Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

OpenOffice.org

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:23, 21-10-05:

Βγήκε η επίσημη έκδοση του OpenOffice 2.
Μπορείτε να την κατεβάσετε απο εδώ.
Εύχομαι να βγεί σύντομα η ελληνική

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 14:45, 21-10-05:

TNX (thanks)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:25, 11-12-05:

βγήκε και η ελληνική έκδοση αλλά χωρίς τα αρχεία βοήθειας
Θα την βρείτε εδώ
Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη πάντως

Παράθεση

parantop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη parantop
Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O parantop έγραψε στις 09:08, 26-04-08:

Χρησιμοποιείται το OpenOffice; Ποια είναι η γνώμη σας;

Προσωπικά το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, μιας και είναι η μόνη σουίτα γραφείου για linux, αλλά το τελευταίο 6μηνο ότι έγγραφο έχω φτιάξει το έχω φτιάξει με το OpenOffice και μπορώ να πω ότι με καλύπτει πλήρως!
Η δική σας γνώμη ποια είναι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Valandil
Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 737 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 09:47, 26-04-08:

Κι εγώ αυτή τη στιγμή OpenOffice τρέχω,κυρίως λόγω ευκολίας και φυσικά λόγω του ότι είναι δωρεάν λογισμικό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 09:53, 26-04-08:

Εγώ για τα παραθύρια χρησιμοποιώ όφις. Στα ουμπούντου χρησιμοποιώ τα όπεν όφις. Είναι πιο γρήγορα, πιο εύχρηστα και καταναλώνουν λιγότερους πόρους συστήματος σε σχέση με τη σουίτα της μάικροσοφτ. Αλλά θα προτιμούσα τα όφις γιατί είναι πιο όμορφα και εύχρηστα. Τα όπεν όφις τα δέχομαι σαν ένα αναγκαίο κακό.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 10:26, 26-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
Είναι πιο γρήγορα, πιο εύχρηστα και καταναλώνουν λιγότερους πόρους συστήματος σε σχέση με τη σουίτα της μάικροσοφτ.
???
Είναι java, είναι εξ'ορισμού πιο βαρύ και μνημοβόρο απο οτιδήποτε δεν είναι java.
Για αυτό το λόγο δεν το χρησιμοποιώ σε windows, το έχω βέβαια εγκατεστημένο γιατί μερικοί φανατικοί open sourceάδες μου στέλνουν .odt αρχεία και δεν μπορώ να τα ανοίξω αλλιώς .
Δεν χρησιμοποιώ πλέον συμβατικό κειμενογράφο για τη συγγραφή κειμένων, μόνο latex .

Παράθεση

parantop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη parantop
Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O parantop έγραψε στις 11:52, 26-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
???
Δεν χρησιμοποιώ πλέον συμβατικό κειμενογράφο για τη συγγραφή κειμένων, μόνο latex .
Για επίσημα έγγραφα και γω LaTeX χρησιμοποιώ, άλλα πολλές φορές χρειάζεται και μια σουίτα γραφείου.
Δεν πιστεύω πάντως ότι το OpenOffice είναι αναγκαίο κακό. Ειδικά το τελευταίο M$ Office είναι μια σκέτη απογοήτευση για μένα! (ευτυχώς!)

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 11:56, 26-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από parantop
Για επίσημα έγγραφα και γω LaTeX χρησιμοποιώ, άλλα πολλές φορές χρειάζεται και μια σουίτα γραφείου.
Δεν πιστεύω πάντως ότι το OpenOffice είναι αναγκαίο κακό. Ειδικά το τελευταίο M$ Office είναι μια σκέτη απογοήτευση για μένα! (ευτυχώς!)
Η σουίτα γραφείου χρειάζεται σίγουρα γιατί δεν περιλαμβάνει μόνο κειμενογράφο .
Το Office 2007 όντως μάπα μου φάνηκε κι εμένα, χρησιμοποιώ ακόμα το Office XP . Είναι ελαφρύ και κάνει μια χαρά τη δουλειά του.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:49, 26-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
???
Είναι java, είναι εξ'ορισμού πιο βαρύ και μνημοβόρο απο οτιδήποτε δεν είναι java.
Για αυτό το λόγο δεν το χρησιμοποιώ σε windows, το έχω βέβαια εγκατεστημένο γιατί μερικοί φανατικοί open sourceάδες μου στέλνουν .odt αρχεία και δεν μπορώ να τα ανοίξω αλλιώς .
εμένα τότε γιατί μου ανοίγει πιο γρήγορα σε περιβάλλον ουμπούντου από τα όφις σε περιβάλλον ΧΡ ;

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 13:52, 26-04-08:

Αυτό μπορεί να οφείλεται σε 37.000 διαφορετικούς λόγους.
Το OO σε windows θέλει το διπλάσιο και βάλε χρόνο να ανοίξει απο το office, στον δικό μου υπολογιστή πάντα.

Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντώνης
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O Αντώνης έγραψε στις 00:57, 27-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valandil
Κι εγώ αυτή τη στιγμή OpenOffice τρέχω,κυρίως λόγω ευκολίας και φυσικά λόγω του ότι είναι δωρεάν λογισμικό

Αυτός είσαι.
me 2.

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 02:07, 27-04-08:

Open Office Sucks! Τα *.odt μου τη σπάνε! Αν θέλετε real κειμενογράφους, χρησιμοποιείστε Word/inDesign, το open office είναι μια φτηνή αντιγραφή του MS office. Οφείλω να παραδεχτώ ότι για free είναι αρκετά καλό, αλλά εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει, είναι για πρόχειρη δουλειά και φυσικά τίποτα επαγγελματικό δεν πρόκειται να γίνει σε αυτό αν δεν σοβαρευτούν οι δημιουργοί του να κάνουν κάτι καινοτόμο, καινούριο και χρήσιμο και όχι απλά να αντιγράφουν ευρεσιτεχνίες της Microsoft. Σκεφτείτε το και αλλιώς, είναι δυνατόν ένα πρόγραμμα μόλις μερικών χρόνων να ανταγωνιστεί τις δυνατότητες ενός προγράμματος 23 χρόνων (1985-200; Μπορεί το MS Office σε αυτή την περίπτωση να είναι payed, αλλά παραδεχτείτε ότι δε σας κόστησε δεκάρα γιατί το πήρατε από το θείο οι περισσότεροι και παραπονιέστε μετά ενώ δεν τα σκάσατε, τι να πουν και αυτοί που έχουν πληρώσει για το πρόγραμμα δηλαδή... Όχι γιατί πολύ στο open source το ρίξαμε, το οποίο βασίζεται σε προγράμματα μη freeware, αν καταργηθούν αυτά, πάει ξόφλησε. Ποιος θα είναι πιο αποδοτικός και καινοτόμος; Ο προγραμματιστής της Microsoft που πληρώνεται τόσα τον μήνα για να κάνει μια δουλειά ή αυτός που κάνει μια τζάμπα δουλειά για να λέει ότι προγραμματίζει ενώ παράλληλα έχει δουλειά που τον βαραίνει. Συμφωνώ ότι πρέπει να στηριζόμαστε στα open source, αλλά το ξεφτυλίσαμε, όταν υπάρχει κάτι καλύτερο γιατί να χρησιμοποιήσω το free; Εγώ κοιτάω αντικειμενικά τα χαρακτηριστικά σε ένα πρόγραμμα όχι την τιμή. Όντως υπάρχουν freeware που αξίζουν όσο 10 payed, αλλά το Open office και το άθλιο GIMP δεν είναι από αυτά.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 14:10, 27-04-08:

Michale92, είναι βέβαιο ότι η opensource κοινότητα δεν μπορεί να φτάσει σε επίπεδο πολλά προγράμματα που αγοράζονται, αλλά από το να έχω windows με 1002 προβλήματα που αργούν να επιδιορθωθούν, προτιμώ τα υποκατάστατα opensource, των οποίων τα προβλήματα διορθώνονται μέσα σε μία-δύο μέρες.

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 20:21, 27-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Michale92, είναι βέβαιο ότι η opensource κοινότητα δεν μπορεί να φτάσει σε επίπεδο πολλά προγράμματα που αγοράζονται, αλλά από το να έχω windows με 1002 προβλήματα που αργούν να επιδιορθωθούν, προτιμώ τα υποκατάστατα opensource, των οποίων τα προβλήματα διορθώνονται μέσα σε μία-δύο μέρες.
Έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά εγώ θέλω να έχει πολλές δυνατότητες ο υπολογιστής μου, αν και έχω και linux, αφού στα windows δουλεύουν τόσα προγράμματα χαλάλι τα προβλήματα. Άλλωστε τώρα με την δημοτικότητα των Linux να ανθίζει, έρχεται και η σειρά σας, ιοί, adware, spyware, malware, trojans θα εμφανιστούν και στα linux σιγά σιγά. Όσο για τα προβλήματα των εφαρμογών, σε πληροφορώ ότι σοβαρές εταιρείες (adobe, antivirus companys) βγάζουν αμέσως σωστές ενημερώσεις, ε εάν έχεις πρόγραμμα που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του μην περιμένεις και πολλά.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 20:35, 27-04-08:

Όχι δε με κατάλαβες, μιλώ για τα προβλήματα του ίδιου του λειτουργικού...:xixi:

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

O michael92 έγραψε στις 20:50, 27-04-08:

Όχι δε με κατάλαβες, μιλώ για τα προβλήματα του ίδιου του λειτουργικού...:xixi:
Ε εντάξει, δεν είναι και το πιο εύκολο να φτιάξεις ένα λειτουργικό με τόσες δυνατότες, πραγματικά ομώς εγώ ακόμα και σε Vista σπάνια συναντ'ω προβλήματα, ενώ στα linux μόνο που τα βάζεις έχεις κίνδυνο να μ@μήσis το boot.ini και άντε μετά να bootάρεις τα win σου. Δεν κατηγορώ τα Linux, απλά δεν τα θεωρώ ακόμα πλήρως έτοιμα για μένα, ίσως με το Wine να αλλάξει αυτό...

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 21:47, 27-04-08:

Αρχικό μήνυμα από Anarki
???

Αρχική Δημοσίευση από parantop
Για επίσημα έγγραφα και γω LaTeX χρησιμοποιώ,
Όταν λέτε Latex εννοείτε προγράμματα τύπου texmaker; Αν εννοείτε κάτι τέτοιο, δεν το θεωρείτε δύσχρηστο;

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 23:05, 27-04-08:

Όταν λέτε Latex εννοείτε προγράμματα τύπου texmaker; Αν εννοείτε κάτι τέτοιο, δεν το θεωρείτε δύσχρηστο;
Υπάρχουν πολλά όμορφα και εύχρηστα περιβάλλοντα για να γράψεις latex, πχ το LEd για Windows, το texmaker δεν παλεύεται και πολύ.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:21, 15-08-08:

Δοκιμασα πριν μερικους μηνες την Αγγλικη εκδοση. Καλη ειναι, αλλά αργει λιγο να ανοιξει, και καποιες εγκαταστασεις δεν εγιναν σωστα. Μετα από προσφατο φόρματ, δε τα εχω βαλει ακομα.

Παράθεση

konfou (Κωνσταντίνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konfou
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μαθητής και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O konfou έγραψε στις 14:14, 22-10-08:

Το χρησιμοποιώ διότι από όσο ξέρω είναι η μοναδική σουίτα γραφείου για Linux.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 17:52, 22-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από konfou
Το χρησιμοποιώ διότι από όσο ξέρω είναι η μοναδική σουίτα γραφείου για Linux.
Δεν ισχύει.

Υπάρχουν και άλλες όπως goffice ή koffice, καθώς και staroffice και δεν συμμαζεύεται.

Βγήκε το καινούργιο OpenOffice btw και είναι πολύ ελαφρύτερο, γρήγορο και δουλεύει και πολύ καλύτερα με αρχεία του msoffice

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη 932df0a57b
Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O 932df0a57b έγραψε στις 18:13, 22-10-08:

Θα μπορούσες να με ενημερώσεις τι προβλήματα έχεις αντιμετωπίσει;

Παράθεση

konfou (Κωνσταντίνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konfou
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μαθητής και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O konfou έγραψε στις 07:47, 28-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Eruyomo
Δεν ισχύει.

Υπάρχουν και άλλες όπως goffice ή koffice, καθώς και staroffice και δεν συμμαζεύεται.
Δεν το ήξερα...

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 19:19, 19-01-09:

OpenOffice 3.0 Ελληνικό και με Ελληνική βοήθεια το προτιμώ πάντα μια και έχει τη δυνατότητα για pdf.
http://el.openoffice.org/

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 11:16, 22-03-09:

Λίγο που το δοκίμασα δεν μου άρεσε .Δεν έχει τις λειτουργίες που έχει το Office 2007 και τα αρχεία Powerpoint του Openoffice χρειάζονται μετατροπή για να διαβαστούν από το Office 2007.Καλύτερα Office.:no1:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mavro Provato

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mavro Provato
H Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Mavro Provato έγραψε στις 11:18, 22-03-09:

:iagree:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 18:37, 22-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από John The Greek
Λίγο που το δοκίμασα δεν μου άρεσε .Δεν έχει τις λειτουργίες που έχει το Office 2007 και τα αρχεία Powerpoint του Openoffice χρειάζονται μετατροπή για να διαβαστούν από το Office 2007.Καλύτερα Office.:no1:
Και τις χρειάζεσαι όλες αυτές;
Τι λειτουργίες έχει που δεν έχει το openoffice αλήθεια;

Με τα ppt που φτιάχνονται απο το MSO έχει όντως προβλήματα,
γι αυτό ο κόσμος τις παρουσιάσεις του τις δίνει σε pdf

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 18:11, 13-04-09:

Καποιος μου ειπε οτι τα αρχεια που σωζεις στο open ofice δεν ανοιγουν στo office ή το αντιθετο..
Ξερει κανεις να μου πει τι ισχυει?

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 21:48, 13-04-09:

Για το Open office 2.0 που ξέρω, το default file extension με το οποίο θα σου σώσει ένα text document είναι .swx, το οποίο δεν ανοίγει με word (τουλάχιστον μέχρι 2003 που έχω εγώ), έχεις όμως την επιλογή όταν κάνεις save να το σώσεις σαν .doc ώστε να μην έχεις πρόβλημα. Το ίδιο συμβαίνει και με το spreadsheet, το default file format των αρχείων του είναι .sxc που δεν ανοίγει με excel, έχεις όμως τη δυνατότητα να το σώσεις και σαν .xls αντίστοιχα.

Όταν το κάνεις αυτό σου βγάζει ένα χαζοwarning βέβαια ότι και καλά μπορεί να χαθεί πληροφορία όταν σώζεις με external file formats. Το μόνο πρόβλημα που μου έτυχε εμένα τρία χρόνια τώρα ήταν με κάτι symbols (πχ σουηδικούς χαρακτήρες με τη βουλίτσα από πάνω κλπ), που δεν εμφανιζόταν μετά όταν το άνοιγα σε word/excel αλλά εντάξει, σιγά την τραγωδία...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tiffanykal
H tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H tiffanykal έγραψε στις 11:00, 24-10-10:

Θέλω να κατεβάσω το OpenΟffice για Windows. Μήπως γνωρίζετε τις διαφορές ανάμεσα στις εκδόσεις 3.1.1 , 3.2 και 3.2.1 ; Ποια έκδοση θα προτείνατε;
Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 11:03, 24-10-10:

Την τελευταια θα κατεβασεις, οι αλλες δυο ειναι παλαιοτερες, φαινεται απο το οτι εχουν μικροτερους "αριθμους κυκλοφοριας". Δεν ξερω τις διαφορες, αλλα σε software να πηγαινεις στις τελευταιες εκδοσεις, και περισσοτερα features προσφερουν και λυνουν παλαιοτερα bugs.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 11:19, 24-10-10:

επειδη ειχα χρησιμοποιησει την 3.1.1 &3.2 αρκετα στο παρελθον δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα ,εως καθολου μπορω να πω ,αλλα τωρα που εκανα φορματ φορτωσα την καινουργια εκδοση ,που μονο το περιβαλλον εργασιας φαινεται να ειναι διαφορετικο.\

παντως οποια και να κατεβασεις δεν θα σε απογοητευσουν ποτε.

Παράθεση

koum

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 12:12, 24-10-10:

Την 3.2.1 να κατεβάσεις. Οι διαφορές της από την προηγούμενη είναι κυρίως κάποια bug fixes.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tiffanykal
H tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H tiffanykal έγραψε στις 14:27, 25-10-10:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Την 3.2.1 κατέβασα τελικά. Καλή φαίνεται..
Και τώρα.... εργασία βιολογίας στο OpenOffice impress

Παράθεση

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,266 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 15:21, 17-05-12:

Ξέρει κανείς αν η ελληνική κοινότητα του Openoffice συνεχίζει να υπάρχει; Στο forum ( http://forum.opengr.net/index.php )δεν υπάρχει καμία δραστηριότητα για μεγάλο διάστημα. Μήπως οι έλληνες εθελοντές έχουν "μετακομίσει" στην ομάδα του LibreOffice;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους