Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,069 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί πληγώνουμε αυτούς που αγαπάμε;

katerina_s

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_s
H katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H katerina_s έγραψε στις 16:56, 24-07-08:

Εχετε πληγωσει ποτε καποιον που αγαπατε; Αν ναι, γιατι πιστευετε οτι το κανατε; Τι σας οδηγησε σε αυτο το σημειο; Σας συγχωρησε ποτε;

Προσωπικα, αυτο εκανα λιαν προσφατως... Το εχω μετανιωσει πικρα... Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εκανα ετσι τα πραγματα..Εκεινος λεει οτι φταει η ελλειψη εμπειριων. Αν ειχα, θα ειχα συμπεριφερθει ποιο σωστα. Θα τα ειχα ρυθμισει πιο σωστα. Θα σκεφτομουν πιο σωστα...
Αυτο που ξερω μονο ειναι οτι στην προσπαθεια μου να κανω λιγο πιο ομαλα τα πραγματα, τα εκανα χειροτερα...Χαλασα την εικονα μου, πληγωσα εναν ανθρωπο που λατρευω και δεν εχω σταματησει να κλαιω απο τον πονο και τις τυψεις για τα λαθη μου. Ξερω οτι ειναι πολυ γενικα αυτα που λεω αλλα δεν μπορω να δωσω λεπτομερειες για το στορι.

Θα με συγχωρησει ποτε αραγε ή θα ζω παντα με τις τυψεις και αυτη την απεριοριστη θλιψη που με κανει να σκεφτομαι να τα παρατησω ολα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:14, 24-07-08:

το θέμα δεν είναι να σε συγχωρήσει αυτός αλλά να συγχωρήσεις εσύ τον εαυτό σου
αν συγχωρήσεις εσύ εσένα, τότε θα μπορέσεις να ζήσεις χωρίς τύψεις ακόμα κι αν αυτός δεν σε συγχωρήσει ποτέ

ναι, έχω πληγώσει κάποιον κάποτε
πολύ...
το έκανα συνειδητά γιατί τότε θεώρησα ότι αυτό ήταν μονόδρομος και ο μόνος τρόπος για να δοθεί τέλος σε μια ιστορία που ήταν ψυχοφθόρα και που μόνο πόνο προκαλούσε και στους δύο

απ όσο ξέρω, όχι, δε με συγχώρεσε ποτέ του
καταφέρνω όμως και ζω με αυτό όσο κι αν δεν μου αρέσει επειδή εγώ συγχώρεσα τον εαυτό μου

ο καιρός θα περάσει και θα σκέφτεσαι πίσω και θα χαμογελάς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_s

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H katerina_s έγραψε στις 17:30, 24-07-08:

χμ...να συγχρωρησω εγω τον εαυτο μου...δεν ξερω αν θα μπορεσω. Αυτη τη στιγμη μου φαινεται απιθανο αλλα δεν μπορω να ξερω...Βασικα ξερω οτι ηταν απαραδεκτη η πραξη μου.
Ξερεις γιατι με ενδιαφερει να με συγχωρησει; Γιατι δεν του αξιζε. Ναι μεν ειπα ψεμματα για να του φερω πιο ομαλα τον χωρισμο...αλλα ηταν ψεμματα...Δεν επρεπε να το κανω αυτο...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:33, 24-07-08:

οι προθέσεις σου λοιπόν ήταν να μην τον πληγώσεις... άσχετα με το πως εξελίχθηκε το σκηνικό
κράτα λοιπόν αυτό στο μυαλό σου, ότι εσύ δεν ήθελες να τον πληγώσεις και για αυτό έπραξες με αυτόν τον τρόπο

καλώς ή κακώς... την επόμενη φορά που θα χρειαστεί ίσως να γίνει κάτι ανάλογο θα ξέρεις...
έχει δίκιο ο φίλος σου ότι ελλείψει της εμπειρίας σου έγινε ότι έγινε....
μάλλον σε έχει ήδη συγχωρήσει μέσα του εφόσον σου βρήκε δικαιολογία γιατί το έκανες

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_s

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H katerina_s έγραψε στις 17:40, 24-07-08:

Λες Αναστασια μου; Ελπιζω να εχεις δικιο...Σε ευχαριστω πολυ που απαντησες...Αν δεν με συγχωρησει αυτος δεν ξερω αν θα συγχωρησω τον εαυτο μου...Και παλι ευχαριστω...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roza6658

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roza6658
H roza6658 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H roza6658 Το να πέσεις δεν είναι τρομερό, το να μη θέλεις όμως να σηκωθείς είναι ολέθριο. έγραψε στις 16:48, 26-09-08:

Πολλές φορές πληγώνεις ανθρώπους που αγαπάς χωρίς να το θέλεις.... ειτε απο καποια παραξήγηση ειτε απο ζηλια, ειτε απο πολλα αλλα πραγματα που ισως ειναι κ ασημαντα!
καποιες φορες ειναι στο χερι σου να τις διορθώσεις αλλες παλι.... καθόλου!!!!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:50, 26-09-08:

Γιατι πληγωνουμε αυτους που αγαπαμε;
Εχμ, ποιούς άλλους μπορούμε να πληγώσουμε δηλαδή?
Αυτούς που μας έχουν γραμμένους στα @@ τους?

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:01, 26-09-08:

Δεν μπορείς να πληγώσεις κάποιον που αγαπάς, χωρίς να πληγώσεις τον εαυτό σου. Βαθιά!
Αυτός που αγαπάς, είναι κομμάτι του εαυτού σου. Τον κουβαλάς μες στην καρδιά σου. Άμα μπορείς να τον πληγώσεις χωρίς να θυσιάσεις κάτι από σένα, πάει να πει πως δεν τον αγάπησες ποτέ αληθινά.
Έρχεται κάποτε η στιγμή που χωρίζουν οι δρόμοι των ανθρώπων.Τούτο δεν μπορεί κανείς να το αποτρέψει. Με ψέμματα ή όχι, το αναπόφευκτο θα συμβεί, όπως πάντα στην ώρα του.
Καθένας ακολουθεί το δρόμο του, κουβαλώντας μαζί τα σημάδια του.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 23:39, 26-09-08:

Το να προτιμάμε να πληγώσουμε τον εαυτό μας κ όχι τον άλλον, ακριβώς επειδή τον αγαπάμε πολύ, υπάρχει?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 00:03, 27-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Το να προτιμάμε να πληγώσουμε τον εαυτό μας κ όχι τον άλλον, ακριβώς επειδή τον αγαπάμε πολύ, υπάρχει?
Υπάρχει αλλά είναι τόσο σπάνιο... Δεν θα το έκαναν πολλοί.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:12, 27-09-08:

Σούπερ λολ
όπως το καταλαβαίνω, είναι σα να λες
"'΄μπορεί να σου έδωσα μπουνιά στη μύτη... Μα έσπασα το χέρι μου πάνω σου"

Παράθεση

Lovely_Bitch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lovely_Bitch
H Lovely_Bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Lovely_Bitch έγραψε στις 01:52, 27-09-08:

μερικοι ανθρωποι παίρνουν μεγαλύτερη ικανοποίηση όταν "θυσιαζονται" για άλλους, παρά αν έκαναν αυτό που ήθελαν. τον εγωισμό τους ικανοποιούν κι εκείνοι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

boyboyla

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη boyboyla
H boyboyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H boyboyla έγραψε στις 14:30, 14-11-08:

όλοι μας λίγο-πολύ έχουμε πληγώσει ανθρώπους που αγαπάμε...άλλες φόρες το καταλαβαίνουμε&άλλες ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε οτι μπορεί να τους πονέσουμε τόσο...έτσι&εγώ πρίν απο λίγο καιρό πλήγωσα εναν άνθρωπο που αγαπάω πολύ,αλλά χώρις να το καταλάβω,γιατί&εγώ απλά δεν είχα επειρία σε τέτοια θέματα...το κατάλαβα ίσως λίγο αργά,αλλά για καλή μου τύχη μου έδωσε την δεύτερη ευκαίρια μου,αλλά αυτό δε σημαίνει οτι μ'έχει συγχωρέσει ή οτι το έχει ξεχάσει....όσο για τον λόγο που το έκανα....μάλλον γιατί είχα δώσει λάθος υπόσχεση στον εαυτό μου&για κακή μου τύχη την υλοποίησα σ'έναν άνθρωπο που δεν το άξιζε.....

Στη ζωή θα πληγώσουμε&θα μας πληγώσουν.....το θέμα είναι να μάθουμε απ'ολα αυτά&....να μπορούμε να συγχωρούμε.....

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 06:53, 23-03-09:

Στη ζωή θα πληγώσουμε&θα μας πληγώσουν.....

το θέμα είναι να μάθουμε απ'ολα αυτά

&....να μπορούμε να.....

...τους κάνουμε τη ζωή κόλαση

άσχετο...

Γιατί εκεί που μας αγαπάνε, δεν ντρεπόμαστε καθόλου να είμαστε ο εαυτός μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:29, 23-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lovely_Bitch
μερικοι ανθρωποι παίρνουν μεγαλύτερη ικανοποίηση όταν "θυσιαζονται" για άλλους, παρά αν έκαναν αυτό που ήθελαν. τον εγωισμό τους ικανοποιούν κι εκείνοι.
Δε ξερω αν ειναι θεμα "ικανοποιησης" αλλά 1000 φορες να ειναι καποιος με τετοιο εγωισμο, παρα με τον κλασσικο..

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Σούπερ λολ
όπως το καταλαβαίνω, είναι σα να λες
"'΄μπορεί να σου έδωσα μπουνιά στη μύτη... Μα έσπασα το χέρι μου πάνω σου"
Μαλλον δε το καταλαβες καλα. Αν δωσεις μπουνια στη μυτη, ποναει και ο αλλος.Η Niya ειπε αντι να πληγωσεις τον αλλον.

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Γιατί εκεί που μας αγαπάνε, δεν ντρεπόμαστε καθόλου να είμαστε ο εαυτός μας.
Τους υπολοιπους απο ντροπη δε τους πληγωνουμε δλδ ; Ή μηπως απλα δε σημαινει και πολλα η κουβεντα τους, αφου δεν εχουμε αρκετη συναισθηματικη συνδεση μαζι τους ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tina.70

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tina.70
H tina.70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H tina.70 αφου βρηκε χρονο... σας απαντα έγραψε στις 20:24, 28-03-09:

Οποιος αγαπαει πληγωνει και πληγωνεται. Καποιοι πληγωνουν τους αλλους αθελα τους, ισως επειδη τους αγαπουν υπερβολικα, αλλοι παλι για να τους τιμωρισουν και αλλοι το μονο που καταφερνουν ειναι να πληγωνουν τον ιδιο τους τον εαυτο.Το αποτελεσμα ομως σε ολες τις περιπτωσεις ειναι το ιδιο:ΠΟΝΟΣ

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 22:43, 28-03-09:

Αυτούς που αγαπάμε τους πληγώνουμε γιατί ενώ τους χαρίζουμε την πολύτιμη αγάπη μας δεν μας αγαπούν στό βαθμό που θα έπρεπε(να κόψουν τις φλέβες τους γιά μας.)

Αυτούς που μας αγαπούν τους πληγώνουμε γιατί πίσω απ'την αγάπη τους κρύβεται σίγουρα κάποια σκοπιμότητα(άκου να σε θέλουν γιά πάντα δικό τους.)

Και τον εαυτό μας δεν τον πληγώνουμε ποτέ, γιατί μεγαλώσαμε μαζί,συγχωρούμε ο ένας τον άλλο γιά οποιδήποτε μ@λ@κία και να κάνουμε,και είμαστε 100% σίγουροι ότι θα είμαστε μαζί μέχρι το τέλος της ζωής μας.

Ε ΟΧΙ και εγωιστής.
ΕΓΩ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Επιμηθέας : 28-03-09 στις 23:18.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tina.70

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tina.70
H tina.70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H tina.70 αφου βρηκε χρονο... σας απαντα έγραψε στις 11:31, 29-03-09:

Αγαπητε ΜονοΣ μου φαινεται πως εισαι η προσωποποιηση της λεξης "εγωισμος".Απο τη μια καλα κανεις γιατι δεν προκειται να πληγωσεις ποτε τον εαυτουλη σου(μια και τα πας τοσο καλα μαζι του) απο την αλλη ομως χαλαρωσε και λιγο ρε παιδι μου υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι γυρω σου.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 12:13, 29-03-09:

χαλαρωσε και λιγο ρε παιδι μου υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι γυρω σου
Λολ, αυτή είναι η βασική αιτία που κάποιος θα πληγώσει ή θα πληγωθεί

Πέραν του αστείου, ο ΜονοΣ το έθεσε καλά:
"εγωιστής είναι αυτός που αγαπάει τον ευατό του περισσότερο από όσο αγαπάει εμένα"

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 12:28, 29-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από tina.70
υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι γυρω σου.
Όντως υπάρχουν,και έχει καταντήσει εκνευριστικό.

edit:
Πέραν του αστείου, ο ΜονοΣ το έθεσε καλά:
"εγωιστής είναι αυτός που αγαπάει τον ευατό του περισσότερο από όσο αγαπάει εμένα"
Μην παραποιείς τα γραφώμενά μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Επιμηθέας : 29-03-09 στις 12:36.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:37, 29-03-09:

ρε σουπερ γκούφηδες, δεν σας "ξέρει" όλος ο κόζμος και ο ντουνιάς
μην το πειράζετε το κορίτσι

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 12:55, 29-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ρε σουπερ γκούφηδες, δεν σας "ξέρει" όλος ο κόζμος και ο ντουνιάς
Καλό αυτό.

Αν και θεωρώ άστοχο που μ'έβαλες στην ίδια κατηγορία με έναν μ'αυτόν.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 01:43, 08-04-09:

Γιατι καποτε μας πληγωσαν αυτοι που αγαπουσαμε περισσοτερο. Οι γονεις μας.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 10:44, 08-04-09:

Γιατί είναι στη φύση του ανθρώπου, και μέρος του ψυχολογικού μηχανισμού του, να πληγώνεται, και να επιδιώκει πράγματα που πληγώνουν τους άλλους. Όλοι οι άνθρωποι αναπόφευκτα θα πληγωθούν απο κάποιον, και αυτό είναι μέρος του μηχανισμού που τους υπαγορεύει κατα ένα μέρος τη συμπεριφορά τους, και ο μόνος τρόπος αποφυγής του φαινομένουν είναι η απομόνωση (οπου πληγώνεις πάρα πολύ τον εαυτό σου αλλά κανέναν άλλον, αν έχεις τη δύναμη να το κάνεις). See: Hedgehog's dilemma.
Επίσης μπορείς να πληγώσεις κάποιον και απο άγνοια του πως σκεύτεται. Γενικά όμως πολύ λίγες φορές ειναι συνηδητή επιλογή να πληγώσουμε ενα κοντινό μας άτομο, και αυτο πρέπει να το θυμόμαστε όταν μας πληγώνουν οι άλλοι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Value

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Value
Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Value έγραψε στις 13:22, 08-04-09:

Απόσπασμα από το βιβλίο του Χαλίλ Γκιμπράν "Ο Προφήτης, Ο κήπος του Προφήτη"

Όταν η αγάπη σε καλεί, ακολούθησέ την, Μόλο που τα μονοπάτια της είναι τραχιά κι απότομα. Κι όταν τα φτερά της σε αγκαλιάσουν, παραδώσου, μόλο που το σπαθί που είναι κρυμμένο ανάμεσα στις φτερούγες της μπορεί να σε πληγώσει.
Κι όταν σου μιλήσει, πίστεψε την, μ' όλο που η φωνή της μπορεί να διασκορπίσει τα όνειρά σου σαν το βοριά που ερημώνει τον κήπο.
Γιατί όπως η αγάπη σε στεφανώνει, έτσι και θα σε σταυρώσει. Κι όπως είναι για το μεγάλωμα σου, είναι και για το κλάδεμά σου.
Κι όπως ανεβαίνει ως την κορφή σου και χαϊδεύει τα πιο τρυφερά κλαδιά σου που τρεμοσαλεύουν στον ήλιο,
Έτσι κατεβαίνει κι ως τις ρίζες σου και ταράζει την προσκόλληση τους στο χώμα.
Σα δεμάτια σταριού σε μαζεύει κοντά της.
Σε αλωνίζει για να σε ξεσταχιάσει.
Σε κοσκινίζει για να σε λευτερώσει από τα φλούδια σου.
Σε αλέθει για να σε λευκάνει.
Σε ζυμώνει ώσπου να γίνεις απαλός.
Και μετά σε παραδίνει στην ιερή φωτιά της για να γίνεις ιερό ψωμί για του Θεού το άγιο δείπνο.
Όλα αυτά θα σου κάνει η αγάπη για να μπορέσεις να γνωρίσεις τα μυστικά της καρδιάς σου και με τη γνώση αυτή να γίνεις κομμάτι της καρδιάς της ζωής.
Αλλά αν από το φόβο σου, γυρέψεις μόνο την ησυχία της αγάπης και την ευχαρίστηση της αγάπης,
Τότε, θα ήταν καλύτερα για σένα να σκεπάσεις τη γύμνια σου και να βγεις έξω από το αλώνι της αγάπης. Και να σταθείς στον χωρίς εποχές κόσμο όπου θα γελάς, αλλά όχι με ολάκερο το γέλιο σου και θα κλαις, αλλά όχι με όλα τα δάκρυά σου.
Η αγάπη δε δίνει τίποτα παρά μόνο τον εαυτό της και δεν παίρνει τίποτα παρά από τον εαυτό της. Η αγάπη δεν κατέχει κι ούτε μπορεί να κατέχεται, γιατί η αγάπη αρκείται στην αγάπη.
Όταν αγαπάς, δε θα 'πρεπε να λες: "Ο Θεός είναι στην καρδιά μου", αλλά μάλλον "Εγώ βρίσκομαι μέσα στην καρδιά του Θεού".
Και μη πιστέψεις ότι μπορείς να κατευθύνεις την πορεία της αγάπης, γιατί η αγάπη, αν σε βρει άξιο, θα κατευθύνει εκείνη τη δική σου πορεία.
Η αγάπη δεν έχει καμιά άλλη επιθυμία εκτός από την εκπλήρωσή της. Αλλά αν αγαπάς κι είναι ανάγκη να έχεις επιθυμίες, ας είναι αυτές οι επιθυμίες σου: Να λιώσεις και να γίνεις σαν το τρεχούμενο ρυάκι που λέει το τραγούδι του στη νύχτα.
Να γνωρίσεις τον πόνο της πολύ μεγάλης τρυφερότητας.
Να πληγωθείς από την ίδια την ίδια τη γνώση σου της αγάπης. Και να ματώσεις πρόθυμα και χαρούμενα.
Να ξυπνάς την αυγή με καρδιά έτοιμη να πετάξει και να προσφέρεις ευχαριστίες για μια ακόμα μέρα αγάπης. Να αναπαύεσαι το μεσημέρι και να στοχάζεσαι την έκσταση της αγάπης.
Να γυρίζεις σπίτι το σούρουπο με ευγνωμοσύνη στην καρδιά
Και ύστερα να κοιμάσαι με μια προσευχή για την αγάπη που έχεις στην καρδιά σου και μ' έναν ύμνο δοξαστικό στα χείλη σου.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 15:36, 08-04-09:

Διότι η ζωή δεν είναι παράλληλοι δρόμοι μόνο, έχει διασταυρώσεις και ως γνωστόν στα σταυροδρόμια υπάρχει πάντα "προτεραιότητα"!

Τούτος ο....χαλίλ, δεν άφησε καμμία περίπτωση ελεύθερης συνειδητής...αυτενέργειας!
Κάτι σαν "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω" μου μοιάζει.... instructor επί παντός....επιστητού!

Eλπίζω να μην κατηγορηθώ για....προσβολή μνήμης νεκρού κι ακόμη χειρότερα για κατά...συρροή προσβολές σε όλους ανά την υφήλιο αναγνώστες που έχουν ενστερνιστεί τις νουθεσίες του!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 08-04-09 στις 16:25.
Παράθεση

Value

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Value έγραψε στις 16:13, 08-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Διότι η ζωή δεν είναι παράλληλοι δρόμοι μόνο, έχει διασταυρώσεις και ως γνωστόν στα σταυροδρόμια υπάρχει πάντα "προτεραιότητα"!

Τούτος ο....χαλίλ, δεν άφησε καμμία περίπτωση ελεύθερης συνειδητής...αυτενέργειας!
Κάτι σαν "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω" μου μοιάζει.... instructor επί παντός....επιστητού!
Αντιθέτως, εγώ πιστεύω πως κατανοώντας πολύ καλά τα σταυροδρόμια της πορείας, και την ελεύθερη συνειδητή αυτενέργεια, είναι που λέει
"Κι όταν σου μιλήσει, πίστεψε την, μ' όλο που η φωνή της μπορεί να διασκορπίσει τα όνειρά σου σαν το βοριά που ερημώνει τον κήπο. Γιατί όπως η αγάπη σε στεφανώνει, έτσι και θα σε σταυρώσει.",
αλλά και
"Αλλά αν από το φόβο σου, γυρέψεις μόνο την ησυχία της αγάπης και την ευχαρίστηση της αγάπης, τότε, θα ήταν καλύτερα για σένα να σκεπάσεις τη γύμνια σου και να βγεις έξω από το αλώνι της αγάπης. Και να σταθείς στον χωρίς εποχές κόσμο όπου θα γελάς, αλλά όχι με ολάκερο το γέλιο σου και θα κλαις, αλλά όχι με όλα τα δάκρυά σου".

Κατανοεί πολύ καλά το δύσβατο στην πορεία της αγάπης, αλλά και τις κακοτοπιές που αυτή εμπεριέχει. Και λέει, πως όποιος δεν αντέχει να πορευτεί αυτή την πορεία, ας το αφήσει.
Άνθρωπος που αρνείται την ελεύθερη συνειδητή αυτενέργεια, δε θα δήλωνε ποτέ, "Η αγάπη δεν κατέχει κι ούτε μπορεί να κατέχεται". Διότι αυτή η φράση, προϋποθέτει εκφραστές της αγάπης με ελευθερία επιλογής, αλλά και με σεβασμό της ελευθερίας επιλογής του άλλου.

Αν ελεύθεροι και από συνειδητή επιλογή δεν παραμένουμε με το αγαπώμενο πρόσωπο, κι αν κι εκείνο με τα ίδια κριτήριά δεν παραμένει μαζί μας, τότε έχουμε δημιουργήσει μια μικρή κατοχή της αγάπης, είτε ηθελημένα, είτε αθέλητα. Όμως είπαμε, ούτε κατέχει, ούτε κατέχεται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Value : 08-04-09 στις 16:24.
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 16:21, 08-04-09:

Εγώ πιστεύω πως οι εικόνες από ανάκλαση στου μυαλού τον καθρέφτη παρουσιάζονται παραμορφωτικές!
Δεν είχα ποτέ "είδωλα" στην ζωή μου, με απλά λόγια...
Και η έγκλιση που παριστάνει "παραινετική συμβουλή" διά του σημαινόμενου (ρήματος) μου φέρνει ...αλλεργία!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 08-04-09 στις 16:54.
Παράθεση

Value

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Value έγραψε στις 17:01, 08-04-09:

Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:39, 09-04-09:

γιατι ειμαστε χαζοι γιαυτο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:40, 03-05-09:

Γιατι πληγωνουμε αυτους που αγαπαμε ;

Γιατι τους αγαπαμε λιγοτερο απο τον εαυτο μας. Και το πόσο θα τους πληγωσουμε εχει σχεση με το πόσο περισσοτερο αγαπαμε τον εαυτο μας, απο οποιονδηποτε άλλο. Και με το αν, εστω για καποιο ατομο ή για καποιες περιπτωσεις, μπορουμε ή οχι, να αγαπησουμε πιο πολυ τον αλλο (εστω προσωρινα)...

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 18:46, 03-05-09:

το θέτεις λίγο γενικά.

ενας λόγος είναι κι αυτός που αναφέρεις, η μεγαλύτερη αγάπη στον εαυτό μας, πράγμα που δεν είναι κακό.
Για να πληγώσεις κάποιον που αγαπάς μάλλον σε έχει πληγώσει πιο πριν αυτός και εσύ αμύνεσαι επιτιθέμενος...? (σκέψη κάνω και όχι αναφερόμενη σε σένα)

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 18:57, 03-05-09:

γιατι κατ' αρχην πληγωνουμε τον ιδιο μας τον εαυτο...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:38, 03-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από prime
το θέτεις λίγο γενικά.
ενας λόγος είναι κι αυτός που αναφέρεις, η μεγαλύτερη αγάπη στον εαυτό μας, πράγμα που δεν είναι κακό.
Δεν ειναι κακο, οσον αφορα το να προστατευουμε τον εαυτο μας απο καποιες ψυχοφθορες ή άλλες καταστασεις. Κατα τα αλλα, το να αγαπαμε πολυ περισσοτερο τον εαυτο μας απο καποιον "αγαπημενο" μας, νομιζω ειναι αρκετα καταστροφικο.

Αρχική Δημοσίευση από prime
Για να πληγώσεις κάποιον που αγαπάς μάλλον σε έχει πληγώσει πιο πριν αυτός και εσύ αμύνεσαι επιτιθέμενος...? (σκέψη κάνω και όχι αναφερόμενη σε σένα)
Γιατι μαλλον ; Για να το πεις αυτο, θα πρεπει να θεωρησεις οτι ολοι μας δεν κανουμε λαθη, ή δεν θεωρουμε οτι κανουμε λαθη, ή δεν δεχομαστε οτι καναμε λαθη.
Μπορεις να πληγωσεις, απο λαθος χειρισμο. Οπου αν το συζητησεις και ζητησεις συγνωμη, πας παρακατω. (αν το κανεις μετα παλι ομως, κατι δε παει καλα).
Μπορεις να πληγωσεις λογω χαρακτηρα, τροπου αντιδρασης. Εκει, αναλογως το προβλημα, ή το παλευεις να βελτιωθεις, ή δε μπορεις. Κι αν ειναι μικρο, θα κανει ο αλλος ενα συμβιβασμο. Αν ειναι πιο σημαντικο, θα προκυπτει συνεχως προβλημα στην καθημερινοτητα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους