Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ετήσιος γυναικολογικός έλεγχος

CandyCloud

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CandyCloud
H CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H CandyCloud έγραψε στις 00:48, 08-10-13:

Δύο μήνες πριν, έγινα σεξουαλικά ενεργή και έχω απορίες.
Την πρώτη φορά που το έκανα δεν μου άρεσε και πολύ οπότε είπα να ρωτήσω έναν γυναικολόγο αν πρέπει να κάνω τεστ παπ κλπ αν δεν το ξαναέκανα και είπε ναι. Και μου είπε ότι εκτός από τεστ παπ, πρέπει να κάνω και γυναικολογική εξέταση, ενδοκολπικό υπέρηχο και ψηλάφηση μαστών!! Και όοοολο αυτό κυμαίνεται από 60-80 ευρώ.
Πολλά λεφτά ρε παιδιά..Και δεν πρέπει να το μάθουν οι γονείς μου.

Εσείς οι έμπειρες γυναίκες που ξέρετε καλύτερα, χρειάζεται να γίνονται όλα αυτά?? Ένα τεστ παπ δεν φτάνει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 01:19, 08-10-13:

εγω βρισκω υπερβολικο ... τη ψηλαφιση μαστων ...ρωτησες πουθενα αλλου; σε αυτο που συμφωνω ειναι το τεστ παπ καθε χρονο

εννοω ψηλαφηση για 20 χρονων κοπελα ετσι , μη παρεξηγηθω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-10-13 στις 05:29. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:31, 08-10-13:

Οχι δε φτάνει

Κατα τα αλλα, βλέπω το γυναικολόγο μου μια φορα το χρόνο και κανει καθε φορα όλα αυτα που είπες, εκτος απο τον υπέρηχο. Ειναι και θεμα χώρας, δεν τον κανει κανείς στη χωρα όπου ζω. Στην Ελλαδα, όμως, ήταν μέρος της ρουτίνας

Το θεμα όμως δεν ειναι τι εκπτώσεις μπορείς να κανεις, αλλα ότι ΚΑΘΕ γυναίκα οφείλει να κανει στον τον έλεγχο, ασχέτως του τι σεξουαλική ζωή έχει. Προσωπικά το κανω απο τα 16 μου. Οι γονείς σου δεν πρεπει καν να διερωτηθούν γιατι πας

(Επίσης: Ψηλάφιση μαστων στα πλαίσια του αυτοελέγχου πρεπει να κανει καθε γυναίκα μια φορα το μήνα)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 08-10-13 στις 01:38.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 01:34, 08-10-13:

Αχ από τα άσχημα του να εισαι γυναίκα!
Προσωπικα τον βρίσκω λίγο υπερβολικό το γιατρό σου,για να καταλάβεις ο δικός μου δεν με αφήνει να κάνω τεστ παπ γιατί είμαι μικρή ακόμη και ας είμαι σεξουαλικά ενεργή το τελευταίο χρόνο+, μου είπε πως είναι καλύτερα να περιμένω αφού κάνουμε έλεγχο στο ιατρείο κάθε 6μηνο.
Τώρα για τις πρόσθετες εξετάσεις που σου πρότεινε, έτσι κι αλλιώς δεν περιλαμβάνονται στο τεστ παπ;
Σχετικά με τους γονείς που είπες,θα διαφωνήσω είναι προτιμότερο να το πεις στη μητέρα σου και θα σε συμβουλεψει και θα σε συνοδεύσει τη πρώτη φορά που θα εισαι ψαρωμενη!

Παράθεση

CandyCloud

Δραστήριο Μέλος

H CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H CandyCloud έγραψε στις 01:35, 08-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από merry poppins
εννοω ψηλαφηση για 20 χρονων κοπελα ετσι , μη παρεξηγηθω.
Ρώτησα και πάλι τα ίδια μου είπε και ο άλλος. Και ένας τρίτος δεν είπε τεστ παπ αλλά κολποσκόπηση κατευθείαν. Αλλά διάβασα ότι κολποσκόπηση γίνεται μόνο αν βγεί κάτι στο τεστ παπ.

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Το θεμα όμως δεν ειναι τι εκπτώσεις μπορείς να κανεις, αλλα ότι ΚΑΘΕ γυναίκα οφείλει να κανει στον τον έλεγχο, ασχέτως του τι σεξουαλική ζωή έχει. Προσωπικά το κανω απο τα 16 μου. Οι γονείς σου δεν πρεπει καν να διερωτηθούν γιατι πας
Το έφερα απ'έξω απ' έξω στη μάνα μου ότι διάβασα ότι ο έλεγχος ξεκινάει στα 21 (αλήθεια το διάβασα!) ανεξαρτήτως σεξουαλικής πράξεις. Και μου λέει δεν χρειάζεται και μου το ξέκοψε.

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Προσωπικα τον βρίσκω λίγο υπερβολικό το γιατρό σου,για να καταλάβεις ο δικός μου δεν με αφήνει να κάνω τεστ παπ γιατί είμαι μικρή ακόμη και ας είμαι σεξουαλικά ενεργή το τελευταίο χρόνο+, μου είπε πως είναι καλύτερα να περιμένω αφού κάνουμε έλεγχο στο ιατρείο κάθε 6μηνο.
Τι έλεγχο σου κάνει ακριβώς? Αν θέλεις να μου πεις, φυσικά
Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Τώρα για τις πρόσθετες εξετάσεις που σου πρότεινε, έτσι κι αλλιώς δεν περιλαμβάνονται στο τεστ παπ;
Σχετικά με τους γονείς που είπες,θα διαφωνήσω είναι προτιμότερο να το πεις στη μητέρα σου και θα σε συμβουλεψει και θα σε συνοδεύσει τη πρώτη φορά που θα εισαι ψαρωμενη!
Δεν πρέπει να τ μάθει σε καμία περίπτωση. Είναι παλαιών αρχών και έτσι και δεν πρόκειται να ζήσω αν το μάθει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-10-13 στις 05:38. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 02:08, 08-10-13:

εγω ξεκινησα παντως να πηγαινω σε γυναικολογο καπου στην ηλικια σου, οταν αρχισα δηλ να ειμαι και σεξουαλικα ενεργη. Επειδη ειναι ετησιος ο ελεγχος τα μαζευα σε ενα χρονο. Δεν ενημερωσα τους δικους μου και ουτε βρηκα ποτε το λογο να το κανω. Ειναι κατι που το κανουν ολες οι γυναικες. Για τη ψηλαφηση μαστου παντως μου ειχε πει οτι μετα τα 30 το ξεκινας. Η αυτοψηλαφηση ειναι κατι αλλο που το κανεις μονη σου σπιτι σου , και δεν την πληρωνεις καθε χρονο.
Ο ετησιος ελγχος ειναι κατι που πρεπει να γινεται οπως ηδη αναφερθηκε απο καθε γυναικα.

Καποια φιλη δεν εχεις που να εχει δικο της γυναικολογο να σου το συστησει;

Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 03:39, 08-10-13:

Tεστ παπ σίγουρα, υπέρηχο δε ξέρω, όσο για τη ψηλάφηση... Το χρεώνουν και αυτό; Γυναίκα γυναικολόγος να πω οκέι, αλλά άντρας να χρεώνει για να πιάνει βυζάκια 20χρονής; My god, what has the world come to!

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 07:38, 08-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από fmarulezkd
Tεστ παπ σίγουρα, υπέρηχο δε ξέρω, όσο για τη ψηλάφηση... Το χρεώνουν και αυτό; Γυναίκα γυναικολόγος να πω οκέι, αλλά άντρας να χρεώνει για να πιάνει βυζάκια 20χρονής; My god, what has the world come to!

Καλέ δεν γίνεται έτσι πλέον.

Πάντως μια ματιά που έριξα στο ίντερνετ αναφέρει πως καλό είναι στις ηλικίες 20-40 να γίνονται εξετάσεις μαστού κάθε 3ετία (με μπρίζωσες τώρα και εμένα )

κοιλιακό καιδιακολπικό γυναικολογικό υπερηχογράφημα με κάνει (τουλάχιστον έτσι λέει εδώ που το διαβάζω τώρα :p),με βαράει και μια -ενεσούλα πριν το διακολπικό που θα "την νιώσω λίγο" και ήμαστε κομπλέ ..

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:17, 08-10-13:

Κορίτσια η ψηλάφηση μαστού (αυτή που την κάνει ο γιατρός) πρέπει να γίνεται μία φορά το χρόνο σε όλες τις κοπέλες/γυναίκες. Ζωή δεν είσαι μικρή, μια χαρά είσαι. Καρκίνο του μαστού δεν παθαίνουν μόνο οι γυναίκες άνω των 20 αλλα και οι μικρότρες. Μια φορά το μήνα, πρέπει να το κάνουμε μόνες μας, συνήθως γινεται στο ντουζ.
Από τα 35 και μετά αρχίζουν οι μαστογραφίες, και επαναλαμβάνονται κάθε τρία χρόνια.
Υπέρηχο μαστού πρέπει να κάνει κάθε ενήλικη γυναίκα ανεξαρτήτως ηλικίας πριν τα 35 μια φορά το χρόνο ή τα δύο χρόνια, εκτός κι αν έχει κληρονομικότητα σε καρκίνο του μαστού οπότε πρεπει να το κανει συχνά, ή να κάνει μόνο μαστογραφία που είναι πιο ακριβής.

Το τεστ Παπ πρέπει να το κάνουμε από τότε που έχουμε σεξουαλικές σχέσεις. Δεν μπορεί με το γυναικολογικό έλεγχο να δει ο γιατρός αυτά που δείχνει το τεστ Παπ, όπως για παράδειγμα τα κονδυλώματα.
Δεν έχει να κάνει μόνο με θέμα προσωπικής υγιεινής, αλλά και προστασία των συντρόφων μας. Οφείλουμε να είμαστε υγιείς.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 09:18, 08-10-13:

Ένας πλήρες γυναικολογικό έλεγχος περιλαμβάνει ενδοκολπικό υπέρυχο και το τεστ παπ. Θεωρητικά είσαι μικρή για ψιλάφιση μαστού αλλά κακό δεν κάνει να σου ρίξει μια ματίτσα! Δεν είναι κάτι που χρεώνεται ούτως ή άλλως..

Κορίτσια να μην λυπάστε τα λεφτά του γυναικολόγου σας! Είναι κάτι που το χρωστάτε στον εαυτό σας και το κάνετε για δική σας πρόλειψη!
Το να δώσετε μια φορά το χρόνο 70-80 ευρώ για το καλό του δικού σας σώματος δεν είναι τίποτα μπροστά στα λεφτά που ξοδεύουμε κάθε μήνα σε ρούχα, παππούτσια και βλακείες! Η πρόλειψη σώζει ζωές!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 09:50, 08-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Κορίτσια η ψηλάφηση μαστού (αυτή που την κάνει ο γιατρός) πρέπει να γίνεται μία φορά το χρόνο σε όλες τις κοπέλες/γυναίκες. Ζωή δεν είσαι μικρή, μια χαρά είσαι. Καρκίνο του μαστού δεν παθαίνουν μόνο οι γυναίκες άνω των 20 αλλα και οι μικρότρες. Μια φορά το μήνα, πρέπει να το κάνουμε μόνες μας, συνήθως γινεται στο ντουζ.
Από τα 35 και μετά αρχίζουν οι μαστογραφίες, και επαναλαμβάνονται κάθε τρία χρόνια.
Υπέρηχο μαστού πρέπει να κάνει κάθε ενήλικη γυναίκα ανεξαρτήτως ηλικίας πριν τα 35 μια φορά το χρόνο ή τα δύο χρόνια, εκτός κι αν έχει κληρονομικότητα σε καρκίνο του μαστού οπότε πρεπει να το κανει συχνά, ή να κάνει μόνο μαστογραφία που είναι πιο ακριβής.
Αυτό είπα και εγώ Gilda μου, πως με έψησε η κοπέλα γιατί δεν ήταν κάτι που το είχα σκεφτεί και από ότι είδα λίγο στο διαδίκτυο σε ηλικίες 20-40 καλό είναι να γίνεται ψηλάφηση κάθε μήνα και στο γιατρό επίσκεψη κάθε τρια χρόνια. (εκτός και αν δεις κάτι περίεργο οπότε πας κατευθείαν)

Το τεστ Παπ πρέπει να το κάνουμε από τότε που έχουμε σεξουαλικές σχέσεις. Δεν μπορεί με το γυναικολογικό έλεγχο να δει ο γιατρός αυτά που δείχνει το τεστ Παπ, όπως για παράδειγμα τα κονδυλώματα.
Κλαίω-κλαίω, πάω σε γυναικολόγο και δεν έχω ιδέα τι μου κάνει, έχω μείνει 2 χρόνια πίσω!
Λοιπόν, όσο δεν είχα ολοκληρωμένες επαφές μου έκανε κοιλιακό υπερηχογράφημα, αφού ολοκλήρωσα κάνουμε ενδοκολπικό και μόλις έμαθα με το πρωινό καφέ στο μπαλκόνι παρέα με τη μαμά, τι μου κάνει ο κολποδιαστολέας
Μια ερώτηση, όπως είπα πριν μου τραβάει μια αρκετά μεγάλη ένεση (δηλαδή μέέέέσα) και τώρα που το συζητάω με τη μαμά μου απορούμε για ποιο λόγο το κάνει γιατί πχ στη μητέρα μου δεν εχει κάνει ποτέ

Δεν έχει να κάνει μόνο με θέμα προσωπικής υγιεινής, αλλά και προστασία των συντρόφων μας. Οφείλουμε να είμαστε υγιείς.
Ή την θανατική ποινή τους.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 10:16, 08-10-13:

Aυτό με την ένεση ούτε κ εγώ το κατάλαβα..Για ποιό λόγο σου κάνει ένεση? Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ τόσα χρόνια..

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,969 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 10:26, 08-10-13:

Μήπως δεν είναι ένεση και είναι κάτι άλλο; Πολύ αλλόκοτο μου ακούγεται. Πάντως κι εγώ τεστ ΠΑΠ κάνω από τότε που ήμουν σεξουαλικά ενεργή, δεν νοείται να μην κάνεις, και 14 να είσαι και 16 και όσο είσαι τελοσπάντων. Απλά εμένα ο γιατρός μου όσο ήμουν μικρή μου έπαιρνε λιγότερα (γύρω στα 30€ αν θυμάμαι καλά), ενώ τώρα πια με εξέταση (υπέρηχο, ενδοκολπική κλπ) και τεστ ΠΑΠ πάμε στο 50άρι. Τους μαστούς τους έχει ψηλαφίσει σπάνια, δεν έχει χρεώσει ποτέ τίποτα και τους ψηλαφώ κι εγώ σχεδόν κάθε μήνα (όχι πως καταλαβαίνω και πολλά...).
Για υπέρηχο μαστού το σκέφτομαι, μάλλον πρέπει να κάνω κι εγώ...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:55, 08-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από CandyCloud
Το έφερα απ'έξω απ' έξω στη μάνα μου ότι διάβασα ότι ο έλεγχος ξεκινάει στα 21 (αλήθεια το διάβασα!) ανεξαρτήτως σεξουαλικής πράξεις. Και μου λέει δεν χρειάζεται και μου το ξέκοψε.
Δεν έχει σημασία τι διάβασες στο ίντερνετ, ο έλεγχος του τραχήλου ξεκινάει με το που μία γυναίκα είναι σεξουαλικά ενεργή, και όλων των άλλων με το που της έρχεται περίοδος. Απλά, επειδή σε πολλές έρχεται στα 13, έχει θεωρηθεί ως ορθή ηλικία τα 16-18.

Δεν πρέπει να τ μάθει σε καμία περίπτωση. Είναι παλαιών αρχών και έτσι και δεν πρόκειται να ζήσω αν το μάθει
Τι σχέση έχουν οι αρχές τους με την υγεία σου;;;
Παιδιά, ο καρκίνος του μαστού είναι συγκρίσιμος με μάστιγα, ο μέσος όρος ηλικίας γυναικών που "χτυπά" όλο και μειώνεται, και ακόμα και έτσι να μην ήταν, ο τακτικός έλεγχος του σώματός μας δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το πόσο προοδευτικοί είμαστε. Επειδή έχω κολλητή που πέρασε καρκίνο του στήθους πολύ νέα, και γνωστή που εμφάνισε καρκίνο του τραχήλου στα 19, καλό είναι να μην επαναπαυόμαστε ποτέ. Μιλάμε για την υγεία μας, μία μικρή παράβλεψη τώρα μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλο μπελά αργότερα.
Ξανά, αν ζητήσεις να πας σε γιατρό, δεν τους πέφτει λόγος. Το κάνεις γιατί είσαι γυναίκα, όχι γιατί έκανες κάτι κακό.

Αρχική Δημοσίευση από aba
Μήπως δεν είναι ένεση και είναι κάτι άλλο; Πολύ αλλόκοτο μου ακούγεται. Πάντως κι εγώ τεστ ΠΑΠ κάνω από τότε που ήμουν σεξουαλικά ενεργή, δεν νοείται να μην κάνεις, και 14 να είσαι και 16 και όσο είσαι τελοσπάντων. Απλά εμένα ο γιατρός μου όσο ήμουν μικρή μου έπαιρνε λιγότερα (γύρω στα 30€ αν θυμάμαι καλά), ενώ τώρα πια με εξέταση (υπέρηχο, ενδοκολπική κλπ) και τεστ ΠΑΠ πάμε στο 50άρι. Τους μαστούς τους έχει ψηλαφίσει σπάνια, δεν έχει χρεώσει ποτέ τίποτα και τους ψηλαφώ κι εγώ σχεδόν κάθε μήνα (όχι πως καταλαβαίνω και πολλά...).
Για υπέρηχο μαστού το σκέφτομαι, μάλλον πρέπει να κάνω κι εγώ...
Υπέρηχο μαστού έχω κάνει μόνο δύο φορές, μία όταν είχα χτυπήσει στις πολεμικές τέχνες και πονούσα πάρα πολύ στη μία πλευρά, και άλλη μία όταν ένας αδένας είχε πρηστεί κοντά σε εκείνο το αιμάτωμα. Η μία ήταν στα 21 μου, η άλλη στα 29 μου. Αν δεν εντοπίσεις εσύ ή ο γιατρός σου κάτι κατά την ψηλάφηση ρουτίνας, δεν έχεις λόγο να το κάνεις.

Από την άλλη, σκοπεύω να μιλήσω στη γυναικολόγο μου για μαστογραφία, μιας και έχω μπει στα τριάντα και μου είχε πει ότι πλέον τις κάνουν και σε νεότερες γυναίκες, όχι μόνο δηλαδή άνω των 40.

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

H merry poppins έγραψε στις 15:20, 08-10-13:

...ο μέσος όρος ηλικίας γυναικών που "χτυπά" όλο και μειώνεται...

Μπορεις να μου πεις που ακριβως το διαβασες αυτο;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:46, 08-10-13:

Μου το έχουν πει οι τρεις διαφορετικοί γυναικολόγοι που έχω δει σε τακτική βάση τα τελευταία χρόνια (διαφορετικοί λόγω μετακομίσεων), και το άκουσε και η φίλη μου που πέρασε καρκίνο, από το δικό της γιατρό.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 19:06, 08-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Υπέρηχο μαστού έχω κάνει μόνο δύο φορές, μία όταν είχα χτυπήσει στις πολεμικές τέχνες και πονούσα πάρα πολύ στη μία πλευρά, και άλλη μία όταν ένας αδένας είχε πρηστεί κοντά σε εκείνο το αιμάτωμα. Η μία ήταν στα 21 μου, η άλλη στα 29 μου. Αν δεν εντοπίσεις εσύ ή ο γιατρός σου κάτι κατά την ψηλάφηση ρουτίνας, δεν έχεις λόγο να το κάνεις.
Γιδάκι σε όλα που έγραψες συμφωνώ, εκτός από αυτό για τον υπέρηχο.
Με την ψηλάφηση μπορεί κάτι να μην εντοπιστεί, ειδικά για τις γυναίκες που έχουν μεγάλο στήθος, όπως εγώ.
Ο υπέρηχος πρέπει να γίνεται κάθε 1-2 χρόνια. Μαστογραφία να μην κάνεις ακόμα, γιατί την κάνουμε από τα 35 και μετά (όχι τα 40). Δεν υπάρχει λόγος να επιβαρυνθείς με ακτινοβολία αφού δεν έχεις ενδείξεις. Σίγουρα όμως να κάνεις υπέρηχο.
Σε όλα τα άλλα που έγραψες όμως σε βρίσκω πολύ σωστή και πολύ ευαισθητοποιημένη.

Κορίτσια μην επαναπάυεστε επειδή είστε κάτω των 20 ή κοντά στα 20.
Ο καρκίνος δεν ζητάει ταυτότητα.
Την έχουν πατήσει κορίτσια πολύ μικρότερα από εσάς.
Η πρόληψη σώζει ζωές.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Agria Indiana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Agria Indiana
H Agria Indiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Agria Indiana Θέλω να μπορώ να ονειρευτώ..!! έγραψε στις 19:38, 08-10-13:

Εγώ απο προσωπική εμπειρία ξέρω οτι ο υπέρηχος βγαίνει κάπου στα 30 και το τετσ παπ σχεδόν τίποτα! πας και τα κάνεις και τα δυο εκείνη τη στιγμή και μπορεί να σου κάνει και μία ψηλάφηση στο στήθος προληπτικά χωρίς να σου πάρει λεφτά!

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:37, 08-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από fmarulezkd
1) Αν δεν κάνω λάθος, ο γυναικολόγος κατά την ψηλάφηση φοράει γάντι.
2) Ένας γυναικολόγος που κάνει επαγγελματικά διαρκώς ψηλαφήσεις, δε νομίζω ότι θα μπορούσε να τις απολαμβάνει ερωτικά πάνω στη δουλειά του.
3) Υπάρχει και το σχετικό ανέκδοτο: Λέει ένας γυναικολόγος σε ένα συναδελφό του: "Θέλεις μόλις τελειώσουμε τη βάρδια μας, να πάμε σε ένα μπαράκι, για να δούμε κανένα πρόσωπο?"

Παράθεση

CandyCloud

Δραστήριο Μέλος

H CandyCloud έγραψε στις 21:43, 08-10-13:

Πω πω τώρα με μπερδέψατε!!!!

Αν έχω καταλάβει καλά: Τεστ παπ, ενδοκολπικός υπέρηχος, γυναικολογική εξέταση και ψηλάφηση μαστών μια φορά το χρόνο.
Προσωπική ψηλάφηση μια φορά το μήνα.
Υπέρηχος μαστών κάθε 2 χρόνια.
Και μαστογραφία από τα 35 και μετά κάθε 3 χρόνια??

Πφφφ...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:21, 08-10-13:

Υπέρηχο μαστων απο τα 30 ή αναλόγως του τι θα προτείνει ο γιατρός σπυ, αναλόγως του πώς θα κρίνει την υφή σου στήθους σου ή αν για κάποιο λόγο το θεωρήσει απαραίτητο (βλ λόγω μεγέθους ή ιστορικού ή δεν ξέρω τι αλλο)

Το Παπ τεστ κοστίζει, παιδια, δωρεάν δεν ειναι

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:34, 11-10-13:

Ειναι βλακεια που εισαι 20 κι ακομα φοβασαι την μαμα σου. Πρεπει να ωριμασεις καποτε κι εφοσον ξεκινησες να κανεις σεξ εισαι υπευθυνη γιΑ το σωμα σου και τον συντροφο σου. Να πας με τον ΕΟΠΥΥ κι αν παλι δε γινεται γιατι θα φανει με το βιβλιαριο της μαμας σου, μαζευε το χαρτζιλικι σου και κανε τις εξετασεις σου καθε χρονο. Ενα ρουχο λιγοτερο αλλα καθαρη στην υγεια σου. Λιγα χρηματα σου ζητησε. Εχω δωσει πολυ περισσοτερα σε ιδιωτικο γιατρο. Ολες οι εξετασεις που σου ειπε ειναι απαραιτητες κι ολες οι υπευθυνες γυναικες τις κανουμε.

Αν έχω καταλάβει καλά: Τεστ παπ, ενδοκολπικός υπέρηχος, γυναικολογική εξέταση και ψηλάφηση μαστών μια φορά το χρόνο.

Πφφφ...
Καλα, δεν ειναι τιποτα. Μια- δυο μερες υποθεση. Για το σεξ πφφφ δεν κανουμε.. Αλλα για τις εξετασεις..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 13-10-13 στις 18:00. Αιτία: Merge
Παράθεση

CandyCloud

Δραστήριο Μέλος

H CandyCloud έγραψε στις 01:07, 12-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ειναι βλακεια που εισαι 20 κι ακομα φοβασαι την μαμα σου. Πρεπει να ωριμασεις καποτε κι εφοσον ξεκινησες να κανεις σεξ εισαι υπευθυνη γιΑ το σωμα σου και τον συντροφο σου.
Δεν είναι ότι φοβάμαι τη "μαμά μου". Αν δεν έχεις βρεθεί σε μια κατάσταση δεν μπορείς να κρίνεις. Είμαι πολύ ώριμη, αλλιώς δεν θα με ένοιαζε καν να κάνω εξετάσεις όπως τα περισσότερα 15χρονα-16χρονα που τριγυρίζουν με τον καθένα.
Απλά οι γονείς μου έχουν κάποιες συγκεκριμένες αρχές, πληρώνουν τις σπουδές μου, τα έξοδά μου. Ζω στο σπίτι τους και οφείλω να συμβιβάζομαι. Αλλιώς μπορούν κάλλιστα να μου πουν "πήγαινε και ζήσε μόνη σου".

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 19:59, 02-11-13:

Δεν μπορείς να συμβιβαστείς στο θέμα της υγείας σου. Αυτές οι εξετάσεις πρέπει να γίνονται γιατί ανεξαρτήτως τι κάνεις στην σεξουαλική σου ζωή, το αναπαραγωγικό σου σύστημα μπορεί να αποκτήσει ένα σωρό προβλήματα και πρέπει να εξετάζεσαι συχνά ώστε να τα προλάβεις. Πολλές κοπέλες έχουν βγάλει κύστες, έχουν παρουσιάσει κάποια μόλυνση ή διάφορα άλλα προβλήματα χωρίς καν να είναι ενεργές σεξουαλικά. Οπότε εξήγησε στους δικούς σου πως πρέπει να το κάνεις ώστε να βεβαιωθείς πως είσαι υγιής.
Γενική αίματος/ούρων γιατί κάνεις κάθε χρόνο? Στον οδοντίατρο γιατί πας? Δεν πιστεύεις πως πρέπει να κάνεις κι ένα γυναικολογικό τσεκαπ?

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 18:08, 22-02-14:

Πφφφ...
Από τα 35 και μετά οι γυναίκες -ιδιαίτερα όσες έχουν κακή κληρονομικότητα- πρέπει να κάνουν τις παραπάνω εξετάσεις -και τη μαστογραφία- μια φορά τον χρόνο. Σου λέω αυτό που μου είπε ο γυναικολόγος μου. Μην αγχώνεσαι. Οι εξετάσεις αυτές είναι ανώδυνες. Η τακτική πρόληψη είναι δυνατό να μας αποτρέψει από τα χειρότερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

giotapn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giotapn
H giotapn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H giotapn i m wondering... i m just curious.... έγραψε στις 22:23, 08-07-14:

Καλησπέρα σας.
Εχω εδω κ δυο μερες εναν πονο στις θηλες μου. το ξαναχα κ τον προηγουμενο μηνα για καποιες μερες.
Τονίζω δυο πραγματα. δεν εχω περιοδο εδω κ χρονια και παλευω με τους γιατρους. εδω και 1 χρονο δεν παιρνω αντισυλληπτικα χαπια. αρα δεν εχω ουτε τεχνητα περιοδο.
Δυο μηνες εκανα ομοιοπαθητικη μηπως λειτουργησει αυτο. τζιφος κ την σταματησα πριν αρκετο καιρο. μπορει να χω κλεισει μηνα χωρις ομοιπαθητικη. οι θηλες μου ποναγαν κ οταν επαιρνα τα χαπια ομοιοπαθητικης.
ειναι ανησυχητικο; ρε κοριτσια πρπ να παω σε γιατρο γι αυτο το πονο; ή να το αγνοήσω κ θα περάσει οπως τον προηγουμενο μηνα;
ευχαριστω κυριες μου εκ των προτερων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 617 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 22:32, 08-07-14:

Μήπως να επισκεφτείς μαστολόγο;

Παράθεση

giotapn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giotapn
H giotapn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H giotapn i m wondering... i m just curious.... έγραψε στις 09:02, 10-07-14:

Κορίτσια είστε γουρλούδες..
Αδιαθέτησα! Τελικά η ομοιοπαθητική λειτούργησε.
Φιλιά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 12:28, 10-07-14:

Τέλεια! Πάντως η ομοιοπαθητική θέλει τον χρόνο της. Ίσως δυο μήνες να μην ήταν αρκετοί. Εγώ όταν έκανα έκανα για τουλάχιστον έξι!

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,600 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 12:59, 10-07-14:

Τέλεια! Πάντως η ομοιοπαθητική θέλει τον χρόνο της. Ίσως δυο μήνες να μην ήταν αρκετοί. Εγώ όταν έκανα έκανα για τουλάχιστον έξι!
Και όντως είδες διαφορά?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:08, 10-07-14:

Χμμμ.. Είδα κάποια διαφορά, αλλά όχι στον βαθμό που ήθελα. Το ίδιο και με τον βελονισμό. Στη συνέχεια εγκατέλειψα! Αλλά έχω ακούσει πολλούς άλλους που για χρόνια προβλήματα εκεί βρήκαν τη λύση τους. Δεν ξέρω...

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,600 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 13:11, 10-07-14:

Χμμμ.. Είδα κάποια διαφορά, αλλά όχι στον βαθμό που ήθελα. Το ίδιο και με τον βελονισμό. Στη συνέχεια εγκατέλειψα! Αλλά έχω ακούσει πολλούς άλλους που για χρόνια προβλήματα εκεί βρήκαν τη λύση τους. Δεν ξέρω...
Αχ μακάρι να βρω κ εγώ τη λύση μου εκεί γιατί αντυσυληπτικά για μια ζωη δεν παίρνω.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:16, 10-07-14:

Ε ναι δε γίνεται να τα παίρνεις για πάρα πολλά χρόνια. Εγώ τα έπαιρνα για τέσσερα. Ο γυναικολόγος τι σε συμβουλεύει;

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 13:20, 10-07-14:

Ε ναι δε γίνεται να τα παίρνεις για πάρα πολλά χρόνια. Εγώ τα έπαιρνα για τέσσερα. Ο γυναικολόγος τι σε συμβουλεύει;
Αντισυληπτικά και να ζω πιο υγιεινά για να ρυθμιστεί και μόνη της η ορμόνη που έχω λίγο αυξημένη . Το υγιεινά το προχωράω και η αλήθεια είναι σιγά σιγά βλέπω λίγη βελτίωση αλλα να χαπακώνομαι δε θέλω καθόλου. Μόλις λύσω ενα άλλο θέμα αρχίζω ομοιοπαθητική να δω τι θα κάνω.

Παράθεση

sparkling (Γεωργια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sparkling
H Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H sparkling 3-4-1994 έγραψε στις 14:04, 10-07-14:

εδω και δυο χρονια ταλαιπωρουμε με την περιοδο που καθυστερει μηνες να μου ερθει.ειχα επισκεφτει γυναικολογο για υπερηχο και μου ειχε βρει μια προδιαθεση για πολυκυστικες και μου ειχε δωσει κατι χαπια να τα πινω για να μου ερχεται.σκεφτομαι να ξαναπαω για εξετασεις αλλα δεν θελω να περνω καθε μηνα χαπια.προτασεις ?

Παράθεση

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:53, 10-07-14:

Γιατί έχετε πρόβλημα με το να παίρνετε αντισυλληπτικά; Με την προϋπόθεση ότι σας τα συστήνει ο γιατρός σας και προηγούνται εξετάσεις και λήψη ιστορικού, δε βλέπω το λόγο να ανησυχείτε. Εκτός από το ότι ρυθμίζουν την περίοδο, περιορίζουν το πρόβλημα με τις πολυκυστικές, βοηθούν στην ακμή κλπ, σας προσφέρουν και το κυριότερο το οποίο είναι αντισυλληπτική προστασία.

Όταν αποφασίσετε ότι θέλετε να τα διακόψετε μπορείτε να το συζητήσετε με το γιατρό σας, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα και να τα παίρνετε για χρόνια. Το μόνο που μου έχει συστήσει ο γιατρός μου είναι να κάνω περιοδικά κάποιες τελείως προληπτικές εξετάσεις, πράγμα το οποίο άλλοι γυναικολόγοι βρήκαν υπερβολικό μάλιστα. Γενικώς τα αντισυλληπτικά πλέον έχουν πολύ καλύτερη/ελαφρύτερη σύνθεση, μπορούν να χρησιμοποιηθούν "άφοβα" (όσο μπορεί να το πει αυτό κανείς για ένα σκεύασμα) εφόσον συμφωνεί ο γιατρός.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 15:07, 10-07-14:

Γιατί τα αντισυλληπτικά δε βοηθάνε ουσιαστικά στην επίλυση του προβλήματος που φέρνει ανωμαλίες στην περίοδο. Απλά ρυθμίζουν τις ορμόνες. Αν τα σταματήσω όμως και μετά από λίγο καιρό αρχισουν πάλι τα ίδια ποιο το νόημα? Για να λέω ότι είχα κανονικά περίοδο 5 μήνες οταν δεν είναι ουτε καν φυσιολογικη περίοδος? Περι αντισύλληψης συμφωνώ, όμως δεν πιστεύω οτι πρέπει εγώ να χαπακώνομαι σε μόνιμη βάση μεχρι τα 50 μου. Όσο βελτιωμένα και να ναι είναι ενα φάρμακο και καλό είναι νομίζω να το αποφεύγουμε όταν δεν υπάρχει τεράστια ανάγκη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:39, 10-07-14:

Εντάξει, αυτό είναι προσωπικό θέμα του καθένα. Εγώ δε θα τα παίρνω μέχρι συγκεκριμένη ηλικία, αλλά σίγουρα θα τα παίρνω για όσο θέλω να είμαι 100% (εντός εισαγωγικών είναι αυτά πάντα) σίγουρη στο θέμα της αντισύλληψης. Τα παίρνω μόνο για αντισύλληψη ούτως ή άλλως, οπότε συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες για την περίοδο. Όταν παίρνεις αντισυλληπτικά δεν έχεις περίοδο, έχεις "αίμα διακοπής" (breakthrough bleeding) οπότε δεν είναι μια κατάσταση που θες να κρατήσεις μόνιμα, πρέπει να λύσεις το όποιο πρόβλημα. Όταν ανέφερα ότι ρυθμίζει την περίοδο εννοούσα τα λειτουργικά/παρελκόμενα, πχ εγώ κανονικά υποφέρω όταν έχω κανονική περίοδο, έχω εξωφρενικό αίμα και αφόρητο πόνο, ενώ με τα χάπια είμαι πολύ καλύτερα.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 15:39, 10-07-14:

Εμένα τα αντισυλληπτικά από ένα σημείο και μετά μου έκαναν spotting στη μέση του κύκλου. Δεν ξέρω αν ήταν εντελώς συμπτωματικό, αλλά έκτοτε ξεκίνησα να ταλαιπωρούμαι και με κολπίτιδες κλπ. Μπορεί να μη σχετίζεται φυσικά, πάντως μετά από κάποιους μήνες αποφάσισα να τα σταματήσω, διότι και είμαι επιρρεπής σε μολύνσεις και συμβάλλουν κι αυτά σε κάποιο βαθμό στη διατάραξη της χλωρίδας του κόλπου, όπως μου είπε η γιατρός μου. (Νομίζω το έχω διαβάσει και στο διαδίκτυο αυτό το τελευταίο). Πάντως και τα πλεονεκτήματα ασύγκριτα για εμένα:
  • Ελάχιστοι έως μηδενικοί πόνοι περιόδου (ο λόγος που ξεκίνησα να τα παίρνω και βλαστημώ την ώρα και τη στιγμή που τα σταμάτησα)
  • Μικρότερη διάρκεια έμμηνου ρύσης και μικρότερη ροή
  • Απόλυτος προγραμματισμός

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 16:32, 10-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Γιατί έχετε πρόβλημα με το να παίρνετε αντισυλληπτικά; Με την προϋπόθεση ότι σας τα συστήνει ο γιατρός σας και προηγούνται εξετάσεις και λήψη ιστορικού, δε βλέπω το λόγο να ανησυχείτε. Εκτός από το ότι ρυθμίζουν την περίοδο, περιορίζουν το πρόβλημα με τις πολυκυστικές, βοηθούν στην ακμή κλπ, σας προσφέρουν και το κυριότερο το οποίο είναι αντισυλληπτική προστασία.

Όταν αποφασίσετε ότι θέλετε να τα διακόψετε μπορείτε να το συζητήσετε με το γιατρό σας, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα και να τα παίρνετε για χρόνια. Το μόνο που μου έχει συστήσει ο γιατρός μου είναι να κάνω περιοδικά κάποιες τελείως προληπτικές εξετάσεις, πράγμα το οποίο άλλοι γυναικολόγοι βρήκαν υπερβολικό μάλιστα. Γενικώς τα αντισυλληπτικά πλέον έχουν πολύ καλύτερη/ελαφρύτερη σύνθεση, μπορούν να χρησιμοποιηθούν "άφοβα" (όσο μπορεί να το πει αυτό κανείς για ένα σκεύασμα) εφόσον συμφωνεί ο γιατρός.
- Γιατί οι γιατροί μεταξύ τους διαφωνούν κατά πόσο πρέπει να χρησιμοποιούνται, σε ποιες περιπτώσεις κλπ. Ο γυναικολόγος μου είχε εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη από την παθολόγο μου και από μια άλλη γυναικολόγο (οικογενειακή φίλη).
- Γιατί λίγο να ξεφύγεις ή να τα σταματήσεις σχεδόν πάντα επιστρέφεις στο μηδέν (στην καλύτερη περίπτωση).
- Γιατί έχουν παρενέργειες οι οποίες μόνο αμελητέες δεν είναι (παράδειγμα η κατάθλιψη, η αύξηση του βάρους, που για να τα ρυθμίσεις αυτά μάλλον θα χρειαστείς extra φάρμακα --> υπερφόρτωση οργανισμού).
- Γιατί υπάρχουν πιο ανώδυνοι τρόποι για να ρυθμίσεις τις ορμόνες σου από το να χαπακωθείς με αυτά για τόσο μεγάλο διάστημα (π.χ. εγώ για τις πολυκυστικές αύξησα την γυμναστική, περιόρισα τους επεξεργασμένους υδατάνθρακες και έπαιρνα και glucophage επί ένα εξάμηνο και τώρα έχει σταθεροποιηθεί αρκετά η περίοδός μου).
- Γιατί δεν αξίζει να χαπακώνεσαι μόνο και μόνο για την αντισύλληψη όταν κυκλοφορούν αντρικά και γυναικεία προφυλακτικά.

Εγώ θα πω το εξής: Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι γυναικολόγοι δεν διστάζουν ιδιαίτερα να σου συστήσουν τα αντισυλληπτικά. Μια γυναίκα γιατρός (σχετικής ειδικότητας εννοείται), είναι πιο ευαισθητοποιημένη και πιο ψαγμένη ως γυναίκα ΚΑΙ γιατρός (στο συγκεκριμένο θέμα, για να μην πέσετε να με φάτε). Δεν είναι ένα χάπι-καραμέλα, το παίρνουμε και συνεχίζουμε την ζωή μας.

Φυσικά, για να προλάβω αντιδράσεις, δεν λέω ότι σε όλες τις περιπτώσεις μπορούμε να αποφύγουμε τα αντισυλληπτικά, σε κάποιες είναι αναγκαστικά μονόδρομος. Αλλά υπάρχει μια -συγχωρήστε μου την έκφραση- επιπολαιότητα στο πόσο εύκολα δίνεται/συστήνεται το αντισυλληπτικό χάπι στις γυναίκες πλέον.

Παράθεση

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 17:13, 10-07-14:

Κοίταξε, έχεις δίκιο σε κάποια πράγματα που λες γενικά, ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

Ωστόσο οι παρενέργειες που αναφέρεις είναι εξαιρετικά σπάνιες. Όλα τα σκευάσματα έχουν πιθανές παρενέργειες. Ό,τι κι αν πάρεις, από ντεπον και αντιβίωση μέχρι αντισυλληπτικά και βιταμίνες, είναι πιθανό να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση ή άλλη περενέργεια. Προφανώς μόλις δεις το παραμικρό πρόβλημα, το αναφέρεις στο γιατρό και το σταματάς. Δε φορτώνεις τον οργανισμό σου με ένα πράγμα που σου προκαλεί προβλήματα.

Από κει και πέρα, αξίζει να επισημάνω άλλο ένα πράγμα. Επειδή λες ότι για την αντισύλληψη υπάρχει και το προφυλακτικό, να σημειώσω απλά ότι η χρησιμοποίηση του όρου δεν είναι ακριβής. Το προφυλακτικό δεν είναι αντισυλληπτικό μέσο, είναι μέθοδος φραγμού. Αντισύλληψη κάνουν άλλα πράγματα, ορμονολογικά (ενέσεις, χάπια, εμφυτεύματα κλπ). Για το λόγο αυτό το προφυλακτικό έχει μια αποτελεσματικότητα που κυμαίνεται από 60-97% ενώ το χάπι είναι στο 100% όταν λαμβάνεται σωστά.

Βέβαια ιστορικά έχει συμβεί παραγωγή και διάθεση στην αγορά τόσο ελαττωματικών προφυλακτικών όσο και χαπιών. Ελπίζω ότι πλέον οι μέθοδοι παραγωγής/διάθεσης υπόκεινται σε πολύ πιο εξονυχιστικούς ελέγχους απ' ό,τι παλιότερα. Προσωπική μου επιλογή για διάφορους λόγους είναι το χάπι και αυτό θα συνεχίσει για λίγα χρόνια ακόμα. Η γυναικολόγος μου συστήνει αποχή από το χάπι για κάποια χρονικά διαστήματα, για να δουλεύουν μόνες τους οι ωοθήκες, χωρίς παρέμβαση. Το τηρώ κάθε χρόνο (4-5 μήνες αχαπάκωτη) παρόλο που μου είπε ότι το συστήνει για κάθε 2-3 χρόνια χρήσης. Άλλοι γυναικολόγοι βρίσκουν την περιοδική αυτή αποχή άστοχη και αχρείαστη.

Απόψεις, όλοι λένε κάτι ανάλογα με τις σπουδές τους, την εμπειρία τους, τις συνεργασίες τους κλπ. Ο παθολόγος μου πχ, που είναι εξαιρετικός γιατρός, ούτε που να τα ακούσει τα αντισυλληπτικά, τα φοβάται πολύ.

Γενικά καλό είναι να ενημερωνόμαστε και να μελετάμε όσο μπορούμε μόνοι μας και να κάνουμε συνειδητές αποφάσεις για τη δική μας περίπτωση, οι γιατροί δεν είναι πλέον αυθεντίες και ο ασθενής πρέπει να κάνει και προσωπικό διάβασμα πριν αποφασίσει.

Αυτά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 10-07-14 στις 17:21.
Παράθεση

spiridoula.t

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spiridoula.t
H spiridoula.t αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H spiridoula.t έγραψε στις 13:42, 12-07-14:

εγω ξερω οτι ο δικος μου γυναικολογος ειναι πολυ καλος και καταλαβαινει τα προβληματα σου.. ουτε αβολα σε κανει να αισθανεσαι ουτε τπτ.... ασε πουειναι κορυφη εχει γραψει σε ολα τα περιοδικα.. κοσμοπολιταν σουπερ καταερινα και αλλα πολλα....... και ειναι και οικονομικοσ εναν ελγχο που εκανα μου πηρε πολυ λιγα λεφτα 30 ευρω... αν θελει καποια το ονομα του να μ στειλοει προσοπικο μηνυμα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους