Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,980 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστωτικές κάρτες: Ευκολία ή κίνδυνος;

Ποιας τράπεζας είναι η κάρτα που έχετε;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 59)
Πειραιως
9
15,25%
Citibank
7
11,86%
Εθνική
9
15,25%
Millenium
2
3,39%
HSBC
4
6,78%
Alpha Bank
11
18,64%
Eurobank
7
11,86%
Εμπορικη
1
1,69%
Marfin
1
1,69%
Άλλη
6
10,17%
Δεν έχω
23
38,98%

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:00, 12-10-07:

πιστωτική visa της εθνικής: μου την είχαν δώσει χωρίς συνδρομή εφ'όρου ζωής, τότε στις καλές εκείνες μέρες.. την χρησιμοποιώ κάργα, αλλά πάντα φροντίζω τον επόμενο μήνα να είναι το υπόλοιπο μηδέν (0)

χρεωστική της αλφα: το άλλο μου μισό.

Σημείωση από την ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προηλθέ από το θέμα «Τραπεζικές κάρτες»

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 12-10-07 στις 17:23. Αιτία: Σημείωση από την ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προηλθέ από το θέμα «Τραπεζικές κάρτες»
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:33, 12-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Τις εμπιστεύεστε;Έχετε στην κατοχή σας; Αν ναι τι ειδος καρτας έχτε ,τι προτυπο και απο ποια τράπεζα;Τι ήταν αυτό που σας οδήγησε στην επιλογή αυτή;
Τι εννοείς εμπιστοσύνη; Μήπως φοβάσαι κάποιο κατάστημα σε χρέωση παραπάνω; Δεν υπάρχει λόγο να φοβάσαι. Αν πότε δεις κάποια χρέωση παραπάνω ή τπτ τέτοιο ... με μια απλή επικοινωνία με την τράπεζα το θέμα λύνεται. Είναι πολύ εύκολο να βρουν την απάτη.

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι

Σημείωση από την ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προηλθέ από το θέμα «Τραπεζικές κάρτες»

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 12-10-07 στις 17:23. Αιτία: Σημείωση από την ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προηλθέ από το θέμα «Τραπεζικές κάρτες»
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:06, 13-10-07:

Εγώ θέλω να βγάλω μια κάρτα για αγορές από το ίντερνετ, όπου δεν θα ανησυχώ για μεγάλα ποσά αν μου την κλέψουν και θα είναι αποδεκτή παντού. Ποιά πρέπει να διαλέξω;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:09, 13-10-07:

Εκεί που έχεις λογαριασμό, όψεως ή ταμιευτηρίου, ζήτα κάρτα. Απλώς φρόντισε να είναι visa (electron)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:44, 13-10-07:

Δεν θέλω Visa Electron. Δεν είναι παντού αποδεκτή, τουλάχιστον απο την δική μου εμπειρία. Κάτι άλλο;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:08, 13-10-07:

Τότε πρέπει να πας σε visa. Δεν έχω βρει καμία χρεωστική που είναι Visa σε 2-3 τράπεζες που συνεργάζομαι.

Πάντως το paypal είναι. Γενικά αν βλέπεις επιλογή μόνο για visa διάλεξε visa κατά 80% θα την δεχτούν

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 13:22, 13-10-07:

Αμα δεν εχετε με τι να ασχοληθειτε, χρησημοποιηστε μια πιστωτικη...για να πληρωνετε μια αλλη

Παντως μια φοιτητικη (την ελεγαν τοτε) Visa που εχω, ειναι χωρις συνδρομη, χωρις λογαριασμο, με μηνιαιο οριο 600 ευρω, και την εχω για internet shoping, με εχει βολεψει κατα καιρους . Also, paypal rulez !

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:02, 13-10-07:

Δεν υπάρχει κάτι σε mastercard; Επίσης για να τροφοδοτείς το Paypal με λεφτά δεν χρειάζεται έτσι κι αλλιώς μια πιστωτική;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:18, 14-10-07:

Το payal είναι συμβατό με visa electron. Mastercard χρεωστική δεν έχω δει ποτέ μου, δεν ξέρω αν υπάρχει.

Τέλος μπορείς να στείλεις λεφτά στο paypal account σου μέσω τραπέζης αλλά πληρώνεις κανένα 20? το έμβασμα.

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 09:36, 14-10-07:

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο. Η υπόθεση έχει δύο παραμέτρους, έχει θετικά, έχει και αρνητικά, οποτε δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι

Πιστεύω ότι ώρες ώρες είναι αναγκαιότητα αλλά όσο υπάρχει δυνατότητα αποφυγής καλό είναι να μένουμε μακριά τους

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 09:51, 14-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από truffinho
Πιστεύω ότι ώρες ώρες είναι αναγκαιότητα αλλά όσο υπάρχει δυνατότητα αποφυγής καλό είναι να μένουμε μακριά τους
Έτσι!! ειδικά αν δεν μπορούμε να ελένξουμε τον εαυτό μας!!

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 23:09, 01-11-07:

Δεν έχω αλλά θέλω να βγάλω να παίζω στοίχημα στο ίντερνετ. Καλύτερα να μη βγάλω ε?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:11, 02-11-07:

Βγάλε debit card

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 00:44, 02-11-07:

Μια ερώτηξη, σόρρυ αν έχει ξαναγίνει...
Ως ανήλικος, μπορώ να βγάλω προπληρωμένη πιστωτική?
Να πάω στον τραπεζίτη, να του σκάσω το μετρητό και να μου την βγάλει ρε αδερφέ. Ξηγημένα πράματα.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:59, 02-11-07:

Στην Millennium, HSBC, Citibank σίγουρα όχι ... για τις άλλες δεν ξέρω

Παράθεση

The_Steve (Στέφανος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη The_Steve
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O The_Steve έγραψε στις 14:30, 03-11-07:

Σε καμία δεν γίνεται. Χρεωστική = λογαριασμός αρά χρειάζεσαι οπωσδήπτε ΑΦΜ άρα πρέπει να είσαι 18

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:42, 03-11-07:

Και ευκολία και μεγάλη καταστροφή .....
Επειδη είμαι εξαιρετικά σπάταλη, καλυτερα να εχω πανω μου μετρητα και να τα "φαω" μεχρι τελευταιας "δεκαρας", αλλά να ξερω τι μου γινεται....παρα να ξετιναξω πιστωτικες και μετά να τρεχω και να μη φτανω!
(οκ, μάλλον δε θα τρεχω εγω, αλλα καποιος θα τρεχει!)
μετρητα και παλι μετρητα!!!

Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 20:45, 10-11-07:

Η τράπεζα Κύπρου βγάζει προπληρωμένες.Πρόσφατα έβγαλε ο πατέρας μου

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 20:43, 11-11-07:

ρε παιδιά όπως ΟΛΑ τα πράγματα αν γίνεται αλόγιστη χρήση παραπέμπουν σε κίνδυνο έτσι είναι και με τις πιστωτικές.
Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:38, 12-11-07:

τον τελευταιο μηνα απο επιστροφες των καρτων πρεπει να ειχα περιπου 100ε κερδος... μεταμορφωμενο σε χρονο ομιλιας και σε δωρεαν αγορες σε μαγαζια απο οπου ειμαι ετσι κι αλλιως πελατισσα.
οποτε, επαναλαμβανω οτι ειμαι πολυ πολυ ευχαριστημενη και οτι ο κοσμος δεν θα επρεπε να φοβαται, εκτος αν ειναι παντελως ανικανος να κανει μια στοιχειωδη διαχειρηση των οικονομικων του.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:42, 12-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από shaman
Μια ερώτηξη, σόρρυ αν έχει ξαναγίνει...
Ως ανήλικος, μπορώ να βγάλω προπληρωμένη πιστωτική?
Να πάω στον τραπεζίτη, να του σκάσω το μετρητό και να μου την βγάλει ρε αδερφέ. Ξηγημένα πράματα.
νομιζω οχι. πρεπει να περιμενεις κανα χρονο εστω...
παντως, θα μπορουσε να στη βγαλει καποιος αλλος. σκαει το ρευστο, παιρνει την καρτουλα, την εχεις εσυ και αγοραζεις(μεσω νετ υποθετω,αλλιως δε γινεται...θα ναι στου αλλου το ονομα και θα χρειαζεσαι ταυτοτητα για κανονικες αγορες απο μαγαζια..)

παντως, μια πολυευκολη λυση ειναι να βρεις καποιον που εχει ηδη καρα, και να δικαιουται να δωσει και σε φιλους του...

για παραδειγμα εγω, εχω μια καρτα και μιας και ειμαι κυριος κατοχος μπορω να πω να βγαλουν και στον Α, και στον Β και στον Γ, την ιδια καρτα με εμενα... με ιδια προνομια και ιδια επιστροφη φορου...

οποτε απλα περιμενε ενα χρονο

Παράθεση

Aligator21 (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aligator21
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Aligator21 έγραψε στις 11:44, 20-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Οταν πονάει χέρι δεν υπάρχει η μόνη λύση να κόψουμε το χέρι... αυτό που θέλω να πω είναι οτι η πιστωτική μπορει να είναι ένα χρήσιμο εργαλείο με σωστή χρήση. Εγώ είμαι υπερ τις πιστωτικής... αρκεί να γίνεται σωστή χρήση
θα συμφωνήσω εδώ με τον Bone.
Είμαι κι εγώ υπέρ τις πιστωτικής και φυσικά της σωστής χρήσης της!

Πάντως αυτό που λέτε με τους τόκους δεν το έχω συναντήσει ποτέ μου στην Πειραιώς.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:07, 20-12-07:

Προσοχή σε όσους έχουν citibank πιστωτική. Υπάρχει μια ασφάλεια που σε περίπτωση πρόβλημα υγείας σου πληρώνει η ασφάλεια την ελάχιστη δόση. Όμως κάθε μήνα πληρώνει για αυτή την ασφάλεια το 1/1000 των αγορών.

Αν και προσωπικά μου αρέσει η ιδέα, φοβάμαι ότι αρκετοί που δεν έχουν διαβάσει τους όρους θα τρομάξουν

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 15:11, 20-12-07:

Προσοχή σε όσους έχουν citibank πιστωτική. Υπάρχει μια ασφάλεια που σε περίπτωση πρόβλημα υγείας σου πληρώνει η ασφάλεια την ελάχιστη δόση. Όμως κάθε μήνα πληρώνει για αυτή την ασφάλεια το 1/1000 των αγορών.

Αν και προσωπικά μου αρέσει η ιδέα, φοβάμαι ότι αρκετοί που δεν έχουν διαβάσει τους όρους θα τρομάξουν
μου το προτειναν κι εμενα..
αλλα δε το εκανα...
δε διαβασα ορους αλλα το ψιλοφοβαμαι λιγο.
το χεις ψαξει εσυ? ποια καρτα εχεις?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:12, 20-12-07:

Αν την αίτηση την κάνεις μέσω Internet τότε στους όρους λέει ότι μπαίνει αυτόματα.

Κοιτά, δεν το θεωρώ 100% χρήσιμο επειδή χτύπα ξύλο αν πάθεις κάτι στέλνεις κάποιον άλλον να πληρώσει. Επίσης για εφαρμοστεί η ασφάλεια πρέπει να μπεις σε νοσοκομείο.

Έχω από την Citibank την Vodafone

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:22, 20-12-07:

Εχω περίπου 5 ή 6 δεν είμαι σίγουρος.
Αλλά έχουν όλες μηδενικό υπόλοιπο.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 10:11, 21-12-07:

την κοκκινη η την αλλη?
εγω εχω την κοκκινη της vodafone δυο χρονια τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.. αυτο που λες ειναι τα 0,30? που λενε να σου προσθετουν καθε μηνα στο λογαριασμο ετσι?
μεγαλη μουφα..!
οντως παει και στην πληρωνει καποιος..εμενα παντα με εξυπηρετει δικος μου ανθρωπος αν προκειται πχ να λειπω για μεγαλο χρονικο διαστημα στο εξωτερικο πχ..

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:10, 21-12-07:

Υποτίθεται η ασφάλεια είναι σε περίπτωση που πάθεις κάτι και δεν μπορείς να εργαστείς άρα να μην μπορείς να έχεις εισόδημα. (Προσοχή: Δεν καλύπτει θέματα απόλυσης κτλ ΜΟΝΟ υγείας)

Δεν το θεωρώ μούφα ίσα ίσα. Απλώς θεωρώ κάτι τέτοιο είναι υπερβολικό για το Μ.Ο.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:45, 27-02-08:

Στο ερώτημα: Ευκολία ή κίνδυνος; Η απάντησή είναι : Μέλλον!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,387 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 18:23, 16-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Στο ερώτημα: Ευκολία ή κίνδυνος; Η απάντησή είναι : Μέλλον!
Εγώ, απαντώ : Ευκολία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:28, 16-11-08:

Εξαρτάται πιστεύω πώς το χειρίζεται ο καθένας μας.
Δηλαδή εάν την έχεις για να μην κουβαλάς ψιλά μαζί σου και ξοδεύεις τόσα, ώστε μόλις έρχεται ο λογαριασμός να τα πληρώνεις. Έτσι είναι ακριβώς σαν να τα πλήρωνες cash, απλά δεν κουβαλάς πολύ πράμα μαζί σου.

Απλώς πρέπει να ξέρεις το τηλέφωνο που πρέπει αμέσως να πάρεις να την ακυρώσεις, άμα χρειαστεί.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 18:44, 16-11-08:

Ευκολία
κίνδυνοι υπάρχουν παντού

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:58, 17-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Ευκολία
κίνδυνοι υπάρχουν παντού
Μονο που οι κινδυνοι για τον καθενα ξεχωριστα ειναι διαφορετικοι....

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

O yozerehs έγραψε στις 13:10, 17-11-08:

Ας πω και εγώ την γνώμη μου για τις πιστωτικές κάρτες : Οι πιστωτικές κάρτες, ούτε εθίζουν, ούτε καταστρέφουν, ούτε παρασύρουν! Όποιος θέλει καταστρέφεται, και ύστερα βρίσκει την εύκολη διαιολογία : ''με παρέσυρε η τράπεζα, εγώ δεν φταίω''! Ωραία δικαιολογία για παιδιά, όχι για ενήλικους ανθρώπους...! ΝΑΙ, στις πιστωτικές κάρτες, αρκεί να χρησιμοποιούνται με σύνεση και προσοχή...!

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 13:37, 17-11-08:

κΙΝΔΥΝΟς ΚΙΝΔΥΝΟΣ, ΚΙΝΔΥΝΟΣ

Εγώ δεν έχω κάρτα και δεν πρόκειται να βγάλω ποτέ.
Εχω λεφτά μετρητά έχει καλώς πληρώνω, αγοράζω.
Δεν έχω μετρητά δεν αγοράζω δεν πληρώνω.

Αυτή είναι η αποψή μου.
Ασε που θα βάλω το κεφάλι μου σε τέτοια διαδικασία.

-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

O yozerehs έγραψε στις 13:44, 17-11-08:

Έχω βαρεθεί να το βλέπω! Εγώ δεν βλέπω κανέναν κίνδυνο! Αυτό που βλέπω είναι ανεύθυνους ανθρώπους να κάνουν αλόγιστες αγορές με τις πιστωτικές τους κάρτες και αντί να κάνουν αυτοκριτική, ρίχνουν όλο το φταίξιμο στην τράπεζα! Εύκολο, είναι να κατηγορεί κάποιος την τράπεζα, τα δικά του λάθη, όμως, κανείς δεν τα βλέπει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 17-11-08 στις 13:58.
14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:11, 17-11-08:

Βρε Πλας....ο καθε ενας γνωριζει καλυτερα απο καθε αλλον τον εαυτο του και κατα ποσο μπορει να παρασυρθει απο το πλαστικο χρημα ή οχι....
Ειπε καποιος οτι φταιει η τραπεζα?! Τζισους δλδ....
Που ειναι το μεμπτο, εαν καποιος θεωρει οτι για εκεινον η υπαρξη πιστωτικων καρτων φανταζει επικινδυνη?! Και οταν κανεις υποστηριζει οτι το πλαστικο χρημα παρασυρει, δε σημαινει οτι τον παρασυρει η τραπεζα, αλλα οτι ευκολα μπαινει στη διαδικασια να χαλασει χρηματα που ουσιαστικα δεν εχει, επειδη ειτε φερεται ανωριμα, ειτε αλογιστα, ειτε χιλια δυο αλλα...Οποτε οταν καποιος αναγνωριζει στον εαυτο του αυτου του ειδους την επικινδυνοτητα, καλως κανει και υποστηριζει πως ειναι κατα των πιστωτικων καρτων...οχι βεβαια πως και οι τραπεζες δεν κανουν τα δικα τους και σε φορτωνουν με καρτες χωρις λογο...αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο....

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:15, 17-11-08:

Είναι εντελώς διαφορετικό να λέμε η τάδε λύση είναι επικίνδυνη, και εντελώς διαφορετικό να λέμε ότι δεν μου ταιριάζει η τάδε λύση.

Όποτε ναι έχεις δίκιο pluss

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:31, 17-11-08:

Αυτη η λυση ναι ειναι επικινδυνη, γιατι ο ανθρωπος ειναι ευαλωτος και ειδικα στο ευκολο χρημα....Απλα καποιοι ειναι πιο εγκρατεις απο καποιους αλλους...θεμα χαρακτηρα ειναι....Κανεις εθιζεται στη σπαταλη του πλαστικου χρηματος, οπως και με τις ενεσεις μποτοξ...Τουλαχιστον αυτη ειναι η αποψη μου...και δεν εχει να κανει με το τι ο αλλος θεωρει σωστο ή οχι...αλλα τι εγω θεωρω...

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

O yozerehs έγραψε στις 19:09, 17-11-08:

''Κάποιοι είναι ευάλωτοι και εθίζονται''! Για αυτή την περίπτωση των ''ώριμων'' ανθρώπων, έχω να πω ότι να μην κλαίγονται, αν δεν μπορούν να αποπληρώσουν τις πιστωτικές τους κάρτες και μετά βγάζουν ένα ΑΝΟΗΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ, ''ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ''! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, ΘΕΜΑ ΛΟΓΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ!Όταν βλέπω ανθρώπους 30,40,50 ετών να λένε ότι παρασύρονται και ότι καταστρέφονται από τις πιστωτικές κάρτες, εκνευρίζομαι! Αν είναι ο άλλος σε τέτοια ηλικία, δεν μπορώ να δεκτώ αυτήν την δικαιολογία! Επίσης, η τράπεζα δεν φορτώνει τους ανθρώπους με πάρα πολλές πιστωτικές κάρτες, αλλά ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΙΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ! Και όχι ΔΕΝ ΠΑΡΑΣΥΡΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ, γιατί ξέρουν τι είναι το σωστό και τι όχι, γιατί είναι πραγματικά ώριμοι και δεν καλύπτονται από τελείως ανώριμες δικαιολογίες που ταιριάζουν σε 10χρονα παιδιά! Φτάνει πια, να μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι, ότι γλυκαίνονται, δηλαδή, από το ''πλαστικό χρήμα'' και στο τέλος υπερχρεώνονται, γιατί δεν είναι έτσι! Βαρέθηκα να το λέω πια!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 18-11-08 στις 14:36.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:43, 17-11-08:

Μαλιστα...εσυ αυτο καταλαβες?! Οτι "κλαιγονται"...?!
Λυπαμαι πολυ που αδυνατεις να αναγνωρισεις ανθρωπινες αδυναμιες...καλο θα ηταν να μπορουσες, χωρις αυτο να σημαινει οτι δικαιολογεις το φαινομενο του εθισμου, οσον αφορα στο πλαστικο χρημα...Κατι που συμβαινει με καθε ειδος εθισμου...ειτε αυτος ειναι χρηματιστηριο, χαρτια, ποτο κ.ο.κ....
Εαν καποιος δεν μπορει να ελεγξει τον εαυτο του καλο ειναι να κρατηθει μακρια απο πιστωτικες...και αυτο ειναι κατι που λενε και οι τραπεζικοι υπαλληλοι...οχι οταν πας σαν πελατης βεβαια, αλλα σε ανθρωπινο επιπεδο...
Καλησπερα σας

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:55, 17-11-08:

Είναι εντελώς διαφορετικό να λέμε η τάδε λύση είναι επικίνδυνη, και εντελώς διαφορετικό να λέμε ότι δεν μου ταιριάζει η τάδε λύση. Όποτε ναι έχει δίκιο Pluss
Ναι, αλλά υποτιθεται οτι εννοείται το "επικινδυνη για μενα".

Αρχική Δημοσίευση από pluss
Κάποιοι είναι ευάλωτοι και εθίζονται! Για αυτή την περίπτωση των ''ώριμων'' ανθρώπων, έχω να πω ότι να μην κλαίγονται, αν δεν μπορούν να αποπληρώσουν τις πιστωτικές τους κάρτες και μετά βγάζουν ένα ΑΝΟΗΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ, ''ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ''! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, ΘΕΜΑ ΛΟΓΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ!Όταν βλέπω ανθρώπους 30,40,50 ετών να λένε ότι παρασύρονται και ότι καταστρέφονται από τις πιστωτικές κάρτες, εκνευρίζομαι! Αν είναι ο άλλος σε τέτοια ηλικία, δεν μπορώ να δεκτώ αυτήν την δικαιολογία!
Τελικα ειναι ή δεν ειναι θεμα χαρακτηρα ; Το πρωτο κοκκινο υπογραμμισμενο υποδηλωνει οτι ειναι θεμα χαρακτηρα. Μετα λες οτι δεν ειναι.

Δεν ειναι θεμα λογικής τοσο, καθως δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις οτι παρασυρεσαι. Απλα δε μπορεις να σταματησεις αν δεν εχεις εγκρατεια. Και το να πας με τις ωρες στο καζινο, παραλογο ειναι αφου στατιστικά θα χασεις. Πανε με τη σεσουλα ομως.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:59, 17-11-08:

Καλά το να ρίχνει ο άνθρωπος τις ευθύνες αλλού είναι τόσο σύνηθες που έχω βαρεθεί να το βλέπω. Υπερχρέωσε την πιστωτική; Banks are evil. Απέτυχε επιχειρηματικά; Η αγορά φταίει. Τον εκμεταλλεύεται ο εργοδότης; Καταραμένος καπιταλισμός.
Πλέον θεωρώ πιο πιθανό να δω ζωντανό δεινόσαυρο παρά άνθρωπο να παραδέχεται ότι έσφαλλε.

ΥΓ: Προσωπικά έχω μια πιστωτική (citibank) η οποία είναι τιγκαρισμένη. Ωστόσο δεν θεωρώ ότι οι πιστωτικές είναι κίνδυνος, αλλά ευκολία. Δεν μου φταίνε οι τράπεζες επειδή εγώ είμαι ανεύθυνη.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:05, 17-11-08:

Συγγνωμη, αλλα ποιος κατηγορησε τις τραπεζες? Οτι για ολα φταινε εκεινες..?! Οκ, εκεινες τη δουλεια τους κανουν και σου προωθουν ενα προιον τους με τον καλυτερο δυνατο τροπο που διαθετουν,...που καλως ή κακως η κακη χρηση αυτου του προιοντος εγκυμονει κινδυνους....δλδ παραλογα πραγματα λεω..?! Ενιγουει...Δεν ειπε κανεις οτι δικαιολογει εκεινον που αλογα χρησιμοποιει την πιστωτικη που κατεχει, αλλα οτι καλο θα ηταν να μπορεσουμε να καταλαβουμε οτι ακομα και αυτο το προιον εμπεριεχει κινδυνους....και κανοντας καλη αυτοκριτικη να καταληξουμε στο εαν ειμαστε ικανοι να χρησιμοποιουμε το πλαστικο χρημα...ειτε μας αρεσει ειτε οχι..δεν μπορουν ολοι, λογω χαρακτηρα και μονο...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:28, 17-11-08:

Παιδια, το νοημα το εχουμε πιασει ολοι, δε διαφωνουμε εκει.

Οι τραπεζα θα προσπαθησει να σε σκλαβωσει μεσω μιας πιστωτικης ; Σιγουρα.
Εσυ μπορεις να την χρησημοποιεις με μετρο και αυστηρα ; Εχει καλως.
Δε μπορεις ; Μην την παιρνεις καθολου! Και μη παραπονεισαι μετα !

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 20:19, 19-11-08:

Αυτό που έπαθαν οι Έλληνες καταναλωτές για μένα είναι άνευ προηγουμένου γιατί μου φαίνεται ότι ξεχνάμε κάποια πράγματα.

Σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες του κόσμου γίνεται μεγάλη χρήση των πιστωτικών καρτών σε σημείο που πολλές φορές να είναι σπάνια η αποπληρωμή σε μετρητά, προφανώς όμως υπάρχει και κάποια στοιχειώδης προστασία του καταναλωτή για να ακολουθείται αυτή η τακτική.

Μπορεί πχ να γίνει ακόμα και επαναδιαπραγμάτευση των επιτοκίων προς όφελος του πελάτη.

Στην Ελλάδα ακόμα και τσίχλα να αγόραζες από το περίπτερο σου δίνανε δώρο πιστωτική –που λέει ο λόγος-.

Οι τράπεζες παραπέρα συμπεριφέρονται με ΑΣΥΔΟΣΙΑ και καταχρηστικά στον έπακρο βαθμό.

Υπερχρεώνουν με επιπλέοντα μη νόμιμα τέλη, αυξάνουν μονομερώς τα επιτόκια και το σημαντικότερο, πουλάνε τα προσωπικά δεδομένα έκαστου σε εταιρίες οι οποίες πολλές φορές χρεώνουν προϊόντα χιλιάδων ευρώ στην πιστωτική τα οποία ΠΟΤΕ δεν παρήγγειλε και παρέλαβε ο πελάτης.
Στην τελευταία δε περίπτωση για να βγάλει κανείς άκρη πρέπει να πάει σε δικηγόρο οπωσδήποτε αλλιώς τον εμπαίζουν εξευτελιστικά και από την τράπεζα και από την εταιρία. Και φυσικά οι δόσεις και οι τόκοι τρέχουν.
Το ξέρω από επαγγελματική υπόθεση και δε μιλάμε για μεμονωμένη περίπτωση αλλά για 2000 περίπου περιπτώσεις σε όλη τη χώρα και σε μία και μόνο πολύ γνωστή τράπεζα.

Ναι μεν μπορεί κάποιοι να κάνουν αλόγιστη χρήση αλλά οι περισσότεροι πληρώνουν το νταβατζιλίκι των τραπεζών είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:34, 19-11-08:

πουλάνε τα προσωπικά δεδομένα έκαστου σε εταιρίες οι οποίες πολλές φορές χρεώνουν προϊόντα χιλιάδων ευρώ στην πιστωτική τα οποία ΠΟΤΕ δεν παρήγγειλε και παρέλαβε ο πελάτης.
Στην τελευταία δε περίπτωση για να βγάλει κανείς άκρη πρέπει να πάει σε δικηγόρο οπωσδήποτε αλλιώς τον εμπαίζουν εξευτελιστικά και από την τράπεζα και από την εταιρία. Και φυσικά οι δόσεις και οι τόκοι τρέχουν.
Το ξέρω από επαγγελματική υπόθεση και δε μιλάμε για μεμονωμένη περίπτωση αλλά για 2000 περίπου περιπτώσεις σε όλη τη χώρα και σε μία και μόνο πολύ γνωστή τράπεζα.
Και εγώ ξέρω γνωστή τράπεζα που κάθε βράδυ στις 12 ώρα και εφόσον έχει πανσέληνο προσθέτει σε 666 πελάτες της 666?. Απέδειξε μου εσύ ότι το παραπάνω δεν ισχύει και εγώ θα σου αποδείξω ότι το υπάρχει ζωντανός δεινόσαυρος στον λευκό οίκο. Και τα τρία σενάρια έχουν πολλά κοινά σημεία μεταξύ τους. Π.χ. και τα τρία δεν τα ξέρει σχεδόν κανένας, ενώ αν όντως ίσχυαν τα ΜΜΕ θα ούρλιαζαν.

Ας σοβαρευτώ:
  1. Όλες οι τράπεζες ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ αγορές τις όποιες δεν έκανες ποτέ. Μάλιστα κάποιες τράπεζες όπως π.χ. η Citibank και η TTBank τηλεφωνούν στην περίπτωση που δουν κάτι περίεργο. Προσωπικά μου έχει τύχει και στις δυο παραπάνω, μάλιστα η μια περίπτωση το μόνο ύποπτο που είχε ήταν ότι η αγορά ήταν αξίας 1500?
  2. Σχεδόν κάθε μέρα παίρνω ταξί, την τελευταία εβδομάδα σχεδόν πάντα ακούω στο ραδιόφωνο για διάφορες ιστορίες με θέμα πιστωτική κάρτα. Μπορείς να μου εξηγήσεις για ποίο λόγο θεωρείς ότι η δική σου ιστορία δεν έχει ακουστεί ούτε στο ραδιόφωνο (αφού το θέμα είναι της μόδας τώρα τελευταία) αλλά ούτε σε κάποια εφημερίδα ή έστω σε κάποιο site σε στυλ in.gr; Να προσθέσω το εξής, ότι πολλοί νόμοι του εμπορικού δικαίου ορίζουν ότι στην περίπτωση για την υπόθεση πρέπει να ενημερωθούν οι πελάτες της τότε η απόφαση της δίκης πρέπει να δημοσιευτεί σε γνωστό ΜΜΕ.
  3. Μπορείς να μου εξηγήσεις που ακριβώς βρίσκεται το κέρδος σε μια συμφωνία όπου η τράπεζα πουλάει στοιχεία πελατών της σε κάποια εταιρία και αυτή αρχίζει τις χρεώσεις; Ένα σενάριο είναι η τράπεζα να βγάζει κέρδος από την πώληση των στοιχείων. Ωστόσο ο κίνδυνος οι πελάτες να καταλάβουν την κομπίνα ή δεν έχουν τα χρήματα να πληρώσουν είναι τεράστιος, αρά η κομπίνα δεν αξίζει, ή εκτός θεωρείς ότι υπάρχουν 2000 Έλληνες η όποιο δεν νοιάζονται για το τι γράφει ένας λογαριασμός και συγχρόνως έχουν την άνεση να πληρώνουν αγορές αξίας χιλιάδων ευρώ αλλά και συγχρόνως έχουν πιστωτική από την ίδια τράπεζα ή εκτός θεωρείς ότι υπάρχει μια τόσο χαζή τράπεζα η όποια συγχρόνως είναι και γνωστή
  4. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως αφού μέχρι στιγμής είχα ή έχω πιστωτική κάρτα από Citibank, Τρ. Πειραίως, Eurobank, ΤΤBank δηλαδή από 4 γνωστές τράπεζες πως και δεν μου έχει τύχει το σενάριο που λες αλλά ούτε και το σενάριο να έχω χρεωθεί για κάτι που δεν αγόρασα πότε;

Μπορεί πχ να γίνει ακόμα και επαναδιαπραγμάτευση των επιτοκίων προς όφελος του πελάτη.
Φυσικά και γίνεται και στην Ελλάδα αυτό, λέγετε μεταφορά υπολοίπου και πάντα έχει πολύ καλύτερους όρους από μια πιστωτική. Π.χ. πριν 2 μήνες μετέφερα κάποιο ναι μικρό υπόλοιπο (αλλά δεν ήθελα να χάσω την "προσφορά) αλλά για 12 μήνες με 0%.

Οι τράπεζες παραπέρα συμπεριφέρονται με ΑΣΥΔΟΣΙΑ.
Αν πήγαινες π.χ. στα Zara και σου έλεγαν ααα δεν μπορείς να αγοράσεις και αλλά ρούχα επειδή αυτό το μήνα χάλασες χ? σε εμάς και φοβούμαστε ότι δεν μπορείς να πληρώνεις τόσα χρήματα για ρούχα ποία θα ήταν η αντίδραση σου; Αν έκανε το ίδιο μια τράπεζα δεν θα είχες την ίδια αντίδραση; Αν όχι γιατί;

Τώρα αν μια τράπεζα είναι ελαστική στον τρόπο που δίνει της κάρτες, κακό του κεφαλιού της ωστόσο αυτό είναι άλλο θέμα το όποιο δεν έχει να κάνει με τον χρήστη της κάρτας.

Υπερχρεώνουν με επιπλέοντα μη νόμιμα τέλη, αυξάνουν μονομερώς τα επιτόκια και το σημαντικότερο,
Μπορείς να μου εξηγήσεις πως δικαιολογείς το γεγονός ότι κάθε φορά που λαμβάνω κάποιον τρόπο λογαριασμό κάρτας δεν βλέπω κάποιο τέλος ούτε κάποιο πάγιο αλλά αντιθέτως είναι τίγκα στα φυλλάδια όπου λένε:
  1. Με κάθε αγορά από τα καταστήματα τάδε σου επιστρέφουμε το x%
  2. Με κάθε αγορά σου επιστρέφουμε y%
  3. Τώρα μπορείτε να κάνετε άτοκες δόσεις από τα τάδε καταστήματα
  4. Το επιτόκιο σας μειωθήκε στα z% (Οκ η αλήθεια είναι αυτό τον μήνα έλαβα χάρτι που έλεγε ότι το επιτόκιο αυξήθηκε στα χ% λόγο euribor αλλά αυτό έχει να κάνει με την χρηματοικονομική κρίση)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 19:56, 20-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Μαλιστα...εσυ αυτο καταλαβες?! Οτι "κλαιγονται"...?!
Λυπαμαι πολυ που αδυνατεις να αναγνωρισεις ανθρωπινες αδυναμιες...καλο θα ηταν να μπορουσες, χωρις αυτο να σημαινει οτι δικαιολογεις το φαινομενο του εθισμου, οσον αφορα στο πλαστικο χρημα...Κατι που συμβαινει με καθε ειδος εθισμου...ειτε αυτος ειναι χρηματιστηριο, χαρτια, ποτο κ.ο.κ....
Εαν καποιος δεν μπορει να ελεγξει τον εαυτο του καλο ειναι να κρατηθει μακρια απο πιστωτικες...και αυτο ειναι κατι που λενε και οι τραπεζικοι υπαλληλοι...οχι οταν πας σαν πελατης βεβαια, αλλα σε ανθρωπινο επιπεδο...
Καλησπερα σας
Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Συγγνωμη, αλλα ποιος κατηγορησε τις τραπεζες? Οτι για ολα φταινε εκεινες..?! Οκ, εκεινες τη δουλεια τους κανουν και σου προωθουν ενα προιον τους με τον καλυτερο δυνατο τροπο που διαθετουν,...που καλως ή κακως η κακη χρηση αυτου του προιοντος εγκυμονει κινδυνους....δλδ παραλογα πραγματα λεω..?! Ενιγουει...Δεν ειπε κανεις οτι δικαιολογει εκεινον που αλογα χρησιμοποιει την πιστωτικη που κατεχει, αλλα οτι καλο θα ηταν να μπορεσουμε να καταλαβουμε οτι ακομα και αυτο το προιον εμπεριεχει κινδυνους....και κανοντας καλη αυτοκριτικη να καταληξουμε στο εαν ειμαστε ικανοι να χρησιμοποιουμε το πλαστικο χρημα...ειτε μας αρεσει ειτε οχι..δεν μπορουν ολοι, λογω χαρακτηρα και μονο...
Νεράϊδα...Εάν δε φταίνε ούτε οι καταναλωτές ούτε οι τράπεζες τότε ποιός φταίει;;;

Προσωπικά δεν έχω κάποια πιστωτική κάρτα...Σκέφτομαι να βγάλω μία προπληρωμένη αλλά μέχρι εκεί και ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον βγάλω και μία πιστωτική κάρτα...Είναι μεγάλος ο πειρασμός που σου προσφέρει μία πιστωτική κάρτα όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι, να κάνεις ένα ταξίδι ή ό,τι άλλο που μπορείς πολύ εύκολα να χρεωθείς με αρκετά ευρώπουλα όταν σου λείπουν τα μετρητά...
Άποψή μου είναι ότι φταίνε και οι δύο...
Οι τράπεζες προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι που λένε και να καταφέρουν να πείσουν έναν καταναλωτή να χρεωθεί όσο περισσότερο γίνεται με διάφορες προσφορές που ανακοινώνουν...Ειδικά το κολπάκι με την επιστροφή χρημάτων είναι πολύ δελεαστικό για τον καταναλωτή και πολύ έξυπνο για τις τράπεζες...Όσο περισσότερο χρεώνεσαι τόσο μεγαλύτερη η επιστροφή χρημάτων - ψίχουλα...
Οι καταναλωτές τις περισσότερες φορές δεν κρατιούνται και μπαίνουν στον πειρασμό να χρησιμοποιήσουν μία κάρτα για τις αγορές τους εφόσον λείπει το ρευστό...Είναι και στη φύση του ανθρώπου νομίζω το να μη θέλει να παραδεχτεί ότι δεν έχει χρήματα και δεν μπορεί να κάνει τις αγορές που θέλει και φυσικά η απληστία...

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:14, 21-11-08:

Ειναι γεγονος οτι οι τραπεζικοι εχουν γινει "πωλητες" διαφορων τραπεζικων προιοντων και ενα απο αυτα ειναι και οι πιστωτικες...Οταν εχει δοθει γραμμη π.χ στους ταμιες να σου προωθουν με ιδιαιτερη επιμονη απο πιστωτικες μεχρι και δανεια, οταν ενω εδω και κατι μηνες εχεις ακυρωσει καποια πιστωτικη που τυχον κατειχες και η τραπεζα σου στελνει μια καινουρια με μεγαλυτερο οριο για να σε δελεασει και εαν εσυ εισαι ασχετος και δεν πας να την ακυρωσεις εκ νεου, πληρωνεις και απο πανω τα εξοδα αυτης..τοτε τι? Μιλαμε για Αγια Τραπεζα..?Οχι βεβαια...επιχειρηση ειναι και προσπαθει να πουλησει και εννοειται με τετοιον τροπο που να εχει σιγουρα κερδος..Ας μην εχουμε αυταπατες..
Καλα εκανε ενας μαναβης που του εστειλαν μια καρτα που ποτε δε ζητησε και οταν τηλεφωνησε στην τραπεζα του απαντησαν οτι πρεπει να παει στο υποκαταστημα ο ιδιος για να την ακυρωσει...κατι που εκεινος εκανε, μονο που ειχε παραμασχαλα και δυο τσουβαλια πατατες, τους τα αφησε και φευγοντας τους ειπε, οτι εχει κοψει τιμολογιο και εαν δε τα θελουν να περασουν απο το μαγαζι του να ακυρωσουν την παραγγελια...
Οι τραπεζες πωλουν και αποσκοπουν σε εκεινους τους καταναλωτες που θαμπωνονται και παρασυρονται,κατι που λογω της ανθρωπινης απληστιας δεν ειναι και τοσο δυσκολο...Για μενα ευκολια δεν ειναι να χαλαω χρηματα που δεν εχω και δεν ξερω εαν θα μπορω να ξεπληρωσω το χρεος μου, αλλα για παραδειγμα να εχω μια καρτα χρεωστικη και να συναλλασσομαι με αυτη με χρηματα που ηδη εχω..Η χρεωστικη ειναι ευκολια..η πιστωτικη ειναι κινδυνος...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:49, 19-01-10:

Ήθελα να Χριστούγεννα να κλείσω κάποιο ξενοδοχείο μέσω της booking.com (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το πω, αν όχι σβήστε το) και ήθελαν οπωσδήποτε να έχω πιστωτική κάρτα. Εγώ δεν έχω πιστωτική κάρτα, πρότεινα λοιπόν να μου δώσουν κάποιον αριθμό τραπέζης να μεταφέρω το ποσό. Αρνήθηκαν και μου πρότειναν να δανειστώ την κάρτα κάποιου συγγενή ή φίλου. Και διερωτώμαι: το να περάσεις χρήματα μέσω τραπέζης γιατί δεν το δέχονται; Το ίδιο πράγμα δεν είναι;

Περιττό να πω οτι θύμωσα υπερβολικά και τους την είπα άγρια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους