Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,313 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δεν θέλω να δουλέψω

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:12, 29-07-08:

Όταν ακούτε αυτή τη φράση...
....1) απο άτομο που δεν εχει οικονομικη αναγκη να δουλεψει και να ζησει καλα
....2) από άτομο που δε του τρεχουν απο τα πατζάκια αλλά θελει τα εξοδά του
....3) οπως το 2 αλλά που δεχεται να ζησει πιο λιτα.

...τι σκεψεις κανετε για τα ατομα αυτα ; Τι αρχική εντυπωση σας κανουν ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 25-10-08 στις 18:07. Αιτία: Προσαρμογή στον νέο τίτλο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:20, 29-07-08:

Εννοείς γενικά, υποθέτω;
Οκ, λοιπόν
1. "Μα καλά, δεν ανάγκη για δημιουργικότητα; Πώς επαναπαύεται έτσι;"
2. "Θα αλλάξει γνώμη. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί λεφτά."
3. "Δέχεται να ζήσει πιο λιτά, ή απλά βαριέται να δουλέψει και κάνει περικοπές;"

Αυτά αυθόρμητα.
Γενικά αντιδράω όμως "κακιασμένα", οπότε μη με ξεσυνερίζεστε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 29-07-08 στις 18:25.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 18:22, 29-07-08:

Είμαι κατά της μισθωτής εργασίας/
Θα χαρώ για λογαριασμό τους, άσχετο από το λόγο για τον οποίο το κάνουν.

Η ζωή είναι για μπύρες και καφέδες

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:35, 29-07-08:

Ωραία θέματα ανοίγεις Λόριεν!

Κοίταξε, για μένα αυτές οι 3 κατηγορίες είναι μια. Είναι μια γιατί όλα αυτά που λένε είναι δικαιολόγηση του γιατί δεν θέλουν να δουλέψουν.

Να μου βάλεις δύο κατηγορίες:

α) Δε θέλω να δουλέψω γιατί είμαι τεμπέλης, και

β) Δε μπορώ να δουλέψω γιατί είμαι ανάπηρος/έγκυος/ηλικιωμένος κλπ

εκεί να καταλάβω τη διαφορά και να δικαιολογήσω το 2ο άτομο. Το πρώτο ότι και να πεί, επιλογή του είναι μεν, δικαιολογία παραμένει δε!

Πως θα αντιμετωπίσω αυτά τα άτομα που δεν θέλουν να δουλέψουν; Καταρχήν να σου δώσω ένα background μου. Δεν έχω βγάλει δικά μου λεφτά από δουλειά-κόπο δικό μου. Όμως ψάχνω να πιάσω δουλειά, μιας και το πτυχίο πλησιάζει!

Γιατί θέλω να πιάσω δουλειά;

α) Για να νιώσω την ικανοποίηση του να έχω δικά μου χρήματα
β) Για να νιώσω περισσότερο χρήσιμος
γ) Για να χτίσω μια οικονομική βάση ούτως ώστε αύριο να μπορώ να παρέχω στα παιδιά μου και να μη χρειαστεί να τραβήξουν τα χίλια ζόρια επειδή εγώ σήμερα μπορεί να την ακούσω και να τεμπελιάσω μέχρι να πεθάνω.

...κλπ!

Πάρτα αυτά τώρα και αντέστρεψέ τα. Αυτός που δεν θέλει (όχι που θέλει-ψάχνει και δε βρίσκει, έχει διαφορά), καλείται μη-εργατικό δυναμικό (ενώ αυτός στην παρένθεση, ανήκει στο εργατικό δυναμικό αλλά είναι άνεργος). Όταν δεν ανήκεις στο εργατικό δυναμικό, για λόγους βούλησης και όχι ανικανότητας, πρώτον δεν έχεις φιλοδοξίες να νιώσεις πχ ικανοποίηση, δεύτερον δεν είσαι χρήσιμος και τρίτον είσαι παρτάκιας. Αν δε κάνεις και παιδιά, είσαι και ανεύθυνος απέναντί τους.

Όσο πλούσιος κι αν είσαι δεν έχει σημασία, αν δεν δουλέψεις, το βάρος που θα μετακυλήσεις εν γνώση σου στην επόμενη γενιά σου, θα είναι σαφώς μεγαλύτερο από αυτό που έχεις εσύ. Οι απολαύσεις τους θα είναι μικρότερες, από τη στιγμή που μόνο καταναλώνεις εσύ και δεν παράγεις. Αν τώρα δεν θέλεις να κάνεις παιδιά και να υπάρξει επόμενη γενιά, δικαίωμά σου, τότε απλά είσαι ένα ζώο που τρώει, πίνει κάνει κακά, πηδάει και μετά από 100 χρόνια ψοφάει χωρίς να έχει παράγει, χωρίς να έχει συμβάλλει στην γενική πρόοδο και εξέλιξη. Για προσωπική πρόοδο και εξέλιξη δεν το συζητάω καν...

Παρόλαυτά, παραμένει μια επιλογή αυτός ο τρόπος ζωής, για πολλά άτομα. Το σέβομαι. Απλά είναι μια επιλογή που δεν θέλω ποτέ και ούτε πρόκειται να κάνω για τον εαυτό μου.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:37, 29-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Είμαι κατά της μισθωτής εργασίας/
Δεν μιλαμε μονο για μισθους, αλλά και για ελευθερους επαγγελματιες. Για εργασια (και εισοδημα) γενικα, σε αντιθεση με το καθισιο.

Θα χαρώ για λογαριασμό τους, άσχετο από το λόγο για τον οποίο το κάνουν.
Η ζωή είναι για μπύρες και καφέδες
Αντιφασκεις καθως αυτο που λες έχει νοημα μονο για το 1 (οπου δεν εχουν αναγκη χρηματων). Γιατι ακομα και να δεχτουμε κατι τοσο πεζο και "μικρο" οπως "η ζωη ειναι για μπυρες/καφεδες", και αυτα χρειαζονται τα ευρουλακια τους...
---------------------

Valder, συμφωνω με αυτα που εγραψες, απλά δε νομιζω οτι ειναι 1 η κατηγορια. Οι κατηγοριες που ανεφερες (τεμεπελης/αναπηρος) ειναι καπως...αυτονοητες. Δλδ αν καποιος ειναι αναπηρος, δεν τιθεται θεμα. Αν ειναι τεμπελης, δε θα στο πει καν. Θα ακουσεις κατι στο στυλ της 2ης κατηγοριας ισως.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 18:40, 29-07-08:

Μη με λαμβάνετε υπόψη, ακόμη στη δουλειά είμαι.....................

Η ζωή είναι για μπύρες και καφέδες επαναλαμβάνω!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:43, 29-07-08:

Η ζωή είναι για μπύρες και καφέδες επαναλαμβάνω!
Ο'τι εχει ανακαλυψει ο καθενας

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 18:45, 29-07-08:

χαχαχαχαχαχαχα

α να γεια σου

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 19:00, 29-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien

Υπάρχει ελευθερία στη λήψη αποφάσεων. Συνεπώς, ως αυτοδιαχειριζόμενα άτομα έχουν τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ του αν θα εργαστούν ή όχι.

.Για την κατηγορία (2) ιδίως: από τη στιγμή που κάνει τέτοιου είδους επιλογή, σε καμία περίπτωση δε θα το θεωρούσα αποδεκτό ή/και δικαιολογημένο να ζητήσει οικονομική βοήθεια από τρίτους ή να παραπονεθεί για την κατάσταση στην οποία πιθανώς να περιέλθει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 19:08, 29-07-08:

Για μένα η λέξη "δεν θέλω" μέσα στην φράση μου θυμήζει έναν τεμπέλη εγωπαθέστατο τύπο ανήκανο να δώσει κάτι στην κοινωνία, ακόμα και ματσό να είναι κάποιος όταν δεν θέλει να δουλέψει για μένα είναι χαραμοφάης, δεν μπορεί να καταλάβει την αξία του χρήματος ή ακόμα και της προσφοράς, καθώς δουλειά δεν είναι μόνο αυτή που αποφέρει χρήμα αλλα και αυτή που γίνετε σε τακτά διαστήματα για κάποιο σκοπό...

Η εργασία είναι έργο άλλοι δουλέυουν για να ζήσουν και άλλοι για να προσφέρουν, ακόμα και ανάγκη να μην έχεις μπορείς να προσφερεις βοήθεια και να είναι σαν να πληρώνεσε, άρα λέω πώς όποιος λέει αυτή την φράση είναι άχρηστος για μένα

Οσο για αυτό που θύχτηκε περί εγκυμοσύνης ή αναπηρίας δεν υσχεέι καθώς η φράση θα έλεγε δεν μπορώ και όχι δεν θέλω

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 19:27, 29-07-08:

1) Ότι δεν βρήκε μια δουλειά που να τον εκφράζει, να τον εκτονώνει και να τον γεμίζει και έχει ανάγκη να το κάνει, το συν του είναι ότι δεν θα'χει ως κριτήριο το ύψος των οικονομικών απολαβών. Δεν θα τον έκρινα αρνητικά αν είχε σωρεία δραστηριοτήτων που να τον κρατούν απασχολημένο, αν έκανε σωστή διαχείριση των οικονομικών του και γενικά αν ήταν ένας άνθρωπος που βρήκε τη χρυσή τομή να απολαμβάνει τη ζωή του με τρόπο που εμείς ονειρευόμαστε.

2) Ότι περιμένει από κάποιον άλλο να του καλύψει τα έξοδά του κι αυτό επιβάλλει μια προσέγγιση στη σχέση του με τον άλλο που σε κάθε περίπτωση διαφέρει. Αν δεν υπάρχει κανείς να του καλύψει τα έξοδά του και δεν θέλει να δουλέψει μάλλον πρέπει να δει κάποιο ψυχολόγο ο οποίος θα τον κατευθύνει ανάλογα σε μη καταθλιπτικούς δρόμους...

3) Το ίδιο...

Παράθεση

katerina_s

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_s
H katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H katerina_s έγραψε στις 23:44, 29-07-08:

Προσωπικά, οταν λεω αυτη τη φραση, τη συμπληρωνω....Δεν θελω να δουλεψω αλλο!!! Όταν φτανω στο σημειο να το πω, ειμαι πραγματικα κουρασμενη....
Όσο για το θεμα καθαρα, συμφωνω με τη mania.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:54, 30-07-08:

Πάντως δεν πρέπει να αφήνεις έξω την κατηγορία ανθρώπων που κάνουν κάτι δημιουργικό που δεν έχει λεφτά οπότε "δουλεύουν" αλλά δεν πληρώνονται.......
Υπάρχει η δουλειά ως μέσο επιβίωσης και η δουλειά ως μέσο έκφρασης. Στην πρώτη περίπτωση η δυνατότητα να την αφήσεις μέχρι να βρεις το δεύτερο είναι ευλογία. Από την άλλη δεν μπορώ να δεχτώ τους χαραμοφάηδες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:03, 30-07-08:

1) αχ πόσο σε ζηλεύω, θέλω κι εγώ
2) Ο νταβατζής είναι η ιδανική δουλειά!
3) δε γίνεται αυτό, χωρίς να υπάρχουν άλλου είδους έσοδα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:25, 30-07-08:

1. Αν κάθεται και έχει το στυλ ''γόνος πλούσιας οικογένειας'' σπαταλώντας τα λεφτά σε μπουζούκια, Μυκόνους και Dubai δεν ασχολούμαι καν επειδή για μένα τα άτομα αυτά είναι παράσιτα. Αν κάνει δημιουργικά πράγματα κι ας μην βγάζει λεφτά (είναι εθελοντής ή καλλιτεχνικός τύπος που η τέχνη του παίρνει πολύ από τον χρόνο του παράδειγμα!) τον βλέπω θετικά επειδή ο σκοπός της δουλειάς είναι η συμβολή στην ροή της κοινωνίας και η δημιουργικότητα κι όχι μόνο να βγάζει κάποιος τα προς το ζειν. Για μένα, έτσι?

2. και 3. το βλέπω αρνητικά, κυρίως όταν έχουν οικογένεια. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. Ανεύθυνοι. Εντάξει, όλοι θέλουμε τις ξάπλες και τα μεθύσια αλλά καλώς ή κακώς έχουμε μερικές ευθύνες στην οργανωμένη κοινωνία (κι όχι μόνο, η χίπισσα παλιά αυτοκόλλητή μου που μένει σε σπηλιά χρειάζεται κι αυτή 5 δεκάρες και κάνει πράγματα να τις αποκτήσει)!

Βασικά έχω αντιπάθεια στην τεμπελιά, κάτι που μου έχει καλλιεργήσει η οικογένειά μου!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:18, 30-07-08:

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι υπάρχουν φάσεις της ζωής μου που πολύ με αντιπροσωπεύει αυτή η φράση. Το τρίπτυχο παιδιά /γιαγιάδες/απρόοπτα με έχει τσακίσει κι αν μπορούσα θα έπαιρνα άδεια άνευ αποδοχών ή θα παραιτούμουν για να ξανανοιώσω άνθρωπος που για λίγο είναι μπροστά από τις υποχρεώσεις του και δεν τρέχει από πίσω τους (καταστροφικό για την αυτοπεποίθηση σε όλους τους τομείς).

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:36, 30-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
...

Βασικά έχω αντιπάθεια στην τεμπελιά, κάτι που μου έχει καλλιεργήσει η οικογένειά μου!
Το αυτό.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 11:40, 30-07-08:

Είναι διαφορετικό να μη θέλεις να δουέυεις υπό συγκεκριμένο καθεστώς και διαφορετικό να είσαι τεμπέλης!

Μπορείς να μην εργάζεσαι καν και να είσαι ο πιο δημιουργικός άνθρωπος του κόσμου, σχεδόν το θεωρώ ικανό και αναγκάιο….

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:44, 30-07-08:

Ναι, οκ, αν είσαι ζάπλουτος και επιδίδεσαι σε φιλανθρωπίες, είσαι μια χαρά.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 12:36, 30-07-08:

Μιλώντας πάντοτε για περιπτώσεις που ενώ μπορούν, δεν θέλουν να δουλέψουν.

Οι 2 πρώτες κατηγόριες απλά παρασιτούν. Ο πρώτος βρήκε το έτοιμο φαϊ στη περιουσία των γονιών του, ο δεύτερος το πιθανότερο να καταφύγει στην παρανομία. Ίσως όμως Για τον τρίτο, θα προσπαθούσα να μάθω κάτω από ποιές συνθήκες πήρε αυτή την απόφαση.

Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα της επιλογής, όπως και κάποιες ελευθερίες για να μπορεί να κινείται. Οι ελευθερίες αυτές είναι ένας από τους παράγοντες με τους οποίους γίνονται οι επιλογές του καθενός για τη μετέπειτα πορεία του στη ζωή. Όμως οι επιλογές και οι ελευθερίες του καθενός σταματούν εκεί που τελίωνουν οι επιλογές κι οι ελευθερίες του άλλου. Με το να παρασιτείς πάνω στους γονείς σου/ τη πλούσια γυναίκα σου/ το θύμα στο οποίο το παίζεις κολλητός φίλος/ τον κάθε δύστυχο που θα του κλέψεις το πορτοφόλι, παραβιάζεις αυτό τον κανόνα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:27, 31-07-08:

Eξαρτάται τι ηλικία έχει αυτός που το λέει και τι έχει κάνει γενικά στη ζωή του ως τότε. Όσο πιο μικρός είναι, τόσο πιο πιθανό είναι να τον δικαιολογήσω. Το ίδιο κι αν είναι άνω των 50. Αλλά αν μιλάμε για άτομο γύρω στα 30 με 35 τότε σίγουρα θα προβληματιστώ, γιατί θα νιώσω πως το συγκεκριμένο άτομο δεν έχει ιδιαίτερη δημιουργικότητα και στόχους, γεγονός για το οποίο ναι μεν δεν μου πέφτει λόγος, αλλά από την άλλη θα αποτελούσε ανασταλτικό παράγοντα αν πχ ήθελα να κάνω σχέση ερωτική μαζί του (σε φιλικό επίπεδο δεν θα είχα κανένα πρόβλημα). Κι αυτό γιατί προσωπικά είμαι άνθρωπος που δίνει μεγάλη βάση (πλέον) στην επαγγελματική ζωή κι όχι για τις οικονομικές απολαβές, αλλά για την δημιουργία που ενέχει, οπότε νιώθω πως δύσκολα θα μπορούσα να συνεννοηθώ μακροπρόθεσμα με κάποιον που θα είχε τόσο διαφορετική φιλοσοφία ζωής.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:47, 31-07-08:

Ας ειχα μηχανη να κοβει χρημα και θα "δημιουργουσα" διαφορετικα...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:58, 31-07-08:

Α εγώ και μηχανή να είχα, πάλι θα δούλευα. Μου είναι αδύνατον να σκεφτώ πως δεν θα κάνω τίποτα και μόνο θα κάθομαι, θα ταξιδεύω, θα πηγαίνω για καφέ και θα χαλαρώνω.. (ναι, οκ, δεν ακούγεται κι άσχημο τώρα που το βλέπω, αλλά έχω τρέλα με την δουλειά μου ...πλέον )

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:58, 31-07-08:

Συμφωνώ απόλυτα με το Εδάδι.
Όσο δημιουργική κι αν είναι μια δουλειά, όσο κι αν ικανοποιούμε την ανάγκη μας για αυτοπραγμάτωση μέσω αυτής, όταν υπάρχουν προθεσμίες και πίεση η "μαγεία" χάνεται.
Δέχομαι όλα τα επιχειρήματα υπέρ της δουλειάς απο ανθρώπους που βρισκόνται λιγότερο απο 10 χρόνια στον επαγγελματικό στίβο.

Αν είχα την δυνατότητα θα πέρναγα όλη την υπόλοιπη ζωή μου ξαπλωμένη πάνω σε αυτήν την αιώρα
κι όταν θα βαριόμουν απλά θα άλλαζα πλευρό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleftra : 31-07-08 στις 15:06.
12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:06, 31-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
3) δε γίνεται αυτό, χωρίς να υπάρχουν άλλου είδους έσοδα.
Δε γινεται να ζησεις πιο λιτα εννοεις ; πχ με τα εσοδα του ενος εκ των 2 συντροφων.

Μπορείς να μην εργάζεσαι καν και να είσαι ο πιο δημιουργικός άνθρωπος του κόσμου, σχεδόν το θεωρώ ικανό και αναγκάιο….
Οι λογοι που εργαζεται καποιος δεν ειναι μονο η εκφραση της δημιουργικοτητας, που μπορει να διοχετευθει και μεσα απο απασχολησεις και χομπυ.

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Όσο δημιουργική κι αν είναι μια δουλειά, όσο κι αν ικανοποιούμε την ανάγκη μας για αυτοπραγμάτωση μέσω αυτής, όταν υπάρχουν προθεσμίες και πίεση η "μαγεία" χάνεται.
Δε μπορω να πω οτι συμφωνω και πολυ με αυτο. Οταν βλεπουμε γυρω μας εργασιομανείς και δουλευταραδες που λιωνουν στη δουλεια και ομως τους αρεσει. Οι κινεζοι εχουν ενα σοφο ρητο : "διαλεξε ενα επαγγελμα που πραγματικα σου αρεσει, και δε θα δουλεψεις ουτε μια μερα στη ζωη σου". Και στην τελική δε μιλαμε για τοσο ακραιες καταστασεις που η δουλεια μας, εκμηδενιζει ολη την υπολοιπη ζωη μας. Για μια νορμαλ δουλεια μιλαμε.

Δέχομαι όλα τα επιχειρήματα υπέρ της δουλειάς απο ανθρώπους που βρισκόνται λιγότερο απο 10 χρόνια στον επαγγελματικό στίβο.
Γιατι ; Ολοι οσοι εχουν δουλεψει παραπανω, το εχουν μετανιωσει ;

Αν είχα την δυνατότητα θα πέρναγα όλη την υπόλοιπη ζωή μου ξαπλωμένη πάνω σε αυτήν την αιώρα κι όταν θα βαριόμουν απλά θα άλλαζα πλευρό.
Ο σκοπος της υπαρξής σου δλδ, ειναι η ξαπλα ; Αυτο πιστευεις θα σε γεμιζε ;

Προσωπικά αν και εχω μεγαλο ερωτα με το να ταξιδευω, να γνωριζω μερη,ανθρωπους πολιτισμους, τον πλανητη γενικοτερα, δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος οτι δε θα θελα να εχω και κατι για εργασια. Φυσικα και θα ηθελα να εχω την ανεση να μπορω να διαλεξω οτιδηποτε και να μπορω να το ασκησω με οποιοδηποτε τροπο επιλεξω (αφου δε θα εξαρταμαι οικονομικα απο αυτο). Αλλα θα υπηρχε.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 23:15, 31-07-08:

Δε μπορω να πω οτι συμφωνω και πολυ με αυτο. Οταν βλεπουμε γυρω μας εργασιομανείς και δουλευταραδες που λιωνουν στη δουλεια και ομως τους αρεσει. Οι κινεζοι εχουν ενα σοφο ρητο : "διαλεξε ενα επαγγελμα που πραγματικα σου αρεσει, και δε θα δουλεψεις ουτε μια μερα στη ζωη σου". Και στην τελική δε μιλαμε για τοσο ακραιες καταστασεις που η δουλεια μας, εκμηδενιζει ολη την υπολοιπη ζωη μας. Για μια νορμαλ δουλεια μιλαμε.

Γιατι ; Ολοι οσοι εχουν δουλεψει παραπανω, το εχουν μετανιωσει ;
Επέτρεψε μου να ρωτήσω κάτι.Πόσο χρονών είσαι,πόσα χρόνια δουλεύεις και κάτω απο ποιες συνθήκες.Δεν έχω σκοπό να στην πω απλά θέλω να καταλάβω που οφείλεται αυτή η διάσταση απόψεων.Αν θες μου δίνεις αυτά τα στοιχεία.

Ο σκοπος της υπαρξής σου δλδ, ειναι η ξαπλα ; Αυτο πιστευεις θα σε γεμιζε ;
Πέρασα όλη μου την εφηβεία και 4-5 χρόνια μετέπειτα διερωτώμενη σε συζητήσεις με φίλους για το νόημα της ζωής και για τον λόγο που συμβαίνουν κάποια πράγματα.Ατέλειωτα ξενύχτια σε ταράτσες,με ποτά και τσιγάρα,αναλύσεις επι αναλύσεων,αμπελλοφιλοσοφίες και κλεμμένα ρητά κι απο όλα αυτά που είχαν ειπωθεί σήμερα ελάχιστα θυμάμαι, θυμάμαι όμως πολύ καλά πόσο μου άρεσαν εκείνες οι ρεμπελοβραδιές με φίλους αραχτοί απλά να μιλάμε και να μας πιάνει νευρικό γέλιο απο την τροπή των συζητήσεων.Αν μπορούσα να επιλέξω θα ήθελα όλη μου η ζωή να είναι μια τέτοια βραδιά κι εφόσον είναι εντελώς υποθετική η επιθυμία μου θα ήθελα να αντικαταστήσω την ταράτσα με την παραλία της φώτο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:28, 31-07-08:

Επέτρεψε μου να ρωτήσω κάτι.Πόσο χρονών είσαι,πόσα χρόνια δουλεύεις και κάτω απο ποιες συνθήκες.Δεν έχω σκοπό να στην πω απλά θέλω να καταλάβω που οφείλεται αυτή η διάσταση απόψεων.Αν θες μου δίνεις αυτά τα στοιχεία.
Να ρωτησω με ποιο σκεπτικο αυτες οι πληροφοριες θα σε βοηθησουν να καταλαβεις κατι ; Και για ποια διασταση αποψεων ακριβως μιλας ; Οσοι ειναι ευχαριστημενοι με τη δουλεια τους, ειναι επειδη δεν εχουν ωραρια,αφεντικο,πιεση κλπ ; Αυτο ειναι το ιδανικο,συμφωνοι. Ομως αν κανουν κατι που τους γεμιζει, και οι συνθηκες ΔΕΝ ειναι ακραιες οπως ειπα και πριν, ε δε θα αντεξουν μονο 10 χρονακια.

Επισης, η ηλικια μου και το που δουλευω, δε θα πρεπε να καθορισουν το αν εχεις δικιο η όχι. Μπορει να ειμαι 55 και να εχω περασει απο 5 δουλιες και να χω αδικο, οπως και μπορει να ειμαι 30 και να χω 1 και να εχω δικιο.

Πέρασα όλη μου την εφηβεία και 4-5 χρόνια μετέπειτα διερωτώμενη σε συζητήσεις με φίλους για το νόημα της ζωής και για τον λόγο που συμβαίνουν κάποια πράγματα.Ατέλειωτα ξενύχτια σε ταράτσες,με ποτά και τσιγάρα,αναλύσεις επι αναλύσεων,αμπελλοφιλοσοφίες και κλεμμένα ρητά κι απο όλα αυτά που είχαν ειπωθεί σήμερα ελάχιστα θυμάμαι, θυμάμαι όμως πολύ καλά πόσο μου άρεσαν εκείνες οι ρεμπελοβραδιές με φίλους αραχτοί απλά να μιλάμε και να μας πιάνει νευρικό γέλιο απο την τροπή των συζητήσεων.Αν μπορούσα να επιλέξω θα ήθελα όλη μου η ζωή να είναι μια τέτοια βραδιά κι εφόσον είναι εντελώς υποθετική η επιθυμία μου θα ήθελα να αντικαταστήσω την ταράτσα με την παραλία της φώτο.
Κι εμενα μαρεσουν πολυ αυτες οι στιγμες, δε διαφωνω. Και η φιλοσοφια επισης. Κι ομως, οσο και να μου αρεσουν, δε θα μπορουσα να ειναι ολη μου η ζωη μονο αυτο. Εχει τοσα πραγματα η ζωη που με ενδιαφερουν. Εχεις σκεφτει οτι το νοημα της ζωης ισως ειναι η εξερευνηση πχ ; Απο μια αιωρα επι 80 χρονια δεν εχεις και πολλες επιλογες, δε νομιζεις;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 23:41, 31-07-08:

Να ρωτησω με ποιο σκεπτικο αυτες οι πληροφοριες θα σε βοηθησουν να καταλαβεις κατι ; Και για ποια διασταση αποψεων ακριβως μιλας ; Οσοι ειναι ευχαριστημενοι με τη δουλεια τους, ειναι επειδη δεν εχουν ωραρια,αφεντικο,πιεση κλπ ; Αυτο ειναι το ιδανικο,συμφωνοι. Ομως αν κανουν κατι που τους γεμιζει, και οι συνθηκες ΔΕΝ ειναι ακραιες οπως ειπα και πριν, ε δε θα αντεξουν μονο 10 χρονακια.

Επισης, η ηλικια μου και το που δουλευω, δε θα πρεπε να καθορισουν το αν εχεις δικιο η όχι. Μπορει να ειμαι 55 και να εχω περασει απο 5 δουλιες και να χω αδικο, οπως και μπορει να ειμαι 30 και να χω 1 και να εχω δικιο.
Δεν προσπαθώ να αποδειξώ ότι έχω δίκιο και συ άδικο, δεν έχει νόημα το θρεντ είναι εντελώς υποκειμενικό.Έγραψα ήδη το λόγο που σε ρωτάω.Δεν περίμενα να πάρω απάντηση για να πω την αλήθεια.

Εχεις σκεφτει οτι το νοημα της ζωης ισως ειναι η εξερευνηση πχ ;
Έχω πάψει να ασχολούμαι με το ζήτημα.......................................κι απο τότε που το έκανα νομίζω πως άρχισα και περισσότερο να το πλησιάζω (της δικής μου ζωής τουλάχιστον).

Απο μια αιωρα επι 80 χρονια δεν εχεις και πολλες επιλογες, δε νομιζεις;
Σου είπα, θα αλλάζω πλευρό

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:06, 01-08-08:

Δεν προσπαθώ να αποδειξώ ότι έχω δίκιο και συ άδικο, δεν έχει νόημα το θρεντ είναι εντελώς υποκειμενικό.Έγραψα ήδη το λόγο που σε ρωτάω.Δεν περίμενα να πάρω απάντηση για να πω την αλήθεια.
Δε σου ζηταω το λογο που ρωτας. Ζηταω το σκεπτικο συμφωνα με το οποιο αν απαντησω "ταδε" θα πας προς καποιο συμπερασμα κλπ. Αν το σκεφτεις λιγο, θα καταλαβεις γιατι δε σου δωσα απαντηση.

Έχω πάψει να ασχολούμαι με το ζήτημα.......................................κι απο τότε που το έκανα νομίζω πως άρχισα και περισσότερο να το πλησιάζω (της δικής μου ζωής τουλάχιστον).
Και τι σε εμποδιζει να εχεις και την αιωρα, αλλά και την εργασια σου ;

Σου είπα, θα αλλάζω πλευρό
Αν σου πω τωρα οτι καποια λογια σου δεν ταιριαζουν με την υπογραφη σου, πως θα σου φανει ;

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 01:54, 01-08-08:

Συμφωνώ απόλυτα με το Εδάδι.

Αν είχα την δυνατότητα θα πέρναγα όλη την υπόλοιπη ζωή μου ξαπλωμένη πάνω σε αυτήν την αιώρα
κι όταν θα βαριόμουν απλά θα άλλαζα πλευρό.
το λες επειδή δεν είσαι σπίτι ... μείνε για λίγο καιρό και ξαναμιλάμε.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 09:00, 01-08-08:

Βαρέθηκα να εξηγώ το ίδιο πράγμα σε διάφορες παραλλαγές.Αυτό είναι το σκεπτικό μου, μπορείτε να το δεχτείτε είτε να το απορρίψετε ελεύθερα, δεν μπορείτε όμως να μου το αλλάξετε κι είναι μάταιη η διαδικασία να εξηγώ τι με οδήγησε σε αυτό.
Και commie ποτέ δεν έγραψα ότι θέλω να κάτσω μεσα σε ένα σπίτι.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 10:18, 01-08-08:

Κleftra Power!

Τα λέει όπως θα ήθελα να τα πω! Ειδικά εκεί με την αιωρα...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:22, 01-08-08:

Βαρέθηκα να εξηγώ το ίδιο πράγμα σε διάφορες παραλλαγές.Αυτό είναι το σκεπτικό μου, μπορείτε να το δεχτείτε είτε να το απορρίψετε ελεύθερα, δεν μπορείτε όμως να μου το αλλάξετε κι είναι μάταιη η διαδικασία να εξηγώ τι με οδήγησε σε αυτό.
Και commie ποτέ δεν έγραψα ότι θέλω να κάτσω μεσα σε ένα σπίτι.
Μην ανησυχεις, δεν σε συμπαθουμε ακομα τοσο πολυ ωστε να στο αλλαξουμε

Ομως δεν ειδα να εξηγεις καπου το πως η διαφορα στην αποψη μας, εχει να κανει με την ηλικια και το ποσα χρονια εχει εργαστει καποιος (γιατι αυτο ηταν το τελευταιο ερωτημα). Ποσο μαλλον οτι το εχεις κανει και "σε διαφορες παραλλαγες". Αν ειναι καπου και δε το βλεπω, βοηθειστε τον αοματο.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 18:33, 01-08-08:

Ομως δεν ειδα να εξηγεις καπου το πως η διαφορα στην αποψη μας, εχει να κανει με την ηλικια και το ποσα χρονια εχει εργαστει καποιος (γιατι αυτο ηταν το τελευταιο ερωτημα). Ποσο μαλλον οτι το εχεις κανει και "σε διαφορες παραλλαγες". Αν ειναι καπου και δε το βλεπω, βοηθειστε τον αοματο.
Λόρυ έχεις αρχίσει και με κουράζεις.........
Σε πολλές παραλλαγές έχω προσπαθήσει να εξηγήσω γιατί επιλέγω κάτι τέτοιο κι όχι που οφείλεται η διαφορά στην απόψη μας, οπότε δεν είσαι αόματος που δεν το βλέπεις απλά είσαι βιαστικός στο να απαντήσεις χωρίς να καταλαβαίνεις τι γράφω.
Είναι απολύτος λογικό κι αναμενόμενο η άποψη μας για την εργασία να επηρεάζεται απο το αν δουλεύουμε καταρχάς ή αν υποθετικά προσδοκούμε όλα τα θετικά της εργασίας μας, απο το πόσα χρόνια δουλεύουμε, σε τι είδους επάγγελμα και κάτω απο ποιες συνθήκες.Πόσο πιο απλοικό να το κάνω????

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:57, 01-08-08:

Bρε αυτο εννοειται. Το ΠΩΣ σε ρωταω τοση ωρα και δε μου λες! ΠΩΣ επηρεαζεται κατα τη γνωμη ΣΟΥ. Και γω απλα δε τα γραφω ;

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 10:22, 04-09-08:

Όταν ακούω αυτη την φράση... εκνευρίζομαι αφάνταστα.
Τι θα πεί δεν θέλω να δουλέψω....!!!! Και τι νομίζεις ότι θα κάνεις?
Άλλο αν τα έχεις περίσια και δεν έχεις ανάγκη...
αλλά πάλι κατι πρεπει να κανεις για να νιώθεις οτι προσφέρεις...
"είμαι εργασιομανής εγω" και απεχθάνομαι τους τεμπέληδες
η γνώμη μου είναι αυτή.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:50, 04-09-08:

Λυπάμαι τα άτομα που επιλέγουν να μην δουλέψουν. Είτε κουράστηκαν πολύ και δεν έχουν όρεξη - δύναμη να προσφέρουν κάτι άλλο, μεσο δουλειας, στον εαυτο τους ή στην κοινωνία, είτε, όπως προηγουμένως αναφέρθηκε, χρειάζονται την επίβλεψη ενός ψυχολόγου.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 11:52, 04-09-08:

Λοιπόν...

Αν κάποιος είχε τις απόψεις της 2ης και 3ης κατηγορίας, θα με χαλούσε αλλά από την αλλη θα σκεφτόμουν ότι κάποια στιγμή θα είχε ανάγκη και θα άρχιζε να δουλεύει. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ένα τέτοιο άτομο δεν πρόκειται να το βοηθούσα οικονομικά.

Αν κάποιος είχε τέτοια οικονομική άνεση, σαν την 1η περίπτωση, ώστε να μη χρειαζόταν να δουλέψει, θα τον ζήλευα .

Είχα σκεφτεί αρχικά ότι αν κέρδιζα ΠΟΛΛΑΑΑΑ λεφτά σε κάποιο τυχερό παιχνίδι, θα έκανα κάποιες επενδύσεις με αυτά ώστε να μην τελειώσουν, αλλά συνεχώς να αυξάνονται και θα δούλευα σε κάποια δουλειά μέχρι να βαρεθώ και να φύγω και όταν θα βαριόμουν να κάθομαι θα έψαχνα για άλλη δουλειά (ή όταν υπήρχε πίεση από το χώρο εργασίας, θα αντιδρούσα χωρίς να σκέφτομαι τις συνέπεις κλπ κλπ - πράγμα πολύ ανακουφιστικό ). Αυτό το συζητούσα με κάποιο συνάδελφο μια μέρα, αλλά ακριβώς την ίδια μέρα συνέβη κάτι στη δουλειά που με έκανε να αναθεωρήσω και να πω ότι, και όλα τα λεφτά του κόσμου να έχω, δεν πρόκειται να δουλέψω ΠΟΤΕ για κάποιον άλλον .

Από την άλλη, τώρα που βρίσκομαι σε μια διαρκή κατάσταση χαλάρωσης, πρέπει να ομολογήσω ότι είναι υπερβολικά ΒΑΡΕΤΟ να κάθεσαι όλη μέρα. Βέβαια αν ήμουν μεγάλη σε ηλικία και κουρασμένη από τη ζωή θα περίμενα πώς και πώς να γίνει έτσι η ζωή μου .

Οπότε τελικά, αν είχα λεφτά σαν την 1η περίπτωση, θα κοίταζα να κάνω ό,τι με ενδιαφέρει (κυρίως ταξίδια) και να καταναλώνω την ενέργειά μου σε πράγματα που θα με ικανοποιούσαν (π.χ. μια επιχειρηματική προσπάθεια ή εθελοντισμός κλπ κλπ).

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 23:18, 06-07-09:

Ξεθαβω παλιο θεμα..

1.Τον ζηλευω..
2.Ειναι αδυνατον αυτο στην κοινωνια μας..
3.Και αυτο αδυνατον το βλεπω..

Λυπάμαι τα άτομα που επιλέγουν να μην δουλέψουν. Είτε κουράστηκαν πολύ και δεν έχουν όρεξη - δύναμη να προσφέρουν κάτι άλλο, μεσο δουλειας, στον εαυτο τους ή στην κοινωνία, είτε, όπως προηγουμένως αναφέρθηκε, χρειάζονται την επίβλεψη ενός ψυχολόγου.
Απο ποτε η δουλεια εγινε προσφορα στην κοινωνια και οχι στην τσεπη του εργοδοτη?
Την λεξη υπεραξια την γνωριζεις?
Βαριες κουβεντες λες βρε συ..Τζιζ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Artakserksis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Artakserksis
Ο Artakserksis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 86 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Artakserksis έγραψε στις 00:18, 07-07-09:

Το "δεν θέλω να δουλέψω" το δέχομαι (και το υποστηρίζω βασικά) μόνο σε μία περίπτωση, που βασικά δεν είναι δεν είναι ακριβώς "δεν θέλω να δουλέψω" αλλά πιο πολύ "δεν θέλω να έχω δουλειά". Δείτε αυτό το άρθρο που έχει αρκετά καλές ιδέες πάνω σε αυτό: ...10-reasons-you-should-never-get-a-job/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 00:41, 07-07-09:

'αργια μητηρ πασης κακιας'...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 07-07-09 στις 10:26.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:15, 07-07-09:

Ας ειχα μια μηχανη να κοβει ευρω, δολαρια, λιρες (δεν εχω τετοια προβληματα), να δεις μετα ποσο θα δουλευα και κατα ποσο θα καθομουν...
Προσωπικα δουλευω για να ζω και οχι το αντιθετο...
Εγω λυπαμαι, και το λεω πολυ ειλικρινα, εκεινους που ζουν για να δουλευουν...

Ταξιδια γκαις μια ζωη και ενασχοληση με πραγματα που ουσιαστικα με γεμιζουν και ευχαριστουν...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:28, 07-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Εγω λυπαμαι, και το λεω πολυ ειλικρινα, εκεινους που ζουν για να δουλευουν...

Ταξιδια γκαις μια ζωη και ενασχοληση με πραγματα που ουσιαστικα με γεμιζουν και ευχαριστουν...
Κάποιους τους γεμίζει και τους ευχαριστεί η δουλειά τους. Το ότι κάποιος σκέφτεται διαφορετικά από σένα και τον γεμίζουν διαφορετικά πράγματα συνιστά λόγο να τον λυπάσαι;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:42, 07-07-09:

Εαν πραγματικα αυτο θελουν απο τη ζωη τους, κυριως τους ευχαριστει και δεν ειναι απλα ιδεα τους, καλως κανουν. Αυτους δεν τους λυπαμαι...
Αλλα εκεινους που ειναι σα ρομποτακια και εχουν στο μυαλο τους τη δουλεια τους ως μεσο μονο για αναγνωριση, εξουσια και χρημα, ε αυτους ναι, τους λυπαμαι τα μαλα...Αυτοι ζουν για να δουλευουν, ωστε να αποκτησουν ολα τα παραπανω και ουσιαστικα χωρις να το καταλαβαινουν γινονται σκλαβοι της εργασιας τους.

Ειναι βεβαια και το αλλο...Κατα ποσο ειναι ισορροπημενος καποιος, οταν για εκεινον υπαρχει μονο δουλεια (αυτοι που ζουν για να δουλευουν) και οχι προσωπικη, κοινωνικη ζωη?

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 10:43, 07-07-09:

Είπε κάποιος ότι αν η δουλειά ήταν ωραίο πράγμα, δεν θα μας πληρώναν για να την κάνουμε
Υπάρχει όμως και η άλλη άποψη: Γνωρίζω άτομα που έφυγαν με εθελούσια έξοδο, ή με σύνταξη κανονική και έπαθαν κατάθλιψη.

Όσο για μένα, είμαι κάπου στη μέση. Θέλω να δουλεύω για να ζω, αλλά όχι να ζω για να δουλεύω.
Το τέλειο για μένα θα ήταν να είχα μια δουλειά που να με απασχολούσε λίγες μόνο ώρες, αλλά αυτό στη χώρα της Ουτοπίας γίνεται μόνο

Παράθεση

kloyklos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kloyklos
Ο kloyklos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O kloyklos έγραψε στις 19:47, 07-07-09:

Συνηθως αυτοι που δουλευουν μονο για να ζησουν είναι αυτοι που φροντίζουν άλλοι για πάρτη τους και τα έχουν βρει όλα έτοιμα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kloyklos : 07-07-09 στις 19:55.
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

paokman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη paokman
Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O paokman έγραψε στις 12:39, 28-08-09:

Στην πρώτη περίπτωση, πραγματικά θα τον ζήλευα. Δεν υπάρχει, νομίζω, κάτι ιδανικότερο από το να έχεις όσα λεφτά χρειάζεσαι για να κάνεις τα χόμπι σου και να αναλώνεις τη ζωή σου στις τέχνες και στα γράμματα.

Τα άλλα 2 πιστεύω πως δεν γίνονται! Είναι ουτοπικά!

Εγώ, όσο ήμουν φοιτητής, ήθελα να τελειώσω το δυνατόν γρηγορότερα τις σπουδές μου, πιστεύοντας ότι δουλεύοντας θα κάνω πολλά πράγματα με τα λεφτά που θα έπαιρνα. Αμ, δε...

Δουλεύω και καλά 8ωρο, αλλά πάω στις 08.00 και φεύγω στις 21.00...
Οπότε, πάει το κολυμβητήριο, πάει το τρέξιμο, πάνε οι βόλτες, πάνε οι φίλοι... Κάθε ημέρα κοιμάμαι και τα Σαββατοκύριακα βλέπω την κοπέλλα μου... Αυτά...

Γι' αυτό, λοιπόν, μην κρίνεται όσους έχουν λεφτά και δεν δουλεύουν. Καλά κάνουν! Μακάρι να ήμουν στη θέση τους!

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 19:16, 28-08-09:

1 ) Αι χέιτ γιου αι χέιτ γιου , αι χέιτ γιου … θανάσιμα κιόλας

2 ) Πες ώρα , μέρος , τράπεζα και γω θα φυλάω τσίλιες

3 ) Αααα , αν δεν πίνω ντομ περινιόνιςςς εβρυ μόρνινγγγκςς ντεν μπορώ

Λεπόν θα αφήσω την πλάκα στην άκρη διότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό και με νευριάζει α-φα-ντα-στα .
Προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να μην εργάζεται , δεν το μπορώ , δεν το α-ντέ-χω λέμε

Είναι η απόλυτη και μοναδική ίσως θα τολμούσα να πω χαρά μου ,το να ξυπνώ στις 6 πριν ο ήλιος να
φέξει , ξυπνητήρι χτυπάς σαν τρελό ( σήκω – ξύπνα ) να τρέχω σαν τη τρελή του σαγιό έχοντας στο 'να
μου χέρι το τσιγάρο ( μοιάζεις με .. μοιάζεις με … χαμενο φάρο ..κι άμα θα σβήσει απʼ τη μπορα ….
Ώπα ) στο άλλο την οδοντόβουρτσα , τσάντες , κινητά , κλειδιά να εκσφενδονίζονται στον αέρα , καφέδες
που δεν προλαβαίνω να πιω , και με χαμόγελο στα χείλη να τρέχω για το σταθμό
( του μονάχου … πως με άφησες αχουυυυυ ) να στριμώχνομαι με άλλους χίλιους δυο ταλαίπωρους
που δεν ξέρουν να εκτιμήσουν το πρωινό ξύπνημα και δυσανασχετούν ( οι άθλιοι του ουγκουυυ ) και να
φτάνω στη δουλειά τρισευτυχισμένη που μια ακόμα υπέροχη μέρα με περιμένει και είναι ακριβώς
μα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως την είχα ονειρευτεί από τα εφηβικά μου χρόνια .

Και εξηγούμαι ..
Από παιδίσκη το όνειρό μου ήταν να υπογράφω σύμβαση οχταώρου και να δουλεύω 12ωρο μη σας πω
και 15ωρο ( μιλάμε για την απόλυτη ηδονή ) , φυσικά να μη μου πληρώνουν υπερωρίες
( μάθατε και τις υπερωρίες στραβαδια να'ουμε !ουστ ! ) να με πληρώνουν παααντα με καθυστέρηση
( αφου δεν έχουν οι άνθρωποι τι να κάνουν ? Να μην αγοράσουν το 5τους ρόλεξ για να πληρώσουν εμένα
στην ώρα μου ?

Βρε άντε ουστ που δεν νοείται να καταλάβετε τον πόνο του αγνού καπιταλιστή ! ουστ !)

Να μου δίνουν φυσικάααα το βασικό αφήνοντάς μου πάντα ανοιχτό το ενδεχόμενο ( κι εγώ να γεμίζω με αιματάκι
στο σαγόνι από το "αγκίστρι " ) της προαγωγής και της αύξησης μισθού αν καταφέρω
κι εγώ η άχρηστη να δουλέψω επιτέλους και τα σάββατα ενίοτε και αρκετές κυριακές για το καλό της εταιρείας
που πρέπει όλοι να αγωνιστούμε αφού πρέπει να την νιώθουμε σαν οικογένειά μας .( )

Επίσης να προσθέσω πως με συγκλονίζει αφάνταστα το γεγονός πως εμείς γι αλλού κινήσαμε για αλλού
κι αλλού η ζωή μας πάει …. Αυτό πιστεύω πως είναι το ωραιότερο κομμάτι στον εργασιακό στοίβο ..

Δλδ το γεγονός πως όταν σπούδαζες είχες όνειρα ( μπλιακς ) πως στη δουλειά σου θα είσαι δημιουργικός
πως οι ιδέες σου θα βρουν έδαφος έκφρασης ( αηδίαααα ) και πως όλοι θα εκτιμήσουν την προσφορά
σου ( σίχαμα λέμεεε )
ενώ τελικά απλά κάνεις ξανά και ξανά ότι πιο μονότονο υπάρχει ( αχ , τι ευτυχία ) ουδείς θέλει να ακούσει
τις ιδέες σου διότι τα αφεντικά ξέρουν καλύτερα , βγάζεις αμέτρητες φωτοτυπίες για όλααα τα τμήματα
( φωτοτυπικό μου είσαι το άλλο μου μισό μουυυυυυ σμουατς !)
και η ηδονή δεν έχει τέλος λέμε …

Και αισθάνεσαι ολοκληρωμένος και άκρως φτασμένος άνθρωπος που λίγο πριν τα μεσάνυχτα καταλήγεις σπίτι σου νιώθοντας τα πόδια σου να μη σε βαστάνε ( μα δεν είναι λαβλυυυυ ?) και σωριάζεσαι σε ένα καναπέ
βλέποντας υπέροχες μοναδικές και ανεπανάληπτες ελληνικές σειρές που σου διδάσκουν τα καλύτερα νοήματα
της ζωής όπως το :
το να απατάς τον άντρα σου είναι συνηθισμένο , μα ν' απατάς τον εραστή που το 'χεις δει γραμμένο???? εεε ??
.. Καθώς και ειδήσεις που σου μαθαίνουν την αξία της ξενοφοβίας , του σκοταδισμού , της πολιτικής ασυδοσίας
και όλες αυτές τις υψηλές αξίες με τις οποίες οφείλει να πορεύεται κανείς για να είναι ένα σωστό μέλος της κενωνίας !!

Όπως καταλαβαίνετε θεωρώ πως είναι ότι πιο άθλιο το να μην θέλει κανείς να ζήσει κάτω από αυτές τις μοναδικά
υπέροχες συνθήκες και να θέλει ( άκουσον-άκουσον ) δημιουργική εργασία , ελευθερο χρόνο , σεβασμό και
αναγνώριση της προσφοράς του και άλλες τέτοιες αηδίες για να μην μιλήσω για τα τσιτάτα περί υπεραξίας και
σαχλαμάρες .. μου μάθατε τώρα και μου τσαμπουνάτε : υπεραξία και υπεραξία … βρε χαιντε από δω !

Ουφ ! Τα είπα και ξαλάφρωσα !

Σας αφήνω τώρα πάω να φτιάξω καφέδες στους διευθυντάδες μου διότι τι νομίζατε δηλαδής γιατί το πήρα το 825ο
πτυχίο εεε ? Γιατί ?

Για να ζω αυτή την απολυτη ευτυχία γιεςςςςςςςς !!!

25 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 05:11, 17-12-09:

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο με τη Μελιώ. Δουλεύω εδώ και 2 χρόνια και ήταν αρκετά για να πάθω ¨αποστροφή μισθωτής εργασίας". Ακούω πολλούς που μιλάνε για έκφραση δημιουργικότητας και προσφορά στο κοινωνικό σύνολο και μου έρχονται στο μυαλό οι εξής τρεις εκδοχές α. δεν έχουν δουλέψει ποτέ, β. έχουν τόσο βαθιά ριζωμένη την επικρατούσα αντίληψη περί εργασίας που δεν έχουν μπει καν στον κόπο να την εξετάσουν ή να ομολογήσουν ότι κατά βάθος διαφωνούν, γ. ανήκουν στην κατηγορία των ελάχιστων ευλογημένων ανθρώπων που τους αρέσει η δουλειά τους.

Εγώ πάντως αυτό που βιώνω και βλέπω γύρω μου είναι άνθρωποι που ξυπνάν από τα άγρια χαράματα, περνούν όλη τη μέρα μπροστά σε έναν υπολογιστή, είναι μες στο άγχος και "τρώνε ξύλο" από αφεντικά , δουλεύουν υπερωρίες χωρίς να πληρώνονται και γυρνάν στο σπίτι κουρασμένοι χωρίς ενέργεια μόνο και μόνο για να αναρρώσουν για την επόμενη μέρα. Και περνούν έτσι τα χρόνια και εξαργυρώνουμε τη ζωή μας για να πάρουμε μεγαλύτερο μισθό, προαγωγή, θέση διευθυντή (ουάου, συγκηνητικό!). Με κάνει έξαλλη που πρέπει να ανεχτώ όλα αυτά για να μπορώ να ζω. Μόνο εγώ νιώθω κορόιδο? Είναι μόνο δικιά μου ιδέα ότι αυτός ο τρόπος ζωής είναι ΑΦΥΣΙΚΟΣ? Και φυσικά το να βρεις κάτι που να "σε γεμίζει" ακούγεται τις περισσότες φορές σαν παραμυθάκι για παιδιά στην οικονομική πραγματικότητα που ζούμε. Παρ'ολ'αυτά εγώ θα κάνω τα πάντα για να μην περάσω όλη μου τη ζωή με αυτό τον τροπό.

Όσο για την κοινωνική προσφορά, πιστεύω ότι 4 ώρες δουλειά τη μέρα σε συνδυασμό με τη χρήση τεχνολογίας που σήμερα διαθέτουμε θα έπρεπε να είναι αρκετές για να καλυφθούν οι ανάγκες της κοινωνίας. Από εκεί και πέρα οι παραπάνω ώρες εξυπηρετούν τις επιδιώξεις των εταιριών για κέρδη (που δυστυχώς για τον εργαζόμενο είναι ακόρεστες).

Φυσικά όποιος θέλει να δουλεύει λιγότερες ώρες και να έχει χρόνο για τα παιδια του ή για χόμπι είναι τεμπέλης. Στον αντίποδα έννοιες όπως εργατικότητα, φιλοδοξία, καριέρα, κοινωνικό στάτους, αναγνώριση έχουν επικρατήσει στην κοινή συνείδηση σαν αρετές και χρησιμοποιούνται σαν δολώματα για να ωθουν τον εργαζόμενο να δίνει κι άλλο κι άλλο κι άλλο για να φτάσει τελικά που? Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ορίζει τη ζωή του όπως επιθυμεί. Καλό θα ήταν όμως να σταματήσουμε μια στιγμή και να σκεφτούμε αν οι επιλογές που έχουμε κάνει είναι πραγματικά οι δικές μας και αν όχι να έχουμε το σθένος να τις αλλάξουμε. Το να το καταλάβουμε δεν είναι δύσκολο, μας το λέει εξάλλου μια φωνή μέσα μας που προσπαθούμε να την καταπιέσουμε, το δύσκολο είναι τι θα κάνουμε από εκεί και πέρα. Για μενα πάντως ειναι πραγματικά κρίμα να υπάρχει νέος άνθρωπος που νιώθει όπως εγώ και να μην κάνει απολύτως τίποτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάριλυ : 17-12-09 στις 05:25.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 06:39, 17-12-09:

Η πρώτη κατηγορία πάντως έχει πάρα πολλά γνωστά άτομα στην ιστορία, καλλιτέχνες, συγγραφείς, επιστήμονες που δεν δούλεψαν ποτέ για να βγάλουν χρήματα και συνήθως αναγνωρίστηκαν μετά θάνατον. Το ότι δεν δουλεύει κάποιος δεν είναι απαραίτητα κακό, το να μην κάνει τίποτα είναι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους