Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οι επαναστάσεις μας και οι μεγάλες αλλαγές που κάναμε

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:47, 21-07-08:

Έχετε κάνει ποτέ στροφή 180 μοιρών στη ζωή σας; Ή έστω κάποια δραματική κίνηση, που άλλαξε πολύ τις σχέσεις σας με τους γύρω σας, τη δουλειά σας, φύγατε για άλλη γη κι άλλα μέρη;
Πώς εξελίχθηκε το θέμα για εσάς;

Θα 'θελα να συζητήσουμε για αυτό απ' όλες τις απόψεις, πιστεύετε ότι τέτοιες ενέργειες είναι ένδειξη θάρρους και αποφασιστικότητας; Ή μήπως -ειδικά αν κάποιος το ξανακάνει- είναι φυγή και φυγοπονία;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 17:50, 21-07-08:

Δεν νομίζω ότι εχω κάνει ποτέ τόσο μεγάλη στροφή. Αλλά πιστεύω ότι δεν είναι η ίδια η στροφή που χαρακτηρίζει τον άνθρωπο, δηλαδή θεωρώ εξίσου πιθανό να είναι για λόγους φυγοπονίας ή επειδή αποφάσισες επιτέλους να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eiffel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eiffel
Ο eiffel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O eiffel έγραψε στις 17:53, 21-07-08:

ναι, και εξελιχθηκε πολυ καλα, εχω αλλαξει φιλους και τροπο ζωης ενα χρονο τωρα. εμενα μου βγηκε σε καλο, πιστευω οτι παντα βγαινει σε καλο εστω και αν κρατησει λιγο και ξαναγυρισουμε στα ιδια γιατι σαν ανθρωποι πιστευω οτι εχουμε αναγκη την αλλαγη παραστασεων

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 18:58, 21-07-08:

Ναι, και μάλιστα το αποφάσισα σε μια κρίσιμη περίοδο της ζωής μου, όταν πέρασα φοιτητής και έμεινα μόνος. Σίγουρα με ωφέλησε και στην αρχή μου φάνηκε απίστευτο το πως κάποια πράγματα που ήθελα να πετύχω ήρθαν απίστευτα εύκολα.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 19:52, 21-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Θα 'θελα να συζητήσουμε για αυτό απ' όλες τις απόψεις, πιστεύετε ότι τέτοιες ενέργειες είναι ένδειξη θάρρους και αποφασιστικότητας; Ή μήπως -ειδικά αν κάποιος το ξανακάνει- είναι φυγή και φυγοπονία;
Συνήθως ειναι κινήσεις απελπισίας. Ο βολεμένος ξεβολεύεται; Οταν τα πράγματα πάνε σκατά ομως να δείς πώς βρίσκεις και το θάρρος και όλα.

Τώρα η φυγοπονία που λές μάλλον αναφέρεσαι στην ειδική περίπτωση στροφής 180 μοιρων, αυτής μπροστά στην πρόκληση.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eiffel

Νεοφερμένος

Ο eiffel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O eiffel έγραψε στις 20:26, 21-07-08:

νομιζω οτι φυγοπονία ειναι να μην κανεις τη στροφη 180 μοιρων οταν σου δοθει η ευκαιρια και κολλησεις στο ρισκο της στροφης...εδω η kajira (Κωνσταντίνα) αφησε την δουλεια της προσφατα, το οποιο θεωρω αναποδη στροφη 180 μοιρων, χωρις να ειναι σιγουρη για τπτ οπως ειπε και της βγηκε σε καλο...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 20:35, 21-07-08:

Η περίπτωση της καζίρα δεν ήταν καμία απολύτως στροφή. Απλά πάτησε λίγο περισσότερο το γκάζι. Και με το αυτοκίνητο μάλλον εγγυημένα σίγουρο (εννοώ την στήριξη που είχε απο τους δικούς της) Αν αυτά τα βλέπεις στροφές εκατόν ογδόντα, τότε είσαι τυχερή.

Παράθεση

eiffel

Νεοφερμένος

O eiffel έγραψε στις 20:44, 21-07-08:

δεν ξερω λεπτομερειες...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:50, 21-07-08:

Μια ασκουμενη δικηγόρος που δεν είχε κάνει κάν πρακτική, έφυγε απο ένα γραφείο που ήταν πολύ μακριά απο το σπιτι της και την εκμεταλλεύονταν και μισθολογικά και απο πλευράς ωρών εργασίας ασύστολα, με σκοπό να βρεί κάτι καλύτερο και πιο κοντά στο σπιτι της, και το βρήκε. Είχε την πλήρη στηριξη της οικογενείας της οσο δεν εργαζόταν, απ'οσο καταλαβα απο τα ποστ της.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eiffel

Νεοφερμένος

O eiffel έγραψε στις 20:56, 21-07-08:

αν ειναι ετσι εχεις δικιο... παντως πιστευω οτι ειναι ενδειξη θαρρους η στροφη στη ζωη οχι φυγοπονιας... εξαιρουνται τα μαμοθρεφτα

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 14:01, 22-07-08:

Δεν ξέρω αν ήταν "επανάσταση" ή "στροφή 180 μοιρών", ήταν σίγουρα, όμως, μεγάλη αλλαγή.

Σε ηλικία 12 χρόνων, μόλις είχα τελειώσει το Δημοτικό, ήρθαν έτσι τα πράγματα που έπρεπε να αποφασίσω. Θα έμενα στην Κάρπαθο και θα συνέχιζα τη ζωή μου όπως την ήξερα ή θα ερχόμουν στον Πειραιά; Επέλεξα να "μεταναστεύσω". Σκέφτηκα τις προτεραιότητές μου, πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα κάθε απόφασης και, ρισκάροντας, επέλεξα. Αντιμετώπισα εδώ άλλες παραστάσεις, άλλους τρόπους ζωής, άλλου είδους σχέσεις. Και, έχοντας πάντα στο νου μου το "πώς θα ήταν ΑΝ...", έμεινα σίγουρη να πιστεύω ότι οι αλλαγές χρειάζονται μεγάλο θάρρος.

Ο "πόνος" δεν είναι στα προβλεπόμενα. Στις αλλαγές κρύβεται. Πώς μπορεί, λοιπόν, να είναι φυγοπονία η αλλαγή; Μόνο όταν δεν είναι αλλαγή, αλλά παραίτηση, μια κίνηση, δείχνει δειλία. Όταν τα κίνητρα είναι υγιή, όταν υπάρχουν και ενδεχόμενα "επικίνδυνα", όταν αφήνουμε πίσω και ωραία, και όταν με την αλλαγή δεν αλλάζει μόνο το περιβάλλον αλλά και οι ίδιοι εμείς πρώτα, τότε αξίζει να γίνεται λόγος μόνο για αποφασιστικότητα και θάρρος. Τότε, η αλλαγή σημαίνει την κατάκτηση της ζωής και του εαυτού μας.

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 14:11, 22-07-08:

Στα 18 μου έκανα τη μεγάλη μου επανάσταση. Ζώντας σε ένα περιβάλλον όπου εκ των πραγμάτων καταπίεζα την προσωπικότητά μου, επειδή υπήρχαν πιο σοβαρά ζητήματα, έπρεπε να διαλέξα ανάμεσα στο να συνεχίσω να ζω κατά αυτόν τον τρόπο και να μείνω μια χρυσή μετριότητα, ή να ξαναβρώ τον εαυτό μου. Επέλεξα το 2ο, έφυγα μακριά για σπουδές και μετά από 5 χρόνια και μια καθυστερημένη εφηβεία, μπορώ να πω πως δεν το έχω μετανιώσει

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 14:20, 22-07-08:

Δεν μπορώ να πω ότι έχω κάνει κάποια επανάσταση μέχρι στιγμής. Πάντα λειτουργούσα εκ του ασφαλούς και σκεφτόμουν το κάθε μου βήμα πολύ μέχρι να πάρω απόφαση για το ποια θα είναι η επόμενή μου κίνηση. Όπως καταλάβατε δηλαδή δεν παίρνω σχεδόν ποτέ ρίσκο απλά γιατί φοβάμαι

Σύντομα όμως σκοπεύω να αλλάξω τη ζωή μου και την πορεία μου ριζικά (περίπου δηλαδή) και αυτό όπως είναι φυσικό μου δημιουργεί απίστευτη ανασφάλεια και άγχος. Πιστεύω όμως ότι αξίζει όσο τίποτα να το κάνω αυτό και θα το κάνω όσο και αν διαφωνούν μερικοί ή μου λένε ότι είναι καλύτερα να κάτσω εκεί που κάθομαι. Εντάξει, δεν το ξέρουν ακόμα πολλοί (ακριβώς το αντίθετο μάλιστα) αλλά θα έχουν γέλιο οι αντιδράσεις τους όταν το μάθουν

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:30, 22-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από invalid
.... να μείνω μια χρυσή μετριότητα, ή να ξαναβρώ τον εαυτό μου. Επέλεξα το 2ο, έφυγα μακριά για σπουδές και μετά από 5 χρόνια και μια καθυστερημένη εφηβεία, μπορώ να πω πως δεν το έχω μετανιώσει
Αν θέλεις μας δίνεις μερικές λεπτομέρειες της επαναστασής σου; Ποια θα ήταν η μετριότητα; Τι κέρδισες φεύγοντας μακριά για σπουδές; Σπουδασες με δικα σου έξοδα εναντια στην θεληση τω δικών σου η υποστηριξαν, τουλάχιστον οικονομικά, τις σπουδές σου;

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 14:38, 22-07-08:

Mε τουσ δικούς μου δεν είχα κανένα πρόβλημα, με όλο το περιβάλλον μετά το θάνατο του πατέρα μου είχα. Το μόνο μείον ήταν η υπερπροστασία (που τη δικαιολογώ σε μεγάλο βαθμό) . Ίσως για' μένα να ήταν η καλύτερη λύση γιατί ήθελα λίγο χρόνο για να ασχοληθώ με τον εαυτό μου (να αδυνατίσω, να αποκτήσω αυτοπεποίθηση και πρωτοβουλίες).

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:46, 22-07-08:

Καπια στιγμη δεν αντεξα αλλο, τα εγραψα ολα, εφυγα απο την σουηδια (νομιζαντας η μανα μου και η αδερφη μου οτι παω για το πασχα μονο) και εμεινα μονιμα εδω με τον μπαμπα μου. Σε ηλικια δωδεκα ετων λοιπον αλλαξα εντελος τις ζωες 3 αλλων ατομων (4αρων με εμενα) αφου μου την ειχανε αλλαξει αυτοι πριν λιγους μηνες...
Τελικα δεν ξερω τι εφταιγε, πιων να κατηγορισω κλπ, αλλα σιγουρα αλλαξε εντελος η ζωη μου.
Απο τοτε δεν χρειαστικε να κανω καμια επανανασταστη, ευτιχος ολα καλα

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 18:38, 22-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Καπια στιγμη δεν αντεξα αλλο, τα εγραψα ολα, εφυγα απο την σουηδια (νομιζαντας η μανα μου και η αδερφη μου οτι παω για το πασχα μονο) και εμεινα μονιμα εδω με τον μπαμπα μου. Σε ηλικια δωδεκα ετων λοιπον αλλαξα εντελος τις ζωες 3 αλλων ατομων (4αρων με εμενα) αφου μου την ειχανε αλλαξει αυτοι πριν λιγους μηνες...
Τελικα δεν ξερω τι εφταιγε, πιων να κατηγορισω κλπ, αλλα σιγουρα αλλαξε εντελος η ζωη μου.
Απο τοτε δεν χρειαστικε να κανω καμια επανανασταστη, ευτιχος ολα καλα
Πραγματικά δεν φαντάζεσαι ΠΟΣΟ θέλω να ζήσω μόνιμα στη Σουηδία... Και εσύ είχες την ευκαιρία και τη πέταξες;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:01, 22-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Πραγματικά δεν φαντάζεσαι ΠΟΣΟ θέλω να ζήσω μόνιμα στη Σουηδία... Και εσύ είχες την ευκαιρία και τη πέταξες;
Πραγματικα δεν φανταζεσε απο ΠΟΣΟΥΣ εχω ακουσει το ιδιο ακριβος και διαφορα σχετικα, και για το ποσο καλη ειναι η Σουηδια, και για το ποσο χαλια ειναι η Ελλαδα... Ποσοι ομως το εχουν ζησει απο κοντα;...
Ναι, στα νουμερα ειναι πολυ καλητερη, για πηγενε ομως να ζησεις εκει για καναν χρονο και τα ξαναλεμε...

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 10:47, 23-07-08:

Πραγματικα δεν φανταζεσε απο ΠΟΣΟΥΣ εχω ακουσει το ιδιο ακριβος και διαφορα σχετικα, και για το ποσο καλη ειναι η Σουηδια, και για το ποσο χαλια ειναι η Ελλαδα... Ποσοι ομως το εχουν ζησει απο κοντα;...
Ναι, στα νουμερα ειναι πολυ καλητερη, για πηγενε ομως να ζησεις εκει για καναν χρονο και τα ξαναλεμε...
σωστός...κάτι οικογενειακοί μας φίλοι (δεύτερη γενιά μεταναστών) στην Σουηδία έχουν μια κόρη ένα χρόνο μικρότερη η οποία όποτε μιλάμε στο τηλέφωνο, όλο κλαίει. Μπορεί γενικά το κράτος να δίνει τρομερές παροχές όμως πρέπει να έχει τεράστια κοινωνικά προβλήματα,ειδικά με τους ''μετανάστες".
Αφού μου λέει η κοπέλα τόσα χρόνια σε σουηδικό σχολείο έχει καταφέρει να κάνει μόνο μία φίλη από την Σουηδία....έλεος όμως, στον 21 αιώνα ζουμε!!!

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H invalid αντ έγραψε στις 10:51, 23-07-08:

Λολ... Κάτι ξαδερφούλες μου είναι Ελληνίδες, αλλά ζούσαν μέχρι τα 18 τους στη Σουηδία και δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα με τον κοινωνικό τους περίγυρο. Μάλλον είναι το πού θα πέσεις...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:36, 23-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Μια ασκουμενη δικηγόρος που δεν είχε κάνει κάν πρακτική, έφυγε απο ένα γραφείο που ήταν πολύ μακριά απο το σπιτι της και την εκμεταλλεύονταν και μισθολογικά και απο πλευράς ωρών εργασίας ασύστολα, με σκοπό να βρεί κάτι καλύτερο και πιο κοντά στο σπιτι της, και το βρήκε. Είχε την πλήρη στηριξη της οικογενείας της οσο δεν εργαζόταν, απ'οσο καταλαβα απο τα ποστ της.
Η στροφή που έκανα δεν ήταν εκεί. Η στροφή ήταν όταν είχα μια σίγουρη δουλειά, με συνθήκες Δημοσίου, φοβερά καλοπληρωμένη για τις ώρες της, με μονιμότητα και την άφησα για να πάω να γίνω δικηγόρος, τη στιγμή που δεν είχα καν κάνει άσκηση και δεν ήξερα αν θα μ' αρέσει ή αν θα το μετάνιωνα οικτρά. Δεν το έχω μετανιώσει και θεωρώ πως όλοι πρέπει να ρισκάρουν εντός λογικών πλαισίων, αν νομίζουν πως μπορούν να βρουν κάτι καλύτερο (και ναι, είχα την στήριξη της οικογένειάς μου στην αλλαγή αυτή επαγγέλματος, αλλά θα το έκανα και χωρίς αυτή).

Γενικά εγώ τα τελευταία δύο χρόνια έχω τολμήσει πράγματα που παλιότερα ούτε να τα σκεφτώ δεν ήθελα και όσο περνά ο καιρός, τόσο συνειδητοποίω πως, αν και κάποια απ' όσα άφησα πίσω με πονάνε, εντούτοις το να προσπαθείς διαρκώς για κάτι καλύτερο, μόνο θετικό μπορεί να αποβεί.

ΥΓ: Και είναι καγίρα

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:49, 23-07-08:

Buggs, η Καγίρα άλλαξε επαγγελματικό τομέα, αυτή είναι η μεγάλη αλλαγή. Δεν είναι ανάγκη να 'ναι όλες οι στροφές που κάνουμε 180 μοιρών και δεν είναι κακό να έχουμε τη σιγουριά της στήριξης των δικών μας... Πλέον δύσκολα συναντάμε δραματικές αλλαγές με μεγάλο ρίσκο, ατόμων που αλλιώς δε θα είχαν στον ήλιο μοίρα...

Προσωπικά έκανα την αλλαγή μου όταν ήρθα σε μία άγνωστη χώρα, με άγνωστη γλώσσα, και επέμεινα. Σπούδασα και έμεινα, έβαλα πολλά Χ σε παλιούς φίλους και γνωστούς που με απογοήτευσαν, οπότε ένιωσα μετέωρη σε κάθε τομέα...

Τώρα σκέφτομαι ξανά να κάνω κάτι τέτοιο, αλλά γι' αυτό θέλω λίγο να το συζητήσουμε. Από μία ηλικία και μετά κι όντας μόνος σε αυτό, το κάνει κανείς πιο δύσκολα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:56, 23-07-08:

Buggs, η Καγίρα άλλαξε επαγγελματικό τομέα, αυτή είναι η μεγάλη αλλαγή. Δεν είναι ανάγκη να 'ναι όλες οι στροφές που κάνουμε 180 μοιρών και δεν είναι κακό να έχουμε τη σιγουριά της στήριξης των δικών μας... Πλέον δύσκολα συναντάμε δραματικές αλλαγές με μεγάλο ρίσκο, ατόμων που αλλιώς δε θα είχαν στον ήλιο μοίρα...
οφφτοπικ:

αυτό που θαυμάζω στο γιδάκι είναι ότι καταφέρνει να πει αυτά που θέλω να πω σχεδόν πάντα με τρόπο που να ... εντάσσεται στα πλαίσια σωστής συμπεριφοράς εντός φόρουμ...

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 13:02, 23-07-08:

Προσωπικά έκανα την αλλαγή μου όταν ήρθα σε μία άγνωστη χώρα, με άγνωστη γλώσσα, και επέμεινα. Σπούδασα και έμεινα, έβαλα πολλά Χ σε παλιούς φίλους και γνωστούς που με απογοήτευσαν, οπότε ένιωσα μετέωρη σε κάθε τομέα...

Τώρα σκέφτομαι ξανά να κάνω κάτι τέτοιο, αλλά γι' αυτό θέλω λίγο να το συζητήσουμε. Από μία ηλικία και μετά κι όντας μόνος σε αυτό, το κάνει κανείς πιο δύσκολα.

πως ακριβώς το έκανες αυτό;;; Έμενες σε κάποια άλλη χώρα και σου την βάρεσε κάποια στιγμή και ήρθες Ελλάδα; και η γλώσσα; πως μπορεί ένας άνθρωπος να ρίξει μια μούντζα σε όλα πίσω του και αρχίσει από την αρχή....στ'αλήθεια σας θαυμάζω!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:21, 23-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
οφφτοπικ:

αυτό που θαυμάζω στο γιδάκι είναι ότι καταφέρνει να πει αυτά που θέλω να πω σχεδόν πάντα με τρόπο που να ... εντάσσεται στα πλαίσια σωστής συμπεριφοράς εντός φόρουμ...
νιοοοο...

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
πως ακριβώς το έκανες αυτό;;; Έμενες σε κάποια άλλη χώρα και σου την βάρεσε κάποια στιγμή και ήρθες Ελλάδα; και η γλώσσα; πως μπορεί ένας άνθρωπος να ρίξει μια μούντζα σε όλα πίσω του και αρχίσει από την αρχή....στ'αλήθεια σας θαυμάζω!!!
Κοίτα, η αλλαγή καθεαυτή δεν ήταν τόσο φοβερή, έγινα δεκτή για ένα μεταπτυχιακό. Οι συνθήκες, ωστόσο, το έκαναν τόσο έντονο: η γλώσσα, ο πρόσφατος χωρισμός μου, η απογοήτευση από φίλους, οι αντίξοες συνθήκες υπό τις οποίες τελείωσα τη διπλωματική μου μέσα σε ελάχιστους μήνες...

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

H Ophelia έγραψε στις 14:12, 23-07-08:

Τι να σου πω...εμένα όλο αυτό μου ακούγεται βουνό!!! Στ'αλήθεια μπράβο σε όσους παίρνουν τέτοιες αποφάσεις! απλά νομίζω πως οι αποφάσεις αυτές πέρα από το ψυχικό σθένος είναι και αποτέλεσμα συγκυριών...εγώ για παράδειγμα η πιο μεγάλη αλλαγή που έκανα ποτέ ήταν πριν 3 χρόνια όπου από εκεί που είχα κάτι μαλλιά σαν της ραπουνζέλ μου την βάρεσε και τα έκοψα καρφάκια!! Όσοι με έβλεπαν δεν το πίστευαν, ειδικά η μάνα μου όταν με είδε έβγαλε μια κραυγή... καμμία σύγκριση βέβαια με τις αλλαγές που αποφάσισες να κάνεις εσύ ή η καγίρα αλλά για τα δικά μου δεδομένα που είμαι τελείως κότα σε κάτι τέτοια ήταν τεράστια αλαγή...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:18, 23-07-08:

Άλλαξα σχολή μετά από 2 χρόνια σε μια σχολή που θεωρείται γενικά "μεγάλων προοπτικών" (ΗΜΜΥ) διότι δεν μου άρεσε. Ξαναέδωσα πανελλήνιες για αρχιτεκτονική (δεν γινόταν με 10%, διότι δεν είχα δώσει σχέδιο), κόπηκα στο σχέδιο και τελικά πήγα Πληροφορική ΑΣΟΕΕ, την οποία λάτρεψα (αυτό που τότε μου φαινόταν ατυχία, τελικά μου βγήκε σε μεγάλη τύχη, να'ναι καλά ο άνθρωπος που με έκοψε, όπου κι αν βρίσκεται), και βρέθηκα πρωτοετής ξανά στα 21.
Επίσης έχω κάνει την ίδια αλλαγή περίπου με τη Νινινάου, στα 15 μου (από Λέσβο Αθήνα) και ουδέποτε το μετάνιωσα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:12, 23-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
σωστός...κάτι οικογενειακοί μας φίλοι (δεύτερη γενιά μεταναστών) στην Σουηδία έχουν μια κόρη ένα χρόνο μικρότερη η οποία όποτε μιλάμε στο τηλέφωνο, όλο κλαίει. Μπορεί γενικά το κράτος να δίνει τρομερές παροχές όμως πρέπει να έχει τεράστια κοινωνικά προβλήματα,ειδικά με τους ''μετανάστες".
Αφού μου λέει η κοπέλα τόσα χρόνια σε σουηδικό σχολείο έχει καταφέρει να κάνει μόνο μία φίλη από την Σουηδία....έλεος όμως, στον 21 αιώνα ζουμε!!!
Αρχική Δημοσίευση από invalid
Λολ... Κάτι ξαδερφούλες μου είναι Ελληνίδες, αλλά ζούσαν μέχρι τα 18 τους στη Σουηδία και δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα με τον κοινωνικό τους περίγυρο. Μάλλον είναι το πού θα πέσεις...

Εχει να κανει και με περιοχες, αλλα ο ρατσισμος περνει και δινει... Αφου και εγω που ειμαι και κατα το ημιση Σουηδος για πολους ειμουν "svartskale" (μαυροκεφαλος, και καλα πολυ κατωτερος). Και μετα λεμε για τους Ελληνες που βριζουν τους Αλβανους...

Δεν ειναι ομως μονο αυτο... Αυτο ειναι το λιγοτερο...

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H invalid αντ έγραψε στις 15:14, 23-07-08:

Περίεργο μου φαίνεται για μια χώρα που έχει τόσο ανεβασμένη εικόνα όσο η Σουηδία να έχει τόσο έντονα χαρακτηριστικά του ρατσισμού. Από την άλλη, εφ' όσον έχεις ζήσει εκεί, κάτι θα ξέρεις καλύτερα!

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:24, 23-07-08:

Ωχ..............κρατιόμουν να μην γράψω, δεν ξέρω και πως να τα γράψω όλα αυτά που έχω στο κεφάλι μου
Δεν ξέρω αν αυτό που έχω κάνει 2 φορές στην ζωή μου λέγεται στροφή ή επαναστάση.
Συνοπτικά η πρώτη αλλαγούλα έγινε γύρω στα 24 μου όταν αφήνοντας τον "έρωτα της ζωής μου" λίγο πριν παντρευτούμε, "αναγκάστηκα" ίσως γιατί με έπνιγαν όλα ίσως γιατί δεν μου άρεσε η ζωή που είχα διαλέξει να αφήσω ταυτόχρονα και την καρασίγουρη δουλειά στον μπαμπά μου, το πατρικό και την γειτονιά που μεγάλωσα, για να πιάσω ένα δυαράκι μόνη μου και να δουλεύω νυχθιμερον κερδιζοντας ούτε τα μισά απο όσα πριν, με σκοπό να "υψώσω το ανάστημα μου".
Λεπτομέρειες για όλα αυτά κάπου εδώ μέσα έχω ξαναγράψει.
Στην φάση εκείνη το πιο έντονο ζόρι δεν ήταν η δουλειά ούτε τα άθλια οικονομικά αλλά η συναισθηματική και ψυχολογική μου κατάσταση αφού επί μήνες (χρόνια μάλλον) αναρωτιόμουν αν έκανα καλά όσο αφορά τον αρραβωνιαστικό μου(ζούσα μια ψυχολογική "τραμπάλα") και οι σχέσεις μου με την οικογένεια μου ήταν ανύπαρκτες και μας πήρε δύο χρόνια για να ξαναμιλήσουμε.
Νόμιζα πως δεν θα ξαναπεράσω στην ζωή μου κάτι τόσο δύσκολο.Μεγάλη μπουκιά......
Το 2006 κι ενώ όλα βαίνουν καλώς, έχω μια αρκετά ικανοποιητική δουλειά και τα πράγματα με τους δικούς μου βελτιώνονται, μου προτεινεται μια δουλειά στην επαρχία και τυχαία στην περιοχή που έχω περάσει στις πανελλήνιες, τις οποίες σημ. έδωσα σε ηλικία 25 μέσα στην γενική εργασιομανία και περίοδο στόχων που διένυα τότε.Το θεωρώ θεική σύμπτωση ξαναμαζεύω τα μπογαλάκια μου και ξαναστήνω το σπιτικό μου άγνωστη μεταξύ αγνώστων σε μια καινούργια πόλη.
Η δουλειά αποδεικνύεται χαμηλότερη των προσδοκιών μου αλλά στους 5 μήνες που μου πήρε μέχρι να την παρατήσω κι επειδή είχα πεισμώσει να στεριώσω επιτέλους σε έναν τόπο χρησιμοποιώ τις γνωριμίες που έχω ήδη κάνει και παίρνω ένα καινούργιο επαγγελματικό ρίσκο να μπω συνέταιρος σε μια τουριστική επιχείρηση.
Η οποία ναι μεν πάει καλά αλλά όχι τόσο ώστε θα προσδοκούσα και για πρώτη φορά στην ζωή μου μετανοιώνω.
Μετανοιώνω πάρα πολύ που έφυγα απο την Αθήνα και μόνο εδώ μεταξύ αγνώστων μπορώ να το παραδεχτώ.Και φοβάμαι.........σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ, να μην έχω όρεξη να κάνω τίποτα, νομίζω πως με πνίγουν τα χρέη.....μέχρι και πίεση ανεβάζω που δεν είχα ποτέ.
Είναι απίστευτο αλλά πριν 6 χρόνια που ήμουν μόνη κι άφραγκη κυριολεκτικά δεν είχα τρομοκρατηθεί τόσο όσο τώρα, ίσως επειδή ήμουν μικρότερη κι είχα άλλη δύναμη κι αντοχή, ίσως επειδή τώρα ξέρω πως είναι και δεν θέλω να το ξαναπεράσω ρε γμτ.
Δεν ξέρω αν βγαίνω εκτός θέματος, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως καμμιά φορά οι αλλαγές δεν οδηγούν προς το καλύτερο, αλλά αν δεν τις κάνουμε ίσως ποτέ να μην το μάθουμε.
Και θέλω να υπάρχει αυτό το κείμενο γραμμένο ώστε σε κάποιους μήνες που θα χω βρει την άκρη μου, γιατί θα την βρω, να μπαίνω και να το διαβάζω για να εκτιμώ κάποια πράγματα.

18 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

H Ophelia έγραψε στις 16:02, 23-07-08:

Εχει να κανει και με περιοχες, αλλα ο ρατσισμος περνει και δινει... Αφου και εγω που ειμαι και κατα το ημιση Σουηδος για πολους ειμουν "svartskale" (μαυροκεφαλος, και καλα πολυ κατωτερος). Και μετα λεμε για τους Ελληνες που βριζουν τους Αλβανους...

αν αυτό είναι το λιγότερο, τότε πιο είναι το χειρότερο βρε Τάσο μου....
για πόλεις ξέρω σίγουρα για το Γκέτεμπορκ που μένει η φίλη μου και είναι ψιλοκόλλαση τα πράγματα...είναι και εκείνη μελαχρινούλα (κλασσική ελληνίδα) και έχει περάσει των παθών της τον τάραχο ειδικά από τα υπόλοιπα κορίτσια γιατί με τα αγόρια τα πάει καλύτερα-τους φαίνεται τροπική!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:18, 23-07-08:

Νομίζω πως όλοι συμφωνούν πως δεν οδηγούν όλες οι αλλαγές σε καλύτερα τοπία. Θέλει πολύ προσεκτική στάθμιση των υπέρ και των κατά για να αποφασίσεις αν τελικά αξίζει τον κόπο ή όχι. Το κακό είναι πως ακόμα και σε περιπτώσεις χαμηλού ρίσκου, οι περισσότεροι κάνουν πίσω, φοβούμενοι το χειρότερο σενάριο.

Θα προτιμούσα να πεθάνω, παρά να φοβάμαι να κουνηθώ μη τυχόν και δεν μου βγει σε καλό.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:25, 23-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
...
Δεν ξέρω αν βγαίνω εκτός θέματος, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως καμμιά φορά οι αλλαγές δεν οδηγούν προς το καλύτερο, αλλά αν δεν τις κάνουμε ίσως ποτέ να μην το μάθουμε.
Και θέλω να υπάρχει αυτό το κείμενο γραμμένο ώστε σε κάποιους μήνες που θα χω βρει την άκρη μου, γιατί θα την βρω, να μπαίνω και να το διαβάζω για να εκτιμώ κάποια πράγματα.
Κλέφτρα μου, κατ' αρχήν να σου πω ότι με συγκίνησες πολύ...
Δε χάρηκα που είσαι σε τέτοιο αδιέξοδο και χρειάστηκε να περάσεις τόσα, αλλά οι προτάσεις του κειμένου σου που παραθέτω τα λένε όλα.
Είμαι βέβαιη ότι κάποια στιγμή θα βρεις την άκρη. Πάρα πολύ συχνά είναι μπερδευτικές οι αλλαγές, μας αφήνουν να βράζουμε στην αγωνία μας και να νοσταλγούμε τις καλές μέρες τις βεβαιότητας... αλλά αυτό που μένει μέσα μας, η δύναμη που αποκτήσαμε, είναι το καλό του ρίσκου. Μόνο για τους άπραγους θα μπορούσα να πω ότι έζησαν χαμένα χρόνια.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:12, 23-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Νομίζω πως όλοι συμφωνούν πως δεν οδηγούν όλες οι αλλαγές σε καλύτερα τοπία. Θέλει πολύ προσεκτική στάθμιση των υπέρ και των κατά για να αποφασίσεις αν τελικά αξίζει τον κόπο ή όχι. Το κακό είναι πως ακόμα και σε περιπτώσεις χαμηλού ρίσκου, οι περισσότεροι κάνουν πίσω, φοβούμενοι το χειρότερο σενάριο.
Το θέμα ειναι οτι το χειροτερο σενάριο, όπως και το ανάλογο ρίσκο διαφέρουν πολύ απο περιπτωση σε περιπτωση. Ενας πλανόδιος με ενα καροτσάκι που πουλουσε παγωτά, αμφισβήτησε μια φορά τον Ωνάση σε κατι που έλεγε. Εκεινος τον ρώτησε αν στοιχηματίζει το καροτσι του και όλη του την πραμάτεια σ'αυτό που έλεγε. Ο πλανόδιος του ειπε οτι ναι. Ο Ωνασης του ειπε τότε ότι άν νικησει θα του αγοράσει 'ενα καινούργιο καρότσι και δυο φορές τα πράγματα που ειχε απάνω, λέγοντας του ότι ειναι γενναιόδωρος. Ο πλανόδιος όμως του ειπε ότι για να ίσχυε το στοιχημα, αν νικούσε ήθελε ο Ωνάσης να του δώσει τη μισή του περιουσία, λέγοντας ότι έτσι ήταν και γενναιόδωρος. Οταν ο Ωνάσης τον ρώτησε γιατί ο πλανόδιος είπε, γιατί το καρότσι και η πραμάτεια εμένα είναι ολη μου η περιουσία, οπότε κι εσείς κύριε Ωνάση πρέπει να θεωρήσουμε ότι στοιχηματίζετε όλη τη δική σας

Υ.γ. Ο Ωνασης δεν πήγε το στοίχημα, γιατι υπήρχαν και άλλοι μπροστά

Θα προτιμούσα να πεθάνω, παρά να φοβάμαι να κουνηθώ μη τυχόν και δεν μου βγει σε καλό.
Έχεις φτάσει πολλές φορές κοντά στο θανατο που τον αψηφάς με τόση γενναιότητα...

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 11:30, 24-07-08:

Sorry για το offtopic πρώτα απ' όλα.

Απάντηση στο αρχικό post του Τάσου: Σαφώς και δεν αναφέρομαι στη ποιότητα ζωής που παρέχει η Σουηδία (χρόνια μπροστά), αλλά στο ότι νιώθω να κολλάω πολύ περισσότερο εκεί πέρα. Όσο για τον ρατσισμό, όπου και να πας εκτός της χώρας σου, κομματάκι δύσκολο να τον αποφύγεις. Την περίοδο που οι Έλληνες μετανάστευαν προς τις Ηνωμένες Πολιτείες για αναζήτηση μιας καλύτερης τύχης, τα Αμερικάνικα εστιατόρια έβαζαν ταμπέλες στις βιτρίνες τους που έγραφαν "No rats, no greeks" (δεν έχουμε ποντίκια, ούτε Έλληνες). Και όμως οι Έλληνες κατάφεραν να προσαρμοστούν πλήρως στην Αμερικάνικη κοινωνία και να κερδίσουν τον σεβασμό και τη καταξίωση.

Στην Ελλάδα, αν υπερασπιστείς τον Αλβανό που του κάνουν τη ζωή μαύρη με ρατσιστικές επιθέσεις, θα σε αντιμετωπίσουν και σένα ρατσιστικά, όπως τον Αλβανό που υπερασπίστηκες. Στη Σουηδία το να υπερασπιστείς έναν μεταστάστη επικροτείται. Δεν υπάρχει λοιπόν μέτρο σύγκρισης, ακόμα και εκεί...

Άλλωστε μη ξεχνάς ότι τον ρατσισμό μπορείς είτε να τον ανεχτείς, είτε να αντιδράσεις προς αυτούς που τον ασκούν.

Btw στο Γκέτεμποργκ έχω ακούσει από πολλούς ότι έχει μαζέψει μεγάλη μερίδα ακροδεξιών στοιχείων και ότι γενικά οι άνθρωποι είναι κάπως περίεργοι εκεί.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 13:24, 25-07-08:

Γιδακι, για που θα την κανεις????

Εγω πηρα το ρισκο μου οταν εφυγα απο Ελλαδα στα 18 μου για να παω Αγγλια να σπουδασω, ενω ειχα θεση στην Αθηνα στους ΗΜΜΥ και ολοι οι φιλοι μου θα ηταν εκει η τριγυρω. Δεν ξερω αν τελικα μου ελειψε η φοιτητικη ζωη οπως την ζουμε στην Ελλαδα, αλλα σιγουρα δεν μετανιωσα....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:26, 25-07-08:

Για μένα ακόμα δεν είναι σίγουρο, αλλά και μόνο το ότι όλα είναι τόοοοσο ρευστά και ακόμα όλα παίζουν, με κάνει να θέλω να το συζητήσω... Παίζει να μετακομίσω σε άλλη χώρα, ίσως σε χώρα της οποίας τη γλώσσα δε μιλάω, ίσως απλά θα πρέπει να μετακινούμαι συχνά... Δεν ξέρω...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:51, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Στην Ελλάδα, αν υπερασπιστείς τον Αλβανό που του κάνουν τη ζωή μαύρη με ρατσιστικές επιθέσεις, θα σε αντιμετωπίσουν και σένα ρατσιστικά, όπως τον Αλβανό που υπερασπίστηκες. Στη Σουηδία το να υπερασπιστείς έναν μεταστάστη επικροτείται. Δεν υπάρχει λοιπόν μέτρο σύγκρισης, ακόμα και εκεί...
Εδω παιζει μεγαλη παγιδα/διπροσωπια.... Ολοι το παιζουν 'ανοιχτομυαλοι" και "αντιρατσιστες", στα λογια ομως ολοι καλοι ειμαστε... Πραξης ομως εγω αντιθετες ειδα απο ολους αυτους... και δεν ειδα κανεναν να επικρωτει καπιων, παρα μονο ψευτικα....

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:59, 25-07-08:

.....Μετανοιώνω πάρα πολύ που έφυγα απο την Αθήνα και μόνο εδώ μεταξύ αγνώστων μπορώ να το παραδεχτώ.Και φοβάμαι.........σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ, να μην έχω όρεξη να κάνω τίποτα, νομίζω πως με πνίγουν τα χρέη.....μέχρι και πίεση ανεβάζω που δεν είχα ποτέ.
Είναι απίστευτο αλλά πριν 6 χρόνια που ήμουν μόνη κι άφραγκη κυριολεκτικά δεν είχα τρομοκρατηθεί τόσο όσο τώρα............
Κατ άρχήν λυπάμαι για την αγωνία που περνάς. Προσπαθωντας να βοηθήσω επικεντρώνω στην τελευταία φράση.

Τώρα δηλαδή ούτε μόνη είσαι ούτε άφραγκη; Μήπως ο σύντροφος με τον οποίο είσαι τώρα, είναι η πηγή της πίεσης; Με τους συντρόφους μας αγαπιόμαστε μέν, ομως πολλές φορές παίζουμε και στοιχήματα αόρατα, του πόσο μπορούμε, τολμούμε, πόσο τσαμπουκά έχουμε και φυσικα, αν κερδίζουμε ή βγαίνουμε χαμένοι απο τους τσαμπουκάδες μας.

Κάτι τέτοιο παίζεται και στις οικογένειες, μάλιστα υπάρχουν συγγενείς που προκειμμένου να σου δείξουν ότι "κακώς σήκωσες κεφάλι" θα προχωρήσουν σε ενέργειες πολύ μακρύτερα απο απλά να μήν σε υποστηρίξουν.

Μπορεί δηλαδή, καποιοι ίσως και πολλοι, και σίγουρα όχι οι καλοί, φίλοι και συγγενείς, απαξ και έκανες την πρώτη επανάσταση καποιτε, να περιμένουν αιωνίως πότε θα την πατήσεις και σε κάτι τέτοιες καμπές - στιγμές, αυτό να το νοιώθεις τόσο πολύ γύρω σου που να σε πανικοβάλει. Σαν να δίνεις μια παράσταση σε τεντωμένο σκοινί με ένα κοινό που ευχεται και περιμένει να στραβοπατήσεις και να γκρεμοτσακιστεις.

Δεδομενου ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν εκφράζονται καθαρά, όμως η ικανοποίηση τους για τις δυσκολίες σου απορρέει, αυτή η αόρατη όμως εξαιρετικά δυσάρεστη κατάσταση μπορει να ειναι αυτή που σε πιέζει τόσο

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:10, 25-07-08:

Αυτα που δυακυβεύονται όταν κάνεις μια επανάσταση δεν ειναι μονο όσα τυχόν θα χάσεις εσύ αν δεν την κερδίσεις, αλλά κυριως όσα θα αποδειχθει ότι έχουν χάσει όλοι αυτοί πρου δεν την έκαναν, άν την κερδίσεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 25-07-08 στις 15:22.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:19, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Εγω πηρα το ρισκο μου οταν εφυγα απο Ελλαδα στα 18 μου για να παω Αγγλια να σπουδασω, ενω ειχα θεση στην Αθηνα στους ΗΜΜΥ και ολοι οι φιλοι μου θα ηταν εκει η τριγυρω. Δεν ξερω αν τελικα μου ελειψε η φοιτητικη ζωη οπως την ζουμε στην Ελλαδα, αλλα σιγουρα δεν μετανιωσα....
το ίδιο ακριβώς μου λέει και ένας φίλος που έκανε ακριβώς το ίδιο με σένα (αν και αυτός πήγε στην Αμερική για την "αγάπη" του-τα Μαθηματικά .

ον τόπικ:

δεν νομίζω ότι έχω κάνει καμιά "μεγάλη" επανάσταση στη ζωή μου... Ίσως το ότι επέλεξα κάτι πιο δύσκολο για την εξέλιξή μου από το να είχα ακολουθήσει την "πεπατημένη" και να επιλέξω το επάγγελμα του πατέρα μου [που ούτως ή άλλως μου άρεσε και που σίγουρα θα ήταν επαγγελματικά τα πράγματα πιο εύκολα από ότι μου είναι σήμερα]. Αλλά και πάλι δεν είχα κανενός είδους "πόλεμο" στο σπίτι, το επέλεξα μόνη και χωρίς γκρίνια ή καυγάδες.

Μικρές καθημερινές ίσως και να έχω κάνει, όμως ακούγοντας ιστορίες από "μαχητές της ζωής" μου φαίνονται πολύ μικρά τα δικά μου....

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 17:19, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Κατ άρχήν λυπάμαι για την αγωνία που περνάς. Προσπαθωντας να βοηθήσω επικεντρώνω στην τελευταία φράση.

Τώρα δηλαδή ούτε μόνη είσαι ούτε άφραγκη; Μήπως ο σύντροφος με τον οποίο είσαι τώρα, είναι η πηγή της πίεσης;
Διαβάζοντας ξανά το κείμενο μου και βλέποντας την απήχηση που είχε, νοιώθω λίγο σαν τον Βασιλάκη Καίλα, δεν είχα πρόθεση να κλαφτώ και δεν είμαι συνηθισμένη σε τέτοια ξεσπάσματα όμως φορτίστηκα πολύ την ώρα που τα έγραφα. Με συγκίνησε και η συμπαράσταση σας και ευχαριστώ για αυτό

Δεν θα ήθελα να συνεχίσω με τα προσωπικά μου βιώματα νομίζω θα φανεί πως ψάχνω για λύπηση κι αυτός δεν ήταν ο σκοπός μου για αυτό δεν θα μπω σε άλλες λεπτομέρειες.

Ήθελα μέσα απο αυτά να δειξώ ότι έγραψα κι εξαρχής, κάποιες φορές είμαστε τυχεροί κι όλα βαίνουν καλώς κάποιες όχι.Σίγουρα όταν δεν έχουμε τίποτε να χάσουμε ή όταν ασφυκτιούμε σε μια κατάσταση είναι πιο εύκολο να ρισκάρουμε.
Αναρωτιέμαι όμως μήπως αφήνοντας κάτι ήδη καλό είναι αλαζονεία?Και την πληρώνουμε?
Και πόσο είμαστε σε θέση να σταθμίζουμε τις καταστάσεις και να σκεφτόμαστε το χειρότερο σενάριο όπως λέει η καγίρα?Κι εγώ το είχα σκεφτεί αλλά η πραγματικότητα το ξεπέρασε.
Για μένα παίζουν ρόλο δυο σημαντικοί παράγοντες.
Η ηλικία, όχι τόσο ως αριθμός αλλά ως σύνολο βιωμάτων.Όταν είσαι νέος είσαι ξεκουραστος έχεις άλλη ορμή, όταν έχεις ήδη περάσει κάποια λούκια αποδυναμώνεσαι πιο εύκολα.Συν του ότι πόσες φορές αντέχεις να τα ξανακάνεις όλα απο την αρχή?
Και το τι ρισκάρεις καθε φορά όπως έγραψα και προηγουμένως.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:59, 25-07-08:

Δεν το συνηθίζω ομως μιας και το θεμα απαιτεί λεπτομερειες (χωρις λεπτομερειες δεν έχουν νοημα τέτοιες ιστορίες), ακολουθει σεντόνι

Ξερω καποιον που γεννηθηκε για να χάσει. Με σοβαρό σωματικό μειονέκτημα εκ γεννετής, σαν να μην έφτανε αυτό, η μητέρα του δημιουργησε απο πολυ νωρίς αμφιβολίες στον πανισχυρο και πλούσιο πατέρα του, σχετικά με την πατρότητα του παιδιού. Αυτό διέρευσε στην οικογένεια σαν μυστικό, που όλοι ήξεραν εκτός απο το ίδιο το παιδί πρίν καλα καλά φτάσει τα 15.

Τον παραμελουσαν, και ακομη και οι αδερφές του, του συμπεριφέρονταν σαν να ήταν δεύτερης κατηγορίας,όμως, επειδη δεν επρεπε να ξερει, όλοι στο τέλος, τα δικιολογούσαν όλα με λόγια αγάπης και πολλά πολλά ψέματα.

Το παιδί δεν καταλάβαινε γιατί οι αδερφδές του ψώνιζαν τα ρουχα τους απο το Κολωνάκι και την Κηφισιά ενώ τα δικά του έπρεπε να τα π[αιρνει απο το μοναστηράκι. Επειδή εκεινος ήταν άντρας, και οι άντρες δεν χρειαζονται λούσα, ήταν η απάντηση της μαμάς του η οποία όμως κάπου δεν τον κάλυπτε. Κι οι φίλοι του άντρες ήταν, και δεν μποροήυσε κάν να σταθεί στις παρέες τους, αφού δεν του έδιναν χρήματα για να το κάνει, παρά που, για τη δόξα του πατέρα του, τον είχαν πάει στο πιο ακριβό σχολείο της χώρας.

Όλα γύρω του σαν τα μισά να αντεκρουαν διαρκώς τα άλλα μισά. Ενας ψυχολόγος που παρακολουθούσε τους γονείς του, τον συνάντησε μόνο μία φορά, τον βρήκε απόλυτα υγιή και του είπε μόνο το αινιγματικότατο, η ζωή σου θα αρχίσει οταν καταλάβεις οτι οι γονείς σου δεν σε αγάπησαν ούτε προκειται ποτέ να σε αγαπήσουν. Κάτι που φυσικά το παιδι ήταν το τελευταίο που ήθελε να σκεφτεί ή να παραδεχτεί, μεσα στην γενικότερη απαξίωση.

Το παιδί αυτό πήγε να τρελλαθεί γιατί δεν καταλάβαινε τίποτα. Έχασε στο γυμνάσιο λυκειο κάθε αυτοεκτίμηση και αυτοπεποιθηση, κατρακύλησε στην κατάθλιψη και τα ναρκωτικά, όμως κάπου στα 19 ετυχε να βρεθει σε ενα καυγά των γονέων και ο πατέρας του να τον αποκαλ'εσει μπάσταρδο.

Ζήτησε μετά εξηγήσεις ομως δεν του δόθηκαν όπως δεν του είχαν δωθει ποτέ για τίποτα. Ομως το παιδί βρήκε την δυναμη να κοψει το ποτό, τα ναρκωτικά, την κραιπάλη, την αυτολυπηση, και την τρομερή ηττοπάθεια, να ανασυγκροτηθεί και να βάλει μπρός για να πετύχει στο πανεπιστημιο.

Οπως όλοι καταλαβαίνουμε κατα τη διάρκεια του λυκείου είχε πατώσει, ήτανκυριολεκτικά ένα ρεμάλι, ενας χαμένος, οπότε και οι βαθμοι του ήταν της πυρκαγιάς παρά που το παιδί αυτό μπορεί να ειναι και ιδιοφυία. ετσι μονο δηλαδή μπορώ εγώ να εξηγήσω πώς, παρ'ότι ποτέ δεν διάβαζε αφού ποτέ δεν έκανε τίποτα, κατάφερνε να διατηρεί ενα 12-13 και να μήν χάνει τις τάξεις οπως θα έπρεπε.

Την ιστορία αυτή τηναναφέρω γιατι αυτήν είχα υπόψη μου στην απάντηση στην κλέφτρα.

Το παιδι λοιπόν αυτό ανακοινώνει οτι θα μπεί στο πανεπιστημιο, και οι εξετάσεις ήταν σε τέσσερις μήνες, ενάμιση χρονο ύστερα που είχε τελειώσει ανεπιτυχώς το λύκειο. Ο πατέρας του και οι αδερφές του γέλαγαν, η μητέρα του απλα δεν κοροιδευε, χωρίς ομως να αλλαζει σε τιποτα τον πόλεμο του πατέρα του που επεχείρησε να τον πετάξει και απο το σπίτι οσο αυτος ήθελε να προετοιμαστεί. Ο λόγος δεν ειναι ότι καυγάδιζαν ή είχαν διαφορές αφού μετά το περιστατικο με το μπασταρδε σχεδόν ούτε του μιλοπυσε ο πατέρας του ενάμισυ χρόνο. Του είπε όμως ότι ειναι ενήλικος πλέον και αν ήθελε να μένει στην κοινή στέγη αντι να διαβάζει για κάτι που δεν θα πετύχει έπρεπε να εργάζεται και να συνεισφέρει.

Ενας συγγενής επενεβη ευτυχώς και φιλοξένησε το παιδι για λιγες μέρες στο σπίτι του να διαβάζει. Ο πατέρας για να μήν ξεμπροστιαστεί του επέτρεψε "χαριστικα" να επιστρέψει και να μείνει στο σπίτι του όσο προετοιμαζόταν.

Το παιδί διάβαζε οκτώ με δέκα ώρες τη μερα. Και τελικά μπήκε και μάλιστα ανάμεσα στους είκοσι πρώτους στο Φυσικό Θεσσαλονίκης.

Λοιπόν ο πατέρας του δεν τον χρηματοδότησε παρα μετά τον γενάρη και μόνο εικονικά για τα μάτια του κόσμου. Η φοιτητικη εστία δεν του έδωσε δωμάτιο γιατι ο πατέρας του έβγαζε ενα κάρο λεφτά τότε και δεν του έδωσαν ούτε κάρτα δωρεάν σήτησης, δεν την δικαιούτο. Τεσσερις μήνες ύστερα και με το σωματικο μειονέκτημα να τον εμποδιζει να πιάσει δουλειές με τις οποίες μπορούσε να συνεισφέρει, το παιδί αυτό, στα 58 κιλά, όντας 1,75 ύψος, εγκατέλειψε τις σπουδές και πηγε να δουλέψει σε ενα ξενοδοχείο όπου βρηκε και τροφή και στέγη. Στο τέλος της σαιζον ο πατέρας του , του ανακοίνωσε τα ιδια που του είχε πεί και πρι΄ν την επανάστασή του. Οτι επειδη δεν τον καλύπτει ο νόμος, κλπ, θα έπρεπε να συνεισφέρει και να δουλεύει, και ότι φυσικά, αφου δεν είχε περάσει τα μαθήματα, δεν θα πλήρωνε άλλο τις σπουδές του, οσο τις πλήρωνε δηλαδή κι αυτές.

Εκεί η παράσταση τελειωσε. Το παιδι θυμηθηκε τα λόγια του ψυχολόγου και αποφάσισε, αφού δεν θα σπουδαζε έτσι κι αλλιώς να μήν δουλεύει και να μένει ανάμεσα σε ανθρώπους που προσπαθούσαν να τον ισοπεδώσουν. Κατα την διάρκεια των εισαγωγικών, ενας καθηγητής Φυσικής που έκιανε φροντηστήριο σε ένα φίλο του, είχε προθυμοποιηθεί να κάνει δωρεάν ασκ'ήσεις κόντρας με αυτό το παιδί, για να δει΄πόσο δυνατός ήταν για τις εξετάσεις. Είχε πεί ότι άν έμπαινε, μετά τις σπουδές του, θα ήθελε να τον κάνει συνεταίρο στο φροντηστήριο του στην Κηφησιά.

Γεμ'ατος ντροπή, μετά το καλοκαίρι στο ξενοδοχειο, την αποπομπή απο την οικογένεια, το σαμπτάζ του πατέρα, το παιδί δεν στράφηκε ξανά στους παλιούς γνωστούς, που ηταν και γνωστοί της οικογένειας. Η ζωή του έγινε μια ατέλειωτη περιπέτεια και, απόσο ξέρω ακομη δεν κατάφερε να την στρώσει έκτοτε κι ας έχουν περάσει πολλά χρόνια. Η οικογένεια του βλεποντας αυτή τη τροπή της ζωής του, απλά επωφελήθηκαν για να καλύψουν τα πεπραγμένα τους, αντί να τα διορθώσουν. Έτσι όσο αυτός βολόδερνε μέσα στα προβλήματα και τα αδιέξοδα, αυτοί στηριξαν την θεωρία, σε όποιους έβλεπαν, ότι είναι ψυχικά διαταραγμένος, απο την θ'εση των ανθρώπων που "τον ξέρουν καλά". Ώστε κι αν τυχον έλεγε την ιστορία του κανεις να μήν τον πίστευε, αφου κατα τα λεγόμενα των δικών του υποτιθεται έπασχε απο μανία καταδίωξης!

Η μητέρα του ειδικα μερίμνησε σε αρκετές φάσεις να πάει και να βρεί επι τουτοις επαγγελματικούς συνεργάτες του παιδιού, με σκοπό να πιάσει παρέες μαζί τους και στην συνέχεια να τους πεί την ιστορία της, θάβοντας τον, τις περισσότερες φορές εν αγνοία του. Κανοντας τηνζωή του γιου της λιγο ακομη πιο δύσκολη, ομως καλύπτοντας πλήρως εκείνη τις κόρες της και τον συζυγο της.

Το θαύμα είναι, ότι το παιδί αυτό, παρότι είχε παρα πολλές φορές την ευκαιρία, (άλλωστε ήταν και οι μόνες ευκαιρίες που ειχε), να γίνει εγκληματίας, ή ζιγκολό (ειχε μεγάλη ομορφιά και επιτυχία στις γυναίκες) δεν το έκανε, ουτε κατρακύλησε ποτέ ξανά στα ναρκωτικά, πράγμα που το θεωρεί μεγάλη του επιτυχία. Μια φορά μου είπε, "ότι μου έκαναν μου έκαναν, η νίκη μου θα ειναι αν δεν καταφέρουν να με κάνουν σαν κι εκείνους. Αν πετύχω θα πετυχω τίμια"...

Όμως ακόμη δεν έχει πετύχει όσο έδειξε ότι μπορούσε τότε ούτε όσο θα ήθελε, και σιγουρα όχι οσο του αξίζει με το ηθος που έχει ...

Αυτά λοιπόν με τις επαναστασεις, όσους τις κάνουν και όσους τις πολεμάνε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 25-07-08 στις 18:35.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 19:42, 25-07-08:

Απίστευτο, δε βρίσκω λόγια για να περιγράψω την οργή μου για τους "γονείς" του, αλλά και τον θαυμασμό μου για το ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ που ολομόναχος κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση που θα τον οδηγούσε στην καταστροφη...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 05:54, 26-07-08:

κάποιες φορές είμαστε τυχεροί κι όλα βαίνουν καλώς κάποιες όχι.Σίγουρα όταν δεν έχουμε τίποτε να χάσουμε ή όταν ασφυκτιούμε σε μια κατάσταση είναι πιο εύκολο να ρισκάρουμε. Αναρωτιέμαι όμως μήπως αφήνοντας κάτι ήδη καλό είναι αλαζονεία?Και την πληρώνουμε?
Μήπως τα είπες όλα τώρα;

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:48, 28-09-12:

Θυμαμαι στα μαθητικα μου χρονια, ειχα την ψευδαισθηση οτι ακουγοντας "Διαφανα Κρινα" εκανα επανασταση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 20:44, 02-10-12:

Δεν θυμαμαι να εχω επαναστατησει ποτε μου δεν το εχω με τις αποτομες αλλαγες,ουτε με τις στροφες 180 μοιρων...ουτε καν 90! καλο,κακο τωρα αυτο,δεν ξερω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους