Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,090 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόθεση ψήφου - Αύγουστος & Σεπτέμβριος 2013

Πρόθεση ψήφου - Αύγουστος & Σεπτέμβριος 2013

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 133)
Ανεξάρτητοι Έλληνες
8
6,02%
Δημοκρατική Αριστερά
2
1,50%
Δράση
4
3,01%
ΚΚΕ
23
17,29%
Νέα Δημοκρατία
14
10,53%
Οικολόγοι Πράσινοι
3
2,26%
ΠΑΣΟΚ
6
4,51%
ΣΥΡΙΖΑ
32
24,06%
Χρυσή αυγή
16
12,03%
Άλλο
11
8,27%
Λεύκο
3
2,26%
Αποχή
11
8,27%

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 22:59, 15-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ajusshi
φίλε μου, εγώ τα έχω σχεδόν ζήσει.
ακόμα χειρότερα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 23:23, 15-08-13:

δεν έχετε καταλάβει τι γίνεται,
κι'όταν το καταλάβετε και έχοντας φύγει από τη σκέπη των μαμαδομπαμπάδων,
είμαι σίγουρος πως δεν θα βρίσκεστε πια εδώ.

ο χρόνος θα δείξει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:30, 15-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ironboy
Αντικειμενικά τώρα, ο Σαμαράς έχει αποδείξει περίτρανα ότι δεν έχει κάνει τίποτα ουσιαστικό για την Ελλάδα.Όπως και το ΠΑΣΟΚ τόσα χρόνια.Η μόνη σου επιλογή άρα, είναι να δοκιμάσεις κάποιον , ο οποίος δεν έχει ανέβει ποτέ στο παρασκήνιο.Δηλαδή ΧΑ,ΣΥΡΙΖΑ,Ανεξάρτητους,Κουβέλη,ΚΚΕ. Από αυτά το 1ο το αποκλείω ,όπως ανέφερα τον λόγο στον Ajusshi.Ανεξάρτητους και Κουβέλη ,δεν θα ψήφιζα ποτέ,γιατί είναι κόμματα που έγιναν τελευταία στιγμή και κάνουν πολλές κατρακύλες(ειδικά του Κουβέλη).Επομένως μένει το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑ(για μένα).Τώρα αν είσαι άνθρωπος με λογική, και δεν φας την προπαγάνδα των ΜΜΕ(όπως οι περισσότερες γιαγιάδες/παππούδες και άνθρωποι από χωριά(no offense)) ,που εξυπηρετούν κόμματα συγκεκριμένα(όπως έγινε στις τελευταίες εκλογές που έλεγαν ότι σε περίπτωση που ανέβει ο ΣΥΡΙΖΑ ,θα βγουμε από την ΕΕ) ,έχεις ελπίδες κάτι να γίνει.Μπορεί και να μην γίνει τίποτα και να είναι χειρότερα και από την ΝΔ/ΠΑΣΟΚ που ήταν τόσα χρόνια.Απλά δεν τους έχεις ψηφίσει για να ξέρεις τι είναι.

Φίλε μου το ότι το μνημόνιο απέτυχε δε σημαίνει ότι οι αλλες πολιτικές θα πετύχουν παραπάνω. Προσωπικά ο λόγος που δε ψηφίζω Τσίπρα είναι διότι φοβάμαι ότι θα γίνει κάτι παρόμοιο που έγινε στην μεγαλόνησο. Ο Χριστόφιας είχε παραλάβει μια από τις καλύτερες οικονομίας του κόσμου και οδήγησε ουσιαστικά το νησί στην Χρεωκοπία δε φαντάζομαι τι θα γίνει αν γίνει σε αυτό σε μια ήδη κατεστραμμένη οικονομία όπως αυτή της Ελλάδας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 15-08-13 στις 23:34.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dark_Shadow
Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O Dark_Shadow Είμαι ένα δέντρο,κόντρα στον αέρα... έγραψε στις 23:33, 15-08-13:

Ενω με το Σαμαρά και την πολιτική μνημονίου πάμε καλά? Γενικά ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ???
Το χρέος προ δανεισμού από το ΔΝΤ ήταν μικρότερο από ότι είναι τώρα.
Και ακούμε και για σαξές στόρυ και έχουμε τη δεξιά πρώτη στα πανεπιστήμια.
Τι καλά

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:39, 15-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_Shadow
Ενω με το Σαμαρά και την πολιτική μνημονίου πάμε καλά? Γενικά ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ???
Το χρέος προ δανεισμού από το ΔΝΤ ήταν μικρότερο από ότι είναι τώρα.
Και ακούμε και για σαξές στόρυ και έχουμε τη δεξιά πρώτη στα πανεπιστήμια.
Τι καλά
Ο Σαμαράς θα κριθεί χρόνια μετά από την ιστορία δε μπροούμε να τον κρίνουμε ώριμα. Αν ο Τσίπρας βγει και ουσιαστικά υποτιμήσει το νόμισμα μας δίνοντας προνόμια σε πολίτες της χώρας αλλοδαπούς σε 4, 5 χρόνια ενώ τα πρώτα χρόνια θα νομίζουν όλοι πως είναι καλή πιολιτική σε 4,5 χρόνια θα έχουμε χειρότερη κατάστσαη από την σημερινή.

Ας κοιτάξουμε λίγο τι εγινε στην Κυπρο επί Χριστόφια και μετά ας κρίνουμε πιστεύω.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 23:46, 15-08-13:

Τὸ μόνο συμπέρασμα ποὺ μποροῦμε νὰ βγάλουμε ἀπὸ αὐτὴν τὴν ψηφοφορία εἶναι ὅτι τὸ φόρουμ εἶναι ἀριστεροκρατούμενο. Μόνο αὐτό. Εὐτυχῶς πάντως δὲν εἶναι αὐτὲς οἱ πραγματικὲς ἀναλογίες στὴν κοινωνία. Τὸ δεῖγμα προφανῶς καὶ δὲν εἶναι ἀντιπροσωπευτικὸ ὁπότε μὴ χαίρεστε κυρίως οἱ Συριζαῖοι. Ἀκόμα ὅμως καὶ αὐτοὶ ποὺ εἶπαν ὅτι θὰ ψηφίσουν ΣΥ.ΡΙΖ.Α., στὴν πλειοψηφία τους εἶμαι σίγουρος ὅτι δὲν ὑποστηρίζουν τοὺς κεντροασιάτες καὶ ἀφρικανοὺς εἰσβολεῖς. Ξέρω πολὺ κόσμο ποὺ ψήφισε ΣΥ.ΡΙΖ.Α. καὶ μόλις ἀκούῃ γιὰ Πακιστανοὺς καὶ λοιπὲς ἐθνότητες βγάζει καντῆλες.

Τὸ τί θὰ ψηφίσω ἐγὼ πάντως, σᾶς τὸ κρατάω γιὰ μυστικό...

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dark_Shadow Είμαι ένα δέντρο,κόντρα στον αέρα... έγραψε στις 23:46, 15-08-13:

Μπορείς επίσης να κοιτάξεις και τις αυτοκτονίες και το ποσοστό ανεργίας.Δε βλάπτει.

Πατρεύς εσύ συνεχισε το παραλήρημα για τους μετανάστες.Στην τελική απόρροια πολιτικής των μεχρι τώρα κυβερνήσεων είναι η λαθρομετανάστευση όχι της Αριστεράς

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_Shadow : 15-08-13 στις 23:50.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Aalex

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aalex
Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Aalex έγραψε στις 00:11, 16-08-13:

Αριστερά για να σωθούμε!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

tzatziki lover

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tzatziki lover
H tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H tzatziki lover για το πείσμα σας, γουρούνια, θα αντέχω έγραψε στις 00:13, 16-08-13:

υπερβάλεις για να καλύψεις την ανυπαρξία του λόγου σου.

η χα είναι ήδη στο 14%, θέλω να μου πεις ένα μετανάστη που δολοφονήθηκε από την χα
και θα σου πω 100 ημεδαπούς που δολοφονήθηκαν από μετανάστες.

τα ευχολόγια ειναι εύκολα, λύση έχεις που να σε φέρει αντιμέτωπη με το σύστημα
και να το κερδίσεις;

εγώ είπα, κκε ή χα,
εσύ είπες κάτι;
Αν και μου φαινεται αδιανοητο να αγνοεις ολα τα περιστατικα, ας σου ανοιξω λιγο τα ματια, μιας και δεν εχεις τιποτα ακουστα.
1)Εξιχνιάσθηκε η ανθρωποκτονία 27χρονου αλλοδαπού, υπηκόου Πακιστάν στα Πετράλωνα Το θύμα έφερε τραύμα από αιχμηρό αντικείμενο στο αριστερό υποδιάφραγμα-θωρακική χώρα.Δράστες είναι δύο (2) ημεδαποί ηλικίας 25 και 29 ετών, στην οικία επίσης του 25χρονου βρέθηκαν πενήντα (50) προεκλογικά φυλλάδια της Χρυσής Αυγής.
2)Ρατσιστική δολοφονία Ιρακινού από ομάδα νέων στο κέντρο της Αθήνας. Ο τραυματίας έφερε πολλαπλά τραύματα από αιχμηρό αντικείμενο (πιθανόν μαχαίρι) και διακομίστηκε στο Νοσοκομείο Ευαγγελισμός όπου και κατέληξε.Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας, δράστες είναι 5 άτομα, που επέβαιναν σε 4 μοτοσικλέτες και λίγο πριν, στην ίδια περιοχή, είχαν επιχειρήσει να επιτεθούν σε άλλους δύο αλλοδαπούς (υπηκόους Ρουμανίας και Μαρόκου), οι οποίοι κατάφεραν να διαφύγουν.Σε ομάδες Χρυσαυγιτών στρέφονται οι υποψίες των αστυνομικών.

Παραθετω και καποια πιο λαιτ τους :
1)Λίγες ημέρες πριν την επίθεση μελών της Χρυσής Αυγής σε βάρος του γιου δικηγόρου της Πάτρας, ένας ακόμη νεαρός είχε δεχθεί επίθεση στην περιοχή της Παντάνασσας. Θύμα νεαρός γιος γιατρού της Πάτρας, βαθιά θρησκευόμενος, ο οποίος έχει αφήσει μούσι γιατί… θέλει να γίνει παππάς! Σύμφωνα με τις καταγγελίες ο νεαρός περπατούσε, τον είδαν κάποιοι με διακριτικά της Χρυσής Αυγής, λόγω της εμφάνισης και της γενειάδας… τον πέρασαν για αντιεξουσιαστή… και τον χτύπησαν.
2)Σε φυλάκιση 7 μηνών με 3ετή αναστολή καταδικάστηκε ο 28χρονος που συμμετείχε στην επίθεση της Χρυσής Αυγής εναντίον μελών του αντιρατσιστικού κινήματος το Σεπτέμβριο του 2012. Το περιστατικό προέκυψε όταν ομάδα οπαδών της Χρυσής Αυγής είχαν χτυπήσει με γροθιές και κλωτσιές τον εκπαιδευτικό Μηλιατζίμ Τζεμαλή, μέλος της «Κίνησης Ενωμένοι ενάντια στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή», ο οποίος κολλούσε αφίσες μαζί με δύο συντρόφους του, για εκδήλωση ενάντια στο ρατσισμό.

Τα περιστατικα που σου παρεθεσα ειναι ελαχιστα και δεν περιλαμβανουν μονο μεταναστες, αποδεικνυοντας αυτο που πρωειπα, οποιος εχει διαφορετικες αποψεις απο τις δικες τους, αυτοματως γινεται εχθρος τους και μελλοντικο θυμα.
Προφανως υπαρχουν παρα πολλες επιθεσεις ακομη, αλλα αφενος η απαντηση μου θα γινει τεραστια, πραγμα καθολου πρακτικο, αφετερου google is your friend.
Και μην ξεχνας οτι πολλα απο τα περιστατικα ειτε δεν εχουν εξιχνιαστει, ειτε τα θυματα(αν αφορα επιθεση και οχι δολοφονια) ειναι μεταναστες χωρις χαρτια που φοβουνται να πανε στην αστυνομια να αναφερουν το περιστατικο.

Επισης για το θεμα των γυναικων παραθετω αποσπασματα απο αρθρο που γραφτηκε απο γυναικες μελη της ΧΑ:
1)«Εμείς οι Ελληνίδες, μέλη του Λαϊκού Συνδέσμου, έχοντας βαθύτατη συναίσθηση της καταστροφής που επιφέρει το φεμινιστικό πνεύμα της εποχής μας, είμαστε ενάντια σε κάθε λογής διακηρύξεις για την ισότητα των δύο φύλων».
2)Η υποτιθέμενη απελευθέρωση της γυναίκας την αποπροσανατόλισε και από την πραγματική ουσία του ύψιστου ρόλου της, την Μητρότητα. Δηλαδή την υποχρέωση και την ύπατη τιμή, να φέρει στον κόσμο και ν’ αναθρέψει τα νέα βλαστάρια στον κορμό της Φυλής, ώστε να γεφυρώσει μέσω του παρόντος, το παρελθόν και το μέλλον. Πιστεύουμε ότι η Μητρότητα είναι ένα ιερότατο καθήκον».

Για το ποσοστο της ΧΑ αδιαφορω παντελως,ολα αυτα ειναι εικονικα. Και μην ξεχνας οτι απο αυτο, το 1/3 ειναι παππουδες που θελουν να τιμωρησουν τους βουλευτες, το αλλο 1/3 ειναι ατομα που βαζουν μεταναστες να δουλευουν στα χωραφια τους αλλα κατα τα αλλα θελουν να τους διωξουν απο την χωρα γιατι καταστρεφουν την οικονομια και το υπολοιπο ποσοστο ειναι οντως φασισταρια.
Τελος νομιζω οτι ξερεις καλα οτι δεν εχω σκοπο ουτε να ψηφισω και ουτε να υπερασπιστω κανενα κομμα. Η ιδεολογια μου συμπεριλαμβανει αυτοοργανωση, συλλογικες διαδικασιες, οριζοντιες δομες και οχι εξουσια συγκεντρωμενη σε κομμα και ψηφοφοριες. Δεν θα επεκταθω παραπερα καθως ειμαι σιγουρη οτι δεν εισαι ετοιμος, ουτε να ακουσεις τις αντιληψεις μου, ουτε να τις συζητησεις, ποσο μαλλον να τις ασπαστεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzatziki lover : 16-08-13 στις 00:20.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 00:26, 16-08-13:

ΚΚΕ στην πρώτη θέση 14 ψήφοι..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 00:36, 16-08-13:

Πατρεύς εσύ συνεχισε το παραλήρημα για τους μετανάστες.Στην τελική απόρροια πολιτικής των μεχρι τώρα κυβερνήσεων είναι η λαθρομετανάστευση όχι της Αριστεράς
Συριζαίοι τους έβαλαν όμως στο καράβι από Χανιά για να πάνε στη βίλα Αμαλία για να κάνουν "απεργία πείνας" ώστε να πάρουν άδειες παραμονής. Γι' αυτό και είναι ευτύχημα που οι περισσότεροι ψηφοφόροι του Συνασπισμού Ριζοσπαστών Αλλοδαπών δε συμμερίζονται πλήρως τις θέσεις του νεοταξίτικου αυτού μορφώματος.

(Το μονοτονικό είναι λόγω κινητού)

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dark_Shadow Είμαι ένα δέντρο,κόντρα στον αέρα... έγραψε στις 00:39, 16-08-13:

Ναι φίλε μου,γιατί για αυτούς όλοι είναι άνθρωποι.Καλώς κακώς αυτό πιστεύουν.Αλλά δεν φταίνε αυτοί. Αν το θες και αλλιώς ο no1 υπαίτιος είναι ο Πρωθυπουργός που ως υπ.Εξωτερικών άνοιξε τα σύνορα επί Μητσοτάκη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 00:52, 16-08-13:

Ναι φίλε μου,γιατί για αυτούς όλοι είναι άνθρωποι.Καλώς κακώς αυτό πιστεύουν.Αλλά δεν φταίνε αυτοί. Αν το θες και αλλιώς ο no1 υπαίτιος είναι ο Πρωθυπουργός που ως υπ.Εξωτερικών άνοιξε τα σύνορα επί Μητσοτάκη.
Πολλοί φταίνε για τη λαθρομετανάστευση και ο καθένας έχει το δικό του μερίδιο. Κι εσύ πάντως αφίστασαι από την πάγια θέση των συριζαίων και δε φαίνεται να χαίρεσαι που στην Ελλάδα έχει εισβάλει η μισή Κεντρική Ασία. Προφανώς και έχω δίκιο λοιπόν για αυτό που λέω περί αποστάσεως πολλών θέσεων του συγκεκριμένου μορφώματος από τις απόψεις μεγάλης μερίδας των (μελλοντικών ή μη) ψηφοφόρων του.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dark_Shadow Είμαι ένα δέντρο,κόντρα στον αέρα... έγραψε στις 00:58, 16-08-13:

Δε χαίρομαι από την άποψη ότι λόγω μιας γελοίας συνθήκης της ΕΕ εγκλωβίζονται αυτοί οι άνθρωποι εδώ με τα γνωστά επακόλουθα.Kάθε χώρα πρέπει να φρουρεί τα σύνορα της και δε τα δικά μας,που αποτελούν σύνορα όλης της ΕΕ,και να ορίζει ένα ποσοστό για το οποίο μπορεί να βρει δουλειά και όλα τα σχετικά.

anwnymos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anwnymos
Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 375 μηνύματα.

O anwnymos after a mindfuck έγραψε στις 01:13, 16-08-13:

οσοι λετε για τους μεταναστες αναλογιστειτε λιγο και την θεση στην οποια βρισκονται ολοι αυτοι οι ανθρωποι . κανεις εαν ζει καλα στον τοπο του δεν θα σηκωθει να φυγει ετσι στα ξαφνικα . και επισης γνωριζετε ποσα χρηματα παιρνει το γαμημενο κρατος για ολους αυτους τους ανθρωπους ? αμα γινοταν σωστη αξιοποιηση και διαχειριση αυτων των χρηματων τα κεντρα κρατησης κ πισινες θα επρεπε να εχουν αντι αυτου δεν τους επιτρεπουν καν κλιματισμο .http://ypoptomousi.wordpress.com/201...3%CE%AC%CE%BD/ οποιος δεν βαριεται ας κανει κοπο να το διαβασει πριν πεταξει την χολη του .
για ολα αυτα λοιπον που αναφερονται στο αρθρο συμφερει τα διαφορα τσιρακια να υπαρχουν μεταναστες χωρις νομιμα εγγραφα γιατι ετσι θα συνεχιζουν να χτιζουν τις βιλλαρες τους

BloodSparrow

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BloodSparrow
Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 321 μηνύματα.

O BloodSparrow έγραψε στις 05:08, 16-08-13:

επειδη ο καθενας λεει οτι θελει στο διαδικτυο και δε βγαζω ακρη , το λευκο πραγματι πάει στο πρώτο κόμμα ; υπάρχει σχετική νομοθεσία ;

Διακεκριμένο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 09:51, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από tzatziki lover
Αν και μου φαινεται αδιανοητο να αγνοεις ολα τα περιστατικα, ας σου ανοιξω λιγο τα ματια, μιας και δεν εχεις τιποτα ακουστα.

και επειδή είμαι κουβαρντάς θα σου χαρίσω καμιά 60 ακόμη δολοφονίες που προβλέπονται
μέχρι το τέλος του έτους.

http://www.astynomia.gr/images/stori...ateia12013.xls

δεν έχω τίποτα με τους μετανάστες, με το κεφάλαιο τα έχω
και το κεφάλαιο το μονο που φοβάται είναι ο ολοκληρωτισμός,
είτε δεξιός είτε αριστερός.

πρέπει λοιπόν να το κάνουμε να φοβηθεί, για να δώσει πίσω ότι έχει πάρει
και ακόμη περισσότερα.

όσο αφορά τη στάση σου, το να μαζευόμαστε να μαγειρεύουμε μία ο ένας, μία ο άλλος,
η να στηνόμαστε έξω από τα σ/μ και να παρακαλάμε για λίγα ψώνια, να μαζεύουμε
μεταχειρισμένα ρούχα κοκ, δεν κάνουμε τίποτα,
κρίβουμε τη στάχτη κάτω από το χαλάκι.

για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ,
στον πόλεμο δεν πας με τις κουτάλες.

βλέπεις την χα, κακή επιλογή;
δεν έχω πρόβλημα να ψηφίσω, κκε, ανταρσύα, ή ότι άλλο
είναι καθαρά αντισυστημικό, αρκεί να του δώσει ο κόσμος δυναμική
να μη πάει χαμένη η ψήφος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 21-08-13 στις 18:02. Αιτία: προσθήκη spoiler
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

challenger

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη challenger
Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,561 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 10:16, 16-08-13:

Και αυτο ειναι ριψοκινδυνο απο μονο του. Δεν μπορεις να περιμενεις τον χαρισματικο πολιτικο που θα προστατευσει τους φτωχους και θα κυνηγησει τους εγκληματιες. Η εξουσια παντα διαφθειρει και οσο αλτρουιστης και αν ειναι ο συγκεκριμενος πολιτικος, καποια στιγμη και εκεινος θα εξυπηρετησει συγκεκριμενα συμφεροντα, ειτε δικα του, ειτε "φιλων" του. Ολα αυτα αλλωστε τα εχουμε ζησει απο πρωτο χερι.
είπα ποτέ κάτι τέτοιο;
Το μόνο που είπα, είναι ότι δεν είναι ανέφικτο!

αν πάρει η χ.α ένα 20% θα τρίβεις τα μάτια σου με αυτά που θα δεις.

θα τους δεις όλους νδ, πασοκ, κκε, συριζα, ανελ, ευρωπαική ένωση, γερμανία,
να ενώνονται μπροστά στο κίνδυνο του φασισμού και να ρίχνουν μια ματιά στον ταλαιπωρημένο ελληνικό λαό.

κάντε την υπέρβαση,
στη ζωή πρέπει να είσαι ευέλικτος για να επιβιώσεις,
δεν χωράνε εγωϊσμοί.
πες μας ότι τρολλάρεις... δεν παίζει να το εννοείς έτσι;

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Το είπα καθαρά δεν υποστηριζω ακροδεξιά όπως ούτε άκρα αριστερά
Ρε Φόκε επιτέλους.
Υποστηρίζεις Σαμαρά αλλά όχι ακροδεξιά...

Εξήγησε και σε μας πως σκατά γίνεται αυτό;

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Väinämöinen
Καταρχας ο Σαμαρας παλια ηταν αυτος που στην ουσια εριξε την ΝΔ επι Μιτσοτακη. Και δηλωνε οτι δεν θα ξαναπαει ποτε εκει...
..."Ακόμα και αν με καλέσουν να γίνω αρχηγός του κόμματος" είχε πει τότε.
Επίσης αυτός άνοιξε τον δρόμο "στα αδέλφια μας από την Βόρεια Ήπειρο"

(Για να μαθαίνουν και αυτοί που ξεχνούν ή δεν έχουν ασχοληθεί να μάθουν)

Ούτε εγώ δε συμπαθώ τον Σαμάρα αλλά από το να μην ψηφίσω του καλύτερα να ψηφίσω αυτόν που θεωρώ λιγότερο κακό
Οκ, πες μου τι είναι για εσένα πιο κακό από μια χώρα που την ξεπουλάνε οι πολιτικοί και τράπεζες και σαράφηδες παίρνουν τις περιουσίες του κοσμάκη για ψίχουλα...

Φίλε μου όταν έρθει ο Τσίπρας στην κυβέρνηση θα γίνει οτι έγινε στην Κύπρο επί Χριστόφια ο οποίος μετέτρεψε μια από τις καλύτερες οικονομίες του κόσμου σε μνημόνιακο καθεστώς
Δηλαδή; Θα μετατρέψει ένα μνημόνιακο καθεστώς σε μια από τις καλύτερες οικονομίες του κόσμου;
μωρε μπράβο ο κεφτές... και δεν του τό χα...

φίλε μου, εγώ τα έχω σχεδόν ζήσει.
Είχες κάνει Ναύτης σε κάποιο από τα πλοία της εταιρίας ανατολικών ινδιών σε κάποια προηγούμενη ζωή σου;
(σόρρυ αλλά δεν βγάζω άλλο νόημα)

Φίλε μου το ότι το μνημόνιο απέτυχε δε σημαίνει ότι οι αλλες πολιτικές θα πετύχουν παραπάνω.
Δηλαδή: Είναι αποτυχημένο => θα το κρατήσουμε...

οκ...

Αν ο Τσίπρας βγει και ουσιαστικά υποτιμήσει το νόμισμα μας
Ενημέρωση: Η Ελλάδα δεν έχει εθνικό νόμισμα.

Ας κοιτάξουμε λίγο τι εγινε στην Κυπρο επί Χριστόφια και μετά ας κρίνουμε πιστεύω.
Άνοιγμα της Οδού Λήδρας στο ύψος λοκματζή
Έκρηξη στο Μαρί
Ξεπούλημα των Εθνικών Τραπεζών

σε τι από όλα αναφέρεσαι;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 16-08-13 στις 14:04. Αιτία: split
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Διακεκριμένο μέλος

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 10:49, 16-08-13:

εντάξει, δεν θέλω να το κουράσω άλλο γιατί αρχίζουμε και πλατιάζουμε.

είπα την αποψή μου, κριτής μας ο χρόνος.

tzatziki lover

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tzatziki lover
H tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H tzatziki lover για το πείσμα σας, γουρούνια, θα αντέχω έγραψε στις 11:20, 16-08-13:

και επειδή είμαι κουβαρντάς θα σου χαρίσω καμιά 60 ακόμη δολοφονίες που προβλέπονται

και ακόμη περισσότερα.

όσο αφορά τη στάση σου, το να μαζευόμαστε να μαγειρεύουμε μία ο ένας, μία ο άλλος,

Ποτε δεν αρνηθηκα οτι υπαρχουν και μεταναστες που εγκληματουν. Αλλα δεν γινεται να κρινεις τον κανονα, με βαση τις εξαιρεσεις του. Και πως γινεται να λες οτι δεν τα εχεις μαζι τους, απο την στιγμη που λες οτι εχει προσωπικες εμπειριες και προσπαθεις να πεισεις κοσμο για την εγκληματικη τους συμπεριφορα, παραθετοντας στοιχεια για επιθεσεις τους; Εγω τα περιστατικα τα παρεθεσα γιατι ξεκαθαρα τους υπερασπιζομαι, εσυ για ποιο λογο;

Απο ποτε η πολιτικη της ΧΑ αφορα το κεφαλαιο; Ειναι ξεκαθαρα ρατσιστικη, εγκληματικη συμμορια. Μπορεις να δεις και μονος σου οτι μαγκια πουλανε μοναχα εκει που τους παιρνει, στους μεταναστες, στους αριστερους κλπ. Δεν εχω δει ποτε να απειλησουν ουτε τον Σαμαρα, ουτε τον Βενιζελο, ουτε να επιτεθουν σε καποιον των "κυβικων" τους. Πως λοιπον θα απειλησουν το κεφαλαιο;
Και σου ξαναλεω οτι εφοσον αυτο το συστημα πλεον δεν εχει κατι καλυτερο να σου προσφερει, οτι ειχε στο προσφερε ηδη, για ποιον λογο να δωσεις την εξουσια σε νεοναζι; Να τους απειλησουν για ποιον λογο, τι παραπανω θα καταφερεις ετσι; Τι παραπανω εχουν να σου προσφερουν;

Και οσο αφορα την σταση μου, ερχεσαι στα λογια μου. Εισαι αρνητικα προκατειλημενος απεναντι στην ιδεολογια που ακολουθω, οπως και πολλοι ακομη. Αν θεωρεις οτι η αμεσοδημοκρατια, ως πολιτικο συστημα, πρεσβευει το να καθομαστε και να μαγειρευουμε μια ο ενας και μια ο αλλος, τοτε μαλλον θα επρεπε να διαβασεις λιγο παραπανω γυρω απο το θεμα. Και εγω πριν απο 2 χρονια, δεν ηξερα τιποτα, αλλα εφοσον δεν με ικανοποιουσε κανενα κομμα, το εψαξα μονη μου, διαβασα πολυ και κατεληξα σε αυτο που για μενα ειναι απολυτα δικαιο και σωστο.

Τελος, συμφωνω απολυτα στο οτι για να γυρισει ο ηλιος θελει πολυ δουλεια, αλλα δεν νομιζω οτι με το να ψηφισεις φασιστες για να τιμωρησουν το κεφαλαιο(συμφωνα με τα λεγομενα σου), ριχνεις τρεξιμο και προσπαθεια. Ειναι η πιο παθητικη σταση που μπορεις να κρατησεις, φορτωνεις σε αλλους το προβλημα, να το λυσουν για σενα. Ετσι απλα ομως το γιγαντωνεις. Σκεψου το.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Διακεκριμένο μέλος

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 13:14, 16-08-13:

Ποτε δεν αρνηθηκα οτι υπαρχουν και μεταναστες που εγκληματουν. Αλλα δεν γινεται να κρινεις τον κανονα, με βαση τις εξαιρεσεις του. Και πως γινεται να λες οτι δεν τα εχεις μαζι τους, απο την στιγμη που λες οτι εχει προσωπικες εμπειριες και προσπαθεις να πεισεις κοσμο για την εγκληματικη τους συμπεριφορα, παραθετοντας στοιχεια για επιθεσεις τους; Εγω τα περιστατικα τα παρεθεσα γιατι ξεκαθαρα τους υπερασπιζομαι, εσυ για ποιο λογο;

Απο ποτε η πολιτικη της ΧΑ αφορα το κεφαλαιο; Ειναι ξεκαθαρα ρατσιστικη, εγκληματικη συμμορια. Μπορεις να δεις και μονος σου οτι μαγκια πουλανε μοναχα εκει που τους παιρνει, στους μεταναστες, στους αριστερους κλπ. Δεν εχω δει ποτε να απειλησουν ουτε τον Σαμαρα, ουτε τον Βενιζελο, ουτε να επιτεθουν σε καποιον των "κυβικων" τους. Πως λοιπον θα απειλησουν το κεφαλαιο;
Και σου ξαναλεω οτι εφοσον αυτο το συστημα πλεον δεν εχει κατι καλυτερο να σου προσφερει, οτι ειχε στο προσφερε ηδη, για ποιον λογο να δωσεις την εξουσια σε νεοναζι; Να τους απειλησουν για ποιον λογο, τι παραπανω θα καταφερεις ετσι; Τι παραπανω εχουν να σου προσφερουν;

Και οσο αφορα την σταση μου, ερχεσαι στα λογια μου. Εισαι αρνητικα προκατειλημενος απεναντι στην ιδεολογια που ακολουθω, οπως και πολλοι ακομη. Αν θεωρεις οτι η αμεσοδημοκρατια, ως πολιτικο συστημα, πρεσβευει το να καθομαστε και να μαγειρευουμε μια ο ενας και μια ο αλλος, τοτε μαλλον θα επρεπε να διαβασεις λιγο παραπανω γυρω απο το θεμα. Και εγω πριν απο 2 χρονια, δεν ηξερα τιποτα, αλλα εφοσον δεν με ικανοποιουσε κανενα κομμα, το εψαξα μονη μου, διαβασα πολυ και κατεληξα σε αυτο που για μενα ειναι απολυτα δικαιο και σωστο.
Τελος, συμφωνω απολυτα στο οτι για να γυρισει ο ηλιος θελει πολυ δουλεια, αλλα δεν νομιζω οτι με το να ψηφισεις φασιστες για να τιμωρησουν το κεφαλαιο(συμφωνα με τα λεγομενα σου), ριχνεις τρεξιμο και προσπαθεια. Ειναι η πιο παθητικη σταση που μπορεις να κρατησεις, φορτωνεις σε αλλους το προβλημα, να το λυσουν για σενα. Ετσι απλα ομως το γιγαντωνεις. Σκεψου το.
εδώ έχεις απόλυτο δίκιο.

μη νομίζεις πως δεν ψάχνομαι, προσπαθώ να βρω λύση,
ελπίζω στα δύο χρόνια που απομένουν ακόμη για τις εκλογές
να έχω βρει καλύτερη.

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:28, 16-08-13:

Θεωρώ εντελώς χαζό σε μια τέτοια πραγματικά κρίσιμη για την χώρα μας το κριτήριο οποιασδήποτε απόφαση να είναι το μεταναστευτικό. Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα, κανείς δεν αμφιβάλει (είτε υποστηρίζει τους μετανάστες ...είτε τους σκοτώνει). Αυτή την στιγμή η Ελλάδα έχει ή μάλλον δεν έχει αγορά. Το εμπόριο δεν λειτουργεί, στην επιχειρηματικότητα το μόνο που υπάρχει είναι 5-6 τολμηροί και το crowdfunding και η αγορά εργασίας κινείται από τις "επιταγές εισόδου". Στην εκπαίδευση καταργείται το ένα μάθημα με το άλλο. Καμία υπηρεσία δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτείς τις περίστασης. Το μεταναστευτικό ακόμη και αν λυθεί με τον πιο βέλτιστο τρόπο, δεν θα λύσει τίποτα από τα παραπάνω.

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
μπήκαν επιτέλους φυλακή, ατομα που χρωστούσαν στο δημόσιο
Ισχύει αλλά ισχύει ότι η πλειοψηφία δεν είναι οι "μεγάλοι απατεώνες". Είναι ο μικρός καταστηματάρχης που με τόσους φόρους, έκτακτες εισφορές, εισφορές κοινωνικής αλληλεγγύης και ασφάλιστρα έχει γονατίσει. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι για μια απλή ρύθμιση στον ΟΑΕΕ ο ενδιαφέρον θα πρέπει να προκαταβάλει γύρω στα 2000€ και να είναι συνεπής σε όλες τις δόσεις + τα νέα ασφάλιστρα. Λίγο πολύ 2000€ εφαπάξ και γύρω στα 500-800€ το μήνα. Μας λένε δηλαδή ότι μέσος έμπορος, επαγγελματίας και επιχειρηματίας αυτές τις μέρες έχει την άνεση να προσθέσει στον μηναίο προϋπολογισμό του 800€ ανούσια έξοδα. Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρουν είναι ο ΟΑΕΕ να καταρρεύσει επίσημα στο άμεσο μέλλον. Αυτά τα λεφτά απλά δεν υπάρχουν.

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Το ότι δεν υπάρχει ένα αδιάφθαρτο δεξιό κοινοβουλευτικό κόμμα θα έπρεπε να σε έχει προβληματίσει ως προς το τι ρόλο έχει διαδραματίσει η δεξιά στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια.
Δεν υπάρχει μόνο η αριστερά και η δεξιά. Υπάρχει και όσοι υποστηρίζουν, ή όχι, την ελεύθερη αγορά. Και η ελεύθερη αγορά πότε δεν εφαρμόστηκε στην Ελλάδα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 15:47, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Δεν υπάρχει μόνο η αριστερά και η δεξιά. Υπάρχει και όσοι υποστηρίζουν, ή όχι, την ελεύθερη αγορά. Και η ελεύθερη αγορά πότε δεν εφαρμόστηκε στην Ελλάδα.
και η ΝΔ αυτό δεν υποστηρίζει;

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:51, 16-08-13:

Έτσι πιστεύεται.
Η πράξη όμως απέχει πολύ. Η ελεύθερη αγορά συνήθως εκφράζεται και μέσα από μικρό κράτος και αυτό ουδέποτε δεν επιδίωξε η ΝΔ. Εδώ και πόσα χρόνια έχει εκφραστεί η φήμη για γρήγορη σύσταση ΕΠΕ αλλά ουδέποτε δεν έγινε πράξη. Και δεν είναι μόνο αυτό, με το ζόρι κατάφερε να "ελευθερώσει" κάποια επαγγέλματα και αυτό εν τέλη με λάθος χρόνος. Η διαδικασία πώλησης του ΟΠΑΠ κάθε άλλο στα πρότυπα της ελεύθερης αγοράς δεν έγινε. Αυτή την στιγμή μόνο η Attica Bank ανήκει σε ιδιώτες.
Ίσως λίγο επιπόλαια, αλλά δεν απέχει ιδιαίτερα από την πραγματικότητα, από ότι φαίνεται η ΝΔ το μόνο που φαίνεται να ξέρει να κάνει καλά είναι μαστιγώνει τους δημόσιους υπάλληλους, αλλά και αυτό το κάνει λάθος. Χτυπάει λάθος υπαλλήλους, σε λάθος στιγμή. Ώρες ώρες νιώθω ότι η ΝΔ θέλει στις επόμενες εκλογές να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ...

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:43, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από BloodSparrow
επειδη ο καθενας λεει οτι θελει στο διαδικτυο και δε βγαζω ακρη , το λευκο πραγματι πάει στο πρώτο κόμμα ; υπάρχει σχετική νομοθεσία ;
Ο εκλογικός νόμος δηλώνει ξεκάθαρα πως λευκά, άκυρα και το πόσοστο των κομμάτων που δεν καταφέρνουν να μπουν στην βουλή δίνονται στο πρώτο κόμμα.

Αντι να ψάχνεις ποίον να πιστέψεις όμως, δίαβασε απλά τον νόμο.
http://www.eklogika.gr/page/ethnikes...aw_paulopoulos

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 20:50, 16-08-13:

Ένας λαός κρίνεται από τους πολιτικούς που έχει. Οπότε γιατί μας κάνουν εντύπωση οι περιορισμένες πολιτικές επιλογές που έχουμε; Αυτοί είμαστε ως λαός και αυτούς τους πολιτικούς (και τις πολιτικές) έχουμε. Πριν βιαστούμε να κατηγορήσουμε τον x για την y πολιτική επιλογή που έχει, ας κάνουμε μια αυτοκριτική διότι ...δεν μπορώ άλλο την ανεύθυνη πολιτική επιλογή. Μόνο στην Ελλάδα, ο καθένας βγάζει τον εαυτό του απέξω από την κοινωνικοπολιτική παρακμή που βιώνουμε! Τότε ποιοι φταίνε; Ποιοι ψήφισαν τόσα χρόνια τα ίδια αριστερά, τα ίδια κεντρώα και τα ίδια δεξιά κόμματα που επί της ουσίας έχουν ίδια αποστολή;

challenger

Επιφανές Μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,561 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 21:38, 16-08-13:

μαγκια πουλανε μοναχα εκει που τους παιρνει, στους μεταναστες, στους αριστερους κλπ. Δεν εχω δει ποτε να απειλησουν ουτε τον Σαμαρα, ουτε τον Βενιζελο, ουτε να επιτεθουν σε καποιον των "κυβικων" τους. Πως λοιπον θα απειλησουν το κεφαλαιο;
σίγα που είναι και των κυβικών τους κιόλας...
Αν θεωρεις οτι η αμεσοδημοκρατια, ως πολιτικο συστημα, πρεσβευει το να καθομαστε και να μαγειρευουμε μια ο ενας και μια ο αλλος, τοτε μαλλον θα επρεπε να διαβασεις λιγο παραπανω γυρω απο το θεμα.
Θεωρώ πως στην Ελλάδα πρέπει πρώτα να αποκαταστήσουμε τη δημοκρατία και μετά να ψαχνόμαστε αν θα είναι έμμεση, αμεση, ενδιάμεση ή παράμεση...
Πέρα από την πλάκα, συμφωνώ κι εγώ ότι η αντιπροσωπευτική δημοκρατία είναι γερασμένος ως θεσμός, όμως από τη μία, σίγουρα δεν το βλέπουν όλοι έτσι και από την άλλη η άμεση δημοκρατία δεν μπορεί να εφαρμοστεί επιτυχώς σε πλήθος άνω των 10 άντε 15 το πολύ ατόμων γιατί από κει και πέρα ξεκινά η γραφειοκρατία (κάτι που σκοτώνει τη δημοκρατία)

Το καλύτερο πολίτευμα για ένα σύγχρονο κράτος νομίζω είναι η ρευστή δημοκρατία

Αυτή την στιγμή η Ελλάδα έχει ή μάλλον δεν έχει αγορά. Το εμπόριο δεν λειτουργεί, στην επιχειρηματικότητα το μόνο που υπάρχει είναι 5-6 τολμηροί
παράδειγμα τολμηρού μπορείς να μας δώσεις;

Στην εκπαίδευση καταργείται το ένα μάθημα με το άλλο.
λέγε με: "όλο και πιο δυσαρεστημένοι μαθητές, όλο και πιο αμόρφωτοι πολίτες..."

Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρουν είναι ο ΟΑΕΕ να καταρρεύσει επίσημα στο άμεσο μέλλον. Αυτά τα λεφτά απλά δεν υπάρχουν.
το μόνο σίγουρο...
(little bit off topic: για τα ταμεία είχε κάνει μια ωραία πρόταση ο Χαλασμένος Μπισκότος στην παρουσιάση των θέσεων του κόμματός του και -όλως παραξένως- ήταν αρκετά καλή και έδειχνε και εφαρμόσιμη. Άμα την βρώ θα την ποστάρω)

Ελεύθερη αγορά του Καπιταλισμού, του Φιλελευθερισμού ή του Σοσιαλισμού; ποια εννοείς;

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:00, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
τι ρωτάς κι εσύ

Έχουν αναφερθεί πάρα πολλές προτάσεις από οικονομολόγους πρωτίστως, εναλλακτικές ως προς την παρούσα πορεία. Το αν αυτές είναι ρεαλιστικές ή όχι είναι μια καραμέλα των ΜΜΕ για να μπορούν ελεύθερα να μιλούν για μονόδρομους, αναγκαστικές θυσίες και λοιπές πίπες.

Πριν 4 μήνες ο ίδιος ο υπουργός Οικονομικών των ΗΠΑ ήρθε και τα έχωνε στους Ευρωπαίους για τις μαλακίες που κάνουν όσον αφορά την αντιμετώπιση της κρίσης. Το ότι μέχρι στιγμής η ελληνική πλευρά δεν έχει διαφωνήσει σε τίποτα ούτε έχει προτάξει κάποια δική της επιθετική πολιτική στο θέμα δεν είναι θέμα ρεαλισμού, είναι θέμα πολιτικής βούλησης.
Οι Αμερικανοι εχουν την ευκολη λυση, κοβουν χρημα. Αυτο η ΕΚΤ δν μπορει να το κανει διοτι θα διαλυσει τις οικονομιες της που στηριζονται στις εξαγωγες γιατι θα εκτιναξει τον πληθωρισμο στα ουρανια. Χωρες με ανεξαρτητα νομισματα οπως οι ΗΠΑ ή η Βρετανια μπορουν να κανουν ο,τι θελουν, στην ΕΕ αυτο δν γινεται διοτι υπαρχουν ανομοιογενεις οικονομιες που εχουν κοινο νομισμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 18-08-13 στις 23:40. Αιτία: αφαίρεση απάντησης σε off μήνυμα
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 22:04, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
το να ριξεις την ψηφο σου σε κομμα και καλα δεξιο που με βεβαιοτητα θα παει εκτος βουλης νομιζω εχει οσο νοημα εχει και το να ψηφισεις τους συνεχιστες Καποδιστρια
Απλά εντελώς λάθος λογική, δεν χρειάζεται άλλο σχολιασμό...

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:13, 16-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από challenger
Απλά εντελώς λάθος λογική, δεν χρειάζεται άλλο σχολιασμό...
Οταν ψηφιζεις, θελεις η ψηφος σου να εχει νοημα, αν εσυ θες να ψηφισεις καποιον απλα και μονο ιδεολογικα κι ας παει χαμενο, δικαιωμα σου, εγω δν το κανω. Ειδικα οι ψηφοι των κομματων εκτος βουλης πανε στο πρωτο κομμα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 18-08-13 στις 23:42. Αιτία: αφαίρεση απάντης σε off μήνυμα

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 22:42, 16-08-13:

Οταν ψηφιζεις, θελεις η ψηφος σου να εχει νοημα, αν εσυ θες να ψηφισεις καποιον απλα και μονο ιδεολογικα κι ας παει χαμενο, δικαιωμα σου, εγω δν το κανω. Ειδικα οι ψηφοι των κομματων εκτος βουλης πανε στο πρωτο κομμα...
Η λογική του "ακολουθώ τους πολλούς" προσωπικά μόνο σε πρόβατο μου κάνει...

Έχεις μπει ποτέ στον κόπο να σκεφτείς πόσες ψήφοι δεν θα είχαν πάει χαμένες αν πραγματικά ψηφίζαμε όλοι αυτό που μας εξέφραζε;

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 22:59, 16-08-13:

Η λογική του "ακολουθώ τους πολλούς" προσωπικά μόνο σε πρόβατο μου κάνει...

Έχεις μπει ποτέ στον κόπο να σκεφτείς πόσες ψήφοι δεν θα είχαν πάει χαμένες αν πραγματικά ψηφίζαμε όλοι αυτό που μας εξέφραζε;
Σημασια εχει τι κανεις εσυ, οχι τι κανουν οι αλλοι, κανεναν δν ακολουθεις, ψηφιζεις αυτο που εχει ρεαλιστικες ελπιδες να σε εκπροσωπησει, ειδικα αν δν θελεις να ψηφισεις το ''φαβορι''. Αν θες να πετας μια ψηφο, οκ, σε αυτο ακομα εχουμε ελευθερια. Αλλα αν πιστευεις οτι θα ''τιμωρησεις'' το πολιτικο συστημα και τους κυβερνωντες ψηφιζοντας ενα κομμα του 1%, μονο καλο κανεις στο Σαμαρα και στον καθε Σαμαρα που θα νικησει τις εκλογες.

Και τι πραγματικα μας εκφραζει?
Το εχεις σκεφθει? Ποτε ενα θεωρητικα μικρο κομμα εχει προγραμμα και θεσεις? Μονο ιδεολογικα ειναι ωραια να μιλανε, μπορουμε να μιλαμε και εμεις για ωρες επι ωρων, πουθενα δν θα καταληξουμε. Η καταγγελια ειναι ευκολη, το δυσκολο κομματι ομως η πλεοψηφια των κομματων το αποφευγει και οχι κομματα που κατεβαινουν για χαβαλε, αλλα ακομα και κομματα που μπαινουν στη βουλη, οπως για παραδειγμα οι ΑΝΕΛ

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 23:13, 16-08-13:

Σημασια εχει τι κανεις εσυ, οχι τι κανουν οι αλλοι
Όλα έχουν σημασία αν δεν είσαι "σταρχιδιστής"
Αν θες να πετας μια ψηφο, οκ, σε αυτο ακομα εχουμε ελευθερια.
Δηλαδή θα έπρεπε να λέω και ευχαριστώ που μπορώ να ψηφίζω αυτό που θέλω;
Αλλα αν πιστευεις οτι θα ''τιμωρησεις'' το πολιτικο συστημα και τους κυβερνωντες ψηφιζοντας ενα κομμα του 1%, μονο καλο κανεις στο Σαμαρα και στον καθε Σαμαρα που θα νικησει τις εκλογες.
Και μόνο ότι δεν έχουμε ένα σύγχρονο εκλογικό νόμο αλλά ένα φεουδαρχικό έκτρωμα δείχνει τι επιλογές κάνουμε σαν λαός ...
Και τι πραγματικα μας εκφραζει?
ο καθένας εδώ απαντά στον εαυτό του ανάλογα μέχρι που μπορεί να σκεφτεί...

Το εχεις σκεφθει? Ποτε ενα θεωρητικα μικρο κομμα εχει προγραμμα και θεσεις? Μονο ιδεολογικα ειναι ωραια να μιλανε, μπορουμε να μιλαμε και εμεις για ωρες επι ωρων, πουθενα δν θα καταληξουμε.
το κάθε κόμμα είναι μια διαφορετική περίπτωση, δεν μπορώ να σου τα βάλω σε ένα τσουβάλι και να σου τα πω συνολικά...

κομματα που κατεβαινουν για χαβαλε
συγγνώμη αλλά πιστεύεις πως υπάρχουν κόμματα που κατεβαίνουν στην εκλογική διαδικασία για χαβαλέ;

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 23:25, 16-08-13:

Δηλαδή θα έπρεπε να λέω και ευχαριστώ που μπορώ να ψηφίζω αυτό που θέλω;
Παρα το κατα τα φαινομενα δημοκρατικο πολιτευμα μας, η πραγματικη ελευθερια αποψεων δν υφισταται. Ευτυχως ακομα υπαρχουν εκλογες

Και μόνο ότι δεν έχουμε ένα σύγχρονο εκλογικό νόμο αλλά ένα φεουδαρχικό έκτρωμα δείχνει τι επιλογές κάνουμε σαν λαός ...
Αν εμπαιναν ολα τα κομματα στη βουλη, ακομα και αυτα του 1% θα υπηρχε πραγματικα χαος, εδω υπαρχει χαος με τον ισχυοντα νομο που δινει μπονους στο πρωτο κομμα. Απλα κατα την αποψη μου δν επρεπε το μπονους να ηταν τοσο μεγαλο, αλλα μικροτερο πχ 15-20 εδρες. Αλλιως μπορουμε να καταληξουμε σε μονοκομματικες κυβερνησεις μπετον αρμε τυπου ΓΑΠ το 2009 που επειδη ειχε 165 βουλευτες δν επεφτε με τπτ

ο καθένας εδώ απαντά στον εαυτό του ανάλογα μέχρι που μπορεί να σκεφτεί...
Υπαρχει κομμα στην Ελλαδα που σε εκπροσωπει 100% στην ιδεολογια και τις θεσεις σου? Αν ναι παω πασο

συγγνώμη αλλά πιστεύεις πως υπάρχουν κόμματα που κατεβαίνουν στην εκλογική διαδικασία για χαβαλέ;
Αν δεις μια συνολικη λιστα των κομματων που κατεβαινουν καθε φορα στις εκλογες, αυτη που εκρινει τελικα το Συμβουλιο της Επικρατειας, θα δεις οτι ουτε τα μισα κομματα δν κατεβαινουν σοβαρα. Εκτος αν θεωρουμε οτι η Παναθηναικη Κινηση, οι Συνεχιστες Καποδιστρια, οι Τυραννοσαυροι κλπ εχουν ιδεολογικο υποβαθμο και σχεδιο διακυβερνησης. Οποιοσδηποτε μπορει να κατεβει αρκει να μαζεψει ενα Χ νουμερο υπογραφων (δν το θυμαμαι ακριβως)

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:16, 17-08-13:

Ειλικρινά δεν έχω καμία ιδέα τι θα ψήφιζα αν γίνονταν σύντομα εκλοδές. Μα καμία.
Νιώθω όμως την ανάγκη να εκφέρω την άποψή μου σχετικά με τη Χρυσή Αυγή, μιας και (μαζί με το ΚΚΕ, ίσως) είναι το μόνο κόμμα που μπορώ με απόλυτη σιγουριά να αποκλείσω.
Και επιτρέψτε μου να εκθέσω και να προσπαθήσω να εξηγήσω κάποιους λόγους λιγότερο προφανείς...
Μιας και η αυθόρμητή μου αντίδραση είναι ότι δεν είναι δυνατόν να ψηφίσω ένα κόμμα που αντιτίθεται τόσο δραστικά στη μετανάστευση (έστω κι αν έχουν πάτημα τη λαθρομετανάστευση), στην ανεξηθρησκεία, και την ομοφυλοφιλία. Είναι τρία θέματα που με αγγίζουν πολύ, γιατί είμαι κι εγώ μετανάστρια, γιατί πιστεύω στο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει όπου θέλει και αν θέλει, αλλά και γιατί μου είναι αδύνατον να δεχτώ την οποιαδήποτε διάκριση ενάντια σε μία ομάδα πολιτών, για κάτι που είναι από τη φύση τους.
Αλλά έστω, ακόμα και αν τα κάναμε στην άκρη αυτά.

Έστω ότι δεν ήθελα κανενός είδους μετανάστευση προς την Ελλάδα.

Έστω ότι ήμουν πιστή στην ελληνική ορθόδοξη θρησκεία.

Έστω ότι δε δεχόμουν την ομοφυλοφιλία.

Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ στη Χρυσή Αυγή είναι η περιφρόνησή τους προς τους ΘΕΣΜΟΥΣ της πολιτείας μας.
Έχουμε το μεγάλο προτέρημα να ζούμε σε μία ευνομούμενη κοινωνία, όπου συγκεκριμένα άτομα και οργανισμοί έχουν κάποιους ρόλους και ευθύνες, και όπου όλοι έχουμε δικαιώματα.

Και το λιγότερο που έχω να τους προσάψω είναι η υπόθαλψη ενός παρακράτους. Όπου η αστυνομία χάνει άτυπα τη δικαιοδοσία της στις γειτονιές του Άγιου Παντελεήμονα, για να κάνουν περιπολίες οπαδοί ενός κόμματος. Είναι δυνατόν;
Όπου το κράτος δικαίου χάνει τη δύναμή του, γιατί "φροντίζουν" οι οπαδοί ενός κόμματος.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένα κόμμα δρα σαν οργάνωση, όταν οργανώνουν συσσίτια. Δεν είναι ΜΚΟ, και εφ'όσον επιθυμούν να υποστηρίξουν ομάδες πολιτών, όποια κι αν είναι τα κριτίριά τους, οφείλουν να το κάνουν μέσω των καναλιών που προσφέρει ο νόμος. Όχι, παράνομοι δεν είναι. Αλλά με την κατάληψη μίας πλατείας και τη μη ελεγχόμενη διανομή υλικών αγαθών, προσπερνούν τελείως το ίδιο το κράτος. Και ξαναλέω, είναι κόμμα, όχι οργάνωση, ή τουλάχιστον έτσι θέλουν να εδραιωθούν.

Και: Έστω ότι δεν έχουν καμία σχέση με όσα εγκλήματα ρατσιστικών κινήτρων έγιναν τους τελευταίους 15 μήνες. Έστω.

Από το τηλεοπτικό χαστούκι πριν από τις δεύτερες εκλογές του 2012 από ένα εξέχον μέλος του κόμματος, έως τα όποια περιστατικά παρενόχλησης σε άτομα με σκούρο δέρμα από οπαδούς του κόμματος, δεν μπορώ να δεχτώ ως μέλος ενός συστήματος, επιτηρούμενου από την πολιτεία και, ξανά, ευνομούμενου, δέχονται να τους εκπροσωπούν τέτοια άτομα.
Είναι δυνατόν;
Μπορεί ένα κόμμα να δέχεται ότι οι εκπρόσωποί του προσβάλλουν νόμους και ήθη μίας κοινωνίας;

Για μένα αυτό είναι το ουσιαστικό πρόβλημα, και ας τελειώσω το σεντόνι μου με δύο σχόλια:

α) Ναι, ο αντίλογος είναι σκληρός. Γιατί ακριβώς αν με ρωτήσει κανείς "γιατί, οι άλλοι καλύτεροι είναι;"
Ε, όχι. Αλλιώς θα'ξερα τώρα τι να ψηφίσω.
Αλλά, τόσα λάθη έχουν γίνει τις τελευταίες δεκαετίας και αυτό πληρώνουμε από το 2009:
- πελατειακές σχέσεις, φαμιλισμό, έλλειψη εξορθολογισμού των συστημάτων ελέγχου και παραγωγής, απουσία μηχανογράφησης, διαφθορά-
Δεν το συζητάμε.

β) Κατ'εμέ η "ψήφος αντίδρασης" είναι λάθος λογική, γιατί όταν μιλάμε για ένα κράτος δικαίου, δε βρίσκω σωστ ή αποτελεσματικό το να καταφεύγουμε σε εκβιασμούς τέτοιου είδους.
Από τη μία, κανείς δε μου εγγυάται ότι τα άλλα κόμματα, βλέποντας ένα 20% κάτω από το όνομα της Χρυσής Αυγής, θα συσπειρωθούν και θα λύσουν δια μαγείας όλα τα κακά.
Από την άλλη, δεν πιστεύω ούτε σε άμεσες λύσεις.
Θέλει επιμονή, κριτική, στήριξη και συνεχή παρακολούθηση η κατάσταση, από όλους. Τους αρμόδιους, τους ψηφοφόρους, χωρίς υστερίες και σπασμωδικές κινήσεις. Κουβαλάμε λάθη πολλών γενεών, και το να πιστεύουμε ότι όλα θα αλλάξουν σε λίγα χρόνια, είναι λάθος. Αλλά και το να περιμένουμε ότι υπό μία απειλή θα διορθωθούν οι νοοτροπίες των υπάρχοντων πολιτικών, είναι αφελές.

Και στην τελική, πάλι, ξανά, μανά. Ακόμα και καμία απολύτως σχέση να μην έχει η Χρυσή Αυγή με τη λογική της βίας και της επιβολής, όπως της προσάπτουν.
Η νοοτροπία της είναι πελατειακή, σε ένα βαθμό πολύ πιο ισχυρό από όσο επιδυκνείουν άλλες παρατάξεις. Από το παλικάρι που θα πει στη γιαγιά να την περάσει απέναντι, στα δωρεάν φρούτα για Έλληνες, τροφοδοτεί ένα σύστημα όπου κάποιοι είναι "καλύτεροι", αντί να είμαστε όλοι ίσοι απέναντι στο νόμο. (Ναι στο νόμο μόνο, δεν είμαστε ούτε ίδιοι ούτε ισωπεδωμένοι. Αλλά δεν υπάρχουν "εκλεκτοί")

Και δεν είναι ειρωνικό το ότι ενώ πληρώνουμε τα παραπάνω λάθη περί πελατειακής λογικής και διαφθοράς, ψηφίζοντας τη ΧΑ κάνουμε ένα βήμα ακόμα πιο μακριά από τον εξορθολογισμό κι ένα πιο κοντά σε αδιαφανείς μηχανισμούς;

Και για να κλείσω, όχι, δε με ενοχλεί ούτε να είναι ρατσιστής ο άλλος. Ας είναι ό,τι θέλει, ας πιστεύει όπου θέλει και ας κοιτάει τους άλλους με όποια χολή ή λατρεία θέλει. Αρκεί να μην κάνει πράξη τη νοοτροπία του αυτή, γιατί εκεί προσβάλλει τον άλλον, ίσως και εμένα, και τελικά παίρνει το νόμο στα χέρια του.

Όχι, ρε φίλε, δε σου ανήκει ο νόμος, ο νόμος είναι εδώ για όλους μας.

Αυτά, ελπίζω να βγάζουν νόημα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Sal Paradise

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sal Paradise
Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πιλότος . Έχει γράψει 455 μηνύματα.

O Sal Paradise - έγραψε στις 02:02, 17-08-13:

Κατα την αποψη μου η ΝΔ ειναι πολυ συντηρητικη...
Όσο συντηρητική είναι η σημερινή ΝΔ,άλλο τόσο σοσιαλιστικό είναι το Πα-σόκ.

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:00, 17-08-13:

παράδειγμα τολμηρού μπορείς να μας δώσεις;
Υπάρχουν κάποια παραδείγματα. Μάλιστα δειλά-δειλά εμφανίζονται τα πρώτα ελληνικά funds και τολμούν να "πετάξουν" μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε ελληνικά WebApp.

Ελεύθερη αγορά του Καπιταλισμού, του Φιλελευθερισμού ή του Σοσιαλισμού; ποια εννοείς;
Μια είναι η ελεύθερη αγορά.
Όπως ένας είναι ο ελεύθερος άνθρωπος.
Κανένας άνθρωπος δεν θα γίνει πότε του ελεύθερος επειδή είναι καλός κομμουνιστής πχ.

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 12:15, 17-08-13:

Ο καπιταλισμός ως οικονομικό σύστημα αν και μας παρέχει τη δυνατότητα να είμαστε ελεύθεροι να κινηθούμε οικονομικά όπως θέλουμε στα πλαίσια του ανταγωνισμού, δεν παύει να είναι μη αξιοκρατικό καθώς εξ ορισμού ευνοεί το κεφάλαιο. Έτσι οι έχοντες το κεφάλαιο πλουτίζουν συνεχώς ενώ οι μικρές επιχειρήσεις κλείνουν γιατί δεν μπορούν να αντέξουν τον ανταγωνισμό.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 16:15, 17-08-13:

Οι Αμερικανοι εχουν την ευκολη λυση, κοβουν χρημα. Αυτο η ΕΚΤ δν μπορει να το κανει διοτι θα διαλυσει τις οικονομιες της που στηριζονται στις εξαγωγες γιατι θα εκτιναξει τον πληθωρισμο στα ουρανια. Χωρες με ανεξαρτητα νομισματα οπως οι ΗΠΑ ή η Βρετανια μπορουν να κανουν ο,τι θελουν, στην ΕΕ αυτο δν γινεται διοτι υπαρχουν ανομοιογενεις οικονομιες που εχουν κοινο νομισμα.
Δεν εννοούσα ντε και καλά αυτό. όπως και να χει κάνα citation...

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:03, 17-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Ο καπιταλισμός ως οικονομικό σύστημα αν και μας παρέχει τη δυνατότητα να είμαστε ελεύθεροι να κινηθούμε οικονομικά όπως θέλουμε στα πλαίσια του ανταγωνισμού, δεν παύει να είναι μη αξιοκρατικό καθώς εξ ορισμού ευνοεί το κεφάλαιο. Έτσι οι έχοντες το κεφάλαιο πλουτίζουν συνεχώς ενώ οι μικρές επιχειρήσεις κλείνουν γιατί δεν μπορούν να αντέξουν τον ανταγωνισμό.
Κάθε σύστημα έχει κακές εκτελέσεις και εδώ που τα λέμε ο καπιταλισμός δεν είναι και πολλά περισσότερα απο ένα πλαίσιο ιδιοκτησίας, ωστόσο ακόμη και αν αποδεχτούμε όλα αυτά που έχουμε φορτώσει στον καπιταλισμό ως σωστή θεώρηση υπάρχουν κάποια άλλα...
Ολες τις περιπτώσεις που ζηλεύουμε (πχ Σουηδία) δεν κομμουνιστικες ενώ παράλληλα είναι ένας τέλειος χώρος για επιχειρήσεις. Απο την άλλη σε κάθε κομμουνιστικη περίπτωση έλειπαν σημαντικές αρετές όπως οικολογική συνείδηση και δεν υπάρχει επιστήμονας που να μην χτυπιέται για τον πλανήτη μας και τα οριακά σημεία που έχει φτάσει. Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι κάθε σύστημα είναι άρρωστο αν δεν εχει σαν κορώνα την αλληλεγγύη.
Και αναρωτιέμαι, ο κομμουνισμος την έχει ή την επιβάλλει;

danopfin95 (Δανάη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη danopfin95
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H danopfin95 έγραψε στις 11:38, 18-08-13:

και ακόμη περισσότερα.

θεωρεις την χρυση αυγη εναντια του κεφαλαιου..? ναι και πως η χα κατεστησε εφικτο μεσα σε λιγους μηνες το ανοιγμα παραρτηματων της σε ολη την ελλαδα? ποιος την χρηματοδοτησε?? μηπως διαφοροι πλουσιοι εφοπλιστες και επιχειρηματιες που επωφελουνται απο την ανοδο της?
περαν τουτου η πρεμουρα που δειχνουν οι νεοναζι για τα συμφεροντα των μεγαλοεπιχειρηματιων ειναι αξιοσημειωτη.
για κοιτα!!

Χαρακτηριστικά ήταν και τα όσα έγιναν Παρασκευή στην Καβάλα, όπου ο βουλευτής των νεοναζί Αρτέμης Ματθαιόπουλος συναντήθηκε με ορισμένους εργαζομένους της «KAVALA OIL» (η απαράδεκτη αυτή ενέργεια από τον πρόεδρο του σωματείου εργαζομένων προκαλεί ήδη αντιδράσεις στην τοπική κοινωνία). Σύμφωνα με ανακοίνωση των φασιστοειδών, συζήτησαν «και το θέμα εξεύρεσης στρατηγικού επενδυτή για την εξόρυξη νέων κοιτασμάτων». Δηλαδή, αναζητούν κεφαλαιοκράτη να καρπωθεί τον ορυκτό πλούτο της περιοχής με «κοινοπρακτικά σχήματα», που μόνο ωφελημένο έχουν το μεγάλο κεφάλαιο.
Τα ίδια είπαν και στα τέλη Μάρτη, όταν νεοναζί βουλευτές συναντήθηκαν με αντιπροσώπους του Σωματείου Εργαζομένων Υπογειτών των Μεταλλείων Κασσάνδρας. Τους ξεκαθάρισαν ότι «η εξόρυξη του χρυσού πρέπει να γίνει από εταιρεία που θα ελέγχεται κατά πλειοψηφία από το δημόσιο, στην οποία θα έχουν μερίδιο και λόγο οι εργαζόμενοι». Αφηναν, δηλαδή, και εκεί ορθάνοιχτη την πόρτα για κάποιον «μεγαλοεπενδυτή» να καπαρώσει τον ορυκτό πλούτο της περιοχής.

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 13:23, 18-08-13:

Αν εμπαιναν ολα τα κομματα στη βουλη, ακομα και αυτα του 1% θα υπηρχε πραγματικα χαος
Ανυπομονώ να μου δώσεις έστω κι ένα λογικό επιχείρημα γι αυτο.
κι ένα επιχείρημα επίσης για την αναγκαιότητα ύπαρξης της λεγόμενης "αυτοδύναμης κυβέρνησης"

Υπαρχει κομμα στην Ελλαδα που σε εκπροσωπει 100% στην ιδεολογια και τις θεσεις σου? Αν ναι παω πασο
σε ένα 90% ναι. πιάνεται;

Αν δεις μια συνολικη λιστα των κομματων που κατεβαινουν καθε φορα στις εκλογες, αυτη που εκρινει τελικα το Συμβουλιο της Επικρατειας, θα δεις οτι ουτε τα μισα κομματα δν κατεβαινουν σοβαρα.
citation needed

Εκτος αν θεωρουμε οτι η Παναθηναικη Κινηση, οι Συνεχιστες Καποδιστρια, οι Τυραννοσαυροι κλπ εχουν ιδεολογικο υποβαθμο και σχεδιο διακυβερνησης. Οποιοσδηποτε μπορει να κατεβει αρκει να μαζεψει ενα Χ νουμερο υπογραφων (δν το θυμαμαι ακριβως)
Η "Κοινωνία" και τα περισσότερα μικρά κόμματα έχουν υπόβαθρο (άσχετα αν συμφωνώ μαζί τους ή όχι)
Οι τυρανόσαυροι δεν υπάρχουν καν.
Η "Παναθηναϊκή κίνηση" δε, αποτελεί μια ιδιάζουσα περίπτωση καθώς έχει κάποιον από πίσω να χώνει χρήμα.

Αυτό με τις υπογραφές που λες είναι για να ιδρύσεις κόμμα, για να κατέβεις αρκεί να το δηλώσεις και να έχεις να πληρώσεις τα τυπογραφεία (κάτι που δεν έλαβες καν υπόψη σου)

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
ένα κόμμα που αντιτίθεται τόσο δραστικά στη μετανάστευση (έστω κι αν έχουν πάτημα τη λαθρομετανάστευση)
δεν υπάρχει λαθραίος άνθρωπος.
Ευχαριστώ. πάμε παρακάτω.

Υπάρχουν κάποια παραδείγματα. Μάλιστα δειλά-δειλά εμφανίζονται τα πρώτα ελληνικά funds και τολμούν να "πετάξουν" μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε ελληνικά WebApp.
δηλαδή τι; για εμάς τους αδαείς;

Μια είναι η ελεύθερη αγορά.
Όπως ένας είναι ο ελεύθερος άνθρωπος.
Κανένας άνθρωπος δεν θα γίνει πότε του ελεύθερος επειδή είναι καλός κομμουνιστής πχ.
άλλα ρωτάς κι άλλα μαθαίνεις...
Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
γιατί είναι...πλούσιοι?
όχι αλλά τρέφουν αυταπάτες πως μια μέρα θα γίνουν...
Κάθε σύστημα έχει κακές εκτελέσεις και εδώ που τα λέμε ο καπιταλισμός δεν είναι και πολλά περισσότερα απο ένα πλαίσιο ιδιοκτησίας
Το οποίο, όπως και ο φιλελευθερισμός ευνοεί τους ήδη έχοντες και κατέχοντες.
Ολες τις περιπτώσεις που ζηλεύουμε (πχ Σουηδία) δεν κομμουνιστικες ενώ παράλληλα είναι ένας τέλειος χώρος για επιχειρήσεις.
Από τη στιγμή όμως που το κοινωνικό κράτος υφίσταται, δεν είναι ούτε αμιγώς καπιταλιστικές.
Απο την άλλη σε κάθε κομμουνιστικη περίπτωση έλειπαν σημαντικές αρετές όπως οικολογική συνείδηση
Κανένας λαός δεν είχε ανεπτυγμένη οικολογική συνείδηση πριν το 90.
Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι κάθε σύστημα είναι άρρωστο αν δεν εχει σαν κορώνα την αλληλεγγύη.
Συνεπώς κάθε σύστημα που βάζει τα υλικά αγαθά πάνω από την αλληλεγγύη είναι καταδικασμένο.

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:31, 18-08-13:

δηλαδή τι; για εμάς τους αδαείς;
Δεν έχει πολιτικές προεκτάσεις αυτή η παράμετρος, είναι off-topic.
Το πολιτικό είναι η ποσοτική ανάλυση των επιχειρηματικών deals και όχι η ποιοτική ανάλυση τους
Το οποίο, όπως και ο φιλελευθερισμός ευνοεί τους ήδη έχοντες και κατέχοντες.
Ο φιλελευθερισμός ευνοεί την ελεύθερη διακίνηση των τίτλων ιδιοκτησίας. Δεν τάσσεται υπερ σε ομάδες ιδιοκτητών αλλά τάσσεται υπερ της ιδιοκτησίας.
Διάβασε εδώ περισσότερα
Από τη στιγμή όμως που το κοινωνικό κράτος υφίσταται, δεν είναι ούτε αμιγώς καπιταλιστικές.
Σίγουρα όμως δεν έχουν το παραμικρό ίχνος κομμουνισμού
Κανένας λαός δεν είχε ανεπτυγμένη οικολογική συνείδηση πριν το 90.
Παραδέχομαι ότι αυτό είναι ένα καλό επιχείρημα
+1 από εμένα

Διακεκριμένο μέλος

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 11:30, 19-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από danopfin95
θεωρεις την χρυση αυγη εναντια του κεφαλαιου..? ναι και πως η χα κατεστησε εφικτο μεσα σε λιγους μηνες το ανοιγμα παραρτηματων της σε ολη την ελλαδα? ποιος την χρηματοδοτησε?? μηπως διαφοροι πλουσιοι εφοπλιστες και επιχειρηματιες που επωφελουνται απο την ανοδο της?
περαν τουτου η πρεμουρα που δειχνουν οι νεοναζι για τα συμφεροντα των μεγαλοεπιχειρηματιων ειναι αξιοσημειωτη.
για κοιτα!!

Χαρακτηριστικά ήταν και τα όσα έγιναν Παρασκευή στην Καβάλα, όπου ο βουλευτής των νεοναζί Αρτέμης Ματθαιόπουλος συναντήθηκε με ορισμένους εργαζομένους της «KAVALA OIL» (η απαράδεκτη αυτή ενέργεια από τον πρόεδρο του σωματείου εργαζομένων προκαλεί ήδη αντιδράσεις στην τοπική κοινωνία). Σύμφωνα με ανακοίνωση των φασιστοειδών, συζήτησαν «και το θέμα εξεύρεσης στρατηγικού επενδυτή για την εξόρυξη νέων κοιτασμάτων». Δηλαδή, αναζητούν κεφαλαιοκράτη να καρπωθεί τον ορυκτό πλούτο της περιοχής με «κοινοπρακτικά σχήματα», που μόνο ωφελημένο έχουν το μεγάλο κεφάλαιο.
Τα ίδια είπαν και στα τέλη Μάρτη, όταν νεοναζί βουλευτές συναντήθηκαν με αντιπροσώπους του Σωματείου Εργαζομένων Υπογειτών των Μεταλλείων Κασσάνδρας. Τους ξεκαθάρισαν ότι «η εξόρυξη του χρυσού πρέπει να γίνει από εταιρεία που θα ελέγχεται κατά πλειοψηφία από το δημόσιο, στην οποία θα έχουν μερίδιο και λόγο οι εργαζόμενοι». Αφηναν, δηλαδή, και εκεί ορθάνοιχτη την πόρτα για κάποιον «μεγαλοεπενδυτή» να καπαρώσει τον ορυκτό πλούτο της περιοχής.

καλή μου φίλη, αν διάβαζες λίγο παρακάτω θα έβλεπες πως,
όπως είπα και στην τζατζίκι, ψάχνομαι και πιθανόν να γράφω και ανοησίες.

εισαι 17 χρονών, έχω ήδη 20 χρόνια ένσημα,
τα βλέπουμε λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

συζητάμε, ακούω τις απόψεις και αν βλέπω ότι είμαι λάθος, επανατοποθετούμαι,
η ομορφιά του διαλόγου.

πάω για καμιά βουτιά τώρα μπας και μου'ρθει η φώτιση.

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 12:58, 19-08-13:

Οταν ψηφιζεις, θελεις η ψηφος σου να εχει νοημα,
Ναι σωστά. Γιατί υπάρχουν κόμματα στην Ελλάδα που δίνεις την ψήφο σου και αποκτά νόημα.

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 13:57, 19-08-13:

Δεν έχει πολιτικές προεκτάσεις αυτή η παράμετρος, είναι off-topic.
Το πολιτικό είναι η ποσοτική ανάλυση των επιχειρηματικών deals και όχι η ποιοτική ανάλυση τους
Σε κάθε περίπτωση θα με ενδιέφερε το αντικείμενο που αφορά αυτές τις εφαρμογές...

Ο φιλελευθερισμός ευνοεί την ελεύθερη διακίνηση των τίτλων ιδιοκτησίας. Δεν τάσσεται υπερ σε ομάδες ιδιοκτητών αλλά τάσσεται υπερ της ιδιοκτησίας.
Διάβασε εδώ περισσότερα
Δεν εξέτασα αυτό, αλλά ότι σε κάθε περίπτωση ξεχνά εντελώς την αλληλεγγύη, μπροστά στην συγκέντρωση υλικών αγαθών...

Σίγουρα όμως δεν έχουν το παραμικρό ίχνος κομμουνισμού
κομμουνισμού σίγουρα όχι, όμως τις παροχές υγείας και παιδείας που έχουν οι Κεντροευρωπαϊκές και Σκανδιναβικές χώρες καμία άλλη χώρα στον κόσμο πλην της Κούβας δεν τις έχει σήμερα...

Παραδέχομαι ότι αυτό είναι ένα καλό επιχείρημα
Βασικά δεν αποτελεί επιχείρημα, είναι γεγονός.
Μετά τον δεύτερο παγκόσμιο και έως και το '90-2000 χρησιμοποιούταν μπετόν παντού και για τα πάντα, αντικαθιστώντας σταδιακά το ξύλο και την πέτρα και έχοντας ως αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας των πόλεων, καθώς και cfc's που κατέστρεψαν το στρώμα του όζοντος.

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 14:15, 19-08-13:

Βασικά δεν αποτελεί επιχείρημα, είναι γεγονός.
Μετά τον δεύτερο παγκόσμιο και έως και το '90-2000 χρησιμοποιούταν μπετόν παντού και για τα πάντα, αντικαθιστώντας σταδιακά το ξύλο και την πέτρα και έχοντας ως αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας των πόλεων, καθώς και cfc's που κατέστρεψαν το στρώμα του όζοντος.
Tι; Στην Αμερική, οι μονοκατοικίες χτίζονται από ξύλο. Με διάφορες επενδύσεις και μονωτικά υλικά, βέβαια, αλλά ο σκελετός είναι ξυλεία σκέτη. Αυτό συμβαίνει πριν γεννηθώ. Τι μας λες; Όταν στην Αμερική είχαν χάρτινες σακούλες στα super markets κάποιοι άλλοι σκαρφάλωναν στα δέντρα. Άκυρο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 14:26, 19-08-13:

Ανυπομονώ να μου δώσεις έστω κι ένα λογικό επιχείρημα γι αυτο.
κι ένα επιχείρημα επίσης για την αναγκαιότητα ύπαρξης της λεγόμενης "αυτοδύναμης κυβέρνησης"
Μιλησα εγω για αυτοδυναμη κυβερνηση? Ισα ισα που ειναι αρνητικες κατα την αποψη μου. Βεβαια ακομα δν ξερω κατα ποσο εχουμε την ωριμοτητα να εχουμε κυβερνησεις συνεργασιας, οι τρεις ''εταιροι'' επαιζαν τη γατα με τον ποντικο μεχρι που εμειναν δυο. Αλλα αλλο πραγμα να κανεις κυβερνηση συνεργασιας με 2-3 κομματα οπως γινεται σε ολο τον κοσμο κι αλλο να κανεις με 10 ή 15. Θα μπορουσε να σταθει κυβερνηση ετσι?

σε ένα 90% ναι. πιάνεται;
Ναι αμε, go on. Σκεψου ομως, συμφωνεις με τις ιδεες του κομματος ή το κομμα συμβαδιζει με τις δικες σου...

Η "Κοινωνία" και τα περισσότερα μικρά κόμματα έχουν υπόβαθρο (άσχετα αν συμφωνώ μαζί τους ή όχι)
Οι τυρανόσαυροι δεν υπάρχουν καν.
Η "Παναθηναϊκή κίνηση" δε, αποτελεί μια ιδιάζουσα περίπτωση καθώς έχει κάποιον από πίσω να χώνει χρήμα.
Σορρυ, τυρρανοκτονοι εννοουσα
Τυραννοκτόνοι – Αθαν. Δασκαλόπουλος (μεμονωμένος υποψήφιος)
Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑ.Ε.Κ.Ε.) (Μ. Τζαλαζίδης)
Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη (Π.Α.Α.) – (Νικ. Κολίτσης, μεμονωμένος υποψήφιος)
Φίλοι του Ανθρώπου (Κ. Σταμούλης)
Κοινωνία Πολιτική Παράταξη συνεχιστών Καποδίστρια (Μιχ. Ηλιάδης)

Ολοι αυτοι ειχαν σχεδιο και προγραμμα ή απλα κατεβηκαν? Διαφωτισε με

Αυτό με τις υπογραφές που λες είναι για να ιδρύσεις κόμμα, για να κατέβεις αρκεί να το δηλώσεις και να έχεις να πληρώσεις τα τυπογραφεία (κάτι που δεν έλαβες καν υπόψη σου)
Πολλα κομματα εφαγαν Χ απο το Συμβουλιο της Επικρατειας, δν κατεβαινει οποιος του καπνισει. Πρεπει να πληροι καποιες προυποθεσεις.

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 17:10, 19-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από elepan
Tι; Στην Αμερική, οι μονοκατοικίες χτίζονται από ξύλο. Με διάφορες επενδύσεις και μονωτικά υλικά, βέβαια, αλλά ο σκελετός είναι ξυλεία σκέτη. Αυτό συμβαίνει πριν γεννηθώ. Τι μας λες; Όταν στην Αμερική είχαν χάρτινες σακούλες στα super markets κάποιοι άλλοι σκαρφάλωναν στα δέντρα. Άκυρο.
Γιατί στην Αμερική έχουν πολλά δάση, μιας και άρχισαν να τα καταστρέφουν μόλις 500 χρόνια πριν, ενώ στην Ευρώπη η ανεξέλεγκτη κοπή αρχίζει με την εποχή των αυτοκρατοριών... (πρωτοι αιώνες μΧ )

Μιλησα εγω για αυτοδυναμη κυβερνηση? Ισα ισα που ειναι αρνητικες κατα την αποψη μου.
τότε τι εννοείς με το χάος; χάος είναι να ακούγονται όλες οι ιδέες σε ποσοστό που να αναλογεί με την απήχηση που έχουν;

Βεβαια ακομα δν ξερω κατα ποσο εχουμε την ωριμοτητα να εχουμε κυβερνησεις συνεργασιας, οι τρεις ''εταιροι'' επαιζαν τη γατα με τον ποντικο μεχρι που εμειναν δυο. Αλλα αλλο πραγμα να κανεις κυβερνηση συνεργασιας με 2-3 κομματα οπως γινεται σε ολο τον κοσμο κι αλλο να κανεις με 10 ή 15. Θα μπορουσε να σταθει κυβερνηση ετσι?
πάλι στην αυτοδύναμη κυβέρνηση το γυρίζεις... μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ...

Ναι αμε, go on. Σκεψου ομως, συμφωνεις με τις ιδεες του κομματος ή το κομμα συμβαδιζει με τις δικες σου...
Και τα δύο. αμφίδρομα πράματα είναι αυτά...

Σορρυ, τυρρανοκτονοι εννοουσα
Τυραννοκτόνοι – Αθαν. Δασκαλόπουλος (μεμονωμένος υποψήφιος)
Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑ.Ε.Κ.Ε.) (Μ. Τζαλαζίδης)
Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη (Π.Α.Α.) – (Νικ. Κολίτσης, μεμονωμένος υποψήφιος)
Φίλοι του Ανθρώπου (Κ. Σταμούλης)
Κοινωνία Πολιτική Παράταξη συνεχιστών Καποδίστρια (Μιχ. Ηλιάδης)

Ολοι αυτοι ειχαν σχεδιο και προγραμμα ή απλα κατεβηκαν? Διαφωτισε με
Κάποιοι ναι, κάποιοι όχι...

Ο Δασκαλόπουλος απ'ότι διαβάζω δεν ήξερε ούτε τα βασικά

Ο δε Τζαλατσίδης δες και μόνος σου αν στέκει στα καλά του

http://perifereiaki-astiki-anaptyxi.blogspot.gr/ κάτι πάνε να πούνε, αλλά δεν το προσέξαν αρκετά...

Και η κοινωνία κάτι πάει να πει όμως το χάνει στο δρόμο...

Πολλα κομματα εφαγαν Χ απο το Συμβουλιο της Επικρατειας, δν κατεβαινει οποιος του καπνισει. Πρεπει να πληροι καποιες προυποθεσεις.
Ε ναι λογικό το βρίσκω να φάνε Χ όταν λένε πως θα προβούν σε αξιόποινες ενέργειες...

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:57, 19-08-13:

Σε κάθε περίπτωση θα με ενδιέφερε το αντικείμενο που αφορά αυτές τις εφαρμογές...
Αφορά το radiojar.com
http://www.away.gr/2013/03/28/radioj...catalyst-fund/

Δεν εξέτασα αυτό, αλλά ότι σε κάθε περίπτωση ξεχνά εντελώς την αλληλεγγύη, μπροστά στην συγκέντρωση υλικών αγαθών...
Από την στιγμή που βάζεις το οποιοδήποτε ανώτερο όριο στην κατοχή, παύεις να έχεις μια ελεύθερη αγορά. Στην τελική η φορολόγηση μπορεί να λειτουργήσει κατά της κατάχρησης αυτής της ελευθερίας αλλά αυτό απαιτεί ένα σοφό κράτος. Αναφέρομαι στην περίπτωση όπου κάποιος κατέχει το οτιδήποτε (π.χ. ακίνητα) και δεν το εκμεταλλεύεται και αυτό συνεπάγεται με "χαμένο" εισόδημα, που για κάποιον θα μπορούσε να είναι ιδιαίτερα πολύτιμο.
Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι η ατέρμονη συγκέντρωση υλικών αγαθών, αλλά η μη αξιοποιήσιμη τους.

κομμουνισμού σίγουρα όχι, όμως τις παροχές υγείας και παιδείας που έχουν οι Κεντροευρωπαϊκές και Σκανδιναβικές χώρες καμία άλλη χώρα στον κόσμο πλην της Κούβας δεν τις έχει σήμερα...
Πράγματι η Κούβα έχει ωραίο σύστημα υγείας, αλλά αρκεί η μονομερής επισκόπηση; Αρκεί να υπάρχει τέλεια υγεία αλλά το κεφαλήν ΑΕΠ να είναι μόλις 9.000$;

Τα Χρυσά αυγά δυστυχώς "πέρασαν"

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους