Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,281 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Control Freaks

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 17:19, 24-07-08:

Σας έτυχε να έρθετε ποτέ αντιμέτωποι με άτομα "control freaks"; Σε τι ψυχολογική κατάσταση περιήλθατε και τι κάνατε για να ξεφύγετε ή για να επιβιώσετε ανάλογα;

Πώς σκέφτονται, νιώθουν, λειτουργούν ακριβώς αυτά τα άτομα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 17:22, 24-07-08:

Τι είναι τα control freaks;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 17:46, 24-07-08:

In folk psychology-related slang, control freak is a derogatory term for a person who attempts to dictate how everything around them is done. It can also refer to someone with a limited number of things that they want done a specific way; professor of clinical psychology Les Parrott wrote that "Control Freaks are people who care more than you do about something and won't stop at being pushy to get their way."

Βασικα μονο με ελαφριες περιπτωσεις. Μου τη δινουν ακομα και αυτες.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:48, 24-07-08:

Μπορεί κάποιος να τοπεί Ελληνικά; δεν μπορώ να βγάλω νόημα με την αγγλική

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 17:54, 24-07-08:

Ειναι ατομα που προσπαθουν να κοντρολαρουν τους γυρω τους ετσι ωστε να κανουν τα πραγματα με τον τροπο που αυτοι θελουν, ειτε ΟΛΑ οσα συμβαινουν γυρω τους ειτε καποια συγκεκριμενα. Δεν σταματανε να στα πρηζουν (σε ελευθερη μεταφραση :Ρ) μεχρι να γινει αυτο που θελουν. Συνηθως θεωρουν οτι οι αλλοι ανθρωποι δεν ειναι αρκετα ικανοι για να κανουν τα πραγματα απο μονοι τους και οτι εκεινοι ξερουν καλυτερα, και οτι αν δεν μπουν στη μεση, οι αλλοι θα τα θαλασσωσουν.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 17:56, 24-07-08:

Μόνο πολύ ελαφριές περιπτώσεις, π.χ. τον καθηγητή που είχα στα Μαθηματικά στη Γ Λυκείου, αν δεν έλυνα μια άσκηση ακριβώς με τον τρόπο που την ήθελε αυτός, μου κατέβαζε μπινελίκια. Δε μου έχει τύχει κάποια πολύ τραβηγμένη περίπτωση και ελπίζω να μη μου τύχει ποτέ γιατί θα τον σκοτώσω και θα έχουμε άλλα μετά... Μου τη σπάνε απίστευτα τέτοιου είδους άτομα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 07:51, 25-07-08:

Γιατί άραγε σας τη σπάνε ΤΟΣΟ πολύ;
Μήπως σας δημιουργούν ανασφάλεια;

(δεν αναφέρομαι σε κάποια συγκεκριμένη περίπτωση. Επίσης ο καθηγητής μαθηματικών που ανέφερε ο Tsipouro δεν είναι Control Freak, κατά πάσα πιθανότητα είναι απλώς κολλημένος και αμαθής.)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 08:53, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle

(δεν αναφέρομαι σε κάποια συγκεκριμένη περίπτωση. Επίσης ο καθηγητής μαθηματικών που ανέφερε ο Tsipouro δεν είναι Control Freak, κατά πάσα πιθανότητα είναι απλώς κολλημένος και αμαθής.)
Δε νομίζω να αρέσει σε κανέναν να έχει κάποιον δυνάστη να του επιβάλλεται...

Όσο για τον καθηγητή μαθηματικών που είχα τον χαρακτηρίζω control freak με βάση και άλλα που έχει κάνει.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:59, 25-07-08:

αυτό νομίζω κι εγω΄...

δεν είναι δλδ ότι μου δημιουργούν ανασφάλεια... μου δημιουργούν εκνευρισμό (το γνωστό "αι σιχτίρ μου τα πρηξες ρε φίλε")..

Τουλ με βάση του τι είναι control freak από τον ορισμό που έγραψε πιο πάνω η Lorelai

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 09:11, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
αυτό νομίζω κι εγω΄...

δεν είναι δλδ ότι μου δημιουργούν ανασφάλεια... μου δημιουργούν εκνευρισμό (το γνωστό "αι σιχτίρ μου τα πρηξες ρε φίλε")..

Τουλ με βάση του τι είναι control freak από τον ορισμό που έγραψε πιο πάνω η Lorelai
Το να σου τα πρήζει απλά είναι η light περίπτωση, οι τραβηγμένες περιπτώσεις μπορεί να σου κατεβάζουν και Χριστοπαναγίες.

Με τις πολύ τραβηγμένες δε θέλω ούτε να φαντάζομαι τι μπορεί να γίνει. Κάποιος θα πεθάνει πάντως .

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 09:12, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorelai
Ειναι ατομα που προσπαθουν να κοντρολαρουν τους γυρω τους ετσι ωστε να κανουν τα πραγματα με τον τροπο που αυτοι θελουν, ειτε ΟΛΑ οσα συμβαινουν γυρω τους ειτε καποια συγκεκριμενα. Δεν σταματανε να στα πρηζουν (σε ελευθερη μεταφραση :Ρ) μεχρι να γινει αυτο που θελουν. Συνηθως θεωρουν οτι οι αλλοι ανθρωποι δεν ειναι αρκετα ικανοι για να κανουν τα πραγματα απο μονοι τους και οτι εκεινοι ξερουν καλυτερα, και οτι αν δεν μπουν στη μεση, οι αλλοι θα τα θαλασσωσουν.
Nαι, η μάνα μου! Σου βγάζει το λάδι για να γίνει αυτό που θέλει με το τρόπο που θέλει.

Αλλά μανούλα είναι και την αγαπώ!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:38, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorelai

η Θεία μου νο 1
η Θεία μου νο 2
η Θεία μου νο 3
ο πατέρας μου
η πρώην κολλητή μου

ενίοτε... κι εγώ
μόνο που εγώ το αναγνωρίζω στον εαυτό μου και το παλεύω

τους ανθρώπους που μου το κάνουν, τους κάνω πέρα
τον εαυτό μου δεν μπορώ να τον κάνω πέρα οπότε προσπαθώ να κάνω ότι μου λέει (πλακίτσα)
απλά προσπαθώ να αλλάξω όταν το αντιλαμβάνομαι
ζητάω και καμιά συγγνώμη όταν το πιάνω...
είναι απαράδεκτο πάντως, όπως και να έχει

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:29, 25-07-08:

Εγώ αντιδράω έτσι κι αλλιώς σε όποιον προσπαθεί να με αλλάξει.
Και ενώ σπάνια μιλάμε για ανασφάλεια, αυτό που βασικά με ενοχλεί όταν επεμβαίνει κανείς σε ό,τι κάνω, είναι το ότι με αποσυντονίζει.

Βέβαια είμαι κι εγώ σε κάποια θέματα, αλλά το κάνω πιο διακριτικά... Πχ κάποια θέματα μπορώ μόνο εγώ να τα κάνω καλά, με έχω πείσει... Στο θέμα της δουλειάς μου έβγαινε πάντα σε καλό, ίσως γιατί οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι ήταν διακριτικοί, σε άλλα θέματα απλά κάνω το δικό μου, πχ θέματα καθαριότητας.

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 10:47, 25-07-08:

Moυ τη σπάνε πίστευτα, συνήθως όπου με παίρνει (πχ δεν είναι καθηγητές ή αφεντικά) κρανιώνομαι και αν δεν καταλάβουν με το καλό τους αρχίζω με το άσχημο. όλοι είμαστε λίγο ctrl-freaks αλλά το μυστικό της επιτυχίας είναι κατά πόσο σέβεσαι και την άποψη/τρόπο δράσης του άλλου όταν έρχεστε σε τέοιου είδους σύγκρουση!

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 10:52, 25-07-08:

...ρε παιδιά, ακριβώς έτσι είναι η μάνα του αγοριού μου! Ώστε είναι control freak, εε!!! Πάντως δεν παλεύεται η γυναίκα πραγματικά, έχει την εντύπωση πως έχει δίκιο για τα πάντα...και τα παίρνω!!!! #$%6^&*&6^6$@33#

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:57, 25-07-08:

Ναι, είναι βασικό να προσέχεις ποιον πας να ελέγξεις... Οκ, γι' αυτό το λένε freak, αλλά δεν πιστεύω ότι κάθε μορφή ελέγχου είναι κακή...

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 11:01, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ναι, είναι βασικό να προσέχεις ποιον πας να ελέγξεις... Οκ, γι' αυτό το λένε freak, αλλά δεν πιστεύω ότι κάθε μορφή ελέγχου είναι κακή...
Μιλάμε για υπερβολικά τραβηγμένες περιπτώσεις ελέγχου, από άτομα που είναι από τη φύση τους δεσποτικά (δυνάστες) και συνήθως έχουν παρωχημένες ή υπερβολικά ακραίες αντιλήψεις και έχουν προσκολληθεί σε αυτές.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:03, 25-07-08:

Ναι, όταν μιλάμε για την απόλυτη μορφή του cf, οκ. Αλλά σου λέω, εγώ είμαι σε κάποια θέματα.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 11:08, 25-07-08:

Εαν απλά διαφωνείς με κάτι λάθος κατά την αντίληψη σου, τότε σε βρίσκω υπερβολική με το να λες ότι είσαι cf.

Αν πάλι φτάνεις στα άκρα προκειμένου να γίνει το δικό σου...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:13, 25-07-08:

Οκ, όντως, ο όρος control freak αναφέρεται σε κάποιον που προσπαθεί να ελέγξει τα πάντα. Αλλά αυτό που προσπαθώ να πω, είναι ότι κάποιοι άνθρωποι είναι μανιώδεις με τον έλεγχο συγκεκριμένων πραγμάτων. Και αυτά τα πράγματα δεν είναι πάντα κακό να κοντρολάρονται απόλυτα από κάποιον.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 11:25, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Οκ, όντως, ο όρος control freak αναφέρεται σε κάποιον που προσπαθεί να ελέγξει τα πάντα. Αλλά αυτό που προσπαθώ να πω, είναι ότι κάποιοι άνθρωποι είναι μανιώδεις με τον έλεγχο συγκεκριμένων πραγμάτων. Και αυτά τα πράγματα δεν είναι πάντα κακό να κοντρολάρονται απόλυτα από κάποιον.
Σαφώς και έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αρκεί πρώτων αυτός ο κάποιος να είναι αποδεδειγμένα κορυφαίος πάνω στο θέμα και δεύτερον να ακούει και μερικές άλλες απόψεις (άσχετα αν θα τις σεβαστεί ή όχι).

Έστω ότι γίνεσαι καθηγήτρια Αρχιτεκτονικής σε κάποιον τομέα κοντά στα ερευνητικά σου ενδιαφέροντα. Μια φοιτήτριά σου, σου φέρνει μια μακέτα που παρουσιάζει ένα σχέδιο που δεν σου αρέσει και της βάζεις 5 ενώ περίμενε τουλάχιστον 7 (δεν ξέρω τι παίζει στις σχολές Αρχιτεκτονικής). Αυτή έρχεται στο γραφείο σου και διαμαρτύρεται. Πως θα αντιδράσεις;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:36, 25-07-08:

Θα της εξηγήσω γιατί.
Δε συμφωνώ, ότι πρέπει να είσαι κορυφαίος, εξακολουθώ να μιλάω για Freaks. Απλά θέλεις να έχεις τον έλεγχο κάποιων πραγμάτων και δεν έχει σημασία αν είσαι ο καλύτερος για να τα κάνεις.

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Lorelai έγραψε στις 13:14, 25-07-08:

Εσενα δεν σου τη σπανε ΤΟΣΟ πολυ? :Ρ η μηπως.... εισαι μια απο αυτους!!!!!!!!!!!!
Φυσικα δεν αισθανομαι ανασφαλεια, γιατι να αισθανθω ανασφαλεια απεναντι σε ενα ατομο που δεν μπορει να συνεννοηθει παρα μονο με τον εαυτο του;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:46, 25-07-08:

Mήπως οι ίδιοι οι control freaks είναι οι πραγματικά ανασφαλείς ; Γιατί ποιός ο λόγος να θέλουν να έχουν τα πάντα υπό τον απόλυτο έλεγχο ; Φοβούνται κάτι σίγουρα. Δεν ξέρω την αντίδρασή τους και σε σοβαρές κρίσεις αλλά την υποθέτω. Αν τα θέλουν όλα όπως τα έχουν φανταστεί στο μυαλό τους, αυτό είναι αδύνατο σε μια εποχή που κινούνται τα πάντα με τρομακτική ταχύτητα και σε χαοτικές συνθήκες.

Καταρχήν είναι ψυχολογική διαταραχή αυτό ή όρος που έχει επινοηθεί από λαικά περιοδικά όπως επινοήθηκε ο όρος του metrosexual ; Γιατί είναι τελείως διαφορετικό να θες να αλλάξεις κάποιου ανθρώπου αρνητικές πλευρές και να τις ελέγχεις, και να τον καθοδηγείς ως μέντορας, και να έχεις το πάνω χέρι στη σχέση, και ακόμα και να είσαι εσύ τελικά που αποφασίζεις για το μέλλον του και ουσιαστικές επιλογές που κρίνεις ότι είναι λανθασμένες (πχ σπουδές, επάγγελμα, φίλοι, στόχοι) και να θες να τον βοηθήσεις να ενδυναμώσει τα θετικά του στοιχεία, και άλλο να τρέμεις κάθε λεπτό αν τα παπούτσια έχουν τοποθετηθεί 5 εκατοστά ή 20 από το κρεββάτι, και να δυσφορείς και να αγχώνεσαι με αυτό και να αγχώνεις και τους άλλους, και να παθαίνεις κρίσεις πανικού ή να σε πιάνουν τα ψυχοσωματικά σου (πονοκέφαλοι, ζαλάδες κ.α) αν δεις κάτι στραβό (που αναγκαστικά αν είσαι έτσι, στραβά θα βλέπεις συνέχεια). 'Αλλο είναι να λες "θέλω αυτό", κι άλλο "αν δεν γίνει αυτό δεν λειτουργώ καθόλου". Είναι άλλο να ζεις σε έναν καθαρό κόσμο, κι άλλο σε έναν αποστειρωμένο κόσμο πχ. Αν αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούν να ελέγξουν την αδυναμία τους αυτή που είναι να θέλουν να ελέγχουν ακόμα και την τρίχα, για τι σόι δύναμη εσωτερική, αυτοπεποίθηση και αυτάρκεια μιλάμε ;

Το ''δεν μπορώ χωρίς αυτό" σημαίνει διαταραχή. Το "έτσι μπορώ καλύτερα" είναι διαφορετικό. Προσωπικά, ήμουν πολύ μικρός πολύ τακτικός και κάποια στιγμή πέρασα στο "χάος", μετά την εφηβεία. Μπορώ όμως κάλλιστα να ζω και υπό συνθήκες αυστηρής τάξης. Δεν έχω πεισθεί καθόλου όμως ότι είμαι περισσότερο δημιουργικός, εφευρετικός και έξυπνος όταν λειτουργώ σε τακτοποιημένες και απόλυτα ελεγχόμενες συνθήκες. Η τάξη φέρνει κάποια οφέλη, αλλά μου φαίνεται καταπνίγει το συναίσθημα, τον αυθορμητισμό και τη δημιουργικότητα, γι'αυτό και όσους ανθρώπους control freαks κι αν γνώρισα (δυστυχώς και στενό συγγενικό πρόσωπο) όλοι είχαν ένα κοινό : Βαθειά ανασφάλεια, παλιές κρυμμένες πληγές και μειωμένη "τρέλλα" με την καλώς νοούμενη έννοια, άρα και μειωμένη δημιουργικότητα. Είναι πολύ καλοί στρατιώτες, σε κάποιες περιπτώσεις άψογοι στρατηγοί, αλλά δυσκολεύομαι πολύ να δω μέσα στα μάτια τους ποίηση.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:23, 26-07-08:

Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, αλλά ας εξετάσουμε την παρακάτω περίπτωση:

Μια ομάδα Χ ατόμων αποφασίζει/πρέπει να κάνει μαζί μια εργασία για τη σχολή/project για τη δουλειά. Οι Χ-1 είναι άσχετοι με το αντικείμενο ή μέτριοι στην καλύτερη. Ο Χ-στός ξέρει περισσότερα για το αντικείμενο και τον ενδιαφέρει να βγει πραγματικά καλό το project. Αν δηλαδή κάνει πολλές παρατηρήσεις για τις κακοτεχνίες των υπολοίπων, ενίοτε φωνάζει κιόλας (άνθρωπος είναι και αυτός), είναι control freak και κατά τον Tsipouro "πρέπει να πεθάνει"; Αυτός φταίει που οι άλλοι δεν νοιάζονται/είναι άσχετοι;

Παράθεση

Tuppence

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tuppence
H Tuppence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αεροσυνοδός . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Tuppence έγραψε στις 17:56, 26-07-08:

Ως εν μέρει control freak έχω να πώ ότι πράγματι σπάμε τα νεύρα των άλλων αλλά δεν μπορείτε να φανταστείτε τί κάνουμε στα δικά μας νεύρα..

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 18:16, 26-07-08:

Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, αλλά ας εξετάσουμε την παρακάτω περίπτωση:

Μια ομάδα Χ ατόμων αποφασίζει/πρέπει να κάνει μαζί μια εργασία για τη σχολή/project για τη δουλειά. Οι Χ-1 είναι άσχετοι με το αντικείμενο ή μέτριοι στην καλύτερη. Ο Χ-στός ξέρει περισσότερα για το αντικείμενο και τον ενδιαφέρει να βγει πραγματικά καλό το project. Αν δηλαδή κάνει πολλές παρατηρήσεις για τις κακοτεχνίες των υπολοίπων, ενίοτε φωνάζει κιόλας (άνθρωπος είναι και αυτός), είναι control freak και κατά τον Tsipouro "πρέπει να πεθάνει"; Αυτός φταίει που οι άλλοι δεν νοιάζονται/είναι άσχετοι;
Ξαναλέω ότι δεν εννοώ τέτοιες περιπτώσεις. Τέτοιες καταστάσεις συμβαίνουν πολύ συχνά άλλωστε και δεν είναι δεδομένο ότι πάντα θα τις ξεκινήσει κάποιος control freak (αν και συνήθως αυτό γίνεται).

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει τραβηγμένη περίπτωση control freak.

Όταν πήγαινα πρώτη Λύκειου, θυμάμαι ένα παλληκάρι 2 χρονιά μεγαλύτερο, είχε μείνει μια χρονιά και ήταν στην 2α Λυκείου. Αυτός έκανε παρέα μόνο με άτομα με λιγότερη σωματική δύναμη από αυτόν και άβγαλτα. Τους χτυπούσε για ψύλλου πηδημα, τους εξευτέλιζε μπροστά σε άλλους συμμαθητές του, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μια φορά που περνούσα από μπροστά του με τη παρέα μου άρχιζε να λέει απίστευτα προβλητικά σχόλια για τη μάνα ενός φίλου του μόνο και μόνο για να τον ακούσουμε και φυσικά ήθελε να έχει τους "φίλους" του κάτω από τον πλήρη έλεγχό του. Τους έλεγε τι να φοράνε, με ποιους να μιλάνε και με ποιούς όχι (αυτό εξαρτώταν από τις δικές του συμπάθειες και αντιπάθειες), ακόμα και πως να "ρίχνονται" στα κορίτσια. Και τους υποχρέωνε να το κάνουν. Μια φορά που κάποιος τον ρώτησε γιατί φέρεται έτσι, του απάντησε "γιατί γουστάρω να τους έχω που****κια μου". Βέβαια κατάλαβε τις μα****ες που έκανε όταν δεν κατάφερε να περάσει πουθενά, αφού στις πανελλήνιες δεν πήρε πάνω από 6 σε κανένα μάθημα και έμεινε τελείως μόνος του χωρίς κανένα φίλο. Ευτυχώς, δεν συναναστράφηκα ποτέ μαζί του, αλλά από αυτόν μου έχει μείνει η τόσο αρνητική αντίληψη για τους control freaks.
Και όντως αυτοί είναι οι control freaks, απλώς γουστάρουν να επιβάλλονται και αυτό είναι που δίνει νόημα στη ζωή τους.

Edit: Btw, επειδή και το γιδάκι παρεξήγησε τον όρο control freak, αν όντως ήταν control freak δεν θα απαντούσε "θα της εξηγούσα γιατί" αλλά "θα της κατέβαζα μερικά μπινελίκια και θα την είχα σημαδεμένη για να τη κόψω με τη παραμικρή ευκαιρία".
Του χρόνου θα έχω μια τέτοια καθηγήτρια (με βάση αυτά που έχω ακούσει γι' αυτήν) και μάλλον δε θα τα πάω καλά μαζί της. Οπότε ελπίζω στο θαύμα να πέσουν οι βάσεις στο Ναυπηγών .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tsipouro : 26-07-08 στις 18:49.
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 19:20, 26-07-08:

Νομίζω το χειρότερο control freak που ξέρω είμαι εγώ...
Τελευταία ωστόσο νομίζω ότι το έχω βελτιώσει αρκετά...
Και το κορυφαιότερο;;;Έχουνε αρχίσει να γίνονται οι φίλοι μου control freaks...

Κοίτα...Πέρυσι το καλοκαίρι είχαμε συναντηθεί τρία άτομα για να κοιτάξουμε παλιά θέματα σε ένα μάθημα...Όχι να το παινευτώ αλλά το μάθημα το είχα διαβάσει καλύτερα... Σε κάποια στιγμή έπιασα τον εαυτό μου να φωνάζει στους υπολοίπους επειδή κάτι δεν καταλάβαιναν...Είχα άδικο...Αυτά πάντοτε έτσι είναι...Δε γίνεται να συνεργάζεσαι με κάποια άτομα και να γνωρίζετε όλοι τα ίδια, να έχετε κατανοήσει τα πάντα και να εργάζεστε όλοι με τον ίδιο ζήλο...Κάπου κάποιος υστερεί και κάποιος είναι καλύτερος...Εν τέλει ο ένας συμπληρώνει τον άλλον...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 19:50, 26-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Μπορεί κάποιος να τοπεί Ελληνικά;
Εξουσιαστικά άτομα, κάνουν τα πάντα για έλεγχο και εξουσία σε όλο το περιβάλλον τους. Βασικα ανασφαλείς και πολύ επικίνδυνοι τρελοί. Παίζουν πολύ με το ψέμα και το διαίρει και βασίλευε, βάζοντας δηλαδή τους άλλους να μαλλωνουν μεταξυ τους

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:35, 26-07-08:

Cf θα ελεγα οτι ειναι η κολλητη μου στα επαγγελματικα της...δεν της εχει βγει σε κακο και ιδιαιτερα οσον αφορα στην ανελιξη της..
Καθε αλλο θα ελεγα.....
Απο την αλλη, εχει αποκτησει αρκετες αντιπαθειες απο συναδελφους της, γιατι τους κανει η συμπεριφορα της να νοιωθουν μειονεκτικα...Βεβαια αυτο σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με την αυτοπεποιθηση τους, αλλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο..

Εγω την αγαπω πολυ, ακομα και με αυτο το "ελαττωμα" ...
Απλα την επεξεργαζομαι, αποκαλωντας την "Διευθυντρια" ..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 20:46, 26-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Εξουσιαστικά άτομα, κάνουν τα πάντα για έλεγχο και εξουσία σε όλο το περιβάλλον τους. Βασικα ανασφαλείς και πολύ επικίνδυνοι τρελοί. Παίζουν πολύ με το ψέμα και το διαίρει και βασίλευε, βάζοντας δηλαδή τους άλλους να μαλλωνουν μεταξυ τους
Επιτέλους, κάποιος που το είπε σωστά...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:57, 26-07-08:

Βασικα μονο ανασφαλεια σε αυτα τα ατομα δεν παρατηρει κανεις...ουτε επικινδυνα τρελλοι ειναι...ουτε με το ψεμμα παιζουν, ουτε βαζουν τους αλλους να μαλλωνουν μεταξυ τους...
Ειναι απλα ατομα πολυ σιγουρα για τις δυνατοτητες και ικανοτητες τους σε καποια πραγματα και θελουν να γινονται συμφωνα με το δικο τους τροπο και να εχουν συνηθως τον απολυτο ελεγχο σε αυτα, καθως και τον τελευταιο λογο...
Σε επαγγελματικο επιπεδο παντως θετικα αποτελεσματα εχει....
Στις διαπροσωπικες σχεσεις μπορει να εχει και καταστροφικα....εξαρταται απο το επιπεδο ελεγχου που θελει να εχει κανεις και που....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 21:01, 26-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Βασικα μονο ανασφαλεια σε αυτα τα ατομα δεν παρατηρει κανεις...ουτε επικινδυνα τρελλοι ειναι...ουτε με το ψεμμα παιζουν, ουτε βαζουν τους αλλους να μαλλωνουν μεταξυ τους...
Ειναι απλα ατομα πολυ σιγουρα για τις δυνατοτητες και ικανοτητες τους σε καποια πραγματα και θελουν να γινονται συμφωνα με το δικο τους τροπο και να εχουν συνηθως τον απολυτο ελεγχο σε αυτα, καθως και τον τελευταιο λογο...
Σε επαγγελματικο επιπεδο παντως θετικα αποτελεσματα εχει....
Στις διαπροσωπικες σχεσεις μπορει να εχει και καταστροφικα....εξαρταται απο το επιπεδο ελεγχου που θελει να εχει κανεις και που....
Μα αυτά τα άτομα είναι απλά οι light περιπτώσεις control freaks που λέγαμε πριν και δεν είμαστε καν σίγουροι α πρόκειται για control freaks ή απλά για τελειομανή άτομα... Για τις ακραίες περιπτώσεις κοίτα λίγο παραπάνω :S.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:12, 26-07-08:

Αν η περιπτωση ειναι ακραια, ακομα και στα επαγγελματικά, μάλλον ανασφαλεια υποδηλωνει, αφού αυτος που ειναι σιγουρος για τον εαυτο του στο επαγγελμα, δεν χρειαζεται να ελεγχει και το πόσες τσιχλες εφαγες, αλλά μόνο εκεινα που εχουν σημασια στη δουλεια.

Στις διαπροσωπικές σχεσεις, σπανια είναι μη-ζημιογόνο, και σπανια δεν κρυβει ανασφαλειες. Αναλογα με το επιπεδο ελεγχου βεβαια, οπως ειπε η Νεραιδα.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 16:37, 27-07-08:

Βασικα μονο ανασφαλεια σε αυτα τα ατομα δεν παρατηρει κανεις...ουτε επικινδυνα τρελλοι ειναι...ουτε με το ψεμμα παιζουν, ουτε βαζουν τους αλλους να μαλλωνουν μεταξυ τους... Ειναι απλα ατομα πολυ σιγουρα για τις δυνατοτητες και ικανοτητες τους κλπ κλπ....
Διάσημο control freak στην ιστορία υπηρξε ο Αδόλφος Χιτλερ, που αν δεν ήταν τόσο κοντρολοφρικαρισμένος, θα άφηνε τους έρημους τους στρατηγους του να κάνουν τη δουλειά τους και τώρα όλοι θα μιλαγαμε γερμανικά.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:48, 27-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από vendetta
Κοίτα...Πέρυσι το καλοκαίρι είχαμε συναντηθεί τρία άτομα για να κοιτάξουμε παλιά θέματα σε ένα μάθημα...Όχι να το παινευτώ αλλά το μάθημα το είχα διαβάσει καλύτερα... Σε κάποια στιγμή έπιασα τον εαυτό μου να φωνάζει στους υπολοίπους επειδή κάτι δεν καταλάβαιναν...Είχα άδικο...Αυτά πάντοτε έτσι είναι...Δε γίνεται να συνεργάζεσαι με κάποια άτομα και να γνωρίζετε όλοι τα ίδια, να έχετε κατανοήσει τα πάντα και να εργάζεστε όλοι με τον ίδιο ζήλο...Κάπου κάποιος υστερεί και κάποιος είναι καλύτερος...Εν τέλει ο ένας συμπληρώνει τον άλλον...
αυτό το έκανα κι εγώ... ακόμα θυμάμαι πώς φερόμουν στις πρώτες εργασίες-συνεργασίας στη σχολή [με σύνηθες θύμα την κολλητή μου από τη σχολή-ευτυχώς με ανεχόταν αυτό το κορίτσι ]... Κι όμως στην πρώτη εργασία που πραγματικά υπολειπόμουν από την συνεργάτιδα, αλλά αυτή δεν ήταν της ίδιας κατηγορίας με εμένα και μου...έδινε το χώρο να δουλέψω και να κάνω το δικό μου κομμάτι είδα πόσο λάθος ήμουν, πόσο πιο όμορφα και αρμονικά κύλησε η συνεργασία και προσπάθησα να το αλλάξω... Ακόμα μου "βγαίνει" στιγμές στιγμές αλλά προσπαθώ - και νομίζω τις περισσότερες φορές το καταφέρνω- να το κοντρολάρω.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 16:51, 27-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Ακόμα μου "βγαίνει" στιγμές στιγμές αλλά προσπαθώ - και νομίζω τις περισσότερες φορές το καταφέρνω- να το κοντρολάρω.
Συγχαρητήρια. Λες άραγε να το αντιληφθεί και η Νεράιδα η καλή μας; (το άν θα καταφέρει να το κοντρολάρει έπεται)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:42, 27-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Συγχαρητήρια. Λες άραγε να το αντιληφθεί και η Νεράιδα η καλή μας; (το άν θα καταφέρει να το κοντρολάρει έπεται)
Να αντιληφθω τι ακριβως...?

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:46, 27-07-08:

Να αντιληφθω τι ακριβως...?
Ότι πρέπει να πάτε επειγόντως διακοπές για να χαλαρώσετε και να μη τη λέτε ο ένας στον άλλο

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:53, 27-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Ότι πρέπει να πάτε επειγόντως διακοπές για να χαλαρώσετε και να μη τη λέτε ο ένας στον άλλο
Τωρα το ποιος τη λεει σε ποιον ειναι ενα θεμα!
Εγω ειμαι ηδη εδω και ενα μηνα σε ημιδιακοπες ντιαρ!

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 13:24, 28-07-08:

Διαβάζω και έχω την αίσθηση ότι ο καθένας έχει άλλο ορισμό για το τι είναι control freak. Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είναι αυτός που θέλει να ελέγχει πράγματα που δεν είναι της αρμοδιότητας του ή και της ζωής του.
Πχ αν η μάνα μου προσπαθεί να ελέγξει την ζωή μου στο σπίτι μου με τον άντρα μου.
Αν εγώ προσπαθώ να ελέγξω πως θα κάνει την δική της εργασία η κολλητή μου. ή αν θεωρώ ότι όλα τα πράγματα είναι δική μου αρμοδιότητα και είμαι εγώ που τα κρίνω (λεπτή διαφορά στην οικογενειακή ζωή που "επιτρέπω" στον άλλο να κάνει δουλειές αλλά μόνο όπως ακριβώς θα την έκανα εγώ).......!
Στα πράγματα που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του δεν τίθεται θέμα, ε και στην συνεργασία για μια κοινή εργασία/project μου φαίνεται περισσότερο τελειομανία παρά control freak.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:56, 04-08-08:

Πάντως χτες που ξαφνικά σκέφτηκα μια χαρακτηριστική περίπτωση κοντινού μου ατόμου που είναι ο ορισμός του Control Freak, κατάλαβα τι εννοείτε και συμφωνώ.
Απορώ πώς δεν είχα σκεφτεί κατευθείαν αυτή την περίπτωση, μιας και είναι πολύ χαρακτηριστική, και το μυαλό μου είχε πάει πρωτίστως σε μένα, που αυτό μου βγαίνει κυρίως σε κοινά projects και μάλλον θα μπορούσε να αποδοθεί σε τελειομανία (και όχι παντού, μόνο σε projects στα οποία όντως γνωρίζω περισσότερα από την υπόλοιπη ομάδα και με ενδιαφέρουν).

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:58, 04-08-08:

να το πω γιατί θα σκάσω...
control freak είναι μια θεία μου, αδερφή της μάνας μου, που απαιτούσε να κάνουμε το μνήμα της μάνας μου όπως ήθελε αυτή

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:59, 04-08-08:

Λολζ, κι εγώ σε συγγενή αναφέρομαι (στον πατέρα μου συγκεκριμένα).
Πραγματικά αν καθόμουν να αραδιάζω περιπτώσεις δεν θα τελείωνα ούτε αύριο.
Οπότε πλέον απλά δεν έχουμε και πολλά-πολλά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους