Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα κάνατε σοβαρή σχέση με κάποιον που θα είχε παιδιά;

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:33, 23-08-08:

Προσοχή όχι ένα παιδί, αλλά παιδιά. Θα το σκεφτόσασταν αλήθεια; Θα άλλαζε η απάντησή σας αν εσείς είχατε ήδη δικά σας παιδιά ή όχι; Θα άλλαζε αν εκείνος είχε την επιμέλεια;

Δεν έχει καποιο νόημα το τόπικ αυτό, είμαι απλά περίεργη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:27, 23-08-08:

ναι

από τότε που έκανα παιδί, είμαι πλέον σίγουρη και για την απάντηση που σου δίνω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:36, 23-08-08:

Ναι, ακόμη κι αν τα είχε μόνο εκείνος; Κάτω απο οποιεσδήποτε συνθήκες; Θα εξακολουθούσες να είχες ως μοναδικό κριτήριο την ποιότητα της σχέσης σας και την ένταση του πάθους σας και δεν θα το σκεφτόσουν λεπτό παραπάνω;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:37, 24-08-08:

Δεν ξερω, πραγματικα... Δεν μπορω να μπω σε αυτην την θεση...
Φανταζομαι οτι δεν θα ητανε τοσο ευκολο να το δεχτω και να ειμαι ενταξη με αυτο, και να αγαπησω και τα παιδια, αλλα υπαρχουν και αλλα πραγματα που ειμουν καθετος οτι δεν θα τα δεχομουν ποτε, οποτε γιατι οχι και αυτο... Αλλωστε δεν ειναι κατι το κακο, ισα-ισα. Το μονο προβλημα ειναι οτι πολυ πιθανων αυτα τα παιδια να μην μπορουσα να τα νιωσω δικα μου, και αυτο θα δημιουργουσε και προβλημα στην σχεση μου...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:44, 24-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ναι

από τότε που έκανα παιδί, είμαι πλέον σίγουρη και για την απάντηση που σου δίνω
Mε ποια εννοια "απο τοτε που εκανα παιδι" ;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:18, 24-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Mε ποια εννοια "απο τοτε που εκανα παιδι" ;
με την έννοια του ότι ανακάλυψα πως είναι να έχεις παιδί
πως αισθάνεσαι, πόση σημασία έχει και πόσο πιο καλός άνθρωπος γίνεσαι άθελα σου
πόσο η ζωή σου αποκτάει νόημα και πόσο εγωιστής παύεις να είσαι

ανακάλυψα ότι αν πάθω κάτι θα ήθελα κάποια γυναίκα να αγαπήσει το παιδί/παιδιά μου στο πλάι του άντρα μου και να τους αγαπήσει και να μην είναι μόνοι τους για πάντα επειδή ο άντρας μου έχει παιδί/ά
ναι θα το ήθελα αυτό... να είναι ευτυχισμένοι και χωρίς εμένα

με την έννοια του ότι όταν κάνεις παιδί, πλέον μαθαίνεις κάτι που πιθανά σου διέφευγε...
ίσως ακουστεί πολύ "ρομαντικό" αλλά αν έχεις λίγο φιλότιμο και συνείδηση, συνειδητοποιείς ότι τα παιδιά δεν σου ανήκουν... ανήκουν σε όλο τον κόσμο κι όλοι έχουμε "ευθύνη" για αυτά και για την ευτυχία τους

επίσης έμαθα ότι γονιός δεν γίνεσαι επειδή πόνεσες και γέννησες... γονιός γίνεσαι επειδή ξενύχτησες κι έκλαψες για τον πόνο κάποιου άλλου μικρού ανθρώπου που δεν μπορείς να κάνεις και κάτι για να του τον πάρεις
Γονιός γίνεσαι καθημερινά επειδή προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο σε κάποιους μικρότερους σου και προστατευόμενους σου

ελπίζω να σας κάλυψα
Και Ντινάκι... ναι, θα είχα σαν μοναδικό κριτήριο μόνο τη σχέση μας και τίποτα άλλο

18 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 09:40, 24-08-08:

Θα έκανα σοβαρή σχέση με κάποιον με παιδιά, αλλά όχι σχέση της πλάκας. Πιστεύω πως υπάρχουν δεδομένες δυσκολίες στην σχέση με γονιό (δεν είσαι η προτεραιότητά του, πρέπει να μοχθήσεις για να σε αγαπήσει το παιδί, κυρίως αν είσαι του ίδιου φύλου με αυτό) και ο λόγος να τις αντιμετωπίσεις είναι αποκλειστικά το ότι σε ενδιαφέρει πολύ αυτός ο άνθρωπος.

Σχέση χαλαρή δεν θα έκανα. Όσο κι αν φαίνεται ευκολότερη δε νομίζω πως 1 γονιός μπορεί να καλύψει τις ανάγκες αυτού του στυλ σχέσης (σεξάκι και χαβαλές) όσο εύκολα θα το κάνει 1 τελείως free τύπος. Οι υποχρεώσεις είναι πολλές και το τρελό βράδυ που περιμένεις πιθανώς να ακυρωθεί λόγω έκτακτων αναγκών.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 10:41, 24-08-08:

Είναι λίγο δύσκολο να απαντήσω από τη στιγμή που δε μου έχει τύχει να γνωρίσω κάποιον με παιδί και δε γνωρίζω πώς είναι να έχεις παιδί. Δε βρίσκομαι δηλαδή σε καμία από τις δύο πλευρές. Παρόλα αυτά όμως θεωρώ ότι πολύ σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη μιας τέτοιας σχέσης παίζει και το πόσο διατεθημένος είναι ο άλλος να κάνει ένα τόσο σημαντικό βήμα και να με γνωρίσει στο παιδί του. Επίσης, μεγάλη σημασία έχει και η ηλικία του παιδιού. Αν είναι πολύ μικρό για παράδειγμα, ενδεχομένως δεν καταλαβαίνει πολλά πράγματα εκτός του ότι εγώ στην ουσία είμαι μία ξένη και όχι η μαμά του. Αν πάλι είναι μεγάλο τότε τα προβλήματα μπορεί να είναι πολλά, να μη θέλει το ίδιο το παιδί να πάρει κάποια άλλη τη θέση της μαμάς του και να υπάρχει πολύ αρνητικό κλίμα.

Το κυριότερο λοιπόν είναι πώς θα το χειριστεί ο άλλος για να γίνει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα για το παιδί γιατί αυτό είναι που έχει περισσότερη σημασία. Όσον αφορά εμένα, δε νομίζω ότι θα με προβλημάτιζε ιδιαίτερα αν είχε παιδί ο άλλος. Περισσότερο θα με ένοιαζε πώς είναι απέναντί μου και τι σχέση θα είχα εγώ με αυτό το παιδί για να μπορέσω να προχωρήσω σε κάτι πιο σοβαρό.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:06, 25-08-08:

Σε αυτήν την ηλικία (σχεδόν) το αποκλείω.
Στα 30 μου αν ένιωθα πως αυτός ο άνθρωπος είναι για 'μένα και πως νιώθω πολλά γιαυτόν, δε νομίζω το γεγονός αυτό να με εμπόδιζε να τον δω σοβαρά.

Το μόνο σίγουρο είναι πως θα λάτρευα τα παιδιά του και θα έκανα τα πάντα για να με δεχτούν, παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες εφόσον το αξίζει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 11:10, 25-08-08:

Ναι, νομίζω πως θα έκανα και επειδή έχω ζήσει μέσα σε μια τέτοια ''οικογένεια'' θα προσπαθούσα να αποφύγω και τα λάθη που ίσως να έγιναν σε εμένα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:43, 25-08-08:

Ειμαι παιδι χωρισμενων γονιών και συνεπως γνωριζω πολυ καλα την ψυχολογια των παιδιών σε τετοιες περιπτωσεις και θεωρω πως μπορω ανετα να τα αντιμετωπισω και να τα κανω να αισθάνονται καλά. Ειχα παντα κατα νου πως αν μου προεκυπτε συντροφος με ενα παιδι απο προηγουμενη σχεση/γαμο, αυτο δεν θα με εμποδιζε ουδόλως να προχωρησω μαζι του σε οτιδηποτε. Προβληματιζομαι μονο για την περιπτωση που υπάρχουν περισσοτερα παιδιά, ειδικά αν μιλαμε και για μια περιπτωση που η μανα ειναι ανύπαρκτη.

Κι αυτο γιατι ασχετα με το αν τα παιδια θα με συμπαθησουν ή όχι, μια τετοια περιπτωση ενεχει δυσκολιες που δεν ξερω αν μπορω να αντιμετωπίσω, συν το γεγονός πως ξαφνικα θα βρισκομουν με μια ετοιμη οικογενεια. Δεν ξερω αν μπορω να αναλάβω ενα τετοιο ρολο με τοσες ευθυνες και δεν ξερω ποσο θα επιβιωνε η ας θεωρήσουμε πολυ καλή σχεση που θα ειχα με εκεινον σε βαθος χρόνου με βάση ολες αυτες τις αντιξοοτητες.. εξ' ου και το ερωτημα του τοπικίου

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:10, 25-08-08:

εξαρτάται....
είσαι απ τους ανθρώπους που αν πας να συζήσεις με κάποιον που έχει ήδη έτοιμο το σπίτι του, θα νοιώθεις φιλοξενούμενη?
αν ναι... τότε μάλλον δε θα ευδοκιμήσει η σχέση εύκολα

το αρχικό ερώτημα βασικά νομίζω είναι λάθος...
το ερώτημα δλδ που θέτεις στον εαυτό σου
Το ερώτημα κατά τη γνώμη μου, δεν είναι το αν μπορείς να μπεις σε μία σχέση με κάποιον με παιδιά... αλλά το κατά πόσο είσαι έτοιμη να κάνεις οικογένεια και κατά πόσο είσαι έτοιμη να έχεις παιδιά

κι αυτό γιατί, αν τελικά όντως αποφασίσεις να μπεις για τα καλά σε αυτή τη σχέση και να το προχωρήσεις, το θέμα είναι αν θες να έχεις παιδιά
γιατί θα τα πονέσεις, θα τα αγαπήσεις και θα τα νοιώσεις δικά σου παιδιά...
πολύ πιθανόν σε κάποια χρόνια αν κάνεις και δικό σου παιδί, να μην το ξεχωρίζεις και ποτέ απ τα υπάρχοντα παιδιά

άρα...
είσαι έτοιμη για να κάνεις οικογένεια με έναν άνθρωπο που περνάς τέλεια μαζί του?
είσαι έτοιμη να δεσμευτείς ψυχή και σώμα για "πάντα"?

αυτό είναι το ερώτημα που αναζητά απάντηση

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:18, 25-08-08:

Μαρη θα με πνιξεις
Το οτι νιωθω πως καποιος σφιγγει μια θηλια στον λαιμο μου, αμα σκεφτω οικογενεια, μαλλον δεν ειναι πολυ καλο σημαδι ε;

Αν και δεν ειναι τοσο απλο. Γιατι κι αν ακομα θεωρουσαμε πως ειμαι ετοιμη να κανω οικογενεια, ειναι αλλο να ξεκινας σε μηδενικη βαση και σιγα σιγα να κανεις το πρωτο σου παιδι, να εγκλιματιζεσαι κλπ κλπ κλπ κι αλλο να εισαι ξαφνικα υπευθυνη για ενα ..στολο () και να νιωθεις πως θα πρεπει να τα φροντιζεις ολα. Κι εντελως ξαφνικα απο εκει που εβγαινες καθε βραδυ και λογαριασμο δεν εδινες, να πρεπει να βρεις ακρη για τα παιδια του πριν βγεις, να πρεπει να σκεφτεσαι τι θα φατε (ενω μονη σου ετρωγες και ομελετα), να πρεπει να σκεφτεσαι αν διαβασανε, αν αν πηγανε σχολειο, πως τα πηγανε κλπ κλπ κλπ.

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 13:18, 25-08-08:

Είναι ένα πολύ δύσκολο ερώτημα.
Είναι πολλά τα πράγματα που πρέπει να σκεφτεις για να μπεις σε μια τέτοια σχέση.
Εγώ δεν θα το έκανα...(μεγαλη κουβέντα βεβαια)
Αλλά δεν είναι μονο τα παιδιά, είναι και η πρώην γυναίκα... που πρέπει να ξέρεις καλά την συμπεριφορά της και κατα πόσο είναι τα πράγματα ξεκαθαρίσμένα..
Είναι πολύ Δύσκολο γενικά. Αλλά άποψη μου να το αποφύγω... Αν πάω και ερωτευτώ τώρα δεν ξερω.. θα δω τι θα κάνω.. σε αυτη την περίπτωση....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:27, 25-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Μαρη θα με πνιξεις
Το οτι νιωθω πως καποιος σφιγγει μια θηλια στον λαιμο μου, αμα σκεφτω οικογενεια, μαλλον δεν ειναι πολυ καλο σημαδι ε;

Αν και δεν ειναι τοσο απλο. Γιατι κι αν ακομα θεωρουσαμε πως ειμαι ετοιμη να κανω οικογενεια, ειναι αλλο να ξεκινας σε μηδενικη βαση και σιγα σιγα να κανεις το πρωτο σου παιδι, να εγκλιματιζεσαι κλπ κλπ κλπ κι αλλο να εισαι ξαφνικα υπευθυνη για ενα ..στολο () και να νιωθεις πως θα πρεπει να τα φροντιζεις ολα. Κι εντελως ξαφνικα απο εκει που εβγαινες καθε βραδυ και λογαριασμο δεν εδινες, να πρεπει να βρεις ακρη για τα παιδια του πριν βγεις, να πρεπει να σκεφτεσαι τι θα φατε (ενω μονη σου ετρωγες και ομελετα), να πρεπει να σκεφτεσαι αν διαβασανε, αν αν πηγανε σχολειο, πως τα πηγανε κλπ κλπ κλπ.

ακριβώς όπως τα λες είναι η οικογένεια
αλλά καμία σχέση με το αν είναι μωρό το παιδί ή ξεπεταγμένοι πιτσιρικάδες όταν πρέπει να πάρεις την απόφαση για το αν είσαι έτοιμη να δεσμευτείς
έτσι πιστεύω δλδ

κι αν αυτό που σε σταματάει είναι ότι ενώ πρώτα έτρωγες μόνη σου ένα γιαούρτι, τώρα θα πρέπει να έχεις την ευθύνη του στόλου, τότε ναι.. δεν είσαι έτοιμη για κάτι περισσότερο

(αν και κακώς θεωρείς ότι τα παιδιά θα είναι δική σου ευθύνη το τι θα φάνε. Ναι μεν θα είναι ΚΑΙ δική σου, αλλά όχι ΜΟΝΟ δική σου)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:46, 25-08-08:

Χμμ.....θεωρητικα πολυ θα το ηθελα να μπορω να μπω σε ενα σπιτι "ετοιμο", αλλα δεν ξερω κατα ποσο στην πραξη θα επαιρνα αποφαση αν το κανω...
Ξερω σιγουρα, πως μονο και μονο λογω της παρορμητικοτητας μου, θα προεβαινα σε σχεση, απο τη στιγμη που θα ημουν ερωτευμενη και ο αλλος με καλυπτε συναισθηματικα, αλλα ειλικρινα δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι θα προχωρουσα σε επισημοποιηση, γαμο και παιδια με αυτον τον ανθρωπο....
Νοιωθω οτι ειμαι πολυ εξω απο το χορο για να μπορω να πω με σιγουρια οτι θα εκανα αυτο ή το αλλο.....

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:52, 25-08-08:

για μένα πάντως θα έπαιζε πολύ μεγάλο ρόλο η ηλικία των παιδιών...η εφηβεία είναι δύσκολη περίοδος, δεν θα ήθελα να την περάσω χωρίς να ξέρω τα παιδιά από πολύ μικρά (0-10 ετών περίπου).
Ή αντίστοιχα, θα προτιμούσα τα παιδιά να έχουν τελιώσει το σχολείο.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:58, 25-08-08:

Αν η σχέση είχε περάσει κάποια στάδια και είχε δοκιμαστεί ναι.
Αν η σχέση ξεκινούσε εξαρχής συμπεριλαμβάνοντας εκείνον και τα παιδιά του όχι.

Τι θέλω να πω: Δεν θα ήθελα απο την αρχή της σχέσης να συμβιώνουμε ως οικογένεια, δεδομένου ότι κάπου αναφέρεις πως η μητέρα είναι ανύπαρκτη. Ως γνωστόν οι σχέσεις περνάνε το αρχικό στάδιο της "ανακάλυψης" του άλλου και μετά απο ένα εύλογο διάστημα που ποικίλει απο σχέση σε σχέση κατασταλάζεις στο πόσο σου κάνει ή όχι για να προχωρήσετε σε κάτι σοβαρότερο.
Στο διάστημα αυτό δεν θα ήθελα να έχω επαφές με τα παιδιά για τον απλούστατο λόγο ότι αν δεθούμε αμφότεροι και στην πορεία ανακαλύψω ότι δεν ταιριάζω με τον μπαμπά τους τι θα κάνω?Θα εξαφανιστώ έτσι απλά απο την ζωή τους όπως απο όσο έχω καταλάβει εξαφανίστηκε στην προκειμένη και η φυσική τους μητέρα?Κι αυτά θα πληγωθούν αλλά κι εγώ που κανένα δικαίωμα δεν θα έχω απο το νόμο να τα βλέπω.

Κάπου γράφεις πως φοβάσαι την ευθύνη μιας οικογένειας,δεν υπάρχει λόγος.Έχεις συνηθίσει να είσαι μόνη σου κι ανεξάρτητη, το ίδιο κι εγώ που έχω ζήσει για μεγάλα διαστήματα μόνη.Ακόμη κι όταν κάποια σχέση μου σοβαρεύει κάπως κι ο άλλος δειλά δειλά μετακομίζει στο διαμέρισμα μου στην αρχή παθαίνω πανικό, μετά όμως μου αρέσει και συνηθίζω να μοιράζομαι μαζί του την καθημερινότητα μου χωρίς να νοιώθω πως ασφυκτιώ.
Το ίδιο θα συμβεί και με τα παιδιά,οι άνθρωποι είναι οντα που προσαρμόζονται εύκολα, θα δεις που θα πιάσεις τον εαυτό σου να ανησυχεί για το τι θα φάνε και αν είναι καλά και θα σου φαίνεται ό,τι πιο φυσιολογικό αυτή η αντιδραση κι όχι καταναγκασμός.
Την γνώμη μου την έχω ξαναγράψει, γονιός δεν είναι αυτός που γεννά αλλά αυτός που μεγαλώνει ένα παιδί.

Για να συνοψίσω, για μένα πρωτίστως έχει σημασία προτού μπεις στην ζωή των παιδιών να είσαι κατασταλλαγμένη και σίγουρη ότι θέλεις τον πατέρα κι ότι θα εξακολουθήσεις να τον θέλεις κι αφού περάσει το στάδιο του έρωτα, δεν μπορείς εκ των υστέρων να πεις στα παιδιά "συγγνώμη έκανα λάθος".Το οφείλεις να ξέρεις τι ζητάς πρώτα στον εαυτό σου και μετά σε εκείνα.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:12, 25-08-08:

Αχμμμ, εννοειται δεν μπαινω σε κανενός την ζωή, ειπαμε το εχω δει το έργο

Απλά ..δεν νομιζω πως μπορώ, όσο κι αν πιθανόν να ήθελα. Μου φαινεται τεράστια ευθύνη, προτιμώ νομιζω να μεινει η σχέση "α-σόβαρη" και σε γκομενικό επίπεδο, παρά να ρισκάρω ετσι.

(που θα παει, ολα περνανε καποτε)

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 16:33, 25-08-08:

Μου φαινεται τεράστια ευθύνη
Αυτό κυρίες και κύριοι γράφτηκε απο κάποια που αύριο μεθαύριο θα εκπροσωπεί συλλογικά κι ατομικά συμφέροντα εναντίον του δημοσίου.............θα κρατήσω το quote για να σε εκθέσω στο μέλλον

Σοβαρά τώρα για ευθυνόφοβη δεν σε έχω και προφανώς δεν είσαι, το αντίθετο νομίζω ότι η υπευθυνότητα σου είναι αυτή που σε βάζει σε σκέψεις, αν ήσουν ανευθυνή θα έλεγες απλά ένα "πάμε κι ό,τι γίνει".Το γεγονός και μόνο ότι έχεις ήδη αρχίσει να σκέφτεσαι αυτά τα παιδιά χωρίς καν να έχεις εμπλακεί στην ζωή τους (ναι,ναι υποθετικό ήταν το τόπικ) δείχνει ότι μια χαρά μπορείς να αναλάβεις τέτοια ευθύνη.

προτιμώ νομιζω να μεινει η σχέση "α-σόβαρη" και σε γκομενικό επίπεδο, παρά να ρισκάρω ετσι.
Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο αυτό είναι στο χέρι σου βέβαια (ναι,ναι υποθετικό ήταν το τόπικ)

Υ.Γ.Πάντως αν μια στο εκατομμύριο το έργο που βλέπεις τώρα έχει τον ίδιο πρωταγωνιστή με το προηγούμενο, τότε αυτό κάτι πάει να πει έτσι?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:37, 25-08-08:

Εχασα το ΥΓ, θες να μου το εξηγησεις με ΠΜ;

ΥΓ: Για τα λοιπά περί υπευθυνότητας..
ΥΓ2: Υποθετικό ειναι το τόπικ.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:31, 25-08-08:

Μπορείς να διαβάσεις και αυτό το θέμα που συζητούσαμε περίπου το ίδιο.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 17:59, 25-08-08:

Αν έμενε σε τροχόσπιτο; Αν είχε πολλά λεφτά; Εντάξει κάποιες είπαν ναι, ομως αλήθεια υπό ποίες προυποθέσεις θα το κάνατε;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:00, 25-08-08:

Υπο την προυποθεση οτι υπαρχει συναισθηματικη καλυψη, τα υπολοιπα ερχονται δευτερα, τριτα...και καποια δεν ερχονται καθολου.....(εαν αποφασιζα να το πραξω βεβαια..)

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 06:21, 26-08-08:

Λες αυτά που λές, έχεις κι αυτή την υπογραφή απο κάτω, έχεις κι αυτό το άβαταρ.... Ναι, μόνο το συναίσθημα μετράει. Αν ζείς ευτυχισμένα με κάποια/ον, αν σε νοιώθει, αν σε καλύπτει συναισθηματικα, τίποτα άλλο δεν έχει σημασία. Νομιζω ότι υπάρχει και μια ρήση, καλύτερα σε μια βαρκα αγαπημένοι παρά σε ενα παλάτι με γυναίκα γρουσούζα.

Μακάρι όλες να σκέφτονται έτσι όπως μόλις εγραψες, τώρα μαλιστα, ακριβώς σαν μια νεράιδα

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:07, 26-08-08:

Ωραία τα παραμύθια, αλλά η ζωή δεν είναι παραμύθι δυστυχώς. Κι όταν εμπλέκονται τρίτα άτομα, δεν μπορείς μόνο να ακολουθείς το συναίσθημά σου..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:11, 26-08-08:

Συνηθως το ακολουθουμε πιστα για οσο διαστημα διαρκει ο ερωτας και το παθος....μετα ειναι τα ζορια, που αρχιζει η λογικη να τα μπερδευει..

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:17, 26-08-08:

Δεν είναι παραμύθι κατζίρα. Πραγματικά βιώνουμε τη ζωή μας συναισθηματικά. Κι άν είμαστε ευτυχείς δεν εχει σημασία ο τρόπος.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Ενας άντρας με δυο παιδιά μικρά υποψήφιος εραστής σου (και οτι άλλο στη συνέχεια).

Η πρώτη περιπτωση αυτός και τα παιδια μένουν σε ενα ιστιοπλοικό σε κάποιο νησί. έχουν αυτοκίνητο όμως το σπίτι τους ειναι εκεί. Μετά το νηπιαγωγείο πάνε βόλτα με το σκάφος ή με το αυτοκινητο, κάνουν μπάνιο, βλέπουν τη δύση, πάνε για ψάρεμα..

Η δεύτερη περίπτωση ενας γιάπης με δυο παιδιά στην ίδια ηλικία. Εχει ωραιο σπιτι στη Φιλοθέη, με γκουβερνάντα και υπηρέτρια μέσα. Λείπει απο το πρωί μεχρι τις 7 και όταν γυρίζει το μυαλό του είναι γεμάτο νούμερα δολλαρια ευρώ . Τα παιδιά τα παίρνει απο το νηπιαγωγείο η γκουβερνάντα. Ολες τους τις επιθυμίες τις ικανοποιεί το υπηρετικό προσωπικό. Γκρίνια για τα θέλω τους δεν υπάρχει. Το απόγευμα τους το περνάνε βλέποντας τηλεόραση

Τι λες;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:36, 26-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Δεν είναι παραμύθι κατζίρα. Πραγματικά βιώνουμε τη ζωή μας συναισθηματικά. Κι άν είμαστε ευτυχείς δεν εχει σημασία ο τρόπος.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Ενας άντρας με δυο παιδιά μικρά υποψήφιος εραστής σου (και οτι άλλο στη συνέχεια).

Η πρώτη περιπτωση αυτός και τα παιδια μένουν σε ενα ιστιοπλοικό σε κάποιο νησί. έχουν αυτοκίνητο όμως το σπίτι τους ειναι εκεί. Μετά το νηπιαγωγείο πάνε βόλτα με το σκάφος ή με το αυτοκινητο, κάνουν μπάνιο, βλέπουν τη δύση, πάνε για ψάρεμα..

Η δεύτερη περίπτωση ενας γιάπης με δυο παιδιά στην ίδια ηλικία. Εχει ωραιο σπιτι στη Φιλοθέη, με γκουβερνάντα και υπηρέτρια μέσα. Λείπει απο το πρωί μεχρι τις 7 και όταν γυρίζει το μυαλό του είναι γεμάτο νούμερα δολλαρια ευρώ . Τα παιδιά τα παίρνει απο το νηπιαγωγείο η γκουβερνάντα. Ολες τους τις επιθυμίες τις ικανοποιεί το υπηρετικό προσωπικό. Γκρίνια για τα θέλω τους δεν υπάρχει. Το απόγευμα τους το περνάνε βλέποντας τηλεόραση

Τι λες;
Παραδείγματα που τα συναντάς παντού!

Τι ακριβώς θες να πεις με αυτά;
Γιατί νομίζω πως δεν ήταν καθόλου εύστοχα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:48, 26-08-08:

Θα συμφωνήσω με την Ηρώ. Και άσχετα με το αν, ένα κριτήριο για να πάρω την απόφαση να δω σοβαρά έναν άνθρωπο που έχει ήδη παιδιά είναι και το πόσο καλός (κατ' εμέ) πατέρας είναι, στην τελική απόφαση δεν θα μετρήσει τόσο αυτό, όσο το πόσο ανήκει στα θέλω μου το να βρεθώ με μια έτοιμη οικογένεια ή όχι.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:52, 26-08-08:

Παει να φυγει λιγο το θεμα και να παει στα περι συναισθηματος συγκριτικά με το χρημα ή μου φαινεται ;

Ωραία τα παραμύθια, αλλά η ζωή δεν είναι παραμύθι δυστυχώς. Κι όταν εμπλέκονται τρίτα άτομα, δεν μπορείς μόνο να ακολουθείς το συναίσθημά σου..
...ωστοσο , αυτο δε καταλαβα τι θελει να πει...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:55, 26-08-08:

Καλα αυτο με το ετοιμη οικογένεια είναι μια φάση. Ομως μπαίνοντας μια γυναίκα σε ενα σχήμα ενός αντρα με δυο παιδιά, τα πάντα αλλάζουν. Ειδικά αν αυτή η γυναίκα αγαπάει αυτόν τον άντρα. Η οικογένεια γίνεται καλύτερη οπότε όσο "έτοιμη" κι αν ήταν πρίν, που βασικά ήταν λειψή, τί σημασία έχει;

Τωρα σχετικά με τα παραδείγματα που διάλεξα, διάλεξα έντονες συναισθηματικα φάσεις. Προφανως ενας κακομοιρης, γκρινιάρης με δυο παιδιά στην Αθήνα, τί το συναρπαστικό να βρεί μια γυναίκα σ'αυτον για να το σκεφτεί κάν;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 26-08-08 στις 14:05.
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:25, 26-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Τωρα σχετικά με τα παραδείγματα που διάλεξα, διάλεξα έντονες συναισθηματικα φάσεις. Προφανως ενας κακομοιρης, γκρινιάρης με δυο παιδιά στην Αθήνα, τί το συναρπαστικό να βρεί μια γυναίκα σ'αυτον για να το σκεφτεί κάν;
Δε χρειάζεται να είναι κάποιος γιάπης ή να έχει ιστιοπλοϊκό σε κάποιο νησί για να είναι μια γυναίκα μαζί του παρά το γεγονός ότι έχει ήδη παιδιά. Hellooo love!?

Όλο αυτό που λες, μου ακούγεται σαν: "Εεε οκ έχεις δυο παιδιά, αλλά έχεις και μια βίλα στην Κέρκυρα, σε παντρεύομαι!"

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:30, 26-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Παει να φυγει λιγο το θεμα και να παει στα περι συναισθηματος συγκριτικά με το χρημα ή μου φαινεται ;

...ωστοσο , αυτο δε καταλαβα τι θελει να πει...
Θέλει να πει πως όταν υπάρχουν τρίτα άτομα, δλδ παιδιά, δεν μπορείς να κινείσαι βασισμένος μόνο στο συναίσθημά σου. Δεν μπορώ πχ εγώ, αψήφιστα και χωρίς να το σκεφτώ πολύ καλά, να αποφασίσω να πάω να μείνω με κάποιον που θα είχε δύο παιδιά. Αλλά και γενικώς, από τη στιγμή που κάνεις παιδιά, σταματάς να σκέφτεσαι μόνο το τι νιώθεις εσύ και τι θες και υπολογίζεις και τι θα ήταν καλύτερο για εκείνα (πραγμα που σημαίνει πως μπορεί τελικά να επιλέξεις να συμβιβαστείς με κάτι που αν ήσουν μόνος σου δε θα το επέλεγες).

Μπαγκς, μη μπερδεύεσαι. Πάρε ως δεδομένο πως τον άντρα αυτόν η άλλη τον θέλει κι έχουν μια σχέση πολύ καλή μεταξύ τους. Δεν μας ενδιαφέρει γιατί πήγε μαζί του και τι την τράβηξε σε εκείνον - την τράβηξε κάτι που προφανώς δεν είχε σχέση με το πόσο καλός πατέρας είναι (αν και δέχομαι πως τυχόν υπάρχουσα καλή οικονομική άνεση πιθανά να διευκόλυνε στη λήψη θετικής αποφάσης).

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:44, 26-08-08:

Mα ειναι αυτονοητο οτι δε θα παρεις αποφασεις χωρις να το σκεφτεις. Το συναισθημα με το παραμυθι πως συνδεεται ομως ; Αν δεν συντρεχουν αλλοι λογοι, το συναισθημα θα ειναι ο κυριος μοχλος για μια τετοια αποφαση, αφου αν ειναι οι γονεις καλα, θα ωφεληθουν και τα παιδια (δεδομενου οτι καποιος θελει οικογενεια εννοειται).

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:50, 26-08-08:

Είπα απλά πως αν ζούσαμε σε ένα παραμύθι, μοναδική σημασία θα είχε το συναίσθημα. Και το είπα ως απάντηση σε αυτό: "Αν ζείς ευτυχισμένα με κάποια/ον, αν σε νοιώθει, αν σε καλύπτει συναισθηματικα, τίποτα άλλο δεν έχει σημασία", που είπε ο Μπάγκς.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:57, 26-08-08:

...... την τράβηξε κάτι που προφανώς δεν είχε σχέση με το πόσο καλός πατέρας είναι (αν και δέχομαι πως τυχόν υπάρχουσα καλή οικονομική άνεση πιθανά να διευκόλυνε στη λήψη θετικής αποφάσης).
!!!!
Εγώ πάντως αν ήταν να επιλέξω μια γυναίκα μόνη με δυο παιδιά, θα την επέλεγα σε μεγάλο βαθμό με βαση το πόσο καλη μητέρα είναι. Γιατί, στην καλυτερη περιπτωση θα είναι μαζί μου όσο καλή είναι με τα παιδιά της. Στην χειροτερη θα είναι απλά χειρότερη...

Οσο για την οικονομικη άνεση, πες με όπως θές, εγώ θα διάλεγα την ιστιοπλόα. Για να χαμογελαω κι απο ευτυχία που και που, αντί απλα να λέω μόνο δόξα τω Θεώ που έχω λεφτά...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:09, 26-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Δε χρειάζεται να είναι κάποιος γιάπης ή να έχει ιστιοπλοϊκό σε κάποιο νησί για να είναι μια γυναίκα μαζί του παρά το γεγονός ότι έχει ήδη παιδιά. Hellooo love!?
Και τί χρειάζεται ώστε μια γυναίκα να ΜΗΝ βρεί εναν ελευθερο άντρα, ΧΩΡΙΣ παιδιά; Γιατί φυσικά υπάρχει κι αυτή η επιλογή. Εκτός και άν είναι καμια απελπισμένη...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:11, 26-08-08:

Όταν πρωτογνωριζεις κάποιον, δεν γνωρίζεις μαζί και τα παιδιά του. Συνηθως μάλιστα μέχρι να σοβαρέψει η σχέση, αποφεύγεις οποιαδήποτε επαφή μαζί τους, γιατί δεν θες να δεθούν ή να δεθείς και μετά να ανακαλύψεις πως τελικά δεν ταίριαζες με τον πατέρα τους.

Συνεπώς αποκλείεται κατά το πρώτο διάστημα της επιλογής να έχει οποιαδήποτε σημασία το πόσο καλός γονιός είναι ο άλλος. Αυτό θα το ανακαλύψεις αργότερα, αν και εφόσον αποφασίσεις πως ταιριάζεις αρκετά με τον άλλον, ώστε να μπορείς να δεις μέλλον μαζί του. Ως τότε, αντιμετωπίζεις τον άλλον σαν να ειναι οποιοσδήποτε άλλος άντρας χωρίς παιδιά

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:14, 26-08-08:

Είπα απλά πως αν ζούσαμε σε ένα παραμύθι, μοναδική σημασία θα είχε το συναίσθημα. Και το είπα ως απάντηση σε αυτό: "Αν ζείς ευτυχισμένα με κάποια/ον, αν σε νοιώθει, αν σε καλύπτει συναισθηματικα, τίποτα άλλο δεν έχει σημασία", που είπε ο Μπάγκς.
Που υποθετω εννοουσε "τιποτα αλλο δεν εχει σημασια.....στην αποφαση να κανεις σοβαρη σχεση με καποιον με παιδια". Και για να γινουμε συγκεκριμενοι, τι αλλο εχει σημασια για σας (ολους) που αν λειπει, δεν αρκει το να ζεις ευτυχισμενα λογω συναισθηματικης καλυψης ;

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:15, 26-08-08:

Όταν πρωτογνωριζεις κάποιον, δεν γνωρίζεις μαζί και τα παιδιά του. Συνηθως μάλιστα μέχρι να σοβαρέψει η σχέση, αποφεύγεις οποιαδήποτε επαφή μαζί τους, γιατί δεν θες να δεθούν ή να δεθείς και μετά να ανακαλύψεις πως τελικά δεν ταίριαζες με τον πατέρα τους.

Συνεπώς αποκλείεται κατά το πρώτο διάστημα της επιλογής να έχει οποιαδήποτε σημασία το πόσο καλός γονιός είναι ο άλλος. Αυτό θα το ανακαλύψεις αργότερα, αν και εφόσον αποφασίσεις πως ταιριάζεις αρκετά με τον άλλον, ώστε να μπορείς να δεις μέλλον μαζί του. Ως τότε, αντιμετωπίζεις τον άλλον σαν να ειναι οποιοσδήποτε άλλος άντρας χωρίς παιδιά
Εγω παντως θεωρώ απίθανο, αν βρεθώ χωρισμένος, να το κάνω έτσι με κάποια. Σαφώς θα με γνωρίσει με τα παιδιά μου, ευθύς εξ αρχής...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:47, 26-08-08:

Θες να πεις πως εκτός από το να της αναφέρεις πως έχεις παιδιά εντός του πρώτου πενταλέπτου, στο 2ο ή στο 5ο ραντεβού (πάντως σύντομα, εντός ας πούμε του πρώτου διμήνου σχέσης) θα της πεις να βγειτε όλοι μαζί και θα προσπαθείς διαρκώς να βρίσκεις αφορμές να είστε όλοι μαζί;

ΥΓ: Όταν λέω τον αντιμετωπίζεις σαν να μην έχει παιδιά, εννοω πως κοιτάς απλά αν σου κάνει σαν άνθρωπος και σαν σύντροφος. Δεν εννοώ πως φέρεσαι όπως θα φερόσουν σε ένα ελεύθερο εντελώς άνθρωπο (εννοείται πχ πως δεν έχεις απαίτηση να κοιμάται κάθε σ/κ μαζί σου σαν να μην είχε παιδιά).

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 16:02, 26-08-08:

Νομίζω ότι οι γνωριμίες με εναν πατέρα δυο παιδιων, ειδικά μικρων, με τα οποια ο πατέρας αυτός περνάει αρκετό χρόνο και έχει καλή σχέση (βλέπε ξάγρυπνος στο Σιατλ) συμβαίνουν εκ των πραγματων μαζί τους. Φυσικά στην συνέχεια εξελίσσεται με το ζευγάρι μόνο του. Και μόνο ύστερα που η γυναίκα αυτή έχει δείξει κάποια σημαντικα θετικά συναισθήματα, θα την έφερνα σε άμεση επαφή με τα παιδιά. Για να μήν πληγωθούν

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:11, 27-08-08:

Ε ρε Μπαγκζ και εσύ, δεν λέει κανείς να κρύψεις το ότι έχεις παιδιά. Απλά, προφυλάσσοντας τα ίδια πρωτίστως, να μην τα γνωρίζεις σε όλες τις σχέσεις σου...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:09, 27-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Ε ρε Μπαγκζ και εσύ, δεν λέει κανείς να κρύψεις το ότι έχεις παιδιά. Απλά, προφυλάσσοντας τα ίδια πρωτίστως, να μην τα γνωρίζεις σε όλες τις σχέσεις σου...
Όταν μιλάμε για πολύ μικρά παιδιά, τότε ναι, χρειάζεται αυτού του είδους η προστασία. Όταν όμως τα παιδιά είναι μεγαλύτερα(πάνω από 11-12 ετών) το να τους αποκρύπτεις κομμάτια της ζωής σου και μάλιστα τόσο σημαντικά μπορεί να φέρει πολύ αρνητικά αποτελέσματα, μια που τα παιδιά καταλαβαίνουν πολλά. Πολύ περισσότερα απ' όσα συνήθως νομίζουμε πως καταλαβαίνουν.
Κινδυνεύεις να χάσεις την εμπιστοσύνη τους και την εκτίμησή τους.
Σκέψου πως ανάλογα με τις καταστάσεις, μπορεί να χρειαστεί να διανυκτερεύσεις κάπου αλλού ή πως τα τηλέφωνα στο κινητό σου και στο σταθερό σας θα πληθύνουν. Αργά ή γρήγορα το παιδί θα ρωτήσει και αν απαντήσεις με υπεκφυγές, θα σχηματιστεί στο μυαλουδάκι του πολύ συγκεκριμένη εικόνα για τη στάση σου απέναντί του.
Καλύτερα το παιδί να μάθει ότι απέρριψες ή απορρίφθηκες από κάποιον/α επειδή δεν ταιριάζατε. Είναι μια "φυσική διαδικασία αξιολόγησης" (σε πολλά εισαγωγικά) που αργότερα στη ζωή του θα χρειαστεί να κάνει και το ίδιο. Δεν είναι πάντα καλό να κρατάμε τα παιδιά μακριά από τις δυσκολίες της ζωής.

Η κόρη μου (12 ετών) σε συζήτηση που είχε με τη φιλενάδα της, στην οποία ανέφερε για το φίλο μου, η αντίδραση της φιλενάδας της ήταν η εξής: "Τι κρίμα να μην έχει και η δική μου μαμά ένα φίλο, να την κάνει χαρούμενη".
Τυχαίνει να γνωρίζω πως η μητέρα της έχει ήδη φίλο... Σκέψου πόσες φορές έχει αναγκαστεί αυτή η μητέρα να πει ψέμματα στο παιδί της, (ενώ ταυτόχρονα θα ζητάει από εκείνο να την εμπιστεύεται) χωρίς λόγο.

EDIT: Να προσθέσω μονάχα πως θεωρώ ότι μιλάμε για έναν ώριμο γονέα που ξέρει πάνω-κάτω τι ζητάει απ' τη ζωή και έχοντας ένα παιδί δεν κάνει σχέσεις με τον πρώτο τυχόντα.
---------------
Ντίνα, συνοπτικά έχω να σου πω ένα πράγμα: Αν μια γυναίκα νιώθει πως μπορεί να αγαπήσει τον Κωστάκη τον Γιαννάκη και τη Ρηνούλα επειδή είναι ο Κωστάκης ο Γιαννάκης και η Ρηνούλα (οντότητες μοναδικές) αλλά και επειδή είναι αδιαίρετο κομμάτι του μπαμπά τους και όχι απλά να τα ανεχτεί στη ζωή της, τότε δεν πιστεύω πως έχει να φοβάται τίποτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 27-08-08 στις 03:53.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:37, 27-08-08:

Ισως δεν ειναι θεμα αριθμητικου ορίου ηλικίας, αλλά αντιληψης,χαρακτηρα και ωριμοτητας του παιδιου. Πρεπει να μπορει να επεξεργαστει και να δεχθει οτι μπορει ενα ζευγαρι να φτασει να κανει παιδια ...και ομως να χωρισει πχ... (που μερικες φορες δε το χωνευουμε καλα καλα εμεις πλακα πλακα..)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:41, 27-08-08:

Ένα παιδί χωρισμένων γονιών μιας κάποιας ηλικίας και ωριμότητας, να είσαι βέβαιος πως ξέρει πως δύο άνθρωποι μπορεί να φτάσουν να κάνουν παιδιά και όμως να χωρίσουν.
Το έχει ήδη βιώσει!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:45, 27-08-08:

Ποιας ηλικιας, ποιας ωριμοτητας ; 12 χρονου ; Το να το εχει ζησει (δε μπορουσε κι αλλιως ) δε σημαινει απαρατητα οτι το επεξεργαζεται και το δεχεται κιολας. Αυτο λεμε. Οτι ειναι αναλογως το παιδι και τις συνθηκες.

Εγω παντως βλεπω πως δεν ειναι κ το πιο απλο πραγμα να χωνεψουμε. Για ενηλικες, ποσο μαλλον για μικρα παιδια που δε ξερουν καν τι ειναι αγαπη,ερωτας κλπ.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:55, 27-08-08:

Εμενα παντως η μητερα μου ποτε δε δεχτηκε μετα το θανατο της μητερας της, καποια κυρια που ειχε αγαπησει ο παππους μου και ειχαν σχεση, οταν σημειωτεων ηδη η μητερα μου ειχε τη δικη της οικογενεια και η ιδια 2 παιδια...
Ειχε τοσο εντονες κτητικες τασεις απεναντι στον πατερα της, που δεν το αποδεχτηκε ποτε, οσο και να εβλεπε οτι με αυτη της τη συμπεριφορα τον πληγωνε ...
Αρα μηπως ο χαρακτηρας παιζει το μεγαλυτερο ρολο..? (εχω παραδειγμα και με χωρισμενων γονεων, σε περιπτωση που αυτο θεωρηθει αστοχο)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 03:05, 27-08-08:

Πάντα είναι ανάλογα το παιδί και τις συνθήκες, κανένα παιδί δεν είναι ίδιο με κάποιο άλλο!
Εγώ την εμπειρία μου μεταφέρω και τίποτ' άλλο και ανέφερα και τους λόγους που δεν θα κρατούσα κρυφή μια σχέση.

Προσωπικά θα δεχόμουν ευκολότερα μια δύσκολη αλήθεια παρά οποιοδήποτε ψέμμα. Εφ' όσον αυτή είναι η στάση ζωής μου, αυτή τη στάση μαθαίνω και στο παιδί μου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους