Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ναρκωτικά και Ρατσισμός

Psixotis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Psixotis
Ο Psixotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O Psixotis έγραψε στις 15:22, 19-10-05:

Κάνει κανεις από σας χρήση ναρκωτικών ουσιών??
Πως συμπεριφέρεστε απέναντι σε άτομα που είναι χρήστες??

Εχω παρατηρήσει ότι η πλειοψηφία του απλού κόσμου καταδικάζει άμεσα τέτοια άτομα χωρίς καν να μπεί στη λογική να πλησιάσει κάποιον για να κατανοήσει καλύτερα την κατάσταση και τις επιμέρους συνθήκες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 18:34, 19-10-05:

Προσωπικα, αν μαθαινα οτι το παιδι μου χρησιμοποιουσε ναρκωτικα, θα απογοητευομουνα αλλα και θα εκνευριζομουνα, γιατι νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο οτι τετοιες ουσιες δεν ειναι παιξε γελασε. Ακομα και ενα μικρο παιδι να ρωτησεις τι ειναι τα ναρκωτικα θα σου απαντησει. Οποτε δεν υπαρχει η δικαιολογια "ηθελα να δω πως ειναι" ή "δεν ηξερα τι ειναι". Περα απο αυτο ομως, θα προσπαθουσα να το βοηθησω. Το ιδιο θα εκανα και με εναν φιλο μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 19:16, 19-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Psixotis
Κάνει κανεις από σας χρήση ναρκωτικών ουσιών??
Πως συμπεριφέρεστε απέναντι σε άτομα που είναι χρήστες??

Εχω παρατηρήσει ότι η πλειοψηφία του απλού κόσμου καταδικάζει άμεσα τέτοια άτομα χωρίς καν να μπεί στη λογική να πλησιάσει κάποιον για να κατανοήσει καλύτερα την κατάσταση και τις επιμέρους συνθήκες.
Δεν κάνω χρήση ναρκωτικών ουσιών. Δεν έχει τύχει να γνωρίσω κάποιον που να κάνει, αλλά αν γνώριζα, μια και έχω μάθει στη ζωή μου να μην αντιμετωπίζω το διαφορετικό με αρνητικό τρόπο, θα του συμπεριφερόμουν όπως σε όλους τους άλλους, ενώ αν χρειαζόταν θα έδειχνα και κατανόηση.
Όντως είναι πολύ άσχημο που η πλειοψηφία του απλού κόσμου καταδικάζει τέτοια άτομα, καθώς κανείς δε μπορεί να ξέρει τί κουβαλάει στη ψυχή του και στο μυαλό του ο καθένας.

Επίσης όπως ακριβώς το λες:
Το ίδιο στο επαναπαραθέτω αναφερόμενος σε σένα, στο θέμα της ομοφυλοφιλίας, που κατέκρινες [κρεμάλες κτλ..]... για να καταλάβεις τι σημαίνει να αντιμερτωπίζεσαι απο τους άλλους αρνητικά, επειδή διαφέρεις απο αυτούς χωρίς να έχεις πλησιάσει κάποιον και να τον κατανοήσεις... καθώς απ ότι καταλαβαίνω, υποστηρίζεις απόλυτα αυτό που λες.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 19:20, 19-10-05:

Δεν κάνω χρήση ουσιών αλλά αποκλείεται να φερθώ άσχημα απλά δεν ξέρω αν έχω πλέον τις δυνάμεις και το κουράγιο να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο ξανά..Ειδικά όταν έχει να κάνει με άτομα που είναι σημαντικά για σένα..Απλά για μένα κατασρέφουν την ζωή τους..
Και σορυ για το θάρρος μου απλα σε ρωτώ(γιατί απ'οτι κατάλαβα και αν θυμάμαι καλά είπες σε άλλο Thred ότι κανεις χρήση ουσιών) τι σε οδήγησε σε αυτό?για λόγους διασκέδασης ή άλλους?

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 19:21, 19-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Δεν κάνω χρήση ναρκωτικών ουσιών. Δεν έχει τύχει να γνωρίσω κάποιον που να κάνει, αλλά αν γνώριζα, μια και έχω μάθει στη ζωή μου να μην αντιμετωπίζω το διαφορετικό με αρνητικό τρόπο, θα του συμπεριφερόμουν όπως σε όλους τους άλλους, ενώ αν χρειαζόταν θα έδειχνα και κατανόηση.
Όντως είναι πολύ άσχημο που η πλειοψηφία του απλού κόσμου καταδικάζει τέτοια άτομα, καθώς κανείς δε μπορεί να ξέρει τί κουβαλάει στη ψυχή του και στο μυαλό του ο καθένας.

Εχω παρατηρήσει ότι η πλειοψηφία του απλού κόσμου καταδικάζει άμεσα τέτοια άτομα χωρίς καν να μπεί στη λογική να πλησιάσει κάποιον για να κατανοήσει καλύτερα την κατάσταση και τις επιμέρους συνθήκες. [IMG]images/smilies/noexpression.gif[/IMG]
Το ίδιο στο επαναπαραθέτω αναφερόμενος σε σένα, στο θέμα της ομοφυλοφιλίας, που κατέκρινες [κρεμάλες κτλ..]... για να καταλάβεις τι σημαίνει να αντιμερτωπίζεσαι απο τους άλλους αρνητικά, επειδή διαφέρεις απο αυτούς χωρίς να έχεις πλησιάσει κάποιον και να τον κατανοήσεις... καθώς απ ότι καταλαβαίνω, υποστηρίζεις απόλυτα αυτό που λες.

Petros απλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!

(ακόμη περισσότερο στο δεύτερο μισό...)

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 19:23, 19-10-05:

Και εγώ θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου Petros απλά το κακό είναι ότι τα ναρκωτικά δεν αποτελούν απλά μια μορφή διαφορετικότητας,μακάρι να ήταν μόνο έτσι γιατί τότε θα ήταν άκακα αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα καταλαβαίνεις τι εννοώ πιστεύω..

Παράθεση

Psixotis

Νεοφερμένος

Ο Psixotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O Psixotis έγραψε στις 19:32, 19-10-05:

ΠΕΤΡΟΣ, έχεις μπερδέψει κάτι φίλε... Εγω δε θυμάμαι να έγραψα πουθενά ότι είναι κατακριταίο να είσαι ρατσιστής με τους ναρκομανείς.... Εγώ προσωπικά γνωρίζω πολλούς βέβαια και είμαι θετικός μαζί τους, αλλά αν κάποιος είναι αρνητικός, το σέβομαι γιατί είναι η άποψη του.

Επίσης, εγω έγραψα σαν παρατήρηση ότι πολλοί δε μπαίνουν στη λογική να γνωρίσουν άτομα-χρήστες. Το σχόλιο σου για τους ομοφυλόφιλους είναι άκυρο ως προς αυτό που είπα εγώ διότι εγω μπήκα στη λογική και γνώρισα πάρα πολλούς πριν δημιουργήσω άποψη. Επίσης, εγώ δεν ασχολούμαι μαζί σου που είσαι υπέρ, ασχετα αν με τα δικά μου κριτήρια είναι λάθος γιατί πολύ απλά σέβομαι την άποψη σου ασχετα αν δε συμφωνώ.

Με αφορμή αυτό, θα μπώ στον κόπο να γράψω και κάτι με ολη την καλή διάθεση για μερικούς απο εδω μεσα. Εδώ είναι FORUM, χώρος έκφρασης ιδεών, όχι chat-room. Σταματήστε λοιπόν να γίνεστε τσιμπούρια σε ατομα με διαφορετικές ιδέες απο σας. Αν θελετε ανταλλαγή απόψεων σε αμεσο επιπεδο, καντε chat. Ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει την αποψη του και οποιος δε τη δεχεται εχει το δικαιωμα να την προσπεράσει και να την καταδικασει με τον τροπο του. Ειναι πολυ κουραστικο για εναν χρήστη να μπαινει στη λογικη να δινει εξηγήσεις στον καθε χρηστη που διαφωνει, και λιγο ελεος.

Παράθεση

Psixotis

Νεοφερμένος

O Psixotis έγραψε στις 19:35, 19-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Δεν κάνω χρήση ουσιών αλλά αποκλείεται να φερθώ άσχημα απλά δεν ξέρω αν έχω πλέον τις δυνάμεις και το κουράγιο να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο ξανά..Ειδικά όταν έχει να κάνει με άτομα που είναι σημαντικά για σένα..Απλά για μένα κατασρέφουν την ζωή τους..
Και σορυ για το θάρρος μου απλα σε ρωτώ(γιατί απ'οτι κατάλαβα και αν θυμάμαι καλά είπες σε άλλο Thred ότι κανεις χρήση ουσιών) τι σε οδήγησε σε αυτό?για λόγους διασκέδασης ή άλλους?
Δεν ειπα τιποτα τετοιο σε κανενα θεμα, ωστόσο για να απαντησω στην ερωτηση σου, εγω δεν κανω χρήση, αλλα αν ηταν να κανω θα ήταν στα πλαισια πειραματισμου.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 19:37, 19-10-05:

Δεν ειπα τιποτα τετοιο σε κανενα θεμα, ωστόσο για να απαντησω στην ερωτηση σου, εγω δεν κανω χρήση, αλλα αν ηταν να κανω θα ήταν στα πλαισια πειραματισμου.
Α συγγνώμη τότε παρεξήγησα μάλλον,ίσως και να έβγαλα το αυθαίρετο συμπερασμα και από την υπογραφή σου δεν θυμάμαι.Και πάλι συγγνώμη

Παράθεση

Psixotis

Νεοφερμένος

O Psixotis έγραψε στις 19:42, 19-10-05:

Α συγγνώμη τότε παρεξήγησα μάλλον,ίσως και να έβγαλα το αυθαίρετο συμπερασμα και από την υπογραφή σου δεν θυμάμαι.Και πάλι συγγνώμη
Φυσικα βρε! Χαλαρα!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 19:43, 19-10-05:

ΠΕΤΡΟΣ, έχεις μπερδέψει κάτι φίλε... Εγω δε θυμάμαι να έγραψα πουθενά ότι είναι κατακριταίο να είσαι ρατσιστής με τους ναρκομανείς.... Εγώ προσωπικά γνωρίζω πολλούς βέβαια και είμαι θετικός μαζί τους, αλλά αν κάποιος είναι αρνητικός, το σέβομαι γιατί είναι η άποψη του.

Επίσης, εγω έγραψα σαν παρατήρηση ότι πολλοί δε μπαίνουν στη λογική να γνωρίσουν άτομα-χρήστες. Το σχόλιο σου για τους ομοφυλόφιλους είναι άκυρο ως προς αυτό που είπα εγώ διότι εγω μπήκα στη λογική και γνώρισα πάρα πολλούς πριν δημιουργήσω άποψη. Επίσης, εγώ δεν ασχολούμαι μαζί σου που είσαι υπέρ, ασχετα αν με τα δικά μου κριτήρια είναι λάθος γιατί πολύ απλά σέβομαι την άποψη σου ασχετα αν δε συμφωνώ.
Δε σου είπα αυτό, [ξανα διάβασε το post μου], απλά σου είπα ότι εφόσον λες: ''Εχω παρατηρήσει ότι η πλειοψηφία του απλού κόσμου καταδικάζει άμεσα τέτοια άτομα χωρίς καν να μπεί στη λογική να πλησιάσει κάποιον για να κατανοήσει καλύτερα την κατάσταση και τις επιμέρους συνθήκες.''

σου λέω ότι δεν ακολούθησες αυτή σου τη λογική και στο θέμα της ομοφυλοφιλίας. Επίσης όσους και να γνώριζες δε νομίζω πως αρμόζει μια ρατσιστική έκφραση όπως ''στη κρεμάλα''... καθώς τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Εγώ σου ξεκαθαρίζω πως δε μπορώ να σεβαστώ την άποψη σου, απο τη στιγμή που προσβάλλει εμένα...

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 19:48, 19-10-05:

Ρε παιδιά ο καθένας έχει την άποψη του και σεβαστή!!Ίσως να είναι λίγο ακραίος στο θέμα της κρεμάλας ο Psixotis αλλά είναι άποψη του.
Εσύ Petros ακόμα και αν νιώθεις ότι σε θίγει προσπέρασε το απλά αμα είσαι εσύ καλά με τον εαυτό σου πάει τελείωσε,δεν σ'ενδιαφέρει από κει και πέρα η άποψη του καθενός και φυσικά δεν μπορείς να άλλαξεις την άποψη του κάθε ανθρώπου
Δεν έχετε τίποτα να χωρίσετε πέραν αυτού απλά διαφωνείτε καλώς η κακώς

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 19:51, 19-10-05:

Εσύ Petros ακόμα και αν νιώθεις ότι σε θίγει προσπέρασε το απλά αμα είσαι εσύ καλά με τον εαυτό σου πάει τελείωσε,δεν σ'ενδιαφέρει από κει και πέρα η άποψη του καθενός και φυσικά δεν μπορείς να άλλαξεις την άποψη του κάθε ανθρώπου
Δεν έχετε τίποτα να χωρίσετε πέραν αυτού απλά διαφωνείτε καλώς η κακώς
Με τον εαυτό μου πάλι καλά, τα πάω αρκετά καλά, αλλά θίγομαι όταν διαβάζω τόσο ακραίες απόψεις και μάλιστα όχι τόσο επειδή δε μπορώ να του την αλλάξω όσο όταν δε πέρνω απαντήσεις σε όσα λέω [βλ [split] Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία ] και λογικά επιχειρήματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 19-10-05 στις 19:56.
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 19:55, 19-10-05:

Με τον εαυτό μου πάλι καλά, τα πάω αρκετά καλά, αλλά θίγομαι όταν διαβάζω τόσο ακραίες απόψεις και μάλιστα όχι τόσο επειδή δε μπορώ να του την αλλάξω όσο όταν δε πέρνω απαντήσεις σε όσα λέω [βλ [split] Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία ]
Απλά μπορεί να θεωρεί άσκοπο να απαντησει γιατί δεν άλλάζει η γνώμη του ούτε η δική του.Peace on Earth παιδια

Παράθεση

Psixotis

Νεοφερμένος

O Psixotis έγραψε στις 19:56, 19-10-05:

Αν θεωρεις οτι η αποψη μου σε προσβάλλει: μη με κανεις ΠΟΤΕ φιλο σου, κοψε μου την "καλημερα", βαλε με ανεπιθυμητο, προβλημα σου. Αλλα μη με ζαλιζεις, ειναι κουραστικο. Δε σου ζητησα να με εκτιμας, ουτε θελω να σου γινω αρεστος.
Εγω μια γνώμη ειπα, κι αυτο μια φορα μονο στα πλαισια ενος θεματος ετσι ωστε να ειναι "απαντηση" κι οχι "πλυση εγκεφαλου". Εγω δεν αναλώνομαι να χειροκτοτώ με post τους ομοϊδεατες μου, όπως κανουν αλλοι, ουτε κατεκρινα τη γνώμη κανενος.

"Ειμαι αυτος που ειμαι ακριβώς, και σε οσους θελουν να μ' ακολουθήσουνε εχει καλως."TXC - Η γεύση του μένους, 1999"

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 20:09, 19-10-05:

Αν θεωρεις οτι η αποψη μου σε προσβάλλει: μη με κανεις ΠΟΤΕ φιλο σου, κοψε μου την "καλημερα", βαλε με ανεπιθυμητο, προβλημα σου. Αλλα μη με ζαλιζεις, ειναι κουραστικο. Δε σου ζητησα να με εκτιμας, ουτε θελω να σου γινω αρεστος.
Εγω μια γνώμη ειπα, κι αυτο μια φορα μονο στα πλαισια ενος θεματος ετσι ωστε να ειναι "απαντηση" κι οχι "πλυση εγκεφαλου". Εγω δεν αναλώνομαι να χειροκτοτώ με post τους ομοϊδεατες μου, όπως κανουν αλλοι, ουτε κατεκρινα τη γνώμη κανενος.

"Ειμαι αυτος που ειμαι ακριβώς, και σε οσους θελουν να μ' ακολουθήσουνε εχει καλως."TXC - Η γεύση του μένους, 1999"
Απο τη στιγμή που δε συμφωνώ με κάποιον, δε μπορώ να τον αφήνω να λέει ότι του κατέβει όσο κουραστικός και να γίνομαι.
Ναι, τη γνώμη σου την είπες μια φορά, αλλά απο τη στιγμή που πολλοί διαφώνησαν, αποδείχτηκε ότι δε μπορούσες να τη στηρίξεις και αυτό φαίνεται απο το Post σου #142 σε εκείνο το θέμα.
Στο forum αυτό και στο κάθε forum, γίνονται συζητήσεις και συζητήσεις χωρίς διαφωνίες είναι αδύνατον να υπάρξουν.

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 20:14, 19-10-05:

Ναι αλλα ο Psixotis εννοει οτι τον πρηζεις, οτι και καλα ειναι λαθος και οτι δεν εχει επιχειρηματα, ομως αυτο ειναι πολυ κουραστικο, κυριως δε οταν δεν προκειται να αλλαξει γνωμη.

Φιλικα παντα

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 20:17, 19-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield
Ναι αλλα ο Psixotis εννοει οτι τον πρηζεις, οτι και καλα ειναι λαθος και οτι δεν εχει επιχειρηματα, ομως αυτο ειναι πολυ κουραστικο, κυριως δε οταν δεν προκειται να αλλαξει γνωμη.

Φιλικα παντα
1) Δεν έχει επιχειρήματα
2) Εφόσον δε πρόκειται να αλλάξει γνώμη, δε πρόκειται να σταματήσω και εγώ να ''τον πρήζω''.

Εχθρικά πάντα,

Παράθεση

Psixotis

Νεοφερμένος

O Psixotis έγραψε στις 00:48, 20-10-05:

1) Δεν έχει επιχειρήματα
2) Εφόσον δε πρόκειται να αλλάξει γνώμη, δε πρόκειται να σταματήσω και εγώ να ''τον πρήζω''.

Εχθρικά πάντα,
Για να τελειώνουμε πιτσιρίκο.

Εγω είμαι φορουμιστής από το 99, εσυ τοτε δεν ειχες δοντια ακομη και δαγκωνες πιπίλα. Απο κει και περα, ο,τι καταλαβες. Μπορεις αν θες να κανεις συνεχώς post διαμαρτυριας για οτιδήποτε λεω, απλα σου ξεκαθάρισα πως δε θα παιρνεις απαντηση.

Εμενα παντως θα με πειραζε να ημουν στη θεση σου, δηλαδη εγώ να εδινα στον αλλον αμφισβήτηση και να εισεπραττα ως αποκριση @@...

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:42, 20-10-05:

Να σε ρωτήσω κάτι? Με τι θάρρος λες ότι αν έκανες χρήση ναρκωτικών θα ήταν στα πλαίσια πειραματισμού? Γιατί νομίζεις ότι εσύ θα ξέφευγες?

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:51, 20-10-05:

1) Δεν έχει επιχειρήματα

Εχθρικά πάντα,

Πέτρο μου,
ορισμένες φορές δεν χρειάζεται να δικαιολογούμε γιατί διαφωνούμε με κάτι ή γιατί είμαστε αντίθετοι με κάτι άλλο. Ίσως να μην υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, ίσως απλά να μην μας ταιριάζει.
Μην προσπαθείς να βρεις λόγους και αιτίες. Σε όποιους αρέσουμε δεν λέει το τραγούδι? Για τους άλλους, δεν θα μπορέσουμε!

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 12:59, 20-10-05:

να ξεφύγει από τι ? δεν είπε καν τι ουσίες θα δοκίμαζε..

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:03, 20-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
να ξεφύγει από τι ? δεν είπε καν τι ουσίες θα δοκίμαζε..
Φαντάζομαι ότι εννοεί real staff και όχι καμιά σαχλαμάρα!

Παράθεση

Psixotis

Νεοφερμένος

O Psixotis έγραψε στις 21:21, 21-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Να σε ρωτήσω κάτι? Με τι θάρρος λες ότι αν έκανες χρήση ναρκωτικών θα ήταν στα πλαίσια πειραματισμού? Γιατί νομίζεις ότι εσύ θα ξέφευγες?
Εχει να κανει με το τι δοκιμαζεις. Σε περιπτωση που δοκιμαζα κανονικα ναρκωτικά οπως κοκαϊνη, ηρωϊνη, κλπ τοτε ειναι πολυ επικινδυνο το εγχειριμα. Αλλα το χασις πχ, δεν ειναι επιβοφο για εξαρτηση. Υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι που εχουν κανει χορτο οχι μια, αλλα πολλες φορες και καποια στιγμη επελεξαν απλα να το σταματησουν χωρις να εχουν προβλήματα εξαρτησης κλπ. Απλα οπως και να το κανεις, και το χορτο ειναι βλαβερο, εφοσον καταστρεφει εγκεφαλικα κυτταρα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:37, 21-10-05:

Κάποτε ήθελα πολύ να δοκιμάσω μαριχουάνα αλλά (ευτυχώς) δεν βρίσκεις έυκολα στην ελλάδα. Πιο διαδεδομένο εδώ είναι το χασίς/χόρτο/μπαφο.
Πλέον ούτε που το σκέφτομαι, ειδικά μετα το Requiem for a Dream, με επηρέασε αρκετά αυτή η ταινία. Άσε που είδα έναν τότε φίλο μου που είχε δοκιμάσει χόρτο και πλέον είναι αξιολύπητος, έχει εξαρτηθεί, παίρνει και χάπια πλέον και να φανταστεί κανείς οτι είναι ακόμα μαθητής... 3η λυκείου τώρα... Πρίν ήταν και καλός μαθητής, όλοι λέγαμε οτι θα πέρναγε σε πολύ καλή σχολή, πολύ καλλιεργημένο παιδί και τώρα τα έχει βροντήξει όλα κάτω και το μόνο που τον απασχολεί είναι το χόρτο...

Παράθεση

PowerZ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PowerZ
H PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H PowerZ έγραψε στις 10:58, 22-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κάποτε ήθελα πολύ να δοκιμάσω μαριχουάνα αλλά (ευτυχώς) δεν βρίσκεις έυκολα στην ελλάδα. Πιο διαδεδομένο εδώ είναι το χασίς/χόρτο/μπαφο.
Πλέον ούτε που το σκέφτομαι, ειδικά μετα το Requiem for a Dream, με επηρέασε αρκετά αυτή η ταινία. Άσε που είδα έναν τότε φίλο μου που είχε δοκιμάσει χόρτο και πλέον είναι αξιολύπητος, έχει εξαρτηθεί, παίρνει και χάπια πλέον και να φανταστεί κανείς οτι είναι ακόμα μαθητής... 3η λυκείου τώρα... Πρίν ήταν και καλός μαθητής, όλοι λέγαμε οτι θα πέρναγε σε πολύ καλή σχολή, πολύ καλλιεργημένο παιδί και τώρα τα έχει βροντήξει όλα κάτω και το μόνο που τον απασχολεί είναι το χόρτο...
καλα ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα.επερνα πολυ καιρο και χορτο και χαπια που λες και απλα τα εκοψα.δεν παθαινεις εξαρτηση αν ειναι ποτε δυνατον! αυτη την στιγμη ειναι αξιος της μοιρας του.μονος του αποφασιζει να συνεχισει.τιποτα απο τα 2 δεν φερνει την εξαρτηση το ξερω απο προσωπικη εμπειρια πολυ καιρο..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:17, 22-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από PowerZ
καλα ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα.επερνα πολυ καιρο και χορτο και χαπια που λες και απλα τα εκοψα.δεν παθαινεις εξαρτηση αν ειναι ποτε δυνατον! αυτη την στιγμη ειναι αξιος της μοιρας του.μονος του αποφασιζει να συνεχισει.τιποτα απο τα 2 δεν φερνει την εξαρτηση το ξερω απο προσωπικη εμπειρια πολυ καιρο..
Ίσως να έχεις δίκιο... Πάντως το θέμα είναι οτι για να μην σταματά κάτι που τον χαλάει, είναι τρόπον τινά "εξαρτημένος", αν όχι σωματικά, σίγουρα ψυχολογικά...

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 16:45, 23-10-05:

Εγώ έχω μια γνωστή, πρώην χρήστη... Της συμπεριφέρομαι κανονικότατα, όπως όλους τους άλλους. Αλλά την λυπάμαι λίγο καταβάθως γιατί τώρα με την απεξάρητηση δεν είναι κ στην καλύτερη (ψυχολογική και φυσιολογική) κατάσταση!

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 16:53, 23-10-05:

Τα πάντα είναι θέμα επιλογών... δεν μπορώ να ακούω ότι το τάδε και το τάδε δεν προκαλεί εξάρτηση, ότι ώρα θες το κόβεις. ΕΛΕΟΣ! Τα πάντα προκαλούν εξάρτηση και είναι καθαρά θέμα κάθε ανθρώπου ξεχωριστά αν θα μπορεί να κόψει ή όχι...
Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του δεν κάνει πολύ κακό, κάνει λίγο κακό...

Όπως είπα και παραπάνω τα drugsείναι καθαρά θέμα επιλογών που κάνει ο καθένας για την ζωή του. Αυτή την στιγμή από πολύ μικρή ηλικία γνωρίζουν οι άνθρωποι τις επιπτώσεις και το αποτέλεσμα της χρήσης... τι γάρο τι κοκο και χιόνι... το αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο. Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνουν τα drugsκαι τα έχω δει δίπλα μου πολλά χρόνια, δεν είναι μαγκιά... μαλaκια είναι! Δεν χρειάζεται να δοκιμάσεις για να καταλάβεις... αρκεί μια βόλτα στο δρόμο κάπου κεντρικά και θα δεις πολλά! Αν θέλεις να βλέπεις το εαυτό σου σαν και αυτούς με μια ημερομηνία λήξεις που θα ορίσει κάποιο λαμόγιο ντίλερ τότε... για χαρά.......

Ναι στο θέμα ναρκωτικά είμαι ρατσιστής... Θεωρώ τους χρήστες αυτή τη στιγμή το λιγότερο βλάκες. Σήμερα όλοι γνωρίζουν τα αποτελέσματα και την τελική κατάληξη, έπαψα πια να λυπάμαι τους ψευτόμαγκες και την εύκολη λύση, αυτούς που δεν θέλουν να παλέψουν και να κερδίσουν την συμπάθια και τον οίκτο με αυτό τον τρόπο. (έχω αναφέρει και σε παλιότερο ποστ ότι έχω χάσει 2 φιλαράκια. Και οι δυο ξεκίνησαν, από περιέργεια και για να δείξουν ότι δεν μασάνε, με μπάφους και η συνέχεια ήταν αναμενόμενη... ο δεύτερος μάλιστα έφυγε μια μέρα μετά τις υποσχέσεις του οτι το πήρε πλέον απόφαση και θα ξεκόψει...)

Παράθεση

PowerZ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PowerZ
H PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H PowerZ έγραψε στις 17:49, 23-10-05:

εγω επιμενω το χορτο και τα κουμπια τυπου Εcstasy η LCD δεν φερνουν εξαρτηση!! δεν ειπα πως ειναι ωραια και πρεπει να δοκιμασετε ολα μαλακιες ειναι και το ιδιο επικινδυνο με την κοκα πχ γιατι εχουν πεθανει ατομα ακομη και μετα απο την πρωτη φορα που δοκιμασαν! Α Λ Λ Α ΔΕΝ παθαινεις εξαρτηση σε αντιθεση με το κρακ πχ η τα πιο σκληρα που απο την πρωτη χρηση κιολας κολησες!
ειδικα το χορτο το θεωρω εντελως αθωο τσιγαρακι προσωπικα ποτε δεν μου εφερε καποια αλλαγη εκτος απο καποια χαλαρωση αν και λενε οτι καταστρεφει εγγεφαλικα κυταρα και στο μελλον ακομα και μετα απο πολλα χρονια μπορει να εχεις αμνησιες εξαιτιας του..
τελος παντων το αποτελεσμα ειναι ενα! οτι οποιος εχει δοκιμασει εστω και μια φορα στην ζωη του μπραβω του που τα εκοψε και οποιος δεν εχει δοκιμασει ποτε να μην το κανει ουτε σαν περιεργεια.
δεν υπαρχει τιποτα πιο χαζο απο τα ναρκωτικα και ειλικρινα μπαινεις σ εναν ψευτικο κοσμο πιο ομορφα πλασμενο αλλα δεν κραταει πολυ και μετα ερχεται η κατηφορα! με Ε μια φορα τα ειδα ολα και τα εκοψα μαχαιρι!
μακρια παιδια ουτε για πλακα ουτε για περιεργεια.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:24, 24-10-05:

O μόνος λόγους που δεν έχω δοκιμάσει είναι , εκτός από τον θάνατο, το ότι με τρομάζει το τι θα κάνω όταν θα είμαι επιρρεασμένος. Ηδη έχω μετανιώσει πράξεις μου...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:34, 24-10-05:

Χόρτο έχω δοκιμάσει και εγώ όπως πιστέυω και πολλά άλλα άτομα. Δεν μπορώ να καταλάβω απλά γιατί πρέπει να επιβαρύνω τον ευατό μου περισσότερο με χημικά και καμένα χόρτα τα οποία τα εισπνέω. Αρκετά δεν του κάνω με την τροφή και τον αέρα που έιναι χάλια?

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:37, 24-10-05:

[quote=yiannis]Δεν μπορώ να καταλάβω απλά γιατί πρέπει να επιβαρύνω quote]
Λίγοι το παραδέχονται πάντως ... Και μου την δίνει αυτό... Τελικά οι ρατσιστές με τους ναρκωμάνεις είναι η πρώην χρήστες

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:42, 24-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
..Τελικά οι ρατσιστές με τους ναρκωμάνεις είναι οι πρώην χρήστες
Οι πρώην αποφεύγουν τους νυν για να μην ξανακυλήσουν...

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 13:10, 24-10-05:

Εγώ θέλω να αναφερθώ περισσότερο στους πρώην χρήστες γιάτι αυτούς πραγματικά μπορούμε να τους βοηθήσουμε εάν δεν φερθούμε ρατσιστικά και με προκατάληψη... Ποιοί πραγματικά από όλους όσους λένε πως θα τους φερόντουσαν φυσιολογικά κ.τ.λ θα έπαιρναν για παράδειγμα κάποιο τέτοιο παίδι στην εργασία τους ή θα το αποδεχόντουσαν σαν σύντροφο της αδελφης τους, της κόρης τους....Στα λόγια όλα είναι εύκολα με τις πράξεις τι γίνετε.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skoulikadera--- : 24-10-05 στις 13:28.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:22, 24-10-05:

Συμφωνώ απολύτως και είναι κάτι που πρέπει να επισημανθεί...
Είναι απαράδεκτο αντί να τους βοηθάμε να τους κάνουμε τη ζωή δύσκολη και μερικές φορές να τους οδηγούμε ίσως να ξανακυλήσουν...
Προσωπικά δεν θα με επηρεάσει πχ στο να πάρω στη δουλειά μου κάποιον πρώην χρήστη αρκεί να είναι ικανός να δουλέψει στην Χ δουλειά. Γιατί είπαμε, να μην τους δημιουργούμε πρόβλημα, αλλά να μην πάμε και στο άλλο άκρο και τους φερόμαστε σαν να τους δίνουμε ελεημοσύνη! Νορμαλ αντιμετώπιση σαν κάθε άλλο άνθρωπο είναι νομίζω το καλύτερο

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 22:03, 31-10-05:

Σοβαρο ζητημα,και αν μη τι αλλο παντα επικαιρο...
Λοιπον,ναρκωτικες ουσιες δεν εχω δοκιμασει ποτε μου,ειτε μιλαμε για μπαφο, ειτε για κουμπι,σοκολατα κτλ κτλ.
Δεν μου γεννηθηκε ποτε η περιεργεια να δοκιμασω κατι τετοια σε επιπεδο πειραματισμου,μιας και πιστευω οτι δεν εχει να μου προσφερει κατι.
Απο εκει και περα,ατομα χρηστε γνωριζα και γνωριζω...
Και στα "χαλαρα" και στα σκληρα...
2 φιλαρακια μου μαλιστα τα οποια επεσαν στα σκληρα,τωρα κατοικουν στην πολη των αγγελων...ξερετε εκει πο δεν υπαρχει πονος,φοβος,ρατσισμος,ναρκωτικα...
Anyway,αυτα τα ατομα επειδη τα εζησα (οχι ομως απο κοντα οταν κατ-επεσαν*),δεν χρειαζονται ουτε λυπηση (με την σκληρη εννοια της λεξης), ουτε να μπουν στο περιθωριο.
Χρειαζονται βοηθεια,οδηγηση -ισως- κατανοηση.
Μιας και πολλες φορες δεν γινονται χρηστες επειδη τους καπνισε ετσι,αλλα υπηρχαν βαθυτερες αιτιες.(π.χ. οικογενιακα προβληματα κτλ κτλ)
Απο εκει και περα,προσωπικα δεν παιρνω τον ορο "ναρκωτικα" χαλαρα.
Με το ενα απο τα δυο παιδια που μας αφησε ημουν μαλιστα και "σκληρος" μαζι του(σε καποιες φασεις),μπας και του κουναγα λιγο ετσι το μυαλο...Σαν εσχατη λυση,μιας και τον εβλεπα να λιωνει και ελιωνα κι εγω βλεποντας εναν συμαθητη-φιλο μου, να γνεφει στον Χαρο και να του χαμογελαει με ενα σπασμενο προσωπο απο τον φοβο...
Δυστυχως,τα ναρκωτικα και η παρατεταμενη του χρηση, αλλαζουν τον ανθρωπο...τον παραμορφωνουν και πολλες φορες τον ακνουν αγνωριστο.Δεν μιλαω -μονο- σωματικα.
Εχει τυχει ενα παιδι που πραγματικα ηταν-ειναι καλο παιδι, μετα απο δυο τρια τσιγαρακια, να βλεπεις ενα τελειως διαφορετικο "ταδε" και να λες..."Ρε, συ δεν μπορει να ειναι αυτος!"
Αυτο δεν συμβαινει με ολους.Πασο.
Προσωπικα,με αυτα που εχω δει και ειδικα αναφερομενος στον εφιαλτη των πλεον "σκληρων" ναρκωτικων, το μονο που μου μενει να πω ειναι οτι δεν αξιζει τον κοπο...
Παντως ο ρατσισμος-καταδικη απεναντι στα ατομα-ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ- χρηστες δεν οδηγει πουθενα...
Θελει πολυ κατανοηση απο εμας και παραλληλα πολυ κοπο και απο τους ιδιους εαν πραγματικα θελουν να ξεφυγουν.

*Το κατα-πεσουν το χρησιμοποιησα μιας και ηταν σχεδον το ιδιο πραγμα που μου ειχε πει αυτο το φιλαρακι μερικους μηνες πριν πεθανει...(να σημειωσω οτι αυτοκτονησε,και μαλιστα στην κοπελα του ειχε πει: οτι προτιμαει να δωσει ο ιδιος τελος στην ζωη του εαν δεν καταφερει να βγει απο τον βουρκο...ετσι για να αισθανθει εστω και την υστατη στιγμη οτι αυτος κουμανταρει την ζωη του και το κορμι του και οχι μια συριγγα...)

Συγγνωμη για το μεγεθος του post...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:15, 31-10-05:

Μάριε ανατρίχιασα με το μήνυμα σου... Ειδικά με την επεξήγηση κάτω κάτω...
Είναι πολύ καλό για τη συζήτηση να ακούμε γνώμες απο ανθρώπους που όντως έχουν γνωρίσει χρήστες γιατί το να μιλάει ο καθένας στον αέρα είναι το πλέον εύκολο...

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 22:37, 31-10-05:

Μάριε φοβερό το post σου και πολύ συγκινητικό
Όντως τα βαριά ναρκωτικά είναι ο θάνατος ο ίδιος και παράλληλα μια μηχανή χρήματος, συντηρεί πάααρα πολλούς
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις χρηστών που αυτοκτονούν και αυτό δείχνει ότι κατάλαβαν τι τους συνέβει
Και καλώσηρθες

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:37, 01-11-05:

...χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν ή να ακυρώσω την ευαισθήσια του πάνω σε αυτό το ζήτημα πιστεύω πως αν κάποιος δεν ζήσει το πρόβλημα από πολύ κοντά (στο οικογενειακό του περιβάλον) είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει το μέγεθος του...Κάθως επίσης και να αντιληφθεί τον αγώνα που δίνει η οικογένεια του χρήστη (και εδώ διαφωνώ με τον φίλο που είπε ότι συνήθως τα παιδιά αυτά έχουν οικογενειακά προβλήματα) προκειμένου να βοηθηθούν τα μέλη της και στην συνέχεια να βοηθήσουν με την στάση τους τον χρήστη.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 19:54, 01-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Κάθως επίσης και να αντιληφθεί τον αγώνα που δίνει η οικογένεια του χρήστη (και εδώ διαφωνώ με τον φίλο που είπε ότι συνήθως τα παιδιά αυτά έχουν οικογενειακά προβλήματα) προκειμένου να βοηθηθούν τα μέλη της και στην συνέχεια να βοηθήσουν με την στάση τους τον χρήστη.
Σιγουρα δεν μπορω να μπω ακομα πιο μεσα στο "πετσι" μιας και ευτυχως στην οικογενεια μου δεν τεθηκε τετοιο προβλημα ποτε.
Το "συνηθως" που χρησιμοποιησα σημαινει "συνηθως",δεν σημαινει "παντα"...
Οποια ατομα κι αν ηξερα στον πυρηνα της οικογενειας υπηρχε προβλημα.
ειτε αυτο λεγοταν ξυλοδαρμος,ειτε κακοποιηση προς το ιδιο ή αλλο μελος της οικογενειας, ειτε αυτο ηταν αδιαφορια για το τι κανουν και που ειναι τα παιδια,ειτε λεγοταν κακη διαπεδαγωγηση με αποτελεσμα να μην μπορουν να αποκτησουν μια στοιχειωδη ορθολογικη σκεψη.
Εαν το συνηθως δεν σε καλυπτει, κανενα προβλημα.
Το αλλαζω και βαζω "σε πολλες περιπτωσεις".
Το προβλημα το εζησα απο κοντα και για να ειμαι ειλικρινης χαιρομαι που δεν το εζησα ακομα απο πιο κοντα.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 20:00, 01-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
Σιγουρα δεν μπορω να μπω ακομα πιο μεσα στο "πετσι" μιας και ευτυχως στην οικογενεια μου δεν τεθηκε τετοιο προβλημα ποτε.
ειτε αυτο λεγοταν ξυλοδαρμος,ειτε κακοποιηση προς το ιδιο ή αλλο μελος της οικογενειας, ειτε αυτο ηταν αδιαφορια για το τι κανουν και που ειναι τα παιδια,ειτε λεγοταν κακη διαπεδαγωγηση με αποτελεσμα να μην μπορουν να αποκτησουν μια στοιχειωδη ορθολογικη σκεψη.
Το προβλημα το εζησα απο κοντα και για να ειμαι ειλικρινης χαιρομαι που δεν το εζησα ακομα απο πιο κοντα.
Δεν θα διαφωνήσω και εγώ σε αυτά που λέτε αλλά μια διασαφήνιση να κάνω δεν είναι στις περισσότερες περιπτώσεις το πρόβλημα και η αιτία τα οικογενειακά προβλήματα,αυτά είναι απλά η αφορμή..Το πραγματικό πρόβλημα είναι η ψυχοσύνθεση του ανθρώπου και συγκεκριμένα η αδυναμία χαρακτήρα.Με αυτό έκει να κάνει..Γιατί αντί να αντιμετωπίσουν κατά πρόσωπο τα όποια προβλήματα υπάρχουν βρίσκουν καταφυγή στιις εύκολες λύσεις και τις καταχρήσεις..

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 20:18, 01-11-05:

Στο post σου συμφωνω απολυτα.
Γι' αυτο κι εβαλα "σε πολλες περιπτωσεις" μιας και το "συνηθως" οντως μπορει να παρεπεμπε στο "τις περισσοτερες φορες".

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- έγραψε στις 20:19, 01-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
Mario καμιά φορά ξέρεις συμβαίνουν στην ζωή μας πράγματα που δεν είχαμε φανταστεί ποτέ ότι θα τα ζήσουμε όμως τα βιώνουμε και συνηδειτοποιούμε πόσο άδικο είχαμε όταν σκεφτόμασταν πως "...αυτό δεν θα σύμβει ποτέ σε εμένα..."
Λογικό είναι να αναφέρεσε στην λέξη "συνήθως" αφού αυτό προκύπτει από της δικές σου εμπειρίες, όμως πρέπει να ξέκολήσουμε λίγο από αυτή την άποψη γιάτι ειλικρινά νευριάζω (και δεν το λέω για σένα) όταν το ακούω σε κάθε συζήτηση για τα ναρκωτικά.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 20:21, 01-11-05:

Στο post σου αγαπητη nikita 13 συμφωνω απολυτα.
Γι' αυτο κι εβαλα "σε πολλες περιπτωσεις" μιας και το "συνηθως" οντως μπορει να παρεπεμπε στο "τις περισσοτερες φορες".
Φυσικαι και ειναι θεμα χαρακτηρα και ψυχοσυνθεσης ατομου,καθως και της κριτικης σκεψης που χρησιμοποιει.
Υπαρχουν πολλα παραδειγματα που ατομα απο οικογενειες με προβληματα,καθε αλλο παρα τον "στραβο δρομο" πηραν.
Οι παραγοντες που μπορει να οδηγησουν ενα ατομο στα ναρκωτικα ειναι πολλοι και διαφερουν απο περιπτωση σε περιπτωση.

Παράθεση

jasper

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jasper
H jasper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H jasper έγραψε στις 12:23, 16-11-05:

μαλιστα να ενα θεμα που γνωριζω καλα.Οι ναρκομανης μπορει να προερχονται απο προβληματικη οικογενεια και αυτο να ειναι μια αφορμη για να τα ξεκινησουνε αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ.Η αιτια ειναι ο ανυπαρκτος σεβασμος στον ιδιο του τον εαυτο,χαμηλη αυτοεκτιμηση και αδυναμια στο να παλεψει στη ζωη του.Ο καθενας μπορει να βρεθει σε πολυ δυσκολες συνθηκες και να παρετηθει,να παρει το λαθος δρομο και ειναι ευκολο μετα να κατηγορεις την μανα και τον πατερα για την καταντια σου,αλλα η αληθεια ειναι πως απλα δεν εχεις τα κοτσια να ζησεις...Ο ναρκομανης ειναι υπευθυνος για τηνβ κατασταση του και ειδικα με την ενημερωση που υπαρχει ειναι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ καποιος να ξεκινησει να περνει.Ποιο πολυ θαρρος εχει καποιος που αυτοκτονει παρα ενας ναρκομανης.Και το ιδιο αποτελεσμα εχουν και οι δυο.Τον θανατο.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 23:11, 16-07-09:

Δεν κανω χρηση,αλλα γενικα νομιζω οτι θα προσπαθουσα να βοηθησω καπως και οχι να επικρινω υπερβολικα...Αλλα ισως στην αρχη να αντιδρουσα καπως πιο ασχημα,ειδικα αν το νεο ερχοταν εντελως χωρις να το περιμενω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MetallicaEvi (Ευδοξία :D)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MetallicaEvi
H Ευδοξία :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H MetallicaEvi χαμογέλα. έγραψε στις 16:18, 12-10-10:

Δεν κάνω χρήση ναρκωτικών(και δεν πιστεύω πως θα κάνω ποτέ).
Για αυτό το θέμα έχω διαβάσει πολλά βιβλία και πιστεύω πως αν μάθαινα πως κάποιος γνωστός μου κάνει χρήση ναρκωτικών θα τον βοηθούσα όσο περισσότερο μπορούσα.Γιατί τα άτομα αυτά χρειάζονται στήριξη και βοήθεια,δεν είναι αποβράσματα.Άνθρωποι είναι και αυτοί.Κατά τη γνώμη μου,δεν πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με ρατσισμό..Είναι ωραίο και καλό να βοηθάς ανθρώπους που έχουν πραγματικά την ανάγκη σου,συνεισφέρεις.Δεν πρέπει να τους βάζουμε στο περιθώριο..Ας βάλουμε λοιπόν όλοι το λιθαράκι μας στο οικοδόμημα που λέγεται ζωή μέσω της βοήθειας και της αλληλεγγύης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ναρκωτικά και εξαρτήσεις - Από gilie
      Το θέμα έχει λάβει 90 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-11-15 στις 11:48.
    • Ναρκωτικά - Από SCULLY
      Το θέμα έχει λάβει 582 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-08-15 στις 18:02.
    • Ναρκωτικά και παιδιά - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 50 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-01-09 στις 21:08.
    • Ηχητικά ναρκωτικά! - Από Nana
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-09-08 στις 23:11.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους