Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,335 μηνύματα σε 74,665 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

To ... συζείν

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:06, 08-07-08:

Καλημέέέέέρα!

Δεν ξέρω τι σάλτσες να γράψω για αρχή οπότε θα μπω απευθείας στα ερωτήματα:
  1. Συζήσατε πριν επισημοποιήσετε τη σχέση σας (οι παντρεμένοι). Όχι να συζείτε "πρακτικά", αλλά κυριολεκτικά να το έχετε πει, "παίρνω τα μπογαλάκια μου, ξενοικιάζω το σπιτάκι μου/φεύγω από το πατρικό μου". Πως ήταν; Ποιές διαφορές παρατηρήσατε ανάμεσα στο να συζείτε "πρακτικά" και στο να είναι το σπίτι σας όντως κοινό;
  2. Μετά από πόσο διάστημα σχέσης το κάνατε?
  3. Ποιός/πως το πρότινε;
  4. Είχε προηγηθεί κάποιου είδους αρραβώνας/επισημοποίηση με γονείς;
  5. Τι ήταν αυτό που σας ώθησε να πείτε "Ναι, με αυτόν τον άνθρωπο θέλω να μένουμε μαζί"
  6. Το είδατε ως ένα βήμα πριν το γάμο ή το κάνατε και... όπου βγει?
Τα ερωτήματα είναι ενδεικτικά. Το ερώτημα, more or less, είναι τι σας έκανε να συζήσετε με τον έτερον ήμισυ, πώς το πήρατε απόφαση (τι σκεφτήκατε/νιώσατε ίσως?), τι προβλήματα που δεν είχατε φανταστεί προέκυψαν, και γενικά ότι σας έρθει στο μυαλό και το θεωρείτε σχετικό

εδιτ: αα... προφανώς δεν περιμένω γνώμες μόνο από παντρεμένους! Απλώς θεώρησα πιο πιθανό οι ήδη παντρεμένοι να έχουν συζήσει "στάνταρ"

[αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα ζητώ συγγνώμη... ]

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 08-07-08 στις 09:41.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 09:31, 08-07-08:

Μηνυμα εληφθη, η σαλονοτραπεζαρια ικεα σου ρχεται

(Θα πατωσει το θεματακι, βαλε και μας τους ΛΕΥτερους συγκατοικους μεσα )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 09:31, 08-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
  1. Συζήσατε πριν επισημοποιήσετε τη σχέση σας (οι παντρεμένοι). Όχι να συζείτε "πρακτικά", αλλά κυριολεκτικά να το έχετε πει, "παίρνω τα μπογαλάκια μου, ξενοικιάζω το σπιτάκι μου/φεύγω από το πατρικό μου". Πως ήταν; Ποιές διαφορές παρατηρήσατε ανάμεσα στο να συζείτε "πρακτικά" και στο να είναι το σπίτι σας όντως κοινό;
Συζήσαμε, αμέ. Δεν πήρα εγώ μπογαλάκια, αλλά εκείνος. Βασικά ήταν λίγο ξενερουά στην αρχή, γιατί ήταν συνέχεια εκεί Εξαιτίας του, ξύπναγα (και ξυπνάω) 1-1,5 ώρα πριν να φύγω για τη δουλειά και βλέπω ΝΕΤ, για να ενημερωθώ για τα πάντα
Μου σηκώνει όμως το καπάκι της τουαλέτας, οπότε δεν έχω παράπονο
Γενικά, στην αρχή είναι λίγο παράξενα, αλλά μετά συνηθίζεις (όπως συνήθισες να μένεις μόνη σου όντας φοιτήτρια).
Προφανώς και ξεκαθαρίζεις τα πράγματα από την αρχή για τις δουλειές και τις υποχρεώσεις, με όμορφο τρόπο. Αν δεν το κάνεις, θα τα λουστείς 200% στην συνέχεια, και δε θα σου αρέσει.
  1. Μετά από πόσο διάστημα σχέσης το κάνατε?
  2. Ποιός/πως το πρότινε;
  3. Είχε προηγηθεί κάποιου είδους αρραβώνας/επισημοποίηση με γονείς;
1. ένα εξάμηνο πριν το γάμο.
2. Του είπα "Δε φέρνεις κανά σώβρακο σιγά σιγά από εδώ, μην μείνεις ξεβράκωτος καμιά μέρα?" και φώναξε τον καλύτερό του φίλο, τα μαζέψαμε και τα φέραμε στο σπίτι.
Στη πράξη κράτησε καιρό η μετακόμιση: τα ρούχα ήρθαν αμέσως, τα υπόλοιπα έπρεπε να ξεδιαλεχτούν, μερικά να αποθηκευτούν και μερικά να μεταφερθούν στα εξοχικά. Είχαμε και δύο νοικοκυριά κομπλέ από πριν, οπότε ήταν αναγκαίο το ξεδιάλεγμα (θα νοίκιαζε και το σπίτι του μετά το γάμο, οπότε έπρεπε να το αδειάσει).
3. Είχαμε αρραβωνιαστεί, όχι ότι το θεωρούσα απαραίτητο. Επειδή όμως οι γονείς είναι της παλιάς σχολής, δεν θέλησα να τους στεναχωρήσω. Μη φανταστείς αρραβώνα με χορούς και πανηγύρια. Πιο πολύ, επισημοποίηση με βέρες. Μόνοι μας την κάναμε, και μετά τους το είπαμε και φάγαμε όλοι μαζί.
  1. Τι ήταν αυτό που σας ώθησε να πείτε "Ναι, με αυτόν τον άνθρωπο θέλω να μένουμε μαζί"
  2. Το είδατε ως ένα βήμα πριν το γάμο ή το κάνατε και... όπου βγει?
1. H περιέργεια.
2. Είχαμε πει ότι θα παντρευτούμε όντας στα 3 χρόνια της σχέσης μας, οπότε μάλλον και τα δύο.
Τα ερωτήματα είναι ενδεικτικά. Το ερώτημα, more or less, είναι τι σας έκανε να συζήσετε με τον έτερον ήμισυ, πώς το πήρατε απόφαση (τι σκεφτήκατε/νιώσατε ίσως?), τι προβλήματα που δεν είχατε φανταστεί προέκυψαν, και γενικά ότι σας έρθει στο μυαλό και το θεωρείτε σχετικό
Η κοινή ζωή δεν είναι βολικότερη από την μοναχική, αντικειμενικά. Έχει όμως και τα καλά της..συμβαίνει κάτι και έχεις τον άνθρωπό σου δίπλα σου. Σε έχουν πιάσει τα υπαρξιακά σου? έχεις ακροατήριο (μη σε πιάνουν πολύ όμως, άνθρωπος είναι κι αυτός, πόσο να αντέξει?).
Σε έχουν πιάσει τα αισθήματα και τα ζουμιά? έχεις αγκαλίτσες (επίσης μη το παρακάνεις, ιδίως όταν κάνει ζέστη).
Αυτά.
Αν μου'ρθει και κάτι άλλο στη πορεία της συζήτησης, θα σε πω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 09:33, 08-07-08:

RE αρχισες να το σκέφτεσαι και αγχώθηκες ε?

Λεπόν εμείς συζήσαμε μετά από 1,5 χρόνο σχεσης χωρίς καμία επισημοποίηση. Είναι όντως διαφορετικό το "μενουμε μαζί στο ίδιο σπίτι" από το "μενει ο καθενας στο σπίτι του και....ψιλοξενεί τον άλλο τις μισές μερες". Ο άλλος είναι εκεί κάθε μέρα, κάθε πρωί, καθε φορά που γυρνάς από τη δουλειά, κάθε φορά που έχεις νεύρα, όταν θες να κάτσεις να βγάλεις τις τρίχες σου, όταν είσαι άρρωστη...όταν...όταν...ΠΑΝΤΑ δηλαδή. Οπότε χρειάζεται πάρα πολύ κατανόηση και από τις 2 μεριές στο ότι ο καθενας χρειάζεται το χώρο και το χρόνο του. Οτι το ζούμε μαζί δεν είναι απαραίτητα είμαστε σα Σιαμαίοι.
Αυτό που με ώθησε να μείνω μαζί του ήταν ότι έβλεπα μια προοπτική στη σχέση. Και ήθελα ας πούμε να τη δοκιμάσω και μέσα απο τη συγκατοίκηση. Και ναι το είδα σαν ένα βήμα πριν το γάμο, χωρίς όμως να περιμένω και το γάμο από μέρα σε μέρα.

ΡΕ...θελέι πολύ υπομονή πάντως το να μείνεις με έναν αλλο άνθρωπο. Και πολλές υποχωρήσεις και απο τους 2!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:39, 08-07-08:

Η απόφαση είναι ρητη και αντανακλαστική, όταν πραγματικά θές να είσαι με κάποιον όταν στο ζητήσει χαμογελάς και πηδάς απο την χαρά σου, αν έχεις την παραμικρή αμφιβολία το σκέυτεσε πολλύ...

Οταν είμουν με τον άντρα μου ο ίδιος μου είπε πώς θέλει να έρθει να με ζητήσει, του είπα πώς αυτόπ προυποθέτει γάμο καθώς ήταν δύσκολα τα πράγματα και μου είπε πώς αυτό θέλει, να είναι πάντα μαζί μου, έτσι άρχισαν όλα, απλά δεν σκέυτεσαι, το κάνεις όταν είσαι 100% σίγουρος, είναι κάτι σαν αντανακλαστικό...

Οσο για την αλλαγή περιβάλοντος είναι λογική, αλλαζουν πολλά αλλα όλα είναι μια σύνθεση για ένα καλύτερο άυριο, γεμάτο χαρά και ευτυχία, ο άνθρωπος δεν πρέπει να αλλάζει βάση της κοινονίας και των πρέπει αλλα να κρατάει την γραμμή της σχέσης, τι θα πεί παντρέυτηκα πρέπει να κάνω αυτά; είναι βλακείες, ο γάμος απλά είναι η συνέχεια της σχέσης...

Θα απαντήσω τα υπόλοιπα ποιό μετά καθ΄λως με πιέζει η δουλειά
Νάμαι πάλι

Οταν αποφασίσεις να παντρευτείς πάς σε νέα ζωή, μέν αλλα κρατάς αυτά που σε κράτησαν μαζί με τιον σύντροφο σου, κρατάς τις χαρές και διώχνεις αυτά που ενοχλούν τους 2, πρέπει να είσαι χαλαρός και να προσπαθείς κάθε μέρα, το έχω πεί χιλιες φορές και το ξαναλέω, ο γάμος είναι πόλεμος πρέπει να πολεμήσεις, είναι κάτι που πρέπει να ξέρεις απο την αρχή

Προσωπικά ο γάμος με οφέλησε, έδωσα πάρα πολλά και πήρα χωρίς να τα ζητάω απο τον άλλο, όπως πρίν τον γάμο, που είμασταν άγνωστοι, δεν βγέναμε δεν κοιμόμασταν μαζί δεν ολοκληρώσαμε, μπήκαμε στον γάμο απευθείας και εκεί ολοκληρώσαμε την σχέση μας, εκεί μάθαμε πώς κοιμόμαστε εκεί τα πάντα, απλά όταν π[ήραμε την απόφαση ξ΄ραμε πώς θα τα καταφέρουμε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mania : 08-07-08 στις 10:18. Αιτία: Επανήλθα :p
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:01, 08-07-08:

Όταν φτάσαμε να συζούμε με τον πρώην άντρα μου, δεν είχαμε σκεφτεί καν το γάμο.
Μοιραζόμασταν το ίδιο σπίτι σχεδόν 2 χρόνια, πότε Κέρκυρα και πότε Αθήνα (δηλαδή μεσολάβησαν και δύο μετακομίσεις). Ξεκινήσαμε να συζούμε επισήμως όταν προέκυψε η πρώτη μετακόμιση προς Κέρκυρα. Πριν απ' αυτό το είχα δίπορτο. Πότε σπίτι μου, πότε σπίτι του με ό,τι συνεπάγεται αυτό, δηλαδή για να το θέσω απλά, κάθε φορά που χρειαζόμουν κάτι, αυτό βρισκόταν στο άλλο σπίτι...
Όπως καταλαβαίνεις το "πρότειναν" οι καταστάσεις και ήρθε κάπως ...φυσικά η όλη ιστορία.

Δεν είχαμε ορίσει τίποτα ως προς τα οικονομικά και τους δουλειές. Εγώ κρατούσα το ταμείο με δική του πρωτοβουλία (δηλαδή μου έδινε το μισθό του να τον διαχειριστώ) και τις δουλειές τις κάναμε κατά πως προέκυπταν.

Στη δεύτερη μετακόμιση αυτό που φροντίσαμε προτίστως ήταν το νέο μας σπίτι να έχει προσωπικό χώρο για τον καθένα μας, ώστε κάποια στιγμή να μπορεί καθένας μας να απομονωθεί.

Όλα ήταν πολύ όμορφα! Γουστάραμε πολύ να ξυπνάμε μαζί το πρωί και για κάποιο διάστημα εργαζόμασταν μαζί στην επιχείρηση της οικογένειάς του.
Το αίσθημα που μου έχει μείνει από εκείνη την περίοδο πάντως, είναι πως είμασταν σαν δύο παιδιά που έπαιζαν το κουκλόσπιτο...

Έπειτα ήρθε ο γάμος και όλα άλλαξαν προς το χειρότερο...

Παράθεση

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΥΑ!
H ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Designer . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H ΕΥΑ! έγραψε στις 10:05, 08-07-08:

Na θέσω κ γώ ενα ερώτημα βρε κοριτσάκια για κάτι π με βασανίζει καιρό μπορώ να πώ...Να δω κ σείς τι θα μ πείτε..Έχει σχέση με γάμους - αρραβώνες - συγκατοίκηση κτλπ... (!)

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:07, 08-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
RE αρχισες να το σκέφτεσαι και αγχώθηκες ε?
εχμμμμ... ναι

Βασικά είμαι αρκετά καλομαθημένη 9 χρόνια τώρα που το σπίτι είναι δικό μου, ο χώρος δικός μου κοκ και όσο κι αν λέω ότι από πολλές μεριές είναι...βολικότερο και..φοβίες με πιάνουν, και νομίζω ότι όλα στραβά θα πάνε και κυρίως επειδή λόγω συνθηκών εγώ είμαι αυτή που πρέπει να ...ξεσπιτωθώ (και -παιδικό τραύμα είναι αυτό μη δίνετε σημασία - σιχαίνομαι τις μετακομίσεις) νιώθω πολύ άβολα..

Και μετά είναι και το συναισθηματικό κομμάτι, δλδ, "θέλω όντως?", "κι αν απλώς νομίζω ότι θέλω για λόγους σας αυτούς που είπε η Isi? (πάντα μα πάντα όόόότι και να κουβαλήσω μαζί μου αυτό που θα θέλω θα είναι στο άλλο σπίτι )"

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:09, 08-07-08:

χου χου άρχισε να σοβαρεύει το πράγμα και πολύ χαίρομαι

λοιπόν....

Συζήσατε πριν επισημοποιήσετε τη σχέση σας (οι παντρεμένοι). Όχι να συζείτε "πρακτικά", αλλά κυριολεκτικά να το έχετε πει, "παίρνω τα μπογαλάκια μου, ξενοικιάζω το σπιτάκι μου/φεύγω από το πατρικό μου". Πως ήταν; Ποιές διαφορές παρατηρήσατε ανάμεσα στο να συζείτε "πρακτικά" και στο να είναι το σπίτι σας όντως κοινό;
Η διαφορά ήταν ότι από εκεί που ζούσα μόνη μου τόσα χρόνια ξαφνικά ήρθε ένας μαντράχαλος και γέμισε ο τόπος σώβρακα
Επρεπε να μαγειρεύω με πρόγραμμα γιατί ένοιωθα την "ευθύνη" (μαλακία μου γιατί το φορτώθηκα"
Οι λογαριασμοί μεγάλωσαν μεν αλλά τα οικονομικά βελτιώθηκαν αισθητά μιας που η ΔΕΗ για ένα άτομο έχει 90 ευρώ ενω για δύο 110 άρα το δια δύο συμφέρει
Για ένα διάστημα η αλήθεια είναι ότι με είχε πιάσει πανικός γιατί ένοιωθα ότι υπήρχε ένας εισβολέας σπίτι μου που μου άλλαξε όλους τους ρυθμούς.
Αυτό μας έφερε και ένα μικρό χωρισμό για μια φορά αλλά οκ συνήλθα γρήγορα

Καπάκια και κλπ εργασίες είχαν ξεκαθαριστεί απ την αρχή οπότε πραγματικά δεν αντιμετώπισα προβλημα
Αντιμετώπισα όμως πρόβλημα στο ότι το τηλέφωνο μου εξακολουθούσε να χτυπάει για κάμποσο καιρό σε "ακυρες" ώρες μέσα στη νύχτα, μέχρι να συνειδητοποιήσει κάποιος "κόσμος" και φίλοι ότι πλέον δεν είμαι "διαθέσιμη" όλες τις μέρες και ώρες της μέρας

1. Μετά από πόσο διάστημα σχέσης το κάνατε?
  2. Ποιός/πως το πρότινε;
  3. Είχε προηγηθεί κάποιου είδους αρραβώνας/επισημοποίηση με γονείς;
  4. Τι ήταν αυτό που σας ώθησε να πείτε "Ναι, με αυτόν τον άνθρωπο θέλω να μένουμε μαζί"
  5. Το είδατε ως ένα βήμα πριν το γάμο ή το κάνατε και... όπου βγει?
1. μετά από μια βδομάδα ουσιαστικά... άρχισε να κοιμάται συνεχώς σπίτι μου οπότε σταδιακά και χωρίς να υπάρξει συμφωνία ήρθε η οδοντόβουρτσα μετά κανα δυο σώβρακα να υπάρχουν δυο μπλούζες κ.ο.κ.
2. κανένας ουσιαστικά... προέκυψε... αν και το τελικό "άντε ξεκουβάλα κι έλα" το είπα εγώ μιας που ήταν το δικό μου σπίτι που μέναμε άρα από μένα έπρεπε να γίνει η επίσημη πρόταση
3. όχι, αλλά οι δικοί μου γονείς το έμαθαν ότι ζούμε μαζί λίγο καιρό πριν τον αρραβώνα. Οι δικοί του βέβαια το ήξεραν μιας που πριν ζούσε με τους δικούς του
4. τίποτα προέκυψε όπως είπα, δεν ήρθε μετά από σκέψη... μετά από σκέψη ήρθε ο γάμος
5. όπου βγει... αν και το θεωρούσα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προϋπόθεση ΠΡΙΝ το γάμο

Αυτό που έχω να πω σε όλους όσους σκοπεύουν να συζήσουν είναι το εξής πολύ σοβαρό και σημαντικό tip

1. Δεν υπάρχει για μένα γάμος χωρίς πρώτα συμβίωση
2. κάντε το ΑΛΛΑ... όχι στο σπίτι του ενός ή του άλλου
Νοικιάστε από κοινού και εκ νέου ένα νέο χώρο
Έτσι δε θα νοιώθει ποτέ κανένας ότι υπάρχει εισβολέας στο χώρο ΜΟΥ ή ότι είμαι φιλοξενούμενος στο σπίτι του άλλου
Εκτός βέβαια κι αν υπάρχει ιδιόκτητο σπίτι αλλά εκεί πρέπει να φροντίσει πραγματικά σκληρά, ο ιδιοκτήτης του σπιτιού, να κάνει και τον άλλον να το νοιώθει σπίτι του κι όχι ότι είναι φιλοξενούμενος!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 10:11, 08-07-08:

Το άλλο σπίτι είναι μεγαλύτερο/ιδιόκτητο/σε καλύτερη τοποθεσία?

Η βασική ερώτηση είναι ΘΕΣ? αν ναι, όρμα, είναι μεγάλο σχολείο η συγκατοίκηση...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:16, 08-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Το άλλο σπίτι είναι μεγαλύτερο/ιδιόκτητο/σε καλύτερη τοποθεσία?

Η βασική ερώτηση είναι ΘΕΣ? αν ναι, όρμα, είναι μεγάλο σχολείο η συγκατοίκηση...
τοποθεσία ναι από άποψη βολικότητας ΜΜΜ (αλλά νταξ αυτό ισχύει για όλες τις περιοχές σχεδόν σε σχέση με ζωγράφου ), όχι-νομίζω δεν τις ξέρω και καλά τις περιοχές- από θέμα "περιοχής", ειναι πολύύύύ μεγαλύτερο, πολύ πιο καινούριο (2 vs 32 ετών ) και ιδιόκτητο ναι.

Ούτως ή άλλως οι όποιες συζητήσεις είναι για το τέλος του χρόνου [γιατί στην παρούσα φάση είναι λίγο ...μαζοχισμός να αφήσω σπίτι δίπλα στη δουλειά μου για να μπλέκω στην κίνηση της Αλεξάνδρας κάθε πρωί ], οπότε και αποδεσμέυομαι από την καθημερινή παρουσιά στη δουλειά μου. Απλώς έγινε πριν 2-3 μέρες η συζήτηση (ξανά) και πλέον μου τριβελίζει το κεφάλι όλο και πιο έντονα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 08-07-08 στις 10:24.
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 10:16, 08-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Αυτό που έχω να πω σε όλους όσους σκοπεύουν να συζήσουν είναι το εξής πολύ σοβαρό και σημαντικό tip

1. Δεν υπάρχει για μένα γάμος χωρίς πρώτα συμβίωση
2. κάντε το ΑΛΛΑ... όχι στο σπίτι του ενός ή του άλλου
Νοικιάστε από κοινού και εκ νέου ένα νέο χώρο
Έτσι δε θα νοιώθει ποτέ κανένας ότι υπάρχει εισβολέας στο χώρο ΜΟΥ ή ότι είμαι φιλοξενούμενος στο σπίτι του άλλου
Εκτός βέβαια κι αν υπάρχει ιδιόκτητο σπίτι αλλά εκεί πρέπει να φροντίσει πραγματικά σκληρά, ο ιδιοκτήτης του σπιτιού, να κάνει και τον άλλον να το νοιώθει σπίτι του κι όχι ότι είναι φιλοξενούμενος!
Συμφωνώ 100% με τα παραπάνω!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 10:21, 08-07-08:

τοποθεσία ναι από άποψη βολικότητας ΜΜΜ (αλλά νταξ αυτό ισχύει για όλες τις περιοχές σχεδόν σε σχέση με ζωγράφου ), όχι-νομίζω δεν τις ξέρω και καλά τις περιοχές- από θέμα "περιοχής" ειναι πολύύύύ μεγαλύτερο, πολύ πιο καινούριο (2 vs 32 ετών ) και ιδιόκτητο ναι.

Ούτως ή άλλως οι όποιες συζητήσεις είναι για το τέλος του χρόνου [γιατί στην παρούσα φάση είναι λίγο ...μαζοχισμός να αφήσω σπίτι δίπλα στη δουλειά μου για να μπλέκω στην κίνηση της Αλεξάνδρας κάθε πρωί ], οπότε και αποδεσμέυομαι από την καθημερινή παρουσιά στη δουλειά μου. Απλώς έγινε πριν 2-3 μέρες η συζήτηση (ξανά) και πλέον μου τριβελίζει το κεφάλι όλο και πιο έντονα...
Ένα θα σου πω...περνάνε γρήγορα οι 4-5 μήνες...πάρα πολύ γρήγορα

Μπορείς να αρχίσεις τα weeknds εκεί, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 10:31, 08-07-08:

Πουφ... Δεν ξερω αν και κατά πόσο είαμι έτοιμη να κάνω κάτι τέτοιο. Μάλλον καθόλου. Βλέπω ότι όταν έρχεται το αγόρι μου ή όταν πάω εγώ στην Αθήνα, μετά από κάποιο διάστημα κουράζομαι και θέλω να κάνω κάποια πράγματα μόνη μου, σε αντίθεση με αυτόν που δεν έχει πρόβλημα και βεντουζωμένοι να είμαστε! (χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό!). Το σίγουρο είναι, χωρίς να έχω τη σούπερ ντούπερ ουάου εμπειρεία επί του θέματος, ότι όταν "σοβαρέψουν" τα πράγματα, οδηγείσαι στο συζείν αλλά τότε το θέλεις πραγματικά και είσαι διατεθειμένος/η να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν στην πορεία!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:35, 08-07-08:

Μπορείς να αρχίσεις τα weeknds εκεί, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
και οι δύο μας μόνοι μας ζούμε

Απλώς το να συζείς έχει διαφορά... Δεν μπορείς να πεις στον άλλο "ξέρεις τι? σήμερα θα βγω με τις φίλες μου οπότε κοιμήσου σπίτι σου καλύτερα". Θα βγεις με τις φίλες σου και γυρνώντας κατά πάσα πιθανότητα θα ...ροχαλίζει ήδη στο κρεββάτι σου (σου? του? μας? )

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 10:39, 08-07-08:

και οι δύο μας μόνοι μας ζούμε

Απλώς το να συζείς έχει διαφορά... Δεν μπορείς να πεις στον άλλο "ξέρεις τι? σήμερα θα βγω με τις φίλες μου οπότε κοιμήσου σπίτι σου καλύτερα". Θα βγεις με τις φίλες σου και γυρνώντας κατά πάσα πιθανότητα θα ...ροχαλίζει ήδη στο κρεββάτι σου (σου? του? μας? )
θα σε μαλώσω, νι
Λες " ξέρεις τι? σήμερα θα βγω με τις φίλες μου....ΠΕΣΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ, ΜΗ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ".
Ξέρεις τι ωραίο είναι να κοιμάται, κι εσύ να χωθείς δίπλα του και να μισοξυπνήσει και να σε πάρει αγκαλίτσα και να συνεχίσετε το νάνι?
Αν ροχαλίζει, γλυτώνεις και τη κλωτσιά για να σταματήσει

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:49, 08-07-08:

Χμ, να δω κι εγώ...
ΑΝ μείνω όντως στην πόλη αυτή για τα επόμενα 3-4 χρόνια, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να μετακομίσουμε κάπου μαζί, κι ας μην έχουμε πει για γάμους, επισημοποιήσεις, ή ας μην είναι σίγουρο το ότι δε θα έχουμε απόσταση κάποια στιγμή. (οκ, προσωρινά).

Συμφωνώ με το ότι θα 'θελα και μάλλον είναι καλύτερο να μπει το ζευγάρι σε ένα εντελώς νέο σπίτι...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:09, 08-07-08:

Evil μια ερώτηση , που κολάς στο όλο θέμα; σε βλέπω να αναφέρεις διαδρομές, τις μετακομήσεις κλπ και δεν ανέφερες καθόλου σχεδών ότι αφορά την σχέση και την συμβίωση

Τι πραγματικά σε ενδιαφέρει; τι σκέυτεσε για όλα αυτά; καθώς όταν σκέυτεσε να συζήσεις ή ακόμα και να παντρευτείς δεν σε νοιάζουν οι διαδρομές και τα καθημερινά τόσο όσο η συμβίωση και ζωή των 2, μου κάνει εντύπωση, συγνώμη κιόλας αν κάνω τόσο προσωπική ερώτηση και άν θές απαντάς

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:17, 08-07-08:

Πάντως κάποια πράγματα όπως "καπάκι" (), καθαριότητα, προσωπικές συνήθειες λίγο πολύ τα γνωρίζεις από πριν. Όλο και κάποιο χρόνο περνάτε μαζί, σπίτι σου ή σπίτι του.
Ίσως είναι και θέμα χαρακτήρα. Εγώ επειδή ήμουν μοναχοπαίδι πάντα ήθελα να μοιράζομαι με κάποιον το χώρο μου γιατί αυτό μου έλειπε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:20, 08-07-08:

mania ... δεν ξέρω που κολλάω... δλδ από τη μια τα σκέφτομαι όλα ιδανικά και λέω... μαζεύω τα μπογαλάκια μου και φεύγω αύριο και από την άλλη με πιάνουν φοβίες τύπου "μα εγώ είμαι μικρή! [που δεν είμαι και τόσο πλέον 27 χρονών γαιδάρα!]. και αυτό είναι τεράστιο βήμα!" και γίνεται στο μυαλό μου λες και ξαφνικά από την .. .ανεξάρτητη,αυτοσυντηρούμενη "μοντέρνα γυναίκα" θα γίνω η..μαίρη παναγιωταρά των '00.

και σκέφτομαι και άκυρα όπως "θα χωράμε? και τα δικά μου έπιπλα? τι θα γίνουν?"
"και όταν έρχονται οι γονείς από επαρχία να με δουν που θα μένουν? και τι θα πρέπει να τους πω? και αφού δεν μιλάμε για γάμο (που δεν θέλω στην παρούσα φάση) πως θα το πάρουν? και τι... δεν θα μπορούν να έρχονται? και αφού εγώ δεν μπορώ να λείπω για πολλες μέρες από Αθήνα πώς θα τους βλέπω?"

και επίσης νομίζω ότι με χαλάει πολύ να μπω ... μουσαφίρης σε έτοιμο σπίτι αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να το αποφύγω σε τέτοια φάση...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:24, 08-07-08:

μεγάλη ανασφάλεια διακρίνω Ρεζουλίνι, και αυτό πρέπει να το συζητήσεις με τον φίλο σου. Αυτός τι απάντηση θα έδινε στα ερωτήματά σου?
Να του τα πεις όπως εδώ, με τα ιδανικά και με τα άκυρα..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:57, 08-07-08:

εγώ καταλαβαίνω πάντως τους φόβους σου και έχεις και δίκιο
φυσικά και επειδή είναι άλλο η απλή σχέση κι άλλο η συμβίωση, δεν ξέρεις και πως μπορεί να καταλήξει
και επειδή εσύ είσαι αυτή που πρέπει να μαζέψει τα μπογαλάκια της, σκέφτεσαι σίγουρα το ότι μπορεί να βρεθείς ξαφνικά σε δυο τρεις μήνες να πρέπει να ψάχνεις πάλι και για σπίτι
κατανοητό είναι αυτό, κι όποιος δεν θα φοβόταν στη θέση σου πάει να πει ότι λειτουργει σαν 16χρονο (no offence προς τα απανταχού 16χρονα )

Η λύση είναι πολύ πιο απλή και δεν σε καταλαβαίνω γιατί δεν το έχεις ήδη κάνει δλδ
Κρατάς το σπιτάκι σου μια χαρά, με τα πραγματάκια σου μέσα, δεν λες και στους γονείς σου απολύτως τίποτα και απλά μεταφέρεις δυο σακίδια ρούχα σπίτι του
Αν είναι να έρθουν οι γονείς σου, πετάγεσαι μια βδομαδούλα σπίτι σου σαν να μην τρέχει τπτ
Εννοείται φυσικά ότι πλέον όλοι οι λογαριασμοί είναι δια δύο
Και το "κλειστό" σπίτι με τα έξοδα του αλλά και το σπίτι που λειτουργεί και ζείτε εκεί
Αφήνεις να περάσει ένα χρονικό περιθώριο ασφαλείας όπου εσύ θα νοιώσεις ότι οκ δεν είσαι ξεκρέμαστη κι όλα βαίνουν ομαλώς (ένα 6μηνο πιθανά?) και μετά αν είναι, ανακοινώνεις στους δικούς σου το ότι δώσατε λόγο με ένα παλικάρι και θα ζήσετε μαζί μέχρι όταν μπορέσετε να κάνετε γάμο (ούτε αρραβώνες δλδ ούτε τπτ)
Τότε, αφού θα έχεις δει όσα θες να δεις (θα τα έχεις δει όλα σε ένα 3μηνο αν έχεις τα μάτια σου ανοιχτά) τότε παίρνεις και τις οριστικές σου αποφάσεις για το αν θα κλείσεις το δικό σου σπίτι ή αν θα .... χωρίσεις (γιατί μετά ή το ένα θα γίνει ή το άλλο)

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:05, 08-07-08:

Μιας και είμαι στην ίδια φάση με εσένα ΡΕ να πω ότι σε καταλαβαίνω απίστευτα!

Προσωπικά έχω απλά φρικάρει!
Δεν θα σου πω τιπς γιατί δεν ξέρω αλλά θα σου πω τι νιώθω...
Άλλωστε εμάς η συμφωνία είναι νέο σπίτι από κοινού (με ενοίκιο βεβαίως βεβαίως )

Έχουμε και λέμε....
1. Είναι όντως αυτός με τον οποίο θέλω πραγματικά να το κάνω; Διότι όσο κι αν λέμε...έλα μωρέ μια συγκατοίκηση είναι εγώ το βλέπω ως μία επισημοποίηση και τα σόγια και των δυων μας ως ένα βήμα πριν το γάμο
2. Και ξαφνικά κοινό ταμείο; Κοινά έξοδα... κοινή λογαριασμοί; Τόσο καιρό τα είχα μόνη μου...τώρα θα έχουμε το ενοίκιό μας; την ΔΕΗ μας; Το νερό μας;
3. Εμένα παίζει και η πόλη... Δεν την αντέχω...δεν είναι η πόλη στην οποία θέλω να μείνω...να κάνω οικογένεια...να εργαστώ εκεί....
4. Και πως ξέρω ότι αυτός είναι ο άντρας της ζωής μου; Ότι με αυτόν θα κάνω οικογένεια...Γιατί οκ...άλλο συγκατοίκηση μία στο ένα μία στο άλλο σπίτι...κι άλλο έτσι...το είπα και πιο πάνω, οι γονείς δεν το βλέπουν απλά... Και θα θεωρήσω πολύ δύσκολο ακόμα και αν όλα στραβώσουν να σηκωθώ να φύγω έτσι απλά όπως ήρθα....
5. Με θεωρώ ακόμα μικρή..... αλλά φοβάμαι μην μία ζωή με θεωρώ απλά μικρή για τέτοιο βήμα

Οκ...δεν βοήθησα...απλά είπα κι εγώ τον πόνο μου

Έντιτ: Και μόλις είδα ότι η Κουέ έχει λύση για όλα
Αλλά ακόμα φρικαρισμένη είμαι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 08-07-08 στις 15:13. Αιτία: αυτά παθαίνεις όταν μπαίνεις από άλλο πισι :P
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:05, 08-07-08:

αφού το'πε το κορίτσι, ότι έχει κίνηση στην Αλεξάνδρας και θα πήζει (μπούφλες θέλει το κορίτσι, αλλά μην το κάνουμε θέμα...όποιος αγαπάει ρε, δε σκέφτεται τη βενζίνη, καλοπερασάκια, ε καλοπερασάκια)

μ'αγαπας ακόμη?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:06, 08-07-08:

Συζείτε καλέ, να μοιράζεστε τη ΔΕΗ. Αν δεν είναι κίνητρο αυτό, δε ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:07, 08-07-08:

αφού το'πε το κορίτσι, ότι έχει κίνηση στην Αλεξάνδρας και θα πήζει (μπούφλες θέλει το κορίτσι, αλλά μην το κάνουμε θέμα...όποιος αγαπάει ρε, δε σκέφτεται τη βενζίνη, καλοπερασάκια, ε καλοπερασάκια)

μ'αγαπας ακόμη?

δεν είναι καλοπερασάκιας ρε
τρομοκρατημένη είναι και βρίσκει δικαιολογίες για να το καθυστερεί
απλά φοβάται, και το βρίσκω και πολύ λογικό
όσο να το κάνεις, είναι μεγάλο το βήμα

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:12, 08-07-08:

άμα μου δώσεις τη μαρίνα για παρανυφάκι [άλλο που θαχει φτάσει...λύκειο ως τότε ] θα το σκεφτώ...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:14, 08-07-08:

Συζείτε καλέ, να μοιράζεστε τη ΔΕΗ. Αν δεν είναι κίνητρο αυτό, δε ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι
Και φέτος την μοιραζόμουν με τον γείτονα και ήθελα να του σπάσω τα μούτρα
Δεν με βοηθάς με την ΔΕΗ

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:14, 08-07-08:

δεν είναι καλοπερασάκιας ρε
τρομοκρατημένη είναι και βρίσκει δικαιολογίες για να το καθυστερεί
απλά φοβάται, και το βρίσκω και πολύ λογικό
όσο να το κάνεις, είναι μεγάλο το βήμα
το ξέρω..απλά την πειράζω.
Η λύση που είπες είναι η καλύτερη...
σε συνδυασμό με το πρωινό στο κρεβάτι που ενδεχομένως να της προσφερθεί, νομίζω ότι θα ενδώσει.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:16, 08-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Και φέτος την μοιραζόμουν με τον γείτονα και ήθελα να του σπάσω τα μούτρα
Δεν με βοηθάς με την ΔΕΗ
βοήθησες τη τσέπη σου όμως...
δεν ήταν ωραίος ο γείτονας?????
αν όχι, απορώ γιατί μοιραζόσασταν τη ΔΕΗ
Η ΔΕΗ είναι ύψιστο αγαθό, την μοιράζεσαι με κάποιον που αγαπάς, όχι με τον πρώτο τυχόντα!!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:22, 08-07-08:

βοήθησες τη τσέπη σου όμως...
δεν ήταν ωραίος ο γείτονας?????
αν όχι, απορώ γιατί μοιραζόσασταν τη ΔΕΗ
Η ΔΕΗ είναι ύψιστο αγαθό, την μοιράζεσαι με κάποιον που αγαπάς, όχι με τον πρώτο τυχόντα!!
E...ναι...ειδικά όταν ο 1ος λογαριασμός ήταν 360 ευρώ

Χάλια ήταν...ας μην τα θυμάμαι

Άλλη φορά θα διαλέγω εγώ τον γείτονα με τον οποίο την μοιράζομαι....θα το βάλω όρο στο συμβόλαιο

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:13, 08-07-08:

Στο χωριό μου λένε: "Άμα δε βρέξεις κ*λο, ψάρι δεν τρως". Όλα στη ζωή έχουν το ρίσκο τους και δεν υπάρχουν εγγυήσεις σε τέτοιες καταστάσεις.
Είσαι μια γυναίκα οικονομικά ανεξάρτητη, χειραφετημένη, με τη δουλειά σου, ακόμα κι αν κάτι δεν πάει καλά θα έχεις να ψάχνεις για ένα σπίτι. Big Deal...

Το ερώτημα είναι αν θέλεις. ...Πολύ! Γιατί αν δεν θέλεις και τόσο πολύ, καλύτερα μη το κάνεις...

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 14:32, 08-07-08:

2. Μετά από πόσο διάστημα σχέσης το κάνατε?
  3. Ποιός/πως το πρότινε;
  4. Είχε προηγηθεί κάποιου είδους αρραβώνας/επισημοποίηση με γονείς;
  5. Τι ήταν αυτό που σας ώθησε να πείτε "Ναι, με αυτόν τον άνθρωπο θέλω να μένουμε μαζί"
  6. Το είδατε ως ένα βήμα πριν το γάμο ή το κάνατε και... όπου βγει?
1. Συζώ εδώ και 4 χρόνια και το θεωρώ τέλεια εμπειρία.
2. ύστερα από ένα χρόνο σχέσης ξεκίνησε η συγκατοίκηση
3. Το πρότεινα εγώ, δοκιμαστικά για ένα μήνα, για να διαβάζουμε μαζί για την εξεταστική, και αν όλα πήγαιναν καλά θα το συνεχίζαμε. Λοιπόν η εξεταστική πήγε εξαιρετικά καλά (ο καλός μου πήρε πτυχίο περνώντας 7 από τα δυσκολότερα μαθήματα της σχολής του - και μιλάμε για πολυτεχνείο) και παράλληλα περάσαμε φανταστικά. Εγώ όταν αναφέρομαι σε εκείνη την περίοδο την χαρακτηρίζω "ο μήνας του μέλιτος"
4. όχι, συνήθως τέτοιες επισημοποιήσεις γίνονται για τους γονείς της κοπέλας, και οι δικοί μου είναι χαλαροί
5. Μάλλον το ότι περνούσαμε πολύ ωραία μαζί, πάντως δεν είχα την παραμικρή αμφιβολία
6. όχι, τότε ήμουν πολύ μικρή για να σκεφτώ για γάμο

Γενικά θεωρώ ότι η συγκατοίκηση είναι απαραίτητη πριν το γάμο. Επίσης σε εμάς ίσως ήρθαν εύκολα γιατί είμαστε "εύκολοι άνθρωποι". Εμένα πχ μου αρέσει να μαγειρεύω, δεν το θεώρησα καταπίεση ότι με τη συγκατοίκηση έπρεπε να μαγειρεύω καθημερινά για 2. Επίσης με το καπάκι ποτέ δεν είχα πρόβλημα γιατί ακόμα και τώρα δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό. Ούτε είμαι και πολύ σχολαστική με την καθαριότητα και το συμμάζεμα. Γενικά η καθημερινότητα δεν προκάλεσε τριβές.

Αυτά για αρχή, αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο, I'm all ears

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:07, 09-07-08:

Την πρώτη φορά που το έκανα δεν το φοβήθηκα καθόλου κι ας μην ήμουν δεκάξι, όμως η αλήθεια είναι πως δεν ήμουν και πολύ μεγαλύτερος. Τώρα και πάλι δεν το φοβάμαι. Αντιθέτως το καρτερώ με χαρά, μα τώρα πια έχει κυλίσει πολύ νερό στο αυλάκι του χρόνου.

Συνεπώς θα ήθελα να ευχαριστήσω την αγαπητή μου Κουέ, για την ανανέωση που μου προσάπτει. Είναι στ' αλήθεια υπέροχο να είσαι δεκάξι χρονών κι εκείνη μου φαίνεται πως το έχει ξεχάσει.

Θα συμφωνήσω ωστόσο μαζί της στο ότι για κάθε σχέση φτάνει αναπόφευκτα η στιγμή να προχωρήσει παρακάτω ή να διαλυθεί. Οι στάσιμες σχέσεις βαλτώνουν όπως τα στάσιμα νερά.

Καλή μου Resy, διάβασα προσεκτικά τα πόστ σου και θα είμαι λακωνικός:

Τελικά θέλεις, ή δε θέλεις να συγκατοικήσεις βρε φιλενάδα;

Προσωπική μου γνώμη: Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει.
(Και πως του το λένε τώρα...)

Αυτό πάντως που ένας άντρας δε θα μπορέσει να καταλάβει ποτέ στις γυναίκες όσα "πτυχία" και να πάρει είναι το εξής: Στα 27 τους είναι πολύ νέες για να παντρευτούν, ενώ στα 28 τους, άντε βαριά 28 και μισό, τις πιάνει η κρίση των τριάντα κι αρχίζουν να φωνάζουν ότι θα μείνουν στο ράφι και πού στο διάολο χάθηκαν οι άντρες.

Λυπάμαι κυρίες μου αλλά σ' αυτό το σημείο ο Δρ. Χάουλας, νίπτει τας χείρας απορρημένος, όπως και σύμπασα η επιστήμη.

Άμα δεν πω την κακία μου θα σκάσω ο λούστης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 09-07-08 στις 11:11. Αιτία: Μορφοποίηση, διορθώσεις
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:01, 09-07-08:

Η λύση είναι πολύ πιο απλή και δεν σε καταλαβαίνω γιατί δεν το έχεις ήδη κάνει δλδ
Κρατάς το σπιτάκι σου μια χαρά, με τα πραγματάκια σου μέσα, δεν λες και στους γονείς σου απολύτως τίποτα και απλά μεταφέρεις δυο σακίδια ρούχα σπίτι του
Αν είναι να έρθουν οι γονείς σου, πετάγεσαι μια βδομαδούλα σπίτι σου σαν να μην τρέχει τπτ
Εννοείται φυσικά ότι πλέον όλοι οι λογαριασμοί είναι δια δύο
Και το "κλειστό" σπίτι με τα έξοδα του αλλά και το σπίτι που λειτουργεί και ζείτε εκεί
Αφήνεις να περάσει ένα χρονικό περιθώριο ασφαλείας όπου εσύ θα νοιώσεις ότι οκ δεν είσαι ξεκρέμαστη κι όλα βαίνουν ομαλώς (ένα 6μηνο πιθανά?) και μετά αν είναι, ανακοινώνεις στους δικούς σου το ότι δώσατε λόγο με ένα παλικάρι και θα ζήσετε μαζί μέχρι όταν μπορέσετε να κάνετε γάμο (ούτε αρραβώνες δλδ ούτε τπτ)
Τότε, αφού θα έχεις δει όσα θες να δεις (θα τα έχεις δει όλα σε ένα 3μηνο αν έχεις τα μάτια σου ανοιχτά) τότε παίρνεις και τις οριστικές σου αποφάσεις για το αν θα κλείσεις το δικό σου σπίτι ή αν θα .... χωρίσεις (γιατί μετά ή το ένα θα γίνει ή το άλλο)
Η λύση αυτή αν και δείχνει πολύ καλή έχει ένα μειονέκτημα: Ποτέ δεν πρόκειται να κατασταλάξεις όσο το έχεις δίπορτο. Με το παραμικρό καβγαδάκι θα τρέχεις στη θαλπωρή του παλαιού σπιτιού σου που θα συνεχίσει να ονομάζεται "σπίτι μου" σε αντιδιαστολή με το άλλο που θα συνεχίσει να είναι "σπίτι του". Έπειτα αν δεν "σπείρεις" τα πραγματάκια σου στο νέο σας χώρο, πως θα τον νιώσεις δικό σου; Τότε είναι που θα νιώθεις φιλοξενούμενη και στην ουσία θα είσαι κιόλας...
(Και φυσικά ό,τι χρειάζεσαι θα συνεχίσει να βρίσκεται στο άλλο σπίτι... )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:41, 09-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Η λύση αυτή αν και δείχνει πολύ καλή έχει ένα μειονέκτημα: Ποτέ δεν πρόκειται να κατασταλάξεις όσο το έχεις δίπορτο. Με το παραμικρό καβγαδάκι θα τρέχεις στη θαλπωρή του παλαιού σπιτιού σου που θα συνεχίσει να ονομάζεται "σπίτι μου" σε αντιδιαστολή με το άλλο που θα συνεχίσει να είναι "σπίτι του". Έπειτα αν δεν "σπείρεις" τα πραγματάκια σου στο νέο σας χώρο, πως θα τον νιώσεις δικό σου; Τότε είναι που θα νιώθεις φιλοξενούμενη και στην ουσία θα είσαι κιόλας...
(Και φυσικά ό,τι χρειάζεσαι θα συνεχίσει να βρίσκεται στο άλλο σπίτι... )

έχεις δίκιο αλλά εδώ χρειάζεται και μία ωριμότητα
αν τρέχει με κάθε καυγαδάκι σπίτι "της" αυτό θα σημαίνει ταυτόχρονα ότι αν δεν κρατήσει το σπίτι της, σε κάθε καυγαδάκι θα "σκέφτεται το σπίτι της και τι χαζή που πιάστηκε που δεν το κράτησε και τώρα είναι ξεκρέμαστη" κλπ κλπ κλπ
όσο για την σπορά αντικειμένων... νομίζω ότι οι γυναίκες έχουμε έμφυτο το ταλέντο να απλωνόμαστε σαν τα χταπόδια με τα μικρά ροζ συμπαθητικά πραγματάκια μας σε ένα χώρο
Βασικά και μόνο στο μπάνιο αν απλωθεί και βάλει και μια μεγάλη φρουφρουδένια καρδούλα στη μέση του κρεβατιού, είναι κομπλέ

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Την πρώτη φορά που το έκανα δεν το φοβήθηκα καθόλου κι ας μην ήμουν δεκάξι, όμως η αλήθεια είναι πως δεν ήμουν και πολύ μεγαλύτερος. Τώρα και πάλι δεν το φοβάμαι αντιθέτως το καρτερώ με χαρά μα τώρα πια έχει κυλίσει πολύ νερό στο αυλάκι του χρόνου.
Συνεπώς θα ήθελα να ευχαριστήσω την αγαπητή μου Κουέ, για την ανανέωση που μου προσάπτει. Είναι στ' αλήθεια υπέροχο να είσαι δεκάξι χρονών κι εκείνη μου φαίνεται πως το έχει ξεχάσει.
φίλτατε και αγαπητέ μου Χάουλα
γνωρίζεις σίγουρα καλά ότι όταν φτάσεις (ή έστω πλησιάζεις) τα δεύτερα άντα, πέραν του ότι ξαναμωραίνεσαι κάποια πράγματα λειτουργούν με άλλες ταχύτητες καθότι "δεν είμαστε πλέον μωρά να παίζουμε με αυτά.... ή ταν ή επί τας"
αλλιώς και κάτω από άλλο καθεστώς παίρνεις αποφάσεις τέτοιου τύπου στα 27 κι αλλιώς στα 37
στα 37 (απ ότι είδα από μένα τουλάχιστον) δεν έχεις χρόνο για χάσιμο και για παιχνίδια και προχωράς στο ψητό χωρίς πολλά πολλά
στα 27 πάλι πιστεύω ότι "πρέπει" να ανησυχείς για αυτά που στα 37 σου είναι δεδομένες κινήσεις

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:24, 09-07-08:

mania ... δεν ξέρω που κολλάω... δλδ από τη μια τα σκέφτομαι όλα ιδανικά και λέω... μαζεύω τα μπογαλάκια μου και φεύγω αύριο και από την άλλη με πιάνουν φοβίες τύπου "μα εγώ είμαι μικρή! [που δεν είμαι και τόσο πλέον 27 χρονών γαιδάρα!]. και αυτό είναι τεράστιο βήμα!" και γίνεται στο μυαλό μου λες και ξαφνικά από την .. .ανεξάρτητη,αυτοσυντηρούμενη "μοντέρνα γυναίκα" θα γίνω η..μαίρη παναγιωταρά των '00.

και σκέφτομαι και άκυρα όπως "θα χωράμε? και τα δικά μου έπιπλα? τι θα γίνουν?"
"και όταν έρχονται οι γονείς από επαρχία να με δουν που θα μένουν? και τι θα πρέπει να τους πω? και αφού δεν μιλάμε για γάμο (που δεν θέλω στην παρούσα φάση) πως θα το πάρουν? και τι... δεν θα μπορούν να έρχονται? και αφού εγώ δεν μπορώ να λείπω για πολλες μέρες από Αθήνα πώς θα τους βλέπω?"

και επίσης νομίζω ότι με χαλάει πολύ να μπω ... μουσαφίρης σε έτοιμο σπίτι αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να το αποφύγω σε τέτοια φάση...

Evil μου, δεν ξέρω αν είναι συμβουλή αυτό που θα πώ, αλλα δεν θα το έκανα στην θέση σου, όχι γιατί δεν αγαπάς τον άνθρωπο αυτό αλλα γιατί είσαι ανασφαλής και ανώρημη, θεωρώ πώς ο ώρημος άνθρωπος καταλαβένει αν πραγματικά θέλει να ρισκάρει και εσύ δεν θές πολλύ, αν ήθελες πραγματικά δεν θα είχες τόσο άγχως ούτε αμφιβολίες, σκέψου αυτό και θα με καταλάβεις...

Οταν δεν είχες σχέση ερωτική κολούσες σε κάθε λογής δικαιολογίες μέχρι που βρήκες αυτό που πραγματικά σε γεμίζει και ενέδωσες χωρίς να ξέρεις 100% αν πληγωθείς, όταν αποφάσησες για σπουδές δεν ήξερες αν θα αποφασήσεις το σωστό κλάδο αλλα το έκανες γιατί είχες ίσως αγάπη ή τάση πρώς αυτό, τώρα όμως έρχετε η ώρα να προχωρήσεις, σε κανένα απο τα προηγούμενα δεν ήσουν σίγουρη αλλα τα κατάφερες...

Η συμβίωση καρδιά μου και ο γάμος στο είπα και σε προηγούμενο πόστ είναι αντανακλαστικά, όταν πραγματικά το θές πολλύ και πραγματικά δεν σε νοιάζουν τα επιπλα, σκέυτεσε απλά πώς έχεις ανάγκη να είσαι με αυτό τον άνθρωπο, δεν σε νοιάζει τίποτε άλλο πίστεψε με, ξέρω ότι είμαι η σκύλα τώρα αλλα δεν με νοιάζει, θέλω απλά να καταλάβεις τι σημαίνει γάμος...

Οσο για τους λογαριασμούς κλπκλπ, ποιός χέθτικέ, όταν παντρέυτηκα δεν με ένοιαζαν οι λογαριασμοι αυτό που είπα ήταν πώς θα είμαι μαζί του, ότι θα πάμε ταξίδια, ότι θα περάσουμε καλά και κακά, ποτέ όμως δεν σκέυτηκα ενοίκια ρέυμα νερά, αυτά προσαρμόζοντε με τον καιρό, όπως βολέυει, ο ένας είναι καλός π.χ. στην οικονομία και ο άλλος π.χ. στην οργάνωση, αυτά θα έρθουν, η καρδιά σου πρέπει ξεκαθαρήσει πώς γάμος είναι συναίσθημα πρώτα και μετά υλικά αγαθά, να το θυμάσε

Αντε πάλι το σεντονάκι μου

Και κάτι άλλο, ποτέ δεν πάς κάπου με σκοπό να χάσεις πάς πάντα να κερδίσεις

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:51, 09-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Αυτό που λέει εδώ η Μάνια το θεωρώ πολύ σημαντικό! Προχώρα στη συγκατοίκηση, με τη βεβαιότητα ότι θα την κάνεις να λειτουργήσει. Αυξάνεις τις πιθανότητες να το επιτύχεις έτσι.
Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα υπολογίσεις τις λοιπές παραμέτρους. Σημαίνει όμως ότι θα τις βάλεις να δουλέψουν υπέρ σου, εφ' όσον το θέλεις όλο αυτό ΠΟΛΥ!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:25, 09-07-08:

Αν και δεν είμαι η ΡΕ...σώπα - θα απαντήσω
Η συμβίωση καρδιά μου και ο γάμος στο είπα και σε προηγούμενο πόστ είναι αντανακλαστικά, όταν πραγματικά το θές πολλύ και πραγματικά δεν σε νοιάζουν τα επιπλα, σκέυτεσε απλά πώς έχεις ανάγκη να είσαι με αυτό τον άνθρωπο, δεν σε νοιάζει τίποτε άλλο πίστεψε με, ξέρω ότι είμαι η σκύλα τώρα αλλα δεν με νοιάζει, θέλω απλά να καταλάβεις τι σημαίνει γάμος...
Πιστεύω ότι εγώ κι εσύ έχουμε κάποιες διαφορές....
Δεν χρειάστηκε να παντρευτούμε για να μείνουμε με τον άλλον ή να κοιμηθούμε αγκαλιά...
Αυτά ήρθαν προσωπικά σε εμένα αμέσως... Από την 1η στιγμή που γίναμε ζευγάρι κοιμόμασταν μαζί... και εννοείται κάθε πσκ προσωπικά μετακόμιζε ο ένας στο σπίτι του άλλου...νι...με βαλίτσα για να μην ξεχάσει κανένας τίποτα

Το θέμα είναι ο περίγυρος που θα το δει πιο "επίσημα" ενώ τώρα που δεν το ξέρει -γιατί οκ μπορεί οι γονείς να το φαντάζονται- αλλά δεν το ξέρουν, το θεωρούν μία απλή σχέση....
Το να συγκατοικήσεις αυτόματα οδεύει προς ...γάμο...
Και μπορεί για εμένα...για εσένα...για τους φίλους μου να μην σημαίνει κάτι αλλά για τους δικούς μου γονείς είναι μια μεγάλη φωτεινή ταμπέλα που αναβοσβήνει... Το κοριτσάκι μας βρήκε γαμπρό!!!

Και προσωπικά όσο και να τους εξηγήσω να κουλάρουν θα με επηρρεάσουν- όχι το να θέλω γάμο- αλλά το κάτι να στραβώσει και να θέλω να το βάλω στα πόδια...θα το σκεφτώ και δις και τρεις...από το αν τώρα αποφασίσω να χωρίσω...

Δεν θέλω να εκτεθώ στα μάτια τους...
Πουριτανό; Εγωιστικό, ανώριμο...δεν ξέρω...

Οσο για τους λογαριασμούς κλπκλπ, ποιός χέθτικέ, όταν παντρέυτηκα δεν με ένοιαζαν οι λογαριασμοι αυτό που είπα ήταν πώς θα είμαι μαζί του, ότι θα πάμε ταξίδια, ότι θα περάσουμε καλά και κακά, ποτέ όμως δεν σκέυτηκα ενοίκια ρέυμα νερά, αυτά προσαρμόζοντε με τον καιρό, όπως βολέυει, ο ένας είναι καλός π.χ. στην οικονομία και ο άλλος π.χ. στην οργάνωση, αυτά θα έρθουν, η καρδιά σου πρέπει ξεκαθαρήσει πώς γάμος είναι συναίσθημα πρώτα και μετά υλικά αγαθά, να το θυμάσε
Μάνια μου έχουμε όμως κι εδώ διαφορές...
Τόσα χρόνια εγώ και ΡΕ είχαμε τους δικούς μας λογαριασμούς...
Τώρα πάμε σε ένα κοινό ταμείο...
Κι αυτό το ΜΑΣ με αγχώνει....
Γιατί στα οικονομικά μου θα λογαριάζω και τον άλλον...
Γιατί η δόση του αυτοκινήτου ΜΟΥ θα επηρεάσει την δόση του σπιτιού ΜΑΣ...
Γιατί η ακράτεια ΜΟΥ στα ψώνια θα επηρεάσει τον λογαριασμό της ΔΕΗΣ ΜΑΣ...
Και μπορεί να σας φαίνονται αστεία όλα αυτά...και μπορεί να είναι...δεν το έχω δοκιμάσει...αλλά προσωπικά με αγχώνουν επίσης...

Ειδικά όταν οι μόνοι συγκάτοικοι που είχα ποτέ ήταν οι γονείς μου

Και εσύ μιλάς για γάμο και με φρικάρεις....
Και είναι αυτό που λέω...ότι μια απλά συγκατοίκηση γίνεται ΓΑΜΟΣ...

Εδώ έχεις απόλυτο δίκαιο...αλλά...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:34, 09-07-08:

βρε βικάκι, φυσιολογικότατο είναι να αγχώνεσαι για το κοινό ταμείο.
Αλίμονο αν τα άγχη μας μας κρατούσαν πίσω, σε παγιωμένες καταστάσεις.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:55, 09-07-08:

Μωρέ προσωπικά αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι η "επισημοποίηση"....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:58, 09-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Καλή μου Resy, διάβασα προσεκτικά τα πόστ σου και θα είμαι λακωνικός:

Τελικά θέλεις, ή δε θέλεις να συγκατοικήσεις βρε φιλενάδα;

Προσωπική μου γνώμη: Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει.
(Και πως του το λένε τώρα...)
Θα συμφωνησω με Χαος....

Οταν ειναι να συζησεις δεν το σκεφτεσαι τοσο πολυ, ερχεται απο μονο του και δεν εχεις φοβιες ή αμφιβολιες για το αν πραττεις σωστα ή οχι....
Και προς θεου, επειδη καποιος παιρνει την αποφαση να συζησει, δε σημαινει οτι οδευει για γαμο και ξαφνικα εγινε η σχεση πιο σοβαρη...
Απλα παιρνεις την αποφαση να ζησεις και να γνωρισεις απο κοντα καλυτερα τον ανθρωπο με τον οποιο εισαι μαζι...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:04, 09-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Μωρέ προσωπικά αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι η "επισημοποίηση"....
Μα γιατι το βλεπετε ετσι?! Σαν ενα ειδος ατυπης επισημοποιησης?!
Εγω παντως ουδεποτε το ειδα ετσι (αλοιμονο αν στα 19 μου το εβλεπα βεβαια ετσι) ουτε καν τωρα στα 30+....
Η συγκατοικηση δε σε δεσμευει σε κατι...απλα αντι ο καθενας να μενει σπιτι του, μοιραζεστε τον ιδιο χωρο με ο,τι αυτο συνεπαγεται...Εαν εισαι καλα με τον ανθρωπο σου, δεν υπαρχει λογος για σεκοντ θοτς...ουτε για φοβιες σαν αυτη της επισημοποιησης...
Μη μου πειτε οτι ειμαι μοντερνα και εδω, θα πεθανω!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:06, 09-07-08:

Μάλλον η Vi μιλάει για την "επισημοποίηση" που βλέπουν η οικογένεια και οι άλλοι...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:14, 09-07-08:

Ακριβώς...

Η οικογένεια...όχι εγώ...εσύ ή η παρέα μου...
Κι αυτό δεν αλλάζει....γι' αυτούς σημαίνει μετά γάμος....( το έχω αναφέρει ήδη )

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:19, 09-07-08:

Ωραια...ας νομιζουν και ας σημαινει γι αυτους ο,τι γουσταρουν...και?
Θα αλλαξει κατι...εαν τελικα δεν προχωρησει η σχεση?
Θα σε βαλουν τιμωρια?!
(αρχιζω να αισθανομαι οτι η οικογενεια μου παραειναι προοδευτικη!)

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:24, 09-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Ωραια...ας νομιζουν και ας σημαινει γι αυτους ο,τι γουσταρουν...και?
Θα αλλαξει κατι...εαν τελικα δεν προχωρησει η σχεση?
Θα σε βαλουν τιμωρια?!
(αρχιζω να αισθανομαι οτι η οικογενεια μου παραειναι προοδευτικη!)
δεν είναι προοδευτική σε αυτό το θέμα. Απλά δεν έκαναν το λάθος να "σπρώξουν" τα παιδιά τους να πιστεύουν ότι η συμβίωση γίνεται για το γάμο...δε ξέρω πως να το εξηγήσω. Με πιάνεις.
Καμιά φορά οι γονείς, ασυναίσθητα, περνάνε μηνύματα στα παιδιά τους, με τέτοιο τρόπο, που καθορίζουν την βούληση και τις σκέψεις τους αργότερα..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:27, 09-07-08:

Βίκυ, λες δηλαδή ότι δε θα το πάρουν πιο χαλαρά αν τους εξηγήσεις;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:33, 09-07-08:

Διαβάζοντας το θέμα, συνειδητοποιώ πως οι γονείς σας δε συναντούν καν τους συντρόφους σας εάν το πράγμα δεν οδηγήσει στο γάμο. Καλά κατάλαβα;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:34, 09-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Διαβάζοντας το θέμα, συνειδητοποιώ πως οι γονείς σας δε συναντούν καν τους συντρόφους σας εάν το πράγμα δεν οδηγήσει στο γάμο. Καλά κατάλαβα;
Ελπιζω πως οχι....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους