Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι είναι τυρβώδης ροή;

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:04, 25-07-08:

Η ερώτηση απευθύνεται προς σχετικούς Επιστήμονες (Φυσικούς και Μαθηματικούς), αλλά και λοιπούς ενδιαφερόμενους: τι είναι η τυρβώδης ροή;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 09:18, 25-07-08:

Από βικιπαίδεια

Από διάλεξη στο ΣΕΜΦΕ, φαινομενα ροής σχετιζόμενα με βιολογικά υγρά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:28, 25-07-08:

Λέγεται ότι λίγο πριν πεθάνει (01.02.1976) ο μεγάλος(για τα μέτρα μου, τουλάχιστον!) Βέρνερ Χάιζενμπεργκ είχε πει: " Όταν συναντήσω το Θεό θα του θέσω δύο ερωτήματα: γιατί σχετικόητα; Και γιατί τυρβώδη ροή;"

Τη δεύτερη, και με αφορμή την απάντησή σου (και σ' ευχαριστώ!), την επαναλαμβάνω!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:03, 25-07-08:

, αλλά δε ξέρω και είμαι και μαθηματικός οπότε πρέπει να ρίξω το φταίξιμο στους φυσικούς, δεν είναι η τυρβώδης ροή ένα φαινόμενο που στηρίζεται σε κάποια παγκόσμια φυσική αρχή όπως η βαρύτητα ή κάτι σχετικό;

Δεν είναι κάτι σχετικό με το φαινόμενο Coriolis; κλικ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 10:08, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
, αλλά δε ξέρω και είμαι και μαθηματικός οπότε πρέπει να ρίξω το φταίξιμο στους φυσικούς, δεν είναι η τυρβώδης ροή ένα φαινόμενο που στηρίζεται σε κάποια παγκόσμια φυσική αρχή όπως η βαρύτητα ή κάτι σχετικό;
Ικανοποιεί το νόμο συνέχειας της ροής (αφού πρακτικά και μέσα σε αγωγό υπο τις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να δημιουργηθεί δίνη), τώρα δεν ξέρω αν σχετίζεται με βαρύτητα.

Υ.Σ. Ακριβώς, το φαινόμενο Coriolis μπορεί να την περιγράψει.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:23, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Ικανοποιεί το νόμο συνέχειας της ροής (αφού πρακτικά και μέσα σε αγωγό υπο τις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να δημιουργηθεί δίνη), τώρα δεν ξέρω αν σχετίζεται με βαρύτητα.
μιλάτε για το φαινόμενο που παρατηρείται όταν αδειάζει μια μπανιέρα πχ με νερό;
την δίνη που δημιουργεί το νερό;
αν ναι, τότε απ'ό,τι θυμάμαι επηρεάζονται από τις βαρυτικές και μαγνητικές δυνάμεις, καθώς στον νότιο πόλο η δίνη έχει πάντα την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που έχει στον βόρειο

και ναι, σχετίζεται με την coriolis

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:29, 25-07-08:

Ε τότε, αφού υπάρχει φυσικομαθηματική εξήγηση για το φαινόμενο ποιός είναι ο προβληματισμός μας;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:56, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Ε τότε, αφού υπάρχει φυσικομαθηματική εξήγηση για το φαινόμενο ποιός είναι ο προβληματισμός μας;
΄
Ακριβώς, η ίδια απορία μου εμφανίστηκε, όταν διάβασα για τη σχετική "απορία" του Χάιζενμπεργκ! Πάντως σας ευχαριστώ για την αντασπόκριση και θα μελετήσω σχετικά με όσα γράψατε επ' αυτού...Δεν είχα υπόψη μου τη θεωρία( ή φαινόμενο Coriolis !

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:00, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
΄
Ακριβώς, η ίδια απορία μου εμφανίστηκε, όταν διάβασα για τη σχετική "απορία" του Χάιζενμπεργκ! Πάντως σας ευχαριστώ για την αντασπόκριση και θα μελετήσω σχετικά με όσα γράψατε επ' αυτού...Δεν είχα υπόψη μου τη θεωρία( ή φαινόμενο Coriolis !
Δεν είναι θεωρία, φαινόμενο είναι πλήρως αποδεδειγμένο.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:03, 25-07-08:

΄
Δεν είχα υπόψη μου τη θεωρία( ή φαινόμενο; ) Coriolis !
είναι δύναμη και επιτάχυνση coriolis

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:45, 25-07-08:

Στη Μηχανική των Ρευστών αναφέρεται ότι "Τυρβώδεις Ροές είναι οι μη μόνιμες ροές που έχουν ακανόνιστες διακυμάνσεις ταχύτητας στις τρεις κατευθύνσεις". Δεν υπάρχει σαφής ορισμός, αλλά περιγράφονται βάσει των ιδιοτήτων τους.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:08, 28-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Στη Μηχανική των Ρευστών αναφέρεται ότι "Τυρβώδεις Ροές είναι οι μη μόνιμες ροές που έχουν ακανόνιστες διακυμάνσεις ταχύτητας στις τρεις κατευθύνσεις". Δεν υπάρχει σαφής ορισμός, αλλά περιγράφονται βάσει των ιδιοτήτων τους.
Ευχαριστώ, για την ανταπόκριση! Γιατί όμως Ο Χάιζενμπεργκ έδωσε τόση έμφαση στο "φαινόμενο"; Δεν είμαι σχετικός με τις Φυσικές Επιστήμες και με ενδιαφέρει η ¨εκλαϊκευμένη" ερμηνεία του...

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 08:14, 28-07-08:

Ευχαριστώ, για την ανταπόκριση! Γιατί όμως Ο Χάιζενμπεργκ έδωσε τόση έμφαση στο "φαινόμενο"; Δεν είμαι σχετικός με τις Φυσικές Επιστήμες και με ενδιαφέρει η ¨εκλαϊκευμένη" ερμηνεία του...
Απλά σκέψου τι προκαλεί η τυρβώδης ροή. Ρεύματα, στρόβιλους... Σκέψου το πόσο πιο ασφαλής θα ήταν π.χ. η κατάβαση ενός ποταμού με κανό αν δεν υπήρχαν τα ρεύματα. Όπως και η βαρύτητα, μας περιορίζει στο να πατάμε στη γη...

Παράθεση

Mort Nezach Van Uriel (Gaius Valerius Aurelius Constantinus)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mort Nezach Van Uriel
Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Mort Nezach Van Uriel Isolated in his library έγραψε στις 16:37, 04-04-09:

Λίγο πιο φορμαλισμένα και επίσημα στην πυρηνική τεχνολογία μας μαθαίνουν (όντας ο ίδιος άξιο τέκνο της ΣΕΜΦΕ !)

http://www.semfe.gr/files/users/9/py...nologia-13.pdf

Πήγαινε στην 29 σελίδα αυτή σε ενδιαφέρει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

provatooo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη provatooo
H provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H provatooo έγραψε στις 17:47, 04-04-09:

παιδιά να σας πω εγώ που το χω μελετήσει κιόλας ! σε γαλλικό καφέ με γάλα πχ κάνεις το εξής: έτσι όπως είναι όμορφα κατανεμημένο το γάλα στην επιφάνεια, παίρνεις ένα κουταλάκι και ανακατεύεις. αυτά τα όμορφα σχηματάκια που κουνιούνται συνεχώς λέγονται τυρβώδης ροή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 18:04, 04-04-09:

http://en.wikipedia.org/wiki/Turbulent_flow

Είναι σαφές.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:28, 20-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Mort Nezach Van Uriel
Λίγο πιο φορμαλισμένα και επίσημα στην πυρηνική τεχνολογία μας μαθαίνουν (όντας ο ίδιος άξιο τέκνο της ΣΕΜΦΕ !)

http://www.semfe.gr/files/users/9/py...nologia-13.pdf

Πήγαινε στην 29 σελίδα αυτή σε ενδιαφέρει...

βρε άξιο τεκνο... τεσπα δεν το συνεχιζω, την είπα την kakia of the day

κατα τα άλλα, απαντώντας την ερώτηση μπορούμε να μπούμε ομαλα στα χωράφια της θεωρίας του Χάουζ, μα
νοιώθω μια κούραση βαριά, στο σώμα μου και στην καρδιά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους