Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,815 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Sudoku λύνετε;

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 18:02, 28-07-08:

To σουντόκου (sudoku) είναι ένα πολύ δημοφιλές παιχνίδι αριθμών και σκέψης. Αποτελείται απο τετράγωνα τα οποία γεμίζουν με αριθμούς από το 1 έως το 9.
Σκοπός του sudoku είναι να γεμίσετε τα άδεια τετράγωνα έτσι ώστε κάθε σειρά, στήλη και 3Χ3 'κουτί' να περιέχει τους αριθμούς 1 εως 9, από μια φορά τον καθένα.
Κάθε άδειο τετράγωνο μπορεί να δεχθεί έναν και μόνο, συγκεκριμένο αριθμό και αυτόν θα πρέπει να αναζητείτε κάθε φορά. Μια μέθοδος επίλυσης του sudoku είναι να βρίσκετε -χωρίς εικασίες- πού δεν μπορεί να μπει ένας αριθμός ώστε, απορρίπτοντας διάφορες θέσεις, να καταλήξετε στη μοναδική ικανή θέση. Κάθε παζλ sudoku έχει μία και μοναδική λύση.
Εσείς λύνετε?
ΥΓ:δεν είμαι σίγουρος αν είναι στο σωστό θέμα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 18:09, 28-07-08:

Ναι τρελά.Όταν τα πρωτοανακάλυψα πριν 4 χρόνια σε ένθετο σε εφημερίδα έφαγα κόλλημα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:18, 28-07-08:

Ωωωω γιες παρα πολυ.........!!
Εναλλαξ με τα σταυρολεξα...!
Ποικιλια να μην βαριομαστε!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 18:19, 28-07-08:

Είχα λιώσει τα ματάκια μου στη 2α Λυκείου. Θυμάμαι και κάτι μικρά περιοδικά μόνο με sudoku που έπαιρνα τότες.

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 18:26, 28-07-08:

Κι εγώ με λατρεία μεγάλη τα λύνω!!! Μέχρι και στο κινητό μου είχα παιχνίδι. Νευριάζω πάρα πολύ όταν φτάνω σε αδιέξοδο και δεν ξέρω τι να κάνω για να ξεκολλήσω

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:35, 28-07-08:

Έλιωνα μ' αυτά μέσα στο 2006 θυμάμαι!!

Ωραίο παιχνιδάκι που κρύβει κι αυτό από πίσω του μια στρατηγική. Και γίνεται φυσικά πολύ ενδιαφέρον στα δύσκολα, όταν πια τελειώνουν τα μονοσήμαντα μονοπάτια (ωστόσο η λύση είναι μονοσήμαντη).

Τώρα ξέκοψα... λόγω χρόνου.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 22:40, 28-07-08:

Καλά το σπάσιμο δεν είναι το αδιέξοδο αλλά όταν είσαι σίγουρος για ένα ψηφίο κι όταν πια είναι πολύ αργά ανακαλύπτεις πως το είχες βάλει σε λάθος θέση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 23:32, 28-07-08:

σαν τρελή και σαν κολλασμένη......τα λατρεύω!!! Ειδικά αν είναι και δύσκολα, κολλάω άγρια!! Δεν συγκρίνεται η χαρά που νιώθεις όταν το λύσεις όλο!!!

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 15:08, 01-08-08:

Λύνω συνήθως όταν δεν έχω κάτι άλλο να κάνω. Σε αντίθεση με την πλειοψηφία, δε με έχουν ενθουσιάσει. προτιμώ τα σταυρόλεξα κι ας φαίνομαι ντεμοντε!

Παράθεση

Metallou19 (Blood Guzzler In Wonderland)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Metallou19
H Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H Metallou19 Kill Me... With Your Kisses... έγραψε στις 19:34, 02-08-08:

Κάποια στιγμή είχα κολλήσει και μου άρεσε πολύ και τώρα όταν βρώ χρόνο και δεν βαριέμαι θα κάτσω να το ψάξω και να το λύσω, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα. Άλλες φορές το λύνω άλλες πάλι μετα από πολλές προσπάθειες και μπέρδεμα το έχω αφήσει στην μέση..
(Καλά που μου το θύμησες να πάω να λύσω κανένα )

Παράθεση

riderFZ6

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη riderFZ6
Ο riderFZ6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O riderFZ6 έγραψε στις 20:08, 09-08-08:

Χαιρετω σας. Τι θα λέγατε για ένα πολύ πιο ενδιαφέρον "παιχνίδι" που θα δώσει τέλος στο Σουντόκου? Όπως για παράδειγμα : να αποδείξει κανείς οτι με τους δοθέντες αριθμούς, το δοσμένο ταμπλώ έχει μοναδική λύση , ή τελος πάντων πόσες διαφορετικές λύσεις μπορούν να υπάρξουν. Ασφαλώς αστειέυομαι όταν λέω οτι θα μπεί τέλος στο Σουντόκου, απλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ άν και (κακώς) δέν το έχω ψάξει ποτέ απο αυτή τη σκοπιά, το θεωρώ πολύ πιό ουσιαστικά προκλητικό - με αφορμή το παιχνίδι αυτό ασφαλώς. Γι αυτό, όποιος θα έχει καμιά ιδέα για μοντελοποίηση του Σουντόκου, απλά mail me! Το θέμα μπορεί να επεκταθεί και στο σκάκι, δηλαδή, δεδομένου ότι οι παρτίδες στο σκάκι είναι - ασφαλώς - πεπερασμένες (μπορεί να είναι πάρα πολλές, αλλα σε καμία περίπτωση δέν είναι άπειρες!) θα ήταν ενδιαφέρον να κατασκεύαζε κανείς ένα πρόγαμμα με καταχωρημένες ΟΛΕΣ τις δυνατές παρτίδες, το οποίο ασφαλώς και υπο αυτή τη συνθήκη θα ήταν ΤΕΧΝΙΚΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟ να νικηθεί. Αυτά. (Σόρυ για το - πιθανώς - ακαδημαικό μου στύλ!αλλωστε, προτιμώ το σύνθημά "KEEP THE PUNK" !)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:19, 09-08-08:

riderFZ6 πολύ ενδιαφέρων ο τρόπος που προσεγγίζεις το θέμα!

Το θεωρώ λίγο "κουτό" να λειτουργούσε ένα πρόγραμμα κατ'αυτόν τον τρόπο (αποθηκεύοντας όλες τις δυνατές παρτίδες). Αφενός μεν μπορεί να απαιτούσε αρκετό αποθηκευτικό χώρο, αφετέρου σε πιθανές παραλλαγές του παιχνιδιού θα απαιτούσε πάλι προσθήκη των δυνατών παρτίδων.
Πιο λογικός τρόπος λειτουργίας μου φαίνεται η δημιουργία ενός αλγόριθμου που να μπορεί να δημιουργήσει τις πιθανές λύσεις ανάλογα με τα κάθε φορά δεδομένα.

ΥΓ: Αν είπα κάτι άκυρο, sorry, έχω πολύυυ καιρό να παίξω sudoku και δεν θυμάμαι τόσο καλά τους κανόνες.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 20:25, 09-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πιο λογικός τρόπος λειτουργίας μου φαίνεται η δημιουργία ενός αλγόριθμου που να μπορεί να δημιουργήσει τις πιθανές λύσεις ανάλογα με τα κάθε φορά δεδομένα.
Πωωω τι μου θύμισες τώρα... Στο 1ο εξάμηνο είχα εργασία να φτιάξω πρόγραμμα που να λύνει αυτόματα sudoku με βάση κάποιους αριθμούς. Ήμουν ένας απ' τους 8 που είχαμε κάνει το πρόγραμμα να τρέχει σωστά, στους άλλους ο κώδικας ήταν 100-200 γραμμές το πολύ και εγώ έγραψα 1200 γραμμές κώδικα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους