Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,095 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Επιστημονική φαντασία!

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 17:21, 15-10-05:

Διαβάζετε επιστημονική φαντασία; Προσωπικά, ο αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Ισαάκ Ασίμωφ (Γαλαξιακή Αυτοκρατορία, Εγώ το ρομπότ, Νέμεσις κλπ).

Υπάρχουν αρκετά site στο Internet με διηγήματα επιστημονικής φαντασίας, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το εξής:

http://ned.ucam.org/~sdh31/fiction/ed/beherenow.html

Πανέξυπνο! Σχεδόν σαν του Ασίμωφ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 21:26, 15-10-05:

Δεν έχει τύχει να διαβάσω, το πιο οικείο σε εμένα σε αυτό το είδος είναι το Star Wars αλλά μάλλον είμαι off-topic γιατί είναι κινηματογράφος. Πάντως μιλάμε για υπέρμετρη πώρωση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:30, 15-10-05:

Ουτε εγω εχει τυχει να διαβασω, μαλλον επειδη δεν διαβαζω γενικα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:12, 16-10-05:

Χμμ έχω δεί μόνο ταίνεις, μου αρέσε πχ παρά πολύ το dune αλλά σε βίβλιο ποτε δεν έτυχε...

Αράγε να υπάρχουν σιτε με ελληνικά διηγήματα;

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 12:38, 16-10-05:

Υπάρχουν ελληνικά περιοδικά, αλλά μόνο μεταφρασμένα διηγήματα θυμάμαι να έχουν (και κόμιξ).

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 21:40, 13-04-06:

Ο Ασίμωφ είναι μοναδικός του είδους. Όταν διάβασα την γαλαξιακή αυτοκρατορία δεν περίμενα ότι θα άντεχα να διαβάσω τόσα βιβλία χωρίς να με κουράσουν. Τελικά όμως είχαν πολύ περισσότερο ενδιαφέρον από όσο θα μπορούσε να φανταστεί κάποιος.
Αχ αυτή η ψυχοιστορία, έπρεπε να προβλέψει ο κύριος Ισαάκ ότι θα χρειαστούμε κι άλλα από τα βιβλία του. It is never enough.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:52, 04-05-11:

Κάποιοι από εδώ, μπορεί να το εκτιμήσουν:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  wardshelley_scifiSmaller.jpg
Εμφανίσεις:  87
Μέγεθος:  525,9 KB

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:47, 05-05-11:

Μπορώ να πω ότι είμαι φαν της επιστημονικής φαντασίας. Πολύ σπάνια βρίσκω κάποιον συνομήλικο μου που να του αρέσει η Ε.Φ. Στη βιβλιοθήκη του σπιτιού μου έχω από τους γονείς μου πάρα πολλά βιβλία Ε.Φ. και τα έχω ξεκοκκαλίσει περισσότερες από μία φορές το καθένα.
Καταπληκτικός ο Ισαάκ Ασίμωφ, αλλά δεν είναι και ο μοναδικός. Υπάρχουν και πολλοί άλλοι εξαιρετικοί συγγραφείς Ε.Φ. Να αναφέρω μερικούς: Άρθουρ Κλάρκ, Ούρσουλα Λέγκεν, Ρέι Μπράντμπερι, Στάνισλαβ Λέμ, Άλφρεντ Μπέστερ, Ρόμπερτ Χενλάιν κ.λ.π.
Φυσικά κυνηγάω και τις ταινίες Ε.Φ. Να πω μερικές κορυφαίες: 2001 Οδύσσεια Διαστήματος (από βιβλίο του Α. Κλάρκ), Σολάρις (από βιβλίο του Στάνισλαβ Λέμ), Άλιεν, Ε.Τ., Star Wars κλπ.
Δυστυχώς η Ε.Φ. δεν είναι της μόδας σήμερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 23:26, 20-07-11:

Η αληθεια ειναι οτι δε μου πολυαρεσει η επιστημονικη φαντασια(ισως βεβαια να υπαρχουν πολυ καλοι συγγραφεις που να μου αλλαξουν τη γνωμη)...ειμαι αρκετα ρεαλιστρια...

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mittenwald
Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 01:14, 21-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Elena Kr
Η αληθεια ειναι οτι δε μου πολυαρεσει η επιστημονικη φαντασια(ισως βεβαια να υπαρχουν πολυ καλοι συγγραφεις που να μου αλλαξουν τη γνωμη)...ειμαι αρκετα ρεαλιστρια...
Εφόσον είστε ρεαλίστρια, θα σας πρότεινα να διαβάσετε το "1984" του Τ. Όργουελ και το "Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος" του Α. Χάξλεϊ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους