Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,078 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,289 μηνύματα σε 92,207 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 248 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Αττική : 'Oμορφες και άσχημες περιοχές

Vivicoolgirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vivicoolgirl
H Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Vivicoolgirl έγραψε στις 14:27, 02-08-13:

Ποιά θεωρείτε (Πάντα κατα τη γνώμη σας) τη καλύτερη και ποιά τη χειρότερη περιοχή; Ποιές είναι απλά "οκ";

Εννοώ περιοχές στην Αθήνη και γενικά Αττική! Ημουν λίγο βιαστική και δεν το συμπλήρωσα! Και πάλι,ζητω συγνώμη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 02-08-13 στις 17:33. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

georgia mo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgia mo
H georgia mo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H georgia mo έγραψε στις 15:09, 02-08-13:

Γλυφάδα 4 ever!!!Δεν υπάρχει καλύτερη περιοχή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 610 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 01:32, 11-11-13:

Λοιπόν ωραίες περιοχές θα χαρακτήριζα όλα τα νότια προάστια και γενικά τη παραλία μέχρι το Φάληρο....επίσης ωραία περιοχή είναι και η Πλάκα..μόνο που πρέπει να έχεις μάτια και στη πλάτη και γενικά να τα έχεις ανοιχτά γιατί η τσάντα σου κινδυνεύει!
Τώρα ως χειρότερη θα χαρακτήριζα τα Πατήσια την ομόνοια και γενικά το κέντρο... δεν με εκπλήσσει και επικρατεί χάος!Όπως επίσης και την Καστέλλα του Πειραιά...δεν ξέρω γιατί αλλά τη σιχαίνομαι πολύ βρώμα ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 14:26, 11-11-13:

Ωραίες περιοχές είναι ακόμη η Κηφισιά, το Κεφαλάρι, η Αγία Παρασκευή... Α! Και το Νέο Ψυχικό φαίνεται καλό. Ξέρω - ξέρω πολύ ΒΠ έπεσε. Ωραία είναι και η Γλυφάδα!!

Θα συμφωνήσω για την Ομόνοια με την "Στο διάολο πάμε". Ειδικά σε κάποια σημεία (πχ οδός Αχιλλέως), τα κτίρια είναι σαν βομβαρδισμένα! Γενικά το κέντρο είναι χαοτικό. Σε άλλες πόλεις (πχ Θεσσαλονίκη), η πολεοδομία είναι πολύ καλύτερη... Επίσης, δε μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ ο Γέρακας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,842 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 15:37, 11-11-13:

Για καλυτερη δεν ξερω, αλλα απτις καλες ειναι πλακα,ακροπολη, νεα φιλαδελφια κηφισια γλυφαδα λυκαβητος
Απτις χειροτερες ειναι ομονοια πατησια(κατω) κυψελη ανω λιωσια

Παράθεση

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Red Hot Chili L
Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Red Hot Chili L έγραψε στις 16:13, 11-11-13:

Ιδιαίτερη αδυναμία έχω στην Πεντέλη, την Κηφισιά και το Μαρούσι (έμενα Μαρούσι δέκα χρόνια). Από τα νότια μου αρέσει η Γλυφάδα. Χειρότερη περιοχή μάλλον ο Πειραιάς γενικώς, πολύ βρώμα και εγκατάλειψη ρε γμτ. Και το κέντρο άστα να πάνε είναι, η περιοχή πέριξ της ομόνοιας... μπρρρ... Από το κέντρο η Πλάκα λέει και ψιλολέει ο Λυκαβητός και για "ειδικές αποστολές" το Κολωνάκι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johnnie Hunter
Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Johnnie Hunter από βαρεμάρα έγραψε στις 20:56, 11-11-13:

Δεν ξέρω γιατί, αλλά εμένα η Κηφισιά δε μου αρέσει. Ναι μεν έχει αρκετό πράσινο, αλλά είναι πολύ απρόσωπη περιοχή και κάπως ψυχρή. Ούτε του Παπάγου μου αρέσει πολύ αν και θεωρείται καλή περιοχή. Η Ζέα μου αρέσει πολύ στον Πειραιά καθώς επίσης και το άλσος Υμηττού που είναι στάνταρ προορισμός για βόλτα.

Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 15:02, 31-07-14:

Ως μη νυν Αθηναία αλλά προσεχώς Αθηναία τα Εξάρχεια είναι τόσο "τρομοκρατικά" και "εγκληματικά" όπως τα παρουσιάζουν; Γιατί με όλα αυτά που ακούγονται μάλλον θα φέρω τη μαμά μου να μενουμε μαζί από Οκτώβριο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

life12

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη life12
H life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 741 μηνύματα.

H life12 έγραψε στις 15:53, 31-07-14:

μμμμμ τα εξαρχια σαν ιδεα εμενα μου αρεσουν τωρα στην κα8ημερινοτητα δεν 3ερω πωσ ειναι δεν εχω ζησει ποτε εχει...
μου αρεσει πολυ κ ο πειραιασ (γιατι μου δινει την εντυπωση οτι δεν βρισκομαι α8ηνα :p)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 16:25, 31-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από life12
μμμμμ τα εξαρχια σαν ιδεα εμενα μου αρεσουν τωρα στην κα8ημερινοτητα δεν 3ερω πωσ ειναι δεν εχω ζησει ποτε εχει...
μου αρεσει πολυ κ ο πειραιασ (γιατι μου δινει την εντυπωση οτι δεν βρισκομαι α8ηνα :p)
Καλά ο Πειραιάς πρέπει να είναι μια ομορφιά...
Μου λένε γνωστοί ότι είναι τέλεια λύση για καφεδάκι, ουζερί και βολτούλες by the sea

Παράθεση

life12

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη life12
H life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 741 μηνύματα.

H life12 έγραψε στις 17:10, 31-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Alireza
Καλά ο Πειραιάς πρέπει να είναι μια ομορφιά...
Μου λένε γνωστοί ότι είναι τέλεια λύση για καφεδάκι, ουζερί και βολτούλες by the sea
εγω δεν μενω α8ηνα αλλα ειχα παει πειραια για ενα γαμο κ εν8ουσιαστικα εκει κοντα στο λιμανι δεν το περιμενα τοσο ωραιο κ για αυτο μου δινει την αισ8ηση οτι δεν βρισκομαι α8ηνα...με ωραια μαγαζια ταβερνεσ κ σε ενα που ειχαμε κατσει ονομα δεν 8υμαμαι ειχε μια χαρα ικανοποιητικεσ μεριδεσ κ οχι ιδιαιτερα ακριβα μια χαρα 8α περασεισ κατα την αποψη μμου

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,325 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 18:39, 31-07-14:

Ο Πειραιας εχει πεσει θυμα της οικονομικης κρισης σε αρκετα μεγαλο βαθμο. Αν και το κεντρο του παραμενει αρκετα καλο, ειχα παει για μια δουλεια πριν λιγους μηνες και ειχε ωραια μαγαζια αλλα μπολικη κινηση λογω των εργων επεκτασης της γραμμης 3. Οταν γινει το μετρο η αξια των ακινητων θα ανεβει κι αλλο (αρα και της περιοχης).

Τα Εξαρχεια εχουν ηρεμησει καθως υπαρχει αρκετη αστυνομευση τα τελευταια χρονια. Πριν καμια 5ετια ήταν αβατο, τωρα δεν ειναι και ο επιγειος παραδεισος αλλα η κατασταση ειναι εντος οριων.

Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos199666
Ο Giorgos199666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,285 μηνύματα.

O Giorgos199666 έγραψε στις 21:05, 31-07-14:

Για Ζωγραφου εχω ακουσει οτι ειναι ωραια και πραγματι ειναι ωραια εχω παει και μου αρεσε σαν περοχη και ο πειραιας δεν παει πισω και το κεντρο μου αρεσει.Εσεις τη γνωη εχετε για την περιοχη της Ζωγραφου.

Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

H Alireza έγραψε στις 21:23, 31-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Ο Πειραιας εχει πεσει θυμα της οικονομικης κρισης σε αρκετα μεγαλο βαθμο. Αν και το κεντρο του παραμενει αρκετα καλο, ειχα παει για μια δουλεια πριν λιγους μηνες και ειχε ωραια μαγαζια αλλα μπολικη κινηση λογω των εργων επεκτασης της γραμμης 3. Οταν γινει το μετρο η αξια των ακινητων θα ανεβει κι αλλο (αρα και της περιοχης).

Τα Εξαρχεια εχουν ηρεμησει καθως υπαρχει αρκετη αστυνομευση τα τελευταια χρονια. Πριν καμια 5ετια ήταν αβατο, τωρα δεν ειναι και ο επιγειος παραδεισος αλλα η κατασταση ειναι εντος οριων.
Όντως το εχω ακούσει. Άκουσα επίσης ότι η Κυψέλη έχει γίνει χειρότερη γιατι με απέτρεψαν απο το να ψάξω σπίτι εκει. Ισχύει; Γιατι μια φίλη μου μένει εκει και ανησυχεί κάπως...

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,325 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 21:45, 31-07-14:

Όντως το εχω ακούσει. Άκουσα επίσης ότι η Κυψέλη έχει γίνει χειρότερη γιατι με απέτρεψαν απο το να ψάξω σπίτι εκει. Ισχύει; Γιατι μια φίλη μου μένει εκει και ανησυχεί κάπως...
Οχι, οι περιοχες αυτες εχουν βελτιωθει σε μεγαλο βαθμο τα τελευταια χρονια. Αλλα σαν μονιμος κατοικος της Αθηνας θα σε απετρεπα για το λογο οτι δεν εχει μετρο στην Κυψελη. Τωρα μπορει να μη το καταλαβαινεις αλλα οταν το ζησεις θα δεις τι ταλαιπωρια ειναι.

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos199666
Για Ζωγραφου εχω ακουσει οτι ειναι ωραια και πραγματι ειναι ωραια εχω παει και μου αρεσε σαν περοχη και ο πειραιας δεν παει πισω και το κεντρο μου αρεσει.Εσεις τη γνωη εχετε για την περιοχη της Ζωγραφου.
Κοντα στο κεντρο, εχει φοιτητοκοσμο, ασφαλης περιοχη αλλα εχει τρομερη κινηση και δεν εχει μετρο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 01-08-14 στις 16:38. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,842 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 16:33, 03-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από life12
Ως μη νυν Αθηναία αλλά προσεχώς Αθηναία τα Εξάρχεια είναι τόσο "τρομοκρατικά" και "εγκληματικά" όπως τα παρουσιάζουν; Γιατί με όλα αυτά που ακούγονται μάλλον θα φέρω τη μαμά μου να μενουμε μαζί από Οκτώβριο
Εχουν μια ιδιαιτερη ατμοσφαιρα ,που εμενα προσωπικα μου αρεσει .Εχει πολλα ροκ μαγαζια/μπυραριες ,και γενικα πιο εναλλακτικα μερη ,γινονται πολλα ιβεντς (απο εκθεσεις με 'ιδιαιτερη' τεχνη ,εως live διάφορων underground rock/punk σχημάτων.
Επιπλεον εχει πολλα βιβλιοπωλεια ,καθως και πολλα μαγαζια τεχνολογιας,ηλεκτρονικων κλπ
Και φυσικα ,εισαι κοντα στα παντα (πολυς φοιτητοσκοσμος+ εξυπηρετουν 3 σταθμοι μετρο ,ομονοια πανεπιστημιο ,βικτωρια) .
Τωρα απο εγκληματικοτητα ,νταξ , ακομα και το βραδυ(>01:00) σε στενα που εχω βρεθει ,δεν μπορω να πω οτι ενιωσα ιδιαιτερο κινδυνο ,θελει μια προσοχη ,αλλα οχι τρελα πραγματα ,τα (αρκετα ) πρεζακια πουχει στην πλειονοτητα τους δεν ενοχλουν και κοιτανε "την δουλεια τους" ειναι απλα σαν να μην υπαρχουν(το αρνητικο ειναι οτι ειναι αντιαισθητικη η εικονα) .Σε περιοχες οπως πατησια ,κυψελη κλπ θεωρω οτι ειναι χειροτερα απο αποψη εγκληματικοτητας.
Εγω παντως, ανετα θα εμενα εξαρχεια

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 18:10, 03-08-14:

Γενικα στην Αθηνα εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων δεν υπαρχουν μερη που ενας νεος ανθρωπος νιωθει κινδυνο. Τωρα στοιχειωδη προσοχη θελει παντου, δεν κοιμομαστε με τα κλειδια στην πορτα οπως στη Βορεια Ευρωπη, αλλα δεν χρειαζονται και υπερβολες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marlo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marlo
H marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H marlo ~never give up~ έγραψε στις 19:36, 03-08-14:

νομίζω ότι οι ωραιότερες περιοχές είναι στα νότια προάστια (παραλιακά και κοντά στον Υμηττό) και κάποια βόρεια προάστια... (μου αρέσει πολύ η νέα Φιλαδέλφεια) το κέντρο το φοβάμαι αν και υπάρχουν περιοχές που υπάρχουν νεοκλασικά με ωραία θέα..

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 20:50, 03-08-14:

Πολυ ωραια η Νεα Φιλαδελφεια αν και εχουν παρατησει το δασος. Εχει αρκετα ωραια μαγαζια να βγεις και βρισκεις και παρκινγκ ευκολα

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Bemanos έγραψε στις 00:57, 04-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Πολυ ωραια η Νεα Φιλαδελφεια αν και εχουν παρατησει το δασος. Εχει αρκετα ωραια μαγαζια να βγεις και βρισκεις και παρκινγκ ευκολα
καλα στο κεντρο της ειδικα ,δεν βρισκεις και ευκολα ,αλλα ναι ωραια ειναι

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 13:13, 17-06-15:

Νότια και Βόρεια Προάστια ( Από Γλυφάδα μέχρι Βούλα και Μαρούσι, Πεντέλη)
Παράθεση

Αλκίμαχος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αλκίμαχος
Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

O Αλκίμαχος Παν μέτρον άνθρωπος έγραψε στις 16:28, 17-06-15:

Κάθε περιοχή στο λεκανοπέδιο έχει και την δική της πολύπλευρη ιστορία που την κάνει ξεχωριστή και όμορφη. Παντού στην Αθήνα και την ευρύτερη Αττική, αισθάνεσαι τον δυναμισμό και την ενέργεια μίας πόλης που εξελίσσεται μέσα από αντιθέσεις, συγκρούσεις και έναν αγώνα δρόμου για την επιβίωση. Ένα χαρακτηριστικό που μάλλον δεν θα συναντήσεις σε άλλα μέρη της Ελλάδας είναι πως κανείς δεν νιώθει ότι το μέρος του ανήκει! Όλοι μοιάζουν να συμπεριφέρονται σαν περαστικοί. Είτε έχουν σπίτια επιχειρήσεις, οικογένειες, είτε απλά είναι άνθρωποι που βρέθηκαν εκεί για λίγο, όλοι άθελα τους υπακούουν στον ίδιο κανόνα.
Πολύ ωραίες περιοχές είναι αυτές που βρίσκονται στο κέντρο της Αθήνας. Μοναστηράκι, Πλάκα, Πλατεία Ομονοίας μέχρι Κολωνάκι και πίσω στα Εξάρχεια. Καθαρό αστικό τοπίο, άνθρωποι που θα έχουν πολύ μεγάλους κοινωνικούς προβληματισμούς και άνθρωποι που θα ενδιαφέρονται καθαρά για το κέρδος...Περιοχές των αντιθέσεων. Βλέπεις πολλά αν βγεις έστω για μία μπύρα και επιχειρήσεις μία βόλτα με ένα δίκυκλο σε αυτές τις περιοχές (με τα πόδια δεν γίνεται)
Τελείως διαφορετική νοοτροπία που αντανακλάται στο αστικό τοπίο, βρίσκει κανείς λίγο πιο ψηλά. Από το ύψος της Λεωφόρου Αλεξάνδρας στην Πατησίων και πέρα ως τα άνω Πατήσια...Ένα απέραντο κέντρο μεταναστών. Ο καθένας κουβαλάει την δική του κουλτούρα τις δικές του ιδέες. Η περιοχή δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο για έναν άνθρωπο που επιθυμεί την διασκέδαση, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρουσα για όσους θέλουν να δουν την καθημερινή συμβίωση ντόπιων και ξένων ανθρώπων. Φτωχογειτονιές και το συνήθειο το καλοκαίρι το απόγευμα να κάθονται όλοι έξω στον δρόμο να πίνουν καφέ ή μία μπύρα στο χέρι. Πολλές μικροεκδηλώσεις στον δρόμο από σωματεία ή συλλόγους κλπ κλπ. Πολλά μαγαζάκια ξένων ανθρώπων και καφέ ή μπαρ που δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό αλλά σε πολύ "συγκεκριμένους" πελάτες...
Από κει και πάνω πας αλλού...Αν πάρεις την Χαλκίδος όλο ευθεία κάτω από σταθμό στα Άνω πατήσια πας προς Νέα Φιλαδέλφεια, Νέα Χαλκηδόνα, κλπ , από την άλλη μεριά αν ανέβεις την Αγίας Λαύρας πηγαίνεις στο Γαλάτσι. Περιοχές που ανοίκουν στα βόρεια προάστια αλλά μόνον στον χάρτη... Το Γαλάτσι έχει πολύ μεγάλους δρόμους και φημίζεται για τις ανυπόφορες ανηφόρες του. Ωστόσο έχει ένα πολύ ωραίο Άλσος στο τέρμα της Λεωφόρου Ομορφοκλησιάς ( αυτή που όλοι μα όλοι λένε ακόμα λεωφόρο Βείκου) έχει πολλά καφέ στην Βείκου και την λεωφόρο Γαλατσίου και πολλά στέκια νεολαίας. Το καλοκαίρι στο Άλσος λειτουργεί και θερινό σινεμά. Καλύτερα να πάτε με ποδήλατο! Από την Άλλη μεριά αν δεν θες να πας εκεί μπορείς να ανέβεις την Γαλατσίου όλο απάνω μέχρι την λεωφόρο Πρωτοπαπαδάκη και αφού την τερματίσεις και εκείνη να πας στην περιφεριακή οδό και από κει στο Αττικό Άλσος ή να πας πιο ψηλά στον λόφο για ένα ποτό με απίστευτη θέα. Το Γαλάτσι είναι περιοχή που ιδιαίτερα την δεκαετία του 90 είχε πολύ έντονη την χιπ χοπ κουλτούρα στην νεολαία. Το σχολικό συγκρότημα της Γκράβας υπήρξε εκεί κέντρο πολύ έντονης νεανικής κινητικότητας και επικοινωνίας.
Πιο βόρεια πας σε περιοχές πολύ πιο διαφορετικές. Το Μαρούσι, που την δεκαετία του 90 και του 2000 έγινε η περιοχή που κουβάλησε την κατεξοχήν ιδέα της μητροπολιτικής διασκέδασης - αναψυχής. Πρώτα το γνωστό Village που συνδύαζε ένα μικρό εμπορικό κέντρο και σινεμά, εστιατόρια και καφέ. Πολύ μετά, το γνωστό σε όλους Athens Mall στην Νεραντζιώτισσα. Σήμερα έχει και άλλα τέτοια σημεία που κανείς συναντά μαζεμένα εμπορικά κέντρα και χώρους διασκέδασης. Ο κόσμος μοιάζει πιο μαζεμένος σε σύγκριση με αυτούς του κέντρου. Η περιοχή είναι πολύ όμορφη με δέντρα και καθαρά κτίρια πολύ ιδιαίτερη. Από κει και πέρα πας Νέο Ηράκλειο, Κηφισιά κλπ που λίγο πολύ ξέρουμε. Πράσινο πολύ και έτσι.
Εξαιρετικές περιοχές είναι οι νότιες παραλιακές! Γλυφάδα κυρίως, Ελληνικό , Φάληρο... Θάλασσα κυκλοφορία κόσμος κλπ...
Συγνώμη για το μεγάλο ποστ...Και πάλι άφησα πολλές περιοχές απ' έξω και πολλά πράγματα που θα μπορούσα να μεταφέρω με ενθουσιασμό σε κάποιον θα ήθελε να επισκεφτεί την Αττική.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους