Ο Συμβολισμός στην Τέχνη

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Στα τέλη του 19ου αιώνα το ρεύμα του Συμβολισμού διαδίδεται σε ολόκληρη την Ευρώπη και λειτουργεί ως αντίδοτο στην πεζότητα του Ρεαλισμού.
Ο Συμβολισμός εμπνέεται από τις δυνάμεις που είχε άλλοτε ενεργοποιήσει ο Ρομαντισμός: το όνειρο, τη φαντασία, την ποίηση, την ιδέα. Το θέμα ξαναγυρίζει στην τέχνη, αλλά γίνεται σύμβολο που παραπέμπει σε μια άλλη πραγματικότητα. Περιεχόμενο και μορφή φιλοδοξούν να παρασύρουν
το θεατή σε μια συναισθηματική μέθεξη, σε μια κοινωνία με ποίηση και μυστήριο. Ο όρος Συμβολισμός καθιερώθηκε στους φιλολογικούς κύκλους
από το μανιφέστο του Έλληνα ποιητή Jean Moréas (Ιωάννης Παπαδιαμαντόπουλος), που δημοσιεύτηκε στο Παρίσι το 1886, ενώ στη ζωγραφική είχε εκδηλωθεί νωρίτερα. Όλο το ρεπερτόριο της θεματικής, της μορφολογίας και της έκφρασης του Συμβολισμού ανιχνεύεται μέσα στο ώριμο έργο του Γύζη.
πηγή


Ας αποτελέσει αυτο το θεμα ενα χωρο οπου θα συγκεντρωθουν ενδιαφεροντα στοιχεια από το καλλιτεχνικό και λογοτεχνικό κίνημα του 19ου αιώνα γύρω απο την ποίηση, τη μουσική και τη ζωγραφική ...;)



Οιδίπους και Σφίγγα - Γκουστάβ Μορώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μικρά ποιήματα σε πρόζα - Le Spleen de Paris ou Petits Poèmes en prose

-Ποιόν αγαπάς πιο πολύ, άνθρωπε αινιγματικέ, πες μου; Tον πατέρα σου,τη μητέρα σου, την αδερφή σου ή τον αδερφό σου;
-Δεν έχω ούτε πατέρα, ούτε μητέρα, ούτε αδερφή, ούτε αδερφό.
-Τους φίλους σου;
-Κάνετε χρήση μιας λέξης που μου έχει μείνει μέχρι τώρα άγνωστη.
-Την πατρίδα σου;
-Αγνοώ σε πιο γεωγραφικό πλάτος είναι η θέση της.
-Την ομορφιά;
-Θα την αγαπούσα με προθυμία θεά και αθάνατη.




Charles Pierre Baudelaire

Κίνημα του Συμβολισμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Πως ακριβώς ορίζεται και εμφανίζεται ο συμβολισμός στην ζωγραφική; Δηλαδή, αφορά μόνο το περιεχόμενο των έργων, ή αφορά και τον τρόπο ζωγραφικής, το εικαστικό γενικότερα;

Το «Οιδίπους και Σφίγγα» που ανέβασες προσωπικά το βρίσκω πανέμορφο, αν και «μη ρεαλιστικό». Κρίνοντας, όμως, μόνο από αυτό τον πίνακα, ο συμβολισμός δεν «θυσιάζει» την εικαστική καλλιτεχνία στον βωμό του συμβολισμού όπως γίνεται με την σύγχρονη τέχνη.

Επίσης, έχω μια ακόμα σκέψη. Ρεαλισμός και συμβολισμός μπορούν να συνυπάρχουν, μιλώντας ετυμολογικά. Δηλαδή, θα μπορούσε ένα πίνακας να μην έχει τίποτε το μη ρεαλιστικό, και όμως να συμβολίζει πολλά πράγματα.

Θα αφήσω εδώ αυτό το βίντεο. Μπορεί να μην είναι απολύτως σχετικό με το θέμα, αλλά είναι σχετικό με την τέχνη γενικότερα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το έργο του ήταν ξεχωριστό, καθώς συνδύαζε στοιχεία της Αρ Νουβώ και του συμβολισμού, ενώ πολλές φορές χαρακτηρίστηκε και αρκετά προκλητικό, λόγω του έντονου ερωτισμού που κυριαρχούσε σε αυτό. Τα θέματα από τα οποία αντλούσε έμπνευση ήταν ο έρωτας, η ζωή, η γέννηση κι ο θάνατος και το αγαπημένο του θα μπορούσαμε να πούμε με βεβαιότητα πως ήταν οι γυναίκες.
πηγή
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Το έργο του ήταν ξεχωριστό, καθώς συνδύαζε στοιχεία της Αρ Νουβώ και του συμβολισμού, ενώ πολλές φορές χαρακτηρίστηκε και αρκετά προκλητικό, λόγω του έντονου ερωτισμού που κυριαρχούσε σε αυτό. Τα θέματα από τα οποία αντλούσε έμπνευση ήταν ο έρωτας, η ζωή, η γέννηση κι ο θάνατος και το αγαπημένο του θα μπορούσαμε να πούμε με βεβαιότητα πως ήταν οι γυναίκες.
πηγή
Το ειχα δει στη Βιεννη. Οκ καλουλι δε λεω, αλλα τζιζους, τοσος πανικος για αυτον τον πινακα? Υπηρχαν περισσοτερα έργα τεχνης στο Μουσειο Καλων Τεχνων που μου αρεσαν πολυ περισσοτερο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το έργο του ήταν ξεχωριστό, καθώς συνδύαζε στοιχεία της Αρ Νουβώ και του συμβολισμού, ενώ πολλές φορές χαρακτηρίστηκε και αρκετά προκλητικό, λόγω του έντονου ερωτισμού που κυριαρχούσε σε αυτό. Τα θέματα από τα οποία αντλούσε έμπνευση ήταν ο έρωτας, η ζωή, η γέννηση κι ο θάνατος και το αγαπημένο του θα μπορούσαμε να πούμε με βεβαιότητα πως ήταν οι γυναίκες.
πηγή

Αυτό μοιάζει με κάτι κολάζ που έκανα στο δημοτικό.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το ειχα δει στη Βιεννη. Οκ καλουλι δε λεω, αλλα τζιζους, τοσος πανικος για αυτον τον πινακα? Υπηρχαν περισσοτερα έργα τεχνης στο Μουσειο Καλων Τεχνων που μου αρεσαν πολυ περισσοτερο.

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ το θεωρώ ιδιαίτερα όμορφο, όμως έχει κάτι που σε κάνει να το θυμάσαι. Όπως επίσης προσωπικά θεωρώ άσχημη την Γκερνίκα του Πικάσο, αλλά δεν παύει να είναι πολύ δυνατό έργο τέχνης, που σου κεντρίζει το ενδιαφέρον.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top