Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θα έλεγε ο Χριστός αν ερχόταν σήμερα;

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:58, 05-09-08:

Οι επιστημονες δεν προφητευουν ενοειται κανενα τελος του συμπαντος....Η γη πχ θα καταστραφει απο τον ήλιο σε 5δις χρονια...Ότι καναμε στη γη αντιστρεφεται αν σταματησουμε να την πληγωνουμε....Αμαν πια με τις ηλιθιες καταστροφικες προφητειες!Ο ανθρωπος επιβιωσε απο εποχες παγετωνων,πλημμυρες επι νωε,δευκαλιωνα πυρρας κλπ... ,και πολλες καταστροφες..Απο τη στιγμη που ξεφυγουμε μονιμα απο τη γη(θεμα μιας δυο δεακαετιων) ...η καταστροφη των ανθρωπων είναι εξαιρετικα δυσκολη(και η γη θα ξεκουραστει απο πληθυσμο και μολυνση..)...Ας είμαστε ρεαλιστες....καθε τελος(=σκοπος) είναι μια καινουρια αρχη.......
Μην επηρεαζεστε απο τις θρησκοληπτες ανοησιες...
Στα αστερια λοιπον αδελφια !Στα αστερια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 10:27, 05-09-08:

Άγγελε ετοιμάζεσαι για ζωή στον αρη; Τηνολικη επαναφορά την έχεις δεί;

Υ.γ. Οσο πιστευουμε οτι μια καταστροφή είτε δεν θα ερθει είτε, μπορουμε να τηναντιμετωπίσουμε αφού έρθει, δεν προετοιμαζόμαστε για οταν έρθει και σίγουρα δεν φροντίζουμε ώστε να μην έρθει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:53, 05-09-08:

Γιατι διαφωνει κανεις λογικος ανθρωπος ότι το μελλον είναι στα αστερια?
και είπα,αν σταματησουμε να πληγωνουμε τη γη (πχ ξαλαφρωνοντας τη φευγοντας εξω απο αυτην,όπως στην ευρωπη την εποχη του κολομβου,αλλα μειωνοντας ή σταματωντας το co2 στην ατμοσφαιρα)θα επανακαμψει....Υαπρχει για δις χρονια..Δεν θα καταστραφει απο τον ανθρωπο..Και όλες οι ατομικες βομβες να σκασουν ,η γη σε μερικα εκατομμυρια χρονια(τιποτα δηλαδη για την ιστορια της) θα τα εχει ξεχασει πληρως...Τωρα το που θα είναι οι άνθρωποι ,είναι άλλο θεμα...

Ο μεγαλυτερος και πρακτικος κινδυνος παντως είναι μεγαλοι αστεροειδεις,μετεωριτες κλπ...γιαυτο είμαστε ετοιμοι για αμυνα αλλα και φυγη στα αστερια...Όσο εξαπλωνομαστε τοσο αυξανεται η πιθανοτητα επιβιωσης μας...(όπως και όλοι οι ζωντανοι οργανισμοι,πχ ιοι,μικροβια

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 13:02, 05-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Και όλες οι ατομικες βομβες να σκασουν ,η γη σε μερικα εκατομμυρια χρονια(τιποτα δηλαδη για την ιστορια της) θα τα εχει ξεχασει πληρως...Τωρα το που θα είναι οι άνθρωποι ,είναι άλλο θεμα...
Εδώ παντως αυτο ειναι το θεμα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:56, 05-09-08:

Είμαστε απλως ένας ακομα ζωντανος οργανισμος πανω στον πλανητη γη...Όπως εξαφανιστηκαν οι δεινοσαυροι και άλλα πολλα είδη μπορουμε να εξαφανιστουμε και εμεις...Καμια εγγυηση δεν υπαρχει....Μονο το μυαλο μας,η τεχνολογια και καμια προσευχη στον Ύψιστο..

τα προηγουμενα τα εγραψα παντως γιατι πολλοι λενε ότι ο άνθρωπος "θα καταστρεψει τη γη.".Αυτο δεν γινεται...είμαστε πολυ μικροι για κατι τετοιο..Μονο τους εαυτους μας ή άλλα είδη θα καταστρεψουμε..και μετα απο εκατομμυρια χρονια η γη ούτε που θα μας θυμαται ...εμας και τον εγωισμο μας...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:05, 05-09-08:

Η γη πχ θα καταστραφει απο τον ήλιο σε 5δις χρονια...
Ουφ... 5,000,000,000 χρόνια δηλαδή?

Κατά λάθος διάβασα 5,000,000 χρόνια
και με έλουσε κρύος ιδρώτας...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:34, 05-09-08:

"Ο Χριστός και η Παναγία!!!!"

Σόρρυ για το off! :Χ

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 21:09, 05-09-08:

Βρήκα λίγα αποσπάσματα από το βιβλίο «Γκέμμα», στα οποία ο συγγραφέας, Δημήτρης Λιαντίνης, αναφέρεται στον Ιησού. Ειδικά στην τελευταία παράγραφο ο συγγραφέας διατυπώνει τι – κατ’ αυτόν- θα έλεγε ο Ιησούς στα εκατοντάδες εκατομμύρια χριστιανών που τον λατρεύουν σήμερα. Το απόσπασμα αυτό, κατά τη γνώμη μου, είναι αιχμηρό και εμπνευσμένο συνάμα.

Διαβάστε ολόκληρο το κείμενο εδώ.

Παραθέτω το τελευταίο απόσπασμα:

Μα εγώ δεν είμαι χριστιανός, βρε σαφρακιάρηδες. Κι εσείς μοιάζετε σε μένα, όσο μοιάζει ο ρυπαρός ιπποπότα­μος στο περήφανο άλογο με το κατάλευκο δέρμα και τα κατάμαυρα μάτια. Όλους εσάς δεν ήρθα να σώσω. Να σας καταγγείλω ήρθα, και να σας φραγγελώσω. Το μυαλό σας, την ψευτιά σας, την αχρεία ψυχή, και τις δολερές σας πράξεις. Αυτά είχα στο νου μου, την ώρα που τίναζα τα αστροπελέκια με τα απανωτά «ουαί» για τη φαρισαϊκή ηθική σας. Με αστραπές τρεκλές, με βροντή και με λάμψη εμαστίγωσα την υποκρισία σας. Και σεις με κάματε ση­μαία στα ψεύδη και σάλπιγγα στις πομπές σας. Γιατί όλοι σας, από τον πάπα της Ρώμης και τον πατριάρχη της Πό­λης, από το σοφό θεολόγο και το φοροφυγά επίτροπο της ενορίας ως τον τουρλωτό καθηγούμενο του μοναστηριού, είσαστε ίδιοι οι τάφοι που παράσταινα. Γιομάτοι ακαθαρ­σίες, μύγα κουλουμωτή, και σάπια κόκαλα. Και τούτο το τέρας των τεράτων δύο χιλιάδες χρόνους τώρα. Το σέρνετε και χαράζετε την τροχιά της ιστορίας, όπως οι Τρώες που έσερναν εκείνο το ξύλινο άλογο με χαχανητά και αλλη­λούια από τα τείχη στην πόλη. Χωρίς να ξέρουν ότι ετοί­μαζαν το χαμό τους. Σας βλέπω χωσμένους στα ερείπια της ιστορίας, που οι ίδιοι στο όνομά μου θα την γκρεμί­σετε. Διπλοεντέληνοι και παχυμουλαράτοι. Κακά σας έμα­θε, όποιος σας είπε ότι σας φέρνω ειρήνη. Ρομφαία και μαχαίρια σας έφερα. Και το μεγάλο πόλεμο στον εαυτό σας πρώτα, και ύστερα στους υποκριτές του κόσμου. Καμωθήκατε πως δεν καταλάβατε αυτά που σας είπα. Όμως τα λόγια μου ήσαν κρυστάλλινα και καθαρά σαν τα μάτια μου. Εκείνος που είναι να τραβήξει το δρόμο μου, είπα, θα σηκώσει τον δικό του σταυρό. Άλλο πέρασμα δεν υπάρχει. Ούτε άλλη ερμηνεία στα λόγια μου. Μα εσείς διακωμωδήσατε την τραγωδία. Ανοίξατε πόρτα εκεί που δεν υπάρχει. Την οδηγία μου την κατεβάσατε στη λασπουριά και στα έλη σας. Όπου κοάζετε και βουτάτε με τους βαθράκους. Εγώ να σηκώσω τις δικές σας αμαρτίες; Για ποιο λόγο τάχα, χαραμήδες; Το χρώσταγα στην αμά­θεια, στην οκνηρία, στο βόλεμά σας; Στο λιανό άντερο και στο χοντρό σας; Ναι. Είναι αλήθεια πως σας ζήτησα ν' αγαπάτε τους άλλους. Αλλά πώς ημπορείτε, θεομπαίχτες, ν' αγαπάτε τους άλλους, αν δεν πάψετε πρώτα ν' αγαπάτε τον εαυτό σας; Που ο καθένας σας πιστεύει πως είναι ο άξονας, που γύρω του κινείται η γη και η ιστορία; Με παραχαράξατε ως το τελευταίο μου κύτταρο. Και διδάξατε πονηρά ότι ανέβηκα στο σταυρό, για να σας λυτρώσω, Όχι. Εκείνος που είναι να σωθεί, που σημαίνει εκείνος που διάλεξε τη ζωή της αρετής και του δίκιου, θα τραβή­ξει αναπόφευγα για το δικό του λόφο και το δικό του όρος. Τέλος, κιοτήδες και κάλπηδες. Αγιορείτες, μαδεμλίνοι, δομηνικανοί, σαβουρώματα. Τέλος. Αρκετά στο όνομά μου σταυρώσατε το ανθρώπινο γένος!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 21:50, 05-09-08:

Ρομφαία και μαχαίρια σας έφερα. Και το μεγάλο πόλεμο στον εαυτό σας πρώτα, και ύστερα στους υποκριτές του κόσμου. Καμωθήκατε πως δεν καταλάβατε αυτά που σας είπα. Όμως τα λόγια μου ήσαν κρυστάλλινα και καθαρά σαν τα μάτια μου..........

Τέλος, κιοτήδες και κάλπηδες. Αγιορείτες, μαδεμλίνοι, δομηνικανοί, σαβουρώματα. Τέλος. Αρκετά στο όνομά μου σταυρώσατε το ανθρώπινο γένος!

Αυτό θα έλεγε, ναι.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:19, 05-09-08:

Από την μία αγάπη εώς θανάτου, από την άλλη άκρατη οργή...

Τι κρίμα ο Ιησούς να είναι άνθρωπος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Delfis
H Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Delfis έγραψε στις 11:53, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Από την μία αγάπη εώς θανάτου, από την άλλη άκρατη οργή...

Τι κρίμα ο Ιησούς να είναι άνθρωπος.
Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Ρομφαία και μαχαίρια σας έφερα. Και το μεγάλο πόλεμο στον εαυτό σας πρώτα, και ύστερα στους υποκριτές του κόσμου. Καμωθήκατε πως δεν καταλάβατε αυτά που σας είπα. Όμως τα λόγια μου ήσαν κρυστάλλινα και καθαρά σαν τα μάτια μου..........

Τέλος, κιοτήδες και κάλπηδες. Αγιορείτες, μαδεμλίνοι, δομηνικανοί, σαβουρώματα. Τέλος. Αρκετά στο όνομά μου σταυρώσατε το ανθρώπινο γένος!

Αυτό θα έλεγε, ναι.
Θα είχες απόλυτο δίκιο, Ρεμπεσκέ, αν δεν ήταν ο Ιησούς(Χριστός), «τέλειος Άνθρωπος»(και «τέλειος Θεός»). Κι ως «τέτοιος», επαφίεται στο μέλλοντα χρόνο νʼ αποδείξει, ότι το «επίλοιπο» των ανθρώπων( είτε εδώ στη Γη, είτε εκεί στο Διάστημα), δεν «καταστρέφεται» οποιαδήποτε «Γη» από τους ανθρώπους, αλλά εμείς μπορεί να αποβληθούν από αυτή, απλά, σα «μη τέλειοι».
Όσο για τις σχετικές αναφορές, Buggs, του «μακαρίτη»(Λιαντίνη( αυτοκτόνησε, από προκαταβολικό δέος, προφανώς αναφερόταν στην «πρώτη παρουσία» Του (όπως λίγο πολύ την αναμένουν ακόμη οι εν γένει κι όπου γης Ιουδαίοι) κι όχι στη «δεύτερή» Του.
Επίσης, οι Χριστιανοί που πιστεύουν, ότι η «δεύτερη παρουσία» θα συνοδεύεται κι από την «καταστροφή του κόσμου», έχουν ήδη πάρει το «σφράγισμα»…χωρίς να το έχουν καταλάβει! Γιατί, τελικά, όλοι κρινόμαστε «κατά την πίστη» μας!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:19, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Delfis
Όσο για τις σχετικές αναφορές, Buggs, του «μακαρίτη»(Λιαντίνη( αυτοκτόνησε, από προκαταβολικό δέος, προφανώς αναφερόταν στην «πρώτη παρουσία» Του ....
Που είναι "προφανές" ;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:26, 06-09-08:

Όσο για τις σχετικές αναφορές, Buggs, του «μακαρίτη»(Λιαντίνη( αυτοκτόνησε, από προκαταβολικό δέος, προφανώς αναφερόταν στην «πρώτη παρουσία» Του (όπως λίγο πολύ την αναμένουν ακόμη οι εν γένει κι όπου γης Ιουδαίοι) κι όχι στη «δεύτερή» Του.
Οταν λες "Του", εννοείς του Χριστού;
Δεν ήταν αυτός πάντως ο ουσιαστικός λόγος..

Ήταν μια γενική στάση ζωής απέναντι στο θάνατο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 06-09-08 στις 12:41.
Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Delfis έγραψε στις 12:30, 06-09-08:

Που είναι "προφανές" ;
Πράγματι, ίσως να μην είναι και τόσο "προφανή" αυτά που έγραφε ο αείμνηστος Λιαντίνης! Αλλά θεωρώ ότι οι δραματικές, όσο και τραγικές αναφορές του στο πρόσωπο του Ιησού Χριστού, αφορούν την πρό του "Μη μου άπτου"(Ανάσταση) περίοδό Του, τότε που "πάθαινε"( και "μάθαινε", για να γίνει "τέλειος Άνθρωπος"!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:43, 06-09-08:

Αφου ο Χριστός έκανε ότι έκανε στην πρωτη του παρουσία, εμένα μου φαίνεται μάλλον προφανές ότι μιλάει για τη δεύτερη. Εκτος και άν ο Λιατίνης ήταν Εβραίος αυτοί πιστεύουν ότι ο Μεσσίας τους δεν ήρθε ακόμη και φυσικά δεν αναγνωρίζουν τον Χριστό για γιο του Θεού, γι'αυτό τον σταύρωσαν αλλωστε. Άρα; Εβραικό δόγμα μας λες;

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis έγραψε στις 12:56, 06-09-08:

Αφου ο Χριστός έκανε ότι έκανε στην πρωτη του παρουσία, εμένα μου φαίνεται μάλλον προφανές ότι μιλάει για τη δεύτερη. Εκτος και άν ο Λιατίνης ήταν Εβραίος αυτοί πιστεύουν ότι ο Μεσσίας τους δεν ήρθε ακόμη και φυσικά δεν αναγνωρίζουν τον Χριστό για γιο του Θεού, γι'αυτό τον σταύρωσαν αλλωστε. Άρα; Εβραικό δόγμα μας λες;
Από λανθάνοντα (έστω) "εβραϊσμό", θεωρώ ότι "πάσχει" κάθε πίστη, που προσμένει γενικά έναν Ιησού Χριστό με "φραγγέλιο"! Δηλαδή, κατά τη δική μου πίστη( και αντίληψη), δεν πρόκειται να ξαναπεί: "Ο ζήλος μου για τον οίκο του Πατρός μου με κατέφαγε"...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:00, 06-09-08:

Τι είναι το "φραγγέλιο";

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis έγραψε στις 15:14, 06-09-08:

Τι είναι το "φραγγέλιο";
Κάτι σαν το μαστίγιο...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 21:29, 06-09-08:

αν δεν ήταν ο Ιησούς(Χριστός), «τέλειος Άνθρωπος»(και «τέλειος Θεός»).

To πιο θελκτικό χαρακτηστικό του Ιησού έγκειται στο πόσο μη "Τέλειος" είναι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis έγραψε στις 21:32, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
To πιο θελκτικό χαρακτηστικό του Ιησού έγκειται στο πόσο μη "Τέλειος" είναι.
Για ποιους;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 21:34, 06-09-08:

Αλήθεια, έχω απορία, γιατί πάντα φαντάζεστε τον Χριστό ως τέλειο; Αν τον θεωρήσετε έναν άνθρωπο με τις αδυναμίες του, θα πέσει στα μάτια σας; θα μειωθεί το μεγαλείο του; κατά τη γνώμη μου το αντίθετο

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis έγραψε στις 21:37, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Αλήθεια, έχω απορία, γιατί πάντα φαντάζεστε τον Χριστό ως τέλειο; Αν τον θεωρήσετε έναν άνθρωπο με τις αδυναμίες του, θα πέσει στα μάτια σας; θα μειωθεί το μεγαλείο του; κατά τη γνώμη μου το αντίθετο
Έτσι τον θέλουν οι "όντως πιστοί" Του... Τι να κάνουμε;

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 22:24, 06-09-08:

Ο Λιαντίνης δεν ήταν χριστιανός και δεν πίστευε στη μετά θάνατον ζωή. Μέσα από τα λόγια που θα έλεγε ο Ιησούς - εάν φανταστούμε ότι ξαναερχόταν στη γη για μια μέρα - περιγράφει τις δικές του σκέψεις, στις οποίες διακρίνεται ξεκάθαρα νομίζω και η αντιπάθειά του για το χριστιανικό κατεστημένο. Δεν ξέρω πόσο δικαιολογημένη είναι αυτή η αντιπάθεια, αλλά ταυτόχρονα δε νομίζω ότι θα χαρακτηριζόταν και εντελώς άστοχη ή άδικη.

Προσπαθούμε να υποθέσουμε τι θα έλεγε ο Ιησούς, έχοντας ως βασικό στήριγμα τα όσα είναι καταγεγραμμένα στην Καινή Διαθήκη. Το θέμα με το Ναζωραίο είναι ότι αυτά τα φοβερά "ουαί υμίν" τα εξαπέλυε εναντίον μια βαθύτερα φαρισαϊκής συμπεριφοράς την οποία ο άνθρωπος δεν αντέχει να αντικρίσει με ανοιχτά τα μάτια. Και όταν έρχεται κάποιος και μας βάζει μπροστά έναν καθρέφτη στον οποίο αντικρίζουμε το παραμορφωμένο και άσχημο πρόσωπό μας, τότε δεν θυμώνουμε με εμάς – θυμώνουμε με τον καθρέφτη και τον σπάμε… Γι’ αυτό οι άνθρωποι σταύρωσαν τον Ιησού. Ήταν καθρέφτης και τους έδειχνε το άσχημο πρόσωπό τους.

Τώρα τι θα έλεγε αν ερχόταν σήμερα….
Πιστεύω ότι δεν θα έλεγε τίποτα… ούτε λέξη….

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis έγραψε στις 22:30, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης
Ο Λιαντίνης δεν ήταν χριστιανός και δεν πίστευε στη μετά θάνατον ζωή. Μέσα από τα λόγια που θα έλεγε ο Ιησούς - εάν φανταστούμε ότι ξαναερχόταν στη γη για μια μέρα - περιγράφει τις δικές του σκέψεις, στις οποίες διακρίνεται ξεκάθαρα νομίζω και η αντιπάθειά του για το χριστιανικό κατεστημένο. Δεν ξέρω πόσο δικαιολογημένη είναι αυτή η αντιπάθεια, αλλά ταυτόχρονα δε νομίζω ότι θα χαρακτηριζόταν και εντελώς άστοχη ή άδικη.

Προσπαθούμε να υποθέσουμε τι θα έλεγε ο Ιησούς, έχοντας ως βασικό στήριγμα τα όσα είναι καταγεγραμμένα στην Καινή Διαθήκη. Το θέμα με το Ναζωραίο είναι ότι αυτά τα φοβερά "ουαί υμίν" τα εξαπέλυε εναντίον μια βαθύτερα φαρισαϊκής συμπεριφοράς την οποία ο άνθρωπος δεν αντέχει να αντικρίσει με ανοιχτά τα μάτια. Και όταν έρχεται κάποιος και μας βάζει μπροστά έναν καθρέφτη στον οποίο αντικρίζουμε το παραμορφωμένο και άσχημο πρόσωπό μας, τότε δεν θυμώνουμε με εμάς – θυμώνουμε με τον καθρέφτη και τον σπάμε… Γι’ αυτό οι άνθρωποι σταύρωσαν τον Ιησού. Ήταν καθρέφτης και τους έδειχνε το άσχημο πρόσωπό τους.

Τώρα τι θα έλεγε αν ερχόταν σήμερα….
Τα "καθρέφτισες" επαρκώς, νομίζω! Εξάλλου σιωπά, εδώ και τόσα χρόνια( έστω και εναγωνίως, όπως διέβλεψε κι ο Πασκάλ)!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 23:47, 06-09-08:

Το σοκ πάντως θα το πάθαινε αν έμπαινε σε χριστιανική εκκλησία..
Θα κοιτούσε τις αγιογραφίες και θα έλεγε:

"Μα καλά, ποιοι είναι όλοι αυτοί;"

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 23:58, 06-09-08:

Τα "καθρέφτισες" επαρκώς, νομίζω! Εξάλλου σιωπά, εδώ και τόσα χρόνια( έστω και εναγωνίως, όπως διέβλεψε κι ο Πασκάλ)!
Eυχαριστώ Delfis. Να ξέρεις απλώς ότι προτιμώ να αναφέρομαι στον Ιησού με τ' όνομά του όπως κάνουμε και στους... ανθρώπους που συμπαθούμε. Τον Πασκάλ μονάχα ακουστά τον έχω, αν εξαιρέσω τα περί "λογικής της καρδιάς"...

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Το σοκ πάντως θα το πάθαινε αν έμπαινε σε χριστιανική εκκλησία..
Θα κοιτούσε τις αγιογραφίες και θα έλεγε:

"Μα καλά, ποιοι είναι όλοι αυτοί;"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 07-09-08 στις 00:24. Αιτία: Ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. :)
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 00:27, 07-09-08:

Θα έλεγε..."Πωωωω έχω πολλή δουλειά!!!!"...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 01:56, 07-09-08:

Τι δουλειά εννοείς οτι θα εννουσε, Βεντέτα;Γινε λίγο πιο συγκεκριμένος

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 16:29, 07-09-08:

Τι δουλειά εννοείς οτι θα εννουσε, Βεντέτα;Γινε λίγο πιο συγκεκριμένος

Ως ξυλουργός...

Αλλού θέλω όμως να σταθώ.

...Πως το λέει ο Shakespeare στο "Τίμων":

Ποιητής: Και πως πάει ο κόσμος?
Ζωγράφος: Σαπίζει όσο γερνάει.

Παρ'ολα αυτά, δεν συμφωνώ. Η κάθε γενιά αντιλαμβάνεται τον δικό της κόσμο ως καλύτερο ή χειρότερο.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 16:38, 07-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από God
Damn, I faked my own death in vain :\
=D

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 09:49, 11-09-08:

Αν ερχόταν σήμερα ο Χριστός θα έλεγε ότι ακριβώς και τότε:

25. Κατά τον καιρό εκείνο, ο Ιησούς, αποκρινόμενος, είπε: Σε δοξάζω, Πατέρα, Κύριε του ουρανού και της γης, ότι αυτά τα απέκρυψες από σοφούς και συνετούς, τα αποκάλυψες όμως σε νήπια.
26. Ναι, ω Πατέρα, επειδή έτσι έγινε αρεστό μπροστά σου.
27. Όλα παραδόθηκαν από τον Πατέρα σε μένα· και κανένας δεν γνωρίζει τον Υιό, παρά μονάχα ο Πατέρας· ούτε τον Πατέρα γνωρίζει κάποιος, παρά μονάχα ο Υιός, και σε όποιον ο Υιός θέλει να τον αποκαλύψει.
28. Ελάτε σε μένα όλοι όσοι κοπιάζετε και είστε φορτωμένοι, και εγώ θα σας αναπαύσω.
29. Σηκώστε επάνω σας τον ζυγό μου, και μάθετε από μένα· επειδή, είμαι πράος και ταπεινός στην καρδιά· και θα βρείτε ανάπαυση μέσα στις ψυχές σας.
30. Επειδή, ο ζυγός μου είναι καλός, και το φορτίο μου ελαφρύ.

[Ματθαίος 11:28]

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:27, 11-09-08:

Για την ακρίβεια, ήταν "ο του τέκτονος υιός" [Ματθ. 13,55 και Μαρκ. 6,3]

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 06:44, 12-09-08:

Το θέμα είναι τι θα έλεγε ο Χριστός αν ερχότανε σήμερα, όχι ποιος θα ήτανε...

Και δεν ήτανε ο υιός του τέκτονος, αλλά όπως νομίζανε οι άνθρωποι ότι ήτανε γιός του Ιωσήφ...

Κι αυτός ο Ιησούς άρχιζε να είναι περίπου 30 χρόνων, ο οποίος ήταν -καθώς νομιζόταν- γιος τού Ιωσήφ... [Λουκάς 3:23]
Στην πραγματικότητα:

1. Ο Παύλος, δούλος τού Ιησού Χριστού, καλεσμένος απόστολος, ξεχωρισμένος για το ευαγγέλιο του Θεού,
2. (που προϋποσχέθηκε, διαμέσου των προφητών του, μέσα στις άγιες γραφές),
3. για τον Υιό του, που γεννήθηκε από το σπέρμα τού Δαβίδ κατά τη σάρκα,
4. και αποδείχθηκε Υιός τού Θεού με δύναμη, σύμφωνα με το πνεύμα τής αγιοσύνης, με την ανάσταση από τους νεκρούς, του Ιησού Χριστού τού Κυρίου μας, [Ρωαμαίους 1:1-4]

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 07:21, 16-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Το θέμα είναι τι θα έλεγε ο Χριστός αν ερχότανε σήμερα, όχι ποιος θα ήτανε...

Και δεν ήτανε ο υιός του τέκτονος, αλλά όπως νομίζανε οι άνθρωποι ότι ήτανε γιός του Ιωσήφ...

Στην πραγματικότητα:

"Έλεον θέλω και ουχί θυσίαν, διότι δεν ήλθον δια να καλέσω δικαίους, αλλά αμαρτωλούς εις μετάνοιαν", θα ξαναέλεγε μεταξύ άλλων ο "Υιός του Τέκτονος"!

Και ποιος είπε, Αλέξανδρε, ότι ο "Τέκτων" ήταν ο Ιωσήφ;

"Πλην ο Υιός του ανθρώπου 'οταν έλθη, άραγε θέλει ευρεί την πίστιν επί της γης;"; Όπως δείχνουν τα πράγματα με τους "Λίμαν Μπράδερς" και λοιπούς τοιούτους, μάλλον όχι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 16-09-08 στις 07:36.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:12, 16-09-08:

Τι θα έλεγε ο Ιησούς αν ερχόταν σήμερα;

Μα καλά, ρε χαμένα κορμιά, χίλια ογδοντατόσα ποστ σας έχω γράψει και ακόμη αναρωτιέστε τι θέλω να σας πω;
Θα προσευχηθώ στον Μπαμπά μου να σας κάψει ρε ρεμάλια. Να σας ρίξει μυζήθρα να σας κάνει τυρόπιτες!
(Έχω θεραπευτεί τελείως γιατρέ μου. Δεν πιστεύω πια πως είμαι ο Μέγας Αλέξανδρος)...

Στα σοβαρά τώρα, θα ήθελα να παραθέσω μια απάντηση στο θέμα, μέσω ενός ποίηματος (τραγουδιού; ) των Active Member:

"Καλωσήρθες Ξένε στον Τόπο μου"

-Καλωσήρθες ξένε στον τόπο μου,
άραξε δίπλα να σου βάλω ένα κρασί να πιεις.
Συγχώρησε με λιγάκι για τον τρόπο μου,
μα με βρήκες στην αγκαλιά της ντροπής.

Ξέμεινα μονός μου…πάρε και κάτσε οπού θες.
Κουρασμένο σε βλέπω, πρέπει καιρό να γυρίζεις,
όμως μέσα στην ζαλάδα και πίσω απʼ τις σκιές,
σαν να μου φαίνεται πως κάτι μου θυμίζεις …!

-Γεια σου κι εσένα. Έλειπα χρόνια, ήμουνα κάπου μακριά.
Με φέραν πίσω δυνατές φωνές
και κάτι τύψεις που μου είπαν,
πως κάπου εδώ έχω γεννηθεί κι έχω πεθάνει 2000 φορές!!

-Να τα μας! Καλά το είπα όταν σε είδα
πως σίγουρα παράξενα θα πρέπει να μιλάς.
Απ' άλλο κόσμο έχεις απάνω σου σφραγίδα,
αυτά τα αγκάθια στο κεφάλι και τα ρούχα που φοράς.

-Κάποτε κάποιοι μου το φόρεσαν για στέμμα
και με χλευάζανε μεγάλο βασιλιά,
ακόμα τρέχει από τότε φρέσκο αίμα
σʼ αυτά που ανέβηκαν του χρόνου τα σκαλιά.

Γιʼ αυτό με βλέπεις μέσα στις σκιές,
σαν να φοβάμαι και να θέλω να γλιτώσω,
μια προσευχή σ' ένα περβόλι με ελιές
δεν με αφήσανε ποτέ να την τελειώσω.

-Κι όμως μυρίζεις ουρανό και χώματα
κι αυτήν την όμορφη δροσιά της σιωπής.
-Είναι που μ' έφεραν εδώ αλλόκοτα μαλώματα,
άκου λοιπόν τι θα τους πεις:

Αφού φωνάζουν όλοι αυτοί
κι αφού σκοτώνουν στʼ όνομα μου,
πες αναβάλλεται η γιορτή,
πάω να ξαπλώσω στα καρφιά μου.
Πες τους ο χρόνος πως τρελάθηκε,
δεν κάνει στάση Γολγοθά,
πες ο παράξενος πως χάθηκε
και έφυγε οριστικά.

-Μπερδεμένα μου τα λες αλλά γουστάρω,
πρέπει να σπούδασες την τέχνη του μυαλού,
ίσα κι εμένα όταν με πιάνει και σαλπάρω
και πίνω εδώ με πιάνει αλλού.

-Γιʼ αυτό κι εγώ ήρθα εδώ και σε διάλεξα πιωμένο,
για να μπορέσεις την αλήθεια να τους πεις.

Κάτω απʼ το μέτωπο που έχεις ιδρωμένο,
μα αν το προσέχεις καθαρό δεν θα ντραπείς.

Οι άλλοι παίξανε μαζί μου στους αιώνες,
αυτοκράτορα με χρίσανε με κάναν στρατηγό,
τα απλά μου λόγια τα σκορπίσαν σαν κανόνες
και δεν ήξερα τίποτα εγώ.

-Πού με βρήκες εδώ κάτω, τι με θες;
Το μυαλό μου δεν σαλεύει από κούνια.
Σαν να γεννήθηκα μου φαίνεται χτες,
ενώ έξω υπάρχουν έξυπνοι μιλιούνια.

-Αυτούς τους ειδα,τους άκουσα, τους νιώθει το πετσί μου.
Προτιμώ τα καρφιά που με κρατάνε στο σταυρό!
Αυτοί πούλησαν ακριβά τη γέννηση μου,
αυτοί φυλάνε το σκοτάδι θησαυρό.

Πες στους εχθρούς μου ότι είχαν λόγο καλό
και θα τους σέβομαι γιατί πιο τίμια σταθήκαν,
όταν με σκότωναν κοιτούσαν ουρανό
και έτσι προλάβαν κι από ʽκει συγχωρεθήκαν.

-Ωραίος παράξενε φίλε μου απόψε.
Για την ανημποριά μου βρήκες σκοπό.
Πάρε μια κούπα, πάρε ψωμί και κόψε,
να τελειώσω το κρασί μου και θα πάω να τους πω:

Αφού φωνάζουν όλοι αυτοί
κι αφού σκοτώνουν στ' όνομα σου,
θα πω αναβάλλεται η γιορτή,
πας να ξαπλώσεις στα καρφιά σου.
Θα πω ο χρόνος πως τρελάθηκε
δεν κάνει στάση Γολγοθά
θα πω ο παράξενος πως χάθηκε
και έφυγε οριστικά
...

Δεν ξέρω στ' αλήθεια γιατί με συγκινεί τόσο πολύ αυτό το τραγούδι. Κάθε που το ακούω, με αγγίζει μια θολή μελαγχολία...

Ίσως κάποτε λοιπόν το πω και για τον εαυτό μου: "Πες ο παράξενος πως χάθηκε και έφυγε οριστικά...". Χωρίς ψυχιάτρους αυτή τη φορά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 16-09-08 στις 21:27.
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:22, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Δεν ξέρω στ' αλήθεια γιατί με συγκινεί τόσο πολύ αυτό το τραγούδι. Κάθε που το ακούω, με αγγίζει μια θολή μελαγχολία...

+1. Είναι ένα από τα κολλήματά μου. Προχθές μάλιστα το'χα βάλει δημόσιο μύνημα στο στέκι.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 18:27, 18-09-08:

Κάθε που το ακούω, με αγγίζει μια θολή μελαγχολία...
Και μένα...
Αν το είχαν ραπάρει όμως, θα με άγγιζε και το beat.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sostas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sostas
Ο sostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O sostas έγραψε στις 20:29, 07-10-08:

Θα ήταν πλούσιος και θα έδινε όλα τα λεφτά του σε φιλανθρωπίες.
Θα κήρυττε με τον τρόπο που σήμερα αρμόζει
Θα έκλαιγε ασταμάτητα για τις ορδές τον «πιστών» που θα πέφτανε στα πόδια του λίγο πριν τον προδώσουν
Και τέλος λίγο πριν πεθάνει άγνωστο με ποιόν τρόπο και πότε, θα έλεγε : 2000 χρόνια βρε άνθρωπε σε άφησα μόνο σου και τα γ……….ς όλα . τώρα που πεθαίνω σου λέω αυτό. : δεν γνωρίζω πόσο χρόνο έχεις ακόμα (αυτό κανείς δεν το γνωρίζει), αλλά είναι στο χέρι σου η παράταση. Εδώ δεν θα πας στα πέναλντυ, θα είσαι στη παράταση όσο εσύ την διαρκείς.

Για σου και ας πρόσεχες !

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:26, 07-10-08:

Σε μια άλλη εκδοχή της Δευτέρας Παρουσίας, από το βιβλίο του Μάνου Βουράκη "Φάδερ Ημών", διαβάζουμε το τι θα μπορούσε να πει ο Ιησούς (ή ο μικρότερος αδερφός του Τζες) στους ανθρώπους.
Λίγα λόγια για το βιβλίο:
Αρχική Δημοσίευση από NROM
Ο Θεός θεωρεί τον Ιησού στιλιστικά ακατάλληλο για τη Δευτέρα Παρουσία. Πιστεύει ότι για τα σύγχρονα δεδομένα είναι ντεμοντέ, βαρετός και κάπως αστοιχείωτος, γι' αυτό επιλέγει στη θέση του το μικρότερο γιο του, τον Τζες. Ένα μοντέρνο Θεάνθρωπο που έχει όλα τα φόντα να κάνει μεγάλη καριέρα ως Σωτήρας -είναι πάνσοφος, πανάγαθος, πανέμορφος και πανσπάταλος.
Ο Θεός του δίνει εντολή να κατέβει στη Γη και να λύσει το επικοινωνιακό πρόβλημα των ανθρώπων- να τους απαλλάξει δηλαδή από την ιδιωτική τηλεόραση και τις πιστωτικές κάρτες. Ο Τζες μαζεύει δώδεκα εντυπωσιακές μαθήτριες κι αρχίζει να περιπλανιέται στην υφήλιο διδάσκοντας μεγάλες αλήθειες για την ψηφιακή ευσέβεια, το θρησκευτικό μάνατζμεντ και το ντιζάιν εσωτερικών κόσμων, φιλοδοξώντας να εντάξει δυναμικά τη θρησκεία στο γήινο λάιφ στάιλ.
Με το σταυρό στο χέρι δεν καταφέρνει πλέον τίποτα αν ο σταυρός δεν είναι Cartier, διαδίδει παντού, χαρίζοντας απανωτά εγκεφαλικά στο Μεγαλοδύναμο, που βλέπει με τρόμο το δευτερότοκο γιο του να αναδεικνύεται σε απόλυτο sex symbol ενός απελπιστικά ανώριμου πλανήτη!
Σε κάποια στιγμή, ο Τζες διοργανώνει συνέντευξη τύπου στο ξενοδοχείο Ριτς του Παρισιού. Εκεί, μπροστά σε όλους τους δημοσιογράφους, δείχνει σε προτζέκτορα, έναν τύπο ("μια από κείνες τις μακό μορφές ζωής με τις πολύ ιδρωμένες μασχάλες, που χιουμοριστικά ονομάζονται ρεπόρτερ") να πληροφορεί τους θεατές ότι "για κάποιον ακατανόητο λόγο το καλοκαίρι κάνει πάρα πολλή ζέστη. Για τον ίδιο ακατανόητο λόγο συνέχισε, την ίδια εποχή το αίσθημα της δίψας αυξάνεται δραματικά και το πιο αποτελεσματικό πράγμα που μπορεί να κάνει κανείς είναι να πιει νερό" (σώπα ρε μεγάλε). "Μετά από πολυετείς μελέτες, συνέχισε ο μακό τύπος, κατά τις οποίες δαπανήθηκαν δισεκατομμύρια δολάρια κι ατέλειωτες ώρες πειραμάτων, μια ομάδα κορυφαίων ερευνητών κατέληξε στο συμπέρασμα ότι το μπάνιο στη θάλασσα έχει θεαματικά αποτελέσματα ως προς την καταπολέμηση του αισθήματος της ζέστης..." (Ουάου).

Και τότε ο Τζες είπε προς τους ανθρώπους (όχι ακριβώς, προς τους δημοσιογράφους θα ήταν το ακριβέστερο):

Αρχική Δημοσίευση από Μάνος Βουράκης
"Κύριοι και κυρίες, έχετε δημιουργήσει μια ανθρωπότητα ηλιθίων. Το καταλαβαίνετε αυτό, έτσι δεν είναι; Αυτό που μόλις είδατε είναι ένα κλασικό παράδειγμα ρεπορτάζ. Με ελάχιστες παραλλαγές, το ίδιο θέμα παίχτηκε πέρυσι το καλοκαίρι κατά μέσον όρο εικοσιτέσσερις φορές στο κεντρικό δελτίο κάθε καναλιού, δηλαδή περίπου κάθε τρεις μέρες κατά τη διάρκεια όλου του καλοκαιριού, εκτός των κρατικών καναλιών, όπου παίχτηκε μόνον έντεκα φορές". "Ασκώντας μονόπλευρα μια ελέω Θεού δημοσιογραφία", συνέχισε ο Τζες, "και αναφέρομαι κυρίως στους καλούς συναδέλφους της τηλεόρασης, αλλά και στους υπολοίπους, έχετε κατφέρει να δημιουργήσετε μια κοινωνία τηλεοπτικού θερμοκηπίου, που αναπτύσσεται σ' ένα ζεστό και ανθυγιεινό περιβάλλον πνευματικής σαχλαμάρας. Συγχαρητήρια!"
"Έχετε εξαντλήσει κάθε θεμιτό και αθέμιτο μέσο", βροντοφώναξε ο Τζες, "ειδησεοποίησης του πιο καταθλιπτικά ασήμαντου γεγονότος. Με άλλα λόγια, έχετε φρυγανίσει τους εγκεφάλους εκατοντάδων εκατομμυρίων ανθρώπων και τους έχετε αλείψει με τα φρέσκα σκ@τ@ της εσκεμμένης παραπληροφόρησης. Με την καλή έννοια πάντα..."
"Ναι, ξέρω, ξέρω, είσαστε καταδικασμένοι ν' αραδιάζετε μπούρδες για να προμοτάρετε τα σερβιετάκια που χρηματοδοτούν τα δελτία ειδήσεων. Άθλια φάση ε; Εκτός κι αν νομίζετε πως προσφέρετε κοινωνικό έργο λέγοντας σε όσους διψάνε να πιουν νερό και σ' όσους πεινάνε να φάνε...". Κούνησε καρτερικα το κεφάλι του. "Έχουμε σταματήσει να επικοινωνούμε μεταξύ μας, γιατί αυτό το πράγμα το έχετε αναλάβει πια εσείς για λογαριασμό μας. Είστε οι προσωπικοί μας επικοινωνητές. Εμείς απλά προσπαθούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας με τους τρόπους που μας υπαγορεύετε και δυστυχώς δεν γίνεται τίποτε". Έριξε μια σκοτεινή ματιά στο βάθος της αίθουσας και συνέχισε ανέκφραστος. "Δυστυχώς η ανθρωπότητα ζει σ' έναν κόσμο όπου η φαντασία είναι πιο πραγματική από την πραγματικότητα, όπου η εικόνα έχει μεγαλύτερο κύρος από το πρωτότυπο, όπου η συσκευασία των σκυλοτροφών σε κάνει ν' αποκτήσεις σκύλο, ακόμη κι αν σιχαίνεσαι τα ζώα. Κι αυτό οφείλεται αποκλειστικά σ' εσάς! Απαιτώντας περισσότερα απ' όσα μπορεί να σας δώσει ο πραγματικός κόσμος, κατασκευάζετε κάτι που θ' αναπληρώσει την ανεπάρκεια του κόσμου-άρα, κατ' επέκταση και του Θεού". Τους κοίταξε με την οργή κάποιου που βλέπει την περιουσία του ν' απειλείται από μανιασμένα κοπάδια τηλεοπτικών συσκευών. "Ε λοιπόν, αυτό εμένα με προσβάλλει!" φώναξε μανιασμένα. "Σαν άνθρωπο, αλλά κυρίως... σαν Θεό! Ο μόνος νόμος που καταλαβαίνετε εσείς εδώ κάτω, είναι ο νόμος του τηλεκοντρόλ...
Οι υπογραμμίσεις δικές μου. Το σχόλιο ότι στις μέρες μας ο Ιησούς θεωρείται τόσο ντεμοντέ και βαρετός, που ούτε ο ίδιος ο Θεός δεν θα τον έστελνε πια για να μας μιλήσει, δεν απευθύνεται προς τον Ιησού. Είναι ένα φτύσιμο κατάμουτρα, προς όλους εμάς για τους οποίους το στυλ έχει αντικαταστήσει τη φιλοσοφία στη ζωή μας...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:57, 08-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Σε μια άλλη εκδοχή της Δευτέρας Παρουσίας, από το βιβλίο του Μάνου Βουράκη "Φάδερ Ημών", διαβάζουμε το τι θα μπορούσε να πει ο Ιησούς (ή ο μικρότερος αδερφός του Τζες) στους ανθρώπους.
Λίγα λόγια για το βιβλίο:

Σε κάποια στιγμή, ο Τζες διοργανώνει συνέντευξη τύπου στο ξενοδοχείο Ριτς του Παρισιού. Εκεί, μπροστά σε όλους τους δημοσιογράφους, δείχνει σε προτζέκτορα, έναν τύπο ("μια από κείνες τις μακό μορφές ζωής με τις πολύ ιδρωμένες μασχάλες, που χιουμοριστικά ονομάζονται ρεπόρτερ") να πληροφορεί τους θεατές ότι "για κάποιον ακατανόητο λόγο το καλοκαίρι κάνει πάρα πολλή ζέστη. Για τον ίδιο ακατανόητο λόγο συνέχισε, την ίδια εποχή το αίσθημα της δίψας αυξάνεται δραματικά και το πιο αποτελεσματικό πράγμα που μπορεί να κάνει κανείς είναι να πιει νερό" (σώπα ρε μεγάλε). "Μετά από πολυετείς μελέτες, συνέχισε ο μακό τύπος, κατά τις οποίες δαπανήθηκαν δισεκατομμύρια δολάρια κι ατέλειωτες ώρες πειραμάτων, μια ομάδα κορυφαίων ερευνητών κατέληξε στο συμπέρασμα ότι το μπάνιο στη θάλασσα έχει θεαματικά αποτελέσματα ως προς την καταπολέμηση του αισθήματος της ζέστης..." (Ουάου).

Και τότε ο Τζες είπε προς τους ανθρώπους (όχι ακριβώς, προς τους δημοσιογράφους θα ήταν το ακριβέστερο):

Οι υπογραμμίσεις δικές μου. Το σχόλιο ότι στις μέρες μας ο Ιησούς θεωρείται τόσο ντεμοντέ και βαρετός, που ούτε ο ίδιος ο Θεός δεν θα τον έστελνε πια για να μας μιλήσει, δεν απευθύνεται προς τον Ιησού. Είναι ένα φτύσιμο κατάμουτρα, προς όλους εμάς για τους οποίους το στυλ έχει αντικαταστήσει τη φιλοσοφία στη ζωή μας...
...Απλά δηλαδή, δεν θα πει μάλλον τίποτε, αλλά το πάντα αδελφοφιλικό Του χαμόγελο, θα τα πει όλα!

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 01:48, 22-03-10:

τιποτα δε θα ελεγε....
θα εκλεγε μοναχα...
και θα εφευγε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 02:08, 22-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από chrisss
τιποτα δε θα ελεγε....
θα εκλεγε μοναχα...
και θα εφευγε...
Γλυκιά μου Χρισς, ως αυτόκλητος εκπρόσωπός Του, σου αποκαλύπτω ότι έχει πλαντάξει στο κλάμα, εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια κοντά. Και σε διαβεβαιώ, πως μόλις σκουπίσει το ύστατο δάκρυ Του, μέλλει να εμφανιστεί, για να μη ξαναφύγει: .-!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 22-03-10 στις 07:59.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 04:07, 22-03-10:

Θα μπορούσε άνετα να γίνει songwriter στους Green Day ή κάποιο ανάλογο emo συγκρότημα

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 07:46, 22-03-10:

Από τότε ο Ιησούς άρχισε να κηρύττει και να λέει: Μετανοείτε· επειδή, πλησίασε η βασιλεία των ουρανών [Ματθαίος 4:17]

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 21:10, 23-03-10:

Σκατά!!!! τα κάνατε αυτό θα έλεγε!!!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:40, 23-03-10:

A ρε γέρο, σκατά τα έκανες.

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 21:56, 23-03-10:

Ας ερχόταν κι ας' έλεγε ότι ήθελε.

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 21:57, 23-03-10:

Θα γελούσε με τα χαλια μας λέμε.. τι αλλο να πει!!!! οτι ηταν να πει το ειπε!!!!

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 22:27, 23-03-10:

Βασικά όταν έρθει, δεν θα πει τίποτα. Θα κάνει. Και συγκεκριμένα θα κρίνει...

Παράθεση

dark angel (μια ξενη!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dark angel
H μια ξενη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H dark angel έγραψε στις 22:46, 23-03-10:

Σήμερατο χειρότερο κακό που θα μπορούσαν να του κάνουν θα ήταν να τον κάνουν έλληνα πολίτη.Τώρα θα μας έλεγε να έχουμε πίστη να συχωρούμε το λάθη των άλλων και να προχωράμε έστω και στα τυφλά!Αν όμως είχε οργή τότε θα μας έλεγε να πάμε να πνιγούμε μες στα σκατά χωθήκαμε μες στα σκατά ανοικουμε .Μπορεί όχι ακριβώς έτσι αλλά αυτό μας αξίζει!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους