Παρέμβαση της τεχνητής νοημοσύνης στην καθημερινότητα

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό που χαρακτηρίζει την πληροφορική στην εποχή μας είναι η εφαρμογή και ενσωμάτωση αισθητήρων σε κάθε είδους πληροφοριακό σύστημα (προσωπικοί υπολογιστές, κινητά και φορητές συσκευές κτλ). Κλείνοντας το 2013 το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι θα αφήσει πίσω του ένα απίστευτο τρομερό νούμερο ανθρώπων που διαθέτουν τουλάχιστον μια συσκευή με GPS. Η Google φιλοδοξεί να παρουσιάσει το πρώτο αυτοκίνητο που είναι ικανό να οδηγείται μόνο του, ενώ είναι πια γεγονός ο αισθητήρας για οικιακή χρήση που είναι εύκολο να διαβάζει κάθε ζωτική ένδειξη (link).

Είναι θέμα χρόνου και επενδύσεων ώστε να πραγματοποιηθούν ολοκληρωμένες προτάσεις πληροφοριακών συστημάτων όπου θα παίρνουν ή θα προτείνουν αποφάσεις όσο αφορά την καθημερινότητα του χειριστή τους και ήδη αυτό έχει επιτευχθεί για απλές περιπτώσεις. Προσωπικά το κινητό μου, ένα iPhone περασμένης γενιάς, είναι σε θέση να με ειδοποιεί για σχετικά tasks ανάλογα με το αν μπαίνω στο σπίτι ή στο γραφείο, μου προτείνει βέλτιστες διαδρομές για τον επιθυμητό προορισμό, ενώ μπορεί να μου εντοπίσει κοντινά ATM ή εστιατόρια.

Με τον κατάλληλο συνδυασμό τεχνογνωσίας και τεχνολογίας είναι εύκολο να μιλήσουμε και για πιο πολύπλοκες και σημαντικές αποφάσεις, πχ στο θέμα υγείας. Θα ήταν οικονομικό ευτύχημα για τις κυβερνήσεις και τα ασφαλιστικά ταμεία αν θα μπορούσαν να εντοπίζουν αυτοματοποιημένα, με απώτερο σκοπό την ακύρωση της ιατρική περίθαλψης ή την αύξηση των ασφαλίστρων, τους καπνιστές, την υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ, όσους δεν θα αθλούνται ούτε το στοιχειωδώς ή όσους τρέφονται υπερβολικά φτωχά ή ανθυγιεινά. Πιθανότατα να αυξάνονταν έτσι και η μακροβιότητα του μέσου πολίτη, ειδικότερα αν συνδυάζονταν με προγνωστικές μετρήσεις πχ όσο αφορά τους χτύπους της καρδιάς, την ροή του αίματος κτλ.

Και οι εφαρμογές δεν αφορούν μόνο την υγεία. Ο κατάλληλος εξοπλισμός των αυτοκινητοδρόμων ή των αυτοκινήτων με προηγμένη τεχνολογία θα μείωνε τα οδικά ατυχήματα. Θα ήταν λογικό σενάριο να άλλαζαν οι χρόνοι των φαναριών όταν υπήρχε υπερβολική κίνηση ή απλά να έκλειναν προσωρινά δρόμοι, ενώ θα ήταν ιδιαίτερα πολύτιμο, απλά η έγκυρη ειδοποίηση ασθενοφόρων. Τα σενάρια πολλά, το ζητούμενο όμως είναι πια όψη του νομίσματος θα κυριαρχήσει.

Εσείς θα υποδεχόσασταν μια τέτοια τεχνολογική πραγματικότητα; Θα βλέπατε μόνο τα θετικά ή θα ήσασταν ιδιαίτερα καχύποπτοι σε τέτοιες τεχνολογίες και θα προσπαθούσατε να τις αποφύγετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Έχεις υπόψη σου αυτό το βίντεο;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,979 μηνύματα.
Η τεχνολογία νομίζω μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη στον πολιτισμό. Ομως η τεχνολογία γίνεται και μειονέκτημα στα χέρια κακόβουλων ανθρώπων. Οσο υψηλότερη η τεχνολογία τόσο σοβαρότερο και το πλεονέκτημα και το αντίστοιχο μειονέκτημα.

Για να μην πλατιάσουμε, θα πω εν συντομία ότι η τεχνολογία μπορεί να μακρύνει πολύ την ζωή τεράστιων μερίδων του πληθυσμού και μάλιστα κανοντας την και πιο ευτυχισμένη συνάμα. Το ζήτημα είναι, αυτοί που την ελέγχουν το θέλουν αυτό; Διότι αν δεν το θέλουν και όλα τα προβλήματα της ανθρωποτητας να είναι σε θέση να λύσει η τεχνολογία, αυτοί οι άνθρωποι θα βρούνε τρόπο να την χρησιμοποιήσουν έτσι ωστε να καταστρέψουν τα πάντα... εκτός απο τους ίδιους. Μεγάλη τρέλα το "εγώ" ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Την επίδραση της τεχνολογίας στην καθημερινότητα την γνωρίζουμε. Πολλά πράγματα πλέον τα κάνουμε χρησιμοποιώντας ψηφιακή τεχνολογία.

Αυτό που δεν γνωρίζουμε για την ώρα είναι η επέμβαση της τεχνολογίας σε αποφάσεις καθημερινότητας. Επιμένω στο κεντρικό μου ερώτημα. Αν για παράδειγμα τα ασφαλιστικά ταμεία θα μπορούσαν να εντοπίζουν την υπερβολική κατανάλωση αλκοολ ή την μη τήρηση φαρμακευτικής αγωγής και έπειτα να προχωρούν σε ακύρωση της δωρεάν ή επιχορηγούμενης ιατρικής περίθαλψης θα μειώνονταν σημαντικά τα έξοδα περίθαλψης για τα ταμεία ή/και της κυβερνήσεις και αυτό όχι σε βάρος εκείνων που σέβονται την υγεία τους. Η άλλη όψη νομίσματος θαρρώ ότι έχει να κάνει περισσότερο με περιορισμό της ελεύθερης βούλησης.

Θα ήταν άραγε ουτοπία ή δυστοπία η χρήση της τεχνολογίας για την δημιουργία ενός ιδανικού τρόπου ζωής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,979 μηνύματα.
Αν για παράδειγμα τα ασφαλιστικά ταμεία θα μπορούσαν να εντοπίζουν την υπερβολική κατανάλωση αλκοολ ή την μη τήρηση φαρμακευτικής αγωγής και έπειτα να προχωρούν σε ακύρωση της δωρεάν ή επιχορηγούμενης ιατρικής περίθαλψης θα μειώνονταν σημαντικά τα έξοδα περίθαλψης για τα ταμεία ή/και της κυβερνήσεις και αυτό όχι σε βάρος εκείνων που σέβονται την υγεία τους. Η άλλη όψη νομίσματος θαρρώ ότι έχει να κάνει περισσότερο με περιορισμό της ελεύθερης βούλησης. Θα ήταν άραγε ουτοπία ή δυστοπία η χρήση της τεχνολογίας για την δημιουργία ενός ιδανικού τρόπου ζωής;

Σου απαντω και πάλι, ίσως δεν διέκρινες την απάντηση μου προηγουμένως. Αν χρησιμοποιήσεις την τεχνολογία για να αυξήσεις τις πιθανότητες πρός έναν ιδανικό τρόπο ζωής, θα πρέπει και να τον υποστηρίξεις. Στην περίπτωση της υγείας αμέσως αμέσως θα έχεις χιλιάδες ή και εκατοντάδες χιλιάδες ατομα που ακριβώς επειδή δεν θα καπνίζουν ή δεν θα κάνουν άλλες καταχρήσεις θα ζούν περισσότερο.

Νομίζω ότι η ελεύθερη βούληση θα είναι το μικρότερο πρόβλημα και ίσως ανύπαρκτο. Ποιος δεν θέλει να ζήσει περισσότερο και με καλύτερη υγεία χωρίς δηλαδή να υποφέρει πρώτος αυτός απο την αρρώστια πριν να υποφέρει ο ασφαλιστικός του οργανισμός;

Θα γλιτώσεις σαν κυβερνητικό έξοδο τα νοσήλεια τους όμως θα επιβαρυνθείς την συνταξή τους για αρκετά πιθανόν έτη περισσότερα απο το νυν προσδόκιμο τους! Το ιδιο στην εγκληματικότητα. Θέλεις να την περιορίσεις μέσω της τεχνολογίας; Πρέπει ύστερα να κτίζεις συνέχεια φυλακές για να χώνεις μέσα τους χιλιάδες εγκληματίες, που πλέον θα πιάνεις εύκολα! Με την τεχνολογία βρίσκεις τρόπο να τους αναμορφώσεις; Πρέπει ύστερα να τους βρείς δουλειές, για να μην ξαναστραφούν στο έγκλημα απο ανάγκη. Το πιο άμεσο παράδειγμα είναι της ανεργίας. Η ανεργία είναι στόχος του πολιτισμού και του ανθρώπινου είδους εξ ορισμού. Το έξυπνο είδος είναι αυτό που εργάζεται λιγότερο για τα περισσότερα όχι το αντίστροφο βέβαια. Πόσο έτοιμη είναι όμως η κοινωνική μας δομή για να υποστηρίξει μια άνεργη ανθρωπότητα ακριβώς χάρη στην τεχνολογία;

Το προβλημα καταλήγει παντα στο ιδιο. Οτι και να κάνει η τεχνολογία αν δεν υπάρχει και μια επιστημονική ομάδα που να εξελίσσει την φιλοσοφία παράλληλα, ώστε η φιλοσοφική εξέλιξη να προσαρμόζει κοινωνικές μεταρρυθμίσεις στις αλλαγές που επιφέρει η τεχνολογία καταλήγει σαν να οδηγάμε έναν πύραυλο με τον τρόπο που θα οδηγούσαμε ένα ποδήλατο. Παει γρήγορα βέβαια, σκοτώνεσαι και γρήγορα όμως όταν το οδηγάς έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Καλη ειναι η τεχνολογια,αρκει να χρησιμοποιηται προς οφελος των ανθρωπων,και οταν λεω των ανθρωπων,δεν εννοω καποιων ανθρωπων,αλλα της πλειοψηφιας των ανθρωπων.
Πραγματι,εμενα θα μου αρεσε να ανοιγω το ψυγειο και να παιρνω την κοκα κολα μου,και το συστημα να μου εδειχνε οτι ξεπερασα τα ορια για σημερα σε σχεση πχ με την ληψη ζαχαρης.Ειναι χρησιμο και ωφελιμο για την υγεια μου.Το ζητουμενο ειναι:Θα μεινει εκει;Ή με εναν υπουλο τροπο βασικα θα καταργισει τη βουλιση μου;Δηλαδη,θα σημανει στην ασφαλιστικη εταιρια μου οτι καταναλωνω υπερβολικη ζαχαρη,ή λιπαρα..αρα εχω αυξημενο κινδυνο για παχυσαρκια και τα τοιαυτα,με οτι αυτο συνεπαγεται;
Επειδη λοιπον εγω,ειμαι κομματι καχυποπτη σε τετοια θεματα και ειμαι καχυποπτη οχι σαν ανθρωπος,αλλα επειδη ειμαι απολυτα πεπεισμενη οτι δεν τους ενδιαφερει η ευημερια των πολλων ,αλλα η ευημερια των λιγων,ειμαι απολυτα σιγουρη οτι θα χρησιμοποιηθει ακριβως με αυτον τον στοχο,αρα και αντιθετη με κατι τετοιο.
Ασε που σιχαινομαι την εικονα του μελλοντος με τα κομπιουτερ παντου,με μηχανηματα διπλα μου και δεν συμμαζευεται.:mpliaks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Την επίδραση της τεχνολογίας στην καθημερινότητα την γνωρίζουμε. Πολλά πράγματα πλέον τα κάνουμε χρησιμοποιώντας ψηφιακή τεχνολογία.

Αυτό που δεν γνωρίζουμε για την ώρα είναι η επέμβαση της τεχνολογίας σε αποφάσεις καθημερινότητας. Επιμένω στο κεντρικό μου ερώτημα. Αν για παράδειγμα τα ασφαλιστικά ταμεία θα μπορούσαν να εντοπίζουν την υπερβολική κατανάλωση αλκοολ ή την μη τήρηση φαρμακευτικής αγωγής και έπειτα να προχωρούν σε ακύρωση της δωρεάν ή επιχορηγούμενης ιατρικής περίθαλψης θα μειώνονταν σημαντικά τα έξοδα περίθαλψης για τα ταμεία ή/και της κυβερνήσεις και αυτό όχι σε βάρος εκείνων που σέβονται την υγεία τους. Η άλλη όψη νομίσματος θαρρώ ότι έχει να κάνει περισσότερο με περιορισμό της ελεύθερης βούλησης.

Θα ήταν άραγε ουτοπία ή δυστοπία η χρήση της τεχνολογίας για την δημιουργία ενός ιδανικού τρόπου ζωής;

Ποιος θα καθορίζει τα όρια; Πόσο αλκοόλ επιτρέπεται να πιω; Επιτρέπεται να καπνίζω; Αν στα 50 μου πάθω καρκίνο ο κρατικός ασφαλιστικός μου φορέας θα μου καλύψει επεμβάσεις/αγωγή/χημειοθεραπεία ή θα πρέπει να έχω μια μικρή περιουσία για να ανταπεξέλθω; Κι αν δεν μου τις καλύπτει, το κάπνισμα θα εξακολουθεί να είναι νόμιμο; Κι αν κάπνιζα αλλά δούλευα κι ανθρακωρύχος θα καλύπτει τα μισά; Δεν είναι άσπρο-μαύρο. Ο κλοιός ολοένα και θα στενεύει κατά την άποψή μου. Και αυτό που δεν ξέρω είναι ποιος θα τα καθορίζει όλα αυτά. Ωραία ακούγονται αν όντως χρησιμοποιηθούν προς όφελός μας. Αλλά πολύ φοβάμαι μην οδηγηθούμε σε πουριτανισμό και συντηρητισμό. Έχεις σκεφτεί κάποιον τρόπο υπερπήδησης όλων αυτών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Ποιος θα καθορίζει τα όρια; Πόσο αλκοόλ επιτρέπεται να πιω; Επιτρέπεται να καπνίζω; Αν στα 50 μου πάθω καρκίνο ο κρατικός ασφαλιστικός μου φορέας θα μου καλύψει επεμβάσεις/αγωγή/χημειοθεραπεία ή θα πρέπει να έχω μια μικρή περιουσία για να ανταπεξέλθω; Κι αν δεν μου τις καλύπτει, το κάπνισμα θα εξακολουθεί να είναι νόμιμο; Κι αν κάπνιζα αλλά δούλευα κι ανθρακωρύχος θα καλύπτει τα μισά; Δεν είναι άσπρο-μαύρο. Ο κλοιός ολοένα και θα στενεύει κατά την άποψή μου. Και αυτό που δεν ξέρω είναι ποιος θα τα καθορίζει όλα αυτά. Ωραία ακούγονται αν όντως χρησιμοποιηθούν προς όφελός μας. Αλλά πολύ φοβάμαι μην οδηγηθούμε σε πουριτανισμό και συντηρητισμό. Έχεις σκεφτεί κάποιον τρόπο υπερπήδησης όλων αυτών;

Εμ..δεν θα σου τις καλυπτει η ασφαλεια σου,για τον απλουστατο λογο οτι θα της εχει γινει γνωστο απο πριν,πως καταναλωνες παραπανω ζαχαρη,λιπος κλπ, απο αυτο που σου ελεγε το συστημα να καταναλωνεις.Αρα ,ενω γνωριζες,εσυ συνεχιζες να μην ακους τις συμβουλες του συστηματος,τουτεστιν εισαι υπευθυνη για αυτο,και η ασφαλιστικη σου εταιρια δεν ειναι υποχρεωμενη να σου καλυψει τα εξοδα.Απλα και ομορφα!;)
Το ποιος θα καθοριζει τα ορια δεν αφορα την ασφαλιστικη.Η ασφαλιστικη θα σου πει οτι γνωριζες και συνεχιζες,αρα εισαι υπευθυνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αυτό είναι λίγο σαν πρόστιμο στην καλοπέραση, δεν φτάνει που θα ενισχύεις την οικονομία με όλα τα τσιγάρα, ποτά και φαγητά που θα καταναλώνεις, όταν αρρωστήσεις θα πληρώνεις κι άλλα! Και άντε μετά να αποδείξεις ότι όλο σου το σόι έχει πάει από έμφραγμα και ήταν λογικό να το πάθεις ακόμα κι αν ήσουν υπόδειγμα υγιεινής ζωής...Αλλά όχι, βρήκα λύση! Θα σου αυξήσει τις εισφορές και για κληρονομικές ασθένειες που έχει το σόι σου! Και αν ασκείς ανθυγιεινό επάγγελμα! Και αν είσαι απλά γκαντέμης ρε παιδί μου ή ατσούμπαλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό είναι λίγο σαν πρόστιμο στην καλοπέραση
True και παρόλο που από οικονομικής-λογιστικής απόψεως μοιάζει ιδανικό - τουλάχιστον σύμφωνα με την αντίληψη μου, αλλά για θέματα ελευθερίας και ηθικής αναγκάζομαι να πω ένα τεράστιο όχι.

Θα σου αυξήσει τις εισφορές και για κληρονομικές ασθένειες που έχει το σόι σου!
Πίστεψε με, οι ασφαλιστικές θα το θέλανε πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... το ζητούμενο όμως είναι πια όψη του νομίσματος θα κυριαρχήσει.

Φυσικά, η ...κορώνα! Κι αν έχεις μπάρμπα, διάβαινε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως έχει αποδείξει και η ιστορία οι μεγαλύτερες τεχνολογικές εφευρέσεις έχουν γίνει με σκοπώ να χρησιμοποιηθούν ως όπλα ή ως επικουρικά εργαλεία πολέμου και πιστεύω πως και τα επιτεύγματα του πρώτου ποστ ως κάτι τέτοιο θα ξεκινήσουν. Ζούμε ήδη στην εποχή του φακελώματος, (οικειοθελούς πλέον) και δεν νομίζω πως εάν οι εκάστοτε κυβερνήσεις/πολυεθνικές/παρακρατικές οργανώσεις είχαν στα χέρια τους τέτοια εργαλεία θα τα χρησιμοποιούσαν για το καλό του πολίτη και του κοινωνικού συνόλου, τουλάχιστο αυτό μας δείχνει η μέχρι τώρα πορεία της ανθρωπότητας. Οδεύουμε πως μια παγκόσμια κρίση που δεν θα είναι ούτε οικονομική ούτε πολιτική, θα είναι μαι κρίση ηθική, μια κρίση ελέγχου και εξουσίας. Αν επιβιώσουμε από αυτή τη κρίση τότε ναι αυτές οι εφευρέσεις θα μπορέσουν να ωφελήσουν σημαντικά την κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"Αυτό που χαρακτηρίζει την πληροφορική στην εποχή μας είναι η εφαρμογή και ενσωμάτωση αισθητήρων σε κάθε είδους πληροφοριακό σύστημα (προσωπικοί υπολογιστές, κινητά και φορητές συσκευές κτλ). Κλείνοντας το 2013 το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι θα αφήσει πίσω του ένα απίστευτο τρομερό νούμερο ανθρώπων που διαθέτουν τουλάχιστον μια συσκευή με GPS. Η Google φιλοδοξεί να παρουσιάσει το πρώτο αυτοκίνητο που είναι ικανό να οδηγείται μόνο του, ενώ είναι πια γεγονός ο αισθητήρας για οικιακή χρήση που είναι εύκολο να διαβάζει κάθε ζωτική ένδειξη (link). "


pervasive ubuquitous computing παναγιωτη..το θεμα της πτυχιακης που εκανα στα τει ..αυτο ειναι το μελλον σιγουρα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Θα ήταν άραγε ουτοπία ή δυστοπία η χρήση της τεχνολογίας για την δημιουργία ενός ιδανικού τρόπου ζωής;

-Κατ' αρχή, ο "ιδανικός τρόπος ζωής" εμπεριέχει ή, έστω, υπονοεί, και την "ουτοπία"( ή "Παράδεισο" κατά κάποιους και "Βασιλεία του Θεού επί της Γης" κατ' άλλους!).
- Σε γενικές γραμμές, πλέον ζούμε σε μία ανθρωπότητα, που κινείται σαν τρία ξεχωριστά ποτάμια, από κοινή πηγή μίας σπηλιάς και πορεύονται στον αυτό ωκεανό,εκείνον της "μοιραίας ημέρας του καθένα". Στο ένα ποτάμι κινείται το πλήθος που θα προτιμούσε ήδη έναν πολιτισμό αποκλειστικά τεχνολογικό και πλήρως "αφύσικο". Στο δεύτερο, το πλήθος των "ευαίσθητων οικολογικά" και στο τρίτο, η άμμος ακόμη της ανθρωπότητας, εκείνοι που αγωνιούν και για τη σήμερον, πόσο μάλλον για την "αύριο"!
- Όσο θα υπάρχουν άνθρωποι, δεν θα επιτευχθεί "ιδανικός τρόπος ζωής", ισως όμως κάποτε επιτευχθεί "τρόπος αιώνιας ζωής", ίσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top