Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,098 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,121 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Από που πήρε το όνομα του ο Ιησούς;

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 07:38, 26-10-05:

Quiz 8 - ΑΠΑΝΤΗΣΗ) Ψευδείς είναι οι (ε) και (ι). Λυπάμαι αλλά δεν το βρήκε κανείς.

Τελικά αποτελέσματα, σωστές απαντήσεις:

MonaXoS: 5 *** WINNER ***
Palladin: 4
Kleftra: 3
Nessa NetMonster: 3
Exposed_Bone: 3
Nikita13: 2
Crazyhelen: 1
Dark_kronos: 1

Αποσπάσματα από το ευαγγέλιο του Ματθαίου:
"Αλίμονο σ' εκείνον τον άνθρωπο που μέσο του παραδίνεται ο Γιος του ανθρώπου. Καλύτερά του να μην είχε γεννηθεί ο άνθρωπος εκείνος". Και απάντησε ο Ιούδας ο παραδότης κι' είπε "Μην είμαι εγώ Ραββεί;" Του λέει "Εσύ το λες".
Αυτός δεν είναι του τεχνίτη γιος; Δε λεν τη μητέρα του Μαριάμ, και τους αδελφούς του Ιάκωβο και Ιωσήφ και Σίμωνα κι' Ιούδα; Κι' οι αδελφές του δεν είναι όλες μαζί μας; Από πού λοιπόν αυτός όλα αυτά; Κι' αγαναχτούσανε μαζί του.
Και προχωρώντας από κει, είδε άλλους δυο αδερφούς, τον Ιάκωβο το γιο του Ζεβεδαίου και τον Ιωάννη τον αδελφό του, μέσα στο καράβι με το Ζεβεδαίο τον πατέρα τους ενώ διόρθωναν τα δίχτυα τους, και τους έκραξε.
Αν υπάρχουν αντιρρήσεις τις συζητάμε. Κι εγώ δεν είμαι θεολόγος, μια πρόχειρη ανάγνωση έκανα στα Ευαγγέλια και μπορεί να έχω παρεξηγήσει κάποια πράγματα. :]

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 08:10, 26-10-05:

Ευχαριστώ πολύ!!! Καινα φανταστείτε ότι εγώ με την θρησκεία καμμία σχέση πλέον! Ότι θυμάμαι απο το δημοτικό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:59, 19-10-09:

Νομίζω ότι πληροφορούμαστε σχετικά, από τα Ευαγγέλια των Μάρκου και Λουκά. Και ότι το όνομα δόθηκε από εντολή του αγγέλου. Ιησούς σημαίνει σωτήρας, λυτρωτής(= αυτός που προσφέρει λύτρα ή υλικά αγαθά για να σώσει κάποιον. Για το Ευαγγέλιο του Ματθαίου δεν γνωρίζω κάτι σχετικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους