Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,815 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Παλιά παιχνίδια, καινούρια PC

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 03:34, 13-07-08:

Υπαρχουν καπια παιχνιδια παλια, που δεν μπορουν να τρεξουν στο pc μου, οχι οτι αυτο ειναι ολοκαινουργιο... και οσο σκευτομαι οτι αυτο δεν θα αντεξει για πολυ ακομα, και αναλογο hardware εχει αρχισει να εξαφανιζετε απο την αγορα... Τι θα γινει ρε παιδια με ολα τα παλια παιχνιδια;... Δεν υπαρχει τροπος να τα παιξουμε πια;...
Θελω πχ να παιξω το Diablo το πρωτο, αλλα και μονο που σκευτομαι οτι ειναι του 96 λεω δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει... Δλδ εγω δεν θα μαθω ποτε πως ειναι αυτο το παιχνιδι;....
Και δεν ειναι μονο αυτο... Ειναι παιχνιδια που τα επαιζα με το παλιο μου pc που δεν μπορω με αυτο... και μετα τι; Δεν θα μπορω να παιξω ολα αυτα που αγαπησα επειδη το καινουργιο μου θα ειναι τοσο speedατο που δεν τα καταδεχετε;...
Δεν υπαρχει καπιος τροπος να κανουμε αυτα τα παιχνιδια να παιξουν στους "υπερυπολογιστες" μας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 03:37, 13-07-08:

Γιατί να μη παίξει σε ένα σύγχρονο pc ένα σχετικά παλιό παιχνίδι.

Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

btw ωραίο θεματάκι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 03:39, 13-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Υπαρχουν καπια παιχνιδια παλια, που δεν μπορουν να τρεξουν στο pc μου, οχι οτι αυτο ειναι ολοκαινουργιο... και οσο σκευτομαι οτι αυτο δεν θα αντεξει για πολυ ακομα, και αναλογο hardware εχει αρχισει να εξαφανιζετε απο την αγορα... Τι θα γινει ρε παιδια με ολα τα παλια παιχνιδια;... Δεν υπαρχει τροπος να τα παιξουμε πια;...
Θελω πχ να παιξω το Diablo το πρωτο, αλλα και μονο που σκευτομαι οτι ειναι του 96 λεω δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει... Δλδ εγω δεν θα μαθω ποτε πως ειναι αυτο το παιχνιδι;....
Και δεν ειναι μονο αυτο... Ειναι παιχνιδια που τα επαιζα με το παλιο μου pc που δεν μπορω με αυτο... και μετα τι; Δεν θα μπορω να παιξω ολα αυτα που αγαπησα επειδη το καινουργιο μου θα ειναι τοσο speedατο που δεν τα καταδεχετε;...
Δεν υπαρχει καπιος τροπος να κανουμε αυτα τα παιχνιδια να παιξουν στους "υπερυπολογιστες" μας;

1ον δεν πιστεύω ότι φταίει το hardware αλλά το λειτουργικό (πχ Βίστα), εξού και τα Compatibility Modes.

2ον Στήνεις μέσω Virtual Box τα Win 98 σε ένα εικονικό μηχανηματάκι και τρέχεις από κει τα παιχνίδια τα παλιά. Αντίστοιχα DOSbox για τα του DOS.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 04:21, 13-07-08:

Δεν νομιζω να ειναι μονο θεμα συμβατοτιτας... Το fifa 2002 ας πουμε το εγκατεστισα και προσπαθισα τοσο με κανονικα των xp, οσο και με συμβατοτιτα για 98/ΜΕ αλλα τπτ...
Το Diablo παλι επαιξε κανονικα, αλλα ειναι και αλλα παιχνιδια που δεν μου παιζανε... μονο που τωρα δεν θυμαμε τιτλους...

Παράθεση

Linx

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Linx
Ο Linx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Linx έγραψε στις 04:43, 13-07-08:

Τα παλιά παιχνίδια δεν παίζουν από το software (δλδ το λογισμικό) και από τις επιδόσεις του μηχανήματος (δλδ του CPU, m/b, κάρτας γραφικών κτλ). Όπως είπε και ο Valder καλό είναι να κατεβάσεις το Virtual PC και από εκεί να παίξεις τα παλιά Games. (δεν είναι δύσκολο)

ΥΓ
Για φαντάσου ένα παιχνίδι όπως το diablo θέλει recommended CPU 600MHz CPU να τρέχει σε ένα AMD dual box CPU. (τάπα θα πηγαίνει)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 13-07-08 στις 04:53. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 11:35, 23-07-08:

Το λογικό είναι ο,τι παιχνίδι έτρεχε σε μέχρι windows 95 να παιζει και στα xp / vista χωρίς πρόβλημα. Λογικό σημαίνει οτι εχεις καλές πιθανότητες και αξίζει να δοκιμάσεις. Υπάρχουν καποια προβλήματα καμιά φορά αλλα το compatibility mode πιάνει αρκετά. Το δύσκολο είναι να παίξεις DOS παιχνίδια. Ακόμα και εκεί όμως υπάρχει υποδομή, σε utilities οπως το dosbox.

Παράθεση

mr.magic

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mr.magic
Ο mr.magic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O mr.magic έγραψε στις 18:09, 15-12-13:

να σου πω την αλήθεια συμφωνώ...
δεν φτάνει που υπάρχουν πολύ λιγότερα pc games πάρα ps games κολανε κιόλας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους