέσα στην απέραντη σοφία του, έχει επινοήσει μια πολύ έξυπνη, όσο και διδακτική τιμωρία για τους αμαρτωλούς. Δηλαδή, ενώ το ζεύγος της ακολασίας διαπράττει ανοσιούργημα, με κάθε σεξουαλική (φτου κακά) επαφή στην οποία επιδίδεται, δηλαδή η αμαρτία μετράει στο κοντέρ, εκείνοι έχουν την επίπλαστη πεποίθηση ότι τελούν σεξ μέσα στο γάμο! Το αποτέλεσμα αυτού είναι, πολύ σύντομα να βαριούνται θανάσιμα, όπως όλοι οι παντρεμένοι δηλαδή, και να χάνουν τελικά ολοσχερώς το μιαρό και λάγνο τους ενδιαφέρον για τις σαρκικές ηδονές.

Αυτό έχει διπλό όφελος: Αφενός η ζωή τους γίνεται κόλαση επί γης, συνεπώς μέρος των αμαρτιών τους πληρώνονται εδώ και το σκορ στο αμαρτιόμετρο μειώνεται σημαντικά, αφετέρου καταλήγουν σε ηθική και αγνή ζωή απόλυτης αποχής, έτσι ώστε ο Κύριος, μέσα στην αχανή του Αγάπη και Πρόνοια, τους δίνει τελικώς την ευκαιρία να σώσουν τις ψυχούλες τους και να καταλήξουν στην Αιώνια Ζωή του Παραδείσου, άσπιλοι ως περιστερές.

Μέγας είσαι Κύριε και θαυμαστά τα έργα Σου, όλα εν σοφία εποίησες...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 09:46, 24-02-11:

Βασικά η λόξα, η φιγούρα και η θρησκευτική πλύση εγκεφάλου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Theophilus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Theophilus
Ο Theophilus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Theophilus έγραψε στις 19:34, 25-06-13:

Ο γάμος για τους Χριστιανούς δεν είναι μια τυπική τελετή, νομικός θεσμός ή τήρηση παράδοσης. Όποιος πάει στην εκκλησία
θέλει την σχέση του με το άλλο πρόσωπο να την εντάξει σ΄ένα απέραντο δίκτυο σχέσεων προσώπων, στην κοινωνία προσώπων
που λέγεται "Εκκλησία." Αυτή η κοινωνία προσώπων είναι σαν ένα σώμα, με κεφαλή τον Χριστό, που όλα τα μέλη του σώματος
τα θεοποιεί, χαρίζοντας τους την αθανασία. Όποιος πάει στην εκκλησία για γάμο, πάει για να εντάξει τον δεσμό του σ΄αυτό το
σώμα Χριστού, δηλαδή να του δώσει προοπτική αιωνιότητας. Γίνεται κάτι ανάλογο με αυτό που γίνεται στη Θεία Κοινωνία. Για
τούτο τον λόγο πρώτα αυτή η τελετή ήταν ενταγμένη μέσα στη Λειτουργία, συμμετείχαν όλοι όσοι παρευρίσκονταν στον ναό
(κι ας μην είχαν πρόσληση γάμου) και το ζευγάρι κοινωνούσε. Έχω ένα γνωστό που έκανε το γάμο του με αυτό το αρχαίο τυπικό,από το οποίο έχει παραμείνει το ποτήρι με το κρασί, που ο παπάς δίνει στούς νεόνυμφους να πιούν. Ο γάμος, λοιπόν, δεν είναι ιδιωτική υπόθεση, αλλά κοινωνική (=εκκλησιαστική.) Συμμετέχουν όλοι όσοι αποτελούν την Εκκλησία, που όλοι έχουν στόχο να ασκηθούν στην αγάπη, σπάζοντας τον εγωκεντρισμό τους κι έτσι πετυχαίνοντας την ομοίωσή τους με τον Χριστό. Αυτός είναι και ο σκοπός του γάμου : η "θέωση" των συζύγων. Η προοπτική του γάμου είναι η αιωνιότητα, που προϋποθέτει
μαρτύριο (από τον αγώνα για θυσιές υπέρ του άλλου συζύγου και των παιδιών.) Αυτό υπενθυμίζει η εκκλησία με τα στέφανα:
τά μαρτύρια και την δόξα που επακολουθεί στο τέλος (αγιότητα.) Όσο για τα λεφτά στούς παπάδες, η γνώμη μου είναι ότι
είναι ντροπή και για αυτούς που ζητούν, και για αυτούς που δίνουν. Ποιός πληρώνει για να κοινωνίσει? Έτσι και σ΄όλα τα
μυστήρια πρέπει να γίνεται! Το ζευγάρι, αντί για λεφτά, μπορεί να καλέσει τούς ιερείς στο τραπέζι μετά την τελετή, αν
θέλουν να μετέχουν στη χαρά τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 22:26, 27-05-14:

Δεν έχω σκοπό να παντρευτώ γενικά, πόσο μάλλον σε εκκλησία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 17:07, 31-05-14:

ναι θελω να παντρευτω -καποτε καποιον στο μελλον-
και ναι θελω να ναι σε εκκλησια, τοσο γιατι ειμαι χριστιανη ορθοδοξη, οσο και γιατι θελω να εκπληρωσω αυτο που εχω απο μικρη σαν προτυπο-στοχο-εικονα-προσωπικο παραμυθι οπως θελετε πειτε το..
ελπιζω οταν βρεθει ο καταλληλος, να δεχτει και εκεινος να γινει ετσι...
οχι οτι θα χαλουσα τη σχεση μου αν αρνουνταν, αλλα εγω καπως ετσι τα εχω στο μυαλο μου με τον γαμο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:24, 31-05-14:

Για να παρω την ευλογια του Θεου πρωτίστως
Για το γλέντι που το θεωρώ γούρι
Για να χαλάσω λεφτά σε νυφικά, κομμώτριες, μακιγιέζ και λοιπά λούσα
Για να είμαι το επίκεντρο όλης της βραδιάς κι όλοι να συζητούν για μένα με ωραία λόγια φυσικά....
Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι.... δε χρειάζεται να παντρευτώ για να γίνει το τελευταίο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους