Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί καπνίζετε αφού ξέρετε ότι κάνει κακό;

Γιατί καπνίζετε αφού ξέρερε ότι κάνει κακό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
Το κάπνισμα δεν κάνει κακό τα ΜΜΕ και οι ιατροί δε ξέρουν τι λένε
1
6,67%
Το κάπνισμα βλάπτει αλλά δε θα βλάψει εμένα
1
6,67%
Γνωρίζω πως το κάπνισμα κάνει κακό και δε με νοιάζει να βασανιστώ και να πεθάνω εξαιτίας του
4
26,67%
Καπνίζω και έχω σκοπό να το σταματήσω στο μέλλον αλλά όχι τώρα
7
46,67%
Θέλω να το κόψω αλλά δε μπορώ. Μακάρι να μην κάπνιζα ποτέ μου
0
0%
Έχω προσπαθήσει να το κόψω αλλά πάντα το ξαναρχίζω
2
13,33%

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:49, 07-09-13:

Έχοντας παρακολουθήσει πάρα πολλά μαθήματα (8 χρόνια ) και έχοντας δουλέψει ως επαγγελματίας υγείας (2) ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω την ψυχοσύνθεση του καπνιστή.

Σε κάθε ιατρικό μάθημα τονίζονται τα αρνητικά του καπνίσματος (που λίγο πολύ μας είναι γνωστά), το μόνο θετικό που παρουσιάζει το κάπνισμα και έχω διαβάσει είναι η μειωμένη επίπτωση ελκώδους κολιτιδας (μια φλεγμονώδης νόσος του εντέρου που μπορεί να οδηγήσει σε καρκίνο).

Όλοι επίσης λίγο πολύ έχουμε βρεθεί αντιμέτωποι σε καταστασεις τρίτων που σχετίζονται με το κάπνισμα (εγκεφαλικά, εμφράγματα) και πολλοί γνωρίζουν και τις επιπτώσεις, πολλοί έχουν δει και τους λεγόμενους ΧΑΠιτες οι οποίες για να επιβιώσουν έχουν μια μπουκάλα οξυγόνου για πολλές ώρες της ημέρας.

Ερώτηση αφού γνωρίζετε πόσο κακό κάνει το κάπνισμα γιατί καπνίζετε;

Σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω το κάπνισμα με στόχο να το κόψω για να δω τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσω.
Με τι είναι καλό να αρχίσω και πόσο πρέπει να πάρω για να αισθάνομαι αιθισμένος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 07-09-13 στις 13:53.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:55, 07-09-13:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 09-09-13 στις 12:29. Αιτία: split
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 14:14, 07-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω το κάπνισμα με στόχο να το κόψω για να δω τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσω.
Με τι είναι καλό να αρχίσω και πόσο πρέπει να πάρω για να αισθάνομαι αιθισμένος.
«Αιθεσμένε»... Πήγαινε και αγόρασε τα Βουλγάρικα τα αφορολόγητα τσιγάρα.
Καλή αρχή

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:20, 07-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
«Αιθεσμένε»... Πήγαινε και αγόρασε τα Βουλγάρικα τα αφορολόγητα τσιγάρα.
Καλή αρχή
Δε με νοιάζει να πάρω φτηνά τσιγάρα,
Σκοπός μου θα είναι να κάνω γενικές εξετάσεις αίματος, καρδιολογικές , να καπνίζω για μία περίοδο με αυξανόμενο ρυθμό ώστε να το έχω ανάγκη (που δε γνωρίζω πως ειναι) τότε να ξανακάνω γενικές εξετάσεις, καρδιολογικές, πνευμονολογικές και στην συνέχεια να προσπαθήσω να το κόψω κάνοντας στο τελος την διαδικασίας πάλι εξετάσεις. Παράλληλα θα κρατάω ημερολόγιο ώστε να παρουσιάσω την έρευνα μου... και τις επιπτώσεις που είχα.

Δεν είμαι αντικαπνιστής (δηλαδή δε βρίζω τους καπνιστές), τους αφήνω να καπνίσουν στο σπίτι μου ή στο αυτοκίνητο και δε με ενοχλεί ο καπνός, ο λόγος που δε καπνίζω είναι επειδή δε θέλω να πάθω έμφραγμα ή εγκεφαλικό στα 50 μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 07-09-13 στις 14:26.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:38, 07-09-13:

Σκοπός μου θα είναι να κάνω γενικές εξετάσεις αίματος, καρδιολογικές , να καπνίζω για μία περίοδο με αυξανόμενο ρυθμό ώστε να το έχω ανάγκη (που δε γνωρίζω πως ειναι) τότε να ξανακάνω γενικές εξετάσεις, καρδιολογικές, πνευμονολογικές και στην συνέχεια να προσπαθήσω να το κόψω κάνοντας στο τελος την διαδικασίας πάλι εξετάσεις. Παράλληλα θα κρατάω ημερολόγιο ώστε να παρουσιάσω την έρευνα μου... και τις επιπτώσεις που είχα...
...και μετά θα κλαις. Το ξέρεις το ανέκδοτο "τι χάναμε τόσα χρόνια"; Κι εδώ κολλάει...

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 14:43, 07-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
...και μετά θα κλαις. Το ξέρεις το ανέκδοτο "τι χάναμε τόσα χρόνια"; Κι εδώ κολλάει...

ο λόγος που φοβάμαι να το αρχίσω είναι επειδή μήπως δε μπορώ να το κόψω στην συνέχεια. Επιπτώσεις στην υγεία μου δε θα έχω τόσες πολλές π.χ αν καπνίζω για 2 χρόνια και μετά το κόψω δεδομένου ότι οι πνεύμονες μου έχουν αναπτυχθεί πλήρως, μένω εκτός Αθηνών και δεν είμαι παθητικός καπνιστής τουλάχιστον σε μόνιμη βάση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 07-09-13 στις 18:45.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raiseonce

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Raiseonce
Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O Raiseonce έγραψε στις 20:04, 09-09-13:

Η νικοτίνη φταίει που δε μπορείς να το κόψεΙς από ένα σημείο και μετά.
Οι καπνιστές λένε ότι τα πρώτα 2 χρόνια δεν είσαι απόλυτα εθισμένος και μπορείς να το κόψεις χωρίς μεγάλη δυσκολία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 21:23, 09-09-13:

ακομα και μετα το super size me οι ανθρωποι συνεχιζουν να τρωνε fast food. ενα παραλληλισμο κανε με fast food-καπνισμα και θα σου λυθουν πολλες αποριες. δε χρειαζεται να γινεις πειραματοζωο για να αποδειξεις κατι και δε θα κανει και διαφορα. το ξερουμε ολοι. το καπνισμα ειναι κακοο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimpaokara (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimpaokara
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

O dimpaokara έγραψε στις 22:38, 09-09-13:

Μην το κάνεις,μετά θα βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο,όταν ξεκινάς το κάπνισμα δύσκολα το σταματάς,άσε και τα λεφτά που χαλάς για τα τσιγάρα, καλύτερα κράτα τα λεφτά σου και κάνε κάτι πιο χρήσιμο (π.χ. πάνε γυμναστήριο αν δεν πηγαίνεις). Το κάπνισμα μόνο κακό κάνει και τίποτα άλλο,βλέπω συμμαθητές μου να καπνίζουν 2 πακέτα την μέρα και σκέφτομαι πόση βλακεία κουβαλάει ο κόσμος,αλλά τα αποτελέσματα θα τα δουν όταν μεγαλώσουν,τώρα το μόνο που σκέφτονται είναι να το παίξουν μάγκες καπνίζοντας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 23:09, 09-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από dimpaokara
....τώρα το μόνο που σκέφτονται είναι να το παίξουν μάγκες καπνίζοντας.
Αυτό ίσχυε παλιά. Τώρα οι καιροί έχουν αλλάξει. Σήμερα δεν είναι οι καπνιστές αυτοί που το παίζουν μάγκες.
Σκέψου το...

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 23:15, 09-09-13:

Αυτό ίσχυε παλιά. Τώρα οι καιροί έχουν αλλάξει. Σήμερα δεν είναι οι καπνιστές αυτοί που το παίζουν μάγκες.
Σκέψου το...

οκ, αυτοί που αναφέρεις σίγουρα έχουν περισσότερους λόγους για να το παίζουν από τους καπνιστές

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnnaousa : 09-09-13 στις 23:21.
Παράθεση

dimpaokara (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimpaokara
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

O dimpaokara έγραψε στις 23:16, 09-09-13:

Σκέψου το...

Μπορεί να έχεις δίκιο,πάντως όπως και να έχει τώρα πια μόνο οι "χαζοί" καπνίζουν, σόρρυ αν πρόσβαλα κάποιον

Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,087 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 23:24, 09-09-13:

Έχοντας παρακολουθήσει πάρα πολλά μαθήματα (8 χρόνια ) και έχοντας δουλέψει ως επαγγελματίας υγείας (2) ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω την ψυχοσύνθεση του καπνιστή.

Σε κάθε ιατρικό μάθημα τονίζονται τα αρνητικά του καπνίσματος (που λίγο πολύ μας είναι γνωστά), το μόνο θετικό που παρουσιάζει το κάπνισμα και έχω διαβάσει είναι η μειωμένη επίπτωση ελκώδους κολιτιδας (μια φλεγμονώδης νόσος του εντέρου που μπορεί να οδηγήσει σε καρκίνο).

Όλοι επίσης λίγο πολύ έχουμε βρεθεί αντιμέτωποι σε καταστασεις τρίτων που σχετίζονται με το κάπνισμα (εγκεφαλικά, εμφράγματα) και πολλοί γνωρίζουν και τις επιπτώσεις, πολλοί έχουν δει και τους λεγόμενους ΧΑΠιτες οι οποίες για να επιβιώσουν έχουν μια μπουκάλα οξυγόνου για πολλές ώρες της ημέρας.

εχοντας βαρεθει να βλεπω τετοιου ειδους θεματα, focko ψαχνεις ενα προσωπικο λογο του καθενος, μια εμπεριστατωμενη και εκ βαθεων ερευνα, μια υποθεση επιστημονικης φαντασιας ή εναν λογο να βουτηξεις στην αβυσσο της ανθρωπινης ψυχης?
ενα "επειδη θελω" δε σε καλυπτει, ε;

edit τωρα το προσεξα:Γνωρίζω πως το κάπνισμα κάνει κακό και δε με νοιάζει να βασανιστώ και να πεθάνω εξαιτίας του, oh my........

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη whitelioness : 09-09-13 στις 23:42.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 00:16, 10-09-13:

το καπνισμα κανει κακο

το ωραιο φαγητο κανει κακο

τα ναρκωτικα κανουν κακο

το ξενυχτι κανει κακο

τα γλυκα κανουν κακο

το πολυ σεξ κανει κακο

μενει και τιποτα?

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 00:22, 10-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από epote
το καπνισμα κανει κακο

τα ναρκωτικα κανουν κακο

το ξενυχτι κανει κακο
πραγματικά..τι συγκρίνεις τώρα?
Το ίδιο είναι το ξενύχτι και το ωραίο φαγητό με το κάπνισμα και τα ναρκωτικά?

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

H vickydask έγραψε στις 00:53, 10-09-13:

το καπνισμα κανει κακο

τα ναρκωτικα κανουν κακο

το ξενυχτι κανει κακο

τα γλυκα κανουν κακο

το πολυ σεξ κανει κακο

μενει και τιποτα?

Παράθεση

fouskobouboula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fouskobouboula
H fouskobouboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H fouskobouboula Αύριο είναι μια καινούρια μέρα!!! :) έγραψε στις 10:35, 10-09-13:

εχω φιλους που καπνιζουν ενα με δυο τσιγαρα οποτε τους κανει κεφι και δεν εχουν εθιστει, αλλοι καπνιζουν καθε μια ωρα ειτε γιατι εχουν εθιστει παρα πολυ και το εχουν αναγκη ειτε γιατι τους αρεσει ...αλλα ολοι τους ξεκινησαν επειδη τους αρεσει, δεν μπορω να καταλαβω γιατι να αρχισεις αν δεν το θες, τι πειραμα ειναι αυτο??? προσωπικα το ειχα δοκιμασει απο περιεργεια αλλα δεν μου αρεσε και δεν ξαναεκανα οποτε γιατι να αρχισεις αν δεν σου αρεσει? τι θες να αποδειξεις ακριβως?

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 01:28, 11-09-13:

Το ίδιο είναι το ξενύχτι και το ωραίο φαγητό με το κάπνισμα και τα ναρκωτικά?
οχι δεν υπαρχει συγκρηση τα ναρκωτικα ειναι σαφως πιο ωραια

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 02:02, 11-09-13:

Όταν έχει να κάνει με εθιστικές ουσίες (κάπνισμα, αλκοόλ κτλ) από ένα σημείο και μετά είναι πολύ εύκολο να χάσεις τον έλεγχο και από 1 τσιγαράκι μια στις τόσες να καταλήξεις να καπνίζεις 2 πακέτα. Πλέον δεν θα τίθεται θέμα ότι θέλω και μου αρέσει αλλά μάλλον δεν μπορώ να σταματήσω.
Το επιβάλλον και το μέτρο είναι το παν σε όλα.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 07:38, 11-09-13:

Όταν έχει να κάνει με εθιστικές ουσίες (κάπνισμα, αλκοόλ κτλ) από ένα σημείο και μετά είναι πολύ εύκολο να χάσεις τον έλεγχο και από 1 τσιγαράκι μια στις τόσες να καταλήξεις να καπνίζεις 2 πακέτα.
πρεπει να ξερεις πως λειτουργει η διαδικασια του εθισμου. Μακραν το χειροτερο πραγμα που μπορεις να κανεις με τα εθιστικα πραγματα ειναι να τα συνδιασεις με καθημερινες συνηθειες

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

H vickydask έγραψε στις 14:27, 11-09-13:

πρεπει να ξερεις πως λειτουργει η διαδικασια του εθισμου. Μακραν το χειροτερο πραγμα που μπορεις να κανεις με τα εθιστικα πραγματα ειναι να τα συνδιασεις με καθημερινες συνηθειες
ισχυει, ειδικα οσο αφορα στο τσιγαρο

λαθοος

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:40, 12-09-13:

Είναι εντελώς απλό το θέμα.
Λίγο ο εθισμός της νικοτίνης, λίγο οι διαφορές βαρετές στιγμές της ημέρας, λίγο ότι ταιριάζει απίστευτα με το καφέ, συμπληρώνουν την εικόνα. Πάντως η άποψη ότι του epote, ότι τόσα άλλα πράγματα κάνουν κακό στην υγεία αλλά παρά όλα αυτά είναι ιδιαίτερα δημοφιλής, έχει βάση.
Στο κάτω-κάτω της γραφής, είναι θέμα προσωπικών επιλογών πως κάποιος θα επιλέξει "καταναλώσει" την ζωή του .

Παράθεση

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη stefan87
Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O stefan87 έγραψε στις 01:59, 13-09-13:

και να μια συζητηση στην Εκπομπη <<Ολα για την Υγεια μου>> που το αναλυουν λεπτομερως!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 06:04, 13-09-13:

Πραγματι οι πρωιναδικες εκπομπες του μεγκα ειναι η καλυτερη πηγη ενημερωσης για ιατρικα ζητηματα.

Παράθεση

Gina54 (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gina54
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

H Gina54 έγραψε στις 16:45, 16-09-13:

Το θέαμα ειναι ανατριχιαστικό!Αλλά πολλοί άνθρωποι βλέποντάς το έκοψαν το κάπνισμα!Υπάρχουν πολύ πιο όμορφα πράγματα στη ζωή από ένα τσιγάρο,κόψτε το!

http://www.youtube.com/watch?v=5zWB4dLYChM

http://www.youtube.com/watch?v=EyVLKHEqTu0

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:52, 16-09-13:

Φόκο μου φαίνεται πολύ κακή ιδέα το να κάνεις αυτό το πείραμα.
Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να μην μπορείς να απεξαρτηθείς?
Δεν θα ήταν καλύτερα να μιλήσεις με ένα δύο καπνιστές (όχι στο στέκι αλλά από κοντά με άτομα που ξέρεις και εμπιστεύεσαι) ως μορφή έρευνας? Στην τελική δεν είναι ότι θες βραβείο δημοσιογραφίας για να "συμμετάσχεις" τόσο πολύ στην έρευνα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 21:32, 16-09-13:

Σκέψου το...
Αλλά σήμερα είναι μάγκες αυτοί που δεν καπνίζουν.

Anyway, συμφωνώ με την Gilda. Το καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις με πρώην καπνιστές και όχι να μπεις ο ίδιος σε αυτή την διαδικασία. Αυτό θα ήταν πολύ επιπόλαιο.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 09:19, 20-09-13:

Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να μην μπορείς να απεξαρτηθείς?
Δεν ειναι τοσο δυσκολο...Ειναι δε ακομα πιο ευκολο οταν γνωριζεις γιατι το κανεις. Οι καπνιστες κολανε γιατι το συνδιαζουν με τη καθημερηνοτητα τους, οταν το κανεις σαν πειραμα ειναι πολυ πιο δυσκολο να εθιστεις.

Παράθεση

nadja1770

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nadja1770
H nadja1770 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H nadja1770 έγραψε στις 12:13, 20-09-13:

Το έκοψα και είμαι μιά χαρά!!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 07:29, 21-09-13:

Το έκοψα και είμαι μιά χαρά!!
ο χεμινγουει ειχε πει "το να κοψεις το καπνισμα ειναι το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου, το εχω κανει πανω απο 1000 φορες"

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 09:16, 21-09-13:

Γιατι ειμαι εθισμενη, τι δεν καταλαβαινετε οσοι μας ρωτατε τα ιδια; Για του λογου το αληθες οι καπνιστες εχουμε το ιδιο προβλημα εθισμου οπως οι ναρκομανεις. Για να το κοψουμε χρειαζεται θεληση και συμπαρασταση απο τους γυρω. Προκειται για μεγαλο αγωνα που αλλοι περνουν πιο ανωδυνα, αλλοι πιο επωδυνα. Παντως σιγουρα ποναει κι αυτος ο φοβος του πονου μας απωθει απο την προσπαθεια διακοπης. Φοβος κι εθισμος, υπαρχει χειροτερο; Για να το κοψει καποιος πρεπει να συνειδητοποιεισει αυτο που κανει, γιατι αν το συνειδητοποιησει, θα το σιχαθει. Εγω εχω προσπαθησει και δεν τα καταφερα. Στο μελλον θα ξαναδοκιμασω

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:09, 21-09-13:

Γιατι ειμαι εθισμενη, τι δεν καταλαβαινετε οσοι μας ρωτατε τα ιδια; Για του λογου το αληθες οι καπνιστες εχουμε το ιδιο προβλημα εθισμου οπως οι ναρκομανεις. Για να το κοψουμε χρειαζεται θεληση και συμπαρασταση απο τους γυρω. Προκειται για μεγαλο αγωνα που αλλοι περνουν πιο ανωδυνα, αλλοι πιο επωδυνα. Παντως σιγουρα ποναει κι αυτος ο φοβος του πονου μας απωθει απο την προσπαθεια διακοπης. Φοβος κι εθισμος, υπαρχει χειροτερο; Για να το κοψει καποιος πρεπει να συνειδητοποιεισει αυτο που κανει, γιατι αν το συνειδητοποιησει, θα το σιχαθει. Εγω εχω προσπαθησει και δεν τα καταφερα. Στο μελλον θα ξαναδοκιμασω
Ωραια η δικαιολογια σου. Καλυπτει και τις δυο παντες. *Θελεις* να κοψεις το καπνισμα γιατι εισαι καλο κοριτσι και ξερεις τι ειναι καλο αλλα δεν μπορεις γιατι εισαι εθισμενη. Οποτε και η πιτα ολοκληρη (δεν εχεις πραγματικες τυψεις που καπνιζεις) και η σκυλος χορτατος (καπνιζεις).

How about this: "μου αρεσει να καπνιζω και να πατε να γ%^#%$τε ολοι ειμαι 26 χρονων μουλαρα και θα κανω οτι θελω".

(το welbutrin βοηθαει στο κοψιμο παντως - το ιδιο και τα πατς νικοτινης και ακομα περισοτερο το ηλεκτρικο τσιγαρο με πραγματικη νικοτινη μεσα - ετσι και αλλιως η νικοτινη δεν κανει τοσο κακο).

Κατι που επισης γινεται ως ενα βαθμο ειναι το εξις: ΜΗΝ κοψεις το καπνισμα, το καταλαβαινω οτι ειναι ωραιο για ορισμενα πραγματα, αλλα μειωσε το και πιασε γυμναστικη και καλυτερη διατροφη για να μην χαλανε τα πνευμονια σου. Δεν χρειαζεται να καπνιζεις 3 πακετα τη μερα, καπνιζε ενα πακετο τις τρεις, ναι θελει αυτοσυγκρατιση αλλα παλευεται.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους